PDA

Επιστροφή στο Forum : Καραβολατρικό ταξίδι στην Σάμη με το Κεφαλονιά



Thanasis89
06-04-2010, 23:46
Λίγα λόγια για ένα μικρό μα τόσο όμορφο ταξιδάκι στην Κεφαλονιά. Πλοίο μας το Κεφαλονιά. Από πρωί πρωί μαζευτήκαμε εγώ, ο Μάνος και ο Γιώργος (Trakman) ερχόμενος από Κρήτη, στον Πειραιά. Δεν πέρασε μισή ώρα και είχαμε ήδη ξεκινήσει για Πάτρα. Φτάνουμε προς το μεσημεράκι εκεί και παραλαμβάνουμε και το τέταρτο μέλος της τέλειας παρέας μας, την Αλκυόνη. Το ρολόι δείχνει 12.30 και ήδη τα χειριστήρια κρατούν την θέση πρόσω στην γέφυρα του πλοίου. Η ώρα πέρασε με καλή κουβεντούλα και μερικές φωτογραφίσεις εν πλω. Κατά τις 15.00 "ξανοίγουμε" τον όρμο της Σάμης. Το τοπίο μαγευτικό, η εικόνα που είδαν τα μάτια μας είναι τέλεια αποτυπωμενή στον φακό (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=329283&postcount=9141) του Μάνου και του Γιώργου (τον δικό μου ας τον αφήσουμε καλύτερα καθώς άραζε στο σαλόνι... τεμπελιάσματα βλέπετε). Στις 15.30 το πλοίο έχει δέσει και εμείς μετά από λίγο στεκόμαστε στο λιμάνι για να απαθανατίσουμε την αναχώρισή του. Περνάει η ώρα με λίγο φαί και κλασσικά ατελείωτο καλαμπούρι... Να σου πάλι λοιπόν η πρωταγωνίστρια του ταξιδιού μας, το "Κεφαλονιά" αρχίζει να φαίνεται πάλι, ερχόμενο από Ιθάκη τώρα. Ώρα επιβίβασης 17.00 το απόγευμα. Χωρίς καμία καθυστέρηση, παρά τον κόσμο, το πλοίο ακολουθεί το πρόγραμμα και μας πέρνει μαζί του πίσω στην Πάτρα. Μετά από μια έντονη φωτογραφική εμπειρία στα καταστρώματα του πλοίου η πλώρη μας έχει ήδη αρχίσει να κάνει τις δικές της φιγούρες μέσα στο λιμάνι της Πάτρας... Και κάπου εδώ έτσι απλά, ήρεμα μα τόσο ωραία τελείωσε το ταξίδι μας.

Η ωραιότερη στιγμή του ταξιδιού... Καμιά ώρα μετά την αναχώρισή μας και έχοντας συνεχή επικοινωνία με τον πιο "αξιόπιστο" ανταποκριτή μας στο AIS (ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε) :D, και ενώ χαζεύω έξω από το παράθυρο φωνάζω ξαφνικά σαν τον τρελό "Το champion, το champion..." μου λέει εκείνη την στιγμή ο Μάνος σαστισμένος "Πουν' το ;" και του λέω "Πέρασε !" Τρέχουμε έξω σαν του τρελούς και το προλαβαίνουμε σε κάποιες ωραίες δευτερόπρυμες λήψεις.

83376

Αυτά... Πέρασα απλά τέλεια ! Ένα τεράστιο ευχαριστώ στα παιδιά και συνάμα στην νοητή παρέα μας...

Appia_1978
07-04-2010, 22:44
Χαίρομαι ιδιαίτερα που σας άρεσε τόσο πολύ το ταξίδι με το Κεφαλονιά :grin:
Τα γλυκά τα δοκιμάσατε; :mrgreen:


Λίγα λόγια για ένα μικρό μα τόσο όμορφο ταξιδάκι στην Κεφαλονιά. Πλοίο μας το Κεφαλονιά. Από πρωί πρωί μαζευτήκαμε εγώ, ο Μάνος και ο Γιώργος (Trakman) ερχόμενος από Κρήτη, στον Πειραιά. Δεν πέρασε μισή ώρα και είχαμε ήδη ξεκινήσει για Πάτρα. Φτάνουμε προς το μεσημεράκι εκεί και παραλαμβάνουμε και το τέταρτο μέλος της τέλειας παρέας μας, την Αλκυόνη. Το ρολόι δείχνει 12.30 και ήδη τα χειριστήρια κρατούν την θέση πρόσω στην γέφυρα του πλοίου. Η ώρα πέρασε με καλή κουβεντούλα και μερικές φωτογραφίσεις εν πλω. Κατά τις 15.00 "ξανοίγουμε" τον όρμο της Σάμης. Το τοπίο μαγευτικό, η εικόνα που είδαν τα μάτια μας είναι τέλεια αποτυπωμενή στον φακό (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=329283&postcount=9141) του Μάνου και του Γιώργου (τον δικό μου ας τον αφήσουμε καλύτερα καθώς άραζε στο σαλόνι... τεμπελιάσματα βλέπετε). Στις 15.30 το πλοίο έχει δέσει και εμείς μετά από λίγο στεκόμαστε στο λιμάνι για να απαθανατίσουμε την αναχώρισή του. Περνάει η ώρα με λίγο φαί και κλασσικά ατελείωτο καλαμπούρι... Να σου πάλι λοιπόν η πρωταγωνίστρια του ταξιδιού μας, το "Κεφαλονιά" αρχίζει να φαίνεται πάλι, ερχόμενο από Ιθάκη τώρα. Ώρα επιβίβασης 17.00 το απόγευμα. Χωρίς καμία καθυστέρηση, παρά τον κόσμο, το πλοίο ακολουθεί το πρόγραμμα και μας πέρνει μαζί του πίσω στην Πάτρα. Μετά από μια έντονη φωτογραφική εμπειρία στα καταστρώματα του πλοίου η πλώρη μας έχει ήδη αρχίσει να κάνει τις δικές τις φιγούρες μέσα στο λιμάνι της Πάτρας... Και κάπου εδώ έτσι απλά, ήρεμα μα τόσο ωραία τελείωσε το ταξίδι μας.

Η ωραιότερη στιγμή του ταξιδιού... Καμιά ώρα μετά την αναχώρισή μας και έχοντας συνεχή επικοινωνία με τον πιο "αξιόπιστο" ανταποκριτή μας στο AIS (ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε) :D, και ενώ χαζεύω έξω από το παράθυρο φωνάζω ξαφνικά σαν τον τρελό "Το champion, το champion..." μου λέει εκείνη την στιγμή ο Μάνος σαστισμένος "Πουν' το ;" και του λέω "Πέρασε !" Τρέχουμε έξω σαν του τρελούς και το προλαβαίνουμε σε κάποιες ωραίες δευτερόπρυμες λήψεις.

83376

Αυτά... Πέρασα απλά τέλεια ! Ένα τεράστιο ευχαριστώ στα παιδιά και συνάμα στην νοητή παρέα μας...

Thanasis89
08-04-2010, 00:00
Αλκυόνη τα γλυκά τα δοκιμάσαμε ; ;)

vinman
21-04-2010, 12:32
Όπως είπε και ο Θανάσης ήταν ένα ταξίδι που αποφασίσθηκε να γίνει με συνοπτικές διαδικασίες απο όλους μας...κοινώς τραβάτε μας κι ας κλαίμε...:D
Έτσι λίγα λεπτά μετά τις 12.30 αφήναμε πίσω μας το λιμάνι της Πάτρας...

85925

85926

..το ταξίδι πολύ καλό και με συναντήσεις για φωτογραφίες κατά τη διάρκεια του...
Λίγο μετά τις 15.00 αρχίσαμε να βλέπουμε τον προορισμό μας...

85927

85928

85929

vinman
21-04-2010, 12:37
..που δεν ήταν άλλος απο την πανέμορφη Σάμη της κεφαλλονιάς....όπου και φτάσαμε στις 15.30....

85930

85931

...και αφού αποβιβασθήκαμε και τραβήξαμε μερικές φωτογραφίες ακόμα...

85932

...είδαμε και το Κεφαλλονιά να αναχωρεί για Ιθάκη και συνεχίσαμε για ένα ταβερνάκι να τιμπήσουμε κάτι με πολύ γέλιο και κουβεντούλα...

85933

...μέχρι να έρθει και πάλι το πλοίο ένα τέταρτο πριν τις 17.00 να μας παραλάβει για το ταξίδι της επιστροφής...

85934

vinman
21-04-2010, 12:41
..επιβιβασθήκαμε...βγήκαμε στο πρύμιο κατάστρωμα...και οι μηχανές μας ξαναπήραν φωτιά απαθανατίζοντας το μοναδικά όμορφο τοπίο...

85936

85937

85938

...και λίγα λεπτά μετά τις 17.00 ήδη είχαμε αναχωρήσει αφήνοντας πίσω το όμορφο νησί της Κεφαλλονιάς μετά την σύντομη επίσκεψη μας σ'αυτό..!

85939

85940

vinman
21-04-2010, 12:47
...η διαδρομή και πάλι υπέροχη...και οι συναντήσεις με αγαπημένα πλοία πάρα πολλές...!!
Περίπου στις 19.15 το λιμάνι της Πάτρας άρχισε να φαίνεται και βέβαια να ξεχωρίζει το τεράστιο σε μέγεθος Cruise Europa...

85942

...και λίγο αργότερα η γέφυρα που συνδέει το Ρίο με το Αντίριο....

85943

...φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείψουν φωτογραφίες απο την μαναδική δύση του Πατραικού...

85944

85945

85946

vinman
21-04-2010, 12:50
...η ώρα έχει ήδη πάει 19.45...το πλοίο έχει μπεί ήδη στην Πάτρα και βρίσκουμε ευκαιρία για δύο τελευταίες φωτογραφίες...

85947

85948

Θέλω να ευχαριστήσω μέσα απο την καρδιά μου τον Γιώργο,τον Θανάση και την Αντριάννα για την μοναδική παρέα τους και να τους υποσχεθώ πως τα καλύτερα έρχονται...;)

Super Jet
21-04-2010, 12:56
υπεροχες! μπραβο!

Karolos
25-04-2010, 03:19
Τί το ήθελα και άνοιξα τον υπολογιστή μέσα στην νύκτα ;
Καλά να πάθω.
Άντε τώρα να κοιμηθώ μετά από τέτοιους φωτογραφικούς κανονιοβολισμούς, εσύ αδελφάκι μου δεν μας άφησες να πάρουμε ανάσα.
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ε Σ......... φίλε μου vinman