PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρουαζιέρα στην άγονη με το Ιεράπετρα Λ



vinman
27-09-2009, 18:57
Όπως έγραψα και στις θαλασσινές εικόνες ήταν ένα ταξίδι ονειρεμένο....ένα ταξίδι μαγικό....ένα ταξίδι απο αυτά που δεν θές να τελειώσουν....
Τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει ένα πλήρες φωτορεπορτάζ....γιατί σε αυτό το ταξίδι δεν ήμουν μόνος...είχα συνταξιδιώτες όλους εσάς....μαζί είδαμε την Πάτμο,τους Λειψούς,την Λέρο,την Κάλυμνο,την Κώ,την Σύμη και την Ρόδο...και μαζί θα ξαναταξιδέψουμε μέσα απο τις εικόνες....!!!
Προς το παρόν μία πρόγευση ''για το τι μας περιμένει''....ένα σκαρφάλωμα στα κλεφτά σε μία απαγορευμένη περιοχή μόνο για εσάς...για όλους τους καλούς φίλους αυτής της υπέροχης παρέας....!!!

58406

vinman
28-09-2009, 10:41
Πάμε λοιπόν να γνωρίσουμε το φιλόξενο αυτό πλοίο....
Τα κύρια καταστρώματα των επιβατών είναι 3.
Στο πρώτο επίπεδο βρίσκουμε την ρεσέψιον,το μαγαζακι του πλοίου και δύο αίθουσες με Pulman seats.
Ανεβαίνοντας ένα επίπεδο βρίσκουμε το εστιατόριο,το Self service,το κεντρικό σαλόνι και πλώρα τις καμπίνες.....επίσης πλώρα υπάρχει μία σκάλα που οδηγεί πάλι στο επίπεδο της ρεσέψιον όπου και υπάρχουν λίγες καμπίνες ακόμα....για να πάει κάποιος εκεί όμως πρέπει να ακολουθήσει το προηγούμενο δρομολόγιο μιας και υπάρχει το άνω γκαράζ ενδιάμεσα απο την ρεσέψιον και τις καμπίνες.
Ανεβαίνοντας ακόμα πιο πάνω συναντάμε το πρύμιο κατάστρωμα,την disco που λειτουργεί σαν σαλόνι,ακόμα ένα σαλόνι στο κέντρο,τις καμπίνες του πληρώματος και την γέφυρα!
Ας δούμε και φωτογραφίες απο όλα τα παραπάνω!!

Κεντρικό γκαράζ

58516


Είσοδος επιβατών

58517


Διάδρομος καμπινών

58518


Δίκλινη εξωτερική καμπίνα

58519
58520

Αξίζει να σημειώσουμε ότι παρά το αρκετά δύσκολο δρομολόγιο με τις πολλές προσεγγίσεις σε λιμάνια το πλοίο παρέμενε πεντακάθαρο και όλο το πλήρωμα ήταν ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο!!


....συνεχίζεται.....

vinman
28-09-2009, 10:51
Διάδρομος κεντρικού σαλονιού/πλαινού καταστρώματος

58521


Θέσεις πούλμαν στην πρύμη

58522


Κεντρικό σαλόνι

58523


Το δεύτερο σαλόνι στο πάνω deck

58524


Η disco-σαλόνι

58525


Στο δρομολόγιο προς την Ρόδο λειτουργούσαν μόνο τα δύο μεγάλα σαλόνια του πλοίου.
Στο δρομολόγιο της επιστροφής όμως είχαν ανοίξει και την disco μιας και υπήρχε αρκετός κόσμος ιδίως απο Κάλυμνο,Λέρο και Λειψούς!


....συνεχίζεται....

vinman
28-09-2009, 11:01
Στο πλοίο δεν υπήρχαν ανεκμετάλλευτες γωνιές!!
Υπήρχαν ''μίνι σαλονάκια'' που και στα δύο δρομολόγια είχαν βολέψει αρκετούς επιβάτες.....
Η κουζίνα του πλοίου είχε υπέροχα φαγητά....ίσως η καλύτερη κουζίνα που έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια...ο μάγειρας του Ιεράπετρα σίγουρα κάνει την δουλειά του με απίστευτο κέφι και μεράκι...

Μία απο τις ''γεμάτες'' γωνιές του πλοίου

58526


Το self service

58527


...και το εστιατόριο...

58528


Ο χώρος που οδηγεί στην ρεσέψιον

58529


...και ένα απο τα πολλά κλιμακοστάσια...

58530



...συνεχίζεται....

φανούλα
28-09-2009, 11:13
Βάρα Μάνο, βάρα.....θα το αντέξουμε:p:p!!!!

vinman
28-09-2009, 11:34
Τα καταστρώματα είναι η χαρά του καραβολάτρη....
Σε πάνε απο πρύμα πλώρα χωρίς να παρεμβάλεται κάτι ενδιάμεσα και στα δύο επίπεδα...

Πλάνο γενικής διάταξης πλοίου

58531


Το μεγάλο κατάστρωμα της πρύμης

58532


Άποψη απο τις ''περατζάδες'' του πλοίου

58533
58534
58535

Αυτή ήταν η γνωριμία μας με το όμορφο αυτό καράβι!!
Θέλω να ευχηθώ στο πλήρωμα του να έχει πάντα καλά ταξίδια και να είναι πάντα τόσο χαμογελαστοί και εξυπηρετικοί όπως ήταν σε αυτό το ταξίδι!
Το αφιέρωμα θα έχει και ένα Β' μέρος αυτή τη φορά με εικονες απο το καθαρά μέρος του δρομολογίου του!

T.S.S. APOLLON
28-09-2009, 11:42
Φιλε vinman οπως παντα Αψογος!!!

opelmanos
28-09-2009, 12:02
Να ρωτήσω κάτι πέρα από το υπέροχο αφιέρωμα του Μανώλη?Καμπίνες κάτω απ'το γκαράζ έχει αυτό το πλοίο?

polykas
28-09-2009, 12:22
Μάνο υπέροχο το φωτορεπορτάζ του πλοίου.Σε ευχαριστούμε πολύ.Περιμένουμε και εικόνες από τις προσεγγίσεις...:D

AIOLOS KENTERIS II
28-09-2009, 12:36
Μανολι τελιος πολλι καλι η ξεναγισι σου!! στι μεγαλι αγονι και ακομα εχουμε και αλες ε :p

Μετάφραση στα ελληνικά:

Μανόλη τέλειος πολύ καλή η ξενάγηση σου!! Στη μεγάλη άγονη και ακόμα έχουμε και άλλες ε;

Nissos Mykonos
28-09-2009, 14:47
Μανώλη εξαιρετική δουλειά!!!Υπέροχη ξενάγηση!!!Σε ευχαριστούμε πολύ!!!!
Περιμένουμε και τις φωτογραφίες από τις προσεγγίσεις του πλοίου....:D;)

f/b kefalonia
28-09-2009, 16:25
φιλε μανωλη σε ευχαριστουμε πολυ για την ομορφη ξεναγηση!!!Αψογος!!!

cpt babis
28-09-2009, 16:35
Εξαιρετικο το ρεπορταζ σου φιλε Μανωλη!!!!!
Σε ευχαριστουμε!!!!!

nickosps
28-09-2009, 21:35
Μπράβο φίλε vinman για την φοβερή ξενάγηση που μας προσέφερες! Να είσαι καλά να κάνεις πάντα τέτοια ταξίδια! Ευχαριστούμε και τον Νίκο...

vinman
28-09-2009, 23:08
Αφού σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια ήρθε η ώρα να ταξιδέψουμε παρέα για την άγονη.....!!
Το αφιέρωμα θα χωριστεί σε 2 μέρη....Το Α' μέρος θα περιλαμβάνει το δρομολόγιο μέχρι την Ρόδο και το Β' μέρος την επιστροφή απο Ρόδο!!
Το καθένα απο τα δύο αυτά μέρη θα είναι χωρισμένο σε ενότητες...
Πάμε λοιπόν να ξεκινήσουμε το όμορφο αυτό ταξίδι...!!!!

Αναχώρηση απο Πειραιά

58600


Ιδανικός καιρός για ταξίδι

58601


Παρέα με τον Κοραή για κάτι παραπάνω απο δύο ώρες

58602
58603


Το Speedrunner III δεν ήθελε όμως την παρέα μας...

58604

vinman
28-09-2009, 23:26
Μετά απο δύο ώρες βλέπουμε το Σούνιο....

58606


...και λίγο αργότερα ο ήλιος αρχίζει τα παιχνίδια με τη θάλασσα...

58608
58609


...όσπου αρχίζει σιγά σιγά να αποχωρεί για ξεκούραση...

58611


...και δειλά δειλά το φεγγάρι να κάνει την εμφάνιση του....

58613

vinman
28-09-2009, 23:39
...η νύχτα αρχίζει να απλώνεται έξω απο την Σέριφο...

58615


...και το ταξίδι συνεχίζεται με απόλυτη γαλήνη μέσα στην νύχτα με προορισμό την Πάτμο...

58616


...όπου φτάσαμε λίγα λεπτά πρίν τις 2 τα ξημερώματα...

58617
58618

...και λίγα λεπτά πιο μετά αναχωρήσαμε για το επόμενο σταθμό μας...

58619

vinman
28-09-2009, 23:55
...που δεν ήταν άλλος απο το όμορφο νησί στους Λειψούς....

58621


...απο όπου και αναχωρήσαμε λίγα λεπτά αργότερα...

58623


...η ώρα είχε ήδη πάει 03.00 και ενώ το πλοίο συνέχιζε κανονικά για Λέρο-Κάλυμνο και Κώ εγώ ήδη είχα συμπληρώσει έντεκα ώρες συνεχούς βόλτας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του πλοίου και έπρεπε να αποσυρθώ στην καμπίνα για λίγες ώρες ξεκούρασης ξέροντας ότι τα λιμάνια που δεν θα έβλεπα στη συνέχεια θα τα έβλεπα στο δρομολόγιο της επιστροφής....
Το πρωί σηκώθηκα γύρω στις 08.30 και αφού ήπιαμε τον απαραίτητο καφέ γα να ανοίξει το μάτι και ξέροντας ότι σε λίγο θα προσεγγίζαμε την Σύμη βγήκα στο κατάστρωμα για τις απαραιτητες φωτογραφίες...
Έτσι λοιπόν λίγο μετά τις 09.30 μπαίναμε στην πανέμορφη Σύμη...

58625
58626
58627

vinman
29-09-2009, 03:27
....μετά την γρήγορα αποβίβαση και επιβίβαση....

58628


...αρχίσαμε να αφήνουμε πίσω μας το όμορφο αυτό νησί...

58629
58630


....και αφού βλέπαμε αριστερά την Σύμη να απομακρύνεται και δεξιά τα Τουρκικά παράλια....

58631


...στο βάθος άρχισαν να φαίνονται και τα βουνά του νησιού των ιπποτών....

58632

vinman
29-09-2009, 03:38
...μετά απο περίπου μία ώρα περάσαμε το ενυδρείο....

58633


....και η Ρόδος πλέον απλωνόταν μπροστά μας....

58634
58635


...μπήκαμε στο λιμάνι για την μανούβρα....

58636


...και στις 11.30 δέσαμε στο λιμάνι...

58637


Ήταν ένα μαγικό ταξίδι 19.30 ωρών....που όμως δεν τελείωνε εδώ.....
Σε 5 ώρες υπάρχει και η επιστροφή...η περιπέτεια ξαναρχίζει....όπου και θα δούμε και τα υπόλοιπα νησιά του δρομολογίου που δεν καταφέραμε να δούμε την προηγούμενη νύχτα...!!!


Τέλος Α' μέρους!

polykas
29-09-2009, 09:54
Μάνο είσαι καταπληκτικός...:D

Trakman
29-09-2009, 11:29
Μάνο, μας έχεις πάρει μαζί σου στο ταξίδι!!!!!!!!!!! Υπέροχο ρεπορτά!!!!!;)

Thanasis89
29-09-2009, 13:07
Μανώλη το πάθος σου για ταξίδι δεν κρύβεται... Οι εικόνες μιλούν για σένα... Έκανες μια υπέροχη δουλειά ! Μπράβο ! Σου Εύχομαι πάντα να ταξιδεύεις για να μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου...

eliasaslan
29-09-2009, 13:15
Μανόλη κάπου εδώ τα λόγια στερεύουν... Πραγματικά μας άφησες έκπληκτους... Είσαι μοναδικός :D

DimitrisT
29-09-2009, 13:31
Σε ευχαριστούμε παρα πολύ φίλε Μανώλη που μοιράστηκες μαζί μας αυτό το υπέροχο ταξίδι.Φανταστικό ρεπορταζ !!Μπράβο και πάλι μπράβο σου.Να σαι καλά.

vinman
29-09-2009, 15:33
....αφού περιπλανηθήκαμε στην όμορφη πολή της Ρόδου για κάτι λιγότερο απο 5 ώρες,ήρθε η ώρα της επιστροφής....
Το ρολόι δείχνει 16.07,και ήδη βρισκόμαστε έξω απο το πλοίο για την επιβίβαση....

58693


...16.30 και το πλοίο αρχίζει να ξεκολάει απο τον ντόκο...

58694


...και αφού περνάμε δίπλα απο το Blue Star 1....

58695


...αφήνουμε πίσω το λιμάνι του Σμαραγδένιου νησιού....

58696


...και φεύγουμε ολοταχώς για το λιμάνι της Σύμης περνώντας και πάλι μπροστά απο το ενυδρείο....με την μαγική συννεφιά να απλώνεται παντού....

58697


Μιάς και την Σύμη την είχαμε δεί το πρωί ήταν ευκαιρία για δύο ωρίτσες ύπνου στην καμπίνα του πλοίου....Το βράδυ που ερχόταν θα ήταν και αυτό μακρύ....

vinman
29-09-2009, 15:47
....μετά απο έναν ωραίο και άκρως απαραίτητο ύπνο δύο ωρών και φυσικά τον προβλεπόμενο καφεδάκι βγήκαμε και πάλι στο κατάστρωμα....ήδη είχε νυχτώσει για τα καλά και περίπου σε 1 ώρα θα φτάναμε στο λιμάνι της Κώ....
Πράγματι 3 λεπτά πρίν τις 21.00 βλέπουμε την εικόνα δύο κόσμων...αριστερά τα φώτα απο το λιμάνι στην Κώ και δεξιά φώτα απο τα Τουρκικά παράλια....

58698


...στις 21.00 είχαμε δέσει στο λιμάνι...

58699


...το οποίο ήταν απελπιστικά άδειο μιας και λίγο νωρίτερα ο κόσμος είχε επιβιβαστεί στο Blue Star 1....

58700


...και έτσι 5 λεπτά μετά την άφιξη μας είχαμε ήδη ξεκινήσει για τον επόμενο σταθμό του δρομολογίου....

58701


...την Κάλυμνο όπου και φτάσαμε ακριβώς μία ώρα αργότερα....

58702

vinman
29-09-2009, 15:55
...με την εικόνα απο την χώρα να μαγεύει...

58707


....και την εικόνα πάνω απο το λιμάνι να είναι θεική....

58708
58709


...στο λιμάνι αυτή τη φορά αρκετός κόσμος για επιβίβαση και αρκετά φορτηγά...μαζί δεμένα τα Ολύμπιος Απόλλων και Ολύμπιος Ζευς...

58710


...τρία τέταρτα μετά και ενώ ήταν 10.49 το πλοίο αναχώρησε για το επόμενο λιμάνι....

58711

leonidas
29-09-2009, 16:05
Μανωλη το ρεπορταζ σου ειναι φανταστικοτατο με μαγικες ληψεις και εκφρασεις !!! :cool:

Συνεχισε ετσι! :D

Περιμενουμε με αγωνια την συνεχεια του ταξιδιου σου! ;)

vinman
29-09-2009, 16:11
...που είναι φυσικά η Λέρος....!!Το ρολόι δείχνει 3 λεπτά πριν τα μεσάνυχτα όταν αρχίσαμε να μπαίνουμε στο λιμάνι...

58712


..εδώ το πρόγραμμα αλλάζει λίγο,κατεβαίνω κάτω,βγαίνω έξω απο το πλοίο για να συναντήσω τον καλό μας φίλο Ηλία (eliasaslan) ο οποίος έχει κατέβει στο λιμάνι για μια γρήγορη συνάντηση μελών του Ναυτιλία!!!

58713


...το πλοίο και εδώ παίρνει αρκετό κόσμο και έτσι έχω την ευκαιρία να τα πώ με τον Ηλία χωρίς το άγχος της γρήγορης αναχώρησης....
Αφού έχουν περάσει σχεδόν 20 λεπτά φτάνει η ώρα να αποχαιρετίσω τον καλό μας φίλο και να ξαναμπώ πάλι στο πλοίο....

58714


...και δύο λεπτά πρίν τις 00.30 το πλοίο αναχωρεί για Λειψούς....

58715


...αφού περιπλανηθήκαμε για λίγο ακόμα στο πλοίο πήγαμε προς την καμπίνα μας απο όπου και είδαμε και την άφιξη μας στους Λειψούς....Η ώρα έχει πάει ήδη τρείς παρά και είναι ώρα για λίγο ύπνο πάλι μιας και το πρωί ήθελα να σηκωθώ νωρίς για να τραβήξω εικόνες απο την ανατολή του ηλίου...!!!!
Πράγματι ένα τέταρτο πρίν τις 07.00 είμαι ήδη έξω στο κατάστρωμα παρέα με καφέ,τσιγάρο και την φωτογραφική μηχανή....Ο καιρός παραμένει αρκετά καλός....και έτσι μου δίνετε η ευκαιρία για μερικές μαγικές εικόνες....
Ο ήλιος ανατέλει και ο ουρανός γεμίζει με χρώματα....

58716

vinman
29-09-2009, 16:21
...λίγο μετά τις 07.00 και περνάμε έξω απο τα χωριά του Captain Leo,στην νότια Σύρο....Ήδη ο καιρός έχει αρχίσει να έχει κάποια τσιμπιματάκια που δεν υπήρχαν πρίν...

58717


....το ταξίδι συνεχίζεται έξω απο την Σύρο....

58718


...και σχεδόν μισή ώρα αργότερα έχει ξημερώσει για τα καλά.......με αρκετή συννεφιά όμως....

58719


...αφήνοντας την Σύρο ο καιρός αρχίζει να φουσκώνει περισσότερο.....

58720


...και σχεδόν τρία τέταρτα αργότερα έχει αγριέψει για τα καλά....παιχνίδια της θάλασσας σε τόση λίγη ώρα...απο την ηρεμία στην απόλυτη αγριότητα...

58721

vinman
29-09-2009, 16:32
...κάτω απο την Κύθνο ο καιρός πέφτει λίγο....

58722


...όμως βγαίνοντας και πάλι πιο ανοιχτά ο καιρός ξαναρχίζει τα δικά του παιχνίδια...

58723


...με αποτέλεσμα για μία φωτογραφία ''να κάνω μπάνιο ολόκληρος''....!!!

58724


...ο καιρός παραμένει ο ίδιος.....

58725


...και μόνο όταν αρχίζει να αχνοφαίνεται το Σούνιο ηρεμεί κάπως....

58726


...το Σούνιο όμως στην επιστροφή προκάλει και ένα σφίξιμο του στομαχιού....είναι ένα σημάδι ότι το ταξίδι σε λίγο φτάνει στο τέλος του...

vinman
29-09-2009, 16:46
...ήδη έχουμε μπεί στο seperation,και η θάλασσα πλέον δεν θυμίζει σε τίποτα το πως ήταν λίγο πρίν...

58732


...λίγο έξω απο τα φανάρια δίνουμε προτεραιότητα στο Απόλλων Ελλάς...

58733


...και λίγο μετά τις 11.30 έχουμε μπεί και εμείς στο λιμάνι βλέποντας αραγμένο στην Ακτή Βασιλειάδη το Κρήτη 1 που περιμένει την επισκευή απο την βλάβη που είχε την προηγούμενη ημέρα....

58734


...σε λίγο είμαστε μπροστά απο την πλώρη του Λατώ...

58735


...και 3 λεπτά πρίν τις 12.00 το Ιεράπετρα πραγματοποιεί την τελευταία μανούβρα για αυτό το ταξίδι των 19.30 ωρών απο Ρόδο....

58736


39 ώρες πραγματικής θαλασσινής απόλαυσης είχαν ήδη περάσει στο παρελθόν...ένα ταξίδι που πραγματικά θα μείνει χαραγμένο στην καρδιά μας...ένα ταξίδι που δίκαια το ονόμασα ''Ταξίδι στο όνειρο''....!!!
Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας και τον χρόνο που περιμένατε για να δείτε κάποιες εικόνες που πιστεύω ότι αξίζει να τις ζήσετε όλοι....!!!
Ραντεβού στην επόμενη περιπέτεια...!!!!

cpt babis
29-09-2009, 17:08
Μανο συγχαρητηρια οι εικονες και εκφρασεις σου με ταξιδεψανε εμενα και ολο το nautilia !!!!!!
Να εισαι παντα καλα!!!!
Σε ευχαριστουμε!!!!!!!!

diagoras
29-09-2009, 17:14
Υπεροχο το φωτορεπορταζ Μανωλη με κατατοπιστικες και υπεροχες φωτογραφιες.Μερη που πραγματικα αποτυπωνονται με τον καλυτερο τροπο στον φακο σου και μου δινει την αισθηση οτι εκανα κι εγω αυτο το υπεροχο ταξιδι.Ευχαριστουμε πολυ

Nissos Mykonos
29-09-2009, 17:41
Mανώλη,

Τι να πω??Τα λόγια είναι περιττά μπροστά στην δουλειά σου η οποία είναι υπέροχη!!!!Εικόνες και λόγια που μας κάνουν να νιώθουμε ότι είμασταν και εμείς σε αυτό το ''Ταξίδι στο όνειρο...''!!!!
Να είσαι πάντα καλά,γερός και δυνατός και σου εύχομαι να μην σταματήσεις ποτέ να κάνεις αυτό που αγαπάς....!!!
Σε ευχαριστούμε και πάλι..!!!!

φανούλα
29-09-2009, 19:37
Θα συμφωνήσω με τους προλαλύσαντες... απλά Μ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο!!!
Σ' ευχαριστούμε πάααρα πολύ Μάνο και με το καλό να πας στο επόμενο "ταξίδι σου στο όνειρο"!!!

eliasaslan
29-09-2009, 21:19
Ο αγαπητός Vinman, όπως βλέπουμε αγαπητοί φίλοι είναι ένας ξεχωριστός άνθρωπος. Ένας μοναδικός καραβολάτρης, ο οποίος διαθέτει στην σωστή ποσότητα την γλυκιά και όμορφη τρέλα με τις όμορφες εικόνες και τις αυθεντικές καραβολατρικές στιγμές...

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όλο το ταξίδι του με το Ιεράπετρα Λ... Το προτίμησε από τα υπερσύγχρονα Blue Star.. καθόταν με τις ώρες στα καταστρώματα για φωτογραφήσεις... Η υπέροχη δίκλινη καμπίνα του ήταν η μόνη παραπονεμένη του ταξιδιού, καθώς την τίμησε μόλις 11 ώρες σε ένα 40ωρο ταξίδι..

Ήθελα πολύ να βρίσκομαι στην Λέρο, και τα κατάφερα τελικά. Ήθελα πάρα πολύ να γνωρίσω αυτό το άτομο, και επιβεβαιόθηκα. Είναι και θα είναι για εμένα μία ξεχωριστή προσωπικότητα, από την οποία έχω ήδη αντλήσει αρκετά θετικά δειδάγματα, κυρίως για ναυτιλιακά θεματάκια.. ;):D. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, ας περάσουμε σε 2 φωτογραφίες

Μία φωτογραφία του ξεχωριστού Μάνου λοιπόν, έξω από τον καταπέλτη της Ιεράπετρας.. Η φωτογραφική πάντα στα χέρια :)...



58772




Και τέλος, ας δούμε ολόκληρη την κυρία... Σκουριασμένη μας ήρθε εξωτερικά, αλλά ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πρέπει να είναι κούκλα και λαμπερή στις καραβολατρικές καρδιές μας..

Λέρος, Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2009... :cool:


58774

φανούλα
29-09-2009, 22:10
Βλέπω Ηλία, ο Μάνος κρατάει γλυκά??? Άντε τυχεροί Αθηναίοι σας έφεξε πάλι!!! Σας πήρε γλυκά ο vinman:D:D!!!

Τέλος, άλλο ένα ενεργό μέλος του φόρουμ μας, έκανε γι ακόμα μια φορά ότι περνούσε από το χέρι του για μας και για το φίλτατο vinman που έτρεξε αμέσως να τον υποδεχτεί για τα λίγα λεπτά παραμονής του στο λιμάνι της Λέρου!!! Ευχαριστούμε πολύ Ηλία!!!

ndimitr93
30-09-2009, 17:48
Μανώλη και εγώ θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για αυτή την ξενάγηση στο "ΟΝΕΙΡΟ"......Είναι μία καταπληκτική εμπειρία το να ταξιδεύεις για 40 ώρες! Μπράβο και να συνεχίσεις έτσι!!;)

Ηλία η βραδυνή σου δεν παίζεται!!!!!!:D;)

eliasaslan
30-09-2009, 17:54
Μανώλη και εγώ θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για αυτή την ξενάγηση στο "ΟΝΕΙΡΟ"......Είναι μία καταπληκτική εμπειρία το να ταξιδεύεις για 40 ώρες! Μπράβο και να συνεχίσεις έτσι!!;)

Ηλία η βραδυνή σου δεν παίζεται!!!!!!:D


Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο, είναι τραβηγμένη με την φωτογραφική του πατέρα μου ;):D

ndimitr93
30-09-2009, 17:59
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο, είναι τραβηγμένη με την φωτογραφική του πατέρα μου ;):D
Η δικιά σου δεν κάνει θαύματα????:D;)

laz94
30-09-2009, 20:12
Vinman το ρεπορταζ σου ειναι πραγματικά ΥΠΕΡΟΧΟ!!!;)
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ! Να 'σαι πάντα καλά!;)

Leo
30-09-2009, 20:23
Με τη σειρά μου, αφού περίμενα να τελειώσει η " άγονη γραμμή " θέλω να πω στον Μάνο ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες με τισ φωτογραφίες σου. Ζηλέψαμε που είσαι ο πρώτος ναυτιλιώτης που συνάντησες τον Ηλία στην έδρα του και κάτι θα κάνουμε να τον επισκεφθούμε κι εμείς. Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες του Μέγα Γυαλού και των Αγκαθωπών από τη ν νότια Σύρο. Άργησα να σε ξυπνήσω 10 λεφτά....:D Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για όλα.

Rocinante
30-09-2009, 20:31
Καλα δεν το πιστευω. Δεν εχω ξαναδει αναλογο αφιερωμα.Δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω Μανωλη για οτι εκανες.Πραγματικα δεν ηθελα να τελειωσει το αφιερωμα οσο εβλεπα ολα αυτα.

eliasaslan
30-09-2009, 21:49
Με τη σειρά μου, αφού περίμενα να τελειώσει η " άγονη γραμμή " θέλω να πω στον Μάνο ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες με τισ φωτογραφίες σου. Ζηλέψαμε που είσαι ο πρώτος ναυτιλιώτης που συνάντησες τον Ηλία στην έδρα του και κάτι θα κάνουμε να τον επισκεφθούμε κι εμείς. Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες του Μέγα Γυαλού και των Αγκαθωπών από τη ν νότια Σύρο. Άργησα να σε ξυπνήσω 10 λεφτά....:D Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για όλα.


Δυστυχώς με συνάντησε στην έδρα μου πολύ κουρασμένο, καθώς μία ώρα πριν τελείωσε ο έκτακτος φιλικος αγώνας του τμήματός μου στο μπάσκετ (παιδικό) με τους εφήβους της ομάδας.. Ευτυχώς τα πρόλαβα όλα.

Όσο για την πιθανή οργανωμένη και προγραμματισμένη επίσκεψή σας στο νησί μας, θέλω να σας ξαναπώ ότι εγώ, ο πατέρας μου και οι δικοί μας άνθρωποι εδώ στο νησί (captain καταλαβαίνεις ποιους εννοώ) περιμένουμε να περάσει ο καιρός και να αρχίσουν οι συζητήσεις για να πραγματοποιηθεί με απόλυτη επιτυχία :D.

Giovanaut
01-10-2009, 00:53
Μπραβο και παλι μπραβο Μανο για την υπεροχη περιγραφη σου.
Με κατι τετοιες περιγραφες μπορεις να ταξιδευεις ακομη κι αν εισαι κλεισμενος στο διαμερισμα μιας μεγαλουπολης....!!!!

Γερος να εισαι να ταξιδευεις και να μας παιρνεις μαζι σου.....

Οσο για τη συναντηση με τον Ηλια, φανταζομαι σκηνες απειου καλους.....


Οπως κι εδω πανω πριν λιγο καιρο........!!!!!!!!!!!

thanos75
01-10-2009, 20:17
...με την εικόνα απο την χώρα να μαγεύει...

58707


....και την εικόνα πάνω απο το λιμάνι να είναι θεική....

58708
58709


...στο λιμάνι αυτή τη φορά αρκετός κόσμος για επιβίβαση και αρκετά φορτηγά...μαζί δεμένα τα Ολύμπιος Απόλλων και Ολύμπιος Ζευς...

58710


...τρία τέταρτα μετά και ενώ ήταν 10.49 το πλοίο αναχώρησε για το επόμενο λιμάνι....

58711

Τί να πω φίλε μου...και οι φωτογραφίες και οι περιγραφές ήταν το κάτι άλλο. Πραγματικά σε ζήλεψα με την καλή έννοια. Επανέρχομαι μάλιστα σε πρόταση που είχα κάνει σε άλλο post για μια τέτοιου είδους εκδρομή στα Δωδεκάνησα την ερχόμενη άνοιξη

filippos_
04-05-2010, 12:48
Πραγματικά Μάνο σ'ευχαριστούμε γι'αυτές τις τόσο φοβερές-καταπληκτικές φωτογραφίες που μας χάρισες,είναι όλες απίθανες.Μπράβο σου επίσησ για το κουράγιο σου.