PDA

Επιστροφή στο Forum : Fast Ferries Andros [Eptanisos, King Hung, Shinko Maru]



Σελίδες : [1] 2 3 4

George
15-02-2006, 20:14
Kαι με τη σειρά του το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στο Πέραμα για την ετήσιά του.

Espresso Venezia
26-12-2007, 22:21
Το ...ιμιτασιόν :p ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ, μπαίνοντας στο λιμάνι του Πόρου στην Κεφαλλονιά το καλοκαίρι που μας πέρασε.

955

giannisk88
28-12-2007, 00:44
Omorfo ploio kai akoma pio omorfi foto.
Giati omws imitasion file mou??

Finnpartner_1966
28-12-2007, 00:46
Λογω ονοματος το λεει. Οτι δεν ειναι το original Επτανησος. Κανω λαθος Espresso?

giannisk88
28-12-2007, 00:54
xaxaxa!!!Swsta den to eixa skeftei!!!:D

Espresso Venezia
28-12-2007, 21:38
...Οτι δεν ειναι το original Επτανησος. Κανω λαθος Espresso?

Πολύ σωστά φίλε Finnpartner, καλώς ή κακώς το πλοίο ''φέρει όνομα βαρύ ως ιστορία''. :)

Finnpartner_1966
28-12-2007, 22:34
Κοιτα, κι εμενα το Ιαπωνεζικο δεν μου καθεται για Επτανησος! Οταν ακουω το ονομα "Επτανησος", παντα το μυαλο μου παει σε εκεινο το καραβακι του 1965, που ο Τζωρτζης στιφογυριζε στη Ραφηνα-Κυκλαδες! Δεν λεω, δεν μπορεις να μεινεις για παντα στα ιδια, απλα το μυαλο "κολλαει" σε κατι που εχει μαθει τοσα χρονια! (Αν και να σου πω, ποτε δεν ταξιδεψα με καποιο απο τα 2 αδελφα...)

Leo
29-12-2007, 07:36
Εεεεππππ!! Εδώ είμαι κι εγώ ε???
...απλα το μυαλο "κολλαει" σε κατι που εχει μαθει τοσα χρονια! ξεκόλα τοοοο. Μια χαρά κουκλάρα είναι και το αυτό το Επτάνησος... Ρατσιστές :p:p

Apostolos
29-12-2007, 09:19
Στις φώτο του site (http://apostolossphotos.fotopic.net/c862159.html)μου μπορείτε να δείτε την περίεργη γάστρα του πλοίου. Μερικά ιαπωνικά απ' όσο ξέρω (Διαγόρας, αδερφάκια Νεφέλης, κ.α) έχουν γάστρα με κύλο σαν καταμαράν. Προσωπικά μου αρέσει το βαποράκι απλά αν είχε λίιιγο ποιό πλώρα την τσιμινιέρα και είχε διαφορετικό σχέδιο (πχ τύπου Ρόδος)

thalassolykos
29-12-2007, 16:03
ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΒΑΠΟΡΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΠΑΕΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ

Espresso Venezia
29-12-2007, 19:36
...ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ...

Φίλε μου Θαλασσόλυκε με συγχωρείς αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σου. Δεν νομίζω να είπε κανείς
ότι το σημερινό ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ δεν είναι ένα όμορφο και αξιόλογο πλοίο. Απλά (από όσο έχω καταλάβει βέβαια),
ότι το παλιό ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ήταν πολύ πιό όμορφο και πολύ πιο αξιόλογο. Θέλω να ελπίζω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα
να προβαίνει σε κρίσεις και συγκρίσεις.

Επίσης επίτρεψε μου να έχω την άποψη ότι αν θέταμε σε ψηφοφορία το ποίο πλοίο είναι ομορφότερο από τα δύο, η πλειοψηφία
θα ήταν συντριπτικά υπέρ του VALENCAY, έχεις μήπως καμμιά αμφιβολία ???

Τώρα όσον αφορά το ''ΠΑΕΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ'' μήπως να προτείνουμε στο Ελληνικό κράτος την κατάργηση
του μαθήματος της ιστορίας στα σχολεία, το κλείσιμο απάντων των μουσείων, ακόμα ακόμα (γιατί όχι) και την ποινικοποίηση της αναπόλησης ???

giannisk88
31-12-2007, 01:34
Φίλε θαλασσόλυκε σεβαστή η αποψή σου, όμως δε νομίζω οτι όταν ένα πλοίο αρχίζει και παλιώνει και αντικαθίστανται απο 1 πιό καινούριο πρέπει να του συμπεριφερόμαστε με ύφος "Ε και τι έγινε μωρέ!Αφού έχει αντικατασταθεί απο ένα πιο καινούριο ποιος το γράφει το παλίο!"..Γιατί κάτι τέτοιο μου έφερε στο μυαλό το προηγούμενο σχόλιο σου.
Κάθε πλοίο, όσα χρόνια και αν περάσουν, έχει τη δική του ομορφιά, τη δική του ιστορία και πρέπει να το σεβόμαστε πάνω απ'ολα!!
Αλίμονο αν φερόμαστε έτσι σε όλα τα παλιότερα πλοία!!:roll:

Leo
31-12-2007, 10:22
Το χοντρίνατε (με την καλή έννοια) και δεν κάνει....:( Δεν θα πάρω το μέρος κανενός αλλά θα σας πώ τη γνώμη μου. Ότι δηλαδή μάλλον είναι περισσότερα τα θέματα που συζητούνται για "παλαιά" πλοία και ίσως λιγότερα για ενεργά πλοία και/ή μελλοντικά θέματα! Αρα λοιπόν
ο φίλος θαλασσόλυκος δεν είναι και εντελώς οφσάϊτ! Λοιπόν Ειρήνη, Peace, Paix, Pace, Paz ....:grin:

Espresso Venezia
31-12-2007, 18:28
...Ότι δηλαδή μάλλον είναι περισσότερα τα θέματα που συζητούνται για "παλαιά" πλοία και ίσως λιγότερα για ενεργά πλοία και/ή μελλοντικά θέματα!

Φίλε μου Leo συμφωνούμε, να λοιπόν η ευκαιρία !!!

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΤΕ νέα θέματα ή ποστάρετε σε ήδη υπάρχοντα για ενεργά πλοία και/ή μελλοντικά θέματα !!!
Αν πας στο προφίλ μου και κλικάρεις στα θέματα που εγώ έχω ξεκινήσει θα δεις γύρω στα 15 που αφορούν ενεργά πλοία και μόνο 2 για πλοία που δεν δραστηριοποιούνται πια. Και αν δεν κάνω λάθος η φωτογραφία που έστειλα στο παρόν thread και έγινε η απαρχή αυτού του διαλόγου, ενεργό πλοίο αφορά.

Προσωπικά τρέχω στα λιμάνια, βγάζω φωτογραφίες και τις μοιράζομαι μαζί σας, και μάλιστα χωρίς κανένα υδατογράφημα ...copyright, και άλλες τέτοιες αηδίες. Kαι το μόνο που περιμένω είναι μια θετική αντιμετώπιση και συμμετοχή στο διάλογο, και όχι εξυπναδίστικες απαντήσεις του στυλ ''ΕΛΕΟΣ, τι είναι αυτά που γράφετε''. Αν κάποιος διαφωνεί με την ομορφιά ή όχι ενός πλοίου μπορεί απλά να το εκφράσει, και αν δεν του αρέσουν τα θέματα με παλιά πλοία μπορεί κάλλιστα να δημιουργήσει νέα με ενεργά, και να ανεβάσει και φωτογραφίες τους για να ...ξεκουραστούμε και εμείς λίγο. :D

ΘΕΤΙΚΗ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=57464&postcount=52) ΔΙΑΘΕΣΗ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=56443&postcount=41) φίλε Leo, και όχι αρνητική.

Και μια τελευταία ερώτηση. Αν εσένα σε ρωτάγανε ποιό πλοίο σου αρέσει πιο πολύ από τα δύο, αντικειμενικά τι θα απάνταγες ??? :wink:

kalypso
25-01-2008, 01:45
1996

απόψε το Επτάνησος στο λιμάνι της Πάτρας.

.voyager
26-01-2008, 03:01
Το Επτάνησος αποπλέοντας, πριν λίγες ημέρες.

2029

nautikos
13-02-2008, 13:12
Μας ερχεται το Επτανησος για την ετησια του. Αυτη τη στιγμη ειναι νοτια της Αιγινας και ανεβαινει με 18 παρα κατι μιλακια.

Espresso Venezia
13-02-2008, 20:21
Όπως μας είπε και ο φίλος nautikos, το πλοίο (μετά από μικρή ταλαιπωρία - καθυστέρηση στον Ισθμό) κατέφτασε στο λιμάνι του Πειραιά και έδεσε στην παγόδα.

captain 83
13-02-2008, 22:16
Και ίσως να κάνει και μικρής διάρκειας ετήσια μιας και τέλος του μήνα λήγει η ναύλωση του Εξπρες Σαντορινη.

captain 83
13-02-2008, 22:52
Μήπως δεν πέρασε από τον ισθμό, αλλά μας ήρθε από κάτω από την Πελοπόννησο;

Leo
14-02-2008, 06:14
Το ότι ήρθε το γύρο της Πελοπονήσου είναι βέβαιο, γιατί τ είδα στο ais. Εξ άλλου ο φίλος gioannis13 είπε ότι πήγε στον Ισθμό από τον Κορινθιακό αλλά λόγω ανέμων δεν το πέρασαν και έφυγε.

Espresso Venezia
14-02-2008, 09:40
Μήπως δεν πέρασε από τον ισθμό, αλλά μας ήρθε από κάτω από την Πελοπόννησο;

Προφανώς φίλε μου. Εξ' άλλου κι εγώ στο μήνυμα μου δεν είπα σε κανένα σημείο ότι το πλοίο πέρασε από τον Ισθμό.


Όπως μας είπε και ο φίλος nautikos, το πλοίο (μετά από μικρή ταλαιπωρία - καθυστέρηση στον Ισθμό) κατέφτασε στο λιμάνι του Πειραιά και έδεσε στην παγόδα.

nautikos
27-02-2008, 13:19
Συμφωνα με τα ηλεκτρονικα μου ματια:mrgreen: το Επτανησος εδεσε στην παγοδα για να βαλει τα βαρελακια. Χθες ειχε πεσει με τη δεξια μπαντα, αλλα εκανε στροφη και επιασε και με την αριστερη.

Bari_Express
27-02-2008, 18:02
Αχ καταραμενο (ευλογημενο) aisgreece

Espresso Venezia
27-02-2008, 20:02
Να υποθέσουμε πως περιμένει την σειρά του για να ανέβει στη δεξαμενή Βασιλειάδη ?


Βρισκω πολυ βασιμη την υποψια σου φιλε Espresso. Μαλλον περιμενει να φυγει το Δημητρουλα και να μπει αυτο μεσα.

Μάλλον φίλε μου ναυτικέ την ''πατήσαμε'' και οι δύο στις προβλέψεις μας.

Αυτή τη στιγμή το AIS (την ''παρέα'' του οποίου προσωπικά υπερεκτιμώ), δείχνει το πλοίο ανοιχτά της Ύδρας να απομακρύνεται ολοταχώς με νότια κατεύθυνση.

nautikos
27-02-2008, 20:07
Ε τοτε οπως ειπα και παραπανω πηγε στη παγοδα μονο και μονο για τα βαρελακια του.

Bari_Express
27-02-2008, 22:08
Μηπως μπορειται να μου πειται και μενα πως γινεται να αποκτησω ηλεκτρονικα ματια? Δηλαδη πως μπορω απο το ΑΙΣ να καταλαβω οτι ενα πλοιο εχει κουνηθει και εδεσε αλλιως? Μη μου πειτε να παρακολουθω το καθε τριγωνακι λεπτο προς λεπτο. Και μη μου πειτε οτι το κανετε εσεις αυτο θα τρελαθω

nautikos
27-02-2008, 22:48
Οχι να μην τρελενεσαι;) Γινεται μια χαρα και για να μαθαινεις, πας εκει που λεει αναζητηση ολων των πλοιων και αφου βρεις το πλοιο που θες, κραταει τις τελευταιες θεσεις του πλοιου. Ετσι λοιπον το πρωι εδειχνε μια κυκλικη πορεια στη λεκανη του λιμανιου και δεν θελει και πολυ μυαλο να καταλαβει κανεις οτι εκανε αλλαγη μπαντας.

Αν πας τωρα και ψαξεις το Επτανησος θα δεις την πορεια του προς Ν Πελοπονησσο και αρα ξερεις ας πουμε οτι δεν περναει απο τη Διωρυγα. Ελπιζω λοιπον να καταλαβες πως γινεται να αποκτησεις ηλεκτρονικα ματια:mrgreen:

Captain_Nionios
30-04-2008, 10:50
Λιμανι Κυλληνης ξημερωμα 25/4/2008.Το (αχ :() Επτανησος λιγο πριν την αναχωρηση του.Σωστο λιμανι,σωστο ονομα,λαθος βαπορι...

mastrokostas
04-05-2008, 23:06
Και δυο ομορφες φωτογραφιες από τον φίλο μου τον Νίκο που ταξίδεψε το Πάσχα για Κεφαλονιά .

http://img228.imageshack.us/img228/2252/2604200828001291ip2.jpg


http://img81.imageshack.us/img81/2285/260420081jn6.jpg

BASILIS
05-05-2008, 13:58
Eptannisos apo poro gia kyllini

Apostolos
05-05-2008, 17:38
Ωραίος!!! Αντε γιατι λίγες φώτο βλεπουμε απο εκει

BASILIS
19-05-2008, 12:05
ΤΟ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Κυλλήνη 18/5/08 10:30

Νάξος
26-05-2008, 23:16
Είναι δυνατόν αυτή η γκουμούτσα να φέρει το όνομα «Επτάνησος»; Συμφωνώ με τα χίλια με τον κάπτα-Νιόνιο. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν το κουτί αυτό είχε άλλο όνομα. Το «Επτάνησος» όμως ήταν όνομα καπαρωμένο για αλλού.

Με αφορμή τις φωτογραφίες του φίλου Απόστολου, βλέποντας ακόμα καλλίτερο το πλοίο στην φάση του δεξαμενισμού του και παρατηρώντας την πρώρα του μου ήρθε ένα κύμα δυσφορίας. Ευτυχώς για το βαπόρι, τα ύφαλα είναι αρκετά ενδιαφέροντα (έχει και τα καλά του). Αλλά η πρώρα; Πώς ήταν η πλώρη του κανονικού Επτάνησος; Λεπίδα έτσι;. Ε, αυτή είναι το ακριβώς αντίθετο. Τέτοια μούρη μόνο σε παντόφλα βλέπει κανείς. Κλασική γιαπωνέζικη ναυπηγική κακογουστιά. Ελπίζω να μην είναι κακοτάξειδο όπως τα περισσότερα συμπατριωτάκια του (βλέπε Μιλένες, Νταλιάνες, Μαρίνες, κοκ). Για του λόγου το αληθές...

http://apostolossphotos.fotopic.net/c862159.html

Δεν συζητώ για τα μη κουβερτωμένα καταστρώματα... Δεν συζητώ για το σχήμα του... Με κάτι τέτοια πλοία (υπάρχουν πολύ χειρότερα από αυτό, μην τρελλαθούμε) μου φεύγει κάθε επιθυμία για ταξείδι... Καθόλου κιμπάρικο σκαρί.

Τουλάχιστον έχει γκάζια; Από εσωτερικούς χώρους πώς τα πάει;

Espresso Venezia
26-05-2008, 23:31
...Κλασική γιαπωνέζικη ναυπηγική κακογουστιά...

:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Καλόοοοοοο !!! Φίλτατε Νάξος ''συντάσσομαι'' !!!

Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

Haddock
27-05-2008, 00:07
Ωραία μας τα λες Ντίνο, ως καραβολάτρης, αλλά περί ορέξεως... le gout des autres... :mrgreen:

Για να συνεχίσω με κλισέ εκφράσεις, τώρα, άνοιξες το κουτί της Πανδώρας, αφού υπάρχουν φίλοι των Ιαπωνικών σκαριών, οπότε έριξες λάδι στη φωτιά... :mrgreen:

Νάξος
27-05-2008, 03:24
Προς Θεού φιλαράκι μου,

δεν έχω σκοπό ούτε να προσβάλω κανένα ούτε να ρίξω και λάδι στην φωτιά. Αυτό που λέω προσπαθώ τουλάχιστον να τα στηρίξω με κάποια λογικά επιχείρηματα. Πέραν τούτου, είναι καθαρά προσωπικές απόψεις, έτσι;!;

Τόσο ο Απόστολος με τις υπέροχες φωτογραφίες του, αλλά και ο Μαστροκώστας και οι άλλοι που ανέβασαν καλό υλικό δείχνουν ένα βαπόρι χωρίς πλώρη... Η θέα της πλώρας από την γέφυρα σε μπερδεύει και νομίζεις ότι κυττάς την πρύμνη κάπου φορτηγού πλοίου. Όσο για το όνομα «Επτάνησος», είναι πολύ βαρύ... βαρύ κι ασήκωτο. Έτσι κάπτα Νιόνιο;

Στα συν του για μένα είναι η ενδιαφέρουσα γάστρα του. Να υποθέσω ότι λείπουν τα bow thrusters; Με πόσα μίλια πάει ρε παιδιά; Βαστά καλά στον καιρό;

Τώρα, για τα ιαπωνικά βαπόρια, μεγάλο θέμα και υπάρχει και σχετικός χώρος... τί να πεις κανείς;; Τρισάθλια τα περισσότερα (ε, δεν έχω μπει και σε όλα!) από αυτά. Έχω μπόλικες ιστορίες να γράψω για βαπόρια με «γκομενίστικα»* ονόματα τύπου Μιλένα και Νταλιάνα, Μαρίνα, Ροδάνθη, Ελλάς Εξπρές, Σούπερ Ναΐας, κλπ... Τα χειρότερα πλοία στο μπότζι κι ας είναι γαϊδούρια... Τα χειρότερα στις μανούβρες και όχι γιατί -και καλά- τα λιμάνια που δένουν είναι πάντα μικρά ή ζόρικα. Εδώ στον Πειραιά το δέσιμο ενός «Νταλιάνα» ήταν ταινία του Αγγελόπουλου...Ή το μολάρισμα του Σούπερ Ναΐας στην Τζελέπη κόντρα κεφάλι βραδύτερο κι από τον οδοιπόρο!

Πα-πα-πα-πα-πα!

Είχανε όμως -όλα αυτά που ανέφερα και έψεξα- μιαν αρχοντιά που τα σημερινά πλοία, ευρωπαϊκά και γιαπωνέζικα, δεν την έχουν πια. Τα γνωστά θύματα είμαστε εμείς που θέλουμε να «νιώσουμε» ταξείδι μιας άλλης εποχής. Τα σημερινά σκαριά δεν είναι κιμπάρικα γιατί απλούστατα δεν είναι κιμπάρηδες πια οι εφοπλιστές τους.

Για το φίλο Espresso Venezia: ε, μα τί...;!;

*να με συγχωρέσουν οι γυναίκες, δεν είμαι καθόλου φαλλοκράτης. Μας έχει ζαλίσει όμως ο Αγούδημος με τις γυναίκες του. Κόρες, Σύζυγος, Ανηψιές, Θείες γίνανε βαπόρια...! Δε λέω, δικαίωμά του είναι του αθρώπου... Μην τρελλαθούμε. Αλλά το παρακάνει!

Captain_Nionios
27-05-2008, 03:44
Το ονομα του Επτανησος ειναι τρομερα βαρυ το ιδιο ειναι και ο χαμος του.Το νεο βαπορι εξυπηρετει το νησι αλλα δεν σε κανει ουτε στο 1% συμμετοχο στο ταξιδι,σε αντιθεση με το παλιο.Τωρα οσον αφορα την ταχυτητα του ειναι γυρω στο 18,2-18,5 αλλα δυστυχως ειναι κακοταξιδο (οχι επειδη ειναι Ιαπωνικο,αλλα γιατι αντικειμενικα ειναι).Η γαστρα του εχει μια μορφη σαν τριμαραν (αν μπορει να ειπωθει αυτος ο ορος) πραγμα που του εξασφαλιζει ταχυτητα με χαμηλη απαιτηση ισχυος,αλλα και το κανει κουνιστρα.Αν σκεφτεις οτι το νεο και μεγαλυτερο Επτανησος εχει 7800 ιππους εχοντας παραπλησια,εως και καλυτερη υπηρεσιακη ταχυτητα, οταν το παλιο και μικροτερο ειχε 12380 ιππους τοτε καταλαβαινεις τη διαφορα απαιτησεων σε ισχυ...Τωρα οσον αφορα τα αλλα γιαπωνεζικα βαπορια θα διαφωνησω λιγο.Δεν ειμαι λατρης τους σε καμια περιπτωση αλλα ειναι πολλα που τα παραδεχομαι για το ταξιδεμα και την ταχυτητα τους οπως Λατω,Κεφαλ(λ)λονια.Επισης δε νομιζω το Νταλιανα να ειναι τοσο κουνιστρα ουτε επισης και το Ροδανθη.Σιγουρα ομως δε γυρνανε με τιποτα στη μανουβρα.Συμπερασμα;Φτιαξτε νεοτευκτο το παλιο Επτανησος οπως ηταν.:p

Leo
27-05-2008, 05:23
Φίλοι, για να επανέλθουμε στην τάξη θα σας πώ ότι όλα τα πλεούμενα οι καραβολάτρες τα αγαπούν. Ας μην είμαστε εριστικοί ούτε με ονόματα τύπου " Γιαλαντζή Επτάνησος ", ούτε με προελεύσεις πλοίων. Μπορούμε να αγαπούμε ότι μας αρέσει έμας περισσότερο χωρίς να φέρνουμε σε δύσκολη θέση άλλα μέλη που πιθανόν αγαπούν αυτό το Επτάνησος και τα ιαπωνέζικα σκαριά. Δεν θέλω να πάω παρακάτω ή να αναλύσω επιπλέον το θέμα, αλλά θα πρέπει να σεβαστείτε ότι υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν και αυτό το πλοίο. Ασχοληθείτε με ότι αρέσει σε εσας και μην χαλάτε το όμορφο κλίμα αυτού του φόρουμ με "καρφιά" που μπορεί να ανοίξουν ασκούς..... Ευχαριστώ για την κατανόηση!

Νάξος
27-05-2008, 14:31
Φίλε Leo, εκτιμώ ότι για να προσβάλω κάποιον θα πρέπει να υποτιμήσω τον χαρακτήρα και την προσωπικότητά του. Ασφαλώς και τα σχόλια για το συγκεκριμένο πλοίο είναι πικάντικα, με αρκετή δόση χιούμορ πιστεύω, ωστόσο απουσιάζει κάποια επιθετική αναφορά σε οποιονδήποτε φίλο του φόρουμ. Όπως αναφέρω αυτά που πιστεύω ότι είναι μειονεκτήματα του συγκεκριμένου πλοίου, έτσι αναφέρω και θετικά στοιχεία, τουλάχιστον με μία διαδικασία στοιχειώδους τεκμηρίωσης.

Σε τελική ανάλυση πιστεύω ότι αν κάποιος βλήθηκε από τα σχόλιά μου αυτός είναι ο ιδιοκτήτης του βαποριού. Δεν είμαστε λίγοι αυτοί που πιστεύουμε ακόμα ότι το «Επτάνησος» είναι βαρύ όνομα...

Κι ύστερα γιατί να θεωρώ κάποιος να με προσβάλει αν λόγου χάρη δεν του αρέσει καθόλου η πρύμνη του Πάρος, τα φουγάρα του Νάξος και τα sponsons του Ιονίς; Αν κάποιος π.χ. μου αποκαλούσε το «Λήμνος» κουβαδάκι θα έπρεπε να του κρατάω μούτρα; Λέμε τώρα...

Κι ένα τελευταίο για τους λάτρεις των γιαπωνέζικων σκαριών και όχι μόνο: το γεγονός ότι λ.χ. προσωπικά δεν μου αρέσουν διάφορα σκαριά δεν σημαίνει ότι χαλάω το κλίμα ή ότι θέλω να χαλάσω επουδενί λόγω το κλίμα. Για του λόγου το αληθές θα ανεβάσω σύντομα κι άλλες φωτογραφίες πλοίων που δε συμπάθησα, ευρωπαϊκών και μή, ελληνικών και μή, καθώς και ιστορίες σχετικές με αυτά. Ακριβώς επειδή γνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που τα αγαπούν κι αυτά θα ήταν κρίμα να κρατήσω αυτό το υλικό για μένα και μόνο.

apari
20-06-2008, 21:29
Φωτο τραβηγμένη απο την πλώρη του Α. Κάλβος στο λιμάνι της Κυλλήνης.

BASILIS
30-07-2008, 10:01
Το Επτάνησος χθές το απόγευμα στον Πόρο

BASILIS
09-08-2008, 13:53
Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ δένει στο λιμλανι του Πόρουτο μεσημεριανό δρομολόγιο από Κυλλήνη που μάλλον είχε κτυπήσει πρωτόκολλο σύμφωνα με τα λεγόμενα αυτών που ξέρουν

Captain_Nionios
26-08-2008, 00:38
Μετα απο τον οργασμο στο θεμα του Ιονις να βαλουμε και το βαπορι που δυστυχως γι'αυτο (θελει να) ονομαζεται Επτανησος σε μια γραμμη που μεγαλουργησε το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ.Αν λεγοταν αλλιως και αν ηταν σε αλλη γραμμη θα ηταν πιο δημοφλιες.Τωρα ειναι απλα στη σκια...Εστω λοιπον...

scoufgian
26-08-2008, 06:16
Μετα απο τον οργασμο στο θεμα του Ιονις να βαλουμε και το βαπορι που δυστυχως γι'αυτο (θελει να) ονομαζεται Επτανησος σε μια γραμμη που μεγαλουργησε το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ.Αν λεγοταν αλλιως και αν ηταν σε αλλη γραμμη θα ηταν πιο δημοφλιες.Τωρα ειναι απλα στη σκια...Εστω λοιπον...
καταπληκτικη φωτογραφια φιλε nionio.........

marsant
26-08-2008, 07:13
Πολυ ομορφες φιλε Captain Nionios Μπραβο!Οσο για το Επτανησος που αγαπηθηκε απο πολλους φυσικα δεν θα ξαναυπαρξει σαν και αυτο,ουτε θα αντικατασταθει ποτε...Η αληθεια ειναι οτι ειναι μεγαλο λαθος που το εβγαλαν και το σημερινο Επτανησος γιατι στα ματια τα δικα μου ειναι κατι σαν ιεροσυλια....

Appia_1978
31-10-2008, 08:55
Και για να μην ξεχάσουμε το καημένο βαπόρι που τις τρώει από όλους ;), μια πισινή του 2005 στον Πόρο (συγγνώμη για το λεκέ ...).


21691

Mixalhs_13
31-10-2008, 14:29
Δεν πειραζει για το λεκε , εξαλλου ειναι υπεροχη η φωτογραφια σου :cool:
Πραγματικα το φουγαρο του ειναι τεραστιο , respect.

Appia_1978
31-10-2008, 18:35
Ευχαριστώ Μιχάλη!

vacondios
01-11-2008, 14:33
http://www.adriaticandaegeanferries.com/ep2eng_file/image002.jpg

Το πλοίο κατασκευάστηκε το 1989 στην Ιαπωνία. Το 2003 στο Πέραμα υποβλήθηκε σε μεγάλη επισκευή-ανακατασκευή. Σήμερα εκτελεί το δρομολόγιο Κυλλήνης-Κεφαλλονιάς με ταχύτητα μετρημένη από μένα 18,5 έως 19,5 ναυτικά μίλια την ώρα. Αυτό που αξίζει αναφοράς σε τούτο το πλοίο είναι το όναμά του που παραπέμπει σε ένα άλλο θρυλικό πλοίο, το οποίο είχε τιμήσει ένας πλοίαρχος-θρύλος ο οποίος τώρα παρόλο που έχει συνταξιοδοτηθεί τον είδα το Μάιο του 2008 στη γέφυρα του "Superferry II" και ήλθε στο μυαλό μου ο στίχος "χαίρομαι όταν σε βλέπω"

Nick_Pet
01-11-2008, 17:47
Το πλοίο κατασκευάστηκε το 1989 στην Ιαπωνία. Το 2003 στο Πέραμα υποβλήθηκε σε μεγάλη επισκευή-ανακατασκευή. Σήμερα εκτελεί το δρομολόγιο Κυλλήνης-Κεφαλλονιάς με ταχύτητα μετρημένη από μένα 18,5 έως 19,5 ναυτικά μίλια την ώρα. Αυτό που αξίζει αναφοράς σε τούτο το πλοίο είναι το όναμά του που παραπέμπει σε ένα άλλο θρυλικό πλοίο, το οποίο είχε τιμήσει ένας πλοίαρχος-θρύλος ο οποίος τώρα παρόλο που έχει συνταξιοδοτηθεί τον είδα το Μάιο του 2008 στη γέφυρα του "Superferry II" και ήλθε στο μυαλό μου ο στίχος "χαίρομαι όταν σε βλέπω"


Ο θρυλικός καπετάνιος ήταν ακόμα στο πόστο του το Μάιο. Μέσα Ιουνίου βγήκε σε σύνταξη.

Υπάρχει καμία φωτο του αυθεντικού Επτάνησος να το ξαναδούμε?

.voyager
01-11-2008, 22:00
Εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=605) το Επτάνησος στην Πάτρα, σκατζάροντας το Κεφαλλονιά.

vacondios
03-11-2008, 21:23
Εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=605) το Επτάνησος στην Πάτρα, σκατζάροντας το Κεφαλλονιά.

φίλε δε μλάμε για αυτό το "Επτάνησος" αλλά για αυτό: http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=763&d=1198015488 .


Να κάνω και γώ μια ερώτηση: ο κύριος "Στρίντζης Lines" και ο κύριος "Στρίντζης Ferries" είναι το ίδιο πρόσωπο?

Leo
03-11-2008, 21:28
Πάμε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=866&page=23&highlight=Valencay) να δούμε το Επτάνησος σου Πατριώτη:D... Ο voayger σωστά μιλάει εδώ για το σύγχρονο Επτάνησος

Speedkiller
03-11-2008, 21:29
φίλε δε μλάμε για αυτό το "Επτάνησος" αλλά για αυτό: http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=763&d=1198015488 .


Να κάνω και γώ μια ερώτηση: ο κύριος "Στρίντζης Lines" και ο κύριος "Στρίντζης Ferries" είναι το ίδιο πρόσωπο?


Αγαπητέ Vancodios μάλλον εσύ μπερδεύτηκες κ όχι ο voyager!Για ρίξε μια ματιά και σε προηγούμενα Posts να πειστείς...;)Α ρε Leo με πρόλαβες...

sylver23
03-11-2008, 22:22
φίλε δε μλάμε για αυτό το "Επτάνησος" αλλά για αυτό: http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=763&d=1198015488 .


Να κάνω και γώ μια ερώτηση: ο κύριος "Στρίντζης Lines" και ο κύριος "Στρίντζης Ferries" είναι το ίδιο πρόσωπο?
οχι δεν ειναι το ιδιο προσωπο.την strintzis lines την ειχε ο γερασιμος στριντης ενω την ferries την εχουν συγγενικα προσωπα του .επισης με μια μικρη επιφυλαξη συμμετεχει και ο γερασιμος με ενα μικρο ποσοστο

vacondios
03-11-2008, 23:59
οχι δεν ειναι το ιδιο προσωπο.την strintzis lines την ειχε ο γερασιμος στριντης ενω την ferries την εχουν συγγενικα προσωπα του .επισης με μια μικρη επιφυλαξη συμμετεχει και ο γερασιμος με ενα μικρο ποσοστο

Επειδή έχω μπερδευτεί πολύ σε ποιά εταιρία έχει αυτή τη στιγμή τα μεγαλύτερα συμφέροντά του ο Γεράσιμος Στρίντζης? την Hellenic Seaways ή την Blue Star Ferries?

captain 83
04-11-2008, 00:08
Νομίζω σε καμμία. Στην HELLENIC ήταν διευθύνων σύμβουλος και την Blue Star την πούλησε κάποτε στον Παναγόπουλο.

sylver23
04-11-2008, 00:15
τσπ ειναι πιο περιπλοκο αλλα εχουμε βγει εκτος θεματος.οποτε αμα θελετε συνεχιζουμε αλλου

vacondios
04-11-2008, 19:28
τσπ ειναι πιο περιπλοκο αλλα εχουμε βγει εκτος θεματος.οποτε αμα θελετε συνεχιζουμε αλλου

Εγώ συμφωνώ να συνεχίσουμε αλλού. Άλλο πράγμα το management (πχ διευθύνων σύμβουλος της HSW) και άλλο τα μεγάλα πακέτα μετοχών. Το ξέρω ότι από τότε που δημιουργήθηκε η Hellas Ferries τα πράγματα μπερδεύτηκαν πάρα πολύ, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να έχουμε μια ιδέα για το ποιοί άνθρωποι βρίσκοναι πίσω από τα πλοία που βλέπουμε και θαυμάζουμε.

captain 83
07-11-2008, 16:32
Aρχές του νέου έτους πιάνει δουλειά στην Πάτρα σε αντικατάσταση του ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ, το οποίο βγαίνει για ετήσια.

Ellinis
15-11-2008, 18:10
Kαι μια φωτογραφία του αγνώριστο στις θάλασσες της Ιαπωνίας.

Πάντως υπάρχει διχογνωμία για το που πήγε μετά την Ιαπωνία, ο σουηδός (και άλλοι που μάλλον τον αντιγράψανε) αναφέρει στην Ταϊβάν ως ΚΙΝG HUNG, ενώ το equasis μιλάει για κορέα ως CHOONHYANG.
Νομίζω πως η Κορέα είναι το σωστό.

22525

Πηγή (http://teikisen.blog84.fc2.com/)

samurai
16-11-2008, 10:47
Φίλε Ellinis, πράγματι το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ πήγε Κορέα ως Chongyang. Αυτό που δείχνεις όμως στη φωτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το πρώην Shinko Maru (νυν ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ). Πρόκειται για το KOBE MARU (1982) της Shikoku Ferry, το οποίο σήμερα λέγεται DONG YANG EXPRESS 6 και ταξιδεύει για λογαριασμό της Tanjung Kambani:D.
Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ήταν κάπως έτσι!!!
22598
Πηγή Σουηδός

Giorgos_D
21-11-2008, 01:27
Το Equasis ειναι πολύ πιο έγκυρο αφου παιρνει πληροφορίες από τους νηογνώμονες ενώ το faktaomfartyg από τους επισκέπτες.

manolis m.
21-11-2008, 13:49
Mia phwtografia tou Eptanisos ws Shinko Maru...
22893
Pigi Wakantsu

BASILIS
22-11-2008, 16:49
Το Επτάνησος αυτή τη στιγμή αγκυροβολημένο αρόδου του λιμανιού του Πόρου λόγω ότι δεν μπορούσε να σταθεί στο λιμάνι.

BASILIS
22-11-2008, 16:52
Το Επτάνησος σήμερα το πρωί με απαγορευτικό στο λιμάνι του Πόρου

sylver23
22-11-2008, 16:58
αυτες ειναι φωτο...με θεμα..σε ευχαριστουμε για την ανταποκριση

Mixalhs_13
23-11-2008, 01:09
Σουπερ οι φωτο , να εισαι καλα !

captain 83
04-12-2008, 01:46
Στην Σάμη βρίσκεται αυτή την ώρα το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ. Πιθανόν να μπόρεσε να κρατηθεί στον Πόρο λόγω του καιρού.

BASILIS
16-12-2008, 15:33
Με 7-8 μποφόρ και το Επτάνησος κ.ανει βουτιές μόλις ξεμύτισε από το λιμάνι του Πόρου

Trakman
11-01-2009, 14:52
Σημερινή αναχώρηση από το λιμάνι της Πάτρας του Επτάνησος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=2625). Η λήψη είναι από το Κάστρο της Πάτρας! Χαίρομαι που ήρθε από τα μέρη μας, είναι πολύ όμορφο βαπόρι!
Να την αφιερώσω στον Captain Nionio, μιας και αντικαθιστά ένα από τα αγαπημένα του, το Κεφαλονιά!:D

Nissos Mykonos
11-01-2009, 14:55
Σημερινή αναχώρηση από το λιμάνι της Πάτρας του Επτάνησος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=2625). Η λήψη είναι από το Κάστρο της Πάτρας! Χαίρομαι που ήρθε από τα μέρη μας, είναι πολύ όμορφο βαπόρι!
Να την αφιερώσω στον Captain Nionio, μιας και αντικαθιστά ένα από τα αγαπημένα του, το Κεφαλονιά!:D
Trakman πολυ ωραια φωτογραφια!!!!Πεντε αστερακια απο εμενα!!!Οντως ειναι πολυ ομορφο βαπορι!!!

Captain_Nionios
11-01-2009, 15:09
Να σαι καλα η φωτογραφια ειναι υπεροχη αλλα επετρεψε μου να εχω τους ενδιασμους μου για το αν ειναι ομορφο βαπορι το νεο Επτανησος. Οπως εχω πει σε προηγουμενες σελιδες, θελει να λεγεται Επτανησος. Το Κεφαλονια ναι, ειναι βαπορι, το Επτανησος αν και ειναι αψογα διατηρημενο ειναι και λιγο σκουνα στο ταξιδεμα του. Οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ για τα πολυ ομορφα της φωτογραφιας και την προθεση σου.;)

pitsikaki
16-01-2009, 23:33
Ένα ανώνυμο τηλεφώνημα στις 8 μμ, που προειδοποιούσε για τοποθέτηση βόμβας στο φέρυ μποτ «Επτάνησος», που ήταν έτοιμο να αναχωρήσει για την Κεφαλονιά, έγινε αιτία να ταλαιπωρηθούν οι επιβάτες και να καθυστερήσει το πλοίο.
Οι δεκάδες επιβάτες αναγκάστηκαν να αποβιβαστούν και ειδικοί του Λιμενικού Σώματος με εκπαιδευμένα σκυλιά ερεύνησαν το πλοίο, χωρίς ωστόσο να ανακαλύψουν τίποτε.
Τελικά, το «Επτάνησος» απέπλευσε στις 9:50 και αναμένεται να φθάσει στον προορισμό του κατά τη 1:00 το πρωί.


Πηγή : www.zougla.gr

kalypso
16-01-2009, 23:55
και μένα μου έκανε εντύπωση που καθυστέρησε να αναχωρήσει...και οι περισσότεροι επιβάτες πήγαν σε παρακείμενη καφετέρια μέχρι να αρχίσει η επιβίβαση...αν και μέχρι τις 9:20 ξεφόρτωνε ακόμα κάποια φορτηγά...

pitsikaki
16-01-2009, 23:58
Δεν ξέρω παιδιά πολλές φάρσες έχουν πέσει τελευταία πάντως.

Leo
17-01-2009, 07:26
Δεν ξέρω παιδιά πολλές φάρσες έχουν πέσει τελευταία πάντως.

Δεν ξέρεις τι πίκρα είναι να τρέχεις να προλάβεις το πλοίο, να φρακάρεις στην κίνηση και να το χάνεις.... Μην γελάτε καθόλου γι αυτά και γι αυτά μπορεί να υπάρχει ένα τηλεφώνημα και να έιναι φάρεσα. Μιλάμε βέβαια για Πάτρα - Κεφαλονιά που δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Διότι κάποια φάρσα μπορεί να παίξει και στον Πειραιά σε γραμμές με πολλά συμφέροντα γαι "άλλους" λόγους.

Leo
15-02-2009, 11:19
Χωρίς καθυστέρηση και το Επτάνησος επιστρέφει γαι την ετήσια του στον Πειραιά. Αυτή την στιγμή βρίσκεται στο Μυρτώο, ενώ το Κεφαλονιά πέρασε τον ισθμό χθες το πρωί προς το Ιόνιο.

dimitris
15-02-2009, 13:40
Σε 15' λεπτα θα ειναι στην μπουκα του Πειραια αρχικη θεση 89-95 μετα μεθορμυση στα 300ρια ... παγοδα?

prutanis
15-02-2009, 15:04
Το "Επτανησος" περνωντας τα φαναρια του Πειραια, οπου και αρχικα εδεσε στην θεση που αναφερει ο dimitris! το nautilia.gr ηταν εκει;)
29819

.voyager
15-02-2009, 16:03
Μπράβο, Prutanis ;)
Ωραία μάγουλα το Eptanissos, το νεότερο!

dimitris
15-02-2009, 16:16
Χρηστο οντος ωραιο βαπορι και ωραια η φωτογραφια του prutanis!
ευκαιρεια να το δουμε κι εμεις στον Πειραια εστω και μια φορα το χρονο
που συνηθως ερχονται για την ετησια τους;)
ετοιμαζεται ν'αλλαξει πλευρα και να γυρισει με την δεξια του πλευρα στον ντοκο:D

Nissos Mykonos
15-02-2009, 16:37
Το "Επτανησος" περνωντας τα φαναρια του Πειραια, οπου και αρχικα εδεσε στην θεση που αναφερει ο dimitris! το nautilia.gr ηταν εκει;)
29819
Prutanis σε ευχαριστούμε πολύ για την φώτο!!Είναι όντως πολύ όμορφο καράβι που θα το έχουμε μαζί μας μέχρι τις 25-2 που θα τελειώσει τον δεξαμενισμό του!!!

Nautikos II
15-02-2009, 18:12
Και μια ακομη για τους φιλους του πλοιου
29834

scoufgian
15-02-2009, 18:40
ωραιες φωτο παιδια.Μπραβο

giorgos....
16-02-2009, 02:19
εκτός απο μπάντα, άλλαξε και ντόκο. έφυγε λοιπόν και πήγε απέναντι γυρνώντας την πρύμνη του στο crystal..


29901
29902
29908
σόρυ για την ποιότητα στις μακρυνές..

giorgos....
16-02-2009, 02:21
είναι ένα βαπόρι που το βλέπω πρώτη φορά ζωντανά και ενώ δεν το λές και κουκλί, έχει αυτό το κάτι που σε προκαλεί να το κοιτάξεις και να ασχοληθείς μαζί του.. το συμπάθησα..

Speedkiller
16-02-2009, 09:49
Και μια (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=3903) δική μου από τη χθεσινή βόλτα στο λιμάνι...

dimitris
16-02-2009, 10:16
Σε λιγα λεπτα υπαρχει μεθορμυση απο το κεντρικο λιμανι στο νεο μωλο Δραπετσωνας

lefme
17-02-2009, 21:40
Το Επτάνησος δένει στο μόλο της Αγίου Νικολάου αρχές Φλεβάρη 2009...
30095

scoufgian
17-02-2009, 21:43
πολυ ωραια φωτογραφια φιλε μου.....

Nissos Mykonos
17-02-2009, 23:29
Συμφωνώ με τον scoufgian!!!
Σε ευχαριστούμε πολύ!!

BEN BRUCE
18-02-2009, 10:14
Για να δουμε το επτανησος οπως ηταν στην κορεα προσεξτε τον καταπελτη πισω αριστερα.Η φωτο ηταν μεσα στο πλοιο και ηταν για πεταμα στα πλαισια του γενικου ξηλωματος για την μετασκευη.


30129

dimitris
24-02-2009, 11:09
Στην μεγαλη πετρινη του Βασιλειαδη μπαινει αυτη τη στιγμη το βαπορι.

.voyager
24-02-2009, 17:13
Για να δουμε το επτανησος οπως ηταν στην Kορεα.
H απολήξεις της τσιμινιέρας μοιάζουν να σχηματίζουν κύκνο...

sylver23
04-03-2009, 16:49
Αφιξη του επτάνησος στις 28/02/2009 στην Κυλλήνη μετα τον δεξαμενισμό του στον Πειραιά

1.εξω απο το λιμανι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=4374)
2.ακριβώς μετα την συναντηση με το Κάλβος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=4375)(διακρίνονται τα απονερα)
3.ο ηλιος να λούζει τα μαγουλά της πλώρης του (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=4376)
4.και δεμένο (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=4377)

και τελος ακομα 2 φωτο απο το ρεμεντζο του

31237

31238

Apostolos
11-03-2009, 11:56
Εδώ το πλοίο στην Ιαπωνία...

32091

http://funekichimurase.lolipop.jp/

giorgos_249
24-05-2009, 20:53
Αυτό το πλοίο το βλέπω σαν υποψήφιο να αντικαταστήσει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α όταν το τελευταίο................... Από ότι έψαξα έχει τις διαστάσεις του Σουπερφερρυ ΙΙ περίπου και κατά 30 :confused: οχήματα μεγαλύτερο γκαράζ . Ο Στρίντζης έγινε "αυτοκράτορας" στην ακτοπλοϊα από το δρομολόγιο Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος ( και τις γραμμές του Ιονίου) . Οπότε έχει κάθε λόγο να θελήσει να δρομολογήσει το Επτάνησος εκεί. Έχω άδικο;

vacondios
25-05-2009, 20:07
Αυτό το πλοίο το βλέπω σαν υποψήφιο να αντικαταστήσει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α όταν το τελευταίο................... Από ότι έψαξα έχει τις διαστάσεις του Σουπερφερρυ ΙΙ περίπου και κατά 10 οχήματα μεγαλύτερο γκαράζ . Ο Στρίντζης έγινε "αυτοκράτορας" στην ακτοπλοϊα από το δρομολόγιο Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος ( και τις γραμμές του Ιονίου) . Οπότε έχει κάθε λόγο να θελήσει να δρομολογήσει το Επτάνησος εκεί. Έχω άδικο;

Κοίτα εγώ δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι το σενάριο αυτό το πλοίο με αυτό το όνομα δρομολογηθεί σε αυτήν τη γραμμή και κατά δραματική συνωνυμία στη γέφυρά του βρίσκεται κάποιος που να λέγεται "Κώστας Τζώρτζης" διότι θα επαληθευτεί πανηγυρικά το ρητό: "Οταν η ιστορία επαναλαμβάνεται γίνεται κωμωδία." Και το θέμα δεν είναι για διακωμώδιση

Εαν μετονομαστεί (πχ Επτάνησος ΙΙ) ως όφειλε από την πρώτη νηολόγησή του σε ελληνικά ύδατα, τότε το συζητάμε.

passage
27-05-2009, 13:12
Παιδιά καλησπέρα. Μάθαμε κάτι για τη ζημιά όπου κρατάει δεμένο το πλοίο στον Πορο Κεφαλληνίας?

ελμεψη
27-05-2009, 13:37
Το πλοιο με μειωμενη ταχυτητα αναχωρησε απο την Κυλληνη και συμφωνα με την πορεια του οδευει για τον Πατραικο.Υποθετω με βαση το προηγουμενο post οτι θα περασει απο Ισθο για Πειραια.Περιμενουμε ενημερωση.Εμεις παντως θα το περιμενουμε κατα Ριο μερια :wink:

ελμεψη
27-05-2009, 16:33
Τελικα το καραβι περασε κατω απο τη γεφυρα στι 16.40.Ενα μερος του ιστορικου απεικονιζεται στις παρακατω φωτογραφιες.Θα υπαρξει συνεχεια το βραδυ στην gallery και με αλλες φωτογραφιες

41011

41012

41013

41014

41015

seaways_lover
27-05-2009, 17:18
Φίλε Νίκο (έλμεψη) καταπληκτικές οι λήψεις σου πάνω στη γέφυρα. Πολυ ενδιεφέρουσα θέα απο κει πάνω. Μπράβο σου :D

Leo
27-05-2009, 19:31
Μπράβο φίλε... αυτές οι λήψεις είναι μοναδικές!!

scoufgian
27-05-2009, 19:34
να πω κι εγω μπραβο στο φιλο Ελμεψη για τις φοβερες ληψεις που μας χαρησε

Rocinante
27-05-2009, 20:00
Αυτό το πλοίο το βλέπω σαν υποψήφιο να αντικαταστήσει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α όταν το τελευταίο................... Από ότι έψαξα έχει τις διαστάσεις του Σουπερφερρυ ΙΙ περίπου και κατά 30 :confused: οχήματα μεγαλύτερο γκαράζ . Ο Στρίντζης έγινε "αυτοκράτορας" στην ακτοπλοϊα από το δρομολόγιο Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος ( και τις γραμμές του Ιονίου) . Οπότε έχει κάθε λόγο να θελήσει να δρομολογήσει το Επτάνησος εκεί. Έχω άδικο;
Φιλε Γιωργο θα ηταν ενα ανατριχιαστικο σεναριο. Και θα συμφωνησουν πιστευω και αλλοι για τον απλουστατο λογο. Ολο οι πιστοι της θρησκειας του Επτανησος παντα κοιταμε αυτο το πλοιο με μισο ματι (αν και αξιολογο ) γιατι πιστευουμε οτι το πλοιο εκεινο δεν επρεπε να το αντικαταστησει κανεις ουτε σαν πλοιο αλλα ουτε καν σαν ονομα. Εαν δε επαληθευτουν και οι προβλεψεις σου και αντικαταστησει και το Horsa ε τοτε εγω θα το γυρισω σε Planespotter :D:D:D

Ελμεψη φοβερες οι φωτογραφιες σου σε ευχαριστουμε πολυ.

Speedkiller
27-05-2009, 20:15
Μπράβο κ απο ένα έλμεψη!!!:D:eek:

.voyager
28-05-2009, 02:54
Μπράβο ρε τσακάλι! :D

ελμεψη
28-05-2009, 13:17
Ακομα 4 φωτογραφιες απο το απροσμενο περασμα του πλοιου κατω απο τη γεφυρα Ριου - Αντιρριου.Θα ηθελα να πω οτι ειναι μια μοναδικη εμπειρια και θα συνηστουσα σε ολους που μπορουν να το κανουν,να το δοκιμασουν.Ειναι απιστευτη αισθηση να περναει ενα πλοιο απο κατω σου και να το βλεπεις απο μια οπτικη που δεν υπαρχει πουθενα αλλου.Αφιερωμενες στους Leo,seaways_lover,scoufgian,rocinante,.voyager,Spe edkiller, Trakman και mike Rodos.

Φωτο 1(Πλησιαζει) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7818)
Φωτο 2(Λιγο πιο κοντα) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7820)
Φωτο 3(Πολυ κοντα) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7819)
Φωτο 4(Μολις αρχιζει να περναει)
(http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7821)

Υ.Σ Υπαρχει και κατι αστειο στις φωτογραφιες στο προηγουμενο Post.Αν δειτε την την τελευταια που φαινεται η τσιμινιερα,στα δεξια της υπαρχει μια πορτα και διπλα απο αυτην ενας ανθρωπος να κοιταει καλα καλα.Τι θα σκεφτοταν ο ανθρωπος βλεποντας εναν κρεμασμενο να βγαζει φωτογραφιες:lol:

f/b kefalonia
28-05-2009, 13:22
Ελμεψη σε ευχαριστουμε παρα πολυ!!πολυ ομορφες ληψεις!!!!

Rocinante
28-05-2009, 13:58
Ελμεψη απλως ζηλευω :D

scoufgian
28-05-2009, 14:15
Ακομα 4 φωτογραφιες απο το απροσμενο περασμα του πλοιου κατω απο τη γεφυρα Ριου - Αντιρριου.Θα ηθελα να πω οτι ειναι μια μοναδικη εμπειρια και θα συνηστουσα σε ολους που μπορουν να το κανουν,να το δοκιμασουν.Ειναι απιστευτη αισθηση να περναει ενα πλοιο απο κατω σου και να το βλεπεις απο μια οπτικη που δεν υπαρχει πουθενα αλλου.Αφιερωμενες στους Leo,seaways_lover,scoufgian,rocinante,.voyager,Spe edkiller, Trakman και mike Rodos.

Φωτο 1(Πλησιαζει) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7818)
Φωτο 2(Λιγο πιο κοντα) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7820)
Φωτο 3(Πολυ κοντα) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7819)
Φωτο 4(Μολις αρχιζει να περναει)
(http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7821)

Υ.Σ Υπαρχει και κατι αστειο στις φωτογραφιες στο προηγουμενο Post.Αν δειτε την την τελευταια που φαινεται η τσιμινιερα,στα δεξια της υπαρχει μια πορτα και διπλα απο αυτην ενας ανθρωπος να κοιταει καλα καλα.Τι θα σκεφτοταν ο ανθρωπος βλεποντας εναν κρεμασμενο να βγαζει φωτογραφιες:lol:
να σ ευχαριστησω πολυ φιλε Ελμεψη για την αφιερωση.Πραγματικα μοναδικη εμπειρια και χαιρομαι που ετυχε να τη ζησεις απο κοντα.Παντα τετοια.Για τις φωτογραφιες ανταμειφθηκες αναλογα στη gallery.....Να σαι καλα;);)

leonidas
28-05-2009, 15:01
Ακομα 4 φωτογραφιες απο το απροσμενο περασμα του πλοιου κατω απο τη γεφυρα Ριου - Αντιρριου.Θα ηθελα να πω οτι ειναι μια μοναδικη εμπειρια και θα συνηστουσα σε ολους που μπορουν να το κανουν,να το δοκιμασουν.Ειναι απιστευτη αισθηση να περναει ενα πλοιο απο κατω σου και να το βλεπεις απο μια οπτικη που δεν υπαρχει πουθενα αλλου.Αφιερωμενες στους Leo,seaways_lover,scoufgian,rocinante,.voyager,Spe edkiller, Trakman και mike Rodos.

Φωτο 1(Πλησιαζει) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7818)
Φωτο 2(Λιγο πιο κοντα) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7820)
Φωτο 3(Πολυ κοντα) (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7819)
Φωτο 4(Μολις αρχιζει να περναει)
(http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=7821)

Υ.Σ Υπαρχει και κατι αστειο στις φωτογραφιες στο προηγουμενο Post.Αν δειτε την την τελευταια που φαινεται η τσιμινιερα,στα δεξια της υπαρχει μια πορτα και διπλα απο αυτην ενας ανθρωπος να κοιταει καλα καλα.Τι θα σκεφτοταν ο ανθρωπος βλεποντας εναν κρεμασμενο να βγαζει φωτογραφιες:lol:

Φανταστικες οι μοναδικες φωτογραφιες σου φιλε ελμεψη.
Συγχαριτηρια!:D

sylver23
28-05-2009, 15:09
Υ.Σ Υπαρχει και κατι αστειο στις φωτογραφιες στο προηγουμενο Post.Αν δειτε την την τελευταια που φαινεται η τσιμινιερα,στα δεξια της υπαρχει μια πορτα και διπλα απο αυτην ενας ανθρωπος να κοιταει καλα καλα.Τι θα σκεφτοταν ο ανθρωπος βλεποντας εναν κρεμασμενο να βγαζει φωτογραφιες:lol:

Βασιικα παω στοιχημα οτι θα σκεφτνταν--Παλι απο το nautilia.gr μας φωτογραφιζουν???:D:D

manosm3
03-06-2009, 01:54
Παιδιά καλησπέρα. Μάθαμε κάτι για τη ζημιά όπου κρατάει δεμένο το πλοίο στον Πορο Κεφαλληνίας?
Εχει παθει ζημια στη μια μηχανη απ' οσο ξερω.

Rocinante
03-06-2009, 12:00
Στο Νεο μωλο Δραπετσωνας παρεα με τον Πηγασο.

42118

Leo
03-06-2009, 12:13
Καλορίζικα τα νέα " όπλα "....;)

passage
03-06-2009, 12:13
Πολύ όμορφη η φωτογραφία. Άκουσα παιδιά ότι η βλάβη του οφείλεται στα κουζινέτα. Από μήνα και άμα...:confused::(

ελμεψη
03-06-2009, 13:04
Πολύ όμορφη η φωτογραφία. Άκουσα παιδιά ότι η βλάβη του οφείλεται στα κουζινέτα. Από μήνα και άμα...:confused::(

Τοσο πολυ θα παει? Μηπως δεν ειναι κουζινετα και ειναι κανα στροφαλος? Κριμα γιατι αρχιζει η καλοκαιρινη περιοδος και ειναι αμαρτια να καθεται το καραβι.Εντομεταξυ, αναμενεται το επομενο 15πενθηρο για δεξαμενισμο το Ιονις.Να δουμε πως θα τα βολεψουν?:confused:

manosm3
03-06-2009, 13:37
Ζημια στα κουζινετα βασης ειναι. Κατι φιλτρα λαδιου τα προκαλεσαν ολα. :wink:

vinman
15-06-2009, 21:58
Το Επτάνησος σήμερα το βραδάκι δίπλα στον πράσινο..!!

43912

Trakman
15-06-2009, 22:21
Το Επτάνησος σήμερα το βραδάκι δίπλα στον πράσινο..!!

43912

Μοναδική!!! Μπράβο Μάνο!!!

Nikos_V
15-06-2009, 22:24
Το Επτάνησος σήμερα το βραδάκι δίπλα στον πράσινο..!!

43912
Εγω καλα ειπα οτι ο Μανωλης σημερα εχει κεφια!!!!

ελμεψη
16-06-2009, 01:36
Εχουμε μαθει ποτε θα φυγει ακριβως, και απο που θα παει Κυλληνη.Απο ισθο ή θα κανει το γυρο της Πελλοπονησου?:confused:

capten4
16-06-2009, 01:45
ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΑΦΟΤΟΥ ΕΔΕΣΕ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ....

43982

ελμεψη
16-06-2009, 12:22
Άφιξη εντος μερικων λεπτων στο λιμάνι της Κυλληνης του Ε/Γ -Ο/Γ Επτανησος,μετα απο ολιγοημερη παραμονη στον Πειραια για την επισκευη της βλαβης που ηπεστει στην μια του μηχανη.Το πλοιο αναχωρησε χθες το βραδυ κατα της 21.30 απο τον Πειραια.Λογικα συντομα θα επιστρεψει στα δρομολογια του.Καλα ταξιδια λοιπον...

polykas
10-07-2009, 23:14
11-7-2009 .

Στον Πόρο της Κεφαλλονιάς.


48788

48789

marsant
10-07-2009, 23:24
Φανταστικες!Οπως παντα ο φιλος polykas ξαναχτυπα..!

diagoras
12-07-2009, 02:19
Συγνωμη για την ερωτηση αλλα το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ εχει κανει μποτοξ στα μαγουλα???

Thanasis89
13-07-2009, 01:55
Made in japan φίλε μου ! Αυτό τα λέει όλα... ;)

perseus
13-07-2009, 06:59
http://i627.photobucket.com/albums/tt358/tsotris_100/DSC00043.jpg

perseus
13-07-2009, 07:00
http://i627.photobucket.com/albums/tt358/tsotris_100/P7060008.jpg

polykas
13-07-2009, 22:50
Συνάντηση με τον ποιητή...:D


49161

diagoras
13-07-2009, 23:18
Εξαιρετικη φωτογραφια.Μπραβο:D

dokimakos21
15-07-2009, 07:15
Για ακομια μια φορα ζωγραφισες polyka:p

vinman
15-07-2009, 07:18
Συνάντηση με τον ποιητή...:D


49161







Eξαιρετικός όπως πάντα Γιώργο..;)

ελμεψη
16-07-2009, 16:18
Μετά απο τις πανεμορφες φωτογραφιες του Polykas,μια μινι παρουσιαση του πλοιου με το οποιο πηγα και γυρισα απο Κεφαλονια.Μπορω να πω πως ειναι ενα πολυ ωραιο πλοιο με πολυ καλους εσωτερικους χωρους και συνεπεσταστο στο δρομολογιο του.Παρακατω φωτογραφιες απο το πλοιο μεσα και εξω,απο το λιμανι της Κυλληνης,το λιμανι του Πορου και της χθεσινης αφιξης του.

49483

49484

49485

49486

49487

ελμεψη
16-07-2009, 16:20
Συνεχεια...
49488

49489

49490

49491

49492

ελμεψη
16-07-2009, 16:22
Και τελος...
49493

49494

diagoras
16-07-2009, 16:23
Φωτια πισω απ την τσιμινιερα:D:D:D.Ωραιο το φωτορεπορταζ σου φιλε ελμεψη.Ευχαρισουμε

ελμεψη
16-07-2009, 16:29
Φωτια πισω απ την τσιμινιερα:D:D:D.Ωραιο το φωτορεπορταζ σου φιλε ελμεψη.Ευχαρισουμε

Ευχαριστω πολυ φιλε,σε λιγο περιμενε να δεις στις τσιμινιερες τι βγαζει το καραβακι:)

seaways_lover
17-07-2009, 01:34
Φίλε Νίκο (ελμεψη). Καταπληκτικό το φωτορεπορτάζ του Επτάνησος. Τα θερμά μου συγχαρητήρια!:-D

nickosps
17-07-2009, 09:01
Μπράβο ρε φίλε! Ωραίο αφιέρωμα! Μου αρέσει και το βαπόρι...

ελμεψη
17-07-2009, 13:00
Να ευχαριστησω ολους σας για τα καλα σας λογια και να σας αφιρωσω 2 ακομα φωτογραφιες του πλοιου στο λιμανι της Κυλληνης.Η πρωτη (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=9652) απεικονιζει την δεξια πλευρα του πλοιου και η δευτερη (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=9653) ειναι τραβηγμενη διπλα απο το εκκλησακι του Αγιου Νικολαου

polykas
20-07-2009, 22:09
Φτάνοντας στον Πόρο Κεφαλλονιάς...:D

50194

giorgos_249
21-07-2009, 12:35
Εξαιρετική φωτογραφία!

nickosps
21-07-2009, 13:38
Φωτογραφία για desktop!!!

ελμεψη
23-07-2009, 17:37
Αυτη την φορα το Επτανησος στον Πορο ομως. Με μια γρηγορη μανουβρα ο καπετανιος το δενει με ασφαλεια στο λιμανι ιδου λοιπον:
1)Σε ενα μικρο meeting (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=9841)με ενα φουσκωτο, ετοιμο να ριξει αγκυρες.
2)Μια πλαγια ληψη (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=9842) του πλοιου ενω ειναι ετοιμο να κανει αναποδα και να παει προς το λιμανι.
3)Εχοντας δεσει (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=9843) στο λιμανι και φορτωνοντας κοσμο για το δρομολογιο των 19.30

passage
28-07-2009, 21:56
Βλάβη στο ε/γ ο/γ Επτάνησος.

seaways_lover
29-07-2009, 00:30
Βλάβη στο ε/γ ο/γ Επτάνησος.

Τι έγινε πάλι?!!! Δεν κανουν κανα ευχελαιο πιά? Το καημένο το βαπόρι....:(

f/b kefalonia
29-07-2009, 07:20
Αυτη την ωρα περναει τον Ισθμο και κατευθυνεται προς τα μερη μας!!Κριμα για το βαπορακι στην καλυτερη περιοδο ηταν ατυχο!!:(

Nissos Mykonos
31-07-2009, 15:27
Στις 15:15 άρχησε η διαδικασία αποδεξαμενισμού από την μεγάλη μόνιμη δεξαμενή,το Επτάνησος.
Στις 16 το πλοίο ξεκίνησε να βγαίνει από την δεξαμενή και αφού έκανε μανούβρα με την βοήθεια ρυμουλκών αναχώρησε αυτήν την στιγμή από το λιμάνι του Πειραιά.

diagoras
31-07-2009, 15:55
Ας ελπισουμε να ειναι τυχερο και να μην βγαλει κι αλλη βλαβη.Κριμα ειναι το βαπορι

sylver23
02-08-2009, 20:44
Στις 15:15 άρχησε η διαδικασία αποδεξαμενισμού από την μεγάλη μόνιμη δεξαμενή,το Επτάνησος.
Στις 16 το πλοίο ξεκίνησε να βγαίνει από την δεξαμενή και αφού έκανε μανούβρα με την βοήθεια ρυμουλκών αναχώρησε αυτήν την στιγμή από το λιμάνι του Πειραιά.

Εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=237355#post237355) θα βρείτε φωτογραφίες απο τον αποδεξαμενισμό του .

Ας δούμε και μία ακόμα φωτο χαμηλής ανάλυσης (απο κινητό λογω ανωτέρας βίας-λιμενικών:D) κατα την διαρκεια μανουβρας του με την βοήθεια ρυμουλκων.


51371

drummerhellas
10-08-2009, 17:46
Paidia shmera gyrisa apo Poro me to Eptanisos. Wraio karavi kai sxetika grhgoro. Kai afou den gnwrizw apo texnika zhthmata tha sas pw oti htan pentakatharo kai oi anthrwpoi toy eygenestatoi kai eksyphretikotatoi!

Sas dinw kai mia foto apo xtes to vrady poy htan demeno sto limani tou Porou!

52102

f/b kefalonia
23-08-2009, 21:16
Το ατυχο φετος βαπορακι στο λιμανι της Κυλληνης!Ας ελπισουμε να μην του τυχει τπτ αλλο!Δεν θελω να δεχεται πληγματα αυτη η εταιρια!!!:rolleyes:Στριτζης και Κεφαλονια εχουν μια ιστορια ασχετα με το οτι εχει συμβει!

53564

f/b kefalonia
23-08-2009, 21:17
Το ατυχο φετος βαπορακι στο λιμανι της Κυλληνης!Ας ελπισουμε να μην του τυχει τπτ αλλο!Δεν θελω να δεχεται πληγματα αυτη η εταιρια!!!:rolleyes:Στριτζης και Κεφαλονια εχουν μια ιστορια ασχετα με το οτι εχει συμβει!

53564

crow
21-09-2009, 23:31
Το Επτανησος πριν την μετασκευη του.

http://i42.photobucket.com/albums/e342/crowgr/eptanisos.jpg

Πηγη. History of japanese car ferries

Ellinis
22-09-2009, 13:52
Αυτό όμως το χαλάσαμε εμφανισιακά στη μετασκευή.
Μπορεί να έχει υπέροχα σαλόνια, αλλά ωραία θα ήτανε να είχανε μείνει και αυτοί οι πλαϊνοί αλουέδες .

ιθακη
22-09-2009, 22:01
Το ατυχο φετος βαπορακι στο λιμανι της Κυλληνης!Ας ελπισουμε να μην του τυχει τπτ αλλο!Δεν θελω να δεχεται πληγματα αυτη η εταιρια!!!:rolleyes:Στριτζης και Κεφαλονια εχουν μια ιστορια ασχετα με το οτι εχει συμβει!

53564

μαζι σου καπετανιο μου σε αυτη την αποψη,εν μερη ομως...γιατι για μενα ο αρχοντας του ιονιου πελαγους ηταν ο Γερασιμος Στριτζης με την stritzis lines και οχι οι απογονοι με την stritzis ferries

f/b kefalonia
22-09-2009, 22:19
εχεις απολυτο δικιο!!!συμφωνω απολυτα οτι ηταν αρχοντας!!!Ομως πλεον οι απογονοι ειναι αυτοι που μας θυμιζουν ολα αυτα τα μεγαλεια του παρελθοντος!!!!

ιθακη
22-09-2009, 23:21
εδω διαφωνω...το username που εχεις ειναι αυτο που μας θυμηζει ολα εκεινα τα μεγαλεια του παρελθοντος...αλλα για να μην μας την πουμε σαν offtopic,θα τα πουμε στο καταληλο θεμα καλυτερα

Appia_1978
17-11-2009, 12:16
Το Επτάνησος πριν καμιά δεκαριά ημέρες πηγαίνοντας για Κυλλήνη:

65257

Και η πλώρη του (δεν είναι και τόσο άσχημη ... ;)):

65258

Trakman
05-01-2010, 21:44
Το Επτάνησος εκτελεί το δρομολόγιο για Κεφαλονιά απόψε. Αρχικά υπέθεσα ότι αντικαθιστά το Κεφαλονιά για την ετήσιά του, αλλά σύμφωνα με το πρόγραμμα δεξαμενισμών προηγείται το Επτάνησος. Ίσως απλά κάνει κανένα δρομολόγιο μέχρι να φύγει για Πειραιά, δεν ξέρω.

Trakman
07-01-2010, 01:22
Αυτή τη στιγμή το Επτάνησος περνά τον Ισθμό και πηγαίνει για την ετήσιά του. Το Κεφαλονιά ξανά στο δρομολόγιο απόψε.

dokimakos21
07-01-2010, 15:05
Το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ σημερα στο λιμανι του Πειραια...!!
Μια καταπλωρη για την αφαιρεση των MES..!

71776

Και τρεις κατα την διαρκεια τις μανουβρας του...!!

71773

71774

71775

CORFU
08-01-2010, 16:06
ωραιο ρεπορταζ φιλε dokimakos

noulos
08-01-2010, 17:32
Μήπως μπορεί κάποιος ελαιοχρωμματιστής να το "ασπρίσει"; ;)

Nissos Mykonos
09-01-2010, 01:32
Μήπως μπορεί κάποιος ελαιοχρωμματιστής να το "ασπρίσει"; ;)
Φίλε noulos έκανα μία προσπάθεια να το ''ασπρίσω (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=298412&postcount=1662)''..Πιστεύω να έκανα αυτό που περίμενες...;)

ιθακη
09-01-2010, 15:33
ο παναγια μου,σαν αδερφη νοσηλευτρια ειναι.....

ιθακη
09-01-2010, 15:59
αντιθετως θα το προυιμουσα με αυτην την μασκα αλλα ζορο...

72007

T.S.S. APOLLON
10-01-2010, 19:32
F/B Eπτανησος...Πειραιας 10-1-2009.

72260

72261

noulos
11-01-2010, 00:12
Φίλε noulos έκανα μία προσπάθεια να το ''ασπρίσω (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=298412&postcount=1662)''..Πιστεύω να έκανα αυτό που περίμενες...;)

Ναι, κάτι τέτοιο ήθελα. Ευχαριστώ!!!

ορφεας
13-01-2010, 14:52
Έπεσε απο την δεξαμενή Βασιλειάδη και λίγο μετα τις 09:30 έδεσε στον νέο μόλο Δραπετσώνας.

opelmanos
19-01-2010, 00:06
Την περασμένη εβδομάδα στην Παγόδα ....

73397

nkr
19-01-2010, 12:49
Τωρα που ειναι το πλοιο?

CORFU
19-01-2010, 19:22
στο Ν Μ Δραπετσωναs

Appia_1978
22-01-2010, 23:02
Το 2005 στο Αργοστόλι:

73913

Naias II
01-02-2010, 14:03
Στη Δεξαμενή Βασιλειάδη (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=14410)

ορφεας
01-02-2010, 14:38
Eδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=307759&postcount=1470) φωτογραφίες απο τον φετινό δεξαμενισμό του...

pantelis2009
02-02-2010, 22:07
Το Επτάνησος στο Ν.Μ.Δ στης 27-01-2010

Captain_Nionios
05-02-2010, 23:23
Πολυ καλη ταχυτητα στο πρωτο του δρομολογιο για Πατρα-Σαμη (σε αντικατασταση του Κεφαλονια) εχει το βαπορι. Ειναι σταθερα στα 19 ενω συχνα πυκνα χτυπα 19.2 . Ειναι ταχυτητες που δεν μας εχει συνηθισει αλλα ουτε και τις χρειαζεται στο Κυλληνη-Πορος, ενω μην ξεχναμε πως ειναι και φρεσκο απο τη επισκευη του. ;)

Trakman
06-02-2010, 15:04
Για τους φίλους Captain Nionios και ιθακη

http://www.nautilia.gr/images/content/Trakakis_P2067329_2273622010.jpg

ιθακη
06-02-2010, 17:59
Για τους φίλους Captain Nionios και ιθακη



σε ευχαριστω πολυ για τη αφιερωση trakman...θα σου στειλω μυνημα αν μπορεσεισ με το που ξεκινησει το Κεφαλονια απο Πειραια για Πατρα αν μπορεσεις να βγαλεις φωτο και τα δυο ομοσταυλα μαζι

trelaras
07-02-2010, 14:36
Nice φωτογραφιες απο το δεξαμενισμό του!!!

Captain_Nionios
18-02-2010, 14:35
Φιλε Trakman τοσο καιρο δεν ειχα δει την πολυ ομορφη αφιερωση. Μπηκα στο θεμα μετα απο καιρο με σκοπο να βαλω μερικες φωτογραφιες του βαποριου πανω απο το Superfast XI. Δικαιωματικα λοιπον αφιερωμενες σε εσενα και σε ολους οσους αρεσει το βαπορι. Επτανησος στις 14/2/2010 στην Πατρα.

77721

77722

77723

vinman
18-02-2010, 15:07
Α,ρε Νιόνιο τι μας κάνεις...!!!
Απίθανες με την πρώτη να τα σπάει...:D

nickosps
18-02-2010, 15:26
Μπράβο Διονύση για τις φωτογραφίες σε όλα τα θέματα που έχεις ανεβάσει. Να πω εδώ ότι λόγω της κλασικής (μ@λ....μένης (συγνώμη από τους moderators)) νοοτροπίας των ΤΕΙ της χώρας, ενώ είχα κλείσει τα εισιτήρια για το ίδιο ταξίδι, μέχρι τελευταία στιγμή δεν ήξερα αν θα ταξιδέψω για να επικοινωνίσω με άλλους συμφορουμίτες που θα ταξίδευαν...Τελικά τέλος καλό,όλα καλά, οπότε έχω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες... Παρ' όλα αυτά οφείλω να σε ευχαριστήσω δημόσια γιατί από την δική σου δημοσίευση πήρα κι εγώ την ιδέα και πέρασα πολύ όμορφα με την κοπέλα μου...Ελπίζω να γνωριστούμε άλλη φορά;).

Nissos Mykonos
18-02-2010, 15:45
Διονύση υπέροχες φωτογραφίες!!
Μία φωτογραφία του πλοίου από την ίδια μέρα....Η φωτογραφία είναι της φίλης μου που ταξίδευε εκείνη την μέρα με το Superfast XI...
Αφιερωμένη σε σένα Διονύση και στους vinman,nickops,ιθακη και Trakman.

77729

tsour_ee
18-02-2010, 18:37
Ωραίο το Επτάνησος!:)

Captain_Nionios
18-02-2010, 19:58
Διονύση υπέροχες φωτογραφίες!!
Μία φωτογραφία του πλοίου από την ίδια μέρα....Η φωτογραφία είναι της φίλης μου που ταξίδευε εκείνη την μέρα με το Superfast XI...
Αφιερωμένη σε σένα Διονύση και στους vinman,nickops,ιθακη και Trakman.





Να σαι καλα φιλε μου πολυ ομορφη φωτογραφια. Ειναι ομορφο να εχεις δει-ζησει-τραβηξει τα ιδια πραγματα με αλλους καραβολατρες. Φανταζομαι οτι εσυ εκανες τη ληψη απο χαμηλοτερο ντεκ γιατι εγω ημουν πισω απο τη δεξια βαρδιολα!!!

ιθακη
18-02-2010, 20:26
Διονύση υπέροχες φωτογραφίες!!
Μία φωτογραφία του πλοίου από την ίδια μέρα....Η φωτογραφία είναι της φίλης μου που ταξίδευε εκείνη την μέρα με το Superfast XI...
Αφιερωμένη σε σένα Διονύση και στους vinman,nickops,ιθακη και Trakman.

77729
σε ευχαριστω πολυ man για την αφιερωση,αυριο που θα περασω απο Πατρα ισως να προλαβω να το φωτογραφησω....

Trakman
18-02-2010, 20:30
Διονύση και Γιάννη σας ευχαριστώ πολύ για τις αφιερώσεις!!!
Διονύση η πρώτη ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΤΑΤΗ!!! Όλα τα λεφτά!!!

nickosps
19-02-2010, 02:13
Επειδή οι άλλες που έχω μοιάζουν με των υπόλοιπων παιδιών βάζω αυτή:
77853
Για τους Διονύση, Nissos Mykonos, Trakman, ιθάκη και .voyager.

Trakman
19-02-2010, 02:54
Οι ομορφιές από το ταξίδι των μελών του Ναυτιλία συνεχίζονται με το φίλο Νίκο!! Να'σαι καλά!!!!;)

ιθακη
20-02-2010, 17:05
Επειδή οι άλλες που έχω μοιάζουν με των υπόλοιπων παιδιών βάζω αυτή:
77853
Για τους Διονύση, Nissos Mykonos, Trakman, ιθάκη και .voyager.
ευχαριστω για την αφιερωση nickosps...εχω ζητησει απο εναν φιλο στο νησι να το βγαλει στο πισω αετο,να δουμε θα μου την καμει την χαρη???

.voyager
20-02-2010, 19:14
Πάτρα, κατάπλους. Από μια παλιά μηχανή.

78039

Trakman
27-02-2010, 20:40
Σημερινή αναχώρηση.
Αφιερωμένη στους δύο ξεχωριστούς επιβαίνοντες!!!!

http://www.nautilia.gr/images/content/Trakakis_P2277817_22732722010.jpg

vinman
27-02-2010, 23:44
Αντί να σε πάρει μαζί του Γιώργο σε άφησε στην προβλήτα να του κουνάς το μαντήλι??:D
Πολύ ωραία φωτογραφία...αλλά ήθελα να έβλεπα και τον captain στο κατάστρωμα...:p

slash
28-02-2010, 20:09
Δε ξερω αν εχει αναφερθει ξανα,αλλα αν δε με γελουν τα ματια μου παρατηρωντας την πολυ καλη φωτογραφια του φιλου voyager διαπιστωσα οτι το πλοιο διαθετει τρια ρανταρ.Ομολογω οτι πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο τουλαχιστον σε πλοιο της ακτοπλοιας.

Trakman
02-03-2010, 16:22
Σημερινή αναχώρηση από τη Νότια.
Δε σας κρύβω ότι θα ήθελα να το βλέπω καθημερινά στην Πάτρα, και όχι μόνο κατά την ετήσια του Κεφαλονιά! Είναι υπέροχο!!!
Αφιερωμένη στους φίλους Captain_Nionios και ιθακη!

79909

T.S.S. APOLLON
02-03-2010, 16:31
Φιλε Trakman Πανεμορφη φωτογραφια! Εξαιρετικη γωνια ληψης,Καταπληκτικα χρωματα!!! Θα μπορουσε να γινει καρτποσταλ!

Trakman
02-03-2010, 16:39
Να'σαι καλά φίλε APOLLON !!! ;):D

nickosps
02-03-2010, 17:44
Γιώργο πραγματικά είναι ένα πολύ όμορφο βαπόρι!

Captain_Nionios
02-03-2010, 21:37
Γιωργο πραγματικα μια πανεμορφη φωτογραφια ενος ιδανικου για τις γραμμες μας βαποριου, αλλα απο ομορφια προτιμω το Κεφαλονια. Ευχαριστω πολυ για την αφιερωση, τωρα με το νεο φακο ελπιχω να πετυχω κατι καλο να σου ανταποδωσω!!!

Leo
03-03-2010, 00:40
Ακόμη δεν βρήκα χρόνο να σας πω ότι το ταξίδεψα το περασμένο σ/κ προς και από την Ιθάκη. Μοναδική εμπειρία με ισχυρό ΒΔ άνεμο στο πήγαινε και άπνοια στο έλα (πίσω στην Πάτρα). Είναι ένα καράβι άνετο, καθαρό, περιποιημένο, με απεριόριστα καταστρώματα για περπάτημα φωτογραφίες και χάζεμα, πανέμορφα σαλόνια σε ένα κατάστρωμα, καλοτάξιδο κλπ κλπ κλπ. Τις επόμενες ημέρες θα σας ανεβάσω και φωτρογραφίες από αυτό το ταξίδι με περισσότερα σχόλια, που είναι μόνο θετικά.

Appia_1978
03-03-2010, 12:56
Θα περιμένουμε με αγωνία, φίλε Λέωντα :D

Συμφωνώ μαζί σου, ότι τα σαλόνια του είναι πάρα πολύ καλά και έξω έχει μπόλικο χωρο για περπάτημα! Το μόνο σημείο που θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου είναι, ότι είναι καλοτάξιδο. Προσωπικά το βρήκα ότι κουνάει πολύ περισσότερο από ότι το Κεφαλονιά. Από την άλλη, μπορεί να πέτυχα και την περίπτωση, δεν ξέρω ... ;)


Ακόμη δεν βρήκα χρόνο να σας πω ότι το ταξίδεψα το περασμένο σ/κ προς και από την Ιθάκη. Μοναδική εμπειρία με ισχυρό ΒΔ άνεμο στο πήγαινε και άπνοια στο έλα (πίσω στην Πάτρα). Είναι ένα καράβι άνετο, καθαρό, περιποιημένο, με απεριόριστα καταστρώματα για περπάτημα φωτογραφίες και χάζεμα, πανέμορφα σαλόνια σε ένα κατάστρωμα, καλοτάξιδο κλπ κλπ κλπ. Τις επόμενες ημέρες θα σας ανεβάσω και φωτρογραφίες από αυτό το ταξίδι με περισσότερα σχόλια, που είναι μόνο θετικά.

Captain_Nionios
03-03-2010, 14:13
Συμφωνω με τον Καπτεν στο οτι εχει καταπληκτικα σε διακοσμιση σαλονια και πολυ εξωτερικο ντεκ, βεβαια μονο ενος επιπεδου οχι το κλασικο παλιο ευρωπαικο, επισης ειναι πεντακαθαρο και με εξαιρετικο γκαραζ αλλα εχει δυο αρνητικα. Ειναι χοντροκομενο , κατι υποκειμενικο βεβαια, και δευτερον δεν ειναι καλοταξιδο, τουλαχιστον αυτο αποκομισα εγω δυο φορες που ειχε καιρο, μια φορα 6 και μια φορα 7 μποφορ γαρμπη. Το Κεφαλονια απο την αλλη στο θεμα ταξιδεμα ειναι υποδειγματικο, ισως το καλυτερο στην Ελλαδα σε μεγεθη 115-125 μετρων. Χαμηλο προφιλ και πολυ μεγαλο βυθισμα σταθερα στα 5 μετρα ενω αν ειναι πολυ φορτωμενο παει και 5.2!!! Το νεο Επτανησος θεωρω πως ειναι ενα βαπορι που ταιριαζει γαντι σε οποιαδηποτε γραμμη της Κεφαλλονιας ενω για την ταχυτητα του εχει πολυ καλη καταναλωση.

Leo
03-03-2010, 14:44
Δεκτές οι γνώμες όλων, μια μικρή παρέμβαση, τα καράβια όταν έχει θάλασσα κουνάνε, μποτσάρουν και σκαμπανεβάζουν.

Εδώ λοιπόν το βαπόρι που με εντυπωσίασε στο Βαθύ της Ιθάκης στις 27.02.10 με φορτσάτο μαΐστρο. Ρεμέτζο με δυό άγκυρες και λεντίες εκατέρωθεν. Ρεμέτζο με μια μανούβρα ασφαλή, μετρημένη και ακριβείας.

http://www.nautilia.gr/images/content/01DSCN3186_2137332010.jpg

http://www.nautilia.gr/images/content/02DSCN3249_2137332010.jpg

Η αναχώρηση από το fjord της Ιθάκης, το ξημέρωμα της 28.02.10
http://www.nautilia.gr/images/content/03P1280328_2137332010.JPG

και φυσικά η άσκηση ακριβείας στον Πισαετό της Ιθάκης το απόγευμα της 28.02.10, λίγο πριν επιβιβαστούμε για αναχώρηση
http://www.nautilia.gr/images/content/04DSCN3637_2137332010.JPG

Αστέρια Καπετάνιος (με το Κ κεφαλαίο) και πλήρωμα... Μπράβο παιδιά καλά ταξίδια να έχετε.

Captain_Nionios
03-03-2010, 19:30
Καπτεν ειδικα η τριτη ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!

ιθακη
03-03-2010, 23:27
Σημερινή αναχώρηση από τη Νότια.
Δε σας κρύβω ότι θα ήθελα να το βλέπω καθημερινά στην Πάτρα, και όχι μόνο κατά την ετήσια του Κεφαλονιά! Είναι υπέροχο!!!
Αφιερωμένη στους φίλους Captain_Nionios και ιθακη!

79909

ευχαριστω παρα πολυ συνονοματε για την αφιερωση...την παρασκευη ερχετε πισω το κεφαλονια,αν δεν κανει σκαντζα απο ιθακη και την κανει στην πατρα ολπισε και ετοιμασου να τα φωτογραφισεις μαζι τα ομοσταυλα....


Καπτεν ειδικα η τριτη ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!

ειναι τραβηγμενει απο τα ενοικιαζομενα σπιτια που βρισκοντε πανω στην παραλια της Λουτσας που βρισκετε ακριβως στην εισοδο του λιμανιου....σωστa leo????

Appia_1978
04-03-2010, 12:04
Καταπληκτικές! Ειδικά η έξοδος από το φιορδ ;)

Καιρός να δούμε και μερικές εικόνες από την πανέμορφη Ιθάκη!

polykas
04-03-2010, 12:37
Eυχαριστούμε Leo.Yπέροχες φωτογραφίες σε ένα μαγευτικό νησί...:D

ιθακη
05-03-2010, 01:01
Σημερινή αναχώρηση από τη Νότια.
Δε σας κρύβω ότι θα ήθελα να το βλέπω καθημερινά στην Πάτρα, και όχι μόνο κατά την ετήσια του Κεφαλονιά! Είναι υπέροχο!!!
Αφιερωμένη στους φίλους Captain_Nionios και ιθακη!

79909
trakman δυστυχως δεν θα μπορεσεις να τα φωτογραφησεις και τα δυο μαζι ,καθως το κεφαλονια θα αντικαταστησει το επτανησος απο ιθακη στο πρωινο....απο αυριο το πλοιο λοιπον και παλι στο κυλλινη-πορο

Trakman
05-03-2010, 01:18
Θα ήταν ωραίο να τα δούμε μαζί!! Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε ιθακη για την ενημέρωση!!;)

Leo
05-03-2010, 06:33
....................
ειναι τραβηγμενει απο τα ενοικιαζομενα σπιτια που βρισκοντε πανω στην παραλια της Λουτσας που βρισκετε ακριβως στην εισοδο του λιμανιου....σωστa leo????

Λίγο πιο πίσω και υψηλά είναι, σε ιδιωτικό δρόμο (τον παραβίασα πεζός :D)

ιθακη
05-03-2010, 13:36
Λίγο πιο πίσω και υψηλά είναι, σε ιδιωτικό δρόμο (τον παραβίασα πεζός :D)
μην σκας leo,της κολητης της αδερφης μου ειναι τα σπιτια...θα καθαριζα εγω...;)

Leo
05-03-2010, 13:41
Ευχαρσιτώ..... δώρο για την εκδούλευση!!!! :D

80346

Trakman
05-03-2010, 13:50
Κάπτεν οι φώτος σου είναι απόλαυση!!!!

ιθακη
05-03-2010, 14:19
Ευχαρσιτώ..... δώρο για την εκδούλευση!!!! :D

80346
εδω μην μου πεις βρε θηριο οτι σκαρφαλωσες στα κανονια που ειναι πανω στην λουτσα......

pantelis2009
05-03-2010, 14:35
Όντως Leo φανταστικέεεεεεεεεεεεεεεεεεεες:D. Εχω πάει πολύ παλιά στην Ιθάκη και με τις φωτο σου λέω να πάω καμιά βόλτα ξανά.

Leo
07-03-2010, 13:58
Μια ακόμη για τους φίλους του πλοίου. Άφιξη στον Πισαετό 28.02.10

http://www.nautilia.gr/images/content/DSCN3622epta_2137732010.jpg

CORFU
07-03-2010, 18:17
Mπραβο LEO ωραια φωτο απο ενα πλοιο που δεν βλεπουμε συχνα

trelaras
11-03-2010, 16:26
κ μερικες φωτο απο μενα
http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=309http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=308http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=307http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=306

trelaras
11-03-2010, 16:28
μερος 2
http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=305http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=303http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=302

trelaras
11-03-2010, 16:28
ελπιζω να σας αρεσουν!:):):):)

Apostolos
11-03-2010, 16:47
Εύγε στον Ύπαρχο και την εταιρία που φροντίζουν να σημάνουν με τις σωστές κίτρινες - μαύρες λωρίδες τα επικίνδυνα σημεία είτε στο γκαράζ είτε στο ρεμέτζο. Από κάτι τέτοια βλέπεις κατά πόσο υπάρχει ναυτική παιδία και όχι απλά ρίξε λίγο κίτρινο να υπάρχει...

pantelis2009
11-03-2010, 16:48
υπέροχες trelaras, συνέχισε;)

Captain_Nionios
12-03-2010, 06:02
Μεγαλη Παρασκευη 25/4/2008, το Επτανησος και το Ionian Star αναπαυονται στην Κυλληνη. Ο ομορφος ουρανος μας γαληνευει, αφιερωμενη στον Roi Baudoin, πιστευω του ταιριαζει!!!

81383

mitsakos
12-03-2010, 13:14
Μεγαλη Παρασκευη 25/4/2010, το Επτανησος και το Ionian Star αναπαυονται στην Κυλληνη. Ο ομορφος ουρανος μας γαληνευει, αφιερωμενη στον Roi Baudoin, πιστευω του ταιριαζει!!!

81383


ΦΙΛΕ Captain_Nionios ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/4/2009 ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ;););)

Captain_Nionios
12-03-2010, 16:24
Ουτε καν 2009, 2008 ηταν το σωστο!!! Γεραματα... Σ'ευχαριστω πολυ για την επισημανση!!!

Appia_1978
01-04-2010, 23:10
Το καλύτερο σινιάλο της ακτοπλοϊας ;)

82519

ιθακη
02-04-2010, 04:32
Το καλύτερο σινιάλο της ακτοπλοϊας ;)

82519


ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΣ,αλλα στην τζιμινιερα του αλλου

Appia_1978
03-04-2010, 01:14
Έχεις δίκιο βεβαίως, αλλά και το καημένο το Επτάνησος, δεν είναι και τόσο άσχημα ... ;)


ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΣ,αλλα στην τζιμινιερα του αλλου

ιθακη
03-04-2010, 04:20
πιστευω Μαρκο οτι αν γινοταν ετσι θα ηταν ποιο ομορφο...

82803

φωτο του trakman απο το gallery

Appia_1978
03-04-2010, 16:19
Συμφωνώ μαζί σου. Χωρίς τη μπλε γραμμή, θα αναδεικνύοταν καλύτερα :D

Leo
25-04-2010, 20:23
Εειδή σήμερα είναι του Αγίου Μάρκου, και διαβάζω ότι ο φίλος μας Appia_1978 ακούει σ αυτό το όνομα εύχομαι Χρόνια Πολλά και τα καλύτερα στην ζωή σου, ότι επιθυμείς. Απο το ταξίδι μου στην Ιθάκη στις 28.02.10 ότι πήρα από τον Πίσω Αετό με φόντο την Σάμη και το Επτάνησος που τότε έκανε την γραμμή.

86686

Appia_1978
25-04-2010, 22:44
Σε ευχαριστώ εκ καρδίας για τις ευχές σου, καθώς και την όμορφη εικόνα :D
Πολύ επιβλητικό, όταν βλέπεις το παρεξηγημένο να έρχεται έτσι καταπάνω σου!



Επειδή σήμερα είναι του Αγίου Μάρκου, και διαβάζω ότι ο φίλος μας Appia_1978 ακούει σ αυτό το όνομα εύχομαι Χρόνια Πολλά και τα καλύτερα στην ζωή σου, ότι επιθυμείς. Απο το ταξίδι μου στην Ιθάκη στις 28.02.10 ότι πήρα από τον Πίσω Αετό με φόντο την Σάμη και το Επτάνησος που τότε έκανε την γραμμή.

86686

ιθακη
25-04-2010, 23:19
Μαρκο,αν και καθυστεριμενα,χρονια πολλα,να χαιρεσαι το ονομα σου

Appia_1978
25-04-2010, 23:31
Κανένα πρόβλημα φίλε μου, αλοίμονο! Σε ευχαριστώ :D


Μαρκο,αν και καθυστεριμενα,χρονια πολλα,να χαιρεσαι το ονομα σου

dokimakos21
28-04-2010, 19:50
ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ - Μια καταπλωρη απο τον Πειραια...!
Για ολους τους λατρες του...!
87217

vinman
28-04-2010, 20:01
ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ - Μια καταπλωρη απο τον Πειραια...!
Για ολους τους λατρες του...!
87217

Wow..!!!
Εξαιρετική Φώτη..!!!;)

Appia_1978
29-04-2010, 00:36
Πολύ εντυπωσιακή :D

trelaras
02-05-2010, 21:43
Στο λιμάνι της Κυλλήνης τετάρτη πρωί!!!;)

http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=126&pictureid=388

konigi
11-06-2010, 20:04
Aφιερωμένες στους λάτρεις του Ιάπωνα.

93205

93206

93207

ιθακη
11-06-2010, 21:53
wow σαν να πεταει ειναι ο ΤΑΝΙ...ευχαριστουμε konigi

Thanasis89
12-06-2010, 01:48
Κωστή μας χάρισες φοβερές φωτογραφίες από το Ιόνιο ! Μπράβο σου ! ;)

trelaras
02-07-2010, 23:42
Απο 2 Ιουλιου ο ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ξεκινησε κ το βραδινο του δρομολογιο των 21:20!

trelaras
03-07-2010, 22:32
Κ αναλυτικα τα δομολολογια 02/07/2010 έως 29/08/2010 του συμφωνα με το site της Strintzis Ferries!

Αναχώρηση από Κυλλήνη : 11.45, 17:30, 21:20
Αναχώρηση από Πόρο : 07:00, 14:45, 19:30