PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναυτική Εταιρία Μικρών Κυκλάδων (Σκοπελίτης)



Apostolos
16-05-2010, 17:00
Σε άλλο θέμα ο φίλος χρήστης olympiacos7 (http://www.nautilia.gr/forum/member.php?u=2170) μας έδωσε ενα site (http://www.nap.gr/ferries.html), όπου ανακάλυψα ότι υπάρχει project για την κατασκευη ενός πολύ ομορφου πλοίου απο την Small Cyclades Islands με τα κάτωθι χαρακτηριστηκά:

Μήκος: 75μ
Πλάτος: 13μ
Χωρητικότητα επιβατών: 600 ατομα

Θα περιλαμβάνει γκαράζ οχημάτων, καμπίνες επιβατών με private facilities, με μεγάλους χώρους παραμονής επιβατών, σαλόνια, μπαρ και αεροπορικά καθίσματα.

89741

Πολύ όμορφο σχέδιο μπορώ να πω!

Tsikalos
16-05-2010, 22:20
Ενδιαφέρον το πλοίο αλλά και το σχετικό site.Μοιάζει με μικρή εκδοχή BS,Superfast
Όμως καμπίνες σε τόσο μικρό πλοίο;Μήπως αυτό το τμήμα της επένδυσης είναι ριψοκίνδυνο;

Giwrgos1980
16-05-2010, 22:27
Ο κάπτα Σκοπελίτης θα το ναυπηγήσει αυτό?

Apostolos
16-05-2010, 22:38
Όμως καμπίνες σε τόσο μικρό πλοίο;Μήπως αυτό το τμήμα της επένδυσης είναι ριψοκίνδυνο;

Το να βάλεις 4 καμπίνες (1 ΑΜΕΑ υποχρωτικά) δέν ειναι ακριβό. Ακριβό ειναι το όλο project...
Παίζει κάποια καλή επιδότηση???
Πάντως παράδοση λέει σε ένα χρόνο απο τώρα...

BULKERMAN
16-05-2010, 22:48
Σε άλλο θέμα ο φίλος χρήστης olympiacos7 (http://www.nautilia.gr/forum/member.php?u=2170) μας έδωσε ενα site (http://www.nap.gr/ferries.html), όπου ανακάλυψα ότι υπάρχει project για την κατασκευη ενός πολύ ομορφου πλοίου απο την Small Cyclades Islands με τα κάτωθι χαρακτηριστηκά:

Μήκος: 75μ
Πλάτος: 13μ
Χωρητικότητα επιβατών: 600 ατομα

Θα περιλαμβάνει γκαράζ οχημάτων, καμπίνες επιβατών με private facilities, με μεγάλους χώρους παραμονής επιβατών, σαλόνια, μπαρ και αεροπορικά καθίσματα.

89741



Πολύ όμορφο σχέδιο μπορώ να πω!


Απόστολε κοίτα κάτι στα RO-RO...Καινούργιο είναι αυτο???

Tsikalos
16-05-2010, 22:50
Την Καμπίνα ΑΜΕΑ δεν την γνώριζα. Τώρα τι επιδότηση και τι συμβαίνει κι αν φτιάχνεται να μεταπουληθεί, (δική μου ιδέα) τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σας πω γιατί είμαι αρκετά μακρία απ' το χώρα. Το σχέδιο είναι όμορφο πάντως

Leo
17-05-2010, 05:41
Οι μικρές Κυκλάδες δεν έχουν ανάγκη αναβάθμισης? Αναβαθμισμένες υπηρεσίες προφανώς θα δώσουν και μια καλύτερη επιδότηση, ίσως και επέκταση δρομολογίων ενδοκυκλαδικά με έδρα την παρούσα του Εξπρές Σκοπελίτης (που είναι αρκετά μικρούλης). Δηλαδή το Σφακιά Ι δεν θα ήταν ιδανικό για τις Μικρές Κυκλάδες (σαν μέγεθος και τύπο πλοίου το αναφέρω). Είναι εξαιρετική ιδέα για την δική μου λογική το σχέδιο που βλέπω στο πόστ του Απόστολου. Ίσως οι καιροί, τώρα, είναι χαλεποί για τους γνωστούς λόγους (κρίση).

speedrunner
17-05-2010, 08:23
Και η πρώην γραμμή του Αρσινόη με έδρα την Σαντορίνη νομίζω ότι θα του ταίριαζε πολύ!!!!

GiorgosVitz
17-05-2010, 08:51
Κάτω στη Νάξο, πριν από 1 με 2 χρόνια περίπου είχε ακουστεί και συζητηθεί πάρα πολύ έντονα από πολλούς η ναυπήγηση καινούριου πλοίου απο τον καπτα Σκοπελίτη ακριβώς στις διαστάσεις που αναφέρονται στο site. Το θέμα, απ' ότι έμαθα από τον παππού μου, που είναι φίλοι με τον καπτα Σκοπελίτη, πάγωσε, για οικονομικούς λόγους. Μακάρι να το φτιάξει κάποια στιγμή το βαποράκι, γιατί οι ανάγκες των νησιών που εξυπηρετει έχουν αρχίσει και μεγαλώνουν για το πλοίο.

αιγαιοπλόος
17-05-2010, 10:05
Θα είναι μεγάλη αναβάθμιση το νέο πλοίο των Μικρών Κυκλάδων.
Ιδίως τώρα με την ένταξή τους στον ενιαίο Δήμο Νάξου, επιβάλλεται μια αναβάθμιση της ενδοεπικοινωνίας των μικρών νησιών με τη Νάξο.

Thanasis89
17-05-2010, 17:43
Αισιόδοξο μήνυμα τόσο για την εταιρεία όσο και για τα μικρά νησιά των κυκλάδων. Ελπίζω μόνο να γίνει η παραγγελία σε κάποιο ελληνικό ναυπηγείο καθώς δεν είναι τόσο μακριά ένα τέτοιο πλοίο από τις δυνατότητές τους. Και αν θα γίνει παραγγελία κάτι μου λέει ότι θα την αναλάβει ο κ. Παναγιωτάκης χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος. Όπως και να έχει πάντως εύχομαι το καλύτερο !

BEN BRUCE
17-05-2010, 17:52
Ελπιζω η ολη επιχειρηση να εχει καλο αποτελεσμα γιατι εχει αρκετο ρισκο και σε περιπτωση που δεν πετυχει θα αποτελεσει την ταφοπλακα για αυτην την παλια και γεματη προσφορα εταιρεια.Οι ανθρωποι κατι θα ξερουν και μεχρι στιγμης κανουν νοικοκυρεμενες κινησεις.Για να δουμε.....

Giwrgos1980
17-05-2010, 18:49
Το παπόρο είναι πολύ καλό......το Εξπρές Σκοπελίτης νομίζω κι εγώ δεν αρκεί πλέον για της ανάγκες της γραμμής......οπότε με τις ευχές όλων ελπίζουμε να πίασει αυτό το ενχειρημα!!!!

aegina
19-05-2010, 15:38
Erwtisi:Prin kamboso kaipo o Apostolos eixe anevasei fotografies gia ena mikpo ferry pou kataskeuazontan sto Perama ( Eixe anaferthei kai to onoma tou )mipws prokitai gia auto?:confused:

seajets
11-07-2014, 16:50
Μάλλον όχι. Τέσσερα χρόνια μετά και δεν έχουμε δει νέο πλοίο στην εταιρία.