PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραίτητα (και μή) Έγγραφα



Marabou
26-09-2006, 17:05
Ίσως εδώ μπορούμε να συζητήσουμε κάποια θέματα σχετικά με τα έγγραφα τα οποία πρέπει να φέρει και να θεωρεί ένα Ι/Φ σκάφος, και κάποιοι πιο έμπειροι να μας δώσουν τα φώτα τους...

Ξεκινάω ρωτώντας αν γνωρίζει κανείς τι ισχύει για το ΔΕ.Κ.Π.Α. Δελτίο Κίνησης Πλοίων Αναψυχής.

Γνωρίζει κανείς, ποιά η χρήση - αναγκαιότητά του, ποιά σκάφη πρέπει να το φέρουν, πως εκδίδεται και πότε πρέπει να θεωρείται;

Ευχαριστώ

mangos
05-10-2006, 06:37
το ΔΕΚΠΑ δεν έχει ημερομηνία λήξης, όταν γεμίσουν όλα τα νταμάκια απόπλου-κατάπλου τότε αντικαθίσταται με καινούργιο από το αρμόδιο λιμεναρχείο του τόπου μόνιμου ελλιμενισμού.
Όλα τα σκάφη αναψυχής με Ελληνική σημαία, καθώς και τα σκάφη με κοινοτική σημαία άνω των 10 μέτρων ολικού μήκους, υποχρεούνται να έχουν ΔΕΚΠΑ.

Marabou
18-10-2006, 11:27
Ευχαριστώ για την απάντηση...

Με τον όρο θεώρηση, εννοώ να θεωρείται κατά τον απόπλου - κατάπλου από τα αντίστοιχα λιμεναρχεία και όχι ανανέωση ισχυως.

Δηλαδή ένα σκάφος 8,5 μ που όμως είναι σε νηολόγιο και όχι λεμβολογιο, δεν χρειάζεται ΔΕΚΠΑ???

mango μήπως γνωρίζεις?

mangos
18-10-2006, 22:52
Ευχαριστώ για την απάντηση...

Με τον όρο θεώρηση, εννοώ να θεωρείται κατά τον απόπλου - κατάπλου από τα αντίστοιχα λιμεναρχεία και όχι ανανέωση ισχυως.

Δηλαδή ένα σκάφος 8,5 μ που όμως είναι σε νηολόγιο και όχι λεμβολογιο, δεν χρειάζεται ΔΕΚΠΑ???

mango μήπως γνωρίζεις?

οποιοδήποτε σκάφος κάτω των 10 μέτρων ολικού μήκους, δεν χρειάζεται ΔΕΚΠΑ, ούτε δίνει ραπόρτο στο λιμεναρχείο πότε αποπλέει και πότε καταπλέει, εαν ελεγθεί από τις λιμενικές αρχές το μόνο που χρειάζεται να επιδείξει είναι το νηολόγιο ή το λεμβολόγιο, την ασφάλεια για τα υποχρεωτικά κατά νόμον, και το δίπλωμα του κυβερνήτη (ταχυπλόου ή ιστιοπλοΐας).
Το αυτό ισχύει και με τα σκάφη με κοινοτική σημαία.

Άρα και στο δικό σου δεν χρειάζεται ΔΕΚΠΑ, ούτε πρέπει να ασχολείσαι με απόπλους-κατάπλους.

Τα μη κοινοτικά οφείλουν να έχουν δελτίο κίνησης (Tranzit log) που εκδίδεται από τις Τελωνειακές αρχές, εφ όσον είναι μεγαλύτερα των 7,5 μέτρων, και έχουν χώρο ενδιαίτησης (καμπίνες). Kαι αυτά όμως, εφ όσον είναι κάτω των 10 μέτρων, δεν υποχρεούνται σε απόπλους-κατάπλους.

mangos
18-10-2006, 22:57
Το σκάφος σου έχει νηολόγιο λόγω ότι είναι παλαιότερο του νόμου που επιτρέπει την λεμβολόγηση όλων των σκαφών κατω των 10 μέτρων. Όμως παρ όλα αυτά, πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο λιμεναρχείο για να εφοδιαστείς άδεια εκτέλεσης πλόων (σαν τα λεμβολογημένα), η οποία λειτουργεί σαν πιστοποιητικό αξιοπλοΐας.

Δεν χρειάζεται πλέον να επιθεωρείται το σκάφος σου από την ΔΕΕΠ ή από τον Ελληνικό Νηογνώμωνα ή τους Λλόυντς, όπως παλαιότερα.

jerry_p
19-10-2006, 15:19
@mangos

Μήπως γνωρίζεις εάν το όριο είναι "κάτω από δέκα μέτρα" ή "μέχρι και δέκα μέτρα". Νομίζω ότι είναι το δεύτερο, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Παρά το γεγονός ότι με ενδιαφέρει άμεσα (σκάφος με ολικό μήκος 10,00), ακόμα έχω σε ισχύ το παλαιό πιστοποιητικό επιθεώρησης. Επίσης από ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να αλλάξει το νηολόγιο σε λεμβολόγιο για να προμηθευθείς άδεια εκτέλεσης πλόων, σε αντικατάσταση του πιστοποιητικού επιθεώρησης, σωστά? Σε ευχαριστώ, εκ' των προτέρων, για τις απαντήσεις σου.

mangos
19-10-2006, 20:33
έχω την εντύπωση πως είναι μέχρι 10 μέτρα, οπότε μάλλον τα σκάφη των 10 μέτρων ακριβώς, ανήκουν στην μικρή κατηγορία. Από 10,01 μ και πάνω ανήκουν στην μεγάλη κατηγορία, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Αύριο ταξιδεύω, και θα είμαι στο γραφείο μου την τρίτη, αν μπορεί κάποιος να το ψάξει να μας πει, αλλιώς θα το κοιτάξω από τρίτη και μετά.

Ο λόγος που πιστεύω ότι είναι έτσι, είναι ότι υπάρχει ένα τελωνειακό όριο στα 12 μέτρα σχετικά με τον εισαγωγικό δασμό από τρίτες χώρες, και για να εμπίπτεις στην μεγάλη κατηγορία, πρέπει να είσαι 12,01 μ.
Επίσης το ίδιο ισχύει και με τα πληρώματα. Όταν έπρεπε να έχεις πλήρωμα με όριο τα 12 μέτρα, είχα μια περίπτωση με 12 μέτρα ακριβώς, και απαλλάχτηκε από την υποχρέωση, ενώ αν ήταν 12,01 θα υποχρεούτο σε πλήρωμα.

mangos
19-10-2006, 20:41
Όσο ισχύει το παλιό σου ΠΓΕ, το καταθέτεις σε οποιοδήποτε λιμεναρχείο (πχ Ζέα, Φλοίσβο, Γλυφάδα κλπ) με μια φωτοτυπία του εγγράφου εθνικότητος και του πιστοποιητικού καταμέτρησης, 2 φωτογραφίες δικές σου τύπου ταυτότητας, και μια φωτογραφία του σκάφους, πληρώνεις περί τα 30-40 ευρώ, και έχεις την άδεια εκτέλεσης πλόων σου. Αν λήξει το ΠΓΕ, τότε θα σου ζητάνε βεβαίωση ιδιώτη ναυπηγού περί της αξιοπλοΐας του σκάφους, και ανάλογα τον ναυπηγό παίζει η τιμή...

Κάντο άμεσα πριν λήξει το ΠΓΕ που έχεις. Σε κάποια λιμεναρχεία βγαίνει αυθημερόν, σε αλλα έχει 2-3 μέρες αναμονής.

-------------------------

Το σκάφος σου δεν θα πάψει να είναι νηολόγιο. Μόνο όσα νηολογούνται τώρα, εγγράφονται στο νηολόγιο μικρών σκαφών (λεμβολόγια)

Όμως υπόκεισαι στους ίδιους ακριβώς κανόνες, όχι τεκμήριο για το σκάφος, όχι ΔΕΚΠΑ, όχι απόπλου-κατάπλου κλπ.

jerry_p
19-10-2006, 20:59
@mangos

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ιδιαίτερα για αυτές σχετικά με το ΠΓΕ, γιατί μάλλον θα με γλιτώσουν από επιπρόσθετο κόπο. Πράγματι δεν θα ήθελα να αλλάξει το έγγραφο εθνικότητας, οπότε δεν έχω πρόβλημα με την υπόλοιπη διαδικασία. Όσο για το 10,00 μήκος, και εγώ έχω την αυτή εντύπωση με εσένα, απλά δεν είμαι σίγουρος. Γνωρίζεις εάν η άδεια εκτέλεσης πλόων για σκάφη μέχρι 10,00 μ που συζητάμε έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά από ότι ίσχυε για το σκάφος προτύτερα με το ΠΓΕ, δηλαδή οι πλόες που έχει δικαίωμα να κάνει είναι, έστω τυπικά, οι ίδιοι ?

mangos
20-10-2006, 07:02
ξέχασα να σου πω το καλύτερο!!!
Εφ όσον το σκάφος έχεις 2 μηχανές (όχι απαραίτητα ίδιες), ή είναι ιστιοφόρο με βοηθητική μηχανή (άρα πάλι 2 τρόποι πρόωσης), με πολύ λιγότερα σωστικά, παίρνεις απεριόριστους πλόες.

Δεν τα έχω πρόχειρα τα σωστικά, πρέπει να τα ζητήσεις από το λιμεναρχείο, αλλά εν πολλοίς καλύπτονται από μια υπεύθυνη δήώση ότι τα σωστικά αυτά υπάρχουν στο σκάφος, και με ευθύνη δική σου είναι σε καλή κατάσταση και σε ισχύ όσα λήγουν (πχ ο πυροσβεστήρας, τα βεγγαλικά και το καπνογόνο). Εφ όσον έχεις vhf πρέπει να έχεις άδεια, αλλά και με ένα τρανζιστοράκι κάνεις την δουλειά σου!!!

Η όλη ιστορία μοιάζει σαν να σου λένε: ιδιωτικό είναι το σκάφος, τράβα πνίξου!!!
Με δική σου ευθύνη το σκάφος είναι αξιόπλοο, κανένας ουσιαστικός ή τυπικός έλεγχος...

jerry_p
20-10-2006, 09:19
Κατ' αρχήν, mango, σε αυχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Τα περί ελληνικής πραγματικότητας τα αφήνω ασχολίαστα, σημειώνοντας ότι η κατάσταση είναι ίδια και σε άλλους τομείς όπου η παρέμβαση οποιασδήποτε Αρχής είναι απαραίτητη. Απλά σε τέτοιο στρεβλό Σύστημα, όλοι προσπαθούμε να απεμπλακούμε από τις κακές διαδικασίες και δυστυχώς φροντίζουμε την ασφάλειά μας μόνοι μας. Το δυστυχώς αναφέρεται όχι απαραίτητα στην ελλιπή φροντίδα για την αξιοπλοία των σκαφών μας, αλλά στο γεγονός ότι αυτή εγκαταλείπεται στο φιλότιμο και τις γνώσεις του κάθε ιδιώτη, χωρίς πλαίσιο και διαδικασίες ενημέρωσης, επιμόρφωσης κ.λ.π., οπότε κάποιοι πληρώνουν τη νύφη (είναι απορίας άξιο πως δεν είναι περισσότεροι)
Μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία που περιέγραψες θα κάνω ένα post προς ενημέρωση όποιου άλλου μπορεί να ενδιαφέρεται.
Ακόμα θυμάμαι, γελώντας φίλο ιστιοπλόο, γνωστό πειραχτήρι και "ζουζούνι" της ελληνικής πραγματικότητας, ο οποίος επέμενε να ανεβάσει τον λιμενικό στο κατάρτι για να ελεγθεί η αξιοπλοία του σκάφους του, τρομοκρατώντας το δύστυχο γραφειοκράτη.

Marabou
20-10-2006, 15:03
Το σκάφος σου έχει νηολόγιο λόγω ότι είναι παλαιότερο του νόμου που επιτρέπει την λεμβολόγηση όλων των σκαφών κατω των 10 μέτρων. Όμως παρ όλα αυτά, πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο λιμεναρχείο για να εφοδιαστείς άδεια εκτέλεσης πλόων (σαν τα λεμβολογημένα), η οποία λειτουργεί σαν πιστοποιητικό αξιοπλοΐας.

Δεν χρειάζεται πλέον να επιθεωρείται το σκάφος σου από την ΔΕΕΠ ή από τον Ελληνικό Νηογνώμωνα ή τους Λλόυντς, όπως παλαιότερα.

εχει περάσει Νογνώμονα, οπότε φαντάζομαι ότι η διαδικασία είναι αυτή που θα κάνει ο jerryp.

Αυτή η άδεια όμως βγαίνει ατομικά; είναι άδεια εκτέλεσης πλώων του σκάφους "τάδε" μόνο από τον Κυβερνήτη "τάδε" ? ή ισχύει για το σκάφος με οποιονδήποτε κυβερνήτη με πτυχίο; Ρωτώ επειδή βλέπω φωτογραφίες...

Φοβερός ο τύπος με το άλμπουρο jerryp!!! http://www.sociopranos.com/forums/images/notworthy.gifhttp://forums.psphacks.net/Smileys/default/emoticon_08.gifhttp://www.peginc.com/forum/images/smiles/1icon_bow.gifhttp://onlygames-pl.mcsadmin.superhost.pl/cutenews3/data/emoticons/bow.gif

Mango, ευχαριστούμε για τα φώτα σου!!!

mangos
20-10-2006, 21:10
η άδεια εκτέλεσης πλόων είναι "του σκάφους" και επικολάται η φωτογραφία του ιδιοκτήτη. Αυτό δεν αποκλείει την χρήση του σκάφους από τρίτο πρόσωπο, φίλο του ιδιοκτήτη με κατάλληλο δίπλωμα, αρκεί να μην αποδειχθεί ότι ο "φίλος" έχει νοικιάσει το σκάφος.

Εγώ έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με ταχύπλοο φίλου μου, τώρα τελευταία οδηγώ και το αυτοκίνητο του... Σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος, θα μπλέξουμε και οι δύο, εγώ για το ατύχημα που προκάλεσα, κι αυτός για το ατύχημα που προκάλεσε το αυτοκίνητο του ή το σκάφος του... Δεν ισχύει τίποτα διαφορετικό από ότι ισχύει στα αυτοκίνητα, κανένας δεν σου απαγορεύει να χρησιμοποιήσεις το αυτοκινητο κάποιου φίλου σου.

Κάποτε εξέφρασα την απορία μου, πως γίνεται να επιβιώνουν όλοι αυτοί οι άσχετοι που νοικιάζουν αυτά τα κακοσυντηρημένα σκάφη... Κι όμως επιβιώνουν!!! Η θάλασσα δεν συγχωρεί όσους ξέρουμε πέντε πράγματα και δεν τα κάνουμε σωστά, τους άσχετους τους συγχωρεί για κάποιον λόγο, ή απλώς τους φυλάει ο Θεός...

Ποιός ξέρει!

Αλλά για την ουσία του πράγματος, όταν περνάει το σκάφος από Νηογνώμονα, ποιος ουσιαστικός έλεγχος γίνεται? Απλώς το κόστος αλλάζει, συνήθως περνάνε μια βιαστική βόλτα, κάνουν ότι ελέγχουν, και χρεώνουν παχυλές αμοιβές... Αν κάνανε σοβαρούς ελέγχους, τα μισά σκάφη θα "κοβόντουσαν". Για να μην αρχίσουμε να μιλάμε για μπαχτσίσια και για λαδώματα... Βράσε όρυζα!

Καλά ξηγήθηκες στον ταλαίπωρο τον λιμενικό, προτείνω να τον ανεβάσουμε και στο άλμπουρο του Μιραμπέλα που είναι 300 πόδια ψηλό!!!

spiros K
30-01-2007, 11:06
να χαιρετήσω και εγώ με την σειρά μου την παρέα και ξεκινάω την συμμετοχή μου στο forum κατευθείαν με δύο ερωτήσεις - απορίες.

Ερώτηση 1:
Είναι απαραίτητο δίπλωμα ιστιοπλόου για τον ιδιοκτήτη ιστιοπλοϊκού σκάφους; Αν δεν έχει δίπλωμα είναι παράνομος;

Ερώτηση 2:
Η ασφάλεια καλύπτει ατυχήματα που συμβαίνουν κατά την διάρκεια αγώνων ανοικτής θαλάσσης; Το θέμα με την ασφάλιση του σκάφους είναι πολύ σημαντικό και από την εμπειρία μου οι εξαιρέσεις (ψιλά γράμματα) στις καλύψεις είναι τόσες πολλές που τελικά είναι πολύ δύσκολο να βρεις το δίκιο σου.

jerry_p
30-01-2007, 14:54
Γιά την 1η ερώτησή σου σε παραπέμπω σε προηγούμενα posts ( http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=76&page=3 (http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=76&page=3 ), συνοψίζοντας) ), συνοψίζοντας στο ότι εγώ θεωρώ ότι δεν απαιτείται κανένα δίπλωμα για ιδιωτικό ιστιοπλοϊκό σκάφος κατω από 15 μ., (δεν θυμάμαι δε, εάν ποτέ μου έχει ζητηθεί). Ίσως ο φίλος mangos μπορεί να μας πεί πιο υπεύθυνα, καθώς έχει μεγαλύτερη εμπειρία και πληρέστερη εικόνα. Ακόμα και για τα επαγγελματικά ισιοπλοικά σκάφη, έχω την εντύπωση ότι η ζήτηση διπλωμάτων προκύπτει έμεσα από την μη ισχύ του ασφαλιστηρίου εάν δεν υπάρχουν.

Για την 2η ερώτηση, συμφωνώ για τις εξαιρέσεις, αποκλίσεις ή κακές πρακτικές των εταιριών. Για τους αγώνες ανοιχτής θάλασσας υπάρχει επασφάλιστρο με το οποίο μπορούν να καλυφθούν οι σχετικές ζημιές (racing risk), συνήθως σε ποσοστό της αξίας τους (ίσως 75%). Θέλει προσεκτική καταγραφή και εκτίμηση της αξίας εξαρτίας και πανιών, τα οποία είναι και οι συχνότερες ζημιές, για να υπάρχει ουσιαστική επαρκής κάλυψη χωρίς παρατράγουδα.

spiros K
30-01-2007, 20:13
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και να σου πω οτι και εγώ αυτά γνωρίζω περί διπλώματος ιστιοπλοΐας και γι’ αυτό αγόρασα ιστιοπλοϊκό σκάφος πριν 4 χρόνια. Το επιχείρημα που άκουσα και μου φαίνεται λογικό είναι ότι το λιμενικό δεν μπορεί να αναγνωρίσει – ελέγξει – απαιτήσει δίπλωμα που εκδίδει ιδιωτικός φορέας. Ζητάει φυσικά ασφάλεια και σε αυτή την περίπτωση αν δεν επιβαίνει ο ιδιοκτήτης στο σκάφος η ασφάλεια δεν καλύπτει κανέναν. Όποτε η διαδικασία αγοράζω – σαλπάρω σε εμένα λειτούργησε ιδανικά. Η ερώτηση όμως έγινε γιατί έπεσα θύμα εκβιασμού κάποια φορά από εξυπνακηδες που ήθελαν να μετακινήσω το σκάφος από εκεί που είχα δέσει.

Για το θέμα της ασφάλισης χρειάζεται να απευθυνθώ σε εξειδικευμένη εταιρία του χώρου ή μπορεί να με καλύψει και μια από τις γνωστές που ασφαλίζουν τα πάντα.

Η υποχρεωτική ασφάλεια καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος τις βλάβες σε τρίτους ή στα ψιλά γράμματα αναφέρει οτι δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση;

jerry_p
31-01-2007, 13:57
Μπορούν να σε καλύψουν όλες όσες έχουν αυτό το ασφαλιστικό προϊόν. Καμία εταιρεία δεν καλύπτει όλα τα προϊόντα, δεν φαντάζεσαι πόσα πολλά μπορεί να είναι ...
Τα "ψιλά γράμματα" πάντα είναι ένα θέμα. Προτείνω, αν και ούτε εγώ έχω το χρόνο να το κάνω, έρευνα αγοράς και ανάγνωση των συμβολαίων σε drafts, πρίν την επιλογή. Εάν δεν σου παρέχονται εύκολα drafts συμβολαίου, διέγραψε τις συγκεκριμένες εταιρείες ή ασφαλιστές από τη λίστα σου. Δεν θα βρείς την τέλεια σύμβαση, αλλά τουλάχιστον δεν θα πέσεις στην χειρότερη και θα έχεις καλύτερη αντίληψη του τι παίρνεις.
Δυστυχώς δεν έχω καλύτερη πληροφόρηση και προτάσεις, σε αναμονή και άλλων απαντήσεων ...

spiros K
01-02-2007, 09:25
σε ετήσια ασφάλεια που είχα κάνει στο παρελθόν, με πολύ φίλο ασφαλιστή, με ρωτήσανε την περίοδο κίνησης του σκάφους και απάντησα Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος. Τον Οκτώβρη και ενώ ήμουν δεμένος στο λιμάνι με πολύ αέρα έσπασε ένα σκοινί και προξένησα μικρή ευτυχώς ζημιά στο διπλανό σκάφος. Τότε διάβασα το ασφαλιστήριο που εξαιρούσε την ανέλκυση - καθέλκυση ζημίες μέσα στο λιμάνι σε αγώνες και ένα σωρό άλλα. Παρόλα αυτά έκανα αίτηση για αποζημίωση του γείτονα και πήρα την εξής απάντηση γραπτώς : Δεν μπορούμε να σε καλύψουμε γιατί η περίοδος κίνησης του σκάφους ήταν μέχρι τον Σεπτέμβρη. Και φυσικά εγώ δεν είχα κάνει τρίμηνη αλλά ετήσια ασφάλεια. Απίθανο.
Δηλαδή αν με σταμάταγε το λιμενικό το Οκτώβρη θα ήμουν νόμιμος παρόλο που δεν με κάλυπτε η ασφάλεια. την επόμενη χρονιά συμμορφώθηκα και δήλωσα περίοδο κίνησης όλο το έτος.
Ρωτάω λοιπόν για την ασφάλεια μια και ανάλογες εμπειρίες από τους υπόλοιπους μπορούν ίσως να προλάβουν τέτοιες καταστάσεις

jerry_p
28-04-2007, 09:31
Όσο ισχύει το παλιό σου ΠΓΕ, το καταθέτεις σε οποιοδήποτε λιμεναρχείο (πχ Ζέα, Φλοίσβο, Γλυφάδα κλπ) με μια φωτοτυπία του εγγράφου εθνικότητος και του πιστοποιητικού καταμέτρησης, 2 φωτογραφίες δικές σου τύπου ταυτότητας, και μια φωτογραφία του σκάφους, πληρώνεις περί τα 30-40 ευρώ, και έχεις την άδεια εκτέλεσης πλόων σου. Αν λήξει το ΠΓΕ, τότε θα σου ζητάνε βεβαίωση ιδιώτη ναυπηγού περί της αξιοπλοΐας του σκάφους, και ανάλογα τον ναυπηγό παίζει η τιμή...

Κάντο άμεσα πριν λήξει το ΠΓΕ που έχεις. Σε κάποια λιμεναρχεία βγαίνει αυθημερόν, σε αλλα έχει 2-3 μέρες αναμονής.

-------------------------

Το σκάφος σου δεν θα πάψει να είναι νηολόγιο. Μόνο όσα νηολογούνται τώρα, εγγράφονται στο νηολόγιο μικρών σκαφών (λεμβολόγια)

Όμως υπόκεισαι στους ίδιους ακριβώς κανόνες, όχι τεκμήριο για το σκάφος, όχι ΔΕΚΠΑ, όχι απόπλου-κατάπλου κλπ.


ξέχασα να σου πω το καλύτερο!!!
Εφ όσον το σκάφος έχεις 2 μηχανές (όχι απαραίτητα ίδιες), ή είναι ιστιοφόρο με βοηθητική μηχανή (άρα πάλι 2 τρόποι πρόωσης), με πολύ λιγότερα σωστικά, παίρνεις απεριόριστους πλόες.

Δεν τα έχω πρόχειρα τα σωστικά, πρέπει να τα ζητήσεις από το λιμεναρχείο, αλλά εν πολλοίς καλύπτονται από μια υπεύθυνη δήώση ότι τα σωστικά αυτά υπάρχουν στο σκάφος, και με ευθύνη δική σου είναι σε καλή κατάσταση και σε ισχύ όσα λήγουν (πχ ο πυροσβεστήρας, τα βεγγαλικά και το καπνογόνο). Εφ όσον έχεις vhf πρέπει να έχεις άδεια, αλλά και με ένα τρανζιστοράκι κάνεις την δουλειά σου!!!

Η όλη ιστορία μοιάζει σαν να σου λένε: ιδιωτικό είναι το σκάφος, τράβα πνίξου!!!
Με δική σου ευθύνη το σκάφος είναι αξιόπλοο, κανένας ουσιαστικός ή τυπικός έλεγχος...

Επαληθεύω, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, αφού διεκπεραίωσα την αντίστοιχη διαδικασία, τις πληροφορίες που είχε δώσει σε προηγούμενα posts ο φίλος mangos.
Πράγματι τα απαιτούμενα έγγραφα για έκδοση άδειας εκτέλεσης πλόων για σκάφη μέχρι και 10,00 μ. είναι το πρωτότυπο Πιστοποιητικό Γενικής Επιθεώρησης σε ισχύ (αλλιώς την βεβαίωση ναυπηγού που έχει αναφερθεί, φαντάζομαι), φωτοτυπία επικυρωμένη (επικυρώνεται και στο Λιμεναρχείο) του εγγράφου εθνικότητας και πιστοποιητικού καταμέτρησης, δύο φωτογραφίες του κάθε ιδιοκτήτη (εάν είναι πάνω από ένας), φωτογραφία σκάφους, άδεια VHF εάν έχεις. Η διαδικασία γίνεται όντως σε μία περίπου ώρα (τουλάχιστον στη Ζέα) και κοστίζει 30-40 eurο, η άδεια δε για ιστιοπλοικό είναι "άνευ τοπικών περιορισμών".
mango και πάλι ευχαριστώ για την έγκυρη πληροφόρηση.

mangos
28-04-2007, 10:53
Παρακαλώ

Η δουλειά μου είναι η διεκπεραίωση τέτοιων διαδικασιών, αλλά εγώ ασχολούμαι κυρίως με τα μεγαλύτερα των 10 μέτρων, διότι έχει απλοποιηθεί η διαδικασία στα μικρότερα, και θεωρώ περιττή την διαμεσολάβηση μου.

caslor
11-05-2010, 12:43
Καλησπερα σε ολους .

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι που με απασχολεί.

Αγορασα πριν απο καιρο ενα μικρο ιστιοπλοικο (25 ποδια/ 8 μετρα ) σε καλη τιμη .

Τι εγγραφα πρεπει να εχει το σκαφος??

Εγω εχω μονο το εγγραφο Εθνικοτητας και τον αριθμο Νηολογησης στον πειραια καθως και οτι αλλα πληρωσα - αποδειξεις κατα την μεταβιβαση στο ονομα μου.. νατ κτλ κτλ

Αργοτερα εμαθα οτι απο αυτον που το αγορασα εγω , εκεινος ουσιαστικα τα ειχε αγορασει (3-4 πουλουσε) απο τραπεζα που η οποια τραπεζα τα ειχε κατασχεσει απο καποιον κακομοιρο ..
Λογικο λοιπον να μην τους παρέδωσε ολα τα χαρτια των σκαφων.

Τι χαρτια λοιπον θα χρειαστω ωστε να μπορεσω να ειμαι νομιμος?
και πως τα βγαζουν αυτα τα χαρτια? θελει εταιρια? κτλ κτλ..

ευχαριστώ εκ τον προτέρων

mangos
11-05-2010, 12:55
Άρα αυτήν την στιγμή, έχεις το Έγγραφο ΕΘνικότητος του σκάφους, στο όνομα σου.

Αφού το σκάφος είναι ιδιωτικό κάτω από 12 μέτρα, πρέπει να αποκτήσεις άδεια εκτέλεσης πλόων. Πρέπει να απευθυνθείς στο πλησιέστερο λιμεναρχείο. Θα χρειαστείς μια έκθεση ναυπηγού, φωτογραφίες δικές σου και του σκάφους, θα πληρώσεις κάποια παράβολα, κλπ.

Κανονικά θα έπρεπε να έχεις και το αρχικό πιστοποιητικό καταμέτρησης, το οποίο είναι ένα χαρτί το οποίο δεν θα πολυχρειαστείς, αλλά... όλο και κάποιος θα βρεθεί που θα στο ζητήσει. Εάν δεις το Έγγραφο Εθνικότητος, αναφέρεται επάνω πότε και από ποιόν εκδόθηκε το πιστοποιητικό καταμέτρησης. Εκεί πρέπει να απευθυνθείς, για να σου το επανεκδόσουν, λόγω απωλείας του πρωτοτύπου.

Τέλος, εάν το σκαφος φέρει συσκευή vhf, τότε θα πρέπει να βγεί σχετική άδεια. Εάν δεν έχεις τιμολόγιο αγοράς της συσκευής, και δεν υπάρχει παλιά άδεια, θα δυσκολευτείς λιγάκι.

Καλό κουράgιο!!!

caslor
11-05-2010, 13:11
ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.

Χαρτι αρχικης καταμετρισης δεν υπαρχει και ουτε γραφει κατι επανω το εγγραφο εθνικοτητας.. οποτε παμε σιγουρα για Καταμετριση μιας και θα χρειαστει και σε συμμετοχή σε αγωνες απο οτι ξερω ..

ξερουμε περιπου κοστος για αυτο?

το σκαφος πρην ηταν επαγγελματικο και κατα την μεταβιβαση το εκανα σκαφος αναψυχης.

ναι το σκαφος εχει vhf αλλα ηταν μεσα στον εξοπλισμο του σκαφους.. απδειξεις κτλ κτλ δεν υπαρχουν... αρα παμε για αγορα νεας συσκευης εαν δεν βγαλω ακρη με αυτη..


το θεμα ειναι οτι ειχα απευθυνθεί σε εναν που κανει τετοιες δουλειες αλλα απελπίστηκα... επρεπε να τον περνω εγω συνεχεια τηλέφωνο για να μαθω την προοδο... και μετα απο 2 χρονια δεν εκανε τιποτα...

mangos
11-05-2010, 14:33
Εάν μου σκανάρεις το Έγγραφο Εθνικότητος, σβήσε αν θέλεις το δικό σου όνομα, το όνομα του σκάφους και τον αριθμό νηολογίου, αλλά άσε τα υπόλοιπα να τα δω, και να σου πω!

Έχει σίγουρα καταμέτρηση, είτε από την ΔΕΕΠ, είτε από κάποιον Νηογνώμονα.

Η αγωνιστική καταμέτρηση δεν έχει καμία σχέση, γι αυτήν πρέπει να απευθυνθείς σε έναν ναυταθλητικό όμιλο.

Άδεια ασυρμάτου, είχε 1000%, αφού ήταν επαγγελματικό. Εάν απευθυνθείς στο ΥΕΝ, στο τμήμα που εκδίδει τις άδειες (ΔΕΕΠ/Τηλεπικοινωνιακό τμήμα), μπορούν να βρουν αντίγραφο της παλιάς, και να σου εκδώσουν καινούργια, αφού δεν έχει γίνει αλλαγή συσκευής.

Μέχρι εκεί που μπορούσα, βοήθησα.

caslor
11-05-2010, 15:59
Βοηθησες αρκετα φιλε μου

Πηγα να το scannaro και τελικα ειδα που γραφει για την καταμετρηση

''Την καταμετρηση της χωρητικοτητας των εμπορικων πλοιων οπως προκυπτει απο το πιστοποιητικο καταμετρησης που εκδοθηκε απο την Κ.Ε.Ε.Π την 05-06-1989 issued by M.S.I on the 06-06-1989''

Οποτε θεωρητικα το εγγραφο της καταμετρισης θα το εχει το υπουργειο και αυτο...

ειμαι να κατεβαινω πειραια σιγα σιγα μπας και καταφερω να τα συγκεντρώσω ...

Ευχαριστω !!!! :D

mangos
11-05-2010, 19:52
Οπλίσου με ένα χαμόγελο, διότι κάνει τους άλλους να ανησυχούν, υπομονή, και μπόλικο χρόνο στην διάθεση σου, και τράβα κατά Πειραιά.

Στην ΔΕΕΠ έχεις 2 δουλειές: Να εντοπίσεις την παλιά άδεια και να συνεννοηθείς για την νέα, και να προχωρήσεις στην επανέκδοση της καταμέτρησης, λόγω απώλειας της παλιάς.

Όπως είπα και πριν, καλό κουγάγκιο!!!

caslor
11-05-2010, 20:17
Παντα με ευγενια μιας και αυτοι άνθρωποι ειναι και εχουν να κανουν με τοσος αλλους ανθρωπους καθε μερα.. εαν τους παρεις με τα μουτρα δουλεια δεν κανεις στο δημοσιο...

ερωτηση...

οκ με την καταμέτρησή.. οταν λες άδεια? εννοείς για το vhf να υποθέσω...

και παλι ευχαριστω για την βοήθεια εως τωρα για να καταλάβω τι χρειαζόμουν και απο που ;)

mangos
12-05-2010, 07:00
ναι, την άδεια ασυρμάτου εννοούσα... Έτσι κι αλλιώς, έπρεπε να εκδοθεί νέα, λόγω αλλαγής ιδιοκτησίας.

---------

Το σκάφος είπες πως ήταν επαγγελματικό. Φρόντισε να έχεις καλά φυλαγμένα (ή να βρεις τώρα, όσο είναι σχετικά πρόσφατα τα πράγματα) τα αποδεικτικά ότι για το σκάφος έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ, γιατί σε κάμποσα χρόνια, πιθανόν κάποιος να βρεθεί να σου ζητάει τα αποδεικτικά αυτά, κι αν δεν τα έχεις στα χέρια σου, θα είναι δύσκολο να τα (ξανα)βρείς τότε...

-----------

Ξεκίνα να κρατάς σημειώσεις, τύπου σήμερα πήγα εκεί, έκανα αυτό, μου είπαν να κάνω κι εκείνο, με στείλανε εδώ, εκεί, παραπέρα. Συνολική ώρα από την ώρα που μπήκα στον Πειραιά, μέχρι που έφυγα.

Αύριο αυτό, μεθαύριο το άλλο.

Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε στο τέλος τον συνολικό χρόνο και τον αριθμό των ημερών που θα ξοδέψεις. Εγώ τα ξέρω, αλλά λόγω εμπειρίας, δεν είμαι αντικειμενικός παρατηρητής και καταγραφέας του χρόνου.

Πόσο καιρό έκανες να πάρεις το Έγγραφο Εθνικότητος, και τι σε καθυστέρησε? Κάποιο πρόβλημα?

mangos
12-05-2010, 07:04
Επαληθεύω, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, αφού διεκπεραίωσα την αντίστοιχη διαδικασία, τις πληροφορίες που είχε δώσει σε προηγούμενα posts ο φίλος mangos.
Πράγματι τα απαιτούμενα έγγραφα για έκδοση άδειας εκτέλεσης πλόων για σκάφη μέχρι και 10,00 μ. είναι το πρωτότυπο Πιστοποιητικό Γενικής Επιθεώρησης σε ισχύ (αλλιώς την βεβαίωση ναυπηγού που έχει αναφερθεί, φαντάζομαι), φωτοτυπία επικυρωμένη (επικυρώνεται και στο Λιμεναρχείο) του εγγράφου εθνικότητας και πιστοποιητικού καταμέτρησης, δύο φωτογραφίες του κάθε ιδιοκτήτη (εάν είναι πάνω από ένας), φωτογραφία σκάφους, άδεια VHF εάν έχεις. Η διαδικασία γίνεται όντως σε μία περίπου ώρα (τουλάχιστον στη Ζέα) και κοστίζει 30-40 eurο, η άδεια δε για ιστιοπλοικό είναι "άνευ τοπικών περιορισμών".
mango και πάλι ευχαριστώ για την έγκυρη πληροφόρηση.

Το αλλάξανε το κόλπο!
Ακόμα κι αν έχεις ΠΓΕ σε ισχύ, από τώρα ζητάνε και βεβαίωση ναυπηγού!!!

Έχεις δηλαδή πιστοποιητικό αξιοπλοΐας, αλλά εάν δεν πληρώσεις κι έναν ναυπηγό, άδεια εκτέλεσης πλόων δεν παίρνεις...

caslor
12-05-2010, 09:00
1) Θα χρειαστω βεβαιωση ναυπηγου δηλαδη οταν ερθει η ωρα να βγαλω το χαρτι για άδεια εκτέλεσης πλόων ?

2) Θα εχω υπόψιν μου σχετικα με την σημειωσεις ;) για τις ωρες και που θα με στελνουν

Προς το παρον εκανα μια πρωτη επαφη μεσο τηλ στο υπουργειο για να μπορεσω να βγαλω το τμημα της Κ.Ε.Ε.Π

Μετα απο 3-4 συνδεσεις σε λαθος τμηματα σχετικα με αυτο που ζητουσα.. βρηκαμε απο που επρεπε να κανω την αρχη...
στο τμημα του αρχειου της Κ.Ε.Ε.Π

Βαση αριθμου νηολογιου δεν βρηκαν κατι σε αυτους μιας και ειναι μικρο το σκαφος και δεν τα κρατανε αυτοι πια...

τα εχει ο Πειραιας ή η Γλυφαδα μου ειπαν...

μηπως ξερουμε το τηλέφωνο για αυτες τις υπηρεσιες να κανω μια αρχικη προσέγγιση μεσο τηλεφώνου ?

Τα λιμεναρχεία εννοούσαν ??


Παντος οφειλω να ομολογησω οτι ολα τα ατομα που μιλησα στο τηλ ηταν ευγενικα και με διαθεση να εξυπηρετησουν και να με προωθησουν στα αναλογα τμηματα που έπρεπε να απευθυνθώ

mangos
12-05-2010, 10:59
Είναι ζαβολιά, εάν συνεχίσω να σε βοηθάω, δεν θα είναι πραγματικοί οι χρόνοι της ταλαιπωρίας σου. Θα μειωθούν δραματικά, εάν δεν αρχίσεις να τριγυρίζεις σαν μπαλάκι, από Υπηρεσία σε Υπηρεσία.

Τι να σε κάνω... δεν είμαι σαδιστής!

Ή μήπως είμαι?

Λοιπόν, άντε να βοηθήσω:

Φωτοαντίγραφο του απολεσθέντος πιστοποιητικού έχουν: 100% τα ίδια τα νηολόγια, όταν έκαναν την νηολόγηση το 1989. Φωτοτυπία, έχει κατά 99,9% ο Ελληνικός Νηογνώμονας, στον φάκελο του, που εξέδιδε τόσα χρόνια ΠΓΕ σαν επαγγελματικό που ήταν το σκάφος αυτό.

Μια φωτοτυπία, βοηθάει πολύ στην επανέκδοση. Γιατί έχουν αρχείο στην ΔΕΕΠ, τι κόλπο είναι αυτό να σε στέλνουν στην Γλυφάδα ή όπου αλλού δεν το καταλαβαίνω, αλλά επειδή είναι χύμα το κύμα το αρχείο τους, δεν θέλουν να ψάξουν!!!

Τον παλιό ιδιοκτήτη αποκλείεται να τον εντοπίσεις?

caslor
12-05-2010, 12:03
ευχαριστω :)

τον παλιο ιδιοκτητη δεν ειναι δυνατον να τον εντοπισω.. δεν ξερω ονομα τιποτα...

απο αυτον που το αγορασα δεν τα ειχε.. το πήρε οπως ηταν μεσο τραπεζας.

οποτε πρεπει να παω κατω πειραια στο νηολογιο... αντε να δουμε τι θα δουμε..

mangos
12-05-2010, 13:33
Στο νηολόγιο, υπάρχουν καταγεγραμμένα τα στοιχεία όλων των παλιών ιδιοκτητών, από νηολόγησης μέχρι σήμερα. Η μερίδα του πλοίου, είναι δημόσιο βιβλίο, κι εσύ έχεις έννομο συμφέρον να ζητήσεις μέχρι και αναλυτικό πιστοποιητικό κυριότητος, για να έχεις όλη την ιστορία του σκάφους από την ημέρα της αρχικής νηολόγησης.

Στην μερίδα του πλοίου θα βρεις και τα τηλέφωνα, τις διευθύνσεις κλπ. Πιθανόν με μια επικοινωνία με αυτούς που το είχαν το σκάφος παλιά, να βρεις τα απολεσθέντα έγγραφα.

Άντε, να δούμε τι άλλο θα σου πω!!!

caslor
18-05-2010, 14:54
Εδω ξανα...

Σημερα με εβγαλε ο δρομος μου προς πειραια μερια και ειπα.. δεν παω απο το Νηολογιο μια βολτα?

Μεσα σε 15 λεπτα ειχα τελειωσει.
Ηταν δυο εξυπηρετικές ομορφες κοπελες του λιμενικου .
Δεν μπορουσαν να μου δωσουν αντιγραφο μου είπαν.. αλλα μια απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού αρχικής καταμέτρησις .
Έκανα την αίτηση και το πήρα ..
δεν ξερω βέβαια εαν με το φωτοαντίγραφο κάνω δουλειά.. αλλα ελπίζω πως ναι.

Ρωτησα και για τον ασυρματο μιας και ειχαν βγαλει τον φακελο απο το αρχειο.. αλλα η κοπελα μου ειπε οτι το μονο που υπηρχε μεσα στον φακελο ηταν μια προσορινη αδεια που ειχε εκδοθει για 3 μηνες κατα το 1989 μερια.. που δεν ισχυει βεβαια τωρα...

Υποθετω οτι αφοθ εβγαλε ο προηγουμενος το χαρτι της προσορινης αδειας για το VHF δεν ενδιαφέρθηκε ξανα να προσκομίσει τα κατάλληλα έγγραφα .

Βεβαια εμενα αυτο που με καει ειναι να βγαλω την αδεια εκτελεσης πλοων... το θεμα του ασυρματου το λυνω και αργοτερα.. το πολυ πολυ να αγορασω εναν καινουργιο και να κανω τις διαδικασιες απο την αρχη...

(Μου ειπε καποιος γνωστος μου οτι για τοσο μικρα σκαφη δεν ειναι αναγκαίο το VHF αλλα πρεπει να πλεω ως 20 μιλια απο την ακτη.. )

Σε ευχαριστω φιλε μου για την βοηθεια... για κατι το οποιο χρειάστηκαν 10 λεπτα τηλεφώνου και 15 λεπτα στο νηολογιο.. παιδευόμουν 2 χρονια να βγαλω ακρη με ''επαγγελματίες του χώρου '' που τους το ειχα αναθέσει..
Προφανώς δεν είχαν όρεξη να ασχοληθούν

mangos
18-05-2010, 16:12
Κι εγώ επαγγελματίας του χώρου είμαι, οπότε... μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι. Ας μην σούλεγα που να απευθυνθείς, νάβλεπα πόσο θα παιδευόσουν...

Αλλά... με την φωτοτυπία που πήρες, πιθανόν να κολλήσεις. Ενώ τώρα που έχεις την φωτοτυπία, οι άλλοι της ΔΕΕΠ, πρέπει να σου εκδώσουν πρωτότυπο, με βάση την φωτοτυπία που πήρες, και που οφείλουν να έχουν στο αρχείο τους.

Η οριστική άδεια ασυρμάτου, δεν έχει καμία δουλειά με τα νηολόγια, αλλά με την ΔΕΕΠ. Εκεί να απευθυνθείς.

Ναι, στα αναψυχής σκάφη, δεν είναι υποχρεωτικό το vhf, αλλά... εάν έχεις, οφείλεις να έχεις άδεια!!!
Εάν σε ελέγξουν κάπου, και ενώ έχει vhf το σκάφος σου, ενώ δεν έχεις άδεια, το πρόστιμο μπορεί να φτάσει και στα 2000 ευρώ. Είναι μεγάλο το πρόστιμο, δεν αξίζει το ρίσκο.

Καλοί και κακοί επαγγελματίες, υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα. Μην το ψάχνεις. Καλά κάνεις και τους ξεφωνίζεις, αλλά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.

caslor
18-05-2010, 21:38
Φίλε μου για αυτο έβαλα και σε εισαγωγικά το επαγγελματίες.. ποτε δεν βάζω όλους στο ιδιο τσουβάλι

Άλλωστε και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και ο κλάδος μου έχει καλούς και κακούς επαγγελματίες.. όπως σε όλα τα επαγγέλματα

απλός στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον έπεσα και στις 2 φορές σε άτομα που δεν είχαν και πολύ όρεξη για το θέμα μου .

Και παλι ευχαριστώ για την βοήθεια..

Οσο αφορα το θεμα του VHF εαν προχωρήσω στην λυση να μην εχω μεσα.. εννοείται οτι θα το ξηλώσω απο το σκαφος .

Θα ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία για τις νέες εξελίξεις

mangos
19-05-2010, 07:35
Είναι πολύ πονεμένη ιστορία, και δεν είναι εύκολο για εμένα να μιλήσω, στο συγκεκριμένο θέμα.

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν, ειδικά όταν υπάρχει θέμα πλειστηριασμού, μπορούν πολύ εύκολα τα πράγματα να μπλέξουν.

Έχω μια περίπτωση για παράδειγμα, που την παλεύουμε από τον περασμένο Δεκέμβρη!!! Έχουν γίνει αλλαγές στην πωλήτρια εταιρεία που δεν έχουν ποτέ δηλωθεί στις αρμόδιες Υπηρεσίες, και ταυτοχρόνως έχει γίνει αλλαγή μηχανής του σκάφους (χωρίς να έχει βγει σχετική άδεια μετασκευής) και υπάρχει και μια υποθήκη από την πρώην σύζυγο αυτού που εξοφλήθηκε μεν για το σκάφος και δεν τον αρνείται, αλλά είναι στα μαχαίρια με την πρώην γυναίκα του, και δεν υπογράφει αυτή τίποτα(!!!), ενώ ταυτοχρόνως έληγε η επαγγελματική του άδεια, και κανένας δεν νομιμοποιούταν να υπογράψει τα της ανανέωσης...

Ο δε αγοραστής, έχει ήδη πληρώσει το σκάφος στον τύπο που του το πούλησε και εξόφλησε και τον τύπο με την υποθήκη σιγά σιγά, χωρίς να ρωτήσει κανέναν πως θα εξασφαλιστεί, και το κρατούσε για χρόνια στο όνομα του πωλητή, μέχρι να τα εξοφλήσει όλα, και τώρα που το ξόφλησε, δεν γινόταν να βγάλουμε άκρη από την σαλάτα που έχει δημιουργηθεί... Βρήκαμε άκρη τελικά μετά από πολύ παίδεμα, αλλά έχουμε κολλήσει στην υπογραφή της πρώην συζύγου!

Ο πελάτης μου, όσα και να με πλήρωνε, είναι αδύνατον να μου πληρώσει τις ώρες που έχω φάει... Ακόμα βέβαια, δεν έχω πάρει δεκάρα!
Φυσικά, όλα αυτά τα προβλήματα, δεν τα καταλαβαίνει, διότι εάν τα καταλάβαινε, δεν θα είχε αφήσει να δημιουργηθούν εξ αρχής.

Φαντάσου λοιπόν τι θα λέει αυτός για εμένα! Πως τον ταλαιπωρώ 6 μήνες!!!

Μερικές φορές, δεν είναι τα πράγματα όπως φαίνονται...

caslor
19-05-2010, 23:48
Πω πω μπλέξιμο !!

τίποτα χειρότερο απο μια πληγωμένη γυναίκα - πρώην σύζυγο .

Πιστεύω πως εάν ο Πελάτης σου ειχε μια ενημερωση για τα προβλήματα και τα βήματα που γίνονται δεν θα πρέπει να είχε τέτοια εντύπωση .

Εμένα απλός έπρεπε να τους παίρνω τηλ για να τους κάνω να κάνουν κάτι... ειδάλλως καμία ενημέρωση .

Απλός δεν το πήραν πολύ ζεστά το θέμα...
Στο οικονομικο τομεα εαν και ειχα ρωτησει εαν θελουν τιποτα χρηματα, η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελαν για να το ξεκινησουν.. οποτε η μοναδική απώλεια για εμένα ήταν η καθυστέρηση δυο χρόνων.

Αύριο εάν βρω ελεύθερο χρόνο θα πάω στην ΔΕΕΠ να δω τι ψάρια θα πιάσω εκεί.... ;)

caslor
26-05-2010, 15:07
Εδω ξανα

Κατεβηκα πειραια να αγορασω ανταλακτικα για την μηχανουλα του σκαφους μου και θεωρησα σωστο να περασω και απο το υπουργειο στα αρμοδια τμηματα σχετικα με τα χαρτια που θελω..

Πρωτα εκανα ενα τηλεφωνο στο τμημα που βγαζει τα πιστοποιητικα και τους αναφερα ολη την ιστορια
Ο τυπος στην αλλη ακρη της γραμμης πρεπει να βαριοταν οπως τον ακουγα και με τα πολλα μου ειπε οτι θα επρεπε να παω μονο με το χαρτι της εθνικοτητας να βγαλω την αδεια εκτελεσης πλοων στο λημεναρχειο... αλλα εαν δεν μου την εβγαζαν... τοτε να πήγαινα να εκανα αίτηση να δουμε τι θα καναμε ...... (καταλαβα λεω απο μεσα μου... αρχισαμε τα δυσκολα)

πηγα λοιπον στο υπουργειο και εκανα μια σταση στον 1 οροφο για το χαρτι του ασυρματου...
παλι επεσα σε υπάλληλο που βαριοταν... μηλαγε λες εσκαβε απο το προηγουμενο βραδυ (εκατσε και μια διακοπη ρευματος στο κτηριο και δεν ειχαν υπολογιστες) οποτε μου εδωσε ενα εντυπο να το συμπληρωσω... να παω σε ΔΟΥ να πληρωσω γυρο στα 37 ευρο για ενα παραβολο που μου εγραψε και να συμπληρωσω και ενα φυλαδιο με τα τεχνικα χαρακτηριστηκα του vhf γιατι εχουν αλλαξει τα πραγματα απο το 1989 μου είπε
Ααααα κατι μου αναφεραι οτι πρεπει να τα κανο μεσο εταιριας GR να διαλεξω μια (δεν ρωτησα τι ακριβως εννοούσε τον λυπηθηκα τοσο βαριεστημένο που τον εβλεπα)

εεε μετα απο αυτο ειπα να μην κανω περισσοτερο τα νευρα μου τσαταλια και να παω στον 3 οροφο για το χαρτι του πιστοποιητικου... αλλωστε θα με έδιωχναν πιστευω με αφορμη οτι δεν ειχαν υπολογιστες )


Αυτααααα προς το παρόν

mangos
26-05-2010, 20:11
Εάν κάνουνε ποτέ πραγματικό έλεγχο πόθεν έσχες στους δημόσιους υπάλληλους, αυτοί που "βαριόντουσαν" εκεί μέσα, έχουν να κλάψουν με μαύρο δάκρυ. Μπορεί όντως να ήταν κουρασμένοι, όχι από την πολύ δουλειά φυσικά, αλλά από το ξενύχτι, από την αγωνία τους εάν θα φτάσει το μαχαίρι και στο δικό τους κόκκαλο. Αμφιβάλλω, αλλά λέμε τώρα...

Τι vhf έχει το σκάφος σου?
Παλιό? Εξακολουθεί να δουλεύει?
Εάν ναι, τότε... τίποτα δεν άλλαξε, απλώς... πήρες μια γεύση του ΥΕΝ.

Ακόμα κι αν βγει η άδεια εκτέλεσης πλόων με την φωτοτυπία που έχεις, εάν ας πούμε μια μέρα θελήσεις να αλλάξεις μηχανή, σε ποιό πιστοποιητικό καταμέτρησης θα καταγραφεί η αλλαγή μηχανής? Για να αλλάξεις μηχανή σε ένα σκάφος, πρέπει πρώτα να ενημερωθεί η καταμέτρηση, μετά το Έγγραφο Εθνικότητος, και τελευταία η άδεια εκτέλεσης πλόων.

Είναι θέμα χρόνου να βρεθεί ο λόγος που θα χρειαστείς το πρωτότυπο, είτε το ίδιο, είτε αυτό που θα εκδοθεί λόγω απώλειας του πρωτοτύπου. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι. Σκέψου ότι παλιά, όλα τα πιστοποιητικά καταμέτρησης εκδιδόντουσαν από αυτούς, και... με επίσημο κόστος (σημερινό) περί τα 120 ευρώ, κι ενώ οι διάφοροι Νηογνώμονες χρεώνουν 500 και 600 ευρώ, όλοι επιλέγουν την ακριβή λύση, για να μην μπλέξουν με αυτούς τους "ύπνους"...

Βέβαια, όλως τυχαίως, οι διάφοροι απόστρατοι των υπηρεσιών αυτών, καταλήγουν συνήθως να εργάζονται παρόλο που είναι συνταξιούχοι, στους Νηογνώμονες!!! Όσο είναι σε υπηρεσία, διώχνουν τον κόσμο, και όταν συνταξιοδοτούνται πρόωρα, βρίσκουν έτοιμη δουλειά! Άσε που οι πρώην υφιστάμενοι τους, είναι αυτοί που τους ελέγχουν στα νέα τους πόστα, και είναι οι επόμενοι που θα βολευτούν...

Άστα. Είπα περισσότερα από όσα πρέπει.

soilis
26-04-2013, 21:33
Γεια σε ολους.μπαινω στο θεμα αμεσα.Ιδιοκτητης ,με αυστραλεζκο διαβατηριο ,αγορασε πρωην επαγγελματικο 12 μετρο ιστιοπλοικο.
Το σκαφοις εχει σημαια Αυστραλιας τωρα.Μεχρι στιγμης δεν εχει βγει απο την μαρινα ,και αναρωτιεμαι ,αν χρειαζρεται να ερθει σε επαφη με το λιμεναρχειο για να παρει αποπλου ,η μπορει απλα να λυσει τα σχοινια και να φυγει (αφου βεβαια πληρωσει την μαρινα ).?Ποιος ειναι ο κανονισμος που ισχυει γιατι ακουω αντικρουωμενα πραγματα απο ολους.ξερει κανεις θετικα τι ισχυει για τα υπο ξενη ,ΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ σημαια σκαφη σε αυτο το μηκος και με δεδομενο την υπηκοοτητα του ιδιοκτητη.
Σε αγγλια ενημερωνεις το λιμανι με το VHF και αυτο ειναι.εδω εχω ακουσει οτι πρεπει να παλαιψεις με το τερας της γραφειοκρατιας....:):)παρακαλω βοηθεια!!!:):)

Παναγιώτης
27-04-2013, 09:19
Έχουμε δει στην αρχή του θέματος τι απαιτέιται για τα σκάφη με ελληνική και κοινοτική σημαία.

Ίσως εδώ μπορούμε να συζητήσουμε κάποια θέματα σχετικά με τα έγγραφα τα οποία πρέπει να φέρει και να θεωρεί ένα Ι/Φ σκάφος, και κάποιοι πιο έμπειροι να μας δώσουν τα φώτα τους...

Ξεκινάω ρωτώντας αν γνωρίζει κανείς τι ισχύει για το ΔΕ.Κ.Π.Α. Δελτίο Κίνησης Πλοίων Αναψυχής.

Γνωρίζει κανείς, ποιά η χρήση - αναγκαιότητά του, ποιά σκάφη πρέπει να το φέρουν, πως εκδίδεται και πότε πρέπει να θεωρείται;

Ευχαριστώ


το ΔΕΚΠΑ δεν έχει ημερομηνία λήξης, όταν γεμίσουν όλα τα νταμάκια απόπλου-κατάπλου τότε αντικαθίσταται με καινούργιο από το αρμόδιο λιμεναρχείο του τόπου μόνιμου ελλιμενισμού.
Όλα τα σκάφη αναψυχής με Ελληνική σημαία, καθώς και τα σκάφη με κοινοτική σημαία άνω των 10 μέτρων ολικού μήκους, υποχρεούνται να έχουν ΔΕΚΠΑ.

Σύμφωνα με τη συνημμένη υπουργική απόφαση πρέπει αν εφοδιαστεί με δελτίο κίνησης (transit log) και να θεωρείται εκεί ο απόπλους.