PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη Ξυλινης βαρκας σε ιστιοφορο



tsalapos
27-05-2010, 11:38
Καλημερα στην ομορφη παρεα σας. Ασχολουμε λιγο διαστημα με την θαλασσα και μιας που πιανουν καπως τα χερια μου σκεφτομουν αν θα ηταν αξιοπλοει μια ξυλινη βαρκα γυρω στα 4 με 5 μετρα στην περιπτωση που τις τοποθετουσα ενα ιστιο και τις υπολοιπες μετατροπες που χρειαζεται για να πλευσει ως ιστιοφορο.

Γι αυτο θα ηθελα τα φωτα σας.

tsalapos
29-05-2010, 17:52
Νομιζω οτι αυτα που εγγραψα μπορει να παρεξηγηθηκαν γι αυτο δινω και δυο συνδεσμους γι αυτο το οποιο περασε σαν σκεψη απο το μυαλο μου
www.polysail.com/conga.htm (http://www.polysail.com/conga.htm)
www.polysail.com/tbear.htm (http://www.polysail.com/tbear.htm)

Αναφερθηκα στην μετατροπη ξυλινης βαρκας, για το λογο του οτι δισταζω να πραγματοποιησω το σχεδιο εξ αρχης μιας και κατι μπορει να μη δεσει τοσο καλα μιας και δεν ειμαι και καραβομαραγκος:D

thalassoporos
29-05-2010, 18:36
Φίλε tsalapos,
Η απάντηση για την τοποθέτηση πανιών σε μια υπάρχουσα βάρκα 4 - 5 μ., δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, τόσο απλή. Χρειάζεται ''ψάξιμο''. Και πρώτα απ΄όλα θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η μικρή υπάρχουσα βάρκα θα μπορεί να δεχθεί πανί σαν βοηθητικό και μόνο,(αφού το υπάρχον σκαρί δεν είναι για ιστιοπλοική χρήση), χωρίς να έχουμε την απαίτηση των επιδόσεων των αντίστοιχων καθαρών ιστιοπλοικών σκαφών. Θα πρέπει, επίσης, να αποκλείσεις από την πρώτη στιγμή της επιλογής σου και όλα τα ταχύπλοα και ημιταχύπλοα σκαριά.
Απαραίτητα στοιχεία για τον προσδιορισμό της θέσης του ιστού και της επιτρεπτής επιφάνειας του πανιού είναι ότι πρέπει να γνωρίζουμε το Μήκος, το Πλάτος, το Βύθισμα, το Βάρος της βάρκας, τον Τύπο της Γάστρας της (με πλατύ πυθμένα, με πυθμένα τύπου V, με στρογγυλό πυθμένα), αν είναι Ελαφρού τύπου (κατασκευή με κόντρα πλακέ θαλάσσης ή πολυεστερική κατασκευή) ή Βαρέως τύπου (σαν τα δικά μας παραδοσιακά σκαριά).
Για βάρκες Ελαφρού τύπου χρησιμοποιείται, συνήθως, 1 πανί τύπου μαίστρα με απαραίτητη κινητή καρένα και για βάρκες Βαρέως τύπου (παραδοσιακές) 1 πανί τύπου λατίνι, ίσως με μερικό εσωτερικό έρμα. Είναι λογικό ότι αυτοί οι τύποι πανιών, συνιστώνται σαν βοηθητικά, για το μήκος της βάρκας που ενδιαφέρεσαι.
Αν καταλήξεις σε συγκεκριμένο Μήκος και Τύπο βάρκας, που θέλεις να βάλεις βοηθητικό πανί, δώσε μου τα απαραίτητα στοιχεία που αναφέρομαι και θα σε βοηθήσω αποτελεσματικά.
Τα σχέδια που δείχνεις, σαν παράδειγμα, στο επόμενο μήνυμά σου είναι 2 καθαρά ιστιοπλοικα σκάφη ελαφρού τύπου, περισσότερο κατάλληλα για προστατευμένη θάλασσα και λίμνες, μοντέλα του 1950 - 1960 περίπου.
Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να είσαι καραβομαραγκός για να κατασκευάσεις μόνος σου ένα μικρό σκάφος με κόντρα πλακέ θαλάσσης, αρκεί να έχεις τα απαιτούμενα κατασκευαστικά σχέδια και σχέδια πατρόν, να είσαι γνώστης της απλής ξυλουργικής τέχνης και να διαθέτεις τα απαραίτητα εργαλεία.

tsalapos
02-06-2010, 11:24
Ευχαριστω για την απαντηση. Θα ψαξω και μολις κατασταλαξω σε σκαρι θα ανεβασω φωτογραφιες.