PDA

Επιστροφή στο Forum : κουρδισμα εξαρτιας



vas
14-06-2010, 11:51
Γεια χαρα σε ολους,
Νομιζω το συγκεκριμενο θεμα κατα καιρους μας εχει απασχολησει ολους εστω θεωριτικα και θα θελα την αποψη σας μιας και για μενα προσφατα απεκτησε πρακτικη σημασια. Πηρα ενα σκαφος (πολυ μικρο) στο οποιο το αλμπουρο ηταν κατω οποτε τωρα που το εστησα αναρρωτιεμαι...
Ποια ειναι η σωστη ενταση στα ξαρτια?
Πως κουρδιζουμε προτονο επιτονο??
Υπαρχει περιπτωση ζημιας αν τα παρασφιξουμε ολα αυτα?
ΣΕ ποια περιπτωση θα παρουμε αγκαλια το αλμπουρο??

Εχω κανει μια μικρη μελετη αλλα θα θελα και τις αποψεις σας....

(να υποθεσουμε οτι δεν εχουν ολοι εντασιομετρο προχειρο...)

Κουμπαρος
14-06-2010, 13:20
Νομίζω πως η ερώτηση σου είναι αρκετα δύσκολη και ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιο επαγγελματία στο χώρο. Υπάρχουν κάποιοι πίνακες που λένε τις εντάσεις ανά πάχος του συρματόσχοινου και παρόλο βέβαια που είναι μόνο βασικές μετρήσεις δεν παύουν να είναι πολύ απαραίτητες.
Πρόσφατα έφερα κάποιο επαγγελματία να μου κουρδίσει το σκάφος. Σημείωσα τις εντάσεις (πλευρικές και baby stay) για να τις ξέρω αλλά το πιο βασικό που μου δειξε και μου πρότεινε να κάνω πλέον μόνος μου είναι να βεβαωθώ πως το κατάρτι είναι ευθεία. Εννοώ να μην γέρνει δεξιά αριστερά σε οποιαδήποτε πλεύση (το μπρος - πίσω είναι διαφορετικό). Για να γίνει αυτό οι αποστάσεις των εντατήρων από την ξαρτόριζα πρέπει να είναι ίσες.
Η κλίση του καταρτιού προς τα πίσω είναι φυσικά κάτι που ρυθμίζεται ανάλογα της έντασης του ανέμου (τουλάχιστο σε αγωνιστικά σκάφη που έχουν και τους κατάλληλους μηχανισμούς).
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Κουμπαρος
14-06-2010, 14:35
http://www.seldenmast.com/_download....=595-540-E.pdf

Αυτό νομίζω θα σε βοηθήσει.

vas
14-06-2010, 17:14
συντροφε πολυ ενδιαφερον εγχειριδιο...
Ευχαριστω πολυ.

(επειδη η βαρκα ανεβαινει σε τρειλερ και το αλμπουρο θα κατεβαινει συχνα, πρεπει να εξοικιωθουμε)

yorpapadopoulos
16-06-2010, 10:35
Πολύ ενδιαφέρον το εγχειρίδιο, έχει πολλά καλά.

Επειδή είμαι και εγώ στραβόγιαννο σαν τον φίλο μας τον vas, αναρωτιόμουν αν ξέρει κανείς κάποιον καλό συρματοσχοινά για να αλλάξω πρότονο και επίτονο. Έχουν κοπεί μερικά μέρη του συρματόσχοινου.

Περιοχή θεσσαλονίκης αν γίνεται.

Ευχαριστώ,
Γιώργος

Κουμπαρος
17-06-2010, 13:35
Και το ακόλουθο μπορεί να βοηθήσει αλλά χρειάζεται εντασιόμετρο.


How much tension? :

The following table gives recommended initial tension settings for 1 x 19 wire rope. It should be noted that optimal rig tension will be a function of the boat design, the rig and the cut of the sails.

Wire diameter Breaking strain Forestay tension Shroud tension
2.5mm 550 kg 80 kg 55 kg
3.0mm 950 kg 145 kg 110 kg
4.0mm 1500 kg 230 kg 160 kg
5.0mm 2000kg 340 kg 230 kg
5.5mm 2800 kg 450 kg 320 kg
6.0mm 3700 kg 590 kg 390 kg
7.0mm 4500 kg 680 kg 450 kg

Leading sail-makers provide rig tension information for certain boats and sails and these should be followed where applicable. If no specific information is available use the above table and the following comments to establish a basis for tuning your rig.

Forestay tension – masthead rig: It is almost always advantageous to set the forestay tension as high as possible within the limits of structural strength. Generally, it is possible to use 15% of the breaking strain of the wire as the forestay tension. The backstay should be adjusted to maintain a straight mast with the desired forestay tension. The backstay tension will be less than the forestay tension because the backstay makes a greater angle to the mast than does the forestay.
Note that rollerfurling jib tension can only be set by adjusting backstay tension.

Forestay tension – fractional rig: Because the forestay tension cannot be directly balanced by the backstay tension some mast bend is accepted and the sails are cut to accommodate it. Forestay tension of at least 15% of the wire strength is desirable but, if this should result in excessive mast
bend, it may be necessary to back off the tension.

Upper and lower shroud tension – masthead rig: The initial rig tension should be high enough that the leeward shrouds do not go slack when sailing close-hauled in a brisk breeze. The proper tension for your boat can be found by a few test runs under sail and then the Tension Gauge can
be used to record and maintain this value.
For many boats a shroud tension of 10% to 12% of the wire strength is adequate. In some rigs it may be advantageous to carry a bit more tension in the uppers than the lowers.

Upper and lower shroud tension – fractional rig: In most cases the same comments apply as for masthead rigs. However, there is one exception. Where the upper and lower shrouds on a fractional rig lead to chainplates located aft of the mast – swept back spreaders – most of the forestay tension is balanced by the upper shrouds. A shroud tension as high as 20% of the wire strength may be required to achieve the desired forestay tension. Never exceed 25% of the wire breaking strength.

abraxas
18-06-2010, 09:59
Δοκίμασε τον Μπαλάφα meltemi rigging. Ειναι Σαλονικιός.

Παναγιώτης
18-07-2013, 23:43
Νομίζω πως η ερώτηση σου είναι αρκετα δύσκολη και ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιο επαγγελματία στο χώρο. Υπάρχουν κάποιοι πίνακες που λένε τις εντάσεις ανά πάχος του συρματόσχοινου και παρόλο βέβαια που είναι μόνο βασικές μετρήσεις δεν παύουν να είναι πολύ απαραίτητες.
Πρόσφατα έφερα κάποιο επαγγελματία να μου κουρδίσει το σκάφος. Σημείωσα τις εντάσεις (πλευρικές και baby stay) για να τις ξέρω αλλά το πιο βασικό που μου δειξε και μου πρότεινε να κάνω πλέον μόνος μου είναι να βεβαωθώ πως το κατάρτι είναι ευθεία. Εννοώ να μην γέρνει δεξιά αριστερά σε οποιαδήποτε πλεύση (το μπρος - πίσω είναι διαφορετικό). Για να γίνει αυτό οι αποστάσεις των εντατήρων από την ξαρτόριζα πρέπει να είναι ίσες.
Η κλίση του καταρτιού προς τα πίσω είναι φυσικά κάτι που ρυθμίζεται ανάλογα της έντασης του ανέμου (τουλάχιστο σε αγωνιστικά σκάφη που έχουν και τους κατάλληλους μηχανισμούς).
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Ας πουμε μερικά πράγματα παραπάνω...
Όπως είπε ο Κουμπάρος το πρώτο που θα πρέπει να ελέγξεις έιναι ότι το άλμπουρο είναι κατακόρυφο. Ένας εύκολος τρόπος είναι με ένα μαντάρι (πχ το μαντάρι του μπαλονιού) να δεις αν οι ξαρτίριζες είναι στο ίδιο σημέιο του μανταριού (από τη γεωμετρία αφού ισαπέχουν από την κορυφή είναι σε κύκλο με κέντρο την κορυφή του άλμπουρου, και αφού το άλμπουρο από κατασκευής έιναι στη μέση της απόστασης ανάμεσα στις ξαρτόριζες τότε είναι στην μεσοκάθετο). Κατόπιν φερμάρεις τα παταράτσα μετρώντας τις βόλτες ώστε αν κάνεις τις ίδιες και στις δύο μεριές (με την προϋπόθεση ότι έχουν ίδιους εντατήρες). Ο κουμπάρος παραπάνω λεει ότι πρέπει να φερμάρεις στο 15% της δύναμης θράυσης του συρματόσχοινου αλλά άλλες πηγές δίνουν τιμές για 25% ή και 30%, υπάρχουν δυναμόμετρα που έχουν οι επαγγελματίες και σου το δίνουν, πρακτικά θα πρ΄πει να είναι καλά φερμαρισμένα και να μην παίζουν με το χέρι.

Φερμάρεις τον πρότονο ώστε να έχει το άλμπουρο μια κλίση (προσοχή κλίση όχι κάμψη) προς τα πίσω. Η κλίση είναι διαφορετική για κάθε σκάφος και βρίσκεται με δοκιμή. Βγαίνεις μέτριο καιρό και ταξιδεύεις όρτσα θα πρ΄πει αν έχεις 3° με 5° "τιμόνι" δηλαδή θα πρ΄πει αν σκάφος να τέινει να ορτσάρει και θα πρ΄πει να έχεις το τιμόνι 3° με 5° σταβέντο για να μην ορτσάρει. Όταν το πετύχεις έχεις τη σωστή κλίση και την διατηρείς, η κάμψη έχει σχέση με τις συνθήκες οπότε μπορέις να ητν αλλάζεις με τον επίτονο.

Για να ρυθμίσεις τα μαγκίορα και τα ενδιάμεσεα ξάρτια (στους σταυρούς) θα πρέπει να ταξιδέψεις με άνεμο γύρω στα 4 μποφόρ σε διαφορες πλέυσεις και να τσεκάρεις ότι έιναι τόσο φερμαρισμένα που το άλπουρο δεν κάνει κοιλιά ούτε φεύγει δεξιά αριστερά η κορυφή. Αν κάνει κάτι από τα δύο φερμάρεις τα μαγκίορα στην πρώτη περίπτωση και τα ενδιάμεσα στη δέυτερη.