PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλου Σταρ Δήλος [Blue Star Delos]



Σελίδες : [1] 2 3

erenShip
08-01-2010, 19:14
είμαι καινούργια εδώ στο Forum και θα ήθελα να μάθω πότε θα είναι έτοιμο το κανούργιο πλοίο της Blue Star και πια γραμμή πρόκυται να εξυπηρετηση!!!

Akis Dionisis
08-01-2010, 19:29
είμαι καινούργια εδώ στο Forum και θα ήθελα να μάθω πότε θα είναι έτοιμο το κανούργιο πλοίο της Blue Star και πια γραμμή πρόκυται να εξυπηρετηση!!!
Σε δυο χρόνια περίπου θα είναι έτοιμο το πρώτο πλοίο.
Το που θα δρομολογηθεί αυτό ακόμα άγνωστο..:rolleyes:

sg3
08-01-2010, 19:41
οπως ακουγεται το πρωτο θα ερθει μαϊο 2011 και θα μπει παρο ναξο ιο θηρα και το 2ο αρχες 2012 στη θεση του διαγορα.

sg3
19-06-2010, 19:59
http://www.bluestarferries.gr/site/img/summer%202010/pdf/editorial.pdf

xidianakis
19-06-2010, 20:12
το 1ο πλοιο τελικα ονομαζεται....................:http://www.bluestarferries.gr/site/img/summer%202010/pdf/editorial.pdf
επιτελους ειδαμε και ενα διαφορετικο ονομα!!
ευχαριστουμε για την ενημερωση!

manolis m.
19-06-2010, 20:45
Μπραβο στην εταιρια για την αναφορα της σε αυτον τον αρχαιοελληνικο & ιστορικο τοπο !!

giorgos_249
19-06-2010, 20:49
Δηλαδή αφού το ένα θα μπει Πάρο- Νάξο - Ίο - Θήρα ( Δήλος) και άλλο στη θέση του Διαγόρα άρα το Ιθάκη Ραφήνα (ή μήπως ο Διαγόρας Ραφήνα; μπααα)
Λέμε τώρα......

speedrunner
19-06-2010, 20:51
Θα προτιμούσα το "Blue Star Ios" απο την στιγμη που θα πηγαίνει σε αυτή την γραμμή απο το να ονομαστεί Δήλος!!!

Captain_Nionios
19-06-2010, 21:27
Πολυ ομορφα, 14 χρονια μετα το 1997 και την πωληση του Δηλος θα εχουμε στην ακτοπλοια μας βαπορι που θα περιεχει το ονομα του. Το νεο θα καταφερει μαλλον κατι που δεν καταφερε να κανει το παλιο, να εδραιωθει στη Παροναξια οπως ειχαμε συζητησει στο thread του Δηλος πριν καιρο.Παντως εγω προτεινω να παει Κυλληνη-Πορο γιατι αλλιως τι σόι Δηλος θα ειναι;;)
Περα απ' την πλακα πιστευω πως θα ειναι ενα βαπορι που θα δωσει πολλα στη γραμμη Παρου-Ναξου-Ιου-Σαντορινης ειδικα σε χωρητικοτητα επιβατων, δηλαδη εκει που πασχουν τα τωρινα πλοια της εταιρειας. Οχι οτι δεν εχουν χωρους, απλα οι μεχρι προτεινως αυξανομενοι επιβατες και η ελλειψη ανταγωνισμου κανει τα παροντα Blue Star να φαινονται οριακα επαρκη. Με αυτη την προσθηκη ενα απο τρια αδερφα θα ελευθερωθει για νεες γραμμες. Δυτικες Κυκλαδες μιας που η εταιρεια δεν εχει παει ποτε; Ισως.

manolis m.
19-06-2010, 21:32
Kapten μηπως το θελεις και στην ιδιωτικη σου παραλια στην Κεφαλονια??? :D:D...Περα απο την πλακα πολυ σωστη τοποθετηση μια που μενει πλοιο ελευθερο να ανοιχτει και σε μια γραμμη οπως αυτη του Ρεθυμνου αλλα με τα ξιδι κατα την διαρκεια της ημερας!

ιθακη
19-06-2010, 22:14
Πολυ ομορφα, 14 χρονια μετα το 1997 και την πωληση του Δηλος θα εχουμε στην ακτοπλοια μας βαπορι που θα περιεχει το ονομα του. Το νεο θα καταφερει μαλλον κατι που δεν καταφερε να κανει το παλιο, να εδραιωθει στη Παροναξια οπως ειχαμε συζητησει στο thread του Δηλος πριν καιρο.Παντως εγω προτεινω να παει Κυλληνη-Πορο γιατι αλλιως τι σόι Δηλος θα ειναι;;)



μην ξεχνας Διονυση Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΥΤΗΧΩΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΗΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ....

Captain_Nionios
19-06-2010, 22:17
μην ξεχνας Διονυση Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΥΤΗΧΩΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΗΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ....

Εννοειται πως ο παλιος ειναι αλλιως. Ο συγκεκριμενος παλιος ειδικα ειναι πολυ αλλιως!!!

noulos
19-06-2010, 22:25
Λέτε το δεύτερο να ονομαστεί Blue Star Eptanissos;;; ;););)
Αδελφάκια και τα μεν και τα δε!!!
Χλωμό ε;

ιθακη
19-06-2010, 22:49
Λέτε το δεύτερο να ονομαστεί Blue Star Eptanissos;;; ;););)
Αδελφάκια και τα μεν και τα δε!!!
Χλωμό ε;


με το χερι στην καρδια...δεν θα το ηθελα....το ονομα ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ειναι σαν την φανελα του Αλβερτη,που μετα την αποχωρηση του κρεμαστηκε για παντα στην κορυφη του κλειστου του μπασκετ (δεν ειμαι βαζελος...)

noulos
19-06-2010, 23:06
με το χερι στην καρδια...δεν θα το ηθελα....το ονομα ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ειναι σαν την φανελα του Αλβερτη,που μετα την αποχωρηση του κρεμαστηκε για παντα στην κορυφη του κλειστου του μπασκετ (δεν ειμαι βαζελος...)

Προσπερνάω αυτό με τον Αλβέρτη :mad: και λέω ότι ούτε και σ' εμένα θα άρεσε κάτι τέτοιο!!!

leonidas
19-06-2010, 23:16
Δήλος...
Ένα καινούργιο όνομα που μπορεί κιόλας να διαφημίσει το νησί αλλα δεν νομίζω και τόσο την γραμμή...
Προτότυπο και ασυνήθιστο, μιας και δεν το περίμενε κανείς επειδή το πλοίο ήταν γνωστό ότι θα προσεγγίζει Πάρο, Νάξο, Ίο και Θήρα...Πολλοί περιμένανε να ονομαστεί Ίος ή Θήρα λόγω της γραμμής του.
Όμως και το ΙΘΑΚΗ δεν πάει Ιθάκη. Πάει Σύρο, Τήνο, Μύκονο και έτσι το έχουμε συνιθίσει...
Πολλές ελπίδες έχουμε τώρα για το 2ο αδερφάκι του, αγνώστων στοιχείων μέχρι στιγμής, που ελπίζουμε για κάτι καλύτερο.
Λοιπόν έτσι και τώρα ας το συνηθίσουμε, και καλώς να το δεχτούμε.

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
19-06-2010, 23:24
Καλός να έρθει και καλός θα το δεχτούμε. Σίγουρα θα δώσει λύσεις η BLUE STAR σε επιπλέον δρομολόγια:):)

sg3
20-06-2010, 11:10
ας εχουμε νεα πλοια στην ακτοπλοϊα μας και τα ονοματα ειναι το λιγοτερο!οταν ερθει με το καλο και μπει στα δρομολογια θα γινει κι αυτο δημοφιλης πλοιο! (θα το συνηθησουμε το ονομα του!)

gasim
20-06-2010, 14:24
Δύο νέα πλοία, το BS Δήλος όπως μας είπαν στη γραμμή Πάρου-Νάξου-Σαντορίνη.

Θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι το Superferry 'συνταξιοδοτείται, και αντικαθίσταται στο έργο του από ένα από τα σημερινά υπάρχοντα 'μικρά' Ιθάκη-Πάρος-Νάξος, οπότε έχουμε ουσιαστικά αύξηση του στόλου κατά ένα πλοίο.

Σενάριο 1, και το δεύτερο 'μεγάλο' στην ίδια γραμμή (που σήμερα είναι το BS Νάξος και το BS Πάρος), το Ιθάκη πάει Ραφήνα, και τα Νάξος-Πάρος από τον Πειραιά στις δυτικές κυκλάδες, ίσως και συμπληρωματικά των δρομολογίων που σήμερα κάνει το Ιθάκη (δηλαδή αύξηση στη Σύρο-Τήνο-Μύκονο).

Σενάριο 2, το δεύτερο 'μεγάλο' στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης, το Ιθάκη πάει Ραφήνα, ένα από τα Νάξος-Πάρος στη γραμμή του Ιθάκη, και το άλλο στις δυτικές κυκλάδες.

ιθακη
20-06-2010, 15:55
Όμως και το ΙΘΑΚΗ δεν πάει Ιθάκη. Πάει Σύρο, Τήνο, Μύκονο και έτσι το έχουμε συνιθίσει...

μην ξεχνας ομως φιλε μου οτι ο Γερασιμος Στριτζης οταν σχεδιαζε το τοτε superferry Ιθακη, νυν blue star ιθακη,σχεδιαζε να το βαλη στην γραμη μας προς αντικαταστασης του Κεφαλονια....δυστυχως ομως λογαριαζε χωρις το ξενοδοχο της Attica group

Apostolos
20-06-2010, 16:01
Υποτίθεται ότι φτιάχτηκε ένα νέο θέμα για να μην αρχίσουμε πάλι την φλυαρία με το που θα πάει και γιατί λέγετε έτσι... Παρακαλώ να σταματήσουμε πλέον να κάνουμε έτσι γιατί καταντά κουραστικό!
¶ποψή προσωπική πάντα...

basilis.m
21-06-2010, 14:51
επειδη δεν θυμαμαι ποσα μετρα θα ειναι? και αν δεν με απατα η μνημη μου η ταχυτητα του θα ειναι 26 κομβους?

giorgos_249
29-08-2010, 21:19
Έχει σχηματιστεί στην πρύμνη το όνομα και έχει βαφτεί μπλέ.

Φωτογραφίες από το περιοδικό "On Blue"

103842 103843 103844 103845

basilis.m
29-08-2010, 21:37
μακαρι να ειχαμε και αλλες φωτο αλλα δυστυχως μας πεφτει μακρια το ναυπηγειο

Akis Dionisis
03-09-2010, 18:29
Αφήστε το να μας έρθει σαν έκπληξη το πλοίο στα νερά μας! ;)

thanos75
14-09-2010, 11:26
Πάντως όσον αφορά τα δρομολόγια θεωρώ πιο πιθανό σενάριο για του χρόνου στις Κυκλάδες το εξής:
- Blue star Delos- πρωινό Πάρο-Νάξο-Ίο- Θήρα (το έχει σχεδόν άμεσα ανακοινώσει η εταρία)
- Blue star Paros ή Naxos- το κλασσικό απογευματινό της άγονης (μη χάνουμε και χρήματα:rolleyes:΄)
- Blue star Paros ή Naxos- εδώ θα έχουμε καινούριο βραδινό δρομολόγιο για Πάρο-Νάξο-Θήρα με πιθανή αναχώρηση κάπου μεταξύ 20.00 και 22.00 (μην ξεχνάμε ότι η εταιρία θέλει να "θωρακίσει" όσο γίνεται περισσότερο την παρουσία της στις Κυκλάδες σε πιθανούς ανταγωνιστές στα συγκεκριμένα νησιά)
- Blue star Ithaki & Superferry- στις γραμμές που έχουν τώρα (δεν υπάρχει λόγος αλλαγής τους- τουλάχιστον ακόμα, δεδομένου ότι αμφότερα είναι προσοδοφόρα στις γραμμές τους)

Οψόμεθα...

sg3
14-09-2010, 13:48
Πάντως όσον αφορά τα δρομολόγια θεωρώ πιο πιθανό σενάριο για του χρόνου στις Κυκλάδες το εξής:
- Blue star Delos- πρωινό Πάρο-Νάξο-Ίο- Θήρα (το έχει σχεδόν άμεσα ανακοινώσει η εταρία)
- Blue star Paros ή Naxos- το κλασσικό απογευματινό της άγονης (μη χάνουμε και χρήματα:rolleyes:΄)
- Blue star Paros ή Naxos- εδώ θα έχουμε καινούριο βραδινό δρομολόγιο για Πάρο-Νάξο-Θήρα με πιθανή αναχώρηση κάπου μεταξύ 20.00 και 22.00 (μην ξεχνάμε ότι η εταιρία θέλει να "θωρακίσει" όσο γίνεται περισσότερο την παρουσία της στις Κυκλάδες σε πιθανούς ανταγωνιστές στα συγκεκριμένα νησιά)
- Blue star Ithaki & Superferry- στις γραμμές που έχουν τώρα (δεν υπάρχει λόγος αλλαγής τους- τουλάχιστον ακόμα, δεδομένου ότι αμφότερα είναι προσοδοφόρα στις γραμμές τους)

Οψόμεθα...
αν γινει οπως τα λες ειναι το ιδανικοτερο.
εγω ομως νομιζω οτι το ιθακη θα ανεβει ραφηνα , το σουπερφερυ ? ,το παρος ή ναξος απογευματινο αγονη και το δηλος πρωινο Πάρο-Νάξο-Ίο- Θήρα
νομιζω οτι με το δηλος θωρακιζεται γιατι παιρνει και 2400 ατομα δλδ 1000 ατομα περιπου παραπανω απο το παρος!αρα δυσκολο το βραδυνο.

thanos75
14-09-2010, 21:48
αν γινει οπως τα λες ειναι το ιδανικοτερο.
εγω ομως νομιζω οτι το ιθακη θα ανεβει ραφηνα , το σουπερφερυ ? ,το παρος ή ναξος απογευματινο αγονη και το δηλος πρωινο Πάρο-Νάξο-Ίο- Θήρα
νομιζω οτι με το δηλος θωρακιζεται γιατι παιρνει και 2400 ατομα δλδ 1000 ατομα περιπου παραπανω απο το παρος!αρα δυσκολο το βραδυνο.
Μήπως ξέρεις τι δυναμικότητα σε κρεβάτια αναμένεται να έχει και πόσες περίπου καμπίνες?

sg3
14-09-2010, 23:47
Μήπως ξέρεις τι δυναμικότητα σε κρεβάτια αναμένεται να έχει και πόσες περίπου καμπίνες?
αυτα που ξερω τα εμαθα αποδω:http://www.bluestarferries.gr/site/img/autumn%202010/pdf/BSF%20news.pdf

Apostolos
15-09-2010, 11:48
Σύμφωνα με το περιοδικό Cruise & Ferry INFO της Shippax το BS Δήλος έχει 30 καμπίνες με 116 κρεβάτια και το BS Πατμος 90 καμπίνες με 326 κρεβατια με 2400 επιβάτες έκαστο

thanos75
15-09-2010, 18:03
Σύμφωνα με το περιοδικό Cruise & Ferry INFO της Shippax το BS Δήλος έχει 30 καμπίνες με 116 κρεβάτια και το BS Πατμος 90 καμπίνες με 326 κρεβατια με 2400 επιβάτες έκαστο
Χμμμ...θα μπορούσε τότε - θεωρητικά πάντα- το ΔΗΛΟΣ να αξιοποιθεί και για βραδινό Παροναξία-Ίο- Σαντορίνη.
Και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ, που πάει μέχρι τη Σάμο, 31 καμπίνες έχει!

Captain_Nionios
15-09-2010, 18:14
Αληθεια εχει τοσες το Μυκονος; Εγω νομιζα πως ειχε ελαχιστες. Δηλαδη για ποσα κρεβατια μιλαμε; Παντως μου κανει εντυπωση που το Πατμος θα παιρνει ιδιο αριθμο επιβατων με το Δηλος μιας που θα εχει τριπλασιες καμπινες!!!

thanos75
16-09-2010, 12:43
Αληθεια εχει τοσες το Μυκονος; Εγω νομιζα πως ειχε ελαχιστες. Δηλαδη για ποσα κρεβατια μιλαμε; Παντως μου κανει εντυπωση που το Πατμος θα παιρνει ιδιο αριθμο επιβατων με το Δηλος μιας που θα εχει τριπλασιες καμπινες!!!
Και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το φορτώσουν- σε τραγικό βαθμό- με αεροπορικά καθίσματα...:confused:

Joyrider
16-09-2010, 13:02
Καλώς να έρθει και καλοτάξιδο να είναι.Οτιδήποτε καινούριο έρχεται καλό για εμάς τους επιβάτες είναι !

Με το καλό να το υποδεχτούμε λοιπόν :D

αργυρης
20-09-2010, 17:03
φετος ειναι η τελευταια χρονια του superferry ii στη γραμμη Α Τ Μ το καλοκαιρι του 11 τη γραμμη αυτη θα την κανει το ithaki και του πειραια Σ Τ Μ εναλαξ τα paros,naxos το delos θα κανει παροναξεια και το αδελφο του χιο.αυτα τα ξερω απο κουβεντα που εκανα με πλοιρομα της bluestar.

ιθακη
20-09-2010, 17:13
φετος ειναι η τελευταια χρονια του superferry ii στη γραμμη Α Τ Μ το καλοκαιρι του 11 τη γραμμη αυτη θα την κανει το ithaki και του πειραια Σ Τ Μ εναλαξ τα paros,naxos το delos θα κανει παροναξεια και το αδελφο του χιο.αυτα τα ξερω απο κουβεντα που εκανα με πλοιρομα της bluestar.

απο την κουβεντα που εκανες με το πλοιρομα της bluestar,μπορεις να μας πεις ποια θα ειναι η μοιρα του superferry ii στο αναλογο θεμα (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=390105#post390105) του,μετα την αφηξη του delos???

basilis.m
20-09-2010, 17:17
φετος ειναι η τελευταια χρονια του superferry ii στη γραμμη Α Τ Μ το καλοκαιρι του 11 τη γραμμη αυτη θα την κανει το ithaki και του πειραια Σ Τ Μ εναλαξ τα paros,naxos το delos θα κανει παροναξεια και το αδελφο του χιο.αυτα τα ξερω απο κουβεντα που εκανα με πλοιρομα της bluestar.διατηρω καποιες επιφυλαξεις για ολα αυτα! αλλα ο χρονος θα δειξει

Leo
20-09-2010, 17:45
Κάθε χρόνο αυτή την εποχή γίνεται ενα δεκασέλιδο συζητήσεων τι θα κανει το Σουπερφερυ ΙΙ, φέυγει/μένει, το πήρε ο Στρίτζης πάει Ιόνιο, πουλήθηκε/αγοράστηκε, όχι πάει Δυτικές Κυκλάδες κλπ κλπ. Επειδή εδώ είναι το θέμα του νέου πλοίου ΒΣ Δήλος, θα παρακαλέσω οποιαδήποτε συνέχεια να γίνει στα θέματα των εμπλεκομέων πλοίων ή γραμμών και όχι σ αυτό εδώ. Ευχαριστώ.

GiorgosVitz
20-09-2010, 17:54
Θα έλεγα να περιμένουμε καλύτερα να δούμε στην πράξη τι θα γίνει. Δεν έχει μείνει και πολύς καιρός άλλωστε;)

thanos75
13-10-2010, 23:46
Πάντως όσον αφορά τα δρομολόγια θεωρώ πιο πιθανό σενάριο για του χρόνου στις Κυκλάδες το εξής:
- Blue star Delos- πρωινό Πάρο-Νάξο-Ίο- Θήρα (το έχει σχεδόν άμεσα ανακοινώσει η εταρία)
- Blue star Paros ή Naxos- το κλασσικό απογευματινό της άγονης (μη χάνουμε και χρήματα:rolleyes:΄)
- Blue star Paros ή Naxos- εδώ θα έχουμε καινούριο βραδινό δρομολόγιο για Πάρο-Νάξο-Θήρα με πιθανή αναχώρηση κάπου μεταξύ 20.00 και 22.00 (μην ξεχνάμε ότι η εταιρία θέλει να "θωρακίσει" όσο γίνεται περισσότερο την παρουσία της στις Κυκλάδες σε πιθανούς ανταγωνιστές στα συγκεκριμένα νησιά)
- Blue star Ithaki & Superferry- στις γραμμές που έχουν τώρα (δεν υπάρχει λόγος αλλαγής τους- τουλάχιστον ακόμα, δεδομένου ότι αμφότερα είναι προσοδοφόρα στις γραμμές τους)

Οψόμεθα...

Δημοσίευμα του ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ του Οκτωβρίου φαίνεται μάλλον να επιβεβαιώνει το πιο πάνω σενάριο. Πιο συγκεκριμένα αναφέρει (νομίζω στη στήλη "Όσα λένε οι μπίντες") ότι η εταιρεία προτίθεται να βάλει το ΔΗΛΟΣ στο πρωινό δρομολόγιο της Παροναξίας, ένα εκ των ΠΑΡΟΣ/ΝΑΞΟΣ θα συνεχίσει το απογευματινό, ενώ αυτό που θα περισσέψει θα κάνει- για το καλοκαίρι- τουλάχιστον, βραδυνά προς Παροναξία, αποδεσμεύοντας έτσι το ΙΘΑΚΗ από τα διπλά δρομολόγια που έκανε τις μισές μέρες την εβδομάδα το καλοκαίρι που μας πέρασε. Επιπλέον το ίδιο δημοσίευμα ανέφερε πως το hull είναι ήδη έτοιμο και οι εργασίες προχωρούν με γοργούς ρυθμούς!:D

Akis Dionisis
14-10-2010, 00:47
Καμιά φωτογραφία παίζει??

Apostolos
14-10-2010, 10:12
Καμιά φωτογραφία παίζει??

Αμα έπαιζε δεν θα είχε μπει νομίζεις? Δεν αφήνεις την Σαλόνικα να πας απο Κορέα μεριά μήπως δούμε καμιά?

Akis Dionisis
14-10-2010, 11:42
Αμα έπαιζε δεν θα είχε μπει νομίζεις? Δεν αφήνεις την Σαλόνικα να πας απο Κορέα μεριά μήπως δούμε καμιά?
Χμμμ... Μου βάζεις ιδέες. Τον επόμενο μήνα που θα πάρει κι ένα καλό φιλαράκι άδεια από την δουλειά του, θα τον ψήσω να πάμε καμιά βόλτα από Κορέα...

Akis Dionisis
22-11-2010, 19:13
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=91978

ιθακη
22-11-2010, 19:33
καλα απο τις 2 πρωτες εικονες που ειδα,η πρυμνη του μου αρεσει παρα πολυ

konigi
22-11-2010, 19:44
Πανέμορφα βαποράκια!!!
Εχουν ίδια σχεδον πλώρη με την σειρά των τριών των Μινωικών αλλα πιο κοντα στον καθρέφτη ή μου φαίνεται;
Φαίνονται πάντως τέλεια για αρκέτές γραμμές.;)

giorgos_249
22-11-2010, 19:50
Εμένα πάλι δεν μου πολυαρέσει η πρύμνη τους. Ο καθρέπτης και η γέφυρα είναι τέλεια αλλά όμως είναι σαν πλοία εξαιρετικά κλειστά. Ότι καταστρώματα βλέπετε στο πλάι θα κλείσουν με τζάμια λείαν συντόμως.....
Επιπλέον με χαλάνε οι ιδιαίτερα ψηλοί καταπέλτες πρύμα. Θα μπορούσαν να αναδιπλώνονται σε στυλ Θεολόγος Π

Χίλιες φορές προτιμώ το Διαγόρα για την ώρα αν και είναι νωρίς για να κρίνουμε με βεβαιότητα το αποτέλεσμα..........

hayabusa
22-11-2010, 19:59
η πρύμνη του μου φέρνει κάτι από Σουπερφέρρυ ΙΙ. γενικά μου αρέσει αρκετά σαν πλοίο και ελπίζω να μην μετατραπεί και αυτό σε πλωτό κοτέτσι κλείνοντας τους ελάχιστους εξωτερικούς του χώρους.

speedrunner
22-11-2010, 20:01
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ, πολύ ωραίο αλλά και εγω θα προτιμούσα οι καταπέλτες να ήταν σαν τα υπόλοιπα BlueStar και όχι σαν τα Superfast

Akis Dionisis
22-11-2010, 20:12
Eμένα πάλι η πρύμνη του,
γιατί μου θυμίζει λίγο από ΜΥΤΙΛΉΝΗ?? :rolleyes:

GiorgosVitz
22-11-2010, 20:13
Καλορίζικο!!!! Καλές θάλασσες να έχει. Το περιμένουμε πως και πως εδώ στην Παροναξία!!!!!

diagoras
22-11-2010, 20:27
Aραγε στα λεμοναδικα θα δενει??:rolleyes:Εδω χωρανε με το ζορι πλοια των 120 μετρων χαρη στην μαεστρια των καπεταναιων μας.

GiorgosVitz
22-11-2010, 20:35
Aραγε στα λεμοναδικα θα δενει??:rolleyes:Εδω χωρανε με το ζορι πλοια των 120 μετρων χαρη στην μαεστρια των καπεταναιων μας.


Hr8e o kairos na fugoun ta agoudipoploia, na denoun stis 8eseis pou pianoun ta kainouria Blue Starakia

diagoras
22-11-2010, 20:38
Hr8e o kairos na fugoun ta agoudipoploia, na denoun stis 8eseis pou pianoun ta kainouria Blue Starakia

Μωρε ο καιρος εχει ερθει εδω και πολυ καιρο:P αλλα πολυς κοσμος εξυπηρετειται απ το μετρο για αυτα τα νησια...και η Βασιλειαδη ειναι μακρια...και δεν πιστευω οτι θα συνεφερε και πολυ την εταιρια να δενει το βαπορι εκει

basilis.m
22-11-2010, 21:23
εχω την εντυπωση οτι ο καταπελτης διπλωνει οπως στα μικρα blue star!
αν δειτε την ακρη του στο 1 περιπου μετρο υπαρχει μια νοητη ευθεια και νομιζω οτι εκει διπλωνει

Giannis1996
22-11-2010, 23:19
EMENA GENIKA MOU THIMIZEI TA SUPERFAST XI & XII KIRIOS STIN KAPNODOXO TOU

thanos75
23-11-2010, 08:37
EMENA GENIKA MOU THIMIZEI TA SUPERFAST XI & XII KIRIOS STIN KAPNODOXO TOU

Και εμένα το ίδιο φίλε μου...και ειδικά οι καταπέλτες. Τέλος πάντων, είναι ακόμα νωρίς και μακάρι να γίνουν ομορφότερα

Leo
23-11-2010, 09:54
Αντίθετα με τους φίλους παραπάνω, για μένα οι τσιμινιέρα μοιάζει περισσότερο με τα Νήσος Μύκονος/Χίος, οι οποίες είναι του γούστου μου. Γενικά μου αρέσουν οι γραμμές του και εύχομαι να είναι καλότυχο, καλοτάξιδο και να το χαρούν όλοι, μα οι Νησιώτες περισσότερο. Θα ήθελα επίσης να έχει μια μπουρού αντρική (όχι σαν αυτές της νέας τεχνολογίας, σαν αυτή των Παλατιών) να τρίζουν τα τζάμια της παραλίας όταν σφυρίζει...:D

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-11-2010, 10:04
Aραγε στα λεμοναδικα θα δενει??:rolleyes:Εδω χωρανε με το ζορι πλοια των 120 μετρων χαρη στην μαεστρια των καπεταναιων μας.
Έκανες καμμιά βόλτα από τα Λεμονάδικα; Φαρδαίνουν τον ντόκο 30 μ.,άντε να δούμε τι θα χωράει εκεί μέσα!

αιγαιοπλόος
23-11-2010, 14:26
Η τσιμινιέρα του μου θυμίζει σαφώς τα ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ/ΧΙΟΣ. Μ' αρέσει και συμφωνώ να με τον Leo.

Οι τεράστιοι καταπέλτες μου θυμίζουν το Europa Palace και δε μου αρέσουν, γιατί κόβουν τη θέα προς τη θάλασσα σε όσουν κάθονται το πρυμναίο deck.

Η πλώρη του μου φαίνεται λίγο πλατυμούρικη (κάτι σαν το στόμα του Donald Duck :p) αλλά θα την αγαπήσουμε.

Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και να το χαρούμε στις Κυκλάδες. Κι εύχομαι επίσης να είναι το ίδιο ποιοτικό και ανθεκτικό στο χρόνο με τα Ithaki/Paros/Naxos και να μην έχουν γίνει "εκπτώσεις" στην ποιότητα των υλικών.

Με το καλό να μας έρθει στο Αιγαίο.

http://img.protothema.gr/A59C93D303195CCF2FDDB1027223B2A6.jpg

http://www.protothema.gr/files/1/aaa/Blue-Star-Delos.jpg

BEN BRUCE
23-11-2010, 14:30
Ωραιο πλασμα!Αντε με το καλο να παμε και καμια βολτα

Captain_Nionios
23-11-2010, 14:33
Βλεποντας το μπορω να πω οτι δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση αλλα ειναι πιο ευχαριστο σε σχεση με τα μικρα Blue Star. Θα ελεγα οτι μου αρεσει πολυ που ο καθρεφτης του Δηλος, δηλοφερνει... Οχι δεν γινομαι ιεροσυλος, απλα αυτα τα μακροστενα παραθυρα σε δυο ντεκ του καθρεφτη μονο ευχαριστη θυμιση του βαποραρου μπορουν να φερουν. Επισης ειναι ευχαριστο οχι μονο απο πλευρας ομοιοτητας με το παλιο αλλα και απο πλευρας καραβολατρικης αξιας. Αφου ξεμειναμε απο πλωρια μπαλκονια ας εχουμε τουλαχιστον παραθυρα στον καθρεφτη, αν και κατι μου λεει οτι θα πρεπει να καταβαλεις μεγαλυτερο βαλαντιο για να χαρεις τη θεα που θα σου προσφερουν!!!

Captain_Nionios
23-11-2010, 14:49
Η τσιμινιέρα του μου θυμίζει σαφώς τα ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ/ΧΙΟΣ. Μ' αρέσει και συμφωνώ να με τον Leo.

Οι τεράστιοι καταπέλτες μου θυμίζουν το Europa Palace και δε μου αρέσουν, γιατί κόβουν τη θέα προς τη θάλασσα σε όσουν κάθονται το πρυμναίο deck.

Η πλώρη του μου φαίνεται λίγο πλατυμούρικη (κάτι σαν το στόμα του Donald Duck :p) αλλά θα την αγαπήσουμε.

Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και να το χαρούμε στις Κυκλάδες. Κι εύχομαι επίσης να είναι το ίδιο ποιοτικό και ανθεκτικό στο χρόνο με τα Ithaki/Paros/Naxos και να μην έχουν γίνει "εκπτώσεις" στην ποιότητα των υλικών.

Με το καλό να μας έρθει στο Αιγαίο.



Τωρα που το λες εχεις δικιο. Αυτοι οι καταπελτες κρυβουν τη θεα και απο τα δυο ντεκ επιβατων. Ελπιζω να κανουν κατι και να τους κανουν σπαστους γιατι αν τους αφησουν ετσι θα ειναι ενα μεγαλο αρνητικο. Βεβαια οπως ειπα και παραπανω η θεα προς πλωρα θα ειναι απλετη οποτε χρυσωνει το χαπι της πρυμης!!!

ιθακη
23-11-2010, 14:55
Ότι καταστρώματα βλέπετε στο πλάι θα κλείσουν με τζάμια λείαν συντόμως.....


μμμ αυτο που λες δεν το ειχα σκεφει,κριμας και ετσι ανοιχτα μου αρεσαν πολυ...


η πρύμνη του μου φέρνει κάτι από Σουπερφέρρυ ΙΙ.

ακριβως το ιδιο ειχα σκεφτει....αλλα σε σκεπαστο


Θα ήθελα επίσης να έχει μια μπουρού αντρική (όχι σαν αυτές της νέας τεχνολογίας, σαν αυτή των Παλατιών) να τρίζουν τα τζάμια της παραλίας όταν σφυρίζει...:D

εγω παλι καπτεν θα την προτημουσα σαν superfast XI-XII

Leo
23-11-2010, 15:25
Εεελα βρε Κώστα, αυτό αποκλείεται..... πάμε μπροστά, θέλω να πιστεύω!!!!! ;):D

ΑΡΗΣ
23-11-2010, 15:46
Ωραίο φαίνεται στις φωτό αλλά ας περιμένουμε την έλευση του με το καλό και τα ξαναλέμε.Αγαπητέ Leo συμφωνώ απολύτως με τις μπουρού γενικότερα των νεοσυλλέκτων....... εεεεεεεε νεότευκτων:p.Τί είναι αυτό το πράγμα.Μου θυμίζει τη διαφήμιση με τον bodybuilder που έκανε καμάκι στη κοπέλα και μόλις άνοιξε το στόμα του...........εξαφανιαζολ.Πού είναι η μπουρού του Επτάνησος-Δήλος και φυσικά του Παναγία Τήνου και γενικότερα άλλων παλαιότερων βαποριών!!!!

Captain_Nionios
23-11-2010, 15:53
...Πού είναι η μπουρού του Επτάνησος-Δήλος και φυσικά του Παναγία Τήνου και γενικότερα άλλων παλαιότερων βαποριών!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=HUnk2aEvD_g

:twisted::twisted::twisted:

DimitrisT
23-11-2010, 16:08
Καλορίζικο,καλοτάξιδο και με το καλό να έρθει στα νερά μας.
Ένα κόκκινο που προεξέχει στην πρύμη πάνω από το όνομα τι ακριβώς είναι :confused::oops:?

ΑΡΗΣ
23-11-2010, 16:19
http://www.youtube.com/watch?v=HUnk2aEvD_g

:twisted::twisted::twisted:

Aνατριχιασαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

kailas
23-11-2010, 16:35
γιατι η μπουρου του superferry ειναι ασχημη???

Leo
23-11-2010, 16:37
Καλορίζικο,καλοτάξιδο και με το καλό να έρθει στα νερά μας.
Ένα κόκκινο που προεξέχει στην πρύμη πάνω από το όνομα τι ακριβώς είναι :confused::oops:?

Αυτό Δημήτρη είναι μπαλόνι (προσκρουστήρας) που το προστατεύει να μην ακουμπάει με το διπλανό του πλοίο στην διπλο-τριπλο-.... ντάνα που θα πάει για να συνεχιστούν οι δουλειές του. Θα μπουν κι άλλα τέτοια όπου χρειάζεται στην πλευρά.

leo85
23-11-2010, 16:42
Καλορίζικο,καλοτάξιδο και με το καλό να έρθει στα νερά μας.
Ένα κόκκινο που προεξέχει στην πρύμη πάνω από το όνομα τι ακριβώς είναι :confused::oops:?
Φιλε DimitrisT Το κοκκινο που προεξεχει ειναι το μπαλονι .και απο εμενα με το καλο να μας ερθει στα νεραμας:rolleyes::cool:

DimitrisT
23-11-2010, 18:03
Φίλοι μου Leo & leo85 σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,να είστε καλά.

ffyiannis
23-11-2010, 20:45
δεν πάνε να το πάρουν το καραβάκι όπως είναι από την κορέα μην το προλάβει ο πόλεμος???????:p
άντε καλώς να μας έρθει και αυτό το στολίδι!!!!:)

CORFU
23-11-2010, 21:58
νομιζω πωs τα νυχια απο τον καταπελτη θα διπλωνουν

nkr
23-11-2010, 22:01
Αντε να μας ερθει και αυτο με το καλο!!!!Μηπως για αυτο κανουν εργασιες στο λιμανι του Πειραια στο σημειο που δενουν τα αλλα BLUE STAR επειδη ειναι καπως μεγαλο?

diagoras
23-11-2010, 22:08
Έκανες καμμιά βόλτα από τα Λεμονάδικα; Φαρδαίνουν τον ντόκο 30 μ.,άντε να δούμε τι θα χωράει εκεί μέσα!

Φιλε μου επειδη δεν εχω κανει βολτα για αυτο ρωτησα;).Καλοριζικο να ειναι το βαπορι κιολας...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-11-2010, 10:09
Ελπίζω να μην είναι μονοτίμονα.

116511
Δεν νομίζω...βαπόρια φινλανδικής σχεδίασης.Αυτά τα έκαναν οι Ιάπωνες και κάποτε οι Ιταλοί.

Apostolos
24-11-2010, 18:49
Aραγε στα λεμοναδικα θα δενει??:rolleyes:Εδω χωρανε με το ζορι πλοια των 120 μετρων χαρη στην μαεστρια των καπεταναιων μας.

Ημαρτόν βρε φιλε μου που χωράνε με το ζόρι τα πλοία στα Λεμονάδικα! Εχεις δει εποχές να δένουν πλοία με ελάχιστες ελικτικές ικανότητες εκει? Με το ζορι τα βαποράκια αυτά που ειναι απο τα πλέον ευέλικτα που υπάρχουν! Αν θές μαεστρία γι αυτά τότε κάτι άλλα τι να πουν?

Apostolos
24-11-2010, 18:51
Δεν νομίζω...βαπόρια φινλανδικής σχεδίασης.Αυτά τα έκαναν οι Ιάπωνες και κάποτε οι Ιταλοί.

Αφου φίλε μου φθάσαμε να μπερδέυουν τα φράγματα αντιρύπανσης με τα πυδάλια έχουμε χάσει την μπάλα. Αλλα τι να πούμε τώρα εμεις στην απ' έξω?

Maroulis Nikos
26-11-2010, 10:13
της Θεοδοσίας Κοντζόγλου


ΒLUE STAR DELOS και BLUE STAR PATMOS έβαλαν πλώρη για την Ελλάδα

Καθελκύστηκε το Σάββατο 20 Νοεμβρίου, το πρώτο από τα δύο νέα πλοία του Ομίλου Attica Group. Πρόκειται για το πλοίο BLUE STAR DELOS το οποίο θα δρομολογηθεί στις γραμμές των Κυκλάδων το καλοκαίρι του 2011 όπως ανακοινώθηκε από την εταιρία. Σημειώνεται ότι η καθέλκυση πραγματοποιήθηκε στα Ναυπηγεία Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering Co. Ltd της Κορέας.

Όπως έγινε γνωστό, το BLUE STAR DELOS είναι ένα υπερσύγχρονο πλοίο, ταχύτητας 26 μιλίων, μήκους 145,9 μέτρων, πλάτους 23,2 μέτρων, χωρητικότητας 2.400 επιβατών, διαθέτει 32 καμπίνες για επιβάτες (122 κλίνες) και έχει χώρο για 427 ΙΧ ή για 57 10μετρα φορτηγά αυτοκίνητα και 148 ΙΧ.

Το πλοίο θα διαθέτει άνετους κοινόχρηστους χώρους επιβατών και όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να προσφέρει ένα πολυτελές ταξίδι όλο το χρόνο, ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών.

Επίσης, συνεχίζεται με εντατικούς ρυθμούς στα ίδια ναυπηγεία η ναυπήγηση και του δεύτερου πλοίου, του BLUE STAR PATMOS, το οποίο θα είναι έτοιμο προς δρομολόγηση στις γραμμές της ακτοπλοΐας, το πρώτο τρίμηνο του 2012.

Σύμφωνα με την πλοιοκτήτρια εταιρία, η επένδυση αυτή, που είναι και η μοναδική για τις ελληνικές ακτοπλοϊκές γραμμές, στοχεύει στη συνεχή προσπάθεια της Attica Group να προσφέρει μεταφορικές υπηρεσίες υψηλού επιπέδου, με σύγχρονα, καινούρια και γρήγορα πλοία και να συμβάλει, σε μία εποχή παγκόσμιας και εγχώριας οικονομικής κρίσης, στην ανάπτυξη των νησιών μας προς όφελος των κατοίκων και των επισκεπτών τους.
116861

116862

sylver23
26-11-2010, 12:30
Αλλο να το βλέπεις σε μικρή ανάλυση και άλλο σε πλήρη!!
Να σαι καλά Νίκο!

Ergis
26-11-2010, 12:34
υπαρχει και σε μεγαλυτερη αναλυση.αν κανεις αναζητηση θα το βρεις...
Να σαι καλα Νικ.
/Με το καλο να μας ερθει ο γιγαντας

sylver23
26-11-2010, 12:48
Λογικό αλλά μην ξεχνάμε θέλουν και ενα resize για να ανέβουν στο forum

nostalgos
26-11-2010, 13:03
Με τέτοιο βάπορα με βλέπω να "γράφω" κανονικά τα διάφορα καταμαράν για Νάξο - Ίο κλπ.

Μακάρι μόνο να ήταν ελληνικής ναυπήγησης, όπως το νήσος Χίος

roussosf
26-11-2010, 13:50
Με τέτοιο βάπορα με βλέπω να "γράφω" κανονικά τα διάφορα καταμαράν για Νάξο - Ίο κλπ.

Μακάρι μόνο να ήταν ελληνικής ναυπήγησης, όπως το νήσος Χίος
μηπως ειναι καλυτερα που δεν ειναι Ελληνικης ναυπηγησης τουλαχιστον ακομα

AegeanIslands
26-11-2010, 16:04
-Μακαρι να ηταν σε θεση το Ελληνικο κατεστημενο
να ανταποκριθει εστω κατα το ελαχιστο στις τοσες πολλες παραγγελιες πλοιων Ελληνικων συμφεροντων.
Τα ωφελη θα ηταν πολυδιαστατα,απασχοληση,ακομα και αναπτυξη χωρων παραπλευρων της Ναυπηγικης βιομηχανιας σε μεγαλη ενταση και μαλιστα κοντρα στα σημεια των καιρων.

-Τα Project της Delta Marin ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ & ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ -ξαδερφα πλοια των BS ΔΗΛΟΣ/ΠΑΤΜΟΣ- εχουν ελθει εις περας με σχετικη επιτυχια σε Ελληνικα Ναυπηγια (Σκαραμαγκας/Ελευσινας) και δεν ειναι ορατος καποιος ιδιαιτερος λογος να μην εγχειριθει και παλι.
Επι της ουσιας αν ηταν δυνατον να παραδοθει το πλοιο σε προκαθορισμενη ημερομηνια θα το σκεφτονταν σοβαροτερα οι επιχειρηματιες.

Giwrgos1980
28-11-2010, 02:04
¶ντε να δούμε και τι ψάρια θα πιάσει στα sea trials.

yoR
28-11-2010, 15:14
Πάντως η πλώρη του είναι αξιοθαύμαστη! Σαν τύπου κοντέινερσιπ! φανταστείτε το στα νερά του Αιγαίου πόσο όμορφο θα είναι! μπράβο στην εταιρεία που επέλεξε ένα τόσο όμορφο σχέδιο με γνώμονα την απόδοση στη θάλασσα έναντι της χωριτικότητας. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από τα ΧΙΟΣ/ΜΥΚΟΝΟΣ γιατί η πλώρη του θυμίζει ΠΡΟΜΗΘΕΑ!!
Καλοτάξιδο!

Apostolos
28-11-2010, 15:25
Συμφωνώ για την πλώρη!!! Νομίζω ότι ειναι ότι καλύτερω εχω δει τελευταία!

nostalgos
29-11-2010, 12:25
Οι ενστάσεις σας απέναντι στην ελληνική ναυπήγηση αφορούν την συνέπεια στην παράδοση, την ικανότητα στο σχεδιασμό ή την ακρίβεια στην κατασκευή;

roussosf
29-11-2010, 13:51
Οι ενστάσεις σας απέναντι στην ελληνική ναυπήγηση αφορούν την συνέπεια στην παράδοση, την ικανότητα στο σχεδιασμό ή την ακρίβεια στην κατασκευή;
οι προσωπικες μου ειναι βασικα σε συνέπεια στην παράδοση και ακρίβεια στην κατασκευή
και κατα δευτερο λογω στο οτι αν παρεις δυο αδελφα πλοια που το ενα εγινε στην Ελλαδε και το αλλο καπου αλλου(Ιταλια-Κορεα-η οπου θελεις) μονο οπτικα ειναι ιδια
η διαφορα στον επιβατη φαινεται στο ταξιδι

basilis.m
29-11-2010, 14:57
οι προσωπικες μου ειναι βασικα σε συνέπεια στην παράδοση και ακρίβεια στην κατασκευή
και κατα δευτερο λογω στο οτι αν παρεις δυο αδελφα πλοια που το ενα εγινε στην Ελλαδε και το αλλο καπου αλλου(Ιταλια-Κορεα-η οπου θελεις) μονο οπτικα ειναι ιδια
η διαφορα στον επιβατη φαινεται στο ταξιδιδηλαδη ποια διαφορα μπορει να φαινεται στο ταξιδι και σε τι μπορει να διαφερει π.χ το paros απο το
νησος χιος ή μυκονος?

roussosf
29-11-2010, 15:24
δηλαδη ποια διαφορα μπορει να φαινεται στο ταξιδι και σε τι μπορει να διαφερει π.χ το paros απο το
νησος χιος ή μυκονος?
κατ αρχην δεν ειναι αδελφα πλοια
και στο ταξιδι το Παρος πχ στην πρυμη ειναι αθορυβο κατα μια ενοια ενω τα αλλα δεν μπορεις να μιλησεις ουτε στον εαυτο σου
αλλα νομιζω οτι εδω το θεμα ειναι το BS DELOS αν πιασουμε μια τετοια συζητηση θα ειμαστε εκτος θεματος

Captain_Nionios
29-11-2010, 16:08
κατ αρχην δεν ειναι αδελφα πλοια
και στο ταξιδι το Παρος πχ στην πρυμη ειναι αθορυβο κατα μια ενοια ενω τα αλλα δεν μπορεις να μιλησεις ουτε στον εαυτο σου
αλλα νομιζω οτι εδω το θεμα ειναι το BS DELOS αν πιασουμε μια τετοια συζητηση θα ειμαστε εκτος θεματος


Με συγχωρεις αλλα διαφωνω μαζι σου. Επειδη δηλαδη ως χωρα και ως κοινωνια ειμαστε ζαμαν φου και ωχαδερφιστες πρεπει ντε και καλα τα βαπορια που ειναι χτισμενα στην Ελλαδα να μην ειναι ποιοτικα; Εγω φιλε μου εχω μπει σε ολα τα μικρα Blue Star και στα δυο Νησος. Σε πληροφορω οτι δεν εχω δει καμια ποιοτικη διαφορα υπερ του ενος η του αλλου. Ικανοποιητικα ειναι ολα χωρις να ειναι αψογα. Οσον αφορα το τι θορυβο κανουν οταν εισαι πισω δεν μπορω να καταλαβω που φταιει το ελληνικο χερι που τα εφτιαξε διοτι ο ηχος ειναι απο τα εντονα απονερα που βγαζει και οχι απο κακη μονωση των μηχανων η λογω του ηχου της τσιμινιερας που στο κατω κατω δεν θα μπορουσε να ευθυνεται μιας και μιλησες οτι καθεσαι πισω και οχι κοντα στα φουγαρα!!! Τα μονα βαπορια που εχουν απτη ποιοτητα μεσα ειναι τα Superfast XI-XII και τα Ικαρος και Πασιφαη (οχι οσο τα Superfast) που μας εχουν φυγει!!! Ας πουμε τα παλατια δεν εχουν καλυτερη ποιοτητα απο τα Νησος!!!

basilis.m
29-11-2010, 17:03
κατ αρχην δεν ειναι αδελφα πλοια
και στο ταξιδι το Παρος πχ στην πρυμη ειναι αθορυβο κατα μια ενοια ενω τα αλλα δεν μπορεις να μιλησεις ουτε στον εαυτο σου
αλλα νομιζω οτι εδω το θεμα ειναι το BS DELOS αν πιασουμε μια τετοια συζητηση θα ειμαστε εκτος θεματοςοκ αλλα δεν μπορω να καταλαβω τη διαφορα που εχει μια ελληνικη κατασκευη απο μια του εξωτερικου! τι παραπανω κανουν αυτοι απο μας? μιλαω παντα για τη κατασκευη και οχι για τα οικονομικα η αλλους παραγοντες και πιστευω οτι το Δηλος κατασκευαζονταν ανετα στην ελλαδα!

roussosf
29-11-2010, 20:34
θα σας απαντησω (captain nionios-basilis.m) με ενα παραδειγμα εκτος ναυτικου θεματος
οι τιμες ειναι ενδεικτικες
ολοι γνωριζουμε το φελιζολ(περλιτης)
λοιπον εχουμε πλακες απο φελιζολ παχους 3cm που εχουν βαρος πχ5Kg/m3
και εχουμε τις ιδιες πλακες 3 cm που εχουν βαρος 7Κg/m3
βλεπουμε δυο ιδια πραγματα που δεν ειναι στην πραγματικοτητα ιδια
ακριβως το ιδιο συμβαινει και με αλλα υλικα πχ αλουμινιο PVC σιδηρο κ.α.
στην Ελλαδα εχουμε τα παντα Θεληση τεχνογνωσια εγκαταστασεις τα παντα
μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε δορυφορους και διαστημοπλοια ειλικρινα πιστευω οτι ο Ελληνας ειναι ικανοτερος απο πολους αλλους ακομα και ποιο ανεπτυγμενους βιομηχανικα λαους
αλλα εχουμε και ενα ελλατωμα
εχουμε την κουτσουκελα (για να μην γραψω αλλη λεξη και λογοκριθω:razz:) στο αιμα μας
αυτο ειναι που μας χαλαει
παρουσιαζουμε του πελατη το δηθεν ιδιο προϊόν που δεν ειναι ιδιο
λοιπον τι να το κανω αν μπορω να κατασκευασω ενα " OASIS OF THE SEAS"
που μπορω, αν μου τσακισει ολες της μπανανες της λαχαναγορας

ποια θα ειναι η αξιοπιστια μου απεναντι στον πελετη (after sales)

και τι θα δουλευω μονο για την Ελληνικη αγορα ? ποσα καραβια θα φτιαχτουν για την Ελλαδα? ο πελατης χωρις αξιοπιστια σε ολους τους τομεις δεν ερχετε εδω για παραγγελεια

αυτη ειναι η αποψη μου

nostalgos
01-12-2010, 14:03
Κατάλαβα τις ενστάσεις. Ίσως ένα μέρος από την ποιότητα να μετατρέπεται εδώ σε ... επιδόματα και πλασμ. υπερωρίες:mrgreen:

Προφανώς όμως, δεν μιλάμε για ναυπήγηση μόνο των ελληνικών (συμφερόντων) πλοίων, αλλά για άνοιγμα στην παγκόσμια αγορά. Και ναι μεν ισχύουν σε κάποιο βαθμό τα κουσούρια μας, αλλά μην ξεχνάμε ότι ΟΛΟΙ από τους συμπατριώτες τους ξεκινάνε να υποστηρίζονται (βλ. τα γερμανικά περιοδικά, που βγάζουν "πρώτα" τα γερμανικά προϊόντα, τα γαλλικά το ίδιο κλπ.). Οπότε, σε αυτό το κρίσιμο πρώτο στάδιο, που δεν είσαι ακόμα πλήρως "ανταγωνιστικός", καλό θα ήταν να σε στηρίζουν οι δικές σου εταιρείες, έστω και με κάποιες "αβαριούλες". Με την επέκταση της παραγωγής θα έρθει και ο επαγγελματισμός.

Όπως και να 'χει, είναι ενθαρρυντικό να βλέπεις (εν μέσω κρίσης) εταιρείες ακτοπλοΐας να ρίχνουν στην αγορά ολοκαίνουργια πλοία, ναυπηγημένα για τις θάλασσές μας και όχι ό,τι σάπιο πετάνε οι Ευρωπαίοι, αφού έχει οργώσει τις θάλασσές τους.

roussosf
01-12-2010, 14:28
Κατάλαβα τις ενστάσεις. Ίσως ένα μέρος από την ποιότητα να μετατρέπεται εδώ σε ... επιδόματα και πλασμ. υπερωρίες:mrgreen:

Προφανώς όμως, δεν μιλάμε για ναυπήγηση μόνο των ελληνικών (συμφερόντων) πλοίων, αλλά για άνοιγμα στην παγκόσμια αγορά. Και ναι μεν ισχύουν σε κάποιο βαθμό τα κουσούρια μας, αλλά μην ξεχνάμε ότι ΟΛΟΙ από τους συμπατριώτες τους ξεκινάνε να υποστηρίζονται (βλ. τα γερμανικά περιοδικά, που βγάζουν "πρώτα" τα γερμανικά προϊόντα, τα γαλλικά το ίδιο κλπ.). Οπότε, σε αυτό το κρίσιμο πρώτο στάδιο, που δεν είσαι ακόμα πλήρως "ανταγωνιστικός", καλό θα ήταν να σε στηρίζουν οι δικές σου εταιρείες, έστω και με κάποιες "αβαριούλες". Με την επέκταση της παραγωγής θα έρθει και ο επαγγελματισμός.

Όπως και να 'χει, είναι ενθαρρυντικό να βλέπεις (εν μέσω κρίσης) εταιρείες ακτοπλοΐας να ρίχνουν στην αγορά ολοκαίνουργια πλοία, ναυπηγημένα για τις θάλασσές μας και όχι ό,τι σάπιο πετάνε οι Ευρωπαίοι, αφού έχει οργώσει τις θάλασσές τους.
εδω ο φιλος Στεφανος εχει αγγιξει περισσοτερο το προβλημα με το τι συμβαινει με της Ελληνικες ναυπηγοεπισκευαστικες μοναδες http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=573&page=8

mpizas
27-12-2010, 14:16
Καποιο ΒΣ θα πωληθει. Ο αντικαταστατης θα ειναι το ΒΣ Δηλος. Μαλλον το Ιθακη.

Giwrgos1980
27-12-2010, 14:26
Καποιο ΒΣ θα πωληθει. Ο αντικαταστατης θα ειναι το ΒΣ Δηλος. Μαλλον το Ιθακη.

Πουλήθηκε το Superferry II.......Ανακατατάξεις θα γίνουν, όχι άλλες πωλήσεις.

Ergis
27-12-2010, 14:35
Καποιο ΒΣ θα πωληθει. Ο αντικαταστατης θα ειναι το ΒΣ Δηλος. Μαλλον το Ιθακη.

ηδη εχει πουληθει ενα συναδελφε,το superferry II.

giorgos_249
27-12-2010, 14:47
Όπως τα λετε είναι προσθέτοντας πως με την άφιξη του πάτμος θα πουληθεί και ο Διαγόρας.

basilis.m
18-02-2011, 18:04
κανενα νεο του πλοιου εχουμε? ποτε θα γινει η παραλαβη του? λογικα αφου εχουν πει για δρομολογηση το μαιο η παραλαβη θα γινει τελη μαρτιου

samurai
18-02-2011, 20:33
Η παραλαβή θα γίνει μέχρι τις 20 Μαϊου :)

basilis.m
18-02-2011, 20:53
Η παραλαβή θα γίνει μέχρι τις 20 Μαϊου :)και λογικα θελει περιπου 1 μηνα να ερθει

giorgos_249
19-02-2011, 11:09
20 Ιουνίου ξεκινά δρομολόγια πάντως. Το πότε θα γίνει η παραλαβή λοιπόν προσδιορίζεται από αυτό. Εγώ παντως το κόβω για τέλη Απριλίου με 10 Μαιου.......

Leo
21-03-2011, 10:41
H κατασκευαστές DSMΕ (Daewoo) έχουν αρχίσει να προειποδοιούν τους πελάτες τους ότι λόγω ανωτέρας βίας (Act of God), οι εργασίες σε όλο το φάσμα τοποθετήσεις τρόπιδας, παραδόσεις πλοίων θα καθυστερήσουν τουλάχιστον για ένα δίμηνο, λόγω των καταστροφών στην Ιαπωνία από τους σεισμούς και το τσουνάμι. Η Ιαπωνία ως γνωστόν είναι ο τροφοδότης πολλών μηχανικών και ηλεκτρολογικών/ηλεκτρονικών μερών. Πολύ φοβάμαι ότι και αυτό το πλοίο μπορεί να επιρεαστεί από αυτές τις καθυστερήσεις.

BULKERMAN
21-03-2011, 11:35
H κατασκευαστές DSMΕ (Daewoo) έχουν αρχίσει να προειποδοιούν τους πελάτες τους ότι λόγω ανωτέρας βίας (Act of God), οι εργασίες σε όλο το φάσμα τοποθετήσεις τρόπιδας, παραδόσεις πλοίων θα καθυστερήσουν τουλάχιστον για ένα δίμηνο, λόγω των καταστροφών στην Ιαπωνία από τους σεισμούς και το τσουνάμι. Η Ιαπωνία ως γνωστόν είναι ο τροφοδότης πολλών μηχανικών και ηλεκτρολογικών/ηλεκτρονικών μερών. Πολύ φοβάμαι ότι και αυτό το πλοίο μπορεί να επιρεαστεί από αυτές τις καθυστερήσεις.
Οπότε Leo θα πάει πίσω αναγκαστικά όλος ο προγραμματισμός της BLUE STAR...
Τελικά το Ιθάκη αγαπάει πάρα πολύ τη γραμμή που είναι κ κάνει τα αδύνατα δυνατά να κάτσει όσο πιο πολύ γίνεται!!:D

Maroulis Nikos
21-03-2011, 11:36
H κατασκευαστές DSMΕ (Daewoo) έχουν αρχίσει να προειποδοιούν τους πελάτες τους ότι λόγω ανωτέρας βίας (Act of God), οι εργασίες σε όλο το φάσμα τοποθετήσεις τρόπιδας, παραδόσεις πλοίων θα καθυστερήσουν τουλάχιστον για ένα δίμηνο, λόγω των καταστροφών στην Ιαπωνία από τους σεισμούς και το τσουνάμι. Η Ιαπωνία ως γνωστόν είναι ο τροφοδότης πολλών μηχανικών και ηλεκτρολογικών/ηλεκτρονικών μερών. Πολύ φοβάμαι ότι και αυτό το πλοίο μπορεί να επιρεαστεί από αυτές τις καθυστερήσεις.

Αν ισχύσει κάτι τέτοιο βλέπω το Blue star Ithaki Να μην έρχεται Ραφήνα.

Leo
21-03-2011, 11:44
Φαντάζομαι οι παρενέργειες, όπως σωστά το θέτεις, θα είναι αλυσιδωτές μέσα στην BSF. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν γνωρίζω αν είναι συμβατική υποχρέωση της BSF να δρομολογήσει πλοίο στην Ραφήνα, ή μπορεί, απλά για λόγους ανωτέρας βίας, να την αναβάλει.

Off topic:
Τα καλά νέα βέβαια, αν όντως τα νέα επαληθευτούν ότι η σεζόν έχει χαθεί για την BSF, είναι ότι την έχει κερδίσει η GSF αλλά και η ΗΑ αυτό το καλοκαίρι.

Maroulis Nikos
21-03-2011, 11:58
Φαντάζομαι οι παρενέργειες, όπως σωστά το θέτεις, θα είναι αλυσιδωτές μέσα στην BSF. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν γνωρίζω αν είναι συμβατική υποχρέωση της BSF να δρομολογήσει πλοίο στην Ραφήνα, ή μπορεί, απλά για λόγους ανωτέρας βίας, να την αναβάλει.

Off topic:
Τα καλά νέα βέβαια, αν όντως τα νέα επαληθευτούν ότι η σεζόν έχει χαθεί για την BSF, είναι ότι την έχει κερδίσει η GSF αλλά και η ΗΑ αυτό το καλοκαίρι.
Συμφωνώ απόλυτα ;)

speedrunner
21-03-2011, 12:12
Επειδή έχουν μείνει λιγότερο απο 2 μήνες μέχρι την παράδοση το πλοίου ας ελπίσουμε ότι όλα τα μηχανήματα του πλοίου έχουν ήδη φτάσει στο ναυπηγείο, σίγουρα όμως θα επηρεάσει την παράδοση του Blue Star Patmos

sg3
21-03-2011, 14:15
Επειδή έχουν μείνει λιγότερο απο 2 μήνες μέχρι την παράδοση το πλοίου ας ελπίσουμε ότι όλα τα μηχανήματα του πλοίου έχουν ήδη φτάσει στο ναυπηγείο, σίγουρα όμως θα επηρεάσει την παράδοση του Blue Star Patmos
και εγω αυτο πιστευω! επειδη εχει φτασει στην τελικη ευθεια το πλοιο δεν θα επηρεαστει καθολου! σιγουρα θα επηρεασει το πατμος αλλα οκ 'νο προμπλεμ' αντι να ερθει χειμωνα να το φερουν ανοιξη- καλοκαιρι!
δεν πιστευω το δηλος να εχει επηρεαστει απο τη ραδιενεργεια?:D:cool:

Κωστάκης
21-03-2011, 14:19
Φαντάζομαι οι παρενέργειες, όπως σωστά το θέτεις, θα είναι αλυσιδωτές μέσα στην BSF. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν γνωρίζω αν είναι συμβατική υποχρέωση της BSF να δρομολογήσει πλοίο στην Ραφήνα, ή μπορεί, απλά για λόγους ανωτέρας βίας, να την αναβάλει.

Off topic:
Τα καλά νέα βέβαια, αν όντως τα νέα επαληθευτούν ότι η σεζόν έχει χαθεί για την BSF, είναι ότι την έχει κερδίσει η GSF αλλά και η ΗΑ αυτό το καλοκαίρι.
Εαν όμως το Blue Star Delos έρθει μετα τον 15αύγουστο τότε τα δύο πρώτα Σαββατοκύριακα του Αυγούστου, τα οποία έχουν την μεγαλήτερη κίνηση της χρονιάς, χωρίς Highspeed φέτος θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην γραμμή, αφου πέρισι παρόλο που είχαμε και Highspeed την Παρασκευή του 15αύγουστου τα πλοία πήγαιναν γεμάτα εντελώς.

Rocinante
21-03-2011, 14:34
Φαντάζομαι οι παρενέργειες, όπως σωστά το θέτεις, θα είναι αλυσιδωτές μέσα στην BSF. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν γνωρίζω αν είναι συμβατική υποχρέωση της BSF να δρομολογήσει πλοίο στην Ραφήνα, ή μπορεί, απλά για λόγους ανωτέρας βίας, να την αναβάλει.

Off topic:
Τα καλά νέα βέβαια, αν όντως τα νέα επαληθευτούν ότι η σεζόν έχει χαθεί για την BSF, είναι ότι την έχει κερδίσει η GSF αλλά και η ΗΑ αυτό το καλοκαίρι.
Συγνωμη για το off topic αλλα δεν μπορω να μην σχολιασω....:D
Εδω και δυο-τρια χρονια λεμε για το Πηνελοπη α. οτι τελειωσαν τα ψωμια της και ξαφνικα κατι γινεται (συγκρουσεις - βλαβες - και αλλα απροβλεπτα περιστατικα) και ξανα προς την δοξα τραβα...
Πριν 2-3 μηνες ελεγα οτι τα ψεμματα τελειωσαν και δεν βλεπω μελλον.
Απο τοτε ειδαμε τη γειτονια μας να φλεγεται, σεισμους, τσουναμι, ραδιενεργεια και βλεπω οτι υπαρχει ελπιδα να τη γλυτωσει ξανα.
Προσεξτε καλα τι θα πειτε του χρονου γιατι ως γνωστον ερχεται ο Νιμπιρου και μην τυχον πεσει κανα κομματι του προς Ραφηνα μερια...:D
Θα παρακαλουσα καποιον να κατεβει στο μηχανοστασιο του πλοιου και να τραβηξει μια φωτογραφια με τον μεγαλυτερο δυνατο χρονο εκθεσης. Ισως να αποτυπωθει το πνευμα του Σαξονα πολεμαρχου να περιφερεται προστατευοντας το πλοιο :D:D

Leo
21-03-2011, 14:52
Εαν όμως το Blue Star Delos έρθει μετα τον 15αύγουστο τότε τα δύο πρώτα Σαββατοκύριακα του Αυγούστου, τα οποία έχουν την μεγαλήτερη κίνηση της χρονιάς, χωρίς Highspeed φέτος θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην γραμμή, αφου πέρισι παρόλο που είχαμε και Highspeed την Παρασκευή του 15αύγουστου τα πλοία πήγαιναν γεμάτα εντελώς.

Με το σκεπτικό ότι βρισκόμαστε εν μέσω βαθιάς κρίσης, κυρίως στις τσέπες των καταναλωτών/επιβατών, δεν νομίζω ότι θα τρελαθούν οι Έλληνες γαι διακοπές με πλοίο αυτό το καλοκαίρι (προσωπική μου εκτίμηση αυτό). Αν χρειαστεί θα κάνει έξτρα δρομολόγια το γατάκι ;).

giorgos_249
21-03-2011, 19:45
Αυτη τη στιγμη στο Δηλος γινονται ως επι το πλειστον εργασιες στο ξενοδοχειακο κομματι. Τα απαραιτητα για τις μηχανες και οι ιδιες οι μηχανες απο οτι ξερω εχουν ηδη τοποθετηθει......Οποτε ετοιμαζεται για την παραδοση και προκειται να παραδοθει σε εναμισι μηνα χονδρικως.

Να προσθεσουμε τα 2 δρομολογια του Θεολογου Παρασκευες και Σαββατα στα εκτακτα που θα κανει το γατακι και ισως και κανενα εκτακτο του σουπερφερρυ. Προσωπικα δεν ξερω αν θα πρεπει να πω πως θα εχουμε προβλημα η οχι αν δεν ερθει το Ιθακη πλην του Αυγουστου. Παντως το Δηλος θα ερθει φετος κανονικα κατα 99%....

rafina-lines
21-03-2011, 21:42
Παιδιά, να πω κάτι? Πιστεύω ότι το κλειδί για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το αν θα επηρεαστεί η γραμμή της Ραφήνας ή όχι από το τσουνάμι της Ιαπωνίας, βρίσκεται στην ακριβή προγραμματισμένη ημερομηνία παράδοσης του ΔΗΛΟΣ. Εκεί πρέπει να προσθέσουμε τους δύο μήνες επιπλέον (το μέγιστο) που αναφέρει ο φίλος μας ο Leo στην αρχή αυτής της ιστορίας, και που απ' ότι καταλαβαίνω δεν την ξέρουμε ακόμη...

Πχ: Έστω ότι τα ναυπηγεία είχαν κανονίσει να παραδόσουν το πλοίο 20 Απριλίου. Έχουμε λοιπόν:

20 Απριλίου + 2 μήνες = 20 Ιουνίου.

Δηλ. ακριβώς στη μέρα που υποτίθεται το ΙΘΑΚΗ ξεκινάει στη Ραφήνα. Σ' αυτή την ημερομηνία προσθέτουμε ξέρω γω άλλες 20 μέρες για δοκιμαστικά, ελέγχους και τέτοια, μας βγαίνει κάπου 10 Ιουλίου τα νέα δρομολόγια. Εντάξει είμαστε. Η σεζόν δε χάθηκε.

Έστω τώρα ότι τα ναυπηγεία θα παρέδιδαν το ΔΗΛΟΣ πολύ αργότερα. Πχ 25 Μα'ί'ου. Σ' αυτή την περίπτωση έχουμε:

25 Μα'ί'ου + 2 μήνες = 25 Ιουλίου.

Σ' αυτή την περίπτωση έχουμε πρόβλημα, γιατί με τις δοκιμές κτλ θα πάει σίγουρα 10 Αυγούστου, οπότε θα βγει πολύ ζόρι στη σεζόν. Ίσα - ίσα προλαβαίνεται ο 15αύγουστος και οι επιστροφές.

Επομένως εκείνο που είναι απαραίτητο για να βρούμε πού βρισκόμαστε είναι να μάθουμε ποια ακριβώς ημερομηνία σχεδίαζαν τα ναυπηγεία να παραδόσουν το ΔΗΛΟΣ. Από κει και πέρα τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε. Ίσως κάποιος φίλος έχει ακριβή γνώση σ' αυτή την πληροφορία. ;-) ;-)

capten4
21-03-2011, 21:51
δεν νομιζω οτι θα υπαρξει καποιο προβλημα με τον χρονο παραδοσης, καθοτι αυτη πλεον βρισκεται στην τελικη της φαση....

Leo
21-03-2011, 22:22
δεν νομιζω οτι θα υπαρξει καποιο προβλημα με τον χρονο παραδοσης, καθοτι αυτη πλεον βρισκεται στην τελικη της φαση....

Αυτό capten4 θέλει περισσόερο ψάξιμο ίσως. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι πολύ απλά. Οι υπολογισμοί του φίλου rafina-lines είναι πιο κοντά στην πργαμτικότητα. Εύχομαι να είναι σωστό το αισιόδοξο σενάριο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι.....

Με την ευακαιρία να σας ενημερώσω ότι η DSME λίγους μήνες πριν είχε ξαναενημερώσει τους πελάτες της ότι θα υπάρξουν καθυστερήσεις στις παραδόσεις της, διότι η Κορεατική κυβέρνηση είχε επιτάξει τον Jumbo γερανό της για την ανέλκυση ναυαγίου που προέκυψε από τις ολιγοήμερες εχθροπραξίες Βόρειας και Νότιας Κορέας.

Λίγο το ένα λίγο το άλλο ίσως να έχει κάποια βάση η καθυστέρηση που φημολογείται.

noulos
21-03-2011, 22:45
Ποσο πιο πολλά εκτακτα να κάνει και ειδικά παρασκευές και κυριακες; Αφου εκτελεί τρεία δρομολόγια και επιστρέφει ραφήνα στις 1:30. Πιστεύω πως φέτος εαν δε έρθει το Ιθάκι θα έχουμε πρόβλημα...Εξαλου το Flying Cat 3 δεν πιάνει ¶νδρο.

Όχι μόνο δεν πιάνει ¶νδρο, αυτό πες αλλάζει. Με τα αυτοκίνητα τι γίνεται;

speedrunner
21-03-2011, 22:55
μα λογικά πρέπει να έχει μείνει κανένας μήνας για να τελειώσει το πλοίο, μετά να γίνουν τα sea trials και να γίνει η παράδοση, και για να έρθει Ελλάδα θέλει ένα μήνα και... δεν είναι και δίπλα η Κορέα, ε πόσο πια να καθυστερήσουν ενός μήνα εργασίες???

capten4
21-03-2011, 23:31
αυριο,η το πολυ σε λιγες μερες,ισως ειμαι σε θεση να μαθω νεοτερα....

Leo
21-03-2011, 23:35
Σ ευχαριστώ capten4!

capten4
22-03-2011, 01:45
θελω να ελπιζω οτι η καθυστερηση θα αφορα το πατμος, καθοτι προειπα πως το δηλος ειναι σε τελικο σταδιο.....οχι τιποτε αλλο, αλλα να δουμε το ιθακη στην ραφηνα επιτελους !!

sotiris83
22-03-2011, 12:12
ηθελα να ηξερα καμια πιο νεα ιδεα για τον σχεδιασμο τον πλοιων τησ η blue star δεν εχει?περιμενα να δω κατι πιο νεο κατι διαφορετικο απο τα πλοια τισ αλλα λεσ και πηραν ενα πχ blue star paros και το μεγαλωσαν. δεν ξερω αλλα ειναι λιγο βαρετο..ειπαμε μπραβο που κανει πλοια και σε δυσκολεσ εποχεσ αλλα πιστευω πωσ η σχειδιαστικη τουσ αποψη εχει μεινει πολυ πισω..

CAPTAIN PICARD
22-03-2011, 14:09
Κι όμως υπάρχουν διαφορές μεταξύ των Blue Star Paros και Delos κυρίως όσον αφορά την πρύμη με τους 2 καταπέλτες για τα οχήματα στο τελευταίο και το τελείωμά της που καταλήγει σε σχεδόν ορθή γωνία για το Delos και σε έντονα οξεία για το Paros. Θέλω να πιστεύω επίσης ότι τα 2 μέτρα επιπλέον πλάτους του πλοίου σε σχέση με τα ίδια σχεδόν σε μήκος Νήσος Μύκονος και Χίος θα παρέχουν την ευκαιρία για πραγματικά άνετους χώρους εάν προσέξουν τη διαρρύθμιση στον εσωτερικό τομέα. Τώρα το ζήτημα του σχεδιασμού των πλοίων είναι κάτι που όντως έχει αρχίσει να στερείται φαντασίας- ένα παγκοσμιοποιημένο μοντέλο πλοίου που θα ταιριάζει για κάθε χρήση με μικρές τροποποιήσεις από κάθε εταιρεία πιστεύω ότι είναι αναπόφευκτο. Όπως και να έχει ανυπομονώ να ταξιδέψω με το βαπόρι όποτε έρθει με το καλό.

Eng
22-03-2011, 17:23
Σχετικα με τον σχεδιασμο του "Δηλος", ναι η αληθεια ειναι πως τα οφθαλμοφανή στοιχεια ειναι απλά και ολοι μπορουν να τα δουν. Ομως πρεπει να δουμε τι συμβαινει στο underwater part. Εχουμε μια γαστρα σχεδον τυπικη των πλοιων υψηλων ταχυτητων και με μια ανυψωση κατα το εγκαρσιο. Επισης εχει πιο βαθυ "Ωμεγα" απο το μεσον και πρυμα και πιο λεπτογραμμη πλωρη / βολβου. Τωρα θα μπορουσε καποιος να πει..so what. Και η απαντηση ειναι¨
1. Ανυψωση στο εγκαρσιο (περιπου ενα μετρο και κατι), πολυ καλυτερη αποσβεση του διατοιχισμου.
2. Βαθυ "Ωμεγα"
ι) μεγαλυτερη αποδοση λειτουργιας της ελικας. Το βελτιστο ειναι να δεινει η Κ/Μ μια ωση 20000 Kw. και το ιδιο ποσο να αποδιδει η ελικα. Οτι λιγο απο αυτο ειναι οι απωλιες απο τους τελικους (minor) αλλα κυριως απο τη προπελα.
ιι) Απο το παραπανω μπορουμε να καταλαβουμε πως αν εχουμε λοιπον καλυτερη αποδοση τοτε θα εχουμε μικροτερη καταναλωση καυσιμων απο την Κ/Μ.
3. Η λεπτογραμμη πλωρη / βολβων σημαινει μικροτερη αντισταση κυμματισμου αρα..οικονομια.
4. Μιλαμε πλεον για ενα Green Technology Vessel αφου εχουν εφαρμοστει τα τελευταια συστηματα emission control σε οτι εχει να κανει με τα καυσαερια του πλοιου.
Εχοντας ολα αυτα κατα νου, θα ελεγα πως εχουμε ενα S/F XII σε πιο οικονομικη εκδοση και φτειγμενο για Κυκλαδες.

pantelis2009
22-03-2011, 19:00
Ευχαριστούμε φίλε Eng για τις πληροφορίες και περιμένουμε να δούμε αυτές τις αποδώσεις απο κοντά, όταν με το καλό μας έλθει.;):D

Nikos_V
22-03-2011, 19:26
[QUOTE=Eng;439095]Σχετικα με τον σχεδιασμο του "Δηλος"

Να εισε καλα ρε Γιωργη!!Ευχαριστουμε πολυ:-D

Captain_Nionios
22-03-2011, 20:11
Φιλε Eng αυτες οι αναλυσεις μου αρεσουν παρα πολυ. Πραγματικα θελω να μαθω τεχνικες λεπτομερειες για το σχεδιασμο ενος βαποριου και ευτυχως που εχεις τη διαθεση να τις προσφερεις απλοχερα. Σ'ευχαριστουμε παρα πολυ. Θα ηθελα να σε ρωτησω τι εννοεις οταν λες ανυψωση της γαστρας στο εγκαρσιο; Σαν να σηκωνεται η γαστρα κατα το πλατος του βαποριου απο πιο νωρις; Δεν καταλαβαινω και θα ηθελα πολυ να μας πεις αν μπορεις. ;)

alonso
22-03-2011, 20:48
μηπως υπαρχει καμια φωτο του ΔΗΛΟΣ?

GiorgosVitz
22-03-2011, 20:55
Φιλέ Eng, σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που μας έδωσες για τη σχεδίαση της γάστρας του Δήλος. Είναι πολύ κατατοπιστικές! Ελπίζω να είναι αρκετά ευρύχωρο και άνετο από πλευράς ξενοδοχειακού και να μην είναι τόσο πιεσμένο, όπως τα Πάρος/Νάξος.

Akis Dionisis
23-03-2011, 00:51
μηπως υπαρχει καμια φωτο του ΔΗΛΟΣ?
Υπάρχει στο διαδύκτιο (http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=91978) και στην ιστοσελίδα της Blue Star (http://www.bluestarferries.gr/site/content.asp?sel=841&loc=1&query=)...

capten4
23-03-2011, 20:57
τελικα,μαλλον παμε για καποια καθυστερηση...τωρα αν θα ειναι 15 ημερες, ενας μηνας η παραπανω,θα το δουμε στην πορεια....

rafina-lines
24-03-2011, 13:05
Κατάλαβα! Οκ. Για να είμαστε τώρα και μέσα στο θέμα του ΔΗΛΟΣ (έχει δίκιο ο φίλος μας Giwrgos1980 παραπάνω, παραβγήκαμε εκτός θέματος -μήπως να μεταφερόντουσαν όλα τα της Ραφήνας στο θέμα του ΙΘΑΚΗ...??-), αν ισχύει το 10 Μαΐου που ήταν, οι επιπλέον 15 μέρες το πάνε για 25 Μαΐου, ενώ ο μήνας για τις 10 Ιουνίου. Πόσος χρόνος απαιτεί το ταξίδι απ' την Κορέα?? Δεν έχω ιδέα σ' αυτό... Ένα 20ήμερο φτάνει?? Αν φτάνει, θα αφιχθεί εδώ 1 Ιουλίου. ¶ρα ως τις 15 Ιουλίου θα ξεκινήσει. Είναι σωστός ο παραπάνω συλλογισμός?? Κάποιος που να έχει μια καλύτερη γνώση σε υπερπόντια ταξίδια...?? ;) ;)

Κωστάκης
03-04-2011, 20:10
Έπειτα απο επικοινωνία μου με τον θείο μου και γενικό διευθυντή της Blue Star Ferries έμαθα πως το πλοίο θα παραδοθεί μάλλον τέλος Ιουνίου...

giorgos_249
03-04-2011, 20:24
Πολυ πισω μου φαινεται........Δεν μπορει να ειναι τοσο πισω εκτος και αν ηδη εχει καθυστερησει οποτε.......Βεβαια αφου ειναι εγκυρο δεν το αμφισβητω.........Με το Ιθακη τι θα γινει;; Θα μπει να υποθεσω καποιο απο τα μεγαλα BS στη θεση του για 15-20 μερες και θα ερθει κανονικα; Διοτι δεν μας εχει συνηθισει η εταιρεια να μην τηρει τις δεσμευσεις της............

rafina-lines
03-04-2011, 20:29
Ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη πληροφορία, φίλε Κωστάκη! Αν ισχύει αυτό, τότε τέλος Ιουλίου θα ξεκινήσει? Πόσο χρόνο χρειάζεται το ταξίδι απ' την Κορέα? Προσωπικά δεν έχω ιδέα! Μήπως κάποιος φίλος ξέρει κάτι παραπάνω σ' αυτό? :-)

giorgos_249
03-04-2011, 20:34
Με την ταχυτητα του Δηλος (26 κομβους) και 2 μερες <<ξεκουραση>> στο Σουεζ/Ερυθρα 20 μερες περιπου.......

Γιάννης Φ
03-04-2011, 20:35
Ειμαι off topic αλλα μιας και βρηκαμε τον παπά(τον θείο χιχι..) μήπως ξέρεις κάτι για τον Ορίζοντα...???

Κωστάκης
03-04-2011, 20:45
Το μόνο που έμαθα είναι για την παράδοση του Δήλος. Λογικά όπως είπε και ο φίλος giorgos_249 το ταξίδι Κορέα-Ελλάδα διαρκεί 3 εβδομάδες για το Δήλος οπότε μάλλον θα ξεκινήσει δρομολόγια τέλος Ιουλίου. Το Ιθάκι πρώτα ο Θεός θα έρθει με την έναρξη των δρομολογίων του Δήλος στην Ραφήνα. Για τον Ορίζοντα δεν ξερω τίποτα αλλα απο προσωπική μου εκτίμηση δεν νομίζω να πάει Χανια... υπομονή λίγες μέρες ακόμη και θα μάθουμε...

konigi
03-04-2011, 20:50
Ελπίζω τα πλοία να μην έχουν επηρεαστεί απο την ραδιενέργεια που υπάρχει στις εκεί περιοχές γιατι μετά θα υπάρχει κ πρόβλημα με τους ναυτικούς μας.

giorgos_249
03-04-2011, 20:51
Το μόνο που έμαθα είναι για την παράδοση του Δήλος. Λογικά όπως είπε και ο φίλος giorgos_249 το ταξίδι Κορέα-Ελλάδα διαρκεί 3 εβδομάδες για το Δήλος οπότε μάλλον θα ξεκινήσει δρομολόγια τέλος Ιουλίου.

Ομως μην ξεχνουμε πως <<οπου Αίγυπτος και γραφειοκρατία>> (πως λεμε <<όπου Γιώργος και μαλαμα>>......:D:D:D:D , καπως ετσι )..........Το RED SEA II οταν ανεβαινε το καλοκαιρι του 2009 ειχε στο Σουεζ κατι λιγοτερο απο 8 μερες για να παρει χαρτια...........

rafina-lines
03-04-2011, 21:42
[B][FONT=Century Gothic]Ομως μην ξεχνουμε πως <<οπου Αίγυπτος και γραφειοκρατία>> (πως λεμε <<όπου Γιώργος και μαλαμα>>......:D:D:D:D , καπως ετσι )..........Το RED SEA II οταν ανεβαινε το καλοκαιρι του 2009 ειχε στο Σουεζ κατι λιγοτερο απο 8 μερες για να παρει χαρτια...........

Ωχ, έχουμε και τέτοια τώρα? Κατάλαβα! Οπότε ας βάλουμε κανά μήνα το ταξίδι από Κορέα για να' μαστε μέσα... ¶ρα αν υποθέσουμε ότι παραδίδεται πχ 25 Ιουνίου, τότε θα φτάσει Πειραιά 25 Ιουλίου, οπότε 1 Αυγούστου τα νέα δρομολόγια! Και δεν υπολογίσαμε δοκιμαστικά από τη BS. Και ευχαριστημένοι να' μαστε αν πάει έτσι το πρόγραμμα... ;-)

sylver23
03-04-2011, 22:02
Ελπίζω τα πλοία να μην έχουν επηρεαστεί απο την ραδιενέργεια που υπάρχει στις εκεί περιοχές γιατι μετά θα υπάρχει κ πρόβλημα με τους ναυτικούς μας.
Don't worry (http://www.naftemporiki.gr/audionews/listenstory.asp?id=1949224)

Γιάννης Φ
03-04-2011, 23:23
Το μόνο που έμαθα είναι για την παράδοση του Δήλος. Λογικά όπως είπε και ο φίλος giorgos_249 το ταξίδι Κορέα-Ελλάδα διαρκεί 3 εβδομάδες για το Δήλος οπότε μάλλον θα ξεκινήσει δρομολόγια τέλος Ιουλίου. Το Ιθάκι πρώτα ο Θεός θα έρθει με την έναρξη των δρομολογίων του Δήλος στην Ραφήνα. Για τον Ορίζοντα δεν ξερω τίποτα αλλα απο προσωπική μου εκτίμηση δεν νομίζω να πάει Χανια... υπομονή λίγες μέρες ακόμη και θα μάθουμε...
Ευχαριστώ φιλε...!

capten4
04-04-2011, 01:28
αν και ειμαστε οff topic ,παιζει το ενδεχομενο αν αργησει τελικως το δηλος, τα μεγαλα blue να εναλασονται μερα παρα μερα για συρο-τηνο-μυκονο....μονο ετσι θα ερθει 20 ιουνιου το ιθακη ραφηνα...αφου ο φιλος κωστακης εχει τετοια "μεσα", πιστευω οτι θα ειναι ο πιο εγκυρος στην ενημερωση μας.

speedrunner
15-04-2011, 15:53
Το κακό είναι ότι στην περιοχή που βρίσκονται τα ναυπηγεία της DSME δεν υπάρχει κάλυψη απο το AIS και δεν μπορούμε να δούμε πότε θα βγει το πλοίο για τα πρώτα του sea trials!!!!:(

Leo
15-04-2011, 17:43
Έχουν κι οι Νοτιο-Κορεάτες, φαγομάρες και γκρίνιες με τους Βορειο_Κορεάτες! Και όπως καταλαβαίνετε έχουνε κολλήσει στη κατασκοπία και τα όσα είχαμε κι εμείς με τους Τούρκους (όχι πως τα ξεπεράσαμε αλλά λέμε τώρα), σ αυτό (το ais) είμαστε λίγο πρωτοποριακοί και προχωρημένοι. Και παρόλο που η τεχνολογία καλπάζει αυτοί έχουν στακάρει. Εδώ ανοίγουνε σιγά σιγά οι Κινέζοι, τώρα τελευταία βλπέπω Yangtze river & Shanghai κι οι Κορεάτες πέρα βρέχει......:(

BULKERMAN
15-04-2011, 18:36
Έχουν κι οι Νοτιο-Κορεάτες, φαγομάρες και γκρίνιες με τους Βορειο_Κορεάτες! Και όπως καταλαβαίνετε έχουνε κολλήσει στη κατασκοπία και τα όσα είχαμε κι εμείς με τους Τούρκους (όχι πως τα ξεπεράσαμε αλλά λέμε τώρα), σ αυτό (το ais) είμαστε λίγο πρωτοποριακοί και προχωρημένοι. Και παρόλο που η τεχνολογία καλπάζει αυτοί έχουν στακάρει. Εδώ ανοίγουνε σιγά σιγά οι Κινέζοι, τώρα τελευταία βλπέπω Yangtze river & Shanghai κι οι Κορεάτες πέρα βρέχει......:(


Απλά υπάρχει σήμα μόνο στο BUSAN και καμιά φορά στο KOREA STRAIT ανάμεσα Κορέα κ Ιαπωνία. Αναλόγως τις μέρες μπορείς να δεις διερχόμενα πλοία και κατά την έξοδο απο το DALIAN κ λίγο νοτιότερα.Αλλά γενικότερα το AIS πάσχει σε αυτά τα μέρη...

speedrunner
15-04-2011, 19:37
Απλά υπάρχει σήμα μόνο στο BUSAN ...

Γι αυτό και το ανέφερα γιατί τα ναυπηγεία είναι σχετικά κοντά στο BUSAN αλλά δυστυχώς δεν πιάνει...

Rocinante
15-04-2011, 21:47
Μηπως αυτο μπορει να σας βοηθησει;

http://www.vesseltracker.com/en/Port/sinhyeon/Map.html

Akis Dionisis
16-04-2011, 00:20
Έχω φάει το διαδύκτιο να βρω καμιά φωτογραφία καινούργια του πλοίου, αλλά δεν βρίσκω...
Μήπως κανένας από εσάς έχει βρει τίποτα??:rolleyes:

speedrunner
16-04-2011, 09:38
Μηπως αυτο μπορει να σας βοηθησει;

http://www.vesseltracker.com/en/Port/sinhyeon/Map.html

Λογικά ναι, ευχαριστώ!!!1


Έχω φάει το διαδύκτιο να βρω καμιά φωτογραφία καινούργια του πλοίου, αλλά δεν βρίσκω...
Μήπως κανένας από εσάς έχει βρει τίποτα??:rolleyes:


Και εγώ το ίδιο, έχω βάλει κάθε πιθανή λέξη στο google αλλα δεν έχω βρει τίποτα!!!!:roll:

GiorgosVitz
16-04-2011, 09:56
Έχω φάει το διαδύκτιο να βρω καμιά φωτογραφία καινούργια του πλοίου, αλλά δεν βρίσκω...
Μήπως κανένας από εσάς έχει βρει τίποτα??:rolleyes:


Kι εγώ έψαχνα σήμερα να βρω καμιά φωτογραφία και το μόνο που εντόπισα ήταν αυτό από κάποιο άλλο καραβολατρικό φόρουμ
129770
Απ' ότι βλέπω πάντως, δε θα έχει και πολλούς ανοιχτούς χώρους...:(

Akis Dionisis
16-04-2011, 10:33
Δε πειράζει, οταν θα βγει να κάνει το πρώτο του δοκιμαστικό, όλο και κάποιος θα το φωτογραφίσει, δε μπορεί...;)

georginio
16-04-2011, 13:12
http://http://www.ferryvolution.com/newbuilding-database/by-company/hellenic-seaways/#

http://http://www.ferryvolution.com/newbuilding-database/by-company/blue-star-ferries/

Κατι θα δειτε εδω!

georginio
16-04-2011, 13:14
129783

Αυτη βρηκα ψαχνοντας!

Akis Dionisis
16-04-2011, 13:45
¶στο φίλε.. Για καμιά πιο πρόσφατη λέμε...:roll:

Akis Dionisis
01-12-2012, 03:20
Πρώτη φορά το είδα από κοντά και οι πρώτες φωτογραφίες που έβγαλα εκείνο το πρωινό στον Πειραιά ήταν αυτό το πλοίο...
Μια τετραδούλα φωτό...
130411 130412 130413 130414

artmios sintihakis
01-12-2012, 09:27
130424 Blue Star Delos
Αφιξη στον λιμένα Αθηνιού!

manolisfissas
01-12-2012, 21:11
Στις 24-09-2012 στο μεγάλο λιμάνι την ώρα που πήγαινε στην Ε1 για την ακινησία του :(

130606

Express Pigasos
01-12-2012, 21:17
Το BSD αναχωρωντας μια οχι τοσο γνωριμη για αυτο θεση..στην Ε1...οταν εκανε Δωδεκανησα για περιπου ενα μηνα...


http://www.youtube.com/watch?v=P-MbGFUa70g

Flying Dolphin XVII
01-12-2012, 21:39
Σχετικά πρόσφατα στον Πειραιά
130612

ιθακη
02-12-2012, 01:12
Πάμε να θυμηθούμε την πρώτη άφιξη του πλοίου στο λιμάνι του Πειραιά στις 9-11-11 με τον cpt Σπύρο Πεφάνη στο τιμόνι του

Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα παρευρισκόμενα πλοία ξεσήκωσαν τον Πειραιά με τα σφυρίγματα καλωσορίσματος για το νέο πλοίο και το πλήρωμα του. Το παιχνίδι των συριγμών συνέχισε με τα δύο ομόσταυλα Πάρος και Ιθάκη.

130696 130697 130698 130699

και μία φωτο που εμένα με κάνει πολύ περήφανο....
130700

Εξαιρετικά αφιερωμένες στον captain nionio που ήμασταν μαζί εκείνη την μέρα και στον Dokimako21

Akis Dionisis
02-12-2012, 11:29
Ακόμα μία για λογαριασμό του...:o

ithakos
02-12-2012, 12:29
21-8-2012 Πάρος......
130817
Ένα βαπόρι που χαίρεσαι να το ταξιδευεις...καλοτάξιδο,σταθερό,πολυτελέστατο,άρισ τα μελετημένο.......
Μακάρι να παραμείνουν στην ακτοπλοΐα τς Ελλάδος και να μην τα δούμε να φεύγουν και αυτά.....

Maroulis Nikos
02-12-2012, 15:24
Blue Star Delos εν πλω για Πάρο .


130837

SteliosK
15-12-2012, 12:03
Τα αδερφάκια στην πρώτη τους νυχτερινή συνάντηση στις 10/07/12
Για ακόμη μία φορά ξύπνησε ο Πειραιάς από τα κορναρίσματα ;)
132151 132152 132153

Ergis
24-12-2012, 15:50
χρονια πολλα σε ολη την παρεα!

132966132967132968132969

πλοιο στολιδι που καθεται ΚΑΙ αυτο.....
οι φωτογραφιες ειναι απο το πρωτο του δρομολογιο.
προσεξτε την αποσταση της πλωρης απο τον μολο στο λιμανι της Ναξου (3η φωτο).
Αφιερωμενες στους ηρωες ναυτικους της ακτοπλοιας μας που καθημερινα ερχονται αντιμετωποι με τετοιες καταστασεις.
και ιδιαιτερα στους φιλους ithakos και cpt nionios!!

ithakos
24-12-2012, 16:07
Nα είσαι καλά φίλε Έργη...φαντάζομαι το ταξίδι σου με το βαπόρι αυτό ήταν εμπειρία...

Maroulis Nikos
25-12-2012, 11:23
Blue Star Delos στην Νάξο !!!
133034133033

SteliosK
02-01-2013, 18:19
Βραδυνή ξεκουραση στο μεγάλο λιμάνι

133741

Flying Dolphin XVII
11-01-2013, 22:07
Σύμφωνα με αυτό (http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=37045) η εταιρία έχει καταθέσει έτηση ετήσιας δρομολόγησης του πλοίου στις γραμμές ΠΕΙΡΑΙΑ –ΣΥΡΟΥ – ΤΗΝΟΥ – ΜΥΚΟΝΟΥ και ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΡΟΥ – ΝΑΞΟΥ – ΙΟΥ – ΘΗΡΑΣ από20-4-13..

ithakos
12-01-2013, 00:14
Στα θερινά φιλέτα δηλαδή....

Ilias 92
12-01-2013, 00:46
Λογικό είναι, μονή της στης Κυκλάδες χωρίς τον παραμικρό ανταγωνισμό θα μαζέψει όσα περισσότερα μπορεί.
Τα έξοδα του πλοίου τρέχουν και δεμένο να είναι και είναι μπόλικα.
Τώρα μένει να δούμε τα μικρά μπλουσταρακια πως θα ακολουθούσουν, τα δυο μεγάλα με τις προσεγγίσεις σε Σύρο και Σαντορίνη αλλά και το Διαγόρας που έπιανε έκτακτα Κυκλάδες στο πικ της σεζόν.

pantelis2009
12-01-2013, 08:24
Σημαιοστολισμένο και ολοκαίνουργιο το BLUE STAR DELOS κάνει ανάποδα στις 09-11-2011 για να δέσει πρώτη φορά στο μεγάλο λιμάνι.

134615

karavofanatikos
14-01-2013, 20:09
9 Ιουλίου 2012! Το Blue Star Delos υποδέχεται το Blue Star Patmos μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα!!! Κόρνες, κομφετί και πίδακες νερού συνέθεσαν ένα πρωτόγνωρο γιορτινό καλωσόρισμα!!!
134892 134893 134894 134895 134896
Πάνω απ' το Πάτμος!

Ilias 92
14-01-2013, 20:14
9 Ιουλίου 2012! Το Blue Star Delos υποδέχεται το Blue Star Patmos μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα!!! Κόρνες, κομφετί και πίδακες νερού συνέθεσαν ένα πρωτόγνωρο γιορτινό καλωσόρισμα!!! Πάνω απ' το Πάτμος!
Και μετά από δυο μήνες παροπλίστηκε. Σκληρή πραγματικότης …….

Ilias 92
16-01-2013, 01:47
Απορώ πραγματικά γιατί κάθεται το πλοίο ενώ το μεγάλο ΒΣ πηγαινοέρχεται άδειο από τα Δωδεκάνησα λόγω χειμώνα .
Και λιγότερο πλήρωμα θα πλήρωναν και λιγότερα θα έκαιγαν και το μεγάλο να το συμμαζέψουν λίγο που σκυλοβρομάει (θα τα πούμε στο θέμα του). Και ο κόσμος να ταξιδέψει με ένα ολοκαίνουργιο πλοίο να το χαρεί, και τις νταλίκες παίρνει άνετα και τον κόσμο, τώρα για τις καμπινές που είναι πιο λίγες αυτοί που θέλουν θα βρουν.
Με αυτήν την τακτική δημιουργούν ζημίες που πλέον το καλοκαίρι δεν είναι ικανό να υπερκεράσει και μετά παραπονιούνται ότι φταίει η κρίση. Έχεις όλη την γκάμα του στόλου βαλε αυτό που πρέπει την κατάλληλη περίοδο.

thanos75
16-01-2013, 12:12
Απορώ πραγματικά γιατί κάθεται το πλοίο ενώ το μεγάλο ΒΣ πηγαινοέρχεται άδειο από τα Δωδεκάνησα λόγω χειμώνα .
Και λιγότερο πλήρωμα θα πλήρωναν και λιγότερα θα έκαιγαν και το μεγάλο να το συμμαζέψουν λίγο που σκυλοβρομάει (θα τα πούμε στο θέμα του). Και ο κόσμος να ταξιδέψει με ένα ολοκαίνουργιο πλοίο να το χαρεί, και τις νταλίκες παίρνει άνετα και τον κόσμο, τώρα για τις καμπινές που είναι πιο λίγες αυτοί που θέλουν θα βρουν.
Με αυτήν την τακτική δημιουργούν ζημίες που πλέον το καλοκαίρι δεν είναι ικανό να υπερκεράσει και μετά παραπονιούνται ότι φταίει η κρίση. Έχεις όλη την γκάμα του στόλου βαλε αυτό που πρέπει την κατάλληλη περίοδο.

Έχεις απόλυτο δίκιο Ηλία...φαντάζομαι πως η BSF δεν το βάζει στα Δωδεκάνησα με τη λογική ότι δεν έχει αρκετές καμπίνες σε σχέση με το BS1. Με την πτώση όμως που υπάρχει στην κίνηση τώρα το χειμώνα και οι καμπίνες του ΔΗΛΟΣ θα έφταναν και θα περίσσευαν.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-01-2013, 12:42
Έχεις απόλυτο δίκιο Ηλία...φαντάζομαι πως η BSF δεν το βάζει στα Δωδεκάνησα με τη λογική ότι δεν έχει αρκετές καμπίνες σε σχέση με το BS1. Με την πτώση όμως που υπάρχει στην κίνηση τώρα το χειμώνα και οι καμπίνες του ΔΗΛΟΣ θα έφταναν και θα περίσσευαν.
Kαλά το ΒSD θα μπορούσε να παίξει κ Χίο-Μυτιλήνη αν το ΒSP κάτσει καμιά εβδομάδα.

P@vlos
16-01-2013, 15:23
Να το βαζαν αλλά πως χωρις ξενοδοχειακό? Δεν νομιζω να θελουν να μην προσφερουν αυτα που εχουν και οι απεναντι.

despo
16-01-2013, 17:41
Εγω πάλι έχω την εντύπωση οτι και τα 2 πλοία βρέθηκαν σε πολύ άσχημους καιρούς της ακτοπλοίας. Απο τη στιγμή που έχει πέσει κατακόρυφα η επιβατική κίνηση, το αποτέλεσμα θα είναι το μεν Δήλος να κινείται εποχιακά, για το δε Πάτμος οι πληροφορίες που έχω είναι οτι τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα είναι μάλλον τραγικά...

sylver23
16-01-2013, 19:11
Απορώ πραγματικά γιατί κάθεται το πλοίο ενώ το μεγάλο ΒΣ πηγαινοέρχεται άδειο από τα Δωδεκάνησα λόγω χειμώνα .
Και λιγότερο πλήρωμα θα πλήρωναν και λιγότερα θα έκαιγαν και το μεγάλο να το συμμαζέψουν λίγο που σκυλοβρομάει (θα τα πούμε στο θέμα του).

Επειδή ταξίδεψα προχτές θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου (στο θέμα του) για το ''σκυλοβρωμάει''

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-01-2013, 10:16
Να το βαζαν αλλά πως χωρις ξενοδοχειακό? Δεν νομιζω να θελουν να μην προσφερουν αυτα που εχουν και οι απεναντι.
Eδώ που τα λέμε στις μέρες μας,κρεβάτια δεν πολυχρειάζονται. Εξ άλλου γιά καμιά εβδομάδα είπα κ μην ξεχνάμε ότι το "προϊόν" στα μάτια του απλού επιβάτη είναι το ίδιο.Δεν είναι ούτε Μπλουσταράκια,ούτε ΔΙΑΓΟΡΑΣ αν κ το τελευταίο προσωπικά δεν με χαλάει,το αντίθετο μάλιστα.
Αλλά οι απέναντι ποιοί είναι; Η παρακμιακή ΝΕΛ;

xidianakis
17-01-2013, 14:31
Επειδή ταξίδεψα προχτές θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου (στο θέμα του) για το ''σκυλοβρωμάει''

To BS1 exei ontws skismenous kanapedes klp, kai to ksenodoxeiako tou kommati den htan sta kalytera tou twra teleutaia.
Fantazomai sthn idia katastash tha einai kai to BS2.

καπεταν ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ
19-01-2013, 16:05
ξερει κανεις το δηλος που βρισκετε ειναι εξαφανισμενο

Γιάννης Φ
19-01-2013, 16:23
ξερει κανεις το δηλος που βρισκετε ειναι εξαφανισμενο
Βρίσκεται δεμένο στο λιμάνι του Πειραιά, εκτελώντας ακινησια.

leo85
19-01-2013, 19:47
Το Β.Σ.ΔΗΛΟΣ στην Ε1 δεμένο.:apologetic:

135201

καπεταν ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ
19-01-2013, 20:00
ευχαριστω πολυ γιατι δεν το δειχνει το syros observer

pantelis2009
19-01-2013, 20:39
Και μία απο τη πλώρη όταν το BLUE STAR DELOS ήταν δεμένο στην Ε1 στις 27-11-2012.

135203

manolisfissas
19-01-2013, 21:23
Το ΔΗΛΟΣ στης πρώτες του μέρες στο Μεγάλο λιμάνι :o


135206 :)

FONIADAKIS
19-01-2013, 22:53
Και μία απο τη πλώρη όταν το BLUE STAR DELOS ήταν δεμένο στην Ε1 στις 27-11-2012.

135203

προς τι τα μαυρα κορδελακια??

leo85
19-01-2013, 23:04
Για τους γλάρους να μην κάθονται και το λερώνουν.

FONIADAKIS
19-01-2013, 23:10
ευχαριστω !! :)

artmios sintihakis
19-01-2013, 23:10
Αντε να το ξανα δουμε!!!!Μανουβράροντας στον Αθηνιο της Σαντορινης!
135220

Aquaman
19-01-2013, 23:38
Στον Πειραια κατα την χειμερινη ακινησια του,ενω πανω του διαγραφεται η σκια του νεκροζωντανου Παναγια Αγιασου.

artmios sintihakis
19-01-2013, 23:42
Σπασιμο νευρων να το βλεπεις δεμένο!!!!:apologetic:

Ilias 92
19-01-2013, 23:55
Και εγώ που νόμιζα ότι τα μαύρα κορδελάκια είναι λόγω πένθους που δεν ταξιδεύει.:)
Το είχα απορία πάντως γιατί το παρατήρησα στα HIGH SPEED.

pantelis2009
20-01-2013, 12:08
Αντε να το ξανα δουμε!!!!Μανουβράροντας στον Αθηνιο της Σαντορινης!
135220

Ωραίο μέρος για αεροφωτογραφίες. Ευχαριστούμε Αρτέμη.

T.S.S. APOLLON
20-01-2013, 12:30
Πραγματικα πανεμορφη "αερο"φωτογραφια απο τον φιλο artmios sintihakis!!!

nickosps
20-01-2013, 12:56
Αρτέμη τρομερή φωτογραφία! Ωραίος!

artmios sintihakis
20-01-2013, 16:21
To zιγκ ζαγκ του Αθηνιου προσφερεται για απιστευτες φωτογραφίες........

pantelis2009
20-01-2013, 16:48
Ας δούμε τα μαγειρεία του BLUE STAR DELOS όταν τα επισκεύθηκα στις 10-11-2011.

135277135278

artmios sintihakis
20-01-2013, 23:53
Χμ αρκετα ενδιαφέρον η κουζίνα του...μιας κ είναι η ειδικοτητά μου!!! :Ρ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-01-2013, 08:51
Και εγώ που νόμιζα ότι τα μαύρα κορδελάκια είναι λόγω πένθους που δεν ταξιδεύει.:)
Το είχα απορία πάντως γιατί το παρατήρησα στα HIGH SPEED.
Συνήθως έτσι γίνεται στην ετήσια ακινησία. Καταλαβαίνεις τι θα έβρισκε το πλήρωμα μετά μερικούς μήνες.
Είναι κ όλο οξέα τα άτιμα...

parianos
08-02-2013, 20:05
Εχω μια απορια το Δηλος δεν θα κανει δεξαμενισμο φετος;

Flying Dolphin XVII
12-02-2013, 22:26
Σύμφωνα με την υποσημείωση στα δρομολόγια (http://www.bluestarferries.gr/site/content.asp?sel=624&loc=1) που ανακοίνωσε η εταιρεία (και που φτάνουν εως και 31/10/2013) το Πάρος θα μείνει μέχρι και 31/3. Μετά θα επανέλθει το Δήλος άραγε;;

speedrunner
12-02-2013, 22:27
Στο σύστημα είναι περασμένο απο 01/05!!!

Marioukos
22-02-2013, 12:07
138665138666138667138668138669 :indecisiveness:

Marioukos
22-02-2013, 12:10
138670138671138672138672138673 :indecisiveness:

Aquaman
22-02-2013, 15:20
Μεσημεριατικη αφιξη στν Σαντορινη.

SteliosK
24-02-2013, 00:33
Kαι από τη όμορφη μεσημεριανή του Aquaman στη Σαντορίνη πάμε στη βραδυνή άφιξη στον Πειραιά.:rolleyes:

138952 138951

proussos
24-02-2013, 19:31
139041

Σε λιγότερες από 100 ημέρες...

leo85
17-03-2013, 21:12
To Δήλος την Παρασκευή το πρωί έβγαζε κάπνα από ένα σαν μπουρί ? :distrust:

140556

fistikovoutiro
26-03-2013, 14:03
Αφιερωμένη σε όλο το φορουμ

24/03/2013 @Πειραιάς

141195

Aquaman
26-03-2013, 14:19
Στον Πειραια (ως συνηθως) δεμενο.

CORFU
26-03-2013, 14:51
To Δήλος την Παρασκευή το πρωί έβγαζε κάπνα από ένα σαν μπουρί ? :distrust:

140556

θα κρυωνε ο φυλακαs !!!!!!!!!

gpap2006
26-03-2013, 15:09
Πρεπει να πλησιαζει η μερα της επαναδραστηριοποιησης του. Μην ξεχναμε πως 5 μπλε βαπορια περιμενουν να κανουν ετησιες (6 αν βαλουμε και το ΠΑΤΜΟΣ)...

leo85
26-03-2013, 22:52
24-03-2013 B.S.DELOS στης μοναξιές του, ¶ντε να κάνει κανένα δρομολόγιο για να ξεσκουργιάσει :o

141237

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-04-2013, 10:52
Δοκιμαστικο αυτη τη στιγμη για το πλοιο...
Aμάν κ πότε να το δούμε σε δρομολόγια.Λέω μήπως κ κάνει καμιά σκάντζα λίγες μέρες το ΒS PATMOS.

Aquaman
04-04-2013, 11:26
Εγω παντως μαλλον στο τσακ δεν το προλαβαινω την Δευτερα που ταξιδευω..μαλλον με το Ναξακι θα βολευτω.Κριμα και ειχα περιεργεια να δω το περιβοητο Δηλος.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-04-2013, 11:59
Εγω παντως μαλλον στο τσακ δεν το προλαβαινω την Δευτερα που ταξιδευω..μαλλον με το Ναξακι θα βολευτω.Κριμα και ειχα περιεργεια να δω το περιβοητο Δηλος.
Aν θα έβλεπες το αδελφάκι του που έχει άλλη διαρρύθμιση κ είναι πιό όμορφο μέσα,ακόμα καλύτερα!

despo
04-04-2013, 13:21
Aμάν κ πότε να το δούμε σε δρομολόγια.Λέω μήπως κ κάνει καμιά σκάντζα λίγες μέρες το ΒS PATMOS.
Αυτό μάλλον προμηνύεται, γιατί βλέπω στο σύστημα κρατήσεων ΄διπλά' πλάνα για την Μπλου Σταρ αρχής γενομένης απο 7 - 21/4, πράγμα το οποίο σημαίνει οτι μεταφέρουν τις κρατήσεις απο το ένα πλοίο στο άλλο.

Aquaman
04-04-2013, 14:21
Aν θα έβλεπες το αδελφάκι του που έχει άλλη διαρρύθμιση κ είναι πιό όμορφο μέσα,ακόμα καλύτερα!

Ναι ετσι εχω ακουσει απο γνωστους μου που μπηκαν και στα 2.Που θα παει, αργα η γρηγορα θα πεσει και το αδελφακι του στα χερια μου, μιας και λογω καταγωγης (Λεσβος) ολο και καποια επισκεψη θα γινει στο νησι.

superfast vi
06-04-2013, 16:25
Ναι ετσι εχω ακουσει απο γνωστους μου που μπηκαν και στα 2.Που θα παει, αργα η γρηγορα θα πεσει και το αδελφακι του στα χερια μου, μιας και λογω καταγωγης (Λεσβος) ολο και καποια επισκεψη θα γινει στο νησι.


δυσκολο να ερθει προς τα κει το δηλος λογω μη υπαρξης ικανου αριθμου καμπινων για επιβατες..

Aquaman
06-04-2013, 16:35
Το Πατμος εννοουσα φιλε Σουπερφαστ 6,επειδη ο Βικτωρ Χιωτης αναφερθηκε στο αδερφακι του Δηλος.Ισχυει παντως αυτο που λες για τις καμπινες!

Captain_Nionios
06-04-2013, 17:08
δυσκολο να ερθει προς τα κει το δηλος λογω μη υπαρξης ικανου αριθμου καμπινων για επιβατες..

Παρα τα οντως λιγα κρεβατια του Δηλος (110-120) περυσι ειχε δρομολογηθει στη γραμμη Πειραιας-Κως-Ροδος για να σκατζαρει καποιο απο τα μεγαλα Μπλου Σταρ κατα τη διαρκεια των ετησιων συντηρησεων των πλοιων της εταρειας.

Σιγουρα τα κρεβατια ηταν λιγα και γι'αυτη τη γραμμη αλλα δεν ακουστηκε καποιο προβλημα διοτι μαλλον δεν ειχε ιδιαιτερη κινηση και βεβαια οσοι εμπαιναν δυσκολα επαιρναν καμπινα...

despo
06-04-2013, 20:10
Μα και το Ν. Μύκονος που αντικαθιστά κάθε χρόνο το Ν. Χίος δεν έχει πολλά κρεβάτια.

leo85
06-04-2013, 21:15
Την Παρασκευή το πρωί , είχαν εργασίες συντήρησης αριστερής καδένας.Και την Δευτέρα το πρωί μάλων για Σύρο.

141975141976141977

Aquaman
07-04-2013, 00:09
Παρα τα οντως λιγα κρεβατια του Δηλος (110-120) περυσι ειχε δρομολογηθει στη γραμμη Πειραιας-Κως-Ροδος για να σκατζαρει καποιο απο τα μεγαλα Μπλου Σταρ κατα τη διαρκεια των ετησιων συντηρησεων των πλοιων της εταρειας.

Σιγουρα τα κρεβατια ηταν λιγα και γι'αυτη τη γραμμη αλλα δεν ακουστηκε καποιο προβλημα διοτι μαλλον δεν ειχε ιδιαιτερη κινηση και βεβαια οσοι εμπαιναν δυσκολα επαιρναν καμπινα...

Ετσι ειναι..μα ποσοι να παρουν καμπινα με τετοιες τιμες και σε τετοια κριση?Εμενα και τα 60 ευρω για Ροδο καταστρωμα πολλα μου φαινονται πλεον.Οπως και τα σχεδον 40 καταστρωμα για Σαντορινη.Επιβαλλεται να πεσουν οι τιμες.

parianos
07-04-2013, 21:44
Την Παρασκευή το πρωί , είχαν εργασίες συντήρησης αριστερής καδένας.Και την Δευτέρα το πρωί μάλων για Σύρο.

141975141976141977

Οι συνφορουμιτες απο την Συρο να ετοιμαζουν τις φωτογραφικες τους μηχανες και ζητω να δω τις προπελες του Δηλος.....

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-04-2013, 08:19
δυσκολο να ερθει προς τα κει το δηλος λογω μη υπαρξης ικανου αριθμου καμπινων για επιβατες..Eννοώ να πάει σκάντζα του ΒSPt γιά καμιά εβδομάδα.Στα μάτια του ανυποψίαστου επιβάτη (μην κοιτάς που εμείς εδώ την "ψάχνουμε") το "προϊόν" είναι το ίδιο.
Έτσι κ αλλιώς πόσοι παίρνουν κρεβάτι σήμερα...

Amorgos66
08-04-2013, 14:36
...απο Πέμπτη 25 Απριλίου στην θέση του ΝΑΞΟΣ στην γραμμη Π-Ν-Ι-Θ...!!:single_eye:

karavofanatikos
11-04-2013, 18:58
Μετά τον καλλοπισμό του στο Νεώριο της Σύρου, το πλοίο καταφθάνει σε λίγη ώρα στον Πειραιά! Όπως μας ενημέρωσε ο φίλος Amorgos66, το Δήλος θα πάρει τη θέση του B.S.Νάξος στη γραμμή της Παροναξίας, ενώ το δεύτερο θα αντικαταστήσει το B.S.Ιθάκη στη ΣυροΤηνοΜυκονία.

zozef
11-04-2013, 20:56
Αναχωρώντας απο τη Συρο το μεσημερακι πανετοιμο για υψηλες ταχυτητες!!!!!!!!!!!
142276

aeroplanos
11-04-2013, 21:12
Τις οποίες "έγραψε" γρήγορα. Τα 25.9 έπιασε στο ταξίδι επιστροφής στον Πειραία. Ευχαριστούμε zozef για τις υπέροχες φώτο από την Σύρο

Nikos_V
14-04-2013, 21:59
Ακομη μια απο λιγο ποιο ψηλα........!!!

142483

καπεταν ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ
15-04-2013, 20:17
υπεροχη φωτογραφια φιλε τρομερη αναλυση ειναι σαν καθρεφτης ειναι

aeghina
15-04-2013, 21:27
Τι ωραίο βαπόρι! Μακάρι να έλθουν στην Ελλάδα και άλλα τέτοια σκαριά. Έχει ακούσει κάποιος πως συμπεριφέρεται στον καιρό? Έχει καλό ταξίδεμα?

ιθακη
15-04-2013, 23:03
Έχει πολύ καλό ταξίδεμα στον καιρό.... Στο πρώτο εμπορικό δρομολόγιο που ήμουν μέσα με τον άλλον κύριο (Λάζαρε φανερώσου), πετύχαμε καλό καιρό.... Πόσο ήταν δεν θυμάμαι, ελπίζω η φωτό να σας δείξει περίπου

142574

Express Pigasos
16-04-2013, 14:10
Λάμπει το Δηλακι παντως...

http://www.youtube.com/watch?v=X_FLxk6h4xE

αξιζει να δειτε πως αντανακλα ο δυων ηλιος πανω του ;-)

Giovanaut
16-04-2013, 14:51
Υπέροχο το video, ως συνήθως... :)

Πάντως αρνητική εντύπωση μου κάνει πως η εταιρεία δεν έχει στα δρομολόγια της για το Καλοκαίρι την Ιο, κάτι που νόμιζα πως με την ελευση του ΔΗΛΟΣ, δεν θα συνέχιζε να συμβαίνει....!!!

roussosf
16-04-2013, 15:21
Υπέροχο το video, ως συνήθως... :)

Πάντως αρνητική εντύπωση μου κάνει πως η εταιρεία δεν έχει στα δρομολόγια της για το Καλοκαίρι την Ιο, κάτι που νόμιζα πως με την ελευση του ΔΗΛΟΣ, δεν θα συνέχιζε να συμβαίνει....!!!
θα την έχει απο Ραφήνα

Express Pigasos
16-04-2013, 16:00
Το Ιθακη απο αρχες Ιουλιου ? (για να μη ψαχνω τα αλλα ποστ)

roussosf
16-04-2013, 20:05
Το Ιθακη απο αρχες Ιουλιου ? (για να μη ψαχνω τα αλλα ποστ)
έτσι ειπανε
αλλα στην Ελλάδα ένα αρχαιο ρητο λεει
Τα παντα ρει

Giovanaut
17-04-2013, 01:53
Μακάρι να κάνει αυτό το δρομολόγιο.... Τους βολεύει όλους καλύτερα..... !!!