PDA

Επιστροφή στο Forum : Skipper-Μίλια ταξιδιών



Alkis
23-10-2006, 11:08
Καλημέρα σας,

ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνει κάποιος για να γράψει τα μίλια που κάνει ως skipper ;;;

Kyriakos
23-10-2006, 11:24
από ότι ξέρω, αφού δηλώνεις στο λιμεναρχείο απόπλου - κατάπλου ως Skipper, γράφονται.

Alkis
23-10-2006, 11:54
επειδή όσες φορές έχω ταξιδέψει δεν έχω ασχοληθεί με τα διαδικαστικά, το απόπλου - κατάπλου είναι κάτι που μένει στον skipper μετά το ταξίδι ή ανήκει στα έγγραφα του σκάφους ;

jerry_p
23-10-2006, 12:33
Προφανώς και ανήκει στα έγγραφα του σκάφους, πρέπει να ζητάς από τα λιμαναρχεία που περνάς σφραγίδα επάνω στην κατάσταση πληρώματος (το μόνο έγγραφο που φαίνεται ο κυβερνήτης και το πλήρωμα), και εάν δεν μείνει αντίγραφο για να πάρεις πάντα μπορείς να επικυρώσεις μία φωτοτυπία σε κάποια λιμενική αρχή.

Alkis
23-10-2006, 13:57
Άρα δεν υπάρχει κάτι σαν βιβλίο όπου γράφεις τα μίλια σου, απλά μαζεύεις τα απόπλου-κατάπλου.

Ok, ευχαριστώ

gmav
18-10-2007, 13:18
στο αποπλου και στο κατάπλου όμως δε γράφονται τα μίλια πουθενά.... έτσι δεν ειναι??

μόνο ποιος είναι ο κυβερνήτης, ο βοηθός και το πληρωμα....

θυμάμαι λάθος???

synthiaii
19-10-2007, 09:42
εάν έχεις δηλωθεί σάν ελεύθερος επαγγελματιάς καί κόβεις παροχή υπηρεσίας μπορείς νά τηρείς βιβλίο ταξιδέματος σφραγισμένο
δέν ξέρω πόσο εμπλέκεται τό ν.α.τ (ρωτάς)
αλλιώς μέ τά απόπλου-κατόπλου.

dimmihel
22-01-2008, 00:20
συγγνώμη που το ξεθάβω αυτό το θέμα αλλά μιας και το βρήκα θα κάνω την ερώτηση. Μετά που πήρα το δίπλωμα απο τον όμιλο γράφτηκα σαν κυβερνήτης σε δύο ταξίδια 10 μιλίων έκαστο. Αυτά τα χαρτιά σφραγίστηκαν αλλά το σκάφος ήταν νοικιάρικο και έτσι τα κράτησε ο πλοιοκτήτης ο οποίος ήταν μαζί μας παρεπιπτόντως. Το μίλια είναι λίγα αλλά πές ότι ήταν περισσότερα, τι θα έπρεπε να κάνω για να τα γράψω... αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνει γρα΄φω μίλια και τι εξυπηρετεί ουσιαστικά

Κουμπαρος
22-01-2008, 09:05
Αν δεν σου έχει δώσει ο όμιλος σου κάποιο 'ατομικό ημερολόγιο μιλίων' να συμπληρώνεις τα μίλια σου, τότε αγόρασε ένα ή έστω κάνε κάποιο δικό σου. Συμπλήρωνε το με τα βασικά (ημερομηνίες, απόπλους, κατάπλους, μίλια, διαδρομή, όνομα κυβερνήτη, όνομα σκάφους και αριθμός νηολόγιου). Σε κάθε ταξίδι προσπάθα να κρατάς φωτοτυπία της λίστας πληρώματος (ίσως αυτό να είναι δύσκολο). Σίγουρα βάζε τον καπετάνιο να σου το υπογράφει. Μπορείς αν θες να βάζεις και το λιμεναρχείο να το υπογράφει αντί τον καπετάνιο (αν δεν σε βρίσουν!!).
Στο τέλος αυτό το βιβλίο θα το χρειαστείς για να στο σφραγίσουν (ίσως ο όμιλος σου) και να επιβεβαιώσουν πως συμπλήρωσες το συγκεκριμένο αριθμό μιλίων που χρειάζεσαι για να γίνεις καπετάνιος ανοικτής θαλάσσης (και όχι δόκιμος).

jerry_p
22-01-2008, 10:23
Στο τέλος αυτό το βιβλίο θα το χρειαστείς για να στο σφραγίσουν (ίσως ο όμιλος σου) και να επιβεβαιώσουν πως συμπλήρωσες το συγκεκριμένο αριθμό μιλίων που χρειάζεσαι για να γίνεις καπετάνιος ανοικτής θαλάσσης (και όχι δόκιμος).

Τι ακριβώς είναι ο "καπετάνιος ανοιχτής θάλασσας" και τι ο "δόκιμος". Γνωρίζω την πιθανότητα να ζητείται ο αριθμός μιλίων από συγκεκριμένους ιδιωτικούς ή μη φορείς σαν πιστοποίηση ναυτικής γνώσης - ατομικό βιογραφικό (π.χ. παρακολούθηση εκπαιδευτικής σειράς κυβερνητών (αν και ο όρος δεν έχει κάποια νομική ή άλλη διοικητική ισχύ) στον ΠΟΙΑΘ), αλλά πέραν τούτου τι είναι ο καπετάνιος και τι ο δόκιμος ?

Κουμπαρος
22-01-2008, 16:30
Αυτά τα έχει η σχολή που τέλειωσα στην Κύπρο. Η ύλη που διδάσκεται είναι αυτή του ΠΟΙΑΘ (το βιβλίο του Στρούζα - καταπληκτικό βιβλίο κατά την γνώμη μου) και υπέθεσα πως ισχύει κάτι ανάλογο και στην Ελλάδα. Ουσιαστικά μετά από μια τρίμηνη περίπου εκπαίδευση, θεωρητική και πρακτική (και 3 εξετάσεις) αποκτάς δίπλωμα¨"δόκιμου κυβερνήτη και ικανού πληρώματος". Με την συμπλήρωση 2500 μιλίων στα επόμενα 4 χρόνια και (νομίζω) κάποια εξέταση αποκτάς δίπλωμα κυβερνήτη ανοικτής θαλάσσης. Όλα αυτά τα σημειώνεις σε κάποιο ατομικό ημερολόγιο και σφραγίζονται απο την σχολή.

jerry_p
22-01-2008, 17:46
ενδιαφέρον σύστημα για το οποίο δεν γνώριζα κάτι σχετικό. δυστυχώς στην ελληνική πραγματικότητα δεν υπάρχει κάποια αντίστοιχη διαδικασία και τα χάλια που έχουμε έχουν συζητηθεί σε αντίστοιχη ενότητα ...

nektarios15
22-01-2008, 18:09
Πηγαίνω και εγώ στον ΠΟΙΑΘ στο τμήμα Αρχαρίων. Πράγματι το βιβλίο του Στρούζα είναι πάρα πολύ καλό. Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ επαγγελματικά ως skipper. Στο παρελθόν έχω φοιτήσει στην ΑΔΣΕΝ (νυν ΑΕΝ) και έχω ταξιδέψει χωρίς όμως να πάρω το δίπλωμα Πλοιάρχου Γ'. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς χρειάζεται για να είμαι τυπικά και ουσιαστικά επαρκής. Τα μίλια στα ποντοπόρα μετράνε;

Παναγιώτης
22-01-2008, 18:16
Δες στο σχετικό σχετικό θέμα Νεκτάριε αν έχεις και ΤΕΒΕ απλώς κάνεις μια επέκταση δραστηριότητας.