PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα Μέλη - Newbie Introduction



Σελίδες : [1] 2

efouskayak
23-03-2005, 13:46
Καλωσορίζουμε τα νέα μέλη θα θέλατε να συστηθείτε ;
Ας κάνω λοιπόν την αρχή αν και τα έχω αναφέρει και στο παρελθόν, είμαι η Εφη 29 ετών εργάζομαι σε Τράπεζα με προυπηρεσία 5 ετών σε ναυτιλιακή εταιρεία 1 χρόνο στα πληρώματα και 4 στο Τεχνικό τμήμα στο κομμάτι των ανταλακτικών για 27 βαπόρια (containers & bulk carriers). Μπορεί να μήν είμαι ακόμα ενεργά στον κλάδο όμως πάντα με ενδιαφέρει και ελπίζω μέσα απο το Naytilia να ενημερωθώ ακόμα περισσότερο.

Για να γνωριστούμε καλύτερα :D :!:

gandalf
24-03-2005, 11:21
Κώστας, απλά έτυχε να περνάω, είδα θάλασσα και μπήκα :D :D :D

kathy_red
29-03-2005, 12:46
με κάλυψε ο παραπάνω :P

Asterias
29-03-2005, 23:50
Hallo! Σε όλους! Λέγομαι Στράτος, είμαι Αρχηγός ομάδας Σε μια Ναυτοπροσκοπική ομάδα (της Κηφισιάς).

Απλά απο την πολύ τρέλλα για το νερό κ τη θαλασσα έφτασα στο σημείο ονειρευόμαι να αγοράσω ένα ιστιοπλοϊκό αντι για σπίτι!

Ξενοκράτης
18-05-2007, 22:45
Καλησπερα σε ολους....

Κατ'αρχην συχαρητηρια για το υπεροχο forum σας, παρολο που ειμαι λιγες ωρες ενγεγραμενο μελος εχω κατα-ενθουσιαστει με τα οσα διαβαζω και χαιρομαι πολυ που υπαρχουν πλεον ανθρωποι να μοιραστω τις αναμνησεις και τα ονειρα μου......

Ειμαι ο Ξενοκρατης (σαν group therapy...) ειμαι 25 ετων(γεματα) και σπουδαζω(τελειωνω, ελπιζω) στην Αγγλια...

Γονος Ναυτικης οικογενειας κιεγω...με πολυ μεγαλη αγαπη για την θαλασσα και με ακομα μεγαλυτερη για τα βαπορακια..!!


Απο μικρος οταν συνειδητοποιησα τον κοσμο θυμαμε να κοιταω απο ενα φιλιστρινι την κουβερτα, απειρες φορες στο ανατολικο να περναω τρεχωντας τα τελωνεια για να αγκαλιασω τον καπτα-Δημητρη που γυρναγε και με πολλες φορες βουρκωμενα ματια να στεκω διπλα, στην Μανα-Ηρωα Δωριστα, οταν εφευγε παλι για ταξιδι.....ι!!


Οσο μεγαλωνα οι εικονες μου γεμιζαν με βαπορια...ναυτικους....νυογνωμονες,ναυπηγους και με τον θειο μου τον καπτα-Γιαννη να μου λεει Ιστοριες απο οταν ηταν τζοβενο στα Liberties....Την γιαγιακα μου να μου λεει οτι θα μου εκοβε τα ποδια αν παταγα κιεγω στη θαλασσα (2 γιους..και οι 2 καπετανεοι)


Oμως παρα την αγαπη για την θαλασσα (πρωτα εμαθα να κολυμπαω και μετα να περπαταω και δεν ειναι σχημα λογου...υπαρχει φωτογραφικο υλικο :D) οσες φορες πιτσιρικος ειχα κανει το λαθος να πω..."κιεγω καπετανιος θα γινω" οι γυρω μου παγωναν....ο καπτα-Δημητρης επερνε εκεινο το βλεμα χωρις εκφραση και εμενα πιτσιρικακι τα φτερα μου κοβωνταν.
Εφτασα καπου στα 9 μου χρονια και εκει καταλαβα οτι δεν θα ηταν ευκολο να μπω στη θαλασσα...τουλαχιστον σα ναυτικος....
Μπαρμπας και πατερας επει πολλες ωρες "εψελναν" τον μεγαλητερο κατα 10 χρονια μου ξαδερφο και του αραδιασαν χιλιους δυο λογους για να μη μπει στη θαλασσα....


Τα χρονια περασαν....φυσικα η θαλασσα δεν επαψε ποτε να με συναρπαζει να την λατρευω καθε μερα και πιο πολυ και να ασχολουμε οσο πιο πολυ γινεται μαζι τις....ψαρεμα-ψαροντουφεκο-ιστιοπλοια-σκι-surf-κολυμβηση και λιγο πιο μετα καταδησεις...Ισως το καλοπιασμα για να μου τον ξαναφερει πισω?? Ειχα παντα την κουβεντα παλιων ναυτικων στα αυτια μου..."τη θαλασσα μη τη φοβασε.....να την σεβεσαι"


Φυσικη κλιση προς την μηχανολογια (και φυσικα τη μουτζουρα)...Ωσπου μια μερα με μουτζουρωμενα χερια....και επηρεασμενος φυσικα απο εικονες και καταστασεις αποφασισα οτι θα γινω "σερβεγιορος"!! Τοτε λοιπον ο καπτα-Δημητρης μου εκανε δωρο το "σφυρακι" του Surveyor και μου ειπε "η θα βγαζεις το ψωμι σου με αυτο.....ή θα το δωσεις στη γυναικα σου για να κρεμαει καδρα"


Μπαρκα μικρα, αναμνησεις πολλες και πανω απ'ολα διψα για μαθηση...

Σε λιγες μερες παιρνω το πτυχιο του Μηχανολογου Μηχανικου απο το Πανεπιστημιο του Bradford (της Αγγλιας) και σιγα σιγα πλησιαζουμε στο στοχο...(θελω να ελπιζω)....


Ζητω συγνωμη για την πολυ-"γραφεια" μου αλλα παρασυρθηκα......

Ελπιζω σιγα σιγα να σας γνωρισω και να μαθω οσο πιο πολλα πραγματα γινεται.....

Φιλικα.....Ξενοκρατης!!!!

Υ.Γ:Συχωρεστε μου τα πολλα ορθογραφικα μου λαθοι....αλλα εχω χασει καθε επαφη με την γραφη στα Ελληνικα....που θα παει..θα θυμηθω!!:rolleyes:

Maroulis Nikos
18-05-2007, 23:05
Καλησπερα σε ολους....

Κατ'αρχην συχαρητηρια για το υπεροχο forum σας, παρολο που ειμαι λιγες ωρες ενγεγραμενο μελος εχω κατα-ενθουσιαστει με τα οσα διαβαζω και χαιρομαι πολυ που υπαρχουν πλεον ανθρωποι να μοιραστω τις αναμνησεις και τα ονειρα μου......

Ειμαι ο Ξενοκρατης (σαν group therapy...) ειμαι 25 ετων(γεματα) και σπουδαζω(τελειωνω, ελπιζω) στην Αγγλια...

Γονος Ναυτικης οικογενειας κιεγω...με πολυ μεγαλη αγαπη για την θαλασσα και με ακομα μεγαλυτερη για τα βαπορακια..!!


Απο μικρος οταν συνειδητοποιησα τον κοσμο θυμαμε να κοιταω απο ενα φιλιστρινι την κουβερτα, απειρες φορες στο ανατολικο να περναω τρεχωντας τα τελωνεια για να αγκαλιασω τον καπτα-Δημητρη που γυρναγε και με πολλες φορες βουρκωμενα ματια να στεκω διπλα, στην Μανα-Ηρωα Δωριστα, οταν εφευγε παλι για ταξιδι.....ι!!


Οσο μεγαλωνα οι εικονες μου γεμιζαν με βαπορια...ναυτικους....νυογνωμονες,ναυπηγους και με τον θειο μου τον καπτα-Γιαννη να μου λεει Ιστοριες απο οταν ηταν τζοβενο στα Liberties....Την γιαγιακα μου να μου λεει οτι θα μου εκοβε τα ποδια αν παταγα κιεγω στη θαλασσα (2 γιους..και οι 2 καπετανεοι)


Oμως παρα την αγαπη για την θαλασσα (πρωτα εμαθα να κολυμπαω και μετα να περπαταω και δεν ειναι σχημα λογου...υπαρχει φωτογραφικο υλικο :D) οσες φορες πιτσιρικος ειχα κανει το λαθος να πω..."κιεγω καπετανιος θα γινω" οι γυρω μου παγωναν....ο καπτα-Δημητρης επερνε εκεινο το βλεμα χωρις εκφραση και εμενα πιτσιρικακι τα φτερα μου κοβωνταν.
Εφτασα καπου στα 9 μου χρονια και εκει καταλαβα οτι δεν θα ηταν ευκολο να μπω στη θαλασσα...τουλαχιστον σα ναυτικος....
Μπαρμπας και πατερας επει πολλες ωρες "εψελναν" τον μεγαλητερο κατα 10 χρονια μου ξαδερφο και του αραδιασαν χιλιους δυο λογους για να μη μπει στη θαλασσα....


Τα χρονια περασαν....φυσικα η θαλασσα δεν επαψε ποτε να με συναρπαζει να την λατρευω καθε μερα και πιο πολυ και να ασχολουμε οσο πιο πολυ γινεται μαζι τις....ψαρεμα-ψαροντουφεκο-ιστιοπλοια-σκι-surf-κολυμβηση και λιγο πιο μετα καταδησεις...Ισως το καλοπιασμα για να μου τον ξαναφερει πισω?? Ειχα παντα την κουβεντα παλιων ναυτικων στα αυτια μου..."τη θαλασσα μη τη φοβασε.....να την σεβεσαι"


Φυσικη κλιση προς την μηχανολογια (και φυσικα τη μουτζουρα)...Ωσπου μια μερα με μουτζουρωμενα χερια....και επηρεασμενος φυσικα απο εικονες και καταστασεις αποφασισα οτι θα γινω "σερβεγιορος"!! Τοτε λοιπον ο καπτα-Δημητρης μου εκανε δωρο το "σφυρακι" του Surveyor και μου ειπε "η θα βγαζεις το ψωμι σου με αυτο.....ή θα το δωσεις στη γυναικα σου για να κρεμαει καδρα"


Μπαρκα μικρα, αναμνησεις πολλες και πανω απ'ολα διψα για μαθηση...

Σε λιγες μερες παιρνω το πτυχιο του Μηχανολογου Μηχανικου απο το Πανεπιστημιο του Bradford (της Αγγλιας) και σιγα σιγα πλησιαζουμε στο στοχο...(θελω να ελπιζω)....


Ζητω συγνωμη για την πολυ-"γραφεια" μου αλλα παρασυρθηκα......

Ελπιζω σιγα σιγα να σας γνωρισω και να μαθω οσο πιο πολλα πραγματα γινεται.....

Φιλικα.....Ξενοκρατης!!!!

Υ.Γ:Συχωρεστε μου τα πολλα ορθογραφικα μου λαθοι....αλλα εχω χασει καθε επαφη με την γραφη στα Ελληνικα....που θα παει..θα θυμηθω!!:rolleyes:

καλώς ήρθες στην παρέα μας ;)

Ξενοκράτης
19-05-2007, 20:32
Καλως σας βρηκα....!!!! :D

kristalia
19-05-2007, 21:27
welcome !!!

mastrokostas
19-05-2007, 22:04
Ξενοκράτη, καλώς ήρθες σε αυτήν την παρέα φίλων της θάλασσας και των βαποριών!

Ξενοκράτης
19-05-2007, 22:10
Καλως σας βρηκα chief!! :D

GiorgosS
20-05-2007, 22:34
welcome on board

evridiki
21-05-2007, 10:32
Kαλως ορισες και απο μενα....και καλο πτυχιο!!! :D

Eleni
21-05-2007, 11:59
Χαίρομαι που σε βλέπω σε αυτή τη παρέα...:)

Ξενοκράτης
21-05-2007, 14:40
:D:D

Καλως σας βρισκω ολους!!
Ευχαριστω πιο πολυ για τις ευχες σας!!

nala
18-06-2007, 15:01
Φιλοι του Forum γεια σας.!

Ειχα δει καποιες φορες παλιοτερα το Forum απο search που εκανα στο google. δεν ειχα γινει μελος ομως εωσ τωρα. Δεν εχω διαβασει πολλα ακομα και δεν εχω μπει στο κλιμα. Παντων σαν πρωτη ματια φενεται κατι αξιολογο και υπαρχουν πολλες κλιμακες αποψεων εδω μεσα. Εγινα μελος γιατι ηθελα να μιλαω με ανθρωπους σχετικους με την ναυτιλια και να ρωταω για να μαθαινω. Να ειμαι μεσα στα πραγματα .....

Ειμαι ο Νικος, δουλευω αρκετα χρονια στην ναυτιλια και εχω και θαλασσια υπηρεσια και υπηρεσια γραφειου. Θα ηθελα να συμμετεχω στην κουβεντα σας και να γνωριστουμε καλυτερα.

Αυτα προς το παρων.!

mc95078
19-06-2007, 09:27
Καλημέρα σε όλους...όπως είπε νωρίτερα κάποιος κ' εγώ είδα νερό και μπήκα ! Ίσως πάλι να άκουσα κυματάκια...ή να είδα κάποιο μπαλόνι να φουσκώνει...ποιος ξέρει...:cool:...

Κατά τα λοιπά, είμαι Μηχανολόγος από εδώ γύρω (Πολυτεχνείο...), μεταπτυχιακός στο Ναυτιλιακό στον Πειραιά...ιστιοπλόος (όποτε μένει χρόνος...) ...κτλ...

Χαίρομαι πολύ που βρήκα την παρέα σας, με την προτροπή του φίλου μου (thanks nala...)

Βίρα !!!

nala
19-06-2007, 09:35
Kalos hrthes, omorfa den eine edo mesa e??? ti les???

an kai akoma eimaste tzobena toulaxiston sto forum giati pragmatika exoume foresei kai kapies grammes ston omo....

ante kala na perouse edo mesa....


Καλημέρα σε όλους...όπως είπε νωρίτερα κάποιος κ' εγώ είδα νερό και μπήκα ! Ίσως πάλι να άκουσα κυματάκια...ή να είδα κάποιο μπαλόνι να φουσκώνει...ποιος ξέρει...:cool:...

Κατά τα λοιπά, είμαι Μηχανολόγος από εδώ γύρω (Πολυτεχνείο...), μεταπτυχιακός στο Ναυτιλιακό στον Πειραιά...ιστιοπλόος (όποτε μένει χρόνος...) ...κτλ...

Χαίρομαι πολύ που βρήκα την παρέα σας, με την προτροπή του φίλου μου (thanks nala...)

Βίρα !!!

efouskayak
19-06-2007, 09:49
Καλώς τους !!!!!!!!!

Petros
19-06-2007, 12:06
Εδω μονο καλα περναμε :D

Καλως ηρθατε.

nala
19-06-2007, 12:12
Εδω μονο καλα περναμε :D

Καλως ηρθατε.
Nai pragmati apo extes pou mpika , koitao ola ta palia posts kai exo ftiaksei thn diathesi mou. exei poli iliko kai kalo iliko.

Maroulis Nikos
19-06-2007, 12:16
Καλημέρα
Καλώς ήρθατε και απο εμένα ;)

evridiki
20-06-2007, 09:59
Μια χαρουμενη καλημερα και ενα θερμο καλως ορισμα σε ολους......:D
Και εγω παντως ειδα θαλασσα και μπηκα.....α...ρε...Ελληνες.....θαλασσα, ηλιος....και πολλα πολλα αλλα!!!!!!!:D:D

mastrokostas
20-06-2007, 20:30
Μην τους ακούς !Έτσι λενε στην αρχή μέχρι να μπαρκάρεις ,και μετά κάτι τζοβενα ,ναύτες και δοκίμια, τα έχουνε στο τρέξιμο !XAXAXAXA!
Καλός ήρθες !

Petros
20-06-2007, 21:03
Mastrokosta to thema sou akoma perimenw. Gia na matheis na mas ektheteis ston kainourgio kosmo xaxaxaxaxaxa:cool:

mastrokostas
20-06-2007, 21:18
Mastrokosta to thema sou akoma perimenw. Gia na matheis na mas ektheteis ston kainourgio kosmo xaxaxaxaxaxa:cool:
Ωχ!Ωχ! Αρχίσαμε !και θα πεταχτή και η Εφη να μας ρίξει καμιά καμπάνα ,διότι ήμαστε εκτός θέματος!! Δρομοοο!!

efouskayak
21-06-2007, 12:33
Ωχ!Ωχ! Αρχίσαμε !και θα πεταχτή και η Εφη να μας ρίξει καμιά καμπάνα ,διότι ήμαστε εκτός θέματος!! Δρομοοο!!

Terminator είναι το δευτερο nick μου όχι κωδωνοκρούστης!!!!

AnchoR
22-06-2007, 23:52
Καλημερα σε ολους σας..
Με αφορμη το topic που ανοιξε η εφη,ας γνωριστω και εγω.
Ειμαι ο Θανος,2ετης σπουδαστης στην Ακαδημια Ε.Ν. Ιονιων Νησων και παρακολουθω αυτο το site εδω και λιγο καιρο.
Χαιρομαι να βλεπω κοσμο να ασχολειται γενικοτερα με τη Θαλασσα..
Καλη συνεχεια κυριες και κυριοι..

efouskayak
23-06-2007, 08:50
Καλως ορισες εμείς χαιρόμαστε για την συμμετοχή σας.

AnchoR
23-06-2007, 12:58
Καλώς σας βρήκα λοιπόν.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να αποφοίτησε απο τη σχολή Ασπροπύργου και γενικότερα τί παίζει εκεί..Μαθήματα και καθηγητές εννοώ.
Δέν ξερω άν ταιριάζει η ερώτησή μου σε αυτό το topic,άν όχι πάντως, feel free να το μεταφέρετε κάπου αλλού.

conteineras
30-06-2007, 23:04
Γεια σας και απο μενα... ειμαι ανθυποπλοιαρχος σε κοντεινεραδικα.πολυ καλο site, με ενδιαφεροντα θεματα.

Petros
01-07-2007, 10:08
Καλως ηρθες και καλα ταξιδια

jola
01-07-2007, 11:27
Καλημέρα και από μένα, μόλις αποφοίτησα απο τη Σχολή Πλοιάρχων του Ασπρόπυργου. Διακοπές μεχρι τον Σεπτέμβρη και μετά δουλειά...

Petros
01-07-2007, 16:31
Καλως τον jola, καλη σταδιοδρομια πρωτα απ' ολα και καλη περιηγηση στο forum.

tankerman
25-07-2007, 13:43
Φιλοι μου γεια σας ονομαζομαι Δημητρης ειμαι 35 ετων και ταξιδευω ως Β Μηχανικος με διπλωμα Α με πλοια Tankers βλεπω το φορουμ πολυ καλο , αλλα το ανακαλυψα σχετικα αργα μιας και σε δυο τρεις μερες φευγω για Fujairh στην παραλαβη του νεου πλοιου της Κristen Νavigation ASTRO TAURUS λυπαμαι που θα ειμαι απων απο αυτο το φορουμ.
φιλικα
Δημητρης

nala
25-07-2007, 13:47
Φιλοι μου γεια σας ονομαζομαι Δημητρης ειμαι 35 ετων και ταξιδευω ως Α Μηχανικος με πλοια Tankers βλεπω το φορουμ πολυ καλο , αλλα το ανακαλυψα σχετικα αργα μιας και σε δυο τρεις μερες φευγω για Fujairh στην παραλαβη του νεου πλοιου της Κristen Νavigation ASTRO TAURUS λυπαμαι που θα ειμαι απων απο αυτο το φορουμ.
φιλικα
Δημητρης

Na se kala kai kalo taksidi. Otan giriseis ta leme.

CHS
17-08-2007, 14:43
Βρήκατε νερό και μπήκατε?

Γρήγορα τη Bilge pump να μην πνιγούμε:-? :D;)

Παρακολουθώ και εγώ το φόρουμ εδώ και λίγο καιρό και είμαι ικανοποιημένος που υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις σε θέματα σχετικά με τον ευρήτερο χώρο της ναυτιλίας και γενικότερα της θάλασσας που τόσο πολυ αγαπούν όλοι οι Έλληνες!

Keep up the good work!!!!!!

Maroulis Nikos
17-08-2007, 22:14
Βρήκατε νερό και μπήκατε?

Γρήγορα τη Bilge pump να μην πνιγούμε:-? :D;)

Παρακολουθώ και εγώ το φόρουμ εδώ και λίγο καιρό και είμαι ικανοποιημένος που υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις σε θέματα σχετικά με τον ευρήτερο χώρο της ναυτιλίας και γενικότερα της θάλασσας που τόσο πολυ αγαπούν όλοι οι Έλληνες!

Keep up the good work!!!!!!


καλώς τον ;)

caterina75
18-08-2007, 19:58
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε (καλές διακοπές για μας τους αδειούχους!)

Είμαι η Κατερίνα, από Χαλκίδα και δουλεύω σε κατασκευαστική εταιρεία σκαφών αναψυχής.
Πέρα από αυτό είμαι εθισμένη με ότι αφορά τη θάλασσα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
Στην αρχή με μια βάρκα "ιδιοκατασκευής" του πατέρα μου και ατελείωτες ώρες με καθετή και συρτή μετά με καταδύσεις με ψαροντούφεκο στις βραχώδεις παραλίες της περιοχής.
Το όνειρό μου κάποια στιγμή είναι να πάρω ένα cabin σκαφάκι γύρω στα 6μέτρα για να συνδυάζω το ψάρεμα με κοντινές αποδράσεις, όπως επίσης να βρω και τον χρόνο να ξεκινήσω τα μαθήματα ιστιοπλοϊας που τόσο λατρεύω!

Maroulis Nikos
20-08-2007, 11:36
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε (καλές διακοπές για μας τους αδειούχους!)

Είμαι η Κατερίνα, από Χαλκίδα και δουλεύω σε κατασκευαστική εταιρεία σκαφών αναψυχής.
Πέρα από αυτό είμαι εθισμένη με ότι αφορά τη θάλασσα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.


καλημέρα Κατερίνα καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Χαίρομαι πραγματικά που είσαι στην παρέα μας, χρειαζόμαστε τις εμπειρίες σου για να αναπτύξουμε την συγκεκριμμένη ενότητα.... ;)

caterina75
20-08-2007, 12:09
Νικόλα σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!
Οι γνώσεις μου είναι πολύ πολύ λίγες -και μάλιστα μόνο για ένα συγκεκριμένο αντικείμενο- αλλά όπου μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως.

mastrokostas
20-08-2007, 13:12
Καλώς την πατριώτισσα απο τα τρελα νερα!!

caterina75
20-08-2007, 13:21
Καλώς σας βρήκα έτερε ΤρελλοΝερίτη!!!

Maroulis Nikos
20-08-2007, 13:34
Νικόλα σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!
Οι γνώσεις μου είναι πολύ πολύ λίγες -και μάλιστα μόνο για ένα συγκεκριμένο αντικείμενο- αλλά όπου μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως.

Σημασία για εμάς δεν έχουν μόνο οι γνώσεις ας είναι λίγες αλλά να είμαστε μια καλή παρέα !!!
Φανταστείτε ότι το naytilia.gr είναι ενα πλοίο, σκάφος κ.ο.κ. και όλοι εμείς τα μέλη του ταξιδεύουμε μαζί του.....

Kyriakos
20-08-2007, 15:03
Σημασία για εμάς δεν έχουν μόνο οι γνώσεις ας είναι λίγες αλλά να είμαστε μια καλή παρέα !!!
Φανταστείτε ότι το naytilia.gr είναι ενα πλοίο, σκάφος κ.ο.κ. και όλοι εμείς τα μέλη του ταξιδεύουμε μαζί του.....

:shock::shock::shock:

Κάτι τέτοιο δεν είπε και ο καπετάνιος του Τιτανικού?

Maroulis Nikos
20-08-2007, 15:14
:shock::shock::shock:

Κάτι τέτοιο δεν είπε και ο καπετάνιος του Τιτανικού?

λες να καταλήξουμε σαν τον Τιτανικό ?

caterina75
20-08-2007, 15:16
λες να καταλήξουμε σαν τον Τιτανικό ?

O Tιτανικός είχε έναν μόνο καπετάνιο ... μεις εδώ έχουμε πολλούς και ικανούς!

Kyriakos
20-08-2007, 15:38
λες να καταλήξουμε σαν τον Τιτανικό ?

Ναι... να γράψουμε ιστορία....


O Tιτανικός είχε έναν μόνο καπετάνιο ... μεις εδώ έχουμε πολλούς και ικανούς!


Κάτσε να μιλήσουν και οι άλλοι....;)

caterina75
20-08-2007, 16:09
Προσωπικά είμαι δηλωμένη άσχετη!!!!!!

Kyriakos
20-08-2007, 16:19
Προσωπικά είμαι δηλωμένη άσχετη!!!!!!

Συγνώμη... Κάτσε να μιλήσουν και οι άλλοι καπετάνιοι, να δεις - εννοούσα!:D

thenia
29-08-2007, 13:40
καλησπερα σε ολους !!!!!με λενε θενια ,ειμαι 19 χρονων(τωρα πια επισημα φοιτητρια ...)
βρηκα το site καθως εψαχνα πληροφοριες για τις ΑΕΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ !! ειναι η σχολη στην οποια ηθελα να περασω και τελικα τα καταφερα!!ηθελα απλα να αναφερω οτι το site ειναι πολυ ενδιαφερον, σε κανει και κολλας αν ενδιαφερεσαι γι αυτα τα θεματα! εμαθα πολλα απο τις πιο παλιες συζητησεις σας στο forum (πραγματα που κανενας δεν ειναι διατεθημενος να αναλυσει σε εναν μαθητη που ενδιαφερεται να μαθει τι επιτελους θελει να κανει στην ζωη του,και ποσο μαλλον γι αυτον τον τομεα που δεν ξερουν πολλοι ανθρωποι,αλλα ολοι οι ασχετοι εχουν να σου πουν και απο μια βλακεια γι αυτην με αποτελεσμα να σε κανουν να πιστευεις πραγματα που ουτε κατα διανοια ισχυουν....)

σας ευχαριστω και παλι και ελπιζω να μη σας κουρασα με την πολυλογια μου.αλλα επρεπε να τα αναφερω.....

efouskayak
29-08-2007, 13:49
Καλώς την συγχαρητήρια για την εισαγωγή σου στην σχολή και καλή συνέχεια .

nala
30-08-2007, 10:04
καλησπερα σε ολους !!!!!με λενε θενια ,ειμαι 19 χρονων(τωρα πια επισημα φοιτητρια ...)
βρηκα το site καθως εψαχνα πληροφοριες για τις ΑΕΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ !! ειναι η σχολη στην οποια ηθελα να περασω και τελικα τα καταφερα!!ηθελα απλα να αναφερω οτι το site ειναι πολυ ενδιαφερον, σε κανει και κολλας αν ενδιαφερεσαι γι αυτα τα θεματα! εμαθα πολλα απο τις πιο παλιες συζητησεις σας στο forum (πραγματα που κανενας δεν ειναι διατεθημενος να αναλυσει σε εναν μαθητη που ενδιαφερεται να μαθει τι επιτελους θελει να κανει στην ζωη του,και ποσο μαλλον γι αυτον τον τομεα που δεν ξερουν πολλοι ανθρωποι,αλλα ολοι οι ασχετοι εχουν να σου πουν και απο μια βλακεια γι αυτην με αποτελεσμα να σε κανουν να πιστευεις πραγματα που ουτε κατα διανοια ισχυουν....)

σας ευχαριστω και παλι και ελπιζω να μη σας κουρασα με την πολυλογια μου.αλλα επρεπε να τα αναφερω.....

Kalos thn, Sixaritiria gia thn epitixia sou stis eksetaseis. Pou akribos mpikes?

Edo briskeis kai anthropous me naytiki kai naytiliaki pira pou omos se sxesi me alous theloun na miloun, na mirastoun tis gnoseis tous kai tis empiries tous. ayto eine kai to kiriarxo stixio ton gorums.... h epikoinonia.! Kala na pernas.

thenia
30-08-2007, 19:40
Kalos thn, Sixaritiria gia thn epitixia sou stis eksetaseis. Pou akribos mpikes?

Edo briskeis kai anthropous me naytiki kai naytiliaki pira pou omos se sxesi me alous theloun na miloun, na mirastoun tis gnoseis tous kai tis empiries tous. ayto eine kai to kiriarxo stixio ton gorums.... h epikoinonia.! Kala na pernas.


ευχαριστω nala.....δεν εχω μαθει ακομα σε ποια περιοχη μπηκα αυτα τα αποτελεσματα βγαινουν στις 10 σεπτεμβριου!(οταν μαθω θα σας στειλω ενα μηνυμα να μου πειτε την γνωμη σας εαν ξερετε γι αυτην)
μεχρι τοτε κανω υπομονη!!:cool:

εδω αυτα που συζητατε με εχουν βοηθησει παρα πολυ!!!ειχα μια τρελα με αυτην την σχολη αλλα με αυτα που εχω διαβασει εδω μου αρεσει ακομα περισσοτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(ελπιζω να μπορω να σε ρωτησω, αν εχω καποια πληροφορια!!!:))

stelios
24-01-2008, 20:01
Kalispera k apo emena! Eimai o Stelios eimai 24 xronon kai parakoloutho kairo to forum sas to opoio vrisko eksairetiko!
Exo k ego trela me tin nautilia k etsi ekana tin praktiki mou askisi sto tmima diaxeirisis planon tis HSW..polu endiaferon empeiria!
Tora eimai fantaros-stin adeia apoluseos vevaia- kai psaxno soga siga gia douleia..

afta gia mena!

Stelios

Apostolos
24-01-2008, 23:36
Καλως όρισες και εσυ!

kalypso
24-01-2008, 23:37
καλώς όρισες Στέλιο!!!!!

Maroulis Nikos
24-01-2008, 23:41
καλώς ήρθες στην παρέα μας.

evridiki
25-01-2008, 13:10
Καλως ορισες και καλος πολιτης συντομα...

nlevog
26-01-2008, 01:05
Είμαι ο Νίκος, και πραγματικά δεν περίμενα ένα τετοιο site. Είμαι πολυ χαρούμενος που το βρήκα.

Είμαι Ναυπηγός Μηχανολόγος σε.... Ναυτιλιακη...

Καλη συνεχεια

kalypso
26-01-2008, 01:07
καλώς όρισες!!!:)

SailinG
05-02-2008, 22:45
Καλως σας βρηκα... Πανος... Purchasing Manager

Καλη συνεχεια σε ολους και μακρια απο "προβληματα" του "5 λεπτα πριν φυγω για το σπιτι" ;)

Maroulis Nikos
05-02-2008, 22:48
καλως ήρθες ;)

evridiki
06-02-2008, 13:54
nlevog kai sailing καλως ορισατε και καλες απολαυσεις!!!

ASTROFEGGIA
08-02-2008, 11:42
:pγεια και χαρά σε όλους και απο μένα!!
είμαι η Μόνια 28 ετών και εργάζομαι ως πλοιοσυνοδός εδώ και 3 σχεδόν χρόνια.
Το συγκεκριμένο site το παρακολουθώ αρκετούς μήνες-όχι όμως συστηματικά λόγω δύσκολου ωραρίου στη δουλειά-και μπορώ να πώ ότι δίσταζα να γράψω κάτι..
Τον τελευταίο καιρό είχα τη δυνατότητα να σας παρακολουθώ πιο συστηματικά και αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το συγκεκριμένο φόρουμ αποτελεί ένα χώρο που απαρτίζεται απο ανθρώπους που σίγουρα έχουν μια κοινή αγάπη.. τη θάλασσα. . αλλά και καλή ψυχή.
είστε όλοι τόσο πρόσχαροι και αγαπητοί που όποιος αποφασίσει να μπεί στην παρέα σας δεν το μετανιωνει.
φιλιά σε όλη την παρέα και.. καλά ταξίδια σε όλους. Ακόμη και σε αυτούς που ταξιδεύουν μόνο με το μυαλό!!!!!! :p

marina
08-02-2008, 11:46
Καλώς μας ήρθες :p

scoufgian
08-02-2008, 12:00
:pγεια και χαρά σε όλους και απο μένα!!
είμαι η Μόνια 28 ετών και εργάζομαι ως πλοιοσυνοδός εδώ και 3 σχεδόν χρόνια.
Το συγκεκριμένο site το παρακολουθώ αρκετούς μήνες-όχι όμως συστηματικά λόγω δύσκολου ωραρίου στη δουλειά-και μπορώ να πώ ότι δίσταζα να γράψω κάτι..
Τον τελευταίο καιρό είχα τη δυνατότητα να σας παρακολουθώ πιο συστηματικά και αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το συγκεκριμένο φόρουμ αποτελεί ένα χώρο που απαρτίζεται απο ανθρώπους που σίγουρα έχουν μια κοινή αγάπη.. τη θάλασσα. . αλλά και καλή ψυχή.
είστε όλοι τόσο πρόσχαροι και αγαπητοί που όποιος αποφασίσει να μπεί στην παρέα σας δεν το μετανιωνει.
φιλιά σε όλη την παρέα και.. καλά ταξίδια σε όλους. Ακόμη και σε αυτούς που ταξιδεύουν μόνο με το μυαλό!!!!!! :p
να σαι καλα και σ ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια

Fedoraman
17-02-2008, 10:46
Γεια σε όλους!

Είμαι (προς το παρόν) μαθητης στη Γ΄λυκείου (:twisted:) και δίνω πανελλήνιες, έχοντας ως στόχο την σχολή (ποια αλλη?)......Όπως πολυ σωστά είπαν και οι άλλοι προλαλήσαντες, είδα θάλασσα και μπήκα!Απο μικρό παιδί είχα το μικρόβιο εκτός του ότι πάντα υπήρχε μια βάρκα πρόχειρη στο σπίτι,το δωμάτιο μου ήταν και είναι γεμάτο μοντέλα πλοιων (και αεροπλάνων) στα οποία είχα όνειρο να μπω κάποτε και να ταξιδέψω.Ελπίζω να περνάμε καλά και θέλω να ευχηθώ και καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φέτος και στα παιδιά που είναι στα βαπόρια, καλές θάλασσες.

marina
17-02-2008, 10:51
Καλώς μας ήρθες και κάθε επιτυχία στις πανελλήνιες......μην αγχώνεσαι.....όλοι έχουμε περάσει από εκεί που είσαι:p Βάλε σωστό πρόγραμμα και ο στόχος θα επιτευχθεί!! Καλά ταξίδια.....:cool:

JASON12345
17-02-2008, 11:16
Γεια σε όλους!

Είμαι (προς το παρόν) μαθητης στη Γ΄λυκείου (:twisted:) και δίνω πανελλήνιες, έχοντας ως στόχο την σχολή (ποια αλλη?)......Όπως πολυ σωστά είπαν και οι άλλοι προλαλήσαντες, είδα θάλασσα και μπήκα!Απο μικρό παιδί είχα το μικρόβιο εκτός του ότι πάντα υπήρχε μια βάρκα πρόχειρη στο σπίτι,το δωμάτιο μου ήταν και είναι γεμάτο μοντέλα πλοιων (και αεροπλάνων) στα οποία είχα όνειρο να μπω κάποτε και να ταξιδέψω.Ελπίζω να περνάμε καλά και θέλω να ευχηθώ και καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φέτος και στα παιδιά που είναι στα βαπόρια, καλές θάλασσες.

Γεια σου φίλε!
Είσαι ο μόνος που πάει σχολείο από δω μέσα όπως και εγώ.(αν υπάρχει άλλος να το διαψεύσει)
Βέβαια και πάλι η διαφορά ηλικίας είναι μεγάλη:(.
Καλώς όρισες στην παρέα μας.

Nautikos II
17-02-2008, 11:56
Γεια σε όλους!

Είμαι (προς το παρόν) μαθητης στη Γ΄λυκείου (:twisted:) και δίνω πανελλήνιες, έχοντας ως στόχο την σχολή (ποια αλλη?)......Όπως πολυ σωστά είπαν και οι άλλοι προλαλήσαντες, είδα θάλασσα και μπήκα!Απο μικρό παιδί είχα το μικρόβιο εκτός του ότι πάντα υπήρχε μια βάρκα πρόχειρη στο σπίτι,το δωμάτιο μου ήταν και είναι γεμάτο μοντέλα πλοιων (και αεροπλάνων) στα οποία είχα όνειρο να μπω κάποτε και να ταξιδέψω.Ελπίζω να περνάμε καλά και θέλω να ευχηθώ και καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φέτος και στα παιδιά που είναι στα βαπόρια, καλές θάλασσες.
Oλοι στην ιδια θαλασσα πλεουμαι, Καλως ηρθες

mariosp
17-02-2008, 12:35
Kαλημερα σας ειμαι και εγω ενα καινουργιο μελος του nautilia.Ειμαι μαθητης Β λυκειου και εχω ως στοχο σχολη εμποροπλοιαρχων.το εχω αποφασισει εδω και 3 χρονια και δεν με ενδιαφερει καποια αλλη σχολη!

Nautikos II
17-02-2008, 12:41
Καλως μας ωρισες και εσυ, ευχες για ενα καλο ταξιδι με το Μ/V Nautilia II

JASON12345
17-02-2008, 14:07
.Ειμαι μαθητης Β λυκειου και εχω ως στοχο σχολη εμποροπλοιαρχων.

Σόρυ σόρυ,βιαστικό σχόλιο:D

Νικόλας
17-02-2008, 14:57
καλως ήλθατε όλοι στην παρέα μας μην ξεχνάτε και εγώ ειμαι μαθητής τις β΄λυκείου οπότε φίλε jason είμαστε αρκετοί

Maroulis Nikos
17-02-2008, 17:38
καλώς ήρθατε στην παρέα μας.

kalypso
18-02-2008, 15:05
Καλώς όρισες mariosp!!

evridiki
18-02-2008, 20:39
Καλως τα, τα νεα "αιματα"...Παιδια, χαρα μας που σας εχουμε στην παρεα μας!!!!:D

jortheo
18-02-2008, 23:01
Γεια σας, ειμαι ενας λατρης των Μεσων Μαζικης Μεταφορας.

kalypso
18-02-2008, 23:05
καλώς μας ήρθες jortheo

marina
19-02-2008, 09:02
Καλώς μας ήρθατε και καλά ταξίδια στο forum:)

Velista
28-02-2008, 16:10
Δεν μου μύρισε μόνο θάλασσα, αλλά είδα και φως και μπήκα. ΄Εκανα μιά μικρή περατζάδα πριν "μπαρκάρω" και βλέπω τους περισσότερούς σας νέους και θαλασσινούς (έστω και μέλλοντες ορισμένοι). Μάλλον είμαι μεγάλος για τη παρέα, αλλά σκοπεύω να μείνω. Πολλά χρόνια στα αλμυρά (πολλά!!) και συνεχίζω με πανιά. Θα πούμε κι άλλα. Νάστε καλά. Καλά ταξίδια σε όσους μας διαβάζουν απ' τα -πραγματικά- πέλαγα.

nautikos
28-02-2008, 17:34
Μάλλον είμαι μεγάλος για τη παρέα, αλλά σκοπεύω να μείνω.

Καταρχην καλωσορισες στην παρεα μας. Δεν υπαρχουν ορια ηλικιας πιστευω για τα θεματα που συζηταμε εδω, αρκει να εισαι καραβολατρης! Ισα ισα μπορει αν εισαι και λιγο μεγαλυτερος να μας προσφερεις γνωση που εμεις δεν κατεχουμε ισως. Καλα ταξιδια!

Παναγιώτης
28-02-2008, 20:13
Δεν μου μύρισε μόνο θάλασσα, αλλά είδα και φως και μπήκα. ΄Εκανα μιά μικρή περατζάδα πριν "μπαρκάρω" και βλέπω τους περισσότερούς σας νέους και θαλασσινούς (έστω και μέλλοντες ορισμένοι). Μάλλον είμαι μεγάλος για τη παρέα, αλλά σκοπεύω να μείνω. Πολλά χρόνια στα αλμυρά (πολλά!!) και συνεχίζω με πανιά. Θα πούμε κι άλλα. Νάστε καλά. Καλά ταξίδια σε όσους μας διαβάζουν απ' τα -πραγματικά- πέλαγα.

Καλωσόρισες στην παρέα μας Velista και να είσαι σίγουρος ότι κανένας δεν είναι μεγάλος για την παρέα μας...

thodoris7
29-03-2008, 20:37
Καλησπέρα σας,

βρήκα το forum σας,ύστερα από αναζήτηση στο google για εργασία στο εξωτερικό.Το ονομά μου είναι Θοδωρής,είμαι 30 χρονών και ιδιωτικός υπάλληλος και ψάχνω να συγκρίνω τις εργασιακές συνθήκες στο εξωτερικό με αυτή στην Ελλάδα.
Σε πρώτη ματιά που έριξα στο φόρουμ,φαίνεται καλοστημένο και η προσπάθεια πολύ καλή.

Καλώς σας βρήκα!

kalypso
29-03-2008, 20:47
καλησπέρα!καλώς μας ήρθες thodoris7

thodoris7
29-03-2008, 20:54
Ευχαριστώ kalypso!!!:)

efouskayak
29-03-2008, 22:04
καλως μας ήρθες θοδωρή υπάρχει σχετικό θέμα με αυτό που σε ενδιαφέρει ελπίζω να βρείς τις πληροφορίες που ψάχνεις.:)

Nautikos II
29-03-2008, 22:34
Νεο Αιμα στην ομαδα, καλως ηρθες φιλε Τhodoris7

Baggeliq
29-03-2008, 23:27
Καλωσόρισες στην παρέα μας thodoris7 (http://forum.nautilia.gr/member.php?u=3060)
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΔΩ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ........
ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΝ ΕΠΕΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ?

thodoris7
01-04-2008, 21:11
Φίλε Baggeliq ,

παίρνω πληροφορίες για την ζωή στο εξωτερικό σε σχέση με την Ελλάδα.
Γενικά βλέπω μία φθίνουσα πορεία στην ζωή των Ελλήνων και θέλω να βρω απαντήσεις σε ερώτημα Ελλάδα ή εξωτερικό (http://mofeu.eu/forum/showthread.php?t=1212);

Κάποτε είχα την ευκαιρία να δουλέψω στο εξωτερικό αλλά κάποια προσωπικά μου,προβλήματα δεν με άφησαν συν ότι ήμουν και μικρότερος σε ηλικία για να πάρω αυτή την απόφαση.

Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα! :)

evridiki
02-04-2008, 11:41
Το καλως ορισμα και απο μενα....
Εισαι ιδιωτικος υπαλληλος αλλα με τι ειδικοτητα? Η ζωη και οι συνθηκες εργασιας εξω σιγουρα ειναι διαφορετικες....
Αν εισαι καλος το εκτιμανε και σε πληρωνουν αναλογα, η ποιοτητα ζωης ομως -αν και εξαρταται καθαρα απο το τι ανθρωπος εισαι....κοινωνικος, δημοφιλης, εσωστρεφης- ειναι αναλογη απο την χωρα και την κουλτουρα που θα εισαι....

Εχω φιλους που εργαζονται εξω και υπαρχει μια διαφορα....οσοι εφυγαν για να δουλεψουν σχετικα μεγαλοι θελουν να γυρισουν πισω...οσοι εφυγαν απο φοιτητες δεν εχουν κανενα προβλημα να μεινουν..ισως γιατι αυτα που ακουγονται για την ελλαδα ειναι και φουσκωμενα λιγο....

Σαν τους Ελληνες παντως ...πουθενα δεν θα βρεις .... Εξαρταται και τι προτερεοτητες βαζεις στην ζωη σου...

Γενικα ολα αυτα ...περιμενω περισσοτερα απο σενα....

thodoris7
02-04-2008, 12:18
Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος στον τομέα της Πληροφορικής;

Έχεις δουλέψει στο εξωτερικό;

evridiki
02-04-2008, 19:13
Eχω συνεργαστει αμεσα αλλα και με πολυεθνικες απο εδω...
Eγινε και προταση απο αμερικανικη εταιρεια που ειχα παει και ηρθα σε επαφη...αλλα τελικα ζυγιζεις τα παντα ....το σκεφτομαι ακομα αλλα τα θετικα ειναι αρκετα εδω.... αν το παν για σενα ειναι μονο τα οικονομικα τοτε να πας....σε ποια χωρα σκεφτεσαι? αν θες στειλε και pm.

thodoris7
02-04-2008, 22:06
Eχω συνεργαστει αμεσα αλλα και με πολυεθνικες απο εδω...
Eγινε και προταση απο αμερικανικη εταιρεια που ειχα παει και ηρθα σε επαφη...αλλα τελικα ζυγιζεις τα παντα ....το σκεφτομαι ακομα αλλα τα θετικα ειναι αρκετα εδω.... αν το παν για σενα ειναι μονο τα οικονομικα τοτε να πας....σε ποια χωρα σκεφτεσαι? αν θες στειλε και pm.

Δεν είναι μόνο το οικονομίκο.Είναι πολύπλοκο το θέμα!

delos
03-07-2008, 21:25
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! Κανετε υπεροχη δουλεια με το site που πιστευω ειναι απο τα πληρεστερα ελληνικα forum! Βρηκα πληροφοριες που θεωρουσα οτι δεν εχει φυλαξει κανεις! Να στε καλα κ συνεχιστε ετσι.
Καραβολατρης και γω απο πιτσιρικι καθως μεγαλωσα πηγαινοερχομενος απο Πειραια-Πατμο κ αντιστροφα με την ΔΑΝΕ κ τα Ιαλυσος, Ροδος και Πατμος (RIP...).
Αυτα τα λιγα, ελπιζω να τα λεμε απο τις σελιδες του forum :)

Leo
03-07-2008, 22:08
Καλώς ήρθες κοντά μας φίλε.... καλά ταξίδια μαζί μας:D

Captain_Nionios
03-07-2008, 23:38
Καλως ηρθες φιλε.Ελπιζω να μεινεις για πολυ καιρο στην παρεα μας.


ΥΓ:Πολυ ωραιο το ονομα χρηστη που εβαλες.Αχ τι μα κανεις...

delos
03-07-2008, 23:44
Χαχαχα thanks φιλε μου! Να σου πω την αληθεια ομως δεν το εβαλα λογω Δηλου απλα ετσι με φωναζουν οι φιλοι μου...απο το ονομα μου Παντελης, Πατινιωτης γαρ.... Παντως εχω ακουσει τα καλυτερα για τη Δηλο και σιγουρα καποια στιγμη θα την επισκευθω!!

Captain_Nionios
03-07-2008, 23:49
Εχεις δικιο για τη Δηλο,αλλα επειδη ο καθενας με την τρελα του και ο Captain_Nionios με τις διδυμες γαλλιδες του,εννοω αυτο το Δηλος: http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=24638&highlight=%C4%E7%EB%EF%F2
:p;)

delos
03-07-2008, 23:56
Α μαλιστα καταλαβα..ερωτας! Δεν πηγε το μυαλο μου γιατι το βαπορι δεν το θυμαμαι καθολου! Ερχοταν Πειραια? Αν ερχοταν πιστευω θα το θυμομουνα!

Orion_v
10-07-2008, 13:58
Καλως σας βρηκα , αν και μεγαλος λατρης των "πετουμενων" και ορεσιβιος :D λογω καταγωγης , λεω να μπαρκαρω μαζι σας επειδη μου αρεσουν οι περιπετειες , αν και αμαθος απο θαλασσα ( τα συνηθισμενα ταξιδια του τουριστα εχω κανει :mrgreen: ) . Ελπιζω να μη με πεταξετε στη θαλασσα :mrgreen::p

sylver23
10-07-2008, 14:02
καλως ηρθες

Captain_Nionios
10-07-2008, 14:26
Καλω ηρθες και νομιζω θα μπεις σιγα σιγα στο κλιμα.Θαλασσα,ομορφες ακτες,βαπορια και σκαφη οτι θα βρεις εδω μεσα.Καλη διασκεδαση.;)

Orion_v
10-07-2008, 16:21
Ευχαριστω παιδια , να 'στε καλα !!!

fotini86
01-08-2008, 12:16
Καλησπέρα σε όλη την παρέα αυτού του καταπληκτικού forum (αν δεν πενέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :) :) :)).

Ονομάζομαι Φωτεινή, είμαι τελοιόφητη του Παν/μίο Αιγαίου, Τμήματος Ναυτιλίας & Επιχειρηματικών Υπηρεσιών και αναμένω από στιγμή σε στιγμή να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό μου.

Η λατρεία για την θάλασσα ξεκίνησε κάπως "επισοδιακά" θα έλεγα ....

Αυτά για την ώρα

Orion_v
02-08-2008, 19:06
Καλως τη !!! :D

veronika
03-08-2008, 02:03
Γεια σε ολους σας!Αν και δεν ειχα ποτε ιδιαιτερη σχεση με τι θαλασσα,αρχιζω σιγα σιγα να αποκταω,αφου εχω σχεση εδω και μερικους μηνες με ναυτικο.Χαιρομαι πολυ που υπαρχει ενα site σαν το nautilia.gr.Διαβασα πολυ ενδιαφερουσες αποψεις και ενημερωθηκα για πραγματα που ουτε τα φανταζομουν!Αλλες φορες συγκινηθηκα η και χαμογελασα διαβαζοντας κατι.Πιστευω πως το site θα αποδειχθει χρησιμο και ενημερωτικο για μενα καθως και ενας καλος φιλος για τους δυσκολους μηνες που με περιμενουν....Ευχομαι τα καλυτερα σε ολους!

Rocinante
03-08-2008, 09:20
Καλως ορισες στην παρεα μας VERONIKA. Ετσι ειναι οπως τα λες. Το Nautilia.gr σε ενημερωνει σε διασκεδαζει και καποιες φορες γινεται αφορμη για προβληματισμο.Ασε δε τις συναντησεις και τα ταξιδια (ενταξει ενα εχουμε κανει ως τωρα :D ) Ειναι η καλυτερη συντροφια.

vinman
04-08-2008, 13:20
Καλημέρα σε όλους...!!!
Το όνομα μου είναι Μάνος,είμαι 34 ετών και αν και είμαι τελείως άσχετος επαγγελματικά με τη θάλασσα (εκτός από μία περίοδο δύο ετών που δούλευα σε πρακτορείο στον Πειραιά),είμαι φανατικός καραβολάτρης απο μικρός και παραμένω ως τώρα!!
Πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου να φωτογραφίζει πλοία...(ακόμα και τις παλιές καλές εποχές της δεκαετίας του 90 που αν σε έπαιρναν χαμπάρι οι λιμενικοί άρχιζε το κυνηγητό!!!)....και όποτε μπορώ συνεχίζω να φωτογραφίζω....
Κάνω αρκετά ταξίδια με πλοίο κάθε χρόνο...και όπως θα έχετε ήδη διαπιστώσει σχεδόν πάντα γυρίζω με αρκετό υλικό...
Επίσης τα τελευταία 5 χρόνια το γραφείο μου βρίσκεται στην Ακτή Μιαούλη οπότε έχω άμμεση επαφή με το λιμάνι και τα πλοία του...οπτικά!!!
(αν και απο τέλος Αυγούστου μετακομίζω για Αθήνα και αυτό θα μου κοστίσει συναισθηματικά αρκετά....5 χρόνια είναι αυτά...)
Χαίρομαι λοιπόν που μπαίνω στην όμορφη παρέα σας και επίσης πιο πολύ χαίρομαι που θα μπορώ να μοιράζομαι τις αναμνήσεις μου απο τα πλοία με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος με εμένα...!!!!
Καλά μας ταξίδια λοιπόν...!!!

lissos
23-08-2008, 02:58
Καλησπερα - μερα, οτι να ναι τελος παντων...

Δεν εφταιγα εγω...
Ειμαι γιος πλοιαρχου...
Δεν μπορουσα να κανω διαφορετικα... :rolleyes:

ecstasea
27-08-2008, 11:53
Καλημερα σε ολους, διαβαζω συχνα εδώ και καιρό ως επισκέπτης και μιας και δεν ξερω τι να κανω με τον ανυπαρκτο ελευθερο μου χρόνο πλεον ειμαι επίσημα μελος. ομολογώ πως υπάρχει πληθώρα πληροφόρησης σε ολα τα επιπεδα και αυτο ειναι πολυ σημαντικο.

καλη συνεχεια και καλως σας βρηκα.


Φιλικά

Πανος

sonia24
28-08-2008, 09:13
καλως μας βρήκατε και σας βρήκαμε λοιπον!! :rolleyes:

Έλενα
28-08-2008, 16:38
Ξενοκράτη, καλώς ήρθες σε αυτήν την παρέα φίλων της θάλασσας και των βαποριών!
Χαίρεται.....είμαι η Έλενα, 18 χρον'ων... και ελπίζω να μπω στην σχολή πλοιάρχων ασπρόπυργου........:oops:

mastrokostas
29-08-2008, 08:23
Καλή επιτυχία σου ευχόμαστε !!

Έλενα
29-08-2008, 12:19
:(
Καλή επιτυχία σου ευχόμαστε !!
Ευχαριστώ πολύ...
Καλό Χειμώνα σε όλους...

x-cruiser
29-08-2008, 14:52
:DΔιαβάζοντας όλο αυτό το διάστημα το site ήθελα να είμαι κι εγώ μέλος αυτής της ενδιαφέρουσας παρέας. Η Θεσσαλονίκη μας είναι μακριά? Προγραμματίστε και κάτι για τους εδώ φίλους! Καμμιά συνάντηση να γνωριστούμε ? Έχουμε κάτι μεζέδες super!!

Thanos AEN/A
03-09-2008, 12:02
Παιδια καλησπερα με λενε θαναση και ειμαι στην σχολη μηχανικων στον ασπροπυργο.

mastrokostas
03-09-2008, 12:15
Παιδια καλησπερα με λενε θαναση και ειμαι στην σχολη μηχανικων στον ασπροπυργο.
Καλώς ήρθες Θανάση στην παρέα μας .

jerry_p
03-09-2008, 17:42
:DΔιαβάζοντας όλο αυτό το διάστημα το site ήθελα να είμαι κι εγώ μέλος αυτής της ενδιαφέρουσας παρέας. Η Θεσσαλονίκη μας είναι μακριά? Προγραμματίστε και κάτι για τους εδώ φίλους! Καμμιά συνάντηση να γνωριστούμε ? Έχουμε κάτι μεζέδες super!!

καλώς μας βρήκες ...
... και να ήταν μόνο οι μεζέδες (το θέμα αυτό εποπτεύει ο Mastrokostas), οι Θεσσαλονικείς είναι πάντα ωραία παρέα!

george_gav21
04-09-2008, 14:23
geia sas paidia eimai o giwrgos apo volo 18 xronwn kai perimenw na perasw stin sxoli;) Y.G poli wraio site exete kanei me poli endiaferouses plirofories

george_gav21
04-09-2008, 17:24
KALWS SAS VRIKA SIMERA PERASA KAI MIXANIONA KAPETANIOS AN KSEREI KANEIS KATI GIA TIN SXOLI AS MOU STEILEI PLZ;)

fistikovoutiro
04-09-2008, 22:13
Καλώς σας βρήκα , συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας

Charlie Haas
09-11-2008, 18:26
Νέος στο φόρουμ , Καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας , συνεχίστε έτσι ....:D

sea_serenade
09-11-2008, 19:00
Νέος στο φόρουμ , Καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας , συνεχίστε έτσι ....:D

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε Charlie Haas, σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια:):):)

zissimo
17-11-2008, 23:51
Καλως σας βρηκα, και καλα πανια.
Ζησιμος απο Πατρα

KOB
22-11-2008, 11:59
Καλημερα σε ολους,
Ψαχνοντας διαφορα στο ιντερνετ, επεσα πανω στο φορουμ σας, το οποιο ειλικρινα φαινεται δουλεμενο με πολυ μερακι και ηταν κατι που χρειαζοταν σε αυτη το πολυ κλειστο industry.
Λεγομαι Κωνσταντινος, και αυτη τη στιγμη ειμαι operations manager σε μια εταιρια με 4 Bulk Carriers.
Εχοντας περασει στα 10 χρονια της Επαγγελματικης μου εμπειριας και απο chartering και απο operations, χαρα μου να βοηθησω οσο μπορω, εστω και με ενα μικρο λιθαρακι, στο να εμπλουτιστει η ωραια σας δουλεια/προσπαθεια με πληροφοριες.


Θα τα λεμε συχνα.
Καλως σας βρηκα λοιπον και ευχαριστω για τη φιλοξενια.


brgds
Κωνσταντινος

Nautikos II
22-11-2008, 13:44
Καλημερα σε ολους,

Ψαχνοντας διαφορα στο ιντερνετ, επεσα πανω στο φορουμ σας, το οποιο ειλικρινα φαινεται δουλεμενο με πολυ μερακι και ηταν κατι που χρειαζοταν σε αυτη το πολυ κλειστο industry.
Λεγομαι Κωνσταντινος, και αυτη τη στιγμη ειμαι operations manager σε μια εταιρια με 4 Bulk Carriers.
Εχοντας περασει στα 10 χρονια της Επαγγελματικης μου εμπειριας και απο chartering και απο operations, χαρα μου να βοηθησω οσο μπορω, εστω και με ενα μικρο λιθαρακι, στο να εμπλουτιστει η ωραια σας δουλεια/προσπαθεια με πληροφοριες.


Θα τα λεμε συχνα.
Καλως σας βρηκα λοιπον και ευχαριστω για τη φιλοξενια.


brgds

Κωνσταντινος

Καλως μας ηρθες

sea_serenade
22-11-2008, 18:14
Καλώς ήρθες KOB στην παρέα μας!!!

efouskayak
24-11-2008, 10:12
Καλημέρα καλώς ήρθες στην παρέα μας .

fotini86
25-11-2008, 16:22
Καλώς ήρθες ΚΟΒ σε μια πολυ-ταξιδεμένη παρέα!!!

rouli726
18-12-2008, 16:11
καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!ειμαι η εφη και εδω και εναμιση χρονο ζω στα καραβια.μπορει να μην ειμαι ναυτης η πλοιαρχος ειμαι ομως πληρωμα επιβατηγων,καζινο συγκεκριμενα,και νιωθω ναυτικος.λατρευω τη ζωη στη θαλασσα με ολα τα καλα και τα κακα της.θα θελα πολυ καποια στιγμη να μπορεσω να κανω μεγαλυτερο ταξιδι αποτι στα ορια της αδριατικης.φιλια σε ολους και μπραβο για τον ωραιο χωρο που εχετε δημιουργησει για μας.

mastrokostas
18-12-2008, 17:53
καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!ειμαι η εφη και εδω και εναμιση χρονο ζω στα καραβια.μπορει να μην ειμαι ναυτης η πλοιαρχος ειμαι ομως πληρωμα επιβατηγων,καζινο συγκεκριμενα,και νιωθω ναυτικος.λατρευω τη ζωη στη θαλασσα με ολα τα καλα και τα κακα της.θα θελα πολυ καποια στιγμη να μπορεσω να κανω μεγαλυτερο ταξιδι αποτι στα ορια της αδριατικης.φιλια σε ολους και μπραβο για τον ωραιο χωρο που εχετε δημιουργησει για μας.
Καλως ηρθες στην παρεα μας !!

southpacific
17-01-2009, 20:39
Γειά και χαρά σε όλους,μπράβο στο Forum σας.Ψάχνοντας στο ίντερνετ "συγκρούστηκα" στο nautilia παρόλο που είμαι απόμαχος των ωκεανών το βρίσκω υπέροχο και παραμένω παρά την μεγάλη διαφορά ηλικίας που έχω από εσάς(ίσως και να είμαι ο μεγαλύτερος).Καλή Χρονιά,γαλήνιες θάλασσες και να μήν σταματούν ποτέ οι μηχανές αυτών που ταξιδεύουν.

Roger Rabbit
18-01-2009, 12:51
Γειά και χαρά σε όλους,μπράβο στο Forum σας.Ψάχνοντας στο ίντερνετ "συγκρούστηκα" στο nautilia παρόλο που είμαι απόμαχος των ωκεανών το βρίσκω υπέροχο και παραμένω παρά την μεγάλη διαφορά ηλικίας που έχω από εσάς(ίσως και να είμαι ο μεγαλύτερος).Καλή Χρονιά,γαλήνιες θάλασσες και να μήν σταματούν ποτέ οι μηχανές αυτών που ταξιδεύουν.

Καλώς ήρθες!
Περιμένουμε να μοιραστείς μαζί μας τις εμπειρίες σου..!:D

Απόστολος Αλατάς
19-01-2009, 15:36
Αποστόλης.
Δεν έχω μεγάλη σχέση με τα ναυτιλιακά, γι' αυτό και δεν συμμετέχω ιδιαίτερα στο φόρουμ, απέκτησα ωστόσο μια κάποια σχέση από το 2003 όταν αγόρασα ένα εξοχικό στην Τήνο.
Ελπίζω να με συγχωρέσετε.
Κοντεύω τα 47, είμαι υπάλληλος και προσπαθώ, εδώ και 12 χρόνια να γίνω Χριστιανός, χωρίς μέχρι τώρα σπουδαία αποτελέσματα.
Σας εύχομαι καλή πρόοδο.

Rocinante
20-01-2009, 00:05
Αποστολε σε καλοσοριζουμε στην παρεα μας. Πολλοι εδω μεσα δεν εχουν σχεση με τα ναυτιλιακα αλλα μας συνδεει η αγαπη για τη θαλασσα.
Και φυσικα σε καλοσοριζω εγω και για ενα λογω παραπανω μιας και καταγομαι απο το νησι που καποιος ξεχασε την πορτα ανοιχτη και κανει παντα ρευμα. Καλα μας ταξιδια...

nasosvotanikos
20-01-2009, 21:16
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ--ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ---ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ---

mastropanagos
21-01-2009, 04:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ--ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ---ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ---
Υπαρχει χωρος για ολους,αναζητησε τα θεματα που σε ενδιαφερουν και θα βρεις πολλα....;)
Ειμαστε εκτος θεματος εδω...

nasosvotanikos
21-01-2009, 12:44
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙΡΟ---ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΣΙΟ---ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ 63 ΕΤΩΝ --ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ--ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΠΩΛΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ---ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ---ΕΧΩ ΕΝΑ 5ΜΕΤΡΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΕ ΣΠΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΥΒΟΙΚΟ----ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ----ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ----

dimitris
21-01-2009, 12:48
Νασο Καλως ηρθες στην μεγαλυτερη θαλασσινη παρεα !!!

nasosvotanikos
21-01-2009, 13:40
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΥΡΙΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ---ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ--- ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ

Northern_Lights
09-02-2009, 20:05
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα ανακάλυψα την παρέα σας και αυτό
με στεναχωρεί απο την μία γιατί τόσο καιρό δεν το ήξερα
αλλά απο την άλλη χάρηκα ιδιαίτερα γιατί βλέπω οτι έχει
γίνει πολύ και καλή δουλειά..
Με μια γρήγορη ματιά έχω πολύ διάβασμα μπροστά μου!!

Καλή συνέχεια σε όλους και καλά ταξίδια να έχουμε!


Δημήτρης
Ανθυπλοίαρχος

mastrokostas
09-02-2009, 20:11
Καλώς όρισες στην παρέα μας !

dizaia
01-03-2009, 14:54
Γεια σας !!! Μολις γραφτηκα στο φορουμ !!! Ειναι καταπληκτικο
το φορουμ, δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο για την ναυτιλια. Ειμαι
μελος σε αλλα τεσσερα, τα οποια ειναι ομως σχετικα με μοτοσυκλετες.
Ως ναυτικος, μολις το ανακαλυψα εκρινα οτι επρεπε να εγγραφτω αμεσως.
Καλως σας βρηκα. Ειμαι Β μηχανικος απο Πατρα.

Μιας και αφου αυτο το θεμα το ανακοινωσα στο Σχολια - Παρατηρησεις, θα ηλεθα και εγω να επισημανω, οτι θα επρεπε να υπηρχε και μια ενοτητα, οπου
να μπορουν τα νεα μελη να συστηνονται, οπως κανω και εγω τωρα, κατι που υπαρχει στα αλλα φορουμ, και δεν ηξερα εγω που να δημοσιευσω, σε ποια ενοτητα δηλαδη την εγγραφη μου.

dimitris
01-03-2009, 15:12
καλως ηρθες στην παρεα μας λοιπον και σε αυτο το θεμα (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=116&page=15) καλωςοριζουμε τα νεα μελη μας! καποιος απο τους Admin μας θα μεταφερει και το δικο σου χαιρετισμο εκει;)

dizaia
01-03-2009, 15:17
ευχαριστω, καλως σας βρηκα.
αρα υπηρχε η ενοτητα, αλλα απο τι φαινεται, δεν μπορεσα να την εντοπισω πριν. οκ.
η μεταφορα δεν χρειαζεται, ποσταρισα και στην ενοτητα, ''καλωσορισατε !!!''

dizaia
01-03-2009, 15:35
Γεια σας !!! Μολις γραφτηκα στο φορουμ !!! Ειναι καταπληκτικο
το φορουμ, δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο για την ναυτιλια. Ειμαι
μελος σε αλλα τεσσερα, τα οποια ειναι ομως σχετικα με μοτοσυκλετες.
Ως ναυτικος, μολις το ανακαλυψα εκρινα οτι επρεπε να εγγραφτω αμεσως.
Καλως σας βρηκα. Ειμαι Β μηχανικος απο Πατρα.

αυτη την φορα σας χαιρετω σαν νεο μελος, στο σωστο topic, χε,χε,χε

sylver23
03-03-2009, 01:44
καλως ηρθες και καλη συνεχεια!!!

cataman
27-03-2009, 10:56
Καταρχήν καλώς σας βρήκα. Το κανονικό όνομα Μάκης, το καλλιτεχνικό cataman. Σαν νέο μέλος αυτής τις θαλασσινής κοινότητας θα ήθελα να σας συγχαρώ για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε όλα αυτά τα χρόνια που υπάρχει αυτό το site.
Μέσα σε αυτόν τον ωκεανό των ιστοσελίδων και μετά από πολύ αναζήτηση με βοηθό μια πυξίδα και ένα ναυτικό χάρτη βρήκα το λιμάνι που αναζητούσα.
Η σχέση μου με την θάλασσα και το υγρό στοιχείο ξεκίνησε όταν αγόρασα ένα windserfing. Γνωρίζοντας πλέον να δαμάζω τα κύματα μόνος, το επόμενο μου βήμα είναι να κάνω το ίδιο και με ένα μικρό σκάφος καταμαράν με την οικογένεια μου.
Θα τα λέμε συχνά, έχω πολύ διάβασμα ακόμα και σίγουρα θα χρειαστώ τις γνώσεις και τις εμπειρίες των μελών αυτής της κοινότητας.
Και πάλι καλώς σας βρήκα και καλούς αέρηδες στα πανιά μας.

efouskayak
27-03-2009, 12:11
καλως ηρθες και καλη συνεχεια :D

Blackrider
28-04-2009, 21:17
Γεια σας παιδια!Ειμαι ο Γιωργης και ειμαι 16 χρονων.Πορωση με τα πλοια απο πιτσιρικας.Το αγαπημενο μου ειναι των Μινωικων το Ευρωπα παλας.

cpt babis
28-04-2009, 21:51
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΓΙΩΡΓΟ.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Prisoner
29-04-2009, 11:50
Kalispera se olous!! Eimai kainourgios stin parea sas kai euxomai kali sinexeia.

Asxoloume ta teleutea 4 xronia me tin nautilia kai den tha pw pos ta pragmata ine opws ta oneireutika...Anyway tha ta poume stin poria.

sea_serenade
30-04-2009, 19:38
Φίλε Prisoner, καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

EYA
09-05-2009, 17:07
Γειά σας! Σήμερα έκανα την εγγραφή μου στο forum. Ενδιαφέρουσα θεματολογία και όμορφες φωτογραφίες.

Eng
09-05-2009, 18:08
Καλως την Ευα, καλωσορισες στο χωρο μας. Προσωπικα χαιρομαι ιδιαιτερα οταν η Γυναικα ασχολειται με τη Θαλασσα.
Καλη συνεχεια!!

EYA
09-05-2009, 22:03
Καλησπέρα Eng! Η θάλασσα και η γυναίκα είναι γένους θηλυκού... ;)

Νικόλας
09-05-2009, 22:08
καλως όρισες εύα !!
να προσθέσω εγώ και καταστροφικού???:mrgreen:
(φυσικά πλακίζω)

EYA
10-05-2009, 10:12
καλως όρισες εύα !!
να προσθέσω εγώ και καταστροφικού???:mrgreen:
(φυσικά πλακίζω)
Πυρ Γυνή και Θάλασσα... :mrgreen:

Απόστολος Αλατάς
12-05-2009, 11:20
Καλοσωρίσατε νέοι στην παρέα μας!!

REDBLACK
27-06-2009, 20:42
καλησπερα κι απο μενα. οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα ετσι κι εγω τρελος με το καλοκαιρι, την θαλασσα και τα ομορφα πλοια.

cataman
27-06-2009, 20:58
καλησπερα κι απο μενα. οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα ετσι κι εγω τρελος με το καλοκαιρι, την θαλασσα και τα ομορφα πλοια.

Ο καθένας με την αθεράπευτη τρέλα του!!!:D

Καλώς όρισες στην παρέα μας!!:cool:

Απόστολος Αλατάς
06-07-2009, 15:09
καλησπερα κι απο μενα. οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα ετσι κι εγω τρελος με το καλοκαιρι, την θαλασσα και τα ομορφα πλοια.
Καλώς ήρθες Redblack στην παρέα μας!
Οπως έγραψε πρωτύτερα και ο cataman ο καθένας μας έχει και μια τρέλλα μέσα του!!

Έλενα
07-07-2009, 14:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΣΥΣΤΗΘΩ ΠΟΤΕ... ΜΕ ΛΕΝΕ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

Blackrider
07-07-2009, 14:24
Καλως μας ηρθες!!!

Sotiris1785
07-07-2009, 20:16
Καλησπερα σε ολους σας, ειμαι νεος στην παρεα σας, παρακολουθω καιρο την ωραια δουλεια που κανετε!

mastrokostas
07-07-2009, 21:32
Καλώς όρισες στην παρέα μας !!

Απόστολος Αλατάς
08-07-2009, 10:12
Καλώς ήρθες Σωτήρη!

nautical96
15-08-2009, 22:01
Καλησπέρα σε ολους είμαι νεος εδω στην παρέα σας.Εύχομαι να τα πάω καλά με ολους.Μανώλης

cataman
15-08-2009, 22:19
Καλώς ήρθες Μανώλη στην Nautilιακή παρέα μας!!!
Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι.:p

Απόστολος Αλατάς
11-09-2009, 08:59
Καλώς ήρθες Μανόλη από το ωραίο Ρέθυμνο!

Natalia_gr
22-10-2009, 22:12
Εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που ακολουθησα την ομαδα σας, αλλα δεν εχουμε καταφερει να συστηθουμε...

Ειμαι λοιπον η Ναταλια, ετων 33 και ειμαι δημοσιος υπαλληλος στο επαγγελμα. Αγαπω κι εγω την θαλασσα με την σειρα μου, μιας και με εχει συναρπασει απο πολυ νωρις σε ηλικια.

Οπως ισως καποιοι θα εχετε διαβασει, ειχα την τυχη να εχω για πατερα τον καπετανιο του ΝΗΡΕΑ. Ομως η οικογενειακη μας σχεση με την θαλασσα δεν σταματα εδω. Ο αδερφος μου ακολουθησε κι εκεινος τον δρομο της θαλασσας με αποτελεσμα σημερα πια να ειναι κι εκεινος καπετανιος. Ηλικιακα ειναι πιο μεγαλος και δεν τον ζηλευω καθολου. χαχαχαχα

Δυστυχως στην τελευταια συναντηση της παρεας δεν μπορεσα να παραβρεθω για 2 λογους. Ο ενας ηταν λογο υπηρεσιας στην δουλεια μου κατα την περιοδο των εκλογων και ο αλλος ηταν πως, ακομα και να μην ειχα δουλεια, δεν ξερω σχεδον κανεναν σας οποτε, πως θα ερχομουν? δηλαδη πως θα σας αναγνωριζα? (με αυτη την εννοια!!).

Θελω να πιστευω πως την επομενη φορα θα εχω τον χρονο να σας ακολουθησω στην συναντηση και να γνωριστουμε.

Χαρηκα πολυ λοιπον για την γνωρημια,

Να περνατε ολοι καλα,
Φιλικα,
Ναταλια_

efouskayak
23-10-2009, 08:21
Καλώς όρισες Ναταλία, σε επόμενη συνάντηση να κανονίσεις να έρθεις και μην σε νοιάζει σίγουρα θα γνωρίσεις τον κόσμο του ναυτιλία :D

Eng
23-10-2009, 08:43
Καλωσόρισες και απο μενα Ναταλια στην..ναυτικη μας οικογενεια.
Ελπίζουμε να σε εχουμε σε επόμενη συνάντηση του Ναυτιλια και να μας πεις και ιστοριες απο τον.."Νηρεα" που οπως εχω πει και στο παρελθον, το εχω μεγαλη αδυναμια αυτο το καραβακι, μιας και "εζησα" στη φαντασια μου πολλά ταξίδια μεσα απο τις σελίδες του Ε.

mary22
23-10-2009, 11:26
Kαλησπέρα σε όλους..
Είμαι η Μαρία και ειμαι 22 χρονών,δούλεψα για 3 χρόνια σε ναυτιλιακή,οι γονείς μου είναι και οι 2 απο τον ίδιο χώρο και εγώ είμαι ερωτευμένη με την θάλασσα!
Απο το μπαλκόνι μου έχω την τύχη να την βλέπω καθημερινά και αν ποτέ χρειαστεί να φύγω απο δω θα μου κοστίσει παααααααααααρα πολυ!
Φέτος αποφάσισα να γραφτώ σε ένα ιεκ για να σπουδάσω ναυτιλιακά..
Πολλοί μου λένε ότι αυτοκτονώ πού αφήνω την πανεπιστημιακή σχολή που έχω περάσει...αλλα εγώ δεν τους ακούω...όταν αγαπάς κάτι,το παλεύεις όπως μπορείς...κι αν κάτι δεν το αγαπάς,πως να το παλέψεις...?
Είμαι λοιπόν αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρω κι ας ειναι απίστευτα δύσκολα τα πράγματα..

Αυτααααα απο μένα προς το παρόν!
Καλώς σας βρήκα!!

Natalia_gr
25-10-2009, 11:52
Καλημερα και παλι...

Σας ευχαριστω πολυ πολυ για το καλως ορισμα
Στην επομενη συναντηση θα χαρω πολυ να ερθω, αρκει να μπορεσω να σας βρω-ξεχωρισω!! χαχαχαχα
ENG, σ ευχαριστω πολυ...Ναι, θα χαρω πολυ να μοιραστω μαζι σας τα ταξιδια μου με τον ΝΗΡΕΑ και φυσικα και τις αρκετες φωτογραφιες του....

Προς το παρον σας φιλω, και ανυπομονω να τα πουμε απο κοντα...

Φιλια σε ολους,
Ναταλια_

Maroulis Nikos
25-10-2009, 12:43
Καλώς ήρθατε όλοι σας στην παρέα μας, 22/11/09 η επόμενη μας συνάντηση περισσότερα τις επόμενες μέρες.

Απόστολος Αλατάς
26-10-2009, 15:24
Δυστυχως στην τελευταια συναντηση της παρεας δεν μπορεσα να παραβρεθω για 2 λογους. Ο ενας ηταν λογο υπηρεσιας στην δουλεια μου κατα την περιοδο των εκλογων και ο αλλος ηταν πως, ακομα και να μην ειχα δουλεια, δεν ξερω σχεδον κανεναν σας οποτε, πως θα ερχομουν? δηλαδη πως θα σας αναγνωριζα? (με αυτη την εννοια!!).

Γαρύφαλλο στ' αυτί! Αλάνθαστη μέθοδος!

Απόστολος Αλατάς
26-10-2009, 15:27
Καλοσωρίζω κι εγώ τις δύο κοπέλες!
Μαρία εύχομαι η επιλογή σου να σου βγει σε καλό! Δεν γινόταν να γραφόσουν στο ΙΕΚ αφού τέλειωνες με το Πανεπιστήμιο;

mary22
30-10-2009, 10:36
Καλημέρα Απόστολε!
Γινόταν κι αυτό αλλά είχα μέλλον ακομη για να το τελειώσω και είναι κάτι που δεν μου ταιριάζει τελικά....Δυστυχώς,στα 17 μου είχα τα πράγματα πιο ουτοπικά στο κεφαλάκι μου..

Απόστολος Αλατάς
30-10-2009, 15:23
Τουλάχιστον έβαψες το μαλλί ξανθό;

Hlias
05-11-2009, 21:10
Παιδιά... τι να σας πω, έχω μείνει άναυδος από το συγκεκριμένο φόρουμ... πάρα πολύ καλή δουλειά, έχω νιώσει ενθουσιασμό αλλά και συγκίνηση με αυτά που μέχρι τώρα έχω διαβάσει και είναι σίγουρο ότι θα καταναλώσω πάρα πολλές ώρες σε αυτές τις σελίδες...

Είμαι ο Ηλίας, 26 χρονών, μου αρέσουν πολύ η θάλασσα και ό,τι έχει να κάνει με αυτή. Μου αρέσουν τα πλοία, ειδικά τα παλιά, τα κλασσικά, τα ιστορικά, θέλω πολύ να μαθαίνω την ιστορία τους. Αν έχουν βυθιστεί, ψάχνω να μάθω το πως και κάτω από ποιές συνθήκες έγινε αυτό... Ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που πιστεύουν ότι τα πλοία έχουν ψυχή, μπορούν να αποκτήσουν ψυχή... Ασχολούμαι και με την αυτόνομη κατάδυση, οπότε μου αρέσει πολύ να επισκέπτομαι τα πλοία που ξεκουράζονται στον πάτο της θάλασσας... τουλάχιστον στο βάθος που μου επιτρέπετε να πάω... Η μισή μου καταγωγή είναι απο την Αντίπαρο, οπότε από ταξίδια... άλλο τίποτα...

Θα τα λέμε απο δώ και πέρα, στα θέματα που μπορώ να συμμετέχω και πάλι συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά παιδιά! Μπράβο!

cpt babis
05-11-2009, 21:26
Καλως ηρθες Ηλια στη μεγαλη και πανεμορφη παρεα μας!!!!;)

sylver23
06-11-2009, 16:19
Καλώς ήλθες Ηλία!Καλή συνέχεια!

petritis
09-11-2009, 21:18
Γειά χαρά στα παιδιά!!!
Δημήτρης Ικαρία!

Natalia_gr
09-11-2009, 23:08
Καλως ορισες Δημητρη....

απο ποιο χωριο της Πανεμορφης Ικαριας ?????



Ναταλια_

petritis
09-11-2009, 23:18
από τον Αρμενιστἠ!
δεν έχω και ιδιαίτερη σχέση με τα καράβια αλλά θα ήθελα πολύ να αρχίσω να ασχολούμαι!
Ευχαριστώ για την υποδοχή Ναταλία!

Rocinante
10-11-2009, 00:19
από τον Αρμενιστἠ!
δεν έχω και ιδιαίτερη σχέση με τα καράβια αλλά θα ήθελα πολύ να αρχίσω να ασχολούμαι!
Ευχαριστώ για την υποδοχή Ναταλία!
Καλως ορισες. Κριμα που δεν ειναι μαζι μας ο Πατριωτης σου Moderator και καλος φιλος Sylver 23 να σε υποδεχθει. Παρουσιαστηκε σημερα φανταρος :(

petritis
10-11-2009, 00:22
Ναι το γνωρίζω ότι παρουσιάστηκε ο Συλβέστρος!σε καμιά εικοσαριά μέρες που θα επιστρέψει θα τα λέμε όμως!!!!

Astongoft
10-11-2009, 12:35
What's up everyone, I'm new to the forum and just wanted to say hey. Hopefully I posted this in the right section!

TSS QUEEN ANNA MARIA
10-11-2009, 12:40
Welcome to our forum Astongoft and enjoy it as we all do.

Απόστολος Αλατάς
10-11-2009, 14:09
Καλοσωρίζω κι εγώ τον Ηλία και τον Δημήτρη τον Ικαριώτη! Εύχομαι καλές αναζητήσεις και ευχάριστες και ωφέλιμες συμμετοχές, γενικότερα!

billpsill
20-02-2010, 21:52
καλησπέρα σε όλο το forum. καλώς σας βρήκα!!!αν και είμαι εγγεγραμμένος εδώ και καιρό τώρα άρχισα να παρακολουθώ. βρίσκω το site πολύ αξιόλογο με πολλά ενδιαφέροντα θέματα. είμαι ο Βασίλης από Μυτιλήνη

Απόστολος Αλατάς
26-02-2010, 14:35
Γεια σου Βασίλη από την Μυτιλήνη! Σου εύχομαι καλή διαμονή!

xotiko
28-02-2010, 19:29
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι μελος λιγων λεπτων και προσπαθω να μαθω αμεσως τον τροπο επικοινωνιας σας.Υπομονη!Ειμαι απολυτα στεριανη δασκαλα,αλλα εκτος απο το οτι λατρευω τη θαλασσα,ειμαι απογονος καπετανιων,τυχαινει να λατρευω κι εναν εξαιρετικο καπετανιο της ποντοπορας ναυτιλιας που τωρα ταξιδευει οπως παντα και νιωθω καπως σαν σε οικογενεια εδω μεσα κι ισως ενας τροπος να αισθανομαι και κοντα του.Εισαστε γλυκυτατοι ολοι,ζεστα ανθρωπινοι κι ευχαριστω για το καλωσορισμα.

Απόστολος Αλατάς
01-03-2010, 14:29
Καλώς ήρθες ...ξωτικό στην παρέα μας!

xotiko
01-03-2010, 14:46
:pΕυχαριστω πολυ!Ειναι συγκινητικο το καλωσορισμα που μου κανετε ολοι.Ειχα δικιο που απο την αρχη ενιωσα οτι μπηκα σε μια μεγαλη οικογενεια.Ειμαι τυχερη που σας ανακαλυψα!

xotiko
02-03-2010, 15:26
Ευχαριστω πολυ πολυ!Νομιζω οτι καπου ειδα το προφιλ σας,αλλα δεν μπορω να το ξανα βρω,δυστυχως.Αν με βοηθουσατε λιγο θα σας το χρωστουσα χαρη,γιατι μαζι ειχε και καποιον φιλο που θα θελα να ξαναβρω.Ευχαριστω και παλι

interbird
24-06-2010, 14:02
Καλώς σας βρήκα παιδιά
Γιατί δεν μπορώ να δω τα συνημμένα?

efouskayak
24-06-2010, 14:09
Καλώς ήρθες :p

Στείλε μου πμ με το πρόβλημα που έχεις για να δούμε τι συμβαίνει :rolleyes:

naxos ship
24-06-2010, 15:22
Καλησπερα σε ολουσ ονομαζομαι Γιαννης Πολυταρχου καταγομαι απο την Ναξο και ζω μονιμα στον Πειραια...
Εργαζομαι ως οδηγος τουριστικου λεωφορειου με παρα πολυ αγαπη για την ναυτιλια ,τα καραβια τα νησια και την θαλασσα...
Ονειρο μου μεγαλο ηταν να σπουδασω πλοιαρχος να καπετανευω βαπορια στην γραμμη τησ Παρο Ναξιας οπως σαν μικρο παιδακι χαζευα τα βαπορια στο λιμανι της Ναξου αλλα λογω οικονομικων κατεληξα οδηγος και κυνηγαω δρομολογια που πρεπει να παρω καραβι ...
Θελω να δωσω ενα μεγαλο μπραβο στην ιδεα της σελιδας nautilia .gr κι εχω μαθει ενα σωρο πραματα για τα βαπορακια μας ..... Ειναι μια μεγαλη εγκυκλοπαιδεια ναυτικων γνωσεων.......

xotiko
24-06-2010, 16:51
Καλησπερα σε ολουσ ονομαζομαι Γιαννης Πολυταρχου καταγομαι απο την Ναξο και ζω μονιμα στον Πειραια...
Εργαζομαι ως οδηγος τουριστικου λεωφορειου με παρα πολυ αγαπη για την ναυτιλια ,τα καραβια τα νησια και την θαλασσα...
Ονειρο μου μεγαλο ηταν να σπουδασω πλοιαρχος να καπετανευω βαπορια στην γραμμη τησ Παρο Ναξιας οπως σαν μικρο παιδακι χαζευα τα βαπορια στο λιμανι της Ναξου αλλα λογω οικονομικων κατεληξα οδηγος και κυνηγαω δρομολογια που πρεπει να παρω καραβι ...
Θελω να δωσω ενα μεγαλο μπραβο στην ιδεα της σελιδας nautilia .gr κι εχω μαθει ενα σωρο πραματα για τα βαπορακια μας ..... Ειναι μια μεγαλη εγκυκλοπαιδεια ναυτικων γνωσεων.......
Καλως ηρθες στην παρεα μας naxos ship!Eδω ειμαστε μια μεγαλη αγαπημενη οικογενεια και στηριζουμε ο ενας τον αλλο,μοιραζομαστε εμπειριες,αγωνιες,χαρες και γνωσεις.Καλως ηρθες κι εσυ,να μεγαλωσει η παρεα μας.

JIMPAP
08-09-2014, 16:46
καλησπερα λεγομαι Δημητρης και καλος σας βρηκα!!!

SteliosK
08-09-2014, 18:51
καλησπερα λεγομαι Δημητρης και καλος σας βρηκα!!!

Kαλός ήρθες Δημήτρη στη μεγάλη θαλασσινή παρέα!

kalypso
08-09-2014, 23:38
Καλώς ήλθες Δημήτρη.ελπιζουμε να απολαύσεις την παρέα μας και το ταξίδι στο κόσμο των καραβιών και της θάλασσας!

Maroulis Nikos
09-09-2014, 08:07
καλώς ήρθες και από εμένα Δημήτρη στην παρέα μας !!!

Pinin
15-09-2014, 09:15
Hello everyone.
Sorry to be in English. I am from Portugal and my interests are in ships of Mediterranean in 2nd World War.

Best regards.

kwstasa4
18-09-2014, 17:01
Kαλησπερα σας με λενε Κωστα καλως σας βρηκα.. Χαιρομαι που βρισκομαι μαζι σας!!

kalypso
19-09-2014, 10:42
Καλώς ήλθες στην θαλασσινή παρέα μας Κώστα!σου ευχομαστε να περάσεις ευχάριστα στο ταξίδι της γνώσης ,της πληροφόρησης και της ναυτικής παράδοσης . Περιμένουμε με χαρά τις αναρτήσεις σου!

Mailmad
09-10-2014, 11:09
Είμαι καινούργιος εδώ. Έλαβα το PM Καλωσορίσματος που με παρέπεμπε να πω ένα γειά εδώ.

Λοιπόν γειά σε όλους!
Δεν ξέρω τι άλλο να πω... Είμαι ο Mailmad και είμαι καλά! :p

SteliosK
09-10-2014, 11:40
Είμαι καινούργιος εδώ. Έλαβα το PM Καλωσορίσματος που με παρέπεμπε να πω ένα γειά εδώ.

Λοιπόν γειά σε όλους!
Δεν ξέρω τι άλλο να πω... Είμαι ο Mailmad και είμαι καλά! :p

Kαλώς ήρθες στη παρέα μας Mailmad!!

edipsos
11-10-2014, 23:27
χαιρετω ολους τους φιλους εδω αποστολης λουτρα αιδηψου καλος σας βρηκα

giorgos....
11-10-2014, 23:59
Καλώς ήλθες στην παρέα του nautilia.gr.. Καλά ταξίδια με ασφαλή πλοήγηση..

Hlektrologos.ath
27-10-2014, 08:17
Καλημέρα και καλή εβδομάδα και απο εμενα ... ειμαι ο Παναγιωτης Ηλεκτρολογος στο επαγγελμα ...και απλα ειδα θαλασσα και ... ειπα να κατσω..

giorgos....
27-10-2014, 10:40
Καλημέρα Παναγιώτη. Καλώς ήλθες στην οικογένεια του nautilia.gr. Εδώ θα βρείς ότι χρειάζεσαι γύρω από την ναυτιλία και το ναυτικό επάγγλεμα και μπορείς να αναπτύξεις τς απόψεις σου για οποιοδήποτε θέμα. Καλά ταξίδια.

konstantinoslefaux
31-10-2014, 12:52
ευχαριστώ για την αποδοχή , το όνομα μου είναι Κωνσταντίνος , κατάγομαι από τα Βάτικα και ασχολούμαι με τον ναυτικό μοντελισμό .

kalypso
31-10-2014, 12:59
Καλως ήλθες Κωνσταντίνε στην παρέα μας.ελπιζω να βρεις εδώ μεσα όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για τα μοντέλα σου.καλη περιήγηση στη θαλασσινή μας παρέα.

T.S.S. APOLLON
31-10-2014, 13:08
Καλως ηλθες Κωνσταντινε στην μεγαλη θαλασσινη παρεα του nautilia.gr!

SteliosK
31-10-2014, 14:08
ευχαριστώ για την αποδοχή , το όνομα μου είναι Κωνσταντίνος , κατάγομαι από τα Βάτικα και ασχολούμαι με τον ναυτικό μοντελισμό .

Kαλώς ήλθες Κωνσταντίνε στη παρέα του nautilia.gr!!

sagini.sail
02-11-2014, 12:43
Γεια και χαρά σε όλο το forum!
Είμαι ο Θανάσης και χαίρομαι που βρίσκομαι στην διαδικτυακή σας παρέα!

karavofanatikos
02-11-2014, 13:28
Καλώς ήλθες φίλε Θανάση, στη ζεστή θαλασσινή οικογένεια του nautilia.gr! :fat:

kalypso
02-11-2014, 14:22
Καλως ήλθες Θανάση στην παρέα μας.ελπιζουμε να μοιραστείς μαζί μας τις όποιες πληροφορίες ,εμπειρίες η γνώσεις εχεις μαζί μας.καλη περιήγηση στη θαλασσινή παρέα μας!

giorgos....
02-11-2014, 14:34
Καλώς ήλθες Θανάση..

Mpamphs1974
12-11-2014, 23:48
Καλησπέρα.Καλος σας βρήκα. Ευχαριστώ που με αποδεχτήκατε

SteliosK
13-11-2014, 01:53
Καλώς ήρθες στη παρέα μας Mpamphs1974 (http://www.nautilia.gr/forum/member.php?31605-Mpamphs1974)

Δρόμωνας
16-11-2014, 23:38
Καλησπέρα, με λένε Βασίλη, δεν έχω άμεση σχέση με το ναυτικό επάγγελμα,
με γοητεύει όμως η θάλασσα και τα θαλασσινά ταξίδια.
Για αρκετές μέρες μελέτησα το forum σας και το βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον και κατατοπιστικό.
Επιπλέον στα γραφόμενα αρκετών μελών, που ανήκουν στην ναυτική οικογένεια,
διέκρινα την αγάπη τους για αυτό που κάνουν ή έκαναν στο παρελθόν.
Είπα λοιπόν να γίνω μέλος ώστε να υπάρχει δυνατότητα αμφίδρομης επικοινωνίας...
Καλώς σας βρήκα!!!

kalypso
17-11-2014, 01:25
Καλώς ήλθες στην παρέα μας...ελπίζουμε να μοιραστείς μαζί μας τις όποιες εμπειρίες σου η πληροφορίες εχεις,μαζί μας!καλη περιήγηση!

Maroulis Nikos
18-11-2014, 08:40
Καλώς ήρθατε στην παρέα μας !!!

Bassplayer
13-12-2014, 21:01
Καλησπερα και απο εμενα !!! Φανταστικη ιστοσελιδα !!!

SteliosK
14-12-2014, 16:37
Καλησπερα και απο εμενα !!! Φανταστικη ιστοσελιδα !!!

Kαλώς ήρθες στη θαλασσινή μας παρέα!!

βαρκαλος
17-12-2014, 23:14
καλησπέρα σε όλους λεγομε κωστας ειμαι απο Ελευσίνα και αρρωστος με τι θαλασσα ,εχω ενα πλαστικο 4,5 μετρα με 4χρ γιαμαχα 30h και μόλις πήρα με το κουμπάρο μου ενα ξύλινο σκάφος 6.5 μ τυπου βαρκαλοσ με μια volvo penta 36h!!θέλω τις γνωσεις σας στα ξυλινα σκαφοι.
ευχαριστω

giorgos....
18-12-2014, 00:01
Κώστα καλησπέρα και καλώς ήλθες στη μεγαλύτερη θαλασσινή παρέα!! Μπορείς να βρείς πληροφορίες σχετικά με τα ξύλινα σκάφη στην ενότητα "Θαλάσσια σπόρ και δραστηριότητες". Για οτιδήποτε χρειαστείς, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις με έναν από τους moderators ή administrators.

notis52
03-01-2015, 09:22
Χαιρετώ όλους τους φίλους.
Είμαι καινούριο μέλος.:o
Νότης

pantelis2009
03-01-2015, 09:45
Νότη καλώς ήλθες στη μεγάλη θαλασσινή μας παρέα. Περιμένουμε να ακούσουμε τη γνώμη σου και να δούμε φωτογραφικό σου υλικό ....αν έχεις.

Maroulis Nikos
03-01-2015, 13:47
Καλώς ήρθες στην Παρέα μας φίλε Nότη.

Joyrider
10-01-2015, 17:35
Καλησπερίζω και εύχομαι καλή χρονιά και καλές θάλασσες στους ναυτικούς μας και στους εραστές της θάλασσας και των πλοίων. Είχα και παλαιότερα λογαριασμό αλλά είχα να κάνω log in 3-4 χρόνια και ξέχασα τον κωδικό. Όπως και να έχει χαίρομαι που κατάφερα να ξαναμπώ στην θαλασσινή παρέα, Νίκος.

Μετά την ευγενική παρέμβαση του διαχειριστή, κατάφερα να ανακτήσω τους κωδικούς μου και να μπω με το παλιό μου νικ. Τον ευχαριστώ πάρα πολύ και χαίρομαι που σας ξαναβρήκα μετά από πολλά χρόνια. Παρακαλώ να διαγραφεί ο νέος λογαριασμός για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις !

Καλή χρονιά σε όλους μας !

Νίκος.

SteliosK
10-01-2015, 17:57
http://www.nautilia.gr/forum/images/misc/quote_icon.png Αρχική Δημοσίευση από NiPa http://www.nautilia.gr/forum/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=545045#post545045)

Καλησπερίζω και εύχομαι καλή χρονιά και καλές θάλασσες στους ναυτικούς μας και στους εραστές της θάλασσας και των πλοίων. Είχα και παλαιότερα λογαριασμό αλλά είχα να κάνω log in 3-4 χρόνια και ξέχασα τον κωδικό. Όπως και να έχει χαίρομαι που κατάφερα να ξαναμπώ στην θαλασσινή παρέα, Νίκο


Μετά την ευγενική παρέμβαση του διαχειριστή, κατάφερα να ανακτήσω τους κωδικούς μου και να μπω με το παλιό μου νικ. Τον ευχαριστώ πάρα πολύ και χαίρομαι που σας ξαναβρήκα μετά από πολλά χρόνια. Παρακαλώ να διαγραφεί ο νέος λογαριασμός για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις !

Καλή χρονιά σε όλους μας !

Νίκος.

Καλως ήρθες και πάλι στην παρέα μας Νίκο!

ronia
20-01-2015, 16:13
Γεια σας!

Είμαι η Ρώνια, ...εκπαιδευτικός (Φιλόλογος).

Οφείλω εδώ να δώσω θερμά συγχαρητήρια για το πολύ αξιόλογο forum σας και για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε, καθώς και να σας ευχαριστήσω που με δεχτήκατε στην παρέα σας.

Αν αναρωτιέστε τι γυρεύει μια φιλόλογος σ' αυτό το forum, σας απαντώ ότι για μένα δεν υπάρχει τίποτα πιο ποιητικό στη ζωή από τη θάλασσα και τα καράβια και ότι απλώς ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ τη λατρεία μου γι΄αυτά. Ασχολούμαι με τα καράβια τα τελευταία χρόνια και μάλιστα φέτος έχω αναλάβει και μια ερευνητική εργασία στο σχολείο μου με θέμα "Ταξίδι με καράβι στο Αιγαίο".

Όνειρά μου είναι: α) να ζήσω κάποτε σε σπίτι όχι απλώς κοντά στη θάλασσα αλλά ... μέσα στη θάλασσα (π.χ. σε ένα καράβι)!
β) Να δημιουργήσω ένα σχολείο (η άλλη μου αγάπη) πάνω σε καράβι και να διδάσκω ... εν πλω!


Για αρχή παραθέτω μια φωτογραφία του μεγάλου μου έρωτα: του Superferry II, καθώς μπαίνει στο λιμάνι του Γαυρίου στις 26-12-2014 με το φως του χλωμού 163617απογευματινού ήλιου να πέφτει πάνω του...


Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά και καλά ταξίδια σε ήρεμες θάλασσες!!!

pantelis2009
20-01-2015, 17:04
Υπέροχα όνειρα όπως και η φωτογραφία σου. Καλώς ήλθες στην παρέα μας και καλά νοερά ταξίδια στο υπέροχο Nautilia.gr.

dimitris d
22-01-2015, 23:49
Ενα γεια σε ολοι την παρεα,ειμαι ο Δημητρης,Αποστρατος πλεον της Πολεμικης Αεροποριας.

xa0d3kt1s
23-01-2015, 00:05
Γεια σας, καλώς σας βρήκα! Είμαι ο Δημήτρης, 18 χρονών, κοντεύω να κλείσω τα 19, ακόμη μαθητής, τελευταία χρονιά μου στο εσπερινό ΕΠΑ.Λ Μυτιλήνης!

SteliosK
23-01-2015, 00:24
Καλώς ήρθατε στη θαλασσινή μας παρέα!

xlstavros
23-01-2015, 01:21
Καλησπερα κι απο ενα νεο νεο μελος .

Maroulis Nikos
24-01-2015, 12:25
Καλώς ήρθατε στην παρέα μας !!!

Taxidioths
11-02-2015, 21:47
Καλησπέρα σε όλους και καλός σας βρήκα.

Το φόρουμ σας φαίνεται ενδιαφέρον αν και δεν το έχω εξερευνήσει ακόμη :)

giorgos....
12-02-2015, 01:53
Καλησπέρα taxidioths. Καλώς ήλθες στη μεγαλύτερη θαλασσινή παρέα. Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι γύρω από τη θάλασσα και τη ναυτιλία. Σου ευχόμαστε καλή περιήγηση. Είμαστε στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.

γερόλυκος
15-02-2015, 23:43
γερόλυκος
Καλησπέρα, αγαπητοί φίλοι! Επιτρέψτε μου να συστηθὠ, ως ένα νέο μέλος της ναυτικής παρέας.
Αφορμή να γνωρίσω και να εκτιμήσω το forum, ήταν η περιπλάνησή μου, σε μια προσπάθεια να εμβαθύνω στην μελέτη της ιστορίας των καραβιών του 18ου και 19ου αιώνος. Ετοιμάζω μια σχετική έρευνα, 200 σελίδων μέχρι σήμερα, για το θέμα αυτό. Βιβλίο που δεν θα τελειώσει...
Ετών 58, Διπλωματούχος Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του Πολυτεχνείου, 12 χρόνια στην βαριά βιομηχανία - πρώην Καθηγητής στην Σχολή Μηχανικών Αεροπορίας (θέση που θεωρώ μεγάλη τιμή που μου την εμπιστεύτηκε η Πολεμική Αεροπορία) - 20 χρόνια μελετητής τεχνικών έργων - 10 χρόνια ιστιοπλόος τα καλοκαίρια στα Ελληνικά πελάγη - παθιασμένος μελετητής της ναυτικής ιστορίας και παράδοσης - ταξιδευτής σ' όλες τις θάλασσες του κόσμου...

seimenis
16-02-2015, 12:34
Είμαι ο Νίκος σας ευχαριστώ που με δεχτήκατε στη παρέα σας...Συγχαρητήρια για το αξιόλογο φόρουμ...για την πληθώρα των θεμάτων σας και για τον πλουραλιστικό και εκπαιδευτικό χαρακτήρα του

SteliosK
16-02-2015, 15:05
Καλώς ήρθατε στη μεγάλη θαλασσινή παρέα μας!!
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια, καλή περιήγηση να έχετε!

Maroulis Nikos
16-02-2015, 15:22
Καλώς ήρθατε στην παρέα μας καλά ταξίδια να έχουμε .
Η ενεργή συμμετοχή σας είναι σημαντική έτσι ώστε να εμπλουτίσουμε και άλλο το φόρουμ μας.