PDA

Επιστροφή στο Forum : MacGregor26



dimmihel
14-06-2007, 21:54
Τι λέτε για αυτό το υβρίδιο;;... Βασικά τι δίπλωμα πρέπει να έχεις για να το οδηγήσεις αυτό;; ;) ... Έχει πολλά πλεονεκτήματα και μικρή τιμή... Παίζει να το βρούμε στην Ευρώπη; :cool: Δείτε το βίντεο και πείτε μου την γνώμη σας... :)

dimmihel
14-06-2007, 21:56
Τι λέτε για αυτό το υβρίδιο;;... Βασικά τι δίπλωμα πρέπει να έχεις για να το οδηγήσεις αυτό;; ;) ... Έχει πολλά πλεονεκτήματα και μικρή τιμή... Παίζει να το βρούμε στην Ευρώπη; :cool: Δείτε το βίντεο και πείτε μου την γνώμη σας... :)

http://www.macgregorsailboats.com/ Ο λαός απαιτεί το edit ξανά στο forum ;)

gmav
15-06-2007, 08:41
το νοεμβριο του 2006 που ειμουν στο ναυτικό σαλονι στην Αθήνα, υπηρχε σαν έκθεμα ένα αντίστοιχο σκάφος. όχι το macgregor, ένα άλλο το οποίο δε θυμαμαι τη μαρκα του.

μου έκανε εντύπωση που ειχαν ταμπελα και γράφαν ότι το συγκεκριμένο σκάφος διατίθεται και προς ενοικίαση..

όλος απορία εγώ, πηγα να ρωτήσω με τι δίπλωμα μπορείς να το νοικιάσεις..

η απιστευτη απαντηση που πηρα ήταν η εξής:
με ότι δίπλωμα και να έχεις, μπορείς να το νοικιάσεις. είτε διπλωμα ταχυπλοου, είτε ιστιοπλοικού. το σκάφος παει και με πανια και με μηχανή...

περιτό να πω πως έσκασα στα γέλια και έφυγα. μου φάνηκε τόσο επιπόλαια η απάντησή του...

evridiki
15-06-2007, 09:33
Πραγματι το σκαφακι ειναι καταπληκτικο.....Στην Ευρωπη δεν το ξερω αλλα θα κοιταξω αν κυκλοφορει.
Η τιμη του ειναι πολυ καλη για τα εκει δεδομενα αλλα για εδω σιγουρα ειναι διαφορετικα....οπως και με τα αυτοκινητα....Υπαρχουν προυποθεσεις....να εισαι κατοικος πανω απο 3 χρονια και διαφορετικη φορολογια αν ερθει Ευρωπη.

Παντως χαρα μας που το ειδαμε....:D

jerry_p
15-06-2007, 14:25
Υπάρχει τουλάχιστον ένα (ίσως και περισσότερα) στο Σαρωνικό, δεν γνωρίζω όμως ποιος τα εισάγει.
Έχει προφανώς τα πλεονεκτήματα, αλλά και τα μειονεκτήματα του υβριδικού χαρακτήρα του. Φοβάμαι ότι στον δύσκολο καιρό και κατά συνέπεια σε μεγαλύτερα ταξίδια θα υποφέρει, αλλά πάλι δεν έχω προσωπική εμπειρία. Φυσικά οι επιδόσεις του πρέπει να υστερούν και στους δύο τομείς, εάν συγκριθούν με τους αμιγείς εκπροσώπους του κάθε τύπου, αλλά είπαμε ... υβριδικός χαρακτήρας.

dimmihel
15-06-2007, 18:16
Τώρα επειδή δεν είδα τιμή δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον αυτό το κατάστημα πρέπει να το εισάγει...http://www.bluemarine.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=11&Itemid=12

Απο τι διάβασα πάντως το πλοίο είναι ελαφρύ εκτός θαλλάσης ενώ όταν μπαίνει στο νερό γεμίζει το εσωτερικό του για να είναι πιο σταθερό. Τώρα πόσο ασφαλές μπορεί να είναι αυτό δεν ξέρω... υπάρχει τέτοιου είδους τεχνική;

mangos
19-06-2007, 08:03
Εμένα προσωπικά, αυτό το σκάφος δεν μου αρέσει καθόλου.
Εκτός που το βρίσκω άσχημο, θεωρώ ότι αυτό το σκάφος δεν είναι τίποτα από όσα διαφημίζει ότι είναι:
Δεν είναι ιστιοπλοϊκό, δεν είναι ούτε ταχυπλοο.
Προσπαθώντας να συνδιάσει λίγο απ όλα, πετυχαίνει τελικά να μην ικανοποιεί καμμία από τις 2 κατηγορίες.

dimmihel
19-06-2007, 17:37
Εμένα προσωπικά, αυτό το σκάφος δεν μου αρέσει καθόλου.
Εκτός που το βρίσκω άσχημο, θεωρώ ότι αυτό το σκάφος δεν είναι τίποτα από όσα διαφημίζει ότι είναι:
Δεν είναι ιστιοπλοϊκό, δεν είναι ούτε ταχυπλοο.
Προσπαθώντας να συνδιάσει λίγο απ όλα, πετυχαίνει τελικά να μην ικανοποιεί καμμία από τις 2 κατηγορίες.


Θα διαφωνήσω γιατί είσαι απόλυτος. Σίγουρα οι γνώσεις μου είναι μηδενικές προς το παρόν τόσο για τα ταχύπλοα όσο και τα ιστιοπλοϊκά αλλά μόνο το γεγονός ότι γλιτώνεις τα έξοδα της μαρίνας καθότι διαθέτει τρέϊλερ είναι μεγάλο ατού για μένα. Έχεις ένα ιστιοπλοϊκό που μπορεί να μετακινηθεί στην στεριά με μεγάλη ευκολία...

jerry_p
19-06-2007, 18:20
εγώ πάλι θα συμφωνήσω με το φίλο mango και ας μην είμαι κατά τεκμήριο απόλυτος (χμμμ αυτό ίσως ελέγχεται).

Υπάρχουν και άλλα σκάφη που είναι καθαρόαιμα ιστιοπλοικά, με καλές μάλιστα επιδόσεις, τα οποία φορτώνονται εύκολα σε τρέιλερ, λόγω μικρού βάρους και κινητής καρίνας (π.χ. benetau 21). σε κάθε περίπτωση για να μετακινηθεί ιστιοπλοικό με τρέιλερ απαιτείται ξαλμπούρωμα.

Τώρα ας πάμε στο "έχεις ιστιοπλοικό". Αυτό μπορεί να σημαίνει απλά έχεις πλεούμενο με άλμπουρο. Αλλά εάν θέλεις να σημαίνει ότι μπορεί να έχει συγκεκριμένη συμπεριφορά σκάφους σε πλεύσεις, θέλει και άλλα για να έχεις ιστιοπλοικό, εκτός από άλμπουρο (γραμμές γάστρας και καρίνα). Εκεί το συγκεκριμένο σκάφος ίσως (ξαναλέω ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία) υστερεί.

Μάλλον τα ίδια ισχύουν και για τα χαρακτηριστικά ταχυπλόου, αλλά σε αυτά δεν είμαι ειδικός για να τοποθετηθώ.

Τώρα για την εμφάνιση, περί ορέξεως ...... Πάντως και εμένα μου φαίνεται άσχημο, ομολογώ. Συνήθως δε ότι είναι όμορφο στη θάλασσα είναι και ναυτικό, παρατηρήστε το σε όλα τα σκάφη ....

spiros K
20-06-2007, 08:54
Το σκάφος το είδα στην έκθεση πέρσι. Τα ερωτήματα που θέτω είναι:
Αν ξεκινήσεις για ταξίδι και μπορείς να κινηθείς με 20 μίλια γιατί να πάς με 5. Νομίζω λοιπόν ότι αφού σου δίνεται η δυνατότητα να κινηθείς γρήγορα δεν θα επιλέξεις τα πανιά για να μετακινηθείς. Το σίγουρο όμως είναι ότι ένα φουσκωτό προσφέρει καλύτερη αίσθηση ασφάλειας για ένα μεγάλο ταξίδι. Μήπως ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση που επιλέξεις να κινηθείς με πανιά; Εγώ πάντως το μικρότερο ιστιοπλοϊκό μου, με σταθερή καρίνα, το εμπιστεύομαι και έχω κάνει μεγάλα ταξίδια.
Στην αττική η θέση σε μαρίνα είναι δυσεύρετη δυστυχώς. Όμως η διαδικασία ανέλκυσης - καθέλκυσης - ρυμούλκησης δεν είναι τόσο απλή όσο παρουσιάζεται. Χρειάζεται συγκεκριμένο σημείο βοήθεια χρόνο κόπο και αυτοκίνητο ζόρικο. Νομίζω ότι για μία μονοήμερη εκδρομή η όλη διαδικασία θα σε αποτρέψει τελικά να το κάνεις. Εφόσον λοιπόν δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει σε εβδομαδιαία βάση να θεωρήσουμε ότι θα χρησιμοποιηθεί για πολυήμερες καλοκαιρινές διακοπές. Εδώ η άποψη μου είναι ξεκάθαρη. Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί έως 15 ημέρες ετησίως η λύση είναι η ενοικίαση μεγαλύτερου ιστιοπλοϊκού.
Τελικά χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος νομίζω ότι πρόκειται για πολύ ειδικό σκάφος και μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ενός πολύ συνειδητοποιημένου αγοραστή. Δεν νομίζω ότι για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει με την θάλασσα αποτελεί λύση. Κατά την γνώμη μου οι λύσεις για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και να κάνει το κέφι του τα βήματα είναι απλά ανάλογα με τις ανάγκες του

1. Ενοικίαση ιστιοπλοϊκού για πολυήμερες διακοπές.
2. Αγορά ιστιοπλοϊκού τύπου laser για χαβαλέ στην παραλία.
3. Αγορά ιστιοπλοϊκού με εξασφαλισμένη θέση σε μαρίνα
4. Πούλημα όλων των παραπάνω και πολυήμερες διακοπές στο Όλυμπο.

άλλη λύση είναι

1. αγορά φουσκωτού άνω των 5,5 μέτρων για να μπορεί να ταξιδέψει μακρινές αποστάσεις.

evridiki
20-06-2007, 10:22
Spyrok οι αποψεις σου ειναι πολυ καλες. Συμφωνω μαζι σου...
Οι παραγοντες και τα θελω ειναι πολλα και θα πρεπει σε μια αγορα να τα σκεφτομαστε ολα συνετα.....
Δυνατοτητες σκαφους, τιμη και χρονο που θα διαθεσουμε γι' αυτο. Γιατι η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται μερακι και αφοσιωση σε ενα σκαφος.

dimmihel
20-06-2007, 17:34
4. Πούλημα όλων των παραπάνω και πολυήμερες διακοπές στο Όλυμπο.

;);););) hehehe αυτά είναι!!

Asterias
22-06-2007, 14:33
Αν και ναυτικά και ιστιοπλοϊκά δε μου αρέσει το σκάφος, πιστεύω πως βολεύει αρκετά η τεχνική στην εργονομία του, στην εύκολη χρήση του και κυρίως στην οικονομικότερη συντήρησή του μιας και μπορεί να ξεχειμωνιάσει πχ και στο γκαράζ σου. Παρ` όλα αυτά δεν το θεωρώ καθαρόαιμο σκάφος ιστιοπλοϊκών απαιτήσεων.

chrondi
24-06-2007, 13:01
Για να επικεντρώσω τη συζήτηση πάλι στο θέμα του συγκεκριμένου σκάφους (MacGregor26), απλά σας αναφέρω ότι αποτελεί το αντικείμενο ειρωνικών σχολίων (κάτι ας πουμε σαν ο "Πόντιος της θάλασσας") στους αμερικανικούς ιστιοπλοϊκούς κύκλους, βλ. τον παρακάτω σύνδεσμο με το βίντεο:
http://www.sailnet.com/forums/general-discussion-sailing-related/33340-video-worth-seeing.html

chrondi
24-06-2007, 13:14
Ιδού η ορθή ηλεκτρον. διεύθυνση:
http://www.sailnet.com/forums/general-discussion-sailing-related/33340-video-worth-seeing.html (http://www.sailnet.com/forums/general-discussion-sailing-related/33340-video-worth-seeing.html)