PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυδοσία στις μαρίνες



stormjib
08-09-2010, 19:23
Saturday, September 6, 2008
The Thugs of Port Vathy, Ithaca
As we do every year for 4-6 weeks, this year again my family and I cruised the Ionian Islands with our 40 foot motor boat. This year however we decided to go to Vathy Ithaca for a couple of days since we had not been there for the last four years. We always tied up on the North side of the port. This mooring area is not very good if the winds pick up in the evening which makes it difficult to keep the anchor hooked. So this time we decided to tie up on the east side of Vathy by the ferry but not on the ferry dock.
As we were about to let our anchor out and back up to the pier, two men appeared and yelled that we should move to a different spot further south. So we did and that same men helped us tie the first rope. As we were tying up they asked if we needed fuel or water and I replied that we were full since we just came from Lefkas where we had just filled up. So we tied the boat up and went to have lunch at one of our favourite restaurants.
When we returned to our boat there were not many boats left tied on that side. I thought this was odd since next to us there was a boat of six young people from the USA that we spoke to as we came in, and they said that they were staying until the next day. As the day progressed we saw more and more sailboats leaving - rather unusual to be leaving late in the day from one port to the next.
By this time some mega yachts were coming in to tie next to us. So I got off the boat to move our ropes a little so as not to interfere with theirs. The man with the fuel truck brand Ellin Christos Skliros approached me and told me in English that I should move our boat so that bigger yachts can take my spot. I informed him that I speak Greek and so he started to tell me that I must move out. At first I thought he meant to move a little more, but he wanted us to move out of the area. As he continued to demand that we move I became agitated to say the least. He kept telling me that the port was for the locals and the mega yachts only. The fact that we were there first and tied up made no difference to him. After calling each other a few unpleasant Greek names I told him that I was going to report him to the Coast Guard office. His reply was that the Port Authority or the Coast Guard was not going to do anything about it because he has being doing this for all these years and I was not the one that was going to change that, and “who do you think you are? So! go ahead”
I walked into the Port Authority office to tell them that we were being harassed by a fuel man who was demanding that we move out and anchor in the middle of the port or just plain leave Vathy all together. His response was, " I have told him before not to be doing that" As I am trying to get the Port authority officer to do something a local shop keeper walks in with the same complaint, that this has been going on for years and the authorities are doing nothing about it so now that a boater is complaining, they should do something about it. He also told the officer that these local thugs have been running all the small yachts off to make room for the large ones and that the restaurants and coffee shops are losing business because the rich passengers that charter these mega yachts do not even get off the boats since it is all provided for them inside. In addition the crews never spend any money in the port. The only ones that benefit from the mega yachts are the fuel man, water man and the agents that make themselves look good to the companies they represent by making room for these big boats at the expense of the smaller ones on the pier no matter what time they come in. He explained to the officer that the small yachts are not complaining because they think the thugs are representatives from the port authority and therefore give no resistance to the thugs.
After the local shopkeeper finished his version of a long complaint I asked the officer to come or send someone to take care of the problem with these thugs and left the office.
As I was walking back to my boat I was accosted by the water-truck man who I found out later is Nikos Skliros, brother of the fuel truck man Christos Skliros, and who is now yelling obscenities at me and threatening me and my family as he follows me back to my boat. As I am telling him that this is Coast Guard business and not his, he reaches down to untie our ropes and send us adrift. I informed him that my boat is in Greece with a foreign flag and not even the Coast Guard can touch my boat without a valid reason, much less for mooring on a public dock. While I am asking the water-truck man to please leave us alone and move on, his brother comes back and he too starts to yell obscenities and make threats. Two other men start to get involved who later I was told by the locals are mega-yacht agents representing the Kostopoulos and Delapontas agencies, agents for the boats that are coming in to tie up.
Now I am in the middle of a huge fracas with four men who want their clients´ boats to tie in our spots and all smaller yachts to leave. After about five to ten minutes, two coast guard officers arrive and try to diffuse the situation but the four thugs are getting angrier and are telling the coast guard officers that these smaller boats are not wanted here and should move. The officers are now in the middle of this fracas trying to appease the local thugs, who they feel have to live with them in the same town, and the tourist boaters who the local business depends on for their income. Finally they manage to get the thugs to leave the boaters alone and move on down the pier to sell water, fuel while the agents are helping tie their clients´ boats up.
While all this is going on, the rest of the smaller yacht skippers want to know what is going on. My wife informs them that these four men want everyone off this pier so that the mega yachts can have our place.
The boat next to us with a British flag, a retired policeman, told us that in previous times when this has happened and no one was willing to move, these thugs have cut peoples mooring ropes in the night and have sent boats adrift in port causing damage to themselves and other boats that they slammed in to. He said that he was going to sleep outside on the stern of his boat to make sure that nothing happens to his ropes, and he did just that.
The next morning I paid a visit to the port authority commander to let him know what took place the day before while he had left for the day. I began to tell him of the anarchy at his port and that these four thugs have taken control of a public port which should be open to all EEU boaters including me with a Holland flag. He informed me that he had no idea of the event and that no log entry was made. I told him of what I had heard from other boaters, that ropes were cut in previous times when these people did not get their way by chasing off the boaters in their way. His response was that this problem has been going on for a long time and that he was powerless to do anything about. I left his office very disappointed to say the least.
Greece has been loosing tourism to Turkey in recent years due to high prices and the arrogant attitude towards foreigners. In my opinion this is an indication of how tourists are treated and that is why the decline.
I was told by the boaters who witnessed the thug-challenging event that they will be telling their friends and letting other boaters know by writing to the Greek Water Pilot editor and other boating publications. My family and I will also be telling our friends, who may be planning a visit to Ithaca of the treatment we had in July of 2008 and not ever returning there ourselves.
TOM RENTZIOS


http://www.noonsite.com/Members/sue/R2008-10-05-1

stormjib
08-09-2010, 19:25
Το δημοσιεύω γιατί μου συνέβη το ίδιο το 2005 και από ότι βλέπω δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε.

Leo
08-09-2010, 19:54
Θα πρέπει να παρατηρήσω ότι το δημοσίευμα είναι παλαιότερο (2008) και ότι από το λινκ που παρέχεται διαβάζουμε ότι τον φετεινό Ιούλιο, σχόλιο αναγνώστη αναφέρει ότι δεν παρατήρησε κάτι τέτοιο στο Βαθύ της Ιθάκης.

Από την άλλη, ο τίτλος του δημοσιευμένου κειμένου αντιροσωπεύει πλήρως την περιγραφή του παθόντα ιστιοπλόου.

mastrokostas
08-09-2010, 20:37
Αχ! Αχ! Αχ! Δεν είμαστε άνθρωποι δυστυχώς !
Ότι θέλει ο καθένας κάνει !!

mangos
09-09-2010, 20:08
Δυστυχώς ανάλογα περιστατικά, συμβαίνουν παντού. Άντε να χρεοκοπήσουμε, να τελειώνουμε, να έρθουν τίποτα ξένοι να αρμέξουν αυτοί την αγΕλλάδα μας, τέτοιοι που είμαστε δεν μας αξίζει αυτός ο τόπος.

renion
10-09-2010, 00:27
To περιστατικο, εχει πολλα θεματα που περνανε αβαβα, απο τον φιλαρακο Tom Rentzio....

Κατ' αρχας, να ξεκινησουμε με τα απλα, στο Βαθυ, αλλα και σε αρκετα λιμανια - ο θεος να τα κανει - που μπορουν να πιασουν κοτερα, υπαρχει καποια δυσκολια, να δεσουν θηρια. Λογω βαθους, λογω καιρου, για να δεσει ενα mega στο ντοκο, χρειαζονται διαφορες προυποθεσεις...Φανταστειτε τωρα, στη θεση που θα μπορουσε να μπει ενα 150'' yacht, να εχω δεσει τη 5μετρη σαμπρελα μου, και να ωρυομαι για τα "δικαιωματα" μου.....:confused:

Οποτε, λιγο κατανοηση στη χρηση του ντοκου, ΔΕ βλαπτει κανεναν...Αλλωστε στο Βαθυ, υπαρχει η εξαιρετικη λυση του δεσιματος στο βορειο λιμανακι, το οποιο προσφερει πιο ασφαλες αγκυροβολιο απο το ντοκο του Βαθεως, με το μικρο κοστος του περπατηματος των 500μ, μεχρι το κεντρο.....

Το πιο σημαντικο δε, ειναι οτι η οποια χρηση κανουν οι yachters, στα κατα τοπους ΕΛΛΗΝΙΚΑ λιμανακια, γινεται εντελως ΔΩΡΕΑΝ, κατι απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου....διοτι οι περισσοτεροι, δε βγαινουν απο το κοτερο ουτε για παγωτο, και τη βγαζουν με τα μακαρονια και τα νερα που εχουν φερει απο το σπιτι τους....Μονο οι επιβατες των θηριων αποβιβαζονται και ξοδευουν κανα φραγκο στην τοπικη αγορα.

Οφειλω να σημειωσω, οτι υπαρχουν παντου οι τοπικοι "νταηδες", οι οποιοι συμπεριφερονται ωσαν τα λιμανια να ειναι των γονεων τους, και δυστυχως, καποιες φορες η εποπτευουσα αρχη...ολιγωρει...Συμβαινουν αυτα, δεν ειναι ευχαριστο, αυτο και μονο ειναι χοντρο foul.

Ο Mr Rentzios ομως, φαινεται οτι το πηγε ζοριλικι απο την αρχη....και, κανει και εκτενη αναφορα στο "foreign flag", και 40'' motor yacht...σιγα βρε φιλε...:cool:

Ενταξει, εγινε σαχλαμαρα, θα μπορουσε να δοθει η λυση πιο ευκολα, και χωρις ζοριλικια....Τελος παντων, ας παει ο mr Rentzios διακοπες με το σαρανταρι του στη τουρκια....

τι να πει κανεις....

mangos
10-09-2010, 07:09
Ο Έλληνας που κάνει την καταγγελία, με το σκάφος με Ολλανδική σημαία, ξεχνάει να μας πει πότε και πως ελέγχθηκε ο ίδιος για τεκμήριο, για πόθεν έσχες αγοράς, ακόμα και για το εάν έχει πληρώσει ποτέ ΦΠΑ για το σκάφος του με το οποίο περιδιαβαίνει το Ιόνιο. Έχουμε πήξει στα λαμόγια, που διαμαρτύρονται για τις λαμογιές των άλλων...

Εάν υπήρχε (όπως όφειλε να υπάρχει) ένας φορέας διαχείρισης του λιμανιού, θα μπορούσε να οργανώσει κάπως τον κόσμο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν οι πετρελαιάδες, οι δύτες, ο νερουλάς, οι ψαράδες, ο βετεράνος του Βιετνάμ ή ο παπάς της ενορίας, να παριστάνουν τους τοπικούς Θεούς, με θεατή το λιμεναρχείο!

mastrokostas
10-09-2010, 08:32
Φανταστειτε τωρα, στη θεση που θα μπορουσε να μπει ενα 150'' yacht, να εχω δεσει τη 5μετρη σαμπρελα μου, και να ωρυομαι για τα "δικαιωματα" μου.....:confused:


Το πιο σημαντικο δε, ειναι οτι η οποια χρηση κανουν οι yachters, στα κατα τοπους ΕΛΛΗΝΙΚΑ λιμανακια, γινεται εντελως ΔΩΡΕΑΝ, κατι απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου....διοτι οι περισσοτεροι, δε βγαινουν απο το κοτερο ουτε για παγωτο, και τη βγαζουν με τα μακαρονια και τα νερα που εχουν φερει απο το σπιτι τους....Μονο οι επιβατες των θηριων αποβιβαζονται και ξοδευουν κανα φραγκο στην τοπικη αγορα.


Ο Mr Rentzios ομως, φαινεται οτι το πηγε ζοριλικι απο την αρχη....και, κανει και εκτενη αναφορα στο "foreign flag", και 40'' motor yacht...σιγα βρε φιλε...:cool:

Ενταξει, εγινε σαχλαμαρα, θα μπορουσε να δοθει η λυση πιο ευκολα, και χωρις ζοριλικια....Τελος παντων, ας παει ο mr Rentzios διακοπες με το σαρανταρι του στη τουρκια....

τι να πει κανεις....

Φιλε μου για όνομα του θεού !!!
5μετρη σαμπρέλα !!!!!Αυτός δηλαδή είναι παιδί ενός κατώτερου θεού !!!
Φυσικά και πρέπει να υπάρχει μια τάξη για το που πρέπει να δέσει το κάθε σκάφος ,αλλά εδώ κάποιοι νταιδες έκαναν κουμάντο στο λιμάνι ! Αυτο ειναι το θεμα !!

Ποιος λεει ότι για να δέσεις σε κάποιο λιμάνι να διανυκτερεύεις πρέπει να αγοράσει εκεί ,(παγωτό νερά και μακαρόνια ), διαφορετικά πρέπει να σου κόψουν τους κάβους . Αυτή η άποψη μου θυμίζει τις ταβέρνες που κάποιοι τουρίστες έπαιρναν μια χωριάτικη σαλάτα ,και τα γκαρσόνια μονο που δεν τους την κοπάναγαν στο κεφάλι !

Δυστυχώς φίλε μου για μας, πανε Τουρκία !!!


Ο Έλληνας που κάνει την καταγγελία, με το σκάφος με Ολλανδική σημαία, ξεχνάει να μας πει πότε και πως ελέγχθηκε ο ίδιος για τεκμήριο, για πόθεν έσχες αγοράς, ακόμα και για το εάν έχει πληρώσει ποτέ ΦΠΑ για το σκάφος του με το οποίο περιδιαβαίνει το Ιόνιο. Έχουμε πήξει στα λαμόγια, που διαμαρτύρονται για τις λαμογιές των άλλων...



Φίλε mangos εδώ μου την χάλασες!
Αν είχε πλήρωση ΦΠΑ θα του συμπεριφέρονταν διαφορετικά ???
!!!
Κρατώ αυτό (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=386213&postcount=5)ομως από προηγούμενο μήνυμα σου !;)

renion
10-09-2010, 08:57
Φιλε μου για όνομα του θεού !!!
5μετρη σαμπρέλα !!!!!Αυτός δηλαδή είναι παιδί ενός κατώτερου θεού !!!
Φυσικά και πρέπει να υπάρχει μια τάξη για το που πρέπει να δέσει το κάθε σκάφος ,αλλά εδώ κάποιοι νταιδες έκαναν κουμάντο στο λιμάνι ! Αυτο ειναι το θεμα !!

Ποιος λεει ότι για να δέσεις σε κάποιο λιμάνι να διανυκτερεύεις πρέπει να αγοράσει εκεί ,(παγωτό νερά και μακαρόνια ), διαφορετικά πρέπει να σου κόψουν τους κάβους . Αυτή η άποψη μου θυμίζει τις ταβέρνες που κάποιοι τουρίστες έπαιρναν μια χωριάτικη σαλάτα ,και τα γκαρσόνια μονο που δεν τους την κοπάναγαν στο κεφάλι !

Δυστυχώς φίλε μου για μας, πανε Τουρκία !!!



Αγαπητε Μαστροκωστα, η ολη κουβεντα με τους νταηδες του χωριου, ειναι απαραδεκτη καθως και η ολιγωρια της εποπτικης αρχης...
Για αυτο ΔΕΝ υπαρχει καμια δικαιολογια....

Οσον αφορα τη...5μετρη σαμπρελα μου (οντως 5 μετρακια ειναι το σκαφιδι μου :razz:), ουκ ολιγες φορες, διαφοροι, "πλοιοκτητες", αφενος, πλαγιοδετουν σε μικρα λιμανακια, κανοντας πολυ δυσκολο το εγχειρημα του να δεσει καποιος αλλος στο ντοκο, αλλες φορες, δενουν σε σημεια που εμποδιζουν τη στρωτη λειτουργια του λιμανιου, για μεταφορες καυσιμων νερου κλπ κλπ...Δλδ, με το μικρο και ευελικτο σκαφος, θα παρκαρω καπου , ωστε να μην εμποδιζω τις μανουβρες των μεγαλων....

Για να ειμαι απολυτως ειλικρινης, η Ιθακη, δεχεται εναν τεραστιο αριθμο γιωτ, καθε χρονο, οποτε η ιστορια του Mr Rentzios, θα μπορουσε να την ονομασει κανεις, ατυχη στιγμη....Διοτι αν αυτα τα περιστατικα γινονταν συνεχεια, τοτε θα ειχαν γινει γνωστα παντου και παντα...

Τελος, σαν Ελληνας, για τους "φιλους" ευρωπαιους, κοπριτης, κλεφτης, απατεωνας, τεμπελης, να θυμισω οτι η διανυκτερευση σε λιμανι πλησιον πορτο φινο....κοστιζει απο 300€+, αναλογως μετρων.....

Με ζορικο ελεγχο για τους βοθρους των σκαφων, τη χρηση της γεννητριας και του θορυβου που παραγει, και ολα αυτα??? σε λιμανακια και θαλασσιτσες, που απο την ομορφια της πατριδος μας εχουν μολις το 5%.

Ολοκληρωνοντας, να θυμισω στους αγαπητους φιλους και συμπατριωτες μου, οτι το τσαμπα ουδεις εκτιμησε, και αν τα ελληνικα λιμανια, ειχαν κοστος διανυκτερευσης, τοτε, ολα θα δουλευαν καλυτερα, οι τσαμπουκαδες δε θα υπηρχαν, και ολοι αυτοι οι "ξενοι", θα αφηναν και κανα φραγκακι στην τοπικη οικονομια....

Τωρα δεν αφηνουν τιποτα, κανοντας καταχρηση των ευκολιων που η - χωρα που τους φιλοξενει - παρεχει....ακομα και σε ερημικα κολπακια, απλωνουν πρυματσες 30!!!!! μετρων στα δεντρα της στεριας ωστε μην τυχον πεσει αλλος παραδιπλα.....

Σας ζητω συγνωμη για το εντονο υφος του γραπτου μου, αλλα δαρμενος και κερατας δε γινεται.....(το σχολιο πηγαινει στα ευρωπαικα φιλαρακια μας, και την εκτιμηση που τρεφουν για εμας)...

mastrokostas
10-09-2010, 12:46
Τελος, σαν Ελληνας, για τους "φιλους" ευρωπαιους, κοπριτης, κλεφτης, απατεωνας, τεμπελης, να θυμισω οτι η διανυκτερευση σε λιμανι πλησιον πορτο φινο....κοστιζει απο 300€+, αναλογως μετρων.....


Ολοκληρωνοντας, να θυμισω στους αγαπητους φιλους και συμπατριωτες μου, οτι το τσαμπα ουδεις εκτιμησε, και αν τα ελληνικα λιμανια, ειχαν κοστος διανυκτερευσης, τοτε, ολα θα δουλευαν καλυτερα, οι τσαμπουκαδες δε θα υπηρχαν, και ολοι αυτοι οι "ξενοι", θα αφηναν και κανα φραγκακι στην τοπικη οικονομια....



Σας ζητω συγνωμη για το εντονο υφος του γραπτου μου, αλλα δαρμενος και κερατας δε γινεται.....(το σχολιο πηγαινει στα ευρωπαικα φιλαρακια μας, και την εκτιμηση που τρεφουν για εμας)...

Εντάξει !Αναφέρεις ένα μέρος ,που μαζί με Αμάλφι ,Κάπρι , πόρτο Τσερβο κτλ ,είναι αλμυρά στο να αγοράσεις και τσίχλες !!

Φυσικά και θα συμφωνήσω ότι ΠΡΕΠΕΙ να λιμάνια να αποκτήσουν ευκολίες για τα σκάφη ,και να υπάρχει η ανάλογη χρέωση , χωρίς να τους πετσοκόβουμε !

Μην ανησυχείς και δεν έχει κανένα ύφος το γραπτό σου !

Κουμπαρος
10-09-2010, 13:29
Φυσικά και θα συμφωνήσω ότι ΠΡΕΠΕΙ να λιμάνια να αποκτήσουν ευκολίες για τα σκάφη ,και να υπάρχει η ανάλογη χρέωση , χωρίς να τους πετσοκόβουμε !


Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Τον Αύγουστο μετά από ένα ταξίδι από τα δυτικά παράλια της Κύπρου περίπου 170 μιλίων φθάνω στο Καστελόριζο και ανακαλύπτω πως δεν υπάρχει ούτε νερό ούτε και ρεύμα (εκτός από ένα και μόνο συγκεκριμένο σημείο που δένουν τα πλοία). Ευτυχώς ή δυστυχώς σου δίνουν και από τα δύο οι ταβερνιάρηδες που έχεις δέσει έξω από το μαγαζί τους. Ρεύμα κυρίως για να φορτίζεις τις μπαταρίες (όχι όμως για μεγάλα φορτία π.χ aircondition αν διαθέτεις τέτοιου είδους ανέσεις) και νερό ανάλογα της ευαισθησίας σου (δηλαδή βάζεις μόνος σου με το λάστιχο αλλά αν δεν είσαι εντελώς αναίσθητος θα το χρησιμοποιάς με μεγάλη οικονομία στο σκάφος). Η μονη 'χρέωση' είναι το φαγητό σου κάποιες φορές στην ταβέρνα (εκτός από κάτι που σε χρεώνει το λιμεναρχείο για είσοδο και έξοδο από την χώρα αλλά αυτό είναι άλλη ιστόρία). Κρίμα πάντως. Είναι πολύ όμορφο νησάκι, ως ακριτικό και τόσο απομακρο που είναι και το οποίο έχει ζωή μόνο το καλοκαίρι θα έπρεπε να παρέχει αυτά τα βασικά με κάποια μικρή χρέωση.

stormjib
10-09-2010, 14:47
Εγώ επισκέφθηκα το Βαθύ το 2005 με σκάφος νοικιασμένο από Λευκάδα μέσω Γερμανίας για καλύτερη τιμή. Ήμασταν μια αντροπαρέα εφτά μαντράχαλοι που όλο τον χρόνο τρέχουμε σε αγώνες και το καλοκαίρι νοικιάζουμε σκάφος για καμιά βδομάδα για διακοπές.

Η στάση στο Βαθύ έγινε για 3-4 ώρες, για εφοδιασμό, γιατί σκοπεύαμε να πάμε στο Κιόνι και το δέσιμο στην προβλήτα εκεί είναι αμφίβολο λόγω συνωστισμού. Στην μία ώρα μετά την πρόσδεση παίχτηκε σκηνικό ανάλογο με αυτό που περιγράφετε στο αρχικό post. Παρόλο που εξηγήσαμε πως απλά θα μέναμε για λίγες ώρες για να κάνουμε μερικά ψώνια και να πιούμε έναν καφέ. Τι σχέση έχει το ΦΠΑ και το μέγεθος του σκάφους με όλη αυτή την καφρίλα και τον ψευτοτσαμπουκά, προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αν θέλουν τα λιμάνια να είναι προνόμιο μόνο του ALPHA και του VARMAR να μας το πουν να το ξέρουμε. Όποιος θέλει να κάνει διακοπές με σκάφος θα βρει την λύση χωρίς να τους ενοχλεί. Τώρα τι θα κάνουν τα ελληνικά τσαρτεράδικα και τα μαγαζιά, είναι ένα πρόβλημα που θα το λύσουν άλλοι, όχι εμείς.

ιθακη
10-09-2010, 16:10
λοιπον φιλε μου επειδη διαβαζω αυτα που εχουν γραφτει τις τελευταιες μερες,ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω,απο ποιον πηρες την αδεια να πας να αγκυροβολησεις εκει????πρεπει να ξερεις οτι εκεινο το σημειο της προβλητας,απο το δημαρχειο που τελειωνουν οι ταβερνες μεχρι το ντοκο του Κεφαλονια,ειναι το μονο σημειο που το βαθος ειναι 3-4 μετρα και πραγματικα τα μεγαλα μπορουν να δεσουν εκει...εσυ και ο καθενας που νοικιαζετε ενα μικρο ιστιοπλοικο η ταχυπλοο,γιατι δεν μπαινετε και ολο ευθεια να ερθετε μπροστα στο σπιτι μου,ακριβως απεναντι απο την μπουκα του λιμανιου,που εχει μια ελευθερη προβλητα μηκους 200μ και βαθος 2-2,5????η ακομα καλυτερα γιατι δεν πατε στην μαρινα οπως μπαινουμε στο λημανι αριστερα,που φτιαχτηκε ειδικα για τα μικρα ιστιοπλοικα και μη,για να μην φορτιζουν την κυριως προβλητα,και νστοιχισε στο δημο ενα καρο λεφτα????φοβοσουν μηπως και δεν σε εβλεπαν εκει για να σε ανεφοδιασουν???αλλα ναι το βασικο μας προβλημα ειναι οτι 2 χλμ παραλιακης στο βαθυ που σε ολη την αποσταση μπορουν αν δεσουν σκαφοι,ολοι θελουν να δεσουν μεσα στην πλατια....και γι αυτους τους τσαμπουκαδες οπως λες,αν δεν ηταν αυτοι να δω τι θα εκανες που το παραθαλασσιο πρατηριο δεν ειχε το 05 να σε εξυπηρετησει....ουτε νερο θα ειχε κανεις ουτε καυσημα....

stormjib
10-09-2010, 18:18
λοιπον φιλε μου επειδη διαβαζω αυτα που εχουν γραφτει τις τελευταιες μερες,ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω,απο ποιον πηρες την αδεια να πας να αγκυροβολησεις εκει????πρεπει να ξερεις οτι εκεινο το σημειο της προβλητας,απο το δημαρχειο που τελειωνουν οι ταβερνες μεχρι το ντοκο του Κεφαλονια,ειναι το μονο σημειο που το βαθος ειναι 3-4 μετρα και πραγματικα τα μεγαλα μπορουν να δεσουν εκει...εσυ και ο καθενας που νοικιαζετε ενα μικρο ιστιοπλοικο η ταχυπλοο,γιατι δεν μπαινετε και ολο ευθεια να ερθετε μπροστα στο σπιτι μου,ακριβως απεναντι απο την μπουκα του λιμανιου,που εχει μια ελευθερη προβλητα μηκους 200μ και βαθος 2-2,5????η ακομα καλυτερα γιατι δεν πατε στην μαρινα οπως μπαινουμε στο λημανι αριστερα,που φτιαχτηκε ειδικα για τα μικρα ιστιοπλοικα και μη,για να μην φορτιζουν την κυριως προβλητα,και νστοιχισε στο δημο ενα καρο λεφτα????φοβοσουν μηπως και δεν σε εβλεπαν εκει για να σε ανεφοδιασουν???αλλα ναι το βασικο μας προβλημα ειναι οτι 2 χλμ παραλιακης στο βαθυ που σε ολη την αποσταση μπορουν αν δεσουν σκαφοι,ολοι θελουν να δεσουν μεσα στην πλατια....και γι αυτους τους τσαμπουκαδες οπως λες,αν δεν ηταν αυτοι να δω τι θα εκανες που το παραθαλασσιο πρατηριο δεν ειχε το 05 να σε εξυπηρετησει....ουτε νερο θα ειχε κανεις ουτε καυσημα....

Ωραία αυτά που λες αλλά είναι θέμα σήμανσης λιμένα και λιμεναρχείου να τα διευθετήσει, και όχι του κάθε αγενούς αγράμματου κάφρου να παριστάνει τον harbour master. Αν όντως κάποιος δεν πρέπει να δέσει εκεί, επειδή το λέει το λιμεναρχείο και όχι ο κάθε καραγκιόζης, τα παράπονα στον λιμενάρχη θα είχαν γίνει αντιστρόφως, δηλαδή από τους ντόπιους και όχι από τους επισκέπτες.

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν υπήρχαν οι τσαμπουκάδες συντοπίτες σου για ανεφοδιασμό. Την έχω βολέψει και σε πολύ πιο δύσκολα οπότε όλο και κάποια λύση θα έβρισκα. Αυτό που ξέρω είναι τι κάνω τώρα που δοκίμασα από την καλή πόσο αφιλόξενοι και επιθετικοί είναι εκεί οι ντόπιοι, όπως και όσοι άλλοι βρέθηκαν στην θέση μου.

Leo
11-09-2010, 07:09
Ωραία αυτά που λες αλλά είναι θέμα σήμανσης λιμένα και λιμεναρχείου να τα διευθετήσει, και όχι του κάθε αγενούς αγράμματου κάφρου να παριστάνει τον harbour master. Αν όντως κάποιος δεν πρέπει να δέσει εκεί, επειδή το λέει το λιμεναρχείο και όχι ο κάθε καραγκιόζης, τα παράπονα στον λιμενάρχη θα είχαν γίνει αντιστρόφως, δηλαδή από τους ντόπιους και όχι από τους επισκέπτες.

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν υπήρχαν οι τσαμπουκάδες συντοπίτες σου για ανεφοδιασμό. Την έχω βολέψει και σε πολύ πιο δύσκολα οπότε όλο και κάποια λύση θα έβρισκα. Αυτό που ξέρω είναι τι κάνω τώρα που δοκίμασα από την καλή πόσο αφιλόξενοι και επιθετικοί είναι εκεί οι ντόπιοι, όπως και όσοι άλλοι βρέθηκαν στην θέση μου.


Ιθάκη, Γιώργο είσαι μάλλον λάθος εδώ και λυπάμαι αλλά όσα αναφέρει ο stormjib είναι σωστά και πολύ λογικά. Ανεξάρτητα από τοπικισμούς, οι τσαμπουκάδες και οι καφρίλες πρέπει να καταδικάζονται και να μην επικροτούνται.

mangos
11-09-2010, 07:32
Δυστυχώς φίλε μου για μας, πανε Τουρκία !!!




Φίλε mangos εδώ μου την χάλασες!
Αν είχε πλήρωση ΦΠΑ θα του συμπεριφέρονταν διαφορετικά ???
!!!
Κρατώ αυτό (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=386213&postcount=5)ομως από προηγούμενο μήνυμα σου !;)

Σε μια σοβαρή χώρα, με σοβαρή οργάνωση, με θεσμούς και υπηρεσίες να λειτουργούν, δεν θα μπορούσε ο κάθε πετρελαιάς να κάνει ότι του καπνίσει.

Δεν θα μπορούσε όμως ούτε το κάθε λαμόγιο να φοροδιαφεύγει!!!

Κάθε φορά που διαμαρτυρόμαστε για τα χάλια μας, να μην ξεχνάμε πως αυτά τα χάλια όπου μπορούμε τα εκμεταλλευόμαστε για το συμφέρον μας. Όποτε κάποιοι άλλοι κάνουν το ίδιο, εις βάρος μας, τότε θυμώνουμε και καταγγέλλουμε.

Η καταγγελία έγινε 2 χρόνια πριν. Τώρα, ο Ελληναράς με το σκάφος με Ολλανδική σημαία, θα βρίσκεται ήδη στην Τουρκία, όχι γιατί τον στενοχώρησαν στην Ιθάκη, αλλά γιατί έχει επιβληθεί έκτακτη εισφορά και ετήσια τέλη στα σκάφη αναψυχής, και δεν θα το έχει χωνέψει καλά να πληρώνει... Κι αν αυτός παρέμεινε παρόλα αυτά, οι περισσότεροι την έκαναν ήδη.

mangos
11-09-2010, 07:40
Σύμφωνα με την νομοθεσία, καταπλέοντας σε ένα λιμάνι, οφείλουμε να ειδοποιήσουμε (μέσω vhf) για την άφιξη μας και να μας υποδειχτεί που να δέσουμε. Πρέπει να ενημερώσουμε τον (ανύπαρκτο βεβαίως βεβαίως) φορέα διαχείρισης για τα σκουπίδια και τα λύματα που πιθανόν έχουμε, και να πληρώσουμε ανάλογα για την παραμονή, αλλά και την αποκομιδή των σκουπιδιών μας.

Έτσι όπως λειτουργούν τα πάντα, τίποτα δεν συμβαίνει από τα πιο πάνω, όμως προβλέπονται και είναι νομοθετημένα. Όμως, ανά πάσα στιγμή, μπορεί κάποιος να μας ζητήσει το λιμεναρχείο να απομακρυνθούμε από εκεί που δέσαμε, αφού δεν μας έδωσε ποτέ κάποιος αρμόδιος την άδεια να δέσουμε εκεί ακριβώς. Όλα στον αέρα είναι.

Το λιμεναρχείο της Ιθάκης, νίπτει τας χείρας του, δεν επιβάλλει την τάξη όπως θα όφειλε, παρακολουθεί αμέτοχο τον κάθε έναν να κάνει ότι του καπνίσει. Και από τις 2 πλευρές.

mike_rodos
11-09-2010, 08:48
Η Ρόδος τι να πεί... Που έχει Μαρίνα για σκάφη και η μισή μαρίνα είναι για τα πλοιάρια της Λίνδου και της Σύμης και η άλλη μισή για τα σκάφη των Ροδιτών, επαγγελματικά και ιδιωτικά, που μπορεί να μην έχουν βγεί και ποτέ μέσα από την μαρίνα, Βέβαια έχουν αφήσει ένα σημείο 30 μέτρων για να δένουν οι επισκέπτες και άλλα 30 μέτρα στην Κολώνα (άλλα εκεί είναι για θαλαμηγούς, λόγω φύλαξης από security). Oι υπόλοιποι αγκυροβολούν στα ανοιχτά ή φεύγουν, αφού έχουν καταλάβει ότι σε ένα νησί παγκοσμίας φήμης δεν υπάρχουν θέσεις πρόσδεσεις κάνοντας την ζωή των κρουαζιερόπλοιων δύσκολη...

ΡΟΔΟΣ 2010, ΟΤΑΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΙΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ...

105490

stormjib
11-09-2010, 10:00
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει ο ΦΠΑ στην συζήτηση. Την στιγμή μάλιστα που μπορείς να τον αποφύγεις ή να τον μειώσεις νόμιμα. Αγοράζοντας ένα παλιότερο σκάφος. Ή περνώντας στην Τουρκία αν είσαι Έλληνας ή στο Γιβραλτάρ αν είσαι Ισπανός. Ή απλά μέσω Μάλτας με 5% αντί για 23%. (http://www.legal-malta.com/maritime/eu-yacht-vat.htm)

Όλη η ιστορία έχει να κάνει ουσιαστικά με το τουριστικό προϊόν και όσους εμπλέκονται. Από το γραφείο που νοικιάζει το σκάφος, τον νερουλά του λιμανιού, την καφετέρια, τον ταβερνιάρη, το συνεργείο στην μαρίνα μέχρι και το μπακάλικο και την κάβα. Απλά είμαστε ανίκανοι να το πουλήσουμε. Οι συμπεριφορές που βλέπουμε δεν έχουν να κάνουν με το κράτος. Απλά το κράτος είναι άλλη μια θλιβερή εικόνα της χώρας.

ιθακη
11-09-2010, 20:55
Ιθάκη, Γιώργο είσαι μάλλον λάθος εδώ και λυπάμαι αλλά όσα αναφέρει ο stormjib είναι σωστά και πολύ λογικά. Ανεξάρτητα από τοπικισμούς, οι τσαμπουκάδες και οι καφρίλες πρέπει να καταδικάζονται και να μην επικροτούνται.

καπετανιο μου,με ολο το σεβασμο να ξερεις πως δεν επικροτω τιποτα,και σαφως εν μερη τα καταδηκαζω,απο την αλλη ο φιλος stormjib και ο καθε ενας που μπαινει σε τετοιο καυγα,αν ειχε φροντησει να ειναι νομιμος,ζητοντας την αδεια του λιμεναρχειου,ακομα και χωρις να υπαρχει η συμανση,θα μπορουσε να ειχε γυρισει και να του ελεγε τοτε του Νικου και του Αντρεα "ξερετε φιλοι μου,εμενα το λημεναρχειο με εστειλε ρδω,οποτε τωρα δεν με κουναει κανεις,παρα μονο αυτο....".απο εκει και περα αφου θελανε να ειναι ολοι και οι μεν και οι δε παρανομοι,καλα καναν και τσακωνωνταν γιατι μου προσφεραν κι εμενα θεαμα που καθομαι τα απογευματα και πινω τον καφε μου στην βεραντα μου....αφ ενος τωρα να ενημερωσω τον φιλο stormjib,αλλα και καθε αλλον,πως οπως λεει και ο φιλος mangos η καταγγελεια αυτη εγινε πριν δυο χρονια...πριν διομιση χρονια αλλαξε ο λιμεναρχης μας,μεχρι να τους προσαρμοσει ολους με τον τροπο του του πηρε λιγο καιρο,και τωρα ποια ουτε να ανασανεις δεν μπορεις μεσα στο λιμανι χωρις να ενημερωσεις....επεισης να σε ενημερωσω οτι δυστηχως αυτος ο ανθρωπος πλεον δεν ειναι κοντα μας,αρα μπορεις να μας επισκευτης αφοβα πλεον....

αυτα ηθελα να πω,με καθε σεβασμο...καλη συνεχεια στο θεμα σας

mangos
11-09-2010, 23:38
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει ο ΦΠΑ στην συζήτηση. Την στιγμή μάλιστα που μπορείς να τον αποφύγεις ή να τον μειώσεις νόμιμα. Αγοράζοντας ένα παλιότερο σκάφος. Ή περνώντας στην Τουρκία αν είσαι Έλληνας ή στο Γιβραλτάρ αν είσαι Ισπανός. Ή απλά μέσω Μάλτας με 5% αντί για 23%. (http://www.legal-malta.com/maritime/eu-yacht-vat.htm)



Νόμιμα?
Πλάκα κάνεις!!!

stormjib
12-09-2010, 00:51
Νόμιμα?
Πλάκα κάνεις!!!

Δεν κάνω πλάκα. Απλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης. Είναι το θέμα που μάλλον σε απασχολεί και πιέζεις την συζήτηση προς τα εκεί. Αν θέλεις άνοιξε ένα άλλο thread με θέμα το ΦΠΑ να το συζητήσουμε εκεί.

mangos
12-09-2010, 07:55
Όχι, δεν με απασχολεί αυτό, άλλο με απασχολεί:
9 στα 10 μηχανοκίνητα σκάφη που συνάντησα φέτος, είχαν ξένη σημαία, και σε όλα όσα είχα την ευκαιρία να καταλάβω τι εθνικότητας ήταν οι χρήστες τους, ήταν Έλληνες.

Είδα επίσης αρκετά σκάφη χωρίς όνομα, χωρίς σημαία, χωρίς διακριτικά. Σαν πειρατές.

Για να είμαι λοιπόν ειλικρινής, μου την έσπασε μέχρι εκεί που δεν παίρνει, δεδομένης όλης της φασαρίας που γίνεται με τα μέτρα κατά της φοροδιαφυγής, και της φοροαποφυγής.

Κοινό χαρακτηριστικό επίσης, όπου πήγα, η πλήρης έλλειψη οποιουδήποτε κρατικού ελέγχου, λιμενικούς είδα μόνο να πίνουν καφέ ή να στέκονται κοντά στα καράβια της γραμμής, την ώρα της επιβίβασης.

Όταν η απουσία των λιμενικών είναι κραυγαλέα, και η εικόνα της χώρας και των λιμανιών είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, δεν είναι παράξενα όλα όσα ενόχλησαν τον Ελληναρά με την Ολλανδική σημαία, που δεν ντρέπεται να το λέει, ενώ κάνει προφανή φοροαποφυγή και κατά πάσα πιθανότητα και φοροδιαφυγή.

Σαν να λέμε ότι παραπονιέμαι εγώ, ότι μου κλέψανε το πορτοφόλι, την ώρα που έπινα τον καφέ μου με την 8χρονη ερωτική μου σύντροφο, και φωνάζω γιατί η αστυνομία δεν κάνει την δουλειά της σωστά να πιάσει τον κλέφτη. Ναι έχεις δίκιο, άλλο το θέμα της κλοπής, άλλο το θέμα της παιδεραστίας, αλλά... και τα δύο είναι αποτέλεσμα της απουσίας της αστυνομίας. Το να φωνάζει ο παιδεραστής, είναι επιεικώς αστείο!!!

Τέλος πάντων, νομίζω πως είμαι σαφέστατος.

Άλλωστε, ο καταγγέλλων, αντί να γκρινιάζει, ας έκανε έγγραφη αναφορά στο ΥΕΝ. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, έγινε ένα περιστατικό στην Ιθάκη, στο ίδιο λιμάνι, και κάναμε έγγραφη καταγγελία στο λιμεναρχείο με κοινοποίηση στο ΥΕΝ, και μετά από λίγες μέρες, ζητούσαν συγνώμες και πως δεν θα το ξανακάνουν. Η λύση των προβλημάτων δεν είναι να γκρινιάζουμε και να αμαυρώνουμε το όνομα ενός νησιού, αλλά να πιέζουμε να λυθεί ένα πρόβλημα που πέφτει στην αντίληψη μας.

Υποτίθεται ότι ο πετρελαιάς, παρουσία μαρτύρων απείλησε, έβρισε, κλπ. Με μια έγγραφη καταγγελία, έπρεπε να συλληφθεί και να πάει αυτόφωρο. Άραγε γιατί δεν έγινε αυτό? Γιατί προφανώς έβρισε και απείλησε και ο καταγγέλλων, και θα κατέληγε κι αυτός στο αυτόφωρο.

stormjib
12-09-2010, 09:06
Όχι, δεν με απασχολεί αυτό, άλλο με απασχολεί:
9 στα 10 μηχανοκίνητα σκάφη που συνάντησα φέτος, είχαν ξένη σημαία, και σε όλα όσα είχα την ευκαιρία να καταλάβω τι εθνικότητας ήταν οι χρήστες τους, ήταν Έλληνες.

Είδα επίσης αρκετά σκάφη χωρίς όνομα, χωρίς σημαία, χωρίς διακριτικά. Σαν πειρατές.

Για να είμαι λοιπόν ειλικρινής, μου την έσπασε μέχρι εκεί που δεν παίρνει, δεδομένης όλης της φασαρίας που γίνεται με τα μέτρα κατά της φοροδιαφυγής, και της φοροαποφυγής.

Κοινό χαρακτηριστικό επίσης, όπου πήγα, η πλήρης έλλειψη οποιουδήποτε κρατικού ελέγχου, λιμενικούς είδα μόνο να πίνουν καφέ ή να στέκονται κοντά στα καράβια της γραμμής, την ώρα της επιβίβασης.

Όταν η απουσία των λιμενικών είναι κραυγαλέα, και η εικόνα της χώρας και των λιμανιών είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, δεν είναι παράξενα όλα όσα ενόχλησαν τον Ελληναρά με την Ολλανδική σημαία, που δεν ντρέπεται να το λέει, ενώ κάνει προφανή φοροαποφυγή και κατά πάσα πιθανότητα και φοροδιαφυγή.

Σαν να λέμε ότι παραπονιέμαι εγώ, ότι μου κλέψανε το πορτοφόλι, την ώρα που έπινα τον καφέ μου με την 8χρονη ερωτική μου σύντροφο, και φωνάζω γιατί η αστυνομία δεν κάνει την δουλειά της σωστά να πιάσει τον κλέφτη. Ναι έχεις δίκιο, άλλο το θέμα της κλοπής, άλλο το θέμα της παιδεραστίας, αλλά... και τα δύο είναι αποτέλεσμα της απουσίας της αστυνομίας. Το να φωνάζει ο παιδεραστής, είναι επιεικώς αστείο!!!

Τέλος πάντων, νομίζω πως είμαι σαφέστατος.

Άλλωστε, ο καταγγέλλων, αντί να γκρινιάζει, ας έκανε έγγραφη αναφορά στο ΥΕΝ. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, έγινε ένα περιστατικό στην Ιθάκη, στο ίδιο λιμάνι, και κάναμε έγγραφη καταγγελία στο λιμεναρχείο με κοινοποίηση στο ΥΕΝ, και μετά από λίγες μέρες, ζητούσαν συγνώμες και πως δεν θα το ξανακάνουν. Η λύση των προβλημάτων δεν είναι να γκρινιάζουμε και να αμαυρώνουμε το όνομα ενός νησιού, αλλά να πιέζουμε να λυθεί ένα πρόβλημα που πέφτει στην αντίληψη μας.

Υποτίθεται ότι ο πετρελαιάς, παρουσία μαρτύρων απείλησε, έβρισε, κλπ. Με μια έγγραφη καταγγελία, έπρεπε να συλληφθεί και να πάει αυτόφωρο. Άραγε γιατί δεν έγινε αυτό? Γιατί προφανώς έβρισε και απείλησε και ο καταγγέλλων, και θα κατέληγε κι αυτός στο αυτόφωρο.

Να σου πω τότε και την δική μου αμαρτία. Πριν μερικά χρόνια απέφυγα αρκετές χιλιάδες ευρώ φόρου μεταβίβασης ακινήτου, αφού φρόντισα να αγοράσω το εξοχικό μου 10 μέρες πριν τον γάμο μου. Φόρο που θα πλήρωνα κανονικά αν το αγόραζα 10 μέρες αργότερα, αφού τότε θα ήταν το δεύτερο σπίτι της οικογένειας και δεν θα δικαιολογούσε απαλλαγή.

Ενδεχομένως αυτό να είχε στο μυαλό του ο νερουλάς ότι μπορεί να είχα πράξει και να μου φέρθηκε κατ' αυτόν τον τρόπο. Πρέπει να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που γνωρίζω, ο οποίος τρέχει περιχαρής να πληρώσει φόρους, που θα μπορούσε να μην πληρώσει νόμιμα.

Όταν κάποιος πάει να κάνει διακοπές, δεν έχει την παραμικρή διάθεση ούτε να τσακωθεί, ούτε να τρέχει στο λιμενικό, στην αστυνομία και στα δικαστήρια. Θέλει να περάσει καλά και σκοπεύει να ξοδέψει κάποια χρήματα γι αυτό. Τελικά αυτό θα κάνει, και όποιος μπορέσει να πάρει αυτά τα χρήματα, θα τα πάρει περισσότερες από μία φορές.

Τώρα αν αμαυρώσει την φήμη ενός ολόκληρου νησιού, όπως ο Ελληνάρας με την Ολλανδική σημαία που δεν ξέρουμε αν πλήρωσε το ΦΠΑ του, επειδή έπεσε πάνω σε ένα μεμονωμένο περιστατικό, που επαναλαμβάνεται διαρκώς, επί τουλάχιστον τρία χρόνια, κάθε καλοκαίρι, είναι κατακριτέος.

Εννοείται ότι έπρεπε να κάνει αυτός την καταγγελία στο ΥΕΝ και όχι οι επαγγελματίες της περιοχής. Αυτός θίγετε στην τελική. Οι επαγγελματίες τι πρόβλημα έχουν για να ασχοληθούν; Έρχεται και πίνει τον καφέ του, ας κάνει και καμιά δουλειά :D

Συγγνώμη για το ειρωνικό ύφος αλλά όλη η προσέγγιση σου στο θέμα πάσχει αποτελεσματικότητας.

mangos
12-09-2010, 23:17
Είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε. Είναι πάρα πολύ συγκεκριμένο αυτό που λέω. Το έχεις πάρει στραβά, δεν πειράζει. Νάσαι καλά.

Μπάτε σκύλοι αλέστε από κάθε άποψη. Ένα λιμεναρχείο που θα λειτουργούσε σωστά, δεν θα επέτρεπε τέτοια φαινόμενα, σαν αυτά που καταγγέλλονται, αλλά ούτε ο καταγγέλλων θα κυκλοφορούσε έτσι όπως κυκλοφορεί.

Δεν θα συνεχίσω. Είμαι σαφής.

chrondi
23-09-2010, 00:44
Στο ζήτημα της εκτεταμένης φοροδιαφυγής των ιδιοκτητών θαλαμηγών (ιστορία γνωστή ως "επαγγελματικά μαϊμούδες") αναφέρεται ρεπορτάζ της έγκυρης βρετανικής εφημερίδας Financial Times, το οποίο παραθέτει και την ανωτέρω άποψη του Αντώνη. Διαπιστώνει δηλαδή κυνήγι της εφορίας στις μαρίνες της Ιταλίας και της Ελλάδας. Ειδικότερα για τη χώρα μας γράφει τα εξής:
"The financial police have launched checks on almost 5,000 yachts, most of them acquired in the past five years by self-employed Greek professionals and owners of family-run companies.
The country’s new rich – for whom owning a powerful boat is an important status symbol – are under closer scrutiny than Greece’s traditional shipowning community, many of whom are based offshore.
Greece hopes to raise about €1.5bn-2bn from owners of superyachts in unpaid taxes and fines, as part of a crackdown on so-called “lifestyle” tax evasion. The indicators, along with yachts, include unlicensed swimming pools, luxury cars and large properties on the Aegean Islands.
Until now some yacht owners have managed to avoid a 33 per cent tax on purchases of luxury vessels by setting up fictitious charter companies and disguising their sailing excursions as professional charter operations, providing services to Greek and foreign tourists. But some owners appear determined to find other avenues to escape paying taxes due on a superyacht. Some have transferred ownership of a Greek vessel to a company outside the country and re-registered it under another European Union flag.
Antonis Mangos, a sailing boat charterer and board member of the Greek association of professional yacht owners, says, “It’s quite surprising to see how many British and Dutch boats have been showing up in Greek waters.”
Mr Mangos is sceptical about whether the financial police will collect as much as they expect from the crackdown, which he calls a “soak the rich campaign” partly designed to offset the impact of cuts in public sector pay and pensions under Greece’s three-year austerity programme.
Millions of euros in taxes go uncollected from the more than 10,000 yacht owners who spend more than one month cruising in Greek waters, based on the size of the vessel, he says.
“Some people, including foreigners, show up to pay the annual tax of their own accord, but the vast majority don’t and the authorities don’t bother to chase them.”
Άμποτε και να μπει κάποια τάξη! Να γίνει "θαύμα", διαφορετικό όμως από εκείνο που ισχυρίστηκαν οι υπεύθυνοι της εξειδικευμένης στις επικερδείς κτηματικές συναλλαγές μονής του Άθω, όταν κλήθηκαν να δικαιολογήσουν τα ... αδικαιολόγητα.

mangos
23-09-2010, 07:39
Από τον περασμένο Απρίλιο, έπρεπε να έχει πληρωθεί η έκτακτη εισφορά για τα μηχανοκίνητα σκάφη αναψυχής άνω των 10,50 μέτρων, και για τα ιστιοπλοϊκά άνω των 15,50 μέτρων.
Έκτοτε, για κάθε μήνα καθυστέρησης, υπάρχει 10% πρόστιμο κάθε μήνα.

Επίσης είναι ψηφισμένο να πληρωθούν ετήσια τέλη κυκλοφορίας από πέρυσι, αλλά ούτε για το 2009, ούτε για το 2010 έχουν πληρωθεί, ενώ για το 2011 η προθεσμία είναι στις 15 Οκτωβρίου, αλλά... ούτε τα έντυπα έχουν διαμορφωθεί, ούτε έχει βγει η προβλεπόμενη από τον νόμο εγκύκλιος για τα σχετικά.

Ενώ ψάχνουν για έσοδα, τα υπάρχοντα που θα μπορούσαν να εισπράττουν, τα αφήνουν να χάνονται...

Η αιτία είναι πως όταν ένα σκάφος αναψυχής, είτε με Ελληνική είτε με ξένη σημαία, ταξιδεύει, παίρνει απόπλου, κλπ, τα λιμεναρχεία δεν ζητάνε να δούνε, και δεν ελέγχουν εάν έχει πληρωθεί η έκτακτη εισφορά, για τα δε ετήσια τέλη, ούτε συζήτηση... Επίσης, δεν υπάρχουν έλεγχοι στα νησιά και στους κόλπους, είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε...
Το πιο αστείο, είναι πως κάποιοι ιδιοκτήτες σκαφών αναψυχής, με ρωτάνε εάν είναι υποχρεωτικό, τους λέω πως πρέπει να πληρώσουν, και αφού πάρουν ανεμπόδιστοι απόπλου, μου λένε πως τους είπα βλακείες!!!

-----------------

Με εκνευρίζουν οι ερωτήσεις Ευρωπαίων δημοσιογράφων, που έχουν ενημερωθεί ότι στην Ελλάδα υπάρχουν ψεύτικα επαγγελματικά σκάφη, και οι Έλληνες εκμεταλλεύονται την Ελληνική νομοθεσία για να φοροδιαφεύγουν. Ναι, υπάρχουν αρκετοί ιδιοκτήτες σκαφών που δεν νοικιάζουν τα επαγγελματικά σκάφη τους, αλλά η πλειονότητα των επαγγελματικών σκαφών είναι πράγματι επαγγελματικά, πως να το κάνουμε! Ακόμα κι αυτοί που δεν τα νοικιάζουν, είναι δύσκολο να γίνει διάκριση εάν δεν τα νοικιάζουν από αδυναμία να βρουν πελάτες, ή εάν είναι ψευτο-επαγγελματίες.

Αντιθέτως, υπάρχουν πολλές χιλιάδες σκάφη Ελλήνων, που χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο Αγγλικές και Ολλανδικές σημαίες (και όχι μόνο), ή υπεράκτιες Αμερικάνικες εταιρείες (και όχι μόνο), εκμεταλλεύονται λοιπόν τους νόμους των Ευρωπαϊκών χωρών, τις δικές τους αδυναμίες που δεν υπάρχουν τυχαία, στο μόνο που αποσκοπούν οι υπεράκτιες εταιρείες είναι η φοροδιαφυγή. Κανένας δεν τους ελέγχει για τεκμήρια ή για πόθεν έσχες, και δεν πληρώνουν δεκάρα σε φόρους, είτε εκεί, είτε εδώ. Ψάχνουν για μαύρο χρήμα, ενώ αυτοί έχουν τους νόμους για να συντελείται η φοροδιαφυγή. Η Ελλάδα φταίει για τις κομπίνες αυτές?

Αντί να κατηγορούν λοιπόν την Ελλάδα (που δεν αμφισβητώ τα χάλια μας), ας κοιτάξουν στην δικιά τους αυλή. Φτάνει πια, να μας δείχνουν με το δάκτυλο για κάθε τι.

Τους ενοχλούν τα "μαϊμού" επαγγελματικά. Καλά κάνουν, δεν λέω... Τα ιδιωτικά που δεν ελέγχει κανένας, γιατί φέρουν τις σημαίες της χώρας τους, δεν ενοχλούν κανέναν?

(Αυτά είπα στις ερωτήσεις της δημοσιογράφου)

-------------

Σήμερα, για να πάρει ένα σκάφος Ελληνική σημαία, που θα ελεγχθεί για πόθεν έσχες, τεκμήρια, κλπ, πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ, φόρο πολυτελείας, κλπ. Ενώ κανένας δεν ελέγχει εάν ενα σκάφος με Αγγλική σημαία, έχει ποτέ πληρώσει ΦΠΑ σε οποιαδήποτε Ευρωπαίκή χώρα, χωρίς δικαίωμα επιστροφής ή συμψηφισμού. Κάποιοι πληρώνουν ΦΠΑ στην Ιταλία, μέσω εταιρειών λήζινγκ, και παίρνουν πίσω το μισό. Φυσικά, αποφεύγουν έτσι και τον φόρο πολυτελείας. Κάποιοι δεν πληρώνουν ούτε καν αυτό, το μισό ΦΠΑ. Κανένας δεν τους ελέγχει...

Έτσι, σκάφος αναψυχής με Ελληνική σημαία, δεν πρόκειται να ξαναδούμε, ή θα το βλέπουμε όλο και πιο σπάνια.

Ποιό είναι το όφελος της Ελλάδας από αυτό?

takattack
27-09-2010, 01:25
γενικα δεν ειναι μονο αυτο το λιμανι που κανουν οτι θελουν οι καθε λογης εκμεταλευτες. Προσωπικα εχω παρει μονιμη θεση (απο το λιμεναρχειο λιμενικο ταμειο) σε καποιο λιμανι και καθε φορα που επιστρεφω απο εξοδο βρισκω και ενα καικακι η μια ψαροβαρκουλα στην θεση μου. το λιμεναρχειο μου δινει αλλη, σηκωνω τα ρεμετζα μου τα βαζω παραπερα. βγαινω, παλι τα ιδια. ρωταω αν δενει κανεις εδω οχι λενε. παω την αλλη μερα να φουνταρω ρμετζο πιασμενη η θεση. Το λιμεναρχειο προσπαθει να βρει λυση αλλα σκαλωνει στους ψαραδες που κανουν οτι θελουν. σκεφτομαι να ριξω τα ρεμετζα μου στην μπουκα του λιμανιου, εκει δεν πιστευω να δενει κανεις. (ακομα)

chrondi
27-09-2010, 10:02
Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός συμπεριφοράς των ψαράδων από την αντίστοιχη των «σαλταδόρων της πιάτσας». Οι ψαράδες είναι επαγγελματίες που αντιλαμβάνονται θάλασσα και λιμάνια ως αποκλειστική ιδιοκτησία τους. Στερούνται δυστυχώς στοιχειώδους «παιδείας» ώστε να αναγνωρίσουν δικαιώματα και σε άλλους χρήστες. Τα «σαΐνια», αντίθετα, έχουν διδαχθεί στην πράξη ότι τους επιτρέπεται να μετέρχονται παντός μέσου, είτε νομίμου είτε παρανόμου, αδιακρίτως και χωρίς επιπτώσεις, προκειμένου να αποκομίσουν το κέρδος που νομίζουν ότι δικαιούνται. Στη δεύτερη περίπτωση, το κράτος, με τους αρμόδιους εκπροσώπους του, οφείλει να επιδείξει πυγμή! Δυστυχώς όμως έχουμε ακόμη πολύ δρόμο να διανύσουμε έως ότου (εάν καν) δούμε τέτοιο κράτος. Προς το παρόν ζούμε την «Ελλάδα του Μνημονίου», μια παραλλαγή ας πούμε της αλήστου μνήμης «Ελλάδας στο γύψο». Εκεί έχουμε καταντήσει!

ΥΓ: Χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις με τις ΗΠΑ (δεν νομίζω άλλωστε ότι αποτελεί υπόδειγμα χώρας), έχετε ποτέ ρωτήσει Αμερικανό μήπως είχε μπλεξίματα με την IRS; Εάν ναι, τι σας απάντησε;

mastrokostas
27-09-2010, 11:18
Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός συμπεριφοράς των ψαράδων από την αντίστοιχη των «σαλταδόρων της πιάτσας». Οι ψαράδες είναι επαγγελματίες που αντιλαμβάνονται θάλασσα και λιμάνια ως αποκλειστική ιδιοκτησία τους. Στερούνται δυστυχώς στοιχειώδους «παιδείας» ώστε να αναγνωρίσουν δικαιώματα και σε άλλους χρήστες. Τα «σαΐνια», αντίθετα, έχουν διδαχθεί στην πράξη ότι τους επιτρέπεται να μετέρχονται παντός μέσου, είτε νομίμου είτε παρανόμου, αδιακρίτως και χωρίς επιπτώσεις, προκειμένου να αποκομίσουν το κέρδος που νομίζουν ότι δικαιούνται. Στη δεύτερη περίπτωση, το κράτος, με τους αρμόδιους εκπροσώπους του, οφείλει να επιδείξει πυγμή! Δυστυχώς όμως έχουμε ακόμη πολύ δρόμο να διανύσουμε έως ότου (εάν καν) δούμε τέτοιο κράτος. Προς το παρόν ζούμε την «Ελλάδα του Μνημονίου», μια παραλλαγή ας πούμε της αλήστου μνήμης «Ελλάδας στο γύψο». Εκεί έχουμε καταντήσει!

ΥΓ: Χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις με τις ΗΠΑ (δεν νομίζω άλλωστε ότι αποτελεί υπόδειγμα χώρας), έχετε ποτέ ρωτήσει Αμερικανό μήπως είχε μπλεξίματα με την IRS; Εάν ναι, τι σας απάντησε;

Φίλε μου τους αδικείς του ψαράδες ! Και όσον αφορά την παιδία .....όλοι οι νέοι ψαράδες που γνωρίζω εγώ ένα λύκειο το έχουν τελειώσει ,και από όσο ξέρω δεν υπάρχει και κάποιο πανεπιστήμιο για ψαράδες !
Για τα λιμάνια υπεύθυνα είναι είτε τα λιμενικά ταμία είτε τα κατά τόπους λιμεναρχεία !Όταν αυτοί κάνουν καλά την δουλειά τους, ο ψαράς θα κάνει και αυτός την δική του , και εμείς που θέλουμε να δέσουμε θα ξέρουμε που να παμε .
Και κάτι τελευταίο !Εμείς κάνουμε το χόμπι μας και αυτοί την κύρια δουλειά τους ,για να ζήσουν την οικογένεια τους ,και να σπουδάσουν τα παιδιά τους ,που κάποια μέρα θα τους πουν αμόρφωτους !

chrondi
27-09-2010, 11:27
Δεν ισχυρίστηκα ότι λείπει η εκπαίδευση (ότι δεν έχουν πάει δηλαδή σχολείο να μάθουν γράμματα!). Η «παιδεία» που τους λείπει δεν αποκτάται στο σχολείο (δεν ξέρω μάλιστα αν διεθνώς υπάρχουν τέτοια σχολεία «καλών τρόπων και ορθής κοινωνικής συμπεριφοράς»), αλλά στην οικογένεια και από τα ήθη της κοινωνίας στην οποία ζούμε. Ακριβώς σε αυτό το σημείο η χώρα μας παρουσιάζει τεράστιο (πολιτιστικό) έλλειμμα, πολύ μεγαλύτερο από εκείνο του κρατικού «κορβανά» ...

mastrokostas
27-09-2010, 11:49
Καλέ μου φίλε, αυτοί ( οι ψαραδες) τουλάχιστον έχουν και μια δικαιολογία !Είναι από κάβο σε κάβο και από ξέρα σε ξέρα .Δεν τους βοηθάνε και οι συνθήκες να αλλάξουν.
Αλλά και για να μην φεύγουμε από το θέμα μας ,εγώ νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα νοικοκυροσύνης και τάξης από τις αρμόδιες αρχές του κάθε λιμανιού !!

stormjib
27-09-2010, 23:50
ΥΓ: Χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις με τις ΗΠΑ (δεν νομίζω άλλωστε ότι αποτελεί υπόδειγμα χώρας), έχετε ποτέ ρωτήσει Αμερικανό μήπως είχε μπλεξίματα με την IRS; Εάν ναι, τι σας απάντησε;

Δεν νομίζω ότι από αυτούς που έχουν μπλεξίματα με το IRS, θα βρεις πολλούς εκτός φυλακής για να ρωτήσεις και να πάρεις απάντηση. Εκεί το IRS κάνει ελέγχους στοχευμένους, με υψηλές πιθανότητες παράβασης, και εφαρμόζει άμεσα τους πολύ σκληρούς νόμους τους.

Από την άλλη, μακάρι να πληρώναμε στη Ελλάδα τους φόρους που έχουν εκεί στα σκάφη, ειδικά τα μικρά. Αν εφαρμόζαμε τα δικά τους τιμολόγια, θα είχες ελάχιστους λόγους να μην πληρώσεις, αναλογιζόμενος τις συνέπειες.

mangos
28-09-2010, 07:55
Δεν ξέρω τι πληρώνουν σε φόρους για τα σκάφη τους, στην Αμερική, πιθανολογώ ότι πληρώνουν ελάχιστα ή και τίποτα.

Αλλά εκεί, η φοροδιαφυγή είναι η εξαίρεση, και η ατιμώρητη φοροδιαφυγή είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν διανοείται ο μέσος Αμερικάνος να κοροϊδέψει το κράτος. Δεν θέλει να υποστεί τις συνέπειες.
Ένα κράτος που έχει αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικότητα, δεν έχει λόγους να επιβάλλει έμμεσους φόρους.

Στην χώρα μας, οι έμμεσοι φόροι είναι μονόδρομος, εξ αιτίας της εκτεταμένης φοροδιαφυγής. Η πλήρης παραδοχή της αποτυχίας του συστήματος, είναι η επιβολή επιπρόσθετων έμμεσων φόρων.

stormjib
28-09-2010, 12:51
Δεν ξέρω τι πληρώνουν σε φόρους για τα σκάφη τους, στην Αμερική, πιθανολογώ ότι πληρώνουν ελάχιστα ή και τίποτα.

Αλλά εκεί, η φοροδιαφυγή είναι η εξαίρεση, και η ατιμώρητη φοροδιαφυγή είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν διανοείται ο μέσος Αμερικάνος να κοροϊδέψει το κράτος. Δεν θέλει να υποστεί τις συνέπειες.
Ένα κράτος που έχει αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικότητα, δεν έχει λόγους να επιβάλλει έμμεσους φόρους.

Στην χώρα μας, οι έμμεσοι φόροι είναι μονόδρομος, εξ αιτίας της εκτεταμένης φοροδιαφυγής. Η πλήρης παραδοχή της αποτυχίας του συστήματος, είναι η επιβολή επιπρόσθετων έμμεσων φόρων.

Θα σου πω. Για τα μικρά σκάφη, μέχρι 50-55 πόδια, πληρώνουν ένα sales tax γύρω στο 6% σε κάποιες πολιτείες κατά την αγορά του σκάφους. Είναι κάτι σαν το δικό μας ΦΠΑ, αλλά δεν έχει καθολική εφαρμογή όπως έχει ο ΦΠΑ στην ΕΕ. Αν αγοράσεις σκάφος σε πολιτεία χωρίς sales tax και μετά το μεταφέρεις σε πολιτεία που υπάρχει sales tax, μπορεί να σου ζητήσουν να τον πληρώσεις. Όπως γίνεται και εδώ με το ΦΠΑ για σκάφη που έρχονται εκτός ΕΕ για περισσότερους από 18 μήνες. Μόνο που εκεί υπάρχει μια διαφορά. Ενώ ο ΦΠΑ στην ΕΕ πληρώνεται μια φορά στην χώρα εισόδου και ισχύει για ολόκληρη την Ένωση, το sales tax στην Αμερική ισχύει μόνο για την πολιτεία που το πλήρωσες και είναι θέμα καθαρά τοπικών ρυθμίσεων αν θα σου ζητήσουν να το ξαναπληρώσεις κάπου αλλού ή όχι. Στις περισσότερες πολιτείες πάντως δεν το ξαναζητάνε.

Από εκεί και πέρα, άμεσες επιβαρύνσεις δεν έχουν. Υπάρχουν κάποιοι φόροι που πληρώνεις μαζί με τα μαρινιάτικα, οπότε τους πληρώνουν μόνο όσοι χρησιμοποιούν τα σκάφη τους. Με άλλα λόγια, δεν φορολογούν την κατοχή, αλλά την χρήση. Επίσης σε κάποιες περιοχές υπάρχει ειδικό τέλος για όσους χρησιμοποιούν το σκάφος για μόνιμη κατοικία, αλλά επίσης αυτοί απολαμβάνουν και κάποιες εκπτώσεις στις παροχές από τις μαρίνες.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Η Αμερική είναι μεγάλη χώρα.

Στο θέμα των σκαφών είναι δύσκολο να υπάρξει φοροδιαφυγή εκεί γιατί φρόντισε η πολιτεία πρώτη να μην φορολογεί άδικα (χαράτσωμα) και από την άλλη το σύστημα λειτουργεί έτσι που δεν μπορείς να αποφύγεις την πληρωμή των φόρων.

Τώρα στα μεγάλα σκάφη, κάτι superyachts και κάτι τέρατα, κοπανάνε κι εκεί αλύπητα.

ermis1975
08-10-2010, 15:08
Απαράδεκτοι Ελληναράδες! Ας αφήσουν τις αρχές να κάνουν τη δουλειά τους. Τί σημαίνει οτι έχει μικρό σκάφος και κάνει έξοδα? Συνήθως οσοι έχουν μεγάλα σκάφη, έχουν το "υπηρετικό προσωπικό" μέσα και τρώνε και πίνουν, αντε να βάλουν νερό και κάυσιμα μόνο. Αν έχεις μικρό θα βγείς, θα φάς, θα κάνεις τα ψώνια σου και δε πάς για να ξεπλύνεις χρήμα...!
Οσο για ο ΦΠΑ κλπ.. είδαμε τί κάνουν όσοι έχουν μεγάλα υπερσκάφη. Τα βαπτίζουν επαγγελματικά και να νοικιάζουν στις καμαριέρες και τα κινούν δηλώνοντας ψίχουλα. Καλά μας κάνουν και φεύγουν οι εξωτερικοί ...αλλά και οι εσωτερικοί τουρίστες.

Παναγιώτης
08-10-2010, 21:03
Άλλαξα τον τίτλο για να είναι πιο κατατοπιστικός και να μπορούμε να γράφουμε και άλλα τέτοια κουφά που βλέπουμε.

Για το πρώτο μήνυμα του θέματος θέλω να παρατηρήσω κάτι. Τα mega yachts (σαν το Varmar που αναφέρθηκε) πάιρνουν καμια εκατοστή τόνους πετρέλαιο και αν γεμίσουν από τον Πειραιά μπορούν να πάνε μια απόσταση μέχρι Κύπρο και να γυρίσουν. Γιατί να είναι πελάτες της Ο-Νταής-Του-Λιμανιού Όιλ και να μην πάρουν πετρέλαιο με καλύτερες τιμές από κάπου που υπάρχουν περισσότεροι από δύο; Και ένα μεγάλο κότερο με δύο προπέλες (ή κάποιοα με waterjet) δύο άγκυρες και μπό0θράστερ μπορούν να δέσουν πολύ πιο έυκολα από ένα μικρό σκάφος άρα ο μικρός έχει το πρόβλημα στο δέσιμο και όχι ο μεγάλος. Υποθέτω ότι ο τσαμπουκάς που αναφέρθηκε είναι για να γίνουν πελάτες οι ιδιοκτήτες των μικρών σκαφών "για να τα έχουν καλά μαζί του", βέβαια συμφωνώ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πρ΄πει αν το παίζεις μάγκας αλλά να κάνεις μια έγγραφη καταγγελία στο Λιμενικό.

ionianskipper
11-10-2010, 23:33
Πράγματι στην Ιθάκη υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με τους Νερουλάδες και τους Πετραιλεαδες αλλά εγώ το έλυνα με τον εξής τρόπο.
Όταν είχα πελάτες έδενα κανονικά στον ΝΤΟΚΟ και τους έγραφα κανονικά.
Όταν ήμουν ιδιωτικά άραζα ΑΡΟΔΟ που είναι και καλύτερα αλλά και πιο σίγουρα με τους τρελούς ΜΑΪΣΤΡΟΥΣ που βγάζει μεταξύ 5-10 μμ
Γενικά στην ΙΘΑΚΗ την έχουν δει διαφορετικά ορισμένοι μάλλον μπορεί να έχουν ακόμα την τρελά του ΟΔΥΣΣΕΑ.
Μην δίνεται σημασία σε αυτά τα γεγονότα παντού υπάρχουν στην ΕΛΛΑΔΑ.

renion
12-10-2010, 08:24
Μια και πιασαμε τα "κακως κειμενα", σας παραθετω μια φετινη φωτογραφια απο την Αλοννησο.

Στη φωτο, φαινεται η γλυστρα που υπαρχει στο Πατητηρι, και βεβαια, τα δεμενα σκαφη....:confused::confused::confused:

http://img706.imageshack.us/img706/1028/alonissos82010115.jpg (http://img706.imageshack.us/i/alonissos82010115.jpg/)

Περαστικα μας!!!