PDA

Επιστροφή στο Forum : Αχθοφορικά



speedrunner
21-09-2010, 18:37
Ο Όμιλος Attica εξέδωσε ανακοίνωση όσο αφορά τον τρόπο είσπραξης των αχθοφορικών τελών σε πολλά λιμάνια της Ελλάδας και κάνει ιδιαίτερη αναφορά στα όσα συμβαίνουν στη Σαντορίνη.

Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει:

...
http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=12920

Πραγματικά αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι απαράδεκτο, και μιλάω απο προσωπική εμπειρία, όντος όταν είχα πάει στην Σαντορίνη αυτό το καλοκαίρι για μία μέρα, και είχα κόψει το εισιτήριο επιστροφής απο Φολέγανδρο, πριν την επιβίβαση στο πλοίο (super jet) 2 άτομα απο των σύλλογο αχθοφόρων Θήρας ( η κάπως έτσι δεν θυμάμαι) στην είσοδο της πύλης για το πλοίο έκαναν έλεγχο στα εισιτήρια των επιβατών και όσοι δεν είχαν χαρτάκι για αχθοφορικά δικαιώματα των έστελναν σε ένα τρίτο άτομο ακριβώς δίπλα στην είσοδο όπου και πλήρωνες για τα αχθοφορικά δικαιώματα που βέβαια δεν είδα κάποιων έστω και ένα να μεταφέρει τις αποσκευές κάποιου επιβάτη, σημειωτέων ότι εγώ δεν είχα καθόλου αποσκευές μιας και όπως ανέφερα παραπάνω πήγα για λίγες ώρες για μία δουλειά!!!
Σκέφτηκα να κάνω φασαρία και να μην πληρώσω αλλά μετά είπα που να κάθεσαι τώρα, πάντως αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΪΔΊΑ!!!

despo
21-09-2010, 20:13
Δεν πρέπει να σου φαίνεται καθόλου περίεργο. Σε ένα κράτος που βρίσκεται σε κατάσταση διάλυσης, ο καθένας κάνει ο,τι θέλει !

Leo
21-09-2010, 22:41
Ο Όμιλος Attica εξέδωσε ανακοίνωση όσο αφορά τον τρόπο είσπραξης των αχθοφορικών τελών σε πολλά λιμάνια της Ελλάδας και κάνει ιδιαίτερη αναφορά στα όσα συμβαίνουν στη Σαντορίνη.

Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει:

...
http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=12920

Πραγματικά αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι απαράδεκτο, και μιλάω απο προσωπική εμπειρία, όντος όταν είχα πάει στην Σαντορίνη αυτό το καλοκαίρι για μία μέρα, και είχα κόψει το εισιτήριο επιστροφής απο Φολέγανδρο, πριν την επιβίβαση στο πλοίο (super jet) 2 άτομα απο των σύλλογο αχθοφόρων Θήρας ( η κάπως έτσι δεν θυμάμαι) στην είσοδο της πύλης για το πλοίο έκαναν έλεγχο στα εισιτήρια των επιβατών και όσοι δεν είχαν χαρτάκι για αχθοφορικά δικαιώματα των έστελναν σε ένα τρίτο άτομο ακριβώς δίπλα στην είσοδο όπου και πλήρωνες για τα αχθοφορικά δικαιώματα που βέβαια δεν είδα κάποιων έστω και ένα να μεταφέρει τις αποσκευές κάποιου επιβάτη, σημειωτέων ότι εγώ δεν είχα καθόλου αποσκευές μιας και όπως ανέφερα παραπάνω πήγα για λίγες ώρες για μία δουλειά!!!
Σκέφτηκα να κάνω φασαρία και να μην πληρώσω αλλά μετά είπα που να κάθεσαι τώρα, πάντως αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΪΔΊΑ!!!

Αυτά είναι θέματα που πρέπει να βγαίνουν, να ακούγονται και να συζητούνται. Έκανες πολύ καλά που το δημοσίευσες εδώ speedrunner και ευχαριστούμε γι αυτό.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να σημειώσω ότι η Attica για δεύτερη φορά (το πρώτο ήταν το θέμα Αντώναρου (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=118638&highlight=%C1%ED%F4%FE%ED%E1%F1%EF%F2)) ξαναχτυπά δημόσια και διεκδικεί τα αυτονόητα, που εμείς οι επιβάτες δεν καταγγέλουμε και δεν ασχολούμαστε, ενώ θα έπρεπε.

roussosf
22-09-2010, 11:04
Αυτά είναι θέματα που πρέπει να βγαίνουν, να ακούγονται και να συζητούνται. Έκανες πολύ καλά που το δημοσίευσες εδώ speedrunner και ευχαριστούμε γι αυτό.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να σημειώσω ότι η Attica για δεύτερη φορά (το πρώτο ήταν το θέμα Αντώναρου (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=118638&highlight=%C1%ED%F4%FE%ED%E1%F1%EF%F2)) ξαναχτυπά δημόσια και διεκδικεί τα αυτονόητα, που εμείς οι επιβάτες δεν καταγγέλουμε και δεν ασχολούμαστε, ενώ θα έπρεπε.
μηπως θα επρεπε να ανοιξουμε αυτο το θεμα με τα αχθοφορικα σε νεο topic
αυτο που εγινε στην Σαντορινη εγινε το καλοκαιρι και στη Συρο

sylver23
22-09-2010, 12:49
Τα ίδια και στην Χίο με το Θεόφιλος...

roussosf
22-09-2010, 13:49
για το συγκεκριμενο θεμα πριν μερικα χρονια μεσω της εφημεριδας "Κοινη Γνωμη "των Κυκλαδων εκανα ερωτηση προς τους αρμοδιους φορεις της Συρου (Λιμενικο ταμείο - πρακτορες - Λιμεναρχειο)
κανενας δεν απαντησε ουτε και περιμενα κατι τετοιο
μαλιστα ειχα γραψει οτι επισημα με κλεβουν γιατι με χρεωνουν υποχρεωτικα για μια υπηρεσια που δεν μου προσφερουν
και αν ζητησω απο τους αχθοφορους να με εξυπηρετησουν θα πρεπει να ξαναβαλω το χερι στην τσεπη
μαλιστα ειχα και προταση
οποιος επιβατης θελει την βοηθεια του αχθοφορου που δεν ειναι αλλος απο τον καβοδετη αρα εμμισθος που τον πληρωνουν οι εταιρειες (λιμανιατικα) τοτε να υπαρχει εξτρα χρεωση στον επιβατη
λυσεις υπαρχουν και ειναι απλες και ευκολες
δεν χρειαζετε να εισαι αποφοιτος του Harvant για να τις σκευθεις και να τις υλοποιησεις
θεληση χρειαζετε
αλλα που να την βρεις

karavofanatikos
22-09-2010, 14:04
Το πρόβλημα με τα αχθοφορικά στη Θήρα φαίνεται ότι τραβάει πολύ. Στο γνωστό ναυτιλιακό περιοδικό <<Ε>> είχε δημοσιευτεί το Μάη μία επιστολή ενός αναγνώστη ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα στο δρομολόγιο προς Πειραιά με το BS ΝΑΞΟΣ. Πολλοί ήταν οι τουρίστες που μετά τον απόπλου του πλοίου πετούσαν κέρματα στην προβλήτα του Αθηνιού σαν να έλεγαν: πάρτε λιγούρια. Το μόνο που καταφέρνουν με αυτό το σύστημα είναι να μας κάνουν διεθνώς ρεζίλι!!

Apostolos
22-09-2010, 14:16
Δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν οι υπηρεσίες στα λιμάνια ήταν αξιοπρεπής... Εδώ όμως όπως και σε πολλά άλλα που αφορά τα πλοία επικρατεί ο νόμος της βόλεψης, και της κακομυριάς. Εχουμε μάθει να δουλεύουμε έτσι και δύσκολα θα αλλάξει... Για να κάνει κάποιος την εργασία που πληρώνετε θέλει φακελάκι, μπουρμπουάρ, μπαξίσι...
Μόνο όταν τα λιμάνια γίνουν αυστηρά ιδιωτικά θα δούμε υπηρεσίες και ποιότητα...
Εδώ ακόμα και η φύλαξη των ιδιωτικών λιμένων (ΟΛΠ ΟΛΘ κτλ) ειναι υπεύθυνο το ΛΣ, ένα κρατικό σώμα ασφαλείας το οποίο πληρώνουμε εσεις και γω! Σαν αντάλαγμα τα λιμάνια τι δείνουν στο κράτος???
Ας πούμε ότι για πρώτη φορά φέτος είδα στον Πειραια αχθοφόρους οι οποίοι "μερικώς" βοηθούσαν ορισμένους επιβάτες αλλα όχι και με ιδιαίτερο ζήλο

Leo
22-09-2010, 14:46
Δεν αμφισβητώ όσα αναφέρετε, μιας και δεν είμαι και ο πλέον συχνός επισκέπτης των λιμανιών, αλλά δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ αντίτιμο αχθοφορικού, δεδομένου ότι τα εισιτήρια της επιστροφής μου τα έχω στο χέρι πριν φύγω από τον Πειραιά ή Ραφήνα συνήθως μέσω ίντερνετ. Τώρα αυτό που αναφέρει ο Απόστολος, έχω πολλά χρόνια να δω αχθοφόρο σε λιμάνι να κουβαλάει αποσκευές.

Πρόσφατα μου ζητήθηκε αν χρειάζομαι βοήθεια, αλλά όχι από νόμιμο αχθοφόρο του λιμανιού του Πειραιά (δεν ξέρω και αν υπάρχει καν τέτοιος)
αλλά από πλανόδιο......... Πάντως οφείλω να επισημάνω ότι οι Ακτοπλοϊκές Εταιρείες έχουν κάνει διάφορα για να μην συμπεριλανμβάνεται στην τιμή των εισιτηρίων, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα.

Joyrider
22-09-2010, 14:54
Βρε δεν έρχεται να μου ζητήσει κανένας τέτοιο αντίτιμο, να γελάσει κι ο κάθε πικραμένος στο λιμάνι ; :cool:

speedrunner
22-09-2010, 17:45
Δεν αμφισβητώ όσα αναφέρετε, μιας και δεν είμαι και ο πλέον συχνός επισκέπτης των λιμανιών, αλλά δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ αντίτιμο αχθοφορικού, δεδομένου ότι τα εισιτήρια της επιστροφής μου τα έχω στο χέρι πριν φύγω από τον Πειραιά ή Ραφήνα συνήθως μέσω ίντερνετ. Τώρα αυτό που αναφέρει ο Απόστολος, έχω πολλά χρόνια να δω αχθοφόρο σε λιμάνι να κουβαλάει αποσκευές.

Πρόσφατα μου ζητήθηκε αν χρειάζομαι βοήθεια, αλλά όχι από νόμιμο αχθοφόρο του λιμανιού του Πειραιά (δεν ξέρω και αν υπάρχει καν τέτοιος)
αλλά από πλανόδιο......... Πάντως οφείλω να επισημάνω ότι οι Ακτοπλοϊκές Εταιρείες έχουν κάνει διάφορα για να μην συμπεριλανμβάνεται στην τιμή των εισιτηρίων, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα.


Μα αυτό είναι το περίεργο, φυσικά και έχω ξαναπληρώσει αχθοφορικά και σε άλλα λιμάνια (που και πάλι δεν θα έπρεπε) αλλά μόνο όταν έβγαζα εισητήριο απο πρακτορίο του νησιού, αυτό στην Σαντορίνη να μου κάνουν έλεγχο για το αν έχω πληρώσει αχθοφορικά και να σε βάζουν να πληρώσεις επιπλέον, μου συνέβη πρώτη φορά.

marsant
22-09-2010, 22:01
Ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει εδω στην Σαντορινη.Αυτες οι ΑΠΑΤΕΣ πρεπει να σταματησουν γιατι δεν σου προσφερουν ετσι και αλλιως τπτ.Δεν ειναι το χρηματικο ποσο αλλα η κοροιδια,δεν βρισκω το λογο να πληρωσω εστω και αυτο το μικρο ποσο(50 λεπτα αν θυμαμαι καλα) αφου δεν χρησιμοποιω το καροτσι που μεταφερει την βαλιτσα.Πολυς κοσμος διαμαρτυρεται και με το δικιο του,εγω δεν τους εκανα την χαρη να πληρωσω,ουτε οι φιλοι μου και γενικα εξω απο τον χωρο που περιμενουν οι επιβατες για το πλοιο γινοντουσταν ας μου επιτραπει η εκφραση πολλες μανουρες.Το κορυφαιο ειναι οτι οποιος δεν πληρωνε(και ας μην χρησιμοποιεις το καροτσι,αναγκαστικα πρεπει να πληρωσεις( ) ερχοτανε παντα καποιος του λιμενικου με ...στυλακι..και ζηταγανε τα εισητηρια να κοψουν το κατω μερος..αλλα για κακη τους τυχη δεν μασαγε ο κοσμος..Η κοροιδια και η τσαμπα μαγκια σε αυτη την χωρα βασιλευει....

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
22-09-2010, 22:31
Αξίζει πράγματι ένα μεγάλο μπράβο στον όμιλος Attica , που έβαλε πλώρη να σπάσει επιτέλους αυτό το κατεστημένο, του δήθεν προς τρίτους !!!!!!!

roussosf
23-09-2010, 01:52
επειδη τα αχθοφορικα εχουν περασει με νομο το θεμα πρεπει να ερθει στην βουλη η μεσω καποιου βουλευτη -της νησιωτικης Ελλαδας?-δεν νομιζω γιατι θα τον ψαχνουμε:p η μεσω του επαναδραστηριοποιημενου ΥΕΝ που το θεωρω και ποιο λογικο και εκει θα πρεπει να πεσει η πιεση απο τις εταιρειες και τους πρακτορες που ειναι και οι πρωτοι που τα ακουνε
οσον αφορα τους λιμενικους θα πω κατι που ισχυει για ολους τους ενστολους(λιμενικο & αστυνομια)
δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο συμπολιτες μας που εχουν αναλαβει την φυλαξη καποιου συγκεκριμενου τομεα-περιοχης, για την ασφαλεια μας(λιμανι-αστικη περιοχη)
ο ελεγχος που ειναι υποχρεωμενοι και πρεπει να κανουν ειναι οσον αφορα το θεμα ασφαλεια και μεχρι εκει
ο ελεγχος για το αν εχουν πληρωθει αχθοφορικα δεν ειναι ασφαλεια

Joyrider
23-09-2010, 02:45
Οντως ο νόμος ή καλύτερα το βασιλικό διάταγμα του 1914 !!!!!! περί είσπραξης αχθοφορικών δικαιωμάτων είναι εδώ www.e-themis.gov.gr/Portal/DownloadFile.aspx?Doc=36...1...0 (http://www.e-themis.gov.gr/Portal/DownloadFile.aspx?Doc=36...1...0)...

και είναι εν ενεργεία !!!!!!! μόνο με ακυρωτική πράξη μπορεί να καταργηθεί, αλλά δεν το έχει κάνει κανείς μέχρι σήμερα !!!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ...όσον αφορά την αστυνομία δεν έχει αρμοδιότητα στους λιμένες οπότε δεν μπορεί να ελέγξει, όσον αφορά το Λ.Σ. ηθικά δεν στέκουν τέτοιοι έλεγχοι, και μάλιστα με στυλάκι όπως ανέφερε συμφορουμίτης πιο πάνω, αλλά ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό όπως έλεγε με στόμφο και μια ψυχή, που διατέλεσε και ΥΕΝ τρομάρα του...


Τα αυτονόητα ρε γμτ, τα αυτονόητα :(

roussosf
23-09-2010, 11:09
Διαβαστε και μια αλλη αποψη του Κεντρικου Λιμεναρχειου Χιου εδωhttp://www.dimokratiki.org/?p=261
τελικα δικαιο ειχε ο Χαρρυ Κλυνν
ειμαστε εθνος αναδελφον

Παναγιώτης
23-09-2010, 13:41
Κι όμως υπάρχει Υπουργική Απόφαση του 2000 που καθορίζει τα αχθοφορικά δικαιώματα είναι η ΥΑ 10234 ΦΕΚ Β 115 2000:
Αμοιβή - Δικαιώματα 1. Η αμοιβή - δικαιώματα των φορτοεκφορτωτών για αχθοφορικές εργασίες εισπράττονται μόνο από τους επιβιβαζόμενους επί των πλοίων προς μεταφορά επιβάτες. 2. Η αμοιβή των φορτ/τών καθορίζεται για μεταφορές συνήθων αποσκευών (βάρους μέχρι 25 κιλών) σε 75 δρχ. κατά τεμάχιο, ανεξαρτήτως της θέσης του επιβάτη και κατηγορίας του εισιτηρίου του. 3. Για αποσκευές βάρους μεγαλύτερου των 25 κιλών η ανωτέρω αμοιβή προσαυξάνεται ως εξής: α. από 26 μέχρι 40 κιλά 35 δρχ. κατά τεμάχιο β. από 41 μέχρι 60 κιλά 50 δρχ. κατά τεμάχιο γ. από 61 μέχρι 100 κιλά 65 δρχ. κατά τεμάχιο δ. από 101 κιλά και πάνω 90 δρχ. κατά τεμάχιο 4. Οι τυχόν χορηγούμενες με απόφαση του ΥΕΝ εκπτώσεις επί της τιμής του εισιτηρίου των επιβατών δεν επιφέρουν αντίστοιχη έκπτωση στο παραπάνω τιμολόγιο. 5. Δεν εισπράττεται αμοιβή στις παρακάτω περιπτώσεις: α. Από τους περιηγητές οι οποίοι ταξιδεύουν με κρουαζιερόπλοια που καταπλέουν στο λιμένα, αποβιβάζονται επισκέπτονται την πόλη και επιβιβάζονται εκ νέου επί του ιδίου πλοίου για συνέχιση του ταξιδιού. β. Από τους ταξιδεύοντες δωρεάν με σημείωμα απορίας της Λιμενικής Αρχής. γ. Από τους οπλίτες των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας που επιβιβάζονται για να ταξιδέψουν με κατάσταση επιβίβασης. δ. Από τους επιβάτες τους δικαιούμενους δωρεάν μεταφοράς σύμφωνα με ειδικές διατάξεις. 6. Κατά την άφιξη των πλοίων και την αποβίβαση των επιβατών δεν εισπράπεται αμοιβή. Οι φορτ/τές όμως υποχρεούνται να μεταφέρουν τις αποσκευές των επιβατών από το πλοίο στην ξηρά. 7. Δεν επιτρέπεται η λήψη φιλοδωρήματος καθώς και η απαίτηση πρόσθετης αμοιβής, που δεν προβλέπεται από τον παρόντα κανονισμό. "8. Ανώτερα εγκεκριμένα τιμολόγια αμοιβής τα οποία εισπράττονται κατά την έναρξη εφαρμογής του παρόντος εξακολουθούν να ισχύουν." ***Η παρ.8 προστέθηκε με την ΥΑ(ΚΟΙΝΗ) 10691/200ο (Β 791)

Και
Αρθρο 4 Είσπραξη - Απόδοση- Κατανομή 1. Η είσπραξη των δικαιωμάτων για τις αχθοφορικές εργασίες ενεργείται από τους υπεύθυνους κατά λιμένα ναυτικούς πράκτορες των Ε/Γ -Ο/Γ ακτοπλοϊκών πλοίων και τα τρίτα πρόσωπα που ασκούν νόμιμα πρακτορεία και έχουν δικαίωμα έκδοσης εισιτηρίων επιβατών. 2. Αυτά εισπράπονται με την έκδοση του εισιτηρίου ή με την επιβεβαίωση του εφόσον πρόκειται για εισιτήριο επιστροφής, βάσει εντύπων αποδείξεων θεωρημένων από την αρμόδια Επιτροπή Ρύθμισης Φορτ/σεων Λιμένων (Ε. Ρ. Φ.Λ.), οι οποίες προσαρτώνται επί του εισιτηρίου.

Ειδικά για τη Σαντορίνη υπάρχει ο Ειδικός Κανονισμός Λιμένα Αρ 35 ΦΕΚ Β` 431/3.7.1992 που προβλέπει διαφορετικό τιμολόγιο και στο τελευταίο άρθρο:
Αρθρο 9 Κυρώσεις. Οι παραβάτες του παρόντος Κανονισμού, του οποίου η εκτέλεση ανατίθεται στα Λιμενικά Οργανα, ανεξάρτητα από τις συντρέχουσες αστικές και ποινικές ευθύνες που συντρέχουν από την ισχύουσα νομοθεσία, υπόκεινται και στις κυρώσεις του άρθρου 157 του Ν.Δ. 187/73 (ΦΕΚ 261 Α/3.10.73), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 207/1985 (ΦΕΚ 76 Α/3.5.85). Θήρα, 11 Μαϊου 1992 Ο Λιμενάρχης Ανθ/ρχος Λ.Σ. ΣΤ. ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΗΣ β) Ορίζουμε ημερομηνία έναρξης αυτούς από την ημέρα δημοσίευσης του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Θήρα, 13 Μαϊου 1992 Ο Επαρχος ΑΡΤΕΜΙΟΣ ΜΗΤΡΟΠΙΑΣ

Μπορείτε να δείτε τα ΦΕΚ εδώ http://www.et.gr (http://www.et.gr/) στην αναζήτηση ΦΕΚ

Τα δικαιώματα αναπροσαμόζονται κάθε χρόνο με Υπουργικές αποφάσεις.

Σίγουρα τα δικαιώματα πάνε ανα αποσκευή και όχι "με το κεφάλι" άρα για να εισπράτει κάποιος αχθοφορικά ίδως θα έπρεπε να γίνεται chck in όπως στο αεροπλάνο. Και σίγουρα να σου μεταφέρει κάποιος τις αποσκευές, βέβαια τότε θα ήταν περιττό να αναφέρεται ότι εξαιρούνται οι επιβάτες των κρουαζιεροπλοίων που έτσι κια αλιώς δεν έχουν αποσκευές.

Η όλη κατάσταση μου θυμήζει το ανέκδοτο:
Πάει κάποιος να πληρώσει το ξενοδοχείο που έμεινα 5 μέρες
Λέει ο υπάλληλος
-Ο λογαριασμός είναι 1.500 Ευρώ κύριε.
-Μα όταν έκλεισα το δωμάτιο μου είπατε ότι κοστίζει 100 ευρώ τη βραδιά. Πως βγαίνει τόσο;
-Είναι και 50 ευρω την ημέρα για την ιππασία, σύνολο 250.
-Μα δεν έκανα ιππασία.
-Εδώ ήταν τα άλογα ποιος σας εμπόδισε να κάνετε. Και είναι ακόμα 100 ευρώ την ημέρα για την ιστιοπλοΐα.
-Μα δεν έκανα ιστιοπλοΐα.
-Στη μαρίνα του ξενοδοχείου είναι το σκάφος, δεν σας είπαμε εμέις να μην κάνετε. Και είναι άλλα 250 ευρώ, 50 ευρω την ημέρα για τις καταδύσεις.
-Μα δεν έκανα καταδύσεις.
-Εδώ ήταν η θάλασσα. Ας κάνατε.
-Ε! τότε θέλω 5.000 ευρώ για την βλάβη στην τιμή και την υπόληψή μου που κοιμηθήκατε με τη γυναίκα μου.
-Μα δεν κοιμήθηκα με τη γυναίκα σας.
-ΕΔΩ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ

roussosf
23-09-2010, 16:53
Κι όμως υπάρχει Υπουργική Απόφαση του 2000 που καθορίζει τα αχθοφορικά δικαιώματα είναι η ΥΑ 10234 ΦΕΚ Β 115 2000:
...................................
-ΕΔΩ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ


Φιλε Παναγιωτη
Κανεις δεν νομιζω οτι ειπε οτι τα αχθοφορικα ειναι παρανομα . Νομιμα ειναι
το θεμα ειναι οτι μου περνουν λεφτα για υπηρεσια που δεν χρησιμοποιω
αν θελω αχθοφορο να του δωσω και 1 ανα αποσκευη
Αλλα αν βγαλεις τα εισητηρια μεσω ιντερνετ δεν εχεις αχθοφορικα καιουτε μπορουν να σου τα ζητησουν (καρατσεκαρισμενο) το ιδιο και αντα βγαλεις απο την εταιρεια η πρακτορειο στην Αθηνα-Πειραια
ολοι κουβαλαμε στο πλοιο τα μπαγκαζια μας και τα βαζουμε μονοι μας στο προκαθορισμενο απο το πλοιο μερος μονοι μας
δεν ηρθε ποτε κανενας αχθοφορος να σου πει ασε θα σου τα παω εγω η ο λιμενικος να σου πει "τις αποσκευες σας εδω κυριε θα τα μεταφερουν οι αχθοφοροι" τοτε ναι να πληρωσω
αλλα ας μου επιτραπει η εκφραση "νταβατζιλιδικα"και χωρις να σου παρεχω υπηρεσια οχι δεν το δεχομε

mike_rodos
23-09-2010, 20:45
Και στην Ρόδο έχει σταματήσει αυτή η κοροϊδία... Είχε εφαρμοστεί για 1-2 χρόνια.... Θυμάμαι πλήρωνα αχθοφορικά για να μπω στον Κορνάρο που έφευγε στις 04:00 τα ξημερώματα της Κυριακής... Δυστιχώς τότε δεν ήξερα τι ήταν αυτά τα αχθοφορικά...

sylver23
23-09-2010, 23:07
Το λιμεναρχείο Χίου ας κοιτάξει πρώτα τα εισητήρια που κόβουν τα πρακτορεία της Χίου.
Με εισητήριο αυτοκινήτου και επιβάτη απο Χίο για Ικαρία μου χρεώσανε και αχθοφορικά.
Ο πράκτορας που τον ρώτησα το γιατί μου πε οτι είναι παράλογο αλλά....

roussosf
24-09-2010, 06:55
Το λιμεναρχείο Χίου ας κοιτάξει πρώτα τα εισητήρια που κόβουν τα πρακτορεία της Χίου.
Με εισητήριο αυτοκινήτου και επιβάτη απο Χίο για Ικαρία μου χρεώσανε και αχθοφορικά.
Ο πράκτορας που τον ρώτησα το γιατί μου πε οτι είναι παράλογο αλλά....
αυτο συμβαινει παντου και ειναι αλλο ενα παραλογο στην ολη ιστορια
η υπουργικη αποφαση δεν διαχωριζει οτι ο οδηγος οχηματος δεν πληρωνει αχθοφορικα
αυτο ειναι το μεγαλυτερο αστειο
να φωρτωνεις εσυ το αυτοκινητο σου κ;αι να παιρνει αλλος τα λεφτα με το ετσι θελω
βρε ειναι για κλωτσιες οι ανθρωποι σας λεω

Leo
24-09-2010, 18:45
Αποτέλεσμα δεν έχουμε και συμπέρασμα δεν θα βγει. Ας ελπίσουμε ότι η Attica group, θα βγάλει μια άκρη να κλείσει τα ανοιχτά παραθυράκια των νόμων και των "χρηστών", κατά τόπους, ηθών και εθίμων.

Παναγιώτης
24-09-2010, 20:10
Ένα άρθρο του καθηγητή του ΕΜΠ Ψαραύτη, για τις υπέρ τρίτων κρατήσεις (των αχθοφοτικών συμπεριλαμβανομένων). Δεν συμφωνώ σε κάποια επιμέρους με τον καθηγητή αλλά νοίζω ότι αξίζει να το διαβάσουμε.