PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόσκρουση Σουπερφέρυ ΙΙ στην Τήνο



Leo
25-09-2010, 14:48
Πληροφορίες λένε ότι το Σούπερφερυ ΙΙ είχε ένα ατύχημα κατα την άφιξη του στην Τήνο από την Μύκονο σήμερα το μεσημέρι. Θα ενημερωθείτε όταν έχουμε περισσότερα διασταυρωμένα νέα αργότερα.

jim2
25-09-2010, 14:53
Βρηκε η πρύμνη του στην προβλήτα με τον κόκκινο φαρο και εκανε ενα εντυπωσιακό γκελ.Δεν πιστεύω να έχει σοβαρη ζημιά.Παρά την πρόσκρουση ο καπετάνιος το σταμάτησε πριν πέσει με την πλώρη στις προβλήτες επιβίβασης.

ιθακη
25-09-2010, 14:55
ειδατε για να το φωτογραφηζετε συνεχεια και να το θαυμαζετε...το ματιασατε το κουκλι

nissos_mykonos
25-09-2010, 15:47
τώρα βρίσκεται ακόμα στο λιμάνι της τήνου...15 μέτρα ρήγμα το μηχανοστάσιο γεμάτο νερά και έχει πάρει μεγάλη κλίση!!!

hayabusa
25-09-2010, 15:54
κριμα ο βάπορας. καμια φωτογραφία αν υπάρχει καλό θα ήταν να τη βλέπαμε.

Leo
25-09-2010, 15:54
Θα παρακαλέσω να είμαστε προσεκτικοί στο τι γράφουμε εδώ. Είναι καλό αν έχουμε την πηγή της πληροφορίας να την αναφέρουμε. Και όταν λέω πηγή εννοώ το Υπουργείο, Λιιμεναρχείο ή την Εταιρεία. Εγγραφές κατ εκτίμηση και μου είπε ένας φίλος που άκουσε θα αποσύρονται. Φωτιγραφίες σε αυτή την φάση δεν θα επιτρέπονται.

NikosRodos
25-09-2010, 15:57
Απο τη Zougla.gr

Στην προβλήτα του λιμανιού της Τήνου προσέκρουσε σήμερα το επιβατηγό πλοίο «Σούπερ φέρι 2», στο οποίο επέβαιναν 124 επιβάτες. Δεν αναφέρθηκαν τραυματισμοί, ενώ υπάρχει ελεγχόμενη εισροή υδάτων στο πλοίο.

Το πλοίο εκτελούσε το δρομολόγιο από Ραφήνα, για ¶νδρο, Τήνο, Μύκονο και αντίστροφα, και κατά την επιστροφή του προσέκρουσε στο λιμάνι της Τήνου.

Όπως ανακοινώθηκε από τις λιμενικές αρχές, απαγορεύτηκε ο απόπλους του πλοίου.

IONIAN STAR
25-09-2010, 16:04
Eγω απο οτι διαβασα στο www.skai.gr (http://www.skai.gr) το μηκος του ρηγματος φτανει τα περιπου 9 μετρα και δυτες προσπαθουν να κλεισουν το ρηγμα.

giannisk88
25-09-2010, 16:16
Eγω απο οτι διαβασα στο www.skai.gr (http://www.skai.gr) το μηκος του ρηγματος φτανει τα περιπου 9 μετρα και δυτες προσπαθουν να κλεισουν το ρηγμα.
LEO--> Είναι καλό αν έχουμε την πηγή της πληροφορίας να την αναφέρουμε. Και όταν λέω πηγή εννοώ το Υπουργείο, Λιιμεναρχείο ή την Εταιρεία.

Ο ΣΚΑΙ θα το βγάλει 9 μέτρα ο Χαρδαβέλας 19 οι φήμες 29..
Γι'αυτο το είπε ο ΛΕΟ να αναφέρουμε απο τις 3 συγκεκριμένες πηγές.

IONIAN STAR
25-09-2010, 16:36
Σωστο αυτο που λες φιλε μου την τριχα την κανουν τριχια !!!

gpap2006
25-09-2010, 16:38
Σε 9 μέρες θα έδενε για την ετήσιά του. Όλα καλά να πάνε για το στολίδι των Κυκλάδων μας, ο Αη Νικόλας πάντα κοντά του.

diagoras
25-09-2010, 16:39
Κριμα το βαπορι...ατυχη στιγμη για οποιον ηταν στα χειρηστηρια

IONIAN STAR
25-09-2010, 16:44
Μακαρι να πανε ολα καλα στο καραβι !!

gpap2006
25-09-2010, 16:53
Το B S PAROS ανεβαίνοντας από Σαντορίνη παει κατευθείαν Τήνο να παραλάβει επιβάτες, οχήματα προς Ραφήνα. Δεν προσεγγίζει καν σε Νάξο και Πάρο (!). Στη webcam της Τήνου βλέπω ένα ρυμουλκό μεταξύ ΜΥΤΙΛΗΝΗ και SUPERFERRY II. Η λογική λέει πως θα ρυμουλκυθεί προς Νεώριο. Αρκεί βέβαια αυτό να είναι εφικτό.

mastrokostas
25-09-2010, 17:07
Ευτυχώς είναι μόνο λαμαρίνες !Ο κόσμος είναι καλά ,και αυτό είναι το σημαντικό !

nissos_mykonos
25-09-2010, 17:08
Το B S PAROS ανεβαίνοντας από Σαντορίνη παει κατευθείαν Τήνο να παραλάβει επιβάτες, οχήματα προς Ραφήνα. Δεν προσεγγίζει καν σε Νάξο και Πάρο (!). Στη webcam της Τήνου βλέπω ένα ρυμουλκό μεταξύ ΜΥΤΙΛΗΝΗ και SUPERFERRY II. Η λογική λέει πως θα ρυμουλκυθεί προς Νεώριο. Αρκεί βέβαια αυτό να είναι εφικτό.

λογικό να μήν σταματήσει πάρο και νάξο αφού δεν έχει δρομολόγιο..ήταν να φύγει το πρωί στις 7 για πειραιά..τώρα κάνει έκτακτο δρομολόγιο κενό επιβατών..

Maroulis Nikos
25-09-2010, 17:08
Το B S PAROS ανεβαίνοντας από Σαντορίνη παει κατευθείαν Τήνο να παραλάβει επιβάτες, οχήματα προς Ραφήνα. Δεν προσεγγίζει καν σε Νάξο και Πάρο (!). Στη webcam της Τήνου βλέπω ένα ρυμουλκό μεταξύ ΜΥΤΙΛΗΝΗ και SUPERFERRY II. Η λογική λέει πως θα ρυμουλκυθεί προς Νεώριο. Αρκεί βέβαια αυτό να είναι εφικτό.


Σήμερα είναι ημέρας της σκάντζας για PAROS και NAXOS δεν είχανε απογευματινό δρομολόγιο για αυτό δεν πέρασε απο Νάξο και Πάρο.

nissos_mykonos
25-09-2010, 17:16
25/09/2010 - ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ F/B SUPERFERRY II
Σήμερα 25/09/2010 και περί ώρα 14:20 το πλοίο SUPERFERRY II, προερχόμενο από Μύκονο, κατά τη διάρκεια ελιγμών στο λιμάνι της Τήνου προσέκρουσε στην προβλήτα με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ρήγμα στο αριστερό πρυμναίο μέρος του πλοίου.
Στο πλοίο επέβαιναν 124 επιβάτες οι οποίοι μαζί με τα οχήματά τους, αποβιβάστηκαν ασφαλώς και προωθούνται στον προορισμό τους με άλλα πλοία της Εταιρίας.
Το πλοίο παραμένει στο λιμάνι της Τήνου προς επιθεώρηση και διαπίστωση των ζημιών.
Τα δρομολόγια του SUPERFERRY II στη γραμμή Ραφήνα-¶νδρου-Τήνου-Μυκόνου την Κυριακή 26/09/10 θα εκτελεστούν κανονικά από άλλο πλοίο της Εταιρίας.
Αθήνα, 25 Σεπτεμβρίου, 2010

blue star ferries . gr

pantelis2009
25-09-2010, 17:25
Ευτυχώς είναι μόνο λαμαρίνες !Ο κόσμος είναι καλά ,και αυτό είναι το σημαντικό !
Συμφωνώ μαζί σου φίλε mastrokostas. Τέλος καλό, όλα καλά αφού δεν υπήρχε τραυματισμός οι λαμαρίνες φτιάχνονται. Όσο για τα Μ.Μ.Ε βρήκαν μαλλί να ξάνουν, γίνανε πάλι όλοι ειδική. ¶λλωστε τα αρχικά το λένε: Μεγάλοι, Μα....., Είμαστε ;)

Leo
25-09-2010, 17:37
Το ρ/κ από το Νεώριο της Σύρου, έχει φέρει υλικά προσωρινής επισκευής του ρήγματος για την μετακίνηση του στην Σύρο με ασφάλεια.

107580

Τα δρομολόγια του Σουπερφέρυ ΙΙ απο την Ραφήνα θα αναλάβει το Blue Star Ithaki, ενώ το δρομολόγιο του Blue Star Ithaki από τον Πειριαά θα εκτελούν εναλλάξ τα Blue Star 1 & 2.

Maroulis Nikos
25-09-2010, 17:38
Σήμερα είναι ημέρας της σκάντζας για PAROS και NAXOS δεν είχανε απογευματινό δρομολόγιο για αυτό δεν πέρασε απο Νάξο και Πάρο.

και θα πάει μόνο Τήνο Ραφήνα και απο Ραφήνα λογικά επιστροφή στην Σαντορίνη.

Nissos Mykonos
25-09-2010, 17:53
Το ρ/κ από το Νεώριο της Σύρου, έχει φέρει υλικά προσωρινής επισκευής του ρήγματος για την μετακίνηση του στην Σύρο με ασφάλεια.

107580

Τα δρομολόγια του Σουπερφέρυ ΙΙ απο την Ραφήνα θα αναλάβει το Blue Star Ithaki, ενώ το δρομολόγιο του Blue Star Ithaki από τον Πειριαά θα εκτελούν εναλλάξ τα Blue Star 1 & 2.
Κάπτεν Λεό ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Ας ελπίσουμε να τελειώσει όσο το δυνατό πιο γρήγορα η ταλαιπωρία για το πλήρωμα του Superferry II..!

Leo
25-09-2010, 18:12
Κι εγώ σας ευχαριστώ όλους, για την υπομονή και την σοβαρή στάση σας στο θέμα που ελαφρύνει το βάρος και τα δύσκολα που περνάει αυτές τις ώρες το πληρώμα του πλοίου.

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του ναυτιλία, εδώ και στην Τήνο για την σοβαρή και σωστή ενημέρωση που μας παρέχουν.
Το Blue Star Paros παραλαμβάνει αυτή την ώρα τους επιβάτες του Σουπερφέρυ ΙΙ από την Τήνο για Ραφήνα.

107584

IONIAN STAR
25-09-2010, 18:18
Οριστε μια φοτο απο το λιμανι.Η φοτο ειναι απο την web camera στο λιμανι.

gpap2006
25-09-2010, 18:22
Λογικά οι επιβάτες από Ανδρο για Ραφήνα θα έφυγαν με την Πόπη νωρίτερα σήμερα.

αργυρης
25-09-2010, 18:27
λυπον παιδια τωρα μολις γυρισα απο το λιμανι το ριγμα ειναι 9επι2 εχουν τοποθετισει ενα μουσαμα με γρασο για να σταματισουν τα νερα. Το ριγμα ειναι πανω σε μια δεξαμενη ερματος το μηχανοστασιο ειναι καθαρο και το σεινεργειο απο τη συρο ειναι ετημο να πιασει δουλεια. Αυτα για την ωρα οταν θα εχω νεα με χαρα θα τα μιραστω μαζισας

pantelis2009
25-09-2010, 18:40
Σας ευχαριστώ όλους για τη γρήγορη και σωστή ενημέρωση μας. Καλό κουράγιο στο πλήρωμα και γρήγορα να είναι όλα μια κακιά ανάμνηση.

BEN BRUCE
25-09-2010, 19:30
H μεγαλη συμπτωση ειναι οτι το ατυχημα εγινε 12 ωρες πριν την 10η επετιο του Εξπρες Σαμινα

nissos_mykonos
25-09-2010, 19:37
H μεγαλη συμπτωση ειναι οτι το ατυχημα εγινε 12 ωρες πριν την 10η επετιο του Εξπρες Σαμινα

η άλλη μεγάλη σύμπτωση είναι ότι το blue star paros δεν είχε δρομολόγιο σήμερα απο σαντορίνη.. ενώ μέχρι 31/10 έχει κανονικά αναχωρήσεις κάθε μέρα μόνο σήμερα είχε ανεκτέλεστο δρομολόγιο...

mastrokostas
25-09-2010, 20:36
λυπον παιδια τωρα μολις γυρισα απο το λιμανι το ριγμα ειναι 9επι2 εχουν τοποθετισει ενα μουσαμα με γρασο για να σταματισουν τα νερα.

Αυτό είναι ο τρόπος για να σταματήσεις μια εισροή υδάτων! Όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά ,και όταν ένα ρήγμα είναι μικρό !

Maroulis Nikos
25-09-2010, 20:38
η άλλη μεγάλη σύμπτωση είναι ότι το blue star paros δεν είχε δρομολόγιο σήμερα απο σαντορίνη.. ενώ μέχρι 31/10 έχει κανονικά αναχωρήσεις κάθε μέρα μόνο σήμερα είχε ανεκτέλεστο δρομολόγιο...


Μία φορά το μήνα δεν έχουν δρομολόγιο και εναλάσωνται μεταξύ τους, απλά συνέπαισε.

mastrokostas
25-09-2010, 20:58
Την συμπαράσταση μου σε όλο το πλήρωμα στην μηχανή-κουβέρτα ,και ειδικά στην μηχανή, που κάποιοι δεν θα κλείσουν μάτι για κάτι εικοσιτετράωρα , με μια φόρμα μαύρη και ο ιδρώτας ποτάμι !
Στον καπετάνιο αν μπορούσα να του πω κάτι ,είναι : ότι οι λαμαρίνες φίλε μου φτιάχνονται, οι άνθρωποι δεν φτιάνονται !Οπότε όλα, με τον έναν η τον άλλο τρόπο θα γίνουν .και πρώτα ο Θεός το βαποράκι θα ξανά ταξιδέψει υπερήφανο και αξιόπλοο !! ;)

Maroulis Nikos
25-09-2010, 20:59
Την συμπαράσταση μου σε όλο το πλήρωμα στην μηχανή-κουβέρτα ,και ιδικά στην μηχανή, που κάποιοι δεν θα κλείσουν μάτι για κάτι εικοσιτετράωρα , με μια φόρμα μαύρη και ο ιδρώτας ποτάμι !
Στον καπετάνιο αν μπορούσα να του πω κάτι ,είναι : ότι οι λαμαρίνες φίλε μου φτιάχνονται, οι άνθρωποι δεν φτιάνονται !Οπότε όλα, με τον έναν η τον άλλο τρόπο θα γίνουν .και πρώτα ο Θεός το βαποράκι θα ξανά ταξιδέψει υπερήφανο και αξιόπλοο !! ;)
Ετσι όπως τα λέει ο mastrokostas ;)

Harry14
25-09-2010, 21:10
Λοιπον απο εγκυροτατη πηγη εμαθα οτι το ρηγμα ειναι 9 μετρα και η κλιση σταθερα 7 μοιρες.

basilis.m
25-09-2010, 21:49
καμια φωτο εχουμε?

Rocinante
25-09-2010, 21:58
καμια φωτο εχουμε?
Κατα τη γνωμη μου ειναι φρεσκο το γεγονος και δεν μιλαμε για μια γρατζουνια. Ειναι λεπτο το θεμα και καλο ειναι προς το παρον να μην ανεβουν φωτογραφιες.

basilis.m
25-09-2010, 22:06
Κατα τη γνωμη μου ειναι φρεσκο το γεγονος και δεν μιλαμε για μια γρατζουνια. Ειναι λεπτο το θεμα και καλο ειναι προς το παρον να μην ανεβουν φωτογραφιες.εχεις δικιο πριν λιγο το πληροφορηθηκα και τωρα καταλαβαινω τη σοβαροτητα της ζημιας? παντως οπως ειπαν και οι φιλοι ποιο πανω αφου κανενας δεν επαθε τιποτα οι λαμαρινες φτιαχνονται

Harry14
25-09-2010, 23:13
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην ανεβουν φωτογραφιες. Ας μας εξηγησει καποιος.

Leo
25-09-2010, 23:23
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην ανεβουν φωτογραφιες. Ας μας εξηγησει καποιος.

Εσύ φίλε μου όταν δεις φωτογραφία απο το ρήγμα τι θα καταλάβεις? Είσαι είδικός γαι να μας πεις πως θα το επισκευάσουμε? Τι ακριβώς θέλεις να δεις τώρα για πες μας?

Harry14
25-09-2010, 23:31
Και με το οτι εμαθα για την προσκρουση τι καταλαβα; Ειμαστε ενα φορουμ που ασχολουμαστε και ενδιαφερομαστε για θεματα της ναυτιλιας υποτιθεται. Με ενδιαφερει το πως εγινε, το γιατι εγινε, το τι συμβαινει τωρα ασχετα αν μπορω να κανω κατι για αυτο. Χομπυ μου ειναι οχι δουλεια μου.
ΥΓ. Το ρηγμα το ειδα οσο φαινεται τουλαχιστον.

Rocinante
25-09-2010, 23:37
Εσύ φίλε μου όταν δεις φωτογραφία απο το ρήγμα τι θα καταλάβεις? Είσαι είδικός γαι να μας πεις πως θα το επισκευάσουμε? Τι ακριβώς θέλεις να δεις τώρα γαι πες μας?
Να το θεσω αλλιως.
Ολοι μας εχουμε την περιεργεια να δουμε την ζημια του πλοιου.
Το θεμα αυτο εχει συζητηθει και στο παρελθον σε περιπτωσεις ατυχηματων αν θυμαμε καλα ξεκινησε απο την ιστορια με το Ροδανθη και τον Κεντερη.
Ακομα δεν εχουν γινει οι ανακρισεις για το τι εγινε και ειναι μια ιστορια που θα εμπλακουν πολλοι και θα κρατησει χρονο.
Σαν nautilia.gr κρατησαμε την ιδια σταση και στο ατυχημα του Θεοφιλου και του Μυρτιδιωτισα και αλλων περιστατικων.
Υπαρχουν πολλοι φιλοι εδω μεσα που γνωριζω οτι εχουν πολυ αποκαλυπτικες φωτογραφιες απο διαφορα συμβαντα.
Οπως εχω και εγω....
Ας μεινουμε στις περιγραφες και ας περιμενουμε μια επισημη ενημερωση για τα αιτια αλλα και για το ευρος της ζημιας που θα κρινει ποσο διαστημα θα μεινει το πλοιο εκτος.

Harry14
25-09-2010, 23:38
Σεβαστη η αποψη σας.

Leo
25-09-2010, 23:38
Αφού το είδες τι σκας? Όταν έρθει η ώρα θα δεις και φωτογραφίες. Ακόμη δεν τις είδαν οι ενδιαφερόμενοι εσύ βιάζεσαι να έχεις ενημέρωση? Ζήτα περισσότερα εκεί που είδες το ρήγμα να σου πουν και να σου εξηγήσουν το ιστορικό. Εδώ θα αργήσεις να δεις και να μάθεις το τι και πως έγινε. Τότε θα κατάλβεις γιατί καθυστερούμε. Τελεία λοιπόν και πάμε παρκάτω.

xaloba
25-09-2010, 23:38
Το να ανεβει μια φωτο απο το ρηγμα ενημερωτικα, δεν νομιζω οτι ειναι κατι το επιληψιμο και δεν σημαινει απαραιτητα οτι αυτος που τh ζηταει θελει να το παιξει ειδικος κτλ.

Με τη λογικη αυτη δεν θα πρεπει να ενημερωνομαστε για οτιδηποτε που δεν εχει να κανει με το επαγγελμα μας, επομενως δεν καταλαβαινω Λεο την επιθεση σου στο Harry.

Παρεπιπτοντως εχει ανεβει φωτο στην ακολουθη σελιδα του ΑIS.

sylver23
25-09-2010, 23:39
Αφού είδες το ρήγμα δεν χρειάζεται να σου δείξει με κάποια φωτογραφία κάποιο μέλος οτιδήποτε άλλο.
Οταν ένας moderator λέει οτι δεν θα ανέβουν φωτογραφίες κάτι παραπάνω θα ξέρει.Προστατεύει να μέλη του forum δεν τους κρύβει κάτι.

Leo
25-09-2010, 23:43
Το να ανεβει μια φωτο απο το ρηγμα ενημερωτικα, δεν νομιζω οτι ειναι κατι το επιληψιμο και δεν σημαινει απαραιτητα οτι αυτος που τh ζηταει θελει να το παιξει ειδικος κτλ.

Με τη λογικη αυτη δεν θα πρεπει να ενημερωνομαστε για οτιδηποτε που δεν εχει να κανει με το επαγγελμα μας, επομενως δεν καταλαβαινω Λεο την επιθεση σου στο Harry.

Παρεπιπτοντως εχει ανεβει φωτο στην ακολουθη σελιδα του ΑIS.



Θα παρακλέσω πάρα πολύ να ξέρουμε κι εμείς τι είναι επιλήψιμο και γι αυτό αποφασίσαμε να μην το κάνουμε. Αν θέλετε να δείτε φωτογραφία ψάξτε την αλλού. Σεβαστείτε την αγωνία του πληρώματος και τον διασυρμό του από τους διάφορους άσχετους. Διαβάστε τις προηγούμενες σελίδες και αφήστε τις εξυπνάδες.

harlek
25-09-2010, 23:46
Πράγματι, το θέμα είναι λίγο περίεργο γιατί κάθε μέλος του φόρουμ το βλέπει διαφορετικά και με το δίκιο του. Κάποιοι ναυτικοί, "συμπάσχουν" και αισθάνονται ότι οι συνάδελφοί τους πρέπει να προστατευτούν από σχόλια και επικρίσεις, πιθανότατα άστοχες καθώς είναι ακόμα νωρις και τα στοιχεία που γνωρίζουμε είναι ελάχιστα. Από την άλλη, απλοί "χομπίστες", διψούν για μια φωτογραφία του ρήγματος, μια πληροφορία (έστω και μη ελεγμένη) για το τι ακριβώς έγινε.
Φυσικά και υπάρχει ενδιαφέρον για κάθε ατύχημα. Εγώ, π.χ. έχω διαβάσει 5-6 φορές όλες τις περιγραφές/πορίσματα ατυχημάτων που έχω βρει σε περιοδικά ή στο Internet. Δεν έχω καμία σχέση με το χώρο, απλά κάτι με εξιτάρει και τα παρακολουθώ. Να πω και κάτι πιο προκλητικό; Μου πέρασε απ' το μυαλό "μα τώρα βρήκε να γίνει, που δεν θα προλάβει να το καλύψει το Τεύχος Οκτωβρίου";
Ο καθένας απ' τη σκοπιά του το βλέπει διαφορετικά και νομίζω είναι λογικό.

Harry14
25-09-2010, 23:48
Συμφωνω στο οτι δεν πρεπει να αρχισει ο καθενας να λεει τι νομιζει και τι φανταζεται αλλα μια φωτογραφια ειναι η μονη ξεκαθαρη αποδειξη του καθε περιστατικου. Δεν προτιθεμαι να συνεχισω την κουβεντα μιας και το τοπικ αφορα την προκρουση και μονο. Και για την ιστορια η φωτογραφια που ειδα και εχω την αοποια μου εστειλε με MMS ενα φιλαρακι απο την Τηνο δειχνει ξεκαθαρα το τι εγινε και εν μερη την εκταση της ζημιας.

Rocinante
25-09-2010, 23:59
μου εστειλε με MMS ενα φιλαρακι απο την Τηνο δειχνει ξεκαθαρα το τι εγινε και εν μερη την εκταση της ζημιας.
Να λοιπον ο λογος για τον οποιο πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι σε αυτα που λεμε και ανεβαζουμε.

Harry14
26-09-2010, 00:01
Δεν καταλαβαινω... Το το εγινε αναφερεται στη ζημια και μονο.

Akis Dionisis
26-09-2010, 00:15
Δε βαρεθήκατε να το φέρνετε "σβούρες" το όλο θέμα?
Αφήστε το! Πάει, πέρασε, τέλειωσε!
Από κει και πέρα ότι είναι να μαθευτεί, θα μαθευτεί την κατάλληλη ώρα και όχι τώρα!

Joyrider
26-09-2010, 03:12
Κουράγιο στους μηχανικούς και στη γέφυρα.Αφού είναι όλοι τους καλά, κατέβηκαν και οι επιβάτες με ασφάλεια, τα υπόλοιπα μου περισσεύουν.Στα κομμάτια τα σίδερα, οι άνθρωποι μετράνε.Θα το φτιάξουν γρήγορα και θα επανέλθει να το καμαρώνουν οι φίλοι του.

Leo
26-09-2010, 06:57
Από αυτό που διακρίνω στην φωτογραφία της κάμερας του λιμανιού, έχει έρθει από τον Πειραιά το πλοίο ειδικών αποστολών ΑΙΓΙΣ, για να συνδράμει τις προσωρινές επισκευές.
107675

DIMITRIS DIMITRIOU
26-09-2010, 08:27
Ακόμα στην τηνο ειναι το βαπορακι?
kalimera filoifto grafiko iliko gia ayto pou synevei yparxei sto facebookkai tis exeis o xristis
-Tinos Biz-

Karolos
26-09-2010, 08:46
Παιδιά ψυχραιμία και να κάνουμε υπομονή, θα έλθουν εκ των πραγμάτων όλα στην ώρα τους.

GREEN ARROW
26-09-2010, 10:43
Να το θεσω αλλιως.
Ολοι μας εχουμε την περιεργεια να δουμε την ζημια του πλοιου.
Το θεμα αυτο εχει συζητηθει και στο παρελθον σε περιπτωσεις ατυχηματων αν θυμαμε καλα ξεκινησε απο την ιστορια με το Ροδανθη και τον Κεντερη.
Ακομα δεν εχουν γινει οι ανακρισεις για το τι εγινε και ειναι μια ιστορια που θα εμπλακουν πολλοι και θα κρατησει χρονο.
Σαν nautilia.gr κρατησαμε την ιδια σταση και στο ατυχημα του Θεοφιλου και του Μυρτιδιωτισα και αλλων περιστατικων.
Υπαρχουν πολλοι φιλοι εδω μεσα που γνωριζω οτι εχουν πολυ αποκαλυπτικες φωτογραφιες απο διαφορα συμβαντα.
Οπως εχω και εγω....
Ας μεινουμε στις περιγραφες και ας περιμενουμε μια επισημη ενημερωση για τα αιτια αλλα και για το ευρος της ζημιας που θα κρινει ποσο διαστημα θα μεινει το πλοιο εκτος.


Καλημέρα! Σαν nautilia.gr μπορείτε να μου υπενθυμίσετε τι στάση κρατήσατε για τη ζημιά στο ΜΥΡΤιΔΙΩΤΙΣΣΑ? Διότι από ό,τι θυμάμαι ανεχθήκατε μηνύματα που έλεγαν ότι ο πλοίαρχος του πλοίου είχε κάνει και "δοκιμή" της πρόσκρουσης στο ακριβώς προηγούμενο ταξίδι του πλοίου, μπαίνοντας στο Διακόφτι. Επειδή κάποιοι λοιπόν διαθέτουν μνήμη, και επιπλέον δεν έχουν κανένα συμφέρον για να μεροληπτούν υπερ κάποιου, τέτοια πράγματα ας μην τα γράφετε καλύτερα.. Δεν συμφέρει ούτε ωφελεί κανέναν. Ευχαριστώ!

Leo
26-09-2010, 10:50
Καλημέρα! Σαν nautilia.gr μπορείτε να μου υπενθυμίσετε τι στάση κρατήσατε για τη ζημιά στο ΜΥΡΤιΔΙΩΤΙΣΣΑ? Διότι από ό,τι θυμάμαι ανεχθήκατε μηνύματα που έλεγαν ότι ο πλοίαρχος του πλοίου είχε κάνει και "δοκιμή" της πρόσκρουσης στο ακριβώς προηγούμενο ταξίδι του πλοίου, μπαίνοντας στο Διακόφτι. Επειδή κάποιοι λοιπόν διαθέτουν μνήμη, και επιπλέον δεν έχουν κανένα συμφέρον για να μεροληπτούν υπερ κάποιου, τέτοια πράγματα ας μην τα γράφετε καλύτερα.. Δεν συμφέρει ούτε ωφελεί κανέναν. Ευχαριστώ!

Τα λάθη μας δεν τα επαναλαμβάνουμε, μαθαίνουμε και προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε.

roussosf
26-09-2010, 10:57
εγω λεω δεν χαλαρωνουμε λιγο
ενα ναυτικκο ατυχυμα ηταν χωρις γρατζουνια ανθρωπου
δηλαδη αν παμε στη στερια και σε εκθεση της αστυνομιας "ατυχυμα με υλικες ζημιες"και τιποτα παραπανω
τετοια στο οδικο δυκτιο γινονται καθε μερα αρκετα
ενα εγινε στο θαλασσιο δυκτιο και το καναμε θεμα στο στεητ ντηπαρτμεντ
ΕΛΕΟΣ
απο την στιγμη που δεν ανοιξε μυτη απλη αναφορα και αν υπαρχουν ευθυνες που υπαρχουν θα τις βρουνε αλλοι(ασφαλεια - λιμενικο-νηογνωμονας και δεν ξερω ποιος αλλος"
εμεις παρακολουθουμε το θεμα ως καραβολατρες και τιποτα αλλο

GREEN ARROW
26-09-2010, 11:01
Τα λάθη μας δεν τα επαναλαμβάνουμε, μαθαίνουμε και προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την έντιμη απάντηση. Για το ΘΕΟΦΙΛΟΣ συμφωνώ, έτσι έπρεπε να γίνει και έτσι κάνατε. Για το άλλο πλοίο που ανέφερα καλά τα λέτε, όμως το αναφέρατε ως παράδειγμα τήρησης "'ισων αποστάσεων", πράγμα όμως που δεν ισχυε τότε στην πράξη. Και φωτογραφίες ανέβηκαν (προσωπικά δεν το κατακρίνω), και πράγματα άσχημα για όλους γράγηκαν χωρίς την παραμικρή παρέμβαση για να ανακαλέσουν όσοι λασπολογούσαν ασύστολα. Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ.

giannisk88
26-09-2010, 11:06
εγω λεω δεν χαλαρωνουμε λιγο
ενα ναυτικκο ατυχυμα ηταν χωρις γρατζουνια ανθρωπου
δηλαδη αν παμε στη στερια και σε εκθεση της αστυνομιας "ατυχυμα με υλικες ζημιες"και τιποτα παραπανω
τετοια στο οδικο δυκτιο γινονται καθε μερα αρκετα
ενα εγινε στο θαλασσιο δυκτιο και το καναμε θεμα στο στεητ ντηπαρτμεντ
ΕΛΕΟΣ
απο την στιγμη που δεν ανοιξε μυτη απλη αναφορα και αν υπαρχουν ευθυνες που υπαρχουν θα τις βρουνε αλλοι(ασφαλεια - λιμενικο-νηογνωμονας και δεν ξερω ποιος αλλος"
εμεις παρακολουθουμε το θεμα ως καραβολατρες και τιποτα αλλο
Επίσης στο οδικό δίκτυο έχουν πολύ χειρότερη κατάληξη καθημερινά οι επιβάτες σε αντίθεση με τα πλοία. Πάντως σε κάθε τέτοιο θέμα υπάρχουν τα μέλη που παραπονιούνται για διάφορα παίρνοντας την ευκαιρία του ατυχήματος. Όπως είπαν κάποια παιδιά απο εδώ αν θέλουν να δούν φωτογραφίες απο το ατύχημα υπάρχουν δόξα το θεό πολλές πηγές στο ίντερνετ. Εδώ δεν είμαστε μηχανικοί(όχι όλοι, αλλά και να είμαστε δε μπορούμε να βοηθήσουμε με το μάτι) και ουσιαστικά τις φωτο τις θέλουμε έτσι για να μας φύγει η περιέργια, για κουτσομπολιό κλπ.
Εφόσον λοιπόν γνωρίζουμε οτι κάποια πράγματα δε μπορούν να γίνουν ας ασχοληθούμε μονάχα με το θέμα του πλοίου και την εξέληξη του και όχι με μηνύματα του τύπου "γιατι δεν ανεβάζεται φωτό" "γιατί στο Μυρτιδιότησα ή στο Θεόφιλο ή στο Χρίστοδουλο ή στο x y z δεν είχατε την ίδια αντιμετόπιση" για αυτά τα θέματα υπάρχουν άλλα topics που συμφωνώ οτι πρέπει να συζητιούνται γιατί μπορεί όντως να υπήρξε τέτοιο θέμα διαφορετικής αντιμετόπισης και σημάινει οτι υπάρχει βελτίωση πλέον. Σε αυτό το θέμα ενημερωνόμαστε με τη πορεία της ζημιάς όμως και ας σταθούμε εκεί.

Harry14
26-09-2010, 11:07
τετοια στο οδικο δυκτιο γινονται καθε μερα αρκετα
ενα εγινε στο θαλασσιο δυκτιο και το καναμε θεμα στο στεητ ντηπαρτμεντ
ΕΛΕΟΣ

Nαι αλλα αντικειμενο μας ειναι τα θεματα που αφορουν τη θαλασσα οχι το οδικο δικτυο.

vinman
26-09-2010, 11:25
Nαι αλλα αντικειμενο μας ειναι τα θεματα που αφορουν τη θαλασσα οχι το οδικο δικτυο.

....πρέπει να καταλάβεις επιτέλους ότι είμαστε καραβολάτρες και όχι τηλεδικαστές ή καταστροφολόγοι......
Μην συνεχίζετε ένα θέμα για το οποίο η διοίκηση του Ναυτιλία τήρησε και τηρεί μία ξεκάθαρη και ολόσωστη θέση....

Rocinante
26-09-2010, 11:32
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την έντιμη απάντηση. Για το ΘΕΟΦΙΛΟΣ συμφωνώ, έτσι έπρεπε να γίνει και έτσι κάνατε. Για το άλλο πλοίο που ανέφερα καλά τα λέτε, όμως το αναφέρατε ως παράδειγμα τήρησης "'ισων αποστάσεων", πράγμα όμως που δεν ισχυε τότε στην πράξη. Και φωτογραφίες ανέβηκαν (προσωπικά δεν το κατακρίνω), και πράγματα άσχημα για όλους γράγηκαν χωρίς την παραμικρή παρέμβαση για να ανακαλέσουν όσοι λασπολογούσαν ασύστολα. Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ.
Εχεις δικιο για το Μυρτιδιωτισα γιατι το εψαξα.
Ισως επειρεαστηκα διοτι οταν ηταν το πλοιο στου Βασιλειαδη το επισκευτηκα. Δεν υπαρχει ομως κανενας λογος να αναφερθω σε αυτο και να ανεβασω φωτογραφιες ακομα και αν εχει περασει τοσος χρονος μιας και για το συγκεκριμενο πλοιο υπαρχει μια κινητικοτητα αυτη την εποχη. Και βεβαια δεν σημαινει οτι ειδα κατι τρομερο για το πλοιο αντιθετως τοτε ελεγα οτι το πλοιο σιγουρα θα ξαναταξιδευε. Το οτι δεν εγινε δεν πιστευω οτι ωφειλεται στην ζημια αλλα ηταν θεμα της εταιρειας.
Οπως ειπε και ο Leo τα λαθη μας δεν τα επαναλαμβανουμε.
Και απο λαθη μπολικα αλλα οταν εχεις να διαχειριστεις ενα φορουμ με 1500 ενεργα μελη μοιραιο να συμβαινουν αλλα να φροντιζεις να μην επαναλαμβανονται.

GREEN ARROW
26-09-2010, 11:45
Εχεις δικιο για το Μυρτιδιωτισα γιατι το εψαξα.
Ισως επειρεαστηκα διοτι οταν ηταν το πλοιο στου Βασιλειαδη το επισκευτηκα. Δεν υπαρχει ομως κανενας λογος να αναφερθω σε αυτο και να ανεβασω φωτογραφιες ακομα και αν εχει περασει τοσος χρονος μιας και για το συγκεκριμενο πλοιο υπαρχει μια κινητικοτητα αυτη την εποχη. Και βεβαια δεν σημαινει οτι ειδα κατι τρομερο για το πλοιο αντιθετως τοτε ελεγα οτι το πλοιο σιγουρα θα ξαναταξιδευε. Το οτι δεν εγινε δεν πιστευω οτι ωφειλεται στην ζημια αλλα ηταν θεμα της εταιρειας.
Οπως ειπε και ο Leo τα λαθη μας δεν τα επαναλαμβανουμε.
Και απο λαθη μπολικα αλλα οταν εχεις να διαχειριστεις ενα φορουμ με 1500 ενεργα μελη μοιραιο να συμβαινουν αλλα να φροντιζεις να μην επαναλαμβανονται.


Ευχαριστώ για την απάντηση και την ευαισθησία που δείχνετε σε κάθε περίπτωση.

Harry14
26-09-2010, 11:46
....πρέπει να καταλάβεις επιτέλους ότι είμαστε καραβολάτρες και όχι τηλεδικαστές ή καταστροφολόγοι......
Μην συνεχίζετε ένα θέμα για το οποίο η διοίκηση του Ναυτιλία τήρησε και τηρεί μία ξεκάθαρη και ολόσωστη θέση....

Εγω δεν ειπα σε κανεναν "πρεπει να καταλαβεις επιτελους". Σεβομαι τους υπολοιπους εδω μεσα ακομα και αν δεν συμφωνω με τα λεγομενα τους. Τωρα να ξαναπω οτι τουλαχιστον εγω δεν αναφερθηκα ποτε σε θεματα "τηλεδικαστικης η καταστροφολογιας;" Μια απορια ειχα γιατι να μην ανεβουν φωτογραφιες. Περιεργια να δω τι εγινε δεν ειχα μιας και εχω δει.

Οταν πηρε φωτια το HS1 γιατι ανεβηκαν αμεσως φωτογραφιες;

Akis Dionisis
26-09-2010, 11:50
Μήνυμα προς Admins!

Προτείνω να κλειδωθεί προσωρινά το παρών τόπικ μέχρι νεοτέρας!!!

Μη ρωτήσετε το "Γιατί?" Ο νοών νοήτο... (όσο είναι νωρίς ακόμα)

sylver23
26-09-2010, 11:51
Φωτογραφίες με την σίτα μαυρισμένη??Μα το ίδιο πράγμα είναι??
Το θέμα νομίζω οτι έληξε.
Πηγές για φωτογραφίες που λαχταράτε κάποιοι , μάθατε που έχει.
Η θέση του ναυτιλία είναι οχι φωτογραφίες ,οπότε πάμε παρακάτω

harlek
26-09-2010, 11:56
Συγγνώμη παιδιά, αλλά κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχουμε π.χ. 50 ολόϊδιες φωτογραφίες με το SFII να μπαίνει στο λιμάνι της Τήνου και να μην πρέπει να μπει φωτογραφία που αφορά ένα έκτακτο γεγονός. Σχετικό με τη ναυτιλία δεν είναι και αυτό; Αν δεν μπαίνουν φωτο, αν δεν μπορεί να γίνει μια συζήτηση για ένα ατύχημα, ποιος ο λόγος ύπαρξης του συγκεκριμένου thread? Για να γίνεται μια απλή ανακοίνωση τύπου YEN?
Από τη στιγμή που δεν δείχνει κανείς κάτι απόρρητο ( ; ) έχω την άποψη ότι θα ήταν θεμιτό να ανεβαίνουν φωτογραφίες. Κι αν κάποιος αρχίσει να "τηλεδικάζει" ασύστολα (απ' ό,τι κατάλαβα αυτό θέλετε να αποφύγετε και σωστά), ας απορριφθούν τα ποστ του κι όχι οι ίδιες οι φωτογραφίες.

Rocinante
26-09-2010, 11:56
Μεσα σε ολες τις βλακειες που εγιναν στο λιμανι τα τελευταια χρονια στην Τηνο να πουμε και ενα καλο που βεβαια εγινε απο σποντα το οτι δημιουργηθηκαν δυο νεες θεσεις ανατολικοτερα εκει που εχει δεσει τωρα το πλοιο και ετσι εμεινε χωρος για να μπορουν να δενουν τα αλλα πλοια

vinman
26-09-2010, 11:59
Εγω δεν ειπα σε κανεναν "πρεπει να καταλαβεις επιτελους". Σεβομαι τους υπολοιπους εδω μεσα ακομα και αν δεν συμφωνω με τα λεγομενα τους. Τωρα να ξαναπω οτι τουλαχιστον εγω δεν αναφερθηκα ποτε σε θεματα "τηλεδικαστικης η καταστροφολογιας;" Μια απορια ειχα γιατι να μην ανεβουν φωτογραφιες. Περιεργια να δω τι εγινε δεν ειχα μιας και εχω δει.

Οταν πηρε φωτια το HS1 γιατι ανεβηκαν αμεσως φωτογραφιες;

Καλύτερα να μην μιλήσουμε για σεβασμό γιατί όταν σου εξηγούν τους λόγους που δεν θα ανέβουν φωτογραφίες τόσες φορές και εσύ συνεχίζεις και επιμένεις τότε είναι φώς φανάρι ποιός σέβεται και ποιός κουράζει τα υπόλοιπα μέλη του forum....

mastrokostas
26-09-2010, 12:14
Παιδιά! σας παρακαλώ να τελειώνουμε με τις μεταξύ μας αντιπαραθέσεις !ΤΕΛΟΣ !
Σε ενήλικες απευθύνομαι ,και δεν υπάρχει λόγος να κλειδωθεί το θέμα εφόσον αναφερόμαστε μόνο στο γεγονός .
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια ! !

φανούλα
26-09-2010, 12:44
Λόγω απουσίας τώρα είδα το θέμα και ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ για το βάπορά μας!! Στα μέλη που θέλουν να δουν φωτογραφίες, σκεφτείτε απλά να ήσασταν εσείς στη θέση του πληρώματος, να έχετε να κάνετε με τις αρχές και με την εταιρία και μέσα σε όλα αυτά, ενώ δεν μπορείτε να ξεχάσετε αυτό το συμβάν, ή να το διορθώσετε, να ανεβαίνουν και φωτογραφίες, να πετάγεται ο κάθε ανιδείκευτος(όχι ότι εγώ είμαι ειδικός), και να σας κρίνει και αυτός και γενικώς η καριέρα σας, μέσα σε λίγα λεπτά, από μία φωτογραφία και μία κακιά στιγμή, να παίρνει δημοσιότητα και να δυσφημίζεται! Γι αυτό λοιπόν σαν γνήσιοι καραβολάτρες, πρέπει να καταλάβουμε όχι μόνο το θέμα του βάπορα, αλλά και του πληρώματός του, που ήδη θα περνάει πολλά...κι όταν έρθει η ώρα κι αν έρθει θα μάθουμε και θα δούμε ότι είναι. Το μόνο που θέλουμε είναι να πάνε όλα καλά, το βαπόρι μας να συνεχίζει να ταξιδεύει και να μας ομορφαίνει τα λιμάνια και το πλήρωμά του, να συνεχίσει να είναι μαζί του και να μας παρέχει την όμορφη φιλοξενία του! Καλή μας ημέρα και όλα να πάνε καλά!

Παναγιώτης
26-09-2010, 12:56
Έτσι είναι φανούλα, όπως σε κάθε ατύχημα το πλήρωμα τραβιέται άσχημα και θα συνεχίσει ν τραβιέται. Οπότε συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε πιο πριν ο mastrokostas.

Την συμπαράσταση μου σε όλο το πλήρωμα στην μηχανή-κουβέρτα ,και ειδικά στην μηχανή, που κάποιοι δεν θα κλείσουν μάτι για κάτι εικοσιτετράωρα , με μια φόρμα μαύρη και ο ιδρώτας ποτάμι !
Στον καπετάνιο αν μπορούσα να του πω κάτι ,είναι : ότι οι λαμαρίνες φίλε μου φτιάχνονται, οι άνθρωποι δεν φτιάνονται !Οπότε όλα, με τον έναν η τον άλλο τρόπο θα γίνουν .και πρώτα ο Θεός το βαποράκι θα ξανά ταξιδέψει υπερήφανο και αξιόπλοο !! ;)

Giovanaut
26-09-2010, 14:25
Καποιο νεο για το τι προκειται να γινει με το πλοιο εχουμε..???

Rocinante
26-09-2010, 14:36
Εννοεις συντομα ή μακροπροθεσμα;
Προς το παρον προτεραιοτητα ειναι να κλεισει το ρηγμα και να παει στη Συρο.
Απο εκει και περα βλεπουμε...

Giovanaut
26-09-2010, 14:41
Εννοεις συντομα ή μακροπροθεσμα;
Προς το παρον προτεραιοτητα ειναι να κλεισει το ρηγμα και να παει στη Συρο.
Απο εκει και περα βλεπουμε...

Παντως το openseas, το εχει κανονικα αυριο απο Ραφηνα και το ΙΘΑΚΗ απο Πειραια...!!!

Ισως απλα να μην το ενημερωσαν..!!!

Το ΙΘΑΚΗ θα μεινει στη Ραφηνα η επιστρεφει....???

Rocinante
26-09-2010, 14:50
Παντως το openseas, το εχει κανονικα αυριο απο Ραφηνα και το ΙΘΑΚΗ απο Πειραια...!!!

Ισως απλα να μην το ενημερωσαν..!!!

Το ΙΘΑΚΗ θα μεινει στη Ραφηνα η επιστρεφει....???
Θα φυγει το Ιθακη σε καμια βδομαδα.
Αλλωστε ηταν προγραμματισμενο το Superferry II να αποσυρθει αρχες Οκτωβρη και να κανει μονη τα πρωινα δρομολογια το Πηνελοπη Α.

Giovanaut
26-09-2010, 14:54
Θα φυγει το Ιθακη σε καμια βδομαδα.
Αλλωστε ηταν προγραμματισμενο το Superferry II να αποσυρθει αρχες Οκτωβρη και να κανει μονη τα πρωινα δρομολογια το Πηνελοπη Α.

Τοτε απλα το openseas εμεινε ανενημερωτο..!!!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες...!!!

Amorgos66
26-09-2010, 15:44
...τελος πάντων όποιος θέλει να δει φωτο ας ψαξει στο facebook....
Κάτι θα βρει.....

dakis
26-09-2010, 16:30
ημουν μπροστα οταν εγινε το ατυχημα και το ειδα με τα ιδια μου τα ματια μεχρι που εφυγα στις 9:15 με το νησος χιος για μυτιλήνη... μακαρι να παν ολα καλα...

Amorgos66
26-09-2010, 16:33
...τελος πάντων όποιος θέλει να δει φωτο ας ψαξει στο facebook....
Κάτι θα βρει.....
...υπαρχουν και στο Μαριν Τραφικ....

BEN BRUCE
26-09-2010, 21:10
Eνα βαπορι με λαμπρη ιστορια ειναι λαβομενο στην τηνο και το πληρωμα του αγωνιζεται με ολη την ψυχη του για την καλυτερη δυνατη λυση.Ο πλοιαρχος και το βαπορι του επεσαν αλλη μια φορα θυματα <των συνθηκων παροναξιας>.Κουραση,διαρκη stand by, ακαταλληλα λιμανια,ειδικα της τηνου με τα απαραδεκτα εργα αποτελουν εδω και δεκαετιες που τα βαπορια μεγαλωσαν, ενα εκρηκτικο κοκτειλ.
Καλη δυναμη, κουραγιο και τις ευχες ολων μας για το πληρωμα και το βαπορι του

zozef
26-09-2010, 21:16
Εχω ξαναγραψει για το λιμανι της Τηνου,αλλα δυστυχως τα παθηματα δεν γινονται μαθηματα!!!

Karolos
26-09-2010, 22:20
Eνα βαπορι με λαμπρη ιστορια ειναι λαβομενο στην τηνο και το πληρωμα του αγωνιζεται με ολη την ψυχη του για την καλυτερη δυνατη λυση.Ο πλοιαρχος και το βαπορι του επεσαν αλλη μια φορα θυματα <των συνθηκων παροναξιας>.Κουραση,διαρκη stand by, ακαταλληλα λιμανια,ειδικα της τηνου με τα απαραδεκτα εργα αποτελουν εδω και δεκαετιες που τα βαπορια μεγαλωσαν, ενα εκρηκτικο κοκτειλ.
Καλη δυναμη, κουραγιο και τις ευχες ολων μας για το πληρωμα και το βαπορι του

Συμφωνώ με τα υπόλοιπα , αλλά διαφωνώ με αυτό...των συνθηκων παροναξιας
Η Ανδροτηνομυκονία έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας με κακούς καιρούς σε πολούς τομείς.

capten4
27-09-2010, 01:18
δεν μπορω να αντιληφθω παντως το σκεπτικο καποιων....ειναι δυνατον ποτε ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ να θελησει ,εστω και κατ εντολη της εταιρειας του, να δημιουργησει ζημια στο βαπορι του ?δηλαδη αυτος ο ανθρωπος θα κατσει να αμαυρωσει την καριερα του, να στιγματιστει η ζωη του και να ταυτιστει με τραγικο περιστατικο ,η εστω ατυχημα ?και μαλιστα οταν ειναι στις αρχες του πλοιαρχικου του βιου?με αυτη τη λογικη, παλαιοτερα που πραγματικα καποιες στιγμες τα πραγματα εφταναν στο κοκκινο, θα επρεπε να κατηγορουμε πλοιαρχους-θρυλους, επειδη εμπαιναν στα λιμανια με τα χιλια, εκαναν "κοντρες"-πειτε το και συναγωνισμους εστω-και γενικα επαιζαν στα ορια.πιστευω οτι πρεπει να σκεφτομαστε πολυ ,πριν εκφερουμε καποια γνωμη.Εγω , απο την μερια μου, θελω να εκφρασω και την δικη μου συμπαρασταση στο πληρωμα του πλοιου, τους ικανοτατους αξιωματικους του, και στον πλοιαρχο , κατανοωντας τις δυσκολες στιγμες που περνανε, και την αγωνια που βιωσαν τις πρωτες στιγμες μετα το ατυχες συμβαν.Φιλοι μου, ας ειναι το τελευταιο ατυχο περιστατικο στην καριερα σας.αυτα απο εμενα

karystos
27-09-2010, 08:23
Εγώ για να λέω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τί γίνεται. Αν σε ένα ναυτιλιακό forum είναι απαγορευμένο να ασχοληθεί με ένα ναυτικό ατύχημα, τότε ποιο είναι το νόημά του; Αν δεν ασχοληθούμε εμείς ποιος θα ασχοληθεί; Από ποιόν περιμένετε να μάθετε τι έγινε; Από την Εταιρεία; Όπως μάθαμε τι έγινε στις 22 Ιουλίου, η για την πυρκαγιά στο HIGHSPEED 1 ή γιά ένα άλλο κόλλημα του τιμονιού και δε συμμαζεύεται, έτσι θα μάθουμε και τώρα. Αν το θέμα δεν ενδιαφέρει έχει καλώς. Όχι όμως προστατευτισμοί, απαγόρευση φωτογραφιών τη στιγμή που έχει γεμίσει το διαδίκτυο, μην τύχει κι ακουστεί τίποτα κακό για το βαπόρι ή για τον πλοίαρχο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δηλαδή μόνο τα ευχολόγια επιτρέπονται; Εντάξει κουπί τραβάει το πλήρωμα, χειρότερο κουπί κι ο καπετάνιος, κανείς δε θέλει να τον κρεμάσει, αλλά από εκεί και ύστερα και κρίση έχουμε και μνήμη έχουμε. Κάποτε θα πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε τη λέξη λάθος χωρίς να μας πιάνει σύγκρυο. Να μάθουμε ότι παντού γίνονται λάθη καi να μάθουμε και να τα διαχειριζόμαστε σα σοβαροί άνθρωποι κι όχι σαν εκδικητικοί άνθρωποι. Όχι όμως να στρουθοκαμηλιάζουμε και να τα ξορκίζουμε. Τι πάει να πει όχι φωτογραφίες; Αν εδώ δεν ανέβουν φωτογραφίες κι αν εδώ δεν αξιολογηθούν σωστά αυτές οι φωτογραφίες τι νόημα έχει όλη η ιστορία; Τα μέλη ενός εξειδικευμένου ναυτιιλιακού forum, που ανάμεσά τους είναι καπετάνιοι, καθηγητές, ναυτικοί η αφρόκρεμα όλης της Ακτοπλοΐας θα πρέπει να τρέχουν σε άλλα sites για να μάθουν τι έγινε το απόγευμα της 26ης Σεπτεμβρίου στο Superferry II στην Τήνο; Επειδή μπορεί να γραφτεί και καμιά βλακεία; Ας γραφτεί. Καλύτερα να γραφτεί και καμιά βλακεία παρά να μη γραφτεί τίποτα. Αν δε γίνει εδώ μια συζήτηση για το ατύχημα, που θα γίνει; Από την κακιά ώρα το βαπόρι κοπάνησε πάνω στο ντόκο κι αφού η ζημιά είναι μόνο στα σίδερα το ξεχνάμε; Το λιμάνι κι αυτοί που το φτιάξανε δε φταίνε σε τίποτα; Οι καπετάνιοι που βράζουνε από το κακό τους επειδή είναι υποχρεωμένοι να μπαίνουνε κάθε μέρα στη στρούγκα και ξαφνικά καταλάβανε ότι μπορεί αύριο να κοπανήσουνε και οι ίδιοι δε μετράνε; Ψιλοευθύνες δεν έχουνε κι οι ίδιοι; Οι επιθεωρήσεις που δίνουνε αβέρτα Π.Α. επειδή κάνανε ένα δοκιμαστικό πέντε μίλια και «δεν παρουσιάστηκε βλάβη» ευθύνες δεν έχουνε; Οι συνθήκες «Παροναξίας», που είναι όρος συμβολικός κι όχι κυριολεκτικός, δεν παίξανε ρόλο; Ο ίδιος ο καπετάνιος αποκλείεται κάπου να έκανε στραβομάρα; Αν αυτά δε συζητηθούν εδώ, όπου οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, που τρώνε όλη αυτή την κατάσταση στην πλάτη τους μπορούν να μιλήσουν, αν θέλουν, έξω από τα δόντια, που θα συζητηθούν; Έξω στην πιάτσα όπου κανένας δεν τολμάει να μιλήσει επειδή την άλλη μέρα θα φάει φύσημα κι άντε να ξαναβρεί δουλειά; Κι από την άλλη με τη σιωπή χάνονται και τα καλά της ιστορίας που κι αυτά πρέπει να μαθευτούν. Το ατύχημα πήγε καλά επειδή μετά το ατύχημα βαπόρι και πλήρωμα συμπεριφερθήκανε τέλεια. Ούτε κι αυτό θα ειπωθεί, επειδή δεν μπορεί να υπάρχει επιλεκτική απαγόρευση. Αν το κάνεις αυτό η αξιοπιστία σου πάει περίπατο. Αφήστε λοιπόν το forum να εκφράζεται ελεύθερα. Θετικά κι αρνητικά. Για όλους και για όλα. Από προστατευτισμούς έχουμε χορτάσει. Και βλέπουμε και που μας έχουν οδηγήσει. Ένα forum που εκφράζεται μόνο θετικά δεν πάει καλά. Για το superferry ii και για τους καπετάνιους του υπάρχουν 290 σελίδες χωρίς ούτε μια αρνητική κουβέντα. Ας μπουν και δυο τρεις με λίγη κριτική. Δε χάθηκε ο κόσμος. Κι ο καπετάνιος του, καπετάνιος είναι, δεν είναι μη μου άπτου. Ξέρει ότι η δουλειά του έχει κι αυτή την πλευρά. Θα αντέξει και θα την ξεπεράσει.

Μιας και έχουνε περάσει χρόνια θα πω και τρία περιστατικά που έχουνε κάποια σχέση. Ένα χρόνο περίπου μετά το ατύχημα στη Βουβή ο Τζώρτζης κάπου τα χάλασε με τον Στρίτζη κι ήταν να φύγει από το βαπόρι. Τελικά μεσολάβησε ένας γνωστός και τους τα έφτιαξε. Η διαφωνία τους ήταν μάλλον «εξωναυτιλιακή» κι εκεί ο Τζώρτζης δεν μασούσε με τίποτα. Μου έλεγε λοιπόν μετά, αφού τα είχανε ξαναβρεί :

«Εγώ αυτά τα πράγματα δεν τα δέχομαι. Να μου πούνε για τη Βουβή, μάλιστα. Να πάρω το καπελάκι μου και να φύγω χωρίς να βγάλω λέξη. Αφού έφταιγα! Στη γέφυρα ήμουνα, δεν έφταιγα; Έκανα λάθος».

Κι ο καπτα Σπύρος Μαντζουράτος όταν τον πήρα τηλέφωνο να μάθω τι έγινε και χτύπησε με το ΙΘΑΚΗ στο ντόκο, κατά σύμπτωση κι αυτός στην Τήνο μου είπε :

«Φίλε μου τι να σου πω. Δεν υπολόγισα σωστά. Τόσα χρόνια δεν είχα ούτε ακουμπήσει και τώρα πήγα και χτύπησα. Τι να σου πω; Έκαμα λάθος.»

Κι ο Θηραίος όταν είχε πάει με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ έξω στη Σέριφο :

"Ευτυχώς που το ξέρω χρόνια το βαπόρι ότι έχει τα προβλήματά του και ήμουνα στην τσίτα και γλιτώσαμε τα χειρότερα"

Το χρόνιο πρόβλημα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ήτανε στα τιμόνια. Αυτά έχουνε συμβεί λοιπόν ακόμη και στα μεγαλύτερα ονόματα της Ακτοπλοίας. Κι αυτοί τότε τραβήξανε χοντρό κουπί. Δίκαια κι άδικα. Το ξεπεράσανε και συνεχίσανε.

Maroulis Nikos
27-09-2010, 09:11
Καλημέρα

Σχετικά με τα παραπάνω πόστς που έγινε αναφορά με το θέμα για ανάλυση του ατυχήματος και ανέβασμα φωτογραφίων, Σε αυτήν την φάση δεν θα γίνει ούτε ανάλυση του ατυχήματος αλλά ούτε ανέβασμα φωτογραφιών.
Για αυτό πόστς που θα παραβλέπουν τα παραπάνω θα αποσύρονται, δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψουμε σχόλια τα οποία απλά κάνουν εικασίες.
Όταν η κατάσταση εξωμαλυνθεί και το πλοίο βρεθεί σε ασφαλές λιμάνι θα συζητήσουμε περισσότερα.

αιγαιοπλόος
27-09-2010, 10:54
Παρότι οι άστοχες και αθεμελίωτες απόψεις - εικασίες υποβαθίζουν την αξιοπιστία ενός forum (και σε αυτό έχει ένα δίκιο ο Nikos Maroulis), η άποψη του Karystos είναι εξαιρετικά σημαντική και πιστέυω ότι όσα γράφει έχουν βάθος και ουσία.
Γράφει σε κάποιο σημείο ο Karystos, τον οποίο δε γνωρίζω αλλά απλώς εκτιμώ τη γραφή του "Καλύτερα να γραφτεί και καμιά βλακεία παρά να μη γραφτεί τίποτα". Κι ας σβηστεί μετά η βλακεία, θα πρόσθετα εγώ.

Οπως έχω ξαναπεί, δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση με την ακτοπλοΐα αλλά καθαρά "ερωτική". Μ' αρέσουν τα καράβια, λατρεύω τις μανούβρες και γουστάρω το κατάστρωμα. Περιμένω λοιπόν ΝΑ ΜΑΘΩ.

Και πιστεύω υπάρχουν αρκετοί ΓΝΩΣΤΕΣ μέσα στο forum που μπορούν να μας διαφωτίσουν στο να μάθουμε. Ο λόγος, άλλωστε που μπήκα προσωπικά στο nautilia δεν είναι ούτε για να ανεβάζω φωτογραφίες ούτε για να βλέπω φωτογραφίες. Ο λόγος που μπήκα είναι η γνώση και η εμπειρία για την ακτοπλοΐα από ανθρώπους που μπορούν και βλέπουν πράγματα που το απλό μάτι του ταξιδιώτη δε μπορεί να τα δει. Αυτά γουστάρω σε ένα ναυτιλιακό forum και αυτά κυρίως διαβάζω.

Maroulis Nikos
27-09-2010, 11:07
Σας θυμίζω ότι στο προηγούμενο μήνυμα μου έκανα αναφορά και είπα το εξής :
Όταν η κατάσταση εξωμαλυνθεί και το πλοίο βρεθεί σε ασφαλές λιμάνι θα συζητήσουμε περισσότερα.
Οπότε μην μπαίνουμε στην διαδικασία να συζητάμε κάτι το οποίο έχουμε απαντήσει ήδη.
Τέλος δεν συζητώ περιπτώσεις που έχουν γίνει ή θα γίνουν αναφορές ότι ήτανε στημένο όποιος επιθυμεί να μιλήσει μόνο με συγκεκριμμένα στοιχεία και επώνυμα.

GiannisV
27-09-2010, 14:40
Οι Admins θέλουν να μην ασχοληθούμε με το θέμα που είναι φρέσκο στο οποίο θα ακολουθήσουν ένα σωρό ανακρίσεις πορίσματα κτλ και απο την άλλη κάποιοι θέλουν να ενημερώνοντε διαρκώς και ανελλιπώς με φωτογραφίες, υπάρχει μια σύγχυση καλό είναι να ξεκαθαρίσει το τοπίο λίγο ως προς τους λόγους ώστε να ληθεί το θέμα και να είναι ευχαριστημένοι και οι μεν και οι δεν.

Fido
27-09-2010, 22:16
Κατανοώ το ενδιαφέρον όλων σχετικά με τη δημοσίευση ή μη φωτογραφιών, σχολίων, φημών κλπ. Προσωπικά όμως, όσο και αν όλοι μας νομίζω θέλουμε να δούμε κάτι, κάποια φωτογραφία, κάποια ένδειξη, κάτι, νομίζω πολύ απλά ότι αυτή δεν είναι η ώρα. Σε περιόδους "κρίσης" εντός ή εκτός εισαγωγικών είναι καλύτερο για όλους να μην μεταδίδονται πληροφορίες οι οποίες ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ να βλάψουν ή να περιπλέξουν περισσότερο μια κατάσταση.
Τι θα αλλάξει αν περιμένουμε μερικές μέρες; τίποτα. Εκτός κι αν αλλάξει το ενδιαφέρον μας και ως κλασσικά χρυσόψαρα πούμε α, τελείωσε το θέμα το βαπόρι φτιάχτηκε άρα γιατί να δώ πχ μια φωτογραφία;
Χωρίς φυσικά να συγκρίνω καταστάσεις αυτή η μανία για ενημέρωση μου θυμίζει την εποχή των Ιμίων που τηλεοπτικός σταθμός την είχε στημένη έξω από ναυτική βάση και αναμετέδιδε: "παρακολουθούμε τώρα την αναχώρηση του υποβρυχίου Τάδε...":mad:
Εδώ είμαστε παιδιά, δεν αλλάζει κάτι δούμε πχ φωτογραφίες του ρήγματος σε 5 μέρες! Μη σας πω ότι(μεταξύ μας και βαζω και τον εαυτό μου μέσα για να μη λέτε) οι περισσότεροι δεν θα καταλάβουμε καν κάτι με το να δούμε μια σχισμή στα ύφαλα. Αντίθετα, γι αυτούς που είναι πάνω στο βαπόρι ή σε υπεύθυνο πόστο εν γένει μπορούν να αλλάξουν πολλά με την ακατάσχετη παραφιλολογία. Και χώρια από φωτογραφίες που είναι ίσως το λιγότερο, η διαχείριση φημών και ράδιο αρβύλας είναι οτι χειρότερο και το πλεον δύσκολο. Οπότε ας κάνουν οι άνθρωποι τη δουλειά τους και οι υπόλοιποι που εύκολα καθόμαστε στο γραφείο μας ως άλλοι Νέρωνες ας περιμένουμε και θα δούμε...τόσο απλα!;)
Συγνώμη κιόλας που μακρυγόρησα, αυτή όμως είναι η άποψή μου! Θα χαρώ πολύ να μάθω τι συμβαίνει όταν είναι η ώρα όμως! Έτσι κι αλλιώς τώρα δεν μπορώ να προσφέρω και τίποτα...

Harry14
27-09-2010, 22:43
Έτσι κι αλλιώς τώρα δεν μπορώ να προσφέρω και τίποτα...
Θα σταθω σε αυτο και μονο. Τωρα δεν μπορεις να σταθεις σε τιποτα οπως ολοι μας. Αργοτερα τι θα μπορουσες να κανεις;

BULKERMAN
27-09-2010, 22:57
Θα σταθω σε αυτο και μονο. Τωρα δεν μπορεις να σταθεις σε τιποτα οπως ολοι μας. Αργοτερα τι θα μπορουσες να κανεις;


Τι να κάνει Harry 14 αργότερα??? Τον εμπειρογνώμονα???Αυτή είναι δουλειά άλλων!!Καραβολατρικό φόρουμ είναι εδώ όχι δικαστήριιο!!
Δεν έχετε καταλάβει ότι τώρα διακυβεύονται υπολήψεις ανθρώπων και πολλά μα πάρα πολλά χρήματα σε αυτή την υπόθεση!!

Harry14
27-09-2010, 22:59
Και νομιζετε οτι ενα καραβολατρικο φορουμ θα επηρεασει την γνωμη των ειδικων;

Παναγιώτης
27-09-2010, 23:18
Δεν μακρυγόρησες και αυτό ακριβώς είναι το νόημα φίλε fido. Ακόμα και μια φωτογραφία μπορέι να δώσει λάθος πληροφορίες (πχ από λάθος γωνία από λάθος γωνία να δείχνει τη ζημιά μεγαλύτερη ότι είναι) κι ας λένε ότι θέλουν οι Κινέζοι.

Όταν θα τελειώσει η ιστορία και θα έχουμε αξιόπιστες πληροφορίες και όχι ότι ακούγεται στα καφενεία, ή ότι είδε ο καθένας στον ύπνο του εδώ είμαστε. Εδώ σαν ναυτιλιακό φόρουμ μας ενδιαφέρει να κουβεντιάζουμε για ένα ατύχημα όχι για κουτσομπολιό αλλά για να μπορέσουμε να αποφύγουμε παρόμοιο στο μέλλον. Να μπορέσουν να αποφύγουν άλλοι ναυτικοί το λάθος που το προκάλεσε ή να έχουν υπόψη τους την πιθανότητα μια αστοχίας που οδήγησε σε αυτό.

Μέχρι το βαπόρι να μαζευτεί και να βγεί σε δεξαμενή (μόνο τότε θα είναι στην πραγματικότητα γνωστή η έκταση της ζημιάς). Το πλήρωμα θα τραβιέται αφάνταστα. Να μαζέψει το βαπόρι ώστε να ταξιδέψει (πάρτε μια ιδέα εδώ σε τι συνθήκες γίνονται οι επισκευές ελασμάτων), να δώσει καταθέσεις στο λιμενικό, να μιλήσει με τους σερβέγιορες. Ακόμα και τα εξωτερικά συνεργεία και η ασφάλειά τους είναι στην ευθύνη του πληρώματος και έχουν και αυτό στο κεφάλι τους.

Ας τους αφήσουμε να κάνουν τη δουλειά τους και όταν όλα τελειώσουν εδώ είμαστε.

minoan
28-09-2010, 11:00
10 χαρακτηρες

Harry14
28-09-2010, 11:07
Μπορουμε τουλαχιστον να μαθουμε την κατασταση που βρισκεται το πλοιο;
(Με λιγα λογια μου επιτρεπετε να γραψω αυτο που εμαθα; )

Fido
28-09-2010, 11:12
Όταν έχουν κυκλοφορήσει ήδη χιλιάδες φωτογραφίες σε όλο το ιντερνετ με το ατύχημα το να απαγορεύονται από ένα και μόνο χώρο και με τέτοιο τρόπο είναι στρουθοκαμηλισμός και τίποτε άλλο.

Επίτρεψέ μου φίλε μου, χωρίς να με παρεξηγείς, φιλικά πάντα, ακριβώς επειδή μπορεί να έχουν κυκλοφορήσει τόσα στο διαδίκτυο, αυτή η επιμονή να μπουν κι εδω αγγίζει τα όρια της παιδικότητας. Και ξαναλέω ότι οι φωτογραφίες είναι το λιγότερο. Τα σχόλια που θα ακολουθήσουν είνια το πιο τρομερό, καθώς όλοι μας γινόμαστε ειδήμονες : "α ο καπετάνιος το πέταξε έξω", "α τι συντήρηση κάνουν στο βαπόρι", "α το βαπόρι κακώς το επισκευάσανε, αφού με τέτοιο ρήγμα δε φτιάχνεται και είναι σκυλοπνίχτης" και άλλα τέτοια νόστιμα.
Και σε τελική ανάλυση αφου σε όλο το διαδίκτυο κυκλοφορούν χιλιάδες φωτογραφίες, γιατί να μην ανατρέξουν όσοι θέλουν εκεί, και να τελειώσει το θέμα;
Ξαναρωτάω, θα αλλάξει κάτι αν η συζήτηση γίνει σε λίγες μέρες και όχι σήμερα ας πούμε;
Οι admins, έκαναν μια επιλογή, σωστή κατα την άποψή μου, λάθος κατά άλλους δεν έχει σημασία. Είναι όμως επιλογή τους και οφείλουμε να τη σεβαστούμε αν μη τι άλλο. Κάποιο λόγο θα έχουν οι άνθρωποι, κάτι ξέρουν. Δε λέω να ευλογούμε τα γένια μας όλη την ώρα, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η συνεχόμενη αντίρρηση στο συγκεκριμένο θέμα γίνεται πλέον και διασκεδαστική!;)
Φιλικά πάντα, μη νομιζεις ότι το παίζω και δάσκαλος!

minoan
28-09-2010, 11:17
10 χαρακτηρες

Fido
28-09-2010, 11:23
Ναι εδώ θα συμφωνίσω και εγώ, δεν έχω καμμιά αντίρρηση περί σχολίων που θα γίνουν! ¶λλωστε κανείς μας δεν είναι ειδήμονας να κάνει τέτοιου είδους σχολιασμούς (όχι βέβαια ότι δεν θα γίνουν!). Απλά και μόνο για την απαγόρευση των φωτογραφιών το είπα.

;) βέβαια ακόμα και οι φωτογραφίες μπορεί να παίξουν ρόλο, αλλά σε κάθε περίπτωση για να μην υπάρχει αυτή η λογική του ράβε-ξήλωνε, (πχ, ναι φωτογραφίες-οχι σχόλια) καθώς είναι αδύνατον να συγκρατήσουμε τη γλώσσα μας (ή τα δάχτυλά μας) ας μη μπει τίποτα προς το παρόν και αργότερα εδώ είμαστε!:D Θα χαρώ πολύ αν δω ότι το θέμα μας απασχολει όλους αργότερα, αφού όλα έχουν μπει σ ένα δρόμο. :cool:

Leo
28-09-2010, 14:03
Νεότερα απο την Τήνο. Οι προσωρινές επισκευές συνεχίζονται και αναμένεται να ολοκληρωθούν αργά σήμερα ή αύριο, οπότε και το πλοίο θα μετακινηθεί στο Νεώριο της Σύρου για δεξαμενισμό, μόνιμες επισκευές και την ετήσια επιθεώρηση του.

yoR
28-09-2010, 14:53
Κρίμα για τη διαφορετική αντιμετώπιση των υπευθύνων του φόρουμ, όχι για το συγκεκριμένο πλοίο αλλά για τα άλλα που κατά το παρελθόν όχι μόνο αναφέρθηκαν οι άτυχες στιγμές τους αλλά και ο σχολιασμός όλων μας έπεσε σύννεφο αδιαμαρτύρητα και χωρίς κανένα τέτοιου είδους έλεγχο.

Αλλά πάλι δική σας είναι όλη αυτή η εξαιρετική δουλειά (nautilia.gr) οπότε κάνετε ότι θεωρείτε καλύτερο.

Leo
28-09-2010, 15:35
Μην βιάζεστε να εκφέρετε απόψη και να σχολιάζετε... 3 διαφορετικοί administrators σας είπαν με δίαφορους τρόπους να κάνετε υπομονή και θα έρθει η ώρα που θα συζητηθεί το θέμα. Αν κάτι προσπαθούμε να αλλάξουμε είναι η ποιότητα και η προσοχή της προσέγγισης των ατυχημάτων.

giannisk88
28-09-2010, 18:01
Έχουμε γεμίσει 11 σελίδες όμως και έχουμε ακούσει 4-5 νέα απο το βαπόρι..Αν αυτό το θέμα πρέπει να λέγεται Πρόσκρουση Σουπερφέρυ ΙΙ ή κριτική στη στάση του φόρουμ τι να πω...Λαμβάνω ειδοποιήσεις συνεχώς και βλέπω κατεβατα 20-30 γραμμών που εχουν σχεση με τις φωτο που δεν ανεβαίνουν.. Ας σοβαρευτούμε λίγο ρε παιδιά δε κάνει κακό! ΕΛΕΟΣ πια!!!Ας περιμένουμε για άλλα νέα του πλοίου. ΤΟ ξαναείπαμε πολλές φορές απλοί χρήστες admins moderators αλλά μερικοί χαμπάρι...Λες και είμαστε εδώ σε φόρουμ που αναφέρετε σε παιδιά του Δημοτικού!!!

thanos75
28-09-2010, 23:06
Νεότερα απο την Τήνο. Οι προσωρινές επισκευές συνεχίζονται και αναμένεται να ολοκληρωθούν αργά σήμερα ή αύριο, οπότε και το πλοίο θα μετακινηθεί στο Νεώριο της Σύρου για δεξαμενισμό, μόνιμες επισκευές και την ετήσια επιθεώρηση του.
Ωραία....μακάρι να πάνε όλα καλά και να το ξαναδούμε σύντομα μετά την ετήσια επιθεώρησή του!

proussos
29-09-2010, 01:01
Παρακολουθώ το θέμα από την πρώτη στιγμή και θα ήθελα να καταθέσω μια άποψη.
Θεωρώ ότι είναι σεβαστή και αποδεκτή η επιθυμία των μελών να δουν φωτογραφίες και να μάθουν τις εξελίξεις.
Θεωρώ όμως εξ'ίσου σεβαστή και αποδεκτή την άποψη των υπευθύνων της ιστοσελίδας για συγκρατημένη στάση όλων μας τις πρώτες ειδικά ώρες του συμβάντος.
Συμφωνώ ότι σε ένα forum πρέπει να εκφράζονται όλες οι απόψεις και να μην προβάλονται μόνο τα ίσια αλλά και τα στραβά αυτής της θαλασσοχώρας και των θαλασσινών της.
Είναι όμως άδικο και επικίνδυνο - ίσως - να προσπαθούν κάποιοι να βγάλουν συμπεράσματα πριν ακόμα στεγνώσει ο ιδρώτας από τις στολές του πληρώματος ! Και σε αυτό το σημείο μου γεννιούνται οι απορίες στα όσα γράφτηκαν και θα συνεχίσουν να γράφονται...
Θεωρείτε τόσο ανεγκέφαλο έναν Πλοίαρχο ώστε να ρισκάρει την καριέρα του , τις ζωές που έχει στην πλάτη του , και την περιουσία που διαχειρίζεται ?
Θεωρείτε ότι στις τόσες αφιξοαναχωρήσεις υπό ριψοκίνδυνες συνθήκες , δεν δικαιολογείται ένας λάθος χειρισμός ή μία λάθος εκτίμηση ?
Θεωρείτε ότι μια σοβαρή εταιρεία θα διακινδύνευε τη φήμη και την παρουσία της στον ναυτιλιακό χάρτη ?
Θεωρείτε ότι ένα μηχάνημα αποκλείεται να "προδώσει" τον χειριστή του ανά πάσα στιγμή ?
Θεωρείτε ότι το πλήρωμα δεν υπερέβησαν εαυτούς για να δέσει το πλοίο με ασφάλεια ? , να αποβιβάσουν επιβάτες και φορτίο με ασφάλεια ? , να κρατήσουν το πλοίο στην επιφάνεια ? , να κρατηθούν άϋπνοι τόσες ημέρες και να αντλήσουν δυνάμεις από το πουθενά για να δουλεύουν ασταμάτητα ? , να σταυρώνονται καθημερινά από "ειδικούς" και ειδικούς για ότι συνέβη ?
Θεωρείτε ότι δεν αξίζει ένα μπράβο μέσα σε τόσα "κοσμητικά" επίθετα στο πλήρωμα αυτό ?
Μιας και δεν βρέθηκε κανείς να το κάνει στο πλήρωμα του HIGHSPEED 1 , ας το κάνει τώρα...μια καλή κουβέντα και ένα χαμόγελο μέσα στην ατυχία και τα μαύρα σύννεφα , δεν κοστίζει τίποτα !
Η σοβαρότητα ενός ατυχήματος είναι ασύληπτη όπως επίσης και η λεπτότητα και η ευαισθησία σε χειρισμό που απαιτεί.
Εκτιμώ ότι όσοι είναι σχετικοί με το ναυτικό επάγγελμα , θα κατανοήσουν και θα σεβαστούν την σοβαρότητα μιας τέτοιας κατάστασης πριν ακόμα ξεκινήσουν οι έρευνες και η απόδοση ευθυνών.
Και αναφέρομαι σε σχετικούς γιατί κάθε άλλη παιδιάστικη παρουσία και άποψη στο forum αυτό είναι σταγόνα στον ωκεανό !
Μελανό σημείο στις τόσες σελίδες του θέματος...ο τρόπος κάποιων να ζητούν επίμονα φωτογραφίες που θυμίζει όλους αυτούς που αναζητούσαν μανιωδώς το πρώτο DVD της "απόλυτης"...
Τέτοια ηδονή πια για ένα ρήγμα ?

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
29-09-2010, 06:10
το πλοιο παιδια ετοιμαζεται να φυγει τωρα το πρωι στις 06.45 μας ηρθε και το ΡΚ. CARIBBEAN FOS για να το παραλαβει

Leo
29-09-2010, 06:21
Ευχαριστούμε ΣΚΟΡΠΙΟΣ για την άμεση ενημέρωση.

karystos
29-09-2010, 06:42
Αγαπητέ proussos δεν έχω καμιά διάθεση να κρίνω αυτά που γράφεις αλλά τα περι DVD στο τέλος καλό θα ήταν να λείπουν. Ωραίο είναι να γράφουμε ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τις αποψεις του αλλά να το σεβόμαστε κιόλας.

proussos
29-09-2010, 07:51
Αγαπητέ proussos δεν έχω καμιά διάθεση να κρίνω αυτά που γράφεις αλλά τα περι DVD στο τέλος καλό θα ήταν να λείπουν. Ωραίο είναι να γράφουμε ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τις αποψεις του αλλά να το σεβόμαστε κιόλας.

Αγαπητέ karystos το τι διάθεση έχεις το δείχνεις με τον τρόπο σου κατά διαστήματα. Αν νομίζεις ότι κάτι σε έθιξε , μπορούμε να συνεχίσουμε την αντιπαράθεση αλλού...σε πιο αντικειμενικό επίπεδο !

Natsios
29-09-2010, 10:15
Φίλε Proussos,
Για το καλό της τάξης και μονο θα ήθελα να τονίσω ότι υπήρξαν μπράβο και συγχαρητηρια, στο ανάλογο θέμα, για το πλήρωμα του Highspeed 1 και τις προσπάθειες του στα δυo ατυχή γεγονότα του καλοκαιριού. Κάνω το σχόλιο μόνο και μονο για αυτό το πλήρωμα του Highspeed 1 και ας ειμαστε εκτώς θέματος και για κανένα άλλο λογο.
Είμαι σίγουρος ότι όταν το θέμα αυτό ανοίξει και γίνουν κάποια πράγματα πιο αντιλυπτά με τη σειρά τους, θα υπάρξουν ανάλογα σχόλια

karystos
29-09-2010, 10:23
Καμμιά αντίρρηση. Αλλά που αλλού; Και ποιό είναι το πιο ... αντικειμενικό επίπεδο; Γιατί όχι εδώ, αφού εδώ ξεκίνησε αυτή η συζήτηση;

giannisk88
29-09-2010, 11:11
Ξεκίνησε η ρυμούλκησή του πλοίου!!
108242
108244

Leo
29-09-2010, 11:13
Από την κάμερα του νησιού η παρακάτω εικόνα

108243

BEN BRUCE
29-09-2010, 11:21
Ενα μεγαλο <ουφ>.Το πλοιο παει προς την σωστη κατευθυνση!

Leo
29-09-2010, 11:27
Ενα μεγαλο <ουφ>.Το πλοιο παει προς την σωστη κατευθυνση!

Θα συμφωνήσω μαζί σου BEN .... ουφ, έφυγε και χρησιμοποιεί και δικές τους μηχανές? Εδώ η εικόνα μου λέει αυτό.... ξεγελάει?

108245

giannisk88
29-09-2010, 11:32
ΜΜ εκεί νομίζω οτι πάει απο το ρυμουλκό γιατί βλέπω στο αις και έχουν την ίδια ακριβώς ταχύτητα και δε βλέπω και καπνό στο φουγάρο...Μακάρι να πηγαίνει με δικές του μηχανές πάντως και να κάνω λάθος.

apollo_express
29-09-2010, 11:37
Από την κάμερα του νησιού η παρακάτω εικόνα

108243


ΜΜ εκεί νομίζω οτι πάει απο το ρυμουλκό γιατί βλέπω στο αις και έχουν την ίδια ακριβώς ταχύτητα και δε βλέπω και καπνό στο φουγάρο...Μακάρι να πηγαίνει με δικές του μηχανές πάντως και να κάνω λάθος.

Στην εικόνα φαίνεται καθαρά ο κάβος από την πλώρη του Superferry να πηγαίνει πάνω στο ρυμουλκό, οπότε μάλλον το ρυμουλκεί.

T.S.S. APOLLON
29-09-2010, 11:42
Το ρυμουλκει.

Andros_Lines
29-09-2010, 11:43
Και εγώ αυτό πιστεύω.το τραβάει το ρυμουλκό.:( Έχετε μάθει πόσο θα μείνει στην Σύρο?

Leo
29-09-2010, 11:44
Δεν αμφισβίτησα τον κάβο, το βλέπω, αλλά αν χρησιμοποίησε και την/τις μηχανές του.
Είναι σίγουρο ότι από το διασωστικό συμβόλαιο, εν πλω, λογικά, να μην χρησιμοποιεί μηχανή, έστω και αν αυτή είναι ΟΚ. Παρόλα αυτά σε μανούβρα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αυτό το διαχειρίζεται ο Salvage Master κάτω από τις εντολές του οποίου γίνεται η όλη επιχείρηση της ρυμούλκησης.

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
29-09-2010, 11:51
μερικες εικονες απο την ρυμουλκιση του πλοιου δεν εβαλε καθολου τις δικες του μηχανες



108246

108247

108248

108249

108250

T.S.S. APOLLON
29-09-2010, 12:13
Ευχαριστουμε για την αμεση ανταποκριση τον φιλο ΣΚΟΡΠΙΟ.

mastrokostas
29-09-2010, 12:41
¶ντε να επισκευαστεί σύντομα, να αρχίσει τα ταξίδια διότι δεν του ταιριάζουν να το πανε ρυμούλκα !
Να ευχαριστήσουμε και τον καλό μας φίλο ΣΚΟΡΠΙΟ για τις φωτο !

Παναγιώτης
29-09-2010, 13:28
Καλώς εχόντων των πραγμάτων σε καμια ώρα υπολογίζω να είναι στη Σύρο. Ευτυχώς η μπουνάτσα διευκολύνει την όλη επιχείρηση.

Apostolos
29-09-2010, 13:31
Αυτές τις φώτο πρέπει να τις χρησιμοποιήσει και το σωματίο της ΠΕΠΕΝ μηπώς και γίνουν και τίποτε μυνήσεις και εξεταστικές... Ο μισοφτιαγμένος άχρηστος λιμενοβραχείωνας που περίτρανα απέδειξε ότι το λιμάνι της Τήνου ειναι πλέον μόνο για καϊκια και βαρκούλες. Αίσχος κύριοι, ντροπή! Στην Ευρώπη & την Τουρκία φτιάχνουν υπερσυγχρονα λιμάνια τεραστίων διαστάσεων και εμεις φουντάρουμε στο κουτουρού μπλόκια. Πολύ θα ήθελα αύριο οι Πλοιάρχοι να αρνιώντουσαν να ξαναδέσουν σε αυτό το λιμάνι αλλα αυτά ειναι πολύ μπροστά απο την εποχή και την ιδεοσυγκρασία μας... Θα τα ρίξουμε όλα στον καπτα-Αντώνη και μια χαρα θα πάμε στα μπουζούκια το βράδυ να τα σπάσουμε...
Ειμαστε πλέον για κλάματα και καιρός ειναι να την κάνουμε απο εδώ...

Leo
29-09-2010, 13:50
Είναι και αυτό ένα θέμα ουσίας, που παρόλο που έχουμε σχολιάσει και καυτηριάσει στο ανάλογο θέμα, θα συζητήθεί μαζί με όλα τα άλλα τις επόμενες ημέρες. Θα παρακαλέσω να ξεκινήσουμε μια κουβέντα ουσιάς, με επίπεδο και κόσμιους χαρακτηρισμούς, ώστε να μπορούν να συμμετέχουν όλοι και να αποφύγουμε αντιπαλότητες, ακρότητες και κουτσομπολιά που δεν θα οδηγήσουν πουθενά. Θα ήθελα να πω ακόμη ότι το φόρουμ δεν μπορεί να γίνει chat. Έχουμε όλοι λόγο αλλά και υπομονή να περιμένουμε τον αντίλογο και να αφήνουμε κι αλλους να εκφέρουν άποψη. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την κατανόηση σας.

T.S.S. APOLLON
29-09-2010, 14:04
Ο φιλος Apostolos εδωσε σωστο στιγμα!

thanos75
29-09-2010, 14:51
Αυτές τις φώτο πρέπει να τις χρησιμοποιήσει και το σωματίο της ΠΕΠΕΝ μηπώς και γίνουν και τίποτε μυνήσεις και εξεταστικές... Ο μισοφτιαγμένος άχρηστος λιμενοβραχείωνας που περίτρανα απέδειξε ότι το λιμάνι της Τήνου ειναι πλέον μόνο για καϊκια και βαρκούλες. Αίσχος κύριοι, ντροπή! Στην Ευρώπη & την Τουρκία φτιάχνουν υπερσυγχρονα λιμάνια τεραστίων διαστάσεων και εμεις φουντάρουμε στο κουτουρού μπλόκια. Πολύ θα ήθελα αύριο οι Πλοιάρχοι να αρνιώντουσαν να ξαναδέσουν σε αυτό το λιμάνι αλλα αυτά ειναι πολύ μπροστά απο την εποχή και την ιδεοσυγκρασία μας... Θα τα ρίξουμε όλα στον καπτα-Αντώνη και μια χαρα θα πάμε στα μπουζούκια το βράδυ να τα σπάσουμε...
Ειμαστε πλέον για κλάματα και καιρός ειναι να την κάνουμε απο εδώ...
Σωστότατος...Ειλικρινά μακάρι ένα άσχημο συμβάν-όπως ήταν η πρόσκρουση του Superferry- να δώσει την θετική αφορμή για βελτιωτικές κινήσεις, από πλευράς των ιθυνόντων, στο λιμάνι της Τήνου!

High1
29-09-2010, 15:07
Πολύ θα ήθελα αύριο οι Πλοιάρχοι να αρνιώντουσαν να ξαναδέσουν σε αυτό το λιμάνι αλλα αυτά ειναι πολύ μπροστά απο την εποχή και την ιδεοσυγκρασία μας... Θα τα ρίξουμε όλα στον καπτα-Αντώνη και μια χαρα θα πάμε στα μπουζούκια το βράδυ να τα σπάσουμε...


Με 2 κουβέντες φίλτατε Απόστολε, κάλυψες τους ακτοπλόους των σημερινών συνθηκών, που παρακολουθούν το site μας! ¶ψογος!!!

Παναγιώτης
29-09-2010, 15:26
Αν τα λέει καλά το AIS (πάντα κρατώ μια επιφύλαξη) το βαπόρι μπάινει στη δεξαμενή στο Νεώριο τώρα.
¶ντε να πάρει και μια ανάσα το πλήρωμα.

αιγαιοπλόος
29-09-2010, 15:30
Εφτασε στο λιμάνι μας. Το καλωσορίζουμε, έστω και λαβωμένο. Θα το φτιάξουμε καλύτερο από πριν :D

108258

108259

108260

108261

Περισσότερες (και καλύτερες) φωτογραφίες από τον Nikos V, προσεχώς. Οι δικές μου είναι από κινητό.

SEIMANIS SPYROS
29-09-2010, 15:59
ετσι πρεπει.....περαστικα στο πλοιο!!!!!

Nikos_V
29-09-2010, 20:40
Καλησπερα σε ολους!!
Μερικες φωτο απο την αφιξη του πλοιου στην Συρο!!
Οπως ειπε και οαιγαιοπλοος θα γινει καλυτερο απο πριν.
Το traffic του nautilia δουλεψε ρολοι.....
108330

108331

108332
Τα σχολια δικα σας σε λιγο θα εχουμε και συνεχεια....

diagoras
29-09-2010, 20:47
Καλησπερα φιλοι αιγαιοπλοος και Nikos_v.Eυχαριστουμε για τις φωτο απ την αφιξη του βαπορα.Με το καλο να ξαναρχισει να σκιζει το Αιγαιο.Αν και ειναι λιγακι off-topic αυτο που θα πω και οποιοδηποτε σχολιο δεκτο,οταν λετε καλυτερο και απο πριν τι εννοειτε??θα μπουν και τα παραθυρα που λειπουν???

T.S.S. APOLLON
29-09-2010, 20:47
25-9-2010 το ρολοι εδειχνε 14.18 κακια ωρα! ατυχη στιγμη! στο εξω κοκκινο του λιμανιου της Τηνου...
O Βαπορας μετα το ατυχημα του αγεροχος εκανε το ρεμετζο του εριξε καταπελτη και αποβιβασε με ασφαλεια τους επιβατες και τα οχηματα που φιλοξενουσε στο γκαραζ του.
108320

108321

108322
Αμεσως μετα οι ανθρωποι του, αυτη η υπεροχη ομαδα που εδινε δινει και θα δινει ψυχη στον Βαπορα τα εδωσε ολα,μοχθησε,ιδρωσε,κουραστηκε ομως στο τελος τα καταφερε! Μπραβο σε ολους!!!
108323

108324

Harry14
29-09-2010, 20:52
Και εγώ αυτό πιστεύω.το τραβάει το ρυμουλκό.:( Έχετε μάθει πόσο θα μείνει στην Σύρο?
40 μερες περιπου θα εμενε κανονικα. Τωρα λογικα θα μεινει παραπανω για την επισκευη της ζημιας.

hayabusa
29-09-2010, 20:58
και τι δεν θα 'δινα να ήμουν στην γέφυρα της Πηνελόπης εκείνη την ώρα ...

Leo
29-09-2010, 21:13
Ευχαρσιτούμε για τα ρεπορτάζ Τήνου (Σορπιός, TSS APOLLON σίγουρα Λέανδρος και τον notias κάπου πήρε το μάτι μου)
Σύρου αιγαιοπλόο, Nikos_V, kost και manouvras_33

Τον TSS APOLLON περισσότερο για την συνεχή και σοβαρή ενημέρωση από την κακιά στιγμή μέχρι και σήμερα. Με αφορμή την τελευταία φωτογραφία του
διακρίνουμε τον Ρίπο Μακάρωφ που δεν είναι τίποτα άλλό από ένα πανό από μουσαμά που τοποθετείται πάνω στο ρήγμα και το επικαλύπτει. Ο σκοπός του είναι να μειώσει την εισρροή υδάτων. Θα το βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο στην σελίδα 13 που αναφέρεται ο κανονισμό περί γυμνασίων διαρροής Π.Δ. 363 της 13/30.9.84. Κανονισμός συναγερμού και γυμνασίων στα ... (http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.yen.gr%2Fphp%2Fdownload_xitem .php%3Fxitem%3D33788%2Fpd363-84.pdf&rct=j&q=%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF %CE%B1%20%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%81%CE%BF%CE%A E%CF%82%20%CE%9C%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%89%CF% 86&ei=TI2jTMLsKciU4gbDvqT2Ag&usg=AFQjCNG5xc4crzboRh9dP1hddD7mekXxLA&sig2=zCRJKX_fAvV7_12WWEFDdg&cad=rja) Δεν καλύψανε λοιπόν το ρήγμα για να μην φαίνεται, αλλά έχει ουσιαστική και ζωτική σημασία αυτή η ενέργεια.

.

T.S.S. APOLLON
29-09-2010, 21:16
Ηρθε και η βοηθεια απο την Συρο και ολα πηγαν κατ"ευχην!
108338

108339
Ευχομαι να ειναι το Τελευταιο συμβαν ομως επειδη με τις ευχες δεν αλλαζει κατι θα πρεπει επιτελους καποιοι αρμοδιοι να δουν υπευθυνα και σοβαρα τα προβληματα που υπαρχουν με τα λιμανια και να κανουν την ζωη των Καπεταναιων και των ναυτικων μας λιγο πιο ευκολη!!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

Nikos_V
29-09-2010, 21:29
Η συνεχεια λοιπον,απο αυριο θα ξεκινησουν οι εργασιες.........
108341

108342

108343
Αφιερωμενες σε αιγαιοπλοο,κυριο kost,Leo και TSS APOLLON!!
Και οπως ανεφερε και ο TSS APOLLON η συμπαρασταση μας στον πλοιαρχο και στο πληρωμα του!!!

T.S.S. APOLLON
29-09-2010, 21:37
Και περιμενουμε τον Βαπορα και παλι το συντομοτερο κοντα μας! Ομορφαινει τα Ταξιδια μας βρε αδελφε!!!!!!!!!!!!!

BEN BRUCE
29-09-2010, 21:55
O Αpostolos ειναι 100% σωστος για αυτα που λεει.Καποια στιγμη ενας πολυ μεγαλος πλοιαρχος της ακτοπλοιας, ειχε εκφραστει με τα χειροτερα λογια για αυτους που σχεδιασαν το νεο λιμανι της τηνου, και με αρκετη ενταση παρολο το ψυχραιμο του χαρακτηρα του.

ppgk2005
30-09-2010, 14:28
Σας ευχαριστώ πολύ "ρεπόρτερ" του ναυτιλία!! έκανα 2 μέρες να μπω να μάθω νεότερα και είδα πλήρες φωτορεπορταζ από το αγαπημένο μου SFII, αναχώρηση από Τήνο και άφιξη στη Σύρο!!!! Με το καλό να ξαναγυρίση στη γραμμή του όμορφο και δυνατό όπως παλιά!

Ως "ερασιτέχνης" των ναυτικών θεμάτων αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να είχε κάποια ειδική σήμανση όσο ήταν υπό ρυμούλκηση - από τις φωτογραφίες δεν εντόπισα κάτι, δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη στο ΔΚΑΣ?

Leo
30-09-2010, 14:34
Φυσικά και υπάρχει, αλλά Ελληνικά σκεπτόμενοι προφανώς το αμέλησαν (υποθέτω). Από την άλλη ή όλη διαδρομή είναι 12 ναυτικά μίλια δηλαδή περίπου 2.5 ώρες και αυτό έγινε με το φως της μέρας.και με συνοδεία δυο ακόμη ρυμουλκών σε πριοχή χαμηλής κίνησης.

Παναγιώτης
30-09-2010, 15:42
Ενδεχομένως το ρυμούλκιο να ήταν μικρότερο από 200 μέτρα οπότε δεν ήταν υποχρεωμένοι να σηκώσουν τον ρόμβο την ημέρα, συνηθίζεται( μια που δεν είναι έυκολο να κάει ελιγμούς το σύστημα ρυμουλκό - ρυμουλκούμενο) αν το ρυμούλκιο είναι μικρότερο από 200 μέτρα να σηκώνουν το σήμα "περιορισμένης ικανότητας χειρισμών" (σφαίρα πάνω κάτω και στη μέση ρόμβος) αλλά όπως εξήγησε ο Leo παραπάνω δεν χρειάστηκε στην περίπτωση αυτή (ή το αμέλησαν).

Μια που ρώτησε ο φίλος ας δούμε τι προβλέπει ο ΔΚΑΣ για τη ρυμούλκηση:

ΚΑΝΩΝ 24. Ρυμούλκησις και Ωθησις
α) Μηχανοκίνητον πλοίον οσάκις ρυμουλκεί θα επιδεικνύη:
(i) Αντί του καθοριζομένου εις τον Κανόνα 23 (α) (i) ή (α) (ii)* φανού, δύο εφιστίους φανούς προς πρώραν επί κατακορύφου γραμμής. Όταν το μήκος του ρυμουλκίου, μετρούμενον από της πρύμνης του ρυμουλκούντος πλοίου μέχρι του πρυμναίου άκρου του ρυμουλκουμένου, υπερβαίνη τα 200 μέτρα, τρεις τοιούτους φανούς επί κατακορύφου γραμμής,
(ii) Πλευρικούς φανούς,
(iii) Φανός της κορώνης,
(iv) Φανόν ρυμουλκήσεως επί κατακορύφου γραμμής υπεράνω του φανού της κορώνης,
(v) 'Οταν το μήκος του ρυμουλκίου υπερβαίνη τα 200 μέτρα, ρομβοειδές σχήμα εις το καταφανέστερον μέρος.

*23 (α) (i): διατάξεις εφίστιο πλώρα και 23 (α) (ii): οι διατάξεις για τον δέυτερο εφίστιο πρύμα και ψηλότερα από τον πρώτο σε πλοία πάνω από 50 m.
108407
108419

Παναγιώτης
30-09-2010, 16:25
Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα αν ήταν το ρυμούλκιο μικρότερο από 200 m θα ήταν για οριακά μικρότερο μια και το Superferry II έχει μήκος 122 μέτρα περίπου (121,7 για την ακρίβεια) άρα ο κάβος θα έπρεπε να είναι μικρότερος από 78 μέτρα για ν αμην χρειάζεται να σηκώσουν το ρόμβο. Δεν μπορώ να καταλλάβω από τις φωτογραφίες, αν ήταν μικρότερος.

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
30-09-2010, 20:35
και μια μακρινη απο Τηνο λιγο πριν το λιμανι της Συρου

108449

Harry14
30-09-2010, 21:25
Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα αν ήταν το ρυμούλκιο μικρότερο από 200 m θα ήταν για οριακά μικρότερο μια και το Superferry II έχει μήκος 122 μέτρα περίπου (121,7 για την ακρίβεια) άρα ο κάβος θα έπρεπε να είναι μικρότερος από 78 μέτρα για ν αμην χρειάζεται να σηκώσουν το ρόμβο. Δεν μπορώ να καταλλάβω από τις φωτογραφίες, αν ήταν μικρότερος.
Ο καβος ηταν πολυ μικροτερος απο 78 μετρα. Γενικα χρησιμοποιειται οσο το δυνατον μικροτερος καβος ωστε να ειναι μικροτερη η ταση του (η δυναμη δηλαδη που του ασκειται απο τις 2 μεριες) ωστε να εχει οσο το δυνατον λιγοτερες πιθανοτητες να σπασει.

Παναγιώτης
30-09-2010, 22:28
Γεινικά δεν ισχύει αυτό που λες. Η η δύναμη που ασκείται από τις δυο μεριές είναι η ίδια από τη μία η δύναμη πρόωσης του ρυμουλκού και από την άλλη η αντιστάσεις του ρυμουλκούμενου, μάλλον εννοείς τη φόρτιση από το ίδιο βάρος του κάβου που μεγαλώνει με το μήκος.
Ένα μακρύ ρυμούλκιο που δεν είναι τεντομένο αποσβένει ενέργεια για να τεντωθέι οπότε λειτουργεί σαν αμορτισέρ σε περίπτωση κυμάτων κ.λπ. Αντίθετα ένα κοντό κάβο έιναι πιο εύκοιλο να γίνουν χειρισμοί και δεν έχει το ρυμουλκούμενο αποκλίσεις δεξιά - αριστερά αλλά δεν προσφέρει απόσβεση. γαι περισσότερες πληροφορίες δες εδώ (http://books.google.gr/books?id=Rxzkua5bUGgC&lpg=PP1&ots=a-0wXj9Cj0&dq=Ship%20Handling&pg=PA128#v=onepage&q&f=false).
Για να ξανάρθουμε στο θέμα λόγω της μπουνάτσας που επικρατούσε και του μικρού ταξιδιού είχαν κοντό ρυμούλκιο μια και έπρεπε να κάνουν ελιγμούς τόσο για να βγούν από την Τήνο όσο και να αφήσει το ρυμούλκιο στη Σύρο.

proussos
30-09-2010, 23:02
Ο καβος ηταν πολυ μικροτερος απο 78 μετρα. Γενικα χρησιμοποιειται οσο το δυνατον μικροτερος καβος ωστε να ειναι μικροτερη η ταση του (η δυναμη δηλαδη που του ασκειται απο τις 2 μεριες) ωστε να εχει οσο το δυνατον λιγοτερες πιθανοτητες να σπασει.

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες ο κάβος ήταν 77 μέτρα αλλά με το φερμάρισμα γίνονταν 79.
Συνεπώς οι υπεύθυνοι δεν ήταν σίγουροι αν έπρεπε να επιδείξουν τα σήματα ημέρας ή όχι.
Με τί άλλο να ασχοληθούμε πιά ! :roll:

Leo
04-10-2010, 10:05
Αποδεξαμενίστηκε σήμερα, για να συνεχίσει τις εργασίες, ενώ καλώς εχόντων των πραγμάτων θα δεξαμενιστεί πάλι σε περίπου 20 μέρες.

opelmanos
04-10-2010, 12:08
Eδώ το περασμένο Σάββατο στο λιμάνι της Τήνου από την εκδρομή μου με το Μυτιλήνη ....
109013

basilis.m
05-10-2010, 15:03
κανενα νεο για το πλοιο εχουμε? επισκευαστηκε? τελικα ποσο σοβαρη ειναι η ζημια του?

capten4
07-10-2010, 15:51
το πλοιο αρχισε να επισκευαζεται.αρχες δεκεμβριου-κατα πασα πιθανοτητα στις 5-ξεκινα δρομολογια !!εφταψυχο !!

T.S.S. APOLLON
07-10-2010, 15:55
Ευχαριστη ειδηση απο τον φιλο capten4!!!

opelmanos
07-10-2010, 15:57
Τόσο σοβαρή είναι όμως η ζημιά και θα αργήσει τόσο πολυ??Μου κάνει εντύπωση.

Παναγιώτης
07-10-2010, 17:26
Γιατί σου κάνει εντύπωση; Εδώ αμάξι τακάρεις και μενει μια δβομάδα στο συνεργείο. Εννιά μέτρα ρήγμα δεν θα θέλει κάτι παραπάνω;

Πέρα από πλάκα από ότι διαβάσαμε το βαπόρι ήταν προγραμματισμένο να κάνει επισκευή. Επίσης πρέπει να γίνουν οι προγραμματισμένες επιθεωρήσεις ετήσιες αλλά και άλλες πχ σύμφωνα με το νηογνώμονα (Bureau Veritas) πρέπει μέχρι 24 Δεκέμβρη να γίνει η πλήρης επιθώρηση του δεξιού άξονα (Starboard Tailshaft Complete Survey).
Οπότε δεν είναι μόνο λόγω της ζημιάς τόσο μεγάλο το διάστημα.

opelmanos
07-10-2010, 17:38
Γιατί σου κάνει εντύπωση; Εδώ αμάξι τακάρεις και μενει μια δβομάδα στο συνεργείο. Εννιά μέτρα ρήγμα δεν θα θέλει κάτι παραπάνω;

Πέρα από πλάκα από ότι διαβάσαμε το βαπόρι ήταν προγραμματισμένο να κάνει επισκευή. Επίσης πρέπει να γίνουν οι προγραμματισμένες επιθεωρήσεις ετήσιες αλλά και άλλες πχ σύμφωνα με το νηογνώμονα (Bureau Veritas) πρέπει μέχρι 24 Δεκέμβρη να γίνει η πλήρης επιθώρηση του δεξιού άξονα (Starboard Tailshaft Complete Survey).
Οπότε δεν είναι μόνο λόγω της ζημιάς τόσο μεγάλο το διάστημα.
A συγνώμη δεν το 'ηξερα ότι θα κάνει και ετήσια ,μάλλον δεν το είχα διαβάσει .Χίλια συγνώμη

sg3
10-10-2010, 00:25
το πλοιο αρχισε να επισκευαζεται.αρχες δεκεμβριου-κατα πασα πιθανοτητα στις 5-ξεκινα δρομολογια !!εφταψυχο !!
σε ποια γραμμη θα το δουμε? απο πειραια ή απο ραφηνα?

capten4
10-10-2010, 01:53
αρχικα απο πειραια, μετα στην ραφηνα -του....