PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος (Piraeus-Syros-Tinors-Mykonos route)



Leo
25-09-2010, 17:32
Στην θέση του ΒΣ Ιθάκη που αντικαθιστά στο Σπούπερφερυ ΙΙ στη Ραφήνα, θα εκτελούν τα δρομολόγια της Σύρου Τήνου Μυκόνου τα Blue Star 1 & 2 εναλλάξ.

sg3
25-09-2010, 18:58
και τα μπλου σταρ 1 2 θα γευγουν για 12νησα στις 21,30

roussosf
25-09-2010, 22:32
Στην θέση του ΒΣ Ιθάκη που αντικαθιστά στο Σπούπερφερυ ΙΙ στη Ραφήνα, θα εκτελούν τα δρομολόγια της Σύρου Τήνου Μυκόνου τα Blue Star 1 & 2 εναλλάξ.
και αμα σηκωσει καμια γαρμπηνατσα τι θα κανουν οι Τηνιακοι? κρουαζιερα Συρο - Μυκονο:p

Rocinante
25-09-2010, 22:36
και αμα σηκωσει καμια γαρμπηνατσα τι θα κανουν οι Τηνιακοι? κρουαζιερα Συρο - Μυκονο:p
Εμεις κυριε εχουμε και δευτερο λιμανι.
Τον Πανορμο :rolleyes:

Leo
25-09-2010, 22:39
Το ΒΣ Ιθάκη λίγο στην Ραφήνα, αφού σε μερικές ημέρες το Σουπερφέρυ ΙΙ έτσι κι αλλιώς θα σταματούσε για τη ετήσια του, αν δεν κάνω λάθος 9 μέρες. Άρα δεν χρειάζεται να το συζητάμε γαι καιρούς κλπ.

roussosf
25-09-2010, 22:49
Εμεις κυριε εχουμε και δευτερο λιμανι.
Τον Πανορμο :rolleyes:

Σωστος ο Αντωνης

speedrunner
26-09-2010, 09:03
Πάντως η BlueStar ενήργησε αστραπιαία με τις αλλαγές στα δρομολόγια των πλοίων έτσι ώστε να καλυφθούν όλες οι γραμμές, μπράβο. Σαν να τον έχουν έτοιμο αυτόν τον σχεδιασμό για του χρόνου BSI απο Ραφήνα και BS1 & 2 εναλλάξ για Σύρο Τήνο Μύκονο.:cool:

Leo
26-09-2010, 09:24
Πάντως η BueStar ενήργησε αστραπιαία με τις αλλαγές στα δρομολόγια των πλοίων έτσι ώστε να καλυφθούν όλες οι γραμμές, μπράβο. Σαν να τον έχουν έτοιμο αυτόν τον σχεδιασμό για του χρόνου BSI απο Ραφήνα και BS1 & 2 εναλλάξ για Σύρο Τήνο Μύκονο.:cool:


Υπάρχει έτοιμος όντως εδώ και 1-2 χρόνια όμως δεν τους κάθεται καλά η Τήνος και το έχουν μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις. Όταν λέω δεν κάθεται καλά η Τήνος, αναφέρομαι στις νέες κατασκευές "αποτυχία" που δυσκόλεψαν τις μανούβρες και δεν το ρισκάρουν, πιέζοντας με αυτό τον τρόπο τους αρμόδιους να κάνουν κάτι. Στην παρούσα φάση όμως είναι θέμα έκτακτης ανάγκης και παίρνουν το ρίσκο να δρομολογήσουν τα μεγάλα στην γραμμή. Θα συμφωνήσω επίσης ότι οι κινήσεις της ΒΣΦ ήταν ΜΑΤ.

Leo
23-10-2010, 19:32
Με αφορμή το ατύχημα του Blue Star Πάρος και τον έκτακτο δεξαμενισμό του, ενώ και το Σουπερφέρυ ΙΙ βρίσκεται και αυτό σε ακινησία, η Blue Star Ferries, γρήγορα γρήγορα βούτηξε το Blue Star Ιθάκη από την γραμμή και το έβαλε στην γραμμή της ΠαροΝαξίας Σαντορίνης στο πρωινό!!

Άδειασε στην ψύχρα την γραμμή της ΣυροΤηνοΜυκονίας χωρίς την παραμικρή ευαισθησία να βγάλει μια ανακοίνωση για να διακιολογήσει, τα αδικαιολόγητα. Σε άλλες περιπτώσεις έχει δείξει μεγαλύτερη ευαισθησία στους επιβάτες, τώρα δεν είχε τίποτα να μας πει. Η Σύρος έχει μείνει χωρίς πρωινό δρομολόγιο από την Μπλέ Εταιρεία και θα μέινει ακόμη για 15 ημέρες.

Η Σύρος έχει δείξει την σαφή υποστήριξη της στην Blue Star Ferries, όχι μόνο με το ΒΣ Ιθάκη, αλλά και στα απογευματινά δρομολόγια BS 1&2 (αυτά τα λένε οι αριθμοί και όχι εγώ - ο εμπαθείς), και ανταμοίφθηκε με αποδρομολόγιση του ΒΣ Ιθάκη για να μην χάσουν οι άλλες γραμμές το πρωινό και η Εταιρεία τις επιδοτήσεις από τις απογευματινές άγονες. Η όμως Σύρος συντηρεί την γραμμή και στα δύσκολα του Χειμώνα.

Δεν θέλω να πω τι υπέστησαν η Τήνος και η Μύκονος που από δυό μπλέ έχουν μείνει με κανένα..... Αυτό ας το αξιολογήσει ο καθένας μας και κοντός ψαλμός αλληλούϊα, ας ανταποδόσει τα ίσα γιατί τελικά δεν αξίζει τίποτα.... σ αυτό τον τόπο.

sg3
23-10-2010, 22:35
Με αφορμή το ατύχημα του Blue Star Πάρος και τον έκτακτο δεξαμενισμό του, ενώ και το Σουπερφέρυ ΙΙ βρίσκεται και αυτό σε ακινησία, η Blue Star Ferries, γρήγορα γρήγορα βούτηξε το Blue Star Ιθάκη από την γραμμή και το έβαλε στην γραμμή της ΠαροΝαξίας Σαντορίνης στο πρωινό!!

Άδειασε στην ψύχρα την γραμμή της ΣυροΤηνοΜυκονίας χωρίς την παραμικρή ευαισθησία να βγάλει μια ανακοίνωση για να διακιολογήσει, τα αδικαιολόγητα. Σε άλλες περιπτώσεις έχει δείξει μεγαλύτερη ευαισθησία στους επιβάτες, τώρα δεν είχε τίποτα να μας πει. Η Σύρος έχει μείνει χωρίς πρωινό δρομολόγιο από την Μπλέ Εταιρεία και θα μέινει ακόμη για 15 ημέρες.

Η Σύρος έχει δείξει την σαφή υποστήριξη της στην Blue Star Ferries, όχι μόνο με το ΒΣ Ιθάκη, αλλά και στα απογευματινά δρομολόγια BS 1&2 (αυτά τα λένε οι αριθμοί και όχι εγώ - ο εμπαθείς), και ανταμοίφθηκε με αποδρομολόγιση του ΒΣ Ιθάκη για να μην χάσουν οι άλλες γραμμές το πρωινό και η Εταιρεία τις επιδοτήσεις από τις απογευματινές άγονες. Η όμως Σύρος συντηρεί την γραμμή και στα δύσκολα του Χειμώνα.

Δεν θέλω να πω τι υπέστησαν η Τήνος και η Μύκονος που από δυό μπλέ έχουν μείνει με κανένα..... Αυτό ας το αξιολογήσει ο καθένας μας και κοντός ψαλμός αλληλούϊα, ας ανταποδόσει τα ίσα γιατί τελικά δεν αξίζει τίποτα.... σ αυτό τον τόπο.
εγω νομιζω οτι δεν αδιασε κανεναν!τι θα ηταν καλυτερο: να μεινουν οι μικρες κυκλαδες & αστυπαλαια χωρις πλοιο για να εξυπηρετησει τη ΤηνοΜυκονία η οποια καθημερινα εχει δρομολογιο απο ραφηνα και απογευματινα της μπλου σταρ για συρο.στο κατω κατω ενεργοποιηθηκε απευθειας το σπιντρανερ 3 (ταχυπλοο μεν αλλα..? θα βοηθησει οσο μπορει.) [αφου δεν υπαρχει πλοιο τι να κανει η εταιρεια?υπαρχει θα μου πειτε το 1,2 αλλα ολοι ξερουμε το προβλημα με την τηνο] και απτην αλλη δεν αμφισβιτω και του συροτηνομυκονιατες οτι εχουν στηριξει την εταιρεια και με το παραπανω!αν ειχε αφησει το απογευματινο θα λεγαμε οτι παιρνει τα λεφτα -επιδοτηση και δεν κανει τα δρομολογια της ή πηρε το πλοιο για αλλη γραμμη.αλλωστε 1η φορα η εταιρεια εχει ερθει σαυτη την δυσκολη θεση αμεσως να την αδικησουμε?

sunbird
24-10-2010, 13:19
Eχει τίς ατυχίες του ο ελεύθερος ανταγωνισμός !:p
Να βάλει η παναγιά το χέρι της μήν τριτώσει το
κακό με τό b s ithaki .

Giwrgos1980
25-10-2010, 07:58
Εγώ θα προσθέσω ότι το έκανε για να μην χάσει της επιδοτήσεις.....σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που περνάει η χώρα μας αυτά τα έσοδα είναι βάλσαμο για την εταιρεία ειδικά την χειμερινή περίοδο......

gpap2006
25-10-2010, 09:39
Το PAROS αναγκαστικά έδεσε γιατί έπρεπε να αποκαταστήσει τη ζημιά στη Δονούσα. Με την ευκαιρία έκανε και την ετήσιά του. Δε γινόταν να αφήσει η εταιρία την Παροναξία με ένα καράβι. Η Τήνος και η Μύκονος εξυπηρετούνται και από Ραφήνα με 2 βαπόρια. Η Παροναξία έχει μόνο την blue star και ολίγο από Ν.ΡΟΔΟΣ που τα μαζεύει και φεύγει. Εκ των πραγμάτων, η blue star δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.

roussosf
25-10-2010, 12:17
διαβαζοντας ολα τα σχολια σας εχω να σας πω οτι
κανενα νησι δεν εμεινε ποτε χωρις συμβατικο
η Συρο κατα καιρους το τραβαγε αυτο το ζορι
και καμια φορα αν θυμονται οι ποιο παλιοι και χωρις πρωινο

Amorgos66
25-10-2010, 13:29
Εγώ θα προσθέσω ότι το έκανε για να μην χάσει της επιδοτήσεις.....σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που περνάει η χώρα μας αυτά τα έσοδα είναι βάλσαμο για την εταιρεία ειδικά την χειμερινή περίοδο......
....ακριβώς.....

sg3
30-10-2010, 21:15
συμφωνα με το υεν απο τις 7/11 το σουπερφερρυ 2 στη γραμμη!
συμφωνα με το οπενσεας απο τις 4/11 το ιθακη στη γραμμη!
ποιον να εμπιστευτουμε?

roussosf
30-10-2010, 21:46
συμφωνα με το υεν απο τις 7/11 το σουπερφερρυ 2 στη γραμμη!
συμφωνα με το οπενσεας απο τις 4/11 το ιθακη στη γραμμη!
ποιον να εμπιστευτουμε?

μαλλον κανενα
κατεβαινεις στο λιμανι και ρωτας ποιο καραβι παει Συρο οπως παλια

Leo
31-10-2010, 13:24
To Superferry II δεν αρχίζει πριν τις 15/12. Το BS Paros θα φύγει από τη Σύρο νωρίς την εβδομάδα που έρχεται. Όταν γυρίσει στην γραμμή του BS Paros θα επιστραφεί στη ΣυροΤηνοΜυκονία το πρωινό δρομολόγιo. Μιλάω για το BS Ithaki, το βαπόρι που ξελασπώνει την Blue Star Ferries γενικότερα.

thanos75
02-11-2010, 10:51
Εγώ πάντως όλες αυτές τις ημέρες δεν κατάλαβα ένα πράγμα: Η Τήνος και η Μύκονος ας πούμε ότι ΟΚ εξυπηρετούνται από Ραφήνα. Η Σύρος όμως τράβηξε αρκετό ζόρι. Δεν θα μπορούσε κατ' εξαίρεση το ΙΘΑΚΗ να εκτελεί αυτές τις ημέρες το δρομολόγιο της Παροναξίας μέσω Σύρου (δηλαδή Σύρο-Πάρο-Νάξο-Ίο-Σαντορίνη), προκειμένου να μη μένει το νησί ακάλυπτο τα πρωινά?

sg3
02-11-2010, 12:09
Εγώ πάντως όλες αυτές τις ημέρες δεν κατάλαβα ένα πράγμα: Η Τήνος και η Μύκονος ας πούμε ότι ΟΚ εξυπηρετούνται από Ραφήνα. Η Σύρος όμως τράβηξε αρκετό ζόρι. Δεν θα μπορούσε κατ' εξαίρεση το ΙΘΑΚΗ να εκτελεί αυτές τις ημέρες το δρομολόγιο της Παροναξίας μέσω Σύρου (δηλαδή Σύρο-Πάρο-Νάξο-Ίο-Σαντορίνη), προκειμένου να μη μένει το νησί ακάλυπτο τα πρωινά?
εχει τα απογευματινα η blue star (naxos ή 1,2) συρο καθημερινα εκτος σαββατου!

thanos75
02-11-2010, 13:56
εχει τα απογευματινα η blue star (naxos ή 1,2) συρο καθημερινα εκτος σαββατου!
Το ξέρω φίλε μου...Νομίζω όμως χρειαζόταν και το πρωινό δρομολόγιο από Πειραιά. Και επιπλέον μην ξεχνάς ότι το speedrunner με καιρό πάνω από 6 μποφώρ δεν θα ταξίδευε, οπότε πράγματι θα υπήρχε "χοντρό" πρόβλημα στο συγκεκριμένο νησί, που στο κάτω κάτω είναι και η πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Άμα φτάσει στο σημείο η πρωτεύουσα να έχει τόσο κακή συγκοινωνία, τότε τί να περιμένουμε για άλλα μικρότερα νησιά:|

roussosf
02-11-2010, 15:12
η Συρο τα τραβαει ολα αυτα τωρα αλλα και στο παρελθον για ενα βασικο λογο
και αυτος ειναι το Ro/Ro Mykonos η γενικα τα Ro/*Ro της γραμμης
οι μεταφορικες του νησιου εξυπηρετουνται ανετα με το συγκεκριμενο πλοιο και ετσι με τα αλλα πλοια της γραμμης δεν υπαρχει κινηση απο φορτηγα ικανη να καλυψει το δρομολογιο ενος πλοιου
με επιβατες και ΙΧ δεν βγαινει κανενα Ιθακη η Χιος η Πηνελοπη η αλλο πλοιο

zozef
02-11-2010, 16:25
Το ΙΘΑΚΙ ειχε καθημερινα γυρω στα 7-10 φορτηγα πηγενε αλα, και την ενδοεπικοινονια με την Τηνο ,χθες το Σπιντρανερ αφησε εξω φορτηγο για Τηνο, κενου φορτιου γιατι ηταν πανω απο 8 τοννους,και δεν ηταν μονο χθες. Και οι δυο βουλευτες της Συρου, Ρηγας και Παπαμανωλης στην κοσμαρατους ,κοντος ψαλμος αλληλούια!!!!!

roussosf
02-11-2010, 19:12
του Κυριου Δεηθώμεν!!!
Αμην

Leo
02-11-2010, 23:09
Πλάκα έχουμε !!!!! Αυτό το θυμηθήκαμε μια μέρα πριν ξαναρχίσει τα δρομολόγια το Ιθάκη? (αφού επιστρέφει στην γραμμή στισ 4.11.10)
Τις προηγούμενες 2 εβδομάδες δεν σας έλλειψε?

roussosf
03-11-2010, 16:04
Leo το γεγονος ειναι οτι εμεινε η Συρο χωρις συμβατικο
και σε ενα μηνα να το συζητησουμε το ιδιο πραγμα ειναι
καποιοι που επρεπε να δραστηριοποιηθουνε τοτε που σταματησε δεν εκαναν τιποτα η τουλαχιστον δεν ακουσθηκε τα κανουν τιποτα
Αρα η Zοzef εχει δικιο που το σχολιαζει εστω και τωρα

Leo
03-11-2010, 18:10
Leo το γεγονος ειναι οτι εμεινε η Συρο χωρις συμβατικο
και σε ενα μηνα να το συζητησουμε το ιδιο πραγμα ειναι
καποιοι που επρεπε να δραστηριοποιηθουνε τοτε που σταματησε δεν εκαναν τιποτα η τουλαχιστον δεν ακουσθηκε τα κανουν τιποτα
Αρα η Zοzef εχει δικιο που το σχολιαζει εστω και τωρα

Αυτό επισημαίνω βρε φίλε, ότι όπως οι άλλοι δεν είπαν και δεν έκαναν τίποτα, άλλο τόσο κι εμείς εδώ... και όταν λέω εμείς εννοώ οι ΣυροΤηνοΜυκονιάτες... Δεν νομίζεις ότι θα έπρεπε αλλά δεν κάναμε λίγη περισσότερη κουβέντα, να παραπονεθούμε περισσότερο κλπ? Πάντως προσωπικά έχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου πλέον και πληρώνω με το νόμισμα μου μας πλήρωσε η εταιρεία και έχω ανέφερει εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=401922&postcount=9), μέχρι να πατσίσουμε.

zozef
03-11-2010, 18:18
Kαπετανιε το ξερεις πολυ καλα,οτι οι εταιριες δεν πατσιζουνε.Τα δικα μας δικα μας,και τα δικα σας παλι δικα μας ,εχει κανενας αντιρρηση???????

roussosf
03-11-2010, 18:41
και εγω Leo το ιδιο κανω αρχης δεδομενης απο το τριημερο των εκλογων
βεβαια οι Συριανοι πληρωνουμε και αλλο ενα κολλημα
την απαξιωση των οποιων δρομολογιων ξεκινησαν απο Ραφηνα το παλαι ποτε
μετα τις <<Χρυσες Αμμιδες>> οτι μπηκε στη Ραφηνα εκατσε μηνες , χρονο δεν εκλεισε ποτε AINOS-DELOS-IONIAN SUN-ITHAKI
Μονο το ΑΛΕΚΟΣ μετέπειτα ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ εμεινε νομιζω δυο -τρια χρονια

speedrunner
04-11-2010, 07:42
Εγώ νομίζω ότι η αντίδρασή σας αυτή είναι υπερβολική και άστοχη καθώς η Σύρος δεν έμεινε ποτέ χωρίς συμβατικό πλοίο αφού καθημερινά είχε απογευματινό BlueStar ( 1, 2, Naxos), και είναι και λίγο άδικο να κατηγορείτε την BlueStar αφού γνωρίζεται πολύ καλά για τα 2 συνεχόμενα ατυχήματα που είχε με τα πλοία της και έχει αποδείξει η εταιρία το πόσο πολύ καλά ανταπεξέρχετε σε τέτοιες καταστάσεις, αλλά όταν έχεις 2 απο τα πλοία σου μείον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, και πάλι επαναλαμβάνω ότι η Σύρος απλά δεν είχε πρωινό συμβατικό για 2 εβδομάδες και όχι για ένα μήνα!!!!

Giwrgos1980
04-11-2010, 09:53
Τόνισα και κάποια άλλη στιγμή ότι η εταιρεία το έκανε αυτό για να μήν χάσει την επιδότηση που έχει από τα Φώκλαντς (κοινώς άγονη) δεν παίζεις με την φωτιά όταν τα μπικικίνια δεν βγαίνουν και γνωρίζεις ότι από εκεί έχεις σίγουρο έσοδο. Εσείς αν ήσασταν επιχειρηματίες και είχατε βαπόρια πώς θα το σκεφτόσασταν δλδ? Α μωρέ δεν τρέχει τπτ ας χάσω την επιδότητση για να μην μείνει η Σύρος (και η κάθε Σύρος έτσι για να μην παρεξηγηθώ) χωρίς καράβι? Δλδ όταν εξυπηρετεί η εταιρεία και πάνε όλα ρολόϊ είναι σούπερ, τζαμάτη κλπ κλπ κλπ κλπ και τώρα που της έκατσε η στραβή και έπρεπε να κάνει αυτό που έκανε την σταυρώνουμε και την πετάμε στην πυρά?
Τείνω να ταυτιστώ με τον φίλο speedrunner ότι η αντίδραση είναι όντως υπερβολική.......

BULKERMAN
04-11-2010, 11:08
Τόνισα και κάποια άλλη στιγμή ότι η εταιρεία το έκανε αυτό για να μήν χάσει την επιδότηση που έχει από τα Φώκλαντς (κοινώς άγονη) δεν παίζεις με την φωτιά όταν τα μπικικίνια δεν βγαίνουν και γνωρίζεις ότι από εκεί έχεις σίγουρο έσοδο. Εσείς αν ήσασταν επιχειρηματίες και είχατε βαπόρια πώς θα το σκεφτόσασταν δλδ? Α μωρέ δεν τρέχει τπτ ας χάσω την επιδότητση για να μην μείνει η Σύρος (και η κάθε Σύρος έτσι για να μην παρεξηγηθώ) χωρίς καράβι? Δλδ όταν εξυπηρετεί η εταιρεία και πάνε όλα ρολόϊ είναι σούπερ, τζαμάτη κλπ κλπ κλπ κλπ και τώρα που της έκατσε η στραβή και έπρεπε να κάνει αυτό που έκανε την σταυρώνουμε και την πετάμε στην πυρά?
Τείνω να ταυτιστώ με τον φίλο speedrunner ότι η αντίδραση είναι όντως υπερβολική.......


Για να απαντήσω όπως απάντησες κ συ μιας και μένω στην Άνδρο κ κάθε χρόνο μας γράφει κανονικά η BLUE STAR κ φεύγει 4 μήνες!!!!!.Το καλοκαίρι που τα μπικικίνια έιναι πολλά είναι ωραία η Σύρος, η Άνδρος κ.λ.π??? κ το χειμώνα που τα λεφτά είναι στις άγονες τα γράφουμε όλα ελαφρά τη καρδία???
Συγνώμη αλλά δεν είναι έτσι.

Υ.Γ Άσχετο αλλά στην γραμμή Ανδροτηνομυκονία ήδη έχει χάσει πολλά

γιατί ο κόσμος (ο ντόπιος 'ετσι??) ξεχωρίζει ποιος τον στηρίζει χειμώνα-καλοκαίρι...Να δεις το καλοκαίρι με τις παχιές μύγες κάτι Παρασκευές βράδυ στο έλα από τη Ραφήνα η τις Κυριακές στο πήγαινε που οι άλλοι πάνε φίσκα γεμάτοι κ το superferry ούτε ένα φορτηγό κ μετρημένα αυτοκίνητα...

Giwrgos1980
04-11-2010, 11:24
Φίλε bulkerman εγώ δεν αντιλέγω με αυτό......απλά εσύ πχ εάν ήσουν κάποιος εφοπλιστής πού είχε κάποια καράβια έτσι......έχεις κερδίσει τον διαγωνισμό μια άγονη (επιδοτούμενη για μακρά εκμετάλλευση), γνωρίζεις ότι από τις γραμμές σου δεν βγάζεις όσα έβγαζες την High Season και σου τυχαίνουν δύο ατυχήματα σε δυό σου βαπόρια και κοιτάς να καλύψεις τρύπες.......τι θα έκανες??!! Θα γείωνες την άγονη που θα έχεις στάνταρ εισόδημα και θα συνέχιζες ένα δρομολόγιο που πιθανόν τους χημερινούς μήνες να είναι και ζημιογόνο ή θα προσπαθούσες να καλύψεις την επιδοτούμενη γραμμή που έχεις στάνταρ κερδος.
Όσο για το αν έχει χάσει η ανροτηνομυκονία δεν μπορώ να το ξέρω....εξάλλου μιλάμε για γραμμή από τον Πειραιά και την Σύρο αυτή την στιγμή........λίγο άτοπος ο παραλληλησμός σου νομίζω.....

BULKERMAN
04-11-2010, 12:01
Φίλε Γιώργο έκανα υστερόγραφο και είπα ότι είναι άσχετο με το θέμα.
Απλά το ανέφερα για να δείξω ότι ο κόσμος δεν είναι χαζός και βλέπει ποιο τον στηρίζουν.
Όσον αφορά το θέμα μας δυστυχώς δεν είμαι εφοπλιστής οπότε το βλέπω σαν ταξιδιώτης το ζήτημα.

Giwrgos1980
04-11-2010, 12:30
Ναι οκ (για το θέμα Ραφήνας δεν θα επεκταθώ εδώ γτ θα μου βάλουν χέρι και θα έχουν δίκιο:oops:).....μακάρι να ήσουν εφοπλιστής, απλά το έθεσα έτσι ώστε να βάζαμε λίγο και τους εαυτούς μας στην θέση εκείνων που διαχειρίζονται τα βαπόρια (βέβαια να μου πείς εκείνοι μπαίνουν στην θέση μας ποτέ? Πιθανώς ποτέ αλλά είναι μια άλλη κουβέντα αυτό), αλλά σαφώς και ναι όταν το παίρνουμε από την πλευρά του ταξιδιώτη και του ιδιώτη έχουμε αντιθετη άποψη και σίγουρα τα βάζουμε με την όποια εταιρεία κάνει κάτι τέτοιο. Σε μέσες άκρες για να μην μακρυγορώ θεωρώ ότι η εταιρεία δεν έχει δείξει ποτέ σημάδια ότι αφήνει αβίαστα κάποια γραμμή (εν αντιθέση με άλλες που είτε την αφήνουν είτε την ταλαιπωρούν.)

roussosf
04-11-2010, 12:42
Φιλε Giwrgos 1980
δεν ειναι παραλογα αυτα που λες αντιθετως μαλιστα στη σημερινη εποχη εχουν και ισχυρες βασεις
νομιζω ομως με το φτωχο μου το μυαλο οτι δεν εχει λογικη το ποναει χερι κοψι ποδι (ναι σωστα διαβασες) και το ποδι το βαφτιζουμε χερι και το κολαμε
σαν ιδεα (δεν ξερω βεβαια αν ειχει βαση γιατι δεν ειμαι στελεγχος της Blue Star ανεργος ειμαι) θα μπορουσε να γινει μια γενικη αναδιαρθρωση τωνν δρομολογιων της και να εξυπηρετηθουν ολα τα νησια και να εχει και την επιδοτηση
παντα στις επιχειρησεις υπαρχει και το plan B η και plan C
στην επιδοτηση δεν σου λεει και τι ωρα θα πας στο συγκεκριμενο νησι

Giwrgos1980
04-11-2010, 12:53
Συμφωνώ και επαυξάνω, απλά ίσως το Plan C να μην υπήρχε ή να ήταν αυτό.....αποδρομολογούμε το συγκεκριμένο πλοίο από εκεί (αφού έχουμε ήδη απογευματινά με τα δύο μεγάλα) και το δρομολογούμε εκεί για το διάστημα που το άλλο μας καράβι είναι εκτός με το πρόβλημα και κάνουμε και την ετήσια του παράλληλα. Δεν άφησε το νησί χωρίς καράβι, απλά μείωσε τα δρομολόγια πρός αυτό (συγκεκριμένα το πρωινό). Υπάρχουν και άλλα που περνάνε από το νησί το πρωί (αν δεν κάνω λάθος πάντα έτσι μπορέί να λέω και λαλακία).

roussosf
04-11-2010, 13:35
συμβατικα οχι δεν περνανε
και οταν λεμε στα νησια καραβια ενωουμε συμβατικα και οχι HS
τα HS δεν μπορουν να ανταποκριθουν στις αναγκες (επαγγελματικες και οχι μονο ) του νησιου και στη σημερινη εποχη και της τσεπης μας
η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι στη Ελλαδα τα HS το μονο που μπορουν να προσφερουν ειναι διπλα δρομολογια σε περιοδο αιχμης τιποτε αλλο
μην ξεχνας οτι τα ξεχναμε και για 6 μηνες
μονο η aegean speed lines τα δουλευει λιγο περισσοτερο και σε ανταγωνιστικες τιμες ακομα και συμβατικων και προς τιμην της

Giwrgos1980
04-11-2010, 13:54
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά υπάρχει η διασύνδεση με τον Πειραιά σε πρωινό δρομολόγιο οπότε εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν έχει μείνει τελείως ασύνδετο το νησί με την Αθήνα......απλά μείωσε τα δρομολόγια της η εταιρεία πρός τα εκεί.........έκτακτα γιατί πλέον γύρισε το βαπόρι και εξυπηρετεί πάλι......

zozef
04-11-2010, 17:16
Αγαπητη φιλοι το ονομα Ραγκουσης σας λεει κατι !Εαν οχι ,δειτε ποσα BLUE STAR πειανουν Παρο και με τι κοσμο!!Και μετα ελατε να συγκρινουμε και τη Συρο, αλλα με νουμερα.

Leo
04-11-2010, 17:42
Θα παρακαλέσω να μην πολιτικοποιήσουμε το θέμα, δεν είναι αυτός ο σκοπός μας εδώ. Δεν φταίνε μόνο οι πολιτικοί για τα οποία καλά ή κακά έχουν οι γραμμές μας. Φταίμε κι εμείς οι επιβάτες λιγότερο ή περισσότερο. Καραβολάτρες είμαστε zozef, μην το ξεχνάμε αυτό.

roussosf
04-11-2010, 18:34
απο ολη την συζητηση βγενει το συμπερασμα οτι δεν ειναι η γραμμη Συροτηνομυκονιας αλλα το προβλημα το εχει η Συρος
κρατω μονο την φραση του Leo
Φταίμε κι εμείς οι επιβάτες λιγότερο ή περισσότερο
και για να χαλαρωσουμε λιγο τι θα λεγατε για αυτο στη γραμμη ??:p
114082

parianos
09-11-2010, 22:58
απο ολη την συζητηση βγενει το συμπερασμα οτι δεν ειναι η γραμμη Συροτηνομυκονιας αλλα το προβλημα το εχει η Συρος
κρατω μονο την φραση του Leo
και για να χαλαρωσουμε λιγο τι θα λεγατε για αυτο στη γραμμη ??:p
114082

Και ενας γαϊδαρος καπετανιος ειναι μεσα!!!!το βλεπετε στο παραθυρο?

leonidas
16-02-2011, 22:12
Σήμερα ανακοινώθηκαν τα δρομολόγια (http://www.aegeanspeedlines.gr/Content/drom3.html) του SPEEDRUNNER III για την γραμμή Πειραιά-Σύρου-Τήνου-Μυκόνου από 24/3 εως 30/6/2011.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η νέα ώρα αναχώρησης από το λιμάνι του Πειριά στο πρωινό δρομολόγιο,07.35, την ώρα που θα αναχωρεί το Blue Star Ithaki.
Γίνεται να αναχωρούν ταυτόχρονα 2 πλοία για τον ίδιο προορισμό;
Ή η Blue Star Ferries μετά απο τόσα χρόνια επιτυχίας στην γραμμή θα αλλάξει ώρα αναχώρησης ανατρέποντας τις ώρες αφιξοαναχώρησης απο τα νησιά;

Giannis G.
24-04-2013, 18:32
Από 2/5 στην γραμμή το Blue Star Naxos για την ετήσια του Ιθάκη, λογικά το 2ο θα ξαναγυρίσει για λίγο μετά το Πάσχα πριν πάει στην Ραφήνα.

hsw
27-04-2013, 00:42
Σύμφωνα με τα νέα δρομολόγια της Hellenic Seaways, φέτος ΔΕΝ θα υπάρχει Highspeed για Σύρο-Τήνο-Μύκονο! Μόνο το Νήσος Μύκονος κάθε μέρα εκτός Κυριακής στις 8:05 για Σύρο - Μύκονο. (Εκτος κι αν η Aegean Speed Lines το εκμεταλλευτεί και βάλει το Speedrunner 4)

Νομίζω πως σαν κίνηση μάλλον φοβούνται φέτος την πορεία ενός Highspeed εκεί με διπλά δρομολόγια αφού η κίνηση ως γνωστόν έχει πέσει πάρα πολύ και έτσι ανταγωνίζονται και την Blue Star αφού το Νήσος Μύκονος θα πάρει όλη την κίνηση που θα είχε το Highspeed για Σύρο και Μύκονο αφού θα είναι το πιο γρήγορο, αλλά θα πάρει και κόσμο κι απ' το Νάξος μάλλον με μια σωστή τιμολογιακή πολιτική. Το πρόβλημα βέβαια θα είναι η έλλειψη απογευματινού Highspeed ή κάποιου πλοίου γενικότερα για Τήνο και Μύκονο (για Σύρο όλο και κάποιο Blue Star θα υπάρχει).

Giannis G.
27-04-2013, 08:49
Εγώ πιστεύω πως είναι λίγο χαζό να βγάλουν το Highspeed 5 από την γραμμή, και η Τήνος μένει μονο με το Blue Star Naxos, εγώ πιστεύω πως πρέπει ή να βάλουν το Highspeed 4 για Πάρο-Νάξο-Ίο-Σαντορίνη και το καλοκαίρι και να βάλουν το Highspeed 6 για Σύρο-Τήνο-Μύκονο ή να εντάξουν και την Τήνο στο δρομολόγιο του Νήσος Μύκονος

hsw
27-04-2013, 10:14
Δρομολόγιο για Πάρο - Νάξο - Ίο - Σαντορίνη μες στο καλοκαίρι αποκλείεται να βάλουν γιατί δε συμφέρει. Tο 4 γεμίζει τις καλές μέρες μόνο του για Πάρο και Νάξο και το 6 επίσης για Ίο και Σαντορίνη. Οπότε γιατί να τα ενώσουν τα δρομολόγια; Άσε που θα χάσει και κόσμο για Ίο και Σαντορίνη, αφού θα χαθεί το βασικό πλεονέκτημα που έχει που είναι ο χρόνος του ταξιδιού. Απλά απ' ότι φαίνεται η κίνηση για Σύρο - Τήνο - Μύκονο έχει μειωθεί δραματικά (το ξέραμε από πριν βέβαια). Το να μπει η Τήνος στο δρομολόγιο του Νήσος Μύκονος θα μπορούσε να γίνει αλλά πιστεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα αφού έτσι το Νήσος Μύκονος θα γυρνάει Πειραιά πολύ αργά (κατά τις 2:00-2:30) και δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν το Νάξος όσο θέλουν για Μύκονο. Και στο κάτω κάτω ποιος ο λόγος να το κάνουν αφού μισή ώρα πριν υπάρχει το Νάξος;
Δεν κατάλαβα βέβαια γιατί το Νήσος Μύκονος δε θα φεύγει 7:05, νομίζω θα ήταν καλύτερα γιατί και θα προλάβαινε το Νάξος στη Σύρο (ενώ τώρα θα μπαίνουν σχεδόν μαζί), και θα γυρνούσε πιο "καλή" ώρα το βράδυ. Και επίσης δε θα μπορούσαν να βάλουν το Flyingcat στη θέση του Highspeed 5 αντί για Ραφήνα;

captain sot
27-04-2013, 12:51
Εαν δούλευε ακόμα το FLYINGCAT 3 θα μπορούσαν να βάλουν αυτό στην Ραφήνα, το 4 από το Ηράκλειο και το Highspeed 4 Πάρο, Νάξο, το 5 Σύρο, Τήνο, Μύκονο και το 6 Ιο Σαντορίνη.

Giannis G.
27-04-2013, 13:50
Δυστυχώς όμως το 3ο γατάκι έχει βλάβη

captain sot
27-04-2013, 14:24
Δυστυχώς ναι και απ' ότι βλέπω το χάνει και αυτό το καλοκαίρι αλλά και αμφιβάλλω εαν θα ξαναδει κανένα ακόμα...

GiannisV
23-05-2013, 14:04
Κρίνω εντελώς άστοχη την ενέργεια της εταιρίας στη γραμμή να βγάλει εκτός τα highspeed και ακόμα περισσότερο να βάλει το Μύκονος τις ώρες που το έβαλε με άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά 11 και 1 το βράδυ...
Ακούω σχόλια ποιά η λογική.

thanos75
23-05-2013, 14:21
Κρίνω εντελώς άστοχη την ενέργεια της εταιρίας στη γραμμή να βγάλει εκτός τα highspeed και ακόμα περισσότερο να βάλει το Μύκονος τις ώρες που το έβαλε με άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά 11 και 1 το βράδυ...
Ακούω σχόλια ποιά η λογική.

Εγω πάλι την θεωρώ πολύ καλή. Πέρσι το Highspeed δεν πήγε καθόλου καλά στη συγκεκριμένη γραμμή. Βγάζει λοιπόν ένα κοστοβόρο ταχύπλοο που μπορεί λόγω κρίσης να της προκαλούσε και ζημιά στη γραμμή , και βάζει ένα νεότευκτο συμβατικό σε καλά ημερήσια ωράρια με μικρότερη τιμή εισιτηρίου για τον επιβάτη, χτυπώντας κιόλας στα ίσια το μικρότερο BS ΝΑΧΟΣ. Το μόνο μείον που βρίσκω είναι η ώρα...θα έπρεπε να φεύγει μισή ώρα ή ίσως καί μία ώρα νωρίτερα (γύρω στις 07.15 ίσως) προκειμένου να προλαβαίνει να γυρίζει Πειραια μέχρι τα μεσάνυχτα που εχει ηλεκτρικό, ακόμα και όταν πιάνει Καρλόβασι. Εκτός κι αν ανοίξει λίγο παραπάνω ταχύτητα που μάλλον βέβαια είναι ασύμφορο

sylver23
23-05-2013, 16:51
Το νάξος το χτυπάει το Μύκονος και από ταχύτητα αλλά και από τιμές ιδιαίτερα με τα 19αρια εισητήρια.
Για να γκρινιάξω λίγο η αλήθεια είναι οτι και στο τομέα χερσαίων συγκοινωνιών είμαστε για τα πανηγύρια. Δεν μπορεί το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας να μην έχει νυχτερινά δρομολόγια τρένων έστω μέχρι τις 2.00 . Καλοκαίρι είναι! Επίσης ελάχιστες λεωφορειακές νυχτερινές γραμμές..

GiannisV
23-05-2013, 18:51
Η ώρα είναι το μεγαλύτερο μείον της γραμμής ποιός θα ήθελε να φτάνει Πειραιά στις 11 και στις 1 το βράδυ απο άποψη ταλαιπορίας αλλά και κινδύνου στιςς μέρες μας, ως συνήθως πηγαίνει πολύ κόσμος στην Αθήνα για δουλειές είτε αυθυμερόν είτε για παραπάνω δεν νομίζω να εξυπηρετεί κανένα απο αυτούς, τώρα για τα 19αρια πόσο εύκολο είναι να βρείς? προγραμματίζει κανείς ταξίδι 20-30μέρες πριν? Πιστεύω στον λάθος σχεδιασμό της γραμμής αλλά και γενικότερα της εταιρία λόγω των highspeed που αφήνουν την πρωτεύουσα των κυκλάδων εκτός.

despo
23-05-2013, 19:16
Να σας πώ και εγώ όσον αφορά τα 19άρια, επειδή κοίταξα όλα τα πλάνα που χθες άνοιξαν, είναι μόλις 4 θέσεις ανα λιμάνι. Δεν ξέρω αντίστοιχα πόσες θέσεις ΙΧ δίνονται με 50άρι. Οποιος βέβαια προλάβει γλυτώνει αρκετά λεφτά, ακόμα περισσότερο αν ταξειδεύει για Ευδηλο η' Καρλόβασι.

GiannisV
23-05-2013, 22:14
Να σας πώ και εγώ όσον αφορά τα 19άρια, επειδή κοίταξα όλα τα πλάνα που χθες άνοιξαν, είναι μόλις 4 θέσεις ανα λιμάνι. Δεν ξέρω αντίστοιχα πόσες θέσεις ΙΧ δίνονται με 50άρι. Οποιος βέβαια προλάβει γλυτώνει αρκετά λεφτά, ακόμα περισσότερο αν ταξειδεύει για Ευδηλο η' Καρλόβασι.

20 θέσεις για ένα πλοίο χωρητικότητας 1900 επιβατών για ποιό λόγο το διαφημίζουν?

thanos75
23-05-2013, 22:32
Το νάξος το χτυπάει το Μύκονος και από ταχύτητα αλλά και από τιμές ιδιαίτερα με τα 19αρια εισητήρια.
Για να γκρινιάξω λίγο η αλήθεια είναι οτι και στο τομέα χερσαίων συγκοινωνιών είμαστε για τα πανηγύρια. Δεν μπορεί το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας να μην έχει νυχτερινά δρομολόγια τρένων έστω μέχρι τις 2.00 . Καλοκαίρι είναι! Επίσης ελάχιστες λεωφορειακές νυχτερινές γραμμές..

Ακριβώς για αυτούς τους λόγους θεωρώ πως έπρεπε να φεύγει κατά τις 7.15. Και το Ναξος θα "χτυπαγε" ακόμα πιο άνετα και θα προλάβαινε κάθε μέρα να είναι Πειραιά πριν τα μεσάνυχτα-δεδομένων κ των χερσαίων συγκοινωνιών

zozef
24-05-2013, 22:26
Και στις 7.15 να φυγει το πλοιο δεν θα προλαβαινει να γυρισει στην ωρα του ,γιατι οι καθηστερησεις στην Ικαρια και την Σαμο θα ειναι μεγαλες λογω των επικαθημενων φορτηγων και στη φορτωση και στην εκφορτωση ,στην καλυτερη τον βλεπω απο τις 2,00 και μετα,φυσικα θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις που θα ειναι στην ωρα του Αυτα κατα την προσωπικη μου γνωμη.

thanos75
25-05-2013, 00:09
Πάντως πιστεύω πως στα outbound δρομολόγια θα πάει καλά. Στις επιστροφες όμως, πιστεύω θα πιεστεί αρκετά ειδικά στα δρομολόγια που έχουν κ τη Σάμο

GiannisV
25-05-2013, 10:58
Στίς επιστροφές τουλάχιστον απο Σύρο Μύκονο δεν θα παίρνει καθόλου μερίδιο λόγω των ωρών, μια καλή λύση θα ήταν να περνούσε το Χίος, πιστεύω ειδικά το καλοκαίρι θα ήταν ασφυκτικά γεμάτο θα λύναμε και το πρόβλημα της σύνδεσης Κυκλάδων και Βόρειου Αιγαίου.

sylver23
25-05-2013, 11:17
Η αλήθεια είναι ότι η συζήτηση που κάνουμε καλώς γίνεται, αλλά η εταιρία ΔΕΝ πρέπει να ξανα αλλάξει δρομολόγια για 4-5 (έχω χάσει το λογαριασμό) φορά σε διάστημα 2 μηνών.

thanos75
19-06-2017, 10:49
Ψάχνοτας για ένα δρομολόγιο για Μύκονο στο openseas στις 14 Ιουλίου (ημέρα Παρασκευή), παρατήρησα ότι υπάρχει απογευματινό δρομολόγιο του Hellenic Highspeed για Σύρο-Τήνο-Μύκονο. Επειδή μου έξαψε λίγο την περιέργεια, το έψαξα λίγο και παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο δρομολόγιο φαίνεται να υπάρχει κάθε Παρασκευή του Ιουλίου. Πάντως ακόμα δεν έχει αναρτηθεί στα επίσημα δρομολόγια του site της HSW, αν και δεν πρόλαβα να δω για να είμαι ειλικρινής εάν υπάρχει στο σύστημα κρατήσεων. Ενδιαφέρουσα κίνηση πάντως γιατί ειδικά από τη Σύρο τα ταχύπλοα είχαν λείψει τα τελευταία χρόνια και μακάρι να υπάρχει το δρομολόγιο και άλλες μέρες της εβδομάδας

Espresso Venezia
28-09-2017, 21:57
Από 2/10 το δρομολογιο θα γινεται απο το FF ANDROS ναυλωμένο απο τη Blue Star

Δεν γνωρίζω αν πράγματι το FAST FERRIES ΑΝΔΡΟΣ θα αναλάβει από την Δευτέρα 2/10ου το δρομολόγιο προς Σ-Τ-Μ, και άρα ούτε μπορώ ούτε και θέλω να το αμφισβητήσω.

Θα πρέπει ωστόσο να λάβουμε υπ' όψιν μας ότι το σύστημα (εν προκειμένω το openseas) μέχρι και την Κυριακή 1/10ου δίνει στις 07.30 το SUPERFERRY για την GOLDEN STAR, και από την Δευτέρα 2/10ου το BLUE STAR ΠΑΡΟΣ για την BLUE STAR FERRIES βέβαια.

Espresso Venezia
01-10-2017, 13:21
Δεν γνωρίζω αν πράγματι το FAST FERRIES ΑΝΔΡΟΣ θα αναλάβει από την Δευτέρα 2/10ου το δρομολόγιο προς Σ-Τ-Μ, και άρα ούτε μπορώ ούτε και θέλω να το αμφισβητήσω.

Θα πρέπει ωστόσο να λάβουμε υπ' όψιν μας ότι το σύστημα (εν προκειμένω το openseas) μέχρι και την Κυριακή 1/10ου δίνει στις 07.30 το SUPERFERRY για την GOLDEN STAR, και από την Δευτέρα 2/10ου το BLUE STAR ΠΑΡΟΣ για την BLUE STAR FERRIES βέβαια.

Το BLUE STAR ΠΑΡΟΣ έχει πλέον.... εξαφανιστεί από το δρομολόγια που δίνει το openseas για την γραμμή Π-Σ-Τ-Μ από 2/10ου, και στην θέση του εμφανίζεται το πλοίο..... 00022 (!!!) που λογικά πιά δεν μπορεί να είναι άλλο από το FAST FERRIES ΑΝΔΡΟΣ. Να σημειώσω ακόμα ότι ως εταιρεία του δεν αναφέρεται η BLUE STAR FERRIES (ολογράφως) όπως σε όλα τα υπόλοιπα πλοία της, αλλά η "BSF".

Και δια του λόγου το ακριβές,

184790

thanos75
02-10-2017, 09:00
Από προχτές στο site της BSF αναγράφεται κανονικά το Fast Ferries Andros

https://www.bluestarferries.com/el/%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%AD%CF%88%CF%84%C E%B5-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CE%BC%CE%B1%CF%82/%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D/%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%B1/%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82.html?de stination=&anchor=content-category

αυτή τη στιγμή βρίσκεται κοντά στο ακρωτήριο Τάμελος το παπόρο
(https://www.bluestarferries.com/el/%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%AD%CF%88%CF%84%C E%B5-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CE%BC%CE%B1%CF%82/%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D/%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%B1/%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82.html?de stination=&anchor=content-category)

Espresso Venezia
07-12-2018, 10:25
...εκτακτως...
https://cyclades24.gr/2018/12/dromologia-epibates-syros-paros-blue-star/

Αρα - εάν κατάλαβα καλά- για σήμερα Παρασκευή δεν υπάρχει επιστροφή από Μύκονο-Τήνο-Σύρο προς Πειραιά το απόγευμα, μόνο το σκέλος από Πειραιά με τα ΔΗΛΟΣ και ΑΡΤΕΜΙΣ θα γίνει:02.47-tranquillity:

Ε εντάξει, συμβαίνουν αυτά. Υπάρχει και η Ραφήνα υπάρχουν και άλλες επιλογές. Να κλαίνε οι χήρες (νησιά στις άγονες), να κλαίνε κι οι παντρεμένες (φιλετο-Συροτηνομυκονία) ??? https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

roussosf
07-12-2018, 10:54
Ε εντάξει, συμβαίνουν αυτά. Υπάρχει και η Ραφήνα υπάρχουν και άλλες επιλογές. Να κλαίνε οι χήρες (νησιά στις άγονες), να κλαίνε κι οι παντρεμένες (φιλετο-Συροτηνομυκονία) ??? https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

Το πρόβλημα δεν είναι Αττική με νησιά. Είναι τα νησιά μεταξύ τους