PDA

Επιστροφή στο Forum : Mikue 2 [Odyssee, Οδυσσέας ΙΙ, Γεώργιος Διόγος]



laz94
05-07-2009, 18:09
Το Οδυσσέας ΙΙ εν πλώ...
Η φώτο είναι τραβηγμένη από το Νεφέλη (το 2004 αν δεν κάνω λάθος:confused:)
Ένα πραγματικά όμορφο πλοίο.....

Αφιερωμένη σε όλους τους φίλους από την Αίγινα και σε όσους αρέσει το πλοίο.....:wink:

47826

Υ.Γ. Αυτό το κάγκελο βρίσκεται στο πιο ακατάλληλο σημείο.....:rolleyes::lol:

ApostolosMelis
05-07-2009, 23:18
Καραβάρα!!Σαν κάβουρας!!

rjjjh2004
05-07-2009, 23:20
ήταν που ήταν, μετά τη μετασκευή απόγινε!

PIANOMAN
06-07-2009, 10:05
Φοβερος ο Οδυσσεας, με τρελο καταστρωμα με ξυλινα παγκακια! αν πηγαινες στο κατω σαλονι ηταν εμφανης η διαπλατυνση, φαινονταν που ηταν παλια οι μπαντες του πλοιου. Εκαναν κουλες μετασκευες παλια παντως τωρα κανουν πιο προχειρες! (σχεδιαστικα τουλαχιστον!)

ΑΙΓΙΝΙΤΗΣ
07-07-2009, 22:35
Το Οδυσσέας ΙΙ εν πλώ...
Η φώτο είναι τραβηγμένη από το Νεφέλη (το 2004 αν δεν κάνω λάθος:confused:)
Ένα πραγματικά όμορφο πλοίο.....

Αφιερωμένη σε όλους τους φίλους από την Αίγινα και σε όσους αρέσει το πλοίο.....:wink:

47826

Υ.Γ. Αυτό το κάγκελο βρίσκεται στο πιο ακατάλληλο σημείο.....:rolleyes::lol:

ΠΟΟΟΟΟΠΟΟΟΟ! ΡΕ ΤΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ! ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΈΝΟ ΜΟΥ ΚΑΡΑΒΙ.ΕΙΜΟΥΝ ΠΑΡΩΝ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΑΙΓΙΝΑΣ ΚΑΙ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΘΟΡΙΒΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΚΑΒΟΥΡΑ ΠΙΣΤΥΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑ ΔΩ

T.S.S. APOLLON
07-07-2009, 23:27
F/B Ανοικτου Τυπου Οδυσσεας ΙΙ...

109947

cataman
20-07-2009, 12:24
Πρόσφατα, μετά από ψάξιμο φωτογραφιών από παλιότερα ταξίδια (όταν είμασταν νέοι), ξέθαψα αυτή την φωτογραφία.
Ακριβής ημερομηνία λήψης της φωτογραφίας (όπως είχα γράψει από πίσω της) είναι 13/6/1992. Προορισμός Αίγινα.
Την σκάναρα και σας την χαρίζω.
Η ερώτηση μου, ποιά είναι αυτή η παντόφλα παιδιά???

109948

Panos80
20-07-2009, 12:30
Ειναι το Οδυσσεας ΙΙ. Διακρινεται για το φαρδυ Π πανω απο τη πορτα και ηταν επισης η πιο πλατια παντοφλα στο σαρωνικο.

cataman
20-07-2009, 13:04
Ειναι το Οδυσσεας ΙΙ. Διακρινεται για το φαρδυ Π πανω απο τη πορτα και ηταν επισης η πιο πλατια παντοφλα στο σαρωνικο.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
¶μα ρωτήσω πώς λέγεται το Δελφίνι που με τα βίας διακρίνεται να προηγείται, ζητάω πολλαααααά!! (Πλάκα κάνω).

Αυτό είναι το Nautilia.gr Η μεγαλύτερη και η πιο έγκυρη συλλογή πληροφοριών για ότι πλέει!!!

ΑΙΓΙΝΙΤΗΣ
14-09-2009, 19:37
Καλησπέρα σε όλους τους λάτρες των παντοφλών της Αίγινας.Ξέρουμε που βρίσκεται το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ και το ΕΛΛΑΣ και πως λέγονται δεν τα βρίσκω πουθενά.Ευχαριστώ προκαταβολικά

Apostolos
15-09-2009, 10:17
Καλησπέρα σε όλους τους λάτρες των παντοφλών της Αίγινας.Ξέρουμε που βρίσκεται το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ και το ΕΛΛΑΣ και πως λέγονται δεν τα βρίσκω πουθενά.Ευχαριστώ προκαταβολικά

To ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ μας έχει αφήσει στα ξένα με το όνομα ODYSEE (http://apostolossphotos.fotopic.net/c823046.html)
Για το ΕΛΛΑΣ κάποιος???

BEN BRUCE
19-02-2010, 23:58
ODYSSEAS II στη ροτα για πειραια το 2002

109949

Για τους pantelis 2009, tasos @@@, thanasis 89

PIANOMAN
11-03-2010, 20:16
Ο Οδυσσεας 2 χειμωνας 2003 στο λιμανι της Αιγινας.
8134381344

xara
08-05-2010, 00:31
Το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, με το νεο του όνομα Odyssee και σημαία
Καμπότζης, στο λιμάνι Las Palmas de Gran Canaria, την 15/02/2006.

http://media.shipspotting.com/uploads/thumbs/rw/201194_800/Ship+Photo+Odyssee+%26+Alvena.jpg

Φωτο: http://www.shipspotting.com/ (http://www.shipspotting.com/)

pantelis2009
28-02-2013, 13:15
Φωτογραφία απο πίνακα που υπάρχει στο ναυπηγείο του φίλου Γ. Φραντζή.
Το Οδυσσέας ΙΙ το 1990-91 όταν είχε αγοραστή απο τον Κ. Παπαϊωαννίδη και ο Κος Φραντζής΄(νέος και μπροστά στον καταπέλτη) έκανε αλλαγή στον καταπέλτη. Απ' ότι μου είπε έχει φωτο και απο τη μετασκευή, κάποια στιγμή θα τις πάρω και θα τις δούμε.

139315

ι

BEN BRUCE
28-02-2013, 14:44
Ιστορικοτατη φωτο!

Espresso Venezia
28-02-2013, 20:26
Απ' ότι μου είπε έχει φωτο και απο τη μετασκευή, κάποια στιγμή θα τις πάρω και θα τις δούμε.

Παντελή αν μπορέσεις να βρεις αυτές τις φωτό, θα είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες, όπως και αυτή οπωσδήποτε που μας παρέθεσες.

Να προσθέσουμε και κάποια στοιχεία από το ιστορικό του πλοίου. Κατασκευάστηκε το 1970 με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 3517 και IMO 7031527 στο ναυπηγείο Θ. Ζέρβα, πιθανότατα όμως όχι στο Πέραμα αλλά στα Αμπελάκια Σαλαμίνας (υπάρχουν αναφορές λειτουργίας ναυπηγείου με την ίδια επωνυμία, Θ. Ζέρβα, και στη Σαλαμίνα). Πρώτο του όνομα (μόνο "στα χαρτιά") με το οποίο ξεκίνησε η κατασκευή του, ήταν το ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ, αλλά καθελκύστηκε -και πρωτοταξίδεψε βέβαια- ως ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ. Μετονομάστηκε σε ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ το 1985 και πρέπει εδώ να παραπέμψουμε στην πολύ πιθανή εξήγηση (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24614-%C5-%C3-%D4-%D1-%F0%EB%EF%E9%DC%F1%E9%E1-%C1%F1%E3%EF%F3%E1%F1%F9%ED%E9%EA%EF%FD&p=468029#post468029) αυτού του "ΙΙ" στο όνομα του, από την στιγμή μάλιστα που δεν είχε προυπάρξει άλλη παντόφλα με το όνομα ΟΔΥΣΣΕΑΣ.

Ταξίδεψε όλα του τα χρόνια στις γραμμές από τον Πειραιά προς τα νησιά του Αργοσαρωνικού, και αποδρομολογήθηκε οριστικά στις αρχές του 2005 λόγω συμπλήρωσης 35ετίας. Πουλήθηκε σε χώρα του εξωτερικού, μετονομάστηκε σε ODYSSEE και αναχώρησε από την χώρα μας στα τέλη Ιανουαρίου 2006 με προορισμό την Δυτική Αφρική, όπου και συνεχίζει να δραστηριοποιείται μέχρι και σήμερα με το ίδιο όνομα στην Ισημερινή Γουινέα.

Και μία όμορφη φωτό από τη Σουβάλα (όπως αναφέρεται στο σχόλιο), στην Αίγινα.

ShipSpotting.com (http://www.shipspotting.com/)
http://cdn2.shipspotting.com/photos/small/0/2/1/3120.jpg (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=3120)
© Michael Van Bosch

Panos80
01-03-2013, 08:57
Το πλοιο στη μετασκευη φαρδυνε παρα πολυ. Σε μερικα σημεια στα καταστρωματα φαινοταν απο που ειχε ξεκινησει η προεκταση.

BEN BRUCE
01-03-2013, 11:25
ODYSSEAS II στην πειραικη για το πρωτο δρομολογιο της ημερας το 2002

139356

Apostolos
01-03-2013, 11:39
Στα τελευταια του με τα σηνιάλα της Saronicos και η αναχώρηση του για τα ξένα...

139360139361139362

f/b delfini
11-03-2013, 23:23
Στα τελευταια του με τα σηνιάλα της Saronicos και η αναχώρηση του για τα ξένα...

139360139361139362
Εξαιρετικες ολες! Πάνω που νομιζα οτι δεν θα εβρισκα και αλλες απο το συγκεκριμενο...

Nicholas Peppas
14-03-2013, 13:58
Γεωργιος Διωγος (και Μυκηναι) απο τον Ελευθερο Κοσμο της 1ης Ιανουαριου 1972.

140288

Nicholas Peppas
26-11-2013, 17:20
Μια ομορφη, καθαρη καρτ ποσταλ που θα ευχαριστησει ολους τους φιλους τετοιων πλοιων και θα θυμησει παλιες ημερες. Μαλιστα, μπορει να εχει παρουσιαστει αλλου ηδη αλλα νομιζω οτι εδω τα βλεπουμε και τα τρια πολυ καλα.

Απο αριστερα το πολυ μικρο Παναγία Αρμάτα, μετα το Ελλας και τελος το Γεωργιος Διογος στην αρχικη του μορφη, πριν το αλλαξουν.
154265

Γεωργιος Διογος και Ελλας στις 1 Ιανουαριου 1972 απο τον Ελευθερο Κοσμο.
150735150736

Espresso Venezia
26-12-2013, 14:42
Ενώ στο equasis συνεχίζουμε να βρίσκουμε το πλοίο ακόμα ως ODYSSEE και υπό άγνωστη σημαία (αναφέρεται όμως ως πρώην η σημαία Cambodia με την οποία είχε φύγει από την χώρα μας), τόσο στο shipspotting όσο και στο marinetraffic με όρο αναζήτησης τον αριθμό ΙΜΟ του πλοίου 7031527, βλέπουμε να έχει μετονομαστεί (πρόσφατα μάλιστα) σε MIKUE 2 και υπό νέα σημαία Comoros.

Συνεχίζει βέβαια να δραστηριοποιείται ανάμεσα Ισημερινής Γουινέας και Καμερούν στη Δυτική Αφρική.

Nicholas Peppas
29-01-2014, 04:33
Βιντεο του Οδυσσεας ΙΙ απο το 2004 https://ia600508.us.archive.org/4/items/Hydrofoils_in_action_Greece_June_2004/draagvleugel_egina.ogg

152048152049152050152051

BEN BRUCE
24-02-2015, 20:36
OΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ απο το 2002 και μετα

164493

Espresso Venezia
09-05-2015, 20:21
Είναι βέβαιο ότι το πλοίο είχε καταστεί αγνώριστο σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό, από την αρχική του μορφή ως ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ, μέχρι στην τελική του ως ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ. Το ερώτημα είναι αν σε αυτήν την "εξέλιξη" είχε δεχθεί ενδιάμεσα μία ή δύο μετασκευές.

Το ρωτάω αυτό διότι την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα από το Μοναστηράκι μία καρτ ποστάλ η οποία απεικονίζει παντόφλα δεμένη στην Χαλκίδα (σπάνιο θέαμα οπωσδήποτε). Δυστυχώς δεν μπόρεσα να την ζουμάρω περισσότερο γιατί "σπάει".

166267

Όλη την εβδομάδα που μεσολάβησε έσπασα το κεφάλι μου με συγκρίσεις από το πλουσιότατο .....παντοφλοαρχείο μου, ωστόσο δεν μπόρεσα να ταυτοποιήσω την απεικονιζόμενη παντόφλα με καμμία του Ευβοικού (διαχρονικά), αλλά βρήκα ωστόσο πολλές ομοιότητες με την αρχική μορφή της ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ, συγκριτικό screeshot της οποίας (από φιλμ επικαίρων του 1972) παραθέτω :

166266

Προσωπικά πιστεύω (και δεκτή οπωσδήποτε κάθε αντίρρηση ή επιβεβαίωση) ότι η παντόφλα στην καρτ ποστάλ είναι η ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ σε ενδιάμεση μορφή από την αρχική και την τελική, έχοντας δηλαδή δεχθεί μία πρώτη μετασκευή. Τώρα βέβαια..... όσον αφορά το τι γύρευε δεμένη .....στην Χαλκίδα, αυτό είναι ένα άλλο πολύ καλό ερώτημα !!!!!

aegina
10-05-2015, 13:00
Μονο μια κατασκευη εγινε η παντοφλα στη Χαλκιδα δεν ειναι ο Διογος.

PIANOMAN
11-05-2015, 13:30
κι εγω θα συμφωνησω μαλλον με το ναυτη, δε πρεπει να ειναι ο διωγος αλλωστε μοιαζουν πολυ και θα ηταν μαλλον ανωφελη μια τοσο μικρη αλλα και περιπλοκη μετασκευη να μεγαλωσει τοσο λιγο στις λεπτομερειες και σε τοσα διαφορετικα σημεια. Δειχνουν ιδια σε γραμμες μονο που ο διωγος ειναι να το πω απλα "λιγο μεγαλυτερος παντου" ενω συνηθως στις μετασκευες πεφτει "ψαλιδι" και προσθηκη σε ενα σημειο μονο, η μεταφερεται κανενα σαλονι αυτουσιο σηνυθως ψηλοτερα για να παει το γκαραζ ως τη πρυμνη. Οι λογοι που πιστευω πως δεν ειναι το ιδιο πλοιο ειναι επειδη ο διωγος ειχε κοιλη πρυμνη και οχι επιπεδη οπως η παντοφλα στη χαλκιδα και τα παραθυρα και στα δυο σαλονια ειναι πιο αραια στο Διωγο, που δυσκολα θα εβρισκα το λογο να τα αλλαξουν, αν μεγαλωναν τα σαλονια απλα θα προσεθεταν παραθυρα.Η κυρια διαφορα ειναι οι τουαλετες πισω απο το κατω σαλονι που εχει ο διωγος με τα φινιστρινια, κατα τα αλλα μοιαζουν παρα μα παρα πολυ.

Ellinis
11-05-2015, 14:30
Για την παντόφλα στη Χαλκίδα δεν έχω κάτι να συνεισφέρω, αλλά βλέποντας το screenshot με την πρύμνη του Γ.ΔΙΟΓΟΣ θυμήθηκα αυτή τη φωτογραφία στον Πειραιά γύρω στο 1970...

166331
πηγή (http://flickr.com)

aegina
11-05-2015, 15:45
Και κατι ακομα ποτε ειναι η φωτο στη Χαλκιδα; Ο Διογος ηταν στο κατω μερος της γαστρας του μπλε...

Espresso Venezia
12-05-2015, 21:52
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις.

Και από την στιγμή βέβαια που δύο πολύ καλοί γνώστες των πλοίων του Αργοσαρωνικού συμφωνούν στο ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα δεν είναι το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να τους αμφισβητήσω και να συνεχίσω να επιμένω για το αντίθετο.

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω άλλο ένα στοιχείο, ή αν προτιμάτε παράμετρο, που με έκανε να πιστεύω ότι επρόκειτο για το ίδιο πλοίο. Πιστεύω να συμφωνούμε όλοι, ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ενδιάμεση μορφή από την αρχική και την τελική του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ. Κι αυτό διότι το πρώτο της ντεκ (αυτό του γκαράζ) έχει πολύ μεγάλη ομοιότητα με το αντίστοιχο του ΔΙΟΓΟΣ (έξι παράθυρα και μπροστά τους ένα παραλληλόγραμμο άνοιγμα), ενώ το δεύτερο ντεκ (σαλονιού - γέφυρας) με αυτό του ΟΔΥΣΣΕΑΣ.

Δύο μικρές παρατηρήσεις ακόμα (....για την τιμή των όπλων και χάριν της συζήτησης !!!!!)


Οι λογοι που πιστευω πως δεν ειναι το ιδιο πλοιο ειναι επειδη ο διωγος ειχε κοιλη πρυμνη και οχι επιπεδη οπως η παντοφλα στη χαλκιδα

Αγαπητέ φίλε PIANOMAN, και το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ δεν είχε κοίλη πρύμνη (το εντελώς αντίθετο μάλιστα !!!), ωστόσο είναι βέβαιο ότι ήταν το πρώην ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ !!!! Θέλω να πω δηλαδή, ότι το συγκεκριμμένο επιχείρημα δεν μπορεί να σταθεί, από την στιγμή που κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την υπόθεση (επαναλαμβάνω και τονίζω υπόθεση) η παντόφλα στην Χαλκίδα να είναι το ΔΙΟΓΟΣ που έχει δεχθεί μία πρώτη μετασκευή στην οποία διαπλατύνθηκε (άρα άλλαξε σχήμα και η πρύμνη) και άλλαξε εμφάνιση το ντεκ του σαλονιού - γέφυρας. Προσωπικά πάντως, και από την όση γνώση διαθέτω στα των παντοφλών, θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο (έως και απίθανο), η εικόνα, το αποτέλεσμα ανάμεσα στην αρχική μορφή του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ και την τελική του ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, να οφείλεται αποκλειστικά σε μία και μόνο μετασκευή.


Και κατι ακομα ποτε ειναι η φωτο στη Χαλκιδα; Ο Διογος ηταν στο κατω μερος της γαστρας του μπλε...

Αγαπητέ φίλε aegina, δυστυχώς οι καρτ ποστάλ σπάνια έως και ποτέ αναφέρουν χρονολογία λήψεως των φωτογραφιών, άρα δεν γνωρίζουμε. Τώρα όσον αφορά "το μπλε της γάστρας του ΔΙΟΓΟΣ", δεν θα το σχολιάσω. Είμαι σίγουρος πως και εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να αποτελεί το παραμικρό κριτήριο ομοιότητας ή μη ανάμεσα σε δύο πλοία.

aegina
13-05-2015, 12:52
Συμφωνω οτι το χρωμα δεν ειναι σοβαρο στοιχειο αλλα η παντοφλα της καρτποσταλ εχει διαφορες πολλες μετο Διογος .Το κατω καταστρωμα/ σαλονι δεν ειναι πιο μακρυ της γεφυρας το ιδιο και δεν ξερουμε του ποτε ειναι η καρτποσταλ .Υπαρχει καποιος που να ξερει τις παντοφλες της Ερετριας μηπως και την αναγνωριζει ;

YANNIS AFRATEOS
13-05-2015, 13:12
Και κατι ακομα ποτε ειναι η φωτο στη Χαλκιδα;

Απάντηση:
Παρατηρώντας τα γύρω κτίρια, συμπεραίνεται οτι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη την χρονική περίοδο 1970-1972.

PIANOMAN
14-05-2015, 02:57
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις.

Και από την στιγμή βέβαια που δύο πολύ καλοί γνώστες των πλοίων του Αργοσαρωνικού συμφωνούν στο ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα δεν είναι το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να τους αμφισβητήσω και να συνεχίσω να επιμένω για το αντίθετο.

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω άλλο ένα στοιχείο, ή αν προτιμάτε παράμετρο, που με έκανε να πιστεύω ότι επρόκειτο για το ίδιο πλοίο. Πιστεύω να συμφωνούμε όλοι, ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ενδιάμεση μορφή από την αρχική και την τελική του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ. Κι αυτό διότι το πρώτο της ντεκ (αυτό του γκαράζ) έχει πολύ μεγάλη ομοιότητα με το αντίστοιχο του ΔΙΟΓΟΣ (έξι παράθυρα και μπροστά τους ένα παραλληλόγραμμο άνοιγμα), ενώ το δεύτερο ντεκ (σαλονιού - γέφυρας) με αυτό του ΟΔΥΣΣΕΑΣ.

Δύο μικρές παρατηρήσεις ακόμα (....για την τιμή των όπλων και χάριν της συζήτησης !!!!!)



Αγαπητέ φίλε PIANOMAN, και το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ δεν είχε κοίλη πρύμνη (το εντελώς αντίθετο μάλιστα !!!), ωστόσο είναι βέβαιο ότι ήταν το πρώην ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ !!!! Θέλω να πω δηλαδή, ότι το συγκεκριμμένο επιχείρημα δεν μπορεί να σταθεί, από την στιγμή που κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την υπόθεση (επαναλαμβάνω και τονίζω υπόθεση) η παντόφλα στην Χαλκίδα να είναι το ΔΙΟΓΟΣ που έχει δεχθεί μία πρώτη μετασκευή στην οποία διαπλατύνθηκε (άρα άλλαξε σχήμα και η πρύμνη) και άλλαξε εμφάνιση το ντεκ του σαλονιού - γέφυρας. Προσωπικά πάντως, και από την όση γνώση διαθέτω στα των παντοφλών, θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο (έως και απίθανο), η εικόνα, το αποτέλεσμα ανάμεσα στην αρχική μορφή του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ και την τελική του ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, να οφείλεται αποκλειστικά σε μία και μόνο μετασκευή.



Αγαπητέ φίλε aegina, δυστυχώς οι καρτ ποστάλ σπάνια έως και ποτέ αναφέρουν χρονολογία λήψεως των φωτογραφιών, άρα δεν γνωρίζουμε. Τώρα όσον αφορά "το μπλε της γάστρας του ΔΙΟΓΟΣ", δεν θα το σχολιάσω. Είμαι σίγουρος πως και εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να αποτελεί το παραμικρό κριτήριο ομοιότητας ή μη ανάμεσα σε δύο πλοία.

Φιλτατε espresso venezia να συμπλησωσω κι εγω τα εξης, φυσικα παντα οπως ειπες ....για την τιμή των όπλων και χάριν της συζήτησης !!!!!
Καταλαβαινω τη διευκρινιση σου, αλλα να πω κατι.1) Μιλαμε μονο για τις ωραιες σου φωτογραφιες στο "κουιζ" που εθεσες. Προφανως στη περιπτωση μετασκευης υποθετικα μιλαμε η φωτογραφια στη χαλκιδα θα ηταν προγενεστερη αφου η παντοφλα ειναι πιο μικρη, εαν λοιπον μετασκευαζοταν αυτη η παντοφλα δε θα υπηρχε κανενας σοβαρος λογος να μετασκευαστει η πρυμνη απο επιπεδη σε κοιλη. Αυτο εννουσα γιατι δεν θα υπηρχε κανενα πρακτικο οφελος, αν ηταν θα την εκοβαν απλως για να τη μετακινησουν πιο πισω και φυσικα αποκλειεται να εκοβαν τη πρυμνη που αλλα θα εκοβαν πιο πλωρα απο τις μηχανες για προφανεις τεχνικους λογους. 2) Τωρα θα πω κατι που γνωριζω καλα. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2 εκανε μια γενναια μετασκευη και διαπλατυνση, ολα μαζι. Στη τελευταια του μορφη το κατω σαλονι ειναι το πρωην πανω σαλονι γι αυτο και ηταν πολυ στενο αφηνοντας πολυ χωρο για τα μεγαλα παγκακια που ειχε αριστερα και δεξια του Και αν κοιταγε κανεις το πατωμα, φαινοταν ξεκαθαρα το παλιο πλοιο και η κοιλη πρυμνη που ειχε "εντοιχιστει" στη μετασκευη που εγινε τετραγωνη. αναγκαστικα η πρυμνη εγινε επιπεδη λογω διαπλατυνσης. Αυτο επισης φαινοταν και στο υπολοιπο πλοιο και γκαραζ, το εχω αναρτησει σε παλιοτερο ποστ με δικη μου φωτογραφια που φαινεται και κυκλωνω το παλιο πλοιο στο γκαραζ. Στο πλοιο σιγουρα κοπηκαν οι μπαντες, διαπλατυνθηκε και απο τις δυο μεριες (και επιμηκυνθηκε) και αλλαξε πολυ. Η γεφυρα και το σχεδιο στο πρωτο παραλληλογραμμο διπλα της μαρτυρουν πως ηταν ο Γ. ΔΙΩΓΟΣ και το κατω σαλονι που κρατηθηκε.Ακομα μετονομαστηκε ενα χρονο μετα τη μετασκευη του, οχι ταυτοχρονα με αυτην.Περιπου στο 2000 απεκτησε τα φουγαρα, που μεχρι πριν ντουμανιαζε τους επιβατες που καθοντουσαν εξω απο το κατω σαλονι. Ελπιζω να βοηθησα και να εγινα σαφης.

Nicholas Peppas
14-05-2015, 04:08
Να προσθεσω και εγω μια ακομη φωτογραφια του Διογος μπας και βοηθησει.
166373

Espresso Venezia
14-05-2015, 20:41
Ελπιζω να βοηθησα και να εγινα σαφης.

Σαφέστατος φίλε PIANOMAN, και σε ευχαριστώ πολύ για την κατάθεση των γνώσεων σου όπως και τον φίλο aegina. Προσωπικά για μένα, αυτές οι συζητήσεις, περί .....μυστηρίων, αναγνωρίσεων, συγκρίσεων, είναι κυριολεκτικά το αλατοπίπερο του φόρουμ !!!!

Πάντως, όχι, δεν εννοούσα ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα ήταν το ΔΙΟΓΟΣ στην πρώτη του μορφή (όπως ναυπηγήθηκε), αλλά μετά από μία πρώτη μετασκευή. Και μεταξύ μας, μου φαίνεται παράξενο που την βλέπεις ως μικρή παντόφλα, εμένα μου φαίνεται από κανονική έως και μεγάλη. Τέλος πάντων. Νομίζω πως το συμπέρασμα που βγαίνει, είναι ότι δεν πρόκειται οριστικά για το ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ, και ελπίζω να μπορέσουμε να την ταυτοποιήσουμε στο μέλλον.

PIANOMAN
18-05-2015, 00:10
Σαφέστατος φίλε PIANOMAN, και σε ευχαριστώ πολύ για την κατάθεση των γνώσεων σου όπως και τον φίλο aegina. Προσωπικά για μένα, αυτές οι συζητήσεις, περί .....μυστηρίων, αναγνωρίσεων, συγκρίσεων, είναι κυριολεκτικά το αλατοπίπερο του φόρουμ !!!!

Πάντως, όχι, δεν εννοούσα ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα ήταν το ΔΙΟΓΟΣ στην πρώτη του μορφή (όπως ναυπηγήθηκε), αλλά μετά από μία πρώτη μετασκευή. Και μεταξύ μας, μου φαίνεται παράξενο που την βλέπεις ως μικρή παντόφλα, εμένα μου φαίνεται από κανονική έως και μεγάλη. Τέλος πάντων. Νομίζω πως το συμπέρασμα που βγαίνει, είναι ότι δεν πρόκειται οριστικά για το ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ, και ελπίζω να μπορέσουμε να την ταυτοποιήσουμε στο μέλλον.


σιγουρα, οσοι ειμαστε εδω μεσα απολαμβανουμε τις ας πουμε "αχρηστες πληροφοριες" των μυστηριων-αναγνωριεσεων! Συμφωνω ως προς το αλατοπιπερο! Τωρα, το μικρη ειναι σχετικο. Εκεινα τα χρονια μια παντοφλα σαν το ΕΛΛΑΣ ως αρχικη μορφη και σαν το διωγο η την αγνωστη μεχρι στιγμης παντοφλα της φωτογραφιας τοτε δεν ηταν μικρη. Ειναι μικρη εως μιση απο τις συνομιληκες παντοφλες που μετασκευαστηκαν γενναια. ο διωγος το ελλας ο αποστολος και η εικονιζομενη χωραγαν απο 40 εως 45 οχηματα.Ο διωγος μετα πηγε στα 90 (διπλα) και ο Αιαντας πχ στα 85. Αυτο που εννοουσα ειναι πως η υπερκατασκευη του Διωγου δειχνει μεγαλυτερη και το γκαραζ παρομοιο.Ο διωγος δεχτηκε μια μετσκευη μονο σιγουρα, αλλα ακομα και αν ηταν υποθετικα η ιδια παντοφλα η αρχικη μορφη θα ηταν της χαλκιδας, δε μπορει να μικρυνε το σαλονι του λιγο και παντου μετα απο μετασκευη. Να προσθεσω πως οι πληροφοριες για το διωγο που ξερω ειναι μαλλον βεβαιες, γιατι εκτος γι αυτα που θυμαμαι ιδιοις ομμασι ειμαι σιγουρος, γνωριζω και τον συνταξιουχο εδω και χρονια καπετανιο του που τα ειχε επιβεβαιωσει σε συζητηση που ειχα μαζι του για τον διωγο-οδυσσεα και διαφορες ατελειωτες ιστοριες απο τα φοβερα συμβαντα της τοτε παντοφλογραμμης του Σαρωνικου!

Espresso Venezia
15-06-2015, 11:31
Σπάνια φωτογραφία του πλοίου ως ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ, στην προ μετασκευής - αρχική του μορφή βέβαια, τον Οκτώβριο 1984 προσεγγίζοντας στην Αίγινα (όπως αναφέρει ο σχολιασμός).

ShipSpotting.com (http://www.shipspotting.com/)
http://cdn2.shipspotting.com/photos/small/0/8/3/2264380.jpg (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2264380)
© simonwp

sylver23
10-08-2015, 14:12
Στη Malabo (https://www.flickr.com/photos/pascud/13866402694/in/photolist-8YYGS9-fcBgyj-4qAGca-NUuVw-NV3NK-7BbkUW-2d6VhA-4qFFzu-awGBBm-awDUwH-awDTLP-gU4Tkw-n8jWqw-2d6SNo-9fAptW-qdposD-2d6TGu-2d6Xxq-2d6UR3-2d6YpL-2d6VXY-2d2pcZ-2d2o7p) από το flickr

BEN BRUCE
17-08-2015, 17:16
Το ομορφο και ομοιογενες αισθητικα OΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ το 2002 εξω απο την Πειραικη

168848

sotiris97
09-02-2017, 17:12
Nα πούμε ότι το πλοίο τον τελευταίο καιρό(τουλάχιστον όσο το παρακολουθώ προσωπικά στο AIS) εκτελεί δρομολόγια από την BATA της Ισημερινής Γουινέας προς το λιμάνι Λούμπα νότια του Μαλάμπο.Εκπέμπει με το ίδιο όνομα (Μikue 2) και σαν φορτηγό....

Nicholas Peppas
07-08-2017, 22:54
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ 1978 Φωτογραφος: Gustav Hildebrand

184145

Espresso Venezia
08-08-2017, 09:05
Ωραιοτάτη φωτό αγαπητέ φίλε, και σημαντικοτάτη. Διότι εκτός από το ίδιο το πλοίο του θέματος και την πρύμη αριστερά του ΑΦΑΙΑ, διακρίνουμε ακόμα μία παντόφλα στα δεξιά (και πάνω από την πλώρη του ΔΙΟΓΟΣ) για την οποία δεν υπήρχε καμμία απολύτως μαρτυρία - αναφορά ότι είχε περάσει ποτέ από τα δρομολόγια Πειραιά - νησιά Αργοσαρωνικού. Το χαρακτηριστικό μεγάλο πορτοκαλί ψευτοφουγάρο λογικά (και με την απαραίτητη επιφύλαξη) δεν μπορεί παρά να ανήκει στο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Κ ΙΙ (1972 - ΙΜΟ 7229825 - σημερινό LIMTAS 1 στην Τουρκία).

aegina
09-08-2017, 08:24
Πρεπει να ειναι χειμωνιατικη φωτο παρα περα βλεπουμε το δελφινι καθωες και το μινερβα- αυρα αλλα και το αιγινα.Ομολογω οτι δεν θυμαμαι καμια παντοφλα με πορτοκαλι φουγαρο ισως ηταν καποια εκτακτη δρομολογιση.

Nicholas Peppas
09-08-2017, 16:06
Πρεπει να ειναι χειμωνιατικη φωτο παρα περα βλεπουμε το δελφινι καθωες και το μινερβα- αυρα αλλα και το αιγινα.Ομολογω οτι δεν θυμαμαι καμια παντοφλα με πορτοκαλι φουγαρο ισως ηταν καποια εκτακτη δρομολογιση.

Η φωτογραφια ειναι του Απριλιου 1978 (Πασχα)

pantelis2009
21-09-2018, 08:48
Mikue 2 (e.x ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, Γεώργιος Διόγος). Φωτο του φίλου μου Georges Pop με λεζάντα: Oδυσσεας II – Odysseas II. Αίγινα - Port of Aegina. Kαλοκαίρι - Summer 2003

190353

japetus
10-01-2022, 21:35
Στιγμιότυπο από τη γαλλική ταινία Faille ('Ψεγάδι' στο νετφλιξ) του 1975, γυρισμένη στην Ελλάδα.

201137

Το 'Γεώργιος Διόγος' εμφανίζεται σε διάφορες σκηνές στον Πειραιά, εν πλω αλλά και στο Ναύπλιο όπως εδώ που φαίνεται το Μπούρτζι στο βάθος.
Υπήρξε ποτέ δρομολόγιο για πλοία αργοσαρωνικού που να έφτανε μέχρι εκεί ή να το ναύλωσαν για τις ανάγκες της ταινίας;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-01-2022, 12:14
Στιγμιότυπο από τη γαλλική ταινία Faille ('Ψεγάδι' στο νετφλιξ) του 1975, γυρισμένη στην Ελλάδα.

201137

Το 'Γεώργιος Διόγος' εμφανίζεται σε διάφορες σκηνές στον Πειραιά, εν πλω αλλά και στο Ναύπλιο όπως εδώ που φαίνεται το Μπούρτζι στο βάθος.
Υπήρξε ποτέ δρομολόγιο για πλοία αργοσαρωνικού που να έφτανε μέχρι εκεί ή να το ναύλωσαν για τις ανάγκες της ταινίας;
To πιθανότερο να πήγε εκεί γιά τις ανάγκες της ταινίας.Νομίζω δεν υπήρχαν δρομολόγια γιά παντόφλες.