PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζευς [Zeus - Νίκος Π]



Tasos@@@
19-02-2009, 17:43
ΝΙΚΟΣ Π.
Αλλο ενα κλασσικο φερρυ της Αιδηψου το οποιο αν θυμαμαι καλα γυρω στο 94-95' νομιζω εφυγε για εξωτερικο(οι ημερομηνιες στις φωτο ειναι προφανως λαθος!!:rolleyes:)

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/e5b9daa1.jpg

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/001-5.jpg

Tasos@@@
24-02-2009, 20:22
Το λιμανι της Αιδηψου το1970.Αριστερα ειναι το Αικατερινη Α. δεξια δεν ξερω ποιο ειναι.
Ενταξει εισαι απλα θεος,δεν υπαρχουν λογια...και εψαχνα παλιες φωτο αιδηψου.....να σου πω,εχεις καμια ιδεα για το που κατεληξε ο ΝΙΚΟΣ Π???και αν εχεις καμια φωτο....δεν εχω ιδεα ρε φιλε και θελω πολυ να μαθω γιατι μου αρεσε πολυ αυτο το βαπορι.......

JIMMARG75
24-02-2009, 20:40
Ενταξει εισαι απλα θεος,δεν υπαρχουν λογια...και εψαχνα παλιες φωτο αιδηψου.....να σου πω,εχεις καμια ιδεα για το που κατεληξε ο ΝΙΚΟΣ Π???και αν εχεις καμια φωτο....δεν εχω ιδεα ρε φιλε και θελω πολυ να μαθω γιατι μου αρεσε πολυ αυτο το βαπορι.......
Απ'οτι εμαθα πουληθηκε το 1998 στην Σαρδηνια,εκει που πηγε και το ΔΙΑΝΑ.

Tasos@@@
24-02-2009, 20:42
Απ'οτι εμαθα πουληθηκε το 1998 στην Σαρδηνια,εκει που πηγε και το ΔΙΑΝΑ.

Σ'ευχαριστω πολυ για την υπερβολικα γρηγορη απαντηση!!!!!Θα το ψαξω και βλεπουμε γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα στοιχειο.....

Tasos@@@
17-12-2009, 02:13
Νικος Π. Ενα φερρυ στο οποιο δεν εχουμε αναφερθει σχεδον καθολου,παροτι υπηρετησε αξια την γραμμη για πολλα χρονια...με αρκετη χωρητικοτητα,στο σχημα του κουτιου:D,αλλα και πολυ καλοταξιδο.γυρω στο 1996 πουληθηκε στην Ιταλια
Αφιερωμενη σε ολους τους παντοφλαδες.

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/3361777b.jpg

Stefanos13
17-01-2013, 21:07
ZEUS... ex Νίκος Π :fat:
Τυχαία εκεί που έψαχνα βρήκα σ'αυτό το site: http://myship.com/imo/8952950/ZEUS το Νίκος Π. Αν ήτανε πανέμορφο το πλοίο... οι Ιταλοί φίλοι μας το έκαναν μια Ιταλίδα πραγματικά καλλονή!!!! Για την ακρίβεια ένα πανέμορφο μικρό Δία(ZEUS).

pantelis2009
18-01-2013, 09:52
Υπέροχη φωτο φίλε Stefanos13 και σ'ευχαριστούμε.
Όπως γράφει κάτω απο τη φωτο είναι κατασκευής 1980 και να πώ ότι κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη στο Πέραμα.

Stefanos13
19-01-2013, 01:42
Μακάρι να βλέπαμε και τις υπόλοιπες ξενιτεμένες παντοφλίτσες μας σε καλύτερη κατάσταση και απ'ότι τις αφήσαμε όπως το συγκεκριμένο, που ομολογώ για τα 33 χρονάκια του είναι σαν καινούργιο. Πάντως το κιτρινάκι του πάει πολύ!!!

SteliosK
08-04-2014, 03:21
Φωτογραφίες της παντοφλίτσας από τη Σικελία όπου δραστηριοποιείται μέχρι σήμερα με εταιρεία την Traghetti delle Isole S.P.A.

154225 154224
http://www.marinetraffic.com/gr/photos/of/ships/photo_keywords:8952950/ship_name:ZEUS
http://www.traghettidelleisole.it/en/AboutUs/tabid/127/Default.aspx

pantelis2009
18-07-2014, 08:40
Ευχαριστούμε φίλε SteliosK για τα ωραία σου. Συνέχισε με αμείωτο ρυθμό.:fat:

BEN BRUCE
14-10-2014, 20:47
Στιγμες ZEUS απο το navi e armatori

160642160643160644160645

.....και κλασικα οπως σχεδον σε ολα τα ιταλικα φερυ δεν υπαρχει τεντα για τον ηλιο

pantelis2009
15-10-2014, 07:30
Εγώ εκείνο που βλέπω φίλε Κώστα και δεν φαίνεται σε καμία άλλη φωτο, είναι ότι του έχουν φτιάξει καταπέλτη στην πρύμη.
Δεν νομίζω να τον είχε όταν το αγόρασαν από Ελλάδα, γιατί τέτοιοι καταπέλτες έγιναν σε ferryboat το 1998-2000 και ήταν στα ....μεγάλα τελευταία μονόπλωρα, πριν επικρατήσουν τα αμφίπλωρα.
Έτσι να αναφέρουμε μερικά Ολύμπιος Ζεύς (e.x Μαργαρίτα ΙΙ), Μακεδονία ΙΙ, Le Gamba (e.x Κυριάκος), ’γιος Παντελεήμων (e.x Ιωάννης Αποστόλης ΙΙ), Αίαντας, Βάσος, Ψυττάλεια ΙΙ. Ελπίζω να μην ξέχασα κανένα.:fat:

BEN BRUCE
15-10-2014, 08:51
....και στο EOLO πρωην ΔΙΑΝΑ εχουν κατασκευασει πρυμιο καταπελτη

pantelis2009
15-10-2014, 15:40
’ραγε ποιο έτος να κατασκεύασαν τον καταπέλτη????? Εσύ έχεις πάρε δώσε με τους Ιταλούς, μπορείς να μάθεις????

meganisi
23-10-2014, 21:12
Αχ Παντελή θα σε μαλωσω :fat: :fat: . Το ΜΕΓΑΝΉΣΙ ΙΙ ( ex ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΙΙ) είναι της φουρνιας με πόρτα πίσω!

pantelis2009
24-10-2014, 08:55
Αχ Παντελή θα σε μαλωσω :fat: :fat: . Το ΜΕΓΑΝΉΣΙ ΙΙ ( ex ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΙΙ) είναι της φουρνιας με πόρτα πίσω!
Έχεις δίκιο φίλε μου. Να που ξέχασα:fat:

avvachrist
31-10-2014, 01:10
Επίσης αγαπητέ Παντελή και το Μελίνα (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?150506-Melina-%CC%E5%EB%DF%ED%E1) που βρισκόταν στο Ρίο είχε πρύμιο καταπέλτη.

Espresso Venezia
01-01-2016, 22:46
Πρόσφατη φωτό του πλοίου, την τελευταία ημέρα του 2015, στην Φαβινιάνα της Σικελίας.

ShipSpotting.com (http://www.shipspotting.com/)
http://cdn2.shipspotting.com/photos/small/3/4/9/2386943.jpg (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2386943)
© det

Espresso Venezia
06-03-2016, 20:19
Εκπληκτικές, ιστορικές φωτογραφίες του πλοίου από την ημέρα της καθέλκυσης του στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη του Περάματος εν έτει 1980, βλέπουμε στον παρακάτω σύνδεσμο.

http://costasa49.wix.com/nafpigioperama#!-/cdjg

Παρατηρούμε πόσο μικρό ήταν στην πρώτη του μορφή, πόσο "πρωτότυπο" σχεδιαστικά, όπως ακόμα και ότι έφερε εκ κατασκευής του καταπέλτη και στην πρύμη. Σε αυτήν την μορφή όμως δεν έμεινε για μεγάλο χρόνο, κάτι λογικό αν αναλογιστούμε ότι ήταν αρκετά μικρό για την εποχή του. Μόλις δύο χρόνια αργότερα, το 1983, μετασκευάστηκε (διαπλάτυνση και επιμήκυνση) στο ίδιο ναυπηγείο στην τελική του μορφή.

pantelis2009
07-03-2016, 08:02
Άρα το ......θέμα με τον καταπέλτη στην πρύμη .....έχει ξεκινήσει από παλαιά και προφανώς στην Ιταλία τον δουλεύουν, γιατί εδώ (εγώ προσωπικά) δεν έχω δει να δουλεύει.

apost
18-02-2017, 21:49
Επιστροφή για το πλοίο στην γενέτειρα του μετα απο τόσα χρονια

Espresso Venezia
19-02-2017, 09:34
Αναπάντεχη και πολύ ευχάριστη η είδηση σου φίλε apost. Θα περιμένουμε αν τυχόν έχεις ή υπάρξουν και περισσότερες σχετικές πληροφορίες.

Espresso Venezia
19-02-2017, 18:27
Επιστροφή για το πλοίο στην γενέτειρα του μετα απο τόσα χρονια

Φίλε apost, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις πληροφορίες σου, μήπως το ΖΕΥΣ για το οποίο άκουσες, δεν είναι το πλοίο του παρόντος θέματος, δηλαδή το ZEUS της Ιταλίας (πρώην ΝΙΚΟΣ Π) αλλά το ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΖΕΥΣ της Καλύμνου για το οποίο μας έγραψε σήμερα ο Παντελής ότι :


Εμένα τώρα έσκασε η είδηση ότι πλοιοκτήτες από το Ρίο αγόρασαν από την Κάλυμνο το Ολύμπιος Ζεύς ​και θα τους παραδοθεί στα Τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Για να δούμε ......τι θα δούμε?????

Το λέω γιατί απλά μου φαίνεται κάπως πολύ μεγάλη σύμπτωση μέσα σε μία ημέρα να έσκασαν δύο πληροφορίες για δύο διαφορετικά "ΖΕΥΣ".

apost
19-02-2017, 20:47
Φίλε apost, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις πληροφορίες σου, μήπως το ΖΕΥΣ για το οποίο άκουσες, δεν είναι το πλοίο του παρόντος θέματος, δηλαδή το ZEUS της Ιταλίας (πρώην ΝΙΚΟΣ Π) αλλά το ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΖΕΥΣ της Καλύμνου για το οποίο μας έγραψε σήμερα ο Παντελής ότι :



Το λέω γιατί απλά μου φαίνεται κάπως πολύ μεγάλη σύμπτωση μέσα σε μία ημέρα να έσκασαν δύο πληροφορίες για δύο διαφορετικά "ΖΕΥΣ".




Ο καιρός θα μας δείξει αν και είναι πολύ βάσιμες οι πληροφορίες μου

Espresso Venezia
05-03-2017, 12:47
Αν βασιστούμε στο ιστορικό του από το marinetraffic, το πλοίο είναι εκτός δρομολογίων από την 31η Δεκεμβρίου, και παραμένει σε ακινησία στο λιμάνι Trapani της Σικελίας.

Espresso Venezia
29-03-2017, 22:10
Στο σημερινό ΣΑΣ έχει κατατεθεί αίτημα από την εταιρεία του ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΖΕΥΣ το οποίο αφορά σε :


ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΛΥΜΝΟΣ – ΜΑΣΤΙΧΑΡΙ (ΚΩ) ΑΠΟ 26-03-2017 ΕΩΣ 31-10-2017

Λογικά λοιπόν, ή ναυάγησε η αγορά του από εταιρεία που το προόριζε για την γραμμή του Ρίου, ή αυτή θα πραγματοποιηθεί μετά το τέλος της τρέχουσας δρομολογιακής περιόδου.

Δεν υπάρχει πώληση του πλοίου, είναι το Ζευς της Ιταλίας και η παραλαβή σε λίγες μέρες!! !!

Ε μιας και ακούγεσαι τόσο σίγουρος φίλε apost, ας το αναφέρουμε και στο σωστό θέμα του πλοίου, και ας περιμένουμε και την έμπρακτη επιβεβαίωση.

sotiris97
30-03-2017, 13:29
Παρεπιπτοντως το πλοίο έδωσε σήμερα στίγμα στο AIS πριν καμία ώρα από το τελευταίο του που ήταν στις 31 Δεκεμβρίου 2015.....για να δούμε......

pantelis2009
01-04-2017, 17:48
Ο καιρός θα μας δείξει αν και είναι πολύ βάσιμες οι πληροφορίες μου

Όπως τα λες είναι φίλε apost και έχεις απόλυτο δίκιο. Οι πληροφορίες μου δε .....λένε ότι στις 06/04/2017 θα φύγει το πλήρωμα να πάει Ιταλία για να το φέρουν.Οπότε πρώτα θα έρθει από Πέραμα ή Σαλαμίνα και θα το δούμε.....πάλι από κοντά.

Espresso Venezia
01-04-2017, 19:33
Να ευχαριστήσουμε λοιπόν τον φίλο apost που πρώτος μας έδωσε την πληροφορία για την επιστροφή του πλοίου στα "πάτρια ύδατα", αλλά και εσένα Παντελή που την επιβεβαιώνεις. Λογικά λοιπόν, εφόσον το πλήρωμα παραλαβής του θα αναχωρήσει την 6η Απριλίου, το φέρρυ θα κάνει Πάσχα στην Ελλάδα μετά από πολλά χρόνια (άνευ απροόπτου φυσικά).

Να πούμε τώρα, έτσι για την ιστορία των Ελληνικών πλοίων ανοικτού τύπου, ότι το ZEUS (ΝΙΚΟΣ Π) θα είναι το τέταρτο φέρρυ που επιστρέφει για να ξαναδουλέψει στην χώρα μας μετά από πώληση στο εξωτερικό. Τα άλλα τρία ήταν τα ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ, ΚΑΠΕΤΑΝ ΒΑΓΓΕΛΗΣ, και πρόσφατα το ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (νυν ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΙΙ). Δεν συμπεριλαμβάνω τα ΒΙΚΤΩΡΙΑ και ΜΙΧΑΗΛ Α τα οποία επέστρεψαν μεν στην χώρα μας επίσης μετά από πώληση τους στο εξωτερικό, αλλά υπό ξένη σημαία και δεν ξαναδρομολογήθηκαν ως Ε/Γ-Ο/Γ σε πορθμειακή γραμμή. Και επίσης ας μην ξεχάσουμε και μία ιδιάζουσα περίπτωση, πλοίου μας που πουλήθηκε στο εξωτερικό (Τουρκία), αλλά δουλεύει και στην Ελλάδα αφού συνδέει σε πορθμειακή γραμμή τις δύο χώρες, και δεν είναι άλλο από το CHIOS (ΑΓΙΟΣ ΓΙΩΡΓΗΣ).

sotiris97
01-04-2017, 20:12
Γιώργο να προσθέσω το ’ντζελα και τον Αγ.Κωνσαντινο του Ρίου που είχαν πάει Νιγηρία και ξαναγύρισαν πρώτου πωληθούν μια και καλή ξανά στην Αφρική....Τέλος πάντων με το καλό να ξαναγυρίσει το πλοίο και για να δούμε τι αλλαγές θα γίνουν ....

Espresso Venezia
01-04-2017, 21:14
Φίλε sotiris97 αν θέλεις και εσύ, ας μην επιβαρύνουμε το παρόν θέμα με την γενική μας συζήτηση, και ας την συνεχίσουμε εδώ όπου και σου έχω ήδη απαντήσει (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?89-%C5%C3-%CF%C3-%C1%ED%EF%E9%F7%F4%EF%FD-%F4%FD%F0%EF%F5-(Open-Type-Ferries)&p=586150#post586150).

Εδώ, ας επαναλάβουμε απλά την επιβεβαιωμένη πλέον είδηση που αφορά στην σίγουρη επιστροφή του ZEUS (ΝΙΚΟΣ Π) και πάλι στην Ελλάδα από την Ιταλία.

sotiris97
01-04-2017, 21:44
Να πούμε ότι το πλοίο έχει περάσει και από τη γραμμή του Ρίου-Αντίρριου στις αρχές του 80 νομίζω 83'-84' και αρχικά προοριζόταν για τη γραμμή της Πρέβεζας -Ακτίου αλλά δεν πήγε και κατέληξε στο Ρίο..πάντως έκατσε λίγο δεν ξερό πόσο και την ιστορία από κει και πέρα τη γνωρίζετε ....

Espresso Venezia
01-04-2017, 21:57
Πολύ σωστά φίλε Σωτήρη, με την μόνη διαφορά ότι πρωτοδρομολογήθηκε στο Ρίο άμεσα μετά την ολοκλήρωση του. Για του λόγου το αληθές, και για να σου κάνω και ένα ...δωράκι (!!!) ορίστε μία σπανιοτάτη φωτογραφία του (μου την είχε υποδείξει εδώ και αρκετό καιρό φίλος ναυπηγός) με το πλοίο στην πρώτη του μορφή, φυσικά προ μετασκευής, εν έτει 1981 στο Ρίο (ή μήπως είναι στο Αντίρριο ???), εκεί δηλαδή που θα το ξαναβλέπουμε πάλι μετά λίγο καιρό !!!

182143
Πηγή : flickr - grenvillelawrence

sotiris97
01-04-2017, 22:05
Καταπληκτική φώτο φίλε Γιώργο και ευχαριστώ!!!!!!...Η φώτο να σου λύσω την απορία είναι στο Ρίο και μάλλον στην ανατολική προβλήτα.....πάντως θυμάμαι που όλοι γελάγανε όταν εβαζε μια νταλίκα μέσα όλο το καραβάκι ''καθόταν'' στη στιγμή!!!

apost
01-04-2017, 23:14
Γύρο στης 10 Απριλίου το ταξίδι της επιστροφής

Στην φωτο πιο πάνω να και το Βικτώρια ρε φίλε ωραία Χρόνια τοτε

Espresso Venezia
11-04-2017, 09:59
Το πλοίο στο Σ/Κ που μεσολάβησε από το τελευταίο του σήμα στο AIS (πρωί Σαββάτου), έφυγε από το λιμάνι του Trapani και βρίσκεται πλέον στο Παλέρμο της Σικελίας. Λογικά εκεί θα γίνει η παραλαβή του και το ξεκίνημα της επιστροφής του στην χώρα μας ??? Το παρακολουθούμε συνεχώς και θα ενημερώνουμε.

pantelis2009
14-04-2017, 10:09
Έφυγε πάλι από το Παλέρμο και πήγε ....πάλι στο Trapani:boxing:

Espresso Venezia
14-04-2017, 11:23
Πλάκα μας κάνει πασχαλιάτικα ??? Το περίεργο πάντως, είναι ότι και όταν πήγε (???) στο Παλέρμο, και τώρα που εμφανίζεται πάλι στο Τράπανι, δεν καταγράφηκαν καθόλου οι πορείες του στο AIS. Δεν ξέρω τι γίνεται, αν δεν είχαμε επιβεβαιώσει την πληροφορία του φίλου apost με αξιοπιστότατο άνθρωπο της γραμμής του Ρίου, θα αναρωτιόμουν μπας και τελικά είναι .....ράδιο αρβύλα η επιστροφή του πλοίου στην Ελλάδα.

Any way, νομίζω αρκετά ασχοληθήκαμε. Σε τελική ανάλυση, αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθεί, αλλιώς ......θα μείνει εκεί που είναι !!!

apost
14-04-2017, 15:05
Πλάκα μας κάνει πασχαλιάτικα ??? Το περίεργο πάντως, είναι ότι και όταν πήγε (???) στο Παλέρμο, και τώρα που εμφανίζεται πάλι στο Τράπανι, δεν καταγράφηκαν καθόλου οι πορείες του στο AIS. Δεν ξέρω τι γίνεται, αν δεν είχαμε επιβεβαιώσει την πληροφορία του φίλου apost με αξιοπιστότατο άνθρωπο της γραμμής του Ρίου, θα αναρωτιόμουν μπας και τελικά είναι .....ράδιο αρβύλα η επιστροφή του πλοίου στην Ελλάδα.

Any way, νομίζω αρκετά ασχοληθήκαμε. Σε τελική ανάλυση, αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθεί, αλλιώς ......θα μείνει εκεί που είναι !!!

Θα δείτε θα δείτε μην αγχώνεστε τόσο βρε παιδιά

Espresso Venezia
14-04-2017, 15:32
Κανένα απολύτως άγχος δεν έχουμε φίλε μου apost, μα κανένα απολύτως πίστεψε με. Ούτε δικό μας είναι το ...παπόρο, ούτε λεφτά μας χρωστάνε οι πλοιοκτήτες του, ούτε και κανέναν .....ξενιτεμένο συγγενή μας περιμένουμε να μας φέρει από τα ξένα !!!

Αν παρ' όλα αυτά κάποιος θα πρέπει να έχει ντε και καλά άγχος, αυτός θα πρέπει να είσαι εσύ, που πρώτος ανήγγειλες την επιστροφή του πλοίου, προσδιόρισες την αναχώρηση του από την Σικελία για τις 10 Απριλίου, και άπό ότι είδα .....κάπου αλλού έγραψες (μετά βεβαιότητος) ότι είχε πάει στο Παλέρμο για να παραληφθεί και να ξεκινήσει για την Ελλάδα.

Μην είσαι λοιπόν ειρωνικός, καλό Πάσχα να 'χουμε https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png και όπως έγραψα και στο ποστ μου "αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθεί, αλλιώς ......θα μείνει εκεί που είναι !!!"

pantelis2009
21-04-2017, 11:57
Οι πληροφορίες λένε ότι το πλήρωμα που θα το φέρει Ελλάδα ....ήδη είναι στη Σικελία. Καλή επιστροφή.

apost
21-04-2017, 14:14
Οι πληροφορίες λένε ότι το πλήρωμα που θα το φέρει Ελλάδα ....ήδη είναι στη Σικελία. Καλή επιστροφή.
Απλά καθυστερούν με τα χαρτιά του το αργότερο Τρίτη θα ξεκινήσει Ελλάδα

apost
22-04-2017, 08:33
Πλάκα μας κάνει πασχαλιάτικα ??? Το περίεργο πάντως, είναι ότι και όταν πήγε (???) στο Παλέρμο, και τώρα που εμφανίζεται πάλι στο Τράπανι, δεν καταγράφηκαν καθόλου οι πορείες του στο AIS. Δεν ξέρω τι γίνεται, αν δεν είχαμε επιβεβαιώσει την πληροφορία του φίλου apost με αξιοπιστότατο άνθρωπο της γραμμής του Ρίου, θα αναρωτιόμουν μπας και τελικά είναι .....ράδιο αρβύλα η επιστροφή του πλοίου στην Ελλάδα.

Any way, νομίζω αρκετά ασχοληθήκαμε. Σε τελική ανάλυση, αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθεί, αλλιώς ......θα μείνει εκεί που είναι !!!


Τέλος και η ράδιο αρβύλα μιας και το πλοίο ύψωσε την ελληνική σημαια (https://www.marinetraffic.com/gr/ais/details/ships/shipid:274858/mmsi:240020300/imo:8952950/vessel:ZEUS)
Μήπως πρέπει το πλοίο να μεταφερθεί στα ανοιχτού τύπου της Ελλάδας

Espresso Venezia
22-04-2017, 09:49
Φίλε apost σε ευχαριστούμε πολύ για την ευχάριστη πληροφορία της ύψωσης Ελληνικής σημαίας.

Επιτέλους, και μία απόδειξη ότι το πλοίο θα επαναπατρισθεί. Όσο για την "ράδιο αρβύλα" που λες, άστα να πάνε καλέ μου φίλε, πολύ μας ταλαιπώρησε και συνεχίζει βέβαια να μας ταλαιπωρεί. Από το "θα αναχωρήσει από την Σικελία την Δευτέρα 10 Απριλίου", πέρασαμε στο "την Τρίτη 25 Απριλίου το αργότερο", ενώ σε άλλο φόρουμ είχα διαβάσει και "την Παρασκευή 21 Απριλίου" αλλά και "την Τρίτη 25 Απριλίου στο...... περίπου" !!!!!!!

Και να πεις ότι τα γράφανε αυτά διαφορετικοί άνθρωποι, θα έλεγα ότι είχαν διαφορετικές πληροφορίες, αλλά να τα γράφει μόνο ένας, ε όπως και να το κάνεις είναι "ράδιο αρβύλα" και μάλιστα αρβύλα νούμερο .....48 !!!!!! :angel:

apost
22-04-2017, 09:56
Απλά ξέρεις ότι η αγοραπωλησίες έχουν και κάποιες διαδικασίες και πόσο μάλλον να γινουγίνουν ολες οι ενέργειες και τα απαιτούμενα για την αγορά του εξάλλου οι υπηρεσίες και η γραφειοκρατία Δεν μπορει κανεις να την προβλέψει

Espresso Venezia
22-04-2017, 10:06
Πολύ πολύ σωστά, έχεις απόλυτο δίκιο.

Γι αυτό όμως, από την στιγμή που γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πάντα διαδικασίες και απρόβλεπτοι παράγοντες στην παραλαβή ενός πλοίου, καλό θα είναι να είμαστε επιφυλακτικοί σε αυτά που γράφουμε. Θα μπορούσαμε κάλιστα να είχαμε μείνει στην πληροφορία αγοράς του πλοίου από Ελληνική εταιρεία και επιστροφής του στην χώρα μας, την οποία όπως είχαμε αναγνωρίσει (και σε είχαμε ευχαριστήσει) πρώτος εσύ έγραψες και κατόπιν την επιβεβαίωσε μέσω άλλης πηγής και ο Παντελής, και να είχαμε αποφύγει όλη αυτήν την παράθεση διαφόρων ημερομηνιών.

Τέλος καλό λοιπόν και όλα καλά, τουλάχιστον από την μεριά μου. Και ας περιμένουμε να δούμε και έμπρακτα πότε θα ....δεήσει επιτέλους το ευλογημένο το παπόρι https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png να αναχωρήσει για το ταξίδι της επιστροφής του.

Espresso Venezia
22-04-2017, 12:18
.....το πλοίο ύψωσε την ελληνική σημαια (https://www.marinetraffic.com/gr/ais/details/ships/shipid:274858/mmsi:240020300/imo:8952950/vessel:ZEUS).....

Αναρωτιέμαι τώρα, από την στιγμή που είδαμε στο AIS την αλλαγή σημαίας, αλλά όχι προς το παρόν νέο όνομα, μήπως τελικά δεν μετονομαστεί το πλοίο.

Και προσωπικά βλέπω πολλούς λόγους για να μην γίνει κάτι τέτοιο. Και ελληνικότατο είναι το ΖΕUS, και όμορφο, ούτε διαδικασίες μετονομασίας θα πρέπει να γίνουν, ούτε τα ανάγλυφα γράμματα στα ακρόπλωρα θα πρέπει να ξηλωθούν (ή ακόμα χειρότερα να παραμείνουν και το νέο μόνο να βαφτεί), και το όνομα του με Ελληνικούς χαρακτήρες, ΖΕΥΣ, θα μπορούσε να μπει στον καθρέφτη κάτω από την γέφυρα, κάτι άλλωστε που συνηθίζεται σε πολλές ελληνικές παντόφλες και αμφίπλωρα.

Αλλά βέβαια, σαφώς δεν αποφασίζουμε εμείς, απλά λέμε την γνώμη μας.

Espresso Venezia
29-04-2017, 10:26
Παραμένει στην Σικελία το πλοίο, και στην ίδια θέση στο λιμάνι Τράπανι, το δε Ελληνικό πλήρωμα παραλαβής του πρέπει ήδη να έχει συμπληρώσει δώδεκα ημέρες παραμονής του εκεί.

Αν δεν υπήρξε και κάποια άλλη εκκρεμότητα εκτός των γραφειοκρατικών διαδικασιών, λογικά ούτε μέσα στο τριήμερο της Πρωτομαγιάτικης αργίας πρόκειται να αναχωρήσει για την χώρα μας.

pantelis2009
18-05-2017, 17:36
Πριν από λίγο το Zeus έφυγε από το Τραπάνι με προορισμό Πειραιά. Καλή συνέχεια σε όλους.

apost
18-05-2017, 18:29
Πριν από λίγο το Zeus έφυγε από το Τραπάνι με προορισμό Πειραιά. Καλή συνέχεια σε όλους.
Ασ το βάλουμε λοιπόν στα ανοιχτά τύπου στην Ελλάδα

Espresso Venezia
18-05-2017, 19:46
Με το καλό η επιστροφή του πλοίου στα πάτρια εδάφη και ύδατα.

Όσον αφορά τώρα το ταξίδι του, η συσκευή AIS του εκπέμπει άφιξη (ETA) στον Πειραιά (PIRAEUS GREECE) την Δευτέρα (22/5ου) το πρωί. Πράγμα που σημαίνει ότι πιθανόν να κάνει κάποια στάση στο Ρίο είτε για κάποια "μικρουποδοχή" είτε για να πάρει κάποια αυτοκίνητα των μελών του πληρώματος, είτε ακόμα και για ανεφοδιασμό σε καύσιμα. Και το λέω αυτό διότι αν έκανε το ταξίδι προς τον Πειραιά "non stop" έστω και με την χαμηλή ταχύτητα των 8 Knots περίπου που πλέει μέχρι αυτήν την ώρα, θα ήταν στα πέριξ του μεγάλου μας λιμανιού την Κυριακή το μεσημέρι.

Όπως και να 'χει πάντως, καλό ταξίδι να έχουν οι άνθρωποι και καλή επιστροφή.

sotiris97
19-05-2017, 14:56
Πάντως εγώ Γιώργο μόλις ρώτησα ένα μέλος του πληρώματος και μου είπε ότι θα πάνε κατευθείαν για επισκευή ...δεν θα σταματήσουν Ρίο καθόλου.....για να δούμε και τι επισκευές ή πιθανές αλλαγές θα γίνουν!!!

Espresso Venezia
19-05-2017, 18:31
Φίλε Σωτήρη αφού έτσι σου είπανε, σίγουρα έτσι θα είναι , δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. Εγώ απλά έκανα μία υπόθεση και εξήγησα και τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτή.

Espresso Venezia
21-05-2017, 07:18
Επιστροφή στην πατρίδα λοιπόν μετά από είκοσι χρόνια, και χθες το βράδυ γύρω στις 22.30 πέρναγε κάτω από την γέφυρα Χαρίλαος Τρικούπης και τα παλιά λημέρια του στο Ρίο. Με την είσοδο του στον Κορινθιακό, μείωσε αισθητά την ταχύτητα του με αποτέλεσμα να καταπλέει αυτήν την ώρα στον Ισθμό της Κορίνθου.

pantelis2009
21-05-2017, 15:58
Επιστροφή λοιπόν όπως λές φίλε Γιώργο μετά από 20 χρόνια. Στις 13.30 το Zeus ήταν ανοικτά από την Αταλάντη και στις 13.45 πέρναγε μπροστά μου από την Κυνόσουρα που είχα πάει για να το υποδεχτώ. Έχει πάει μπροστά από το ναυπηγείο Φραντζή, αλλά οι πληροφορίες μου λένε ότι δεν θα βγει εκεί, οπότε η στου Κελαιδή ή στου Μεταξά. Καλή συνέχεια στο πλήρωμα.

183134

Espresso Venezia
21-05-2017, 16:59
Ωραία φωτό Παντελή, ευχαριστούμε, και καλώς ήρθε το πλοίο στα μέρη μας !!!

Όπως τα λες, ανάμεσα των ναυπηγείων Κελαιδή - Φραντζή είναι το πλοίο, πλαγιοδετημένο στο γνωστό μας εφοδιαστικό ΜΑΝΤΟΥΔΙ που είδαμε μαζί χθες, και -όπως μεταξύ μας είχαμε προβλέψει- λογικά στου Κελαιδή θα βγει (εξ' άλλου του Μεταξά είναι πλέον ανενεργό τα τελευταία χρόνια).

leo85
21-05-2017, 19:45
Καλώς μας ήρθε το ξενιτεμένο.

Espresso Venezia
26-05-2017, 22:44
Εξακολουθεί το πλοίο να βρίσκεται στο ναυπηγείο Κελαιδή στο Πέραμα, αλλά αν "διαβάζω" σωστά το σήμα του στο AIS, δεν πρέπει να έχει τραβηχτεί ακόμα έξω.

Espresso Venezia
27-05-2017, 22:11
183276__183277
Πέραμα - 27/05/2017

Νάτο λοιπόν το όμορφο φέρρυ ξανά πίσω στα μέρη τα γνωστά, στο Πέραμα, πλαγιοδετημένο στην προβλήτα των ναυπηγείων του Φραντζή και μόλις λίγες δεκάδες μέτρα μακριά από το ναυπηγείο Τσορτανίδη (σημερινό ΕΛΘΩΜ) όπου κατασκευάστηκε το 1980.

183274__183275__183278
Πέραμα - 27/05/2017

Όσον αφορά το όνομα του, για το οποίο είχα εκφράσει την γνώμη μου,


Αναρωτιέμαι τώρα, από την στιγμή που είδαμε στο AIS την αλλαγή σημαίας, αλλά όχι προς το παρόν νέο όνομα, μήπως τελικά δεν μετονομαστεί το πλοίο.

Και προσωπικά βλέπω πολλούς λόγους για να μην γίνει κάτι τέτοιο. Και ελληνικότατο είναι το ΖΕUS, και όμορφο, ούτε διαδικασίες μετονομασίας θα πρέπει να γίνουν, ούτε τα ανάγλυφα γράμματα στα ακρόπλωρα θα πρέπει να ξηλωθούν (ή ακόμα χειρότερα να παραμείνουν και το νέο μόνο να βαφτεί), και το όνομα του με Ελληνικούς χαρακτήρες, ΖΕΥΣ, θα μπορούσε να μπει στον καθρέφτη κάτω από την γέφυρα, κάτι άλλωστε που συνηθίζεται σε πολλές ελληνικές παντόφλες και αμφίπλωρα.

δεν θα υπάρξει μετονομασία και θα παραμείνει και στην χώρα μας το πολύ όμορφο ΖΕΥΣ.

Να πω τέλος, ότι τελικά και λόγω έλλειψης χώρου στο ναυπηγείο Κελαιδή, θα βγει έξω στο ναυπηγείο Φραντζή, και αυτό θα γίνει στις αρχές της επόμενης εβδομάδας, Δευτέρα με Τρίτη.

FONIADAKIS
27-05-2017, 22:51
παντελως ασχετο αλλα.....πρεπει να δηλωσω οτι το forum μας εχει τις ομορφοτερες φωτογραφιες....συγχαρητίρια Γιώργο και παντελή(κυρίως) και σε ολους τους φίλους που φροντιζουν γιαυτο!!! :topsy_turvy::topsy_turvy:

pantelis2009
31-05-2017, 11:29
Σήμερα το Zeus κάθισε στα βάζα στο ναυπηγείο Φραντζή για να βγει για την συντήρηση του. Καλή συνέχεια σε όλους.

183309
Εδώ φωτογραφημένο από την Κυνόσουρα.

apost
04-06-2017, 16:03
Σήμερα το Zeus κάθισε στα βάζα στο ναυπηγείο Φραντζή για να βγει για την συντήρηση του. Καλή συνέχεια σε όλους.

183309
Εδώ φωτογραφημένο από την Κυνόσουρα.

Να πούμε ότι στο πλοίο γινετε Πολύ καλή δουλειά με μεράκι από τα νέα του αφεντηκα

apost
04-06-2017, 16:38
Σήμερα το Zeus κάθισε στα βάζα στο ναυπηγείο Φραντζή για να βγει για την συντήρηση του. Καλή συνέχεια σε όλους.

183309
Εδώ φωτογραφημένο από την Κυνόσουρα.

Να πούμε ότι στο πλοίο γινετε Πολύ καλή δουλειά με μεράκι από τα νέα του αφεντηκα

Espresso Venezia
04-06-2017, 18:52
Να πούμε ότι στο πλοίο γινετε Πολύ καλή δουλειά με μεράκι από τα νέα του αφεντηκα

Πολύ σωστά φίλε apost. Να το δούμε το πλοίο σε χθεσινές φωτό τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο Φραντζή να δέχεται εργασίες υδροβολής.

183365__183366__183367
Πέραμα - 03/06/2017

pantelis2009
10-06-2017, 11:07
Το Ζεύς έπεσε εχθές από το ναυπηγείο Φραντζή. Καλή συνέχεια σε όλους.

Espresso Venezia
10-06-2017, 19:59
Όπως τα λες Παντελή. Το πλοίο καθελκύσθηκε και παραμένει μπροστά από το ναυπηγείο Φραντζή στο Πέραμα. Έχει δε βαφτεί σε ένα γκρι χρώμα, το οποίο αν δεν ήταν τόσο ...γυαλιστερό, και αν δεν υπήρχε και το θαλασσί ζωνάρι που βλέπουμε στις σημερινές φωτό, θα υπέθετα ότι είναι χρώμα βάσης (μίνιο) !!!!! Ας περιμένουμε όμως να βεβαιωθούμε τις επόμενες ημέρες για τον τελικό χρωματισμό του.

183447__183445__183446
Πέραμα - Ναυπηγεία Φραντζή - 10/06/2017

pantelis2009
12-06-2017, 15:47
Το Ζεύς έφυγε από το ναυπηγείο Φραντζή και πήγε στο ναυπηγείο Μπεκρή στα Αμπελάκια Σαλαμίνας.

Espresso Venezia
17-06-2017, 21:42
Το Ζεύς έφυγε από το ναυπηγείο Φραντζή και πήγε στο ναυπηγείο Μπεκρή στα Αμπελάκια Σαλαμίνας.

Και παραμένει βέβαια το ίδιο κάπως "πρωτότυπο" βάψιμο του (τουλάχιστον για ελληνική παντόφλα), όπως το είχαμε δει (https://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=183447&d=1497117471) και στο ναυπηγείο Φραντζή.

Espresso Venezia
24-06-2017, 23:03
Συμπλήρωσε πλέον μήνα το πλοίο στην χώρα μας και στην ευρύτερη ΝΕΖ Περάματος και Σαλαμίνας. Εξακολουθεί να παραμένει στο ναυπηγείο Μπεκρή στα Αμπελάκια.

pantelis2009
29-06-2017, 15:25
Συμπλήρωσε πλέον μήνα το πλοίο στην χώρα μας και στην ευρύτερη ΝΕΖ Περάματος και Σαλαμίνας. Εξακολουθεί να παραμένει στο ναυπηγείο Μπεκρή στα Αμπελάκια.
Και συνεχίζει να βρίσκεται όπως βλέπουμε σε σημερινή φωτο.

183639

pantelis2009
31-07-2017, 17:15
Οι πληροφορίες που μου ήρθαν λένε ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα φύγει για Ρίο. Για να δούμε θα ....βγουν αληθινές.

184021

Espresso Venezia
31-07-2017, 18:38
Τελικά έτσι θα μείνει βαμμένο ??? Θα το περνάνε για ...πολεμικό, αποβατικό του στόλου !!!!! :encouragement:

thanos17
02-08-2017, 17:23
Αναμένουμε το «πολεμικό» στο Ρίο για να δούμε πως φαίνετε από κοντά το πρωτότυπο χρώμα για παντόφλα!!!
Θα προσπαθήσω να πάω να το υποδεχτώ και να φωτογραφίσω!!

pantelis2009
05-08-2017, 15:15
Να πούμε ότι το Ζεύς έκανε ένα μίνι δοκιμαστικό και μετά πήγε στο Καματερό. Άραγε θα μείνει εκεί σήμερα ή θα φύγει για Ρίο???

Espresso Venezia
05-08-2017, 17:15
Έφυγε Παντελή για Ρίο κατά τις 16.30. Εκτενές (!!!) φωτορεπορτάζ αργότερα, όταν συνέλθω από την σημερινή ηλιοθεραπεία !!!!!

Espresso Venezia
05-08-2017, 20:13
Πάμε να δούμε και σε εικόνες τα όσα σχολιάσαμε στα προηγούμενα ποστ. Γύρω στις 14.00 σήμερα το πλοίο βγήκε για δοκιμαστικό

184092

φτάνοντας έως το ύψος περίπου των Σεληνίων (ανατολικά της Σαλαμίνας), και κατόπιν επέστρεψε

184093

και έδεσε στο -πάλαι ποτέ- παντοφλοπάζαρο του Καματερού.

184095__184094

Κατά τις 16.30 όπως είπαμε και πριν, αναχώρησε τελικά για το Ρίο, μια διαδρομή (Πέραμα - Ρίο) που την είχε πρωτοκάνει ως ΝΙΚΟΣ Π τριανταεπτά χρόνια πριν όταν και είχε τότε (1980) πρωτοδρομολογηθεί ως νεότευκτο φέρρυ. Να παρατηρήσουμε ότι το όνομα του πλοίου έχει γραφτεί με λατινικούς χαρακτήρες σε γαλάζιο χρώμα εκτός από τα ακρόπλωρα και στον καθρέφτη (και λίγα Ελληνικά δεν θα έβλαπταν !!!).

Espresso Venezia
06-08-2017, 21:18
Να δούμε και δύο λίγο .....πιό ψαγμένες φωτό https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon6.png, από την χθεσινή αναχώρηση του πλοίου από την Σαλαμίνα για το Ρίο.

184113__184112

thanos17
07-08-2017, 15:17
Το Ζευς έφτασε στο Ρίο μετά από πάλα χρόνια απουσίας από την γραμμή!! Ξεκουράζετε με θεά την γέφυρα Χαρίλαος Τρικούπης!!
184135184136184137
Καλές δουλείες στην καινούρια του γραμμή!!!!

avvachrist
07-08-2017, 18:26
Καλοτάξιδο στην καινούρια του γραμμή αλλά πραγματικά το χρώμα του είναι επιεικώς απαράδεκτο για εμένα. Όλοι θα λένε περάσαμε τη γραμμή με ένα φερρυ του πολεμικού ναυτικού σίγουρα!

apost
10-08-2017, 22:11
Αύριο πρεμιέρα για το πλοίο στην γραμμή του Ριου

sotiris97
11-08-2017, 14:12
Το πρώτο του δρομολόγιο πραγματοποιει αυτή τη στιγμή το καραβάκι από Ρίο και μάλιστα με μεγάλη ταχύτητα ( 9.6 knots) ..μάλλον θα συναγωνιζεται το Μελίνα ΙΙ !!!! Καλή αρχή λοιπόν στο μικρο......''πολεμικό'' της γραμμής!!!!

Espresso Venezia
22-08-2017, 16:42
Από ότι βλέπω στο equasis, το πλοίο ανήκει στην εταιρεία GASPAL MARITIME CO με έδρα στην Ακτή Μιαούλη στον Πειραιά.

pantelis2009
24-08-2017, 17:27
Ας δούμε το Ζεύς σε σημερινή του φωτο την ώρα που περνά κάτω από τη γέφυρα Χαρίλαος Τρικούπης.

184330

Espresso Venezia
25-08-2017, 12:04
Είναι που είναι σε πολεμικά χρώματα, έπεσε και στην σκιά της γέφυρας το έρμο και φαίνεται κατάμαυρο !!! Δεν ξέρω, προσωπικά θα κάνω την πρόβλεψη ότι γρήγορα θα επανέλθει σε .....νορμάλ χρωματισμούς.

Psytair
26-09-2017, 19:47
Δεν ειναι ακριβως σε πολεμικα χρωματα ειναι αρκετα διαφορετικα

Psytair
26-09-2017, 20:54
Το πλοιο εχει δυο κυριες μηχανες caterpillar 2000 ιππων η καθε μια

sotiris97
27-09-2017, 10:09
Δεν νομίζω φίλε μου να είναι caterpillar διότι δεν ακούγονται καν σαν caterpillar αλλά οι μηχανές του είναι MAN V10 1100hp η κάθε μια.....μπορεί κάποιος άλλος να μας το επιβεβαιώσει???

apost
27-09-2017, 10:11
Δεν νομίζω φίλε μου να είναι caterpillar διότι δεν ακούγονται καν σαν caterpillar αλλά οι μηχανές του είναι MAN V10 1100hp η κάθε μια.....μπορεί κάποιος άλλος να μας το επιβεβαιώσει???
Man v10 1250 η καθε μια !!!

Psytair
27-09-2017, 11:26
Λαθος επεσα εξω μπερδευτικα με αλλο πλοιο

sotiris97
27-09-2017, 13:25
Εντάξει δεν πειράζει φίλε Psytair .......φίλε apost ευχαριστούμε και για τη μικρή διόρθωση στην ιπποδύναμη....καλά άμα είχε 2000 η μια θα πήγαινε πάνω από 20 κόμβους αλλά και με αυτές βγάζει δρόμο αρκετό....ξέρει κανένας στο περίπου υπηρεσιακή-τελική???

Naxojet
30-09-2017, 19:03
Το πλοιο θα ερθει προς πειραια για επιμικυνση οχι και τοσο συνηθισμενη αυτη η διαδικασια. Λογικα το μηκος του θα θελουνε να μεγαλωσουν

pantelis2009
01-10-2017, 06:54
Απ' αυτή τη διαδικασία πέρασαν σχεδόν όλα τα μονόπλωρα κάποτε, που τους έγινε και διαπλάτυνση και μεγάλωσαν στο μήκος. Μένει να δούμε σε ποιο ναυπηγείο θα πάει για να το παρακολουθήσουμε από κοντά.

Psytair
01-10-2017, 07:12
Τα τελευταια χρονια ομως εχει ξεχαστει η διαδικασια αυτη

Espresso Venezia
01-10-2017, 09:05
Απ' αυτή τη διαδικασία πέρασαν σχεδόν όλα τα μονόπλωρα κάποτε, που τους έγινε και διαπλάτυνση και μεγάλωσαν στο μήκος. Μένει να δούμε σε ποιο ναυπηγείο θα πάει για να το παρακολουθήσουμε από κοντά.

Τα τελευταια χρονια ομως εχει ξεχαστει η διαδικασια αυτη

Καλέ μου φίλε Psytair, θερμά θα σε παρακαλέσω και πολύ ευγενικά, πρότου γράψεις κάτι σκέψου το λίγο καλύτερα, ή έστω πριν πατήσεις το κουμπί "Καταχώρηση απάντησης" ξαναδιάβασε το για να βεβαιωθείς ως προς το τι έγραψες (και συντακτικά και ορθογραφικά). Τι εννοείς λέγοντας πως τα τελευταία χρόνια έχει ......ξεχαστεί η διαδικασία (επιμήκυνσης/διαπλάτυνσης) ??? Ότι οι Έλληνες ναυπηγοί/τεχνικοί/μηχανουργοί έχουν ξεχάσει πως να επιμηκύνουν ένα πλοίο ??? Το ότι τα τελευταία χρόνια δεν έχει τύχει να επιμηκυνθεί κάποιο πλοίο ανοικτού τύπου, δεν σημαίνει και ότι έχει ξεχαστεί αυτή η (πολύ απλή για τα ναυπηγεία) διαδικασία, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν μόλις πριν λίγους μήνες επιμηκύνθηκαν στο Πέραμα με αντικατάσταση ολόκληρης καινούργιας πλώρης τα τουριστικά ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΑΣ και ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ, το τελευταίο δε και με ταυτόχρονη επιμήκυνση στην πρύμη.

Μπορώ να καταλάβω τον "ενθουσιασμό" σου ως νεότατο και άπειρο μέλος στο φόρουμ να θέλεις να απαντάς σε κάθε ποστ που γίνεται, έστω και χωρίς να έχεις κάτι το ουσιώδες να προσθέσεις, γράφοντας κάτι μόνο και μόνο για να το γράψεις. Αλλά πίστεψε με, δεν χρειάζεται κάθε φορά να επικαλύπτεις το ποστ κάποιου άλλου μέλους χωρίς ουσιαστικά να έχεις να προσθέσεις απολύτως τίποτα στα όσα έγραψε.

Φιλικά πάντα, καλή συνέχεια, και με περισσότερη προσοχή.

Psytair
01-10-2017, 09:22
Ενταξει τοτε θα ειμαι ποιο προσεκτικος σε αυτα που ανεφερες

Psytair
03-10-2017, 18:28
Να ρωτησω κατι ρε παιδια ποιος ο λογος να κατεβει το πλοιο στην σαλαμινα η περαμα μπορει και ελευσινα για να επιμικηνθη .Αφου τωρα υπαρχει συμφωνια με την γεφυρα του ριου -αντιριου σχετικα με τις νταλικες να παιρνανε στην μιση τιμη ,υποτιθεται οτι η επιμηκηνση θα ηταν απαραιτητη αν υπηρχε κινηση στις νταλικες αλλα αυτη εχει κοπει το τελευταιο καιρο .Τελος να πω οτι το πλοιο μπορει να δρομολογηθει και αλλου εκτος απο αυτην την γραμμη του ριου .Μηπως για αυτο να χρειαστει επιμηκηνση
???????

sotiris97
04-10-2017, 00:16
Φίλε μου, το πλοίο είναι εξαιρετικά μικρο και σχεδόν ακατάλληλο για τη γραμμή του Ρίου ακριβώς για το πολύ μικρο του μέγεθος....δεν γίνεται να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της συγκεκριμενης γραμμής παρόλο που όπως ανέφερες υπάρχουν ευνοϊκά πακέτα από τη γέφυρα που έχει πάρει ένα μεγάλο ποσοστό φορτηγών από τα πλοία παρόλα αυτά υπάρχει ακόμα κίνηση...δεν μπορεί ένα πλοίο χωριτηκοτητας 37 αυτοκίνητων η αλλιώς 3-4 νταλικών και καμιά 10αρια ιχ να δουλεύει ιδίως μεσημεριανές η τα πρώτα δρομολόγια της νυχτερινής βάρδιας και να αφήνει απέξω διπλά οχήματα απ'οτι χωράει.....η ανάγκη επιμήκυνσης ήταν από την αρχή άκρως απαραίτητη αλλά ίσως υπήρχε ανάγκη να έρθει γρήγορα για δουλειά και θα το μεγάλωναν με την πρώτη ευκαιρία....τώρα όσο αφορά για αναχώρηση για άλλες γραμμές θα προτιμούσα κάποιες πιο έγκυρες πληροφορίες διότι γνωρίζω πως το πλοίο αγοράστηκε για να εξυπηρετήσει τη συγκεκριμένη γραμμή.....

Psyterer
04-10-2017, 13:34
Ειχε ακουστει για μια γραμμη ποιο δυτικα απο αυτη του ριου αντιριου

Psytair
06-10-2017, 12:16
Ουτε καν φιλε δεν τον ξερω τον χρηστη psyterer .Σταματηστε τωρα αυτο που κανετε

Espresso Venezia
06-10-2017, 15:17
......το πλοίο είναι εξαιρετικά μικρο και σχεδόν ακατάλληλο για τη γραμμή του Ρίου ακριβώς για το πολύ μικρο του μέγεθος....δεν γίνεται να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της συγκεκριμενης γραμμής......

......τώρα όσο αφορά για αναχώρηση για άλλες γραμμές θα προτιμούσα κάποιες πιο έγκυρες πληροφορίες διότι γνωρίζω πως το πλοίο αγοράστηκε για να εξυπηρετήσει τη συγκεκριμένη γραμμή.....

Σωτήρη τώρα που το λες έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί ότι είναι σχετικά μικρό. Είναι άραγε μικρότερο και από το ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ ??? Όσο για την πιθανολογούμενη μεταδρομολόγηση του ή όχι, δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, αλλά παράλληλα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα το ότι αγοράστηκε για να εξυπηρετήσει την γραμμή του Ρίου. Κανένα πλοίο δεν είναι μόνιμο πουθενά, και αν παρουσιαστεί καλύτερη περίπτωση δρομολόγησης σε άλλη γραμμή είναι απόλυτα βέβαιο ότι δεν θα την αφήσουν να πάει χαμένη.

sotiris97
06-10-2017, 18:18
Aσφαλώς Γιώργο δεν ήρθε να μείνει ''μόνιμα'' στη γραμμή του Ρίου μολονότι προορίστηκε αρχικά γι αυτή...αν ο πλοιοκτήτης βρει μια πιο κερδοφόρα γραμμή εννοείται πως θα κοιτάξει το συμφέρον του .....Απλά το μέγεθος όπως προανέφερα είναι τόσο μικρό (πίστεψέ με το ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ είναι κατά πολύ μεγαλύτερο ..βάζει 52 ιχ ή αλλιώς 6 -7 μεγάλες νταλίκες και 15 ιχ σε σχέση με το ΖΕΥΣ που βάζει 3-4 νταλίκες.......με λυπεί ιδιαίτερα η κατάσταση που επικρατεί στις προβλήτες τις καθημερινές μέρες και ιδίως μετά τις 8 το βράδυ που τα δρομολόγια γίνονται μισάωρα να βλέπω να αφήνει απέξω πολλές νταλίκες διότι σαφώς δίνουν προτεραιοτητα στα ιχ κατά το φόρτωμα....και ευτυχώς η γάστρα από τη μέση του κομοδεσιου και πίσω είναι υπερυψωμένη και δεν περνάνε νταλίκες από κάτω εκτός μικρών φορτηγών η βυτίων...οπότε τοποθετούν τα ιχ εκεί.....βεβαία έχει λιγότερη σύνθεση από τα υπόλοιπα νομίζω ένα μηχανικό και στη κουβέρτα άλλο ένα άτομο λιγότερο.....τώρα με το μέγεθος αυτό ίσα-ίσα θεωρώ ότι ανταπεξερχεται στα έξοδά του γι αυτό έγραψα ότι είναι σχεδόν ακατάλληλο για τη γραμμή.....και αυτό άλλωστε φάνηκε ότι σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα προέκυψε η ανάγκη επιμήκυνσης του....

Espresso Venezia
06-01-2018, 11:18
Στο λιμάνι της Πάτρας κατέπλευσε σήμερα το πρωί το φέρρυ, προφανώς για να συμμετάσχει στην τελετή αγιασμού των υδάτων.

Espresso Venezia
06-01-2018, 12:40
Στο λιμάνι της Πάτρας κατέπλευσε σήμερα το πρωί το φέρρυ, προφανώς για να συμμετάσχει στην τελετή αγιασμού των υδάτων.

Πάμε να δούμε και το σχετικό σημερινό βίντεο από το λιμάνι της Πάτρας, όπου ο σταυρός ρίχτηκε στην θάλασσα (https://www.youtube.com/watch?v=2hK6RNr0Sa8) πάνω από το ΖΕΥΣ.

apost
20-02-2018, 11:04
Στην αμαλιαπολη για δεξαμενισμο το πλοίο

Espresso Venezia
20-02-2018, 12:29
Μήπως στην Αμαλιάπολη πρόκειται να γίνουν και άλλες εργασίες τις οποίες είχαμε σχολιάσει παλαιότερα ???


.....η ανάγκη επιμήκυνσης ήταν από την αρχή άκρως απαραίτητη αλλά ίσως υπήρχε ανάγκη να έρθει γρήγορα για δουλειά και θα το μεγάλωναν με την πρώτη ευκαιρία....

Γιατί για να πηγαίνει τόσο μακριά το πλοίο μόνο για δεξαμενισμό και εργασίες συντήρησης το βλέπω κάπως ασύμφορο.

_evoikos
21-02-2018, 13:33
Εφτασε Αμαλιαπολη στο ναυπηγειο Κουρη

Espresso Venezia
15-03-2018, 12:36
Στην Αμαλιάπολη βρίσκεται ακόμα το πλοίο. Χθες πραγματοποίησε ένα μίνι ....ταξιδάκι μέχρι το λιμανάκι της Αμαλιάπολης, και κατόπιν επέστρεψε και πάλι στο ναυπηγείο Κουρή.

Espresso Venezia
21-03-2018, 09:21
Συμπλήρωσε ένα μήνα παραμονής στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη, και πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε ότι είναι αρκετά μεγάλο το διάστημα για απλές εργασίες συντήρησης και δεξαμενισμό.


Μήπως στην Αμαλιάπολη πρόκειται να γίνουν και άλλες εργασίες τις οποίες είχαμε σχολιάσει παλαιότερα ???
Γιατί για να πηγαίνει τόσο μακριά το πλοίο μόνο για δεξαμενισμό και εργασίες συντήρησης το βλέπω κάπως ασύμφορο.

pantelis2009
01-04-2018, 10:37
Το Ζεύς ......όσο μπορεί να φανεί στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη. Καλή συνέχεια.

187574 187575

Espresso Venezia
01-04-2018, 14:49
Έτσι όπως τα λες, όσο μπορεί να φανεί.

Με την άδεια σου σοφέ γέροντα, να μεγαλώσουμε λίγο την πρώτη φωτό, για να το δούμε όσο γίνεται πιό κοντά. Είναι αλήθεια πως δεν διακρίνονται σημάδια μετασκευής (επιμήκυνσης) αλλά ίσως και να ξεγελιόμαστε. Το βέβαιο πάντως είναι ότι ενάμισι μήνα μετά την άφιξη του στην Αμαλιάπολη, συνεχίζει να βρίσκεται ακόμα τραβηγμένο έξω.

187582

γλυφα
01-04-2018, 16:38
Έτσι όπως τα λες, όσο μπορεί να φανεί.

Με την άδεια σου σοφέ γέροντα, να μεγαλώσουμε λίγο την πρώτη φωτό, για να το δούμε όσο γίνεται πιό κοντά. Είναι αλήθεια πως δεν διακρίνονται σημάδια μετασκευής (επιμήκυνσης) αλλά ίσως και να ξεγελιόμαστε. Το βέβαιο πάντως είναι ότι ενάμισι μήνα μετά την άφιξη του στην Αμαλιάπολη, συνεχίζει να βρίσκεται ακόμα τραβηγμένο έξω.

187582

Φίλε μου μεγάλη εβδομάδα λογικά θα πέσει στη θάλασσα.θα το δούμε κ σε άλλες φώτο μόλις μπορέσω...

pantelis2009
01-04-2018, 17:34
Έχεις δίκιο να με λες γέροντα. Μου είχαν στείλει φωτο και τις ξέχασα.
Ας δούμε λοιπόν το Ζεύς σε ποιο καθαρή και από πιο κοντά. Τώρα αν έγινε καμία μετασκευή......το αφήνω σε σας.

187586

apost
01-04-2018, 17:39
Έχεις δίκιο να με λες γέροντα. Μου είχαν στείλει φωτο και τις ξέχασα.
Ας δούμε λοιπόν το Ζεύς σε ποιο καθαρή και από πιο κοντά. Τώρα αν έγινε καμία μετασκευή......το αφήνω σε σας.

187586

Καμία αλλαγή ούτε στο μήκος ούτε στο πλάτος του πλοίου

Hellas liberty
01-04-2018, 23:04
Αληθεύει οτι θα αναλάβει την γραμμή στα Διαπόντια Νησιά?

Espresso Venezia
02-04-2018, 17:54
Αληθεύει οτι θα αναλάβει την γραμμή στα Διαπόντια Νησιά?

Η αλήθεια είναι πως έχει ακουστεί και αυτή η φήμη. Δεν γνωρίζω κάτι, αλλά μου ακούγεται κάπως περίεργο (τουλάχιστον) να φύγει από το Ρίο για να πάει μόνιμα στα Διαπόντια νησιά. Μία γραμμή που δεν έχει δα και την τόσο μεγάλη κίνηση (μάλλον ως άγονη θα την χαρακτήριζα) και η οποία εδώ και χρόνια εξυπηρετείται από το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κ ΙΙ (https://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=179420&d=1480261360) σε καθημερινή βάση αλλά και με παντόφλες σε ρόλο φορτηγού για έκτακτες ανάγκες, π.χ. ΓΡΗΓΟΡΗΣ Μ (https://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=181355&d=1488650783).

γλυφα
02-04-2018, 21:21
Φίλε μου μεγάλη εβδομάδα λογικά θα πέσει στη θάλασσα.θα το δούμε κ σε άλλες φώτο μόλις μπορέσω...
μερικες φωτο187614187615187616187617

Hellas liberty
03-04-2018, 12:47
Ναι, αλλά στα Διαπόντια η επιδότηση είναι 1 εκατομμύριο....

sotiris97
03-04-2018, 13:30
Eίναι για όλο το χρόνο η επιδότηση????....από άποψη κέρδους σαφώς και το συμφέρει ......τα καθαρά είναι πολλαπλάσια αποτι στο Ρίο...από την άλλη θα συμφωνήσω με το Γιώργο στο γεγονός ότι έως τώρα τα δρομολόγια εξυπηρετουνται από το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κ ΙΙ το οποίο έχει μια μικρή χωρητικότητα σε αυτοκίνητα..
Έξαλλου στα νησιά αυτά κυκλοφορούν πολύ λίγα αυτοκίνητα...... τώρα ίσως να σκέφτονται για το καλοκαίρι ένα πλοίο σα το ΖΕΥΣ με χωρητικότητα 37-38 αυτοκίνητων...για να παίρνει και τουρίστες που θέλουν να πάρουν και το αυτοκίνητο τους....Ίδωμεν..!!

Hellas liberty
03-04-2018, 13:46
Συμφωνώ, απλά να ξέρετε ότι με το Αλέξανδρος πολλά αυτοκίνητα και φορτηγά μένουν απέξω.... 1,2 εκατομμύριο για ένα χρόνο είναι η επιδότηση.

pantelis2009
04-04-2018, 18:09
Φίλε μου μεγάλη εβδομάδα λογικά θα πέσει στη θάλασσα.θα το δούμε κ σε άλλες φώτο μόλις μπορέσω...

Όπως τα είπες είναι φίλε μου τα πράγματα. Αυτή την ώρα βγαίνει από τον Παγασητικό κόλπο με κατεύθυνση το Ρίο. Καλή συνέχεια.

gioros
05-04-2018, 07:38
Καλημέρα κύριοι

Δύσκολο τεχνικά να πάει τέτοιο πλοίο στα διαποντια .
1) Δεν υπαρχει λιμανι κοντα
2) δεν εναι προασπισμένη περιοχή (αρα μιλάμε για ακτοπλοΐα με διαφορετική σύνθεση πληρώματος )
3)Μεγαλες αποστάσεις απο την Κέρκυρα (32 νμ-37νμ-40νμ)
4) Δησκολες καιρικές συνθήκες για παντόφλα

κάλο πασχα σε όλους

Espresso Venezia
05-04-2018, 08:42
Καλημέρα κύριοι

Δύσκολο τεχνικά να πάει τέτοιο πλοίο στα διαποντια .
1) Δεν υπαρχει λιμανι κοντα
2) δεν εναι προασπισμένη περιοχή (αρα μιλάμε για ακτοπλοΐα με διαφορετική σύνθεση πληρώματος )
3)Μεγαλες αποστάσεις απο την Κέρκυρα (32νμ-37νμ-40νμ)
4) Δησκολες καιρικές συνθήκες για παντόφλα

κάλο πασχα σε όλους

Καλό Πάσχα και σε εσένα φίλε μου και καλωσόρισες στο φόρουμ.

Για να έχουμε τώρα και ένα μέτρο σύγκρισης σε σχέση με τις αποστάσεις Κέρκυρας- Διαποντίων που ανέφερες, να πούμε ενδεικτικά ότι η απόσταση Αιδηψού - Αρκίτσας είναι 6,5νμ και Ρίου - Αντίριου μόλις 1,5νμ.

Ακόμα, από την στιγμή που,


1,2 εκατομμύριο για ένα χρόνο είναι η επιδότηση.

η επιδότηση για την γραμμή είναι 1,2 εκατομμύριο για ένα χρόνο, και τα "καθαρά" είναι πολλαπλάσια από το Ρίο (οπότε φαντάζομαι πολλαπλάσια και σε σχέση με άλλες γραμμές),


....από άποψη κέρδους σαφώς και το συμφέρει ......τα καθαρά είναι πολλαπλάσια αποτι στο Ρίο...

πως και τόσα χρόνια κανένας .....παντοφλιέρης δεν πήρε είδηση το "μέλι", είτε από τις τόσες παντόφλες που βρίσκονται στην Κέρκυρα, είτε από άλλες και πολλές παντόφλες σε όλη την χώρα μας ??? Εκτός πιά, κι αν πρόκειται για μία νέα επιδότηση που καθιερώθηκε πρόσφατα (???)

gioros
05-04-2018, 09:22
Καλήμερα ξανά
Δεν ταξηδεβεται εύκολα με παντόφλα η περιοχή.
Τα λημανια των νησιων εινα μικρά και ανοιχτα σε καιρούς ιδικά σε ανατολοκους και νοτιοανατολοκους .
Μονο της Ερηκουσας φτιάχνεται τωρα
Δεν νομιζο οτι η μεχρη σημερα επιδότηση μπορεί να κρατήσει ενα τέτοιων εξόδων πλοίο.
Από όσο ξέρω για Ωθωνους τουλάχιστον χρειάζεται σύνθεση πληρώματος ακτοπλοΐας

apost
05-04-2018, 10:50
Νομίζω οτι ο EV έχει δίκιο τόσα χρονιά κανένας δεν την πήρε χαμπαρη ????

Hellas liberty
05-04-2018, 15:35
Ειναι γνωστη γραμμη και επιδοτούμενη εδώ και παρά πολλά χρόνια... Πάντως ότι πλοιο και να μπει στη γραμμή αυτή, θα είναι "επικίνδυνο" καθώς πνέουν δυνατοί άνεμοι σχεδόν πάντα. Από την άλλη, η γραμμή θέλει ανανέωση. (Πολλά δρομολόγια με το Αλέξανδρος δεν γίνονται γιατί μερικές φορές δεν το θέλει ο ίδιος ο καπετάνιος...οχι μονο λόγω καιρου....Οι κάτοικοι περιμένουν πως και πως το νέο βαπόρι. Μιλάω εκ πηρας...)

Espresso Venezia
06-04-2018, 12:02
Το ότι η γραμμή των Διαποντίων είναι γνωστή..... είναι γνωστό ! Το ότι είναι επιδοτούμενη "εδώ και παρά πολλά χρόνια" όπως λες και μάλιστα με πολύ καλό χρηματικό ποσό, μεγαλώνει ακόμα περισσότερο την απορία πως και τόσα πολλά χρόνια δεν βρέθηκε κανένας άλλος ενδιαφερόμενος πλην του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κ ΙΙ, είτε παντόφλα είτε κάποιο άλλο φέρρυ κλειστού τύπου. Πολύ δε περισσότερο από την στιγμή που σαφέστατα λες ότι το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κ δεν είναι συνεπές στα δρομολόγια του. Τέλος πάντων, προσωπικά δεν βγάζω κάποια άκρη, οπότε και σταματάω εδώ την σχετική συζήτηση.

Να επανέλθουμε στα του πλοίου, και να πούμε ότι το ΖΕΥΣ σήμερα νωρίς το πρωί επανήλθε σε κανονικά δρομολόγια στη γραμμή του Ρίου.

Hellas liberty
15-04-2018, 21:44
Από 1η Μαΐου (μάλλον) πάει Διαπόντια

apost
15-04-2018, 22:55
Από 1η Μαΐου (μάλλον) πάει Διαπόντια

Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει με αυτο το Ζευς που θα πάει

pantelis2009
06-07-2018, 05:40
To Ζεύς έρχεται Σαλαμίνα. Αυτή την ώρα είναι στη Λυκοποριά ....ξέρει κανείς ...κάτι????????

pantelis2009
06-07-2018, 09:48
Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι θα έρθει στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη και κάτι θα κάνει στον καταπέλτη για να κάνει δρομολόγια με φορτηγά. Να πούμε επίσης ότι έρχεται από την Φανερωμένη.

pantelis2009
06-07-2018, 15:50
Το Ζεύς σήμερα το μεσημέρι περνώντας από την δίαυλο Σαλαμίνας για να πάει αρχικά στο ναυπηγείο Μπεκρή.

189124

avvachrist
06-07-2018, 18:16
Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι θα έρθει στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη και κάτι θα κάνει στον καταπέλτη για να κάνει δρομολόγια με φορτηγά. Να πούμε επίσης ότι έρχεται από την Φανερωμένη.

Τι δρομολόγια με φορτηγά θα κάνει αφού λόγω του υπερυψωμένου καταστρώματος κάτω από το κομοδέσιο δεν μπορεί να φορτώσει εκεί ψηλά οχήματα...

Espresso Venezia
08-07-2018, 06:44
Τι δρομολόγια με φορτηγά θα κάνει αφού λόγω του υπερυψωμένου καταστρώματος κάτω από το κομοδέσιο δεν μπορεί να φορτώσει εκεί ψηλά οχήματα...

Το να κάνει "δρομολόγια με φορτηγά", κοινώς δηλαδή να μπορεί να δουλέψει και ως φορτηγό, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και να τιγκάρει το γκαράζ του. Έχουμε δει ανάλογα ταξίδια - ειδικές αποστολές με παντόφλες μας φορτωμένες με μία μόνο νταλίκα - πλατφόρμα με βαριά μηχανήματα (οδοποιίας για παράδειγμα).

Espresso Venezia
11-07-2018, 08:09
Μόνο πέντε ημέρες παρέμεινε στην Σαλαμίνα. Αξημέρωτα σήμερα αναχώρησε για την επιστροφή στην γραμμή του.

pantelis2009
11-07-2018, 09:04
Μόνο πέντε ημέρες παρέμεινε στην Σαλαμίνα. Αξημέρωτα σήμερα αναχώρησε για την επιστροφή στην γραμμή του.

Όπως τα λες είναι φίλε μου. Εχθές φωτογράφησα το Ζεύς στο ναυπηγείο Μπεκρή και σήμερα το πρωί στις 05.00 π.μ έφυγε για Ρίο. Ήδη έχει περάσει τον Ισθμό. Τώρα τι δουλειές έκανε??????????

189169

Nickos_p
30-07-2018, 12:42
Το ZEUS
1) στην Δυτική Προβλήτα του Ρίον, στις 25 Ιουνίου 2018.
2) στην Ανατολική Προβλήτα του του Ριον, στις 10 Μαϊου 2018.

pantelis2009
19-09-2018, 15:29
Για που το έβαλε το Ζεύς ???? Αυτή την ώρα ΝΔ από τον Αστακό.

pantelis2009
19-09-2018, 15:59
Κάποια πληροφορία που ...έσκασε τώρα λέει ότι έβγαλε άδεια φορτηγού και πάει Ηγουμενίτσα. Για να δούμε αν θα βγεί αληθινή???

avvachrist
19-09-2018, 17:30
Για μόνιμη δρομολόγηση εκεί ή κάτι έκτακτο όπως κάνει το ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ;

apost
19-09-2018, 17:38
Άπό πλάτάρίά θά φόρτωση φόρτήγά γίά δίάπόντίά

CORFU
20-09-2018, 12:55
Από Πλαταρια για Ερρεικουσα και από εκεί για Κασσιωπη

pantelis2009
21-09-2018, 06:02
Μετά την Κασσιόπη πήγε πάλι Ερεικούσα. Στην επιστροφή έκανε μια στάση στην Κέρκυρα, μια στη Πλαταριά προφανώς για να αφήσει και στις δύο περιπτώσεις φορτηγά και ξεκίνησε την επιστροφή του στο Ρίο. Αυτή την ώρα ΝΔ από τη Λευκάδα.

pantelis2009
04-10-2018, 16:38
To Ζεύς έχει πάει στη νησίδα Τριζόνια

pantelis2009
29-10-2018, 09:57
[QUOTE=pantelis2009;607703]To Ζεύς έχει πάει στη νησίδα Τριζόνια[/QUOTE

Και σήμερα αυτό το δρομολόγιο κάνει.

pantelis2009
24-11-2018, 17:24
Το Ζεύς φορτώνοντας στο Αντίρριο και μία από το σαλόνι του. Καλή συνέχεια.

191289 191290

pantelis2009
26-11-2018, 07:33
To Ζεύς βρίσκεται στα Αντίκυρα.

pantelis2009
20-12-2018, 10:26
Το Ζεύς αφού έκανε τα χθεσινά του δρομολόγια στη γραμμή Ρίου - Αντιρρίου έφυγε τα ξημερώματα από Ρίο και τα ίχνη του στο AIS .....σταματούν ανατολικά από το Μεγανήσι. Ξέρει κανείς που πήγε????

apost
20-12-2018, 10:35
Το Ζεύς αφού έκανε τα χθεσινά του δρομολόγια στη γραμμή Ρίου - Αντιρρίου έφυγε τα ξημερώματα από Ρίο και τα ίχνη του στο AIS .....σταματούν ανατολικά από το Μεγανήσι. Ξέρει κανείς που πήγε????

Μάλλον πάει Διαποντια

Espresso Venezia
20-12-2018, 10:53
Να πηγαίνει Διαπόντια μέσα από τα στενά της Λευκάδας ??? Για ποιο λόγο να επιλεχθεί μία τέτοια διαδρομή ???

apost
20-12-2018, 11:26
Να πηγαίνει Διαπόντια μέσα από τα στενά της Λευκάδας ??? Για ποιο λόγο να επιλεχθεί μία τέτοια διαδρομή ???
Όλες τις φορές από εκεί πήγε

gioros
20-12-2018, 12:07
είναι η μικρότερη διαδρομή

OfTheHighSeas
20-12-2018, 15:17
Μάλλον πάει Διαποντια
Στην Πλαταριά έχει αγκυροβολήσει …
191558

Espresso Venezia
20-12-2018, 15:48
Να πηγαίνει Διαπόντια μέσα από τα στενά της Λευκάδας ??? Για ποιο λόγο να επιλεχθεί μία τέτοια διαδρομή ???

Όλες τις φορές από εκεί πήγε

Φίλε μου apost, αν και άλλο ρώτησα, δηλαδή "Για ποιο λόγο να επιλεχθεί μία τέτοια διαδρομή", ωστόσο θα πρέπει να παραδεχθώ ότι με έπιασες αδιάβαστο. Δεν το έχω δει άλλη φορά το πλοίο να πηγαίνει από εκεί, και ούτε στο παρόν θέμα έχει αναφερθεί άλλη φορά κάτι τέτοιο. Για να το λες βέβαια, δεν το αμφισβητώ, μόνο που με παραξενεύει ο πληθυντικός που χρησιμοποίησες, δηλαδή "Όλες τις φορές". Πόσες φορές ανέβηκε το ΖΕΥΣ στα Διαπόντια ??? Από όσα γνωρίζω, μόνο μία φορά τον περασμένο Σεπτέμβρη, και επειδή θυμάμαι την επιστροφή του (όχι το ανέβασμα του) είχε κατέβει από τα δυτικά της Λευκάδας, όχι από τα "στενά". Ποιές ήταν οι άλλες φορές που πήγε στα Διαπόντια και δεν το πήραμε χαμπάρι ???


είναι η μικρότερη διαδρομή

Σαφέστατα φίλε μου είναι μικρότερη η διαδρομή, ωστόσο σπανιότατα (έως και ποτέ) επιλέγεται τουλάχιστον από τις παντόφλες της Κέρκυρας, και πιστεύω να συμφωνούμε ότι είναι εντελώς ασυνήθιστη.

gioros
20-12-2018, 16:07
Σωστά είναι ασυνήθιστη λόγο μεγέθους των πλοίων και της καλοκερηνης κίνησης από μικρά σκάφη μέσα στο δίαυλο της Λευκάδας. Με δεδομένο όμως το μήκος του σηγκεκριμενου πλοίου αλλά και την εποχή (χειμώνας )χωρίς κίνηση μια χαρά πορια είναι. Για όσο αξιζει να θυμίσω ότι οι παλιές μικρές παντόφλες της Κέρκυρας συνήθως πέρναγαν από μέσα (ΕΙΡΗΝΗ ΦΑΙΑΞ ΤΑΤΙΑΝΑ) Μάλιστα υπάρχει και μαρτιρια για πρόσκρουση του ΕΙΡΗΝΗ στην βραχονησίδα με το φανάρι στην νότια είσοδο του διαύλου (ίσος γύρο στο 74)

Espresso Venezia
20-12-2018, 16:22
Δεν νομίζω να τίθεται θέμα μήκους, αν δηλαδή μπορεί να περάσει ένα πλοίο πενηντάμετρο γιατί να έχει πρόβλημα ένα εβδομηντάμετρο ??? Πρόβλημα πλάτους και πάλι δεν το πολυπιστεύω, μιλώντας βέβαια πάντα για παντόφλες. Στο βύθισμα τους ναι, ΟΚ, μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Όσο για την "καλοκαιρινή κίνηση από μικρά σκάφη μέσα στο δίαυλο της Λευκάδας" που λες, δεν παίζει κανένα ρόλο στην διέλευση των παντοφλών της Κέρκυρας, μιας και όλες για την συντήρηση τους ανεβοκατεβαίνουν την χειμερινή περίοδο, και όλες από το "ανοικτό" Ιόνιο και όχι μέσα από τα στενά που είναι σίγουρα και συντομότερη η διαδρομή.

meganisi
20-12-2018, 18:16
Γιατί είναι πιο κοντινή απόσταση

gioros
20-12-2018, 18:59
απο νησίδα οξια έως νότιο στενό Κέρκυρας απο μεσα ειναι 90.05 μιλια απο εξω 99.5 μιλια Δηλαδη περηπου 10 η διαφορα .Αρα σχεδον μια ωρα πλευσημη λιγοτερη και λιγοτερο Σουελ που ηπαρχει σηνηθος δητηκα της Λευκαδας

gioros
21-12-2018, 08:15
Δεν νομίζω να τίθεται θέμα μήκους, αν δηλαδή μπορεί να περάσει ένα πλοίο πενηντάμετρο γιατί να έχει πρόβλημα ένα εβδομηντάμετρο ??? Πρόβλημα πλάτους και πάλι δεν το πολυπιστεύω, μιλώντας βέβαια πάντα για παντόφλες. Στο βύθισμα τους ναι, ΟΚ, μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Όσο για την "καλοκαιρινή κίνηση από μικρά σκάφη μέσα στο δίαυλο της Λευκάδας" που λες, δεν παίζει κανένα ρόλο στην διέλευση των παντοφλών της Κέρκυρας, μιας και όλες για την συντήρηση τους ανεβοκατεβαίνουν την χειμερινή περίοδο, και όλες από το "ανοικτό" Ιόνιο και όχι μέσα από τα στενά που είναι σίγουρα και συντομότερη η διαδρομή.
Διότι ανεβαίνοντας πρέπει να κάνει μέσα στο δίαυλο κλιστη αριστερή στροφή και δεν έχει αρκετό χώρο. Όσο προσαναποδα και δουλέψει μια μεγάλη παντόφλα θα βρει στα αβαθή δεξιά και αριστερά του διαύλου .Μεγάλες παντόφλες ακόμα και με BOW είναι οριακές εκεί μέσα .Ακόμα το καλοκαίρι εκτός από τα μικρά σκάφη έχει συνήθως πλάγιο άνεμο πράγμα που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Ακόμη να λάβουμε υπ'οψην μας και την δυσκολία στην βόρια είσοδο του διαύλου λόγο ωραρίου πλωτής γέφυρας και αβαθών

Espresso Venezia
21-12-2018, 09:18
Φίλε μου gioros πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες και τα στοιχεία που μας παράθεσες και σε ευχαριστώ τόσο για αυτά όσο και για την γενικότερη συμμετοχή σου στο φόρουμ μας. "Όσο ζούμε μαθαίνουμε" έγραψα και στο τίτλο, και αυτό είναι εντέλει το ζητούμενο.

paragadi
21-12-2018, 10:15
Γεια σας και από εμένα,

να σας ενημερώσω ότι ο δίαυλος της Λευκάδας τα τελευταία χρόνια (3) εκτός από διαπλάτυνση που δέχθηκε έχει πλέον ελάχιστο βάθος 7.5 μέτρα. Οι εργασίες είχαν ξεκινήσει προ 5ετίας. Ας το μάθουν πλέον όλοι μπας και δούμε και εμεις εδω στη Λευκάδα κανένα μεγάλο πλοία :adoration::adoration::adoration:

pantelis2009
05-03-2019, 12:02
Το Ζεύς αναμένετε να βγει στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ την Παρασκευή 08/03 για εργασίες συντήρηση του από το συνεργείο Καπογιαννάτου. Καλή συνέχεια.

apost
07-03-2019, 12:33
Το Ζεύς αναμένετε να βγει στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ την Παρασκευή 08/03 για εργασίες συντήρηση του από το συνεργείο Καπογιαννάτου. Καλή συνέχεια.

Και έφυγε πριν από λίγο από το Ριο για Περαμα

pantelis2009
08-03-2019, 11:42
Και ενώ το Ζεύς έφυγε εχθές από το Ρίο για να βγει σήμερα για την συντήρηση του στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ (όπως είχα πει) και είχε δέσει στο Καματερό όπως βλέπουμε και στη φωτο, ξαφνικά χάλασε η δουλειά και πριν λίγο αναχώρησε για το ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη του Βόλου. Καλή συνέχεια.

192484

sl500
09-03-2019, 00:29
[QUOTE=pantelis2009;612415]Και ενώ το Ζεύς έφυγε εχθές από το Ρίο για να βγει σήμερα για την συντήρηση του στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ (όπως είχα πει) και είχε δέσει στο Καματερό όπως βλέπουμε και στη φωτο, ξαφνικά χάλασε η δουλειά και πριν λίγο αναχώρησε για το ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη του Βόλου. Καλή συνέχεια.

192484Φαίνεται ότι το συνεργείο του Καπογιαννάτου δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην πιάτσα, καθώς η πιάτσα είναι μικρή!!!!! και όλα μαθαίνονται............

kwstakas
09-03-2019, 20:36
Καλησπέρα σας , λέγομαι Κωνσταντίνος Καπογιαννάτος , μιας και δεν μου αρέσει πότε να μιλάω απρόσωπα , παρακολουθώ πολύ καιρό τις συζητήσεις σας και με σεβασμό προς το site αυτό δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε συζήτηση. Είναι η πρώτη φόρα που βλέπω να θίγετε μια εταιρεία με σχόλιο και δυστυχώς είναι η δικιά μου. Αρχικά να πω οτι το ΖΕΥΣ έφυγε για προσωπικούς λόγους της πλοιοκτήτριας εταιρείας που δεν θέλω να εκθέσω και δεν είναι η δουλειά μου να το κάνω . Από εκεί και πέρα το αν το συνεργείο του Καπογιαννάτου δεν και ότι καλύτερο , δεν θα το κρίνω εγώ σίγουρα , αλλά το κρίνουν οι πελάτες που μας εμπιστεύονται την περιουσία τους και οι δουλειές που έχουμε κάνει ως τώρα. Δεν θα ξανά μπω στο τριπάκι να κάνω τέτοια κουβέντα και να απαντήσω στην σελίδα αυτή , προς σεβασμό στην πολύ ωραία δουλειά που γίνεται στο site σας , απλώς με στενοχώρησε πολύ η συκοφαντία και η κακία από κάποιο άτομο που επιλέγει να με συκοφαντεί απρόσωπα χρησιμοποιώντας το site. Όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας και να κάνουμε έναν σωστό διάλογο οι πόρτες του ναυπηγείου μας είναι πάντα ανοιχτές και ποτέ δεν το έχουμε αρνηθεί .

apost
09-03-2019, 20:40
Καλησπέρα σας , λέγομαι Κωνσταντίνος Καπογιαννάτος , μιας και δεν μου αρέσει πότε να μιλάω απρόσωπα , παρακολουθώ πολύ καιρό τις συζητήσεις σας και με σεβασμό προς το site αυτό δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε συζήτηση. Είναι η πρώτη φόρα που βλέπω να θίγετε μια εταιρεία με σχόλιο και δυστυχώς είναι η δικιά μου. Αρχικά να πω οτι το ΖΕΥΣ έφυγε για προσωπικούς λόγους της πλοιοκτήτριας εταιρείας που δεν θέλω να εκθέσω και δεν είναι η δουλειά μου να το κάνω . Από εκεί και πέρα το αν το συνεργείο του Καπογιαννάτου δεν και ότι καλύτερο , δεν θα το κρίνω εγώ σίγουρα , αλλά το κρίνουν οι πελάτες που μας εμπιστεύονται την περιουσία τους και οι δουλειές που έχουμε κάνει ως τώρα. Δεν θα ξανά μπω στο τριπάκι να κάνω τέτοια κουβέντα και να απαντήσω στην σελίδα αυτή , προς σεβασμό στην πολύ ωραία δουλειά που γίνεται στο site σας , απλώς με στενοχώρησε πολύ η συκοφαντία και η κακία από κάποιο άτομο που επιλέγει να με συκοφαντεί απρόσωπα χρησιμοποιώντας το site. Όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας και να κάνουμε έναν σωστό διάλογο οι πόρτες του ναυπηγείου μας είναι πάντα ανοιχτές και ποτέ δεν το έχουμε αρνηθεί .

Και μάγκας είσαι Κώστα αυτό το απρόσωπο είναι πολύ σπαστικό και ότι θέλει ο κάθε ένας λέει

Espresso Venezia
09-03-2019, 21:43
Αγαπητέ φίλε Κωνσταντίνε, λυπάμαι ειλικρινά πάρα πολύ που αναγκαστήκατε να σχολιάσετε ένα ποστ το οποίο θα έπρεπε Α Μ Ε Σ Α να είχε διαγραφεί από τους υπεύθυνους διαχειριστές του φόρουμ ως υβριστικό και -το κυριότερο- ως ανώνυμα υβριστικό.

Προσωπικά, και όπως γνωρίζουν πιστεύω όλα τα μέλη του φόρουμ μας, "κυκλοφορώ" επί πολλά χρόνια στα ναυπηγεία της ευρύτερης ΝΕΖ Πειραιά, και από όλους, πλοιοκτήτες, ναυπηγούς, ιδιοκτήτες ναυπηγείων, τεχνικούς, έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την εταιρεία σας, τα συνεργεία σας και την υψηλή ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχετε.

npapad
10-03-2019, 07:37
Καλησπέρα σας , λέγομαι Κωνσταντίνος Καπογιαννάτος , μιας και δεν μου αρέσει πότε να μιλάω απρόσωπα , παρακολουθώ πολύ καιρό τις συζητήσεις σας και με σεβασμό προς το site αυτό δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε συζήτηση. Είναι η πρώτη φόρα που βλέπω να θίγετε μια εταιρεία με σχόλιο και δυστυχώς είναι η δικιά μου. Αρχικά να πω οτι το ΖΕΥΣ έφυγε για προσωπικούς λόγους της πλοιοκτήτριας εταιρείας που δεν θέλω να εκθέσω και δεν είναι η δουλειά μου να το κάνω . Από εκεί και πέρα το αν το συνεργείο του Καπογιαννάτου δεν και ότι καλύτερο , δεν θα το κρίνω εγώ σίγουρα , αλλά το κρίνουν οι πελάτες που μας εμπιστεύονται την περιουσία τους και οι δουλειές που έχουμε κάνει ως τώρα. Δεν θα ξανά μπω στο τριπάκι να κάνω τέτοια κουβέντα και να απαντήσω στην σελίδα αυτή , προς σεβασμό στην πολύ ωραία δουλειά που γίνεται στο site σας , απλώς με στενοχώρησε πολύ η συκοφαντία και η κακία από κάποιο άτομο που επιλέγει να με συκοφαντεί απρόσωπα χρησιμοποιώντας το site. Όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας και να κάνουμε έναν σωστό διάλογο οι πόρτες του ναυπηγείου μας είναι πάντα ανοιχτές και ποτέ δεν το έχουμε αρνηθεί .


Και μάγκας είσαι Κώστα αυτό το απρόσωπο είναι πολύ σπαστικό και ότι θέλει ο κάθε ένας λέει


Αγαπητέ φίλε Κωνσταντίνε, λυπάμαι ειλικρινά πάρα πολύ που αναγκαστήκατε να σχολιάσετε ένα ποστ το οποίο θα έπρεπε Α Μ Ε Σ Α να είχε διαγραφεί από τους υπεύθυνους διαχειριστές του φόρουμ ως υβριστικό και -το κυριότερο- ως ανώνυμα υβριστικό.

Προσωπικά, και όπως γνωρίζουν πιστεύω όλα τα μέλη του φόρουμ μας, "κυκλοφορώ" επί πολλά χρόνια στα ναυπηγεία της ευρύτερης ΝΕΖ Πειραιά, και από όλους, πλοιοκτήτες, ναυπηγούς, ιδιοκτήτες ναυπηγείων, τεχνικούς, έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την εταιρεία σας, τα συνεργεία σας και την υψηλή ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχετε.

Εγώ από τη μεριά μου κύριε Καπογιαννάτε θα ήθελα να σας παρακαλέσω να συμμετέχετε και στις συζητήσεις καθώς η εμπειρία και οι γνώσεις ενός ανθρώπου σαν εσάς θα ήταν πολύτιμο συμπλήρωμα στο ρεπορτάζ που κάνουν ο Γιώργος και ο Παντελής (και μερικοί άλλοι). Η γνώμη και οι πληροφορίες ανθρώπων που είναι μέσα στα πράγματα είναι πολύτιμες σε ένα forum σαν το δικό μας. Όσο για την αρνητική κριτική, πάντα θεωρούσα ότι οι κόποι και οι προσπάθειες των ανθρώπων που ασχολούνται με το επάγγελμα σας αξίζουν περισσότερου σεβασμού. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες ότι θα έπρεπε να διαγραφεί το επίμαχο post. Μην αφήνετε να σας επηρεάζουν αυτά !
Φιλικά και επώνυμα,
Νεκτάριος Παπαδάκης
Ηράκλειο Κρήτης

pantelis2009
28-03-2019, 08:16
Τελείωσε με τις εργασίες του στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη και επιστρέφει στο Ρίο. Αυτή την ώρα στον Πάτροκλο. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
21-04-2019, 07:10
Το Ζεύς έφυγε από το Ρίο και πηγαίνει στο Ληξούρι. Γιατί άραγε??

apost
21-04-2019, 10:49
Το Ζεύς έφυγε από το Ρίο και πηγαίνει στο Ληξούρι. Γιατί άραγε??

Μαλλον για ψαροτροφες

pantelis2009
21-04-2019, 11:34
Οι πληροφορίες λένε ότι το Ζεύς πήγε τσιμέντα στο Ληξούρι και μια φωτο του φίλου Κ. Δημόπουλου. Καλή συνέχεια.

193146

pantelis2009
08-05-2019, 15:54
Το Ζεύς έχει φύγει από το πρωί από το Ρίο με κατεύθυνση την Λευκάδα. Για που άραγε????

leo85
08-05-2019, 18:39
Προς Λευκάδα πάει.

sotiris97
08-05-2019, 21:49
Εφτασε στη Πλαταριά...λογικά θα έχει φορτία για Κερκυρα-Διαπόντια όπως είχε κάνει τις προάλλες..

pantelis2009
09-05-2019, 06:04
Στην Κασσιόπη στην Κέρκυρα πήγε, αν μάθω το λόγο τα ξανά λέμε.

pantelis2009
24-08-2019, 07:01
Για που αναχώρησε το Ζεύς άραγε σήμερα το πρωί από το Ρίο, με κατεύθυνση προς τον Ισθμό Κορίνθου?

pantelis2009
24-08-2019, 16:23
Όπως μου έγραψε ένας φίλος στο fb: Σε ενημερώνω ότι το ΖΕΥΣ πήγε για 1 εκδήλωση στον Άγιο Νικόλαο Φωκίδας για να κάνει ειδικό δρομολόγιο προς Αίγιο με κόσμο μέσα στα πλαίσια της ετήσιας εκδήλωσης η οποία αναβιώνει τις παλιές εποχές που λειτουργούσε η γραμμή Αίγιο-Άγιος Νικόλαος. Λογικά το βράδυ θα επιστρέψει στο Ρίο
(https://www.facebook.com/profile.php?id=100001975698393)
σύμφωνα με το ais το ΖΕΥΣ ολοκλήρωσε τη δουλειά που είχε και αυτή την ώρα επιστρέφει στο Ρίο

pantelis2009
28-08-2019, 06:26
Να και γιατί έγινε το δρομολόγιο με το Ζεύς.
Οινοξένεια 2019: «Ξαναζωντανεύει» για μια ημέρα, η γραμμή Αίγιο – Άγιος Νικόλαος
https://newmedia.thebest.gr/i/w400/kefrtsavmg5d5e72b672579.jpg





Το Σάββατο 24 Αυγούστου






Τα Οινοξένεια τιμούν τη «Δική μας Θάλασσα», τον Κορινθιακό Κόλπο, που το 2018 ανακηρύχθηκε σε ζώνη natura, και είναι τόσος πολύτιμος για την Αιγιάλεια και τις παράκτιες περιοχές του. Σε αυτό το πλαίσιο, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με έντονο το συμβολικό χαρακτήρα της ενότητας των περιοχών του Κορινθιακού Κόλπου, σε συνεργασία με το δήμο Δωρίδος και το Σύνδεσμο Προστασίας και Ορθολογικής Ανάπτυξης του Κορινθιακού Κόλπου.
Το Σάββατο 24 Αυγούστου θα αναβιώσει για μια ημέρα, η ακτοπλοϊκή σύνδεση του λιμανιού του Αιγίου με την απέναντι ακτή του Αγίου Νικολάου, με ένα μοναδικό δρομολόγιο, στο πλαίσιο της εκδήλωσης με τίτλο «Η Θάλασσα που μας ενώνει».
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει υποδοχή και καλωσόρισμα στο λιμάνι του Αγίου Νικολάου, από τους τοπικούς άρχοντες του δήμου Δωρίδος και της τοπικής κοινότητας Καλλιθέας με προσφορά κεράσματος και γευσιγνωσίας οίνων του δικτύου Οινοξένεια στο χώρο του λιμανιού. Κατόπιν θα ακολουθήσει ελεύθερο πρόγραμμα στην περιοχή του Αγ. Νικολάου (μπάνιο, φαγητό κτλ).
Η αναχώρηση από το λιμάνι του Αιγίου θα πραγματοποιηθεί στις 09:30 το πρωί με το κόστος μετ’επιστροφής στα 10 ευρώ/ άτομο, ενώ κατά την μετάβαση θα υπάρχει ενημέρωση για την οικολογική αξία του Κορινθιακού και παρατήρηση άγριας ζωής. Κατά την επιστροφή ο καταξιωμένος οινογράφος, κριτικός οίνου και γεύσης Σίμος Γεωργόπουλος, θα «μυήσει» τους ταξιδιώτες στους περίφημους αμπελώνες της Αιγιάλειας, που ξεκινούν από την επιφάνεια της θάλασσας και φθάνουν έως και πάνω από τα 1000 μέτρα! Εν πλω, θα αναλύσει τις 3 υψομετρικές ζώνες, ενώ 3 υπέροχα κρασιά από αυτές θα τις φέρουν κυριολεκτικά στο ποτήρι, των τυχερών που θα παρευρεθούν!

Αναλυτικό πρόγραμμα ημέρας:
09:30 - Αναχώρηση από λιμάνι Αιγίου
11:00 - Άφιξη στο λιμάνι του Αγίου Νικολάου. Υποδοχή - καλωσόρισμα στο λιμάνι Αγ.Νικολάου από τον Πρόεδρο Τ.Κ.Καλλιθέας (παλιό και νέο), Πρόεδρο Συλλόγου Καλλιθέας , Δήμαρχο Δωρίδος κλπ.
11:30 - Προσφορά κεράσματος στο λιμάνι Αγ.Νικολάου – Γευσιγωνσία Οίνου
12:00 – 14:30 - Ελεύθερο πρόγραμμα (π.χ. μπάνιο στην παραλία Αγ.Νικολάου, φαγητό σε ταβέρνες Αγ.Νικολάου).
15:00 – Αναχώρηση
16:00 – Άφιξη στο λιμάνι Αιγίου
Τιμή Εισιτήριου μετ’επιστροφής: 10 ευρώ/ άτομο
Προπώληση εισιτήριων: ΔΗ.Κ.ΕΠ.Α. Νικολάου Πλαστήρα 19 και Κανελλοπούλου, Αίγιο, Ώρες: 10:30 – 14:00. Λόγω περιορισμένων θέσεων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Πληροφορίες: 2691022250 (10:30 – 14:00)
ΠΗΓΗ (https://www.thebest.gr/article/548634-oinoxeneia-2019-xanazontaneuei-gia-mia-imera-i-grammi-aigio-agios-nikolaos)

gioros
10-10-2019, 08:24
Εν πλω 02/19 195465195466

tsakonis
18-12-2019, 16:12
https://tasossilver.wixsite.com/kavalaportnewsgr/single-post/2019/12/14/FB-ZEUS-%CE%97-%CE%9D%CE%95%CE%91-%CE%9D%CE%91%CE%A5%CE%9B%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%A4%CE%97%CE%A3-THASSOSLINK-%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%9F%CE%9C%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%98%CE%91%CE%A3%CE%9F

Παναγιώτης
09-02-2020, 22:11
Στο τεύχος 423 της Ναυτικής Επιθεώρησης εδώ (http://www.yin.mil.gr/wp-content/uploads/2016/10/423.pdf#page=121) (σελίδα 121 στο pdf) βλέπουμε την καθέλκυση του Υδρογρφικού Πυθέας Α-474 του Πολεμικού Ναυτικού το 1983. Στη λεζάντα της φωτογραφάις γράφει λανθασμένα ότι έιναι στα ναυπηγέια ελευσίνας αντί του σωστού ναυπηγέιου Δ.Κ. Αναστασιάδη και Α.Χ. Τσορτανίδη. Δίπλα από τον Πυθέα βλέπουμε υπο κατασκευ/ή το Νίκος Π δηλαδή το σημερινό Ζεύς.
196568

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-02-2020, 09:37
Στο τεύχος 423 της Ναυτικής Επιθεώρησης εδώ (http://www.yin.mil.gr/wp-content/uploads/2016/10/423.pdf#page=121) (σελίδα 121 στο pdf) βλέπουμε την καθέλκυση του Υδρογρφικού Πυθέας Α-474 του Πολεμικού Ναυτικού το 1983. Στη λεζάντα της φωτογραφάις γράφει λανθασμένα ότι έιναι στα ναυπηγέια ελευσίνας αντί του σωστού ναυπηγέιου Δ.Κ. Αναστασιάδη και Α.Χ. Τσορτανίδη. Δίπλα από τον Πυθέα βλέπουμε υπο κατασκευ/ή το Νίκος Π δηλαδή το σημερινό Ζεύς.
196568Δυστυχώς όπως κ στην ιστοσελίδα του ΠΝ συμβαίνουν κ εδώ αδικαιολόγητα λαθη.Παρεμπιπτόντως το ΠΥΘΕΑΣ ήταν αρχικά κονταδελφό με το ΑΙΓΑΙΟ του ΕΛΚΕΘΕ προ επιμήκυνσης του τελευταίου κ το οποίο ναυπηγήθηκε στην Χαλκίδα.
* Μήπως αυτά τα 2 ποστ θα έπρεπε να αναρτηθούν κ στο θέμα του ΠΥΘΕΑΣ.

npapad
10-02-2020, 21:50
Στο τεύχος 423 της Ναυτικής Επιθεώρησης εδώ (http://www.yin.mil.gr/wp-content/uploads/2016/10/423.pdf#page=121) (σελίδα 121 στο pdf) βλέπουμε την καθέλκυση του Υδρογρφικού Πυθέας Α-474 του Πολεμικού Ναυτικού το 1983. Στη λεζάντα της φωτογραφάις γράφει λανθασμένα ότι έιναι στα ναυπηγέια ελευσίνας αντί του σωστού ναυπηγέιου Δ.Κ. Αναστασιάδη και Α.Χ. Τσορτανίδη. Δίπλα από τον Πυθέα βλέπουμε υπο κατασκευ/ή το Νίκος Π δηλαδή το σημερινό Ζεύς.
196568
Φίλε Παναγιώτη το ΝΙΚΟΣ Π/ΖΕΥΣ κατασκευάστηκε το 1980. Στη συγκεκριμένη φωτογραφία το βλέπουμε σε διαδικασία "μεγαλώματος" που έγινε το 1983 λίγα μόλις χρόνια μετά την κατασκευή του.

Παναγιώτης
11-02-2020, 12:34
Κατά τη διάρκειά μετασκευής λοιπόν. Αυτό εξηγεί και το ότι στη φωτογραφία βλέπουμε να είναι γραμμένο το όνομα στη γέφυρα, αν ήταν στην αρχική κατασκευής δεν θα είχε γραφτεί το όνομα σε τόσο πρώιμο στάδιο.