PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Σκάφους



EtsiEtsi
21-08-2006, 10:20
Παιδιά καλησπέρα, είμαι ερωτευμένος με τη θάλασσα και τώρα που πλέον έχω τη δυνατότητα σκοπεύω να ασχοληθώ με αυτή αγοράζοντας ένα μικρό σκάφος.
Αυτές τις μέρες θα κινήσω και τις διαδικασίες σχετικά με διπλώματα κτλ.
Έχω μια σειρά αποριών και θέλω να με βοηθήσετε.

Επειδή λοιπόν είμαι νέος θέλω για αρχή να πάρω κάτι μεταχειρισμένο (γενικά προτιμώ μεταχειρισμένα γιατί κάτι καινούργιο με το που το χρησιμοποιείς χάνει ένα μέρος της αξίας του).
Οι προδιαγραφές που θέλω είναι οι εξής :
Να χωράνε 4 άτομα, να έχει τιμονιέρα, να κάνει για μέσες αποστάσεις (δεν πρόκειται να πάω Ραφήνα – Μύκονο….αλλά πχ στη Τζια να μπορώ να πάω) και φυσικά να είναι γερό.
Γενικά τι να προτιμήσω? Φουσκωτό ή ξύλινο? Ποια η διαφορά τους στη συντήρηση και στο κόστος συντήρησης? Ποια η διαφορά τους στην τιμή σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έδωσα?
Σκοπεύω να δώσω για μεταχειρισμένο όπως είπα κοντά στα 10.000. Παίρνω κάτι καλό? Έχω ακούσει ότι με τέτοια λεφτά μπορώ να πάρω κάτι πολύ καλό αν πέσω σε ευκαιρία. Πάντως για ξύλινο σκεφτόμουνα.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω σε μια τέτοια αγορά, πόσων χρονών σκάφος το ανώτερο να πάρω, πόσα μέτρα να είναι καθώς επίσης και τους ίππους της μηχανής. Όλα αυτά σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έδωσα.
Σίγουρα θα μου έρθουν και άλλες ερωτήσεις, οπότε επιφυλάσσομαι.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Asterias
28-08-2006, 15:56
Γεια χαρά.
Καλως ήλθες στη παρέα μας.

Διακρίνω αρκετό ενθουσιασμό και βιασύνη για όλα. Αυτό είναι κ καλό κ κακό.

Θα σταθώ σε λίγα από όσα ρωτάς. Κατ` αρχάς για το υλικό κατασκευής ξύλινο ή φουσκωτό; Από τα όσα γράφεις καταλαβαίνω πως ενδιαφέρεσαι για ταχύπλοο ή τουλάχιστον μηχανοκίνητο και προφανώς δεν σε ενδιαφέρει κάτι σε μορφή τρεχαντηράκι μικρό. το ξύλινο σκάφος γι` αυτό που ζητάς είναι σχεδόν απαγορευτικό, θέλει καλή συντήρηση κάθε χρόνο, σίγουρα πιο ακριβή από ένα φουσκωτό, εαν σκέφτεσαι να κάνεις κάποια αγορά με τρέιλερ ώστε να το μεταφέρεις και σε άλλα μέρη της Ελλάδας θα πρέπει να το ξεχάσεις, διότι πολύ εύκολα μπορεί το ξύλινο σκάφος ξεκαρφωθεί από το τρανταγμα και να σου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα. Ακόμα νομίζω πως είναι και σχεδόν απίθανο να βρείς κάτι ξύλινο στα χρήματα που ζητάς. Κοινώς προτείνω να κινηθείς σε αγορά φουσκωτού σκάφους.

Αυτά για το εμπορικό κομμάτι της ερώτησής σου. Τώρα για το ναυτικό κομμάτι... Έχεις κάποια σχετική εμπειρία με τέτοια σκάφη; Όχι ως καπετάνιος ως πλήρωμα κλπ κλπ;;; Εαν δεν έχεις αρκετή θα σου πρότεινα αφού αποκτήσεις το δίπλωμα, να ταξιδέψεις 1-2 φορές με κάποιο σκάφος που θα νοικιάσεις και έπειτα να προχωρήσεις σε αγορά σκάφους.

Στην αγορά, κατά τη γνώμη μου δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο η ηλικία του σκάφους όσο το πόσο καλά συντηρημένο έαν έχει κάποιο σοβαρό χτύπημα και αρκετοί άλλοι παράγοντες. Αλλά σίγουρα το ηλικιακό δεν είναι όπως με το αυτοκίνητο. Βέβαια δε συζητάμε για φουσκωτό σκάφους 30ετίας.

Στη διάθεσή σου!!!

Υ.Γ. Το να αποφύγεις το ξύλινο σκάφος στο λέει κάποιος που είναι κολλημένος με τη παράδοση. Θέλει τρελλή περιποίηση και προσοχή ένα σκάφος που προέχεται από κάτι ζωντανό.

EtsiEtsi
31-08-2006, 09:56
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση. Ειμαι τελειως νεος με τα σκαφη και γενικα την ναυτικη ορολογια παρολο που εχω μπει πολυ λιγες φορες σε σκαφακια κτλ.
Οταν εκανα το προηγουμενο post μου δεν ηξερα καν τι παιζει με τα φουσκωτα, ξυλινα κτλ.
Ψαχνοντας το αυτες τις μερες καταλαβα οτι αυτο που ψαχνω ειναι πολυεστερικο.
Επισης το σκαφος αυτο σκοπευω να το εχω σε μαρινα στην εδρα μου. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο. Μου ειπαν οτι εξαρταται απο το αν εχει εσω εξω μηχανη (οποτε καλο ειναι να ειναι εκτος νερου) ή μονο εξωτερικη οποτε και θα μπορω να την βγαζω. Αυτο δεν μου το ειπε και ο πλεον εμπειρος αλλα μου φαινεται να εχει βαση.
Απο εκει και περα για αρχη πιστευω οτι ενα 5μετρο (οχι τρεχαντηρι οπως ειπες και συ) με μια μηχανη κοντα στους 50hp (παραπανω δεν νομιζω να τα σηκωνει καν) ειναι οτι πρεπει.
Ποια θεωρεις οτι ειναι η καλυτερη διαδικασια για την ευρεση ενος σκαφους?Ειναι καλο να παιρνω περιοδικα για σκαφη κτλ?

Να εισαι καλα.

Kyriakos
31-08-2006, 11:04
1. 5 μετρο (και κατι) πολυεστερικό σηκώνει και γύρω στους 100 ίππους, 4χρονη.
2. Εξωλέμβια στους 30-50 ίππους.... ρώτα και πόσα κιλά είναι για να την βάζεις βγάζεις......
3. Έσω-έξω σε αυτό το μήκος, δύσκολα θα βρεις.
4. Από 30 ίππους και πάνω θέλει δίπλωμα ταχυπλόου. (όχι οτί είναι δύσκολο)
5. Τα περιοδικά είναι χρήισιμα, αλλά την καλύτερη δουλειά θα την κάνεις στο επόμενο Ναυτικό Σαλόνι.

Αυτά...

Paralia
31-08-2006, 14:51
Νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις (αφού πάρεις δίπλωμα) είναι ένα φουσκωτό 4,20-4,60 με μια μηχανή 75 ίππων. Εύκολο σε ελιγμούς και μανούβρες, εύκολο σε μπες-βγες και καλό σε απόδοση-ταχύτητα.

EtsiEtsi
01-09-2006, 08:56
Παιδια ποτε γινεται το επομενο ναυτικο σαλονι ξερει κανεις ποτε γινεται? Στο ελληνικο δεν γινεται συνηθως αυτο?
Διπλωμα θα βγαλω οποτε εκει δεν εχουμε προβλημα. Ηδη εχω βρει που θα παω.
Γενικα παντως δεν βιαζομαι. Μεχρι τελος φλεβαρη που θελω να το εχω παρει (για να μην ανεβουν οι τιμες) πιστευω οτι θα εχω μαθει οσα θελω να ξερω (πριζοντας κοσμο :p και ψαχνοντας) για να κανω τη σωστη επιλογη.
Παντως ειμαι σιγουρος οτι εδω θα βρω πολλες απαντησεις για οτι χρειαστω!

Σας ευχαριστω!

Kyriakos
01-09-2006, 09:16
Πρέπει να έχει σαλόνι το Φθινόπωρο.

Επίσης: σκάφος πολυεστερικό, 5+, 30 ίππους γύρω στις 10,000 ΕΒΡΑ, καινούργιο.

Να δώσεις προσοχή:
α) Στις εξτρα χρεώσεις και παρελκόμενα: τέντες, μπαταρίες, δεξαμενές, τρέιλερ (και αντίστοιχη αγκατάσταση του αυτοκινήτου)
β) Ποιότητα κατασκευής και εξαρτημάτων
γ) Διαρύθμιση συστημάτων (πχ είχαν βάλει τον διακόπτη για τις μπαταρίες στον θάλαμο με το ντεπόζιτο)
δ) Έξτρα δικό σου εξοπλισμό (όργανα, άγκυρες, σωσίβια - ανάλογα με τις απαιτήσεις του λιμεναρχείου.
ε) χρόνους παράδοσης
ζ) να ψάξεις για μηχανές χωριστά (δική σου επιλογή)

Απαντήσεις του τύπου "ναι..ναι όλα περιλαμβάνονται" δεν σε καθησυχάζουν σε ΑΦΥΠΝΟΥΝ!. Αυτοί τα λεφτά σου θέλουν, δεν συμμερίζονται ούτε ρομαντισμούς, ούτε μεράκι.

Giorgos_D
01-09-2006, 09:19
Το ναυτικό σαλόνι θα γίνει 11-19 Νοεμβρίου στο Ελληνικο.Για περισσότερες πληροφορίες www.athensboatshow.gr (http://www.athensboatshow.gr)
Αληθεια, το naytilia.gr θα είναι εκεί???

moschos
17-09-2006, 12:19
Πριν το ναυτικο σαλονι παντως για να παρεις μια "γευση" γινεται την αλλη εβδομαδα εκθεση στην Μαρινα Αγ.Κοσμα.

Περισσοτερα στο http://www.nuked.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=439

Agelos_SW6KVK
25-06-2007, 16:58
Πρώτα απο όλα λέγομαι Άγγελος και σας χαιρετώ όλλους...

Έχω την εξής ερώτηση... Στο παρελθόν είχα ένα μικρό ταχύπλοο το οποίο πούλησα. Ένας απο τους λόγους ήταν η κατανάλλωση... Καλά τα φουσκωτά, αλλα 1 λτ/μίλι? Μήπως γνωρίζει κανείς τι κατανάλωση έχουν...
1. Τα ημιπλαναρίσματος με εσω diesel? Πχ ενα 6μετρο με 100Hp?
2. Τα τύπου τρεχαντήρι πχ? Μικρή μηχανή συμαίνει μικρή κατανάλωση, ή λόγο διάρκειας ταξιδιού ερχόμαστε στα ίδια???


...ελπίζω να μην σας κούρασα με το πρώτο μου μύνημα, και να έγινα κατανοητός... Καλό καλοκαίρι...

xara
01-07-2007, 13:45
Επιλέξτε ή απλά ονειρευτείτε...

http://www.fairline.com/#/video/ http://forum.naytilia.gr/images/smilies/icon_rolleyes.gif

Γιώργος Τσαπάρας
10-08-2007, 14:16
Asteria, kalispera!! eimai neos sthn parea kai tha ithela kapoies plhrofories sxetika me to ''skafos'' kai genika gia ton kosmo ths thalassas.. Exw mpei sto tripaki gia thn apoktisi enos skafoys. Twra xekinaw na bgalw to diplwma. Otan to parw me to kalo sxeftomai na kanw mia ereyna agoras ALLA ti na psaxw? Foyskoto?(mallon) posa metra kai me ti mhxani (hp) panw?.. .. Eyxaristw poly... (perimenw gnwmes ap'oloys!)

Κουμπαρος
13-08-2007, 09:15
Είμαι κάτοικος Κύπρου και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ιστιοφόρο (μεταχειρισμένο). Με προβληματίζει το μέγεθος που θα ήταν καταλληλότερο για την χρήση που σκοπέυω να του κάνω και θα ήθελα την συμβουλή σας.
Κατ’ αρχή ΔΕΝ δεν θέλω κάτι πάνω από 40 πόδια λόγω οικονομικού, τόσο για την αγορά του όσο και για την συντήρηση. Σκοπέυω να το χρησιμοποιώ με την οικογένεια μου (η γυναίκα μου και δύο παιδάκια) και κάποιες φορές με φίλους. Άρα σοφό θα ήταν να πάρω κάτι με 3 καμπινες. Η χρήση του θα είναι μικρές ημερήσιες βολτίτσες, κάποια Σαββατοκυρίακα ή 3ημερα, 4ημερα σε κάποιες αποστάσεις 25 - 120 μιλίων που θα μπορούσα να μείνω αρόδο ή να δέσω σε κάποιες μαρίνες (πονεμένη ιστορία αυτό στην Κύπρο) και τα καλοκάιρια κάποιο ταξιδάκι μέχρι Καστελλόριζο και Ρόδο. Κάποιες φορές ίσως να το παίρνω και σε τοπικούς αγώνες που γίνονται εδώ συχνά αλλά αυτό έτσι για τον χαβαλέ και μόνο (προτιμώ κάτι σε cruiser δηλαδή).

Η χρήση που σκοπέυω να κάνω θα μπορούσε να την κάνει και ένα σκάφος 32-34 πόδια ή θα ήταν προτιμότερο να βρω κάτι σε 36-38 πόδια; Η ταχύτητα δύο σκαφών που διαφέρουν κατά 3-4 πόδια διαφέρει κατά πολύ (αν είναι της τάξης του ενός κόμβου είναι αρκετά μεγάλη διαφορά); Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα σκάφη που θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε να κοιτάξω ή να αποφύγω; Ευχαριστώ.

mangos
13-08-2007, 19:07
Η διαφορά στα έξοδα συντήρησης μεταξύ ενός σκάφους 30 ποδών από ένα σκάφος 40 ποδών είναι μηδαμινή, να μην πω ανύπαρκτη!!!
Η μόνη διαφορά, είναι στα ασφάλιστρα (αφού το πιο πιθανόν ένα σκάφος μεγαλύτερο έχει και μεγαλύτερη αξία) και στα λιμανιάτικα.

Κατά τα άλλα, τι αλλάζει στο κόστος συντήρησης?
Ένα κιλό παραπάνω μουράβια, 5-10 τετραγωνικά πανί όταν φτιάχνεις καινούργιο πανί. Δεν είναι εκεί το θέμα, φανταζομαι!!!

Ως προς την χρήση του σκάφους, όσο μεγαλύτερο το σκάφος, τόσο καλύτερη πλεύση σε καιρούς, καθώς και μεγαλύτερη ταχύτητα, ένα σκάφος στα 40 πόδια κερδίζει τουλάχιστον 1 μίλι την ώρα σε σχέση με ένα τριαντάρι...

Το μικρό το σκάφος, πλεονεκτεί στο θέμα του να βρεις μια θεσούλα σε ένα λιμάνι, έχει πιο εύκολα μανουβραρίσματα στο λιμάνι, αγχώνει λιγότερο έναν αρχάριο, οι δυνάμεις είναι μικρότερες στα βιραρίσματα και στο τριμάρισμα των πανιών.

Με τριαντάρι σκάφος, ένα λαθάκι, θα σου ρίξει την ταχύτητα αμέσως, ενώ σε ένα 40άρι, λόγω μεγαλύτερου βάρους και αδράνειας, ένα λάθος δεν θα σου κόψει άμεσα την φόρα.

varaderos
19-12-2007, 00:18
Γειά σας και απο εμένα και καλώς σας βρήκα!!!
Στα άμεσα σχέδια μου είναι η αγορά μίας βάρκας 4,5 - 4,80 μέτρα με 20-25 μηχανή.Λόγο του ότι είναι αρχάριος θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με:
α) είναι καλά τα μέτρα για έναν αρχάριο;
β) λόγο οικονομικής στενότητας δεν μπορώ να διαθέσω και πολλά χρήματα, μια μεταχειρισμένη θα μου κάνει την δουλειά;
γ) πόσο κοστίζει περίπου (βάρκα+τρέιλορ+μηχανή)
δ) ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΤΙ πρέπει να προσέξει κάποιος στην αγορά μεταχειρισμένου σκάφους;

Ευχαριστώ !!!!!!!

dkampouroglou
19-12-2007, 05:48
φιλε varaderos,
σιγουρα τα μέτρα που έχεις στο μυαλό σου είναι καλά για ξεκίνημα (ψαρεματάκι κλπ).Πρέπει φυσικά να εκδόσεις και ερασιτεχνική άδεια αλιείας για να την οδηγείς.
Η μεταχειρισμένη είναι μία λύση, αλλά η διαφορά του κόστους μιας καλοσυντηρημένης βαρκας με μία καινούρια δεν ειναι και αβυσσαλεα !!
Αν παρεις μεταχειρισμένη θα γλυτώσεις βέβαια τα παράβολα της λεμβολόγησης, ή ακόμα και κοψoχρονιά τα διάφορα extra (fishfinder, GPS, τρέιλερ κλπ).
Επέλεξε μεταχειρισμένη χωρίς πολλές γρατσουνιές και σπασίματα στις ακμές της πρύμης (σημαντικό !)
και κατα προτίμηση με αρκετό υλικό πάνω της, (αν πάρεις πλαστική πχ. να αντέχει το βάρος σου οπουδήποτε χωρίς να βαθουλώνει ή να τρίζει.
Για την πλαστική πάλι, μία 15άρα 4χρονη μηχανή είναι ΟΚ.Εξωλέμβια.
Αν η γάστρα της είναι μέτριο-σχεδιασμένη (τουλάχιστον...) θα πιάνει γύρω στους 9-12 κόμβους. Τότε βέβαια υπάρχει περίπτωση να εκτιναχθείς από τη βάρκα (ειδικά αν έχει ''φρεσκάρει'' και βιάζεσαι να γυρίσεις λιμάνι)
Στη Ελλάδα, φτιάχνουν και ξύλινες βάρκες ωστόσο.
Ψάξ΄το

sundayplankton
03-04-2008, 18:06
:oops:γειασας παιδια εγω βρισκομαι στην αντηθετη φαση μολις πουλησα την δικια μου βαρκα (4.40 με30αρα)
αυτο που μρ εντυπωσιασε ηταν η αξια μεταπωλησης που διατηπουν αυτα τα σκαφακια,η δικια μου αν και απο ατυχημα εφυγε αμεσως
αυτο που πρωτινω σε καποιο που ενδιαφερεται ειναι να δωση βαση στο σκαφος που πρεπει να ειναι το καλυτερο ενο μια δυχρονη παλια μηχανη
θα ισοροπηση το κοστος,ενο τα μυονεκτιματατης σε σχεσει μετετραχρονη
δεν φενονται αν προκεται για χρηση σαβατοκιριακου

ενδιαφερων ακουγεται και η ιδεα της ξυλινης βαρκας που λεει οdkampouroglou.Υπαρχει αραγε κανενα λινκ.

χαιρωμαι που σας βρηκα!

verz
07-06-2008, 22:23
Χαιρεται!Δεν εχω ιδεα και ενας φιλος ενδιαφερεται για αγορα σκαφους.
Μου ζητησε βοηθεια (να κανω εγω τι βρωμικη δουλεια του ψαξιματος στο internet..xaxa).
Αλλα δεν εχω ιδεα τι να ψαξω.
Τα μονα στοιχεια που εχω ειναι να ειναι για 6 ατομα η καπου εκει....
Μπορει καποιος να βοηθησει?Για το τι σκαφος να ψαξω?Ευχαριστω!

Παναγιώτης
07-06-2008, 23:35
Όπως καταλαβαίνεις η απάντηση είναι παρόμοια με αυτή στην ερώτηση "θέλω ένα αυτοκίνητο για τέσσερα άτομα":D. Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες και αν καταλήξεις κάπου (ξύλινο, φουσκωτό, πολυεστερικό, ιστιοφόρο κ.λπ.) δες στα αντίστοιχα θέματα ...Κι εδώ είμαστε;)

verz
08-06-2008, 12:28
Σιγουρα οχι φουσκωτο,και μαλλον οχι ξυλινο!
οποτε η ιστιοφορο η πολυεστερικο...ποσα μετρα φτανουν αυτα για 6 ατομα?

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
08-06-2008, 13:26
Παιδιά καλησπέρα, είμαι ερωτευμένος με τη θάλασσα και τώρα που πλέον έχω τη δυνατότητα σκοπεύω να ασχοληθώ με αυτή αγοράζοντας ένα μικρό σκάφος.
Αυτές τις μέρες θα κινήσω και τις διαδικασίες σχετικά με διπλώματα κτλ.
Έχω μια σειρά αποριών και θέλω να με βοηθήσετε.

Επειδή λοιπόν είμαι νέος θέλω για αρχή να πάρω κάτι μεταχειρισμένο (γενικά προτιμώ μεταχειρισμένα γιατί κάτι καινούργιο με το που το χρησιμοποιείς χάνει ένα μέρος της αξίας του).
Οι προδιαγραφές που θέλω είναι οι εξής :
Να χωράνε 4 άτομα, να έχει τιμονιέρα, να κάνει για μέσες αποστάσεις (δεν πρόκειται να πάω Ραφήνα – Μύκονο….αλλά πχ στη Τζια να μπορώ να πάω) και φυσικά να είναι γερό.
Γενικά τι να προτιμήσω? Φουσκωτό ή ξύλινο? Ποια η διαφορά τους στη συντήρηση και στο κόστος συντήρησης? Ποια η διαφορά τους στην τιμή σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έδωσα?
Σκοπεύω να δώσω για μεταχειρισμένο όπως είπα κοντά στα 10.000. Παίρνω κάτι καλό? Έχω ακούσει ότι με τέτοια λεφτά μπορώ να πάρω κάτι πολύ καλό αν πέσω σε ευκαιρία. Πάντως για ξύλινο σκεφτόμουνα.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω σε μια τέτοια αγορά, πόσων χρονών σκάφος το ανώτερο να πάρω, πόσα μέτρα να είναι καθώς επίσης και τους ίππους της μηχανής. Όλα αυτά σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έδωσα.
Σίγουρα θα μου έρθουν και άλλες ερωτήσεις, οπότε επιφυλάσσομαι.

Σας ευχαριστώ πολύ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΟΥ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.ΓΙΩΡΓΟΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
08-06-2008, 13:35
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΓΓΕΛΙΑ + ΦΩΤΟΣ(ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΕΣ?) ΕΝΑ ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ?
2)ΤΟ ΗΤΜL ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΝΕΡΓΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ.ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.ΓΙΩΡΓΟΣ :cool:

Παναγιώτης
08-06-2008, 19:31
Για τιο=ς αγγελίες υπάρχουν οδηγίες στη σχετική ανακοίνωση, γενικά ανοίγεις νέο θέμα στην ενότητα των αγγελιών, για τις φωτογραφίες μπορείς να βρεις οδηγίες στο σχετικό θέμα. Το ότι κώδικας html είναι απ ενεργοποιημένος σημαίνει ότι δεν μποροιύν αν μπουν εντολές σε κώδικα html αλλά μόνο στον κώδικα VBcode που χρησιμοποιείς όταν γράφεις τα μηνύματα στο φόρουμ.

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
10-06-2008, 23:36
Για τιο=ς αγγελίες υπάρχουν οδηγίες στη σχετική ανακοίνωση, γενικά ανοίγεις νέο θέμα στην ενότητα των αγγελιών, για τις φωτογραφίες μπορείς να βρεις οδηγίες στο σχετικό θέμα. Το ότι κώδικας html είναι απ ενεργοποιημένος σημαίνει ότι δεν μποροιύν αν μπουν εντολές σε κώδικα html αλλά μόνο στον κώδικα VBcode που χρησιμοποιείς όταν γράφεις τα μηνύματα στο φόρουμ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ/ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:D

evridiki
19-06-2008, 12:59
Περιμενουμε να δουμε την αγγελια...η φωτο να ειναι σε μικρη αναλυση..

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
26-06-2008, 00:59
Περιμενουμε να δουμε την αγγελια...η φωτο να ειναι σε μικρη αναλυση..
ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ???????????

evridiki
26-06-2008, 10:49
την εβαλες την φωτο?

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
26-06-2008, 12:37
την εβαλες την φωτο?
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΚΑΦΩΝ ΤΟ ΜΑΡΑΘΩΝ