PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΩΝ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ



evridiki
26-06-2007, 09:50
O καθενας θα μπορει να σχολιασει την αποψη του για θετικα ή αρνητικα πραγματα που παρατηρει στις σχολες και ισως συμβαλλουμε ελαχιστα, αν οχι και αρκετα, σε κατι καλυτερο γενικα!!

sailingsloth
01-07-2007, 08:37
Αντε ας κανω την αρχη εγω με το θαψιμο :P

Στον ΝΟΕ κανει μαθημα ισως ο καλυτερος καθηγητης θεωριας.Απιστευτες γνωσεις και 3ωρο μαθημα που δε σε κουραζει σε καμια στιγμη.Μειον ειναι η σχετικα παλαια αιθουσα του ΝΟΕ που δε σε προδιαθετει για ευχαριστη παρακολουθηση.Τα πρακτικα μαθηματα του ΝΟΕ επιεικως ειναι απαραδεκτα...Εχω κανει σχεδον με ολους τους πρακτικους και μπορω να πω οτι πασχουν κατα πολυ απο τους αντιστοιχους του ΠΟΙΑΘ.Παντως στον ΝΟΕ μαθαμε αρκετα καλα παρα πολλες ταβερνες σε Σαλαμινα και Αιγινα :P....Αρχαριοι στο ΝΟΕ για παραδειγμα,δε μαθαμε καν να σηκωνουμε μπαλονι.....Ουτε μια φορα...Καλα μη μιλησω για τιμονεμα που το βλεπαμε απο μακρυα...

O ΠΟΙΑΘ απο την αλλη εχει αρτιες εγκαταστασεις και πολλα θεωρητικα βοηθηματα.Αν και τα θεωρητικα του πασχουν λιγο.Τουλαχιστον στο τμημα προχωρημενων...Θεωρω οτι θεωρητικα εμαθα περισσοτερα στον ΝΟΕ αν και ημουν στους αρχαριους.Το μεγαλο συν ομως στον ΠΟΙΑΘ ειναι τα πρακτικα του μαθηματα.Αρκετοι κυβερνητες των αρχαριων αλλα και ο ενας των προχωρημενων εχουν μερακι και φοβερη διαθεση να σε μαθουν.Τα πρακτικ α μαθηματα ηταν απλα αψογα.Με περασμα απο ολες τις θεσεις του σκαφους,με σκληρη προπονηση αλλα και τον χαβαλε του οποτε χρειαζοταν.Αφηστε που το ωραριο δεν ηταν δεσμευτικο.Υποτιθεται οτι επρεπε να γυρναμε και να δενουμε στις 6 το απογευμα αλλα πολλες φορες το μαθημα κραταγε και 2 και 3 ωρες παραπανω.Μονο και μονο ο κυβερνητης δηλαδη σε προδιαθετε να τα δωσεις ολα.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα και περιμενω να δω και αλλες αποψεις για τις σχολες.Ισως ετσι βγει ενα πορισμα για οσους θελουν να αρχισουν ιστιοπλοια και να προχωρησουν στην καταλληλη επιλογη σχολης.

jerry_p
02-07-2007, 11:11
Ας δευτερώσω εγώ φίλε sailingsloth για να μην αισθάνεσαι άσχημα.

Κατ' αρχήν να πώ ότι δεν θεωρώ τα σχόλια αυτά θάψιμο, άλλωστε πάντα κάποιος έχει το δικαίωμα να κρίνει εάν είναι βάσιμα και καλοπροαίρετα.

Γνωρίζοντας τους περισσότερους από τους δασκάλους και τις σχολές του Σαρωνικού, έστω και σαν απλός παρατηρητής στα λιμάνια και στους αγώνες, αλλά και το πρόγραμμα και τη λειτουργία των σχολών, έχω να σημειώσω ότι η προσωπικότητα του εκπαιδευτή on board είναι το 90% της ανταποδοτικότητας μιας σχολής.
Οι επισημάνσεις του sailingsloth είναι απόλυτα σωστές. Κριτήριο για την σωστή αξιολόγηση ενός εκπαιδευτή/σχολής είναι

το μεράκι και η προσωπικότητα του καπετάνιου,
ο πραγματικός χρόνος εκπαίδευσης χωρίς ταβέρνες και άλλα γραφικά. (αυτά μπορούν να κανονίζονται σε χρόνο εκτός εκπαίδευσης)
Η δυνατότητα για όλους να εργαστούν σε όλες τις θέσεις
η έμφαση σε χειρισμούς εντός λιμένα (αυτό είναι αρνητικό σχεδόν για όλες τις σχολές)
η νοοτροπία περί ναυτοσύνης γενικάΣε δεύτερη μοίρα, αλλά όχι χωρίς αξιολόγηση, πρέπει να μπούν η οργάνωση και θεωρητική υποστήριξη. Ο στόχος εδώ είναι οι βασικές γνώσεις και οι πηγές για αυτούς που ενδιαφέρονται να διαβάσουν περισσότερα.

Η ουσιαστική αξιολόγηση των αποκτηθέντων γνώσεων είναι ανύπαρκτη σε όλες τις σχολές, γεγονός που οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πάσχει ολόκληρο το σύστημα στο σημείο αυτό. Σχετικά έχουν γίνει αναφορές και σε άλλα σημεία στο φόρουμ και ελπίζω κάποια μέρα να δούμε ένα πιο μοντέρνο θεσμικό πλαίσιο.

Συμπερασματικά και αποφεύγοντας να κάνω κρίση για σχολές ή ανθρώπους, ενδιαφερθείτε να μάθετε με ποιό δάσκαλο θα κάνετε μάθημα και τι έχετε ακούσει για αυτόν. Σε δεύτερο στάδιο ζητήστε από τη σχολή να μπείτε στο τμήμα του και προχωρήστε στο να γνωρίσετε τον κόσμο των πλεύσεων μέσα από τα λόγια του. Κάποιοι θα μπείτε σιγά σιγά στον κόσμο αυτό.

SV1CDM
02-07-2007, 14:10
Συμπληρώνοντας με την πολύ μικρή εμπειρία (δηλαδή καθόλου) απο μία και μόνο σχολή και έχοντας περάσει απο όλους τους πρακτικούς εκπαιδευτές για διάφορους λόγους έχω να επισημάνω τα εξής.
Δεν φτάνει η καλή διάθεση των εκπαιδευτών για την καλή εντριβή στον υπέροχο κόσμο της ιστιοπλοΐας απαιτείται και προσωπική προσπάθεια μιας και η επιλογή είναι δική μας.
Η προσωπική επιλογή της συγκεκριμένης σχολής (ΙΟΠ) είχε να κάνει με το σύνολο των εκπαιδευτικών ωρών και τις ημέρες που γίνονταν τα μαθήματα για να με εξυπηρετεί στα ωράρια εργασίας μου.
Η τελική κρίση θα είναι όταν θα μπορώ μέσα απο αυτά που έχω πάρει θεωρητικά και πρακτικά να έχω αποκτήσει όχι μόνο την θεωρητική και την λίγη πρακτική γνώση αλλά και την αυτοπεποίθηση οτι θα μπορώ να πάρω ένα σκάφος στα χέρια μου.
Το θέμα πρακτικής στο λιμάνι είναι πράγματι "μαυρη τρύπα" και εκεί θα πρέπει να βελτιωθεί η συγκεκριμένη σχολή.
Εκεί που πάντα θα επιμένω είναι στο "συν Αθηνά και χείρα κίνει" γιατί τίποτε δεν μαθαίνεται αν δεν το θέλουμε κι εμείς.

Asterias
02-07-2007, 19:23
Κάποιες γρήγορες απαντήσεις..

Απ` όσο γνωρίζω μπαλόνι δεν σηκώνεται σε καμία σχόλή αρχαρίων, εκτός αν είναι κάπως πιο προχωρημένα τα πράγματα.

Βρε παιδιά η αίθουσα του ΝΟΕ έχει και μια τεράστια ιστορία, εγω θα το θεωρούσα μεγάλο γεγονός να εκπαιδευόμουν εκεί μέσα, δυστυχώς μόνο σε απονομές έχω πάει.

sailingsloth
03-07-2007, 00:12
Και βεβαια εχει πολυ μεγαλη ιστορια!Δεν το αμφισβητει κανεις αυτο.Αλλα αυτο απο μονο του αρκει για να σε προδιαθεσει θετικα?Δε νομιζω.Απλα αναφερθηκα στη λειτουργικοτητα του πραγματος.Και επισης ειπα οτι ο καθηγητης θεωριας του ΝΟΕ ειναι απλα απιστευτος με τρομερες γνωσεις και διαθεση να σε μαθει.Αλλα οπως ολοι γνωριζουμε η πρακτικη εξασκηση μετραει...

SV1CDM
05-07-2007, 06:50
Κάποιες γρήγορες απαντήσεις..

Απ` όσο γνωρίζω μπαλόνι δεν σηκώνεται σε καμία σχόλή αρχαρίων, εκτός αν είναι κάπως πιο προχωρημένα τα πράγματα.



Εμείς μπαλόνι σηκώσαμε και μάλιστα 2 διαφορετικα (το ένα ασύμετρο) χωρίς να είναι προχωρημένο τμήμα και αλλαγές πανιών κάναμε (τζένοας) λόγω αέρα, και ότι άλλο απαιτείται σ'αυτό δεν έχω παράπονο στο μόνο που δέν έγινε ουσιαστική εκπαίδευση ήταν στους χειρισμούς στο λιμάνι κάτι που το θεωρώ το ίδιο πολύ σημαντικό γιατί με τα πανιά κουτσά στραβά θα πάει το σκάφος....δεν θα μείνεις όμως μόνιμα έξω κάποια στιγμή πρέπει να γυρίσεις.:)

sailingsloth
05-07-2007, 07:41
Και στον ΠΟΙΑΘ οι αρχαριοι σηκωσανε μπαλονι.

Asterias
05-07-2007, 17:41
Αν τύχατε σε σχολή που σήκωσε μπαλόνι έστω και λίγες φορές, είστε τυχεροί, εγώ γνωρίζω πως οι περισσότεροι φοβούνται την πιθανή καταστροφή του και το αποφεύγουν.

Alkis
06-07-2007, 08:30
Δεν νομίζω ότι το μπαλόνι είναι τόσο σημαντικό σε μια σχολή αρχαρίων. Το σκάφος μπορεί να πάει σε όλες τις πλεύσεις και χωρίς το μπαλόνι και επιπλέον αν νοικιάσεις σκάφος, πολύ σπάνια θα σου δώσουν μπαλόνι και αυτό θα στο χρεώσουν και έξτρα.

Για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό οι χειρισμοί στο λιμάνι που τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τα μαθήματα στον ΙΟΠ (2004), δεν έμεινα ικανοποιημένος σε αυτόν τον τομέα.

Μια άλλη παρατήρηση που έχω να κάνω για τον τότε ΙΟΠ (και λέω τότε γιατί ξέρω ότι εδώ και κανένα χρόνο έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στον ΙΟΠ οπότε δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) ήταν ότι μας είχαν μοιράσει αρχικά κάτι σημειώσεις. Θα έβρισκα λοιπόν λογικό, οι σημειώσεις, τα θεωρητικά μαθήματα και τα πρακτικά μαθήματα να ήταν συντονισμένα. Δηλαδή να μας έκαναν μία μέρα στη θεωρία ένα κεφάλαιο από τις σημειώσεις και στο πρακτικό μάθημα να μας έδειχναν τα ίδια από την πρακτική τους πλευρά. Αυτό όμως δεν γινόταν, άλλη ήταν η δομή των σημειώσεων, άλλα μας έλεγαν στα θεωρητικά και άλλα στα πρακτικά. Και είναι κρίμα γιατί θεωρώ ότι και στα θεωρητικά και στα πρακτικά, οι δάσκαλοι που είχα ήταν πολύ καλοί. Αν υπήρχε συντονισμός μεταξύ τους, πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα ήταν αρκετά καλύτερο.

evridiki
06-07-2007, 13:10
Για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό οι χειρισμοί στο λιμάνι που τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τα μαθήματα στον ΙΟΠ (2004), δεν έμεινα ικανοποιημένος σε αυτόν τον τομέα.


Παρατηρω τελικα οτι ο καθηγητης παιζει πολυ σημαντικο ρολο....
Εγω ειμαι σειρα 109η. Εκανα μπαλονι και καναμε και αγκυροβολια μια μερα ολοκληρη μονο αυτο. Με το ALTER EGO.
Τα πρωτα μαθηματα για το διπλωμα δυστυχως ειναι για να παρεις μια γευση και να συνεχισεις μετα...
Η σχολη πραγματι εχει αλλαξει και πιστευω ως προς το καλυτερο...Πιο συντονισμενα και οργανωμενα τα πραγματα. Θα χαρω να σε δω σε καμια απο τις συναντησεις που κανουμε αραια και που στον ΙΟΠ. Αν ειναι στειλε μου πληροφοριες που ησουν και με ποιους. Σε pm.

synodigos
06-07-2007, 20:28
Ας αναφερω και εγω δυο πραγματα για την σχολη του ΙΟΒΑΘ (Βολος). Γενικα πολυ καλη σχολη.σηκωσαμε δυο φορες μπαλονι και ολοι οι μαθητες περασαν απο ολες τις θεσεις.Αν και καναμε και πλαγιοδετηση με πανια και χωρις μηχανη,στα δεσιματα ολοι εχουμε κενα,καθως καναμε απο 2 πρυμνοδετησεις και κανα 3 πλαγιοδετησεις ο καθενας.Λαθη δεν εγιναν και ο δασκαλος το εκανε να δειχνει απλο,απλα δεν νοιωθω ετοιμος να δεσω ενα σκαφος μονος χωρις να εχω αγχος.Θεωρητικο μαθημα στα γραφεια εγινε μονο ενα(ναυτιλια).Τα υπολοιπα θεωρητικα γινονταν πανω στο σκαφος, αναλογα με το τι συναντουσαμε στην βολτα μας.Πιστευω πως δεν κανουνε πολλα δεσιματα ωστε να μειωσουν τις πιθανοτητες να γινει καποια ζημια στο σκαφος.

mangos
07-07-2007, 09:20
Πρέπει να περάσουν χρόνια, και πάλι έχεις το άγχος σου κάθε φορά που δένεις σε ένα λιμάνι...

2-3 πλαγιοδετήσεις ο καθένας(!!!), 2-3 πρυμνοδετήσεις και μια πλαγοδέτηση με πανιά (για την εμπειρία) ακούγεται υπερβολικά καλό για μια σχολή... Μπράβο τους!!!

Μακάρι να το κάνανε όλοι...

Σημαντικό επίσης είναι το αρόδο... Πόσοι μας μαθαίνουν πόση άγκυρα πρέπει να ρίξουμε σε κάποιον κόλπο, πως διαλέγουμε που και πως θα ρίξουμε πρυμάτσα και σε ποιές περιπτώσεις να την αποφεύγουμε κλπ???

Σε ποιά σχολή μαθαίνουμε τι θα κάνουμε για να ξεμπλέξουμε τις άγκυρες, όταν μπερδευτούν σε ένα λιμάνι?

Το τριμαρισμα των πανιών είναι η λεπτομέρεια.

SV1CDM
07-07-2007, 22:10
Πρέπει να περάσουν χρόνια, και πάλι έχεις το άγχος σου κάθε φορά που δένεις σε ένα λιμάνι...


Σημαντικό επίσης είναι το αρόδο... Πόσοι μας μαθαίνουν πόση άγκυρα πρέπει να ρίξουμε σε κάποιον κόλπο, πως διαλέγουμε που και πως θα ρίξουμε πρυμάτσα και σε ποιές περιπτώσεις να την αποφεύγουμε κλπ???




Aυτό το κάναμε αρκετές φορες...αλλά οι ελλέιψεις παραμένουν και είναι σημαντικές.
Θα αργήσουν οι σχολές να καλύπτουν όλο το φάσμα των αναγκών ενός σκάφους.

07-07-2007, 23:12
Βασικος παραγοντας στην εκπαιδευση,ειναι και το τι ''ειδους'' μαθητες εχει το καθε πληρωμα.Και για να γινω ποιο σαφης,εξαρταται απο τους λογους που ερχεται ο καθενας και γραφεται σε καποια σχολη.Αν η πλειοψηφια των μαθητων ηρθε απο μερακι για το αθλημα,τοτε ειναι πολυ πιο ευκολο για τον δασκαλο να μεταδωσει τις γνωσεις του,σε ατομα που θελουν να μαθουν.Φυσικα σε αυτην την περιπτωση,η εκπαιδευση επεκτεινεται και σε πιο εξεικευμενα,αλλα απαραιτητα θεματα,που θα τα βρουμε μπροστα μας.Στην αλλη περιπτωση πλειοψηφιας των ''χαβαλεδων'' μαθητων,που ηρθαν γιατι,ειτε τους εστειλαν για να εχει η παρεα το 2ο ''χαρτι'',ειτε επειδη παρακολουθει μαθηματα το ''αμορε'',και την βγαζουν αραχτοι στο καταστρωμα,τοτε την εβαψαμε εις χρωμα μελανον!!Καλυτερα να αλλαξεις τμημα,ακομα και σχολη.Με αλλα λογια,βασικο ρολο παιζει και η συμμετοχη των μαθητων στην εκπαιδευση.

SV1CDM
14-07-2007, 07:11
Βασικος παραγοντας στην εκπαιδευση,ειναι και το τι ''ειδους'' μαθητες εχει το καθε πληρωμα.Και για να γινω ποιο σαφης,εξαρταται απο τους λογους που ερχεται ο καθενας και γραφεται σε καποια σχολη.Αν η πλειοψηφια των μαθητων ηρθε απο μερακι για το αθλημα,τοτε ειναι πολυ πιο ευκολο για τον δασκαλο να μεταδωσει τις γνωσεις του,σε ατομα που θελουν να μαθουν.Φυσικα σε αυτην την περιπτωση,η εκπαιδευση επεκτεινεται και σε πιο εξεικευμενα,αλλα απαραιτητα θεματα,που θα τα βρουμε μπροστα μας.Στην αλλη περιπτωση πλειοψηφιας των ''χαβαλεδων'' μαθητων,που ηρθαν γιατι,ειτε τους εστειλαν για να εχει η παρεα το 2ο ''χαρτι'',ειτε επειδη παρακολουθει μαθηματα το ''αμορε'',και την βγαζουν αραχτοι στο καταστρωμα,τοτε την εβαψαμε εις χρωμα μελανον!!Καλυτερα να αλλαξεις τμημα,ακομα και σχολη.Με αλλα λογια,βασικο ρολο παιζει και η συμμετοχη των μαθητων στην εκπαιδευση.


Γι αυτό υπάρχουν και τα προχωρημένα τμήματα...συνήθως τα "αμόρε" και οι "χαβαλέδες" δεν ακολουθούν σ'αυτό το επίπεδο κι έτσι η εκπαίδευση γίνεται πιό ουσιαστική και πάντα συναρτήσει του καλού εκπαιδευτή.

SV1CDM
14-07-2007, 07:16
Αλήθεια...ξέρει κάποιος αν έχει κοπεί μαθητής απο το τμήμα αρχαρίων οποιασδήποτε σχολής;
Ρωτώντας δεν βρήκα να έχει κοπεί κανένας. Γιατί αραγε;:confused:

vas
14-07-2007, 07:57
στον ποιαθ κοβονται χαλαροτατα και ξερω και ατομα, βεβαια εχουν τη δυνατοτητα να ξαναδωσουν χωρις να ξαναπαρακολουθησουν.....

jerry_p
14-07-2007, 09:35
στον ποιαθ κοβονται χαλαροτατα και ξερω και ατομα, βεβαια εχουν τη δυνατοτητα να ξαναδωσουν χωρις να ξαναπαρακολουθησουν.....

πράγμα το οποίο σημαίνει ότι κόβονται γιατί δεν διάβασαν πέντε αράδες για να απαντήσουν σωστά σε γραπτή εξέταση.
Δεν είναι εκεί η ουσία, από τη βασική διαδικασία εκπαίδευσης, δηλαδή επάνω στο σκάφος, ποιός κόβεται ? Το να ξαναδώσω χωρίς να παρακολουθήσω σημαίνει ότι από το στάδιο πρακτικής εκπαίδευσης δεν κόβεται κανείς.
Είμαι ο πρώτος υπέρμαχος του διαβάσματος, ακόμα διαβάζω και ελπίζω να μην σταματήσω ποτέ. Αλλά αυτό που λείπει είναι η ουσιαστική πρακτική εκπαίδευση, η οποία βέβαια, ας μην γελιόμαστε, κοστίζει. Απλά, ανεξάρτητα από κόστος θα έπρεπε να υπάρχει ουσιώδης αύξηση του χρόνου εκπαίδευσης και πιστοποίηση (όχι σαν την αντίστοιχη του λιμενικού) ελάχιστων ικανοτήτων.

vas
14-07-2007, 18:27
συμφωνω μαζι σου απολυτα, το σχόλιο ηταν μονο για το αν υπαρχει κομμενος. Για τα διπλωματα εχω εκφρασει τις αποψεις μου σε αλλο thread...
τι να λεμε....Διπλωμα τυπου yachtmaster εχουμε??

dimmihel
17-07-2007, 20:58
Ναυτικός Όμιλος Γαζίου στο Ηράκλειο Κρήτης. Αποτελεί τον ένα απο τους δύο όμιλους στο Ηράκλειο και τον προτίμησα αρχικά λόγο του εντατικού τμήματος που δημιούργησε μέσα στο καλοκαίρι. Τελικά αποδείχτηκε πολύ καλή επιλογή καθώς ο δάσκαλος ήταν πολύ καλός και μεταδοτικός. Σηκώσαμε μπαλόνι στο εκπαιδευτικό διήμερο ταξίδι, κάναμε νυχτερινή πλεύση ( αλήθεια γιατί να ταξιδεύεις βράδυ αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη;;; ) κάναμε όλο το τμήμα πρυμνοδετήσεις και πλαγιοδετήσεις, μανούβρες στο λιμάνι Ηρακλείου και γενικότερα διδαχθήκαμε Ναυτιλία, μετεωρολογία, Σωστικά, Πρώτες βοήθειες κτλ κτλ κτλ :p. Η αλήθεια είναι ότι δόθηκε πάρα πολύ μεγάλη σημασία στο σωστό τριμάρισμα των πανιών, πράγμα που κούρασε σε κάποια φάση αλλά έχει την πλάκα του!! "Μηχανοτζένοα" δεν χρησιμοποιούσαμε ποτέ!!! :D Γενικότερα σαν απόφθευγμα βασικά κόλησα άγρια με την Ιστιοπλοϊα οπότε μάλλον αυτό είναι το σημαντικό :cool:

mangos
18-07-2007, 07:24
Γιατί να ταξιδεύεις βράδυ?

Πρώτον γιατί το βράδυ δεν σε τρώει ο ήλιος, δεύτερον γιατί πολλές φορές μόνο βράδυ είναι βατός ο καιρός (πχ όταν πιάσουν Μελτέμια), τρίτον γιατί είναι πολύ όμορφο να ταξιδεύεις βράδυ, τέταρτον γιατί όταν το ταξίδι κρατάει πάνω από κάποιες ώρες θέλεις δεν θέλεις θα σε πιάσει και το βράδυ(!!!), πέμπτον γιατί μπορείς να περάσεις την μέρα σου σε έναν όμορφο κόλπο οπότε το βράδυ να ταξιδέψεις πίσω στο λιμάνι, έκτον γιατί μπορεί να πιάσει καιρός, και να γίνεται χαμός στο λιμάνι που είσαι, οπότε να πρέπει να φύγεις και να πας αλλού μέσα στην μαύρη και άγρια νύχτα...

θέλεις και άλλους λόγους?

evridiki
18-07-2007, 12:38
Αλήθεια...ξέρει κάποιος αν έχει κοπεί μαθητής απο το τμήμα αρχαρίων οποιασδήποτε σχολής;
Ρωτώντας δεν βρήκα να έχει κοπεί κανένας. Γιατί αραγε;:confused:

Σε αυτο κανεις λαθος. Απο την δικη μου ομαδα στο σκαφος ειχαν κοπει 2 ατομα. Και ξαναδωσαν την επομενη φορα. Ομιλος ΙΟΠ.

evridiki
18-07-2007, 12:43
Η αποψη μου παραμενει η ιδια. Δηλ. σου δινουν μια γευση στο αν σου αρεσει ή οχι. Αν ναι συνεχιζεις. Αν εισαι ψωνιο λες σε ολους οτι εισαι skipper και ειναι ψαρωτικο...Αν ενδιαφερεσαι το ψαχνεις και κρατας επαφη χωρις να λες πολλα. Αλλωστε σε 8 μαθηματα τι να πρωτοκανεις? Το καλυτερο θα ηταν να γινοντουσαν οι εξετασεις οπως στο αυτοκινητο. Και πρακτικη και θεωρια.

SV1CDM
18-07-2007, 15:20
Σε αυτο κανεις λαθος. Απο την δικη μου ομαδα στο σκαφος ειχαν κοπει 2 ατομα. Και ξαναδωσαν την επομενη φορα. Ομιλος ΙΟΠ.

Δεν ήμουν κατηγορηματικός...γι'αυτό και έθεσα την ερώτηση ;)

SV1CDM
18-07-2007, 15:30
Η αποψη μου παραμενει η ιδια. Δηλ. σου δινουν μια γευση στο αν σου αρεσει ή οχι. Αν ναι συνεχιζεις. Αν εισαι ψωνιο λες σε ολους οτι εισαι skipper και ειναι ψαρωτικο...Αν ενδιαφερεσαι το ψαχνεις και κρατας επαφη χωρις να λες πολλα. Αλλωστε σε 8 μαθηματα τι να πρωτοκανεις? Το καλυτερο θα ηταν να γινοντουσαν οι εξετασεις οπως στο αυτοκινητο. Και πρακτικη και θεωρια.

Δεν θα διαφωνήσω...αλλά σκέψου τα ψώνια με σκάφος αφού διαθέτουν το ανάλογο χαρτί και επειδή σίγουρα τα 8 μαθήματα δεν αρκούν συνεχίζω στο επόμενο επίπεδο και με τον ίδιο εκπαιδευτη και σκάφος...(ελπίζω)
Στον ΙΟΠ γίνεται και πρακτική εξέταση.Δεν ξέρω αν δεν υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια.

giorgos
18-07-2007, 19:45
Για να μην μουρμουράμε η δουλεια που κανουν οι σχολες σχετικα με τον χρονο και τα χρηματα ειναι αθλος .
προσοπικα πιστευω οτι οι περισοτεροι συλογοι το κανουν απο μερακι,
μην περιμενουμε οταν παρουμε το δυπλομα να ειμασται ετιμοι για να κατεβουμε σε αγωνα,
αν καπιος δεν ξερει να οδηγαει και παει σε μια σχολη μολεις παρει το δυπλομα θα ειναι ετιμος??
η σχολη σου μαθενει τι πρεπει να κανεις τον τροπο, στην πραξη συγουρα χρειαζεται ενασχοληση
τωρα τα υπολυπα ποσοι κοβονται αν θα πρεπει να γινονται εξετασεις εν πλο ποσες φορες σικοσαμε μπαλονι θεορω πος ειναι υπερβολικη γκρινια ,
σκεφτιτε να μην υπυρχαν οι ομιλοι και τα δυπλοματα τα εδινε το λιμενικο τι θα μαθεναμε η αν ηταν ιδιοτικες οι σχολες ποσα θα πληροναμαι
και αν θα μπορουσαν τοσα ατομα να ειχαν τιν ευκαιρια να γνωριζαν τιν ιστιοπλοια ?
αυτα .

sailingsloth
18-07-2007, 23:19
Πολυ σωστος ο giorgos.....

Παντως πιστευω οτι για να αρχισεις την ιστιοπλοια παει να πει οτι το θες.Δε πας ετσι ξαφνικα και λες ,μου τη βαρεσε.Ουτε οτι ειναι σαν το αμαξι που πρεπει να χουμε ολοι διπλωμα ο καθενας για δικους του λογους.Και οταν ξεκινας ιστιοπλοια κατοπιν ωριμου σκεψεως και δικης σου αποφασης,ειναι στο χερι μετα του εκπαιδευτη αν θα σε "πορωσει" περισσοτερο και θα σε κερδισει...

Παναγιώτης
19-07-2007, 10:32
Αν κι έχουμε ξεφύγει από το θέμα επειδή είναι σχετικό το βάζω εδώ και το μεταφέρουμε μαζί με τα άλλα σε άλλο πιο σχετικό θέμα. Και δείχνει το πρώτο πράγμα που πρέπει να μαθάίνουν οι όμιλοι στα μέλη και τους εκπαιδευόμενους, τη θάλασσα δεν πρέπει να τη φοβάσαι αλλά να τη σέβεσαι:

Ναυαγός λόγω... μηχανόλαδων

«ΓΥΡΙΣΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ το πλοίο καπετάνιε... ένας άνθρωπος είναι στη θάλασσα και φωνάζει προς το μέρος μας». Το καταμαράν έκανε αμέσως στροφή και ο Μανώλης Κουβαριτάκης ένιωσε ξανά το αίμα να κυλά στις φλέβες του. Βρισκόταν ήδη μια ώρα μέσα στο νερό, λόγω μίας σακούλας με μηχανόλαδα...

H μεγάλη περιπέτεια για τον Μανώλη Κουβαριτάκη ξεκίνησε το μεσημέρι της Κυριακής από τον Πόρο. Ήταν 12.15 όταν έβαλε μπροστά τη μηχανή και χάραξε πορεία προς τον Ναυτικό Όμιλο, στο Φάληρο. H «Δάφνη», το ιστιοπλοϊκό του σκάφος που έχει μήκος 10 μέτρα, προχωρούσε με ταχύτητα περίπου 6 μιλίων την ώρα. H πλώρη του σκάφους είχε ήδη ξεπροβάλει μπροστά από την άκρη της Αίγινας, τον Τρούλο, και η ακτή της Αττικής φαινόταν σε απόσταση 9 μιλίων. Ώσπου ξαφνικά, ένα τράνταγμα τάραξε το σκάφος και η προπέλα σταμάτησε να γυρίζει. «Ήταν τόσο έντονος ο κραδασμός που τρόμαξα και το πρώτο πράγμα που σκέφθηκα ήταν ότι κάτι θα είχε πιαστεί στην έλικα», λέει στα «NEA» ο κ. M. Κουβαριτάκης.

H μοιραία σακούλα

Ο Σαρωνικός είναι γεμάτος από σακούλες και σχοινιά που πολύ συχνά μπλέκονται στις προπέλες των σκαφών. Ο 51χρονος ιστιοπλόος δεν χρειάστηκε πολλή ώρα να σκεφθεί τι έπρεπε να κάνει. «Θα βουτούσα για να δω τι είχε "πιάσει" η προπέλα». Έκανε «κράτει» τη μηχανή και πήγε αμέσως στην πρύμνη. Έβγαλε την πτυσσόμενη σκάλα, την έριξε στη θάλασσα και βούτηξε κάτω από την προπέλα. Ύστερα από λίγα λεπτά είχε τραβήξει τη σακούλα από την έλικα και ήταν έτοιμος να πιάσει τη σκάλα για να ανέβει στο σκάφος. «Θα μπορούσα να είχα αφήσει τη σακούλα στη θάλασσα αλλά δεν το έκανα. Προτίμησα να την πάρω μαζί μου στο σκάφος...».

Την επόμενη στιγμή ο Μανώλης Κουβαριτάκης απλώνει το χέρι του να πιάσει τη σκάλα αλλά αυτή ξεγλιστράει από τη λαδωμένη του παλάμη. Κάνει ακόμα μια προσπάθεια, όμως ούτε και τότε καταφέρνει να κρατηθεί πάνω της. «H σακούλα είναι γεμάτη με λάδια, από αυτά που αφήνουν τα σκάφη στο πέρασμά τους. Τα χέρια μου είναι γεμάτα λάδια και όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να τη γραπώσω...». Και το σκάφος απομακρύνεται. Το νοτιαδάκι που έχει σηκωθεί κάνει τη «Δάφνη» να γλιστράει και να αφήνει πίσω της τον Μανώλη. «Είχα ξεχάσει να δεθώ με σκοινί στο σκάφος», σημειώνει και αρχίζει να κολυμπά.

Όμως αυτό δεν ήταν το μόνο του λάθος. Πάνω στο ιστιοπλοϊκό είχε ανοίξει τον ανεμοθώρακα, μια νάιλον τέντα που εμποδίζει τις πιτσιλιές από το νερό να φθάσουν στο κατάστρωμα. Και ο ανεμοθώρακας είχε αρχίσει να λειτουργεί σαν πανί, σπρώχνοντας τη «Δάφνη» ακόμη μακρύτερα. Ο ιστιοπλόος άρχισε τότε να κολυμπά, γρήγορα. Τα 3-4 μέτρα που τον χώριζαν από το σκάφος του, έγιναν 10, 20, 50. Τα 10 λεπτά που βρισκόταν στο νερό έγιναν μισή ώρα, τρία τέταρτα, μία ώρα...

Κανένα πλεούμενο δεν υπήρχε τριγύρω, η «Δάφνη» προχωρούσε μόνη της προς το Φάληρο στα 200 μέτρα μακριά του. Το άλλο ιστιοπλοϊκό που προπορευόταν, είχε αλλάξει πορεία πριν από ώρα... Και ξαφνικά ένας αναπάντεχος θόρυβος τον κάνει να γυρίσει το κεφάλι του και να δει στα 60 μέτρα μακριά του ένα μεγάλο καταμαράν, που πήγαινε στον Πόρο. «Αρχίζω να κουνάω τα χέρια μου, να φωνάζω, να χτυπάω τη θάλασσα αλλά κανείς δεν με βλέπει. Το πλοίο απομακρύνεται μακριά μου και χάνεται και εγώ είμαι στη μέση του πελάγους, 9 μίλια από την ακτή, αβοήθητος...

«Με είδαν από το καταμαράν»

Και τη στιγμή που όλα έδειχναν ότι τελειώνουν, «πως έπρεπε να είχα δείξει σεβασμό στη θάλασσα, πως έπρεπε να είχα δεθεί, πως..., πως..., όλα αυτά που μου έμαθαν στη σχολή πριν απο 25 χρόνια, μια κυρία από το καταμαράν φωνάζει στον καπετάνιο: «Είδα έναν άνθρωπο στη θάλασσα, γυρίστε πίσω το καράβι, γυρίστε το πίσω!». Ο Μανώλης Κουβαριτάκης ξύπνησε από το λήθαργο του πανικού όταν άκουσε την κόρνα του πλοίου πίσω του. Νόμιζε πως ήταν άλλο καταμαράν. Ήταν όμως το ίδιο.

«Μου έριξαν σωσίβιο και με σκοινί με βοήθησαν να ανέβω επάνω. Με ρώτησαν αν είμαι καλά και πόση ώρα έμεινα στη θάλασσα. Τους είπα ότι είμαι εντάξει, τους ευχαρίστησα θερμά και ζήτησα να πλησιάσουμε τη "Δάφνη"». Το πλοίο πλησίασε το ιστιοπλοϊκό και τη στιγμή που ο Θάλαμος Επιχειρήσεων του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας και το Λιμεναρχείο ρωτούσαν συνεχώς λεπτομέρειες για το συμβάν και για την κατάσταση της υγείας του, ο Μανώλης βουτούσε πάλι στη θάλασσα και ανέβαινε από τη σκάλα στο σκάφος του.


ΤΑ ΝΕΑ , 08/08/2006 , Σελ.: N10

Asterias
20-07-2007, 02:19
Φίλε Γιώργο,
θα διαφωνήσω μαζί σου. Στη θάλασσα δεν είναι τόσο ρομαντικά τα πράγματα και οποιοσδήποτε από εμάς δεν ήθελε κανέναν άτσαλο, με τα μυαλά πάνω από το κεφάλι να με βοηθήσει στο να πάθω ατύχημα.

Οι όμιλοι παίρνουν μια χαρά λεφτά και να είσαι σίγουρος, το μεράκι είναι άλλο θέμα.

Εγώ προσωπικά θα απαιτούσα από το Ελληνικό κράτος, να έχει ένα σοβαρό και αξιόλογο θεσμικό πλαίσιο γύρω από την απόκτηση του διπλώματος και όχι τα τωρινά ημίμετρα.

Giorgos_D
23-07-2007, 09:16
Αστερία η αληθεια βρίσκεται ανάμεσα σε αυτά που γράφεις εσύ και σε αυτά που γράφει ο συνωνόματος Γιώργος.

Υπάρχουν εκπαιδευτές που απλά σου λένε λίγα πράγματα, πας και μερικές "βαρκάδες" και τέλος. Υπάρχουν και άλλοι που κάθονται παραπάνω ώρες από το προβλεπόμενο.

Το βασικότερο είναι να θέλεις να μάθεις, να το ψάξεις και να το κυνηγήσεις. Να μη μείνεις σε αυτά που λέει ο εκπαιδευτής, αλλά να τον "αναγκάσεις" να σου πει και άλλα. Να κάνεις παιχνίδι με τον αέρα και να μάθεις. Να αναρωτηθείς γιατί το πανιά είναι έτσι τώρα.Κι αν τα αλλάξουμε τι αποτέλεσμα θα έχει?

giorgos
23-07-2007, 18:46
θεορεις οτι ο καθε ομιλος μπορει να βαλει τα μιαλα στην θεση τους ??
αυτο πιστεβω δεν γινεται και θα φερω παλι σαν παραδιγμα τα αυτοκινητα
αυτος που ειναι επικινδινος οδηγος δεν ειναι κατα αναγκη αυτος που δεν ξερει να οδηγει καλα ειναι εκησου επικινδινος και αυτος που ξερει αλλα δεν προσεχει για διαφορους λογους .
και οπος εχουν και αλοι γραψει καπου εδω αυτος που δεν ξερει δεν ειναι πολυ επικινδινος (γιατι προσεχει περισοτερο)
αυτος που νομιζει οτι ξερει ειναι πολυ επικινδινος.
επισεις συμφονω με την αποψη οτι εξαρτατε απο τον καθεναν τι θα παρει απο το μαθημα .
εγω παντος εκανα μαθημα με 2 δασκαλους στον ΠΟΙΑΘ και τους βρηκα αψογους απο ολες τις αποψεις και ευχαριστοι και νιαζονταν για το τι θα μαθεις .

mangos
24-07-2007, 07:59
Είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι τις μεγάλες ζημιές τις κάνουν οι έμπειροι που δεν πρόσεξαν. Οι σχετικά "άσχετοι" δεν κάνουν ζημιές, ή κάνουν μικροζημιές... Ρωτήστε οποιαδόπτε ασφαλιστική που ασχολείται με ενοικιαζόμενα σκάφη, και θα σας το επιβεβαιώσει...

synthiaii
04-09-2007, 13:54
το να εχεις διπλωμα ιστιοπλοιας ειναι μοδα το να εισαι ιστιοπλοος ειναι αλλο πραγμα.
οι σχολες θελουν λεφτα και καλα κανουν , οι ετερειες θελουν ενοικιαστες και καλα κανουν.
η ελλαδα που βρεχεται απο θαλασσα εχει αναγκη απο θαλασσιο τουρισμο και καλα κανει.
ο διπλοματουχος πια γεμιστης πανιων ειναι ασχετος και δεν κανει καλα, οσο παραμενει συγκρατημενος και εχει το μερακι να γινει ιστιοπλοος ενταξει, εαν το δει σαν το διπλωμα αυτοκινητου εχει λαθος.
τωρα για τις σχολες εαν πραγματικα εκαναν καλη δουλεια και δεν ηταν μονο η εισπραξη στην μεση θα ειχαμε τους πολλαπλασιους ενεργους ιστιοπλοους.
οπως ειπα ειναι μοδα , ας κανουμε καποια εκδρομη να βγαλουμε και ενα χαρτακι να λεμε στην παρεα οτι ειμαστε ( σκιπερ ) και μετα να παρουμε φουσκωτο γιατι δεν εχουμε χρονο για πανια και τετοια καθοτι πολυασχολοι ,δεν υπαρχει χρονος μετα τον 5νταωρο φραπε.
εδω οι σχολες θα επρεπε να εμφισισουν το πνευμα της οικολογιας του τροπου σκεψης, ζωης της ευθυνης της συνεργασιας και τοσων αλλων που διεπουν εναν ιστιοπλοο με αρχη παντα τις πρωιμες ηλικιες που και εκει υπαρχει το εισπρακτικο , ο πρωταθλητισμος και οχι το ιδεωδες η επαφη του ανθρωπου με το ιδατινο στοιχειο και ενος αλλου τροπου ζωης που ξεκινα με την ιστιοπλοια και γινεται τροπος ζωης.
αληθεια με ποσα λεφτα γινεσαι σκιπερ .
ευχαριστω

mariner
04-09-2007, 14:03
Όσο καλή και νάναι μια σχολή αν δεν υπάρχει μέσα σου το "γονίδιο" δεν γίνεσαι καλός ιστιοπλόος ή "μηχανοπλόος".
Γι' αυτό μόνο το 10% (και πολύ λέω) παρεμένει στο χώρο σαν ενεργό μέλος με τη συντριπτική του πλειοψηφία να πάιρνει σκάφος δικό του.
Οι σχολές δίνουν μια γενική εκπαίδευση. Η εμπειρία έρχεται με την ενασχόληση και το χρόνο.

spiran
04-09-2007, 18:11
Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις απο ΠΟΙΑΘ τμήμα αρχαρίων....

1.ΤΕΡΑΣΤΙΟ τμήμα (καμια 70-80 ατομα)(αρνητικό)
2.Κάτι κυρίες με βαμμένο νύχι-προς θεου δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως...- αλλά δεν βλέπω πώς θα τραβανε αγκυρα και σχοινιά στις πλεύσεις...
3.Πολύ καλές εγκαταστάσεις.(θετικό)
4.Στρουζας-προεδρος(πολυ ωραιοι τύποι)

Γενικά κανένα προβλημα για μένα σαν παλιο καραβόσκυλο που ειμαι αλλά το Σάββατο που θα "μας" μάθουν σκοινιά, κόμπους και ναυτοσύνη θα ρίξω πολύ γέλιο...

ΥΣΕυτυχώς έχω και άλλον ενα πρωην ναύτη μάχιμο μαζί μου (έχει περάσει τις στήλες κι αυτος) και δεν νοιώθω μόνος

vas
05-09-2007, 10:11
καλα ο ποιαθ το σεπτεμβρη ειναι πασαρελλα....Βλεπεις ολες φρεσκες απο τα νησια που ειδαν κατι σκαφη, ή πηγαν σκιπερατες διακοπες...
κατα τ αλλα θα περασεις καλα νομιζω, εξαρτατατι και πολυ απο το σκαφος στο οποιο θα εισαι...

jerry_p
05-09-2007, 13:10
Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις απο ΠΟΙΑΘ τμήμα αρχαρίων....

1.ΤΕΡΑΣΤΙΟ τμήμα (καμια 70-80 ατομα)(αρνητικό)
2.Κάτι κυρίες με βαμμένο νύχι-προς θεου δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως...- αλλά δεν βλέπω πώς θα τραβανε αγκυρα και σχοινιά στις πλεύσεις...
3.Πολύ καλές εγκαταστάσεις.(θετικό)
4.Στρουζας-προεδρος(πολυ ωραιοι τύποι)

Γενικά κανένα προβλημα για μένα σαν παλιο καραβόσκυλο που ειμαι αλλά το Σάββατο που θα "μας" μάθουν σκοινιά, κόμπους και ναυτοσύνη θα ρίξω πολύ γέλιο...

ΥΣΕυτυχώς έχω και άλλον ενα πρωην ναύτη μάχιμο μαζί μου (έχει περάσει τις στήλες κι αυτος) και δεν νοιώθω μόνος

1. μην σε προβληματίζει, η ομάδα στο σκάφος και ο δάσκαλος κάνουν τη διαφορά.
2. δεν θα τραβάνε ... ελπίζω να μην εκφυλιστεί η ομάδα σου σε ομάδα ταβέρνας, ο καλός δάσκαλος θα το σώσει ...
3. ορθόν
4. χμμμμ ... υποκειμενικόν ...

αφού έχεις εμπειρία σε θέματα ναυτοσύνης, προσπάθησε να βοηθήσεις την υπόλοιπη ομάδα και να ξεκλέβεις από τον εκπαιδευτή στοιχεία για ... "προχωρημένους", καθώς όλα δεν τα ξέρει κανείς. Άλλωστε θα διαπιστώσεις ότι κάθε είδος σκάφους (ιστιοπλοικό στη συγκεκριμένη περίπτωση) έχει τις ιδιαιτερότητές του στη χρήση του εξοπλισμού και στη συμπεριφορά του.

καλή συνέχεια ... και ελπίζω να σε κερδίσει το πανί ...

spiran
05-09-2007, 14:21
καλα νομιζω, εξαρτατατι και πολυ απο το σκαφος στο οποιο θα εισαι...[/quote]
Στο Γολέμης με εκπαιδευτη τον Λάγιο...Καμια πληροφορία απο κανένα???

sailingsloth
05-09-2007, 20:47
Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις απο ΠΟΙΑΘ τμήμα αρχαρίων....

1.ΤΕΡΑΣΤΙΟ τμήμα (καμια 70-80 ατομα)(αρνητικό)
2.Κάτι κυρίες με βαμμένο νύχι-προς θεου δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως...- αλλά δεν βλέπω πώς θα τραβανε αγκυρα και σχοινιά στις πλεύσεις...
3.Πολύ καλές εγκαταστάσεις.(θετικό)
4.Στρουζας-προεδρος(πολυ ωραιοι τύποι)

Γενικά κανένα προβλημα για μένα σαν παλιο καραβόσκυλο που ειμαι αλλά το Σάββατο που θα "μας" μάθουν σκοινιά, κόμπους και ναυτοσύνη θα ρίξω πολύ γέλιο...

ΥΣΕυτυχώς έχω και άλλον ενα πρωην ναύτη μάχιμο μαζί μου (έχει περάσει τις στήλες κι αυτος) και δεν νοιώθω μόνος

1.Κατσε να δεις ποσοι θα μεινουν ;)
2.Ουδεν σχολιο.Και χεις να δεις ακομα.....
3.Οντως αψογες.
4.Καλυτερα να διαβαζεις το βιβλιο του Στρουζα παρα να τον ακους παντως...


Στο Γολέμης με εκπαιδευτη τον Λάγιο...Καμια πληροφορία απο κανένα???

Σαββατου ή Κυριακης εισαι?Το Γολεμης γενικα δε λεει και πολλα σαν σκαφος.Παντως το θετικο ειναι οτι γλυτωσες τον Βουλη.Τον αλλον εκπαιδευτη του Γολεμη.Εχει πολυ πλακα σαν ανθρωπος αλλα θα μαθαινες και ολες τις ταβερνες Σαλαμινας - Αιγινας και περιχωρων....Για ιστιοπλοια μη το συζητησουμε καν.....Παντως οποιος και να σου κατσει αν εχεις μερακι και το αγαπησεις χρειαζεται και προχωρημενων και αγωνες και με καθε ευκαιρια να ανεβαινεις σε σκαφος.

spiran
06-09-2007, 08:59
Έχω ερωτευτεί την ιστιοπλοια και δεν σας κρύβω οτι ονειρεύομαι κάποια στιγμή να κάνω πολλά πράγματα....Το πρωχωρημένων το θεωρώ δεδομένο ίσως και το αγωνιστικό(αυτά εντός 2007-2008 )...Κρυφοκοιτάζω και στο κυβερνητών (αν βρω κανένα σκάφος να γράψω κανένα μίλι) αλλά απ οτι έμαθα δεν συμπληρώνουν τμήμα καθε χρόνο...Θα δουμε...Ενδιαφέρομαι να βρω κανένα σκάφος να συμμετέχει σε αγώνες αν γνωρίζει κανένας τίποτα θα ήταν πολύ θετικό...
Όσο απο ναυτοσύνη είμαι αριστος χρήστης ηλεκτρονικών βοηθημάτων(ρανταρ, gps,) αποτύπωσης στίγματος σε χάρτη, και δεν συζητάω καν για σκοινιά κόμπους κτλ Το μόνο που μου λείπει είναι η γνώση χρήσης των πανιών (Δεν συνεχίζω γιατί δεν μου αρεσει να περιαυτολογω.:)

mariner
06-09-2007, 09:28
Έχω ερωτευτεί την ιστιοπλοια και δεν σας κρύβω οτι ονειρεύομαι κάποια στιγμή να κάνω πολλά πράγματα....Το πρωχωρημένων το θεωρώ δεδομένο ίσως και το αγωνιστικό(αυτά εντός 2007-2008 )...Κρυφοκοιτάζω και στο κυβερνητών (αν βρω κανένα σκάφος να γράψω κανένα μίλι) αλλά απ οτι έμαθα δεν συμπληρώνουν τμήμα καθε χρόνο...Θα δουμε...Ενδιαφέρομαι να βρω κανένα σκάφος να συμμετέχει σε αγώνες αν γνωρίζει κανένας τίποτα θα ήταν πολύ θετικό...
Όσο απο ναυτοσύνη είμαι αριστος χρήστης ηλεκτρονικών βοηθημάτων(ρανταρ, gps,) αποτύπωσης στίγματος σε χάρτη, και δεν συζητάω καν για σκοινιά κόμπους κτλ Το μόνο που μου λείπει είναι η γνώση χρήσης των πανιών (Δεν συνεχίζω γιατί δεν μου αρεσει να περιαυτολογω.:)

Όπως ίσως γνωρίζεις γίνονται και στη Χαλκίδα αγώνες.
Πάντα υπάρχουν κενές θέσεις για πληρώματα. Αν σε ενδιαφέρει επικοινώνησε με την γραμματεία του ομιλου στο 2221085016 και άφησε τηλέφωνο.

spiran
06-09-2007, 11:16
Σ ευχαριστω πολύ για την πληροφορία...Μόλις πάρω το αρχαρίων σίγουρα θα επικοινωνήσω...

evridiki
06-09-2007, 14:28
Σ ευχαριστω πολύ για την πληροφορία...Μόλις πάρω το αρχαρίων σίγουρα θα επικοινωνήσω...

Μερικες φορες, αναλογα την περιπτωση, ισως και μονο η παρουσια σου να ειναι αρκετη....
αν δεν ζαλιζεσαι....αν εισαι ατομο πειθαρχημενο...ευκολο θα ειναι.
Μερικες φορες ο πολυς κοσμος πανω στο σκαφος λειτουργει ως ερμα....
Χωρις να θελω να μειωσω κοσμο, τροπο, αγωνες...κτλ

Απλα το εχω ακουσει. Εγω προσωπικα δεν εχω τρεξει σε αγωνες ακομα...τωρα θα ξεκινησω...Εχω μεν διπλωμα και μετα απο αυτο εχω κανει καποιες φορες ταξιδια αλλα δεν ειμαι ικανη να κουμανταρω το σκαφος μονη μου. Εννοειται αυτο...Σιγουρα καποιος αλλος θα το κανει αυτο....

Για να μην το κουραζω και για να μην παρεξηγηθω...ρωτα στην γραμματεια...
Ποτε δεν ξερεις....

myamfilochia
06-09-2007, 15:08
Καλησπέρα κι από μένα.
Νέος στο forum αλλά και στο άθλημα.
Αποφάσισα τον Αύγουστο να ξεκινήσω μαθήματα και για το δίπλωμα αλλά κυρίως για να μπω σε αυτόν τον καινούριο –για μένα- κόσμο της θάλασσας.
Έκανα έρευνα για τις σχολές και τελικά αποφάσισα να γραφτώ στον ΠΟΙΑΘ. Τα posts σε αυτό το θέμα έπαιξαν ένα ρόλο στην επιλογή…
Τη Δευτέρα που μας πέρασε το 1ο θεωρητικό με τον Στρούζα και το Σάββατο στο Ανδρομέδα.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Θα παρακολουθώ το forum.
Καλώς σας βρήκα!

Giorgos_D
07-09-2007, 12:59
Έτυχες σε καλό σκάφος με καλό εκπαιδευτη.
Ο Μάκης θα σου μάθει πολλά πράγματα, αρκεί να ενδιαφέρεσαι πραγματικά. ;)

CHS
07-09-2007, 13:25
Έτυχες σε καλό σκάφος με καλό εκπαιδευτη.
Ο Μάκης θα σου μάθει πολλά πράγματα, αρκεί να ενδιαφέρεσαι πραγματικά. ;)


I second that;)

vas
07-09-2007, 13:50
...και οχι αποκλειστικα ιστιοπλοικου ενδιαφεροντος......

myamfilochia
07-09-2007, 14:32
Αγαπητοί Giorgos_D, Marabu και vas,
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
Ο «Μάκης» να υποθέσω ότι είναι ο εκπαιδευτής. Θα επανέλθω με προσωπική άποψη, αφού αύριο έχουμε το πρώτο πρακτικό μάθημα.
@ vas: τι ακριβώς εννοείς;

Σας ευχαριστώ όλους – μου αναπτερώσατε το ηθικό... (καλό σκάφος & καλός εκπαιδευτής).
Η αλήθεια είναι ότι χρόνια χαζεύω τα ιστιοπλοϊκά στον ορίζοντα, αλλά ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσα να προσπαθήσω κι εγώ να μάθω. Ίσως γιατί άκουγα ότι είναι ακριβό σπορ ή γιατί μου φαινότανε ξένο.
Φέτος όμως μετά από διακοπές στο Μεγανήσι (όπου έτυχα και στην απονομή στο Βαθύ για το ράλι Ιονίου) είδα όλους τους ξένους που χαιρότανε την απίστευτη ομορφιά του τόπου μας και μου ‘ρθε σαν ουρανοκατέβατο.

Διάθεση υπάρχει πολύ. Να δούμε αν θα μετουσιωθεί στην τρέλα που βλέπω ότι υπάρχει άφθονη γύρω απ’ το χώρο...

athanas
22-11-2007, 00:48
Καλώς σας βρήκα.
Γνωρίζετε αν υπάρχει σχολή που να κάνει τα πρακτικά μαθήματα τις Δευτέρες;
Κι αν όχι, υπάρχουν άλλοι που ενδιαφέρονται γι΄ αυτή τη μέρα, έτσι ώστε να φτιάξουμε ένα γκρούπ και να το προτείνουμε σε κάποια σχολή;

evridiki
22-11-2007, 09:57
Καλώς σας βρήκα.
Γνωρίζετε αν υπάρχει σχολή που να κάνει τα πρακτικά μαθήματα τις Δευτέρες;
Κι αν όχι, υπάρχουν άλλοι που ενδιαφέρονται γι΄ αυτή τη μέρα, έτσι ώστε να φτιάξουμε ένα γκρούπ και να το προτείνουμε σε κάποια σχολή;

Καλημερα και καλως ορισες στο φορουμ!
Δυστυχως ειναι αρκετα δυσκολο να υπαρχει προγραμμα πρακτικων Δευτερα λογω φορτου εργασιας των περισσοτερων. Πιστευω ομως οτι θα ηταν εφικτο αν δημιουργηθει μια ομαδα 8 ατομων...καθε ομιλος θα ηθελε επιπλεον ατομα και μαλιστα μια μερα που ειναι στην ουσια νεκρη....σκαφος διαθεσιμο σιγουρα θα υπαρχει....
Ευχαριστως να βαλουμε στο φορουμ για το ποιος ενδιαφερεται για μαθηματα Δευτερα αν και τωρα εχουν ηδη αρχισει την 2μηνη εκπαιδευση και συνηθως Ιανουαριο-Φεβρουαριο λογω καιρικων συνθηκων δεν λειτουργουν καποιες...

Augoustinos
25-08-2008, 13:38
καλησπερα και απο μενα. θελω και εγω να σχολειθω με την ιστιοπολοοια αλλα δυστυχως στην αλεξανδρουπολη δεν υπαρχει σχολη (ακουσον ακουσον). θα ηθελα αν μπορει να μου συστησει καποιος σχολες στη θεσσαλονικη. ευχαριστω

evridiki
25-08-2008, 14:37
καλησπερα και απο μενα. θελω και εγω να σχολειθω με την ιστιοπολοοια αλλα δυστυχως στην αλεξανδρουπολη δεν υπαρχει σχολη (ακουσον ακουσον). θα ηθελα αν μπορει να μου συστησει καποιος σχολες στη θεσσαλονικη. ευχαριστω

http://www.eio.gr/
Μπες μεσα στο "ομιλοι-μελη" και θα δεις οτι εχει και Αλεξανδρουπολη...
Αν δεν ισχυει ενημερωσε με να τους στειλω ε-μαιλ.

καλημερα και καλη εβδομαδα

Augoustinos
26-08-2008, 08:31
τι να πω θα ξαναρωτησω.. οταν παντως τους μιλησα για διπλωμα για ιστιοπλοικο με παρεπεμψαν στη συμπρωτευουσα. θα το ψαξω καλυτερα και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα

evridiki
26-08-2008, 08:53
http://www.nokavalas.gr/sxoles.htm

Νομιζω η Καβαλα ειναι πιο κοντα σου.....Στο τηλεφωνο της Αλεξανδρουπολης παντως δεν το σηκωνουν.....

Enigma
20-10-2008, 16:52
Αντε λοιπον να γραψω και εγω....Ειμαι σχεδον στην μεση του κυκλου μαθηματων του ΝΟΤΚ..Πραγματικα ακομα και τωρα που γραφω δεν ξερω τι να πω ...Ξεκινησα απο ασχημα και τελικα (μεχρι στιγμης) φθανω στο πολυ καλα ....
Σε αυτη την <<φουρνια>> υπηρξαν πολλες εγγραφες (για το δυναμικο της σχολης)και πραγματικα το ειχαν <<χασει>> αρχικα ...Τα μαθηματα τα οποια θα ηταν απο τις 10 εως τις 18:00 ...<<κοπικαν>>στα 2 και γινανε απο τις 10 εως τις 14:30 και απο 14:30 εως 19:30 ...Ε ρε να δεις τι εγινε ...Η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ γνωριζα οτι <<επαιζε>>ταβερνα μεσα στα μαθηματα και οταν το εμαθα ΔΕΝ χαλαστικα του οτι το καμματι του <<μαθηματος >> που χαναμε ηταν αυτο ! Παρ ολα αυτα και προς τιμην τους μας ανακοινωσανε 2 επειπλεον μαθηματα-εκδρομες με σκοπο το εφζυν για αναπλυρωση των χαμενων ωρων ! Τελος παντων ενα ψιλομπαχαλο που δεν ξερω αν εγινε μονο σε εμας (οπως λενε) η αν ειναι συστημα ...
Δευτερο αρνητικο ειναι οτι οι σημειωσεις των θεωριτικων μαθηματων ΔΕΝ ειναι δωρεαν ...Μην με παρεξυγητε δεν τσιγκουνευομαι τα 20 ευρο το γ@μοτο ειναι ....στην τελικη ας το βαζανε μεσα στην τιμη (η οποια ομολογουμενος ειναι χαμηλη μπορει και χαμηλοτερη) Απο εκει και περα ομως τα πραγματα ειναι κατα πολυ προς το καλυτερο ...Ευγενικοτατοι ολοι ο Προεδρος του ομιλου ερχεται σχεδον μαθημα παρα μαθημα ρωτοντας αν υπαρχει κανα παραπονο και γενικα ΔΕΙΧΝΟΥΝ να μας σεβονται ...
Οι δασκαλοι τωρα !!!
Στα θεωριτηκα ο Σταυρος ειναι ενα παιδι που μονο καλα μπορω να πω για αυτον μεταδοτικος με διαθεση θεληση και υπομονη ...Τα λεει και τα εξηγει τοσο απλα σε βαθμο παιδικο ...Δεν θελει τιποτα να το δειχνει γενικα και οποιος το καταλαβε ..απο πανω στον καθε ενα εναν προς εναν οταν μπορει να γινει αυτο
Καπεταν Γιαννης που μας κανει πραξη ..... ειναι ....ανθρωπος που τον παει το τμημα .θα πει αυτα που πρεπει να πει και περιμενει αντιδρασεις ..Οσο τον κατακεραυνοβολεις με ερωτησεις τοσο περισσοτερο γουσταρει .Στα μεγαλα συν ειναι οτι κιολας μας εχει κανει μανουβρες στο λιμανι (εκτος υλης) και παιζει και δευτερο μαθημα με αυτον τον σκοπο ...Η αποψη του ειναι οτι αν βιραρεις τα πανια ...με τον ενα τροπο η τον αλλο θα πας ...Ο σκοπος ειναι να μαθεις να σεβεσαι την θαλασσα να μπορεις να ελενξεις το σκαφος με τροπο που να μην φερει σε κινδηνο εσενα το πληρωμα και τους τριγυρο σου ...Εχουμε μαθει πολλα πραγματα και καθε εξοδο μαθενουμε περισσοτερα..
Κατι που ομως δεν μπορουν να κανουν κατι για αυτο οι εκπαιδευτες (μιας και δεν ειναι στο χερι τους) ειναι η κατασταση του σκαφους ...ΟΚ δεν ειναι και χαλια αλλα δεν θελει και εμπειρο ματι να δει οτι χρειαζεται συντηρηση ..Κριμα ...για το σκαφος που δεν εχει καλητερη μεταχειρηση ...(αχ και να ηταν δικο μου:D) Επεισης ενα αλλο κακο ειναι οτι μιας και το <<επιτασουν>> οι μοντερνοι καιροι genoa και μαιστρα ειναι roller rifting για να μην το παω μακρια .......δεν βλεπω να δω Μανταρι στην διαρκεια της εκπαιδευσης ...

Σε γενικες γραμμες (κατσε θα μου πεις να τελειωσεις πρωτα) ΔΕΝ το εχω μετανιωσει ....Τις γνωσεις που ηθελανα να βρω τις βρισκω και υπαρχουν ανθρωποι με διαθεση και μερακι να μου πουν τα διπλα απο οσα ζυτησω ...Το σκαφος δεν το ακουμπαει ο εκπαιδευτης σε καθε εξωρμιση μονο οι εκεπδευομενοι και ετσι περναμε απο ολλες τις θεσειςΟ ομιλος κανει καθε πρωτη τριτη συνατηση μεταξυ ιδιοκτητων σκαφων που ψαχνουν πληρωμα και μελων που ενδιαφεροντα.Ολα καλα ! Το μονο ανχος πλεον ειναι αν και καταποσο θα ειναι ευκολη η συνεχεια της επαφης με την θαλασσα μολις τελειωσουμε τα μαθηματα (α ξεχασα να πω παμε μαζι με την γυναικα μου ) ! Εγω κιολας γλυκοκοιταω τα μαθηματα για προχωρημενους και πρακτικαρω το θλημενο βλεμα μου για αναζυτηση σκαφους σε αγωνα:D:twisted:

evridiki
30-10-2008, 11:12
Τα μαθηματα στις σχολες ειναι η αρχη του ερεθισματος αν θελεις να ασχοληθεις με το αθλημα η' οχι. Οποτε ολα τα "γουστα" δεν καλυπτονται απλα σε ενα βαθμο μετριο για ολους. Πιστευω των προχωρημενων θα ειναι πολυ καλυτερο γιατι ολοι θα ενδιαφερεστε το ιδιο....
Μην ξεχνας οτι το 10% ασχολειται μετα τα πρωτα μαθηματα των αρχαριων. Απλα περνουν το διπλωμα και μετα δεν ασχολουνται.....

Χαιρομαι που σου αρεσει και καλη συνεχεια στα επομενα μαθηματα!

Enigma
31-10-2008, 10:52
Χαιρομαι που σου αρεσει και καλη συνεχεια στα επομενα μαθηματα!
Σε ευχαριστω .....
Ρε παιδια μιας και δεν εχω στην παρεα μου ατομα αυτου του ενδιαφεροντος να μοιραστω με εσας λιγο την χαρα μου (και συγγνωμη για το off topic δεν θα το ξανα κανω:p )
Χθες καναμε το νυχτερινο ....Ο καιρος εγραφε το ονομα μας (εκτος απο μια μικρη μπουνατσα αλλα για λιγο )Ρε παδια !!!!! Τι ωραιο πραγμα ειναι αυτο τι υπεροχο τι αισθηση τι <<αρωμα>> τι χαλαρωση τι απολαυση ....Ειμαι θυμομενος με τον εαυτο μου που τοσο καιρο δεν ειχα ασχοληθει δυσκολα ξεφευγεις αμα <<μπλεξεις>>
πα πα πα ...ΔΕΝ μπορω να συγκεντροθω λεμε στην δουλεια μου ...ο νους μου ειναι ακομα στο ...χθες ...Αν δεν με διοξουν σημερα ......δεν θα το κανουν ποτε :p

jerry_p
03-11-2008, 10:26
Σε ευχαριστω .....
Ρε παιδια μιας και δεν εχω στην παρεα μου ατομα αυτου του ενδιαφεροντος να μοιραστω με εσας λιγο την χαρα μου (και συγγνωμη για το off topic δεν θα το ξανα κανω:p )
Χθες καναμε το νυχτερινο ....Ο καιρος εγραφε το ονομα μας (εκτος απο μια μικρη μπουνατσα αλλα για λιγο )Ρε παδια !!!!! Τι ωραιο πραγμα ειναι αυτο τι υπεροχο τι αισθηση τι <<αρωμα>> τι χαλαρωση τι απολαυση ....Ειμαι θυμομενος με τον εαυτο μου που τοσο καιρο δεν ειχα ασχοληθει δυσκολα ξεφευγεις αμα <<μπλεξεις>>
πα πα πα ...ΔΕΝ μπορω να συγκεντροθω λεμε στην δουλεια μου ...ο νους μου ειναι ακομα στο ...χθες ...Αν δεν με διοξουν σημερα ......δεν θα το κανουν ποτε :p

καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των πανιών ... (και όχι μόνο ...)
δεν μπορω να σου περιγράψω με λόγια τι ακολουθεί, φεγγαρόλουστα ταξιδέματα, ανεμελιά σε έρημα κολπάκια κάτω από τα αστέρια, μαγικά λιμάνια και τόποι, αλλά και δυνατοί καιροί, ξαφνικά μπουρίνια και καταιγίδες, το ξύπνημα του ένστικτου της επιβίωσης, που όλα μαζι τελικά σε κάνουν να αισθάνεσαι τόσο γεμάτος ...

Enigma
03-11-2008, 12:34
Ναι φιλε μου ..Σε ευχαριστω και στο καλοσορισμα ...Αυτα <<περιμενω>> να ερθουν γιατι δεν μπορει η ζωη να ειναι μονο επιβιωση ...πρεπει να εχει και τετοιες γευσεις ..
Αυτη η <<αγνωστη >> θαλασσα που ολο εκπληξεις εχει ...(εδω πεσαμε πανω σε ΔΕΛΦΙΝΙΑ και αυτο εγινε 1 μιλι εξω απο το ΣΕΦ :confused: ) ...

fruit
17-03-2009, 10:16
Σαν πρώτο μου post να γράψω κ εγώ κάτι...
ευχαριστώ.

Τελείωσα την σχολή πέρσι στον ΙΟΧ (Χαλκίδα) έχοντας πριν μια τυπική εμπειρία από σκάφη (διακοπές κ αγώνες) στον ίδιο όμιλο..

Το καλό με τον ΙΟΧ είναι πως έχουν ένα κλίμα οικογενειακό θα έλεγα σε στυλ παρεουλας!!! Κάποιος μπορεί να πει πως είναι κακό αυτό αλλά θα διαφωνήσω γιατί δεν σε βλέπουν μόνο σαν 350 euro. Σε βλέπουν σαν το παιδί που θα γίνει πλήρωμα στο διπλανό σκάφος και το ζητούν κ αυτό.

Όσο για την σχολή.. πολύ καλή, είχε και καλά θεωρητικά, ίσως όχι τόσο advance αλλά αν σε έβλεπαν να ενδιαφερόσουν σε βοηθούσαν με διευκρινίσεις κ άλλα τέτοια..

Όσο για τα πρακτικά.. μπαλόνι σηκώσαμε την πρώτη μέρα, κ κάθε μέρα.. φευγαμε από το λιμάνι και δέναμε τις περισσότερες φορές με πανί μόνο, κ ο Δάσκαλος κορυφαίος, από όλες τισ απόψεις: σε κάποιον που ήταν τέλειος αρχάριος του εξηγούσε λεπτομερώς τα ΠΑΝΤΑ, σε μένα γύριζε κ μου έλεγε τι έπρεπε να κάνω στον αγώνα και στον άλλον τι έπρεπε να κάνει στις διακοπές του, όσο για τούς καφεδακιδες, μόνο καφέ δεν τούς πρόσφερε..

Ήθελε να μάθεις κάτι σωστά και σου έδινε ερεθίσματα κ να τρέξει το μυαλό σου, κ η εκκλησιαστεί εκκλησιάζεστε τα καντηλάκια, καντηλάκια κ.α. πάντα με το χαμόγελο στα χείλη!! ενδεικτικά: πρώτο μάθημα μπαλόνι χωρίς τύψεις, δεύτερο πλήρης ιστιοφορία, μπαλόνι, (κ τζενοα για επίδειξη) μαΐστρα, σαιλσταιλ και μετζανα.. με μαθητές (εκ τον οποίον οι 2 ήμασταν εξοικειωμένοι). Άλλα ο τύπος το είχε μεράκι..

Τα θεωρητικά ίσως θέλουν λίγο δουλειά ακόμα, γιατί είχα άλλες απαιτήσεις και γνώσεις εγώ, άλλα αυτός είμαι εγώ.

Τώρα στην αγωνιστική (σιγά μήπως κ δεν πηγαινα) έχουμε 1 ή 2 παιδιά που έφυγαν απο τον ΠΟΙΑΘ και ήρθαν στον ΙΟΧ γιατί το έχουν "κάνει εμπόριο" όπως είπαν και είναι πολύ ευχαριστημένοι..

αυτά τα ολίγα...

Αααα και γα να μάθεις πρέπει να τρέχεις, να βρεις σκάφη να ζητήσεις να πας πλήρωμα σε αγώνες, να βοηθήσεις για να σε βοηθήσουν και να μάθεις..
Η σχολή σου μαθαίνει τα βασικά μετά το τι θέλεις να μάθεις εξαρτάτε από σένα..

orck
27-03-2009, 12:02
μετα απο αρκετες αναβολες αποφασιασα να παω και εγω σε μια σχολη αρχαριων
ειμαι μεταξυ των ΝΟΠΦ, ΙΟΠ και ΝΟΚ
εχει κανεις να μου προτεινει κατι;
πως καταλαβαινω οτι η σχολη ειναι καλη και δεν ειναι ταβερνα μονο;

silverwizard
30-03-2009, 12:23
Κι εγώ θα παρακολουθήσω μαθήματα, αλλά δεν έχω ακόμα καταλήξει. Έχω τρεις-τέσσερις επιλογές στο νου μου (με κυριότερες ΠΟΙΑΘ και ΙΟΠ). Κι εγώ φοβάμαι μην πέσω σε ομάδα ταβερνοπλοΐας αντί ιστιοπλοΐας...

Υποθέτω ότι η ασφαλέστερη πορεία θα ήταν να προτιμήσουμε σχολές "εγνωσμένου" κύρους (απ' ότι έχω καταλάβει οι δύο που ανέφερα ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία) και να ρωτήσουμε τους φίλους "συμφορουμίτες" τι παίζει, μήπως και κανείς πιο έμπειρος μας διαφωτίσει.

SV1CDM
31-03-2009, 07:58
Κι εγώ θα παρακολουθήσω μαθήματα, αλλά δεν έχω ακόμα καταλήξει. Έχω τρεις-τέσσερις επιλογές στο νου μου (με κυριότερες ΠΟΙΑΘ και ΙΟΠ). Κι εγώ φοβάμαι μην πέσω σε ομάδα ταβερνοπλοΐας αντί ιστιοπλοΐας...

Υποθέτω ότι η ασφαλέστερη πορεία θα ήταν να προτιμήσουμε σχολές "εγνωσμένου" κύρους (απ' ότι έχω καταλάβει οι δύο που ανέφερα ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία) και να ρωτήσουμε τους φίλους "συμφορουμίτες" τι παίζει, μήπως και κανείς πιο έμπειρος μας διαφωτίσει.


Επειδή γνωρίζω προσωπικά και τους 2 εκπαιδευτές του ΙΟΠ σε διαβεβαιώ ότι είναι 2 αξιόλογοι νέοι άνθρωποι που τους ενδιαφέρει πολύ αυτό που κάνουν.
Δεν φτάνει αυτό όμως.Είναι σημαντικό και τό δικό σου ενδιαφέρον για την ιστιοπλοΐα και σε πιό επίπεδο θέλεις να φτάσεις.

silverwizard
31-03-2009, 10:46
Επειδή γνωρίζω προσωπικά και τους 2 εκπαιδευτές του ΙΟΠ σε διαβεβαιώ ότι είναι 2 αξιόλογοι νέοι άνθρωποι που τους ενδιαφέρει πολύ αυτό που κάνουν.
Δεν φτάνει αυτό όμως.Είναι σημαντικό και τό δικό σου ενδιαφέρον για την ιστιοπλοΐα και σε πιό επίπεδο θέλεις να φτάσεις.

Καλά, αυτό εννοείται.

evridiki
01-04-2009, 13:48
Αυτο που προτεινω ειναι να πας και στις δυο, να δεις και να μιλησεις μαζι τους και να αποφασισεις...Αν δεις και απο τα πρωτα ποστ εχουν συζητηθει διαφορα....

Καλη επιτυχια...

υ.γ. Αν εχεις φιλους που εχουν παει και σε καποιον ομιλο απο αυτους ακομα καλυτερα.
Προσωπικα εγω ειμαι απο ΙΟΠ και ημουν πολυ ευχαριστημενη.

silverwizard
01-04-2009, 18:21
Σωστή η συμβουλή σου Ευρυδίκη, το έχω σκεφτεί κι εγώ και θα το κάνω.


υ.γ. Αν εχεις φιλους που εχουν παει και σε καποιον ομιλο απο αυτους ακομα καλυτερα.

Δυστυχώς στο θέμα "ιστιοπλοΐα" είμαι μόνος και έρημος. :(

Αλλά δε μασάμε :p :cool:

mugwump
01-05-2009, 21:47
Γειά σε όλους!

Γράφτηκα στον ΝΟΠΦ και αρχίζω την Τετάρτη. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή! Υπάρχει κάποιος που να πήρε το δίπλωμα από εκεί;

AlexStef
02-06-2009, 08:54
Γειά σας.
Επειδή γνωρίζω ελάχιστα από ναυσιπλοΐα και τίποτα από σχολές θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει συμβουλές/οδηγίες ή και διευθύνσεις για να αρχίσω να ψάχνομαι .
Είμαι από Θεσσαλονίκη και αν καταλάβατε ενδιαφέρομαι για κάποιο δίπλωμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

synodigos
02-06-2009, 12:22
Γειά σας.
Επειδή γνωρίζω ελάχιστα από ναυσιπλοΐα και τίποτα από σχολές θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει συμβουλές/οδηγίες ή και διευθύνσεις για να αρχίσω να ψάχνομαι .
Είμαι από Θεσσαλονίκη και αν καταλάβατε ενδιαφέρομαι για κάποιο δίπλωμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπαξεβανης. κατ' εμε μακραν η καλυτερη επιλογη για θεσσαλονικη. Δεν εχω παρει διπλωμα απο εκει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα. Ο ανθρωπος παρολο που εχει επιχειρηση εχει μερακι και θα μαθεις πολλα.

jerry_p
02-06-2009, 13:21
Μπαξεβανης. κατ' εμε μακραν η καλυτερη επιλογη για θεσσαλονικη. Δεν εχω παρει διπλωμα απο εκει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα. Ο ανθρωπος παρολο που εχει επιχειρηση εχει μερακι και θα μαθεις πολλα.

συμφωνώ ... και επαυξάνω ...

pink floyd
04-06-2009, 15:26
Εγώ που έχω παρακολουθήσει το αγωνιστικό του (τμήμα power 4 μηνών) θα σου τον σύστηνα ΑΝΕΠΙΦΎΛΑΚΤΑ!Όχι γιατί ανακάλυψε την ιστιοπλοΐα.....αλλά πέραν της πολύ καλής μεθοδικότητας και μεταδοτικότητας του,η οργάνωσή του καλύπτει σχεδόν κάθε "απαίτηση" τόσο εκπαιδευτική όσο και "κρουαζιεράδικη".Για περισσότερα δες στο blue aegean yachting.gr .Όσο για το ότι είναι επιχείρηση αυτό σε κανέναν βαθμό δεν μειώνει την προσήλωσή και σχολαστικότητα του σε αυτό που κάνει,το αντίθετο μάλιστα!

gloup81
03-11-2009, 20:19
Καλησπερα και απο εμενα!
Πριν απο λίγο ολοκλήρωσα την εκπαιδευση μου στον ΠΟΙΑΘ (συγκεκριμενα πριν λιγο τελειωσα με τις εξετασεις, τις οποιες λογικα και περασα)
Λιγα λογια για την σχολη:
Οι εγκαταστασεις αψογες. Υπεροχο κτηριο. Τα θεωρητικα γινόντουσαν σε μεγαλο αμφιθεατρο με προτζεκτορες, υπολογιστες, μοντελα σκαφων με πληρη προσομοιωση αερα. Τα θεωρητικα περαν απο πολυ αναλυτικα, ηταν και πολυ ευχαριστα, γιατι ολοι οι καθηγητες ειχαν πολυ χιουμορ στην παραδοση τους, με ιδιαιτερη εμφαση στην ναυτηλια και τα σωστικα - mayday.
Στο πρακτικο κομματι τωρα, πιστευω οτι ημουν απο τους τυχαιρους που ημουν στο Blue Seal, ενα αγωνιστικο σκαφος που επιστρατευσαν εκτακτως λογω μεγαλης συμμετοχης (πανω απο 100 ατομα), το οποιο περαν του οτι ηταν σε αψογη κατασταση, ηταν εντελως "σπαρτιατικο". Δλδ τα παντα ηταν χειροκινητα, λιτα, χωρις ρολερ κλπ αλλα με ψηφιακες ενδειξεις οργανων. Επισης, ηταν και εξαιρετικα γρηγορο, με μεγαλη ιστιοφορια, συνθετικα πανια κλπ κλπ. Μαλιστα, λογω του οτι σχεδον παντα οταν βγαιναμε ειχε αρκετο αερα (παντα πανω απο 24 μιλια) πλεαμε με καλες ταχυτητες της ταξης των 8-9 μιλιων αλλα και με κλιση 30 μοιρων, δοκιμαζοντας τις ψυχικες μας δυνατοτητες (ιδιαιτερα προχτες την κυριακη, οπου βγηκαμε με το που επεσε το απαγορευτικο)
Ο εκπαιδευτης μας, ο Χρηστος, ενας υπεροχος ανθρωπος, απλος, και κυριως μεταδοτικος. Η ζωη του ειναι η θαλασσα και αυτο το μετεδωσε και σε εμας. Στο σκαφος, τα καναμε ολα εμεις απο την στιγμη που μας τα εδειξε και καταλαβε οτι ειχαμε κατανοησει τι γινεται και για ποιον λογο. Μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δεν καναμε χειρησμους στο λιμανι με το τιμονι και την μηχανη. Γιατι κατα τ΄άλλα, το δεσιμο το καναμε εμεις.
Τελος, σηκωσαμε 2 φορες μπαλονι, και αισθανθηκαμε ολοι ομορφα βλεποντας το τεραστιο σημα του χορηγου του σκαφους (Mercedes-Benz) να φουσκωνει περήφανα μπροστα μας.
Γενικοτερα ειχαμε ενα αγωνιστικο υφος, με γρηγορα τακ (κατω απο 10") και χαρακτηριστικο ειναι οτι καναμε εναν ατυπο αγωνα με το αγωνιστικο πληρωμα του Στρουτζα, οπου και τους περασαμε οντας ψυχωμενοι αλλα και αλανθαστοι! (ε καλα, βοηθησε και η κατασκευη του σκαφους λιγο... ;) )
Σε γενικες γραμμες, ειμαι υπερ-ευχαριστημενος απο την εμπειρια μου, νιωθω αρκετη αυτοπεποιθηση ως προς την ικανοτητα μου να παω ενα σκαφος απο το Α στο Β (στο δεσιμο ειμαι λιγακι :confused: ) και ειναι στις προτεραιωτητες μου το τμημα προχωρημενων με το καινουριο ετος

Υ.Γ. Ευχαριστω Χρηστο!

pink floyd
04-11-2009, 13:02
Είσαι από τους ΤΥΧΕΡΟΥΣ !!!!Αν και υπήρξαν και κάποιοι άλλοι πιο τυχεροί κάνοντας αρχαρίων με comet 41s!! Όσο για τον ΠΟΙΑΘ respect!!

nickol95
01-02-2010, 15:59
ευχαριστω . Τι ειναι η μαισρα και τι το μανταρι ? θελω να κανω μαθηματα ιστιοπλοιας και εχω μαυρα μεσανυχτα.

evridiki
01-02-2010, 16:17
Καλως ορισες στην παρεα μας!! Οπως ειπε και ο Παναγιωτης, το μπαλονι ειναι ενα πανι με μεγαλα βαθη και 'τοποθετειται' στη πλωρη ενος ιστιοπλοικου σκαφους. Εχει δυο τυπους συμμετρικο και ασυμμετρο. Οπως επισης και διαφορετικα μεγεθη και διαφορετικα υλικα κατασκευης. Αναλογα με τον καιρο μπαινει πιο ελαφρυ και αλλωτε πιο βαρυ.

Αν κοιταξεις σε προηγουμενα θεματα μπορεις να καταλαβεις τα βασικα περι ονοματολογιας ιστιοπλοικου σκαφους.

Μαιστρα η' μεγιστη ειναι το βασικο κεντρικο πανι του σκαφους και τζενοα το μπροστινο πανι που ειναι φλατ σε σχεση με το μπαλονι, Χρησιμοποιειται δε για πλευσεις που ο ανεμος ειναι 0 εως 120-130 μοιρες...περιπου. Μανταρι ειναι το σχοινι που ανεβαζουμε τα πανια.

Απο Μαρτιο ξεκινανε μαθηματα σε πολλες σχολες που κρατανε 2 μηνες. Αμα σε ενθουσιαζει η ιδεα θα δεις πολλες πληροφοριες σε θεματα παλιοτερα περι σχολων.

Καλως ηρθες στην παρεα μας και παλι! :D

nickol95
01-02-2010, 19:25
το θεμα ειναι οτι εχω μππερδευτει λιγο ως πολυ θα ελεγα και δε μπορω να παρω αποφαση το ποια σχολη ειναι καλη ή μαλλον να το πω καλυτερα, ειναι η καλυτερη

blueseacat
03-02-2010, 12:03
όπως λέει και η φίλη μου Ευρυδίκη. Πολύ καλή επιλογή να ασχοληθείς με την ιστιοπλοία αν το θέλεις τόσο πολύ.
Αν ξεκινήσεις με τόσο ζήλο το άθλημα αυτό θα κολλήσεις όπως και όλοι εμείς !
Για μένα δεν παίζει το "η καλύτερη σχολή" ... Εδώ παίζουν οι γνωριμίες, η ζωντανή διαφήμιση και φυσικά το marketing !
Η επιλογή της σχολής εξαρτάται από σένα ... πολλοί ψάχνουν σχολή κοντά στο σπίτι ενώ για άλλους αυτό δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν άπειρες και πολύ καλές σχολές. Εγώ π.χ. πέρασα από 2 διαφορετικές ΑΝΟΙΑΘ και ΠΟΙΑΘ ! Σε όλες μαθαίνεις τα ίδια πράγματα ίσως με διαφορετικό τρόπο. Οσον αφορά την θεωρία αλλά και την πρακτική που γίνεται μία φορά την εβδ. τα μαθήματα περιλαμβάνουν :
• Ναυτιλία.
• Τριμάρισμα πανιών (... και μπαλονιού που ρώταγες και σου εξήγησαν τα παιδιά)
• Χειρισμοί στο λιμάνι.
• Αγκυροβολία.
• Πρόσδεση – Προδέτηση – Πρυμοδέτηση – Πλαγιοδέτηση.
• Κανόνες ασφάλειας για ασφαλή πλεύση.
• Μηχανή - Ηλεκτρονικά.
• Έγγραφα σκάφους (Απόπλου - Κατάπλου)
• Πληροφορίες για την ενοικίαση σκάφους. (ναυλοσύμφωνο, κατάσταση και εξοπλισμός σκάφους, κ.τ.λ.).
Οι τιμές είναι πάνω-κάτω οι ίδιες όποια σχολή και αν επιλέξεις.
Στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Ανοιχτής Θαλάσσης θα βρείς μεταξύ άλλων και όλους τους Ομίλους Ανοικτής Θαλάσσης :
http://www.offshore.org.gr/maingr.htm (βάλ'την στα αγαπημένα σου γιατί θα σου χρειασθεί μελλοντικά ... ).
Καλή επιτυχία και ελπίζω να σε γνωρίσω στην επόμενη συνάντηση του φόρουμ μας :)

theostam
13-02-2010, 17:02
Καλησπέρα σε όλους,

ασχολούμαι εδώ και πολλά χρόνια με το windsurf (από το 1992), έχω μεγαλώσει σε ναυτική οικογένεια (τραβάω κουπί από τα 7), και αποφάσισα να ασχοληθώ και με την ιστιοπλοϊα.

Τι έχετε να μου πείτε για τον ΝΟΤΚ; Είναι κοντά στο σπίτι μου και συνεπώς βολεύει πολύ γιατί ειδικά τις καθημερινές δεν έχω πολύ χρόνο.


Ευχαριστώ

Diver
15-02-2010, 02:47
Τι έχετε να μου πείτε για τον ΝΟΤΚ;

Είναι από τους ομίλους με ενεργή παρουσία στον ναυταθλητισμό. Επίσης, δίπλα ακριβώς είναι και ο ΣΕΑΝΑΤΚ, επίσης ενεργός όμιλος στην ανοικτή θάλασσα (σχολές και αγωνιστική δραστηριότητα).

Αφού είσαι κοντά, πέρνα μια βόλτα και από τους δύο ομίλους για μια γνωριμία.

Enigma
19-02-2010, 16:12
Στον νοτκ πηρα το διπλωμα μου ...και δεν μπορω να ειμαι αντοικημενικος !
Για εμενα ειναι η σχολη μου ...και ο ομιλος μου .....
Μονο καλες εμπηριες εχω ...αλλα εχει να κανει με την εμπηρια της ιστιοπλοιας και οχι με του ομιλου .Δεν μπορω να ξερω σε αλλους ομιλους τι γινεται !και αν εχουν καλητερη η οχι εκπαιδευση .
Εγω θεωρω οτι εμαθα αρκετα ...αλλα οτι εχω και πολλα κενα .
Φταιει τη συστημα εκπαιδευσης του συγκεκριμενου ομιλου ? η ετσι θα ειναι παντου ...
Το σκαφος μας δεν ηταν ακριβος και το ποιο καλοσυντηρημενο αλλα αυτη η δυσκολια ηταν που μας εκανε λιγο καλητερους απο το να επερνα ενα σκαφος
που να δουλευε ρολοι ...
Παραδειγμα ο εργατης της αγκυρας δεν δουλευε στο down και ετσι καναμε αναποδα με εναν μπροστα να αμολαει με ταχερια και να ξεμπερδευει την καδενα οταν ακρυβως διπλα μας ενας αλλος ομιλος ο τιμονιερης εκανε το ιδιο με το χειρηστιριο στα χερακια του ΜΟΝΟΣ του ...
Νταξ ΛΟΓΙΚΑ εμεις μπορουμε να το κανουμε ΚΑΙ με το χειρηστηριο ..οι αλλοι το κανουν οπως εμεις ...?
Δεν παραλογιζομαι ...δεν ειναι λογικη αυτη ... αλλα σε μια αβαρια ...θα μου κατσει λιγο καλητερα που την ξερω !

Στην δικια μου <<σεζον>> ειμασταν (στα θεωριτηκα μαθηματα) καμοια 70αρια ατομα ...και λεγαμε οτι ειμαστε και μπολικοι ....
για αλλους ομιλους ειναι μαλλον και κακια σεζον ...
απο την δικια μου ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ πολυ μικρη πειρα πραγματικα ειμασταν μπολικοι ...τωρα σε ομιλους με τριψιφιο αριθμο ανα ταξη ...δεν ξερω τι γινεται

Ολοι ειναι φιλικοτατοι με ΞΕΚΑΘΑΡΟ βιτσιο για την θαλασσα ...και εχουν και ενα κολημα παραπανω στην αγωνιστικη ιστιπλοια :rolleyes: αλλα τι να τους κανεις ?
ΟΠΣΔΗΠΟΤΕ ομως και ανεπηφυλακτα ...οταν και αν πας στον νοτκ ....
να ζυτησεις στο σκαφος να ειναι εκπαιδευτης σου ο <<αχρηστος>> ...καλα εσυ ζητα τον Κο Γιαννη ....αλλα στο αχρηστος θα καταλαβουν αμεσως ποιον θες !!Τρελο ατομο τρελες γνωσεις απηθανος χαβαλες ΠΟΛΥ ΡΟΚ ατομο ...και απο τους λιγους ανθρωπους που μπορω αν πω οτι ηταν μεγαλη μου τιμη να γνωρισω ...και μονο για αυτον ...μπορω να πω οτι αξιζει ο ομιλος τρελα !

Αν πας εκει το πιθανοτερο ειναι να μηλισεις με τον κυριο Σταυρο για τα θεματα της εγραφης σου ...δωσε του χαιρετησματα απο τον Βαγγελη το σουργελο ....(ειχε κρατησει το δικο μου διαγωνισμα και γελαγε με τον τροπο των απαντησεων μου..)

Βασικα ιστιοπλοια θα κανεις ....σιγα μην περασεις ασχημα !

Alkis
21-02-2010, 09:47
Καλά, και στις άλλες σχολές, πάνω κάτω τα ίδια παίζουν.

Το θέμα είναι να ξεκινήσεις σε μια σχολή να μάθεις τα βασικά και να δεις αν σου αρέσει τελικά η ιστιοπλοΐα.

Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις με τον καιρό στην πράξη.

ARGYTEO
10-03-2010, 00:30
Ξαπλωμένος στο σπιράγιο με το φεγγάρι ψηλά, ακούγοντας το Σταυρό του Νότου. Σκέψεις και συναισθήματα που δεν μπορούν να περιγραφούν με λόγια.......
Ένα 10ημερο ιστιοπλοϊκό ταξίδι πέρσι στη Λήμνο-Σμύρνη-Αϊβαλί έγινε αιτία και ξεκινώ σε δύο μέρες μαθήματα ιστιοπλοϊας Ανοιχτής Θαλάσσης, στον Ναυτικό Όμιλο Θεσ/νίκης.
Δεν κρατιέμαι μάλιστα κι εδώ ένα μήνα αγόρασα ένα βιβλίο "ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ" του Π. ΣΤΡΟΥΖΑ και άρχισα να διαβάζω απο μόνος μου για να έχω μια πρώτη ιδέα μόλις πρωτοπάω.
Μόλις περάσει λίγος καιρός θα μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου.
Σας ευχαριστώ που μπορώ και μοιράζομαι μαζί σας κάποιες σκέψεις μου.
Ένας νέος τρελαμένος με την ιστιοπλοϊα, αν και είμαι 56 ετών!!!!!!!
;)

cataman
10-03-2010, 08:01
Καλώς ήρθατε στην παρέα μας φίλε ARGYTEO (δεν είναι κακό να μας πείτε το μικρό σας όνομα, κάνει τον διάλογο πιο φιλικό) και καλή επιτυχία με το δίπλωμα Ανοιχτής Θαλάσσης.
Όσο για την ηλικία, να σκέφτεστε ότι τουλάχιστον μέχρι τα 100 έχετε άλλα 46 χρόνια για να ταξιδέψετε με ιστιοπλοϊκό σε απέραντες θάλασσες, δεν είναι και λίγα.;)

Ece5engineer
10-03-2010, 21:06
Ποια η γνώμη σας για το ναυτικό όμιλο καλαμακίου;

TsoGlan
07-04-2010, 14:38
Προφανώς ο καθένας θα παινέψει την σχολή που διάλεξε να πάει - εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων. :roll:

Χωρίς λοιπόν να αποτελώ εξαίρεση μπορώ να πώ ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένος από τον Ναυτικό Ομιλο Παλαιού Φαλήρου και την σχολή του Κ.Μάνθου.

Οχι μόνο δεν δισταζει να βάλει στα ανοιχτά τα σκαφη του με αρκετό αέρα - ενώ άλλες σχολές κάνουν ασκήσεις πορείας στα θρανία όταν έχει αέρα - αλλά ο ίδιος και οι υπόλοιποι εκπαιδευτές έχουν και την εμπειρία και την διάθεση και την μεταδοτικότητα που χρειάζεται για να αποκομμίσει ο κάθε μαθητευόμενος τα μέγιστα από το συγκεκριμένο προγραμμα μαθημάτων.

Σε σχέση με τα θεωρητικά μαθήματα, και slides χρησιμοποιούνται και πολύ καλό το βιβλίο που δίδεται και οι διαφορετικοί εκπαιδευτές έχουν όλοι εξειδίκευση στον τομέα τους - και φαίνεται. :wink:

Και αυτά δεν τα λέω μόνο εγώ και οι συμμαθητές μου αλλά και εκπαιδευτές άλλων σχολών της Αττικής...

Ένας wanna-be ιστιοπλόος,
Γιώργος Η.

ARGYTEO
08-04-2010, 01:38
Καλώς ήρθατε στην παρέα μας φίλε ARGYTEO (δεν είναι κακό να μας πείτε το μικρό σας όνομα, κάνει τον διάλογο πιο φιλικό) και καλή επιτυχία με το δίπλωμα Ανοιχτής Θαλάσσης.
Όσο για την ηλικία, να σκέφτεστε ότι τουλάχιστον μέχρι τα 100 έχετε άλλα 46 χρόνια για να ταξιδέψετε με ιστιοπλοϊκό σε απέραντες θάλασσες, δεν είναι και λίγα.;)

Το όνομα μου είναι Θόδωρος ή κάπτεν Νέμο όπως πειραζόμαστε μεταξύ μας!:D

vasilis1987
08-06-2010, 23:02
Ο λόγος που εκπέμπω sos είναι ότι είμαι πολύ νέος στον χώρο(βασικά μόνο μια βόλτα έχω πάει με ιστιοφόρο πριν ένα χρόνο).Αυτό όμως αρκούσε για ερωτευτώ τον θαυμαστό κόσμο της ιστιοπλοΐας!!!Οπότε και αποφάσισα να βγάλω το δίπλωμα σε κάποια σχολή.Αυτός είναι και ο λόγος που ζητάω και τη γνώμη σας,βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλή σχολή ιστιοπλοΐας που να σε εκπαιδεύει ουσιαστικά και σωστά,που να έχετε ακούσει ή και να έχετε οι ίδιοι προσωπική εμπειρία διότι είμαι φοιτητής και όπως καταλαβαίνετε δεν θα ήθελα να πληρώσω τα 360 ευρώ που μου ζήτησαν και να μην έχω μάθει τίποτα!!!!Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

chrondi
09-06-2010, 00:01
Εκείνο που έχω να σε συμβουλέψω δεν είναι συγκεκριμένη σχολή, αλλά πριν παρακολουθήσεις μαθήματα για δίπλωμα (υποθέτω κυβερνήτη) να διερευνήσεις τις δυνατότητες συμμετοχής σου ως μέλους πληρώματος σε ιστιοπλοϊκό στο πλαίσιο θαλάσσιων εκδρομών. Στη θάλασσα μετράει η πείρα και οι γνώσεις, όχι οι σπουδές και τα διπλώματα. Πιστεύω ότι τα μαθήματα γίνονται ευκολότερα κατανοητά και το περιεχόμενό τους αφομοιώνεται ταχύτερα από κάποιον που μπορεί να συνδέσει τη διδασκόμενη θεωρία με όσα έχει βιώσει. Αν πας στα μαθήματα τελείως άσχετος, θα τα ξεχάσεις όλα πριν καλά-καλά τ΄ακούσεις ... Άσε που η ορολογία θα σου φανεί "αλαμπουρνέζικα"!

vasilis1987
09-06-2010, 13:56
Συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της εμπειρίας αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω και υπέθεσα ότι το να πάω σε κάποια σχολή είναι η σωστότερη κίνηση.Δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι έχοντας το δίπλωμα του κυβερνήτη θα έχω την κατάλληλη εμπειρία να οργώσω τις θάλασσες προς Θεού!Αυτό που ζήτησα ουσιαστικά είναι αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες συστάσεις για το που θα απευθυνθώ συγκεκριμένα στο Ηράκλειο που βρίσκομαι έτσι ώστε να αρχίσω σωστά ιστιοπλοΐα!

Παναγιώτης
10-06-2010, 13:46
Η σχολή είναι η αρχή, εκέι θα μάθεις τα βασικάγια ιστιοπλοία και ναυτιλία και ναυτική τέχνη, οπότε λιγο πολύ θα μάθεις τα ίδια πράγματα σε όποια και να πας. Οι διαφορές για παράδειγμα μπορέι να είναι ότι στη μία μπορέι να μά ταξιδέψεις με μπαλόνι στην άλλη όχι αν δεν έχει το σκάφος της σχολής.

Αν θες να μάθεις καλή ιστιοπλοΐα πρέπει αυτές τις βασικές γνώσεις που θα πάρεις από τη σχολή να τις βελτιώσεις είτε συμμετέχοντας σε ένα πλήρωμα σε αγώνες, είτε ταξιδέυοντας με κάποιους πιο έμπειρους, είτε παρκολουθόντας κάποιο πρόγραμμα προχωρημένων που οργανώνουν οι όμιλοι. Αν θες να συγκρίνεις τις σχολές δες τα σκάφη, το διδακτικό υλικό (σημειώσεις ή βιβλίο) που θα σου είναι χρήσιμο αν θέλεις να ανατρέξεις.

James
01-11-2010, 09:21
Kalhmera,

Gnwrizei kaneis pws ena istioforo mporei na xrhsimopoihthei san ekpaideutiko an den anhkei se omilo. Yparxei kati san idiwtikos omilos;;; Pou tha mporousa na mathw perisoteres plhrofories;

Euxaristw

nektarios15
10-01-2013, 21:40
Επίσης, αυτή την εποχή υπάρχουν 'ομιλοι που διοργανώνουν μονοήμερα και διήμερα ταξίδια στο Σαρωνικό για να κρατήσουμε την επαφή μας με την ιστιοπλοϊα και να θυμηθούμε κάποια πράγματα από αυτά που είχαμε διδαχθεί. Ακόμα μπορούν και κάποιοι να έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν την εμπειρία μιας πλεύσης με ιστιοπλοϊκό. Το κόστος συμμετοχής ανά άτομο από ότι έχω δει είναι αρκετά χαμηλό.

evridiki
10-01-2013, 22:18
Αυτο ειναι πολυ καλο!!! Θα το κοιταξω κιολας! Καλη ευκαιρεια!