PDA

Επιστροφή στο Forum : Πανόραμα [Panorama]



Leo
24-11-2010, 13:53
Ενας παράξενος επισκέπτης πλησιάζει το μεγάλο λιμάνι.... μιας και δεν το ξέρω ανοίγω θέμα εδώ. Αν αναγνωρισθεί θα πάει εκεί που πρέπει. Μήπως ήρθε για να μείνει?

116612

Περισσότερα στο Σουηδικό αλφάβητο (http://www.faktaomfartyg.se/panorama_1987.htm).

sylver23
25-11-2010, 14:03
Έδεσε σήμερα περίπου στις 11.00 το πρωί το Panorama στον ΝΜΔ

T.S.S. APOLLON
25-11-2010, 14:09
Ομορφο σκαρι μακαρι να μεινει!

Leo
25-11-2010, 14:17
Έδεσε σήμερα περίπου στις 11.00 το πρωί το Panorama στον ΝΜΔ

Σφαίρα για διερεύνηση... λες οι υποψίες του NikosP να είναι αληθινές? Για να το ψάξουμε βρε παιδιά λίγο.

Akis Dionisis
25-11-2010, 14:47
Φαντάζεστε να το ναύλωσε και αυτό η ΝΕΛ?? :mrgreen:

dokimakos21
25-11-2010, 16:34
Και φυσικά το n@utilia ήταν εκεί ....
116728

proussos
25-11-2010, 16:55
Κι όμως...αυτό το πλοίο έχει μια μυρωδιά από Ραφήνα (όχι καλαμαράκια) !
Τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν γάντι...

Leo
25-11-2010, 16:57
Κι όμως...αυτό το πλοίο έχει μια μυρωδιά από Ραφήνα (όχι καλαμαράκια) !
Τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν γάντι...

Αυτό έλεγε ο NikosP που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ ;).

Apostolos
25-11-2010, 20:05
Απο τα αγαπημένα μου ξένα σκαριά! Ελπίζω να ήρθε για να μείνει!

BEN BRUCE
25-11-2010, 21:10
Ωραιο βαπορι!Απο αυτα που λειπουν απο τα ελληνικα νερα

Leo
25-11-2010, 21:12
Η πλώρη του δεν θυμίζει Ναϊάς Εξπρές? Οι Τσιμινιέρες του όλα τα λεφτά.. γενικά είναι κουκλί στα δικά μου μάτια.

giorgos_249
26-11-2010, 17:44
Από τα ωραιότερα πλοία της Ισπανίας πράγματι το Πανόραμα και μάλλον θα μπει Ραφήνα - κεντρικές Κυκλάδες για <<κόκκινη εταιρεία>> που έχει και άλλο ένα... :D Ίδωμεν......

a.molos
26-11-2010, 21:28
Από τα ωραιότερα πλοία της Ισπανίας πράγματι το Πανόραμα και μάλλον θα μπει Ραφήνα - κεντρικές Κυκλάδες για <<κόκκινη εταιρεία>> που έχει και άλλο ένα... :D Ίδωμεν......

Μάλλον συγχέεις το Port of Spain στο Trinidad, Καραιβική (Κεντρική Αμερική), με την Ισπανία, με την οποία ουδεμία σχέση έχει το πλοίο.

Apostolos
26-11-2010, 21:44
To πλοίο φαίνετε να ειναι σε καλή κατάσταση, το μόνο που με προβληματίζει ειναι το ύψος του γκαράζ. Ειμαι όμως νέτο χωρις χωρίσματα και κολονάκια!
http://www.faktaomfartyg.se/panorama_1987.htm

116893

Apostolos
27-11-2010, 00:17
Και απ' ότι μου είπαν πρόκειτε για αγορά του Μιλιλή σε αντικατάσταση του Εύβοια Σταρ, το οποίο μας αφήνει χρόνους...

Leo
27-11-2010, 00:25
Και απ' ότι μου είπαν πρόκειτε για αγορά του Μιλιλή σε αντικατάσταση του Εύβοια Σταρ, το οποίο μας αφήνει χρόνους...


Αυτό το μας αφήνει χρόνους, είναι κάπως μυστήριο. Έκανε μετασκευή, έβαλε sponsons στο Εύβοια Στάρ και μετά μας αφήνει χρόνους? Εκτός κι αν πουλήθηκε ή θα πουληθεί αυτό και έφερε αυτό το κουκλί στη θέση του.

Apostolos
27-11-2010, 11:36
Ισως να πουληθεί το Hayabusa σε καλή τιμή και με καλύτερη να αγοράστικε το νέοτερο, μεγαλύτερο, ομορφότερο, με καλύτερες ελικτικές ικανότητες...

giorgos_249
27-11-2010, 11:57
Μάλλον συγχέεις το Port of Spain στο Trinidad, Καραιβική (Κεντρική Αμερική), με την Ισπανία, με την οποία ουδεμία σχέση έχει το πλοίο.

Συγγνώμη, της γερμανίας ήθελα να πω (ναυπηγηση) ,αλλά πράγματι είχα στο μυαλό μου το Port Of Spain, άλλο ήθελα να γράψω και άλλο έγραψα.......

Το πλοίο το κοιτούσε από το Μάρτιο Ελληνική εταιρεία που το αγόρασε στα μέσα Αυγούστου:

Όσο για τη Fast Ferries, λάθος πληροφορία , ζητώ συγγνώμη. Απλά ξέρω πως προορίζεται για Ραφήνα.

Παραθέτω σχετικό άρθρο που δημοσιεύτηκε στις 21 Αυγούστου 2010.

ΠΗΓΗ: http://guardian.co.tt/news (http://guardian.co.tt/news)

Lying idle at the port of Port-of-Spain for the past five years, the popular MF Panorama vessel, which transported passengers, vehicles and cargo to and from T&T has been sold. The boat, which was purchased in 1987 under the National Alliance for Reconstruction government at $114 million, now has a new owner—a Greek company, which has a crew on board repairing the vessel to take it back to Greece. In March, the company came to Trinidad to negotiate a sale price for the boat, which fell flat. Two weeks ago they returned and was able to seal the deal. However, the selling price of the boat is still a mystery. The sale of the vessel was disclosed last Thursday to a handful of Port Authority of T&T workers through its union the Seamen and Waterfront Workers Trade Union.
The workers, who did simple tasks on board the inactive MF Panorama, including securing it, were informed that they had to pick up new duties on the port’s two tugs, which conduct towage services in the harbor. Some of the workers, however, are demanding that they be absorbed on the two operational fast ferries—the T&T Spirit and T&T Express—as well as the conventional ferry, the Warrior Spirit. “We think the boat was sold for next to nothing because it remained idle on the port for five years,” said one port worker. The 23-year-old MF Panorama was removed from service in 2004 after it was unclassified safe to transport its maximum capacity of 800 passengers.
However, management recalled the vessel midstream while it was being dry-docked for repairs in Curacao. The repairs in Curacao, however, cost taxpayers $2.5 million. The vessel returned to Trinidad “out of class,” not being able to perform the relevant duties with the promise to complete dry docking locally, which never materialised. Francis Joseph, communications director of the Ministry of Works and Transport, up the late yesterday was unable to say how much the Greek company had paid for the boat.

Leo
27-11-2010, 12:17
Γιώργο, ευχαριστούμε γαι το ψάξιμο και την πληροφορία. Το καλό είναι ότι ήρθε για να μείνει, τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.

marioskef
27-11-2010, 12:24
Μα καλα, είναι δυνατον αυτο το πλοιο να κοστισε (και μαλιστα το 87) 114 εκ.

Πρέπει να έπεσε γερή μίζα...

Apostolos
27-11-2010, 19:59
Με τόσα λευτά θα είχαν φτιάξει ένα cruise olympia!
Καλορίζικο πάντως!

NikosP
27-11-2010, 20:29
Και απ' ότι μου είπαν πρόκειτε για αγορά του Μιλιλή σε αντικατάσταση του Εύβοια Σταρ, το οποίο μας αφήνει χρόνους...
Ευχάριστα τα νέα, άν βέβαια ευσταθούν, γιατί φαίνεται πολύ ωραίο και ελπίζω με μία μικρή μετασκευή -κανένα λίγο πιο μεγάλο πρύμνιο open deck- να γίνει ακόμη πιο ωραιό.

Apostolos
27-11-2010, 20:45
Μακάρι φίλε μην το πειράξουν και το χαλάσουν. Αν χρειάζετε αναβάθμιση ίσως να ειναι το εσωτερικό του και σίγουρα οι μηχανές αφού ειναι σταματημένο απο το 2004!!!!

giorgos_249
28-11-2010, 13:49
Αφού όμως πέρασε τον Ατλαντικό αυτοδύναμο, από ότι ξέρω δεν θα πρέπει να γίνει κάποιος τυπικός έλεγχος από το νηογνώμονα στη γάστρα και τις μηχανές πριν από ένα τέτοιο ταξίδι;

giorgos_249
28-11-2010, 14:07
ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑ:

Πατώντας στο google MF PANORAMA εμφανίζεται μεταξύ των άλλων ένα PDF.

117038

http://www.investtnt.com/1content/articlefiles/94-S&R%20Newsletter%20037%20-%20October%202010r.pdf (http://www.investtnt.com/1content/articlefiles/94-S&R%20Newsletter%20037%20-%20October%202010r.pdf)

Ανοίξτε το και πάτε στη σελίδα 4. Το όνομα που δίνει ως αγοράστρια εταιρεία είναι "EUROPEAN NAVIGATION INC". Ψάχνοντας βρήκα πως έχει 3 πλοία (δεν βρήκα τα ονόματα όμως) . http://www.vres.gr/company.php?company_id=75432 (http://www.vres.gr/company.php?company_id=75432)

Νέα εταιρεία στην ακτοπλοία ή συνεργασία μεταξύ Μιλιλή και EUROPEAN NAVIGATION;

EDIT: Αν πατήσετε και εσείς στο google MF PANORAMA υπάρχουν και φώτος στο fickr από το δεξαμενισμό του στις 13/9/2010 στο Trinidad.

2ο EDIT: Η εταιρεία που το είχε ήταν ιδιωτική ή δημόσια;;;;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
29-11-2010, 10:56
Απο τα αγαπημένα μου ξένα σκαριά! Ελπίζω να ήρθε για να μείνει!
Πράγματι ωραίο βαποράκι.Ψυλλιάζομαι Γουρδομιχάλη γιά Αλβανία.Χαιρετισμούς

BEN BRUCE
29-11-2010, 11:30
To πλοίο φαίνετε να ειναι σε καλή κατάσταση, το μόνο που με προβληματίζει ειναι το ύψος του γκαράζ. Ειμαι όμως νέτο χωρις χωρίσματα και κολονάκια!
http://www.faktaomfartyg.se/panorama_1987.htm

116893

H φωτογραφια του αποστολου ειναι για σεμιναριο!

Apostolos
29-11-2010, 13:12
Και μία χθεσινή...

Φιλε Ben σεμινάρια δεν κάνω μόνο παρέα για όποιον την δέχετε!


117141

Παναγιώτης
29-11-2010, 13:30
Πάντως το βαπόρι διατηρεί την κλάση του από τον LRS όπως μπορούμε να δούμε εδώ https://www.cdlive.lr.org/vesselstatus.asp?LRNO=8606044

pantelis2009
01-12-2010, 16:27
Από έγκυρη πηγή, το πλοίο ανοίκει στην Εταιρεία Μιλιλή-Καρνέση. Πολλά ακούγονται για την δρομολόγηση του. Αν μάθω κάτι σίγουρο τα ξανα λέμε;).

T.S.S. APOLLON
01-12-2010, 22:32
Και μία χθεσινή...

Φιλε Ben σεμινάρια δεν κάνω μόνο παρέα για όποιον την δέχετε!


117141

Ευχαριστουμε για την εξαιρετικη φωτογραφια τον φιλο Apostolos!

nkr
06-12-2010, 19:12
Ποιο πλοιο ειναι δεν το αναγνωριζω καθολου?

Apostolos
06-12-2010, 22:10
Δεν καταλάβαμε την ερώτηση σου... Το πλοίο ειναι νέο, δέν ήταν κανένα ποιο παλιά στην Ελλάδα καθώς ειναι αγορά απο πρώτο χέρι

nkr
07-12-2010, 21:34
Συγγνωμη νομιζα πως ηταν καποιο μεταχειρισμενο.

costaser
07-12-2010, 21:38
Γνωρίζει κάποιος που θα δραστηριοποιηθεί τελικά το πλοίο;

Apostolos
07-12-2010, 23:40
Συγγνωμη νομιζα πως ηταν καποιο μεταχειρισμενο.

Φυσικά και δεν ειναι εντελώς καινούργιο, ειναι αγορα απο τον πρώτο πλοιοκτήτη απλά δεν υπήρχε κάν στην Ευρώπη!

pantelis2009
11-12-2010, 10:26
Το PANORAMA εχθές στο ΝΜΔ. Χαρισμένες σε Apostolos, costaser, nkr, T.S.S. APOLLON, Παναγιώτης & BEN BRUCE.;)

118423

118424

Apostolos
11-12-2010, 11:09
Παρατηρίσεις: Βλέπω ματσακονισμους στο κατάστωμα, λευκούς στο πλήρωμα, οι ράμπες στο γκαράζ κάτω, 4.50 μέτρα γκαράζ (τα γιαπωνέζικα έχουν 4.20), και 2 σωσίβιες λέμβους στο πρυμνιό ανώτερο κατάστρωμα!!!

BEN BRUCE
11-12-2010, 12:36
Νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει για να κλεισει την τρυπα που αφηνει το ΦΑΙΔΡΑ.Εκτος αυτου νομιζω οτι εχει αρκετα πιο κατω απο τα μισα λεφτα του ΦΑΙΔΡΑ και ειναι και βαπορι με τα ολα του.

aegina
12-12-2010, 11:30
Ben nomizw oti einai arketa megalo gia ti grammi,akoma den tha mborei na pigainei Souvala alla kai Agistri.( Na pw tin alitheia pote den me eixe enthousiasei to FAIDRA, oute kai Souvala piga pote me auto ).

Apostolos
16-12-2010, 12:00
Στο πλοίο έχουν αρχίσει εργασίες συντήρησης, αρχίζοντας απο το γκαράζ που πλέον θυμίζει χειρουργείο απο το λευκό χρώμα!

fourtounakis
16-12-2010, 18:49
ΑΝΕΣ ξεστραβώσου και πράξε αναλόγως!

giorgos_249
22-01-2011, 12:52
Πράγματι έχουν αρχίσει εργασίες οι οποίες έχουν επεκταθεί και προς τα μέσα. Πριν 10 μέρες που πέρασα ήταν έτσι:

Για όλους τους φίλους:
120729
120728

Apostolos
22-01-2011, 15:05
Και σύντομα θα δούμε ακόμα περισσότερα στο ομορφο σκαρι!

pantelis2009
22-01-2011, 22:41
Πάντως απ' ότι είδα έχουν ξεκινήσει και βάφουν την οροφή του γκαράζ και έχουν κατεβάσει και τα πατάρια/ράμπες που διαθέτει για βάψιμο. Τώρα τι κάνουν μέσα....... ποιός ξέρει!!!!!.
Και 2 φωτο απο τις 13/01/2011 χαρισμένες σε όλους τους φίλους.

120843 120844

SUPERFERRY II
24-01-2011, 23:49
Το εγ/ογ Πανόραμα πρόκειται να δρομολογηθεί στην γραμμή Ραφήνα Μαρμάρι.Υπάρχει το ενδεχόμενο να αλλάξει όνομα όταν το βαπόρι περάσει στο Ελληνικό νηολόγιο.Το πλοίο ανήκει αποκλειστικά στην ΕUROPEAN NAVIGATION του κ. Καρνέση.

noulos
25-01-2011, 00:05
Αν δεν κάνω λάθος η εταιρεία αυτή έχει σχέση και με το Εύβοια Σταρ.

SUPERFERRY II
25-01-2011, 00:14
Σωστά φίλε μου αυτή η εταιρεία για να είμασθε και ακριβείς (Geraistos shipping) έχει το ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ.Όπου σε αυτό έχει ένα μικρό ποσοστό ο καπετάνιος του.

noulos
25-01-2011, 00:16
Ακριβώς! Ο κ. Μιλιλής ο οποίος ήταν και πλοιοκτήτης (και καπετάνιος) του Κάρυστος στα τελευταία του χρόνια στην Ραφήνα.
Αραγε θα έχουμε αντικατάσταση ή 2πλωμα του Εύβοια Σταρ;

SUPERFERRY II
25-01-2011, 00:22
Από αυτά που ακούγονται πρόκειται για αντικατάσταση του ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ.Μάλλον θα αρχίσει τα δρομολόγια το ΠΑΝΟΡΑΜΑ κατά το Πάσχα, έκτος αν δεν έχουν τελειώσει οι εργασίες.Τώρα όσον αφορά το ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ δεν θα μείνει στην γραμμή.Το μέλλον του άγνωστο.Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει......

rafina-lines
25-01-2011, 09:09
Τώρα όσον αφορά το ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ δεν θα μείνει στην γραμμή.Το μέλλον του άγνωστο.Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει......

Απ' ότι είχα ακούσει στο τέλος της χρονιάς που πέρασε, το ΕΥΒΟΙΑ θα πουλιόταν σε χώρα της Αφρικής ή της Ασίας, χωρίς όμως να αποκλείεται και το σκραπ. Το τελευταίο ενδεχόμενο έχω την εντύπωση ότι μέσα στον τρέχοντα μήνα απομακρύνθηκε... Προς το παρόν παραμένει στο Μαρμάρι. Ως πότε όμως...?? :-? :-?

cpt. mimis
27-01-2011, 16:37
Απ' ότι είχα ακούσει στο τέλος της χρονιάς που πέρασε, το ΕΥΒΟΙΑ θα πουλιόταν σε χώρα της Αφρικής ή της Ασίας, χωρίς όμως να αποκλείεται και το σκραπ. Το τελευταίο ενδεχόμενο έχω την εντύπωση ότι μέσα στον τρέχοντα μήνα απομακρύνθηκε... Προς το παρόν παραμένει στο Μαρμάρι. Ως πότε όμως...?? :-? :-?
TO ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΑΥΤΗ - ΕΧΕΙ ΑΓΑΠΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΡΑΦΗΝΑ (ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ), ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ. ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΑΝΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΠΙΚΑ ΡΑΦΗΝΑ - ΑΝΔΡΟ.
ΕΓΩ - ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΕΓΩ. ΘΑ ΤΟ ΕΣΤΕΛΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΜΑΡΜΑΡΙ-ΡΑΦΗΝΑ, ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΡΑΦΗΝΑ-ΑΝΔΡΟ-ΡΑΦΗΝΑ-ΜΑΡΜΑΡΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ - ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ.

giorgos_249
27-01-2011, 19:04
Τη γραμμή του Εύβοια θα κάνει ως επί το πλείστον εκτός από μερικά δρομολόγια προς Άνδρο τον Αύγουστο. Θα χτιστεί στο πάνω ντεκ ένα στέγαστρο επιβατών, θα ανακαινιστούν τα σαλόνια και θα έρθει Ραφήνα........

Όσο για το Εύβοια ακόμα το πιο πιθανό εξακολουθεί να είναι η πώληση.

SUPERFERRY II
28-01-2011, 01:00
Τη γραμμή του Εύβοια θα κάνει ως επί το πλείστον εκτός από μερικά δρομολόγια προς Άνδρο τον Αύγουστο. Θα χτιστεί στο πάνω ντεκ ένα στέγαστρο επιβατών, θα ανακαινιστούν τα σαλόνια και θα έρθει Ραφήνα........


Κατά την άποψη μου δεν το θεωρώ λογικό να δρομολογήσουν το εγ/ογ ΠΑΝΟΡΑΜΑ για Άνδρο ούτε & τον μήνα Αύγουστο διότι θα είναι στην γραμμή τα κάτωθι:
-ΕΓ/ΟΓ ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π (FAST FERRIES)
-ΕΓ/ΟΓ SUPERFERRY II ( GOLDEN STAR FERRIES)
-ΕΓ/ΟΓ ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α (ΑGOUDIMOS LINES)
-EΓ/ΟΓ BLUE STAR ITHAKI (BLUE STAR FERRIES)
http://www.bluestarferries.gr/site/content.asp?sel=0&artid=2478&loc=1
Oπότε το ΠΑΝΟΡΑΜΑ θα είναι στην γραμμή Ραφήνα Μαρμάρι αποκλειστικά & μόνο.

capten4
28-01-2011, 01:35
και θα εχει να ανταγωνιστει τα θηρια της γραμμης.....χλωμο πολυ το κοβω παιδια...

rafina-lines
28-01-2011, 10:25
και θα εχει να ανταγωνιστει τα θηρια της γραμμης.....χλωμο πολυ το κοβω παιδια...

Συμφωνώ με τον Capten4! Εξάλλου εκτός απ' τον άγριο ανταγωνισμό, το Μαρμάρι πώς θα εξυπηρετηθεί όταν το ΠΑΝΟΡΑΜΑ λείπει στην Άνδρο?? Γιατί για να γίνει τουλάχιστον 1 τοπικό δρομολόγιο για Άνδρο χρειάζεται minimum 5 ώρες:

2 ώρες πήγαινε + 2 ώρες έλα + 1/2 ώρα φόρτωση στη Ραφήνα + 1/5 στο Γαύριο = 5.

Αυτό το 5ωρο θα μείνει μόνο του το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ?? Και πέστε οκ, μένει. Θα γίνεται μόνο ένα δρομολόγιο για Άνδρο από το ΠΑΝΟΡΑΜΑ?? Γιατί για δεύτερο χρειάζονται άλλες 5 ώρες. Εκτός αν στην τελική κρατηθεί το ΕΥΒΟΙΑ στη γραμμή, οπότε το ΠΑΝΟΡΑΜΑ παίζει και Μαρμάρι και Άνδρο... Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, οκ, αλλά τα χαρτιά του ΕΥΒΟΙΑ ήταν προσωρινά μόνο για να μπαλώσει την τρύπα μέχρι να ξανάρθει το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ. Μπορούν αυτά να μετατραπούν σε μόνιμα?? Είναι σε θέση το πλοίο να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της γραμμής όπως παλιότερα?? :confused: :confused:

cpt. mimis
30-01-2011, 11:28
Συμφωνώ με τον Capten4! Εξάλλου εκτός απ' τον άγριο ανταγωνισμό, το Μαρμάρι πώς θα εξυπηρετηθεί όταν το ΠΑΝΟΡΑΜΑ λείπει στην Άνδρο?? Γιατί για να γίνει τουλάχιστον 1 τοπικό δρομολόγιο για Άνδρο χρειάζεται minimum 5 ώρες:

2 ώρες πήγαινε + 2 ώρες έλα + 1/2 ώρα φόρτωση στη Ραφήνα + 1/5 στο Γαύριο = 5.

Αυτό το 5ωρο θα μείνει μόνο του το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ?? Και πέστε οκ, μένει. Θα γίνεται μόνο ένα δρομολόγιο για Άνδρο από το ΠΑΝΟΡΑΜΑ?? Γιατί για δεύτερο χρειάζονται άλλες 5 ώρες. Εκτός αν στην τελική κρατηθεί το ΕΥΒΟΙΑ στη γραμμή, οπότε το ΠΑΝΟΡΑΜΑ παίζει και Μαρμάρι και Άνδρο... Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, οκ, αλλά τα χαρτιά του ΕΥΒΟΙΑ ήταν προσωρινά μόνο για να μπαλώσει την τρύπα μέχρι να ξανάρθει το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ. Μπορούν αυτά να μετατραπούν σε μόνιμα?? Είναι σε θέση το πλοίο να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της γραμμής όπως παλιότερα?? :confused: :confused:
ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ. ΜΟΝΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΘΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΣΥΜΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΕΙ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ 'Η ΚΑΙ ΣΚΡΑΠ. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ.

SUPERFERRY II
05-02-2011, 10:48
Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ θα εκτελεί κάθε Παρασκευή & Κυριακή τα τελευταία δρομολόγια λόγω χωρητκότητας...............

Leo
05-02-2011, 13:13
Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ θα εκτελεί κάθε Παρασκευή & Κυριακή τα τελευταία δρομολόγια λόγω χωρητκότητας...............


Αυτό φίλε μου SUPERFERRY II, είναι είδηση? διαπίστωηση? εικασία? φήμη? πίσω από τις τελείες κρύβεται κάτι? Η διατύπωση σου κρύβει όλες αυτές τις ερωτήσεις, θα μπορούσες να μας δώσεις μια απάντηση?

SUPERFERRY II
05-02-2011, 16:52
Φίλε μου είναι όλα τα παραπάνω που αναφέρεις.:p

Leo
05-02-2011, 17:00
Φίλε μου είναι όλα τα παραπάνω που αναφέρεις.:p

Δεν έχω λόγια.... σαφέστατος :D!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-02-2011, 10:30
Αυτό φίλε μου SUPERFERRY II, είναι είδηση? διαπίστωηση? εικασία? φήμη? πίσω από τις τελείες κρύβεται κάτι? Η διατύπωση σου κρύβει όλες αυτές τις ερωτήσεις, θα μπορούσες να μας δώσεις μια απάντηση?
Aν και off topic,καλό θα ήταν να μη βάζουμε αγγλικό ερωτηματικό σε ελληνικό κείμενο.Ας προστατεύουμε τη γλώσσα μας από την επιδρομή των αγγλικών.

SUPERFERRY II
14-02-2011, 08:41
Απ'οτι φαίνεται υπάρχουν ακόμη πολλές εργασίες που πρέπει να γίνουν.Από φωτογραφίες που είδα φαίνονται απλωμένα ρούχα.Λογικά πρέπει να έχει ξένο πλήρωμα μέχρι να τελειώσουν οι εργασίες.........Γνωρίζουμε μήπως πόσα σαλόνια θα έχει?

noulos
15-02-2011, 23:19
Ξέρουμε πώς θα ονομαστεί;

pantelis2009
15-02-2011, 23:35
Tο Πανόραμα στις 11/02/2011 στο ΝΜΔ.;):p

123540

SUPERFERRY II
16-02-2011, 08:26
Ξέρουμε πώς θα ονομαστεί;
Δηλαδή δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνει με την ίδια ονομασιά?

noulos
16-02-2011, 20:03
Δηλαδή δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνει με την ίδια ονομασιά?

Νομίζω ότι υπάρχει ένα τουριστικό σκάφος με αυτό το όνομα και ελληνική σημαία. Οπότε μάλλον θα πρέπει να αλλάξει (εκτός και αν δεν υψώσει ελληνική).

JOINER
17-02-2011, 14:15
ΣΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ:)

Apostolos
18-02-2011, 14:19
Δεν έχει σχέση αυτό. Μόνο όμοιου τύπου πλοία δέν μπορούν να φέρουν το ίδιο όνομα... Ξέρεις πόσα φορτηγά έχουν ονόματα ποσταλιών?

BEN BRUCE
18-02-2011, 18:28
Και το ΠΑΝΟΡΑΜΑ μια χαρα ονομα ειναι και μαλιστα ελληνικοτατο με διεθνη χρηση.Εγω θα το αφηνα ετσι για αυτο το πανεμορφο γερμανικο σκαρι

SUPERFERRY II
18-02-2011, 19:19
Δεν έχει σχέση αυτό. Μόνο όμοιου τύπου πλοία δέν μπορούν να φέρουν το ίδιο όνομα... Ξέρεις πόσα φορτηγά έχουν ονόματα ποσταλιών?
Σωστός ο φίλος Αpostolos.....ξέρουμε πότε βιράρει για Ραφήνα?

JOINER
18-02-2011, 19:34
.....ξέρουμε πότε βιράρει για Ραφήνα?
ΦΙΛΕ SUPERFERRY II ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΗΟΛΟΓΙΟ ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΙΟΥ.ΤΟΤΕ ΘΑ ΝΑΥΤΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΑΠΟΠΛΕΥΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ.:cool:

noulos
19-02-2011, 00:43
Δεν έχει σχέση αυτό. Μόνο όμοιου τύπου πλοία δέν μπορούν να φέρουν το ίδιο όνομα... Ξέρεις πόσα φορτηγά έχουν ονόματα ποσταλιών?

Με την ίδια σημαία;

giorgos_249
12-03-2011, 22:20
Απο βολτα που εκανα τα Χριστουγεννα στο ΝΜΔ, το πλοιο εχει 2 παταρια με αλυσιδες. Μηπως με αφορμη αυτο θα ηταν καλυτερα (η εχουν σκοπο) να γινουν μονιμα; Ερωτηση απλα, καθως αλλο το συρματοσχοινο και αλλο η αλυσιδα.........
http://www.tinos.biz/08apr/24pinelopi.html (http://www.tinos.biz/08apr/24pinelopi.html)

Οπως και να το δουμε το πλοιο τωρα δεν ειναι ετοιμο για δρομολογηση. Θα δημιουργηθει ενα καταστρωμα επιβατων πανω εκει που τωρα ειναι οι βαρκες παρατημενες με καθισματα και πιθανο να μπει και στεγαστρο. Θα γινουν εσωτερικα οι απαραιτητες εργασιες ενω το γκαραζ εχει βαφτει πλεον. Το πλοιο θα ξεκινησει απο Ραφηνα για Μαρμάρι το Μάϊο σύμφωνα με το περιοδικο "Εφοπλιστης". Βρισκεται στο ΝΜΔ τωρα; Το ais παντως δείχνει - LAST PORT: ROTTERDAM. Υποθέτω λάθος του συστήματος..........

pantelis2009
12-03-2011, 22:40
Ας δούμε τα πατάρια του Πανόραμα, όπως λέει ο φίλος giorgos_249. Φωτο στις 11/02/2011.
Χαρισμένη σε giorgos_249, noulos, JOINER, SUPERFERRY II, BEN BRUCE, Apostolos και όλους τους φίλους του πλοίου.;)


126165

giorgos_249
12-03-2011, 22:53
Oh thanks! Αυτα τα γκρι (που ειναι σαν πλακες) μεσα στο γκαραζ ειναι μαξιλαρια απο καναπεδες;

pantelis2009
12-03-2011, 23:43
Ας τα δούμε σε μεγένθυση. Σαν στρώματα φαίνονται!!!!!:roll:


126171

Γιάννης Φ
13-03-2011, 00:03
Ας τα δούμε σε μεγένθυση. Σαν στρώματα φαίνονται!!!!!:roll:


126171
Λογικά τα παλιά...!! Λές να του βαλουν απο εκείνα τα υπεροχα στρώματα του Ελυρος...!!!:D

giorgos_249
13-03-2011, 12:02
Ας τα δούμε σε μεγένθυση. Σαν στρώματα φαίνονται!!!!!:roll:


126171


Όντως στρώματα είναι και διακρίνονται από πίσω τα κρεβάτια ξηλωμένα..............Αυτό δηλώνει ότι η εσωτερική ανακαίνιση προχωράει κανονικά..........Ευχαριστούμε για τη φώτο!

noulos
13-03-2011, 13:50
Ας δούμε τα πατάρια του Πανόραμα, όπως λέει ο φίλος giorgos_249. Φωτο στις 11/02/2011.
Χαρισμένη σε giorgos_249, noulos, JOINER, SUPERFERRY II, BEN BRUCE, Apostolos και όλους τους φίλους του πλοίου.;)


126165

Ευχαριστούμε Παντελή!
Αν τα πατάρια γίνουν μόνιμα και παραμείνουν έτσι όπως τα βλέπουμε, θα υπάρχει ελάχιστος χώρος για φορτηγά.

cpt. mimis
23-03-2011, 20:28
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΜΕΤΑΣΚΕΥΕΣ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ - ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΙΣΑ ΜΕ ΤΕΛΗ ΜΑΪΟΥ.:p

pantelis2009
23-03-2011, 21:00
Ας δούμε άλλες 2 φωτο του στις 18/03/2011;).
Χαρισμένες σε cpt. mimis, despo και τους φίλους που προαναφέρω:p.


127455127456

giorgos_249
23-03-2011, 21:54
Καταρχην ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες!

Η φωτογραφια που βαζω ειναι μια απο τις φωτογραφιες ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ, απλα εβαλα καποια τετραγωνακια για να καταλαβετε καποιες αποριες μου.

127462

ΝΟ 1: Αυτο το καφε που κολλαται στις φωτογραφιες στο αριστερο μερος του γκαραζ (μπλε τετραγωνακι) τι ακριβως ειναι; Σαν ραμπα μοιαζει......

ΝΟ 2: Παρατηρουμε οτι χτισανε ενα κομματι προς τα μεσα στα αριστερα. (κοκκινο τετραγωνακι) Να υποθεσω οτι το εσωτερικο απο αυτο το "κουτι" που δημιουργηθηκε ειναι σκαλα. Αν ειναι ετσι θα μπαινει ο κοσμος οπως στο χαισπιντ 1 ή μηπως φτιαξουνε κανενα καταπελτη επιβατων; Εκτος και αν δεν ειναι σκαλα που μου φαινεται λιγο απιθανο..........

rafina-lines
24-03-2011, 09:31
Γιώργο, απ' ότι καταλαβαίνω το καφέ στο αριστερό μέρος του γκαράζ που έχεις σημειώσει με μπλε τετραγωνάκι εμένα μου μοιάζει μόνο σα μια απλή "σκαλωσιά" για να φτάσει ο εργάτης το ύψος που θέλει και να εργαστεί στο σημείο που χρειάζεται. Νομίζω είναι πολύ στενό για να είναι ράμπα. Υποθέτω πως όταν τελειώσει η επέμβαση που πρέπει να γίνει εκεί, θα απομακρυνθεί...

Εξάλλου απ' ότι είχα ακούσει παλιότερα από αλλού, στο πλοίο μάλλον θα δημιουργηθεί ένας καταπέλτης επιβατών πιθανότατα αριστερά. Κάτι σαν το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ. Τώρα, δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρο είναι αυτό... ;)

polykas
03-04-2011, 21:46
Ετοιμάζεται το βαποράκι.
128667

rafina-lines
03-04-2011, 22:29
Ευχαριστούμε πολύ, φίλε Polykas για την ανταπόκριση για τα ραφηνιώτικα πλοία! ;-)

Μια ερώτηση μόνο: Αυτά τα "σκουλαρίκια" στις βαρδιόλες του ΠΑΝΟΡΑΜΑ τι είναι? Σαν κουβέρτες μοιάζουν... :-D

giorgos_249
03-04-2011, 22:31
Σαν ροδες αμαξιων μαζι με κουρελια μου φαινεται και υποθετω ειναι προς αποφυγην τριψιματος με το Θεόφιλο;

rafina-lines
03-04-2011, 23:16
Α, μάλλον έχεις δίκιο, Γιώργο! Δεν το σκέφτηκα... Ναι, αυτό ακριβώς πρέπει να' ναι... ;-) Σ' ευχαριστώ!

BEN BRUCE
04-04-2011, 07:48
Mηπως ειναι τιποτα ξορκια απο εκει που δουλευε, στο tobago?

Ellinis
04-04-2011, 09:02
Βουντού Κώστα, για να μην το πιάνουν οι κακές οι γλώσσες που είναι και πολλές στο λιμάνι :p;)

giorgos_249
11-04-2011, 20:52
Παρατήρησε κανείς ότι το πλοίο έχει ένα εξαιρετικό πλωριαίο μπαλκονάκι τύπου Νήσος Ρόδος; Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε όταν το ταξιδέψουμε...........

noulos
11-04-2011, 21:18
Ευχαριστούμε πολύ, φίλε Polykas για την ανταπόκριση για τα ραφηνιώτικα πλοία! ;-)

Μια ερώτηση μόνο: Αυτά τα "σκουλαρίκια" στις βαρδιόλες του ΠΑΝΟΡΑΜΑ τι είναι? Σαν κουβέρτες μοιάζουν... :-D

Ισως έβγαλαν τις φλοκάτες για τίναγμα τώρα που καλοκαιριάζει!!! :p

pantelis2009
11-04-2011, 21:43
Δεν νομίζω ότι βιάζονται να τελειώσουν όμως.:( Φωτο στις 08/04.
Χαρισμένη σε noulos, giorgos_249, Ellinis, BEN BRUCE, rafina-lines, polykas και όλους τους φίλους του πλοίου.:p


129354

giorgos_249
11-04-2011, 22:19
Χρόνος υπάρχει ( και δεν είναι όπως λέμε λεφτά υπάρχουν......;):D ) Κατα τον Ιούνιο το βλέπω να ξεκινά έτσι πως πάει.......Ελληνική σημαία καταρχήν τι θα γίνει, πότε θα σηκώσει;; Τελος Μαρτίου λέγανε αρχικά.....τώρα;

rafina-lines
12-04-2011, 23:21
Παρατήρησε κανείς ότι το πλοίο έχει ένα εξαιρετικό πλωριαίο μπαλκονάκι τύπου Νήσος Ρόδος; Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε όταν το ταξιδέψουμε...........

Γιώργο, δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά δυστυχώς δε νομίζω το πλοίο να διαθέτει πλωριό μπαλκονάκι... Παρατήρησε στο post #85 τη λήψη του φίλου Polykas. Δε φαίνεται κάποιο μπαλκόνι... Δύο σειρές παράθυρα δεν έχει? Τι στο καλό, δεν το βλέπω? 0:)

giorgos_249
12-04-2011, 23:26
Λογικό είναι να μη φαίνεται, ούτε εγώ το είχα δει μέχρι που είδα την παραπάνω φώτο από το shipspotting.com. Δες με προσοχή μπροστά από τη γέφυρα προς τα δεξιά που φαίνεται πιο πολύ:
129438
Γι αυτό έχει και τα χειριστήρια στις βαρδιόλες κλειστά σε αυτά τα κλουβάκια που μου θυμίζουν τις βαρδιόλες του Τιτανικού.........Αν ψάξεις λιγάκι και για ένα ga plan του πλοίου θα διώξεις κάθε <<αμφιβολία>> που έχεις......

rafina-lines
13-04-2011, 07:36
Καλημέρα, Γιώργο και σε όλη την παρέα!

Τελικά έχεις δίκιο! Το πλοίο έχει πλωριό μπαλκονάκι! Σ' ευχαριστώ για τη φώτο που παρέθεσες. Είναι η μόνη που φαίνεται. Ψιλο-κρύβεται στις άλλες λήψεις...

Πάντως γενικά δε νομίζω να είναι επισκέψιμο στους επιβάτες. Είναι ακριβώς μπροστά απ' τα τζάμια της γέφυρας και σίγουρα θα το' χουν κλειστό. Ένα τέτοιο ακριβώς είχε και το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ (μετέπειτα ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ -το πρώτο-) και ήδη εκείνη την εποχή ήταν κλειστό, φαντάσου στις μέρες μας... :-(

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-04-2011, 08:17
Ρε παιδιά τι μπαλκονάκι; Εκεί δεν επιτρέπεται ποτέ.Παλιά στα δικά μας,ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΙΙ και άλλα παλαιότερα,μπροστά από τη γέφυρα ο χώρος-μεγαλύτερος τότε-ήταν και γιά επιβάτες.Πάνε αυτά!!

mastrokostas
13-04-2011, 08:45
Ξέρουμε ποιοι το ταξίδευαν εκεί κάτω ?

noulos
15-04-2011, 23:28
Δεν νομίζω ότι βιάζονται να τελειώσουν όμως.:( Φωτο στις 08/04.
Χαρισμένη σε noulos, giorgos_249, Ellinis, BEN BRUCE, rafina-lines, polykas και όλους τους φίλους του πλοίου.:p


129354

Ευχαριστώ πολύ!

SUPERFERRY II
04-12-2012, 03:57
131162 Το Πανόραμα στη Ραφήνα αντί για διανυκτέρευση στο Μαρμάρι.....

PORTO LAFIA
05-12-2012, 21:13
Αριστερή στροφή σήμερα στο Μαρμάρι.

Είναι η πρώτη φορά που την βλέπω και όχι την παραδοσιακή δεξιά.
Πάντως σήμερα και στην Ραφήνα το Πανόραμα είχε εντυπωσιακό και γρήγορο δέσιμο.

(foto απο in-karystos.gr)

131383131384131385131386131387

sylver23
06-12-2012, 18:00
Αριστερή στροφή σήμερα στο Μαρμάρι.

\
Πάντως σήμερα και στην Ραφήνα το Πανόραμα είχε εντυπωσιακό και γρήγορο δέσιμο.

\
Η αλήθεια είναι ότι όποτε και να το έχω δει στη Ραφήνα έχει εντυπωσιακό και γρήγορο δέσιμο!!

karavofanatikos
07-12-2012, 17:54
@ PORTO LAFIA: Αγαπητέ φίλε σε ταξίδι μου με το Πανόραμα στις 21 Απριλίου 2012, έτυχα κι εγώ σε αριστερόστροφη μανούβρα, απ' το λίγο που φαίνεται απ' την παρακάτω φωτογραφία. Ίσως να έπεσα κι εγώ σε σπάνια στιγμή, καθώς κι εμένα μου φάνηκε περίεργη η συγκεκριμένη κίνηση. Για την ιστορία είχε στον Ευβοικό ένα 5αράκι.
131538
Το πλοίο κατά την σύντομη ανάπαυσή του στο Μαρμάρι!
Πραγματικό στολίδι, πράγμα που δεν μπορούσα με τίποτα να πιστέψω όσο έβλεπα τις εργασίες μετατροπής του στη Δραπετσώνα! Φτου, φτου, μακάρι να μείνει για πολλά χρόνια στη γραμμή!
131539

Maroulis Nikos
25-12-2012, 12:04
Πανόραμα στην Ραφήνα .
133048

pantelis2009
25-12-2012, 12:35
Το PANORAMA στις 25-05-2011 στο ΝΜΔ όταν ετοιμαζόταν.

133056

karavofanatikos
01-01-2013, 16:01
Σε λίγη ώρα το Πανόραμα θα εισέλθει στο λιμάνι της Ραφήνας κάνοντας το καθιερωμένο ποδαρικό για το νέο έτος 2013!!
Ας θυμηθούμε το περσινό του ποδαρικό και την εντυπωσιακή του μανούβρα!
133647 133648 133649 133650 133651
Ας ευχηθούμε Καλή Χρονιά στο πλήρωμα του πλοίου και να είναι πάντα καλοτάξιδο!

SteliosK
06-01-2013, 22:50
Καλά ταξίδια πάντα!:)
’φιξη στη Ραφήνα στις 02-09-2012
134213 134214 134215 134216

pantelis2009
07-01-2013, 18:01
Υπέροχες φωτο και χρώματα. Σας ευχαριστούμε.

Apostolos
07-01-2013, 22:09
Μπράβο στα παιδιά που αγαπάν τα καράβια και τις φώτο τους. Ελπίζω πάντα να ψάχνουν ποιοτικές φωτογραφίες και όχι τα ίδια και τα ίδια που βλέπουμε δυστηχώς καθημερινά. Και μία απο εμένα για το αγαπημένο μου καραβι της Ραφήνας!

134317

karavofanatikos
15-01-2013, 20:46
Ας δούμε και μερικές φωτογραφίες απ' το εσωτερικό του πλοίου! Αν και το ταξίδι διαρκεί γύρω στη μία ώρα, οι εσωτερικοί του χώροι σε παραπέμπουν σε πλοίο που πραγματοποιεί πλόες αρκετών ωρών!
Η γέφυρά του!
134956
Το όμορφο μπαρ, τυλιγμένο στα χρώματα της θάλασσας!
134957
Το μαγαζάκι, που κατά κύριο λόγο διαθέτει παραδοσιακά προϊόντα από συλλόγους της Νότιας Εύβοιας!
134958
Ένα απ' τα άκρως εντυπωσιακά διακοσμημένα σαλόνια του!
134959
Η έξοδος για τους επιβάτες!
134960

leo85
16-01-2013, 18:36
Πολύ περιποιημένο εσωτερικά το καραβάκι , ευχαριστούμε .

karavofanatikos
16-01-2013, 21:35
Μετά το όμορφο εσωτερικό του, ας δούμε τα εξίσου εντυπωσιακά ανοιχτά καταστρώματα που διαθέτει!
Ένα βαπόρι που προσφέρει άπλετες στιγμές γνήσιου θαλασσινού ταξιδιού στους απανταχού καραβολάτρες!
Αξίζει να σημειώσουμε ότι μπροστά απ' τα τζάμια της γέφυρας και τις βαρδιόλες, έχει δημιουργηθεί ένα άτυπο πλωριό μπαλκονάκι που προσφέρει απίστευτη θέα βλέποντας τη σπαθάτη πλώρη του βαποριού να σχίζει τα νερά του Ευβοϊκού!
135032 135033 135034 135035 135036
Αφιερώμενες σε όλους εσάς και ειδικότερα στον Απόστολο που το αγαπάει πολύ!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-01-2013, 09:54
Μετά το όμορφο εσωτερικό του, ας δούμε τα εξίσου εντυπωσιακά ανοιχτά καταστρώματα που διαθέτει!
Ένα βαπόρι που προσφέρει άπλετες στιγμές γνήσιου θαλασσινού ταξιδιού στους απανταχού καραβολάτρες!
Αξίζει να σημειώσουμε ότι μπροστά απ' τα τζάμια της γέφυρας και τις βαρδιόλες, έχει δημιουργηθεί ένα άτυπο πλωριό μπαλκονάκι που προσφέρει απίστευτη θέα βλέποντας τη σπαθάτη πλώρη του βαποριού να σχίζει τα νερά του Ευβοϊκού!
135032 135033 135034 135035 135036
Αφιερώμενες σε όλους εσάς και ειδικότερα στον Απόστολο που το αγαπάει πολύ!
Yπέροχες οι φωτό. Φυσικά αυτό το "μπαλκονάκι" δεν θα είναι προσβάσιμο στον καθένα.

rafina-lines
17-01-2013, 11:42
Παλιότερα όταν μας πρωτοήρθε το πλοίο ήταν ανοιχτό το μπαλκονάκι, αλλά σε κάποια φάση πέρσι το καλοκαίρι το έκλεισαν για τους επιβάτες λόγω ότι μαζευόταν εκεί πολύς κόσμος και τελικά δε μπορούσαν να δουλέψουν καλά οι αξιωματικοί της γέφυρας κι ο πλοίαρχος στα ρεμέτζα. :apologetic:

dimitris10
02-02-2013, 00:52
Plans στο σαλόνι του πλοίου.

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/66106_335876343188075_1263073114_n.jpg

dimitris10
02-02-2013, 12:15
Φόρτωση του πλοίου στο Μαρμάρι , περίπου ένα μήνα πριν....

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/299316_336068593168850_1792652496_n.jpg

dimitris10
02-02-2013, 13:33
Δεξιά προπέλα & πηδάλιο του ΠΑΝΟΡΑΜΑ .

136873136874

dimitris10
04-02-2013, 12:35
Άφιξη στο λιμάνι του Μαρμαρίου πάνω από τη γέφυρα του ΠΑΝΟΡΑΜΑ! Να προσθέσω ότι εξαιρετικούς χειρισμούς (όπως πάντα) έκανε ο καπετάν Κώστας Νίκας.

137128

dimitris10
06-02-2013, 21:10
Πανόραμα...απογευματινό ρεμέντζο....

137295

T.S.S. APOLLON
07-02-2013, 22:56
Το ομορφο ΠΑΝΟΡΑΜΑ εν πλω σε μια πρυμνια ποζα, Ραφηνα 13-7-2012

ΦωτοΛΕΑΝΔΡΟΣ
137378

SteliosK
23-02-2013, 23:45
Λίγο πριν την ’φιξη του στη Ραφήνα τον Σεπτέμβριο του 2012

138946

Doc
15-03-2013, 19:18
140352
Απο την σημερινη αφιξη του το απογευμα στην Ραφηνα.

giorgos_249
26-03-2013, 17:19
ΠΑΝΟΡΑΜΑ εχθές στη Ραφήνα......

Ειλικρινά πρώτη φορά είδα να ξενερίζει από το κύμα η προπέλα, έβγαινε η μισή προπέλα στον αέρα από το κύμα και ακούγονταν σαν ελικόπτερο αρκετά δυνατά από την περιστροφή !!

Με το ζόρι κρατιότανε στην προβλήτα, οι κάβοι έτριζαν αρκετά με το σκαμπανέβασμα που έκανε, έτοιμοι να σπάσουν ήταν.....Ο καταπέλτης δε , ταλαιπωρήθηκε αρκετά........ Τον καταπέλτη επιβατών που στη φώτο είναι κατεβασμένος, δεν κατέβηκε κόσμος από εκεί, αμέσως το σήκωσαν.......

141220

aprovatianos
02-04-2013, 13:26
141679Ραφηνα. Για ολους τους φιλους!!

Ellinis
11-04-2013, 18:39
To καράβι μένει δεμένο στο Μαρμάρι, όπως βλέπουμε και σε αυτή τη σημερινή φώτο γίνονται κάποια μερεμέτια προφανώς ετοιμάζεται για τις μέρες του Πάσχα.

142264

pantelis2009
13-05-2013, 16:41
Πρίν 1 ώρα περίπου είδα στο AIS το πλοίο να είναι ανοικτά απο την Αγία Μαρίνα με κατεύθυνση τη Χαλκίδα. Αστοχία του AIS, ή έγινε κάτι;;;;;;

aeroplanos
13-05-2013, 17:21
Φίλε Παντελή, δεν νομίζω να είναι αστοχία του AIS. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται έξω από το ναυπηγείο της Αυλίδας. Έκανε φέτος δεξαμενισμό ή τον κράτησε για μέτα τις γιορτές του Πάσχα?

Espresso Venezia
13-05-2013, 18:28
Αν δεν κάνω λάθος ο πρώτος και τελευταίος του δεξαμενισμός στην χώρα μας είχε γίνει και πάλι στα ναυπηγεία Χαλκίδας πριν δύο χρόνια, τον Ιούλιο 2011.

pantelis2009
13-05-2013, 18:31
’ρα ήταν μετά σε περιοχή που δεν πιάνει και πάει για δεξαμενισμό. Καλή συνέχεια.:fat:

rafina-lines
13-05-2013, 18:51
Ναι, παιδιά, το ΠΑΝΟΡΑΜΑ δεν έκανε δεξαμενισμό φέτος. Αν πάει Αυλίδα γι' αυτό είναι. Παράξενο πάντως που τον κάνει τόσο αργά. Αφού και μες στο χειμώνα είχε κάτσει κανά τρίμηνο, μπορούσε άνετα να τον είχε κάνει τότε... Τέσπα, καλή συνέχεια να έχει, και με το καλό να τον κάνει... :fat:

dimitris10
13-05-2013, 20:45
Πρίν 1 ώρα περίπου είδα στο AIS το πλοίο να είναι ανοικτά απο την Αγία Μαρίνα με κατεύθυνση τη Χαλκίδα. Αστοχία του AIS, ή έγινε κάτι;;;;;;

Το Πανόραμα έφυγε από το Μαρμάρι στις 12 το μεσημέρι και στις 15:15 περίπου έφθασε στα ναυπηγεία της Αυλίδας για τον δεξαμενισμό του.

dimitris10
17-05-2013, 12:10
Φωτογραφίες από τον φετινό δεξαμενισμό του Πανόραμα. (Οι φωτογραφίες ανήκουν στον κ. Κώστα Νίκα - πλοίαρχο του πλοίου -)

144386 144387 144388

Espresso Venezia
09-06-2013, 20:02
145397

Στον μώλο Δραπετσώνας, Μάιος 2011.

dimitris10
12-06-2013, 23:39
Στην Αυλίδα βρίσκεται το πλοίο. Δεν έχω μάθει κάτι μέχρι στιγμής... ξέρει κάποιος τον λόγο που πήγε ξανά το πλοίο στα ναυπηγεία της Αυλίδας; Πιθανότατα για κάποια βλάβη.

dimitris10
13-06-2013, 16:58
Εν ώρα μανούβρας...

145550

dimitris10
14-06-2013, 20:33
Αεροφωτογραφία του ΠΑΝΟΡΑΜΑ στα ναυπηγεία της Αυλίδας από δορυφόρο της Google. Όπως φαίνεται το πλοίο έχει ανοιχτό το bow visor.

145599

rafina-lines
15-06-2013, 08:00
Δημήτρη, είναι πρόσφατη η φώτο?? Μήπως μάθαμε τι έγινε και ξαναπήγε Αυλίδα?? Ξέρει κάποιος, παιδιά?? :bi_polo:

Espresso Venezia
21-06-2013, 19:30
Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ επέστρεψε χθες στο Μαρμάρι (από τα ναυπηγεία Χαλκίδας) και σήμερα σε δρομολόγια.

pantelis2009
30-06-2013, 18:05
To Πανόραμα φωτογραφημένο σήμερα το πρωΐ στο Μαρμάρι απο το φίλο μου Αλέκο.
Για όλους τους φίλους του πλοίου.

146368

DeepBlue
01-07-2013, 07:34
Λίγο πρίν τη Ραφήνα στις 23-06-13.Για όλους τους φίλους του... 146385

dimitris10
15-07-2013, 14:39
Δημήτρη, είναι πρόσφατη η φώτο?? Μήπως μάθαμε τι έγινε και ξαναπήγε Αυλίδα?? Ξέρει κάποιος, παιδιά?? :bi_polo:

Πιθανόν θα είχε κάποια βλάβη. Και πρόσφατη να μην ήταν, το πλοίο βρισκόταν εκεί όπως έβλεπα και στο AIS του.

Ας δούμε το ΠΑΝΟΡΑΜΑ, χθες στο Μαρμάρι. Αφιερωμένη στους φίλους rafina-lines, pantelis2009, aprovatianos αλλά και σε όλους τους φίλους του.

146846

146847

rafina-lines
15-07-2013, 17:23
Κατάλαβα. Σ'ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη, όπως και για τις φώτο! Πολύ όμορφες. Είσαι φοβερός! Καλό καλοκαίρι! Κι αν περάσεις από Ραφήνα κι έχεις χρόνο πέσμου μπας και τα πούμε λίγο... :)

aprovatianos
16-07-2013, 00:42
Ευχαριστω Δημητρη!!! Να σαι καλα!!

Flying Dolphin XVII
01-10-2013, 20:27
Ταξίδεψα με το πλοίο για Μαρμάρι την Κυριακή που μας πέρασε και μόνο καλές εντυπώσεις έχω! Μερικές φωτογραφίες (από κινητό)
149370 149371 149372 149373
Πολύ χαρακτηριστικό φουγάρο!! Επίσης, ένας χώρος που έχει μέσα κάτι σαν καφετέρια στο μπροστινό μέρος του πλοίου ήταν κλειστός.

Ilias 92
01-10-2013, 20:54
Για πες μας δυο λόγια παραπάνω για το όμορφο καραβάκι, το εσωτερικό του πως είναι, τις καμπινές τις ξήλωσαν??

aeroplanos
01-10-2013, 21:16
Ταξίδεψα με το πλοίο για Μαρμάρι την Κυριακή που μας πέρασε και μόνο καλές εντυπώσεις έχω! Μερικές φωτογραφίες (από κινητό)
149370 149371 149372 149373
Πολύ χαρακτηριστικό φουγάρο!! Επίσης, ένας χώρος που έχει μέσα κάτι σαν καφετέρια στο μπροστινό μέρος του πλοίου ήταν κλειστός.

Φίλε Dolphin, τα πάνω σαλόνια τα έχουν ανοιχτα σε δρομολογία με πολύ κόσμο. Στο βραδινό δρομολογιο της Κυριακής για Ραφήνα πρέπει να ήταν ανοιχτο.

Οι καμπίνες δεν ξυλώθηκαν. Βρίσκονται στο πίσω μέρος του πλοίου (κάτω από το πίσω εξωτερικό καταστρωμα) και χρησιμοποιούνται από το πλήρωμα.

Γενικότερα το πλοίο έιναι στολίδι για τη γραμμή, όπως και το Ευβοια Σταρ. Πεντακάθαρα βαπόρια, περιποιημένα και ακριβή στις ώρες αναχώρησής τους.

Μόνο μελανο σημείο ειναι οτι έχουν ρίξει κατά λιγο τις ταχύτητες. Η διαφορά βεβαια δεν πολυ φαίνεται, δεδομένης και της μικρής απόστασης Ραφήνας-Μαρμαρίου.

Επίσης καλό θα ήταν να ξυλωθει το εξωτερικο μπαρ-υπόστεγο που υπάρχει στο πάνω καταστρωμα και στη θέση του να τοποθετηθουν καθίσματα. Δεν εξυπηρετει σε τίποτα η συγκεκριμενη κατασκευση

Flying Dolphin XVII
01-10-2013, 21:37
Για πες μας δυο λόγια παραπάνω για το όμορφο καραβάκι, το εσωτερικό του πως είναι, τις καμπινές τις ξήλωσαν??
Σχετικά με το εσωτερικό του πλοίου είναι όπως τα λέει ο φίλος aeroplanos. Δηλαδή, το πλοίο είναι πεντακάθαρο και πραγματικά στολίδι για τη γραμμή. Στο Εύβοια Σταρ δεν έχω μπει, αφού είχα να κάνω το συγκεκριμένο δρομολόγιο από την εποχή του Κάρυστος-Πόρτο Λάφια.
Όντως λοιπόν είναι πεντακάθαρο μέσα και έξω. Εγώ κάθισα στο 99% του ταξιδιού έξω αν και ήταν το δρομολόγιο των 8:30 από Ραφήνα και έκανε λίγο κρύο. Η ταχύτητα γύρω στους 14 κόμβους. Έχω παρατηρήσει στο ais ότι το Εύβοια πάει ελαφρώς πιο γρήγορα αλλά μάλον είναι για λόγους οικονομίας αφού το Πανόραμα όπως έχω διαβάσει μπορεί να πιάσει και τους 18 και είναι κατά τι μεγαλύτερο από το Εύβοια. Φυσικά ήταν στην ώρα του με φοβερή μανούβρα σε Ραφήνα και Μαρμάρι που δεν πρόλαβα να βγάλω (ειδικά στη Ραφήνα τόσο γρήγορη ήταν..) με χρόνο ταξιδιού 1 ώρα και 5 λεπτά περίπου.
Για τις καμπίνες ελπίζω να σε κάλυψε ο φίλος aeroplanos καθότι εγώ αυτό δεν το γνώριζα..

Ilias 92
01-10-2013, 22:29
Ευχαριστώ και τους δυο σας, το βαπόρι από τα εγκαίνια που είδαμε βίντεο περιποιημένο μου φάνηκε χωρίς ιδιαίτερες πολυτέλειες. Ρώτησα για τις καμπινές γιατί στην αρχή του θέματος έχει φωτό στο Πέραμα με τα παλιά κρεβάτια απ έξω πεταμένα και καινούργια στρώματα στον καταπέλτη.
Υ.Γ. Flying Dolphin XVII (http://www.nautilia.gr/forum/member.php?24278-Flying-Dolphin-XVII) και εγώ από κινητό βγάζω συνήθως και να σου πω την αλήθεια πιο καλές από της φωτογραφικής (αυτής που εχω, οχι κατι ιδιαίτερο) μου φαίνονται.

karavofanatikos
02-10-2013, 08:25
Μιχάλη, η παρακάτω αίσθηση συνεχίζει να υπάρχει κατά τη διάρκεια του ταξιδιού ή έχει πια απαγορευτεί;
149391
Εν πλω στον Ευβοϊκό!

rafina-lines
02-10-2013, 09:20
Έχει απαγορευτεί, φίλε μου. Οι βαρδιόλες είναι κλειστές πλέον... :( :(

Flying Dolphin XVII
02-10-2013, 12:08
Όπως τα λέει ο φίλος από πάνω Νεκτάριε.

T.S.S. APOLLON
26-03-2014, 18:35
ΠΑΝΟΡΑΜΑ στην Ραφηνα 27-2-2014

153666

T.S.S. APOLLON
14-04-2014, 14:37
ΠΑΝΟΡΑΜΑ καταπλους στο λιμανι της Ραφηνας 24-3-2014

154454

pantelis2009
17-07-2014, 15:16
Το PANORAMA στις 30-06-2013 στο Μαρμάρι. Για όλους τους φίλους του.

157492

giorgos_249
01-10-2014, 21:22
Αναχώρηση από Ραφήνα , με αέρα.........

160186

proussos
02-10-2014, 07:36
160195

Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ της Ραφήνας...

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
06-04-2015, 21:34
165486165486

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
06-04-2015, 21:41
[ATTACH=CONFIG]165487[/ATTACH

Espresso Venezia
14-05-2015, 21:39
Το πλοίο από σήμερα το βράδυ βρίσκεται στα ναυπηγεία Χαλκίδας στην Αυλίδα.

pantelis2009
08-06-2015, 11:03
Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή την ώρα είναι στους Αγίους Αποστόλους με 13,8 μίλια, πηγαίνοντας ....πάλι στη Χαλκίδα.

papakostas
13-08-2015, 14:58
Πότε ναυπηγήθηκε;

Ellinis
13-08-2015, 22:16
Πότε ναυπηγήθηκε;
Την απάντηση μπορείς να τη βρεις ακολουθώντας το σύνδεσμο στο 1ο ποστ του θέματος:


Περισσότερα στο Σουηδικό αλφάβητο (http://www.faktaomfartyg.se/panorama_1987.htm).

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
05-01-2016, 07:15
Το έβλεπα και δε το πιστευα εχθες στη Ραφήνα μετα απο τοσο καιρό !171736

Espresso Venezia
05-01-2016, 10:18
Το έβλεπα και δε το πιστευα εχθες στη Ραφήνα μετα απο τοσο καιρό !

Τι εννοείς φίλε μου, έχει γίνει κάτι - κάποια αλλαγή στο πλοίο που δεν γνωρίζουμε ??? Τι ήταν το "απίστευτο" που είδες στην Ραφήνα και μάλιστα "μετά από τόσο καιρό" ???

rafina-lines
05-01-2016, 10:29
Τι εννοείς φίλε μου, έχει γίνει κάτι - κάποια αλλαγή στο πλοίο που δεν γνωρίζουμε ??? Τι ήταν το "απίστευτο" που είδες στην Ραφήνα και μάλιστα "μετά από τόσο καιρό" ???

Εννοεί απλά ότι είχε πολύ καιρό να το δει ο φίλος μας, φίλε μου, και το είχε νοσταλγήσει. Έχει από Σεπτέμβριο να κάνει δρομολόγια το πλοίο... Αυτό είναι όλο. :)

Espresso Venezia
05-01-2016, 10:33
Α μάλιστα, ευχαριστώ φίλε μου για την διευκρίνιση. Αν και -αν θυμάμαι βέβαια καλά- το πλοίο πρέπει να βγήκε σε ακινησία γύρω στα τέλη του Οκτώβρη και όχι τον Σεπτέμβριο. Μπορεί και να κάνω λάθος πάντως, δεν επιμένω.

rafina-lines
05-01-2016, 10:51
Α μάλιστα, ευχαριστώ φίλε μου για την διευκρίνιση. Αν και -αν θυμάμαι βέβαια καλά- το πλοίο πρέπει να βγήκε σε ακινησία γύρω στα τέλη του Οκτώβρη και όχι τον Σεπτέμβριο. Μπορεί και να κάνω λάθος πάντως, δεν επιμένω.

Ναι, επειδή κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος, το' ψαξα, και πράγματι το ΠΑΝΟΡΑΜΑ τελευταίο δρομολόγιο έκανε στις 31 Οκτωβρίου. Μετά, στις αρχές Νοεμβρίου είχαμε τη μεγάλη απεργία, οπότε εκείνο το σαββατοκύριακο ήταν το τελευταίο του. Έχεις δίκιο, Espresso. :)

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
22-01-2016, 09:05
Ακυρώθηκε το πρωινό δρομολόγιο από Ραφήνα. Το πλοίο προσπάθησε να βγει από το λιμάνι επέστρεψε μετά από 1 λεπτό έδεσε ενώ προηγουμένως είχε ξεφορτώσει επιβάτες και οχήματα.

rafina-lines
22-01-2016, 09:47
Φάρσα για βόμβα είναι πάλι. Ο κόσμος περιμένει στο λιμάνι, έχει έρθει πυροσβεστική, έχουν μπει μέσα ειδικές δυνάμεις με σκυλιά κτλ, και ψάχνουν όλο το πλοίο. Τα γνωστά πάλι, όπως τόσες και τόσες φορές... Πότε θα βάλουν μυαλό πια όλοι αυτοί...

τηνος εξπρες
12-02-2016, 22:47
172674

Ερχεται με φορα , λιμανι ραφηνας .

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-08-2016, 11:29
Όχι από τα ωραιότερα καράβια,απλώς συμπαθητικό θα το έλεγα.
Αν έβαζαν ένα σινιάλο στις όλο μπλε τσιμινιέρες βρε αδελφέ,κάτι θα ήταν.
Ακαλαίσθητα βρίσκω επίσης τα...κουτιά στις βαρδόλες τις οποίες αν ήθελαν κλειστές στα άκρα θα έπρεπε να κάνουν κανονική κατασκευή όπως σε πολλά πλοία .
Δυστυχώς δεν επιτρέπουν επιβάτες σε μεγάλο μέρος του ντεκ της γέφυρας κ ακατανόητα στον χώρο πάνω από το ρεμέντζο της πρύμης.

Dimitris Mentakis
17-08-2016, 21:18
Ένα βίντεο αυτού του όμορφου πλοίου με άφιξη και αναχώρηση του απο το λιμάνι της Ραφήνας https://www.youtube.com/watch?v=-_8L37fNggw

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
31-12-2016, 13:04
΄Όμορφο κ ενδιαφέρον άρθρο γιά το πλοίο έχει το Ships Monthly Φεβρουαρίου που μόλις κυκλοφόρησε.

Espresso Venezia
09-06-2017, 22:49
Το πλοίο σήμερα το πρωί κατέπελευσε στα ναυπηγεία Χαλκίδας στην Αυλίδα, και αν διαβάζω καλά το σήμα του στο AIS πρέπει να ανέβηκε ήδη σε δεξαμενή.

pantelis2009
19-06-2017, 10:32
Τελείωσε με το δεξαμενισμό στη Χαλκίδα και πριν λίγο ξεκίνησε για το Μαρμάρι. Καλή συνέχεια σε όλους.

T.S.S. APOLLON
12-09-2017, 12:41
Πανοραμα καταπλους στην Ραφηνα 23-7-2017

184578

sylver23
20-07-2018, 15:20
Κάποιο προβληματάκι αντιμετωπίζει το πλοίο εδώ και λίγη ώρα. Σταμάτησε για λίγα λεπτά πριν το Μαρμάρι και έσβησαν φώτα - aircondition κτλ , ξαναξεκίνησε και τώρα ξανασταμάτησε. Ενημέρωσαν τους επιβάτες ότι υπήρξε φωτιά;; σε κάποιο πίνακα;; . Κάτι τέτοιο.

pantelis2009
20-07-2018, 15:29
Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και το πρόβλημα θα λυθεί από το πλήρωμα.

sylver23
20-07-2018, 15:39
Εχουν αγκυροβολήσει στους Πεταλιούς.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
20-07-2018, 15:54
Στο Μαρμάρι πάντως εχει μαζευτει κόσμος και περιμένει.

http://www.in-karystos.gr/timetables-marmari.html

sylver23
20-07-2018, 16:12
Μάλλον λύθηκε το θέμα (αναφέρθηκε και εμπλοκή από διχτυα στην προπέλα - με επιφύλαξη φυσικά από ότι μου λέει φίλη μου επιβάτισσα) και ξεκίνησε και πάλι.

vaggos_hell
20-07-2018, 16:16
Έπαθε ολικό black out το καράβι ! (Βρίσκομαι μέσα )

sylver23
20-07-2018, 16:21
Να πας να βρεις την φίλη μου χαχα.
Από όσο βλέπω φτάσατε οπότε ολα καλα!

pantelis2009
21-07-2018, 05:33
Να και η είδηση από το Πρώτο Θέμα. (https://www.protothema.gr/greece/article/806814/lahtara-gia-245-epivates-tou-ploiou-panorama-anoikta-tis-euvoias/)

Λαχτάρα για 245 επιβάτες του πλοίου «Πανόραμα» ανοικτά της Εύβοιας















https://i1.prth.gr/images/963x541/files/2018-07-20/panorama.jpg

Μηνάς Τσαμόπουλος
20/07/2018, 17:27 3 (https://www.protothema.gr/greece/article/806814/lahtara-gia-245-epivates-tou-ploiou-panorama-anoikta-tis-euvoias/#Comments)


Το πλοίο παρουσίασε μηχανική βλάβη και έμεινε ακυβέρνητο - Η βλάβη επιδιορθώθηκε και συνεχίζει το ταξίδι του


Μηχανική βλάβη παρουσιάστηκε στο επιβατηγό –οχηματαγωγό πλοίο «ΠΑΝΟΡΑΜΑ» ενώ έπλεε νότια του Ευβοϊκού Κόλπου στην περιοχή Πεταλιών. Tο πλοίο στο επιβαίνουν 245 επιβάτες, έμεινε για αρκετή ακινητοποιημένο, σύμφωνα με πληροφορίες από το Λιμενικό Σώμα. Ο πλοίαρχος δεν ζήτησε βοήθεια. Ο καιρός αναφέρεται καλός με τους ανέμους που πνεόυν στην περιοχή να μην ξεπερνούν τα 3 μποφόρ.
Παρόλα αυτά στην περιοχή έσπευσαν ένα σκάφος του Λιμενικού Σώματος και ένα ναυαγοσωστικό για κάθε ενδεχόμενο. Η βλάβη στο πλοίο που εκτελούσε το δρομολόγιο Ραφήνα-Μαρμάρι επιδιορθώθηκε από τους μηχανικούς του και λίγο μετά τις 5:15 ξεκίνησε και πάλι για τον προορισμό του. Το πλοίο είχε αποπλεύσει από τη Ραφήνα στις 3:30 μετά το μεσημέρι.

pantelis2009
15-01-2019, 08:49
Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το Πανόραμα θα δεξαμενιστεί στην μικρή δεξαμενή Βασιλειάδη από 08/02 έως 21/02/2019.

pantelis2009
02-03-2019, 14:13
Απ' ότι διάβασα στο fb η Κροατική εταιρεία Jadrolinija ενδιαφέρεται για το Πανόραμα που πηγαίνει Ραφήνα - Μαρμάρι. Για να δούμε θα βγει αληθινό??

pantelis2009
17-05-2019, 07:20
Το Πανόραμα έφυγε σήμερα από το Μαρμάρι και πάει στην Χαλκίδα για την συντήρηση του. Εδώ φωτογραφία από το αρχείο μου. Καλή συνέχεια.

193476

pantelis2009
20-05-2019, 11:36
Το όμορφο Πανόραμα φωτογραφημένο σήμερα που κάνει την συντήρηση του στη δεξαμενή της Χαλκίδας. Καλή συνέχεια.

193538

pantelis2009
22-05-2019, 13:02
Το Πανόραμα πριν μια ώρα βγήκε από την δεξαμενή της Χαλκίδας και σε λίγο θα φύγει για Μαρμάρι, για να συνεχίσει την ακινησία του και το πλήρωμα να βάψει το μπλε πάνω από την μπότα. Εδώ φωτογραφημένο λίγο πριν αρχίσει η δεξαμενή να βυθίζεται. Καλή συνέχεια.

193566 193567

pantelis2009
14-06-2019, 12:05
Το Πανόραμα τελείωσε με την ακινησία του στο Μαρμάρι και ξεκίνησε σήμερα τα δρομολόγια του στη γραμμή Μαρμάρι - Ραφήνα. Εδώ φωτογραφία από το αρχείο μου δεμένο στο Μαρμάρι. Καλή συνέχεια.

193826

pantelis2009
23-06-2019, 07:37
Το όμορφο Πανόραμα φεύγοντας προχθές για ένα του δρομολόγιο στη γραμμή Ραφήνα - Μαρμάρι και επιστρέφοντας μετά μεταφέροντας 4 νταλίκες και ένα μεγάλο γερανό ειδικού τύπου, που προφανώς είχαν πάει μεταφέροντας ανεμογεννήτριες με το ανοικτού τύπου Μελίνα ΙΙ και επέστρεψαν με το πλοίο τις γραμμής. Καλή συνέχεια.

193926 193927

Espresso Venezia
23-07-2019, 19:22
Δέκα ολάκερα χρόνια είχα να πάω (ο αθεόφοβος) στην δεύτερη πατρίδα μου, την Κάρυστο. Και όπως είναι φυσικό, ενώ το ΠΑΝΟΡΑΜΑ το είχα φωτογραφήσει ουκ ολίγες φορές στον ΝΜΔ όταν είχε πρωτοέρθει στην χώρα μας, δεν το είχα ούτε σε μία "στα μέρη του". Το Σαββατοκύριακο λοιπόν που μας πέρασε, είπα να .....αποκαταστήσω την τάξιν και τράβηξα πολλές φωτό το όμορφο βαπόρι, εν πλω, σε ρεμέτζο και δεμένο στο Μαρμάρι, τις οποίες και θα δούμε σε διαδοχικά ποστ.

Κατ' αρχάς λοιπόν εν πλω, σε τρεις φωτό με πορεία προς την Ραφήνα,

194324__194325__194326
20/07/2019

και σε μία ακόμα, λίγη ώρα αργότερα, με πορεία προς το Μαρμάρι.

194327
20/07/2019

Espresso Venezia
24-07-2019, 19:09
Συνέχεια από το προηγούμενο ποστ.

Ψηλά από τον υπέροχο φυσικό "εξώστη", η άφιξη του πλοίου στο Μαρμάρι και η διαδικασία πρόσδεσης.

194337__194338__194339__194340__194341
Μαρμάρι - 20/07/2019

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-07-2019, 19:35
Ομολογώ ότι το πλοίο δεν με ξετρελαινει.Μέσα κ έξω.Γιά το δεύτερο ισως μια άλλη φορεσιά να βοηθούσε κάπως.

Περιέργως αν κ γερμανικό,έχει "μεσογειακό" σουλούπι θα μπορούσε να ήταν κάλλιστα ελληνικό.

Espresso Venezia
27-07-2019, 18:13
Η συνέχεια και το τέλος της σειράς φωτογραφιών που τράβηξα το πλοίο το περασμένο Σ/Κ στο Μαρμάρι.

194387__194388__194389__194390__194391
Μαρμάρι - 20/07/2019

Προσωπικά το θεωρώ ένα όμορφο, κλασσικών γραμμών φέρρυ. Αυτό όμως που μου φαίνεται ....."κάπως", είναι πως παραμένει επί τόσο χρόνια στην χώρα μας με την ίδια εξωτερική εμφάνιση και μοτίβο χρωμάτων που μας ήρθε από το εξωτερικό. Ακόμα και αν υπήρχε "ο τέλειος συνδυασμός χρωμάτων", ο κάθε πλοιοκτήτης σίγουρα θέλει να βάζει έστω μία προσωπική "πινελιά" πάνω στο πλοίο του. Εδώ όχι μόνο πινελιά δεν υπήρξε, ούτε καν επί τόσα χρόνια μπήκε έστω και ένα στοιχειώδες σινιάλο της εταιρείας του στα φουγάρα του. Ειδικά αυτό..... εντελώς αδιανόητο.
.

rafina-lines
27-07-2019, 18:38
Εδώ όχι μόνο πινελιά δεν υπήρξε, ούτε καν επί τόσα χρόνια μπήκε έστω και ένα στοιχειώδες σινιάλο της εταιρείας του στα φουγάρα του. Ειδικά αυτό..... εντελώς αδιανόητο.
.

Η τσιμινιέρα βάφτηκε όταν μας πρωτόρθε μπλε, για να μπει εκεί το κίτρινο αστέρι που έχει το ΕΥΒΟΙΑ. Για κάποιο λόγο αυτό όμως δε μπήκε ποτέ. Δεν ξέρω γιατί...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-07-2019, 19:44
Η συνέχεια και το τέλος της σειράς φωτογραφιών που τράβηξα το πλοίο το περασμένο Σ/Κ στο Μαρμάρι.

194387__194388__194389__194390__194391
Μαρμάρι - 20/07/2019

Προσωπικά το θεωρώ ένα όμορφο, κλασσικών γραμμών φέρρυ. Αυτό όμως που μου φαίνεται ....."κάπως", είναι πως παραμένει επί τόσο χρόνια στην χώρα μας με την ίδια εξωτερική εμφάνιση και μοτίβο χρωμάτων που μας ήρθε από το εξωτερικό. Ακόμα και αν υπήρχε "ο τέλειος συνδυασμός χρωμάτων", ο κάθε πλοιοκτήτης σίγουρα θέλει να βάζει έστω μία προσωπική "πινελιά" πάνω στο πλοίο του. Εδώ όχι μόνο πινελιά δεν υπήρξε, ούτε καν επί τόσα χρόνια μπήκε έστω και ένα στοιχειώδες σινιάλο της εταιρείας του στα φουγάρα του. Ειδικά αυτό..... εντελώς αδιανόητο.
.
Ευχαριστούμε γιά φωτορεπορτάζ.
Το βαπόρι δεν είναι άσχημο.Όμως κάτι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι. Σαν σύνολο,στα φουγάρα,στην υπερδομή πρύμα.Είναι όμορφο σε στάση 3/4 από πλώρα,η πιό ευνοϊκή πόζα γιά ένα πλοίο.
Περιέργως διατηρεί περίπου την αρχική του φορεσιά.
Στο ξενοδοχειακό κ ενω σε κάθε νεοαγοραζόμενο γίνεται εκ βάθρων ανακατασκευή,πόσο μάλλον όταν αυτό προέρχεται από τριτοκοσμική χωρα σαν το Τρινιντάντ κ Τομπάγκο,υπάρχουν κομμάτια αδιάφορα που δείχνουν να είναι από "τη μάνα" του.

pantelis2009
04-08-2019, 11:49
Το όμορφο Πανόραμα που συνδέει την Ραφήνα με το Μαρμάρι, φωτογραφημένο πεντακάθαρο...... έξω και μέσα. Καλή συνέχεια.

194478 194479

jimmy_techsound
26-03-2020, 00:59
φθινοπωρο 2019

sv1xv
04-11-2023, 16:15
http://cdn.ipernity.com/200/53/26/52185326.cd8255d7.240.jpg (http://www.ipernity.com/doc/777361/52185326)
Panorama @Marmari (http://www.ipernity.com/doc/777361/52185326) par SV1XV (http://www.ipernity.com/home/777361), on ipernity

Το PANORAMA στον λιμένα Μαρμαρίου την περασμένη Δευτέρα.