PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενική συζήτηση για τα ταχύπλοα (General discussion for highspeed)



christos
01-03-2005, 18:43
Perimeno me agonia na ta do ola me ta nea siniala kai xromata.Pisteuo me ta nea xromata tha omorfinoun kai ta palia ploia tis etairias.

George
01-03-2005, 22:48
Εμένα ρε παιδιά τα συμβατικά μου θυμίζουν πλωτούς οίκους ανοχής. Ειδικά αυτές οι κόκκινες τσιμινιέρες. Μέσα σε μία νύχτα βάφτηκε και το ΑΘΗΝΑ. Ξέρετε που; Στη ΜΥΚΟΝΟ που ήταν λόγω της απεργίας 8O 8O 8O 8O

elybero
30-03-2005, 06:58
Φίλε Γιώργο, πλεόν και τα εισητήρια των Blue Star είναι πολύ ακριβά:
Ενδεικτικά για τη γραμμή Πειραιάς _ Πάρος:
1. Οικονομική : 22,20
2. Οικονομική αριθμημένα: 23,40
3. Διακεκριμένη: 33,00

Αντίστοιχα η τιμή των HighSpeed είναι 36,60 στην οικονομική και 47,40 στη διακεκριμένη. Γι' αυτό το λόγο θα ταξιδεύουμε με το Σαντορίνη για όσο καιρό υπάρχει ακόμα.

Apostolos
31-12-2007, 10:47
Γιατί έχω μια εντύπωση πως θα δούμε το 4 πάλι πίσω στα Χανιά μετα τα Φώτα???

George
02-01-2008, 23:18
Είναι αρκετά νωρίς νομίζω για δεξαμενισμό. Όντως αυτό εννοώ και αυτός ήταν ο λόγος που την έκανε. Μεσολάβησαν όμως οι περιβόητες εξαγορές και προαφανώς αλλάξανε τα πλάνα.

gasim
25-01-2008, 15:37
Απόστολε,

Μακάρι και η NEL να ήταν έξυπνη να τα κονομούσε από τη TIM / Wind στα ταχύπλοά της. Κάποια στιγμή είχε κι αυτή 5, αλλά έστω και με τα 3 που έχει τώρα κάτι θα μπορούσε να κάνει. Αλλά προφανώς δεν είναι ικανή να διαχειριστεί τα πλεονεκτήματά της. Ας μη μας ενοχλεί λοιπόν το ότι κάποια άλλη εταιρεία το κάνει.

Όσο για τα πλοία με αύξοντα αριθμό fast food αντί για ονόματα είναι ενοχλητικό. Δες τα Superfast, δες τα Αίολος Κεντέρης, δες τα Highspeed, ακόμα και το Corsica Express έχει αύξοντα αριθμό.

Αλλά θα προτιμήσω ένα πλοίο με αύξοντα αριθμό ονόματος, αν αυτό είναι καλό και με εξυπηρετεί, από ένα πλοίο με όνομα "βαρύ" αλλά να έχει κλείσει τα 35 του και να πηγαίνει με 1.5 προπέλλα (κατάλαβες ποιο έννοώ, και οι σαρδέλλες του κόλπου το ξέρουν).

JASON12345
26-01-2008, 11:40
Πλοία με αύξοντα αριθμό fast food...


Συμφωνώ εκριβώς με την λέξη που χρησιμιοποίησες.

Leo
26-01-2008, 12:06
Συμφωνώ εκριβώς με την λέξη που χρησιμιοποίησες.


Φίλε JASON12345, κρίνοντας από το nick name σου και μόνο υπέθεσα ότι θα είσαι φιλκά προσκείμενος με την αύξουσα αρίθμιση των ταχυπλόων, αλλά φαινόμενα απατούν ....:o

JASON12345
26-01-2008, 15:28
...Χα,Χα.
Όχι το nickname είναι εντελώς άσχετο.
Κοίτα...
Δεν έχω πρόβλημα με τα ταχύπλοα.
Απλώς θέλω ένα πλοίο να έχει κάποιο χαρακτήρα.
Τώρα πιστεύω είναι βλακεία να έχει το πλοίο αυτό το όνομα που δεν λέει κάτι να είναι ίδιο με άλλα 5 του ίδιου ονόματος και να γράφουν και στις πάντες βόνταφον:mad:

Νaval22
26-01-2008, 17:40
Μακάρι και η NEL να ήταν έξυπνη να τα κονομούσε από τη TIM / Wind στα ταχύπλοά της.

Ε όχι και έτσι δεν νομίζω να αναπολεί κανείς την εποχή που οι αίολοι έγραφαν ΤΙΜ και τα συμβατικά της ΝΕΛ διαφημίζαν ψυγεία και tv plasma
να θυμόμαστε αυτές τις εποχές για να μη παραπονιόμαστε για το μπλέ του θεόφιλου (έτσι δεν είναι LEΟ ;
Πάντως και τα highspeed θα τα προτιμούσα με σινιάλο HSW

JASON12345
26-01-2008, 19:33
E,nai re paidia pos toys irthe na kanoyn aytin tin blakeia
Se mple hroma mia xara tha itan.
i na baloyn kokkino me siniala aspra poy na grafoyn hellenic seaways as poyme.

captain 83
05-03-2008, 16:57
Εγώ ξέρω ότι στις 14 Μαρτίου θα ξεκινήσουν δρομολόγια και κατά τις 10 θα ανρτηθούν και στο σύστημα της εταιρείας.

JASON12345
14-03-2008, 22:27
Ενα συγχαρητήρια στο γατάκι για την προσφορά του στην προσάραξη του Γιωργή.

captain 83
17-03-2008, 23:19
Όντως, ξεκινάει αύριο από Αλόννησο με πρώτο δρομολόγιο προς Άγιο Κωνσταντίνο.

captain 83
18-03-2008, 17:15
Σήμερα έκανε το δρομολόγιο Αλόννησος-Σκόπελος-Γλώσσα-Σκιάθος-Άγιος Κωνσταντίνος και από αύριο θα πιάσει δουλειά στον Βόλο.

ASTROFEGGIA
18-03-2008, 18:33
Σήμερα έκανε το δρομολόγιο Αλόννησος-Σκόπελος-Γλώσσα-Σκιάθος-Άγιος Κωνσταντίνος και από αύριο θα πιάσει δουλειά στον Βόλο.
Ναι, πολύ σωστά!! μόλις το διασταύρωσα..:wink: εβλεπα το δρομολόγιο της 19-3. Καπετάνιος ξερουμε ποιος είναι?

μιχαλης79
18-03-2008, 22:34
Αν δειτε λιγο μπροστα απο την φεδυρα και δεξια υπαρχει ενας γερανος. Μηπως εβγαλε-εβαλε βαρελακια και απο εκει ή φρεσκαραν και το χρωματακι του.

dimitris
12-07-2008, 10:03
Η αλλαγη των μηχανων του εγινε στην Ιταλια και μολις γυρισε αρχες Αυγουστου ειχε δρομολογηθη στην Παρο-Ναξια μολις τελειωσε η σεζον εφυγε για Ερυθρα θαλασσα τοτε...
βεβαια απο την Παρο-Ναξια δεν περασε ετσι απαρατηρητο αυτες οι 2 φωτογραφιες ειναι απο ενα σκαφος αναψυχης που στην κατασταση που το βλεπετε ειπανε τοτε οτι το εκανε ο Αιολος Κεντερης (red sea I) με τ απονερα του... οι φωτογραφιες ειναι απο το site του ΜesogiosFM.gr

9409

9411

Speedkiller
12-07-2008, 21:45
Δεν ξέρω ρε παιδια αλλά τι απόνερα έκανε?2 μετρα κύμα σήκωσε να βυθίσει ολόκληρο σκάφος?Μήπως δεν ήταν δεμένο κάλα και από τα απόνερα ξέλυσε κ βρήκε σε καμιά προβλήτα?Υπερβολικό μου φαίνεται...:-?

mike_rodos
12-07-2008, 21:56
speedkiller δεν θυμάσε τότε που είχε πρωτοέρθει στην Ελλάδα και έκανε το δρομολόγιο προσ Χίο - Μυτηλήνη, ένα βιντεάκι που έδειχνε σε ένα παραλιακό εστιατόριο στην Χίο τι γινόταν με τα κύματα να μπαίνουν μέσα στο μαγαζί... Εδώ στην Ρόδο δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα, έκοβε από μακριά ταχύτητα!!! :p

Speedkiller
12-07-2008, 21:59
Όχι φίλε μου!Δεν το χω δει!!!Αν το βρεις κάπου πες μου!!!Πραγματικά έχω περιέργεια...:shock:

dimitris
12-07-2008, 23:45
ναι οντος ηταν δεμενο στην εξωτερικη πλευρα του μολου προς το λιμανι και ισχυριζοντουσαν πως χτυπησε πανω στο μολο απο τ απονερα του και βουλιαξε

cmitsos
13-07-2008, 15:15
για να φανταστείτε παιδιά ακούστε σκηνικό. Είμαστε θερμή για μπανάκι με φοιτητές και έρχεται ο κεντέρης απο δρομολόγιο θεσ/νικη-λήμνο για μυτιλήνη. Την ώρα που περνάει σηκώνει ένα κύμα τουλάχιστον 2 με 2,5 μέτρα και κάνει όλη την παραλία χάλια...εγω έχασα τις παντόφλες μου...άλλοι πετσέτες...και ένας...έχασε τα κλειδιά του αυτοκινήτου του που τα είχε εκτεθειμένα στην άμμο...και μιλάμε όχι κοντα που σκάει το κύμα αλλά πολυ μέσα στο βάθος της ακτής...Τότε μου είχαν πει κάτιψαράδες πως καταστρέφει και τον βυθό το κύμα του...

MYTILENE
13-07-2008, 15:22
Να πώ και γώ μία θείο:p???????Είμαστε Χαλκιδική καλοκαιράκι τότε που ανέβαινε ΘΕΣ/ΝΙΚΗ,όπως χαλαρώνουμε παραλία ακούμε την εξής ανακοίνωση από τα μεγάφωνα:Προφυλαχθείτε και μαζέψτε τα προσωπικά σας αντικείμενα από τη παραλία γιατί περνάει ο ΚΕΝΤΕΡΗΣ!!! Το ωραίο τις υπόθεσης ποιό είναι???Πετάγεται μια ΞΑΝΘΙΑ και λέει:Ποίος Κεντέρης καλέ θα περάσει?Ο αθλητής????:p:D:p

STRATHGOS
13-07-2008, 15:24
Ναι και στην πετρα τα ιδια οταν περναγε με τα απο 25 λεπτα σικωνε τσουναμι!!! και συγκεκριμενα στην παραλια ''αυλακι'' στην πετρα εμπενε μεσα στην παραλια η θαλλασα 5 με 6 μετρα και περναγε σε απο σταση 3 περιπου μιλιον!! και σε πολες παραλιες ειχανε αναρτυσει διαφορες προειδοποιησης για το συγκεκριμενο πλοιο ... σιφουνα!!

cmitsos
13-07-2008, 15:34
χαχαχα μυτιλήνη πολυ ξανθιά αυτη ε? χαχαχα! ασε σου λέω είχαμε πρόβλημα μεγάλο!!

noulos
13-07-2008, 20:56
Οταν είχε προτοδρομολογηθεί ήμουν φαντάρος στην Χιο. Πραγματικά είχα ακούσει πολλές μαρτυρίες για τα μπάνια που προσέφερε σε ανυποψίαστους πελάτες παραθαλάσσιων ταβερνών και καφετεριών. Γρήγορα μάλλιστα το υποχρέωσαν να κόβει ταχύτητα όταν περνάει κοντά σε στεριές!

STRATHGOS
14-07-2008, 10:44
Οταν είχε προτοδρομολογηθεί ήμουν φαντάρος στην Χιο. Πραγματικά είχα ακούσει πολλές μαρτυρίες για τα μπάνια που προσέφερε σε ανυποψίαστους πελάτες παραθαλάσσιων ταβερνών και καφετεριών. Γρήγορα μάλλιστα το υποχρέωσαν να κόβει ταχύτητα όταν περνάει κοντά σε στεριές!
Ναι αλλα ουδεποτε το τι ρουσε ΠΑΝΤΑ ΠΑΤΗΜΕΝΟ.. μονο οταν ακριβεινε το πετρελαιο !! και επιτα... χι χι

noulos
15-07-2008, 18:04
Ναι αλλα ουδεποτε το τι ρουσε ΠΑΝΤΑ ΠΑΤΗΜΕΝΟ.. μονο οταν ακριβεινε το πετρελαιο !! και επιτα... χι χι
Ναι, και σιγά-σιγά "συμορφώθηκαν" και τα υπόλοιπα της κατηγορίας.
Και ήταν τόσο μεγάλος ο φόβος για... τιμωρίες που άρχισαν καλού κακού να κόβουν και τα συμβατικά!!! ;)

jvrou
15-07-2008, 22:12
Το δικό μου περιστατικό είναι από την Σίκινο. Ήταν η πρώτη φορά που ο Κεντέρης ανέβαινε από Σαντορίνη. Περνόντας απ'έξω από την Ίο έκανε απόνερα τα οποία έφτασαν Σίκινο βούλιαξαν 2 βάρκες κ παραλίγο να στείλει ένα κότερο πάνω σ'εναν βράχο!

Νaval22
16-07-2008, 18:06
Ρε παιδια οκ αυτά που λέτε για τα απόνερα αλλά είναι το μοναδικό πλοίο που δημιουργεί τόσο μεγάλο κυματισμό? δλδ τα υπόλοιπα ταχύπλοα με τις ταχύτητες που πάνε νομίζεται ότι κάνουν λιγότερο?

Leo
16-07-2008, 19:23
Φίλε Στέφανε ναι είναι σωστό ότι το συγκεκριμένο πλοίο όπου κι αν πήγε το έδιωξαν τα απόνερα του. Πλέιστα όσα παραδείγαμτα ανθρώπων της διπλανής πόρτας για τα τσουνάμια που σήκωνε. Ακόμη και ένα διάστημα που έκανε προέκταση Θεσσαλονίκη, πήρε και σήκωσε τις παραλίες της Χαλκιδικής. Μην το αμφισβητείς γιατί είναι το μόνο πλοίο που κάθε καλοκαίρι έβγαινε στα κανάλια για τα απόνερα.

Speedkiller
16-07-2008, 20:09
Γιατι όμως το συγκεκριμένο τόσο πολύ?Τι φταίει?Αν θυμάμαι καλά Μυτιλήνη πήγαινε με υπηρεσιακή ταχύτητα 36 κόμβων!Τα Highspeed που πιάνουν 40αρια πως και δεν κάνουν τόσα απόνερα???

Νaval22
16-07-2008, 20:18
Είναι σίγουρο ότι δεν κάνουν?όπως και να έχει είναι θέμα γάστρας άλλα κάνουν περισσοτερα άλλα λιγότερα.

cmitsos
16-07-2008, 23:28
τα highspeed είναι σαν καταμαράν φίλε μου ο αίολος είναι κανονική κουτάρα. Αν μας αμφισβητείς δικό σου πρόβλημα..το σημαντικό είναι οτι σώθηκαν οι βυθοί μας και οι παραλίες μας γιατί υπήρχε πραγματική αλίωση...Ακόμα η ταλαιπωρία του κόσμου που δεν είναι η ίδια με τα highspeed της hsw.

jvrou
16-07-2008, 23:31
Είναι σίγουρο ότι δεν κάνουν?όπως και να έχει είναι θέμα γάστρας άλλα κάνουν περισσοτερα άλλα λιγότερα.

Δεν πρέπει να κάνουν τόσα πολλά. Για highspeed έίχα ακούσει κάποια στιγμή νομίζω το 5 πως βούλιαξε μία βάρκα στο λιμάνι της Ίου σ'ένα από τα πρώτα του ταξίδια. Και δεν νομίζω να είναι κάποιος εμπαθής με τον Κεντέρη. Για ποιο λόγο άλλωστε;

speedrunner
17-07-2008, 04:31
Για να πω την αλήθεια και εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έκανε τόσο μεγάλα απόνερα ώστε να βουλιάζει βάρκες και να καταστρέφει βυθούς.
Συγνώμη αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κάποιον.

Νaval22
17-07-2008, 13:19
τα highspeed είναι σαν καταμαράν φίλε μου ο αίολος είναι κανονική κουτάρα. Αν μας αμφισβητείς δικό σου πρόβλημα..το σημαντικό είναι οτι σώθηκαν οι βυθοί μας και οι παραλίες μας γιατί υπήρχε πραγματική αλίωση...Ακόμα η ταλαιπωρία του κόσμου που δεν είναι η ίδια με τα highspeed της hsw.

Και ποιος σου είπε ότι ένα καταμαραν δεν δημιουργεί κυματισμό ότι κινείτε ανάμεσα στο νερό και στο αέρα προκαλεί κυμα εξάλλου και στις δυο περιπτωσεις που εξετάζουμε αιολοι και highspeed μιλάμε για γάστρες ημιεκτοπίσματος και η φιλοσοφία της αντίστασης τους (απο την οποία προέρχεται η κυματογέννεση που δημιουργούν) είναι παρόμοια.κάτσε σε μια παραλία απο την οποία θα περάσει το 5 με 40 φευγα μιλια και μετά έλα να μας πείς αν σήκωσε τσουναμι η όχι

Speedkiller
17-07-2008, 13:43
Και να το γράφει και να μην το γράφει πάλι κάτω θα πάει!!!!Ετσι κι αλλιώς ο Βεντούρης κάτω στην Αραπιά πάει σαν ΝΕΛ!!!!


Σωστός φίλε μου...Ψιλοασχετο βεβαια αλλά από τους κεντέρηδες μου αρέσει μακράν ο Αίολος ΙΙ !!!

cmitsos
17-07-2008, 13:43
αν ρωτήσεις παιδιά του λιμενικού χίου μυτιλήνης θα σου πούν για το κύμα που δημιουργούσε.

Νaval22
17-07-2008, 13:53
δεν σου είπα ότι δεν πιστεύω πως δημιουργούσε κύμα αλλά ότι άλλο να ήταν στη θέση του και να πήγαινε με αυτή τη ταχύτητα θα δημιουργούσε παρόμοιο κυματισμο

Leo
17-07-2008, 14:18
Θα πω πάλι τό ίδιο, το συγκεκριμένο πλοίο έκανε τον μεγαλύτερο κυματισμό, δνε χωράει αμφισβίτησηκ, είναι γραμμένο παντού και το ξέρέι όλο το Αιγαίο. Σαφώς κάνουν όλα κυματισμό και τα Highspeed επίσης με λιγότερο και βελτιωμένο το highspeed 5. 'Οταν ήρθε στην Ελλάδα, αυτό είχε διαφημιστεί, ότι δηλαδή έχει χαμηλότερα απόνερα. Αν πρέπει να το κουβεντιάζουμε κι αλλο επειδή εμπλέκονται κι αλλα πλοία να το ανοίξουμε ένα νέο θέμα, να μην το κουράζουμε εδώ.

Speedkiller
17-07-2008, 14:31
Κύριε moderator ηρεμήστε...:p:p:pΜην παρασύρεστε!!!Απλά (το ότι κάνει μόνο αυτό τόσα απόνερα) είναι περίεργο...(τουλάχιστον για μένα)

cmitsos
17-07-2008, 16:24
κάποιος ειδικός ας αναλύσει το κυματισμό που προκαλούν οι τουρμπίνες του κεντέρη. Καμμία σχέση με το highspeed!! και ο λεο μια χαρα ήρεμος είναι και σωστη η σύστασή του προς όλους μας speed:)

Νaval22
17-07-2008, 21:29
Δεν είναι οι υδροτουρμπίνες που προκαλούν το κυματισμό άλλα η κίνηση του πλοίου

Giorgos_D
18-07-2008, 18:19
Κυματισμό προκαλούν και η γαστρα του πλοίου, αλλά και τα water-jet.

Αναφορικά με τη γάστρα, όσο μεγαλύτερος ειναι ο όγκος του βυθισμενου τμήματός της και όσο γρηγορότερα αυτή κινείται, τόσο μεγαλύτερο είναι και το κύμα που προκαλεί. Άρα λογω μεγαλύτερου όγκου και ταχύτητας, η γάστρα του "μοναδικού" Κεντέρη, ή αλλιώς Red Sea 1, προκαλεί μεγαλύτερο κυματισμό από τα Highspeed.

Αναφορικά με τους υδροστροβιλους (water-jets), απ'οσο θυμαμαι, αυτοί που παιρνουν κινηση από τους αεριοστροβίλους είναι αρκετά μεγαλύτεροι από αυτούς που πέρνουν κίνηση από τις ντηζελομηχανές και από αυτούς που έχουν τα highspeed, άρα και αυτοί προκαλούν μεγαλύτερο κύμα.

Αυτό όμως δεν αναιρει το γεγονός οτι και τα Highspeed προκαλούν μεγάλο κύμα...

Νaval22
18-07-2008, 18:57
Δεν είναι όμως τα waterjet η κύρια δημιουργία του κύματος που ενοχλεί τους λουόμενους ίσως να συμβάλουν λίγο άλλα εξασθενούν σχετικά γρήγορα σε σχέση με το υδροδυναμικό πεδίο των κυματισμών της γάστρας

.voyager
25-07-2008, 13:10
Στο Ιόνιο, παρότι δεν υπάρχουν ταχύπλοα, τα απόνερα από τα γρήγορα συμβατικά, εχουν προκαλέσει συχνά αντιδράσεις τόσο από συλλόγους αλιέων, αλλά και... δήμους (όπως αυτός των Βραχναϊκων Πατρών).
Στη Λευκάδα εν τω μεταξυ (ειδικά στο Πόρτο Κατσίκι που είναι η κοντινότερη παραλία από το ακρωτήριο Δουκάτο-Λευκάτας, απ΄όπου περνάνε πολύ κοντά), όταν δεν έχει τεράστια κύματα (:D) κι ο κόσμος χαλαρώνει στην άκρη αμέριμνος, εμφανίζονται "ύπουλα" τα βουβά κύματα και βάζουν προσωρινά τέλος στη μονότονη νηνεμία, παίρνοντας πετσέτες, τσάντες, ρακέτες, κινητά!... :cool:

Trakman
29-07-2008, 13:07
Στο Ιόνιο, παρότι δεν υπάρχουν ταχύπλοα, τα απόνερα από τα γρήγορα συμβατικά, εχουν προκαλέσει συχνά αντιδράσεις τόσο από συλλόγους αλιέων, αλλά και... δήμους (όπως αυτός των Βραχναϊκων Πατρών).
Στη Λευκάδα εν τω μεταξυ (ειδικά στο Πόρτο Κατσίκι που είναι η κοντινότερη παραλία από το ακρωτήριο Δουκάτο-Λευκάτας, απ΄όπου περνάνε πολύ κοντά), όταν δεν έχει τεράστια κύματα (:D) κι ο κόσμος χαλαρώνει στην άκρη αμέριμνος, εμφανίζονται "ύπουλα" τα βουβά κύματα και βάζουν προσωρινά τέλος στη μονότονη νηνεμία, παίρνοντας πετσέτες, τσάντες, ρακέτες, κινητά!... :cool:

Έχεις πολύ δίκιο φίλε voyager! Το ίδιο συμβαίνει και στη Λακκόπετρα Αχαΐας που τυχαίνει να γνωρίζω επειδή πηγαίνω για μπάνιο εκεί. Εκεί που είσαι αμέριμνος ξαφνικά σκάνε τα κύματα και παρασέρνουν ό,τι βρίσκεται κοντά στη θάλασσα. Πρόβλημα προκύπτει όταν παίζουν και μικρά παιδάκια στην ακροθαλασσιά,γιατί παρασέρνονται και αυτά... Γι'αυτό λίγη προσοχή από τους γονείς δε βλάπτει!

.voyager
29-07-2008, 13:52
Έχεις πολύ δίκιο φίλε voyager! Το ίδιο συμβαίνει και στη Λακκόπετρα Αχαΐας που τυχαίνει να γνωρίζω επειδή πηγαίνω για μπάνιο εκεί.

Κι εγώ πήγαινα όσο ήμουν Πάτρα, κυρίως παλιότερα. Η αλήθεια είναι ότι συνήθως "κόβουν" αρκετά ταχύτητα εκεί, βάσει του κανονισμού, ενώ από Λευκάδα περνάνε "σφαίρα"! Τώρα τα ΣΚ που κατεβαίνω Ρίο, προτιμώ να πηγαίνω για μπάνιο στο Καταμαράν κτλ. μέρη προς Αίγιο, απ' όπου περνάνε μόνο τα ro/ro της HSW από Κόρινθο, τα Τουρκικά και λοιπά, οπότε απόνερα μηδέν ή προς καλόγρια, Γιαννισκάρη κτλ. όπου προκαλούν μεγάλα σχετικά βουβά κύματα!

Παναγιώτης
04-09-2008, 02:11
Στην παρακάτω μελέτη έχει γίνει σύγκριση των απόνερων που δημιουργούν ένα πλοίο τύπου Αίολος Κεντέρης, ένα Superfast και ένα καταμαράν. Η μελέτη έγινε από το ΕΜΠ δημοσιεύεται στο 4ο τεύχους του 2008 της Διμηνιαίας έκδοσης των Τεχνικών Χρονικών του Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας.
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PUBLICATIONS/BYMONTHLY_PUBLICATIONS/diminiaia_2008/tetarto_%20tefhos/techr_2008_4_2.pdf (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PUBLICATIONS/BYMONTHLY_PUBLICATIONS/diminiaia_2008/tetarto_%20tefhos/techr_2008_4_2.pdf)

Νaval22
04-09-2008, 16:14
Αν και όταν ακούω για το συντεχνιακο οργανισμό που λεγεται ΤΕΕ βγάζω σπυράκια,(ας ανοιχτεί ένα θέμα να το συζητήσουμε) εχει ενδιαφέρον η έκδοση τους τεχνικά χρονικά,
για τη μέλετη αυτή του ΕΜΠ έγινε διερεύνηση των κυματισμών που δημιουργούν μοντέλα παρόμοιας φιλοσοφίας με τις γάστρες των παραπάνω ΕΓ/ΟΓ,σε θάλασσα και όχι σε πειραματική δεξάμενη
συμπέρασμα τα μονογαστρα ταχύπλοα εκτοπίσματος δεν δημιουργούν ιδιαίτερο πρόβλημα στις ακτές,ενώ δυσμενέστερη είναι η περίπτωση των μονάγαστρων ημιεκτοπίσματος=αίολος που όμως με μια μικρή κατάλληλη παρέκλιση απο τη συνήθη πορεία τους μπορούν να διατηρήσουν τη ταχύτητα υπηρεσίας τους μιας και μελετήθηκε ο βαθμός απόσβεσης των κυματισμών τους

laz94
07-09-2008, 16:35
ΑΠΟΝΕΡΑ HIGHSPEED 4...

15057

FLYING CAT 2
07-09-2008, 18:58
ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ HIGHSPEED ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΝΕΡΑ TA ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ HIGHSPEED 1.

a.molos
18-10-2008, 22:03
Τα απόνερα του ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ, του πρώτου και μεγαλου, βγαίνοντας απο Πειραιά για Χίο -Μυτιληνη. Υστερα απο λίγο η πόρτα που οδηγεί στο πρυμαίο κατάστρωμα 'εκλεισε για λογους ασφαλείας.

20600

a.molos
23-11-2008, 23:37
Ανοιξα αυτό το νεο topic, προκειμένου να παρουσιάσω διάφορες φωτογραφίες ταχύπλοων, που απο μόνες τους δεν θα μπορουσαν να αποτελέσουν ενότητα. Θα ξεκινήσω με μια φωτό απο το λιμάνι της Πάτρας, πριν απο 15 χρόνια περίπου, οπου φωτογραφησα το παρακάτω ταχυπλοο καταμαραν (?) που είχε γραμμένο στην πρύμη του το όνομα ΣΙLVIA M με τον τρόπο που ακριβώς το γράφω. Επειδή εκείνη την εποχή η ΜΑRLINES ηταν στις δόξες της, υπέθεσα ότι το συγκεκριμένο ήταν μια νέα αγορα, το οποίο αφου μετασκευαστεί θα δουλέψει στο στυλ του Santa Eleonora. Eκτοτε δεν το ξαναείδα και δε άκουσα ξανά το όνομα αυτό. Γνωρίζει κάποιος κάτι?
23222

sea_serenade
23-11-2008, 23:48
Δε νομίζω ο Μαραγκόπουλος να είχε ανακατευτεί ποτέ με ταχύπλοα. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις........αλλά τι στο καλό, κάτι δεν θα ακούγαμε??? Το πρώτο ταχύπλοο που είχε ξεκινήσει συστηματικά δρομολόγια Ελλάδα - Ιταλία ήταν το CAPTAIN GEORGE (σημερινό Highspeed 1) του Θανάση Βαλσαμή (με την μετέπειτα ACCESS FERRIES). Όσο για το SANTA ELEONORA, έκανε μεν κάποια δρομολόγια γύρω στο 1997-'98 αλλά περισσότερο δούλευε με Κέρκυρα και Παξούς παρά με Ηγουμενίτσα.

a.molos
24-11-2008, 00:09
Υπήρχε και το ΝΤΑΝΤΟΣ Ι , το οποίο έκανε δρομολόγιο απο Πειραιά (νομίζω ή κάνω λάθος ?) και μέσω διώρυγας πήγαινε Ιταλία.Ενα δρομολόγιο που δεν "περπάτησε" με πολλά προβλήματα και καθυστερήσεις. Στην φωτό το ταχύπλοο στο λιμάνι του Αιγίου κατά την διάρκεια συντήρησης.
23231

sylver23
10-12-2008, 17:55
και που κατεληξε το νταντος....(απο χθες σε μια χωματερη ας το πουμε της σαλαμινας)

24238

moutsokwstas
10-12-2008, 20:12
ενα τετοιο τελος δεν του αξιζε, σιγουρα! κριμα!

Thanasis89
10-12-2008, 22:01
Σίγουρα μ' αυτή την φώτογραφία του Σύλβερ ξεχείλισε η οργή μου για την παιδεία μας που έχουμε ως λαός. Δεν μπορώ να μην απαντήσω βλέποντας αυτό το θέαμα. Μα είναι δυνατόν να "πετάμε" ένα καράβι έστω και τόσο μικρό σαν λεμονόκουπα σε μια οποιαδήποτε χωματερή (η οποία παρεπιτόντως βρίσκεται δίπλα στην θάλασσα). Μα είμαστε καθόλου καλά ; Ρε παιδιά ας βάλει κάποιος τάξη σ' αυτό το κ......χανίο ! Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ ! Τέλος πάντων ! Μια απλή υπενθύμιση έκανα ! Στην περίπτωση του πλοίου ! Κρίμα !
Ας Σοβαρευτούμε ! :mad:


Υ.Γ. Συγνώμη για το offtopic της απάντησης.

sylver23
11-12-2008, 00:25
θαναση τετοιες χωματερες εχει πολλες η σαλαμινα.παραδιπλα εχει ναυπηγεια.αμα δεις το τι σαβουρα εχει εκει...αστα να πανε..

Mixalhs_13
11-12-2008, 11:50
Ο φιλος μας sylver23 εχει δικιο.
Εχω παει πολλες φορες στην Σαλαμινα.
Ειναι νησι των χωματερων...

artmios sintihakis
20-12-2008, 00:55
Καλησπέρα!Έχετε ακούσει τιποτα για κανα HIGHSPEED σε αντικατάσταση του Flyingcat 4 στην γραμμή Ηρακλείου-Κυκλάδων?

STRATHGOS
23-12-2008, 22:04
Arages afto to a8ro itan praxmatikotita!!
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=17.08.2006,id=23932876

Apostolos
24-12-2008, 18:56
Βαπόρι 200 μέτρων 24 φάρδος με 30 μίλια...
http://www.youtube.com/watch?v=0UKVdarjY84&feature=channel_page

hsw
05-01-2009, 14:17
αν δεν κάνω λάθος, η hellenic seaaways είχε ζητήσει άδεια από το ΣΑΣ να δρομολογήσει κάποια από τα highspeed από το Μάρτιο. τί έγινε τελικά??

Νaval22
10-01-2009, 14:56
τελευταία διάβασα καπου πως εκτός απο το πρόβλημα που δημιουργούν στους λουόμενους τα απόνερα των ταχύπλοων,δημιουργούν πρόβλημα και επιταχύνουν τη διάβρωση των παράκτιων περιοχών δημιουργώντας αλλοίωσεις στο περιβάλλον

speedrunner
08-04-2009, 09:59
Έναρξη δρομολογίων για τα Highspeed αύριο:

Απο Πειραιά

07:25 Highspeed 4 για Σύρο - Τήνο - Μύκονο
07:30 Highspeed 5 για Πάρο - Νάξο - Ίο - Σαντορίνη
07:35 Highspeed 3 για Σέριφο - Σίφνο - Μήλο

Απο Ραφήνα

07:30 Highspeed 2 για Τήνο - Μύκονο

Το Highspeed 1 απο ότι ξέρουμε πήρε την τρίτη ενδοκυκλαδική γραμμή απο Σύρο και περιμένουμε για το πότε θα ξεκινήσει.

giorgos_249
14-04-2009, 10:27
Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Έχει κανένα από τα Higspeed την δυνατότητα να περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό του όπως άλλα catamaran του εξωτερικού; Αν δεν μπορεί να κάνει κάποιο από τα highspeed κάτι τέτοιο μπορεί κάποιο από τα ελληνικά καταμαράν;

Ergis
15-04-2009, 07:56
εχω την εντυπωση οτι τα χαισπιντ 2 και 3 παραπροσεχουν τις μηχανες τους.απο 26 μεχρι 28 τα πανε.το 1 το πανε μεχρι 30 παει στα κομματια και το 4 35-36.ετσι και ετσι.οσο για το 5 δεν μιλαμε..με προβλημα ταξιδευει...ελπιζω τουλαχιστον να στρωσουν συντομα οι μηχανες τους και να δουμε επιτελους ταχυτητα στο αιγαιο

maggiora
15-04-2009, 08:39
Μπορουν να περιστραφουν γυρω απο τον εαυτο τους ολα τα Highspeed.

giorgos_249
15-04-2009, 09:53
Μπορουν να περιστραφουν γυρω απο τον εαυτο τους ολα τα Highspeed.

Thanks;);)

Νaval22
15-04-2009, 10:09
Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Έχει κανένα από τα Higspeed την δυνατότητα να περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό του όπως άλλα catamaran του εξωτερικού; Αν δεν μπορεί να κάνει κάποιο από τα highspeed κάτι τέτοιο μπορεί κάποιο από τα ελληνικά καταμαράν;

τι θες να πείς με αυτό?όλα τα πλοία κάνουν κύκλο στροφης,το θέμα είναι πόσο γρήγορα γίνεται.

giorgos_249
15-04-2009, 10:11
όλα τα πλοία κάνουν κύκλο στροφης,το θέμα είναι πόσο γρήγορα γίνεται.
Αυτό δεν το ήξερα.

MARGARITIS24
20-04-2009, 20:52
http://www.youtube.com/watch?v=OHCpRLnRVu4#
εδω θα δεις μια περιστροφη του πλοιου κ γρηγορη μπορω να πω

ocean
14-02-2010, 19:12
Για σαs παιδια εχετε μαθει κατι για τα νεα catamaran απο τη Νορβηγια που θα πανε στη ΚΩ? ονοματα πλοιων εταιριων δρομολογια ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια.

Apostolos
14-02-2010, 21:07
Δηλαδή μιλάμε για περισσότερα απο 1? για ακτοπλοΐα ή εκδρομικά?
Περιμένουμε με αγωνία μιας που δέν έχουμε καποια άλλη πληροφόριση

xidianakis
14-02-2010, 21:12
Για σαs παιδια εχετε μαθει κατι για τα νεα catamaran απο τη Νορβηγια που θα πανε στη ΚΩ? ονοματα πλοιων εταιριων δρομολογια ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια.
εγω κατι ειχα ακουσει για δρομολογια στα 12νησα με επεκταση στο ηρακλειο αλλα δεν εδωσα σημασια και το θεωρισα καπως τρελο.... μηπως εννοεις αυτο κι εσυ?

ocean
14-02-2010, 22:23
CATAMARAN εκδρομικα στα 12νησα

ocean
15-02-2010, 18:40
Καλη Σαρακοστη σε ολουs παιδια.Καλes ΘΑΛΑΣΣΕΣ.

bluestar2
15-02-2010, 18:44
υπαρχει καποια φοτο απο τα catamaran?

ocean
16-02-2010, 20:45
Για σαs παιδια καποιοs απο την ΑΔΣΕΝ/ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ 1987-1990?

smuggler72
26-02-2010, 16:56
Καλησπέρα σε όλους από την Νορβηγία.
Την Τρίτη, 02/03/2010, Θεού επιτρέποντος, το CATAMARAN 'AEGEAN QUEEN' της εταιρείας ROYAL COASTLINES θα φορτωθεί στο MV TRANSPORTER της BIGLIFT με προορισμό το Λαύριο.

Το πλοίο είναι το πρώην FJORDDRONNIGEN II της εταιρείας HURTIGRUTEN κατασκευασμένο από την BATSERVICE MANDAL το 1995.

Το πλοίο κατέβηκε από την Βόρεια Νορβηγία περίπου 650νμ) με υψωμένη την γαλανόλευκη, στο ναυπηγείο της Fjellsrtand κοντά στο BERGEN όπου αναμένει την μεταφόρτωση.

Το πλοίο είναι προγραμματισμένο να δραστηριοποιηθεί στην Κω και να εκτελεί τουριστικούς πλόες στην Αλικαρνασσό και τα γύρω νησιά της Δωδεκανήσου.

79009

79012

esperos
26-02-2010, 17:02
Καλησπέρα σε όλους από την Νορβηγία.
Την Τρίτη, 02/03/2010, Θεού επιτρέποντος, το CATAMARAN 'AEGEAN QUEEN' της εταιρείας ROYAL COASTLINES θα φορτωθεί στο MV TRANSPORTER της BIGLIFT με προορισμό το Λαύριο.

Το πλοίο είναι το πρώην FJORDDRONNIGEN II της εταιρείας HURTIGRUTEN κατασκευασμένο από την BATSERVICE MANDAL το 1995.

Το πλοίο κατέβηκε από την Βόρεια Νορβηγία περίπου 650νμ) με υψωμένη την γαλανόλευκη, στο ναυπηγείο της Fjellsrtand κοντά στο BERGEN όπου αναμένει την μεταφόρτωση.

Το πλοίο είναι προγραμματισμένο να δραστηριοποιηθεί στην Κω και να εκτελεί τουριστικούς πλόες στην Αλικαρνασσό και τα γύρω νησιά της Δωδεκανήσου.

79009

79012

Μπράβο Smuggler! Σε ευχαριστούμε για την ανταπόκριση.:D

alcalmp
30-06-2010, 23:43
Καλημερα σε ολους
Απλα απο περιεργεια
Πριν καμμια δεκαρια μερες μαλλον το σαββατο 18/6 Παρατηρησα απο Αλιμο που μενω και εχω καλη θεα ενα ταχυπλοο ΜΕΓΑΛΟ και με περιεργο σουλουπι να κατευθυνεται προς Πειραια (περιπου 2 χλμ απο την ακτη οχι παραπανω) με ταχυτητα
μεγαλη ,με χιλια που λεμε και αναρωτιεμαι, μια και οταν μπαινεις απ οτι γνωριζω απαγορευεται το τρεξιμο,ποιος ηταν αυτος ? που τα εγραψε ολα στα παλια του του τα παπουτσια. Σημειωτεον ,ισως αυτο να βοηθησει , το νερο που πεταγε ανεβαινε προς τα πανω!!! απο την πρυμνη
και ειχε και μια υπερκατασκευη περιεργη πριν την πρυμνη.
Γνωριζει κανεις τιποτα?

Leonardos.B
01-07-2010, 21:07
E...Για να λέμε την αλήθεια,αγαπητέ μας φίλε,ο τρόπος που εξηγείς/παρουσιάζεις το σουλούπι,το μήκος,την ταχύτητα,και τα υπόλοιπα,ΔΕΝ αφήνει και πολλά περιθώρια γι αναγνώριση.:confused::confused:

alcalmp
02-07-2010, 00:07
E...Για να λέμε την αλήθεια,αγαπητέ μας φίλε,ο τρόπος που εξηγείς/παρουσιάζεις το σουλούπι,το μήκος,την ταχύτητα,και τα υπόλοιπα,ΔΕΝ αφήνει και πολλά περιθώρια γι αναγνώριση.:confused::confused:
Σωστο ,αλλα δεν προφτασα να βρω τα κυαλια, τοσο πολυ ετρεχε
Παντως μονο αυτα μπορεσα να διακρινω΅Ευχαριστω παντως γαι την απαντηση

Akis Dionisis
06-08-2010, 00:35
Τι HighSpeed και SpeedRunner και ιπτάμενα δελφίνια....

Spirit Of Athos!!!!!!!! :shock::shock:

Super High Speed Ferry!!!:mrgreen::mrgreen:

http://a.imageshack.us/img820/6017/102knots.jpg


Για την ιστορία...
Το Spirit Of Athos είναι ένα μικρό πλοιάριο που λειτουργεί ως καφέ - μπαρ στην παραλία της Θεσσαλονίκης κοντά στον Λευκό Πύργο και πίνοντας τον καφέ ή το ποτό σας, απολαμβάνετε και μία βόλτα στον Θερμαικό!!!

seajets
25-05-2017, 23:05
Ξέρει κανείς που κατασκευάζεται το "ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ Ι";

http://www.ellinikiaktoploia.net/τη-δευτέρα-πέφτει-στο-νερό-το-σαμοθρά/

sv1xv
26-05-2017, 00:42
E...Για να λέμε την αλήθεια,αγαπητέ μας φίλε, ο τρόπος που εξηγείς/παρουσιάζεις το σουλούπι, το μήκος, την ταχύτητα, και τα υπόλοιπα, ΔΕΝ αφήνει και πολλά περιθώρια γι αναγνώριση.
Πρέπει να ήταν κάποιο Zubr του Π.Ν., αν διατηρείται ακόμα κάποιο σε επιχειρησιακή κατάσταση.

pantelis2009
21-10-2017, 10:58
Τόσα ταχύπλοα ήρθαν στη Χώρα μας .....αυτά δεν τα θέλει κανένας????

185099

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-10-2017, 12:23
'Aμα είναι μπλεγμένα...
Γιά το ΑΛΚΥΟΝΗ κάτι πήγε να γίνει πέρσι.

pantelis2009
31-07-2018, 06:04
Αρχική (http://ellinikiaktoploia.net/) Νέα (http://ellinikiaktoploia.net/katigoria/news/) Ναυτιλία

http://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/07/w30-171233delfin.jpg (http://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/07/w30-171233delfin.jpg)


Νέα (http://ellinikiaktoploia.net/katigoria/news/)
Ναυτιλία (http://ellinikiaktoploia.net/katigoria/news/naftilia/)

Καθελκύσθηκε το πρώτο «ιπτάμενο δελφίνι» νέας γενιάς30 Ιουλίου 2018



Στη Σεβαστούπολη έγινε σήμερα η καθέλκυση του πρώτου ιπτάμενου δελφινιού νέας γενιάς «Κομέτα 120Μ», παρουσία του Ρώσου πρωθυπουργού Ντμίτρι Μεντβέντεφ. Το νέο «ιπτάμενο δελφίνι» θα πραγματοποιεί από 1ης Αυγούστου το δρομολόγιο Σεβαστούπολη – Γιάλτα.
Το νέο σκάφος που έχει αεροπορικά καθίσματα θα μπορεί να μεταφέρει 120 επιβάτες, ενώ θα έχει πενταμελές πλήρωμα. Το μήκος του είναι 35 μέτρα, το πλάτος και το ύψος 10 μέτρα. Το πλοίο μπορεί να αναπτύσσει ταχύτητα 35 κόμβων ( περίπου 65 χιλιομέτρων ) ανά ώρα, χάρη στις δύο μηχανές ντίζελ και τα πτερύγια που διαθέτει. Το νέο εξελιγμένο «δελφίνι» μπορεί να κινείται αυτόνομα επί 8 ώρες συνεχώς και να διανύσει μια απόσταση 150 χιλιομέτρων, χωρίς ενδιάμεσο σταθμό.

pantelis2009
17-09-2018, 16:31
ΕΚΤΑΚΤΟ!!ΝΕΟ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΥΠΕΡΟΠΛΟ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΡΩΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!ΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟ ''KOMETA 120M ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!!ΒΙΝΤΕΟ ΣΕ ΔΡΑΣΗ!!


Markella Toufexi (https://www.blogger.com/profile/17284379466812959021)Δευτέρα, Σεπτεμβρίου 17, 2018 ΑΜΥΝΑ (https://www.volcanotimes.com/search/label/%CE%91%CE%9C%CE%A5%CE%9D%CE%91?&max-results=10), ΕΛΛΑΔΑ (https://www.volcanotimes.com/search/label/%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%91%CE%94%CE%91?&max-results=10), ΚΟΣΜΟΣ (https://www.volcanotimes.com/search/label/%CE%9A%CE%9F%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3?&max-results=10)

https://4.bp.blogspot.com/-UwdrIbR7Eo8/W5-X3BO11WI/AAAAAAABBJo/ZgUTz-CN1esIlTjNIl8oPKfPTizYICDkACLcBGAs/s640/uuuuuijjh%25CE%2595%25CE%2594%25CE%25A6%25CE%25A4% 25CE%2593%25CE%25A565.jpg (https://4.bp.blogspot.com/-UwdrIbR7Eo8/W5-X3BO11WI/AAAAAAABBJo/ZgUTz-CN1esIlTjNIl8oPKfPTizYICDkACLcBGAs/s1600/uuuuuijjh%25CE%2595%25CE%2594%25CE%25A6%25CE%25A4% 25CE%2593%25CE%25A565.jpg)

ΕΚΤΑΚΤΟ!!ΝΕΟ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΥΠΕΡΟΠΛΟ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΡΩΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!ΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟ ''KOMETA 120M ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!!ΒΙΝΤΕΟ ΣΕ ΔΡΑΣΗ!!













Πηγές με αποκλειστικές πληροφορίες από την Μόσχα, η Ρωσία είναι έτοιμη να στείλει στην Ελλάδα ένα νέο «υπερόπλο” με τη μορφή επένδυσης στην ελληνική τουριστική οικονομία. Πρόκειται για μια καταρχήν πώληση τεσσάρων «ιπτάμενων δελφινιών Κοmeta 120M.




Οι προδιαγραφές τους όσο και το γεγονός ότι παρασκευάζεται από την γνωστή εταιρεία «Vympel” η οποία κατασκευάζει και τους πυραύλους μαχητικών των SU-30, SU-35S όπως R-27,33, 77 κτλ μας «προϊδεάζει” για άλλα πράγματα. Το όνομα «Vympel” στη Ρωσία σημαίνει πολλά, πάρα πολλά…




Εξάλλου σε καιρό πολέμου υπάρχει και η επίταξη… Τα Zubr μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άλλα πράγματα…




Tα «ιπτάμενα δελφίνια” είναι τέλεια για επιχειρήσεις στο θέατρο του Αιγαίου.




Ο Ρώσος υπουργό Μεταφορών, Maxim Sokolov, στην συνεδρίαση της κοινής ελληνορωσικής Επιτροπής για την Βιομηχανική, Οικονομική και Επιστημονική-Τεχνική Συνεργασία αποκάλυψε ότι «η Μόσχα είναι έτοιμη να ξαναρχίσει την παραγωγή ιπτάμενων δελφινιών και τις εξαγωγές στο εξωτερικό»




Στην ερώτηση εάν η πώληση του «Komet” στην Ελλάδα ξεκινάει πάλι όπως είχε γίνει πριν 30 χρόνια ο Sokolov είπε: «Ξεκίνησε πάλι η παραγωγή και έπονται οι πωλήσεις»




«Το δώσαμε και ένα όμορφο όνομα «το δελφίνι}”| γιατί κατασκευάστηκε στο Rybinsk στην περιοχή του Yaroslavl όπου η υπεύθυνη των εργασιών Valentina Vladimirovna Tereshkova είπε κατά την πλεύση του σκάφους «ένα δελφίνι” και για αυτό το «Κomet κέρδισε αυτό το όνομα. Αν οι ελληνικές εταιρείες θέλουν να το αγοράσουν το συμβόλαιο τους περιμένει» είπε ο Sokolov




Σύμφωνα με τους επιτελείς το ναυπηγείο του Rybinsk είναι έτοιμο για μαζική παραγωγή




Ο Β.Πούτιν θέλει αυτά τα ταχύτατα σκάφη να εξυπηρετήσουν τα θέρετρα μεταξύ Sochi και Yalta




Απαντώντας στην πληροφορία ότι η Ελλάδα είναι έτοιμη να αποκτήσει τα πρώτα 4 σκάφη και να προχωρήσει μετά σε περαιτέρω αγορές ο υπουργός απάντησε ότι «η Κοινή Επιτροπή είναι έτοιμη να στηρίξει οποιαδήποτε ελληνική πρόταση» ,σύμφωνα με τον Θεόφραστο Ανδρεόπουλο στο el.gr.




Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι τα ναυπηγεία Vympel συνεργάζονται με ελληνική εταιρεία για την κατασκευή 4 Kometa 120M.




Αυτή την στιγμή οι διαπραγματεύσεις είναι σε εξέλιξη για την υπογραφή ενός Μνημονίου Συνεργασίας.




Το κάθε σκάφος θα κοστίζει περί τα 6.000.000 ευρώ




Οι Ρώσοι θέλουν όσο τίποτε άλλο την διείσδυσή τους στην ελληνική ακτοπλοΐα λόγω της εκρηκτικής αύξησης του ελληνικού τουρισμού.




Από την Ελλάδα η Ρωσία φιλοδοξεί να το εξαγάγει και σε άλλες χώρες αλλά εκεί είναι που λόγω των πολυάριθμων νησιών θεωρείται εκ των ουκ άνευ.
πηγη (https://www.pentapostagma.gr/2017/06/%CF%84%CE%B1-%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%86%CE%AF%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BFmeta-120m-%CE%B8%CE%B1.html)



ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Ορισμένα αναρτώμενα από το διαδίκτυο κείμενα ή εικόνες (με σχετική σημείωση της πηγής), θεωρούμε ότι είναι δημόσια. Αν υπάρχουν δικαιώματα συγγραφέων, παρακαλούμε ενημερώστε μας για να τα αφαιρέσουμε. Επίσης σημειώνεται ότι οι απόψεις του ιστολόγιου μπορεί να μην συμπίπτουν με τα περιεχόμενα του άρθρου. Για τα άρθρα που δημοσιεύονται εδώ, ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρουμε καθώς απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών τους και δεν δεσμεύουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο το ιστολόγιο.

PROMOTED CONTE





RELATED POSTS




ΑΜΥΝΑ (https://www.volcanotimes.com/search/label/%CE%91%CE%9C%CE%A5%CE%9D%CE%91)
ΕΚΤΑΚΤΟ!!ΝΕΟ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΥΠΕΡΟΠΛΟ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΡΩΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!ΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟ ''KOMETA 120M ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!!ΒΙΝΤΕΟ ΣΕ ΔΡΑΣ (https://www.volcanotimes.com/2018/09/kometa-120m.html)

ancd
17-09-2018, 22:01
Αρχική (http://ellinikiaktoploia.net/) Νέα (http://ellinikiaktoploia.net/katigoria/news/) Ναυτιλία

http://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/07/w30-171233delfin.jpg (http://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/07/w30-171233delfin.jpg)


Νέα (http://ellinikiaktoploia.net/katigoria/news/)
Ναυτιλία (http://ellinikiaktoploia.net/katigoria/news/naftilia/)

Καθελκύσθηκε το πρώτο «ιπτάμενο δελφίνι» νέας γενιάς30 Ιουλίου 2018



Στη Σεβαστούπολη έγινε σήμερα η καθέλκυση του πρώτου ιπτάμενου δελφινιού νέας γενιάς «Κομέτα 120Μ», παρουσία του Ρώσου πρωθυπουργού Ντμίτρι Μεντβέντεφ. Το νέο «ιπτάμενο δελφίνι» θα πραγματοποιεί από 1ης Αυγούστου το δρομολόγιο Σεβαστούπολη – Γιάλτα.
Το νέο σκάφος που έχει αεροπορικά καθίσματα θα μπορεί να μεταφέρει 120 επιβάτες, ενώ θα έχει πενταμελές πλήρωμα. Το μήκος του είναι 35 μέτρα, το πλάτος και το ύψος 10 μέτρα. Το πλοίο μπορεί να αναπτύσσει ταχύτητα 35 κόμβων ( περίπου 65 χιλιομέτρων ) ανά ώρα, χάρη στις δύο μηχανές ντίζελ και τα πτερύγια που διαθέτει. Το νέο εξελιγμένο «δελφίνι» μπορεί να κινείται αυτόνομα επί 8 ώρες συνεχώς και να διανύσει μια απόσταση 150 χιλιομέτρων, χωρίς ενδιάμεσο σταθμό.





Πολύ ωραίο, θα είναι μια αναβάθμιση για της γραμμές του Σαρωνικού! Το μόνο αρνητικό ότι έχει μικρή αυτονομία. Μόνο 150 χιλιόμετρα, περίπου 100 μίλια και κάτι. Η Σπέτσες από τον Πειραιά είναι γύρω στα 65 μίλια, άρα δε βγάζει κυκλικό δρομολόγιο στο Σαρωνικό. Θα πρέπει να πέρνει πετρέλαια στο Πόρτο Χέλι για να γυρίσει πίσω! (Όπως έκανε και ο μεγάλος Κεντερης παλαιότερα όταν έκανε Κω - Ρόδο). Εκτός αν για την Ελλάδα φτιαχτούν με άλλες προδιαγραφές! Αν και στις πράξης κάτι δεν μου βγαίνει 8h x 35knots περίπου 280μιλια, δηλαδή περίπου 500 κάτι χιλιόμετρα. Ποιό λογικό μου φαίνεται! Μήπως έχει γίνει κάποιο τυπογραφικό λάθος?

Παναγιώτης
17-09-2018, 23:58
Ούτε υπερόπλο (μα καλά δεν σας πονηρευουν τα πολλά θαυμαστικά στον τίτλο και λέξείς ΄πως ΕΚΤΑΚΤΟ, ΣΟΚ κ.λπ. ότι ακολουθέι μπαρούφα με σκοπό να πάρει το κλικ; ). Ούτε και για Αιγαίο αφού οι προδιαγραφές του δεν ειναι για θαλασσα αλλά για ποτάμια.
http://ellinikahoaxes.gr/2017/06/27/kometa-120m/

Οσο για αυτονομία 150 χιλιόμετρα (ναι στα ποτάμια χρησιμοποιούν μοναδες μήκους ξηρας) δηλαδή 81 ναυτικά μίλια με το ζόρι φτανει Ύδρα από Πειραιά απευθείας (απόσταση 38 ναυτικά μίλια) και γυρνα "με λαμπάκι". Επίσης αυτή η μέγιστη εξωτερική θρμοκρασία των 30° C για τις συνθήκες λειτουργίας με κανουν να υποψιαστώ ότι δεν έχει κλιματισμό για ψύξη.

pantelis2009
19-10-2018, 11:33
Τι είναι άραγε αυτό το ALCANTARA (KR) (e.x ROYAL STAR) που είναι στη ράδα του Πειραιά????? Νέα αγορά ταχύπλοου και από ποιον??????

Espresso Venezia
19-10-2018, 11:50
Προφανώς λάθος σήμα - καταγραφή στο σύστημα AIS. Αν και το δείχνει πράγματι στην ράδα του Πειραιά και εν πλω, στην καρτέλα του στο marinetraffic εμφανίζεται ως χρονολογία αναχώρησης του από την Μαλαισία ο Σεπτέμβρης 2016, και ....άφιξης του στον Πειραιά ο Δεκέμβρης 2016.

190781

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-10-2018, 11:57
Τι είναι άραγε αυτό το ALCANTARA (KR) (e.x ROYAL STAR) που είναι στη ράδα του Πειραιά????? Νέα αγορά ταχύπλοου και από ποιον??????
Monohull EΓ/ΟΓ περαστικό γιά Ισπανία μάλλον.Νομίζω δεν περιμένει κανείς κάτι.

pantelis2009
19-10-2018, 12:01
Προφανώς λάθος σήμα - καταγραφή στο σύστημα AIS. Αν και το δείχνει πράγματι στην ράδα του Πειραιά και εν πλω, στην καρτέλα του στο marinetraffic εμφανίζεται ως χρονολογία αναχώρησης του από την Μαλαισία ο Σεπτέμβρης 2016, και ....άφιξης του στον Πειραιά ο Δεκέμβρης 2016.

190781

Ευχαριστώ πολύ φίλε Γιώργο για την σωστή και τεκμηριωμένη απάντηση σου. Δεν το πρόσεξα!!!!!