PDA

Επιστροφή στο Forum : αναζητείται μερακλής



mangos
14-07-2007, 06:51
Ένας φίλος έχει ένα παλιό σκάφος, Yankee 30, 9 μέτρων, σχέδια Sparkmans and Stephens...
(αυτοί που σχεδιάζουν τα Swan)

Το σκαφάκι είναι γρήγορο, έχει καταπληκτική πλεύση, και σκέφτομαι να το "μαζέψω" (γιατί ο φίλος το έχει παρατήσει εδώ και χρόνια) και να το κατεβάσω σε αγώνες.:p
Ενδιαφέρεται κανείς να συμμετάσχει στο "μάζεμα" και να φτιάξουμε ομάδα? Απαραίτητα προσόντα είναι ο χρόνος και το μεράκι.

Όσοι πιστοί προσέλθετε!!!


http://storm.prohosting.com/yankee30/Aquila.jpg

(το σκάφος είναι ολόιδιο με αυτό της φωτογραφίας, με λαγουδέρα και όχι με ρόδα, απλώς είναι παρατημένο)

vas
14-07-2007, 08:13
οποιος γεννιεται μερακλης
δεν ξερει τι να κανει
πινει και γινεται μπεκρης
τον πονο του να γιανει....
(παλιο ρεμπετικο)

ΥΓ:poia foto??

jerry_p
14-07-2007, 09:25
mangos δώσε τη φωτό στο πλήθος ....

Μεράκι υπάρχει, ποιός θα μου βρεί χρόνο ?

Εάν έχεις διάθεση για κανένα αγώνα, έχω και πιό άμεσες προτάσεις εάν φτιάξουμε καλή παρέα.

mangos
14-07-2007, 17:06
Από Σεπτέμβρη, είμαι μέσα για αγώνες
Ακούω προτάσεις

mangos
14-07-2007, 17:14
http://www.xs4all.nl/~cdijkers/foto's/Yankee30.jpg

jerry_p
14-07-2007, 21:24
Από Σεπτέμβρη, είμαι μέσα για αγώνες
Ακούω προτάσεις

Θα μελετήσω το πρόγραμμα ( http://www.horc.gr/files/agones-2007.pdf ), και θα επιστρέψω με προτάσεις με pm. Αρχές Σεπτέμβρη συνάντηση γνωριμίας και συζήτηση επί των προτάσεων.

Asterias
16-07-2007, 13:40
Πότε ξεκινάς;
Ξέρεις περίπου τι χρειάζεται; Έχει τίποτα χοντρό για επισκευή;

mangos
16-07-2007, 14:03
Το σκάφος είναι αξιόπλοο, θα το μουραβιάσουν στην Σύρο, και θα το φέρουμε εδώ, στο Δέλτα. Τι δεν έχει:
Είναι ασυντήρητα τα ξύλα, θέλει αισθητική βελτίωση (ταπετσαρία, καλό καθάρισμα κλπ), θέλουμε καινούργια πανιά. Μάζεμα θέλει, μεράκι, όχι τίποτα μέητζορ επισκευές.

ΜΑΝΩΛΗΣΜΖ
06-09-2007, 11:14
Η πρόταση σου φίλε mangos είναι πολύ ενδιαφέρουσα περιμένω νέα σχετικά με την πρώτη συνάντηση κ.τ.λ.

Giorgos_D
06-09-2007, 11:55
Πολύ ωραία ιδέα. Και εγώ θέλω να συμμετάσχω (τόσο στη συντήρηση όσο και σε αγώνες), αν και ο ελεύθερος χρόνος είναι λίγος.

evridiki
06-09-2007, 14:35
Καλημερα σε ολους.....εγω ειμαι μεσα για αγωνες....δεν ειμαι σαν καποιους απο εσας που εχετε μεγαλη γνωση στο αθλημα. Ειμαι νεα αλλα με πολυ ορεξη για να μαθω....
Αν ειναι κανουμε συναντηση αν ενδιαφερεστε την Κυριακη για οσους θα ηθελαν να συμμετεχουν σε αγωνες....ευκαιρεια να βρεθουμε και απο κοντα....

Alkis
06-09-2007, 17:07
Μέσα και εγώ για τη συντήρηση. Για αγώνες δύσκολα να βρω χρόνο....

mangos
11-09-2007, 08:02
Το σκαφάκι (επιτέλους) ήρθε στο Δέλτα Φαλήρου, και αύριο θα κατέβω να συναντηθώ με τον ιδιοκτήτη του, που σκοπεύει να μου το "παραχωρήσει".

Μεθάυριο θα σας μεταφέρω την εικόνα που θα έχω, και μετά θα ξεκινήσουμε να οργανωνόμαστε...

Alkis
19-11-2007, 14:36
κανένα νέο ;;;

mangos
19-11-2007, 21:13
Το σκαφάκι ήρθε, αλλά ο ιδιοκτήτης λείπει...
Εγώ από προσωπική έρευνα διαπίστωσα ότι δεν χραιάζεται πολλά χρήματα για να μαζευτεί, αλλά... χρειάζεται ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

Κλειδιά έχω...
Τι λέτε, να βρεθούμε στο Δέλτα Φαλήρου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε?

Apostolos
19-11-2007, 23:40
Να του βάλεται και το logo του forum!

mangos
20-11-2007, 08:25
γιατί όχι?

ΜΑΝΩΛΗΣΜΖ
20-11-2007, 11:30
Παιδιά και γω είμαι μέσα για συνάντηση απλώς το πσκ θα λείπω αν δεν γίνεται να είμαι θα είμαι στην επόμενη.Ελπίζω να είναι μια ευκαιρία να ασχοληθώ με τη θάλασσα που τόσο μου λείπει.

Alkis
20-11-2007, 14:58
Εγώ όπως είχα πει και παλιότερα, είμαι μέσα για να βοηθήσω στη συντήρηση.
Αυτό το ΠΣΚ θα λείπω και εγώ όμως και γενικά αυτή τη βδομάδα δεν έχω καθόλου χρόνο.
Από Δευτέρα, ότι θέλετε...

SV1CDM
22-11-2007, 23:22
Το σκαφάκι ήρθε, αλλά ο ιδιοκτήτης λείπει...
Εγώ από προσωπική έρευνα διαπίστωσα ότι δεν χραιάζεται πολλά χρήματα για να μαζευτεί, αλλά... χρειάζεται ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

Κλειδιά έχω...
Τι λέτε, να βρεθούμε στο Δέλτα Φαλήρου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε?
Στην καινούργια μαρίνα το έχεις Αντώνη?

mangos
23-11-2007, 08:24
Ναι, στην δεύτερη προβλήτα (ΝΑΟΕΦ), πλαγιοδετημένο πάνω σε κάτι σιδερένια που είναι εκεί μόνιμα δεμένα.

Ο ιδοκτήτης μάλλον έρχεται Ελλάδα την ερχόμεη εβδομάδα, όταν το σιγουρέψω, να κανονίσουμε κάποια συνάντηση όσοι ενδιαφερόμαστε.

Εγώ έχω ένα δικό μου τριαντάρι, αλλά 99,9% το πούλησα, οπότε κι εγώ θα έχω κάθε λόγο να είναι λειτουργικό το σκάφος του φίλου μου, που άλλωστε είναι το καλύτερο σκάφος έτσι και αλλιώς.

Να τρέχουμε σε αγώνες, να κάνουμε κάποιες προπονήσεις, να παιζουμε.
Θα έχει πολύ πλάκα.

Alkis
24-11-2007, 19:13
έχεις δικό σου 30άρι για πούλημα και δεν λες τίποτα στο forum ;;;;

υπάρχει κόσμος που ψάχνει....:(

SV1CDM
26-11-2007, 05:02
Ναι, στην δεύτερη προβλήτα (ΝΑΟΕΦ), πλαγιοδετημένο πάνω σε κάτι σιδερένια που είναι εκεί μόνιμα δεμένα.

Ο ιδοκτήτης μάλλον έρχεται Ελλάδα την ερχόμεη εβδομάδα, όταν το σιγουρέψω, να κανονίσουμε κάποια συνάντηση όσοι ενδιαφερόμαστε.

Εγώ έχω ένα δικό μου τριαντάρι, αλλά 99,9% το πούλησα, οπότε κι εγώ θα έχω κάθε λόγο να είναι λειτουργικό το σκάφος του φίλου μου, που άλλωστε είναι το καλύτερο σκάφος έτσι και αλλιώς.

Να τρέχουμε σε αγώνες, να κάνουμε κάποιες προπονήσεις, να παιζουμε.
Θα έχει πολύ πλάκα.
Όταν έρθει η ώρα για το meeting θα το βρούμε,δεν θα χαθούμε στο "χωριό" μας.;)
Μιά προσπάθεια μόνο να γίνει για έγκαιρη ενημέρωση για να "κλέψω" αν χρειαστεί χρόνο απο την δουλειά.
Τα υπόλοιπα θα τα συζητήσουμε απο κοντά και φαντάζομαι οτι κάτι καλό θα βγεί.
Τελειώνουν και οι αγώνες τώρα αρχές Δεκέμβρη οπότε θα είναι και πιό ελεύθερα τα Σ/Κ

mangos
26-11-2007, 13:15
πουλάω ένα dufour 30 classic, κατασκευασμένο το 1999, έτος καθέλκυσης και πρώτης νηολόγησης το 2000.
Είναι σε υπεράριστη κατάσταση, ουδέποτε είχε κάποιο ατύχημα, έχει τα παντα (μπίμινια, σπρέυχουντ, φουλμπάτεν μαιστρα του 2006, ρόλερ τζένοα, ηλεκτρικό εργάτη, ηλεκτρικό ντρέην στο μπάνιο, ζεστό κρύο νερό, κλπ), μηχανή Yanmar 2GM20 18 ΗΡ.

Το σκάφος έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα 60-70 μέρες τον χρόνο. Τιμή σαν ιδιωτικό 45 χιλ ευρώ. Εφ όσον υπάρχουν οι εγγυήσεις, θα συζητούσα και κάποιες ευκολίες.

Ο λόγος που το πουλάω, είναι ότι έχω και ένα μεγαλύτερο, κι ενώ στην αρχή χρησιμοποιούσα το μικρό (πιο εύκολο, πιο μανιτζέβελο, κλπ) τα τελευταία 2 χρόνια ξοδεύω για να το συντηρώ χωρίς να το ευχαριστιέμαι...
Δεν έχει κανένα νόημα να το κρατάω, εκτός από το να το συντηρώ χωρίς λόγο και αιτία.

ΜΑΝΩΛΗΣΜΖ
18-01-2008, 13:34
Παιδιά μιάς και αλλάξαμε χρονιά υπάρχει καμιά εξέλιξη με το σκάφος?