PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΚΑΦΗ ΤΥΠΟΥ DRAGON



Asterias
01-04-2005, 01:20
Καλησπέρα σε όλους!

Να ρωτήσω βρε παιδιά έχει κάποιος υπ` όψη του κάποια σκάφη τύπου DRAGON;;;

Από όσα γνωρίζω, είναι σκάφη ανοιχτής θάλασσας, πανέμορφα και τείνουν να εξαφανιστούν!

Εάν έχει κάποιος κάποια φωτογραφία, κάποιον γνωστό που να έχει τέτοιο σκάφος, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να το μάθω!

Παλαιότερα το γνωστό σε όλους μας, περιοδικό YACTHS είχε μια 3 σέλιδη αναφορά σε τέτοια σκάφη!

Ευχαριστώ πολύ!

mangos
01-04-2005, 22:07
...

Asterias
02-04-2005, 02:10
:D Μπααα! Δεν εννοώ αυτά υπάρχει μια δημοσιευμένη φωτογραφία στο Photo Gallery... Ρίξε μια ματιά! Είναι κανονικά σκάφη, απλά, από όσο γνωρίζω έχουν γράψει ιστορία στο χώρο της Ιστιοπλοϊας.

Και θα ήθελα πολύ να έπεφτε ένα στα χέρια μου...!!!

Επίσης τα σκάφη αυτά είναι στη λίστα των σκαφών της ISAF και έχουν και δικό τους παγκόσμιο οργανισμό www.intdragon.org. Ακόμη ξέρω πως η κατηγοριά των Dragon έχει ξύλινα και πολυεστερικά σκάφη!

Κάτι άλλο που μπορώ να ισχυριστώ είναι πως όσοι έχουν δεί τέτοια σκάφη σίγουρα θα έχουν κάνει ένα όνειρο, πλέοντας μαζί τους....!

mangos
02-04-2005, 08:01
...

Asterias
02-04-2005, 12:17
Ε όχι κανείς...! Πάνω απο το κρεββάτι μου υπάρχει μια μπλούζα εθελοντή των ολυμπιακών με τις υπογραφές του Ν. Κακλαμανάκη κ της χρυσής γαλλίδας των Mistral, δίπλα από αυτή έχω μια αφίσσα με σκάφη που άνηκαν στις ολυμπιακές κατηγορίες και φυσικά δε λείπουν τα Dutchman. Στο σύστημά μου(1ο σύστημα Ναυτοπροσκόπων Κηφισιάς) έχουμε ένα 5,5m catamaran τυπου hobiecat... το οποίο θέλει λίγη δουλίτσα για να είναι έτοιμο το καλοκαιρι! Όποτε καταλαβαίνεις πως την προϊστορία του, δεν την έχουμε ξεχάσει...

mangos
02-04-2005, 19:28
...

Asterias
03-04-2005, 00:21
Ω! Ναι έχω κάνει και αυτό το πράγμα στη ζωή μου... ξέρω την Αλίκη.

Βάσικα γνωριστήκαμε στους Ολυμπιακούς όπου είχαμε κάνει μια παρέα καμια 20αριά άτομα και περάσαμε επιηκώς τέλεια! Κάποιοι απο αυτη την παρέα συνεχίσαμε να βρισκόμαστε (περίπου οι 18) 8) :D κ.ο.κ.

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα πολυκαταλάβει τι θα γινόταν στο Μεγάλο Πεύκο, την επόμενη φορά ελπίζω να αποκλέισω το γεγονός της απουσίας μου...........!!!!!

:D :D

Maroulis Nikos
03-04-2005, 00:24
όσοι δεν ήρθαν πραγματικά έχασαν να δούν πραγματικά με τι θα κάνουμε τις καλοκαιρινές μας αποδράσεις :wink:
Δεν πειράζει η επομένη συνάντηση μας θα είναι κατι το εντελώς διαφορετικό :?:

kathy_red
05-04-2005, 17:39
Ήμουν εκτός Αθηνών και δυστυχώς την έχασα :( :(
την επόμενη φορά όμως θα φροντίσω να είμαι παρούσα!!! :)
Δεν την ξαναπατάω λέμε!! :P :P