PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη (Patras-Sami-Ithaki route)



KOMAJEC
02-12-2012, 12:56
Με αφορμή τη συζήτηση που γίνεται σχετικά με το Ανδρέας Κάλβος, ανοίγω τούτο το θέμα (που νόμιζα ότι υπήρχε ήδη). Η αποχώρηση των Στριντζαίων από τη γραμμή και η είσοδος των Ζακυνθινών (σε μια γραμμή που είχαν κάνει ολιγοήμερη guest εμφάνιση λόγω βλάβης του Κεφαλονιά το 2004) συνοδεύτηκε από την έλευση ενός πλοίου που σίγουρα δεν αξίζει στα δεδομένα της Κεφαλονιάς και της Ιθάκης. Τόσο το ταξίδεμά του όσο οι χρόνοι του και τα μικρά σαλόνια του έχουν κάνει το ταξίδι Πάτρα - Σάμη - Πισαετός λιγότερο άνετο. Τα κριτήρια όμως για να μπει η Ionian Ferries σε μιαν άγνωστη για αυτήν γραμμή ήταν οικονομικά και όχι ανθρωπιστικά. Σολωμός - κυρίως - και Σταρ - δευτερευόντως καίνε τα άντερά τους σε σχέση με τον Κάλβο. Βέβαια κάποιοι λένε ότι η γραμμή είναι η βασική "είσοδος" στη Κεφαλονιά και την Ιθάκη. Μήπως όμως η κίνηση από Πάτρα δεν ήταν ήδη μειωμένη προ της έλευσης του Κάλβου; Μήπως - όπως έχει γραφτεί και στο θέμα του πλοίου - με τα εισιτήρια που κόβονται τώρα μόλις βγάζει τα έξοδά του. Μήπως δεν είχε ήδη αυξηθεί η κίνηση στη γραμμή του Αστακού τα προηγούμενα χρόνια (άρα κάποιοι μεταφορείς εξέταζαν και υλοποιούσαν από καιρό άλλες νεαλλακτικές για τη διακίνηση των οχημάτων τους); Έτσι στην Ionian Ferries έλαβαν υπόψη τους τα παραπάνω συν το ότι είχαν ήδη ΜΟΝΟΠΩΛΗΣΕΙ και τη γραμμή του Πόρου και είπαν: το μεγάλο που καίει περισσότερο στην Κυλλήνη (να μαζεύει και την αναμενόμενη αύξηση των φορτηγών) και το μικρό στην Πάτρα για να καλύψουμε τη χηρεύουσα γραμμή με λιγότερα έξοδα, δείχνοντας παράλληλα και το κοινωνικό μας πρόσωπο (άμεση ικανοποίηση του αιτήματος των τοπικών κοινωνιών δίχως αύξηση στα εισιτήρια). Να συμπληρώσω ότι υποβάθμιση της γραμμής εκτός από το πλοίο επέφερε και η αλλαγή στις ώρες των δρομολογίων. Πιστεύω ότι οι ντόπιοι θα συμφωνήσουν. Αλλά με τις ταχύτητες του Κάλβου το βαπόρι θα έφτανε στην Ιθάκη μετά τα τη μία τα μεσάνυχτα (σε περίπτωση δεύτερου δρομολογίου τις Κυριακές). Πίεση προς την κατεύθυνση αλλαγής της κατάστασης και βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών μπορούν να ασκήσουν ΚΥΡΙΩΣ οι επαγγελματίες (Μεταφορείς-ΚΤΕΛ) και ίσως και οι πολιτικοί. Όχι οι απλοί επιβάτες, δυστυχώς. Λάβετε υπόψην ότι την άνοιξη θα έχουμε εξελίξεις στη Ζάκυνθο που θα επηρεάσουν και τη γράμμη Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη....Αλλά αυτά θα τα πούμε στο θέμα της γραμμής της Ζακύνθου.

Appia_1978
02-12-2012, 13:32
Εξελίξεις στη γραμμή της Ζακύνθου; Σχετικά με το Φιόρε και/ή το Ζάκυνθος Ι; Έχεις όμως δίκιο. Καλύτερα να τα συζητήσουμε αυτά στο αντίστοιχο θέμα :)

Όντως, τα ωράρια είναι ολίγον τραγικά ;) Τα βραδυνά δρομολόγια λείπουν από πολλούς. Το πρωί έφευγες από το νησί και το βράδυ επέστρεφες. Γνωρίζω π.χ. ότι έχει προκύψει πρόβλημα σε πολλούς με τις μετακινήσεις τους στην Πάτρα για επίσκεψη ιατρών. Παλαιότερα πήγαινες το πρωί, έφτανες το μεσημέρι, περπατούσες δύο βήματα και ήσουν στο γιατρό σου και το βράδυ επέστρεφες! Τώρα, οι άνθρωποι αυτοί αναγκάζονται να βρουν θέση στα ΚΤΕΛ για να επιστρέψουν από την Κυλλήνη το απόγευμα! Έχουν λιγότερο χρόνο στη διάθεσή τους στην Πάτρα και πρέπει να έχουν και κάποιον να τους πάρει από τον Πόρο. Και οι Ιθακήσιοι που δεν έχουν βραδυνή αναχώρηση από Κεφαλλονιά για το νησί τους μετά την άφιξη της κοινοπραξίας στον Πόρο; Αυτοί απλώς δεν πάνε πλέον στο γιατρό ή αναγκάζονται και πέρνουν ξενοδοχείο στην Πάτρα ...

Δεν αμφιβάλλω τα λόγια σου. Αλλά και ο Σολωμός και το Σταρ είναι νέα πλοία. Καίνε τόσο πολύ περισσότερα από τον Κάλβο;

Σχετικά με την ατόνηση της κίνησης στη Σάμη μην ξεχνάς όμως, ότι η δρομολόγηση του Κάλβος σίγουρα δε βοηθάει στην αύξησή της. Απεναντίας μάλιστα! Η γραμμή χάνει ακόμα πιο πολλούς επιβάτες. Αυτή η κίνηση έχει μια λάθος λογική κατά τη γνώμη μου. Πιστεύω, ότι η κοινοπραξία ήθελα να κρατήσει στον Πόρο τα καλά της πλοία για να είναι και πιο ευέλικτοι όσον αφορά τη γραμμή της Ζακύνθου. Από την Κυλλήνη γίνονται ευκολότερα τυχόν σκάντζες παρά να πρέπει να μετακινείται το εκάστοτε καράβι έως την Πάτρα. Θεμιτό αυτό.

Στα φορτηγά τώρα. Γνωρίζοντας την τοπογραφία της Κεφαλλονιάς και συνομιλώντας με φορτηγατζήδες(επειδή έτυχε να πρέπει να μεταφέρουμε κάτι), οι περισσότεροι είπαν πως από Σάμη για Αργοστόλι τους βολεύει καλύτερα. Επιπλέον, φτάνεις πιο γρήγορα και στην Παλική. Από Πόρο μέχρι Αργοστόλι, πρέπει να διαβείς πάνω από 15 χωριά μέσα σε καντούνια κυριολεκτικά και αυτοί που είναι για Παλική έχουν ακόμα καμιά 25 χλμ. μπροστά τους.

Η κάθε ακτοπλοϊκή εταιρεία, μπορεί με τις κινήσεις ή μη κινήσεις της, να δημιουγήσει μια ορισμένη κίνηση εκεί που τη θέλει. Η γραμμή της Σάμης υποβαθμίζεται τεχνικά, για να υπάρχει περαιτέρω ανάπτυξη στον Πόρο. Μόνο που ο Πόρος βρίσκεται στη μια άκρη του νησιού. Έχεις ακόμα μπόλικο δρόμο να κάνεις για να φτάσεις εκεί που θέλεις. Η Σάμη βρίσκεται πολύ πιο κεντρικά για όλο το νησί και έχεις επιπλέον και την κίνηση της Ιθάκης.

KOMAJEC
02-12-2012, 14:30
Εθεσες ορθότατα ένα ζήτημα που δεν είχα αναφέρει: το θέμα της σκάντζας που μπορούν εύκολα να κάνουν τα πλοία από Ζάκυνθο - Πόρο και το αντίστροφο. Σίγουρα έπαιξε ρόλο ΚΑΙ ΑΥΤΟ στην απόφαση της Κοινοπραξίας να στείλει το κόκκινο στην Πάτρα. Όπως είχα γράψει παλιότερα και στο θέμα του Κάλβου το βαπόρι στελεχώθηκε εσκεμμένα με πλήρωμα που ΔΕΝ είναι από Ζάκυνθο έτσι ώστε τα ζακυνθινά πληρώματα να μην ξεσπιτώνονται (τουλάχιστον όχι επί μακρόν). Οι ναυτικοί της Ζακύνθου είναι συνηθισμένοι το βράδυ να κοιμούνται σπίτι τους. Θυμάμαι την 1η Νοεμβρίου το μεσημέρι που έφυγε το Σταρ για τον Πόρο, τρέλανε το νησί με τα σφυρίγματά του κατά την αποχώρηση. Λες και πήγαινε στην Αυστραλία. Φαντάσου τι θα γινόταν αν πήγαινε στη Σάμη! Πρέπει λοιπόν να έχουμε κατά νου ότι οι Ζακυνθινοί πλοιοκτήτες φροντίζουν να καλομεταχειρίζονται τα πληρώματά τους, στα πλαίσια της καλής συνεργασίας μαζί τους. ¶λλο θέμα που ορθά έθεσες είναι η δυσκολία μετακίνησης των οχημάτων που εκφορτώνονται στον Πόρο για να διασχίσουν το εσωτερικό οδικό δίκτυο του νησιού. Έχοντας πολλάκις επισκεφθεί το νησί, γνωρίζω ότι ο δρόμος του Πόρου περνάει μέσα από πολλά χωριά και τα φορτηγά δυσκολεύονται και καθυστερούν. Η Σάμη έχει καλύτερο δρόμοα κι όπως επισήμανες είναι σε κεντρική θέση στο νησί, άρα η εκφόρτωση εκεί εξυπηρετεί περισσότερες περιοχές. Δεν πιστεύω ότι οι Ζακυνθινοί εσκεμμένα υποβαθμίζουν τη γραμμή της Σάμης, δεν πιστεύω ότι το έχουν σχεδιάσει έτσι. Ίσως να θεωρούν και εκείνοι ότι η παραμονή τους στη γραμμή είναι προσωρινή, αλλά επειδή είναι επιχειρηματίες σκέφτονται πρώτα το κέρδος. Και η διατήρηση του όποιου κερδους στην παρούσα φάση υπαγορεύει το σχήμα "χαμηλότερες ταχύτητες - λιγότερα δρομολόγια - χαμηλότερα εισιτήρια". Ποιος όμως θα συμφωνούσε με την δρομολόγηση του Σταρ στη γραμμή της Σάμης και την εκτίναξη του χρόνου ταξιδίου σε....3 ώρες και 50 λεπτά;

Appia_1978
02-12-2012, 15:09
Φίλε Komajec,

να γιατί μου έλειψε τόσο πολύ το φόρουμ. Για να μπορώ να απολαμβάνω τέτοιου είδους συζητήσεις. Έχουν πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα :)

Δεν εννοούσα ότι η κοινοπραξία εσκεμμένα υποβαθμίζει τη γραμμή, προς Θεού. Αλλά, δεν την ενδυναμώνουν και από την άλλη. Γράφεις, πως ίσως να θεωρούν την παραμονή τους στη γραμμή προσωρινή. Εντάξει, καταλαβαίνω τότε το τυχόν σκεπτικό τους. Αλλά, εάν την αναβαθμίζανε, δε θα μπορούσαν ίσως και να θέσουν τη βάση ώστε να μείνουν μόνιμα στη γραμμή; Ακόμα και μετά την έλευση νέου/παλιού ανταγωνιστή; Δε θα τους συνέφερνε κάτι τέτοιο; Έχουν που έχουν τον Πόρο, θα αποσπούσαν μη τι άλλο και ένα μεγάλο μέρος της Σάμης.
Εννοώ δηλαδή, πως δεν καταλαβαίνω γιατί και οι ίδιοι, ίσως, να θεωρούν τη γραμμή μόνο προσωρινή. Για μένα δε βγαίνει άκρη. Γιατί να μπουν στη γραμμή το χειμώνα με ό,τι αυτό συνεπάγεται και να αποχωρήσουν ξανά το καλοκαίρι όταν θα αρχίζουν να έρχονται τα κέρδη; Παράλογο δεν είναι;

Να ρωτήσω κάτι: Το Σταρ άλλαξε και μηχανές στην Ελλάδα ή όχι;

GameManiacGR
02-12-2012, 17:44
Απ ότι μου έχουν πει όχι δεν έχει αλλάξει(δεν είμαι σίγουρος όμως).Πάντως σύμφωνα με ένα φίλο μου που δούλευε παλιά στο Σταρ μου είχε πει οτι όταν έκαναν την μετασκευή του είχαν βρει μηχανές με μέγιστη γύρω στα 19.5-20 και υπηρεσιακή 17.5 18 αλλά δεν ήθελε ο Τυρογαλάς γιατι είχε ηδη ρίξει πολλά λεφτά κατα τη μετασκευή.

Appia_1978
02-12-2012, 19:09
Ευχαριστώ GameManiacGR. Κρίμα ...

GameManiacGR
04-12-2012, 01:38
Κρίμα δε λες τίποτα..!Με τέτοιες ταχύτητες θα ήταν μάνα για τη γραμμή από όλες τις απόψεις (γκαράζ,σαλόνια κλπ)

Appia_1978
04-12-2012, 09:54
Πολύ σωστά. Θα ήταν το ατού τους!

ithakos
14-12-2012, 00:13
Σε συννέχεια της συζήτησης που άρχισε στο θέμα του Κεφαλλονιά θέλω να σας επισημάνω ότι:
1.Η Στρίντζης Ferries του Αντώνη και Παναγή Στρίντζη είναι διαφορετική από την Στρίντζης Lines του Γεράσιμου και της υπόλοιπης οικογένειας( καταλαβαίνετε τι εννοώ σε όλους τους τομέις διοίκηση,λογική,συννέπεια,γραμμές,δρομολόγια κτλ)
2.Η Στρίντζης εγκατέλειψε τα νησιά στο έλεος τους.( την Ιθάκη ειδικά μόνο με τον Αστακό όταν δεν έχει κύμα.
3.Η κοινοπραξία άμεσα ανταποκρίθηκε στο αίτημα των κατοίκων για σύνδεση με την Πάτρα(ενώ θα μπορούσε να αρνηθεί και να παραπέμπει τον κόσμο στον Πόρο με όποια ταλαιπωρία σημαίνει για τους Κεφαλλονίτες και περισσότερο για τους Ιθακήσιους).
4.Μέχρι στιγμής η κοινοπραξία εξυπηρετεί τα νησιά χωρίς να έχει ενδιαφερθεί κάποιος ανταγωνιστής άρα παίζει μόνη της ακόμα.

Άρα λοιπόν καλό θα είναι να μην κρίνουμε μία νέα εταιρία προτού δοκιμαστεί για ένα αξιόλογο χρονικό διάστημα στην γραμμή και αποδείξει και αυτή την αξία της. Τότε να την κρίνουμε αυστηρά..

Υ.Γ ( χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον και χωρίς να υποστηρίζω κάποιον απλά από προσωπική εμπειρία)Ο Κάλβος και ο Πλοίαρχος του έκαναν δύο και τρείς προσεγγίσεις στο λιμάνι του Πίσω Αετού αποβιβάζοντας σταδιακά κόσμο προκειμένου όλοι να γυρίσουν σπίτι τους γιατί πλήρωσαν εισητήριο γι αυτό το σκοπό..οι Μπλε αν δεν έπιανε με την πρώτη στο τραγικό αυτό λιμάνι γύριζαν στη Σάμη χωρίς καν να σκεφτούν το Βαθύ σαν δευτερη λύση και με την ευγένεια που τους χαρακτήριζε σου απάνταγαν "άμα δεν σου αρέσει να πηγαίνεις από Αστακό"

Αγαπητοί φίλοι για ότι γράφω έχω την αποκλειστική ευθύνη.

ιθακη
14-12-2012, 00:31
Σε συννέχεια της συζήτησης που άρχισε στο θέμα του Κεφαλλονιά θέλω να σας επισημάνω ότι:
1.Η Στρίντζης Ferries του Αντώνη και Παναγή Στρίντζη είναι διαφορετική από την Στρίντζης Lines του Γεράσιμου και της υπόλοιπης οικογένειας( καταλαβαίνετε τι εννοώ σε όλους τους τομέις διοίκηση,λογική,συννέπεια,γραμμές,δρομολόγια κτλ)
2.Η Στρίντζης εγκατέλειψε τα νησιά στο έλεος τους.( την Ιθάκη ειδικά μόνο με τον Αστακό όταν δεν έχει κύμα.
3.Η κοινοπραξία άμεσα ανταποκρίθηκε στο αίτημα των κατοίκων για σύνδεση με την Πάτρα(ενώ θα μπορούσε να αρνηθεί και να παραπέμπει τον κόσμο στον Πόρο με όποια ταλαιπωρία σημαίνει για τους Κεφαλλονίτες και περισσότερο για τους Ιθακήσιους).
4.Μέχρι στιγμής η κοινοπραξία εξυπηρετεί τα νησιά χωρίς να έχει ενδιαφερθεί κάποιος ανταγωνιστής άρα παίζει μόνη της ακόμα.

Άρα λοιπόν καλό θα είναι να μην κρίνουμε μία νέα εταιρία προτού δοκιμαστεί για ένα αξιόλογο χρονικό διάστημα στην γραμμή και αποδείξει και αυτή την αξία της. Τότε να την κρίνουμε αυστηρά..

Υ.Γ ( χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον και χωρίς να υποστηρίζω κάποιον απλά από προσωπική εμπειρία)Ο Κάλβος και ο Πλοίαρχος του έκαναν δύο και τρείς προσεγγίσεις στο λιμάνι του Πίσω Αετού αποβιβάζοντας σταδιακά κόσμο προκειμένου όλοι να γυρίσουν σπίτι τους γιατί πλήρωσαν εισητήριο γι αυτό το σκοπό..οι Μπλε αν δεν έπιανε με την πρώτη στο τραγικό αυτό λιμάνι γύριζαν στη Σάμη χωρίς καν να σκεφτούν το Βαθύ σαν δευτερη λύση και με την ευγένεια που τους χαρακτήριζε σου απάνταγαν "άμα δεν σου αρέσει να πηγαίνεις από Αστακό"

Αγαπητοί φίλοι για ότι γράφω έχω την αποκλειστική ευθύνη.


Κάτσε Αντρέα γιατί τώρα θα με τρελάνεις....Η Strintzis Ferries δεν είναι δικιά μου,εννοείτε αυτό, αλλά ειλικρινά θέλω να μου πείς,υπήρξε ποτέ μέρα που κάποιο εκ των Κεφαλονιά- Επτάνησος δεν προσέγγησαν στο λιμάνι του πίσω αετου,ενώ πήγαν στην Σάμη?????Και μάλιστα,την στιγμή που δεν μπόρεσαν να πιάσουν πίσω (λόγο δυσλειτουργείας του bow) βάλανε το πλοίο στο Βαθύ...

Εξάλλου μην ξεχνάς ότι ήταν και απόφαση του τότε ΣΑΣ ,δεν μπορώ να το βρώ αλλά θυμάμαι ότι έλεγε κατά λέξη : " Εγκρίνετε η αλλαγή λιμένος έναρξης λήξης δρομολογίου από το λιμάνι του Βαθέως στο λιμάνι της Σάμης,με ανταπόκριση στο λιμάνι του π. Αετου και όποτε δεν είναι εφικτό (λόγο δυσχερειών) με προσέγγιση στο λιμάνι του Βαθέως..."

ithakos
14-12-2012, 00:48
Γιώργο πάνω από 5 φορές οι Ιθακήσιοι έχουν διανυκτερευσει Σάμη τον τελευταίο 1 1/2 χρόνο.
Τότε που έμπαινε Βαθύ λόγω χαλασμένου Bow δεν γινόταν αλλιώς.

Appia_1978
14-12-2012, 01:22
Ανδρέα, εννοείτε ότι ήταν διαφορετικές εταιρείες. Αλλά ταυτόχρονα υπήρξε και μια κάποια διαχρονικότητα, π.χ. στα πληρώματα. Δεν πιστεύω, κατά την αλλαγή Lines->Blue Star->Ferries να αλλάξανε κάθε φορά και ολόκληρα τα πληρώματα! Και όπως δεν παύει να τονίζει σε κάθε ευκαιρία ο φίλτατος Γιώργος, τα πληρώματα είναι που κάνουν τα καράβια και κατά συνέπεια και την εταιρεία ολόκληρη :) Και δεν πιστεύω να υπάρχει άτομο, που να έχει ταξιδέψει με αυτούς τους άξιους ανθρώπους και να μην έχει φύγει με θετικές εμπειρίες. Τουλάχιστον εγώ, αρχής γενομένης από το Κεφαλληνία και το Ionian Star (1) αποκόμισα πάντοτε καταπληκτικές εμπειρίες ταξιδεύοντας μαζί τους. Ακόμα και στο τελευταίο μου ταξίδι τον Οκτώβρη με το Επτάνησος.
Μπορεί για την Ιθάκη τα πράγματα να μην ήταν πάντα τόσο ρόδινα, δε μένω στο όμορφο νησί σας και για αυτό δεν έχω δικαίωμα να εκφέρω γνώμη περί αυτού. Αλλά, όσον αφορά την Κεφαλλονιά, σε βάθος χρόνου, ειλικρινά βρείτε μου έναν που να έχει μείνει μόνο δυσαρεστημένος με τους Στριντζαίους. Δεν πιστεύω να βρεις. Μπορεί να γκρινιάζουμε πολύ, εμείς οι Κεφαλλονίτες, αλλά είναι το φυσικό μας έτσι ;) Εάν κοιτάξει ο καθένας μας διαχρονικά το όλο θέμα, πρέπει να είμαστε και με το παραπάνω ευχαριστημένοι για το υψηλό επίπεδο που είχαμε και τη συχνότητα των δρομολογίων. Κοίτα απλώς, τι γίνεται σε αντίστοιχου μεγέθους νησιά του Αιγαίου. Δράμα ...
Η κοινοπραξία, ναι, συμφωνώ, μπήκε άμεσα στη γραμμή για να καλύψει το κενό. Αλλά, γιατί δεν επένδυσε για να μείνει για τα καλά και να καθιερωθεί στη συνείδηση του κόσμου; Όταν ξαναέρθει ένα μπλε στη γραμμή, δεν πιστεύω να μείνουν πολλοί μαζί της από τους ντόπιους. Προσωπική μου γνώμη αυτή βεβαίως :)

ithakos
14-12-2012, 09:43
Μάρκο σε ορισμένα που λες συμφωνώ...αλλά το ότι τα πληρώματα κάνουν τα βαπόρια σε αυτή την περίπτωση έχει κίνδυνο γιατί μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι με κάποιες εξαιρέσεις στην Γέφυρα..δεν φημίζονται για την ευγένεια τους..ταξίδευα για δύο χρόνια κάθε σκ και τα έζησα όχι σε εμένα επειδή με γνώριζαν αλλά σε τακτικούς πελάτες του Σκ..μόνο επί Blue Star υπήρχε ευγένεια και προθυμία. Και κάτι καραβολατρικό οι γέφυρες τους για τους περισσότερους ήταν απρόσωπη και κλειστή...εγώ θυμάμαι ότι έπαιρνα άτομα να τα ανεβάσω γιατί έτρωγαν πόρτα συννέχεια...
Δεν τα γράφω όλα αυτά για να μειώσω κανέναν αλλά είναι αλήθειες που πρέπει να ακουστούν κάποια στιγμή..
Εννοείται ότι το πλήρωμα γέφυρας και μηχανής του Επτάνησος εξαιρείται από τα λεγόμενα μου εξ ολοκλήρου...Η κοινοπραξία θα δοκιμάσει και άλλα πλοία και μην ξεχνάτε ότι εξυπηρετεί 3 γραμμές με 4 βαπόρια...
10 Γενάρη θα έχουμε αλλαγή με το Ιονίς.

Appia_1978
14-12-2012, 11:08
Φίλε μου Ανδρέα, μιας και σε λίγο αναχωρώ, θα συνεχίσουμε την ωραία μας συζήτηση από την επόμενη εβδομάδα :)

GameManiacGR
15-12-2012, 00:17
Συμφωνώ με τα λεγόμενα του Ανδρέα.Και επ ευκαιρία να πω κι εγώ κάποια πράγματα για τους Στριντζαίους.Φίλε appia ένας δυσαρεστημένος είμαι εγώ :fat:

Έχοντας ταξιδέψει πάρα πολλές φορές (σχεδόν καθε 1 με 2 εβδομάδες) στη γραμμή τα τρια τελευταία χρόνια το πλήρωμα πράγματι δεν είχε και την καλύτερη συμπεριφορά (όχι όλοι βεβαίως,υπήρχαν και πολύ καλά παιδιά μέσα).Οι γέφυρες όντως ήταν απρόσωπες και "κλειστές".Και θα αναφέρω 2-3 περιστατικά.Σε ένα ταξίδι μου με το Επτάνησος από Πόρο για Κυλλήνη ήμουν στην αριστερή περατζάδα στο ανοιχτό κατάστρωμα και έτυχε στην βαρδιόλα να είναι ανοιχτή η κουρτίνα και έτσι πήγα λίγο πιο κοντά να ρίξω μια ματιά στο ραντάρ(δεν καρφώθηκα και στο παράθυρο).Μόλις κάποιος ναύτης που βρισκόταν μέσα είδε οτι κοίταζα τράβηξε επιδεικτικά την κουρτίνα λες και ήμουν κανένας κατάσκοπος!Σε μερικά ταξίδια μου με το Κεφαλονιά πρόπερσι ήταν η εποχή όπου οι επιβάτες είχαν ένα συνήθειο τόσο στη Σάμη όσο και στην Πάτρα να κατεβαίνουν από τον καταπέλτη των οχημάτων.Θυμάμαι λοιπόν όταν το πλοίο έκανε μανούβρα για να δέσει στη Σάμη είχε μαζευτεί αρκετός κόσμος στο γκαράζ για να κατέβει (πάνω απο 100 άτομα) και βρισκόταν και το πλήρωμα όπου δεν είπαν τίποτα.Όταν το πλοίο είχε φτάσει στον ντόκο και έριχνε καταπέλτες τότε ξαφνικά άρχισαν να φωνάζουν να κατέβει ο κόσμος από τον καταπέλτη των επιβατών.Καταλαβαίνετε τι χαμός επικράτησε.100 και βάλε άτομα να πρέπει να περάσουν από μια πόρτα ώστε να βγούν στον διάδρομο στην είσοδο των επιβατών,ενώ δεν έλειψαν τα "γαλλικά" κλπ με αποτέλεσμα να καθυστερήσουν να βγουν και τα οχήματα.Πόσο δύσκολο ήταν να ενημερώσουν 5 λεπτά πιο πριν τον κόσμο να κατέβει από τον καταπέλτη των επιβατών ωστέ να μη συμβεί όλο αυτό το κομφούζιο;

Ένα άλλο θέμα είναι η καθαριότητα.Τον τελευταίο καιρό στο Επτάνησος για να μπεις στις τουαλέτες έπρεπε να πάρεις βαθιά ανάσα και να κάνεις "μακροβούτι"!!,ενώ πολλές φορές δεν υπήρχε και σαπούνι για να πλύνει κάποιος τα χέρια του.Και στα καταστρώματα δεν έλειψαν οι φορές (λίγες βέβαια) όπου οι γόπες απ΄τα αποτσίγαρα κλπ έκαναν πάρτι.Σαν λαός είμαστε λιγάκι ατσούμπαλοι και πετάμε τα σκουπίδια μας όπου βρούμε ακόμα κι αν υπαρχει κάδος δίπλα μας αλλά από την άλλη αφου έχει έτσι η κατάσταση θα αφήσεις το πλοίο στην τύχη του;

trelaras
15-12-2012, 08:25
Κάποτε όταν ο Στρίνζης τα οικονομούσε ήταν καλα και όλα ωραία!Τώρα όμως που σταμάτησε την έκανε...
Οσο για αυτό που λέει ο Gamemaniac θα συμφωνήσω αλλά μόνο στο κομμάτι που έχει να κάνει με τον ένα πλοίο και το πλήρωμα του Επτανησος... και στις δυο γραμμές που εξυπηρέτησε!


Δυο από τους λόγους που σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα πλοία του Στριντζη και να επιλέξω να πηγαίνω στο νησί μου από την γραμμή του Αστακού

Appia_1978
18-12-2012, 22:51
Ανδρέα, GameManiacGR και Φάνη,

πάτε να με φάτε όλοι σας :) Σας διαβεβαιώ, πως δεν κατέχω μετοχές του Στρίντζη ;)

Συμφωνώ, πως τελευταία το είχαν λίγο παραμελημένο. Κακώς ...
Απλώς, για μένα δε διανοείται πλοίο στη γραμμή της Σάμης με μισό σαλόνι! Και μη μου πείτε πως το Ιόνιον Πέλαγος αποτελεί εναλλακτική λύση! Ίσως το καλοκαίρι, αλλά σίγουρα όχι το χειμώνα.
Το γεγονός, ότι η κοινοπραξία δραστηριοποιείται σε τρεις γραμμές με (μόνο) τέσσερα πλοία, προσωπικά το θεωρώ ρίσκο. Εάν συμβεί κάτι σε ένα, τι γίνεται; Εάν έμπαινε η ΑΝΕΖ στην κοινοπραξία θα ήταν πιο ευέλικτοι. Αλλά, από ό,τι βλέπω, κάτι τέτοιο δεν έγινε τελικά ...
Και αυτό που διάβασα, πως εάν ξαναμπεί ο Στρίντζης στη γραμμή, αυτοί θα αποχωρήσουν, δεν το καταλαβαίνω πραγματικά. Γιατί να μπουν τότε χειμώνα; Για λόγους διαφήμισης για να προσελκύσουν κόσμο μετά στον Πόρο; Ειλικρινά, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει σας παρακαλώ;

trelaras
18-12-2012, 22:57
Φιλε Μαρκο δεν εχω τιποτα μαζι σου!!!

Appia_1978
18-12-2012, 23:47
Πλάκα έκανα Φάνη :)

ιθακη
19-12-2012, 00:35
Βρε βρε καλώς τον Μάρκο....

Να πώ την αλήθεια μου σαν επιβάτης θα ήθελα να μείνουν και οι δύο στην γραμμή μας, ο ένας στο πρωινό από Ιθάκη,και ο άλλος στο απογευματινό από Πάτρα...

Δηλαδή να φεύγει για παράδειγμα το Κάλβος από Ιθάκη στις 8 και να φτάνει Πάτρα στις 1...Αντιστοίχως το Κεφαλονιά να φεύγει από Πάτρα στις 8 και να φτάνει Ιθάκη στις 1...Αντιστοίχως ο Κάλβος να φεύγει από Ιθάκη στις 3:30 και το Κεφαλονιά από Πάτρα στις 7, ή κάπως έτσι.... Έτσι και το κάθε πλοίο θα έχει από 1 μόνο δρομολόγιο, ενώ συνολικά η γραμμή θα έχει 2 δρομολόγια ημερησίως όπως ήταν τόσα χρόνια....

Και έχω ένα ακόμα ποιο τρελό σενάριο για το άλλο πλοίο στην άλλη γραμμή, αλλά δεν θα το συζητήσουμε εδώ

Appia_1978
19-12-2012, 01:28
Καλώς σας ξαναβρήκα :)
Γιώργο, ποιον θα βολεύει το πρωινό δρομολόγιο στις 8 από Πάτρα;

ιθακη
19-12-2012, 02:46
Καλά, βάλτο 9 για να βολεύει αυτούς που δεν θέλουν να χάσουν την μέρα και είναι και σε οδική απόσταση από την Πάτρα μικρότερη ή ίση των 2-2:30 ωρών...

ithakos
19-12-2012, 09:30
Εμάς σαν επιβάτες μας συμφέρουν και οι δύο εταιρίες στη γραμμή με ένα δρομολόγιο ο καθένας....οι ώρες ρυθμίζονται ανάλογα με τ ΚΤΕΛ και την εξυπηρλετηση του κόσμου....
Αυτό θα είναι το καλύτερο σενάριο αν τελικά επιστρέψει ο Στρίντζης γιατί όποιος είναι μονοπώλειο αυτός κανονίζει τα πάντα με ότι τον συμφέρει....

Appia_1978
19-12-2012, 09:45
Πολύ σωστά, φτάνει ο ανταγωνισμός να είναι υγιείς! Γιατί, υπάρχουν δυστυχώς και πάμπολλες περιπτώσεις, όπου ο ανταγωνισμός επικρατεί μόνο πάνω στο χαρτί και στην πραγματικότητα τα έχουν όλα κανονισμένα μεταξύ τους στα κρυφά ...

KOMAJEC
19-12-2012, 16:28
Για ποιο πλοίο και ποια γραμμή Ιθάκη;;;;

ιθακη
20-12-2012, 00:29
Για ποιο πλοίο και ποια γραμμή Ιθάκη;;;;

Τι εννοείς????

KOMAJEC
20-12-2012, 20:50
Βρε βρε καλώς τον Μάρκο....

Να πώ την αλήθεια μου σαν επιβάτης θα ήθελα να μείνουν και οι δύο στην γραμμή μας, ο ένας στο πρωινό από Ιθάκη,και ο άλλος στο απογευματινό από Πάτρα...

Δηλαδή να φεύγει για παράδειγμα το Κάλβος από Ιθάκη στις 8 και να φτάνει Πάτρα στις 1...Αντιστοίχως το Κεφαλονιά να φεύγει από Πάτρα στις 8 και να φτάνει Ιθάκη στις 1...Αντιστοίχως ο Κάλβος να φεύγει από Ιθάκη στις 3:30 και το Κεφαλονιά από Πάτρα στις 7, ή κάπως έτσι.... Έτσι και το κάθε πλοίο θα έχει από 1 μόνο δρομολόγιο, ενώ συνολικά η γραμμή θα έχει 2 δρομολόγια ημερησίως όπως ήταν τόσα χρόνια....

Και έχω ένα ακόμα ποιο τρελό σενάριο για το άλλο πλοίο στην άλλη γραμμή, αλλά δεν θα το συζητήσουμε εδώ

Για ποιο πλοίο και ποια γραμμή μιλούσες;

ιθακη
24-12-2012, 00:09
Για το άλλο της εταιρίας και το νέο πλοίο του Πόρου....αλλά, όχι εδώ αυτά....

ιθακη
01-03-2013, 00:43
Παναγία μου και Χριστέ μου.....:worked_till_5am:

Τι είναι αυτό που διάβασα στις Τροποποιήσεις – Συμπληρώσεις δηλώσεων τακτικής δρομολόγησης περιόδου 01-11-2013 έως 31-10-2014 (http://egov.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=37065)

139347

Αυτό το Γ, να μην πώ τι με έκανε....... πατήστε στην συνημμένη εικόνα από πάνω

ithakos
01-03-2013, 20:15
Λόγω ότι μπήκε στην κοινοπραξία αναγκαστηκά δηλώνει όλα τα δρομολόγια της...μην αγχωνόμαστε το πολύ να κάνουμε 7 ώρες για Ιθάκη....

ithakos
02-03-2013, 10:36
http://www.ithacanews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=9175&Itemid=1
Νεότερα....

ιθακη
02-03-2013, 12:34
Τώρα τι να πεί κανείς..... Ειδικά πάντως οι τελευταίες γραμμές της παραγράφου, παρόλου που τις έχω ξανα ακούσεις, αλλά και το είχα κάνει αυτό το σενάριο στο μυαλό μου, μου μοιάζει λίγο απίθανο

Appia_1978
02-03-2013, 21:33
Ελάτε ρε παιδιά, αυτός που το έγραψε έχει πολλή φαντασία. Οι ξεχωριστές προτάσεις μπορεί να έχουν και κάποια δόση αλήθειας και ρεαλισμού, αλλά ως σύνολο ... Παρατραβηγμένο μου φαίνεται. Δεν καταλαβαίνω και τι θέλει να μας πει στο τέλος. Θα πουλήσουν το Επτάνησος στη GSF ή θα δραστηριοποιηθούν μονάχοι τους σε συνεργασία με τη GSF;

ithakos
06-03-2013, 00:35
http://www.ithacanews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=9217&Itemid=1
H επίσημη δήλωση του προέδρου της Ζαντε που λύνει πολλές απορροίες αλλά και μας βάζει σε σκέψεις για επικείμενο ανταγωνισμό με το μπλε αν επιστρέψει...

ithakos
13-04-2013, 19:23
http://www.ithacanews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=9412&Itemid=1

Προσωπική μου άποψη....αίσχος!

ιθακη
14-04-2013, 03:30
Εγώ γιατί πιστεύω πως μέχρι την τελευταία στιγμή κάτι θα αλλάξει και θα έχουμε διπλό δρομολόγιο????

karavofanatikos
14-04-2013, 12:55
Πραγματικά ένα δρομολόγιο την ημέρα είναι πάρα πολύ λίγο για το όμορφο νησί του Ιονίου! Εσείς λόγω καταγωγής θα γνωρίζετε καλύτερα (ιθάκη, ithakos) τις φήμες που κυκλοφορούν περί δρομολόγησης ή όχι, όμως μην ξεχνάτε ότι από 21/6 το ¶κουα Μαρία έχει ανακοινώσει πως θα εκτελεί απογευματινό δρομολόγιο στις 18:00 από Μεσολόγγι για Βαθύ Ιθάκης. Ναι μεν δεν είναι Πάτρα, αλλά είναι κι αυτή μία διέξοδος, επίσης εξυπηρετεί τους επισκέπτες της Βορείας Ελλάδος, ενώ θα διανυκτερεύει στο Βαθύ με πρωινή αναχώρηση (07:00).

ιθακη
14-04-2013, 13:43
το ότι το ανακοίνωσε η νερομαρία, δεν πάει να πεί ότι θα έρθει....
http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=919:2013-03-20-05-38-42&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98

εδώ εγκρίθηκε και και η παράταση αντικατάστασης του θαλασινή από την νερόμαρία.

εγκριθηκε η παραταση της αντικαταστασης (http://et.diavgeia.gov.gr/f/nautilias/ada/%CE%92%CE%95%CE%911%CE%9F%CE%A0-%CE%A925) του θαλασσινη απο το aqua maria, περαν του αυγουστου (μεχρι τον αυγουστο ηταν εγκεκριμενη). για την ακριβεια ως 31/10

Επίσης το Μεσολόγγι δεν εξυπηρατή κανέναν (ο Βόρειος θα πάει είτε από Λευκάδα είτε από Αστακό) και ο Νότιος και Νοτιο Ανατολικός από Πάτρα- Κυλλήνη

Appia_1978
15-04-2013, 23:06
Καλά, εάν αληθεύει είναι τουλάχιστον αίσχος (προσωπική μου άποψη) απέναντι στους κατοίκους της Ιθάκης ...
Ούτε Ιούλιο, Αύγουστο διπλά ...;

Captain_Nionios
16-04-2013, 01:46
Φιλοι Ιονιοι και μη βλεποντας τις τιμες της κοινοπραξιας για τις δυο γραμμες, Πατρα-Σαμη-Ιθακη κ' Κυλληνη-Πορο εκανα μερικες σκεψεις και θα ηθελα τις γνωμες σας.

Ειναι γενικως αποδεκτο οτι τα τελευταια χρονια η γραμμη του Πορου ειχε κερδισει τη μαχη των ιχ και γενικοτερα των επιβατων απο τη γραμμη της Σαμης επειδη, η διαφορα στα χρηματα συνολικα ηταν ουσιωδης, η πλευσιμη ωρα λιγοτερη (σημαντικο για καποιους), για ορισμενα μερη της Κεφαλονιας η συνολικη διαρκεια μεχρι να φτασει καποιος στο χωριο του ηταν επισημης μικροτερη και τελος η πληθωρα των δρομολογιων κ' κατ' επεκταση η ευελιξια επιλογης μεγαλυτερη.

Το πρωτο και σημαντικοτερο πλεονεκτημα του Πορου, η διαφορα χρηματων ειχε περιπου ως εξης. Το 2009 οι τιμες ηταν περιπου 9 ευρω το ατομικο κ' 43 το ιχ με την επιστροφη να κοστιζει 7 κ 35. Η γραμμη της Σαμης παλι στο περιπου ειχε τιμες 17 το ατομικο κ 60 το ιχ με την επιστροφη να κοστιζει 13.5 κ 48.

Για ενα ζευγαρι λοιπον το ακτοπλοικο κοστος της πρωτης ηταν 110 ευρω κ' τα επιπλεον χιλιομετρα 2x70 για το Πατρα-Κυλληνη και 2x25 εντος νησιου γιατι τοσο ειναι το κερδος της Σαμης για πολλα μερη του νησιου σε σχεση με τον Πορο. Με καταναλωση 8 λ/ 100 χλμ και τιμη λιτρου 1.2 το συνολο μας βγαινει 110 τα ακτοπλοικα+18 βενζινες= 128 ευρω.

Για τη Σαμη μονο το ακτολοικο κοστος ηταν 169 ευρω.

Δηλαδη διαφορα περιπου 41 ευρω στο συνολο...



ΟΜΩΣ πλεον το ιχ στη γραμμη της Σαμης εχει μειωθει, στον Πορο εχει αυξηθει λιγο και οι τιμες (πηγαινε-ελα) για ενα ζευγαρι ειναι 153.8 ευρω τα ακτοπλοιακα στην πρωτη ενω στη δευτερη 116.5 τα ακτοπλοικα και 27 οι επιπλεον βενζινες λογω αισθητης αυξησης της τιμης της. Συνολο για τον Πορο 116.5+27= 143.5 ευρω.

Δηλαδη η διαφορα ειναι πλεον 10.3 ευρω σε σχεση με τα 40+ που ηταν πριν μερικα χρονια και πιστευω πως αξιζουν τον κοπο αν ειναι να αποφυγεις 70+70 χιλιομετρα στους υπερεπικινδυνους δρομους απο Πατρα για Κυλληνη, το Κορινθος-Πατρα ειναι ηδη αρκετο...

Για καποιον που ταξιδευει μονος με ιχ πλεον η Σαμη ειναι πιο οικονομικη ενω απο την αλλη για μια τετραμελη οικογενεια η γραμμη του Πορου ειναι ακομα και σημερα αισθητα πιο οικονομικη. Τα παραπανω διοτι το επιπλεον κοστος της βενζινης παραμενει ιδιο αλλα η διαφορα των ακτοπλοικων μειωνεται ή αυξανεται αντιστοιχα.

Espresso Venezia
26-04-2013, 18:32
Η Κεφαλλονιά ουδέποτε αποτελούσε πορθμειακή γραμμή. Μερικοί αποκαλούσαν πορθμείο το Άγιος Γεράσιμος όπως επίσης και το Κεφαλληνία στην αρχή, επειδή είχαν ανοιχτό πρύμνιο γκαράζ.

Αγαπητέ φίλε, κι όμως κάποτε αποτελούσε, τουλάχιστον τυπικά. Σε δημοσίευμα από το έντυπο ΧΡΗΜΑ του Μαίου 1969 (στο οποίο δημοσίευμα παρεπιπτόντως έχω αναφερθεί και σε παλαιότερα μου ποστ), που παρέθετε 84 πλοία και τις 17 πορθμειακές γραμμές που εξυπηρετούν, ανεφέρετο και η γραμμή "Πατρών - Σάμης - Ιθάκης" με τα πλοία ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ και ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ. Σίγουρα τα δύο αυτά πλοία δεν ήταν πορθμεία με την πλήρη σημασία της λέξεως, και εξ άλλου εξηγείς πολύ καλά το γιατί "μερικοί" τα αποκαλούσαν έτσι. Υποθέτω όμως ότι τα στοιχεία που παρέθετε το δημοσίευμα δεν ήταν γραμμένα στην τύχη και αυθαίρετα. Στον τίτλο του ανεφέρετο : "Επί τη βάσει στοιχείων του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας" πράγμα που για μένα σημαίνει ότι το ΥΕΝ το 1969 τουλάχιστον, θεωρούσε την γραμμή Πατρών - Σάμης - Ιθάκης ως πορθμειακή. Και από την στιγμή που έστω και τυπικά, την θεωρούσε πορθμειακή το πλέον αρμόδιο υπουργείο, δεν νομίζω ότι μπορούμε εμείς να το αμφισβητήσουμε.

Να προσθέσω ακόμα, ότι στο ίδιο δημοσίευμα ανεφέρετο ακόμα μόνο μία γραμμή (από τις συνολικά 17) επίσης ως πορθμειακή η οποία μας ακούγεται κάπως "παράξενα" σήμερα (μετά δηλαδή 44 χρόνια). Η γραμμή "Κύμης - Σκύρου - Σκοπέλου - Αλοννήσου" η οποία εξυπηρετείτο τότε από το νεότευκτο και επίσης ανοιχτό στην πρύμη (αλλά όχι βέβαια παντόφλα) ΣΚΥΡΟΣ.

Ας μην ξεχνάμε, άλλα χρόνια τότε και διαφορετικές θεωρήσεις από τις κατοπινές και σημερινές.

Appia_1978
26-04-2013, 19:11
Σε ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση.
Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, α. πρόκειται για επίσημα στοιχεία του αρμόδιου υπουργείου και β. διαφορέτικη αντίληψη επικρατούσε τότε σχετικά με τις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες και διαφορετική τώρα.
Πιστεύω, πως αυτά τα δύο στοιχεία μας πείθουν αρκετά, ώστε να μπορούμε να θεωρούμε και εμείς πλέον τη γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη και επίσημα ως πορθμείο στην αρχή της ιστορίας της.

ιθακη
28-04-2013, 09:31
η ανακοίνωση του πράκτορα της ionian ferries για τα δρομολόγια του Πάσχα

http://www.ithacanews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=9447&Itemid=1

ιθακη
10-06-2013, 18:17
Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο γέρο το διάτσο κάνουν.....

Θέματα της γραμής μας στο επόμενο, 18-06-13, ΣΑΣ

Θέμα 9:
ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ Ε/Γ-Ο/Γ ΠΛΟΙΩΝ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΠΛΟΙΩΝ“ΙΟΝΙΑΝ FERRIES” ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΤΡΑ-ΣΑΜΗ-ΙΘΑΚΗ ΑΠΟ 09-06-2013 ΕΩΣ 30-
06-2013

και στα καπάκια

Θέμα 15:
ΑΠΟΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ Ε/Γ-Ο/Γ ΠΛΟΙΩΝ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ ΠΛΟΙΩΝ “IONIAN
FERRIES” ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΤΡΑ-ΣΑΜΗ-ΙΘΑΚΗ ΑΠΟ 15-06-2013

Espresso Venezia
10-06-2013, 18:58
Μα δεν είναι προφανές ???


ΘΕΜΑ 14
ΕΤΗΣΙΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ Ε/Γ-Ο/Γ “ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ” ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΥΛΛΗΝΗ-ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΑΠΟ 14-06-2013

Εγώ το βλέπω σαν μια μορφή πίεσης, κάτι δηλαδή σε : "Ή εγκρίνονται και τα δύο αιτήματα (δρομολόγηση ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Ζάκυνθο και ταυτόχρονη αποχώρηση της ΙΟΝΙΑΝ από την Πάτρα ή απορρίπτονται και τα δύο". Δεν ξέρω όμως μήπως αυτή η κίνηση της ΙΟΝΙΑΝ της γυρίσει μπούμερανγκ. Να εγκριθεί δηλαδή η δρομολόγηση του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη Ζάκυνθο, να εγκριθεί και η αποδρομολόγηση πλοίων της ΙΟΝΙΑΝ από την Πάτρα, και να βρει "τις πύλες ορθάνοιχτες" το ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ για επιστροφή στη φυσική του γραμμή. Όλα αυτά βέβαια είναι απλές υποθέσεις........

ιθακη
10-06-2013, 19:16
μωρέ κάτι τέτοι παίζει... αλλά αν εγκριθούν και τα 2, θα φύγει η κοινοπραξία από πάβω, θα παραχωρήσει στον Λυκούδαρο ή στον Στρίτζη την θέση????

και άν δεν έρθει κανείς και πάρουμε "τα φρύδια " μου καλοκαιριάτικο????

Flying Dolphin XVII
10-06-2013, 19:20
μωρέ κάτι τέτοι παίζει... αλλά αν εγκριθούν και τα 2, θα φύγει η κοινοπραξία από πάβω, θα παραχωρήσει στον Λυκούδαρο ή στον Στρίτζη την θέση????

και άν δεν έρθει κανείς και πάρουμε "τα φρύδια " μου καλοκαιριάτικο????
Για το τελευταίο δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση. Είπαμε Ελλάδα είναι, αλλά όχι κι έτσι!

ithakos
10-06-2013, 21:59
Aν ισχύσει τελικά θα είναι το αντάλαγμα ώστε να μην εισέλθει στη γραμμή της Ζακύνθου ο Στρίντζης...παλιά καλά κόλπα..διαχρονικά...

trelaras
10-06-2013, 22:36
Θερμό καλοκαίρι προβλέπω....

ιθακη
11-06-2013, 00:01
Aν ισχύσει τελικά θα είναι το αντάλαγμα ώστε να μην εισέλθει στη γραμμή της Ζακύνθου ο Στρίντζης...παλιά καλά κόλπα..διαχρονικά...

Δηλαδή πιστεύεις ότι η κοινοπραξία θα πεί "έλα Στριτζη μου, σου παραχωρώ την παραδοσιακή σου γραμμή για να μην μπείς στο Ζάντε"???

Και έστω ότι το κάνει, με τι μούτρα θα γυρίσει ο Στρίτζης, που την 31-10-13 άφησε τα νησιά μας, χωρίς να έχει εκδώσει μια ανακοίνωση για την αποδρομολόγιση μέχρι σήμερα....

Οι δύο λαοί τι πρέπει να του πούνε??? "Καλώς τον!!! Πού σε χάσαμε βρε τόσο καιρό??? ΄Μας άφησες το χειμώνα που δεν έχει πολύ κίνηση, άφησες την κοινοπραξία να φάει τα σκατά του χειμώνα, και τώρα ήρθες να πάρεις το φιλετάκι του καλοκαιριού????"

Captain_Nionios
11-06-2013, 13:46
Εδω (http://www.inkefalonia.gr/enimerosi/koinonia/item/13281-giati-thelei-na-apoxorisei-i-ionian-ferries-apo-tin-grammi-sami-patra-ithaki-to-eggrafo-tis-pros-to-ypourgeio-naftilias.html) η επισημη επιστολη της εταιριας.

Appia_1978
12-06-2013, 12:28
Παιδιά, διαβάσατε τις τελευταίες ημέρες τις Κεφαλλονίτικες ιστοσελίδες; Της κουρλής γίνεται!

Η πιο έντονη φήμη που ακούγεται συνοψίζεται ως εξής:

Σπάει η κοινοπραξία, ο Τυρογαλάς σχηματίζει νέα με το Στρίντζη και το Επτάνησος ως μη "ξένο" πλοίο είναι καλοδεχούμενο στη Ζάκυνθο. Η ΑΝΜΕΖ λόγω των οικονομικών προβλημάτων που έχει πουλά το Σολωμό στον Τυρογαλά και αυτός (υποθέτω εγώ) το βάζει στην Ιθάκη. Άρα καλύπτεται η γραμμή χωρίς να πρέπει Γιώργο να πείτε "ευχαριστώ" στο Στρίντζη. Η ΑΝΜΕΖ μένει με τον Κάλβο στον Πόρο, μειώνει τα έξοδά της και κρατά και τον Κοραή, η ΑΝΕΖ κανείς δεν ξέρει τι θα απογίνει και η Kefalonian ψάχνει δεύτερο καράβι για να το βάλει από Κυλλήνη και να πάει το Κεφαλονιά στην Πάτρα. Γενικά ...... μπάχαλο από κάθε άποψη. Θα δούμε ... ;)

Captain_Nionios
12-06-2013, 16:01
Ο χαμος ο ιδιος Μακρο!!! Μεσα σε ολα τα παραπανω που οντως ειναι ενα κουβαρι που αν το αναλυσουμε θα βρουμε παρα πολλα ερωτηματα, λεγεται απο το ionian press οτι πωλειται το Ιονις και μαλιστα δινει μεγαλη πιθανοτητα, δε λεει ομως που...

βαγγελις ροκκος
12-06-2013, 17:21
Το εχω πει και παλαιοτερα το ξαναλεω και παλι, για οσους Ζακυνθινους η Κεφαλλονιτες προεξοφλουν το τελος της ΑΝΜΕΖ, οτι αυτη η σκεψη ειναι απλα ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ η αλλοιως ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ.
Οι μετοχοι της ΑΝΜΕΖ εχουμε απόδειξει ολα αυτα τα χρονια οτι διαθετουμε αστειρευτες αντοχες, και αντεχουμε στα πολυ δυσκολα και σκληρα.
Το 1991 ξεκινησαμε και τοτε χωρις χρημματα και ολοι μας περιγελουσανε οτι θα μας αγορασουνε για ενα πεντοχιλλιαρο, ομως χρημματα βρεθηκαν και αγορασθηκε το πρωτο εκεινο ταπεινο καραβακι.
Το 1995 καταφεραμε και το αντικαταστησαμε με ενα ποιο νεοτερο και μεγαλυτερο. Ανταξαμε στον ανελεητο πολεμο της τοτε κοινοπραξιας, και τα εξωντωτικα προστιμα του Λιμεναρχειου γιια τους 12 οδηγους, τη στιγμη που τα αλλα πλοια καταπατουσαν προκλητικα το πρωτοκολλο, ενα δε απο αυτα ταξιδευε μονο με την ΕΜΕΤΖΕΡΣΙ με την ανοχη της αρμοδιας αρχης.
Πιστευοντας οτι ποτε δεν θα τα καταφερουμε δεν αντεδρασαν οταν το ΥΕΝ μας προτεινε αδεια για επιβατικο πλοιο μετα απο πεντε χρονια αρνησεις σε δικαια αιτηματα μας, θελοντας προφανως να χρυσωσει το χαπι .
Και τοτε αρχισαν οι ειρωνειες οτι δεν θα βρουμε τα 20 εκατομυρια που χρειαζοταν σαν εγγυηση για τη συμμετοχη στη ΓΕΑΣ για την εγκκριση της αδειας σκοπιμοτητας. Τα χρημματα ομως βρεθηκαν, η αδεια δοθηκε στην ΑΝΜΕΖ και ξεκινησε το δυσκολο εγχειρημα της αγορας πλοιου απο την μακρυνη Ιαπωνια.
Καποιοι ρομαντικοι ξεκινησαν το μακρυνο ταξιδι με δικα τους χρημματα για εισητηρια και εξοδα διαμονηςκαι εφεραν στη Ζακυνθο μια κασετα με διαφορα πλοια μεταξυ των οποιων το σημερινο ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ.
Και παλι εγινε το ακατορθωτο για καποιους. Απο απλους ανθρωπους οδηγους εμπορους επιχειρηματιες συγκεντρωθηκαν οσα χρημματα χρειαστηκαν για να ελθει το πλοιο στην Ελλαδα, και οταν ηλθε ελεγαν οτι δεν θα φτασει ποτε στη Ζακυνθο.
Η πορεια της εταιρειας απο κει και περα ειναι γνωστη. Τα υπολοιπα περι κοινοπραξιας Τυρογαλα Στριντζη και περι πωλησης του ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ στον Τυρογαλα ειναι ψιθυροι με σκοπο να διαταραξουν τις σχεσεις Τυρογαλα ΑΝΜΕΖ οι οποιες ειναι σε αριστη κατασταση.
Βεβαιως οικονομικα προβληματα υπαρχουν, οι διοικουντες ομως μεχρι σημερα απεδειξαν οτι ενεργουν κατα το δοκουν, και το πιστευω αυτων και ολων των μετοχων ειναι οτι δεν νοειται ΑΝΜΕΖ χωρις το ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ.
Για τη γραμμη της Κεφαλλονιας γνωριζω οτι η εταιρεια ΣΤΡΙΝΤΖΗΣ μεχρι σημερα την εγκατελειψε τρεις φορες. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ η Ζακυνθινη κοινοπραξια καλυψε τις γραμμες της Κεφαλλονιας, χωρις να αφησει ποτε κανενα κενο πραγμα που δυστυχως οι ταξιδιωτες της Κεφαλλονιας δεν το ανεγνωρησαν. Δεν πηγαν τα Ζακυνθινα πλοια ποτε στη Κεφαλλονια την στιγμη που ηταν εκει ο ΣΤΡΙΝΤΖΗΣ, πηγαν αφ οτου εφυγε.
Διεκοψε τα δρομολογια αρχικα απο Πορο Κυλληνη, και μετα απο Πατρα Σαμη που ηταν μαλλιστα και μονος με αιτιολογικο της ζημιογονας γραμμης.
Τωρα ζηταει να ελθει στην Ζακυνθο αναμεσα σε τρια καραβια και 9 δρομολογια που εχουν προγραμματισθει οπως καθε χρονο για Ιουλιο και Αυγουστο. Ας υποθεσουμε οτι παιρνει το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ τρια η τεσσερα δρομολογια και εννια η κοινοπραξια ισον δωδεκα.
Σημερα υπαρχουν πεντε δρομολογια και τις περισοτερες φορες δεν γεμιζει ουτε το ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Με μαθηματικη ακριβεια θα παθουν ζημια βεβαια οι Ζακυνθινες εταιρειες, αλλα και η εταιρεια ΣΤΡΙΤΖΗΣ θα μπει μεσα με τα τσαρουχια και τον Οκτωβρη θα πει αντε γεια σας καθιστε εσεις τωρα να βγαλετε τα καστανα απο τη φωτια.
Η πιτα δυστυχως μικρυνε πολυ. Η οικοδομικη δραστηριοτητα στο νησι μας ειναι στο υπο το μηδεν. Ολα εκεινα τα φορτηγα με τα υλικα οικοδομων που ηταν ο κορμος της γραμμης και κραταγαν τις ιισοροπιες περισοτερο τον χειμωνα δεν ταξιδευουν πια και τα Ι.Χ. εχουν μειωθει σε σημαντικο αριθμο.
Που θα βρεθει ολη αυτη η κινηση ωστε να εχουν μια ικανοποιητικη πληροτητα ολα τα δρομολογια δεν γνωριζω.
Εκεινο που γνωριζω ειναι οτι αν νομιζει η εταιρεια ΣΤΡΙΝΤΣΗΣ οτι θα παρει τοση μεριδα ωστε εστω να βγαλει τα εξοδα της, κανει μεγαλο λαθος. Επισης δεν πρεπει κανεις να δινει βαση σε υποσχεσεις απο επιδοξους αποτυχημενους πρακτορες που προσπαθουν να φτιαξουν την κακιστη εικονα τους πρακτορευοντας μια ιστορικη εταιρεια οπως ειναι η ΣΤΙΝΤΖΗΣ.

Appia_1978
12-06-2013, 17:57
Βαγγέλη, το πρόβλημα που έχει η κοινοπραξία στην Κεφαλλονιά, το έφτιαξε δυστυχώς από το τίποτα μόνη της. Όταν έφυγε ο Στρίντζης τον Οκτώβριο, η κοινοπραξία είχε μια χρυσή και μοναδική ευκαιρία να στεριώσει για τα καλά και για πάντα στη συνείδηση όχι μόνο όλων των Κεφαλλονιτών, αλλά και των Θιακών! Λόγω όμως ορισμένων άτυχων χειρισμών που τους έχουμε αναφέρει, δεν τα κατάφερε.
Όταν αλλού θα έπρεπε να προσπαθήσει 100 %, στην Κεφαλλονιά και στο Θιάκι λόγω της έντονης τοπικιστικής συνείδησης των κατοίκων, θα έπρεπε να προσπαθήσει 120, 130 %! Εάν το είχε κάνει, δε θα είχε καμία ελπίδα η Kefalonian ή ο Στρίντζης να στεριώσουν (ξανά) στα νησιά. Δεν τα κατάφερε όμως και τώρα έχουμε γίνει όλοι ένα μεγάλο μπάχαλο και ειλικρινά είμαι πολύ περίεργως ποιος θα τη βγάλει καθαρή το καλοκαίρι που μας έρχεται.

βαγγελις ροκκος
12-06-2013, 18:10
Συμφωνω οτι εγιναν και λαθη, οχι ομως ασυγχωρητα. Το μεγαλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι δεν αγορασε η κοινοπραξια απο κοινου το ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ. Ειναι ενα καραβι που το αγηαπανε οι Κεφαλλονιτες.
Πρεπει ομως να κρατηθουν καποιες ισορροπιες ακριβως γιατι τα πραγματα ειναι μπαχαλο και το μελλον για
ολες τις ακτοπλοικες εταιρειες της Ελλαδας ειναι δυσκολο.
Αληθεια τι εγινε εκεινο το πολυδιαφημισμενο δρομολογιο απο Μεσολλογγι για Σαμη Ιθακη που θα αρχιζε στις 15 Μαιου.

ιθακη
12-06-2013, 20:06
Συμφωνω οτι εγιναν και λαθη, οχι ομως ασυγχωρητα. Το μεγαλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι δεν αγορασε η κοινοπραξια απο κοινου το ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ. Ειναι ενα καραβι που το αγηαπανε οι Κεφαλλονιτες.
Πρεπει ομως να κρατηθουν καποιες ισορροπιες ακριβως γιατι τα πραγματα ειναι μπαχαλο και το μελλον για
ολες τις ακτοπλοικες εταιρειες της Ελλαδας ειναι δυσκολο.
Αληθεια τι εγινε εκεινο το πολυδιαφημισμενο δρομολογιο απο Μεσολλογγι για Σαμη Ιθακη που θα αρχιζε στις 15 Μαιου.

Βαγγέλη, το πολυδιαφιμισμένο δρομολόγιο που λες, κόπηκε....

Και βάση του πρώτου πληθυντικού προσώπου που μιλάς, άρα σαν ένας από τους μετόχους....

Το εχω πει και παλαιοτερα το ξαναλεω και παλι, για οσους Ζακυνθινους η Κεφαλλονιτες προεξοφλουν το τελος της ΑΝΜΕΖ, οτι αυτη η σκεψη ειναι απλα ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ η αλλοιως ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ.
Οι μετοχοι της ΑΝΜΕΖ εχουμε απόδειξει ολα αυτα τα χρονια οτι διαθετουμε αστειρευτες αντοχες, και αντεχουμε στα πολυ δυσκολα και σκληρα.
Το 1991 ξεκινησαμε και τοτε χωρις χρημματα και ολοι μας περιγελουσανε οτι θα μας αγορασουνε για ενα πεντοχιλλιαρο, ομως χρημματα βρεθηκαν και αγορασθηκε το πρωτο εκεινο ταπεινο καραβακι.
Το 1995 καταφεραμε και το αντικαταστησαμε με ενα ποιο νεοτερο και μεγαλυτερο. Ανταξαμε στον ανελεητο πολεμο της τοτε κοινοπραξιας, και τα εξωντωτικα προστιμα του Λιμεναρχειου γιια τους 12 οδηγους, τη στιγμη που τα αλλα πλοια καταπατουσαν προκλητικα το πρωτοκολλο, ενα δε απο αυτα ταξιδευε μονο με την ΕΜΕΤΖΕΡΣΙ με την ανοχη της αρμοδιας αρχης.
Πιστευοντας οτι ποτε δεν θα τα καταφερουμε δεν αντεδρασαν οταν το ΥΕΝ μας προτεινε αδεια για επιβατικο πλοιο μετα απο πεντε χρονια αρνησεις σε δικαια αιτηματα μας, θελοντας προφανως να χρυσωσει το χαπι .
Και τοτε αρχισαν οι ειρωνειες οτι δεν θα βρουμε τα 20 εκατομυρια που χρειαζοταν σαν εγγυηση για τη συμμετοχη στη ΓΕΑΣ για την εγκκριση της αδειας σκοπιμοτητας. Τα χρημματα ομως βρεθηκαν, η αδεια δοθηκε στην ΑΝΜΕΖ και ξεκινησε το δυσκολο εγχειρημα της αγορας πλοιου απο την μακρυνη Ιαπωνια.
Καποιοι ρομαντικοι ξεκινησαν το μακρυνο ταξιδι με δικα τους χρημματα για εισητηρια και εξοδα διαμονηςκαι εφεραν στη Ζακυνθο μια κασετα με διαφορα πλοια μεταξυ των οποιων το σημερινο ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ.
Και παλι εγινε το ακατορθωτο για καποιους. Απο απλους ανθρωπους οδηγους εμπορους επιχειρηματιες συγκεντρωθηκαν οσα χρημματα χρειαστηκαν για να ελθει το πλοιο στην Ελλαδα, και οταν ηλθε ελεγαν οτι δεν θα φτασει ποτε στη Ζακυνθο.
Η πορεια της εταιρειας απο κει και περα ειναι γνωστη. Τα υπολοιπα περι κοινοπραξιας Τυρογαλα Στριντζη και περι πωλησης του ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ στον Τυρογαλα ειναι ψιθυροι με σκοπο να διαταραξουν τις σχεσεις Τυρογαλα ΑΝΜΕΖ οι οποιες ειναι σε αριστη κατασταση.
Βεβαιως οικονομικα προβληματα υπαρχουν, οι διοικουντες ομως μεχρι σημερα απεδειξαν οτι ενεργουν κατα το δοκουν, και το πιστευω αυτων και ολων των μετοχων ειναι οτι δεν νοειται ΑΝΜΕΖ χωρις το ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ.
Για τη γραμμη της Κεφαλλονιας γνωριζω οτι η εταιρεια ΣΤΡΙΝΤΖΗΣ μεχρι σημερα την εγκατελειψε τρεις φορες. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ η Ζακυνθινη κοινοπραξια καλυψε τις γραμμες της Κεφαλλονιας, χωρις να αφησει ποτε κανενα κενο πραγμα που δυστυχως οι ταξιδιωτες της Κεφαλλονιας δεν το ανεγνωρησαν. Δεν πηγαν τα Ζακυνθινα πλοια ποτε στη Κεφαλλονια την στιγμη που ηταν εκει ο ΣΤΡΙΝΤΖΗΣ, πηγαν αφ οτου εφυγε.
Διεκοψε τα δρομολογια αρχικα απο Πορο Κυλληνη, και μετα απο Πατρα Σαμη που ηταν μαλλιστα και μονος με αιτιολογικο της ζημιογονας γραμμης.
Τωρα ζηταει να ελθει στην Ζακυνθο αναμεσα σε τρια καραβια και 9 δρομολογια που εχουν προγραμματισθει οπως καθε χρονο για Ιουλιο και Αυγουστο. Ας υποθεσουμε οτι παιρνει το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ τρια η τεσσερα δρομολογια και εννια η κοινοπραξια ισον δωδεκα.
Σημερα υπαρχουν πεντε δρομολογια και τις περισοτερες φορες δεν γεμιζει ουτε το ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Με μαθηματικη ακριβεια θα παθουν ζημια βεβαια οι Ζακυνθινες εταιρειες, αλλα και η εταιρεια ΣΤΡΙΤΖΗΣ θα μπει μεσα με τα τσαρουχια και τον Οκτωβρη θα πει αντε γεια σας καθιστε εσεις τωρα να βγαλετε τα καστανα απο τη φωτια.
Η πιτα δυστυχως μικρυνε πολυ. Η οικοδομικη δραστηριοτητα στο νησι μας ειναι στο υπο το μηδεν. Ολα εκεινα τα φορτηγα με τα υλικα οικοδομων που ηταν ο κορμος της γραμμης και κραταγαν τις ιισοροπιες περισοτερο τον χειμωνα δεν ταξιδευουν πια και τα Ι.Χ. εχουν μειωθει σε σημαντικο αριθμο.
Που θα βρεθει ολη αυτη η κινηση ωστε να εχουν μια ικανοποιητικη πληροτητα ολα τα δρομολογια δεν γνωριζω.
Εκεινο που γνωριζω ειναι οτι αν νομιζει η εταιρεια ΣΤΡΙΝΤΣΗΣ οτι θα παρει τοση μεριδα ωστε εστω να βγαλει τα εξοδα της, κανει μεγαλο λαθος. Επισης δεν πρεπει κανεις να δινει βαση σε υποσχεσεις απο επιδοξους αποτυχημενους πρακτορες που προσπαθουν να φτιαξουν την κακιστη εικονα τους πρακτορευοντας μια ιστορικη εταιρεια οπως ειναι η ΣΤΙΝΤΖΗΣ.
θέλω να σε ρωτήσω, μπορείτε να αποχωρήσετε εν μέσο της ετήσιας δρομολόγησης που σας έχει εγκριθεί????
Επίσης, αν αποχωρήσετε από την γραμμή της Πάτρας, για να ενισχύσετε την παρουσία σας στο Ζάντε, είναι σαν να λέτε στο Επτάνησος, μην πατήσεις εδώ και πήγαινε εκεί που σου αφήσαμε κενό χώρο....Από την άλλη μήπως είναι ποιό λογικό αφού φάγατε το λούκι του χειμώνα, να συνεχίσετε να πάρετε και το φιλετάκι του καλοκαιριού, και να αποχωρίσετε μετά την λήξη της σύμβασή σας, που και τότε πάλι θα θέλουν οι άλλοι 2 να έρθουν στην Πάτρα??? Γιατί είναι δεδομένο πως το Κεφαλονιά δεν μπορεί, την στιγμή που έχει εγκεκριμένα δρομολόγια μέχρι Οκτώβρη, να έρθει στην Πάτρα είναι σαν να θέλετε να αποφύγετε απλά την παρουσία του Στρίτζη στον χώρο σας..... Βέβαια εγώ προσωπικά αυτά περί κοινοπραξίας Τυρογαλά-Στρίτζη τα έχω ακούσει εδώ και μισό χρόνο

Φιλικά τελείως είναι οι ερωτήσεις μου

βαγγελις ροκκος
12-06-2013, 20:42
Φιλε μου μετοχος μεν, δεν ανηκω στο Δ.σ. δε, αυτο παιρνει τις αποφασεις. Ολα αυτα που γραφεις πιστευω οτι ειναι μεσα στο παιχνιδι.
Επισης πιστευω οτι ειναι αδικο απο τη μια ο Στριντζης να λεει οτι εγκαταλειπει τη γραμμη που χρονια εκμεταλευοταν και οτι πουλαει τα καραβια και απο την αλλη να ανακαλει και να θελει να ελθει σε μια γραμμη που στ ο κατω κατω υπερεξυπηρετειται, δεν υπαρχει κανενα κενο, τα πλοια ειναι επαρκη και δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.
Μπορει να το κανει ως αντιπερισπασμο για την αποχωρηση απο τη γραμμη της Σαμης.
Οσο για το Τυρογαλας Στριντζης ενταξει ακουγεται, απο καποιους που θελουν να σπειρουν ζιζανια και διχονοια αναμεσα στην ΑΝΜΕΖ και τον Τυρογαλα, δεν υπαρχει ομως τετοιο θεμα.

βαγγελις ροκκος
12-06-2013, 20:43
Επισης δεν υπαρχει θεμα πωλησης του ΙΟΝΙΣ.

ιθακη
18-06-2013, 18:22
Σύμφωνα με όσα μαθαίνω μέχρι αυτή την στιγμή, οι κοινοπραξία παραμένει στην γραμμή Ιθάκης- Σάμης- Πάτρας (που αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν έγινε δεκτή η αίτηση του Επτάνησος στην γραμμή Κυλλήνης- Ζάντε)


we love Ionis, κάργααααα!!!!!!!!

Appia_1978
18-06-2013, 23:44
Και με το Επτάνησος τι θα γίνει, Γιώργο;

ιθακη
19-06-2013, 01:26
Ποιός ξέρει Μάρκο.... η βδομάδα θα δείξει.....

ιθακη
07-07-2013, 00:22
Και μετά από 9 χρόνια παρά 23 μέρες το Διονύσιος Σολωμός θα ξανά έρθει στο δρομολόγιο της Πάτρας....

http://ionianpress.gr/news/local-news/social/13002-2013-07-06-10-54-04

θα κάνει διπλά δρομολόγια από τις 19/07 (εγώ είχα ενημέρωση ότι η τράμπα θα γινόταν 17/07, κοντά πέσαμε...) με μεσιμεριανή προσέγγιση στον Πίσω Αετό και βραδυνή με διανυχτέρευση στο Βαθύ

Πραγματικά θέλω να δώ τα μούτρα από τους γκαούτσαλους τους συμπατριώτες μου και τους Κεφαλονίτες, που με περίσσια στεναχώρια είχαν βγεί και δήθεν στεναχωριόντουσαν που δεν πήρε έγκριση το επτάνησος και έλεγαν μάλιστα ότι η κοινοπραξία τους/ μας αμελεί με το 1 δρομολόγιο.... Τότε εγώ είχα γίνει ο κακός που τους θύμησα πως ο Στρίτζης τους εγκατέλειψε σε μία νύχτα χωρίς ενημέρωση, και πως η κοινοπραξία θα στηρίξει όπως έκανε από την πρώτη μέρα, και όπως εννοείτε έκανε το Πάσχα βάζοντας το Σταρ για τα διπλά με την μεγάλη κίνηση....

ithakos
07-07-2013, 02:25
Ευχάριστα τα νέα....πολύ ωραία...

Appia_1978
07-07-2013, 14:51
Γιώργο, συμφωνώ κατά ... 99 % με σένα ;)

Προσωπικά πιστεύω, πως θα πρέπει να υπάρχουν διπλα, έστω και μερικές μέρες της εβδομάδας μόνο, και την υπόλοιπη περίοδο, όχι μόνο Πάσχα και κατακαλόκαιρο. Μη μου πεις ότι είσαστε ευχαριστημένοι με ένα δρομολόγιο την άνοιξη ή φθινόπωρο;

cptvlg
08-07-2013, 19:20
H εξυπηρέτηση της Κοινοπραξίας είναι τραγική.
Από τα λιγοστά δρομολόγια έως το ότι δεν υπάρχει κανένας σχεδιασμός.
Ούτε τα ΚΤΕΛ μπορούν να προγραμματίσουν τα δρομολόγιά τους με τις συχνές αλλαγές, ούτε οι επισκέπτες από το εξωτερικό για να προγραμματίσουν τις διακοπές τους. Αν είναι δυνατόν, τα δρομολόγια να αλλάζουν τόσο συχνά και χωρίς πρόγραμμα.
Τραγικότατη εξυπηρέτηση.
Το ότι έφυγε η οικογένεια Στρίντζη από τη γραμμή όπως έφυγε το Νοέμβριο, δε σημαίνει ότι είναι το μέτρο σύγκρισης. Η επαρκής και ποιοτική παρουσία του τόσα χρόνια πρέπει να είναι το μέτρο σύγκρισης. Και προσωπικά, μακάρι η Ιθάκη να έχει (από οποιονδήποτε δραστηριοποιηθεί) την κάλυψη και την ασφάλεια που παρείχαν οι Στριντζαιοι. Το "λάθος" του Νοεμβρίου - λόγω των ειδικών συνθηκών και των εσωτερικών προβλημάτων- δε μπορεί να διαγράψει την πολύχρονη σταθερή και ποιοτική παρουσία

ιθακη
08-07-2013, 23:01
Φίλε cptvlg μη τρελαθώ τώρα, κάθε εταιρία ας λύσει τα προβλήματά της με σωστό τρόπο, και όχι επιδεί ήθελαν να κάνουν κάποια πράματα να την κάνουν αλά πλάγια χωρίς ενημέρωση... και καλά εσείς στην Κεφαλλονιά έχετε και τον Πόρο να εξυπηρετιθήτε....Εγώ αν ήμουν μόνιμος Θιακός, και όχι Θιακο-Αθηναίος, τι θα έκανα???? θα πήγαινα κολυμπόντα??? ή μήπως με την Ληξουριώτικη παντόφλα που δεν ξέρω πως βγάζει χειμερινά δρομολόγια????

Και επιδή και με την τότε εταιρεία είχα επαφές, αλλά και τώρα με την κοινοπραξία, αυτό που υσχιρίζονταν τότε ότι δεν βγαίνουν οικονομικά τον χειμώνα, με τα πλοία μεγέθους Κεφαλονιά-Επτάνησος είναι αλήθεια, αλλά εμένα δεν με νοιάζει, ας αγόραζαν ποιό μικρα βαπόρια να είναι ποιό ευέλικτοι...

Και το λέω εγώ, ένας από τους μεγαλύτερους λάτρεις του Κεφαλονιά, ακόμα και σήμερα (το πλοίο σαν λαμαρίνα εννοώ), και το έχω αποδείξει...

Appia_1978
08-07-2013, 23:44
Ρε Γιώργο μου, αφού συμφωνούμε όλοι μας :) Το ίδιο πράγμα λέμε.
Απλώς, πιστεύω πως πρέπει να γίνεται σύγκριση πάντα με το καλύτερο και αυτό να προσπαθούμε να φτάσουμε. Απαράδεκτοι οι Στριντζαίοι τα τελευταία 2-3 χρόνια. Κανένας αντίλογος!!! Αλλά, πρέπει για αυτό τώρα να είμαστε ευχαριστημένοι με ένα δρομολόγο την ημέρα (εκτός καλοκαιριού);
Και κάτι άλλο. Τουλάχιστον τη μισή Κεφαλλονιά δε τη βολεύει ο Πόρος. Αναγκαστικά πηγαίνουν από εκεί, όπως και εσείς κάπου κάπου αναγκαστικά πηγαίνεται με την παντόφλα. Να το αποδεχτούμε; Γιατί;

ιθακη
08-07-2013, 23:58
Μάρκο, έχεις απόλυτο δίκιο και εννοείτε πως εμείς συμφωνούμε στο ότι την μισή Κεφαλλονιά, όπως κι εμάς, δεν μας βολεύει ο Πόρος, το έχουμε συζητήσει και με άλλον έναν συμπατριώτη φίλο μας....

Απλά από κουβέντες που κάναμε και παλαιότερα με άτομα της τότε εταιρίας, και οι ίδιοι πίστευάν πως τα διπλά δρομολόγια του χειμώνα τις μέρες Τρίτη- Τετάρτη-Πέμπτη-Σάββατο ήταν παντελός άχρηστα και πάντα έψαχναν μια αφορμή για να τα κόψουν... Τώρα, αν ποτέ γυρίσουν οι μπλέ, την βρίκαν......

Appia_1978
09-07-2013, 12:07
Γιώργο, πιστεύω πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον ακόμη μελλοντικά η γραμμή. Εδώ είμαστε και θα τα βλέπουμε και σχολιάζουμε :) Καλά να περνάς στο όμορφο Θιάκι!

ιθακη
09-07-2013, 15:17
Ποιό Θιάκι, αγόρι μου, στην πρωτεύουσα είμαι, περιστασιακή βόλτα γεμίσματος μπαταριών ήταν αυτό.... Αν ήμουν στο νησί δεν θα σε είχα πάρει να βρεθούμε....!!!!!!!

trelaras
09-07-2013, 15:32
Ποιό Θιάκι, αγόρι μου, στην πρωτεύουσα είμαι, περιστασιακή βόλτα γεμίσματος μπαταριών ήταν αυτό.... Αν ήμουν στο νησί δεν θα σε είχα πάρει να βρεθούμε....!!!!!!!

Κανονιστε να πιουμε κανα καφε τον Αυγουστο!!!!

κοιταχξτε να μου ματιασετε το μκρο...:excitement:

Appia_1978
09-07-2013, 22:45
Γιώργο, Γιώργο, εάν ήμουν στην Κεφαλλονιά, δε θα σε είχα πάρει εγώ με τη σειρά μου να βρεθούμε; ;)
Πάνω είμαι ακόμη ...
Φάνη, βεβαίως, από μέσα Αυγούστου ελπίζω να είμαστε όλοι κάτω.

βαγγελις ροκκος
10-07-2013, 11:15
Σαν μισος Κεφαλλονιτης, εχω γεννηθει στη Ζακυνθο , αλλα οι γονεις μου ηταν απο την Ασο, εχω μια απορια. Γιατι ολο το χειμωνα η κινηση απο τη Πατρα προς Σαμη και Ιθακη ηταν αποκαρδιωτικη ωστε να μη βγαινουν τα ΙΟΝΙΣ και ΚΑΛΒΟΣ, πλοια πολυ πιο οικονομικα στα καυσιμα τουλλαχιστον σε σχεση με τα ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ και ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ, τα οποια χωρις αμφιβολια ειναι πολυ αξιολογα πλοια.
Μηπως η εταιρεια Στριντζη αντι της ευκολης λυσης της επανειλημενης εγκαταλειψης της γραμμης,. επρεπε να μελετησει καποιες αλλες πιο συμφερουσες λυσεις, ωστε να μη γυριζει την πλατη συνεχως σε ολο το
επιβατικο κοινο που την στηρηξε και ακομα παρ ολα ταυτα τη στηριζει.

cptvlg
12-07-2013, 14:09
@Ιθάκη

Δεδομένο ότι η αποδρομολόγηση τον Νοέμβριο δεν ήταν σωστή λύση.
Δεδομένο ότι υπήρχαν εσωτερικά προβλήματα και διαφωνίες στην εταιρεία, με αποτέλεσμα την απόφαση αυτή
Δεδομένο ότι ήταν έως προγραμματισμένη η διάδοχη κατάσταση με την αποχώρηση των Στριντζαίων
Δεδομένο ότι η αποχώρηση δεν ήταν κεραυνός εν αιθρία. Ήταν γνωστή από το περσινό καλοκαίρι. Η βλάβη στο Επτάνησος την σιγούρεψε ίσως
Δεδομένο ότι υπάρχει ραγδαία μείωση του μεταφορικού εργου, συνέπεια και της τεράστιας μείωσης της οικοδομικής δραστηριότητας.

Από την άλλη:
Δεδομένη η επαρκής αλλά και ποιοτική κάλυψη για χρόνια της Ιθάκης από τους Στριντζαίους. Το διπλό δρομολόγιο χειμώνα - καλοκαίρι καθημερινά δεν υπάρχει σε άλλο νησί ανάλογου μεγέθους και απόστασης από το κεντρικό λιμάνι
Δεομένο ότι σηκωνόταν το καράβι με άσχημους καιρούς για να μεταφέρει έκτακτα περιστατικά (από ιατρικά έως τα συνεργεία της ΔΕΗ π.χ.)
Δεδομένο ότι παρείχε η διανυκτερεύση στο Βαθύ του πλοίου, την αίσθηση ασφάλειας στον ντόπιο Θιακό ή μόνιμό κάτοικό
Δεδομένο ότι η παρουσία του Κεφαλονιά επί 20 περίπου χρόνια ήταν σημαντική αναβάθμιση της γραμμής
Δεδομένο ότι δεν άφησε ποτέ, ούτε για την ακινησία του πλοίου, τη γραμμή χωρίς κάλυψη

Η κοινοπραξία μέχρι τώρα είναι ανεπαρκέστατη. Οκ κάλυψε τη γραμμή το Νοέμβριο. Αλλά εκεί και αν υπάρχουν διαφωνίες και αντιπαραθέσεις εσωτερικά. Και εσφαλμένη νοοτροπία. Είχαν μια τεράστια ευκαιρία να καθιερωθούν στη γραμμή και την έχασαν ανεπιστρεπτί. Και προβλέπω την οριστική του αποχώρηση από 01/11. Είναι α π α ρ ά δ ε κ τ ο να μην είναι γνωστά και σίγουρα τα δρομολόγια, έγκαιρα. Δε μπορεί να γίνει κανένας προγραμματισμός διακοπών, σε ένα καλοκαίρι που αναμένεται να γίνει ρεκός αφίξεων σε Κεφαλονιά και Ιθάκη (από το εξωτερικό). Αν μιλήσεις με ξενοδόχους κ.λ.π. θα δεις ότι έχουν χάσει κόσμο από αυτό.

Δε θεωρώ ότι η κοινοπραξία έπρεπε να έχει διπλά δρομολόγια καθημερινά το χειμώνα για να καλύψει επάξια τη γραμμή. Αρκούσε το διπλό Παρασκευή - Κυριακή και ίσως μια μέρα ακόμα. Αρκούσε το να ανακοινώνει έγκαρια τα δρομολόγια και να είναι συνεπής σε ότι ανακοινώνει. Αρκούσε το να μην κάνει αίτηση αποδρομολόγησης, ενώ ο κ. Βασιλαρας διατυμπάνιζε ότι ήρθαν για να μείνουν.

Η νοοτροπία της κοινπραξίας έσπρωξε πολύ κόσμο στην Kefalonian για όσους ταξιδεύουν για Κεφαλονιά. Για το Θιάκι είναι βέβαια η μόνη ουσιαστικά επιλογή. Μπορώ να λέω ότι ήρθαν το Νοέμβριο όταν έφυγαν οι Στριντζαίοι, αλλά είναι το μόνο καλό.



(Δεν είμαι από Κεφαλονιά. Με το Θιάκι έχω επαφές...)

ιθακη
12-07-2013, 22:00
Φίλε Βαγγέλη, δεν είμαι αντίθετος σε αυτά που λές, αλλά


@Ιθάκη

Από την άλλη:
Δεδομένη η επαρκής αλλά και ποιοτική κάλυψη για χρόνια της Ιθάκης από τους Στριντζαίους. Το διπλό δρομολόγιο χειμώνα - καλοκαίρι καθημερινά δεν υπάρχει σε άλλο νησί ανάλογου μεγέθους και απόστασης από το κεντρικό λιμάνι- το αναγνωρίζω αυτό, πρώτος το είπα, και ίσως ήταν το πρώτο πράμα που έπρεπε να κοιτάξουν να κόψουν, όταν κάποιες Τρίτες έβλεπα είτε το Κεφαλονιά είτε το Επτάνησος να μεταφέρουν στο απογευματινό 30-35 ΙΧ.... Με αυτά όμως τα δυό μικρά τις κοινοπραξία κουτσά στραβά βγαίνουν
Δεομένο ότι σηκωνόταν το καράβι με άσχημους καιρούς για να μεταφέρει έκτακτα περιστατικά (από ιατρικά έως τα συνεργεία της ΔΕΗ π.χ.)- το ίδιο έκανε και το Ιονίς μέχρι σήμερα, Από 11-01 μέχρι χθές που έκανε την τράμπα, έκανε 10 μεταγωγές ασθενών
Δεδομένο ότι παρείχε η διανυκτερεύση στο Βαθύ του πλοίου, την αίσθηση ασφάλειας στον ντόπιο Θιακό ή μόνιμό κάτοικό- το οποίο ο ίδιος ο Στρίτζης ζήτησε να το αλλάξει, και το ίδιο ακολούθησε η κοινοπραξία γιατί έτσι το βρήκε, παρά του ότι η μπλέ μεριά της κονοπραξίας ήταν αντίθετη και ήθελε το πλοίο να προσεγγίζε Βαθύ και να διανυχτερεύει εκεί.
Δεδομένο ότι η παρουσία του Κεφαλονιά επί 20 περίπου χρόνια ήταν σημαντική αναβάθμιση της γραμμής- ήταν πριν 18 χρόνια, συμφωνώ, αλλά δεν μου λέει κάτι αυτό. Και το Ιονίς τότε που ήρθε αναβάθμηση ήταν έναντι του Αίνου, του Αγίου και των άλλων της εποχή
Δεδομένο ότι δεν άφησε ποτέ, ούτε για την ακινησία του πλοίου, τη γραμμή χωρίς κάλυψη- αν δεν το έκανε αυτό ο Στρίτζης, που είχε μόνο 2 βαπόρια, πιστεύεις ότι θα το κάνει η κοινοπραξία που έχει 5?????

Η κοινοπραξία μέχρι τώρα είναι ανεπαρκέστατη. - σε τι ακριβώς δεν σε καλύπτει η κοινοπραξία, στο ότι αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν έχει περασμένα τα δρομολόγια μετά τις 25-08???????
Δε θεωρώ ότι η κοινοπραξία έπρεπε να έχει διπλά δρομολόγια καθημερινά το χειμώνα για να καλύψει επάξια τη γραμμή. Αρκούσε το διπλό Παρασκευή - Κυριακή και ίσως μια μέρα ακόμα. Αρκούσε το να ανακοινώνει έγκαρια τα δρομολόγια και να είναι συνεπής σε ότι ανακοινώνει.- είναι συνεπέστατη μέχρι σήμερα στις κινήσεις της. Αρκούσε το να μην κάνει αίτηση αποδρομολόγησης, ενώ ο κ. Βασιλαρας διατυμπάνιζε ότι ήρθαν για να μείνουν.- και θα μείνουν.....

Η νοοτροπία της κοινπραξίας έσπρωξε πολύ κόσμο στην Kefalonian για όσους ταξιδεύουν για Κεφαλονιά.- αυτοί που σήμερα ταξιδεύουν με την Kefallonian, τότε γιατί δεν στίρηξαν τον στρίτζη και αποχώρησε από Πόρο.....και στον Πόρο οι κοινοπραξία δεν άλλαξε κάτι, όπως ήταν έτσι είναι. Στην κεντρική και βόρειο Κεφαλονιά δεν ασχοληθήκαν ποτές με την κοινοπραξία που ήταν στον Πόρο, μιας και μόνο ην Πάτρα τουε βόλευε.... Για το Θιάκι είναι βέβαια η μόνη ουσιαστικά επιλογή. Μπορώ να λέω ότι ήρθαν το Νοέμβριο όταν έφυγαν οι Στριντζαίοι, αλλά είναι το μόνο καλό.



(Δεν είμαι από Κεφαλονιά. Με το Θιάκι έχω επαφές...)

βαγγελις ροκκος
13-07-2013, 11:37
Φιλε μου ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες, και αυτο σημαινει υγιης διαλογος. Απλα υπενθυμιζω οτι μεχρι σημερα η γραμμη γενικα της Κεφαλλονιας εχει εγκαταλειφθει απο τη εν λογω εταιρεια τρεις φορες.
Επισης θα μας λειψει πολυ η απουσια του ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ μεσα στο κατακαλοκαιρο, γιαυτο δε κοπτομαι υπερ της παρουσιας των Ζακυνθινων πλοιων στη Κεφαλλονια, αλλα μερικα πραγματα αποτελουν γεγονοτα και πρεπαι να λεγονται. Αλλωστε η κοινοπραξια παραιτηθηκε απο τη γραμμη Πατρα Σαμη, αλλα καποια αλλα Κεφαλλονιτικα συμφεροντα αντεδρασαν και δεν ηθελαν τον Στριντζη πισω στη Κεφαλλονια.

ιθακη
13-07-2013, 17:19
Βαγγέλη, απόλυτα σωστά αυτα που γράφεις. Το ξέρουμε πως η απουσία του ποιητή από το Ζαντε είναι μεγάλη αλλά εσείς έχετε και το αστέρι σας. Επίσης την τριπλή εγκατάλειψη στα λαϊκά το λένε "μια του κλέφτη, δύο του κλέφτη, τρεις και την κακή του ώρα" (το κλέφτης το λέω τέλειος απλά, μιας και η παλιά εταιρεία δεν έχει κάνει κάτι "κακό". ) Στο θέμα της παραίτησής πόυ δηλώσατε, εγώ και πολύ άλλοι είμασταν κατά, γιατί φάγατε το λούκι του χειμώνα, και τώρα την εποχή του ρεφαρίσματος να ενδώσετε στον άνανδρο εκβιασμό, είναι αμαρτία. Έτσι κι αλλιώς δεν θα έμπαιναν στη Ζάκυνθο,μιας και η γραμμή υπερκαλληπτεται

GameManiacGR
14-07-2013, 13:40
Φίλε cptvlg που την είδες την ασυνέπεια και τις συχνές αλλαγές δρομολογίων στην Πάτρα (αν εξαιρέσεις την ιστορία με τον Πόρο τον Ιανουάριο);;Γιατι εγώ από 2/11 μέχρι σήμερα πάντα στις 13.30 φεύγω απ την Πάτρα και στις 08.30 από την Σάμη (κάνω ένα κυκλικό ταξίδι την εβδομάδα στη γραμμή).Μόνο στις εορταστικές περιόδους (πάσχα και νομίζω και τα χριστούγεννα) τροποποιήθηκαν λίγο οι ώρες έτσι ώστε να βγαίνουν τα διπλά δρομολόγια.

βαγγελις ροκκος
14-07-2013, 18:39
Εχουμε βεβαια το ΑΣΤΕΡΙ μας, αλλα το ΚΟΥΚΛΙ αφηνει αυτοκινητα συνεχως εξω, πραγμα που ο Ποιητης δεν θα εκανε.
Για τις ανωμαλιες τον Ιανουαριο στη γραμμη του Πορου ευθυνεται αποκλειστικα η δρομολογηση του ΖΑΚΥΝΘΟΣ Ι που δηθεν δεν μπορουσε να μπει στο λιμανι του Πορου επειδη ηταν μεσα το ΙΟΝΙΣ. Μηπως ο πλοιαρχος του πρεπει να δει το βιντεο με την προσεγγιση του ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ ΚΟΡΑΗΣ στην Κιμωλο.

cptvlg
23-07-2013, 20:04
@Ιθάκη

>> Το διπλό δρομολόγιο … … κεντρικό λιμάνι- το αναγνωρίζω αυτό, πρώτος το είπα, και ίσως ήταν το πρώτο πράμα που έπρεπε να κοιτάξουν να κόψουν, όταν κάποιες Τρίτες έβλεπα είτε το Κεφαλονιά είτε το Επτάνησος να μεταφέρουν στο απογευματινό 30-35 ΙΧ.... Με αυτά όμως τα δυό μικρά τις κοινοπραξία κουτσά στραβά βγαίνουν

Αν βγαίνουν, τότε γιατί έλεγαν ότι μπήκαν μέσα τόσο πολύ οι Ζακυνθινοί φέτος το χειμώνα;

>> …. ότι σηκωνόταν το καράβι με άσχημους καιρούς ….. συνεργεία της ΔΕΗ π.χ.)- το ίδιο έκανε και το Ιονίς μέχρι σήμερα, Από 11-01 μέχρι χθές που έκανε την τράμπα, έκανε 10 μεταγωγές ασθενών


Δεν ήξερα ότι έχουν συμβεί τόσες μεταγωγές από το Ιονίς. Μπράβο τους σε κάθε περίπτωση.


>> …. παρείχε η διανυκτερεύση στο Βαθύ ……. κάτοικό- το οποίο ο ίδιος ο Στρίτζης ζήτησε να το αλλάξει, και το ίδιο ακολούθησε η κοινοπραξία γιατί έτσι το βρήκε, παρά του ότι η μπλέ μεριά της κονοπραξίας ήταν αντίθετη και ήθελε το πλοίο να προσεγγίζε Βαθύ και να διανυχτερεύει εκεί.



Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το αίτημα έγινε από το Δήμαρχο της Ιθάκης, για λόγους που φαντάζομαι θα γνωρίζεις….

>> Δεδομένο ότι η παρουσία του Κεφαλονιά επί 20 περίπου χρόνια ήταν σημαντική αναβάθμιση της γραμμής- ήταν πριν 18 χρόνια, συμφωνώ, αλλά δεν μου λέει κάτι αυτό. Και το Ιονίς τότε που ήρθε αναβάθμηση ήταν έναντι του Αίνου, του Αγίου και των άλλων της εποχή


Δεν είναι το ίδιο. Το Ιονίς δεν έμεινε στη γραμμή, δεν την εξυπηρέτησε με συνέπεια, πολυτέλεια και ταχύτητα για 18 χρόνια.

>> Δεδομένο ότι δεν άφησε ποτέ, ούτε για την ακινησία του πλοίου, τη γραμμή χωρίς κάλυψη- αν δεν το έκανε αυτό ο Στρίτζης, που είχε μόνο 2 βαπόρια, πιστεύεις ότι θα το κάνει η κοινοπραξία που έχει 5?????


Να σου πω απλώς ότι η κοινοπραξία ήδη έχει αιτηθεί την αποδρομολόγηση των πλοίων της, η οποία για τυπικούς λόγους δεν έγινε δεκτή. Για τα υπόλοιπα, «ραντεβού το Νοέμβρη»…

>> Η κοινοπραξία μέχρι τώρα είναι ανεπαρκέστατη. - σε τι ακριβώς δεν σε καλύπτει η κοινοπραξία, στο ότι αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν έχει περασμένα τα δρομολόγια μετά τις 25-08???????


Τι να πρωτοπώ για την ανεπαρκή κάλυψη; Να σου πω ότι η Ιθάκη έσβησε από το χάρτη ως προορισμός του τριημέρου; Να σου πω ότι έχουν γίνει πάμπολλες ακυρώσεις από το εξωτερικό γιατί τα δρομολόγια δεν ήταν ούτε γνωστά ούτε επαρκή; Να σου πω ότι όταν μια εταιρεία αιτείται αποδρομολόγηση των πλοίων της, εν μέσω της σαιζόν χάνει κάθε αξιοπιστία;

>> Αρκούσε το να ανακοινώνει έγκαρια τα δρομολόγια και να είναι συνεπής σε ότι ανακοινώνει.- είναι συνεπέστατη μέχρι σήμερα στις κινήσεις της. Αρκούσε το να μην κάνει αίτηση αποδρομολόγησης, ενώ ο κ. Βασιλαρας διατυμπάνιζε ότι ήρθαν για να μείνουν.- και θα μείνουν.....


Αλήθεια θα μείνουν; Τότε γιατί αιτήθηκαν την αποδρομολόγηση; Η οποία επαναλαμβάνω για τυπικούς λόγους απορρίφθηκε επίσημα (αλλά κατόπιν πολλών και πολιτικών πιέσεων παρασκηνιακά. Με ελεγχόμενη στάση πολλών, από Περιφέρεια έως Δήμους…)
Συνεπέστατη; Εμένα πιο πολύ μου δίνει την εντύπωση ότι δεν γνωρίζει η δεξιά τι ποιεί η αριστερά… Ένα παράδειγμα: όλη το χειμώνα και ειδικότερα μετά την έναρξη των δρομολογίων του Κεφαλονιά, έλεγαν ότι το καλοκαίρι θα έχει διπλά καθημερινά δρομολόγια. Εκτός αν καλοκαίρι είναι μόνο ο ένας μήνας. Δεύτερο παράδειγμα: μέχρι πριν λίγο καιρό, στο site τους τα δρομολόγια που είχαν περασμένα για τον Αύγουστο δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που εκτελούν τώρα…

>> Η νοοτροπία της κοινοπραξίας έσπρωξε πολύ κόσμο στην Kefalonian για όσους ταξιδεύουν για Κεφαλονιά.- αυτοί που σήμερα ταξιδεύουν με την Kefallonian, τότε γιατί δεν στίρηξαν τον στρίτζη και αποχώρησε από Πόρο.....και στον Πόρο οι κοινοπραξία δεν άλλαξε κάτι, όπως ήταν έτσι είναι. Στην κεντρική και βόρειο Κεφαλονιά δεν ασχοληθήκαν ποτές με την κοινοπραξία που ήταν στον Πόρο, μιας και μόνο ην Πάτρα τουε βόλευε....

Ο λόγος που ο Στρίντζης αποχώρησε από τον Πόρο δεν είναι σε καμία περίπτωση ότι δεν στηρίχθηκε από τους Κεφαλλονίτες. Η μείωση του μεταφορικού έργου είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας, τα λάθη στους χειρισμούς σε θέματα εκτός ακτοπλοΐας των μετόχων και η γενικότερη κατάσταση της ελληνικής οικονομίας, αποτελούν λόγους. Δεν έχασε μερίδιο από την Κοινοπραξία.

@GameManiacGr

Που είδες να λέω για συχνές αλλαγές δρομολογίων; Οι αλλαγές έχουν να κάνουν με τις ανακοινώσεις των καλοκαιρινών δρομολογίων, ποια θα είναι αυτά και από πότε θα ισχύουν. Είπα πουθενά ότι το χειμώνα άλλαζαν συχναά δρομολόγια;;

@βαγγελις ροκκος (http://www.nautilia.gr/forum/member.php?7719-%CE%B2%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%82-%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CF%82)
Αγαπητέ Βαγγέλη, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου θυμίσεις ποιες είναι οι τρεις φορές που η Γραμμές Επτανήσου εγκατέλειψαν τη γραμμή της Ιθάκης.


(Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά δεν μπαίνω πολύ συχνά..)

βαγγελις ροκκος
24-07-2013, 15:21
Milo gia tis dyo apoxoriseis apo ti grammi Kilinis Porou kai ti teleutea apo ti grammi Patra Sami Ithaki.

cptvlg
24-07-2013, 15:41
Milo gia tis dyo apoxoriseis apo ti grammi Kilinis Porou kai ti teleutea apo ti grammi Patra Sami Ithaki.


Απλα υπενθυμιζω οτι μεχρι σημερα η γραμμη γενικα της Κεφαλλονιας εχει εγκαταλειφθει απο τη εν λογω εταιρεια τρεις φορες.


Δεν νομίζω ότι αυτό έλεγε το αρχικό σου ποστ. Στο δια ταύτα: Η εταιρεία αποχώρησε μία φορά από την Κεφαλονιά και την Ιθάκη και όχι τρεις. Και επειδή στο thread αυτό μιλάμε για τη γραμμή Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη, καλό είναι να μη δημιουργούμε εντυπώσεις..

ιθακη
24-07-2013, 20:12
Λοιπόν επειδή τρείς ήταν οι αποχωρίσεις της Στρίτζης από τις γραμμές της κεφαλονιάς, τις οποίες και τις τρείς οι κοινοπραξία τις κάλυψε αμμέσως, και επειδή εδώ λοιπόν μιλάμε μόνο για την γραμμή της Πάτρας, θα προτιμούσα η κάθε Στρίτης να καθόταν να φάει και τον χειμώνα μπαίνοντας μέσα οικονομικά, και κατά την διάρκεια αυτής της χασούρας να κοιτούσε να πουλήσει το Κεφαλονιά, και όχι να λέει ότι δεν βγαίνει, να αναγκάζετε να αποχωρήσει, και όταν επιτέλους πουλάει το κεφαλονιά, να ζητάει εδώ και τώρα να μπεί στην γραμμή....Αυτό που εγώ δεν μπορώ να δεχθώ με τίποτα, είναι πως θέλει να γυρίσει στην γραμμή που εγκατέλειψε προφασιζόμενη ότι δεν ήταν κερδοφόρα, με το ίδιο πλοίο που δεν έβγαζε τα λεφτά του, με το ίδιο μειωμένο μεταφορικό έργο.... αφού πριν 9 μήνες δεν έβγαινε, τώρα τι άλλαξε και θα βγαίνει?????Αν ήμουν εγώ ο υπουργός, πολύ απλά θα είχε φάει διπλό άκυρο χωρίς δεύτερη κουβέντα με την απάντηση πως και οι δύο γραμμές που περιστασιακά θέλει να βάλει πλοίο, υπερκαλύπτοντε... Θα το συζητούσα για ετήσια δρομολόγηση από Νοέμβρη άν και μόνο αν πρώττα δεχόταν να αποχωρήσει η κοινοπραξία οικειοθελώς

Α και να ξεκαθαρίσω κάτι, ούτε μέτοχος της κοινοπραξίας είμαι, ούτε τα πέρνω από την κοινοπραξία για να γράψω αυτά που γράφω.... απλά γράφω αυτά που βλέπω και που νιώθω.... Δεν έχω κάτι με το πλήρωμα του Επτάνησος, που πραγματικά τους θεωρώ φίλους μιας και έχω περάσει πολλές ώρες εκεί μέσα, αντιθέτως λυπάμε που τυπικά είναι άνεργοι (τυπικά, γιατί από την στιγμή που είναι μέσα στο πλοίο, πληρώνονται), αλλά αμαρτίαι γονέων (εταιρειών) παιδεύουσι τέκνα (υπαλλήλους)

βαγγελις ροκκος
25-07-2013, 18:51
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο Ιθακη. Επι πλεον προσθετω οτι δεν θελω να δημιουργησω καμια εντυπωση αναφεροντας πραγματικα γεγονοτα οπως οι τρεις αποχωρησεις απο το νησι που λεγεται Κεφαλλονια.

cptvlg
26-07-2013, 12:38
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο Ιθακη. Επι πλεον προσθετω οτι δεν θελω να δημιουργησω καμια εντυπωση αναφεροντας πραγματικα γεγονοτα οπως οι τρεις αποχωρησεις απο το νησι που λεγεται Κεφαλλονια.


Λοιπόν επειδή τρείς ήταν οι αποχωρίσεις της Στρίτζης από τις γραμμές της κεφαλονιάς, τις οποίες και τις τρείς οι κοινοπραξία τις κάλυψε αμμέσως, και επειδή εδώ λοιπόν μιλάμε μόνο για την γραμμή της Πάτρας, θα προτιμούσα η κάθε Στρίτης να καθόταν να φάει και τον χειμώνα μπαίνοντας μέσα οικονομικά, και κατά την διάρκεια αυτής της χασούρας να κοιτούσε να πουλήσει το Κεφαλονιά, και όχι να λέει ότι δεν βγαίνει, να αναγκάζετε να αποχωρήσει, και όταν επιτέλους πουλάει το κεφαλονιά, να ζητάει εδώ και τώρα να μπεί στην γραμμή....Αυτό που εγώ δεν μπορώ να δεχθώ με τίποτα, είναι πως θέλει να γυρίσει στην γραμμή που εγκατέλειψε προφασιζόμενη ότι δεν ήταν κερδοφόρα, με το ίδιο πλοίο που δεν έβγαζε τα λεφτά του, με το ίδιο μειωμένο μεταφορικό έργο.... αφού πριν 9 μήνες δεν έβγαινε, τώρα τι άλλαξε και θα βγαίνει?????Αν ήμουν εγώ ο υπουργός, πολύ απλά θα είχε φάει διπλό άκυρο χωρίς δεύτερη κουβέντα με την απάντηση πως και οι δύο γραμμές που περιστασιακά θέλει να βάλει πλοίο, υπερκαλύπτοντε... Θα το συζητούσα για ετήσια δρομολόγηση από Νοέμβρη άν και μόνο αν πρώττα δεχόταν να αποχωρήσει η κοινοπραξία οικειοθελώς

Α και να ξεκαθαρίσω κάτι, ούτε μέτοχος της κοινοπραξίας είμαι, ούτε τα πέρνω από την κοινοπραξία για να γράψω αυτά που γράφω.... απλά γράφω αυτά που βλέπω και που νιώθω.... Δεν έχω κάτι με το πλήρωμα του Επτάνησος, που πραγματικά τους θεωρώ φίλους μιας και έχω περάσει πολλές ώρες εκεί μέσα, αντιθέτως λυπάμε που τυπικά είναι άνεργοι (τυπικά, γιατί από την στιγμή που είναι μέσα στο πλοίο, πληρώνονται), αλλά αμαρτίαι γονέων (εταιρειών) παιδεύουσι τέκνα (υπαλλήλους)


Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζετε να λέτε για τρεις αποχωρήσεις από το νησί της Κεφαλονιάς όταν:
α. Η αποχώρηση από τη γραμμή του Πόρου με ταυτόχρονη παρουσία στη γραμμή της Σάμης επ' ουδενί δε σημαίνει αποχώρηση από το νησί της Κεφαλονιάς.
β. Μιλάμε εδώ για τη γραμμή Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη όπου έχει γίνει μία και μοναδική αποχώρηση
Είναι εύλογο επομένως το συμπέρασμά μου ότι προσπαθείτε αδίκως να δημιουργήσετε εντυπώσεις.

Η Γραμμές Επτανήσου και οι προηγούμενες μορφές εταιρειών συμφερόντων των Στριντζαίων, παρέμειναν όχι ένα αλλά όλους τους χειμώνες, εξαιρουμένου αυτού που μας πέρασε. Έχουν αποδείξει εμπράκτως επομένως ότι δεν έκαναν αρπαχτές.

Η αποχώρηση από τη γραμμή δεν έγινε γιατί δεν ήταν κερδοφόρα. Ας το καταλάβουμε επιτέλους αυτό και ας μην αναπαράγουμε κάτι που δεν ισχύει.
Για το τι άλλαξε από το Νοέμβριο: μια πολύ πειστική εξήγηση είναι ότι δεν υπήρχε ρευστότητα στην εταιρεία να κάνει τις ετησίες των πλοίων της. Πουλώντας το Κεφαλονιά, απέκτησε την απαιτούμενη ρευστότητα και προχώρησε στο δεξαμενισμό του Επτάνησος και την επισκευή στο Thruster. Νομίζω πως αρκεί αυτό για όποιον θέλει να δει ξεκάθαρα τα πράγματα.

Λυπάμαι που ακούω από άνθρωπο που σχετίζεται με την Ιθάκη, να λέει ότι υπερκαλύπτεται η γραμμή. Πραγματικά λυπάμαι. Αν αυτή η νοοτροπία εκφράζει μεγάλο μέρος των Θιακών, θα το βλέπουν και οι εταιρείες και η περικοπή θα πηγαίνει σύννεφο.. Πραγματικά λυπηρό.

Αυτό που γράφει ο "Ιθάκη" ότι η εταιρεία Γραμμές Επτανήσου "ζήτησαν εδώ και τώρα να επανέλθουν στη γραμμή" είναι παραπληροφόρηση και δεν ξέρω το λόγο που το κάνει αυτό. Θα θυμίσω εδώ ότι ζήτησαν τη δρομολόγηση του Επτάνησος στη γραμμή Κυλήνη - Ζάκυνθος. Αν κοιτάξετε στα θέματα των δύο τελευταίων ΣΑΣ θα το θυμηθείτε και εσείς. Στο τελευταίο ΣΑΣ όμως, επειδή η Κοινοπραξία έκανε αίτημα αποδρομόλογησης από τη γραμμή Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη, προσφέρθηκε η εταιρία Γραμμές Επτανήσου να δρομολογήσει το Επτάνησος στη γραμμή και επομένως να καλύψει το κενό που θα άφηναν οι Ζακυνθινοί. Από που λοιπόν προκύπτει ότι ζήτησαν επιτακτικά και άμεσα να επιστρέψουν; Αν μάλιστα δεν υπήρχαν οι αντιδράσεις από συκγεκριμένους κύκλους, αυτή η αλλαγή θα είχε ήδη πραγματοποιηθεί, το Επτάνησος θα είχε επιστρέψει στη γραμμή και οι Ionian Ferries στα δικά τους.

Τέλος "Ιθάκη", δε μπορώ να καταλάβω γιατί γράφεις ότι δεν είσαι μέτοχος αλλά ούτε τα παίρνες από την κοινοπραξία. Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί δε νομίζω ότι ούτε εγώ ούτε κανένας εννόησε κάτι τέτοιο. Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με τη γνωστή παροιμία "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται" και στο λέω με καλή θέληση, γιατί το να γράφεις κάτι τέτοιο χωρίς να έχεις "προκληθεί", μπορεί να οδηγήσει κόσμο να πιστεύει το αντίθετο. Είναι αυτονόητο φαντάζομαι ότι όλοι γράφουμε με την καλή μας θέληση και χωρίς να "τα παίρνουμε". Δεν υπάρχει επομένως λόγος να το λέμε, σωστά;

Για μένα αυτό είναι το τελευταίο ποστ για το θέμα αυτό. Νομίζω ότι έχω κάνει σαφή τη δική μου θέση. Δεν έχω σκοπό ούτε να διαπληκτίζομαι λεκτικά ούτε να ξοδέψω άλλο χρόνο από τη ζωή μου. Ο μόνος σκοπός μου ήταν να γίνει αποκατάσταση της αλήθειας σε μια σειρά από γεγονότα αλλά και να δείξω ότι η άποψη "ο κακός Στρίντζης και η καλή κοινοπραξία" δεν απηχεί του συνόλου των Θιακών, μονίμων κατοίκων της Ιθάκης ή των επισκεπτών της

Captain_Nionios
26-07-2013, 13:44
Για μενα και για να αποφυγω τα τεραστια κειμενα ενα ειναι το ουσιωδες σημειο.

Εφυγε η Strintzis Ferries τελη Οκτωβρη του 2012 απο τη γραμμη Πατρα-Σαμη-Ιθακη και "απολαυσαν" αλλοι τις δυσκολιες του Χειμωνα; ΝΑΙ.

Ας γυρισει τοτε απο τα τελη Οκτωβρη του 2013 στην ιδια γραμμη ειτε σε οποιαδηποτε αλλη, ακομα και Κυλληνη-Ζακυνθο γιατι εφοσον καμια δεν εξυπηρετησε τον Χειμωνα, δεν ειναι ηθικα σωστο να μπει στο "γλυκο" εισπρακτικα καλοκαιρι.

ιθακη
26-07-2013, 14:19
Εγώ λοιπόν θα απαντήσω σε αυτό το τελευταίο ποστ σου....


.......Η αποχώρηση από τη γραμμή δεν έγινε γιατί δεν ήταν κερδοφόρα. Ας το καταλάβουμε επιτέλους αυτό και ας μην αναπαράγουμε κάτι που δεν ισχύει......
εδώ έχεις ένα δίκιο, δεν το είπαν δημόσια......Βασικά δεν είπαν ΤΙΠΟΤΑ μέχρι σήμερα


Για το τι άλλαξε από το Νοέμβριο: μια πολύ πειστική εξήγηση είναι ότι δεν υπήρχε ρευστότητα στην εταιρεία να κάνει τις ετησίες των πλοίων της. Πουλώντας το Κεφαλονιά, απέκτησε την απαιτούμενη ρευστότητα και προχώρησε στο δεξαμενισμό του Επτάνησος και την επισκευή στο Thruster. Νομίζω πως αρκεί αυτό για όποιον θέλει να δει ξεκάθαρα τα πράγματα. Δεν μου λέει κάτι, απλά θα μπορούσε να μείνει στην γραμμή με περικοπές (σαν να λέει "παρά τις δυσκολίες, εμείς σας στηρίζουμε") και να συνεχίσει να χάνει ρευστότητα, γιατί έτσι θα έκανε σχέσεις εμπιστοσύνης με των λαό. Επίσης το Thruster, όπως απέδειξε ο αξίότατος του πλοίαρχος ο καπεταν Γεράσιμος Κατσαΐτης, ήταν κάτι με μικρή σημασία, μιας και το πλοίο δεν μπορούσε να σταθεί μόνο στον πίσω Αετό.... ε κόφτε λοιπόν τον πισω αετό και ξανά ελάτε Βαθύ, όπως έκανε τώρα η κοινοπραξία....


Λυπάμαι που ακούω από άνθρωπο που σχετίζεται με την Ιθάκη, να λέει ότι υπερκαλύπτεται η γραμμή. Πραγματικά λυπάμαι. Αν αυτή η νοοτροπία εκφράζει μεγάλο μέρος των Θιακών, θα το βλέπουν και οι εταιρείες και η περικοπή θα πηγαίνει σύννεφο.. Πραγματικά λυπηρό. κι εσύ φίλε μου συμφ΄βνησες στην "περικοπή" τον χειμώνα είναι αχρίαστα τα τόσα διπλά, το μόνο λάθος που έκανε η κοινοπραξία είναι στην μή ύπαρξη διπλών τη Παρασκευή και Κυριακή (για να λέμε τα σύκα, σύκα και την σκάφη,σκάφη), που όμως το θεωρώ μικρότερο "παράπτωμα" από την χωρίς ενημέρωση απομάκρυνση...


Αυτό που γράφει ο "Ιθάκη" ότι η εταιρεία Γραμμές Επτανήσου "ζήτησαν εδώ και τώρα να επανέλθουν στη γραμμή" είναι παραπληροφόρηση και δεν ξέρω το λόγο που το κάνει αυτό. Θα θυμίσω εδώ ότι ζήτησαν τη δρομολόγηση του Επτάνησος στη γραμμή Κυλήνη - Ζάκυνθος. Αν κοιτάξετε στα θέματα των δύο τελευταίων ΣΑΣ θα το θυμηθείτε και εσείς. Στο τελευταίο ΣΑΣ όμως, επειδή η Κοινοπραξία έκανε αίτημα αποδρομόλογησης από τη γραμμή Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη, προσφέρθηκε η εταιρία Γραμμές Επτανήσου να δρομολογήσει το Επτάνησος στη γραμμή και επομένως να καλύψει το κενό που θα άφηναν οι Ζακυνθινοί. Από που λοιπόν προκύπτει ότι ζήτησαν επιτακτικά και άμεσα να επιστρέψουν; Αν μάλιστα δεν υπήρχαν οι αντιδράσεις από συκγεκριμένους κύκλους, αυτή η αλλαγή θα είχε ήδη πραγματοποιηθεί, το Επτάνησος θα είχε επιστρέψει στη γραμμή και οι Ionian Ferries στα δικά τους. Επιτακτικά όχι, αλλά δες το λίγο αλλιώς:
"Σ- κ. Βασιλαρά, θα κάνω δήλωση δρομολόγισης στην έδρα σας"
"Β- προκυμένου να χάσω αυτό που τόσα χρόνια εξυπηρετώ, ας πάω εκεί να μην αφήσω χώρο στο σπίτι μου"
"Σ- Ε καλά, αφού λοιπόν αποχωρείς "από μόνος σου" από την Πάτρα να πάω εγώ να σε καλύψω"
"ΥΘΥΝΑΛ- Επ, που πας, η Ζάκυνθος εξυπηρετείτε και η Πάτρα επίσης με ετήσια που δεν μπορεί να ακυρωθεί...."
εδώ ήξερα εγώ στις 28-06 ότι κατα 99,9% την περίοδο αιχμής θα μπεί το Σολωμός (το 10 το καλό τους) και δεν θα το ήξερε κοντζαμάν ΥΘΥΝΑΛ????


Τέλος "Ιθάκη", δε μπορώ να καταλάβω γιατί γράφεις ότι δεν είσαι μέτοχος αλλά ούτε τα παίρνες από την κοινοπραξία. Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί δε νομίζω ότι ούτε εγώ ούτε κανένας εννόησε κάτι τέτοιο. Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με τη γνωστή παροιμία "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται"
ναι αλλά εδώ κολάν οι παροιμίες, "κάλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε", "φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά" και πάνω απ όλα, "καλύτερα να σου βγεί το μάτι, παρά το όνομα"



Για μένα αυτό είναι το τελευταίο ποστ για το θέμα αυτό. Νομίζω ότι έχω κάνει σαφή τη δική μου θέση. Δεν έχω σκοπό ούτε να διαπληκτίζομαι λεκτικά ούτε να ξοδέψω άλλο χρόνο από τη ζωή μου. Ο μόνος σκοπός μου ήταν να γίνει αποκατάσταση της αλήθειας σε μια σειρά από γεγονότα αλλά και να δείξω ότι η άποψη "ο κακός Στρίντζης και η καλή κοινοπραξία" δεν απηχεί του συνόλου των Θιακών, μονίμων κατοίκων της Ιθάκης ή των επισκεπτών της

Δεν διαπληκτιζόμαστε, διάλογο κάνουμε, και αν θεωρείτε η συμμετοχή σε ένα φόρουμ, που όλοι μας έχουμε μια κοινή λόξα- αγάπη για τα πλοία "σπατάλη του χρόνου απ την ζωή του καθενός" τότε μάλλον δεν του αρέσει ο χώρος στον οποίο μιλάμε.... και ο Θιακός λαός έχει αποκαταστήσει μέσα του την αλήθεια... Ξέρει πως οι "Γραμμαί Επτανήσου Ν.Ε" (αυτό είναι το πλήρες όνομα λοιπόν, πέρα από τον διακρυτικό τίτλο "Στρίτζης Φέρρυς" της εταιρείας που τόσα χρόνια αναφέρουμε) δεν είναι κακός, μιας και απλά κοίταξε το οικονομικό του συμφέρων, ΑΛΛΑ αν δεν υπήρχε η "καλή" κοινοπραξία να βάλει πλοία αυτόυς τους μήνες της απουσίας του, τώρα θα ήμασταν σαν την Σπιναλόγκα, μόνο με το μικρό το Κατσαΐτικο (Ιόνιον Πέλαγος)

ιθακη
26-07-2013, 14:22
Για μενα και για να αποφυγω τα τεραστια κειμενα ενα ειναι το ουσιωδες σημειο.

Εφυγε η Strintzis Ferries τελη Οκτωβρη του 2012 απο τη γραμμη Πατρα-Σαμη-Ιθακη και "απολαυσαν" αλλοι τις δυσκολιες του Χειμωνα; ΝΑΙ.

Ας γυρισει τοτε απο τα τελη Οκτωβρη του 2013 στην ιδια γραμμη ειτε σε οποιαδηποτε αλλη, ακομα και Κυλληνη-Ζακυνθο γιατι εφοσον καμια δεν εξυπηρετησε τον Χειμωνα, δεν ειναι ηθικα σωστο να μπει στο "γλυκο" εισπρακτικα καλοκαιρι.

σωστόοοοος ο Λιαρός.....

ithakos
28-07-2013, 22:07
Παιδιά επειδή βλέπω πολύ αναταραχή χωρίς λόγο να προσθέσω τα εξής:
1.Αν δεν υπήρχε η κοινοπραξία η Ιθάκη θα έβλεπε την Πάτρα μέσω αστακού με ότι συνεπάγεται και ξέρουν καλά οι γνώστες της γραμμής τι εννοώ....

2.Αν δεν υπήρχε η κοινοπραξία η Κεφαλλονιά θα έβλεπε την Πάτρα μέσω κυλλήνης και για επιβάτες που ταξιδευουν μονοήμερα για πολλούς λοόγουα ανάγκης θα γνώριζαν την ταλαιπωρία του αιώνα και τότε θα καταλάβαιναν και αυτοί.

3. Ειδικά η Ιθάκη χρωστάει χάρη για τα έκτακτα περιστατικά που εξυπηρέτησε η κοινοπραξία.

4.Αντικειμενικά και τα δύο νησιά έχασαν πολλά απο την αποχώρηση του Στρίντζη κυρίως την πολυτέλεια των χειμερινών διπλών δρομολογίων και την άνεση των πλοίων του όμως και οι Ζακυνθινοί έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και είναι άδικο να τους π΄ρουν το ψωμάκι τώρα το καλοκαίρι...από Νοέμβρη που θα ξεκαθαρίσει το τοπίο στην ακτοπλοία γενικά και ειδικά στα νησιά μας ας επικατήσει ο καλύτερος...το τρίμηνο όμως του θέρους ανήκει δικαιωματικά στην κοινοπραξία.

Appia_1978
29-07-2013, 11:17
2.Αν δεν υπήρχε η κοινοπραξία η Κεφαλλονιά θα έβλεπε την Πάτρα μέσω κυλλήνης και για επιβάτες που ταξιδευουν μονοήμερα για πολλούς λοόγουα ανάγκης θα γνώριζαν την ταλαιπωρία του αιώνα και τότε θα καταλάβαιναν και αυτοί.

Συμφωνώ μαζί σου εκτός στο σημείο 2 ;)

Εκτός από τώρα τον Αύγουστο, μονοήμερα δεν ήταν/είναι πια δυνατά. Όποιος είχε να κάνει π.χ. μια δουλειά στην Πάτρα μέχρι πριν από λίγο, μπορούσε να πάει πρωί στην Πάτρα, αλλά έπρεπε να γυρίσει αναγκαστικά από την Κυλλήνη ...

ithakos
29-07-2013, 12:02
Μάρκο δεν το δευκρίνησα σωστά..αναφέρομαι στους ανθρώπους που ταξιδευουν για γιατρούς και είναι πολλοί καθημερινά μια και γνωρίζεις το θέμα του νησιού..τους ευπηρετούσε η Πάτρα γιατί κατευθείαν με μηδενική ταλαιπωρία ήταν στον προορισμό τους με τα πόδια...

Appia_1978
29-07-2013, 13:32
Το ίδιο πράγμα λέμε :)

Παλαιότερα έφτανες μεσημέρι στην Πάτρα, πήγαινες στο γιατρό και γυρνούσες το βράδυ.
Τώρα, αυτό είναι εφικτό μόνο εδώ και μερικές ημέρες μέχρι τα τέλη του Αυγούστου. Μέχρι και πριν από μια εβδομάδα και από το Σεπτέμβρη και μετά, θα αναγκάζεσαι να γυρνάς από την Κυλλήνη. Άρα, θα χρειάζεσαι αυτοκίνητο ή θα πρέπει να πάρεις ταξί/λεωφορείο ...

ithakos
29-07-2013, 18:28
Σωστά.........

ιθακη
18-10-2013, 11:37
Για να συνοψίσουμε τα γεγονότα


εγκρίθηκε ετήσια δρομολόγηση του Επτάνησος από 1-11-13
εγκρίθηκε δίμηνη ακινησία (?!?!?!?!?!?!?!) στο πλοίο, οπότε θα ξεκινήσει 1-1-14 ή μέσα στις γιορτές



Για το διάστημα της ακινησίας του η εξυπηρέτηση της Ιθάκης θα γίνετε από

Τα πλοία της κοινοπραξίας σαν γραμμή Κυλλήνη- Πόρος Πίσω Αετός
Από το Nήσσος Κεφαλονιά με δρομολόγιο Κυλήνη- Σάμη- Ιθάκη

GameManiacGR
19-10-2013, 14:24
Καλά πόσο δύσκολο είναι να γινόταν μια συννενόηση και να συνέχιζε η κοινοπραξία όπως είναι από Πάτρα μέχρι να έρθει το Τάνι;Δε νομίζω να βολεύει ούτε τους Θιακούς ούτε τους Κεφαλονίτες αυτή η κατάσταση..Πιστεύουν οτι θα μπει ο Κεφαλονίτης απ την Κυλλήνη για να κατέβει στην Σάμη,όταν μπορεί να βγει στον Πόρο και να πάει στη Σάμη σε πολύ λιγότερο χρόνο; (15-20χλμ δρόμος)

ithakos
19-10-2013, 15:42
To δρομολόγιο Κυλήνη-Σάμη-Ιθάκη το ζήταγε τότε και η BlueStar...βέβαια τότε έγινε χαμός και ακυρώθηκε πριν καλά γίνει ένα δρομολόγιο έστω για δοκιμή....πλέον οι καιροί δεν μας αφήνουν περιθώρια για αντιδράσεις...
Καλό κουράγιο παίδες!!!
Σκεφτείτε και εμένα που για πάω Ιθάκη πρέπει να κάνω...Κάλυμνος-Πειραιάς (12 ώρες),(καφε με το Γιώργο),Αθήνα Πάτρα,Πάτρα - Κυλλήνη,Πίσω αετό-Βαθύ....άρα υπάρχουν και χειρότερα!!!!:mask::mask::mask:

ιθακη
19-10-2013, 16:48
Καλά πόσο δύσκολο είναι να γινόταν μια συννενόηση και να συνέχιζε η κοινοπραξία όπως είναι από Πάτρα μέχρι να έρθει το Τάνι;Δε νομίζω να βολεύει ούτε τους Θιακούς ούτε τους Κεφαλονίτες αυτή η κατάσταση..Πιστεύουν οτι θα μπει ο Κεφαλονίτης απ την Κυλλήνη για να κατέβει στην Σάμη,όταν μπορεί να βγει στον Πόρο και να πάει στη Σάμη σε πολύ λιγότερο χρόνο; (15-20χλμ δρόμος)

Χρύσανθε, γι αυτό αν είδες ότι για την κοινοπραξία έγραψα Κυλλήνη- Πόρο- Π. Αετό, δεν αναφέρθηκε πουθενά η Σάμη..... Σάμη θα ποιάνει το "Νήσος" για να δείξει στους ψηφοφόρους του ότι τους στηρίζει.....

Θα μπορούσε βέβαια η κοινοπραξία να έμενε στην Πάτρα έστω και σαν ναύλωση, αλλά μάλλον δεν το ναυλώνουν, οπότε σκασίλα της και επιχειρεί από την "έδρα" της


To δρομολόγιο Κυλήνη-Σάμη-Ιθάκη το ζήταγε τότε και η BlueStar...βέβαια τότε έγινε χαμός και ακυρώθηκε πριν καλά γίνει ένα δρομολόγιο έστω για δοκιμή....πλέον οι καιροί δεν μας αφήνουν περιθώρια για αντιδράσεις...
Καλό κουράγιο παίδες!!!
Σκεφτείτε και εμένα που για πάω Ιθάκη πρέπει να κάνω...Κάλυμνος-Πειραιάς (12 ώρες),(καφε με το Γιώργο),Αθήνα Πάτρα,Πάτρα - Κυλλήνη,Πίσω αετό-Βαθύ....άρα υπάρχουν και χειρότερα!!!!:mask::mask::mask:

εκείνο το έλεγαν για μόνιμο, αυτό είναι περιστασιακό, αν το έλεγαν για μόνιμο πάλι ο ίδιος "καυγάς θα γινόταν.....

Captain_Nionios
19-10-2013, 17:18
Παντως το Κυλληνη-Σαμη ειναι αποσταση 34 ν.μ. σε σχεση με το Πατρα-Σαμη που ειναι 52.5 ν.μ. . Οποτε απο πλευρας χρονου θα βγαινει ακριβως το ιδιο ισως και λιγοτερο. Περιπου 50 λεπτα μεγαλυτερο το ταξιδι μεχρι το λιμανι της Κυλληνης αλλα περιπου μια ωρα συντομοτερο το θαλασσιο ταξιδι.

Το μονο σαφες αρνητικο ειναι τα περισσοτερα χιλιομετρα στους απαραδεκτους δρομους και ειναι σημαντικο.

Ομως δε χαθηκε και ο κοσμος να πανε οι (μερικοι φανατικοι της γραμμης Πατρα-Σαμη) Κεφαλονιτες και οι Θιακοι μεχρι την Κυλληνη για δυο μηνες...

Τα δρομολογια ειναι μια χαρα και ας τα κανουν και λιγοτερα χειμωνα-καλοκαιρι, αρκει να πεσουν ταυτοχρονα οι τιμες.


Προσθηκη: Εδω παει να μεινει η γραμμη Πειραια-Χιου-Μυτιληνης με τεσσερις συνδεσεις την εβδομαδα και μιλαμε για 137000 κατοικους... Ειναι λογικο να ασχολουμαστε με το ποιο λιμανι μας αρεσει;

Captain_Nionios
19-10-2013, 17:49
Πιστεύουν οτι θα μπει ο Κεφαλονίτης απ την Κυλλήνη για να κατέβει στην Σάμη,όταν μπορεί να βγει στον Πόρο και να πάει στη Σάμη σε πολύ λιγότερο χρόνο; (15-20χλμ δρόμος)

Φιλε GameManiacGR τα νευρα που θα δεις παρακατω δεν πανε προς εσενα αλλα προς τους κατοικους αλλα και τους καταγωμενους απο τα νησια που τοσα χρονια εχουν καταστησει ως απολυτα φυσιολογικες, αναλογες σκεψεις με την παραπανω.

Λοιπον εχουμε και λεμε. Στο προηγουμενο μηνυμα μου απεδειξα οτι απο πλευρας χρονου το Αθηνα-Πατρα-Σαμη θα βγαινει ιδιο με το Αθηνα-Κυλληνη-Σαμη.

Οσον αφορα το παραπανω μηνυμα σου η αποσταση Πορος-Σαμη ειναι 27 χιλιομετρα και μεση ταχυτητα 50 χλμ/ωρα (που ειναι ρεαλιστικη) καλυπτεται σε 33 λεπτα. Η αποσταση που θα διανυσει το Κεφαλονια σε σχεση με το Κυλληνη-Πορος ειναι κατα 11.5 ν.μ. μεγαλυτερη και με 19 κομβους καλυπτεται σε 36 λεπτα περιπου...

Μιλαμε λοιπον για μια διαφορα 3 λεπτων που αν καποιος ειναι γκαζιαρης αντε να την κανει 10. Ο σιγουρος, ποτηρατος, καλομαθημενος Κεφαλονιτης θα κανει το Κυλληνη-Πορος και κατοπιν οδικως μεχρι Σαμη μαξιμουμ 10 λεπτα νωριτερα απο το Κυλληνη-Σαμη απευθειας με το βαπορι.

Η διαφορα χρονου ειναι να ειχαμε να λεγαμε και πιστεψε με μονο αυτο ειναι. Να βρεθει κατι να ασχολουμαστε για να περασει η ωρα, να μουρμουρισουμε και να βγαλουμε ασκοπα και εκει που δεν πρεπει (αλλου πρεπει) την επιθετικοτητα μας... Επισης αν καποιος το δει και ρομαντικα θα χαζευει για πολυ περισσοτερη ωρα τις ΝΑ ακτες της Κεφαλονιας και ειδικα το κομματι Πορος-Σαμη που δυσκολα το βλεπουμε...

Αν η τιμη ειναι πολυ κοντα, για μενα δεν υπαρχει κανενα απολυτως αλλο προβλημα σε σχεση με τη γραμμη Κυλληνη-Πορος.

ithakos
19-10-2013, 19:47
Συμφωνώ απόλυτα!!!
Έπρεπε να ζήσω το Αιγαίο για να καταλάβω πόσο προνομιούχοι είμαστε στην Ιθάκη-Κεφαλλονιά με δύο και τρία πλοία την ημέρα όταν νησιά με χιλιάδες κατοίκους εδώ στα δωδεκάνησα έχουν καράβι 3 φορές την εβδομάδα και μάλιστα μεταμεσονύχτιες ώρες....άσε που άλλες φορές αναγκάζεσαι να πας στο κοντυνότερο μεγάλο η παραδίπλα νησί για να βρεις πλοίο να φύγεις....είμασταν και είμαστε προνομιούχοι με καλά και βολικά δρομολόγια και καλά βαπόρια....μπορεί κάποιοι να τα κατηγόρησαν αλλά εξυπηρέτησαν τον κοσμάκι καλά και σταθερά....

Νιόνιο μου τo "ποτηράτος" τι σημαίνει???

Ilias 92
19-10-2013, 19:54
Νιόνιο μου τo "ποτηράτος" τι σημαίνει???

Αυτο το εχω και εγω απορια:):)

Appia_1978
19-10-2013, 20:55
Φίλοι και συμπατριώτες, να πω και εγώ τα δικά μου; :D

1) Έχω ξαναπεί (και ξέρω πως σχεδόν κανείς δεν ασπάζεται αυτή τη γνώμη ... ;) ) πώς δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε να συμβιβαστούμε με κάτι το χειρότερο, με τη δικαιολογία πως αλλού είναι ακόμα χειρότερα; Με το ίδιο σκεπτικό, θα πρέπει όλοι μας από αύριο να τρώμε μόνο μια φορά την εβδομάδα, επειδή υπάρχουν δύστυχοι στην Αφρική που έχουν και αυτοί μόνο μια φορά την εβδομάδα να φάνε!
Σίγουρα, η κατάσταση που είχαμε κάποτε ήταν εξαιρετική, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε να τη φέρουμε κάποτε ξανά εκεί και όχι να συμβιβαζόμαστε με τα χειρότερα. Εξάλλου, τα εισιτήρια σε σχέση με π.χ. πριν μια δεκαετία είναι κατά πολύ ακριβότερα, ενώ η συγκοινωνία χειροτέρεψε. Άρα, γιατί να αποδεχθώ αυτή την κατάσταση;
2) Το μόνο θετικό στη γραμμή Κυλλήνης-Σάμης, είναι που θα βλέπουμε όπως λέει ο φίλτατος Νιόνιος ένα μέρος της Κεφαλλονιάς, που οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν δει ποτέ :)
3) Προσωπικά πιστεύω, πως για την Kefalonian είναι ζημιά να εκτελέσει αυτό το δρομολόγιο. Η κοινοπραξία απλώς επεκτείνει ένα δρομολόγιο της του Πόρου, αλλά αυτή; Θα πηγαίνει Αργοστόλι, Πόρο και Σάμη/Ιθάκη;!
4) Δεν ξέρω γιατί έχει επικρατήσει στους περισσότερους η εντύπωση, πως όλοι οι Κεφαλλονίτες προτιμούν τον Πόρο! Η Σάμη είναι πολύ πιο βολική, ακόμα και για άτομα σαν εμένα που μένουμε στη Λειβαθώ. Μεγαλύτερο καράβι (συνήθως ...) και καλύτερος δρόμος, τόσο στην Κεφαλλονιά όσο και αποφεύγεται ο κατσικόδρομος μέχρι την Κυλλήνη.
5) Δεν μπορώ να ξέρω βεβαίως τον τρόπο σκέψης των Ιθακήσιων. Αυτόν τον ξέρουν καλύτερα οι Γιώργος και Ανδρέας :) Αλλά, εάν έμενα εγώ στην Ιθάκη, δε θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερο δρομολόγιο από Βαθύ-Πάτρα, ακόμα και εάν το Πισαετός-Κυλλήνη ήταν λίγο φτηνότερο.

Αυτά τα λίγα ... Ετοιμάζομαι για τις κανονιές σας :D

Captain_Nionios
19-10-2013, 20:57
Πρεπει να ηταν εκφραση του Τσιφορου.

Εγω την ερμηνευω ως ο μη ευελικτος, ο ανθρωπος με μεγαλες και ακλονητες σταθερες, σαν ποτηρι.

Για παραδειγμα ο τυπος που θα παρει το αξιοπιστο ιχ του θα ταξιδεψει μονο Πατρα-Σαμη γιατι ετσι εχει συνηθησει και οχι γιατι εχει σκεφτει την επιλογη του, που θα φτασει στο χωριο του και το καλοκαιρι θα πηγαινει μονο σταθερη ωρα για μπανιο και μονο σε μια-δυο παραλιες το πολυ 3-4 χλμ μακρια. Αυτη ειναι μια ακραια περιγραφη αλλα νομιζω καταλαβαινετε.

Captain_Nionios
19-10-2013, 21:35
Φίλοι και συμπατριώτες, να πω και εγώ τα δικά μου; :D

1) Έχω ξαναπεί (και ξέρω πως σχεδόν κανείς δεν ασπάζεται αυτή τη γνώμη ... ;) ) πώς δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε να συμβιβαστούμε με κάτι το χειρότερο, με τη δικαιολογία πως αλλού είναι ακόμα χειρότερα; Με το ίδιο σκεπτικό, θα πρέπει όλοι μας από αύριο να τρώμε μόνο μια φορά την εβδομάδα, επειδή υπάρχουν δύστυχοι στην Αφρική που έχουν και αυτοί μόνο μια φορά την εβδομάδα να φάνε!
Σίγουρα, η κατάσταση που είχαμε κάποτε ήταν εξαιρετική, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε να τη φέρουμε κάποτε ξανά εκεί και όχι να συμβιβαζόμαστε με τα χειρότερα. Εξάλλου, τα εισιτήρια σε σχέση με π.χ. πριν μια δεκαετία είναι κατά πολύ ακριβότερα, ενώ η συγκοινωνία χειροτέρεψε. Άρα, γιατί να αποδεχθώ αυτή την κατάσταση;
2) Το μόνο θετικό στη γραμμή Κυλλήνης-Σάμης, είναι που θα βλέπουμε όπως λέει ο φίλτατος Νιόνιος ένα μέρος της Κεφαλλονιάς, που οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν δει ποτέ :)
3) Προσωπικά πιστεύω, πως για την Kefalonian είναι ζημιά να εκτελέσει αυτό το δρομολόγιο. Η κοινοπραξία απλώς επεκτείνει ένα δρομολόγιο της του Πόρου, αλλά αυτή; Θα πηγαίνει Αργοστόλι, Πόρο και Σάμη/Ιθάκη;!
4) Δεν ξέρω γιατί έχει επικρατήσει στους περισσότερους η εντύπωση, πως όλοι οι Κεφαλλονίτες προτιμούν τον Πόρο! Η Σάμη είναι πολύ πιο βολική, ακόμα και για άτομα σαν εμένα που μένουμε στη Λειβαθώ. Μεγαλύτερο καράβι (συνήθως ...) και καλύτερος δρόμος, τόσο στην Κεφαλλονιά όσο και αποφεύγεται ο κατσικόδρομος μέχρι την Κυλλήνη.
5) Δεν μπορώ να ξέρω βεβαίως τον τρόπο σκέψης των Ιθακήσιων. Αυτόν τον ξέρουν καλύτερα οι Γιώργος και Ανδρέας :) Αλλά, εάν έμενα εγώ στην Ιθάκη, δε θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερο δρομολόγιο από Βαθύ-Πάτρα, ακόμα και εάν το Πισαετός-Κυλλήνη ήταν λίγο φτηνότερο.

Αυτά τα λίγα ... Ετοιμάζομαι για τις κανονιές σας :D


Μαρκο μια πολυ βασικη επισημανση για αρχη. Δεν εγραψα πουθενα οτι οι τιμες ειναι καλες. Ειναι υψηλοτατες και σχεδον παντα αναφερω οτι θελω καλυτερες τιμες και ας μειωθουν τα δρομολογια. Η διαφωνια μου εστιαζεται στο σημειο που πολλοι βρισκουν προβληματα στη συχνοτητα των δρομολογιων, στα ωραρια και στην ευκολια που προσφερουν καποια λιμανια στις προσβασεις εντος νησιου ενω εμενα το προβλημα μου ειναι ενα, οι τιμες.

Δεν ειπε κανεις να εχει η Κεφαλονια 2-3 δρομολογια την εβδομαδα επειδη τοσα εχουν αλλοι. Αλλα το να εχει περυσι το Χειμωνα 3.5 καθημερινα δρομολογια και να θεωρουνται λιγα και μεγαλο προβλημα για τη δικια μου ηθικη και σκεφτομενος ρεαλιστικα ειναι καλομαθημενια (επιτρεψε μου τη δημιουργια της εκφρασης).


Εδω μεσα αλλα και στο νησι εχω ακουσει ενα εκατομμυριο παραπονα και παραξενιες:


Δεν φτανουν 3+ καθημερινα δρολογια το Χειμωνα.

Μειωθηκαν τα δρομολογια του καλοκαιριου (απο 10-11 καθημερινα σε 8-9) και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.

Αν κατεβω στο ταδε λιμανι, θα παω απο τον ταδε δρομο στο χωριο μου και οχι απο τον ταδε που εχει λιγοτερες στροφες.

Αν κατεβω στο ταδε λιμανι θα κανω λιγοτερο χρονο να φτασω στο χωριο μου ενω αν κατεβω στο αλλο θα κανω περισσοτερο ενω στην πραγματικοτητα η διαφορα παιζει να ειναι 5-10 λεπτα αλλα ακομα και 30 να ηταν τι εγινε;

Θα ηθελα ενα ακομα δρομολογιο στις 5 το απογευμα πχ γιατι βολευει και δεν θελω να ταξιδευω στις 7, ενω καποιος αλλος το θελει στις 6 το πρωι.

Το βαπορι απο Πατρα ειναι καλυτερο και γρηγοροτερο (πιο παλια). Δεν διαφωνω αλλα το καλοκαιρι με τοσα δρομολογια την ημερα υπαρχουν πολλα δρομολογια απο Κυλληνη που ειναι πολυ πιο χαλαρα και ταξιδευεις πιο ανετα, ενω αν εφερναν στην Πατρα ενα πιο αργο βαπορι η διαφορα να ηταν 30 λεπτα, δεν μπορουμε να το κανουμε τοσο σημαντικο προβλημα...



Μπορω να βρω και αλλα τετοιου τυπου παραδειγματα αλλα δε χρειαζεται. Νομιζω εχω δωσει αρκετα μεχρι τωρα. Ισως το μονο που εχει καλη βαση, ειναι οτι τα επιπλεον 75 χλμ στον κωλοδρομο απο Πατρα για Κυλληνη καλυτερα να αποφευγονται, αλλα ακομα και μεχρι την Πατρα τα 120+ του διαστηματος Κορινθος-Πατρα ειναι το ιδιο επικινδυνα, δεν ειναι οτι στη μια περιπτωση κινδυνευεις ενω στην αλλη εισαι σε πληρως ασφαλη δρομο σε ολη τη διαδρομη. Οπως και να 'χει ειναι σημαντικο.


Να μην γινουμε λοιπον οπως η Καλυμνος αλλα ας εκτιμησουμε οτι εχουμε επαρκεστατες σε συχνοτητα συνδεσεις ακομα και το Χειμωνα, οτι μπορεις να πας Σαββατο των πρωτων ημερων του Αυγουστου στην Κυλληνη χωρις να εχεις κλεισει εισητηριο και να βρεις ανετα, οτι οι αποστασεις που εχουν να διανυσουν τα βαπορια μας ειναι μικρες και σε σχετικα πιο ηρεμα νερα και δεν μπορουμε να κανουμε τοσο μεγαλο θεμα ζητηματα οπως η ταχυτητα και το μεγαλυτερο βαπορι.


Εστιαζω στο γεγονος οτι προσπαθουμε να βρουμε προβληματα εκει που ουσιαστικα δεν υπαρχουν και μπορουμε να βρουμε απιθανες δικαιολογιες και παραπονα.

Ξαναλεω ενα ειναι το προβλημα για μενα, οι τιμες.

ιθακη
19-10-2013, 23:22
H τιμές δεν νομίζω να πέσουν ποτέ παίδες....

Appia_1978
20-10-2013, 13:52
Νιόνιο, τελικά πιστεύω πως είναι θέμα διαφορετικής προσέγγισης στο ζήτημα και ουσιαστικά λέμε τα ίδια. Καταλαβαίνω απολύτως το σκεπτικό σου, τι εννοείς και πως πράγματι, το μείζον θέμα είναι οι τιμές. Αλλά, σκέψου το έτσι. Είχαμε π.χ. 10 δρομολόγια, μας τα κάνουν 8 και λέμε και ευχαριστώ γιατί π.χ. η Κάλυμνος έχει 2. Αύριο θα μας τα κάνουν 6 και μεθαύριο 4. Οι τιμές θα εξακολουθήσουν να μένουν στα ύψη, όπως λέει πολύ σωστά ο Γιώργος, και εμείς τι θα κάνουμε; Θα τους λέμε και ευχαριστώ επειδή η Κάλυμνος έχει δύο, άρα λιγότερα από εμάς; ;)
Κάπου πρέπει να τραβηχθεί μια κόκκινη γραμμή. Η συγκοινωνία των νησιών μας υποβαθμίζεται και οι τιμές είναι δυσθεώρητες! Οπότε, μαζί με τις τιμές θα φωνάζω και για τα δρομολόγια, πλοία, λιμάνια προσέγγισης κ.ο.κ. Στο κάτω κάτω της γραφής, εγώ τους πληρώνω, μπορώ εντός λογικών πλαισίων να ζητώ κόσμια να με εξυπηρετήσουν :)
Όσον αφορά το θέμα των λιμένων, γιατί να μην προσπαθώ και να κάνω αγώνα για το λιμάνι που με συμφέρει; Εγώ, απλός επιβάτης είμαι, άρα θα προσπαθώ πάντα να βρίσκω το καλύτερο για μένα δρομολόγιο. Εάν π.χ. με βολεύει το Ληξούρι και το πλοίο σταματά Αργοστόλι, εγώ, σαν απλός επιβάτης με ουδεμία σχέση με τις διάφορες ναυτιλιακές εταιρείες ώστε να επηρεάζομαι, αντικειμενικά θα υποστηρίζω μια προσέγγιση στο Ληξούρι. Είναι το φυσικό, ο καθένας θα το έκανε.

Captain_Nionios
20-10-2013, 18:34
Ο καθενας βαζει τα προσωπικα του κριτηρια και διαμοφωνει τις απαιτησεις του. Πουθενα δεν εγραψα οτι θα κατεβαζουν τα δρομολογια και θα μενουν ψηλα οι τιμες και θα λεω ευχαριστω.

Να επισημανω βεβαια οτι η Καλυμνος φετος το καλοκαιρι ειχε 3 δρομολογια την εβδομαδα και η Κεφαλονια γυρω στα 60. Δε νομιζω οτι θα φτασουμε ποτε σε τοσο χαμηλα νουμερα και καλο ειναι να βλεπουμε τι γινεται γυρω μας ωστε να παιρνουμε μετρο συγκρισης για το ποσο καλυτερα ειμαστε οσον αφορα τη συχνοτητα των δρομολογιων...


Περα απο αυτο ας θεσω ποια ειναι τα δικα μου κριτηρια και τα κατωτατα και ανωτατα ορια σε διαφορους τομεις ωστε να μην εχω προβλημα.

1. Το χειμωνα 3 δρομολογια καθημερινα (2 απο Κυλληνη, 1 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης και Κυριακης που πρεπει να μπαινει 1 επιπλεον απογευματινο απο Πατρα. Κατωτατο οριο.

2. Το καλοκαιρι (2.5 μηνες) 5 δρομολογια καθημερινα (3 απο Κυλληνη, 2 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης, Κυριακης και της εβδομαδας του δεκαπενταυγουστου που πρεπει να μπαινουν 2 επιπλεον δρομολογια απο Κυλληνη. Κατωτατο οριο.

3. Οι τιμες να ειναι 25% πιο φθηνες στον επιβατη, 25% πιο φθηνες στο ιχ στην Πατρα και 35% πιο φθηνες στο ιχ στην Κυλληνη. Ανωτατο οριο, δηλαδη να μην ειναι ακριβοτερες απο τις παραπανω.

4. Ταχυτητες 15 κομβων στο Κυλληνη-Πορος, 17 κομβων στο Πατρα-Σαμη και 16 κομβων στο Κυλληνη-Αργοστολι. Κατωτατο οριο.

5. Αν μπουν αλλες γραμμες οπως που και που κανενα Κυλληνη-Σαμη δεν θα φτασω στο σημειο να γκρινιαξω για τη μικρη διαφορα στο χρονο μεχρι να φτασω σπιτι μου ή αν ο δρομος θα εχει περισσοτερες στροφες, θα το δω ως μια αλλαγη που διωχνει τη ρουτινα.

Appia_1978
20-10-2013, 21:03
[QUOTE=Captain_Nionios;511365]καλο ειναι να βλεπουμε τι γινεται γυρω μας ωστε να παιρνουμε μετρο συγκρισης για το ποσο καλυτερα ειμαστε οσον αφορα τη συχνοτητα των δρομολογιων...QUOTE]

Μα Νιόνιο, γιατί να συμβιβαζόμαστε με το χειρότερο και να μην προσδοκάμε το καλύτερο; Ειλικρινά, έχω αυτή την απορία (σε καθαρά φιλοσοφικό επίπεδο) :)

Captain_Nionios
20-10-2013, 21:32
Μαρκο μιλαω για μετρο συγκρισης για να δουμε που βρισκομαστε, κατι το οποιο θα μας βοηθησει να κρινουμε καλυτερα τις υπηρεσιες που εχουμε.

Δεν ειπα να συμβιβαστουμε με 3 δρομολογια την εβδομαδα το καλοκαιρι. Λεω ομως οτι οταν εχουμε 20πλασια δρομολογια την εβδομαδα για μενα ειναι καταχρηστικο-αδηφαγο να παραπονιεμαι για τη συχνοτητα των δρομολογιων ή για τοσες αλλες λεπτομερειες. Ειναι σαν καποιος να παιρνει 700 ευρω και εγω να παιρνω 14000 και αμα πεσω στα 10000 να παραπονιεμαι. Σιγουρα θα ηταν καλυτερο να παιρνω τα 14000 αλλα και τα αλλα ειναι υπερεπαρκη.

Αν καποιος μπορει να μου προσφερει 20 καθημερινα δρομολογια ολο το χρονο και μαλιστα σε αισθητα χαμηλοτερες τιμες απο τις σημερινες ας ερθει να τα προσφερει, θα χαρω. Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα εχω παραπονο αν καποτε μειωθουν σε 3 καθημερινα το χειμωνα με τις ιδιες χαμηλες τιμες, αν θεωρω οτι τα 3 ειναι επαρκη.

Δηλαδη το κατωτατο οριο επαρκειας δρομολογιων για μενα δεν διαμορφωνεται απο τα μεγιστα δρομολογια που εχουν γινει στο παρελθον, αλλα κυριως απο το ποσα δρομολογια πιστευω, με δικα μου κριτηρια, οτι ειναι επαρκη.

GameManiacGR
21-10-2013, 07:45
Χρύσανθε, γι αυτό αν είδες ότι για την κοινοπραξία έγραψα Κυλλήνη- Πόρο- Π. Αετό, δεν αναφέρθηκε πουθενά η Σάμη..... Σάμη θα ποιάνει το "Νήσος" για να δείξει στους ψηφοφόρους του ότι τους στηρίζει.....

Θα μπορούσε βέβαια η κοινοπραξία να έμενε στην Πάτρα έστω και σαν ναύλωση, αλλά μάλλον δεν το ναυλώνουν, οπότε σκασίλα της και επιχειρεί από την "έδρα" της

Μα κι εγώ φίλε Γιώργο στην Kefalonian αναφερόμουν που ζήτησε και Σάμη.



Οσον αφορα το παραπανω μηνυμα σου η αποσταση Πορος-Σαμη ειναι 27 χιλιομετρα και μεση ταχυτητα 50 χλμ/ωρα (που ειναι ρεαλιστικη) καλυπτεται σε 33 λεπτα. Η αποσταση που θα διανυσει το Κεφαλονια σε σχεση με το Κυλληνη-Πορος ειναι κατα 11.5 ν.μ. μεγαλυτερη και με 19 κομβους καλυπτεται σε 36 λεπτα περιπου...

Μιλαμε λοιπον για μια διαφορα 3 λεπτων που αν καποιος ειναι γκαζιαρης αντε να την κανει 10. Ο σιγουρος, ποτηρατος, καλομαθημενος Κεφαλονιτης θα κανει το Κυλληνη-Πορος και κατοπιν οδικως μεχρι Σαμη μαξιμουμ 10 λεπτα νωριτερα απο το Κυλληνη-Σαμη απευθειας με το βαπορι.

Η διαφορα χρονου ειναι να ειχαμε να λεγαμε και πιστεψε με μονο αυτο ειναι. Να βρεθει κατι να ασχολουμαστε για να περασει η ωρα, να μουρμουρισουμε και να βγαλουμε ασκοπα και εκει που δεν πρεπει (αλλου πρεπει) την επιθετικοτητα μας... Επισης αν καποιος το δει και ρομαντικα θα χαζευει για πολυ περισσοτερη ωρα τις ΝΑ ακτες της Κεφαλονιας και ειδικα το κομματι Πορος-Σαμη που δυσκολα το βλεπουμε...

Αν η τιμη ειναι πολυ κοντα, για μενα δεν υπαρχει κανενα απολυτως αλλο προβλημα σε σχεση με τη γραμμη Κυλληνη-Πορος.

Φίλε Νιόνιο στην θεωρία είναι μια χαρά όπως τα λες.Πρακτικά όμως τι γίνεται;Πιστεύεις οτι ο απλός κόσμος θα μείνει μέσα στο πλοίο και να κατέβει στη Σάμη όταν θα μπορεί να κατέβει στον Πόρο;Εμείς ως καραβολάτρες θα κάτσουμε (εγώ σίγουρα θα κάνω ένα ταξιδάκι μέσα στον Νοέμβριο,όταν ομαλοποιηθεί λίγο η κατάσταση να δω πως είναι) αλλά ο απλός κόσμος,κακά τα ψέματα,κοιτάει να κατέβει απ το πλοίο και πιστεύω δεν θα κοιτάξει την μικρή χρονική διαφορά.Δεν παύει όμως να είναι μια περίεργη κατάσταση που σίγουρα ξεβολεύει τόσο τους Κεφαλονίτες όσο και τους Θιακούς (έστω και προσωρινά).


Περα απο αυτο ας θεσω ποια ειναι τα δικα μου κριτηρια και τα κατωτατα και ανωτατα ορια σε διαφορους τομεις ωστε να μην εχω προβλημα.

1. Το χειμωνα 3 δρομολογια καθημερινα (2 απο Κυλληνη, 1 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης και Κυριακης που πρεπει να μπαινει 1 επιπλεον απογευματινο απο Πατρα. Κατωτατο οριο.

2. Το καλοκαιρι (2.5 μηνες) 5 δρομολογια καθημερινα (3 απο Κυλληνη, 2 απο Πατρα) εκτος Παρασκευης, Κυριακης και της εβδομαδας του δεκαπενταυγουστου που πρεπει να μπαινουν 2 επιπλεον δρομολογια απο Κυλληνη. Κατωτατο οριο.

3. Οι τιμες να ειναι 25% πιο φθηνες στον επιβατη, 25% πιο φθηνες στο ιχ στην Πατρα και 35% πιο φθηνες στο ιχ στην Κυλληνη. Ανωτατο οριο, δηλαδη να μην ειναι ακριβοτερες απο τις παραπανω.

4. Ταχυτητες 15 κομβων στο Κυλληνη-Πορος, 17 κομβων στο Πατρα-Σαμη και 16 κομβων στο Κυλληνη-Αργοστολι. Κατωτατο οριο.

5. Αν μπουν αλλες γραμμες οπως που και που κανενα Κυλληνη-Σαμη δεν θα φτασω στο σημειο να γκρινιαξω για τη μικρη διαφορα στο χρονο μεχρι να φτασω σπιτι μου ή αν ο δρομος θα εχει περισσοτερες στροφες, θα το δω ως μια αλλαγη που διωχνει τη ρουτινα.

Εδώ φίλε με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.Από πέρσι έλεγα (και εκτός forum) οτι 3 δρομολόγια πλέον επαρκούν μια χαρά για να καλύψουν την κίνηση τους χειμερινούς μήνες.Τα παραπάνω είναι ζημιά.Όσο πιο νωρίς το καταλάβουν οι εταιρίες τόσο το καλύτερο γι αυτές.Και φυσικά μείωση τιμών και στις 2 συγκεκριμένες γραμμές που είναι υψηλές μέχρι σήμερα.

Appia_1978
21-10-2013, 14:17
Μαρκο μιλαω για μετρο συγκρισης για να δουμε που βρισκομαστε, κατι το οποιο θα μας βοηθησει να κρινουμε καλυτερα τις υπηρεσιες που εχουμε.

Δεν ειπα να συμβιβαστουμε με 3 δρομολογια την εβδομαδα το καλοκαιρι. Λεω ομως οτι οταν εχουμε 20πλασια δρομολογια την εβδομαδα για μενα ειναι καταχρηστικο-αδηφαγο να παραπονιεμαι για τη συχνοτητα των δρομολογιων ή για τοσες αλλες λεπτομερειες. Ειναι σαν καποιος να παιρνει 700 ευρω και εγω να παιρνω 14000 και αμα πεσω στα 10000 να παραπονιεμαι. Σιγουρα θα ηταν καλυτερο να παιρνω τα 14000 αλλα και τα αλλα ειναι υπερεπαρκη.

Αν καποιος μπορει να μου προσφερει 20 καθημερινα δρομολογια ολο το χρονο και μαλιστα σε αισθητα χαμηλοτερες τιμες απο τις σημερινες ας ερθει να τα προσφερει, θα χαρω. Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα εχω παραπονο αν καποτε μειωθουν σε 3 καθημερινα το χειμωνα με τις ιδιες χαμηλες τιμες, αν θεωρω οτι τα 3 ειναι επαρκη.

Δηλαδη το κατωτατο οριο επαρκειας δρομολογιων για μενα δεν διαμορφωνεται απο τα μεγιστα δρομολογια που εχουν γινει στο παρελθον, αλλα κυριως απο το ποσα δρομολογια πιστευω, με δικα μου κριτηρια, οτι ειναι επαρκη.

Σε ευχαριστώ για την εξήγηση :)

ithakos
21-10-2013, 14:35
Φίλοι μου σκεφτείτε και κάτι που θα μείνει στην Ιστορία...για δευτερη φορά η Ιθάκη θα εξυπηρετείτε με δύο μεγάλα πλοία....όπως κάποτε Ιονίς-Κεφαλληνία....Ιονίς-Μύρτος....και τώρα Κάποιο της κοινοπραξίας-Κεφαλλονιά.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πλοίο της κοινοπραξίας θα εκτελεί το δρομολόγιο?

ιθακη
21-10-2013, 18:29
Φίλοι μου σκεφτείτε και κάτι που θα μείνει στην Ιστορία...για δευτερη φορά η Ιθάκη θα εξυπηρετείτε με δύο μεγάλα πλοία....όπως κάποτε Ιονίς-Κεφαλληνία....Ιονίς-Μύρτος....και τώρα Κάποιο της κοινοπραξίας-Κεφαλλονιά.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πλοίο της κοινοπραξίας θα εκτελεί το δρομολόγιο?

κατα 99% αυτό που κάνει Κυλλήνη- Πόρο.... ο "Καλβαρος" μάλον..... (ή με υ πριν το λ)

ithakos
22-10-2013, 12:21
"Φωτιά στα κόκκινα"......

ιθακη
22-10-2013, 19:13
Φωτιά στα πατζάκια μας να λες καλύτερα

GameManiacGR
28-10-2013, 10:13
Παιδιά για τα δρομολόγια έμαθε κανείς τίποτα;;Γιατί η Παρασκευή πλησιάζει και εγώ βλέπω ως τώρα σιγή ιχθύος και από τις 2 εταιρίες.

Appia_1978
28-10-2013, 14:23
Φίλε μου, δυστυχώς τίποτα έως σήμερα ... μας βλέπω με τις βάρκες ...

ιθακη
31-10-2013, 18:23
Το Ιονίς αφού εκτέλεσε το προγραματισμένο του δρομολόγιο Σάμη(Κεφαλονιά)- Π. Αετό (Ιθάκης)-Σάμη- Πάτρα- Σάμη- Π. Αετό, τώρα κατευθύνετε και πάλι στην Σάμη όπως έκανε και τις προηγούμενες μέρες με την διανυχτέρευση του..... Να δούμε θα κατηφορήσει για κάτω ή άλλαξαν τα σχέδια και δεν ενημερώθηκε κανείς!!!!!!!


Edit : Τελικά αναχώρησε το Ιονίς και είναι ανοιχτά τις Ζακύνθου αυτή την ώρα

ithakos
31-10-2013, 22:54
http://ithacorama.com/el/ta-nea-tis-ithakis/item/783-simera-sto-piso-aeto

ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟΨΕ.....

GameManiacGR
01-11-2013, 08:51
Και εγέννετο η μέρα που η γραμμή έμεινε χωρίς καράβι...Προσωρινά μέχρι να δουν τι θα γίνει με τη Σάμη η Κεφαλονιά εξυπηρετείται από Πόρο-Αργοστόλι και η Ιθάκη από Αστακό..Εγώ πάντως θα έχω stand by το καγιάκ μου αν χρειαστεί...!!!

150099

Appia_1978
01-11-2013, 11:12
Λίγο δύσκολη η μεταφορά ... οχημάτων όμως :D

GameManiacGR
01-11-2013, 14:35
χαχαχαχα!!

Σύμφωνα με το InKefalonia αυτά είναι τα δρομολόγια για το Σ/Κ http://www.inkefalonia.gr/enimerosi/koinonia/item/17172-ta-dromologia-ton-ploion-tis-epomenes-treis-meres-pianei-kai-ithaki-i-ionian-ferries.html

ιθακη
02-11-2013, 10:12
Τελικά το Α. Κάλβος είναι το πλοίο που σήμερα θα πιάσει για πρώτη φορά (μετά το 2004 που είχε έρθει στην αντικατάσταση του Κεφαλονιά μαζί με το Σωλομός, που έμεινε στην αντικατάσταση, και τότε ήταν νύχτα που μπήκε) Βαθύ.....

Το απίστευτο της υπόθεσης είναι πως αγρίεψε το Κάλβος και πάει 17,3......

150118

cptvlg
02-11-2013, 17:53
Μετά από πολύ καιρό να πω κάποια πράγματα:

Η αποχώρηση της Κοινοπραξίας Ionian Ferries ήταν αναμενόμενη και είχε γίνει ολοφάνερη από το αίτημα αποδρομολόγησης στο ΣΑΣ του Ιουλίου
Έλεγα από τον Ιούλιο ότι το Νοέμβριο θα αποχωρήσει οριστικά. Τελικά έπεσα λίγο έξω (αφού φαίνεται να καλύπτει την Ιθάκη του Κυλλήνη - Πόρος με αντάλλαγμα να μη μπει η Kefalonian Lines στη Ζάκυνθο;)

Ελπίζω το "Επτάνησος" πρώτον να έρθει και να μείνει δεύτερον. Και να συνεχίσει να εξυπηρετεί με συνέπεια όπως παλιά. Δυστυχώς δεν είμαι τόσο σίγουρος, όταν μετά από ένα χρόνο απουσίας ξεκινά με ακινησία δύο μηνών. Μακάρι να έχει να κάνει με το ότι ήταν ένα χρόνο χωρίς έσοδα και δε θέλουν να ξεκινήσουν με μεγάλο διάστημα με παθητικό. Το πρόγραμμα δρομολογίων που αιτήθηκαν από Ιανουάριο είναι επαρκέστατο, αν το τηρήσουν (Διπλά τρεις μέρες της εβδομάδας, μονά τις άλλες). Και μακάρι του χρόνου να μην αιτηθούν ακινησία και να καλύψουν τη γραμμή και όταν θα είναι για συντήρηση το Επτάνησος (με ναύλωση, φιλική συμμετοχή της HSW π.χ. ...)


Η παρουσία της κοινοπραξίας (με τα πέντε πλοία κλπ που δε θα έφευγε όπως δήλωνε και ο Βασιλαράς και συμφορουμίτες) ήταν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ τόσο για τη γραμμή όσο και για την Ιθάκη. Και ακόμα και σε αυτό το τελευταίο στάδιο, προσπαθεί να απαξιώσει ακόμα περισσότερο, κάνοντας την κάλυψη της Ιθάκης από την Κυλλήνη. Η παρουσία ένα χρόνο της Ionian Ferries, ήταν το χειρότερο που είδαμε όλα αυτά τα χρόνια (όχι ότι δεν υπάρχουν και χειρότερα...). ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ το ξαναγράφω.

Πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι χρωστάμε στις εταιρείες. Κάθε μία κοιτάει το συμφέρον της. ¶λλες σέβονται περισσότερο το επιβατικό κοινό και τους κατοίκους των νησιών που εξυπηρετούν και άλλες λιγότερο. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να απαιτούμε τα περισσότερα από αυτές και να επιλέγουμε όσες μας σέβονται περισσότερο. Για αυτό έγραψα όσα έγραψα τον Ιούλιο. Γιατί έβλεπα τη ζημιά να έρχεται. Και δεν χρωστάει το Θιάκι καμία χάρη στην κοινοπραξία. Αν δεν έμπαινε αυτή το Νοέμβριο, θα βρισκόταν άλλη εταιρεία σύντομα. Είμαι σίγουρος για αυτό. Η γραμμή έχει μεταφορικό έργο, όσο και αν προσπάθησαν να την απαξιώσουν οι Ζακυνθινοί. Αν δείτε τα στατιστικά του καλοκαιριού, η μείωση στη γραμμή οδήγησε σε αύξηση στο Αργοστόλι. Γιατί υπάρχει πολύ μεγάλο τμήμα της Κεφαλονιάς που εξυπηρετείται καλύτερα από Πάτρα - Σάμη και όχι από Κυλλήνη - Πόρο.


Υ.Γ.

Μερικά πράγματα σε σχέση με το τελευταίο μου ποστ (του Ιουλίου):
Η Strintzis Ferries δεν είναι κρυφό ότι λέγεται Γραμμαί Επτανήσου Ν.Ε. Το έγραφε στα εισιτήρια της, το λέει στο δικτυακό της τόπο (http://www.strintzisferries.gr/strintzis/profile.html) κλπ
Νομίζω πως το όνομα αυτό είχε επιλεχθεί όταν επαναδραστηριοποιήθηκαν μετά την εξαγορά από την Blue Star για αποφυγή σύγχυσης. Ήταν "Ζεστό" ακόμα το όνομα Στρίντζης και δεν έπρεπε να γίνει μπέρδεμα με την Strintzis Lines - Blue Star.

Θεωρώ σπατάλη χρόνου να μπαίνω και να γράφω τα ίδια πράγματα, όχι τη συμμετοχή στο Forum γενικώς. Είχα γράψει ότι ήταν το τελευταίο ποστ για το θέμα, με τα δεδομένα που είχαμε. Δεν είχε νόημα να λέω τα ίδια και τα ίδια. Ο ελεύθερος χρόνος μου είναι λίγος και για αυτό, αν και διαβάζω σχετικά συχνά όσα γράφονται για τους τομείς που με ενδιαφέρουν, γράφω σπάνια σχετικά.

GameManiacGR
03-11-2013, 13:36
Φίλε cptvlg επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σε μερικά από αυτά που λες αλλά και να συμφωνήσω σε μερικά.

Η παρουσία της κοινοπραξίας στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη από που κι ως που ήταν καταστροφική;Όταν πέρσι τέτοιες μέρες σηκώθηκε κι έφυγε νύχτα ο Στρίντζης και η κοινοπραξία κάλυψε το κενό και η γραμμή έμεινε μόνο μια μέρα χωρίς πλοίο;Όταν στον Πόρο παλαιότερα που έδενε το Επτάνησος η κοινοπραξία έβαζε και 3ο δρομολόγιο για να καλύψει το κενό;Όταν το 2001 μπήκε και αναβάθμισε στην ουσία την συγκοινωνία του Πόρου;Που είναι ο Στρίντζης τώρα να ξεκινήσει που πήρε πάλι το Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη;Όπως πολύ σωστά λες οτί πρέπει να απαιτούμε από τις εταιρίες και όχι να τους χρωστάμε χάρη έτσι κι εγώ απαιτώ να υπάρχει πλοίο και δεν τον δικαιολογώ πουθενά.Και ποιος μου λέει οτι δεν θα ξαναφύγει νύχτα πάλι όπως έκανε πέρσι αλλά και πριν μια δεκαετία στον Πόρο;Δεν λέω οτι η κοινοπραξία είναι άγια γιατί κι αυτή έχει κάνει αρκετά λάθη (το Κάλβος ήταν ακατάλληλο για την Πάτρα,δεν έβαλε διπλό Παρασκευή-Κυριακή,δεν έχει καθόλου προσφορές στη γραμμή της Ζακύνθου,το περσινό μπάχαλο τον Ιανουάριο στον Πόρο με αυτή και την ΑΝΕΖ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν καταστροφική η παρουσία της.

Lana
03-11-2013, 22:35
Hkoinopraksia kalipse tis grammes Porou kai Samis Ithakis otan o Strintzis tis egkatelipse.Giati loipon i .parousia tis itan katastrofiki.
Lathi eginan genika omos i grammi den emeine oyte mia mera xoris karavi. KALBOS KAI IONIS den afisan pote kosmo kai oximata ekso, kai otan xriasthke dromologitikan ta IONIAN STAR - DIONISIOS SOLOMOS.
Tora o Strintzis proballi san dikaiologia thn etisia akinisia tou EPTANISOS oste na arxisei dromologia apo ti 1-1-2014. Ti akinisia einai ti stigmi pou to ploio kathetai ena oloklhro xrono, auto leei polla nomizo gia to mellon.

cptvlg
04-11-2013, 12:12
Lana και GameManiacGr,
προς αποφυγήν παρεξηγήσεων καλό είναι να βλέπετε τι ακριβώς γράφω.
Παραθέτω:
"[...] Η παρουσία της κοινοπραξίας [.....] ήταν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ τόσο για τη γραμμή όσο και για την Ιθάκη. [...] "

Δεν μίλησα συνολικά για την παρουσία της στην Κεφαλονιά. Ούτε το thread αυτό είναι για τη γραμμή του Πόρου.

Οπότε ας μιλήσουμε μόνο για το Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη γιατί σε αυτό το thread είμαστε και για αυτό το θέμα μίλησα μόνο.

Καταστροφική για την Ιθάκη από όλες τις απόψεις.

Για πρώτη φορά δεν είχες τη δυνατότητα αυθημερόν μετάβασης στην Πάτρα καμία μέρα. Αν είστε από το Θιάκι μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει. Αν έχετε γνωστούς από το Θιάκι, ρωτήστε τους.
Ζημιά στον τουρισμό, με δρομολόγια που καθυστέρησαν απίστευτα να ανακοινωθούν για τον Ιούλιο και τον Αύγουστο
Ζημιά στον τουρισμό με την λογική του "ήρθα για να μείνω" αλλά κάνω και μια αίτηση αποδορμολόγησης αρχές Ιουλίου
Ζημιά στον τουρισμό με ακατάλληλα δρομολόγια για ολιγοήμερες διακοπές στην Ιθάκη. Δεν μιλάμε καν για Π-Σ-Κ
Και συνεχίζουμε και αυτό το διάστημα με τα τωρινά δρομολόγια. Και πείτε μου πως μπορεί να μεταβεί σε νοσοκομείο ή κεντρικές δημόσιες υπηρεσίες π.χ. στο Αργοστόλι ή στην Πάτρα ενας Θιακός αυτό το διάστημα. Να θυμίσω ότι πλέον έχει κλείσει η Εφορία και το Ειρηνοδικείο στο Θιάκι, ο ΟΤΕ ακόμα και "Γερμανός".


Καταστροφική για τη γραμμή, γιατί με την τακτική της απαξίωσε τη γραμμή, έστρεψε αρκετό κόσμο σε άλλες λύσεις (Αργοστόλι και Πόρο). Δείτε τα στατιστικά που εκδίδει το Λιμεναρχείο και θα καταλάβετε (αν θέλετε) γιατί ήταν καταστροφική για τη γραμμή.

Το ότι μπήκε πέρυσι να καλύψει το κενό, δε μου λέει κάτι. Ειλικρινά. Κατά τη γνώμη μου και νομίζω με δικαιώνουν όσα σας έγραψα παραπάνω, δεν μπήκε για καλό. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν δεν έμπαινε τότε η Κοινοπραξία. Ρεαλιστικό σενάριο για μένα είναι να έμενε κάποιο διάστημα χωρίς καράβι η γραμμή και μετά να έμπαινε το Κεφαλονιά. Βραχυπρόθεσμα θα ήταν τραγικό. Μεσοπρόθεσμα θα ήταν πολύ καλύτερα. Αλλά όλα αυτά είναι υποθετικά σενάρια.

Για την κονοπραξία σαν θετικό μπορώ να πω την ευγένεια εν γένει του πληρώματος.

Αν θέλετε να πούμε κάτι άλλο για τη γραμμή Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη, ευχαρίστως. Αλλίως σε άλλο thread.


Α! Και όσον αφορά τους Στριντζαίους. @Lana Δεν ξέρω αν λέει κάτι για το μέλλον το ότι ζήτησαν ακινησία πριν ξεκινήσουν. Υπάρχει μια εκδοχή να το ζήτησαν για να μην ξεκινήσουν με μεγάλο παθητικό την νέα περίοδο στα νησιά. Το αισιόδοξο ίσως. Υπάρχει η εκδοχή να κερδίζουν χρόνο για να δουν τι θα κάνουν γενικώς. Αν θα μπουν όντως, αν θα πουλήσουν το πλοίο, αν , αν, αν ... Εύχομαι το καλύτερο δυνατό για την κάλυψη των νησιών. Δεν έχω προσωπικές επιθυμίες. Αυτό που θα ήθελα είναι μια εταιρεία που θα καλύψει τη γραμμή με την κοινωνική ευαισθησία που επέδειξαν οι Στριντζαίοι επί σειρά ετών. Δεν με νοιάζει αν θα είναι οι ίδιοι. Αυτήν την νοοτροπία επιθυμώ.

@GameManiacGR εννοείται πως έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς. Πως να στο στερήσω; :-) Αλλά όπως εγραψα και στην αρχή, δες τι γράφω πρώτα. Ο διάλογος με επιχειρήματα και στις διαφωνίες μόνο εποικοδομητικός μπορεί να είναι. Δεν διεκδικώ αλάθητο, λέω απλώς τις απόψεις μου.

GameManiacGR
04-11-2013, 18:05
Αφου το θέτεις έτσι φίλε μου ας μιλήσουμε μόνο για το κομμάτι Πάτρα-Σάμη που και πάλι διαφωνώ στον όρο "καταστροφική".Η κοινοπραξία κλήθηκε να καλύψει ένα κενό πέρσι τον Νοέμβριο.Κενό που άφησε ο Στρίντζης φεύγοντας νύχτα απ τα νησιά για τον οποιοδήποτε λόγο είτε οικονομικό είτε προσωπικές διαφορές στην οικογένεια.

Και έρχομαι εγώ να ρωτήσω..Μήπως το μεταφορικό έργο της γραμμής ήταν ηδη μειωμένο σε σημείο να μην σηκώνει 2ο δρομολόγιο κυρίως τις καθημερινές; (Για τα Π/Σ/Κ θα συμφωνήσω μαζί σου οτι θα μπορούσε να υπάρχει και 2ο δρομολόγιο όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα).

Θα συμφωνήσω εν μέρει στο κομμάτι της καθυστέρησης για τα δρομολόγια και για το "ηρθαμε για να μείνουμε" αλλά ποια ακριβώς ζημιά προκάλεσε η αίτηση αποδρομολόγησης (ανεξάρτητα που λίγο πολύ γνωρίζουμε τον λόγο) στον τουρισμό;;;Ο τουρίστας που θα πάει στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη το καλοκαίρι θα κοιτάξει απο που φεύγει το πλοίο και τι ώρα φεύγει..Δεν ξέρει απο αιτήσεις,ΣΑΣ,ιστορικά εταιριών κλπ.Μήπως όμως είχε ζητήσει παράλληλα και ο Στρίντζης αίτηση δρομολόγησης στη γραμμή;;;Οι λόγοι που απαξιώθηκε η γραμμή ήταν πολλοί..Τα λάθη της κοινοπραξίας και ο τοπικισμός που υπάρχει στην Κεφαλονιά και το Θιάκι έφεραν αυτό το αποτέλεσμα.

Εσένα μπορεί να μη σου λέει κάτι οτι κάλυψαν το κενό αλλά εμένα μου λέει αρκετά.Λίγο φθηνότερα εισιτήρια στους επιβάτες,καθαρά πλοία,ευγενικό πλήρωμα και το κυριότερο,ΥΠΗΡΧΕ πλοίο στη γραμμή έστω και με 1 δρομολόγιο (το καλοκαίρι και τις γιορτές είχε διπλά και έστελναν τα μεγάλα).Τώρα αν δεν εξυπηρετεί όλους μην ξεχνάς πως είμαστε (όπως έχω ξαναπει) στο 2013 με το πετρέλαιο στο θεό και την κίνηση μειωμένη.Τώρα που πήρε ο Στρίντζης τη γραμμή που είναι το πλοίο;Και εδώ θα διαφωνήσω στην ελαστικότητα που δείχνεις για τον Στρίντζη στο συγκεκριμένο θέμα.Πήρε τη γραμμή;Όφειλε να βάλει το πλοίο ή να έρθει έστω σε συννενόηση με τους Ζακυνθινούς να συνέχιζαν αυτό το διάστημα μέχρι να βάλει πάλι το Επτάνησος.

Φίλε μου κι εγώ αυτούς τους διαλόγους επιθυμώ και κυρίως με άτομα μέσα απ το forum που ξέρουμε 2-3 πράγματα παραπάνω.¶ντε κάνε τέτοιες συζητήσεις με απλό κόσμο...

ιθακη
04-11-2013, 22:17
Στον δικτυακό τόπο του δήμου μας υπάρχει ανακοίνωση δρομολογίων της IONIAN FERRIES (http://www.ithaki.gr/Site/el/66-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%C F%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/Content/2209-%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A3%CE%97%2 0%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93% CE%99%CE%A9%CE%9D%20%CE%A3%CE%A4%CE%97%20%CE%93%CE %A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%97%20%CE%9A%CE%A5%CE%9B%C E%9B%CE%97%CE%9D%CE%97%20%E2%80%93%20%CE%A0%CE%9F% CE%A1%CE%9F%CE%A3%20%CE%9A%CE%95%CE%A6%CE%91%CE%9B %CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%99%CE%91%CE%A3%20%E2%80%93%2 0%CE%99%CE%98%CE%91%CE%9A%CE%97) εως 31-12-13, στην γραμμή Κυλλήνη- Πόρος- Ιθάκη (Βαθύ και πίσω αετός εναλλάξ).

Τα δρομολόγια θα είναι 3 φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα- Παρασκευή- Κυριακή.

Συγκεκριμένα Δευτέρες και Παρασκευές στις 8 από Κυλλήνη και φτάνει 11 στο Βαθύ και από Βαθύ στις 12:30 για Κυλλήνη που θα φτάνει 16:00 (μάλλον θα έχει κάποια ώρα που θα περιμένει Πόρο.

Τις Κυριακές, στις 10 από Κυλλήνη θα φτάνει Πίσω Αετό στις 12:30 και από εκεί στις 12:50 (πάλι με την ίδια στάση στον Πόρο) για Κυλλήνη, που θα φτάνει στις 16:00

cptvlg
06-11-2013, 13:17
@GameManiacGR

Δεν θέτω εγώ το θέμα έτσι! Το θέμα έχει τεθεί από τους admins! :-)

Όταν έφυγαν νύχτα χωρίς καμία ανακοίνωση οι Γραμμές Επτανήσου, δεν κάλεσε κανείς την Κοινοπραξία. Μόνοι τους ήρθαν. Πιθανοί λόγοι: να μην μπει άλλο στη γραμμή, είχαν πλοία διαθέσιμα, να δουν πως θα πάει, να απαξιώσουν τη γραμμή και να ενισχύσουν την παρουσία τους στον Πόρο.
Αν δεν έμπαιναν αυτοί, είπα τι πιστεύω ότι μπορεί να συνέβαινε στο προηγούμενο ποστ.

Δεν κάλυψαν επαρκώς όμως το κενό. Εννοείται ότι το μεταφορικό έργο έχει μειωθεί σημαντικά. Εννοείται ότι τα καθημερινά διπλά δρομολόγια είναι ουτοπία. Αλλά από τα διπλά καθημερινά σε διπλά μόνο 4 εβδομάδες υπάρχει τεράστια διαφορά. Δεν μπορώ να ξέρω πως είναι η κατάσταση ακριβώς, αλλά θεωρω ότι σηκώνει η γραμμή τρία διπλά την εβδομάδα τον χειμώνα. Μπορεί να είναι ελλειματικά, αλλά δείχνει σεβασμό στους κατοίκους των νησιών. Να μπορεί ο Θιακός να πάει μια καθημερινή αυθημερόν στην Πάτρα, να μπορεί να μετακινηθεί ένα τριήμερο κάποιος στην Ιθάκη. Επαρκή θα ήταν διπλά Παρασκευή - Κυριακή - Δευτέρα π.χ. κατά τη γνώμη μου. Δεν μπορώ βέβαια να κάνω οικονομική αποτίμηση. Εδώ "έβγαινε" το Κεφαλονιά δύο χρόνια πριν, δε θα έβγαιναν πιο μικρά και οικονομικά πλοία;; Και βλέποντας και τα στατιστικά είναι σαφές ότι ενώ η Κεφαλονιά γενικά είχε άφιξη των αφίξεων, η γραμμή της Σάμης είχε μεγάλη μείωση. Οπότε εγώ πιστεύω ότι απαξιώθηκε έτι περαιτέρω η γραμμή από την Κοινοπραξία και δε μειώθηκε από μόνο του το μεταφορικό έργο.

Η αίτηση αποδρομολόγησης δεν προκάλεσε άμεση ζημιά όμως σκοτείνιασε και άλλο το ήδη θολό κλίμα. Αλλά να σου προσωπικά παραδείγματα: με ρωτούσαν γνωστοί και φίλοι που θα ερχόντουσαν ή ήθελαν να έρθουν Ιθάκη το καλοκαίρι τι δρομολόγια έχει και για πρώτη φορά δεν ήξερα τι να τους πω. Και επειδή υπάρχουν και άνθρωποι που για ιατρικούς λόγους χρειαζόντουσαν σταθερά δρομολόγια, δεν μπορούσαν να προγραμματίσουν. Καταλαβαίνεις ότι αυτό επηρεάζει όσους σχεδιάζουν και θέλουν μια σταθερότητα σε δρομολόγια.
Από ότι θυμάμαι, ο Στρίντζης είχε ζητήσει δρομολόγηση Κυλλύνη - Ζάκυνθο. Όταν έκαναν οι Ζακυνθινοί την αίτηση αποδρομολόγησης, τότε ζήτησε να καλύψει το κενό που θα άφηναν. Δεν έγινε τελικά (a Paris(is)...) για τους γνωστούς λόγους. Τότε θα ξέραμε και τι παίζει τελικά με τους Στριντζαίους..

Αν καταλαβαίνω καλά από αυτό που έγραψες, εννοείς ότι φταίει η εμπιστοσύνη που δείχνουν σε "τοπικές" εταιρείες. Σε αυτό διαφωνώ. Καλύτερα ξέρει τις ανάγκες ο ντόπιος εφοπλιστής, θα κοιτάξει με άλλο βλέμμα τα νησιά. Θα έχει και άλλες επενδύσεις π.χ. αλλά και άλλα συμφέροντα. Από τις απρόσωπες ακτοπλοϊκές των Τραπεζών δεν το συζητω. Αντίστοιχα παραδείγματα μπορείς να δεις και σε άλλα μέρη.

Δεν δείχνω καμία ελαστικότητα στο Στρίντζη. Σε αναμμένα κάρβουνα κάθομαι! Θέλω να πάω στο Θιάκι και δεν μπορώ αυτήν την περίοδο, τι ελαστικότητα να δείξω;; Και στο πρό - προηγούμενο ποστ έγραψα ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα έρθει ξανά. Τόσο ησυχία πια από τη μεριά τους πια;;

(Πολλά έγραψα πάλι! Σόρρυ!)

βαγγελις ροκκος
06-11-2013, 17:28
Αγαπητε φιλε αρκετα χρονια πριν εδω στη Ζακυνθο, επειδη το να περασεις απεναντι ηταν σχεδον ακατορθωτο[βλεπε στο ναυτιλια ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ Ι]εγω προσωπικα μαζι με πολλους αλλους αγανακτησμενους οδηγους εμπορους και αλλους επαγγελματιες καναμε την υπερβαση.
Ξεκινησαμε ενα αγωνα εναντια στο τοτε ισχυροτατο εφοπλιστικο κατεστημενο, κλεισαμε λιμανια, χτυπησαμε τη πορτα του ιδιου του ΥΕΝ,και οταν δεν μας δεχτηκε μπηκαμε στο γραφειο του απαιτητικα.
Οταν του θεσαμε τα γεγονοτα οπως ακριβως γινοταν δηλ. οτι οι ουρες των οχηματων ηταν ατελλειωτες στην Κυλληνη και εδω οτι η γραμμη εκλεινε τις 4μ.μ. οτι με το παραμικρο φυσημα του ανεμου δρομολογιο δεν γινοταν,την προκλητικη αντιμετωπηση απο τα πληρωματα και τους τοτε πλοιοκτητες, καθως και απο τους εγκαθετους που ειχαν στο λιμανι και μιλαω συγκεκριμενα. Ενας απ αυτους που λεγεται Μαρκος Τσουκαλας και σημερα βγαινει στα ραδιοφωνα και το παιζει ως αντιπροσωπος του Λυκουδη στη Ζακυνθο και κοπτεται υπερ της δρομολογησης του ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ στη γραμμη Ζακυνθου Κυλληνης, εκτος των παλικαρισμων και ειρωνιων εναντιων των παραπονουμενων ταξιδιωτων εφτασε στο σημειο να χειροδικησει εναντιον του οδηγου Στελιου Μουζακη.
Ο Υπουργος Παυλιδης λοιπον μας αντιμετωπισε κι αυτος τελειως εχθρικα, και μας ειπε οτι οι πλοιοκτητες ειναι καλοι και φροντιζουν για την καλη μας εξυπηρετηση, και οτι σαν επαγγελματιες η δουλεια μας ειναι να περιμενουμε οταν ελθει η σειρα μας να ταξιδεψουμε.
Επειδη καταλαβαμε οτι ο εμπαιγμος ηταν μεγαλος κατεβηκαμε στη Ζακυνθο, καλεσαμε ολο τον αγανακτησμενο κοσμο, που εδειξε αμεριστη συμπαρασταση στον αγωνα μας, ο οποιος παρα τις απειλες απο τις αρχες κλιμακωθηκε μαζευτηκαν χρηματα αγοραστηκε πλοιο, το οιοιο τελικα δρομολογηθηκε μετα απο τον αγωνα μας και την κατακραυγη της κοινωνιας εναντιον του τοτε κατεστημενου.
Λυθηκαν πολλα προβληματα απο τοτε ηλθαν περισοτερα πλοια με μεγαλυτερη χωριτικοτητα εγιναν και γινονται περισσοτερα δρομολογια, θα μου πει καποιος οτι ειναι παλι κοινοπραξια η μονοπωλειο.
Εαν λοιπον ειναι σημερα κοινοπραξια υπευθυνο αποκλειστικα και μονο ειναι το Υπουργειο, το γιατι μπορω να το αναλυσω αν θελει καποιος αλλα χρειαζεται χρονος πολυς και χωρος ατελειωτος. Η σημερινη βεβαια κοινοπραξια και η πολιτικη της δεν εχει καμια σχεση με την τοτε.
Μαυτα που γραφω προσπαθω να πω οτι απο τη μια μερια εχουμε την εταιρεια Στριντζη οπου φευγει αρχικα απο τη γραμμη Πορου Κυλληνης και αργοτερα απο τη γραμμη Πατρα Σαμη.
Απο την αλλη μερια εχουμε τη Κοινοπραξια που καλυψε το κενο στη Σαμη Ιθακη με τα πλοια που διεθετε, αλλα δεν νομιζω οτι ηταν η αιτια της πτωσης της κινησης,
Πτωση στη κινηση υπαρχει πανελλαδικα. Εδω εφτασε η γραμμη Χιου Μυτηληνης ενα απο τα καλυτερα φυλετα της ακτοπλοιας απο δυο δρομολογια την ημερα να εχει τρια την εβδομαδα.
Η οικονομικη κριση φταιει διοτι χαθηκαν τα φορτηγα που κρατουσαν την κατασταση τον χειμωνα.
Τωρα ο Στριντζης υποσχεται οτι θα ξαναγυρισει στην γραμμη Πατρα Σαμη Ιθακη. Μπορει να το κανει μπορει και οχι. Μπορει να ελθει για να μεινει μπορει και οχι.
Εκεινο που εχει σημασια ειναι οτι καποιοι απο την Ιθακη απο την Σαμη, κατοικοι επαγγελματιες τοπικοι φορεις πρεπει να παρουν την κατασταση στα χερια τους, ωστα ενα ιστορικο και ομορφο νησι οπως ειναι η Ιθακη να μην ειναι παιχνιδι στα τερτιπια [οικογενειακες διαμαχες αποπειρες πωλησης πλοιωνκ.π.]των διαφορων πλοικτητων.
Συγνωμη αν εγινα κουραστικος, αλλα νομιζω οτι κανεις δεν ειναι υπερανω των απλων κατοικων που απλα θελουν να εξυπηρετηθουν, και δεν θελουν να ειναι αποκλεισμενοι απο τον αλλο κοσμο επειδη ετυχε να κατοικουν σε νησι.Πιστευω και αποφασιστικοτητα χρειαζεται.

cptvlg
06-11-2013, 22:19
Προς Θεού, δεν εκφράζω τη γνώμη ότι η κοινοπραξία είναι γενικώς καταστροφική! Ούτε καν ότι δημιουργεί γενικά προβλήματα!

Μιλάω για τη συγκεκριμένη περίοδο και στη συγκεκριμένη γραμμή. Και κυρίως μιλάω για την Ιθάκη και το τμήμα της Κεφαλονιάς που εξυπηρετείται από την Πάτρα περισσότερο.

Στην Ιθάκη υπάρχει δυστυχώς ένα κακό προηγούμενο με τη λογική της εταιρείας λαϊκής βάσης.... Σημαντικό αυτό που καταφέρατε στη Ζάκυνθο αλλά δε νομίζω ότι είναι εύκολο να γίνει κάτι ανάλογο στην Ιθάκη για τη δημιουργία εταιρείας. Μακάρι να γινόταν. Εδώ ούτε καν ασχολούνται σοβαρά με το θέμα. Ο Δήμος ανύπαρκτος, οι επαγγελματίες δε βλέπω να κάνουν και πολλά όλο αυτό το διάστημα, ο πράκτορας δεν νομίζω να πιέζει ή να θέλει να πιέσει κ.ο.κ. Αν δεν είχαμε τις επόμενες Δημοτικές εκλογές, ούτε οι υπόλοιποι θα έβγαζαν ανακοινώσεις μη σου πω...

Η κίνηση έχει πέσει πανελλαδικά, δεν τίθεται θέμα διαφωνίας. Αλλά αν συγκρίνουμε το 2012 με το 2013, η Κεφαλονιά συνολικά έχει ανεβάσει τις αφίξεις. Π.χ.
Αύγουστος 2013 έναντι Αύγουστος 2012 (μέσος όρος αφίξεων - αναχωρήσεων),
περίπου: επιβάτες 98500 (2013) με 95000 (2012) και οχήματα 28000 (2013) έναντι 28500 (2012).
Σεπτέμβριος 2013 έναντι Σεπτέμβριος 2012
επιβάτες 43500 (2013) έναντι 40000 (2012) και οχήματα 9000 (2013) έναντι 8700 (2012)

Η Σάμη όμως είχε τεράστια μείωση. Το 2012 επιβιβάστηκαν 45000 επιβάτες και το 2013 επιβιβάστηκαν 30000!!

¶ρα έχει βάλει πολύ το χέρι της η κοινοπραξία με τα δρομολόγια που είχε στη μείωση του μεταφορικού έργου της γραμμής Πάτρας - Σάμης , έτσι δεν είναι;

(τα νούμερα τα έχω βάλει στο περίπου. Θέλω να δείξω την τάση που έχουν και όχι τις απόλυτες τιμές. Τα είχε ανακοινώσει το Λιμεναρχείο, μπορεί να τα βάλω αναλυτικά για όποιον ενδιαφέρεται)

Δεν ζω μόνιμα στο Θιάκι ώστε να μπορώ να μιλάω εξ' ονόματος των κατοίκων του νησιού. Μακάρι να λειτουργήσουν όμως οι μόνιμοι κάτοικοι συλλογικά στις διεκδικήσεις τους. Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό. Κακά τα ψέμματα, η γραμμή δε στέκεται με το Θιάκι μόνο. Αλλά και με τη Σάμη. Για αυτό λέω ότι η νοοτροπία ότι παίρνω τον κόσμο στον Πόρο ήταν καταστροφική.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ ότι οι κάτοικοι είναι υπεράνω εταιρειών. Για αυτό έλεγα ότι δεν χρωστάμε σε καμία εταιρία. Αλλά πρέπει να αναγνωρίζουμε όσες αντιμετωπίζουν τα νησιά και τους νησιώτες με σεβασμό και ευαισθησία. Και δεν μπορούμε να απαιτούμε πράγματα που δεν γίνονται.

(Γράφω πάντα πολλά... Προσπαθώ να το κόψω! :-) )

βαγγελις ροκκος
07-11-2013, 00:39
Εχω τη γνωμη οτι η Δρομολογηση του ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ η αιτια που τραβηξε περισοτερο κοσμο στον Πορο,και καποιοι απο τη Κεφαλλονια τους βολευε να ειναι η κοινοπραξια στη γραμμη Πατρα Σαμη, και γιαυτο αντεδρασαν οταν η κοινοπραξια ζητησε αποδρομολογηση. Δεν ηθελαν με κανενα τροπο να παει ο Στριντζης εκει.
Αληθεια αραγε τωρα που ζουμε την εποχη της καθαρσης, σνεχιζουν να κανουν κουμαντο οι κοματαρχες-
κρυφοπλοιοκτητες-σε βαρος κατοικων εταιρειων κ.λ.π.
Και πως εξηγειται το οτι σαν τοπικοι παραγοντες της Κεφαλλονιας αντι να ενδιαφερονται να μεινει το πλοιο και να προσφερει τις υπηρεσιες του εκει,αντι να ασχολουνται με τα τοπικα προβληματα του τοπου τους αναλωνουν το χρονο τους εκλιπαρωντας τα ανωτατα κλιμακια του ΥΝΑ , ωστε να επιτυχουν δρομολογηση του συγκεκριμενου πλοιου στη Ζακυνθο.
Δεν γνωριζουν οτι αν γινει αυτο η γραμμη Κυλληνη Πορος, δηλαδη το νησι τους θα εξυπηρετειται πλημμελως ιδιως το καλοκαιρι.

cptvlg
07-11-2013, 12:52
Συμφωνώ απόλυτα για το ρόλο μερικών Κεφαλλήνων στο θέμα του Κεφαλονιά. Είναι ανεπίτρεπτο να συμπεριφέρονται σαν manager ΜΙΑΣ εταιρείας και να μην ασχολούνται με όσα ανέφερες. Όπως και ότι οι ίδιοι προτιμούσαν την κοινοπραξία από το Στρίντζη. Είπαμε, υπάρχει και ο τοπικισμός. :-Ρ

Θα διαφωνήσω όμως στο ότι η αύξηση της κίνησης στον Πόρο οφείλεται μόνο στο Νήσος Κεφαλονιά. Σαφώς και επηρέασε κόσμο η παρουσία του και πήρε μερίδιο λόγω του ότι πλασαρίστηκε με τον τρόπο που έγινε. Όμως τα μη επαρκή δρομολόγια, οι αλλαγές σε συνήθειες ετών (για τα ωράρια κλπ), όλο το "Μένουμε - Φεύγουμε - Μένουμε" και η μη έγκαιρη ανακοίνωση δρομολογίων ήταν επίσης σημαντικός παράγοντας.

Για εμένα η Κοινοπραξία είχε μοναδική ευκαιρία να μπει στη γραμμή, να την κρατήσει και να πάει καλά σε βάθος χρόνου. Δεν ήθελε να μείνει; Δεν ήθελε αυτή τη γραμμή; Ήρθε να δει πως και θα πάει αλλά τελικά άλλαξε γνώμη; Δεν το γνωρίζω. Αλλά έχασε μοναδική ευκαιρία. Αυτό είναι βέβαια θέμα των ανθρώπων της.

GameManiacGR
09-11-2013, 11:43
Δεν κάλυψαν επαρκώς όμως το κενό. Εννοείται ότι το μεταφορικό έργο έχει μειωθεί σημαντικά. Εννοείται ότι τα καθημερινά διπλά δρομολόγια είναι ουτοπία. Αλλά από τα διπλά καθημερινά σε διπλά μόνο 4 εβδομάδες υπάρχει τεράστια διαφορά. Δεν μπορώ να ξέρω πως είναι η κατάσταση ακριβώς, αλλά θεωρω ότι σηκώνει η γραμμή τρία διπλά την εβδομάδα τον χειμώνα. Μπορεί να είναι ελλειματικά, αλλά δείχνει σεβασμό στους κατοίκους των νησιών. Να μπορεί ο Θιακός να πάει μια καθημερινή αυθημερόν στην Πάτρα, να μπορεί να μετακινηθεί ένα τριήμερο κάποιος στην Ιθάκη. Επαρκή θα ήταν διπλά Παρασκευή - Κυριακή - Δευτέρα π.χ. κατά τη γνώμη μου. Δεν μπορώ βέβαια να κάνω οικονομική αποτίμηση. Εδώ "έβγαινε" το Κεφαλονιά δύο χρόνια πριν, δε θα έβγαιναν πιο μικρά και οικονομικά πλοία;; Και βλέποντας και τα στατιστικά είναι σαφές ότι ενώ η Κεφαλονιά γενικά είχε άφιξη των αφίξεων, η γραμμή της Σάμης είχε μεγάλη μείωση. Οπότε εγώ πιστεύω ότι απαξιώθηκε έτι περαιτέρω η γραμμή από την Κοινοπραξία και δε μειώθηκε από μόνο του το μεταφορικό έργο.

Η ευαισθησία πλέον σε αυτές τις εποχές είναι δύσκολη γι αυτό καλό είναι να βρίσκουν τη χρυσή τομή.Η γραμμή όπως έχω ξαναπεί σηκώνει διπλό Παρασκευές-Κυριακές.Καθημερινά τις περισσότερες φορές μέσα θα μπαίνει.Το φάουλ της κοινοπραξίας ήταν η δρομολόγηση του Κάλβος στην αρχή που έδιωξε όντως κόσμο απ τη γραμμή και καθιερώθηκε στη συνείδηση του κόσμου το Πάτρα-Σαμη = ταλαιπωρία,Ζακυνθινό πλοίο,4-5-6-7 ώρες για Σάμη κι ας έκανε το Ιονίς 3.15-20 (μην σου φαίνεται παράξενο,τα ακούω σε κάθε ταξίδι από επιβάτες).Όταν μειώνονται τα δρομολόγια σε μια γραμμή λογικό είναι οι επιβάτες να μετακινηθούν προς τον Πόρο γιατί επιβάτες υπάρχουν ακόμα όμως δεν αρκούν για να βγει κερδοφόρο ένα δρομολόγιο όπως όλοι ξέρουμε.



Από ότι θυμάμαι, ο Στρίντζης είχε ζητήσει δρομολόγηση Κυλλύνη - Ζάκυνθο. Όταν έκαναν οι Ζακυνθινοί την αίτηση αποδρομολόγησης, τότε ζήτησε να καλύψει το κενό που θα άφηναν. Δεν έγινε τελικά (a Paris(is)...) για τους γνωστούς λόγους. Τότε θα ξέραμε και τι παίζει τελικά με τους Στριντζαίους..

Αυτά τα παιχνίδια,οι συννενοήσεις και οι εκβιασμοί που γίνονται μεταξύ των εταιριών και εις βάρος της συγκοινωνίας των νησιών μόνο κακό κάνουν και θα μπορούσαν να λείπουν.


Αν καταλαβαίνω καλά από αυτό που έγραψες, εννοείς ότι φταίει η εμπιστοσύνη που δείχνουν σε "τοπικές" εταιρείες. Σε αυτό διαφωνώ. Καλύτερα ξέρει τις ανάγκες ο ντόπιος εφοπλιστής, θα κοιτάξει με άλλο βλέμμα τα νησιά. Θα έχει και άλλες επενδύσεις π.χ. αλλά και άλλα συμφέροντα. Από τις απρόσωπες ακτοπλοϊκές των Τραπεζών δεν το συζητω. Αντίστοιχα παραδείγματα μπορείς να δεις και σε άλλα μέρη.

Και εδώ φίλε μου θα διαφωνήσω και εγώ μαζί σου.Θεωρητικά έχεις κι ένα δίκιο,πρακτικά όμως;;Με τι βλέμμα κοίταξε ο Στρίντζης τα νησιά που τον στήριξαν τόσα χρόνια όταν σηκώθηκε κι έφυγε νύχτα και παλαιότερα στον Πόρο και τώρα στη Σάμη χωρίς να βγάλει ούτε μια ανακοίνωση να εξηγήσει το γιατί;Με τι βλέμμα κοιτάει τώρα τις ανάγκες των νησιών που εγώ χθες από Ληξούρι για Πάτρα έκανα 6 και κάτι ώρες μέ το ΚΤΕΛ μέσω Πόρου!!!(μέσω Σάμης έκανα 4.30)Και ποιός μου εγγυάται οτι δεν θα ξαναφύγει νύχτα του χρόνου τον Οκτώβρη και δε θα ψαχνόμαστε πάλι;
Για να μην πούμε τις "συμμαχίες" που υπήρχαν παλαιότερα μεταξύ ΚΤΕΛ/φορτηγών και Στρίντζη που είμαι απόλυτα αντίθετος σε αυτό.Αναμφίβολλα κι εγώ δεν θέλω τις ακτοπλοικές των τραπεζών.

cptvlg
14-11-2013, 20:26
@GameManiacGR

Η ευαισθησία είναι πιο απαραίτητη στις δύσκολες εποχές. Και βέβαια δεν είναι απαραίτητο να είναι κάθε δρομολόγιο κερδοφόρο. Εννοείται και επιβάλλεται να γίνεται και κάποιο μη κερδοφόρο δρομολόγιο. Κάνεις σωστό σχεδιασμό με βάση τις ανάγκες της γραμμής και του κόσμου, αποφεύγεις τη μεγάλη ζημιά το χειμώνα και μεγιστοποιείς την κίνησή σου το υπόλοιπο διάστημα.
Η κοινοπραξία λίγο - πολύ ήθελε να πείσει (αν έχετε διαβάσει τη συνέντευξη του Γ. Βασιλαρά) ότι και το διπλό του Αυγούστου ήταν ελλειματικό. Ε αν ήταν όντως, την ευθύνη την έχουν αποκλειστικά οι ίδιοι. Δεν είναι το μόνο φάουλ το Κάλβος. Και δεν ήταν μόνο αυτός ο λόγος που έδιωξε τον κόσμο. Τα έχω γράψει ξανά αναλυτικά. Πολλά "λάθη" αλλά και λάθη...


Αυτά τα παιχνίδια,οι συννενοήσεις και οι εκβιασμοί που γίνονται μεταξύ των εταιριών και εις βάρος της συγκοινωνίας των νησιών μόνο κακό κάνουν και θα μπορούσαν να λείπουν.

Ε καλά, αυτό δε γίνεται! Πως να λείπουν; Σε καπιταλιστικό σύστημα; Ο λόγος που έγραψα για την αίτηση αποδρομολόγησης είναι για να σου θυμήσω ότι πρώτα έκανε αίτηση αποδρομολόγησης η Κοινοπραξία και μετά ζήτησε δρομολόγηση η Strintzis Ferries. Δεν ζήτησε να μπει ξανά στη γραμμή της Πάτρας, αλλά στη Ζάκυνθο.



Και εδώ φίλε μου θα διαφωνήσω και εγώ μαζί σου.Θεωρητικά έχεις κι ένα δίκιο,πρακτικά όμως;;Με τι βλέμμα κοίταξε ο Στρίντζης τα νησιά που τον στήριξαν τόσα χρόνια όταν σηκώθηκε κι έφυγε νύχτα και παλαιότερα στον Πόρο και τώρα στη Σάμη χωρίς να βγάλει ούτε μια ανακοίνωση να εξηγήσει το γιατί;Με τι βλέμμα κοιτάει τώρα τις ανάγκες των νησιών που εγώ χθες από Ληξούρι για Πάτρα έκανα 6 και κάτι ώρες μέ το ΚΤΕΛ μέσω Πόρου!!!(μέσω Σάμης έκανα 4.30)Και ποιός μου εγγυάται οτι δεν θα ξαναφύγει νύχτα του χρόνου τον Οκτώβρη και δε θα ψαχνόμαστε πάλι; Για να μην πούμε τις "συμμαχίες" που υπήρχαν παλαιότερα μεταξύ ΚΤΕΛ/φορτηγών και Στρίντζη που είμαι απόλυτα αντίθετος σε αυτό.Αναμφίβολλα κι εγώ δεν θέλω τις ακτοπλοικές των τραπεζών.

Η Ιθάκη και η Κεφαλονιά έχουν καλυφθεί από την εταιρεία Στρίντζη για πολλά χρόνια με συνέπεια και κοινωνική ευθύνη. Σαφώς και είναι απαράδεκτη τόσο η διακοπή των δρομολογίων πέρυσι τέτοιον καιρό χωρίς καμία ανακοίνωση όσο και η σιωπή τώρα, αλλά και η ακινησία που αιτήθηκαν. Αλλά δεν μπορεί να ισοπεδώνει την αδιάλλειπτη παρουσία ετών. Ακόμα και όταν έφυγε από τον Πόρο, δεν εγκατέλειψε την Κεφαλονιά και βέβαια δεν εγκατέλειψε την Ιθάκη. Δε νομίζω ότι οι ακτοπλοϊκές των τραπεζών θα κάλυπταν καλύτερα τις ανάγκες των νησιών. Ειδικά της Ιθάκης. Σκέψου μόνο τι γίνεται σε νησιά ανάλογου μεταφορικού έργου στο Αιγαίο. Το έλεγα και τους καλούς καιρούς και τους δύσκολους, μέχρι πέρυσι δηλαδή: Το Θιάκι είχε τρομερά καλή συγκοινωνία για το μέγεθός του και τη θέση του.
Για να καλύπτει με επάρκεια και καλύτερα δρομολόγια θα απαιτεί και μεγαλύτερη πληρότητα μια εταιρεία. ¶ρα εννοείται ότι θα προσπαθήσει να κερδίσει ΚΤΕΛ και φόρτηγα. Γιατί είσαι αντίθετος;

Αν έχουν σκοπό οι Στριντζαίοι να επιστρέψουν όντως, θα πρέπει να το πουν. Δεν έχω πείστει ακόμα και το λέω σε όλα τα ποστ.

GameManiacGR
14-11-2013, 22:24
Σε όλα όσα λες με βρίσκεις λίγο πολύ σύμφωνο.Το οτι έμπαιναν μέσα και το καλοκαίρι είναι υπερβολικό.Και φυσικά χρειάζεται η ευαισθησία (στο βαθμό πάντα που είναι εφικτή για την βιωσιμότητα της εταιρίας).Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρόνια στο Ιόνιο δεν υπήρχαν τόσο έντονα τα φαινόμενα εκβιασμών και συννενοήσεων κάτω απ το τραπέζι όσο πέρσι και φέτος.Δεν είπα να μην ζητήσει να κερδίσει το ΚΤΕΛ.Όμως και το ΚΤΕΛ όφειλε να βάζει λεωφορεία και με την κοινοπραξία που στήριξε τόσα χρόνια την Κεφαλονιά και την στηρίζει.

cptvlg
27-11-2013, 19:23
To KTEΛ θα πρέπει να λειτουργεί με γνώμονα την εξυπηρέτηση των νησιών αλλά και να προσβλέπει σε κερδοφορία. Νομίζω π.χ. ότι ακόμα δεν εξυπηρετεί τα δρομολόγια για Ιθάκη. Τραγικό..

Περνάει ο καιρός και οι Στριντζαίοι ούτε φωνή ούτε ακρόαση.....

cptvlg
13-12-2013, 17:20
Τα κεφαλονίτικα sites μιλούν (δυστυχώς) για αίτημα αποδρομολόγησης του Επτάνησος, στο προσεχές ΣΑΣ
Αν επαληθευτούν, τότε ξεχνάμε τη γραμμή μέχρι την ¶νοιξη.
Τότε "κάποιος" μπορεί να μπει σαν έκτακτη δρομολόγηση....

GameManiacGR
14-12-2013, 10:27
Δεν εγκρίθηκε το δάνειο απ ότι φαίνεται..Δυστυχώς όπως όλα δείχνουν οδεύουμε προς αυτό που είχε πει ο Λυκούδης στη συνέντευξη του στο Ionian.Δύο δρομολόγια στον Πόρο από κάθε εταιρία,η Ιθάκη στο χάος και Πάτρα εποχιακά το καλοκαίρι.

Appia_1978
14-12-2013, 11:22
Και όλοι εμείς, ειδικά οι Ιθακήσιοι, μένουμε στα κρύα του λουτρού ...

ιθακη
15-12-2013, 03:38
και μή χειρότερα με τα ζώα..... αλλά τότες που ήταν οι κονοπραξία στην Πάτρα, οι περισσότεροι Κεφαλλονίτικες έλεγαν "αχ και να γυρίσει ο Στρίτζης με την καραβάρες του, το Ιονίς είναι σαράβαλο...."

Ας κάτσουν τώρα στο αγγούρι, μάλλον ας κάτσουμε οι περισσότεροι, γιατί άλλοι το τρώνε και δροσίζονται, άλλοι το τρώνε και ζορίζονται...

Χρύσανθε, αυτό με το δάνειο δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή τώρα περίμεναν να εγκριθεί δάνειο για να έχουν ρευστό και να μπούνε στην Πάτρα??? Το καλοκαίρι που ζήτησαν την Ζάκυνθο, τα είχανε και τώρα τα έχασαν για να ζητάνε δάνειο???? Πού τα "χάσανε" τα λεφτά που είχαν διαθέσιμα γι αυτήν την καλοκαιρινή δρομολόγηση, στα μπουζούκια? Μήπως σε εργασίες συντήρησης του πλοίου???? Ή μήπως πληρώνουν "πάρκιν" στην ντάνα και τα έφαγαν εκεί....

Σόρυ παιδιά για το ήθος μου, αλλά, όπως το είχε πεί ο Μηλιώκας, "Να δείς που κάποτε θα μας πούνε και...... (http://www.youtube.com/watch?v=nVMmRuczWC0)"

Maroulis Nikos
15-12-2013, 10:24
όντως είναι τραγικά να φτάνεις στο παρα πέντε να δρομολογήσεις πλοίο και να διαπιστώνεις ότι δεν μπορείς. Είναι κρίμα για την συγκεκριμένη γραμμή να μένει ορφανή ΄...

GameManiacGR
15-12-2013, 15:27
και μή χειρότερα με τα ζώα..... αλλά τότες που ήταν οι κονοπραξία στην Πάτρα, οι περισσότεροι Κεφαλλονίτικες έλεγαν "αχ και να γυρίσει ο Στρίτζης με την καραβάρες του, το Ιονίς είναι σαράβαλο...."

Ας κάτσουν τώρα στο αγγούρι, μάλλον ας κάτσουμε οι περισσότεροι, γιατί άλλοι το τρώνε και δροσίζονται, άλλοι το τρώνε και ζορίζονται...

Χρύσανθε, αυτό με το δάνειο δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή τώρα περίμεναν να εγκριθεί δάνειο για να έχουν ρευστό και να μπούνε στην Πάτρα??? Το καλοκαίρι που ζήτησαν την Ζάκυνθο, τα είχανε και τώρα τα έχασαν για να ζητάνε δάνειο???? Πού τα "χάσανε" τα λεφτά που είχαν διαθέσιμα γι αυτήν την καλοκαιρινή δρομολόγηση, στα μπουζούκια? Μήπως σε εργασίες συντήρησης του πλοίου???? Ή μήπως πληρώνουν "πάρκιν" στην ντάνα και τα έφαγαν εκεί....

Σόρυ παιδιά για το ήθος μου, αλλά, όπως το είχε πεί ο Μηλιώκας, "Να δείς που κάποτε θα μας πούνε και...... (http://www.youtube.com/watch?v=nVMmRuczWC0)"


+1000 κι από μένα.Το Ιονίς μπορεί να ήταν μικρότερο αλλά τουλάχιστον έστω και με ένα δρομολόγιο υπήρχε καράβι στη γραμμή.

Δυστυχώς φίλε Γιώργο δεν ξέρω τι έγινε παραμέσα,που πήγαν τα λεφτά κλπ.Το μόνο που άκουσα ήταν ότι δεν του έδωσαν δάνειο.

Lana
15-12-2013, 20:43
Περισι τετοιες μερες ειμουν στον καταπελτη του ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ στην Πατρα. Μπαινοντας δυο ηλικιωμενες κυριες στο πλοιο ειπε η μια ''Δεν ειναι κυρα μου δικο μας αυτο το καραβι ειναι ξενο τι μας το φερανε.
Καλος ειναι τοπικισμος δε λεω αλλα το να κρατα καποιος και μια πισινη δεν ειναι ασχημο.

ιθακη
15-12-2013, 20:51
Περισι τετοιες μερες ειμουν στον καταπελτη του ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ στην Πατρα. Μπαινοντας δυο ηλικιωμενες κυριες στο πλοιο ειπε η μια ''Δεν ειναι κυρα μου δικο μας αυτο το καραβι ειναι ξενο τι μας το φερανε.
Καλος ειναι τοπικισμος δε λεω αλλα το να κρατα καποιος και μια πισινη δεν ειναι ασχημο.

Κατ αρχάς, δεν αναθέρθηκα στο Κάλβος, αυτό το πλοίο ποτέ δεν μπορούσε να καλύψει την Πάτρα, 3+ ώρες ταξίδι, με ένα σαλόνι.... Το Ιονίς είναι σκάφος με τα όλα του.... Και αν στις θυειάδες δεν 'αρεσε, έπρεπε να περιμένουν λίγο ακόμα να πάρουν μια και καλή τον βαρκάρη (http://jungcurrents.com/wp-content/uploads/2011/04/charon-benlliure.jpg) για την απέναντι όχθη

Lana
15-12-2013, 21:44
Παληα ελεγαν ΑΠ ΟΛΟΤΕΛΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΙΝΑ.

GameManiacGR
16-12-2013, 13:03
Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν το Ιονίς και το Κάλβος (που ήταν όντως ακατάλληλο για την Πάτρα) φόραγαν σινιάλο "Σ" δε θα παραπονιόταν κανένας.

ιθακη
16-12-2013, 21:35
Χρύσανθε, αυτό εννοείτε.... Αυτή την ερώτηση έκανα στην μάνα μου χθες βράδυ... Άκου των διάλογο

Γ : Βλέπεις, τα ζώα τα χαλούσε το Ιονίς που είναι τέλειο
Μ : Έ όχι και τέλειο...
Γ : ΔΛΔ τι είχε και σε χαλούσε???
Μ : Έ δεν ήταν σαν το Κεφαλονιά και σαν το Επτάνησος....
Γ : Γιατί είχε σάπιο πάτωμα και έπεσες μέσα?
Μ : Όχι.
Γ : Μήπως βρωμούσε, ή δεν είχε πολλές θέσεις????
Μ : Όχι καλέ...
Γ : Μήπως ήταν αργό και σου έκανε 5+ ώρες για Ιθάκη????
Μ : Και βέβαια όχι...
Γ : Τότε τι στην ευχή δεν σου έκανε???? που δεν είχες τα απλωμένα σαλόνια των άλλων 2???? Μήπως σε χάλασε το 1 λιγότερο (σχεδόν) μίλι από το Επτάνησος? Μήπως σε ενοχλούσε το μικρότερο γκαράζ, μιας που δεν έχεις αυτοκίνητο.... Ή μήπως σε χαλούσαν οι μικρές σκάλες εισόδου των επιβατών?????
Μ : Έ τώρα που το λές, οι σκάλες ήταν μικρές....
Γ : Είδες, το ίδιο μυαλό είχαν και τα ζώα που γκρίνιαζαν, ότι είχαν χάσει την άνεση τους, και τις κυλιόμενες σκάλες.... Τώρα που δεν έχουν ούτε πλοίο τους αρέσει.....


Βγάλε άκρη τώρα εσύ με τα μυαλά του καθενός που θέλει την ατομική του βόλεψη και μόνο....

ιθακη
16-12-2013, 21:50
Κάτι μου "λέει μέσα μου", ότι το Ιονίς, πάρ αυτά, θα γυρήσει εκτάκτως Πάτρα, για 3-4 εβδομαδιαία δρομολόγια.....

Ίσως βέβαια και να είναι όνειρο μου, θερινής νυκτός.... Ο καιρός θα δείξει...

GameManiacGR
16-12-2013, 22:42
Δυστυχώς Γιώργο και στην Κεφαλονιά τις ίδιες αντιλήψεις έχουν.Λες και το Επτάνησος ήταν πιο γρήγορο ή πιο καλοτάξιδο...3.10-15 έκανε κι αυτό τον τελευταίο καιρό (μετά το καλοκαίρι του 2012) και από ταξίδεμα όλοι γνωρίζουμε πως πάει.Από πέρσι τα έλεγα σε καραβολατρικές και μη σελίδες στο Facebook που πέταγαν κάθε είδους "μαργαριτάρια" οτι αυτό που τους πείραξε πραγματικά είναι οτι είναι Ζακυνθινά τα πλοία.Δε λέω οτι και η κοινοπραξία ήταν αγία.Έκανε κι αυτή αρκετά λάθη.Αλλα τώρα που ξαναπήρε την γραμμή ο Στρίντζης που διακαώς τον ήθελαν ξανάφυγε πριν καν έρθει.

ιθακη
16-12-2013, 23:33
Ά και για του λόγου το αληθές

Θέμα 2 στα Εκτός Ημερησίας

151106

giorgos_249
17-12-2013, 01:55
Ικανους τους εχω πλακα πλακα να ζητησουν καμια Ραφηνα στα ανοιξιάτικα ΣΑΣ και να γελαει ολος ο κοσμος οταν απορριφθουν πανηγυρικά.......

Ιδωμεν.....

ιθακη
19-12-2013, 22:53
τα αποτελέσματα του χθεσινού (18-12) ΣΑΣ

151148

και με τις ομόφωνα θετικές "ευχές" του ΣΑΣ λοιπόν οι αποδρομολόγιση του Τάνι, για την εγκατάληψη της γραμμής της Πάτρας, αφήνοντας ίσως τον δρόμο ανοιχτό για να μπεί κάποιος μετά τις 22-04-14

Appia_1978
20-12-2013, 13:08
Ξέρεις τι πιστεύω σιγά σιγά; Πως θα έχουμε μόνο αρπαχτές για 2 μήνες το καλοκαίρι και τους υπόλοιπους 10 τίποτα ...

ιθακη
11-03-2014, 17:41
Να και κάποια λόγια, γνωστά στους πάντες, αλλά που δεν θέλουν να πιστέψουν ότι μπορεί να πραγματοποιηθούν ή ακόμα και δεν θέλουν να πραγματοποιηθούν....




11.03.14


Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΑΚΤΟΠΛΟΪΚΟΥ
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΙΘΑΚΗΣ
(ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ)
Το νησί της Ιθάκης τα τελευταία δύο χρόνια έχει χάσει όλα τα ακτοπλοϊκά προνόμια που είχε κερδίσει εδώ και 25 χρόνια. Από δύο καθημερινά σταθερά χειμώνα καλοκαίρι δρομολόγια προς Πάτρα που αποτελεί τον βασικό προορισμό για λόγους που όλοι γνωρίζουμε (ιατρούς-πρόσβαση στην πρωτεύουσα –υπηρεσίες-τουρισμός-αναψυχή) φτάσαμε να έχουμε 3 δρομολόγια την εβδομάδα και αυτά χωρίς εγγυημένο μέλλον.
Τα εφοπλιστικά δρώμενα της τελευταίας χρονιάς στο Ιόνιο έχουν τελικό αντίκτυπο στο νησί και τους κατοίκους της Ιθάκης. Οι γειτονικές και μη εταιρίες είναι φυσικό να νοιάζονται για τα κάστρα τους και τα νησιά τους. Το κράτος απαντά αποστομωτικά σε κάθε προσπάθεια και αίτημα της πολιτικής ηγεσίας του νησιού πως καλύπτεται με τα τρία δρομολόγια προς την Κυλλήνη και την όποια υποτυπώδη σύνδεση υπάρχει με Αστακό και Λευκάδα.
Είναι κοινό μυστικό πως κανένα μικρό νησί χωρίς ιδιαίτερους ίδιους πόρους δεν μπορεί να επιβιώσει και πόσο μάλλον να αναπτυχθεί χωρίς την σταθερή καθημερινή και εγγυημένη σύνδεση με μεγάλο λιμάνι-πόλη της ηπειρωτικής Ελλάδας.
Ως ενεργός πολίτης αλλά και άνθρωπος που αγαπά και πονά τον τόπο του προτείνω σε όλες τις υποψήφιες για την ηγεσία του νησιού παρατάξεις την ακόλουθη πρόταση η οποία πηγάζει από την διαμονή και εμπειρία μου στο νησί της Καλύμνου το οποίο ήταν μέχρι πρόσφατα στο ίδιο ακτοπλοϊκό αδιέξοδο.
Κατ αρχήν να κατασκευαστεί άμεσα και να γίνει λιμάνι ο Πίσω Αετός διότι δεν είναι καν αφύλακτη προβλήτα αλλά μία «σπιάντζα». Πρέπει να γίνει λιμάνι το οποίο θα προκαλέσει αίσθημα ασφάλειας σε όποιο πλοίο θελήσει να δέσει σε αυτό,από το μικρότερο τοπικό μέχρι το μεγαλύτερο της Αδριατικής.
Δεύτερο και σημαντικότερο είναι η δημιουργία Ναυτιλιακής Εταιρίας Λαϊκής Βάσης με τη συμμετοχή του Θιακού Λαού και του Δήμου ως βασικού μέτοχου.
Το νησί χρειάζεται μία διαρκή σύνδεση με την Κεφαλλονιά σε ώρες που εξυπηρετούν τις καθημερινές εργασίες των κατοίκων αλλά και ανταποκρίσεις την θερινή περίοδο με τις πτήσεις προς και από το αεροδρόμιο της Κεφαλλονιάς προκειμένου να εξυπηρετούνται οι κάτοικοι αφού το Αργοστόλι έχει γίνει αναγκαίο κακό αλλά και για την προσέλκυση του αερομεταφερόμενου τουρισμού που το νησί μας δεν έχει την δυνατότητα να φανταστεί δυστυχώς και αυτή τη στιγμή με τις πτήσεις χαμηλού κόστους είναι στο ζενίθ του.
Η παραπάνω σύνδεση θα γίνεται με ένα επιβατηγό πλοιάριο 60 περίπου θέσεων το οποίο θα αναπτύσσει ταχύτητα μέχρι 18 μίλια ικανή να εξυπηρετήσει το δρομολόγιο σε 30 λεπτά.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει στην Κάλυμνο που με το Μαστιχάρι της Κω απέχουν όσο ο Πίσω Αετός από τη Σάμη και η πρωτεύουσα κάτι λιγότερο από την απόσταση Σάμη Αργοστόλι.
Η εταιρία θα έχει δικό της λεωφορείο που θα μεταφέρει τους επιβάτες στο Αργοστόλι και στο αεροδρόμιο.
Προχωράμε τώρα στη σύνδεση με την Πάτρα που για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω είναι επιβεβλημένη και αναγκαία.
Χρειάζεται ένα πλοίο με σχετικά ικανό μέγεθος και χωρητικότητα αξιόπλοο και με ταχύτητα συνδεδεμένη με οικονομία καυσίμου. Η δική μου πρόταση θα ήταν το ΙΟΝΙΣ ή κάποιο αντίστοιχο με τις προδιαγραφές που ζητάμε και αυτή την στιγμή υπάρχουν πολλά που είναι παροπλισμένα και οικονομικά.
Το δρομολόγιο του πλοίου θα είναι ΒΑΘΥ-ΣΑΜΗ-ΠΑΤΡΑ με μονά δρομολόγια το χειμώνα πλην Παρασκευής και Κυριακής που έχει κίνηση και διπλά δρομολόγια το καλοκαίρι με ενδιάμεσο λιμάνι τον ΠΙΣΩ ΑΕΤΟ.
Θεωρώ πως είναι αρκετά αυτά τα δρομολόγια και πως όλοι θα κάνουμε υπομονή μια και δεν θα ξαναδούμε υψηλές ταχύτητες άμεσα.
Είναι δεδομένο πως η εταιρία θα στελεχωθεί από άξιους συμπολίτες και μέσα και έξω από τα πλοία για να αποφευχθούν λάθη του παρελθόντος που όποιος διαβάζει το άρθρο θα σκεφτεί ώς πρώτη απάντηση.
Τα οφέλη θα είναι πολλαπλά και άμεσα.
Καράβια της Ιθάκης όπου οι πολίτες της θα είναι ισάξιοι επιβάτες και όχι δεύτερης κατηγορίας επιβάτες.
Ελπίζω η πρόταση μου να ληφθεί υπ όψιν από τον νικητή της εκλογικής αναμέτρησης και είμαι στη διάθεση του να επισκεφτούμε την Κάλυμνο και την τοπική εταιρία και να δούμε στην πράξη τα γραφόμενα μου.
Εύχομαι η νέα δημοτική αρχή να είναι η καλύτερη όλων και να βοηθήσει το νησί μας πραγματικά, καθώς και να φανεί αντάξια κάποιων παλιών οραματιστών που δεν είναι πια μαζί μας!
Με εκτίμηση και σεβασμό
στους κατοίκους του νησιού του πολυμήχανου Οδυσσέα
ΑΝΔΡΕΑΣ ΡΑΖΟΣ





πηγή (http://www.ithacanews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=10278&Itemid=1)

Όπως και να έχει, Ανδρέα, από το στόμα σου και στου "νικητή" το αυτί....

Appia_1978
13-03-2014, 11:37
Και ποιος θα ακούσει αυτά τα πολύ σωστά, Γιώργο; Δυστυχώς, κανείς ...

Αίνος
12-04-2014, 21:04
Το παρόν έχει αποσταλεί στην IonianFerries. Το θέτω υπΆ όψιν παντός ενδιαφερομένου.



ΠΑΤΡΑ – ΣΑΜΗ – ΙΘΑΚΗ
Ανοικτή πρόταση προς την Κοινοπραξία Ζακυνθινών πλοίων IonianFerries

Αγαπητή Κοινοπραξία IonianFerries,
Λόγω του πολύ μεγάλου προβλήματος της καταργήσεως της γραμμής Πάτρα – Σάμη – Ιθάκη που έχει προκύψει από τον Νοέμβριο του 2013 και φαίνεται να τείνει προς μονιμοποίηση, θα ήθελα να θέσω υπΆ όψιν μία πρόταση οριακής καλύψεώς της με τα ελάχιστα δυνατά δρομολόγια, ώστε με μείωση του λειτουργικού κόστους η γραμμή να παραμείνει ενεργή.
Για λόγους περεταίρω μειώσεως του κόστους, το πλοίο της γραμμής θα πρέπει αναγκαστικά να είναι ένα από τα δύο μικρότερα και οικονομικότερα (ΙΟΝΙΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ). Δεδομένου ότι το ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ διαθέτει ελάχιστους και πολύ κακώς διαρρυθμισμένους κοινόχρηστους χώρους και μέτρια ποιότητα πλεύσεως στον κυματισμό, το ΙΟΝΙΣ είναι μονόδρομος για την συγκεκριμένη γραμμή μεγάλης αποστάσεως. Οι πολλοί δε και άριστα διαρρυθμισμένοι κοινόχρηστοι χώροι του, το καθιστούν κατάλληλο ακόμα και για την θερινή περίοδο, τηρουμένων των αναλογιών μεταξύ μεταφορικών αναγκών επιβατών και λειτουργικού κόστους.
Προτείνεται ταχύτητα καλύψεως της γραμμής 17 κόμβοι, που σημαίνει Πάτρα – Σάμη σε 3.15 και Σάμη – Πίσω Αετός σε 30 λεπτά. Για το ΙΟΝΙΣ που μπορεί να αναπτύξει μέγιστη υπηρεσιακή άνω των 18 κόμβων, η προτεινόμενη ταχύτητα είναι άνευ πιέσεως και με σχετικά περιορισμένη κατανάλωση.
Ελπίζω ότι η σκέψη για επαναλειτουργία της γραμμής υπάρχει ούτως ή άλλως και σε εσάς, δεδομένης της δηλώσεως των ΙΟΝΙΣ και ΙΟΝΙΑΝ STARστην γραμμή για την επόμενη ακτοπλοϊκή περίοδο (Νοέμβριο 2014 ως Οκτώβριο 2015). Δεδομένου όμως ότι έτσι χάνεται η κερδοφόρος θερινή περίοδος με τις αυξημένες μεταφορικές ανάγκες, θα πρότεινα έκτακτη αίτησή σας στο Σ.Α.Σ. των αρχών του καλοκαιριού για ανάληψη της γραμμής από τα τέλη του Ιουνίου.
Αναλυτικά η πρότασή μου έχει ως εξής:

Για την χειμερινή περίοδο (10 μήνες ανά έτος), τέσσερα δρομολόγια ανά εβδομάδα με εναλλάξ διανυκτέρευση στην Σάμη και στην Πάτρα.
Από Δευτέρα ως Πέμπτη μισό κυκλικό δρομολόγιο την ημέρα
Παρασκευή και Κυριακή ένα κυκλικό δρομολόγιο την ημέρα
Σάββατο χωρίς δρομολόγιο

Πιο συγκεκριμένα
Δευτέρα και Τετάρτη : Σάμη – Πίσω Αετός – Σάμη - Πάτρα
Σάμη – Πίσω Αετός : 6.45
Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα : 7.30
Σάμη – Πάτρα : 8.30 (το κλασσικό δρομολόγιο)

Τρίτη και Πέμπτη : Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός – Σάμη
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 12.30 (το κλασσικό δρομολόγιο)
Σάμη – Πίσω Αετός : 16.00
Πίσω Αετός – Σάμη : 16.45

Παρασκευή : Σάμη – Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός – Σάμη
Σάμη – Πίσω Αετός : 6.45
Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα : 7.30
Σάμη – Πάτρα : 8.30 (το κλασσικό δρομολόγιο)
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 15.00 (μέσος όρος μεσημεριανού – απογευματινού)
Σάμη – Πίσω Αετός : 18.30
Πίσω Αετός – Σάμη : 19.15

Κυριακή : Σάμη – Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός – Σάμη
Σάμη – Πίσω Αετός : 12.45
Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα : 13.30
Σάμη – Πάτρα : 14.30 (όπως πέρυσι)
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 19.00 (όπως πέρυσι)
Σάμη – Πίσω Αετός : 22.30
Πίσω Αετός – Σάμη : 23.15

Επομένως
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 12.30 (Τρίτη, Πέμπτη) / 15.00 (Παρασκευή) / 19.00 (Κυριακή)
Σάμη – Πάτρα : 8.30 (Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή) / 14.30 (Κυριακή)
Πίσω Αετός – Πάτρα : 7.30 (Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή) / 13.30 (Κυριακή)



Για την θερινή περίοδο και την εβδομάδα γύρω από την Ανάσταση (2 μήνες ανά έτος), ένα κυκλικό δρομολόγιο την ημέρα και μόνο την Παρασκευή προσθήκη δεύτερου, με καθημερινή διανυκτέρευση στην Σάμη

Πιο συγκεκριμένα
Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και Σάββατο
Σάμη – Πίσω Αετός : 6.45
Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα : 7.30
Σάμη – Πάτρα : 8.30 (το κλασσικό δρομολόγιο)
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 12.30 (το κλασσικό δρομολόγιο)
Σάμη – Πίσω Αετός : 16.00
Πίσω Αετός – Σάμη : 16.45

Κυριακή
Σάμη – Πίσω Αετός : 14.30
Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα : 15.15
Σάμη – Πάτρα : 16.15 (κλασσικό απογευματινό)
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 20.00 (κλασσικό απογευματινό)
Σάμη – Πίσω Αετός : 23.30
Πίσω Αετός – Σάμη : 0.15

Παρασκευή
Σάμη – Πίσω Αετός : 6.45
Πίσω Αετός – Σάμη – Πάτρα : 7.30
Σάμη – Πάτρα : 8.30 / 16.15 (κλασσικά)
Πάτρα – Σάμη : 12.30 / 20.00 (κλασσικά)
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 20.00 (κλασσικό)
Σάμη – Πίσω Αετός : 23.30
Πίσω Αετός – Σάμη : 0.15

Επομένως
Πάτρα – Σάμη : 12.30 (εκτός Κυριακής) / 20.00 (Παρασκευή, Κυριακή)
Σάμη – Πάτρα : 8.30 (εκτός Κυριακής) / 16.15 (Παρασκευή, Κυριακή)
Πάτρα – Πίσω Αετός : 12.30 (εκτός Παρασκευής και Κυριακής) / 20.00 (Παρασκευή, Κυριακή)
Πίσω Αετός – Πάτρα : 7.30 (εκτός Κυριακής) / 15.15 (Κυριακή)


Θα σάς παρακαλούσα θερμά να εξετάσετε σοβαρά την δυνατότητα εφαρμογής της προτάσεώς μου και να ανταποκριθείτε και πάλι, όπως πολλές φορές στο παρελθόν, στις ανάγκες της Κεφαλλονιάς και της Ιθάκης.

Ευχαριστώ πολύ
Γεράσιμος Κουνάδης

Αίνος
16-04-2014, 16:53
Θέτω υπ’ όψιν παντός ενδιαφερομένου εν περιλήψει, πρόταση πού έχω αποστείλει στην Ionian Ferries για την επαναλειτουργία της γραμμής Πάτρα – Σάμη – Ιθάκη.
Η πρόταση βασίζεται στην λογική της μέγιστης μειώσεως του λειτουργικού κόστους (ελάχιστα δυνατά δρομολόγια, πλοίο χαμηλών εξόδων, μειωμένη ταχύτητα).
1. Ως προς το πλοίο, θεωρητικώς αναφέρομαι στα ΙΟΝΙΣ και ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ, πρακτικώς όμως το ΙΟΝΙΣ είναι μονόδρομος, λόγω του ότι είναι πολύ πιο ευρύχωρο και καλοτάξιδο από το ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ.

2. Ως προς την ταχύτητα, με 17 κόμβους (αρκετά χαμηλότερη από τους 18,5 που μπορεί να αναπτύξει το ΙΟΝΙΣ), η διάρκεια ταξιδίου είναι 3.15 για Πάτρα – Σάμη και 30 λεπτά για Σάμη – Πίσω Αετό.

3. Ως προς τα δρομολόγια: α. Για την χειμερινή περίοδο (10 μήνες ανά έτος) προτείνω τέσσερα δρομολόγια ανά εβδομάδα. Δευτέρα και Τετάρτη από τα νησιά προς Πάτρα, Τρίτη και Πέμπτη από Πάτρα προς τα νησιά, Παρασκευή και Κυριακή ένα ολόκληρο.

Συγκεκριμένα
Πάτρα – Σάμη – Πίσω Αετός : 12.30 (Τρίτη, Πέμπτη) / 15.00 (Παρσκευή) / 19.00 (Κυριακή)

Σάμη – Πάτρα : 8.30 (Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή) / 14.30 (Κυριακή)

Πίσω Αετός – Πάτρα : 7.30 (Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή) / 13.30 (Κυριακή)


β. Για το καλοκαίρι και το Πάσχα (2 μήνες ανά έτος) προτείνω ένα δρομολόγιο ανά ημέρα και προσθήκη δευτέρου την Παρασκευή.

Συγκεκριμένα:
Πάτρα – Σάμη : 12.30 (εκτός Κυριακής) / 20.00 (Παρασκευή, Κυριακή)

Σάμη – Πάτρα : 8.30 (εκτός Κυριακής) / 16.15 (Παρασκευή, Κυριακή)

Πάτρα – Πίσω Αετός : 12.30 (εκτός Παρασκευής, Κυριακής) / 20.00 (Παρασκευή, Κυριακή)

Πίσω Αετός Πάτρα : 7.30 (εκτός Κυριακής), 15.15 (Κυριακή)

Γεράσιμος Κουνάδης

βαγγελις ροκκος
16-04-2014, 21:47
Συγνωμη αν η ΙΟΝΙΑΝ ΦΕΡΡΙΣ για διαφορους λογους δεν μπορει να στειλει το ΙΟΝΙΣ δενξ θελετε να επαναλειτουργησει η γραμμη με το ΚΑΛΒΟΣ.

Αίνος
17-04-2014, 13:13
Συγνωμη αν η ΙΟΝΙΑΝ ΦΕΡΡΙΣ για διαφορους λογους δεν μπορει να στειλει το ΙΟΝΙΣ δενξ θελετε να επαναλειτουργησει η γραμμη με το ΚΑΛΒΟΣ.


Εννοείται ότι το πρώτο μέλημα είναι να επαναλειτουργήσει η γραμμή. Αλλά θα ήταν ακόμα προτιμότερο να γίνει με πλοίο κατάλληλο για τις ανάγκες της γραμμής. Αν η Ionian Ferries επανέλθει στην γραμμή, για ποιους λόγους θα μπορούσε να φέρει ειδικά το Α. ΚΑΛΒΟΣ και δεν θα μπορούσε να φέρει ειδικά το ΙΟΝΙΣ; Είναι ρητορική η ερώτηση ή υπάρχει κάποια πληροφόρηση;

ιθακη
17-04-2014, 14:34
Και να θυμόμαστε ότι υπάρχει πλέον προκυριξη για επιδότηση της γραμμής στο θέμα 14 τις αντίστοιχης ανακοίνωσης του υπουργείου με τελική ημερομηνία κατάθεσης των ενδιαφερόμεην 23/04/14. Επίσης να θυμησουμε ότι η ionian ferries από τον Φλεβάρη του 2014 έχει δηλώσει τα 2 πλοία της ΚΑΙ στο Ιθάκη- Σαμη -Πατρα για την νέα σεζόν (Νοεμβρης 14- Οκτώβρης 15) και αναμένει γνωμοδότηση του ΣΑΣ

Appia_1978
17-04-2014, 18:51
Και ο φίλτατος υπουργός διακυρήσει τη γραμμή μη βιώσιμη ... Απορώ τόσες δεκαετίες πώς δούλευε ...

βαγγελις ροκκος
17-04-2014, 19:31
Λογω των απιστευτων που συμβαινουν στη γραμμη Ζακυνθου Κυλληνης.

ιθακη
02-02-2015, 01:09
Άλλη μια πιθανότητα τρολιάς, αλλά την αναφέρω με πιθανότητες 1/1.000.000 να γίνει....

http://inkefalonia.gr/enimerosi/koinonia/item/29322-katatethike-i-polypothiti-aitisi-i-agoudimos-lines-bainei-dynamika-gia-ti-grammi-patra-sami-ithaki.html

Και αυτήν την πιθανότητα την δίνω, γιατί ο κύριος Παρίσης, έχασε την στήριξη του υπουργού ΥΕΝ, μιας και ως γνωστών, Μπάρμι last year......

Appia_1978
02-02-2015, 12:08
Γιώργο, με ποιο καράβι; Δεν είναι όλα κατασχεμένα; ;)

giorgos_249
02-02-2015, 14:03
Το ΙΟΝΙΑΝ SKY οχι......

Επτάνησος_1989
02-02-2015, 14:22
Γραφει σε μια παραγραφο οτι το πλοιο (δεν ξερουμε πιο..),δεν εχει ξανακανει την γραμμη Πατρα-Σαμη.Αν εννοουν το Ιοναν Σκαι νομιζω οτι δεν ειναι ενημερωμενοι,διοτι εχει ξανακανει το πλοιο ως Ιονιαν Βικτορυ επι Στριντζη Πατρα-Σαμη και μια φορα και Βαθυ Ιθακης αν δεν κανω λαθος το '99?Αν δεν κανω λαθος...

Σπύρος Πίππος
02-02-2015, 15:28
Αφησαν το επτανησος και επιασαν τον αγουδημο τωρα για πατρα ..
Αυτο που μου κινει την περιεργεια ειναι γιατι δεν αναφερουν το πλοιο και την χρονικη περιοδο τον δρομολογιον τη πληροφωριες ειναι αυτες γενικες και αοριστες ?
ετσι δεν καταθετουν αιτηση στο ΣΑΣ.
αν ειναι το πλοιο το ιονιαν σκαι 160 μετρα και καπου στα 50 ατομα πληρωμα ουτε της καλες εποχες δεν σηκωνε τετοιο πλοιο η γραμμη .
νομιζω οτι καποιοι παιζουν με τον πονο μας

Ellinis
02-02-2015, 15:47
Aυτό που θα ταίριαζε γάντι στη γραμμή θα ήταν το ΙΟΝΙΑΝ ΣΠΙΡΙΤ αλλά... αυτό σαπίζει κατασχεμένο 2,5 χρόνια στο Πρίντεζι. :apologetic: Και το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. θα ταίριαζε βέβαια αλλά και αυτό και αν είναι χαμένο στα χρέη :sour:

Nautilia News
05-02-2015, 18:18
Σύσκεψη στο Υπουργείο Ναυτιλίας για τη γραμμή Ιθάκη-Σάμη-Πάτρα (http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=2296:2015-02-05-15-49-36&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98)

Σπύρος Πίππος
06-02-2015, 22:40
Το Ιονιαν Σπιριτ δηλωσε ο αγουδημος στο υπουργειο για την γραμμη Ιθακη Σαμη Πατρα???? και το Πηνελοπη για Ραφηνα Ανδρο Τηνο Μυκονο ????
Μενει τωρα το Ιονιαν Queen ????

ιθακη
07-02-2015, 01:28
Σπύρο και το ionian spirit μια χαρά θα είναι. ... Από το ολότελα. ... Επίσης το ionian queen δεν ανήκει στον Αγουδημο, αλλά στον Τζανετατο (endeavor lines). Στον Αγουδημο ανήκε το αδερφάκι του, το ionian king

Σπύρος Πίππος
07-02-2015, 15:21
Γιωργο το ξερω οτι το ιονιαν κουιν δεν ανηκει στον αγουδημο απλος το ανεφερα επειδη βρισκουν ολα τα κατασχεμενα πλοια που ειναι 2 -3 χρονια ακινητοποιημενα .
Οσο για το ιονιαν σπιριτ μια χαρα θα ηταν για την γραμμη αλλα δεν το βλεπω
Εχουμε ακουσει τοσα σεναρια οπως επτανησος - καλβος - αικατερινη π .
Το περιεργο ειναι οτι ολα τα σεναρια βγαινουν απο την κεφαλονια λιγο πριν ερθει το καλοκαιρι και στο τελος
μενουμε με τα ιδια πλοια ?

ιθακη
07-02-2015, 20:07
Αφού δεν το ξέρεις? Ο λαός το έχει πεί, όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι....... Όλα αυτά γίνονται κυρίως για θέμα εκφοβισμού, και για στρατηγική.....

Σπύρος Πίππος
07-02-2015, 21:34
Οπως τα λες ειναι Γιωργο στο ιδιο εργο θεατες, μονο που αρχισε η αντιστροφη μετρηση για καποιους ?

Appia_1978
20-04-2015, 17:28
http://kefaloniapress.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=59437&Itemid=188

Προκυρήχθηκε διαγωνισμός με αποκλειστικότητα ανάθεσης για τη γραμμή.

Lana
08-07-2015, 09:13
Καπνος στον οριζοντα με Ζακυνθινο ομως πλοιο.

Appia_1978
08-07-2015, 10:19
Καλύτερα από τα νυν Κεφαλλονίτικα ...
Να υποθέσω πως πρόκειται για το Σταρ; Προσωπικά, θα προτιμούσα το Σολωμό λόγω ταχύτητας ;)

ιθακη
09-07-2015, 01:11
Εγώ θα προτιμούσα το "φλορο" λόγο περισσότερων σαλονιών, μιας και έχω ζήσει και το "Ιόνιο Άστρο", αλλά και τον "Εθνικό ποιητή" σε περιόδους αιχμής σε αυτή την γραμμή.

Appia_1978
09-07-2015, 08:24
Γιώργο, το Φιόρ με τίποτα δεν αφήνει τη Ζάκυνθο. Είδες πως είναι. Όλο Ζάκυνθος. Πού να πάει στα ξένα ;)

ιθακη
09-07-2015, 09:00
Να πάει να διαφημίσει την Ζάκυνθο σε "ξενα" μέρη

Lana
09-07-2015, 09:51
Διαρκεια ανετου ταξιδιου λογω σαλονιων απο 3.45 και βαλε.....

ιθακη
09-07-2015, 11:28
Άρα μάλλον μαντέψω σωστά? ????

Σπύρος Πίππος
09-07-2015, 14:46
Μακαρι να επαναλειτουργηση η γραμμη με οποιοδηποτε πλοιο δεν μας χαλαει .
Μπροστα στην συγκοινωνια που εχουμε τωρα δεν το συζηταμε .
Βεβαια εχουμε ακουσει τοσα πολλα που αν δεν το δουμε δεν το πιστευουμε .
Εχει ακουσει κανεις για ποτε λενε ???

Lana
17-07-2015, 13:51
ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ . ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΘΕΙ.

ιθακη
17-07-2015, 14:22
Να το δούμε..... Γιατί πολύ φιδολογία ακούσαμε τον τελευταίο καιρό γι αυτή την γραμμή....

Appia_1978
17-07-2015, 20:16
Χρειάζεται εμπιστοσύνη και υπομονή και από τις δύο πλευρές. Και οι επιβάτες να είναι σίγουροι, πως η εταιρεία θα μείνει αλλά βεβαίως και η εταιρεία να υποστηριχθεί από την τοπική κοινωνία.

ιθακη
17-07-2015, 20:42
Μωρέ Μάρκο αυτό εννοείτε, εγώ από την μεριά μου θα το στηρίξω αν γίνει, αρκεί να μου δείξουν ότι δεν είναι αρπαχτή....... Εγώ άλλο θελω να δω..... Το πλοίο που θα κάνει Πάτρα-Σαμη-Ιθακη ή που θα διανυκτέρευε στην Πάτρα, που σημαίνει ότι θα πρέπει να ξεκινάει πολύ πρωί δρομολόγιο αν θέλει να κάνει διπλό (και θα είναι σχεδόν κενό) ή που θα πρέπει να διανυκτέρευε Ιθάκη όπως πάντα. ..... Αν συμβεί το δεύτερο, θελω να δω που θα τα χωρέσουμε 2 πλοία μέσα στο Βαθύ.....

Appia_1978
18-07-2015, 07:33
Είδες Γιώργο προβλήματα στο Βαθύ. Από εκεί που δεν υπήρχε πλέον κανένα πλοίο, ενδέχεται τώρα να έχετε δύο! ;) Πιστεύω πως η Κεφαλόνιαν θα βγάλει την Ιθάκη από τα δρομολόγια της. Αναγκαστικά τα κάνει. Αφού της είναι βάρος, φαίνεται ... Εάν μπει μια εταιρεία, σοβαρή με σκοπό να μείνει, η Κεφαλόνιαν δεν έχει πολλές ελπίδες.

Σπύρος Πίππος
18-07-2015, 23:01
Το θεμα ειναι να ανοιξει και παλι η γραμμη (αν και δεν το βλεπω τουλαχιστον για φετος )
Τωρα οσο αφορα το ποιος θα φυγει :fat: αμοιβαια τα αισθηματα .

Appia_1978
19-07-2015, 08:51
Μετά από αυτά που διάβασα στο Ζακυνθινό τύπο, πιστεύω πως πρέπει να πούμε αντίο στην επαναδραστηριοποίηση της γραμμής ...
Η Λεβάντε με το Φιορ και το Σταρ θα θωρακίσει τη Ζάκυνθο και η ΑΝΜΕΖ θα επικεντρωθεί και αυτή στην πατρίδα της. Το πιο πιθανό είναι, να έχουμε 1-2 ημερήσια δρομολόγια με το Σταρ για Πόρο και αυτό ήταν.

Lana
20-07-2015, 13:02
Αγαπητοι φιλοι αυριο και εφ οσον το ΣΑΣ το εγκρινει η γραμμη ΠΑΤΡΑ ΣΑΜΗ ΙΘΑΚΗ γινεται παλι ενεργη.Γινεται νεος ......γαμος και επικρατεστερο πλοιο απο τα τρια ....παιδια του νεου ...γαμου το ΔΙΟΝ ΣΟΛΩΜΟΣ λογω ταχυτητας. Αυτα προς το παρον.

ιθακη
20-07-2015, 15:19
Διαρκεια ανετου ταξιδιου λογω σαλονιων απο 3.45 και βαλε.....

Εδώ όμως μας είχες πεί "άνετο ταξίδι λόγο σαλονιών"...... Εχω κάνει 3 φορές το δρομολόγιο με το Σολωμός, και δεν είναι και το ποιό άνετο..... Μάλλον θα του έδινα την τρίτη θέση, μεταξύ των τριών πλοίων....

Lana
21-07-2015, 10:23
Ανετο ταξιδι λογω σαλονιων με διαρκεια 3.45 αυτο εγραψα και δεν αφορουσε σε καμια περιπτωση το ΔΙΟΝ ΣΟΛΩΜΟΣ διοτι αφου ταξιδεψες θα γνωριζεις οτι κανει πολυ λιγοτερη ωρα απο το 3.45 που χρειαζοντα τ αλλα δυο με τα ανετα σαλονια.

ιθακη
21-07-2015, 11:56
Τόσο κάνει και το Σολωμός ΜΙΚΤΟ χρόνο, με τα 18 μίλια του. Τα Σταρ και Ιονίς (we love Ionis 4 ever) με τα 17 κανανε 10-15 λεπτά παραπάνω. Το Κεφαλονιά με 19-20 έκανε 3:20.

To θέμα δεν είναι ο χρόνος ταξιδιού, που αν μη τι άλλο σε ένα πλοίο με άνετα σαλόνια δεν το καταλαβαίνεις, αλλά οι χώροι...... Βέβαια μιλάμε πάντα για την περίπτωση που υπάρχει πολυκοσμία (δύσκολο για την C.C εποχή μας), αλλιώς για χαλαρή κίνηση, είναι κι αυτά μια χαρά.

Από την άλλη βέβαια, το πραγματικά αχανές γκαράζ του Σολωμός, είναι υπερβολικό για την γραμμή.

Appia_1978
21-07-2015, 15:14
Γιώργο, και το Σταρ έχει τεράστιο γκαράζ. Μην το υποτιμάς ;)

Προσωπικά πιστεύω να δούμε Φιορ και Σολωμό στη Ζάκυνθο, ο Σολωμός και στον Πόρο και το Σταρ στη Σάμη. Ειδικά εάν βγουν αληθινές και οι φήμες που ακούγονται για αλλαγή μηχανών το φθινόπωρο.

Οπότε, από κοινοπραξία Τυρογαλάς-ΑΝΜΕΖ πάμε σε κοινοπραξία Λεβάντε-ΑΝΜΕΖ. Για να δούμε πως θα αντιδράσει η Κεφαλόνιαν ... Πλάκα θα έχει και η συμπεριφορά των ΚΤΕΛ, αν και δεν περιμένω τίποτα από αυτούς! Παλιά δε θέλανε με τίποτα να βάλουν λεωφορείο στον Πόρο και τώτα αποφεύγουν με κάθε τρόπο τη Σάμη. Για να δούμε, ειδικά εάν ο κόσμος επιμείνει στη Σάμη. Ενδιαφέρον θα έχει και το λιμάνι άφιξης στην Ιθάκη καθώς και λιμάνι διανυκτέρευσης (Σάμη ή βαθύ;).

ιθακη
21-07-2015, 19:55
Μάρκο, όχι σαν του Σολωμός όμως....... Και το ξέρεις ότι έχω ταξιδέψει με το 80% των πλοίων που είχαμε στο Ιόνιο

Lana
21-07-2015, 23:57
Τα δρομολογια Πατρα Σαμη Ιθακη τελικα θα εκτελουνται και απο τα τρια πλοια της Νεας κοινοπραξιας. Εναρξη των δρομολογιων θα κανει το ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ.

Appia_1978
22-07-2015, 00:11
Μάρκο, όχι σαν του Σολωμός όμως....... Και το ξέρεις ότι έχω ταξιδέψει με το 80% των πλοίων που είχαμε στο Ιόνιο

Βεβαίως Γιώργο ;) Απλώς ήθελα να πω, πως και του Σταρ είναι πολύ μεγάλο. Υποθέτω, πιο μεγάλο από του Λεβάντε ή κάνω λάθος;

Φίλιππος Αίγιο
22-07-2015, 00:28
Σε ιχ πανω κατω τα ιδια πρέπει να παιρνουν.Ομως το ionian star παιρνει περισσοτερα φορτηγα αφου φορτωνει και στο πανω γκαραζ.

ιθακη
22-07-2015, 06:51
Μάρκο, εκεί (και στο Ζάκυνθος 1) είναι το 20% που δεν έχω ταξιδέψει. .... Βέβαια πιστεύω πως είναι μεγαλύτερο του Φιορου. ...

Και το Σολωμός φορτώνει φορτιγα στο άνω γκαράζ, αν χρειαστεί. .....

ιθακη
22-07-2015, 06:56
Τα δρομολογια Πατρα Σαμη Ιθακη τελικα θα εκτελουνται και απο τα τρια πλοια της Νεας κοινοπραξιας. Εναρξη των δρομολογιων θα κανει το ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ.

Πολύ ευχάριστο αυτό που μας λες...... Οι κρατήσεις ξέρουμε από ποιο site θα γίνονται? (Να ξέρω που θα απευθυνθώ για εισιτήρια γιατί οι μέρες πλησιάζουν για την μεγάλη μου φυγή . ....)

periplanomenos1
02-08-2015, 00:00
Τα δρομολόγια του ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ ,από την Τρίτη 4 Αυγούστου θα είναι τα παρακάτω:Αναχωρήσεις μέχρι 24 Αυγούστου 201506.40 Ιθάκη
07 10 Σάμη08.00 Σάμη12:30 Πάτρα16 00 Σάμη20 00 Πάτρα23:15 Ιθάκη23.45 Σάμη

Πηγή:http://skaipatras.gr/skai-local/item/119444-a.html

ιθακη
02-08-2015, 00:26
Αυτά είναι τα πιθανά δρομολόγια...... Αν δεν βγεί επίσημη ανακοίνωση από την Levante/ ionian group/ zante ή όπως αλλιώς την λένε, τίποτα δεν είναι επίσημο.....

periplanomenos1
03-08-2015, 23:11
Η επαναδρομολόγηση πλοίου στη γραμμή είναι πλέον γεγονός!
Το "ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ" βρίσκεται ήδη στη Σάμη http://vlahatasamis.gr/vlahata-samis-eidiseis/kefalonitika-nea/item/14171-protofanis-ypodoxi-gia-to-dionysios-solomos-apopse-stin-sami ενώ και το ΚΤΕΛ Κεφαλληνίας επαναδρομολογεί τη λεωφορειακή γραμμή Κεφαλλονιά-Αθήνα δια μέσου Πάτρας. Κρατήσεις εισιτηρίων για το πλοίο εδώ http://www.levanteferries.com/Reservations.aspx?lang=el

ιθακη
05-08-2015, 03:07
Επιεικώς τραγικός ο Παρισης με τις δηλώσεις του περί "αρπαχτης" δρομολόγησης του Σολωμός. ...

http://dete.gr/?p=40266

Μου αρέσει που κάθετε και λέει συνέχεια ότι "μέχρι 24/08 θα έχει καθημερινά δρομολόγια. .... Μετά θα έχει ανά 4 μέρες. ..."

Λες κι εμάς στην Ιθάκη μας έχει κάθε μέρα καράβι ο Παρισης μετά τον Αύγουστο. ....

Appia_1978
05-08-2015, 11:47
Άστον να λέει. Τον τρώει η ζήλια του και η κακία του. Και μετά σου λέει, πως είναι δήμαρχος όλου του νησιού(ών)!

ιθακη
05-08-2015, 15:39
Με βέβαια, κοιτάει ακόμα και τώρα πως θα υποστηρίξει το καράβι του, ξεχνώντας τα όσα έκανε για μπλοκάρισμα ολων τον άλλων, όταν υπουργός ήταν ο "φίλος" του ο Μπαρμπι

trelaras
06-08-2015, 08:47
Με βέβαια, κοιτάει ακόμα και τώρα πως θα υποστηρίξει το καράβι του, ξεχνώντας τα όσα έκανε για μπλοκάρισμα ολων τον άλλων, όταν υπουργός ήταν ο "φίλος" του ο Μπαρμπι

Και πως ξαφνικά λέμε τωρα... Λόγο του σεισμού κόπηκαν τα δρομολόγια του Αργοστολίου......
(εκτός θέματος αλλα δεν κρατιόμουν κ το έγραψα)

ιθακη
06-08-2015, 10:12
Καλά αυτο κοιτάς εσύ μόνο? Πως αυτός ο άνθρωπος βαφτίζει την γραμμή της Πάτρας μη βιώσιμη , όταν ο ίδιος σαν πρώτη αίτηση δρομολόγησης για το πλοίο του, την ειχε κάνει για την γραμμή της Πάτρας, και τον μπλόκαρε η Σμαράγδα η Σαρδελη (τότε αντιπεριφεριαρχης Ιονίων Νήσων) , και τότε στράφηκε στον Πόρο, στον οποίο τρύπωσε με την δικαιολογία του Αργόσχολου....?????????

ιθακη
05-10-2015, 22:21
Από Τετάρτη στην γραμμή της Πάτρας το ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?25257-%C9%FC%ED%E9%E1%ED-%D3%F4%DC%F1-Ionian-Star-Sea-World-Express-Ferry-Kukjae-Express-Ferry-No-2-Niihama-2&p=559746#post559746)

Σπύρο περιμένουμε νέα από την επανεμφάνισή του αστεριού στα μέρη μας.

Σπύρος Πίππος
07-10-2015, 22:17
Αλλαγη πλοιον ειχαμε σημερα στην γραμμη καθως το Δ Σολωμος παρεδωσε στο Ιονιαν Σταρ .
Γιωργο αυριο θα σου εχω πολλες φωτο μια και ταξιδεψα για πατρα και με τα δυο πλοια :fat:

ιθακη
07-10-2015, 22:33
Δεν ξέρω αν το είχες ταξιδέψει Πάσχα του '13 που μας είχε ξανά έρθει, για να κάνεις σύγκριση. Τότε το είχα ταξιδέψει εγώ, και μου άρεσε αρκετά....

Appia_1978
08-10-2015, 07:12
Το Σταρ είναι πολύ όμορφο εσωτερικά και πιστεύω με τη μετασκευή που θα του κάνουν, να γίνει ακόμα πιο όμορφο :)

trelaras
03-11-2015, 17:39
Έχοντας μια κουβέντα....μου ήρθε στο μυαλό χρόνια πίσω μια ανάμνηση οτι κάποτε στην γραμμή ήταν ένα flying dolphin θυμάται κανεις ποιο ήταν και ποσό καιρό έμεινε στην γραμμή;

ιθακη
03-11-2015, 17:56
Θα ψάξω και θα στο βρώ, κάπου το έχω φωτογραφία.... Εγώ το θυμάμαι για 2 καλοκαίρια μόνο

βαγγελις ροκκος
03-11-2015, 19:56
Υπηρχε ενα τετοιο γυρω στο 1990 91 της Λευκαδιτικης εταιρειας ΑΛΜΑΡ των Κατοποδη Καμαρη που δυο καλοκαιρια περιπου εκανε το δρομολογιο ΛΕΥΚΑΔΑ ΙΘΑΚΗ ΣΑΜΗ ΖΑΚΥΝΘΟ. Η ΑΛΜΑΡ ειχε παρει το ανωτερω δρομολογιο με το συμβατικο πλοιο της ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ αν το θυμαται κανεις. Εγω προσωπικα με τον αειμνηστο Ηλια Βαρθολομο ναυτικο πρακτορα πηγαμε στο γραφειο του κ. Καμαρη και του εξηγησαμε οτι το δρομολογιο αυτο δεν ειχε καμια πιθανοτητα επιτυχιας, γιαυτο το πηρε με ευκολια τοτε που ηταν οι αδειες σκοπιμοτητας. Του προτειναμε ενοικιαση του πλοιου απο Ζακυνθινο επιχειρηματια που ισχυριζοταν οτι ειχε την αδεια σκοπιμοτητας για τη γραμμη Ζακυνθου Κυλληνης.Τελικα το ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ αρχισε τα δρομολογια καθημερινα αλλα λογω ελλαχιστης κινησης τα μειωσε σε ενα την εβδομαδα. Μετα το ναυαγιο του ΖΑΚΥΝΘΟΣ το πλοιο ενοικιασθηκε απο την ΑΝΕΖ σε αντικατασταση του βυθισμενου πλοιου μεχρι να δρομολογηθει το νεο της καραβι το σημερινιο ΖΑΚΥΝΘΟΣ Ι. Εξακολουθουσε ομως για λογαριασμο της ΑΛΜΑΡ να εκτελει καθε Σαββατο το δρομολογιο για Λευκαδα με αλλαγη αντι Σαμη επιανε Πορο. Λιγο πρωτου δρομολογηθει το ΖΑΚΥΝΘΟΣ Ι το ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ επεστρεψε στην ΑΛΜΑΡ οπου πουληθηκε και μεχρι σημερα ταξιδευει στη μαυρη θαλασσα. Τοτε η ΑΛΜΑΡ αγορασε το υδροπτερυγο ταχυπλοο και το δρομολογησε παλι στη γραμμη . Ισως να ειναι αυτο που θυμαστε, η καποιο αλλο.

ιθακη
03-11-2015, 20:45
Όχι Βαγγέλη, δεν ήταν αυτό. Το "δελφίνι" που αναφέρει ο Φάνης έκανε δρομολόγιο τα χρόνια που υπήρχε το Κεφαλονιά, άρα μιλάμε για 95 και μετά.

Μάλιστα το θυμάμαι, γιατί το ένα καλοκαίρι υπήρξε περιστατικό με έναν συγγενή μου που έχρηζε ανάγκη διακομιδής, και δεν συνέφερε να ξεκινήσει το συμβατικό, και διακομίσθει με το δελφίνι

Appia_1978
03-11-2015, 21:12
Βαγγέλη, πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις! Κάπου πρέπει να έχω έναν ταξιδιωτικό οδηγό με δρομολόγια του Φανερωμένη. Δεν ήξερα πάντως, πως είχαν και δελφίνι. Μήπως γνωρίζεις τι σημαίνουν τα αρχικά ΑΛΜΑΡ;

Το δεύτερο δελφίνι, το θυμάμαι και εγώ, αλλά Γιώργο, μην είσαι σίγουρος πως ήταν μετά την έλευση του Κεφαλονιά ;) Εγώ θα έλεγα, πως ήταν 93 ή 94. Κίτρινα με κόκκινες λωρίδες, πρέπει να ήταν δύο. Τα θυμάμαι ως Ευρώπη Ι και ΙΙ, αλλά δεν είμαι σίγουρος!!!

Αυτά τα κιτρινοκόκκινα, τα θυμάμαι να κάνουν και δρομολόγια Πάτρα-Ζάκυνθο. Τουλάχιστον, θυμάμαι τέτοιες διαφημίσεις!

ιθακη
03-11-2015, 22:34
Μάρκο 1000% σίγουρος ότι ήταν μετά την έλευση του Κεφαλονιά γιατί θυμάμαι το επείγον περιστατικό με την ξαδέρφη μου που ήταν για Κεφαλονιά βράδυ, και δεν επιβιβάστηκε στο Κεφαλονιά αλλά στο δδελφίνου ήταν στον πίσω ντοκο για διανυκτέρευση.

Όσο για το όνομα έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά ήταν λευκό προς ασιμη . Κάπου θα την βρω την Φώτο που έχω....

Appia_1978
03-11-2015, 23:18
Σε πιστεύω Γιώργο. Αυτό αποτελεί είδηση για μένα, επειδή πίστευα πως μετά την έλευση του Κεφαλονιά είχαμε μόνο το Jetferry στα μέρη μας! Εάν βρεις τη φωτογραφία θα είναι σπουδαία :)

Βαγγέλη, ο Βαρθόλομος ... τι μου θύμισες! Μικρό παιδί πήγαινα πάντα στο πρακτορείο του, για να μαζέψω μπροσούρες. Είχε πολλές παλιές και εξωτικές. Ωραία εποχή :)

Captain_Nionios
04-11-2015, 01:00
Μικρος θυμαμαι που ειχε ταξιδεψει η μητερα μου με ενα δελφινι για Κεφαλονια. Δε μπορω να πω με σιγουρια αν τα δρομολογια ηταν απο Πατρα ή απο Κυλληνη, αλλα νομιζω οτι ηταν απο Κυλληνη.

ιθακη
04-11-2015, 01:06
Εύρηκα, θα αναφωνήσω κι εγώ σαν νέος Αρχιμήδης.....

Το Ιπτάμενο Θηλαστικό λεγόταν Europe I, και όπως μου έχει γραμμένο ο θείος σαν όνομα στην φωτό, τις τράβηξε το 1995 (Οπότε η παρουσία του ήταν είτε '95-'96 είτε '94-'95 γιατί το θυμάμαι για 2 καλοκαίρια μου)

170440 170441

Φάνη και Μάρκο, αφού το ζητήσατε, δεν θα έψαχνα να σας τις βρώ????

trelaras
04-11-2015, 05:39
Εύρηκα, θα αναφωνήσω κι εγώ σαν νέος Αρχιμήδης.....

Το Ιπτάμενο Θηλαστικό λεγόταν Europe I, και όπως μου έχει γραμμένο ο θείος σαν όνομα στην φωτό, τις τράβηξε το 1995 (Οπότε η παρουσία του ήταν είτε '95-'96 είτε '94-'95 γιατί το θυμάμαι για 2 καλοκαίρια μου)

170440 170441

Φάνη και Μάρκο, αφού το ζητήσατε, δεν θα έψαχνα να σας τις βρώ????

Γιώργο απλά εισαι απίστευτος!!!!!ευχαριστω μονο κ μονο για το χρόνο που σπαταλησες να ψάξεις για τις φΩττογραφιες!

Appia_1978
04-11-2015, 07:37
Ευχαριστούμε πολύ ρε Γιώργο!!! :) Καταπληκτικό εύρημα!

a.molos
04-11-2015, 10:14
...Υπηρχε ενα τετοιο γυρω στο 1990 91 της Λευκαδιτικης εταιρειας ΑΛΜΑΡ των Κατοποδη Καμαρη που δυο καλοκαιρια περιπου εκανε το δρομολογιο ΛΕΥΚΑΔΑ ΙΘΑΚΗ ΣΑΜΗ ΖΑΚΥΝΘΟ. Η ΑΛΜΑΡ ειχε παρει το ανωτερω δρομολογιο με το συμβατικο πλοιο της ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ αν το θυμαται κανεις...
170442170443 Καλημέρα σας ! Να σας το θυμίσω εγώ με 2 φωτογραφίες μου απο τα πρώτα χρόνια του πλοίου, ίσως έχουν ανέβει πάλι κάπου αλλού, είναι απο κάποιον κατάπλου στον Πειραιά,ενδεχομένως για ετήσια ακινησία.

despo
04-11-2015, 12:08
Και βέβαια το θυμάμαι το σύντομο πέρασμα του πλοίου με τις τόσο ασυνήθιστες γραμμές απο την ακτοπλοία μας. Αν θυμάμαι καλά το είδα ειτε στη Δραπετσώνα ειτε στο Πέραμα με το όνομα ΥΕΥΕ να ετοιμάζεται να φύγει για τη Νέα Καληδονία, αν και στο Σουηδικό fakta ειχα δει προ καιρού οτι βρίσκεται πλεον στη Μαυρη θάλασσα.

Captain_Nionios
04-11-2015, 13:46
Τελικα υπαρχουν τα παντα, ο,τι θες μπορεις να το βρεις, οσο σπανιο και αν ειναι.

Γιωργαρε τα σεβη μου, Αντωνη επισης...

Appia_1978
04-11-2015, 21:33
Αντώνη, σπανιότατες!!! :)

a.molos
05-11-2015, 08:50
170467Καλημέρα ! Και αφου ασχοληθήκαμε με το πλοίο, μία ακόμη φωτογραφία απο brochure της εταιρειας SEA MALTA , με το πλοίο στην αρχική του μορφή, ως ro/ro.Απο την συλλογή μου.

βαγγελις ροκκος
05-11-2015, 21:14
Αγαπητε φιλε Appia δεν θυμαμαι τι σημαινε το ΑΛΜΑΡ. Τα κιτρινοκοκκινα δελφινια που εκαναν τη γραμμη Ζακυνθο Πατρα λεγοταν ΑΛΚΙΟΝΙΣ Ι - ΙΙ. Ταξιδεψα με αυτα και καναμε Ζακυνθο Πατρα 1,40λεπτα. Δεν επιασαν ισως γιατι το εισητηριο ηταν τσουχτερο. Η φωτο του ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ στο Πειραια που εχει αναβασει ο φιλος μολος ειναι την εποχη που ειχε τελειωσει η μετασκευη και περιμενε να παρει την αδεια σκοπιμοτητας. Εκει ακριβως το ειχα επισκεφθει με τον Ηλια Βαρθολομο. Με τον πατερα του τον Παναγη Βαρθολομο ειχαμε κουμπαρια και συνεργασια αφου στο Αργοστολι πρακτορευε τοτε τα Α/Π ΑΝΔΡΟΣ και Δ/Π ΕΛΛΑΣ της Ατμοπλοιας του Νικου Διαπουλη, και σε περιοδους αιχμης ειχαμε παντα αντιπαραθεση σχετικα με τη διαθεση των καμπινων στα πρακτορεια Ζακυνθου και Αργοστολιου. Ταξιδευα κι εγω τη Κυριακη το πρωι που περναγε το ΑΝΔΡΟΣ πηγαινα στο Αργοστολι και το απογευμα γυριζα οπως ακριβως το λες με γεμιζε και μενα απο φωτογραφιες πλοιων διαφημιστικα φυλλαδια κυριως της ΕΛΜΕΣ και του Τυπαλδου. Ειχε κι αλλα δυο παιδια τον Χρηστο που ηταν αρχιθαλαμηπολος στα πλοια του Τυπαλδου κυριως και την Ευαγγελια. Πραγματικα ωραια χρονια και αναμνησεις.

Appia_1978
05-11-2015, 21:49
Αγαπητέ Βαγγέλη,

δεν πειράζει. Απλώς ρώτησα, επειδή από τότε μου είχε προκαλέσει απορία η εν λόγω βραχυγραφία.

Θυμάσαι μήπως, εάν τα Αλκιονίς Ι και ΙΙ κάνανε μόνο δρομολόγια για Ζάκυνθο ή και Κεφαλλονιά; Ήταν Ζακυνθινών συμφερόντων;

Εγώ γνώρισα τον Ηλία Βαρθολόμο. Πάντα ευγενικός, γεμάτος όρεξη να με βοηθήσει να εμπλουτίσω τη συλλογή μου και πάντα πρόθυμος να απαντήσει στις ερωτήσεις μου! Η πόρτα του πρακτορείου του, γεμάτη με αυτοκόλλητα κάθε σχεδόν μεσογειακής ναυτιλιακής εταιρείας, με δεσπόζουσα θέση, κάτι τεράστια αυτοκόλλητα της ΕΛΜΕΣ και Adriatica!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-11-2015, 08:37
Φίλε Αppia τα ΑΛΚΥΟΝΙΣ ( με Υ παρακαλώ :fat: ) ήταν του Λουκά Νομικού.

npapad
06-11-2015, 09:00
Να προσθέσω και εγώ κάποια στοιχεία για τα υδροπτέρυγα ΑΛΚΥΟΝΙΣ :

Σαν ιδιοκτήτης φαίνεται το όνομα ΔΑΛΑΚΟΥΡΑΣ και στα δύο.

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ Ι κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939121 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7592 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΡΟΔΟΣ στις 23-2-1988 και ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. To Greek Shipping Directory αναφέρει
ότι πήγε για διάλυση στις 1-2-2005

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ ΙΙ κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939133 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7593 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΠΑΤΜΟΣ στις 23-2-1988 και ΤΖΙΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. Μετονομάστηκε BODRUM PRINCESS το 1990
και διαλύθηκε το 2010. Ήταν το πρώτο ΤΖΙΝΑ ΙΙ του ΜΑΜΙΔΑΚΗ, υπήρχε και μεταγενέστερο ΤΖΙΝΑ ΙΙ (με ΙΜΟ 7426708) παλαιότερης κατασκευής.

Όπως καταλαβαίνετε μετά από εκεί κατέβηκαν Δωδεκάνησα !

Νεκτάριος

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-11-2015, 09:49
Σωστά πέρασαν κ από τονφορτηγίσιο. Δαλακούρα.Πρέπει να έκαναν κ Αγ.Κων/νο-Σποράδες.

renetoes
06-11-2015, 18:09
[QUOTE=npapad;561651]Να προσθέσω και εγώ κάποια στοιχεία για τα υδροπτέρυγα ΑΛΚΥΟΝΙΣ :

Σαν ιδιοκτήτης φαίνεται το όνομα ΔΑΛΑΚΟΥΡΑΣ και στα δύο.

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ Ι κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939121 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7592 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΡΟΔΟΣ στις 23-2-1988 και ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. To Greek Shipping Directory αναφέρει
ότι πήγε για διάλυση στις 1-2-2005

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ ΙΙ κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939133 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7593 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΠΑΤΜΟΣ στις 23-2-1988 και ΤΖΙΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. Μετονομάστηκε BODRUM PRINCESS το 1990
και διαλύθηκε το 2010. Ήταν το πρώτο ΤΖΙΝΑ ΙΙ του ΜΑΜΙΔΑΚΗ, υπήρχε και μεταγενέστερο ΤΖΙΝΑ ΙΙ (με ΙΜΟ 7426708) παλαιότερης κατασκευής.

Όπως καταλαβαίνετε μετά από εκεί κατέβηκαν Δωδεκάνησα !

Νεκτάριος[/QUOTE


Νεκτάριε, αν και εκτός θέματος, έχω μια απορία, τέλη Μαίου του 1986 ταξίδεψα από Πάτμο για ΚΩ με το υδροπτέρυγο ΜΑΡΙΛΕΝΑ (του Μαμιδάκη και αυτό). Γνωρίζεις αυτό από πού ξεκίνησε, με τι όνομα? Προφανώς, 2 χρόνια αργότερα, η γραμμή ενισχύθηκε όπως γράφεις από τα ΤΖΙΝΑ ΙΙ και ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΙΙ.

npapad
06-11-2015, 22:22
[QUOTE=npapad;561651]Να προσθέσω και εγώ κάποια στοιχεία για τα υδροπτέρυγα ΑΛΚΥΟΝΙΣ :

Σαν ιδιοκτήτης φαίνεται το όνομα ΔΑΛΑΚΟΥΡΑΣ και στα δύο.

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ Ι κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939121 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7592 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΡΟΔΟΣ στις 23-2-1988 και ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. To Greek Shipping Directory αναφέρει
ότι πήγε για διάλυση στις 1-2-2005

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ ΙΙ κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939133 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7593 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΠΑΤΜΟΣ στις 23-2-1988 και ΤΖΙΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. Μετονομάστηκε BODRUM PRINCESS το 1990
και διαλύθηκε το 2010. Ήταν το πρώτο ΤΖΙΝΑ ΙΙ του ΜΑΜΙΔΑΚΗ, υπήρχε και μεταγενέστερο ΤΖΙΝΑ ΙΙ (με ΙΜΟ 7426708) παλαιότερης κατασκευής.

Όπως καταλαβαίνετε μετά από εκεί κατέβηκαν Δωδεκάνησα !

Νεκτάριος[/QUOTE


Νεκτάριε, αν και εκτός θέματος, έχω μια απορία, τέλη Μαίου του 1986 ταξίδεψα από Πάτμο για ΚΩ με το υδροπτέρυγο ΜΑΡΙΛΕΝΑ (του Μαμιδάκη και αυτό). Γνωρίζεις αυτό από πού ξεκίνησε, με τι όνομα? Προφανώς, 2 χρόνια αργότερα, η γραμμή ενισχύθηκε όπως γράφεις από τα ΤΖΙΝΑ ΙΙ και ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΙΙ.


Τα ΜΑΡΙΛΕΝΑ και ΤΖΙΝΑ ήταν κατασκευής του 1981 και φαίνονται να αγοράστηκαν απευθείας από την
κατασκευή τους (Γεωργιανής κατασκευής, στο Poti), ήταν 143 gt με νηολόγιο Πειραιά 8011 και ΙΜΟ 8036196 (το ΤΖΙΝΑ), και νηολόγιο Πειραιά 8010 και ΙΜΟ 8036201 το ΜΑΡΙΛΕΝΑ. Το ΜΑΡΙΛΕΝΑ δούλεψε μέχρι το 2007 οπότε και διαλύθηκε ενώ το ΤΖΙΝΑ μετονομάστηκε το 2006 σε ΙΡΙΔΑ και το 2015 το βρίσκει TOTAL LOSS (Ξέρει κανείς τι έγινε ?) Δούλεψαν γενικά στα Δωδεκάνησα και στη Σάμο, και στις Σποράδες το ΤΖΙΝΑ (σαν ΙΡΙΔΑ)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-11-2015, 09:07
[QUOTE=renetoes;5616 (Γεωργιανής κατασκευής, στο Poti))
Άσχετα τι γράφουν οι βάσεις δεδομένων σήμερα,ήταν σοβιετικής κατασκευής αφού τότε υπήρχε η ενιαία ΕΣΣΔ.:fat:

renetoes
07-11-2015, 14:22
[QUOTE=renetoes;561669]


Τα ΜΑΡΙΛΕΝΑ και ΤΖΙΝΑ ήταν κατασκευής του 1981 και φαίνονται να αγοράστηκαν απευθείας από την
κατασκευή τους (Γεωργιανής κατασκευής, στο Poti), ήταν 143 gt με νηολόγιο Πειραιά 8011 και ΙΜΟ 8036196 (το ΤΖΙΝΑ), και νηολόγιο Πειραιά 8010 και ΙΜΟ 8036201 το ΜΑΡΙΛΕΝΑ. Το ΜΑΡΙΛΕΝΑ δούλεψε μέχρι το 2007 οπότε και διαλύθηκε ενώ το ΤΖΙΝΑ μετονομάστηκε το 2006 σε ΙΡΙΔΑ και το 2015 το βρίσκει TOTAL LOSS (Ξέρει κανείς τι έγινε ?) Δούλεψαν γενικά στα Δωδεκάνησα και στη Σάμο, και στις Σποράδες το ΤΖΙΝΑ (σαν ΙΡΙΔΑ)

Σε ευχαριστώ πολύ, Νεκτάριε

Appia_1978
08-11-2015, 21:53
Φίλε Αppia τα ΑΛΚΥΟΝΙΣ ( με Υ παρακαλώ :fat: ) ήταν του Λουκά Νομικού.

Με Υ, βεβαίως! Ευχαριστώ για τη διόρθωση :fat:

pantelis2009
10-06-2017, 11:00
Πάτρα - Σάμη Κεφαλονιάς - Ιθάκη: Μπαίνει καράβιΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ (http://dete.gr/category/%ce%b4%cf%85%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%b7-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b1%ce%b4%ce%b1/)
9 ΙΟΥΝ, 2017 - 19:13



Καλά είναι τα νέα για την ακτοπλοική γραμμή Πάτρα – Σάμη Κεφαλονιάς – Ιθάκη. Η Ionian group έχει από πέρυσι αναλάβει τη γραμμή, «επαναδραστηριοποιώντας» τη γνώριμη γραμμή που συνδέει το λιμάνι των Πατρών με το λιμάνι της Σάμης στην όμορφη Κεφαλονιά και η απάντηση που λάβαμε ήταν ότι αρχές Ιουλίου ξαναμπαίνει πλοίο στη γραμμή για την καλοκαιρινή περίοδο.
Πιο συγκεκριμένα ο ταξιδιωτικός πράκτορας Γιώργος Τελώνης ανέφερε ότι η γραμμή θα ξαναλειτουργήσει από τις 5 Ιουλίου 2017. Ήδη εδώ και καιρό πολλοί Πατρινοί ταξιδιώτες και όχι μόνο, ρωτούσαν με ενδιαφέρον τι θα γίνει με τη γραμμή που εξυπηρετεί σε μεγάλο βαθμό τόσο τους Πατρινούς όσο και τους Αθηναίους ταξιδιώτες. Μάλιστα έχει δημιουργηθεί μέχρι και σελίδα στο facebook για την ανάγκη επαναλειτουργίας της γραμμής, ενώ χρειάστηκε και η παρέμβαση των Περιφερειών Δυτικής Ελλάδος και Ιονίων Νήσων.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ: Σύλληψη "πειρατή" ταξιτζή στην Αστακού – Αιτωλικού




(http://dete.gr/%cf%83%cf%8d%ce%bb%ce%bb%ce%b7%cf%88%ce%b7-%cf%80%ce%b5%ce%b9%cf%81%ce%b1%cf%84%ce%ae-%cf%84%ce%b1%ce%be%ce%b9%cf%84%ce%b6%ce%ae-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b1%ce%ba%ce%bf%cf%8d/)
Τώρα για το ποιο ακριβώς καράβι της Ionian group θα κάνει το δρομολόγιο, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα, όπως και το χρονικό διάστημα που θα επαναλειτουργήσει η γραμμή.
Πάντως πέρυσι από εμπορικής, επιβατικής άποψης η γραμμή Πάτρα – Σάμη Κεφαλονιάς – Ιθάκη είχε πάει πολύ καλά ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ακτοπλοική σύνδεση της Πάτρας με τη Σάμη κρατεί πολλές δεκαετίες και όταν είχε διακοπεί η ακτοπλοική σύνδεση, ήσαν πολλά τα παράπονα τόσο από την Πάτρα όσο και από την περιοχή της Σάμης που είδε μία σημαντική εμπορική κάμψη.
Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καλούν στο τηλ. 2610 240 000.
ΠΗΓΗ (http://dete.gr/%CF%80%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%AC%CE%BC%CE%B7-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B9%C E%AC%CF%82-%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9/)

Nicholas Peppas
15-07-2018, 03:39
Να προσθέσω και εγώ κάποια στοιχεία για τα υδροπτέρυγα ΑΛΚΥΟΝΙΣ :

Σαν ιδιοκτήτης φαίνεται το όνομα ΔΑΛΑΚΟΥΡΑΣ και στα δύο.

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ Ι κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939121 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7592 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΡΟΔΟΣ στις 23-2-1988 και ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. To Greek Shipping Directory αναφέρει
ότι πήγε για διάλυση στις 1-2-2005

Το ΑΛΚΥΟΝΙΣ ΙΙ κατασκευής 1978 με 142 gt και ΙΜΟ 7939133 νηολογήθηκε στον Πειραιά με αρ. νηολογίου 7593 στις 20-3-1980.
Μετονομάστηκε ΠΑΤΜΟΣ στις 23-2-1988 και ΤΖΙΝΑ ΙΙ (του Μαμιδάκη) στις 26-2-1988. Μετονομάστηκε BODRUM PRINCESS το 1990
και διαλύθηκε το 2010. Ήταν το πρώτο ΤΖΙΝΑ ΙΙ του ΜΑΜΙΔΑΚΗ, υπήρχε και μεταγενέστερο ΤΖΙΝΑ ΙΙ (με ΙΜΟ 7426708) παλαιότερης κατασκευής.

Όπως καταλαβαίνετε μετά από εκεί κατέβηκαν Δωδεκάνησα !

Νεκτάριος

Να και δρομολογια των ΑΛΚΥΟΝΙΣ Ι και ΙΙ απο το "Μελλον της Κεφαλληνιας και Ιθακης" της 7/9/1981.

189209