PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ιστιοφόρου! ........ Η μήπως οχι?



greenrider1983
11-01-2013, 02:17
Καλημερα!
Μιας Και αυτό είναι το πρώτο μου post, Θα ήθελα να σας πω ότι το site είναι υπέροχο,
με τους χρήστες να εχουν συσσορεύσει τόσες πληροφορίες που ισοδυναμούν με θυσαυρό γνώσεων!

Το Θέμα που με απασχολεί έχει να κάνει με παραδοσιακά σκαριά και πιο συγκεκριμένα το καραβόσκαρο και το τρεχαντίρι! (κατά σειρά προτίμησης)
Ενδιαφέρομαι για την αγορά ιστιοφόρου, όμως την καρδιά μου την έχουν κλέψει απο τα παιδικά μου χρόνια,(μιας και νησιωτικής καταγωγης) ξυλινα σκαριά και ιδιαίτερα τα δύο προαναφερθέντα.
Οι γνώσεις μου για αυτά είναι μηδαμινές και οι απορίες μου χιλιάδες. Και μένω μόνο με την ελπίδα, οτι κάποιος απο εδώ θα μου ανοίξει έστω και λιγο τα μάτια.
Σκεύτομαι το λοιπόν αντι το όνειρό μου να είναι ένα τυποποιημένο, εμπορικο, άχαρο, πλαστικό, πολυφορεμένο σκάφος,
να το κατασκευάσω με το υλικό που ξυπνάει τα όνειρα και τις αισθήσεις μα ποιό άλλο? Το ξύλο φυσικα!!!!
Και εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα.
Ποιο σκάφος θα εξυπηρετήσει καλύτερα τις ανάγκες μου?
Για να γίνω ακόμα πιο συγκεκριμένος, φαντάζομαι σκάφος στα 13 μέτρα, με δύο καμπίνες προς πλώρα η μεγάλη, πρυμα η μικρή (η πλωριά διπλό κρεβάτι) και αρκετό αποθηκευτικό χώρο. w/c και κουζινα, και μικρό σαλονάκι. Ανάλογη διαρύθμιση ιστιοφόρου.
Ιστιοφορία θα είναι το κύριο μέσο πρόωσης.
Πόσο θα κοστίσει η κατασκευή του σκελετού και το πέτσωμα μήκους 13 μέτρων? (χωρίς μηχανή και υπερκατασκευη)

Σαν πολλά να έγραψα... μην σας κουράζω, Θα τα λέμε σιγα σιγά...
Πώς το βλέπετε σαν ίδεα?

Κουμπαρος
11-01-2013, 10:14
Κατ’ αρχάς καλωσόρισες στην παρέα μας.
Ελπίζω να μην σε απογοητεύσω αλλά απλά να σε βοηθήσω να αποφασίσεις. Με μηδαμηνές γνώσεις θέλεις να κατασκυάσεις ένα 13 μετρο ξύλινο σκάφος με κύριο μέσο πρόωσης τα πανιά. Και φαντάζομαι θα το θελες να είναι αξιόπλοο ώστε, το λιγότερο, να σου επιτρέπει να ταξιδεύεις το Αιγαίο (όχι πως το Αιγαίο είναι καμιά εύκολη θάλασσα, αντιθέτως κάποτε γίνεται πολύ δύσκολο και απαιτητικό). Άρα θέλεις ένα ασφαλές σκάφος.
Κάποια ερωτήματα που θα πρέπει να απαντήσεις μόνος σου....


Εχεις τον χρονο να το φτοιάξεις και μετά να το συντηράς; Το ξύλο θέλει φροντίδα.
Πως θα το φτοιάξεις; Θα πας να βρεις από κάποιο ναυπηγό κάποια σχέδια και μετά θα ξεκινήσεις μόνος σου (είπες δεν έχεις γνώσεις); Φτοιάχνεις ας πούμε το σκαρί και γενικά την ξυλεία, μετά είναι τα ηλεκτρικά, ηλεκτρονικά, υδραυλικά, μηχανή κοκ. Πρέπει να τα λάβεις υπόψη όλα αυτα.
Έχεις τα απαραίτητα χρήματα για όλα αυτά; Κάτι μου λέει πως για να το φτοιάξεις σωστά θα στοιχίσει περισσότερα από ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση 13μετρο τυποποιημένο, εμπορικό, άχαρο, πλαστικό και πολυφορεμένο σκάφος

Και μένα προσωπικά μου αρέσουν τα τρεχαντήρια αλλά δεν θα τολμούσα ποτέ να αγοράσω κάποιο (ούτε να φτοιάξω). Θέλουν κατά την άποψη μου πολλή φροντίδα και να αφιερώνεις πολλές ώρες στην συντήρηση τους (ήδη με ένα ‘πλαστικό’ σκάφος ξοδεύω πολλές ώρες γιανα το συντηρώ). Όπως και να χει, τα πιο πάνω είναι γενικοί προβληματισμοί. Ίσως κάποιος που έχει ξύλινο σκάφος να σε καθοδηγήσει καλύτερα.
Τέλος να πω πως ακόμη και με αυτά τα άχαρα πλαστικά σκάφη που είναι φτοιαγμένα να πλέουν με μια σχετική ασφάλεια κάτω από αρκετές αυστηρές προδιαγραφές, ταξιδεύεις. Και ίσως αυτό είναι που μετράει περισσότερο, το ταξίδι.

kg911
11-01-2013, 17:17
Καλώς όρισες και από μένα greenrider1983 (αν και εγώ είμαι νέος στο forum).

Είμαι υπερ της κατασκευής ενός ξύλινου ιστιοφόρου αρκεί να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. Θα μιλήσω βάσει της εμπειρίας που έχω από μικρός με διάφορα σκάφη που κατα καιρούς είχαμε στη οικογένεια.

Ξεκινώ από το τρεχαντήρι (10 μέτρα), στο οποίο πέρασα σχεδόν όλα τα καλοκαίρια της παιδικής μου ηλικίας ταξιδεύοντας στα νησιά μας. Απίστευτες εμπειρίες που θα θυμάμαι για πάντα. Όπως καταλαβαίνεις, τα ιστιοφόρα και δη τα ξύλινα, λόγω της μικρής ταχύτητάς τους, απαιτούν περισσότερο ελεύθερο χρόνο, όχι μόνο για να τα συντηρείς αλλά και για να μπορείς να τα απολαμβάνεις. Ακριβώς και αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίο το πουλήσαμε. Δυστυχώς τη σημερινή εποχή, αντί ο ελεύθερος χρόνος μας να αυξάνεται, ολοένα και μειώνεται.

Έτσι, μετά το τρεχαντήρι αγοράσαμε ένα φουσκωτό 7,50 μέτρα με εσωεξωλέμβιο diesel κινητήρα, το οποίο λόγω της υψηλής ταχύτητας μας επέτρεπε την πραγματοποίηση γρήγορων ταξιδιών (ψάρεμα, αναψυχή, κτλ.). ’ψογη πλέυση με δυνατούς καιρούς αλλά μέχρι εκεί. ’λλη αίσθηση να μένεις στο τρεχαντήρι.

Μετά το φουσκωτό, ελέω ακόμα μικρότερου ελεύθερου χρόνου και διαφορετικών αναγκών (μόνο ψάρεμα και όχι πλέον μακρινά ταξίδια), πουλήσαμε το φουσκωτό και αγοράσαμε ένα πολυεστερικό 6 μέτρα, το οποίο μας καλύπτει για τη χρήση που το θέλουμε.

Έτσι, όπως καταλαβαίνεις ένας σημαντικός παράγοντας για την αγορά κάθε σκάφους είναι η χρήση που θέλεις το σκάφος και ο χρόνος που μπορείς να αφιερώσεις. Για παράδειγμα εαν έχεις μόνο 10 ημέρες το καλοκαίρι για διακοπές, δεν νομίζω οτι αξίζει η αγορά ενός ξύλινου ιστιοφόρου.

Όσον αφορά τη συντήρηση ενός ξύλινου σκάφους, αν γίνεται σωστά δε νομίζω ότι υπερβαίνει κατα πολύ αυτή ενός πολυεστερικού σκάφους (φυσικά και χρειάζεται προσωπική εργασία)

Συνεπώς, εαν έχεις το χρόνο (και το χρήμα φυσικά) για ένα ξύλινο ιστιοφόρο θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. ’λλωστε και εγώ σκοπεύω να το πράξω στο μέλλον. Όπως και εσύ, είμαι μεταξύ τρεχαντηριού και καραβόσκαρου μεταξύ 12-14 μέτρων.

Όσον αφορά το κόστος κατασκευής, μέσα στο forum υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη που μπορούν να σε κατατοπίσουν.

greenrider1983
11-01-2013, 19:51
Καλησπέρα!!!


Επειδή το σκάφος με ένδιαφέρει να είναι αξιόπλοο, όχι μόνο στο Αιγαίο αλλα και παρά έξω... χωρίς να έχω καμία εμπειρία, για αυτό το λόγο θα απευθυνθώ σε κάποιον καραβομαραγκό.
Επειδή όμως έχουμε την ευτυχία και δυστιχία να ζούμε στην Ελλάδα, δέν θέλω να πάω σε κάποιον καραβομαραγκό χώρις να έχω ιδέα του τι παίζει στην αγορά, ούτε καν του τι ακριβώς θέλω...
Μπορεί να μου πεί, ότι θέλει, να με πιάσει κότσο με λίγα λόγια....
Για αυτο το λόγο ρωτάω εδώ κόσμο που απο ότι έχω καταλάβει γνωρίζει πολλά πράγματα... Τουλάχιστον πάρα πολλά περισσότερα απο ότι εγώ.
Ο λόγος που ρώτησα πόσο κοστίζει η κατασκευή 13 μέτρων σκελετού και πετσώματος είναι πρώτον για να έχω έναν μπούσουλα και δεύτερον γιατι απο εκει και πέρα αρκετες εργασίες μπορώ να τις φέρω εις
πέρας προσωπικά. Δοξα το θεό πιάνουνε τα χέρια μου! Και απο χρόνο άλλο τίποτα, υπάρχει παραπάνω απο αρκετος..

Κουμπαρος
13-01-2013, 10:10
Σκεφτηκες την πιθανοτητα να βρεις καποιο παλιο, φθηνο, αλλα αξιοπλοο σκαφος και να δουλεψεις πανω του; Να χεις δηλαδη μια βαση για να χτισεις.

Hellenarc
13-01-2013, 20:04
Αξιόπλοο και παλιό, για να κάνει πανιά, όπως καταλαβαίνω πως θέλει ο φίλος μας είναι κομματάκι δύσκολο να βρει σήμερα!!! Όλα τα καλά είναι όλα κομμένα!

Νέε μας φίλε greenrider1983 καλωσόρισες στην παρέα! Αν και η απάντηση μου μπορεί να μεταφραστή ότι κρύβει σκοπιμότητα, λόγο του ότι είμαι και εγώ επαγγελματίας στο χώρο. Θα σε συμβούλευα όμως να ξεκινήσεις με ένα καλό σχέδιο ναυπηγικών γραμμών, που θα σε αντιπροσωπεύει, ένα σχέδιο κάποιου σκάφους, που να μπορεί να αντέξει μια σοβαρή ιστιοφορία. Την μελέτη ιστιοφορίας και λεπτομερή κατασκευαστικά σχεδία. Έχοντας αυτά μπορείς να θέσεις τις τεχνικές προδιαγραφές. Το είδος τής ξυλείας, τα στερεωτικά-καρφωτικά υλικά, κόλες, βαφές κλπ. Με αυτά παραμάσχαλα πάρε προσφορές από καραβομαραγκούς που ξέρουν να ρίχνουν σάλα και ζήτα να δεις κάποια σκαριά που έχουν σκαρώσει. Το ποιο σημαντικό, ρωτά τούς ιδίους τούς ιδιοκτήτες για το κατά πόσο είναι ευχαριστημένοι με τις επιδόσεις του σκάφους το κόστος και το κουπί που πέρασαν μέχρι να φτάσει το σκάφος στην προσυμφωνημένη ολοκλήρωση.
Σίγουρα πολύ θα σου πουν -Εγώ το φτιάχνω έτσι και αλλιώς! Εδώ είναι η παγίδα! Εσύ ζητάς ξεκάθαρα να μελετήσουν τα σχέδια, θέτεις τις κατασκευαστικές ανοχές ζητάς χρονοδιάγραμμα και κόστος. Με αυτά μπορείς να κρίνεις αν θέλεις να συνεργαστείς με κάποιον η να παραμείνει το όνειρο ανεκπλήρωτο.
Η άποψη μου είναι αν θέλεις ξύλινο παραδοσιακό ιστιοφόρο να μην πάς σε μεταχειρισμένο. Θα το μετανιώσεις πολύ πικρά. Επιμένω!!! Για ξύλινο παραδοσιακό ιστιοφόρο;;; Όχι για ένα ξύλινο σκάφος με ότι κι ότι πανιά!!!

greenrider1983
13-01-2013, 20:53
Καλώς σας βρήκα!!!

Κουμπάρε, για αυτό είμαι εδώ για να συζητήσουμε όλα τα ενδεχόμενα, να ακούσω (διαβάσω καλύτερα) απόψεις.

Hellenarc από ότι κατάλαβα με συμβουλεύεις να μιλήσω / συζητήσω με κάποιον ναυπηγό, αυτό που σκέφτομαι και μετά αυτός να σχεδιάσει, έπειτα με αυτό το σχέδιο,
να πάρω σβάρνα τους καραβομαραγκούς για να μου δώσουν τις προσφορές τους! Κατάλαβα καλά?

Ωραία όλα αυτά αλλά μου γεννιούνται οι έξης απορίες για αρχή
1)Όλοι οι ναυπηγοί γνωρίζουν ότι χρειάζεται να γνωρίζουν για τα ελληνικά παραδοσιακά σκαριά και ειδικά για καραβόσκαρο ή τρεχαντήρι? Ή πρέπει να βρω τον εξειδικευμένο για αυτού του τύπου σκαριά?
2)Άρα θα πρέπει να πληρώσω τον ναυπηγό εκτός από τα σχέδια, και για την παρακολούθηση της κατασκευής γιατί εγώ δεν θα έχω ιδέα εάν ο καραβομαραγκός ακολουθεί τα σχέδια του ναυπηγου
ή κάνει του κεφαλιού του... Σωστα?

Hellenarc
18-01-2013, 10:52
Καλημέρα Greenrider. Σίγουρα όχι, δεν μπορώ να πω πως είναι αρκετοί αυτοί οι Ναυπηγοί που θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν. Αυτοί που έχουν εμπειρία σε παραδοσιακά ξέρουν όλους τους τύπους Ελληνικών σκαριών.
Σίγουρα, κανένας σήμερα δεν δουλεύει δωρεάν. Ο ναυπηγός αυτός η κάποιος άλλος θα πρέπει να είναι υπεύθυνος για την σωστή κατασκευή και τον έλεγχο του καραβομαραγκού η του Ναυπηγείου. Ένας άλλος τρόπος που είναι πιο οικονομικός είναι να βρεις ένα σχέδιο η κάποιο άλλο σκάφος το οποίο να έχει αποδείξει την άξιοπλοϊα του και να ναυπηγήσεις αντίγραφο. Σχέδια από καραβόσκαρα ιστιοφόρα μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο η σε μουσεία του εξωτερικού, για τρεχαντήρια …. απίθανο. Ο σύλλογος «Πρωτέας» προσπαθεί να φτιάξει ένα αρχείο για σκαριά διαφόρων διαστάσεων, όλων των αντιπροσωπευτικών Ελληνικών τύπων, ικανών για κύρια πρόωση τα πανιά. Έλα σε επαφή μαζί τους ίσως έχουν κάτι για να σε βοηθήσουν Όπως επίσης και από τον www.naftotopo.gr (http://www.naftotopo.gr/) θα μπορέσεις να βρεις κάποια άκρη.