PDA

Επιστροφή στο Forum : Tera Jet [Sea Breeze III, Ronke, Amor, Scorpio]



Σελίδες : [1] 2

pantelis2009
17-01-2013, 17:59
Ας δούμε το Sea Βreeze III που απο το ΝΜΔ μετακόμισε στο ναυπηγείο ¶τλας στο Πέραμα, φωτογραφημένο απο την Κυνόσουρα στις 31/12/2012.

135077

Apostolos
17-01-2013, 18:13
Ας δούμε το πλοίο όταν ήταν στο Νέο Μώλο
135078

BEN BRUCE
18-01-2013, 21:52
Και μια απο την εποχη του Ν.Μ.Δ. απο ψηλα

135149

Ilias 92
18-01-2013, 21:57
Βαπόρακλος:pride:

pantelis2009
19-01-2013, 09:06
Σαν SCORPIOS όταν είχε έλθει στις 11-05-2012 με P/K του Σπανόπουλου (αν δεν κάνω λάθος) και με τα σινιάλα της tirrenia, φωτογραφημένο απο τον Πειραιά.

135172

BEN BRUCE
19-01-2013, 11:29
Σαν SCORPIOS όταν είχε έλθει στις 11-05-2012 με P/K του Σπανόπουλου (αν δεν κάνω λάθος) και με τα σινιάλα της tirrenia, φωτογραφημένο απο τον Πειραιά.

135172
Ενα γραμμα μονο αλλα μια συμαντηκη πληροφορια

speedrunner
19-01-2013, 11:56
Τελικά η έλευση του συγκεκριμένου ταχυπλόου στην Ελλάδα παραμένει ένα μυστήριο!!!! Το έχει αγοράσει όντως ο Ηλιόπουλος όπως είχε ακουστεί? Και αν το έχει πάρει ο Ηλιόπουλος τι θα το κάνει? Αν ήταν να το δρομολογήσει κάπου την σεζόν που μας έρχεται δεν θα έπρεπε να έχει υποβάλει και σχετικό αίτημα το τελευταίο ΣΑΣ?

leo85
19-01-2013, 23:39
135225 135226

RONKE 8-07-2012 SEA BREEZE III 9-09-2012

artmios sintihakis
20-01-2013, 23:43
SEA BREEZE III σημαία Παναμάα βλεπω μπορει κ να πουλήθηκε σε καμια Μεση Ανατολή!!
Αλλα εμένα το SEA BREEZE γιατι κατι μου θυμίζει παρελθόν και μάλιστα μπλε φορεσιάαα κιτρινη τζιμινιέρα και ημερησιες κρουαζιέρες ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ!!?????????Λέω τώρα εγωωωωω.........

pantelis2009
07-04-2013, 18:20
Το SEA BREEZE III στις 27/03/2013 στο Πέραμα, φωτογραφημένο πάνω απο το Αγ. Παντελεήμων.

142052

goofy79
16-06-2013, 21:40
Τελικά τι απέγινε αυτό το πλοίο άραγε? Από το ΝΜΔ πάντως έχει αναχωρήσει...αλλά για που?

pantelis2009
16-06-2013, 21:52
Το SEA BREEZE III στις 30-01-2013 ήταν στο ναυπηγείο ¶τλας στο Πέραμα. Εκεί πρέπει να είναι και τώρα.

145714

goofy79
17-06-2013, 09:09
Μήπως έχουμε μάθει τελικά σε ποιον ανήκει το πλοίο αυτό? Γιατί περαστικό αποκλείεται να είναι.

manolisfissas
18-06-2013, 09:22
Το SEA BREEZE III τραβηγμένο από την Κυνόσουρα. Παραμένει στο ναυπηγείο Άτλας.


145773

Dimitris Mentakis
06-01-2014, 20:17
151488 Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ 30-12-2013

BEN BRUCE
06-01-2014, 20:18
Το βαπορι ειναι πλοικτησιας Ηλιοπουλου ,ακομα, και υπαρχουν σχεδια για αυτο

bsdelos
06-01-2014, 20:28
τι σχεδια εννοεις? παντως για ανατολικες κυκλαδες ειναι οτι πρεπει!! μηπως ξερουμε ποσο καιει?? γιατι απο οτι ξερω ειναι κατηγορια ΚΕΝΤΕΡΗ δηλαδη 15τον/ωρα :nightmare: νουμερο ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ για αυτη την εποχη!!!τελος παντων βλεπουμε!!!

Ilias 92
06-01-2014, 22:51
Δεν ξέρω ποια είναι τα σχέδια που αναφέρει ο Κώστας, αλλά το πλοίο εκτός από πολύ εντυπωσιακό σχεδιαστικά έχει και δυνατότητες να μετατραπεί σε ένα συμβατικό με υποσχέσεις.
Διαθετει τρία ντεκ επιβατών που μπορούν να φιλοξενισουν σαλόνια καταστήματα, εστιατόριο αλλά και καμπίνες μετά από τις απαρετιτες εργασίες, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, χωρισματα και έπιπλα, καθώς και μελέτη φορτίου, ευστάθειας και αλλά τεχνικά. Το γκαράζ ειναι αρκετά μεγάλο.
Εχει τέσσερις κινητήριες μηχανές δυο τουρμπίνες στις άκρες με τα τζετ τιμονια και δυο σταθερές στο κέντρο που είναι πάνω στις ντίζελ MTU.
Απαραίτητη ειναι η αλλαγή μηχανών με συμβατικές η ηλεκτρικές μέσω μετατροπής των υπαρχουσών για ηλεκτροπαραγωγή (σιγά μην γίνει στην Ελλάδα κάτι τέτοιο) και φυσικά η πρόωρη να γίνεται με προπελες.

Δεν γνωρίζω πράγματα για τον πλοιοκτήτη εγώ παραθέτω ένα ιδανικό σενάριο με βασικό δεδομένο ότι το πλοίο αγοράστηκε σε χαμηλή τιμή έχει χρόνια μπροστά του οπότε μπορεί κάποιος που ενδιαφέρεται σοβαρά να επενδύσει σε αυτό.

bsdelos
06-01-2014, 22:57
δηλαδη απο τα λογια σου Ηλια καταλαβαινω πως αυτος ο πυραυλος μπορει να σταθει πανω κατω παντου!!! αντε να δουμε γιατι τετοια καραβια ειναι απαραιτητα ειδικα το καλοκαιρι!! τωρα για τις μηχανες αυτο κατα την γνωμη μου πρεπει να γινει χειμωνα ωστε να ειναι πανετοιμες κ να εχουν κανει αρκετα μιλια ωστε να μην εχουμε παρατραγουδια!!!!

Ilias 92
07-01-2014, 00:32
Πάνω κάτω είχα πει τα ίδια πριν 2 χρόνια για τον μεγάλο Κεντερη, μόνο που αυτό εδώ ειναι λίγο πιο όμορφο.
Δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι σχετικό με τα παραπάνω σύντομα. Ο ιδιοκτήτης του έχει εποχιακή ενασχόληση με τον κλάδο. Είχανε πει για συμβατικό αλλά ότι θα δουλέψει ως τέτοιο και όχι να μετατραπεί.
Περα από τις μηχανές που θέλει πολύ δουλειά και μελετη για να βγει κάτι σωστό πρέπει να δούνε πρώτα που μπορεί να σταθεί το πλοίο. Από την γραμμή εξαρτώνται όλα.
Αν καταφέρουν και το μετατρέψουν σε ένα χαμηλού διαχειριστικού κόστους πλοίο έχει ελπίδες άλλιως θα φυτοζωεί μέχρι να φυγει για κόψιμο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-01-2014, 13:02
Κ μένα μου αρέσει αλλά έτσι κ γινόταν συμβατικό με αυτά τα έξαλα κ 3,94 βύθισμα θα ήταν φτερό στον άνεμο:fat::distrust:.

proussos
07-01-2014, 14:08
Μην εκπλαγείτε αν το δείτε από / προς Σαντορίνη - Ηράκλειο...και μάλιστα με full speed.
Το πρωτόκολλό του - αν δεν κάνω λάθος - πρέπει να ξεπερνά τα 1600 άτομα !
Το θέμα είναι που θα "στέκεται" στον Αθηνιό μαζί με τα υπόλοιπα που θα προσεγγίζουν...

bsdelos
07-01-2014, 20:50
φιλε προυσσο δεν νομιζω να μπορει να καλυψει τα εξοδα του αυτο το δρομολογια!!! αν ομως γινει τετοια κινηση θα μιλαμε για σκανδαλο διοτι το ηρακλειο-θηρα μετραει απο οσο ξερω 3-4 καραβια και η ελευση του θα σημανει καμπανακι για τους ανταγωνιστες!!! κατα την γνωμη μου αυτος ο πυαυλος κανει μονο για ανατολικες λογω κοσμου το καλοκαιρι, δυτικες λογω της ελλιπης συγκοινωνιας (και για χειμωνα με 20 κομβακια περιπου) και στο βορειο αιγαιο για την ταχυτητα του που θα κανει το ταξιδι πολυ πιο συντομο!!!

goofy79
08-01-2014, 09:51
Δυτικές??? Πλοίο με 1.600 άτομα πρωτόκολλο να ανεβοκατεβαίνει όλο τον χειμώνα με 200-250?
Αμαρτία είναι!!!
Σοβαρά τώρα...δυτικές δεν βγάζει τα έξοδα του τέτοιο πλοίο ακόμα και με κουπιά αν πάει!
Για βόρειο Αιγαίο βέβαια μια χαρά μου κάνει. Άραγε πόσο παραπάνω κατανάλωση να έχει από
Αριάδνη ή τα μεγάλα Blue star?

giorgos_249
08-01-2014, 10:46
Για βόρειο Αιγαίο βέβαια μια χαρά μου κάνει. Άραγε πόσο παραπάνω κατανάλωση να έχει από
Αριάδνη ή τα μεγάλα Blue star?

Αν καιει τα ιδια με τον Κεντέρη, βαλε 8 τονους παραπανω...... :worked_till_5am: :o

VASILIS CRETA
08-01-2014, 20:05
Αν καιει τα ιδια με τον Κεντέρη, βαλε 8 τονους παραπανω...... :worked_till_5am: :o

17 τόνους πίνει κοντά στο φουλ... όλως επιεικώς..... Αλλαγή μηχανών άμεσα αλλιώς.....

Eng
09-01-2014, 16:02
Να αλλαχτουν αμεσα - αμεσα οι μηχανες, να μπει βολβος, να μπουν προπελες και πιδαλια (ή μηπως εχει πιδαλια? - δεν ξερω). Επισης να μπει μεγαλυτερο προπελακι ή διπλο προπελακι στη πλωρη (δε περιπτωση που δεν εχει).

Ilias 92
10-01-2014, 01:01
Εσύ Eng που είσαι και πιο ειδικός νομίζεις όλα αυτά γίνονται και με τι κόστος.
Το κύτος είναι τύπου V θα ήταν ενδιαφέρον να μπει βολβός από τεχνικής άποψης.
Αυτό που λέει ο Βίκτωρας για το βύθισμα αν θεωρήσουμε ότι θα χτιστεί εσωτερικά κάτι θα τσιμπήσει και στο βύθισμα αλλά το κούνημα λύνεται με stabilizer ή με μόνιμος ποντισμένα υδροπτερύγια σταθερού πάχους.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-01-2014, 10:34
Oπωσδήποτε μιλάμε γιά ένα δαπανηρό εγχείρημα με αμφίβολο αποτέλεσμα κ δεν ξέρουμε τις προθέσεις του Ηλιόπουλου.Εγώ νομίζω ότι θα προτιμήσει την πιό προσιτή κ χωρίς ρίσκο λύση. Ε δεν έχουμε δει πουθενά στον κόσμο μετασκευή κόψε-ράψε ταχύπλοου σε συμβατικό.

Eng
10-01-2014, 12:02
Ηλια οπως λεει και ο Βικτωρας, ποτε δεν εχω δει να γινονται και θα ελεγα..δεν γινονται. Οταν καποιος αγοραζει κατι, το αγοραζει για να το χρησιμοποιεισει ως εχει (εκτος για μετασκευες σε πλοια). Για να καταλαβεις να σου πω τι ισχυει στα Monohull, δεν μπορεις να αγορασεις Ιπταμενο Δελφινι και να το δρομολογισεις κοβοντας τις πτεριγες και κανοντας το "συμβατικο". Σαφως και γινεται να τις κοψεις αμα θες και σαφως επιπλεει αλλα απλα δεν το κανεις. Αν θες συμβατικο, αγοραζεις συμβατικο. Αν τωρα θες Monohull για να το "παιζεις" φιρμα..σαν την ΝΕΛ..κουνια που σε κουναγε...

ayfa74
13-01-2014, 14:59
εγώ πιστεύω πως δεν θα δρομολογηθεί πουθενά απλός είναι ένας καλός κουμπαράς για την εταιρία που το έχει:sour::sorrow:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-01-2014, 15:08
εγώ πιστεύω πως δεν θα δρομολογηθεί πουθενά απλός είναι ένας καλός κουμπαράς για την εταιρία που το έχει:sour::sorrow: Δλδ; Εξήγησέ μας

ayfa74
13-01-2014, 17:05
Δλδ; Εξήγησέ μας
όταν μάθω λεπτομερής θα σας πω προς το παρόν κρατα αυτό έχει αρκετά μηχανικά κωλύματα για να του γίνει επισκευή σαν συμβατικό και η δρομολόγηση σαν ταχύπλοο δεν είναι στα σχέδια άρα όταν ανεβεί η τιμή για skramb έφυγε και κάτι άλλο όταν δημοσιευω κάτι έχω πέσει μέσα οποιος θέλει ας το κοιτάξει

Eng
13-01-2014, 17:15
όταν μάθω λεπτομερής θα σας πω προς το παρόν κρατα αυτό έχει αρκετά μηχανικά κωλύματα για να του γίνει επισκευή σαν συμβατικό και η δρομολόγηση σαν ταχύπλοο δεν είναι στα σχέδια άρα όταν ανεβεί η τιμή για skramb έφυγε και κάτι άλλο όταν δημοσιευω κάτι έχω πέσει μέσα οποιος θέλει ας το κοιτάξει

Με συγχωρεις που επεμβαινω, αλλα οταν λες "αυτο ειναι καλος κουμπαρας", εγω δεν καταλαβαινω και θα σου το εγραφα και εγω αλλα με προλαβε ο Βικτωρ.
Ουτε μομφη ριξαμε, ουτε τιποτε αλλο.

ΥΓ: Απο περιεργια, Τι σημαινει τελικα η εκφραση "ειναι καλος κουμπαρας"? ειναι σαν να λεμε "παει για τσιμπιδακια", "ειναι καλο πλοιο γιατι αποφερει κερδη"?

ayfa74
13-01-2014, 17:37
Με συγχωρεις που επεμβαινω, αλλα οταν λες "αυτο ειναι καλος κουμπαρας", εγω δεν καταλαβαινω και θα σου το εγραφα και εγω αλλα με προλαβε ο Βικτωρ.
Ουτε μομφη ριξαμε, ουτε τιποτε αλλο.

ΥΓ: Απο περιεργια, Τι σημαινει τελικα η εκφραση "ειναι καλος κουμπαρας"? ειναι σαν να λεμε "παει για τσιμπιδακια", "ειναι καλο πλοιο γιατι αποφερει κερδη"?
επειδή ποτε στη ζωή μου δεν έλεγα η υπονοούσα κάτι εάν πρώτα δεν το έψαχνα καλύτερα αυτό εννοούσα και δεν σκέφτηκα καμια στιγμή η το πήρα σαν μοφη απότι ξέρω αγοράστηκε σε πολύ χαμηλή τιμή μέτι μοναδική προοπτική όταν η εταιρία χρειαστεί άμεσα μετρητά να φυγή για καρφίτσες το ποτε δεν ξέρω τώρα όλα είναι ρευστά μπορεί να αλλάξουν γνώμη ανά πασα στιγμή αλλα δεν νομίζω

Eng
13-01-2014, 17:39
επειδή ποτε στη ζωή μου δεν έλεγα η υπονοούσα κάτι εάν πρώτα δεν το έψαχνα καλύτερα αυτό εννοούσα και δεν σκέφτηκα καμια στιγμή η το πήρα σαν μοφη απότι ξέρω αγοράστηκε σε πολύ χαμηλή τιμή μέτι μοναδική προοπτική όταν η εταιρία χρειαστεί άμεσα μετρητά να φυγή για καρφίτσες το ποτε δεν ξέρω τώρα όλα είναι ρευστά μπορεί να αλλάξουν γνώμη ανά πασα στιγμή αλλα δεν νομίζω

Προσωπικα σε ευχαριστω και απολυτα κατανοητος.

speedrunner
17-03-2014, 12:30
Έχει δει κανείς αν γίνονται εργασίες στο πλοίο????

mastrokostas
18-03-2014, 20:57
To βαπορι κανει επισκευη , το καλοκαιρι θα ειναι Ηρακλειο - Σαντορινη , και με πλοιαρχο εναν εξαιρετικο ναυτικο και ανθρωπο !! Να ευχηθούμε καλα ταξίδια !

proussos
18-03-2014, 22:34
Μην εκπλαγείτε αν το δείτε από / προς Σαντορίνη - Ηράκλειο...και μάλιστα με full speed.
Το πρωτόκολλό του - αν δεν κάνω λάθος - πρέπει να ξεπερνά τα 1600 άτομα !
Το θέμα είναι που θα "στέκεται" στον Αθηνιό μαζί με τα υπόλοιπα που θα προσεγγίζουν...


Με επιφύλαξη θα πω ότι θα το δούμε με το όνομα ULTRA JET.
Χωρίς επιφύλαξη όμως θα πω ότι στη γέφυρά του θα βρίσκεται ο σπουδαίος Cpt Κώστας Σκλαβούνος.

giorgos_249
18-03-2014, 22:54
Μα μπορει με 15+ τόνους που καίει να σταθεί σε μια γραμμή μόνο με επιβάτες ;; Αυτο ειναι χειρότερο από το μεγάλο Κεντέρη ως προς τα πετρέλαια που τρώει. Και επιπλέον ως γνωστόν, καλοι οι επιβάτες, αλλα αν δε μπει και το φορτηγό και το ΙΧ μεσα ,νομίζω δύσκολα βγαίνει ενα πλοιο, ποσο μαλλον ένα ΤΕΤΟΙΟ πλοιο......

alonso
18-03-2014, 22:55
Ας μην βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα.ο χρονος θα δειξει και πως θα το πουνε το πλοιο και που θα παει αλλα και το ποιος θα ειναι στα χειριστηρια του...

speedrunner
18-03-2014, 23:19
To βαπορι κανει επισκευη , το καλοκαιρι θα ειναι Ηρακλειο - Σαντορινη , και με πλοιαρχο εναν εξαιρετικο ναυτικο και ανθρωπο !! Να ευχηθούμε καλα ταξίδια !


Το ξέρω ότι θα είναι το καλοκαίρι στο Ηράκλειο


Σήμερα πήρε το αυτί μου μια πληροφορία για δρομολόγηση ενός ακόμη ταχυπλόου απο Ηράκλειο/Ρέθυμνο για Σαντορίνη με μεγάλη ταχύτητα και χωρητικότητα!!!!:o

γι αυτό και ρώτησα αν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες!!!!

mastrokostas
19-03-2014, 14:51
Tera jet θα ειναι το νέο του όνομα ,με σημαία Κύπρου !;)

Giovanaut
19-03-2014, 14:55
Tera jet θα ειναι το νέο του όνομα ,με σημαία Κύπρου !;)

Πραγμά που δείχνει να ακολουθεί την λογική ονομάτων της Sea Jets...
Να σημαίνει κάτι αυτό ή να ναι τυχαίο...?

speedrunner
19-03-2014, 15:08
Πραγμά που δείχνει να ακολουθεί την λογική ονομάτων της Sea Jets...
Να σημαίνει κάτι αυτό ή να ναι τυχαίο...?

Μα στην Sea Jets ανήκει το πλοίο οπότε λογικό είναι......
¶ραγε θα δούμε και κάποιο κήτος στα πλαϊνά όπως και στα υπόλοιπα της εταιρίας????

Espresso Venezia
22-03-2014, 23:38
Σημερινή φωτό του πλοίου από το Πέραμα.

153515

Εννοείται πως ούτε δύναμαι ούτε πολύ περισσότερο επιθυμώ να αμφισβητήσω οτιδήποτε έχει γραφτεί σε προηγούμενα ποστ. Τα μέλη που τα έγραψαν σίγουρα κάποια πράγματα γνωρίζουν. Ωστόσο αν πράγματι το πλοίο ενεργοποιηθεί το καλοκαίρι στη γραμμή Σαντορίνη - Ηράκλειο, θα είναι προσωπικά για μένα η έκπληξη της δεκαετίας (τουλάχιστον) και μία ατράνταχτη οπωσδήποτε απόδειξη του "ποτέ μην λες ποτέ".

Ταχύπλοο που μόλις πέντε χρόνια μετά την κατασκευή του παροπλίσθηκε (το 2004) κρινόμενο ως ασύμφορο, βρίσκεται γενικά τα δέκα τελευταία χρόνια μεταξύ "φθοράς και αφθαρσίας", έχει να "ανάψει μηχανές" τουλάχιστον τα τρία τελευταία χρόνια (στην χώρα μας ήρθε ρυμουλκούμενο), και τα αδελφάκια του .....απαξάπαντα έχουν περάσει εδώ και καιρό στην αιωνιότητα και την ...κατσαρολοποίηση, ε όπως και να το κάνουμε, άμα το δεις να βάφεται να σενιάρεται και να δρομολογείται Ηράκλειο - Σαντορίνη και μάλιστα "Full speed", θα είναι μία έκπληξη ισχυροτάτη, από όποια πλευρά και να το δει κανείς.....

Άσε που θα το λέμε και στους φίλους μας τους Ιταλιάνους στο naviearmatori και δεν θα μας πιστεύουν. Και φωτό από την καλντέρα με τα νέα σινιάλα και χρώματα του να τους στείλουμε, θα μας λένε πως τις φτιάξαμε στο Photoshop. Άντε να τους πείσεις !!!!!

speedrunner
23-03-2014, 07:02
Αν βλέπω καλά και δεν με ξεγελάει η φωτογραφία τα φώτα της γέφυρας είναι ανοιχτά!!! ¶ρα γίνονται εργασίες στο πλοίο!!!!

Captain_Nionios
23-03-2014, 08:30
Παλιο μελος του πληρωματος μηχανης του Κορναρου ειναι εδω και ενα μηνα στο βαπορι. Απ'οσο καταλαβαινω θα γινει καλη δουλεια και θα ξεκινησουν δρομολογια με αισιοδοξια για κατι καλο. Μακαρι να πετυχει για να εχουν δουλεια Ελληνες ναυτικοι αλλα οπως και να το κανουμε ειναι δυσκολο εγχειρημα αυτη την εποχη!!!

Giovanaut
23-03-2014, 13:56
Αυτο το Ηράκλειο-Σαντορίνη και το Ραφήνα-Κυκλάδες, πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω πως αποτελεί λύση για όλους........ Πόσα πλοία πια...??

Ilias 92
23-03-2014, 14:38
Η γραμμή δουλεύει κυρίως με τουρίστες από πρακτορεία. Μιλάμε για κάποιες χιλιάδες την εβδομάδα. Αν είσαι πράκτορας και έχεις και καράβι σε συμφέρει πολύ. Τώρα αν πας να πάρεις πακέτο από τους πράκτορες πρέπει να έχεις ρευστό γιατί τα χρήματα έρχονται μετά από μήνες και μιλάμε για ένα μέρος του εισιτήριου που πληρώνει ο επιβάτης και όχι ολόκληρο φυσικά.
Το συγκεκριμένο πλοίο θα μπορούσε να πιαστεί καλά στην γραμμή γιατί είναι μεγάλο και θεωρητικά θα μπορούσε να πετύχει λιγότερα κόστη ανά επιβάτη.
Δεν νομίζω ότι θα το δουλέψουν full speed 25kn και καλά είναι.
To δρομολόγιο θα μπορούσαν να χτυπήσουν οι ακτοπλοϊκές του Ηρακλείου αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Giovanaut
23-03-2014, 14:50
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πάντως θα θελά πολύ να δω το καράβι βαμμένο με τα χρώματα της εταιρείας.. !!!
ίσως καλαμάρι.... ??? :P

ayfa74
23-03-2014, 21:10
Αν βλέπω καλά και δεν με ξεγελάει η φωτογραφία τα φώτα της γέφυρας είναι ανοιχτά!!! ¶ρα γίνονται εργασίες στο πλοίο!!!!
μάλλον σε ξεγελούν τα ματιάσου είναι η αντανάκλαση στους "ιαλοκαθριστιρες" είστε σίγουρη ότι το συγκεκριμένο ταχύπλοο θα δουλέψει το καλοκαίρι

mastrokostas
24-03-2014, 17:49
Το βαπόρι είναι κούκλα ! Το καλοκαίρι πιστεύω θα ομορφαίνει το Ηράκλειο και την Σαντορίνη ! Το αν θα πηγαίνει με foul speed είναι άλλο θέμα ,αλλά θα τα δούμε όλα αυτά σε μερικούς μήνες !Ένα είναι το θέμα ! να μπει στην γραμμή , να είναι επιτυχημένο το εγχείρημα , για να δουλέψει ο κόσμος ,και στα νησιά μας , αλλά και οι ναυτικοί μας !
Μέσα είναι ένα κουκλί ! Με μεγάλους και υπέροχους χώρους για ταχύπλοο !
Μια μικρή ματιά !

karavofanatikos
28-03-2014, 12:05
Σύμφωνα με το site της εταιρείας το νέο του όνομα θα είναι Tera Jet!


153739

bsdelos
28-03-2014, 20:46
Πραγματικά γελάω με το σχέδιο της εταιρίας να το στείλει σε αυτή τη γραμμή!! Τόσο κέρδος έχει αυτή η γραμμή και πως θα βγάζει το πλοίο τα έξοδά του χωρίς αμάξια και νταλίκες??

speedrunner
28-03-2014, 21:01
Στην εταιρία πάντως είναι πολύ αισιόδοξοι για το όλο εγχείρημα!!!!!

proussos
28-03-2014, 21:47
Πραγματικά γελάω με το σχέδιο της εταιρίας να το στείλει σε αυτή τη γραμμή!! Τόσο κέρδος έχει αυτή η γραμμή και πως θα βγάζει το πλοίο τα έξοδά του χωρίς αμάξια και νταλίκες??

Δεν βλέπω που είναι το αστείο...
Όταν τα SEAJET2 / SUPERJET , με 383 άτομα πρωτόκολλο , κάνουν κυκλικό δρομολόγιο με πάνω από 2000 άτομα...τι θα εμποδίζει την εταιρεία να ανοίγει από τώρα σαμπάνιες με τα +1600 άτομα πρωτόκολλο του
TERA(S) JET όταν μάλιστα σκέφτονται να το στέλνουν ΚΑΙ Μύκονο !
Να είναι καλοτάξιδα και τυχερά...πλήρωμα και πλοίο !
Όσο για γέλια...από Σεπτέμβριο...όταν θα μετράνε όλοι τα ταμεία τους !

bsdelos
28-03-2014, 22:44
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρει το TERA JET το δρομολόγιο του MEGA JET?
Δηλαδή να ανεβαίνει παροναξία μύκονο το TERA?
Αν γίνει αύτο τότε θα κάνω ΤΟΥΜΠΑ!!!

speedrunner
29-03-2014, 06:24
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρει το TERA JET το δρομολόγιο του MEGA JET?
Δηλαδή να ανεβαίνει παροναξία μύκονο το TERA?
Αν γίνει αύτο τότε θα κάνω ΤΟΥΜΠΑ!!!

Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο, πρώτον λόγο των ωραρίων που έχουν βάλει στο δρομολόγιο του MEGA JET που δεν μπορεί να το βγάλει με τίποτα και δεύτερον λόγο του ότι το MEGA JET αν πάει πιο πάνω απο την Σαντορίνη σε 2 μέρες θα έχει βγάλει βλάβη...!!!!!

bsdelos
29-03-2014, 21:45
Μαααααααάλιστα!!!Πολύ καλό μου φαίνεται!!Από ταχύτητα όμως πως πάει το ΤΕRA?? Τα 40άρια του 5 θα μπορεί να τα κοντράρει????

mastrokostas
29-03-2014, 22:20
Μαααααααάλιστα!!!Πολύ καλό μου φαίνεται!!Από ταχύτητα όμως πως πάει το ΤΕRA?? Τα 40άρια του 5 θα μπορεί να τα κοντράρει????
40 και βαλε !!!
Αλλά ρε παιδιά μην είμαστε τόσο αρνητικοί ! Βαπόρια δεν θέλουμε να ταξιδεύουμε ? Κόσμος να δουλέψει δεν θέλουμε ? Ας τους αφήσουμε να κάνουν την δουλειά τους !Μακάρι το βαπόρι να πιάσει και να πάνε όλα καλά !

bsdelos
30-03-2014, 13:42
40 και βαλε !!!
Αλλά ρε παιδιά μην είμαστε τόσο αρνητικοί ! Βαπόρια δεν θέλουμε να ταξιδεύουμε ? Κόσμος να δουλέψει δεν θέλουμε ? Ας τους αφήσουμε να κάνουν την δουλειά τους !Μακάρι το βαπόρι να πιάσει και να πάνε όλα καλά !
Συμφωνώ απολύτως!!! Καλή επιτυχία και καλές θάλασσες σε πλοίο και πλήρωμα!!!!

leo85
30-03-2014, 18:57
Καλή αρχή στο νέο του δρομολόγιο,Καλά ταξίδια σε πλήρωμα και πλοίο.

mastrokostas
31-03-2014, 21:58
Πιθανών αύριο να το δούμε κάπου ……ποιο κοντά μας !

mastrokostas
01-04-2014, 13:36
Στον νεο μολο Δραπετσωνας απο σημερα ! Αντε με το καλο να ευχηθουμε !!

leo85
04-04-2014, 20:20
Να ευχηθώ και εγώ καλά τελειώματα στις εργασίες του, και καλή αρχή στη νέα του καριέρα.

154059

bsdelos
04-04-2014, 21:53
Αφού θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό δεν θα έπρεπε να έχει δηλωθεί στο ΣΑΣ?? επίσης δεξαμενή πότε θα μπεί? και όπως λέτε αφού θα κάνει μάλλον το δρομολόγιο του MEGA δεν πρέπει να πάρει πιστοποιητικά??? όπως και να έχει καλή τύχη σε πλήρωμα και πλοίο!!!

giorgos_249
05-04-2014, 00:30
Οχι - δεν ειναι αναγκη να δηλωθει στο ΣΑΣ αν δεν ειναι δρομολογιακο πλοιο...... Αλλα και παλι ως το καλοκαίρι έχουμε πολλά ΣΑΣ , εγω προσωπικα το βλεπω να δρομολογειται μόνο μέσα Ιουλίου με μέσα Αυγούστου !

manolisfissas
06-04-2014, 20:39
Το SEA BREEZE IIIστον νέο μόλο της Δραπετσώνας.


154162.

superfast vi
17-04-2014, 02:48
πλωρη για τα ναυπηγεια αυλιδας εβαλε σημερα κατα τις δεκα η ωρα το βραδυ το πλοιο.

mastrokostas
17-04-2014, 20:19
ετοιμαζεται σιγα σιγα το βαπορακι ! ;)

Ilias 92
17-04-2014, 21:59
Πρέπει να γίνεται γερή δουλειά στην μηχανή.

kalypso
17-04-2014, 23:47
το Sea Breeze III στα Ναυπηγεία Αυλίδος χτές 17/4/2014
154552154553154554

kalypso
27-04-2014, 22:18
το Sea Breeze III κατά τον δεξαμενισμό του στα ναυπηγεία Αυλίδος ανήμερα του Πασχα στις 20/4/2014
154798

kalypso
02-05-2014, 19:49
ακόμα στη δεξαμενή και οι εργασίες προχωρούν... σήμερα τα χαράματα..!
154992

karavofanatikos
10-05-2014, 09:50
Το ταχύπλοο επέστρεψε απ' τη Χαλκίδα κι έδεσε στη Ναυσί, όπου οι εργασίες προχωρούν. Πιστεύω πως θα πρέπει (εφόσον έχει ανακοινωθεί και επίσημα στην ιστοσελίδα της εταιρείας) να αλλάξει το όνομα του θέματος σε Tera Jet!

155247

ιθακη
10-05-2014, 13:54
Και απ ότι βλέπω ξεκινάνε και τα βαψίματα, για να φορέσει τα νέα του σινιάλα

Espresso Venezia
13-05-2014, 17:51
Σε σημερινή φωτό από την κεντρική προβλήτα του Περάματος, όσο καλύτερα και περισσότερο μπορεί να φανεί στη γωνία που το έχουν "στριμώξει".

155321
Πέραμα - 13 Μαίου 2014

leo85
18-05-2014, 21:18
Σήμερα το πρωί στο πέραμα και τα συνεργεία να δουλεύουν στο Φουλ.

155469 155470

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-05-2014, 07:55
To πλοίο πλέον με Κυπριακή σημαία. Μήπως πρέπει να μπει στον τίτλο του θέματος το νέο όνομα;

ιθακη
19-05-2014, 15:43
Και απ ότι βλέπω ξεκινάνε και τα βαψίματα, για να φορέσει τα νέα του σινιάλα

τα οποία νέα σινιάλα δεν θα έχουν ψάρια, όπως τα ομόσταυλα, όσο έμαθα

nikos.man
19-05-2014, 19:34
155496 Από το site της Sea Jets.Έτσι θα είναι βαμμένο.

Giovanaut
19-05-2014, 22:03
E τώρα αυτό δεν το λες όμορφο...

proussos
19-05-2014, 22:30
155496 Από το site της Sea Jets.Έτσι θα είναι βαμμένο.


Θα μπορούσαν να το κάνουν πιο όμορφο... 155501

proussos
19-05-2014, 22:34
E τώρα αυτό δεν το λες όμορφο...


Κι άλλη πρόταση... 155502

Giovanaut
20-05-2014, 09:41
Κι άλλη πρόταση... 155502

χαχαχα...
Αυτό είναι σίγουρα πιο ευφάνταστο... ;)

mastrokostas
22-05-2014, 18:56
ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ! κατα τα μεσα Ιουνιου ,μπορει και να ειναι Ηρακλειο !!!

Espresso Venezia
30-05-2014, 19:19
Το πλοίο σήμερα στο Πέραμα, με τα νέα του χρώματα και σινιάλα ολοκληρωμένα.

155836

Ilias 92
05-06-2014, 19:37
Σαρωνικός, πριν από 2 ώρες.

156043 156044 156045 156046 156047

Ilias 92
05-06-2014, 19:46
Συνέχεια...
156048 156049 156050 156051

Για τον mastrokosta τον BEN BRUCE και όλο το φόρουμ!

leo85
05-06-2014, 19:59
Να φανταστώ Ηλία ότι έκανε δοκιμαστικό, αλλά το ρυμουλκό γιατί ηταν μαζί.
Ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκριση.:o

speedrunner
05-06-2014, 20:42
Έκανε ένα μικρό δοκιμαστικό και είναι λογικό να έχει και την συνοδεία ενός ρυμουλκού μετά απο τόσα καιρό που έχουν να δουλέψουν οι μηχανές του!!!!!

Ilias 92
05-06-2014, 21:10
Όπως φαίνεται και στις φωτό είχε δυο ρυμουλκά μπρός πίσω που το έβγαλαν από το δίαυλο.

Μετά το ένα έφυγε και το άλλο παρακολουθούσε στενά χωρίς να είναι δεμένο φυσικά.
Το ταχύπλοο έκανε δοκιμές στις μηχανές από σταματημένο σε πρόσω και μετά από λίγο σταματούσε αλλά δεν ανέπτυξε μεγάλη ταχύτητα ούτε για πολύ ώρα, κυρίως ελισσόταν δεξιά αριστερά.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-06-2014, 07:31
156046
Eδώ "έπιασες" κ μιά πυραυλάκατο τύπου Super Vita που μάλλον την έχεις επιοκεφθεί.Πρέπει να γυρίζει από σκοπούν γιατί βλέπεις δεν συνορεύουμε με την Ελβετία ή το Βέλγιο...:uncomfortableness:

marinos o tyrios
08-06-2014, 12:52
Χαιρετίζω το forum.Πληροφορίες λένε ότι κατά τις 15/6 θα είναι Ηράκλειο.

speedrunner
19-06-2014, 18:24
Απο 1 Ιουνίου ζητάει δρομολόγια η εταιρία στο επερχόμενο ΣΑΣ, άσχετο αν έχουμε ήδη 19 και δεν έχει ξεκινήσει!!!!!

ΘΕΜΑ 27 Α) ΕΚΤΑΚΤΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ Ε/Γ – Ο/Γ – Τ/Χ “TERA JET” ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ 01‐06‐2014 ΕΩΣ 30/09/2014 ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΘΗΡΑΣ

speedrunner
26-06-2014, 13:54
Δοκιμαστικό αυτή την ώρα για το ταχύπλοο!!!!!!

Update: Μέχρι 32,3 knots έφτασε!!!!!!

Espresso Venezia
02-07-2014, 20:35
Πληροφορίες λένε ότι κατά τις 15/6 θα είναι Ηράκλειο.

Απο 1 Ιουνίου ζητάει δρομολόγια η εταιρία στο επερχόμενο ΣΑΣ, άσχετο αν έχουμε ήδη 19 και δεν έχει ξεκινήσει!!!!!

ΘΕΜΑ 27 Α) ΕΚΤΑΚΤΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ Ε/Γ – Ο/Γ – Τ/Χ “TERA JET” ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ 01‐06‐2014 ΕΩΣ 30/09/2014 ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΘΗΡΑΣ

Τι γίνεται με το ταχύ-πλοίο ??? Δύο του Γιούλη έχουμε, στη λεβεντογέννα ακούω βουλιάζει το νησί από τους τουρίστες, και σήμερα που πέρασα από το Πέραμα το είδα στην ίδια θέση την γνωστή (φωτογραφία δεν βάζω, μην γινόμαστε και κουραστικοί με τα ίδια και τα ίδια.....)

speedrunner
03-07-2014, 17:00
Με βάση τα αποτελέσματα του ΣΑΣ (http://www.yen.gr/php/download_xitem.php?xitem=37516/gnomSas0314.pdf) το πλοίο θα ξεκινήσει στις 7 Ιουλίου!!!!

mastrokostas
04-07-2014, 19:07
Στις 20:30 ξεκινά το θηρίο ,για τον Πειραιά ! Άντε να υποδεχτούμε κατάλληλα !

Espresso Venezia
05-07-2014, 15:36
Έφυγε το πλοίο πριν λίγη ώρα από τον Πειραιά με προορισμό την Σαντορίνη. Καλή σεζόν να έχει και απροβλημάτιστη.

pantelis2009
05-07-2014, 16:16
Έφυγε το πλοίο πριν λίγη ώρα από τον Πειραιά με προορισμό την Σαντορίνη. Καλή σεζόν να έχει και απροβλημάτιστη.
Καλά ταξίδια και απο μένα. Ας το δούμε στη ΝΑΥΣΙ όταν στις 05/05/2014 έκανε έλεγχο στα σωστικά του.

156946

leo85
05-07-2014, 17:47
Καλά Ταξίδια και από εμένα, σε πλήρωμα και πλοίο και καλή σεζόν.

156949

Σήμερα το πρωί στον Πειραιά.

marioskef
05-07-2014, 18:44
Εχει γινει καποια αλλαγη στα σινιαλα του πλευρικα;

ιθακη
05-07-2014, 20:45
Ναι του έσβησαν την κυματιστή μπλέ λωρίδα

MarkCretai
17-07-2014, 14:04
Να το δούμε έξω από το λιμάνι Ρεθύμνου στις 8/7/2014 ώρα 20:45

157490

και καθώς μανουβράρει για να δέσει στο λιμάνι Ηρακλείου την επόμενη μέρα (9/7/2014) ώρα 20:30

157489

TSS QUEEN ANNA MARIA
17-07-2014, 15:41
Να το δούμε έξω από το λιμάνι Ρεθύμνου στις 8/7/2014 ώρα 20:45

157490

και καθώς μανουβράρει για να δέσει στο λιμάνι Ηρακλείου την επόμενη μέρα (9/7/2014) ώρα 20:30

157489Ποιά είναι η υπηρεσιακή του ταχύτητα στο δρομολόγιο?

karavofanatikos
28-07-2014, 11:52
Το εκπληκτικό Tera Jet στο λιμάνι του Αθηνιού (Σαντορίνη)!

157926 157927

Απ' τη σελίδα της εταιρείας στο facebook!

SteliosK
30-07-2014, 00:32
Το εκπληκτικό Tera Jet στο λιμάνι του Αθηνιού (Σαντορίνη)!

157926 157927

Απ' τη σελίδα της εταιρείας στο facebook!

ωραίες φωτογραφίες από το μέλος μας στο facebook Λούλης Ρούσσος (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=259208760949556&set=o.36166576461&type=3)

karavofanatikos
30-07-2014, 08:17
Εγώ πάντως όπως ανέφερα τις "ψάρεψα" απ' τον επίσημο λογαριασμό της Sea Jets στο facebook!

https://www.facebook.com/Seajets

despo
13-08-2014, 16:38
http://www.nautilia.gr/forum/index_files/image001.jpg
12/08/2014
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ¨TERA JET¨
ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ VIP

Η εταιρεία μας προσφέρει για τους επιβάτες της διαδρομής Ηράκλειο- Σαντορίνη και Σαντορίνη-Ηράκλειο με το “TERA JET” αυτόματη αναβάθμιση της θέσης τους από οικονομική σε VIP.
Η προσφορά ισχύει για όλο τον Αύγουστο . Η αναβάθμιση θέσης γίνεται με την επιβίβαση .
Σημειώνουμε ότι το “TERA JET” διαθέτει την πολυτελέστερη VIP θέση στην Μεσόγειο με πλήρως ανακλινόμενα καθίσματα και υποστήριξη στα πόδια ,τα οποία μετατρέπονται σχεδόν σε κρεβάτι, περίπου διπλάσια σε μέγεθος από τα καθίσματα οικονομικής θέσης της ακτοπλοΐας .

Με εκτίμηση,
Sea jets

Να και η προσφορά της εταιρείας, διότι οπως φαίνεται το πλοίο δεν γεμίζει ποτέ !

roussosf
13-08-2014, 20:24
http://www.nautilia.gr/forum/index_files/image001.jpg
12/08/2014
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ¨TERA JET¨
ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ VIP

Η εταιρεία μας προσφέρει για τους επιβάτες της διαδρομής Ηράκλειο- Σαντορίνη και Σαντορίνη-Ηράκλειο με το “TERA JET” αυτόματη αναβάθμιση της θέσης τους από οικονομική σε VIP.
Η προσφορά ισχύει για όλο τον Αύγουστο . Η αναβάθμιση θέσης γίνεται με την επιβίβαση .
Σημειώνουμε ότι το “TERA JET” διαθέτει την πολυτελέστερη VIP θέση στην Μεσόγειο με πλήρως ανακλινόμενα καθίσματα και υποστήριξη στα πόδια ,τα οποία μετατρέπονται σχεδόν σε κρεβάτι, περίπου διπλάσια σε μέγεθος από τα καθίσματα οικονομικής θέσης της ακτοπλοΐας .

Με εκτίμηση,
Sea jets

Να και η προσφορά της εταιρείας, διότι οπως φαίνεται το πλοίο δεν γεμίζει ποτέ !

Πως να γεμίσει αφού
α) η γραμμή έχει άλλα δυο ταχυπλοα (HS5 & BLAZE)
β) από αυτούς τους δύο ο πρώτος δεν παιζετε σε ταχύτητα
γ)η συγκεκριμένη γραμμή γεμιζε με Ρώσους ως επί το πλείστον ,τώρα που είναι οι Ρώσοι?

T.S.S. APOLLON
17-09-2014, 13:12
Το Tera Jet στο λιμανι του Ηρακλειου στις 16-9-2014

159709

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-09-2014, 13:46
Mαθαίνω ότι δουλεύει καλά με τουρίστες της Σαντορίνης που έρχονται κ φεύγουν από το αεροδρόμιο Ηρακλείου.

Giannis_lymp
14-10-2014, 13:53
Ανηφορίζει προς τον Πειραιά. Καλή ξεκούραση σε πλοίο και πλήρωμα!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-10-2014, 08:41
Σύμφωνα με το shippax το καράβι είναι πρώτο ταχύπλοο στον κόσμο σε ολικό μήκος (145,60 μ.),σε επιβάτες (2100) κ σε ΙΧ (600) με δεύτερο το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ αλλά...αυτό είναι σαν να μην υπάρχει.
Δεμένο δίπλα στα έργα γιά την νέα προβλήτα κρουαζιεροπλοίων (άντε να δούμε πότε θα τελειώσουν) δεν φαντάζομαι να ξεχειμωνιάσει εκεί.

T.S.S. APOLLON
22-10-2014, 14:33
Tera Jet καταπλους στο λιμανι του Πειραια στις 14-10-2014

160955160956

Espresso Venezia
25-10-2014, 18:04
Δεμένο δίπλα στα έργα γιά την νέα προβλήτα κρουαζιεροπλοίων (άντε να δούμε πότε θα τελειώσουν) δεν φαντάζομαι να ξεχειμωνιάσει εκεί.

Να το δούμε σε δύο σημερινές φωτό από την ακτή Μιαούλη στο λιμάνι του Πειραιά.

161031__161032

despo
21-11-2014, 20:54
161971161972
2 φωτογραφίες απο τη γέφυρα του Τερα(ς)Τζετ.

despo
21-11-2014, 21:04
161973161974
Εδω τα καθίσματα της 1ης θέσης

despo
21-11-2014, 21:09
161975161976
Και τέλος το σαλόνι με τα καθισματα της οικονομικης θέσης.

speedrunner
29-11-2014, 09:19
Αναλυτικά τα δρομολόγια του πλοίου για το 2015.
162131162130

leo85
21-12-2014, 21:17
Το TERA JET έφυγε από τον Πειραιά με προορισμό μάλλον Χαλκίδα.

rafina-lines
22-12-2014, 00:20
Το TERA JET έφυγε από τον Πειραιά με προορισμό μάλλον Χαλκίδα.

Σωστά! Γύρω 9+ πέρασε έξω από το λιμάνι μας και αρκετά κοντά μπορώ να πω... Κρίμα που ήταν νύχτα... Θα το βλέπαμε άνετα με το φως της μέρας... :)

kalypso
26-12-2014, 21:55
στη δεξαμενη των Ναυπηγείων Χαλκίδος
163034163035163036

pantelis2009
02-01-2015, 17:25
Το Tera Jet τελείωσε με το δεξαμενισμό του στα ναυπηγεία Χαλκίδας, πέρασε πριν λίγο από Αγία Μαρίνα με 23,1 μίλια και ...... μάλλον έρχεται για Πειραιά.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-01-2015, 08:35
Θα υπήρχε λόγος γιά τον δεξαμενισμό αφού η νέα σαιζόν είναι μακρυά ακόμα.

pantelis2009
10-04-2015, 09:01
Για που την έκανε συνοδεία των P/K Christos X & XVII !!!!!!!!!!

leo85
10-04-2015, 18:17
Στο πέραμα στην ΝΑΥΣΙ πήγε Παντελή για να κάνει τις υπόλοιπες δουλείες του μάλλον.

pantelis2009
19-04-2015, 17:17
Το TERA JET φωτογραφημένο στις 17-04-2015 από το εκκλησάκι στην Κυνόσουρα, στο μόλο της ΝΑΥΣΙ που βρίσκετε. (του έφαγα λίγο την πλώρη:apologetic:).

165794

ιθακη
19-04-2015, 17:33
Και την Παρασκευή που ήμουν Πειραιά ούτε που κατάλαβα την απουσία του, μπράβο μου....

Οπότε μέσα στα άλλα ήρθε η ώρα να ξανά φορέσει την μπλε κυματιστη γραμμή στις μπάντες του.

karavofanatikos
05-05-2015, 18:09
Το ταχύπλοο απ' τις 28 Μαΐου έως τις 3 Ιουνίου θα βρεθεί στη μεγάλη πλωτή δεξαμενή του Περάματος για τον καθιερωμένο δεξαμενισμό του.

Espresso Venezia
30-05-2015, 17:13
Το πλοίο από την προηγούμενη εβδομάδα βρίσκεται στα ναυπηγεία της Ελευσίνας.

manolisfissas
05-06-2015, 11:20
Το πλοίο είναι στον Πειραιά.

IONIAN STAR
05-06-2015, 18:00
Επισης το πλοιο χτες το μεσημερι πραγματοποιησε δοκιμαστικο στον Σαρωνικο.

pantelis2009
06-06-2015, 07:27
Το πλοίο έφυγε μετά τα μεσάνυχτα από τον Πειραιά και ήδη βρίσκεται δεμένο στο Ρέθυμνο. Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.

Giovannis
06-06-2015, 09:27
Και απ το Ρεθυμνο εφυγε για Σαντορινη

speedrunner
06-06-2015, 09:36
Βλέπω ότι η ταχύτητα του είναι κοντά στα 30 μίλια, αν συνεχίσει έτσι δεν θα μπορεί να είναι συνεπείς στα ωράρια του ούτε και ανταγωνιστικό απέναντι στο HS4!!!!

HIGHSPEED 4
06-06-2015, 10:08
Καλά ούτε κάν δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τo highspeed 4. Απορώ με την εταιρεία που δίνει 45 κόμβους ταχύτητα, πέρυσι ούτε 35 δεν έπιανε

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-06-2015, 10:15
Καλά ούτε κάν δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τo highspeed 4. Απορώ με την εταιρεία που δίνει 45 κόμβους ταχύτητα, πέρυσι ούτε 35 δεν έπιανε
'Αλλο τι διαφημίζουν κ άλλο τι πιάνει ή θέλουν να το πάνε.

HIGHSPEED 4
06-06-2015, 10:21
Συμφωνώ σε αυτό που λές, όμως όταν έχεις δηλώσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα δρομολογίου κανονικά πρέπει να δοκιμαστείς σε αυτές τις ταχύτητες για να δείς αν μπορείς να το τηρήσεις. Συν τοις άλλοις ότι όταν βγαίνει για δοκιμαστικό πάντα το ανοίγουν κάτι πάρα πάνω. αυτό πάνω από 31,5 στο δοκιμαστικό δεν έπιασε και αν το δούμε και σε συνάρτηση με πέρυσι στα μεγάλα κέφια βάραγε που και που κανα 34αρι.

speedrunner
06-06-2015, 11:17
Συμφωνώ σε αυτό που λές, όμως όταν έχεις δηλώσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα δρομολογίου κανονικά πρέπει να δοκιμαστείς σε αυτές τις ταχύτητες για να δείς αν μπορείς να το τηρήσεις. Συν τοις άλλοις ότι όταν βγαίνει για δοκιμαστικό πάντα το ανοίγουν κάτι πάρα πάνω. αυτό πάνω από 31,5 στο δοκιμαστικό δεν έπιασε και αν το δούμε και σε συνάρτηση με πέρυσι στα μεγάλα κέφια βάραγε που και που κανα 34αρι.

Πέρυσι όμως πήγαινε μέχρι την Σαντορίνη οπότε μικρή η διαφορά, φέτος θα ανεβαίνει μέχρι την Μύκονο καθημερινά, πρέπει να το πηγαίνουν τουλάχιστον με 35 μίλια, που μπορεί να πάει τόσο, για πλησιάσει τα ωράρια του!!!!

hsw
06-06-2015, 13:41
Ναι αλλά το θέμα είναι και τί κατανάλωση έχει στους 35+ κόμβους.. Ίσως είναι αρχή ακόμα και σιγά σιγά να το ανοίξουν κι άλλο, αλλά δε νομίζω πως στην εταιρεία τους ενδιαφέρει και πολύ να είναι συνεπείς. Θα μπορούσαν απλά να αλλάξουν τα ωράρια έστω για τις πρώτες μέρες όπως κάνανε χθες με το Champion Jet 1. Εδώ και μια βδομάδα πάντως το δρομολόγιο εκτελείται με 27-30 κόμβους ενώ είναι σχεδιασμένο με 36-37.

HIGHSPEED 4
06-06-2015, 14:04
Φίλε συμφωνώ με αυτό που λές ! το champion jet έχει πρόβλημα γι αυτό πήγαινε κομμένο από τη Τρίτη και ήδη από την Τετάρτη η εταιρεία είχε προσαρμόσει πολύ σωστά τα ωράρια. Για να βγεί με 100% συνέπεια το δρομολόγιο του Champion jet 1 θέλει 37+ με 38 που μια χαρά τα έχει σαν ταχύτητα
. Το tera jet ακόμα και τώρα που πάει για πιστοποίηση πάει με 27. Να θυμίσω ότι όλα όσα βγαίνουν για πιστοποίηση πιάνουν τις δρομολογιακές ταχύτητες για να δουν κατά πόσο μπορεί να βγει το δρομολόγιο με ταχύτητα.
Σίγουρα παίζει ρόλο το πόσο καεί για να πάει πιο πολύ αλλά αυτό το γνωρίζει εκ των πρότερων η εταιρεία που σχεδιάζει το δρομολόγιο. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί, τώρα είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε, απλά κουβέντα να γίνεται :)

DeepBlue
26-06-2015, 08:04
¶φιξη στην Μύκονο.167537167538

maria korre
24-07-2015, 14:04
23-7-2015. ¶φιξη στη Νάξο.

168312 168313 168314

T.S.S. APOLLON
27-07-2015, 12:19
Tera Jet καταπλους στην Μυκονο 25-7-2015

168387

mach1986
28-08-2015, 16:49
https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%96%CE%9A%CE%91465%CE%98%CE%9B%CE%A7-%CE%A7%CE%92%CE%A6

tolaras
29-08-2015, 19:16
Το πλοίο, πηγαίνει στο λιμάνι της Μυτιλήνης πιθανώς για να μεταφέρει πρόσφυγες προς τον Πειραιά...

Εδώ μερικές φωτογραφίες, τραβηγμένες πριν λίγο...
169054169055169056169057

Kainourgios
30-08-2015, 07:05
169058169059

tolaras
30-08-2015, 12:38
Το πλοίο, έφυγε το πρωί από το λιμάνι της Μυτιλήνης, αλλά επέστρεψε(!) για άγνωστους μέχρι στιγμής λόγους...

Εάν μάθω κάτι, θα σας ενημερώσω...

vagelis17
30-08-2015, 20:09
http://www.lesvosreport.gr/lesvos-main/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1/%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CE%B3%CF%8D%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%BF-tera-jet-%CE%BC%CE%B5-1800-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%82.html

manolisfissas
30-08-2015, 20:56
Το πλοίο αυτήν την στιγμή βρίσκετε στον Πειραιά στην Ε1.

stakyr_7
31-08-2015, 08:00
Ήμουν παρών χτες το βραδάκι την στιγμή που αποβιβάστηκαν εκατοντάδες μετανάστες και έτρεχαν να προλάβουν
να μπούν στα λεωφορεία του ΟΛΠ...

tolaras
31-08-2015, 20:24
Το Tera Jet στο λιμάνι της Μυτιλήνης αυτή τη στιγμή...

Πριν που γύριζα στο σπίτι το είδα μαζί με το πλοίο της γραμμής αραγμένα στο λιμάνι.

Και μόλις έφτασα στο σπίτι, είδα από το μπαλκόνι μου άλλο ένα πλοίο να έρχεται. Φαινότανε μικρό και δεν μπορούσα να διακρίνω φουγάρο... Σαν να μην είχε... Πάντως ήταν αρκετά γρήγορο κι έμοιαζε με ταχύπλοο πλοίο:sour:.

Γνωρίζει κανείς αν θα ερχόταν και κανένα άλλο πλοίο εκτός από το Tera Jet και αυτό της γραμμής ή γύρισε πάλι πίσω το Tera Jet???:confused:

DeepBlue
02-09-2015, 10:13
Μύκονος 24-06-15.169122

T.S.S. APOLLON
04-09-2015, 13:54
Tera Jet αποπλους απο το λιμανι της Μυκονου στις 25-7-2015

169158

express adonis
04-09-2015, 21:58
fovero to tera alla krima poy to xeimwna den ta vlepoyme st aigaio..

proussos
09-09-2015, 20:13
169247

Tera Jet...επιστρέφοντας στον Πειραιά , έχοντας ολοκληρώσει άλλη μία αποστολή !
Ποιος θα μπορούσε να το φανταστεί ότι ΚΑΙ αυτό θα έδινε τη λύση στο προσφυγικό πρόβλημα...

tolaras
14-09-2015, 15:17
Όντως... Μέσα σε όλα τα κακά που δημιουργεί η εταιρία, έκανε κι ένα καλό!!!:o

tolaras
21-09-2015, 14:03
Το πλοίο, ανέβαινε προς το λιμάνι της Μυτιλήνης. Φαίνεται πως συνεχίζει τα ταξίδια για μεταφορά λάθρο...

169517169518169519169520 Πάντως, φαίνεται να καπνίζει περισσότερο το φουγάρο του απ' ότι άλλες φορές... Μπορεί να φταίει ο αέρας που φαίνεται έτσι...:sour:

169521

T.S.S. APOLLON
23-09-2015, 16:54
Την Κυριακη 20-9-2015 ο Τηνιος καραβολατρης ΛΕΑΝΔΡΟΣ συναντησε (και δεν εχασε την ευκαιρια με τον φωτογραφικο του φακο ν'απαθανατισει ) στο στενο του Καφηρεα το Tera Jet

169568169569169570

naftopoulo
24-09-2015, 12:45
Από την παραλία του Φάρου Ικαρίας...169583169582

tolaras
05-10-2015, 19:11
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!!!:excitement:

Το Tera Jet σήμερα το μεσημέρι ήταν αραγμένο στο εμπορικό λιμάνι της Μυτιλήνης... Περίεργο όμως που έδεσε εκεί, καθώς οι αναχωρήσεις των προσφύγων και λάθρο, γίνονται από το επιβατικό λιμάνι...:sour: Στην προβλήτα δίπλα στο τελωνείο, ήταν δεμένο το Blue Star 1...

Ξέρει κανείς σας γιατί το Tera Jet έδεσε στο εμπορικό λιμάνι κι όχι εκεί που έδενε συνήθως???:confusion:

Παραθέτω και τρεις φωτό του πλοίου το μεσημέρι...

169813169814169815

andria salamis
20-03-2016, 12:36
Ελευσίνα Πειραιά σήμερα το πρωί,

173632

tolaras
30-03-2016, 17:09
Το πλοίο σήμερα το απόγευμα στη Μυτιλήνη

Εδώ εμφανίζεται να είναι δεμένο κατά μήκος του κολυμβητηρίου της πόλης...
173889173890
Και παρέα του το BS 1...:tears_of_joy:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
31-03-2016, 08:00
Φίλε μου τράβα πιό κοντινές κ καθαρές φωτό.Εδώ θέλει μαντικές ικανότητες γιά να καταλάβουμε τι βλέπουμε...

vassilisgok
03-05-2016, 18:10
Το Tera Jet στα Μεστά 1/5/2016174733174734

marioskef
01-07-2016, 21:00
Το Tera jet όλο αυτό το καιρό που κάθεται πληρώνεται απο το κράτος ή πληρώνεται ανα δρομολόγιο;

Μέχρι ποτε ισχύει η συμφωνία του για τους πρόσφυγες;

george Xios
04-07-2016, 12:10
To πλοίο φαίνεται από τις 22/7 να εκτελεί δρομολόγια από Ηράκλειο για Κυκλάδες.
https://www.seajets.gr/_res/file/3017/49/0/Grammi-Irakleio-Mukonos.pdf
http://openseas.gr/el/dromologia-ploion/heraklion-naxos

Υπάρχει κάποιου είδους ναύλωση από το κράτος αλλά πληρώνεται νομίζω ανα δρομολόγιο που εκτελεί, εάν δεν έχει αλλάξει κάτι η ναύλωση του είναι μέχρι το Δεκέμβριο. Προφανώς πήρε το Οκ να εκτελέσει δρομολόγια αλλά εάν τύχει κάτι (που δεν θα τύχει) να εκτελέσει ναυλωμένο δρομολόγιο.

despo
04-07-2016, 15:35
Δεν νομίζω να κάνει καθολου δρομολόγια φέτος στη γραμμή Ηράκλειο - Σαντορίνη. Συνεχώς στο σύστημα κρατήσεων αλλάζουν το πλοίο σε Τζαμπιον τζετ.

pantelis2009
12-08-2016, 19:02
Το Tera Jet έφυγε από Ελευσίνα με τη βοήθεια των P/K Χρήστος VII & XIII και αυτή την ώρα βρίσκονται στην Ψυτάλλεια. Που το πάνε άραγε???????

dionisos
12-08-2016, 22:30
Το Tera Jet έφυγε από Ελευσίνα με τη βοήθεια των P/K Χρήστος VII & XIII και αυτή την ώρα βρίσκονται στην Ψυτάλλεια. Που το πάνε άραγε???????Φαινεται φιλε Παντελη οτι θα αρχισει παλι την μεταφορα μεταναστων. Ηδη εχει μετακομισει στο Λιμανι.

geokou72a
13-08-2016, 04:34
Φαινεται φιλε Παντελη οτι θα αρχισει παλι την μεταφορα μεταναστων. Ηδη εχει μετακομισει στο Λιμανι. Η κυβερνηση αποφασισε να μεταφερθουν 2000 απο τα νησια του Α. Αιγαιου και να πανε Κρητη, οποτε για αυτο θα χρησιμοποιηθει!!!!!!

marioskef
13-08-2016, 09:04
Αυτη η μεταφορα θα γινει μετα τη τουριστικη περιοδο...

Αρα δεν ειναι για αυτο το λογο...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2016, 09:26
Αυτη η μεταφορα θα γινει μετα τη τουριστικη περιοδο...

Αρα δεν ειναι για αυτο το λογο...
Είπαν γιά κάποια κακοποιά στοιχεία ότι θα μεταφερθούν στην ηπειρωτική Ελλάδα από τα νησιά.

george Xios
13-08-2016, 10:05
Το πλοιο εκτελει δρομολογιο απο Ηρακλειο για Σαντορινη. Συμφωνα με το openseas εχει και αυριο δρομολογιο, αλλα μετα εξαφανιζεται...

Rodantis
13-08-2016, 10:17
Από Ρέθυμνο εκτέλεσε σήμερα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2016, 10:45
Ήταν πολλές μέρες στην Ελευσίνα.

andria salamis
13-08-2016, 14:34
Συγκεκριμένα,ηταν Ελευσίνα απο τις 26-7-16 ημερα τριτη.

Dimitris Mentakis
13-08-2016, 18:32
στο Πλοίο γίνανε εργασίες στο μηχανοστάσιο απο γνωστή εταιρεία οι οποίες είχαν ξεκινήσει απο τα Μεστα Χίου και ολοκληρώθικαν στην Ελευσίνα

androu
13-09-2016, 22:38
Σήμερα το είδα στο Λιμανι Ηρακλείου.. ενώ γυρνούσε το champion jet απο Σαντορίνη. Αυτό άραγε τι έκανε εδώ ; ;
Τώρα δεν ειναι !

pantelis2009
07-12-2016, 12:40
Το Tera Jet πριν από λίγο έφυγε από το ναυπηγείο Χαλκίδας που ήταν για την συντήρηση του.

pantelis2009
02-01-2017, 17:26
Το πλοίο έφυγε....πάλι από Χαλκίδα πριν λίγο. Πάντως πάει με ταχύτητα ....χελώνας, άραγε κάποιο δοκιμαστικό????

dionisos
02-01-2017, 18:00
Το πλοίο έφυγε....πάλι από Χαλκίδα πριν λίγο. Πάντως πάει με ταχύτητα ....χελώνας, άραγε κάποιο δοκιμαστικό???? Το θεμα ειναι γιατι το Ρ/Κ CHRISTOS XXIX το ακολουθει.

dionisos
03-01-2017, 09:50
Τελικα το CHRISTOS XXIX το ρυμουλκησε και τωρα ειναι εξω απο τον λιμενοβραχιονα του ΠΕΙΡΑΙΑ και εχει και βοηθεια απο το CHRISTOS XIX

dionisos
03-01-2017, 10:21
Τελικα το CHRISTOS XXIX το ρυμουλκησε και τωρα ειναι εξω απο τον λιμενοβραχιονα του ΠΕΙΡΑΙΑ και εχει και βοηθεια απο το CHRISTOS XIX Μολις εδεσε στον Νεο Μωλο Δραπετσωνας

GIIANNHS
27-05-2017, 14:03
Φέτος στην Ραφήνα θα κανει την διαφορά πάντως

pantelis2009
03-06-2017, 06:32
Το Tera Jet έφυγε από τον ΝΜΔ και ήδη είναι στο λιμάνι της Ραφήνας. Καλή σεζόν.

rafina-lines
03-06-2017, 06:51
3:50 τη νύχτα μας ήρθε. Με το καλό, να το φχαριστηθούμε! Καλά ταξίδια!!! :)

threshtox
09-06-2017, 08:28
Τώρα αυτό ταξιδεύει ή δεν ταξιδεύει;;;;

Στολίζει κάποια γωνία στη Ραφήνα..

rafina-lines
09-06-2017, 08:59
Το άλλο Σάββατο 17 του μήνα ξεκινάει κανονικά. Έκανε ένα κενό 2 βδομάδων μετά του Αγ. Πνεύματος. :)

T.S.S. APOLLON
09-06-2017, 11:01
Το Tera Jet στο λιμανι της Τηνου 3-6-2017

183410183411

roussosf
09-06-2017, 20:50
Σήμερα το απογευμα γύρω στις 7 ήταν αραχτό έξω από το Μάτι ( Νεα Μάκρη) Γιατί άραγε?

rafina-lines
09-06-2017, 21:47
Έχει πολλές διανυκτερεύσεις απόψε το λιμάνι μας και δε χωράει να μείνει μέσα. Δεν περισσεύει προβλήτα. Αύριο μετά τις πρωινές αναχωρήσεις θα επιστρέψει πάλι μέσα. :-)

threshtox
20-06-2017, 11:50
Ξεκίνησε ρε, φαγώθηκα...και συνεχίζοντας την γκρίνια (στραβοξύπνησα σήμερα :stung:), λέω ότι με 25, 26 και 28 μίλια, ταχύπλοο δεν το λες..και δεν είναι το μόνο, ε;

mastrokostas
20-06-2017, 12:35
Το βαπόρι έχει την ιπποδύναμη για να πιάσει ταχύτητες απίστευτες για τον όγκο του !το θέμα είναι ότι θέλει και τροφή ( καύσιμα) για να το κάνει, και μετά γίνετε ασύμφορο για οποιοδήποτε δρομολόγιο !

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-06-2017, 12:38
Ξεκίνησε ρε, φαγώθηκα...και συνεχίζοντας την γκρίνια (στραβοξύπνησα σήμερα :stung:), λέω ότι με 25, 26 και 28 μίλια, ταχύπλοο δεν το λες..και δεν είναι το μόνο, ε;
Τα πάνε ίσα που να χρεώνουν ναύλο ταχύπλοου! Aλλιώς πως θα μπορούσε να το δουλέψει,αυτό που γιά την Τirrenia ήταν ασύμφορο;
Eκτός από την μειωμένη ταχύτητα κ με το χαμηλότερο επίπεδο υπηρεσιών.

threshtox
20-06-2017, 12:42
Στην υγεία των κορόϊδων..πέφτει δούλεμα πάντως από πολλές κατευθύνσεις...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-06-2017, 13:18
Το βαπόρι έχει την ιπποδύναμη για να πιάσει ταχύτητες απίστευτες για τον όγκο του !το θέμα είναι ότι θέλει και τροφή ( καύσιμα) για να το κάνει, και μετά γίνετε ασύμφορο για οποιοδήποτε δρομολόγιο !
Φυσικά με 2 αεριοστροβίλους GE 42000 kw κ 4 ντήζελ MTU 26000 kw, κανονική πρόωση φρεγάτας δλδ!

threshtox
20-06-2017, 13:28
Συμφωνώ μαζί σας, αλλά άλλο τα 40+, που βγάζει άνετα, άλλο τα 33-35, άλλο τα 27...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-06-2017, 14:02
Συμφωνώ μαζί σας, αλλά άλλο τα 40+, που βγάζει άνετα, άλλο τα 33-35, άλλο τα 27...
Ε δεν καταλαβαίνεις,Ηλιόπουλος είναι αυτός,να τη βγάλει όσο φτηνότερα μπορεί!:disturbed::distrust:

threshtox
20-06-2017, 14:22
Χαχαχα..αυτό είναι το πρόβλημα με μας. Η υπερβολική κατανόηση.. :witless::peaceful:

despo
20-06-2017, 17:59
Μπορεί να γράφετε για ταχύτητες κλπ., ομως το βασικότερο στην όλη ιστορία είναι τι ζημιά έχει ηδη κάνει στους υπόλοιπους της γραμμής, αφου η μία μείωση τιμών διαδέχεται την άλλη. Δεν ξέρω αν τα ωράρια που έχουν ανακοινώσει ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αλλά μιά ματιά που έριξα στα ναυλολόγια είναι πλεον φθηνότερο και απο τα συμβατικά !

rafina-lines
20-06-2017, 18:15
Όταν είναι ακριβά τα εισιτήρια και κάνουν συνεννοήσεις οι εταιρίες μεταξύ τους ώστε να τα κρατάνε ακριβά, γκρινιάζετε επειδή ζητάνε πολλά και δε μπορείτε να πάτε στα νησιά κάθε σαββατοκύριακο, τώρα που έπεσαν τόσο πολύ οι τιμές και μπορείτε να πάτε ακόμη και για ένα μπανιο στη Μύκονο, πάλι γκρινιάζετε επειδή είναι πολύ φθηνά. Τελικά πώς να τις έχουν τις τιμές των εισιτηρίων οι εταιρίες, ακριβές ή φτηνές?? Άμα βγει άκρη ποτέ με τον Έλληνα...

HIGHSPEED 4
20-06-2017, 18:40
Το ταχύπλοο είναι πράγματι άκρως εντυπωσιακό και απο Ραφήνα-Τηνο-Ραφήνα (σε αυτά τα κομμάτια )πιάνει μεχρι 34+. Μετά κατεβάζει στροφές.
Βέβαια για τους 40 κόμβους που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο post εγώ διατηρώ αμφιβολίες για το κατά πόσο μπορεί να τα πάει τόσο άνετα γιατί τουλάχιστον τόσο χρόνια που είναι εδώ μέχρι 37 έχει πάει σε δοκιμαστικό ( εννοείται ότι τα καύσιμα παίζουν ρόλο, αλλά και πάλι μου φαίνονται λίγο μύθος οι ταχύτητες 40+) που αναφέρονται! τα μοναδικά ταχύπλοα επιβατηγά οχηματαγωγά που έχουν πιάσει αρκετές φορές 40 είναι το 7(πρωην 5, που αν ανοίξει πιάνει άνετα 42+ μέχρι και 43,2 εχει χτυπήσει σε δρομολόγιο με επιβάτες και οχήματα) και το highspeed4 όποτε χρειαστεί βαράει 40αρια (κάλυψη καθυστερήσεων κτλπ ).

despo
20-06-2017, 21:14
Όταν είναι ακριβά τα εισιτήρια και κάνουν συνεννοήσεις οι εταιρίες μεταξύ τους ώστε να τα κρατάνε ακριβά, γκρινιάζετε επειδή ζητάνε πολλά και δε μπορείτε να πάτε στα νησιά κάθε σαββατοκύριακο, τώρα που έπεσαν τόσο πολύ οι τιμές και μπορείτε να πάτε ακόμη και για ένα μπανιο στη Μύκονο, πάλι γκρινιάζετε επειδή είναι πολύ φθηνά. Τελικά πώς να τις έχουν τις τιμές των εισιτηρίων οι εταιρίες, ακριβές ή φτηνές?? Άμα βγει άκρη ποτέ με τον Έλληνα...
Δεν γκρινιάζω, ίσα-ίσα μακάρι να υπάρχουν φτηνές τιμές να μπορούν να πηγαίνει όσο το δυνατό περισσότερος κόσμος. Δεν ξέρω ομως τι θα μείνει στο ταμείο τον Οκτώβρη, οταν θα έχουν εξαφανιστεί τα ταχύπλοα και τα εναπομείναντα συμβατικά θα κάνουν τους λογαριασμούς τους. Τελικά οπως δείχνουν τα πράγματα, ήταν σοφή η επιλογή της Ελλένικ να 'μεταναστεύσει'.

thanos75
26-06-2017, 09:09
Ήθελα εδώ και καιρό να ρωτήσω: Στο Tera jet επιτρέπουν την παραμονή στο εξωτερικό κατάστρωμα στη διάρκεια του ταξιδιού (όπως π.χ στο Speedrunner της Aegeanspeedlines) ή μόνο στα λιμάνια (όπως στα ταχύπλοα της Hellenic)? Θυμάμαι πάντως πως στα "μικρά" του Ηλιόπουλου (seajet/superjet) δεν επέτρεπαν...

threshtox
26-06-2017, 09:55
Στο Highspeed 4 πάντως, επιτρέπεται η παραμονή στα εξωτερικά καταστρώματα και της οικονομικής και της Vip θέσης. Έχω την εντύπωση ότι γενικά στα μικρά ταχύπλοα δεν επιτρέπουν, ενώ στα μεγαλύτερα είναι πιο ελαστικοί..

T.S.S. APOLLON
04-07-2017, 13:01
Tera Jet αποπλους απο το λιμανι της Τηνου 23-6-2017

183702

thanos75
15-07-2017, 12:34
Το επιμελητήριο Κυκλάδων πιέζει να ενταχθεί κ η Σύρος στα δρομολόγια του terra jet τις ημέρες που δεν έχει πρωινό bluestar από Πειραιά για Τήνο (Τριτη- Πεμπτη-Κυριακη) προκειμένου να υπάρχει καθημερινή σύνδεση των 2 νησιών αλλά και καλύτερη σύνδεση της Σύρου με Παροναξια. Νομίζω πως έχει δίκιο κ μακάρι να γίνει

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-07-2017, 12:56
Το επιμελητήριο Κυκλάδων πιέζει να ενταχθεί κ η Σύρος στα δρομολόγια του terra jet τις ημέρες που δεν έχει πρωινό bluestar από Πειραιά για Τήνο (Τριτη- Πεμπτη-Κυριακη) προκειμένου να υπάρχει καθημερινή σύνδεση των 2 νησιών αλλά και καλύτερη σύνδεση της Σύρου με Παροναξια. Νομίζω πως έχει δίκιο κ μακάρι να γίνει
Μέχρι τον Σεπτέμβρη γιατί τότε θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια!

roussosf
15-07-2017, 13:45
Μέχρι τον Σεπτέμβρη γιατί τότε θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια!

Κανένα πρόβλημα
Τον Σεπτέμβριο θα επανέλθουμε σε φυσιολογικά επίπεδα
BS Paros καθημερινά για Συροτηνομυκονία

Απόστολος Αλατάς
19-07-2017, 12:56
Με το πλοίο έχω ταξιδέψει 3 φορές στη διαδρομή Ραφήνα – Τήνος: το Σάββατο 8 Ιουλίου , την Κυριακή 9/7 και την Κυριακή 16/7. Το πλοίο κάνει τη διαδρομή σε περίπου 2 ώρες (από 02:05 έως 02:10) και είναι όντως πιο φθηνό από τα συμβατικά. Συγκεκριμένα η απλή διαδρομή έχει 25,00 ¤ σε αριθμημένη θέση, όταν στα συμβατικά έχει 27,00 το κατάστρωμα και 28,00 ή 29,00 ¤ η αριθμημένη. Μετά την Τήνο συνεχίζει για Μύκονο, Πάρο και Νάξο.
Το βασικό του πρόβλημα είναι ότι στην επιστροφή προς Ραφήνα έρχεται στην Τήνο με σημαντική καθυστέρηση: Την Κυριακή 9/7 ήρθε (και αναχώρησε) 45 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα του (έφυγε 15:30, με ώρα αναχώρησης 14:45) ενώ μια εβδομάδα αργότερα αναχώρησε στις 16:25 (!). Τη φορά αυτή βέβαια μας ενημέρωσαν από τις 12:50 με sms ότι το πλοίο θα καθυστερήσει λόγω αυξημένης κίνησης στους λιμένες (!) και η νέα ώρα αναχώρηση προβλέπεται να είναι στις 16:00. Δεν μπορώ να κατανοήσω τους λόγους των συνεχών καθυστερήσεων, αλλά δεν αποδέχομαι την δικαιολογία ότι η κίνηση ευθύνεται για τα 160 λεπτά. Το μυαλό μου πάει σε πιο σκοτεινές αιτίες, μάλλον υπερβάλλει όμως.
Δύο άλλα πράγματα που δεν μου άρεσαν είναι τα μη συντηρημένα καθίσματα, στα οποία το τραπεζάκι λειτουργεί ελαττωματικά ή απλά δεν υπάρχει καθόλου και η ακριβή τιμή των καφέδων (4,20 ο φραπέ, 4,60 ο freddo cappuccino).
Αν εξαιρέσουμε αυτά τα ελαττώματα, η παρουσία του είναι πολύ καλή έως λυτρωτική για κάποιον που κάνει συχνά το δρομολόγιο και πηγαίνει γρήγορα και οικονομικά.

karavofanatikos
21-07-2017, 15:04
Την Δευτέρα 7 Αυγούστου και ώρα 17:00 στα πλαίσια των Ημερών Θάλασσας 2017 που διοργανώνει ο Οργανισμός Λιμένος Ραφήνας, το Tera Jet θα πραγματοποιήσει κρουαζιέρα με ελεύθερη είσοδο και γεύμα.

183906

hayabusa
30-07-2017, 15:14
Μια σχετικά πρόσφατη άφιξη του πλοίου στην Τήνο όπως την κατέγραψα πάνω από το Superrunner το οποίο είχε μόλις αναχωρήσει


https://www.youtube.com/watch?v=OgshesOXOEY

pantelis2009
07-08-2017, 16:05
Ενημερώθηκε απογευματινές ώρες σήμερα η Λιμενική Αρχή Τήνου για περιστατικό τραυματισμού 47χρονου επιβάτη στο Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Χ ΄΄ΤΕΡΑ ΤΖΕΤ'' σημαίας Κύπρου.
Συγκεκριμένα, ο 47χρονος κατά την παραμονή του στον χώρο της στάθμευσης των οχημάτων χτύπησε το κεφάλι του σε σίδερο που πρεοξήχε από την οροφή του γκαράζ με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να μεταφερθεί στο Κέντρο Υγείας Τήνου ώστε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
Διενεργείται προανάκριση από το Λιμεναρχείο Τήνου.

ΠΗΓΗ (http://www.hcg.gr/node/15644)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-08-2017, 08:08
χτύπησε το κεφάλι του σε σίδερο που πρεοξήχε από την οροφή του γκαράζ

ΠΗΓΗ (http://www.hcg.gr/node/15644)Αυτό το "σίδερο" είναι το sprinkler. Tι να πει κανείς,παρόμοια έχουμε δει κ σε άλλες ανακοινώσεις του ΛΣ:disgust:.

roussosf
08-08-2017, 08:39
Αυτό το "σίδερο" είναι το sprinkler. Tι να πει κανείς,παρόμοια έχουμε δει κ σε άλλες ανακοινώσεις του ΛΣ:disgust:.
Στα γκαραζ τα sprinkler δεν μπορεί να είναι σε υψος λιγότερο των περίπου 2.20μ και αυτο στα παταρια . Εκτός και άν αυτος που χτύπησε είναι ο Μαικλ Τζορνταν η ο Αντετοκουμπο................

karavofanatikos
08-08-2017, 11:24
Ο προγραμματισμένος για χθες το απόγευμα περιηγητικός πλους του Tera Jet στα νερά του Ευβοϊκού στα πλαίσια των Ημερών Θάλασσας 2017 που διοργανώνει ο ΟΛΡ, ακυρώθηκε γιατί θα υπήρχαν πάλι αντιδράσεις απ' την ΠΕΝΕΝ για παραβίαση του ωραρίου απασχόλησης του πληρώματος.

184146

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-08-2017, 07:40
Στα γκαραζ τα sprinkler δεν μπορεί να είναι σε υψος λιγότερο των περίπου 2.20μ και αυτο στα παταρια . Εκτός και άν αυτος που χτύπησε είναι ο Μαικλ Τζορνταν η ο Αντετοκουμπο................
Bασικά το θέμα είναι η περιγραφή δεν ξέρουν τι να πουν κ πετούν αόριστα ένα "σίδερο":fat:.

thanos75
09-08-2017, 08:06
Ο προγραμματισμένος για χθες το απόγευμα περιηγητικός πλους του Tera Jet στα νερά του Ευβοϊκού στα πλαίσια των Ημερών Θάλασσας 2017 που διοργανώνει ο ΟΛΡ, ακυρώθηκε γιατί θα υπήρχαν πάλι αντιδράσεις απ' την ΠΕΝΕΝ για παραβίαση του ωραρίου απασχόλησης του πληρώματος.

184146

Πράγματι είχαν υπάρξει αντιδράσεις από την ΠΕΝΕΝ όλες τις προηγούμενες ημέρες, για αυτό και ακυρώθηκε η κρουαζιέρα. Πάντως η δεξίωση και γενικά η εκδήλωση έγινε κανονικά στο σκάφος και μάλιστα με αρκετό κόσμο. Από την άλλη βέβαια όταν βγάζεις τέτοια δελτία τύπου και ανακοινώσεις από τις 20 Ιουλίου σχεδόν, οφείλεις να λαμβάνεις υπόψη σου όλες τις παραμέτρους:hurt:

harlek
17-08-2017, 22:38
Ταξίδεψα σήμερα από Μύκονο. Ήρθε στο λιμάνι με 45 λεπτά καθυστέρηση, για την οποία μας ειδοποίησαν την προηγούμενη μέρα (!?) με SMS. Αν εξαιρέσουμε την καλή ταχύτητα (31) στο κομμάτι Τήνος-Ραφήνα (γιατί από Μύκονο-Τήνο πήγαινε 24-25) και το καλό ταξίδεμα (παρότι είχε κάποιο κυματισμό κούνησε ελάχιστα), κατά τα άλλα δε μ' άρεσε.
Εσωτερικό που παραπέμπει σε σχετικά παλιό πλοίο, χωρίς καμία διακόσμηση ή πολυτέλεια. Οι χώροι επιβατών είναι ατελείωτες πανομοιότυπες αίθουσες αεροπορικών καθισμάτων. Τα οποία στην οικονομική θέση δείχνουν φθηνά και αρκετά εξ' αυτών είναι ξεχαρβαλωμένα (ξαπλώνουν προς τα πίσω μόλις κάτσεις). Στην πρύμη υπάρχει ένα μπαρ με κάποιες πολυθρόνες/τραπεζάκια, αλλά εκεί έχει και αρκετό θόρυβο/κραδασμούς (ενώ πιο μπροστά και στο παραπάνω ντεκ δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα). Από το μπαρ μπορείς να δεις και τα πολύ εντυπωσιακά του απόνερα.
Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι και στο έμπα και στο έβγα δεν χρησιμοποιήσαμε τον καταπέλτη επιβατών (υποθέτω ο μεσαίος είναι γι' αυτό το σκοπό) αλλά το γκαράζ, όπου μάλιστα διασχίσαμε πάνω από το μισό μήκος του πλοίου μέχρι να φτάσουμε στην πόρτα που οδηγεί στα "σαλόνια". Στη Ραφήνα δηλαδή που βγήκαμε όλοι μαζί, μια τεράστια ουρά κόσμου περπατούσε σε έναν "νοητό" διάδρομο στο γκαράζ, παράλληλα με τα αυτοκίνητα που κι αυτά έβγαιναν την ίδια στιγμή από το πλοίο.

T.S.S. APOLLON
23-08-2017, 20:33
Tera Jet καταπλους στο λιμανι της Τηνου 22-8-2017

184308184307

T.S.S. APOLLON
24-08-2017, 12:48
Tera Jet αποπλους απο το λιμανι της Τηνου 23-7-2017

184329

maria korre
24-08-2017, 21:52
Στις 20 του Ιούλη, όσοι βρέθηκαν στη μικρή προβλήτα ή στο λιμάνι θαύμασαν τη μαεστρία του πλοιάρχου του Tera jet! Έκανε τη μανούβρα έχοντας δίπλα του τα δύο μεγάλα τούρκικα <<πειρατικά>>.

184335

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-08-2017, 08:04
έχοντας δίπλα του τα δύο μεγάλα τούρκικα <<πειρατικά>>.

184335 "Πειρατικά" δεν θα το λέγαμε,έτσι είναι το σουλούπι τους.Αρκετά από αυτά έχουν περιέλθει σε Έλληνες κ τα δουλεύουν σαν τουριστικά.

roussosf
27-08-2017, 07:07
Με το πλοίο ταξίδεψα τρεις φορές , έχει απίστευτες δυνατότητες ελιγμών στα υποτιθέμενα ελληνικά λιμάνια,(βέβαια και ο άνθρωπος στα χειριστήρια δεν πρέπει να είναι τυχαίος), και πολύ καλή συμπεριφορά σε κακό καιρό.Μην μας ξεφεύγει ότι ο Αύγουστος φέτος ξεσκίστηκε..........

T.S.S. APOLLON
28-08-2017, 18:24
Tera Jet αποπλους απο το λιμανι της Τηνου 18-8-2017

184413

T.S.S. APOLLON
12-09-2017, 12:45
Το Tera Jet στο λιμανι της Τηνου 19-8-2017

184579

pantelis2009
22-09-2017, 16:58
Αυτοκίνητο έπεσε από το γκαράζ του «TERA JET» [αποκλειστικές εικόνες]


Πηγή: http://www.parapolitika.gr/article/aftokinito-epese-apo-to-gkaraz-tou-tera-jet
Οι εικόνες από την πτώση αυτοκινήτου απo το γκαράζ του «TERA JET» είναι ενδεικτικές του πανικού που προκλήθηκε.
Για το περιστατικό της πτώσης του οχήματος από το πάνω γκαράζ (ύψους περίπου 2 μ.) του «TERA JET», σημαίας Κύπρου, κατά τη διάρκεια εκφόρτωσης των αυτοκινήτων στο λιμάνι της Ραφήνας, ενημερώθηκε και η Λιμενική Αρχή Ραφήνας, απογευματινές ώρες χθες.
Μοναδική επιβαίνουσα η 25χρονη οδηγός του συγκεκριμένου οχήματος.
Η οδηγός βγήκε από το όχημα και είναι καλά στην υγεία της, με τη συνδρομή μελών του πληρώματος, ενώ στη συνέχεια το όχημα μεταφέρθηκε στον λιμένα Ραφήνας.
Προανάκριση διενεργείται από την Λιμενική Αρχή, ενώ από το περιστατικό δεν προκλήθηκε τραυματισμός.


Πηγή: http://www.parapolitika.gr/article/aftokinito-epese-apo-to-gkaraz-tou-tera-jet

Psytair
30-09-2017, 19:19
Το πλοιο αφου πραγματοποιησει αυριο απο ραφηνα το τελευταιο δρομολογιο του για αυτην την σεζον θα ερθει πειραια για την ακινησια

Psytair
01-10-2017, 21:58
Το πλοιο ολοκληρωσε φετος με επιτυχια τα δρομολογια του αφου εγινε της ραφηνας με τοσο ανταγωνισμο η τελευταια προσεγγισει του πλοιου ειναι η τηνος και μετα θα παρει τον δρομο της επιστροφης για τον πειραια

BOBKING
01-10-2017, 22:39
Το πλοιο ολοκληρωσε φετος με επιτυχια τα δρομολογια του αφου εγινε της ραφηνας με τοσο ανταγωνισμο η τελευταια προσεγγισει του πλοιου ειναι η τηνος και μετα θα παρει τον δρομο της επιστροφης για τον πειραια
Εφόσον και η SeaJets του έκανε εξαιρετική διαφήμιση σχεδόν σε όλα τα μέσα Μαζικής Ενημέρωσης είναι λογικό. Ας ελπίσουμε να αγοράσει και το αδερφάκι του που παραμένει στην Κροατία παροπλισμένο και βέβαια για όσους δεν γνωρίζουν μιλώ για το Capricorn. Γιατί είναι κρίμα να μην ξαναλειτουργήσει. Θα μπορούσε να γίνει και καλό προϊόν διαφήμισης τα 2 αδέρφια μαζί

Psytair
02-10-2017, 14:42
.το πλοιο αφου ολοκληρωσε το τελευταιο του δρομολογιο ξεκινησε για πειραια αυτην την στιγμη βρισκεται στο σουνιο

Psytair
02-10-2017, 16:07
Το πλοιο αυτην την στιγμη περναει το στενο της ψυταλλειας και μαλλον θα δεσει για την ακινησια στον ΝΜΔ

Naxojet
02-10-2017, 16:35
Τελικα εδεσε στην Ν.Ε.Ζ περαματος

T.S.S. APOLLON
04-10-2017, 16:23
Tera Jet καταπλους στο λιμανι της Τηνου 1-10-2017

184815

pantelis2009
06-10-2017, 16:53
To Tera Jet φωτογραφημένο προχθές από την Κυνόσουρα στη ΝΑΥΣΙ που έχει δέσει.

184848

T.S.S. APOLLON
09-10-2017, 16:36
Το Tera Jet στο λιμανι της Τηνου 31-8-2017

184879

Espresso Venezia
14-10-2017, 19:36
Σε σημερινή φωτό από την κεντρική προβλήτα του Περάματος.

184955
Πέραμα - 14/10/2017

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-10-2017, 11:15
Παγκόσμιες πρωτιές στα ταχύπλοα γιά το καράβι σύμφωνα με το Shippax:
Σε ολικό μήκος με 145.6 , 2ο το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ κ 8ο το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι από ελληνικά.
Σε ΙΧ με 600 κ 2ο το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ.
Σε επιβάτες με 2100, με 2ο το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ κ 12ο το ΗΙGHSPEED 7.

Espresso Venezia
19-10-2017, 11:43
Εντυπωσιακές πρωτιές, που κατά συνέπεια δικαιολογούν απόλυτα και το όνομα του !!!

Giovanaut
19-10-2017, 12:09
Για μένα πάντα την απόλυτη πρωτια έχει το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ, ασχετα απο αυτές τις μικρολεπτομέριες (αλλωστε η χωρητικοτητα σε επιβάτες καθορίζεται απ τα σωστικά μεσα, που αλλάζουν)
Είναι πιο εντυπωσιακό και θηριώδες στο μάτι τουλάχιστον, αλλά η ιστορία του εμελλε να ναι θλιβερή !!

Το TERAJET κερδίζει με τα σαλόνια του και την πιο αεροδυναμική φιγούρα του!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-10-2017, 12:44
Για μένα πάντα την απόλυτη πρωτια έχει το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ, ασχετα απο αυτές τις μικρολεπτομέριες (αλλωστε η χωρητικοτητα σε επιβάτες καθορίζεται απ τα σωστικά μεσα, που αλλάζουν)
Είναι πιο εντυπωσιακό και θηριώδες στο μάτι τουλάχιστον, αλλά η ιστορία του εμελλε να ναι θλιβερή !!

Το TERAJET κερδίζει με τα σαλόνια του και την πιο αεροδυναμική φιγούρα του!
Στα ταχύπλοα όπου η διαμόρφωση είναι λεωφορείου,λαμβάνεται υπ' όψη η μέγιστη χωρητικότητα, άσχετα αν το πρωτόκολλο σε δεδομένη φάση την περιορίζει.
Αν κ τα ταχύπλοα δεν είναι η συμπάθειά μου,αυτό το ξεχωρίζω διότι το σουλούπι του πλησιάζει το συμβατικό,είναι αεροδυναμικό,κομψό (Ιταλικό γαρ) κ επίσης θηριώδες όπως ο άτυχος Κεντέρης.

Giovanaut
19-10-2017, 12:55
Στα ταχύπλοα όπου η διαμόρφωση είναι λεωφορείου,λαμβάνεται υπ' όψη η μέγιστη χωρητικότητα, άσχετα αν το πρωτόκολλο σε δεδομένη φάση την περιορίζει.


Eυχαριστώ για την επισημανση, αυτο δεν το γνωριζα.

Παντως το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ ειναι σίγουρα πιο ογκώδες, ασχετα απ το ολικό μηκος που μπορει να ερχεται δεύτερο, μιας και το TERA έχει πιο κοφτερή και μακρυά πλώρη.

Έχω περιέργεια στο μήκος μεταξύ καθέτων ποιο έρχεται πρώτο

threshtox
19-10-2017, 13:21
Στα ταχύπλοα όπου η διαμόρφωση είναι λεωφορείου,λαμβάνεται υπ' όψη η μέγιστη χωρητικότητα, άσχετα αν το πρωτόκολλο σε δεδομένη φάση την περιορίζει.
Αν κ τα ταχύπλοα δεν είναι η συμπάθειά μου,αυτό το ξεχωρίζω διότι το σουλούπι του πλησιάζει το συμβατικό,είναι αεροδυναμικό,κομψό (Ιταλικό γαρ) κ επίσης θηριώδες όπως ο άτυχος Κεντέρης.


Kαλά φίλε Βίκτωρα, εδώ υπάρχουν συμβατικά με διαμόρφωση λεωφορείου..άντε μην αρχίσω τη γκρίνια.
Λίγο πιο ον τόπικ, για μένα μακράν το καλύτερο ταχύπλοο είναι το 4.
Και τελείως ον τόπικ, δεν έχω ταξιδέψει με το τέρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι το μάτι χορταίνει στην κοψιά του..

pantelis2009
28-10-2017, 16:48
Το Tera Jet φωτογραφημένο σήμερα από την Κυνόσουρα στη ΝΑΥΣΙ που έχει δέσει.

185221

karavofanatikos
29-11-2017, 14:39
Το ταχύπλοο απ' τις 3 έως τις 7 Ιανουαρίου 2018 θα βρεθεί στη μεγάλη πλωτή δεξαμενή του Περάματος για τον καθιερωμένο δεξαμενισμό του.

T.S.S. APOLLON
10-12-2017, 12:00
To Τera Jet στο λιμανι της Τηνου 23-9-2017, με φοντο αριστερα της φωτογραφιας το Πασακρωτηρι και δεξια στο βαθος το Superferry

185803