PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι μποτης?



akys
21-01-2013, 12:24
Καλημερα στους καπετανεους.Αποφασησα να αλλαξω το πλαστικο με ξυλινο και βρηκα αυτο το σκαρι στην κατασταση που βλεπεται.Κατ αρχην να παρουσιαστω,ειμαι ο Κυριακος απο το Βολο.Μοιραζομασται το ιδιο παθος για τη Θαλασσα και την ιδια αγαπη για τα ξυλινα σκαφη,μια αγαπη που μου γεννηθηκε απο μικρο παιδι,με μαγνητιζει η εικονα τους και τα χρωματα τους.Καταφερα πριν απο τρια χρονια και πηρα το πλαστικο,αλλα δεν ηταν αυτο που ηθελα,κι ετσι τωρα που μου δωθηκε η ευκαιρια προχορησα στην αλλαγη.Βρηκα την ιστοσελιδα τυχαια και εχω διαβασει ολα τα θεματα που αφορουν τα ξυλινα σκαφη,ετσι ειδα οτι εδω μεσα γραφουν ατομα με πολυ γνωση του αντικειμενου και θα ηθελα σαν καινουργιος βαρκαρης τη βοηθεια τους.Κατ αρχην οπως γραφω και στον τιτλο θελω μια απαντηση στο αν ειναι μποτης το σκαρι η κατι παραπλησιο,παραθετω μερικες φωτο απο το εξωτερικο και το εσωτερικο της βαρκας για τυχων ελειψεις η λαθη στην κατασκευη που τα δικα μου ματια δεν βλεπουν,στην βαρκα θα μπει μηχανη κουμποτα 22αρα,με ενα μικρο σπιραγιο πανω απο τη μηχανη,και καπακι για το υπολοιπο αμπαρι,καγκελα και τεντα τιποτε αλλο.επισεις θα δηλωθει σαν ιδιοκατασκευη.Αυτα για αρχη περιμενωντας τις απαντησεις-παρατηρισει σας,ευχαριστω εκ των πρωτερων.135406135407135408135409135410

akys
21-01-2013, 12:30
και οι φωτογραφιες απο το εσωτερικο



135411135412135413135414135415

Cape P
21-01-2013, 12:30
Αν κι ο μποτησςεχει πιο μικρα μαγουλα οσο μπορω να διακρινω απο τις εικονεσ που μασ εβαλες μαλλον ειναι μποτης
Για ιδιωκατασκευη σιγουρα θα χρειαστεις βεβαιωση ναυπηγου για να το εγγραψεις στα λεμβολογια

akys
21-01-2013, 12:54
Αν κι ο μποτησςεχει πιο μικρα μαγουλα οσο μπορω να διακρινω απο τις εικονεσ που μασ εβαλες μαλλον ειναι μποτης
Για ιδιωκατασκευη σιγουρα θα χρειαστεις βεβαιωση ναυπηγου για να το εγγραψεις στα λεμβολογια




Ευχαριστω για την απαντηση,εχω ενημερωθει για την διαδικασια δηλωσης ιδιοκατασκευης

panosd
21-01-2013, 13:11
Ωραιες photos
Μ' αρεσει πολυ η βαρκα.

Πανος

thalassoporos
21-01-2013, 15:40
Γειά σου Akys,

Από περιέργεια, ποιές είναι οι διαστάσεις της ξύλινής σου βάρκας;
Για το ότι θέλεις να δηλώσεις τη βάρκα σου σαν ιδιοκατασκευή, σε πληροφορώ ότι χρειάζεται 'Ενορκη Βεβαιωση από Ειρηνοδίκη ή Συμβολαιογράφο, θεωρημένη από τη ΔΟΥ, εκτός από τη Βεβαίωση Αξιοπλοιας του ναυπηγού.
Διερωτάμαι, όμως, ποιός(oi) μάρτυρας(ες) ή ναυπηγός θα βεβαιώσει ότι κατασκεύασες μόνος σου τη βάρκα, τη στιγμή που υπεισέρχονται Ειρηνοδίκης, ΔΟΥ και αποδείξεις ή τιμολόγια των υλικών κατασκευής της, της μηχανής κλπ.
Συμβουλέψου κάποιο Λιμεναρχείο, μην τύχει και βρεθείς σε τίποτε απρόοπτες καταστάσεις ή τέλος πάντων κάνε αυτό που εσύ κρίνεις σωστό.

Θαλασσοπόρος

akys
21-01-2013, 23:17
Ωραιες photos
Μ' αρεσει πολυ η βαρκα.

Πανος




Πανο σ ευχαριτω πολυ,θα βαλω κι αλλες με την προοδο των εργασιων

akys
21-01-2013, 23:31
Γειά σου Akys,

Από περιέργεια, ποιές είναι οι διαστάσεις της ξύλινής σου βάρκας;
Για το ότι θέλεις να δηλώσεις τη βάρκα σου σαν ιδιοκατασκευή, σε πληροφορώ ότι χρειάζεται 'Ενορκη Βεβαιωση από Ειρηνοδίκη ή Συμβολαιογράφο, θεωρημένη από τη ΔΟΥ, εκτός από τη Βεβαίωση Αξιοπλοιας του ναυπηγού.
Διερωτάμαι, όμως, ποιός(oi) μάρτυρας(ες) ή ναυπηγός θα βεβαιώσει ότι κατασκεύασες μόνος σου τη βάρκα, τη στιγμή που υπεισέρχονται Ειρηνοδίκης, ΔΟΥ και αποδείξεις ή τιμολόγια των υλικών κατασκευής της, της μηχανής κλπ.
Συμβουλέψου κάποιο Λιμεναρχείο, μην τύχει και βρεθείς σε τίποτε απρόοπτες καταστάσεις ή τέλος πάντων κάνε αυτό που εσύ κρίνεις σωστό.

Θαλασσοπόρος




Φιλε thalassoporos,το λιμεναρχειο μου ειπε ακριβως αυτα που μου λετε κι εσεις,ο ναυπηγος θα εξετασει τη βαρκα και θα μου δωσει τη βεβαιωση,ειρηνοδικειο δεν εχω παει ακομη,απο τιμολογια ειμαι ενταξη,εκτος της μηχανης που θα το παρω τελευταιο μαζι με τη μηχανη.Την δηλωνω ιδιοκατασκευη γιατι τα χαρτια που ειχε η βαρκα δεν..............Το μηκος της βαρκας ειναι 6,20 και πλατος 2,06 εσωτερικα.Ευχαριστω γαι τις συμβουλες και που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.

akys
21-01-2013, 23:52
Εκτος απο το χαρτομανι που εχει τη διαδικασια του και που πρεπει να γινει ετσι κι αλοιως,στο θεμα κατασκευη θα ηθελα καποιος να μου πει αν βλεπει κατι που πρεπει να αλλαχτει η να προσεχθει,κατι που βγαζει ματι δηλαδη γιατι απο μακρια και με φωτο δεν εχεις αποψη ευκολα.Δεν εχω γνωση γι αυτο ρωταω,αν ειναι να γινει κατι τωρα πριν περασουμε στα βαψιματα,και τοποθετηση μηχανης.Αυτο που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι καθαρισμα και δυο χερια μινιο εσωτερικα,κατασκευη του σπιραγιου και μινιαρισμα(δεν εχει μπει πανω στη βαρκα),τριψιμο και δευτερο χερι στοκαρισμα το οποιο θα τριφτει και θα πεσει το ασταρι μολις στεγνωσει ο καιρος λιγο γιατι οταν δεν βρεχει εχει πολυ υγρασια.Τωρα κουρμπαρουμε τα ανοξιδωτα για τα ρελια και την τεντα.

akys
24-01-2013, 01:10
Μπορει καποιος να μου πει που χωριζουν τα εξαλα με τα υφαλα,ενοω πως υπολογιζουμε το ποσο θα βυθιζεται η βαρκα,και ποσο περιθωριο αφηνουμε στο βαψιμο.:confused:

panosd
24-01-2013, 09:57
Για την DWL θα σου καποιος ειδικος...
Δεν την βουτας και συ μετα το ασταρωμα να την "κοψεις" με το ματι?
Ο στοκος που εβαλες ειναι πολυουρεθανης?

Πανος

akys
24-01-2013, 12:10
Για την DWL θα σου καποιος ειδικος...
Δεν την βουτας και συ μετα το ασταρωμα να την "κοψεις" με το ματι?
Ο στοκος που εβαλες ειναι πολυουρεθανης?

Πανος





Παναγιωτη καλημερα,οχι δεν ειναι στοκος πολυουρεθανης,θα ηταν καλυτερα λες με τετοιο στοκο?τωρα οσον αφορα την ισαλο αυτο που λες θα γινει γιατι ετσι κι αλοιως θα πεσει στο νερο για δοκιμες και για να σφιξει και υστερα την τραβαμε εξω για το βαψιμο.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ειμαι κοντα στη βαρκα και συνενοουμε με το τηλεφωνο μεχρι και το ασταρωμα,οι δοκιμες και τα υπολοιπα θα γινουν στο Βολο.Τωρα που σε βρηκα φιλε να εκμεταλευτω την ευκαιρια και να σε ρωτησω,τι διαφορες να περιμενω στο χειρισμο της και στην πλευση της απο το πλαστικο,η διαφορα τους σε μεγεθος δεν ειναι μεγαλη,στην ταχυτητα σιγουρα εχουν διαφορα,η συμπεριφορα της στο μονιμο 4αρι του Παγασιτικου ποια θα ειναι?σε ζαλιζω αλλα ειναι το πρωτο ξυλινο και γενικα η εμπειρια μου με πλεουμενα ειναι μικρη.

panosd
24-01-2013, 12:35
Ενω η δικη μου εμπειρια ειναι μεγάλη!!!! Χα χα
Εδω δεν μπορω να φτιαξω τη δικη μου θα σου πως να κανεις τη δικη σου!
Anyway
Εσυ τουλαχιστον εχεις βαρκα.
Εγω γενικα με τα εποξικα δεν τα παω καλα.
Τωρα και γω πλαστικα ειχα παντα.
Ξεχασε τις ταχυτητες 6-7 μιλια/ωρα καλα θα ειναι δεν πας για αγωνες!
Οσο για πλευση αν εχεις ανεβει σε ξυλινο σκαρι μπανιαρει τελεια.
Αν ειναι και στελατο... και δεν κουναει...
Γενικα τα οξυπρυμνα και δη τα τρεχαντηρια, μποτηδες λογω κατασκευης με τον καιρο στις μπαντες
εχουν πολυ καλη πλευση.
Γι' αυτο και στο Αιγαιο μας δεν τους την εβγαινε κανενα!

Πανος

Κουμπαρος
24-01-2013, 12:44
Μπορει καποιος να μου πει που χωριζουν τα εξαλα με τα υφαλα,ενοω πως υπολογιζουμε το ποσο θα βυθιζεται η βαρκα,και ποσο περιθωριο αφηνουμε στο βαψιμο.:confused:


Τώρα ίσως πω βλακεία γιατί ισχύει για τα πλαστικά (πολυεστερικα - κοινώς fiberglass).
Ένα καινούργιο πολυεστερικό το αφήνεις για λίγο στο νερό και εκεί που κάνει γραμμή είναι η ίσαλος γραμμή. Περνάς την μουράβια (και το αστάρι εννοείται, και ίσως τα εποξικά αν και συνήθως εποξικά δεν μπαίνουν σε κάποιο καινούργιο π.χ ιστιοπλοικό που ο κατασκευαστής δίνει 5 χρόνια εγγύηση) μέχρι καμιά 10-15αριά εκατοστά πάνω από την ίσαλο. Εξαρτάται πόσο 'βυθίζεται' φορτωμένο.

akys
24-01-2013, 12:55
Πανο μου σ ευχαριστω για τις απαντησεις,η ταχυτητα ηθελε και πολυ βενζινη και πολυ γερη μασελα!!!!!!Καλο τελειωμα με τη δικη σου και να εισαι γερος να τη χαρεις,η προσπαθεια σου ειναι αξιεπαινη.

akys
24-01-2013, 13:01
Τώρα ίσως πω βλακεία γιατί ισχύει για τα πλαστικά (πολυεστερικα - κοινώς fiberglass).
Ένα καινούργιο πολυεστερικό το αφήνεις για λίγο στο νερό και εκεί που κάνει γραμμή είναι η ίσαλος γραμμή. Περνάς την μουράβια (και το αστάρι εννοείται, και ίσως τα εποξικά αν και συνήθως εποξικά δεν μπαίνουν σε κάποιο καινούργιο π.χ ιστιοπλοικό που ο κατασκευαστής δίνει 5 χρόνια εγγύηση) μέχρι καμιά 10-15αριά εκατοστά πάνω από την ίσαλο. Εξαρτάται πόσο 'βυθίζεται' φορτωμένο.



Κουμπαρε απ οτι καταλαβα αυτος ειναι ο πρακτικος τροπος και λογικα πρεπει να ισχυει για ολα τα πλεουμενα,θα τη φορτωσω με ολη της την προικα και θα την αφησω δυο τρεις μερες στο νερο και βλεπουμε.

Hellenarc
24-01-2013, 16:54
Φίλε Άκης! ωραία βάρκα και εύχομαι να την ευχαριστηθείς! Πριν όμως προσπαθήσεις να την καλοταξιδέψεις! πρώτα απ’ όλα το σκαρί είναι μπάτης ή γαΐτα χωρίς τον καθρέφτη που είχαν οι χανιώτικες. Εγώ τουλάχιστον έτσι έμαθα από τους παλαιούς! αν σήμερα άλλαξαν οι ονομασίες; κάνε μερικές επεμβάσεις (Lifting)!!! Έχει μερικά κοινά προβληματάκια, όπως σε όλες τις ελληνικές βάρκες και τις παλαιότερες τούρκικες, βλέπεις από εμάς μάθαιναν και έκαναν. Αυτοί έβαλαν μυαλό εμείς όχι. Για μένα βασικές ναυπηγικές παραλήψεις.
Κατασκευαστικά: η βάρκα θέλει ντουφέκια, φουρνιστές πλώρα-πρύμα. αλλαγή το σωτρόπι, αλλαγή οι βάσεις της μηχανής. Έλεγχος στις πρόκες, κάτι δεν μου αρέσει εκεί. Καλαφάτισμα όλη η βάρκα και μετά στο νερό, είναι μεγάλη βάρκα θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα με τις μπογιές, κάργα πετρελαίωμα όλα τα ξύλα μέσα έξω και μετά λαδί, να χορτάσει το ξύλο, τα ξύλα είναι ξερά και γεμάτα μύκητες που εργάζονται ! Ψάξε καλά τα στραβόξυλα για ραΐσματα. Αυτά, Σχετικά με την ίσαλο τα πράγματα είναι εύκολα αν κάποιος είναι παρών η αν υπάρχουν οι Ναυπ. γραμμές Άντε καλοτάξιδη!

akys
25-01-2013, 01:02
Φίλε Άκης! ωραία βάρκα και εύχομαι να την ευχαριστηθείς! Πριν όμως προσπαθήσεις να την καλοταξιδέψεις! πρώτα απ’ όλα το σκαρί είναι μπάτης ή γαΐτα χωρίς τον καθρέφτη που είχαν οι χανιώτικες. Εγώ τουλάχιστον έτσι έμαθα από τους παλαιούς! αν σήμερα άλλαξαν οι ονομασίες; κάνε μερικές επεμβάσεις (Lifting)!!! Έχει μερικά κοινά προβληματάκια, όπως σε όλες τις ελληνικές βάρκες και τις παλαιότερες τούρκικες, βλέπεις από εμάς μάθαιναν και έκαναν. Αυτοί έβαλαν μυαλό εμείς όχι. Για μένα βασικές ναυπηγικές παραλήψεις.
Κατασκευαστικά: η βάρκα θέλει ντουφέκια, φουρνιστές πλώρα-πρύμα. αλλαγή το σωτρόπι, αλλαγή οι βάσεις της μηχανής. Έλεγχος στις πρόκες, κάτι δεν μου αρέσει εκεί. Καλαφάτισμα όλη η βάρκα και μετά στο νερό, είναι μεγάλη βάρκα θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα με τις μπογιές, κάργα πετρελαίωμα όλα τα ξύλα μέσα έξω και μετά λαδί, να χορτάσει το ξύλο, τα ξύλα είναι ξερά και γεμάτα μύκητες που εργάζονται ! Ψάξε καλά τα στραβόξυλα για ραΐσματα. Αυτά, Σχετικά με την ίσαλο τα πράγματα είναι εύκολα αν κάποιος είναι παρών η αν υπάρχουν οι Ναυπ. γραμμές Άντε καλοτάξιδη!




Φίλε Hellenarc κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ γιά τις υποδείξεις-συμβουλές.Οπως είπα είναι η πρώτη φορά που ερχομε σε επαφή με ξύλινο και εχω μαύρα μεσάνυχτα και στην ορολογία και στο πως κατασκευάζονται αυτά τα πλεούμενα.Το κακό είναι οτι ούτε στο ιντερνετ βρίσκεις πολά πράγματα και τα περισότερα δυσκολονόητα για εναν άπειρο σαν κι εμένα.Ευτυχώς τυχαία βρήκα το σάιτ και διαβάζοντας πήρα μια εικόνα.Με αυτά που μου έγραψες μου γεννήθηκαν απορίες και θέλω αν έχεις την καλοσύνη να με βοηθήσεις σε μερικά σημεία.1) ντουφέκια φουρνιστές κατανοητό,2)σωτρόπι αλλαγή(για να μπαίνω και στο νόημα) λόγο ποιότητας ξύλου η επειδή δεν είναι μονοκόματο?3)καλαφάτισμα,οι φωτογραφίες είναι πρίν απο ενα μήνα, αν ενοείς την κουβέρτα έχει καλαφατιστεί και αυτή,4) τι ενοείς θα μου δημιουργίσει πολλά προβλήματα με τις μπογιές,5) τι είδες στίς πρόκες που δεν σου άρεσε,6)πετραιλέωμα και μετά λάδι,λάδι ενοείς το μίνιο? 7) ναυπηγικά σχέδια δεν υπάρχουν οποτε θα φροντίσω να είναι κάποιος ειδικός παρών οταν θα έρθει η ώρα για βάψιμο.Οσον αφορά το σκαρί στο κειμενό σου γράφεις <<μπάτης η γάιτα>> να υποθέσω οτι στο μπάτης εχει γίνει κάποιο λάθος?Γίνομε κουραστικός το ξέρω οπως ξέρω οτι δεν πρόκειται να μάθω σε μια στιγμή οσα εμαθε κάποιος αλλος αφιερώνοντας τη μισή ζωή του,αλλά αν πρόκειται για θέματα ασφαλείας,αν κάποια απο τις παραλήψεις που είδες είναι επικύνδηνη θα ηθελα να το ξέρω πρίν τη ρίξω στο νερό,εξ' αλλου ρωτώντας πάει κανείς στην πόλη ετσι δεν λένε?

akys
17-07-2013, 00:04
146938146939146940146941146942

akys
17-07-2013, 00:19
παει καιρος,επι τελους τα ξαναλεμε.Μερικες φωτογραφιες απο την προοδο των εργασιων,αργησα αλλα δεν γινοταν πιο γρηγορα.146943146944146945146946146947

panosd
17-07-2013, 07:44
Καλως ήλθες και παλι!
Πολυ ωραια.
Βγαλε και καμια photo το αξονικο να το δω
Παρε λιγο ακουαφορτε σε ενα μπουκαλι σπρευ και ψεκασε την προπελα
Αστο λιγη ωρα και ξεβγαλε.
Αν μπορεις κανε αμμοβολη στην προπελα.
Να την περασεις και αυτη ασταρι και μουραβια.

P.S Εξαφανισε το μπουκαλι μετα την χρηση.(Πετα το περιεχόμενο)
Φιλικα P@nos

akys
14-09-2013, 22:31
148826148827148828148829148830Συνολικα οκτω μηνες πηρε η ανακατασκευη.εγινε κατα μεγαλο ποσοστο οπως την φανταζομουν.η τελικη μορφη

panosd
15-09-2013, 19:18
Καλως ορισες και παλι ... μετα απο καιρο.
Καλοταξιδο το καικι
Να υποθεσω οτι ειναι λιγο Ολυμπιακος έτσι?

Φιλικα P@nos

p.s Δειξε και καμια photo απο την ανακατασκευη

akys
15-09-2013, 22:34
οπως θα καταλαβες Παναγιωτη, εκτος απο Ολυμπιακος Βολου, ενα θεματακι με το κικκινο το εχω!!!!!
Θα βαλω σε μια σειρα τις φωτογραφιες χρονολογικα,για να φενεται η πορεια της ανακατασκευης,πρωτα ομως να συμαζεψω τα αρχεια γιατι γινεται της κακομοιρας στον υπολογιστη!!!
Περιμενω την προοδο της δικης σου δουλειας,απ οτι βλεπω παει καλα.Χασαμε το ενα καλοκαιρι που θα παει ομως θα ερθει το αλλο!!

panosd
16-09-2013, 08:13
Αντε καλοταξιδο το καικι και παλι...
Σιγουρα σαν βολιωτης - Ολυμπιακος Βολου
Παντως τα μπουνια τα πετυχες!
Και ελεγα τι μου θυμιζουν!!!
Σιγουρα αντεγραψες Ακη.
Δειξε photos και απο μεσα αξονικο κτλ.
Επισης τι υλικα χρησιμοποιησες, μινια ασταρια μεσα εξω μουραβια κτλ
Ειμαι περιεργος ξερεις...
Ποσους κομβους πιανουμε?

Φιλικα P@nos

akys
16-09-2013, 19:53
Αντε καλοταξιδο το καικι και παλι...
Σιγουρα σαν βολιωτης - Ολυμπιακος Βολου
Παντως τα μπουνια τα πετυχες!
Και ελεγα τι μου θυμιζουν!!!
Σιγουρα αντεγραψες Ακη.
Δειξε photos και απο μεσα αξονικο κτλ.
Επισης τι υλικα χρησιμοποιησες, μινια ασταρια μεσα εξω μουραβια κτλ
Ειμαι περιεργος ξερεις...
Ποσους κομβους πιανουμε?

Φιλικα P@nos

Θα τους κανω μηνυση εκει στην παε........ακους εκει να βαψουν το γηπεδο σαν το καικι μου!!!!!!!!!!!!
Ευχαριστω Πανο για τις ευχες,κι εσυ καλα τελειωματα και να γινει οπως τη φανταστηκες.

Για τα υλικα που ρωτας,απλα υλικα λαδομπογιες,βελατουρες,μινιο(απ αυτο εφαγε αρκετο),Τα στοκαρισματα εγιναν με στοκο+τσιγκο+νευτι πευκου+στεγνωτικο.Ασταρι και μουραβια φτηνα(το ασταρι λιγο τσιμπιμενο 15ε το κιλο) απο δυο χερια.Δοκιμη για επιδοσεις δεν εχει γινει,δεν ειναι ετοιμα τα χαρτια της ακομη,απο το λιγο που την περπατησα μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι σκαρι με καλο δρομο,ποσο???θα μας πει το gps
,για το αξονικο και προπελα τωρα,αξονας 30mm με μηκος 1,60m,προπελα 19",ραβερσα 2/1148930148931148932148933148934 βρηκα μερικες,θα βαλω κι αλλες

panosd
17-09-2013, 09:02
Ωραιες photos, κανε κατα σειρα εργασιων και βαζε να βλεπουμε!
Απ οτι θυμαμαι εβαλες epoxy στοκο
Γραψε απο ολες τις μπογιες τις μαρκες, θελω να δω τα χαρακτηριστικα τους.
Παντως για την κουβερτα ισως να θες ενα περασμα antiskid , εκτος αν θες
να μαθεις πατιναζ.

Φιλικα P@nos

akys
17-09-2013, 20:26
Ωραιες photos, κανε κατα σειρα εργασιων και βαζε να βλεπουμε!
Απ οτι θυμαμαι εβαλες epoxy στοκο
Γραψε απο ολες τις μπογιες τις μαρκες, θελω να δω τα χαρακτηριστικα τους.
Παντως για την κουβερτα ισως να θες ενα περασμα antiskid , εκτος αν θες
να μαθεις πατιναζ.

Φιλικα P@nos

Καλησπερα Παναγιωτη,λοιπον εχουμε και λεμε: Βελατουρα VITEX,χρωματα ΒΙΒΕΧΡΩΜ τα NEOCHROM για ξυλο και μεταλο,ασταρι και μουραβια tamarine,epoxy στοκο δεν χρησιμοποιησα μονο ΑΒ σε ορισμενα σημεια κυριως στις κουπαστες.Εχεις δικαιο για το γλυστρημα θα εχω θεμα το ειδα κι εγω.Να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη με φωτο.Ετσι τη βρηκα και μου αρεσε148962148963148964148965148966

akys
17-09-2013, 20:45
Εγινε η μεταφορα και αρχισαν οι εργασιες148972148973148974148975148976

akys
17-09-2013, 20:52
μερικες ακομη...........148977148978148979148980148981

akys
17-09-2013, 21:03
βρεθηκε και η μηχανη υστερα απο σαραντα κυματα.........148982148983148984και ταιριαξε στη βαση148985148986

akys
17-09-2013, 21:09
και το αξονικο........148987148988148989148990148991

akys
17-09-2013, 21:16
Ηθελε και η μηχανη την περιποιησητης...........148992148993148994148995 και δεν εχει παραπονο!!!!!!

akys
17-09-2013, 21:27
Ρελια και σκελετος για την τεντα....148996148997148998148999149000

akys
17-09-2013, 21:35
Καπου εδω αρχιζει το καλλιτεχνικο κομματι,ασταρια..........1490011490021490031490041 49005

akys
17-09-2013, 21:40
χρωματα και μουραβια.......149006149007149008149009149010

akys
17-09-2013, 21:46
και εφτασε η ωρα για κολυμπι......στα ρηχα πρωτα......149012149013149014149015149016

akys
17-09-2013, 22:12
και πηρε τη θεση της.......149017149018149019149020149021 Το ξερω οτι δεν εγιναν ολα οπως θα επρεπε,και λογο γνωσεων και λογο οικονομικου,ειμαι ομως χαρουμενος γιατι της ξαναεδωσα ζωη,γιατι σαπιζε σε ενα χωραφι.......Παναγιωτη σειρα σου τωρα........

panosd
18-09-2013, 17:19
Πολυ κασμα βαρεσες ρε φιλε!!!
Ωραιες photos και πολυ καλη δουλεια.
Δεν σε ρωτησα ψαρευεις ή για τσαρκες ειναι το σκαρι?
Θα ερθω να δω τον τρελαμενο τον ΣΩΤΟ εκει στο Βολο να παμε για ψαρεμα.
Θα τα πουμε απο κοντα , να την κανουμε και καμια τσαρκα να δουμε πως μπανιαρει.
Οταν ειναι οκ τα χαρτια σου να μου πεις.
Να χαρεις τη βαρκα σου και να εισαι σιγουρος οτι δεν θα θες να ξαναμυρισεις πολυεστερα.

Φιλικα P@nos

akys
18-09-2013, 20:00
Πολυ κασμα βαρεσες ρε φιλε!!!
Ωραιες photos και πολυ καλη δουλεια.
Δεν σε ρωτησα ψαρευεις ή για τσαρκες ειναι το σκαρι?
Θα ερθω να δω τον τρελαμενο τον ΣΩΤΟ εκει στο Βολο να παμε για ψαρεμα.
Θα τα πουμε απο κοντα , να την κανουμε και καμια τσαρκα να δουμε πως μπανιαρει.
Οταν ειναι οκ τα χαρτια σου να μου πεις.
Να χαρεις τη βαρκα σου και να εισαι σιγουρος οτι δεν θα θες να ξαναμυρισεις πολυεστερα.

Φιλικα P@nos

Καλησπερα Παναγιωτη,ευχαριστω για τα καλα σου λογια,πραγματικα επεσε κασμας αλλα το ευχαριστηθηκα φιλε και πιο πολυ τωρα που περναω απο την παραλια και την βλεπω στο νερο.Και βεβαια ψαρευω,δωσε μου συρτη και παρε μου την ψυχη!!!!!και κανενα παραγαδακι που και που,οχι σαν τον Σωτο αυτος ειναι σε αλλο επιπεδο,αλλα το μεζεδακι μου το βγαζω.Με μεγαλη μου χαρα θα σε ειδοποιησω μολις ετοιμαστω να την δεις απο κοντα να πιουμε και κανενα τσιπουρακι..

panosd
19-09-2013, 08:23
Οκ Ακη θα τα πουμε γιατι ποτε δεν εχω ερθει στον Βολο.
Τα τσιπουραδικα ειναι ξακουστα.
Αυτο ειναι το μεγαλειο του Internet, φαντασου τωρα να προσπαθουσα μονος μου σε
αλλες εποχες να φτιαξω βαρκα , τι θα εβγαινε... καταλαβαινεις.
Τι GPS εχεις? ματι εβαλες? , απ οτι βλεπω εχετε καλα βαθη στην περιοχη.
Ο Σωτος εχει πελεκησει τα τσαουσια και τις συναγριδες, ειναι οντως μεγαλος ψαρας.
Φτιαχνει απο σκουποξυλα ψαρακια μονος του. Ειναι μεγαλη φατσα.


Φιλικα P@nos

panosd
19-09-2013, 11:44
Ακη και κατι που ξεχασα , να μου πεις εαν εβαλες ανοδια στην βαρκα.

Φιλικα P@nos

akys
19-09-2013, 18:53
Καλησπερα Πανο,ανοδια εβαλα δυο,σ αυτη εχω μονο βυθομετρο garmin echo 500,το ματι θα κατεβαινει με σωληνα,στο πλαστικο ειχα το garmin 421s με χαρτη της Ελλαδας.Απο βαθη καλα τα παει η περιοχη απο ψαρια ομως...........πολλα εργαλεια φιλε τι να σου κανει κι η θαλασσα.Ο Σωτος (δεν τον γνωριζω προσωπικα) το κατεχει το θεμα,εχω δει κι εγω πολλα βιντεο του.Οσο για το ιντερνρνετ ναι μπορεις να φτιαξεις απο βαρκα μεχρι αεροπλανο,τσιπουρο ομως μπορεις να πιεις??!!!:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

panosd
20-09-2013, 11:26
Καλο ειναι και το 500 , ψαρια να βλεπει....
Το 421 επρεπε να κρατησεις , φτιαχνεις και απο το σπιτι κανα σχεδιο για παραγαδι,
για να μην παιδευεσαι.
Ο 3d vision ειναι φοβερος χαρτης.
Παντως αν αποφασισεις να αλλαξει να πας στην σειρα 7 με 1kw , εκει να δεις ευκρινεια βυθου.

Φιλικα P@nos

manoli83
09-07-2014, 23:16
Γειά σου φίλε ’κη, εξαιρετική η γαϊτα που έφτιαξες, γιατί γαϊτα είναι σύμφωνα και με τον Κώστα Δαμιανιδη απο το βιβλίο του Ελληνική παραδοσιακη ναυπηγικη, ένα εξαιρετικό βιβλίο που συνιστώ ανεπιφύλακτα .
Είμαι Απο ένα νησί του Σαρωνικού λάτρης της θάλασσας και ότι έχει σχέση με αυτή, πρόσφατα βρήκα ένα σκαρί σχεδόν ίδιο με το δικό σου να σαπίζει έξω σε μια παραλία και σκέφθηκα ότι θα ήταν ωραίο να προσπαθήσω να το κάνω να αρμενίζει πάλι.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με το πώς τα κατάφερες να το περάσεις σαν ιδιοκατασκευη και το συνολικό κόστος καθώς το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα.Αυτό που έχω βρει είναι σε κακή κατάσταση και θέλει πολύ δουλειά την οποία μπορώ να την κάνω μόνος μου γιατί τα χέρια μου πιάνουν δεν έχω βέβαια τις εξειδικευμένες ναυπηγικής γνώσεις αλλά νομίζω ότι μπορώ με λίγη βοήθεια να τα καταφέρω
Με τη μηχανή πού έχεις βάλει πόσα μίλια πιάνει;

panosd
11-07-2014, 10:40
Καλως ήλθες .
Μακαρι να φτιαξεις την βαρκα σου.
Προσεχε τα παρακατω. Η βαρκα ειναι ταπωμενη ίσως να εκατσε πολυ στο νερο πριν την βρεις εκει.
Κοιτα για σκουλικι καρενα και ξεκαρφωσε κανα σανιδι (οχι οτι θα βρεις προκες...), να δεις τι γινεται στις ποστες.
Βγαλε το τουρελο και τον κοντρα.
Ξυσε την καρενα και κοιτα για σκουλικι, σταματησε καποια στιγμη να δουλευει η μουραβια οταν ήταν στο νερο , οπότε...

Καλη επιτυχια
P@nos

manoli83
11-07-2014, 22:26
Καλως ήλθες .
Μακαρι να φτιαξεις την βαρκα σου.
Προσεχε τα παρακατω. Η βαρκα ειναι ταπωμενη ίσως να εκατσε πολυ στο νερο πριν την βρεις εκει.
Κοιτα για σκουλικι καρενα και ξεκαρφωσε κανα σανιδι (οχι οτι θα βρεις προκες...), να δεις τι γινεται στις ποστες.
Βγαλε το τουρελο και τον κοντρα.
Ξυσε την καρενα και κοιτα για σκουλικι, σταματησε καποια στιγμη να δουλευει η μουραβια οταν ήταν στο νερο , οπότε...

Καλη επιτυχια
P@nos

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές ,όταν λες ταπωμενη τι εννοείς;
Με τη βάρκα πρώτα ο θεός θα αρχίσω να ασχολούμαι μετά το Σεπτέμβριο λόγο δουλειάς τώρα δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα. Θα έχω όλο το χειμώνα να τσεκάρω και να αντικαταστήσω αν χρειαστεί οτιδήποτε.
Ως τότε θα παρακολουθώ τα δικά σας έργα και θα παίρνω ιδέες για όταν ξεκινήσω το δικό μου.

panosd
12-07-2014, 07:43
Γεια σου Μανωλη.
Θα χαρω να φτιαξεις τη βαρκα σου και μακαρι να ειναι σε καλη κατασταση.
Θα σου απαντησουν και θα σου δωσουν συμβουλες τα μαστορια εδω μεσα περιμενε λιγο.
Η βαρκα εχει ενα ξυλο στον αξονα , βγηκε η μηχανη και προφανως υποθετω οτι εμενε στο νερο μετα.
Θελει ελεγχο πριν ξεκινησεις, θα δουμε τι γινεται στα ξυλα και θα αποφασισεις αν θα συνεχισεις.
Βγαλε τα δυο τελευταια σανιδια να δουμε τα ξυλα. Ξυσε και την καρενα να την δουμε.
Μην βαλεις φωτια.

Φιλικα P@nos