PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά σκάφους για μόνιμη κατοικία



doberman
04-08-2007, 15:52
Χαιρετώ την παρέα σας.

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση να αγοράσω ένα σκάφος και να το χρησιμοποιήσω για μόνιμη κατοικία. Δεν έχω οικογένεια και επομένως η απόφαση είναι όλη δική μου χωρίς να πρέπει να αντιμετωπίσω την γκρίνια κανενός. Αυτή την στιγμή μένω με τους γονείς μου και σκοπεύω να μείνω κάπου μόνος μου. Έχω αποκλείσει την περίπτωση να νοικιάσω ένα διαμέρισμα και αυτή την στιγμή δυσκολεύομαι να δώσω περίπου 300.000 euro για να αγοράσω μια μεζονέτα στα Μεσόγεια.

Όπως το σκέφτομαι μέχρι τώρα, θα ήθελα να έχει 2 διπλά κρεβάτια, κουζίνα, τουαλέτα, ντους και σαλόνι. Συνήθως θα είναι δεμένο σε κάποια μαρίνα και θα κάνει ελάχιστες διαδρομές κάθε χρόνο.

Από όσα έχω μάθει μέχρι στιγμής από μία αρχική και επιπόλαια έρευνα, προσανατολίζομαι σε ένα μεταχειρισμένο ιστιοπλοϊκό 10 μέτρων.

Επειδή είναι νέος στον χώρο έχω πολλές απορίες και χρειάζομαι βοήθεια.

1) Ταχύπλοο ή ιστιοπλοϊκό; (μάλλον ιστιοπλοϊκό γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι πιο φθηνό στην αγορά, πιο οικονομικό και έχει συνήθως περισσότερους χώρους)
2) Πόσα μέτρα; (νομίζω ότι μέχρι 10 μέτρα δεν υπάρχει τεκμήριο)
3) Αλήθεια τι γίνεται με την εφορία (στο όνομα μου έχω μόνο ένα αυτοκίνητο και ο μισθός μου είναι γύρω στα 1.800 euro καθαρά);
4) Πόσα είναι τα μηνιαία έξοδα για μαρίνα, νερό, ρεύμα, πετρέλαιο (ή βενζίνη);
5) Τον χειμώνα η υγρασία μέσα στο σκάφος θα είναι ανυπόφορη;
6) Κάθε πότε θα πρέπει να το βγάζω από το νερό για συντήρηση και για πόσες μέρες (θα είμαι χωρίς σπίτι!);
7) Χρειάζομαι να αγοράσω τρέιλερ;
8) Τελικά θα με συμβουλεύατε να το επιχειρήσω;

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να με βομβαρδίσετε με απαντήσεις γιατί θέλω να πάρω σύντομα την οριστική μου απόφαση... Άντε και καλά πανιά!!!

mangos
04-08-2007, 20:40
να απαντήσω όσα ξέρω:
Μέχρι 10 μέτρα, όντως δεν έχει τεκμήριο διαβίωσης, πρέπει να το δηλώνεις, και πρέπει να δικαιολογείς την δαπάνη αγοράς (αν και 99,9% οι πωλητές δέχονται να βάλουν λιγότερα)

Έξοδα ελιμενισμού: Ανάλογα που θα δέσεις!
Για παράδειγμα σαν αναψυχής στο Καλαμάκι, είναι περίπου 200 ευρώ τον μήνα.

Υγρασία: Υπάρχει ξηραντήρας, και το πρόβλημα λύνεται από την ρίζα. Μάλιστα, όταν διώχνεις την υγρασία, λιγοστεύει το κρύο.

Ρεύμα: Να βάλεις ηλιακές πλάκες (φωτοβολταϊκά) και λύνεις άπαξ δια παντός κάθε πρόβλημα ηλεκτροδότησης.

Στην ξηρά πρέπει να το βγάζεις κάνα μήνα για να στεγνώνει, καλό είναι και περισσότερο, αλλά όλο και κάπου θα βρείς κάποιον γείτονα να σε φιλοξενήσει, εσύ θα είσαι ο πιο γνωστός γνωστός τους στην μαρίνα, κάποιος θα σε βολέψει για το διάστημα στην στεριά. Και στην στεριά μπορείς να μείνεις επάνω στο σκάφος άλλωστε. Υπάρχουνε μακριές σκάλες!

Τουαλέτα και μπάνια θα χρησιμοποιείς της μαρίνας.

Το σκάφος κάθε τόσο πρέπει να το κουνάς, αλλιώς όταν θα θελήσεις να το κουνήσεις, αυτό δεν θα κουνιέται!!!

Θα πρότεινα ιστιοπλοϊκό, λόγω χώρων αλλά και κόστους.

Όταν το κάνεις, κάλεσε μας για καφέ...;)

iziogas
09-07-2008, 11:47
καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, μέσα από μια αναζήτηση που κάνω γύρω από το συγκεκριμένο θέμα.

Μια λύση παρόμοια με το D-Type του παρακάτω link, είναι βιώσιμη στα ελληνικά δεδομένα;
http://www.floatinghomes.de/