PDA

Επιστροφή στο Forum : Σούπερ Ναϊάς [Εξπρές Άρης, Κρήτη-Super Naias, Express Aris, Kriti, Argo, Green Arrow]



iletal1
05-08-2007, 12:10
SUPER NAIAS (EXPRESS ARIS) ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑΞΟ ΤΟ 1997. ΤΟΤΕ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ "ΑΓΑΠΗΤΟΥ" ΩΣ ΤΟ ΤΑΧΥΤΕΡΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ.:cool:

Apostolos
14-10-2007, 20:04
Πράγματι για την εποχή του ήταν πολύ καλό. Τα αρνητικά του ήταν το έντονο χτύπιμα του κύματος στα μάγουυλα της πλώρης και η απαράδεκτή οικονομική θέση. Αν ήξερες όμως το πλοίο πήγαινες πλώρα εκεί που ήταν ιδιαίτερα πολυτελες. Ομορφότερο σημείο του πλοίου το σαλονάκι στην ψέυτική τσιμινιέρα!

apollo_express
14-10-2007, 23:00
Υπάρχει μήπως καμία άλλη φωτογραφία;

delta pi
21-10-2007, 21:14
Γεια σας παιδιά αληθεύει ότι είχε προσκρούσει με τη πλώρη στην Αστυπάλαια;

George
22-10-2007, 13:08
4 Φεβρουαρίου 1997!

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 18:54
Εχω εισητιριο του σαν ΚΡΗΤΗ του 1993 , πριν το παρει ο Αγαπητος απο την ΑΝΕΚ

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 20:43
Και σαν ΣΟΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ οταν πηγαινε και Αστυπαλαια .....
Το εν'λογο δρομολογιο ηταν Πειραια-Συρο-Παρο-Ναξο-Ιο-Θηρα-Αναφη-Αστυπαλαια και εκανε 17.30 ωρες ...Σουπερ ταξιδι και το εκανα το 1998 (η τοτε κοπελια που ειχα , παρολιγο σε εκεινο το ταξιδι να με χωρισει http://forum.nautilia.gr/images/icons/icon10.gif - γιατι εμαθε οταν φτασαμε οτι το ΕΞ.ΕΡΜΗΣ εκανε 12.30 ωρες http://forum.nautilia.gr/images/icons/icon10.gif και το ειχε την επομενη μερα)

J.B
23-01-2008, 00:40
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΑΡΓΩ.ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΙΧΕ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΗ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΗ ΤΟ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΕΚ.ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΡΓΩ.

Ellinis
23-01-2008, 00:53
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΑΡΓΩ.ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΙΧΕ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΗ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΗ ΤΟ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΕΚ.ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΡΓΩ.

Πράγματι το είχε φέρει το 1977 ο Πολέμης και θα το δρομολογούσε στη γραμμή προς Λαττάκια που εκείνη την εποχή είχε μεγάλη κίνηση.

Leo
23-01-2008, 08:12
Ενδιαφέρουσα πληροφορία που δεν γνώριζα :o.

sdiama
18-03-2008, 23:17
Εχω εισητιριο του σαν ΚΡΗΤΗ του 1993 , πριν το παρει ο Αγαπητος απο την ΑΝΕΚ

Σαν ΚΡΗΤΗ έχω ταξιδεύσει μαζί του άπειρες φορές. Οταν ήρθε δίπλωσε με το ΚΥΔΩΝ τα δρομολόγια από Χανιά. Το λέγανε τότε στην Κρήτη "ποταμόπλοιο" γιατί κυκλοφορούσε η φήμη ότι ταξίδευε στην Ιαπωνία σε ποτάμια και ότι η καρίνα του ήταν επίπεδη :D:D:D
Οταν το πρωτοφέρανε στα Χανιά, είχε κερδίσει τον τίτλο του γρηγορότερου.
Αν δε με γελά η μνήμη μου ως ΚΡΗΤΗ έκανε και αυτό 11-12 ώρες Χανιά-Πειραιά, αλλά μου είχε τύχει να ταξιδεύσω με αυτό μετά τις διακοπές του Πάσχα και να κάνει το ταξίδι σε 9 ώρες γιατί κατά την αναχώρηση η άγκυρα είχε μαζέψει κάτι καλώδια (του ΟΤΕ λέγανε) και έφυγε με 2-3 ώρες καθυστέρηση. Αυτά γύρω στο 1982

Νaval22
19-03-2008, 13:10
Σαν ΚΡΗΤΗ έχω ταξιδεύσει μαζί του άπειρες φορές. Οταν ήρθε δίπλωσε με το ΚΥΔΩΝ τα δρομολόγια από Χανιά. Το λέγανε τότε στην Κρήτη "ποταμόπλοιο" γιατί κυκλοφορούσε η φήμη ότι ταξίδευε στην Ιαπωνία σε ποτάμια και ότι η καρίνα του ήταν επίπεδη :D:D:D


Το γνωστό αστείο που τη δεκαετία εκείνη είχε ακουστεί για σχεδόν όλα τα ακτοπλοικά ενδεικτικά ΛΗΜΝΟΣ,ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ,ΑΛΚΑΙΟΣ ΚΙΜΩΛΟΣ και πιο πρόσφατα ΘΕΟΦΙΛΟΣ

esperos
19-03-2008, 16:55
Tο αστείο αυτό Στέφανε, είναι πολύ πιο παλιό, το άκουγα έγω σε μικρή ηλικία την δεκαετία του 50 και είχε ως θύμα τότε μεταξύ των άλλων το θρυλικό ΑΙΓΑΙΟΝ των Τυπάλδων. Δυστυχώς η διαπίστωση και τα συμπεράσματα κάθε άσχετου ύστερα από κάποιο ταξίδι όπου ''κουνήθηκε'' λιγάκι, ήταν αυτά.

Roi Baudoin
24-03-2008, 14:43
Υπήρχε κάποτε μια εποχή που στη γραμμή της Παροναξίας και της Σαντορίνης υπήρχαν πολλά πλοία και το χειμώνα. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν σωστό σύμφωνα με τους κανόνες οικονομικής εκμετάλλευσης πλοίων.
Ξέρω, όμως, ότι ήταν πολύ καλό για τους νησιώτες και τους επιβάτες.
Σε αυτήν την εποχή ταξίδευε και το "Super Naias", πλοίο με μεγάλο γκαράζ και πολλές καμπίνες.
Μια φωτογραφία του πλοίου αφιερωμένη στον NAXOS μιας και η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στη Νάξο από το "Εξπρές Σαντορίνη". Εμείς ανεβαίναμε, ενώ το "Super Naias" κατέβαινε.

4367

esperos
29-03-2008, 15:20
Μια σημαντική στιγμή της ζωής του, στου Τζελέπη σημαιοστολισμένο δέχεται την φορεσιά του νέου του αφεντικού.

4623

a.molos
30-03-2008, 18:07
Στην δεξαμενή του Περάματος ως ΚΡΗΤΗ για καθαρισμό και βάψιμο.

Ellinis
30-03-2008, 20:47
Στην εξαιρετική φωτο του ΚΡΗΤΗ στη δεξαμενή φαίνονται ξεκάθαρα οι ιδιαίτερες γραμμές που είχε στη γάστρα του.
Λογικά κάπως έτσι πρέπει να είναι το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. και το ΜΑΡΙΝΑ από κάτω.

Νaval22
30-03-2008, 21:14
Στο Μαρίνα πρέπει να έχουν αλλάξει λίγο τις γραμμές στη πλώρη

polykas
03-04-2008, 22:32
Ένα πρωινό στον Πειραιά.




4884

stanley
03-04-2008, 22:48
Συγνώμη αλλά νομίζω ότι είναι απόγευμα, γιατί συνήθως ο ήλιος δύει στη Δραπετσώνα.

scoufgian
04-04-2008, 07:13
Συγνώμη αλλά νομίζω ότι είναι απόγευμα, γιατί συνήθως ο ήλιος δύει στη Δραπετσώνα.
;);)σωστα............

Haddock
08-04-2008, 18:57
Το αγαπημένο Super Naias στον Αθηνιό το 1998

5089

Copyright - Πηγη (http://picasaweb.google.com/charlieineurope)

parianos
11-06-2008, 17:46
απο το αρχειο μου....

7358

marsant
03-07-2008, 13:58
Προσθετω και εγω μια απο το αρχειο μου με το Σουπερ Ναιας τον Αυγουστο του 98 στην εξοδο του απο Σαντορινη.

http://imageshack.gr/files/ybzsjhblr8n83ryq1emx.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=ybzsjhblr8n83ryq1emx.jpg)

Τον ιδιο μηνα εξω απο τη Ναξο

http://imageshack.gr/files/ybx1q36llscwqvhyeupr.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=ybx1q36llscwqvhyeupr.jpg)

Roi Baudoin
04-07-2008, 14:55
Ένα πλοίο που θα μπορούσε ακόμα να προσφέρει πολλά, αν δεν είχε την ατυχία να πέσει σε χέρια άναυτων.
Τεράστιo γκαράζ, πολλές καμπίνες, άνετοι χώροι.
Δεν ήταν ούτε ο "Ποσειδώνας", ούτε ο "Απόλλωνας", αλλά και αυτό πρόσφερε πολλά με τη σειρά του στα χρόνια που ταξίδεψε είτε ως "Κρήτη" για την ΑΝΕΚ, είτε ως "Super Ναϊάς" για τον Αντ. Αγαπητό.
Ωε "Εξπρές ¶ρης" δεν το συζητάμε, διότι μάλλον τους περίσσευε και κάπως έτσι του συμπεριφέρθησαν.
Ταξιδέψαμε πολλές φορές για Σαντορίνη και το ταξίδι ήταν απόλαυση.
Εδώ στο όμορφο έτος 1999.

Στον καλούς φίλους marsant, pariano, paroskayak και scoufgian.

8758

scoufgian
04-07-2008, 16:08
Roi κατ αρχην ,σ ευχαριστω πολυ ,για την υπεροχη φωτο που μας αφιερωσες.Κατα δευτερον ,θα ηθελα να πω ,οτι μεσα σε λιγες γραμμες ,καταφερες και εδωσες ,ολες τις ομορφιες ,που ειχε ,αυτο το πλοιο.Συμφωνω κι εγω ,οτι αδικα το χασαμε ,αλλα ευτυχως ,που υπαρχουν τετοιες ομορφες φωτο ,και αναπωλουμε το παρελθον........

Roi Baudoin
04-07-2008, 19:48
Φίλε μου νιώθω ότι είμαστε πολύ τυχεροί που βρεθήκαμε όλοι μαζί εδώ.
Είτε έχουμε συναντηθεί από κοντά, είτε όχι ακόμα, νιώθουμε σαν να συμμετέχουμε από κοινού σε μια όμορφη προσπάθεια.

Με αυτό το πλοίο είχαμε την τύχη να ταξιδέψουμε πολλές φορές και να έχουμε κρατήσει όμορφες αναμνήσεις από αυτά τα ταξίδια.
Με χαρά θα τις μοιραστούμε.
Μάλιστα, η κορυφαία στιγμή ήταν όταν περάσαμε σ' αυτό κοντά στις 30 τόσες ώρες, λόγω απαγορευτικού που μας κράτησε στη Σύρα.
Ανεβαίναμε από Σαντορίνη (Καθαρά Δευτέρα του '98), αλλά λόγω καιρού πιάσαμε και παραμείναμε στη Σύρα.

Δημοσιογράφος μεγάλης εφημερίδας που μπήκε και είδε το forum το χαρακτήρισε ως ένα είδος ψηφιακού μουσείου της ακτοπλοΐας.

marsant
05-07-2008, 08:38
Να εισαι καλα φιλε Roi Bauoin σε ευχαριστω πολυ!Εκτος απο τις φωτογραφιες απου ειναι πανεμορφες και αυτα που γραφεις ειναι ποιημα!:wink:

Georgecz3
07-07-2008, 19:32
Το αγαπημένο μου πλοίο ως ΚΡΗΤΗ της ΑΝΕΚ.
Ητάν το πρώτο πλοίο που μπήκα στην ζωή μου και ταξίδεψα για Χανιά για να πάω να με βαφτίσουν. Το ερωτεύτικα απο την πρώτη στιγμή που άρχισα να καταλαβαίνω και να αποτιπώνω μνήμες. Θυμάμαι πιτσιρικάς που καθόμουν με τις ώρες και χάζευα απο τα μπροστινά παράθυρα της καμπινάς (είχε νομίζω 3 ή 4 μπροστινές LUX με θέα την πλώρη) το πέλαγος και κοίταγα πότε θα φανούν τα πρώτα φώτα της Κρήτης. Φοβερό καράβι. Για μένα ηταν και θα είναι ΤΟ Βαπόρι(καθαρά προσωπική άποψη)

vinman
07-08-2008, 02:47
Ως supernaias στον Πειραιά.........
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0043.jpg

Vortigern
08-08-2008, 15:49
Στην εξαιρετική φωτο του ΚΡΗΤΗ στη δεξαμενή φαίνονται ξεκάθαρα οι ιδιαίτερες γραμμές που είχε στη γάστρα του.
Λογικά κάπως έτσι πρέπει να είναι το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. και το ΜΑΡΙΝΑ από κάτω.

Να προσθεσο κ εγω αποτι γνωριζο το Ιεραπετρα το Μαρινα κ αυτο ειναι αδερφια αν δν κανω λαθος ειναι τα 3 πλοια απο την Χειροσημα...εγω προσωπηκα εχω ταξιδεψη μονο με το Ιεραπετρα...παρα πολλες φορες εχς κατσει μεσα μεχρι κ 20 μερες!:)

Roi Baudoin
24-08-2008, 11:23
Πριν από δέκα χρόνια στον Αθηνιό της Σαντορίνης.
Πολύ νωρίς το πρωΐ.
Μαγική πάντα η άφιξη στη Σαντορίνη αυτήν την ώρα.
Τα ταξίδια με το φιλόξενο "Supernais" ήταν πάντα μια σκέτη απόλαυση. Και τα πιο ωραία απαγορευτικά μαζί του έτυχε να τα κάνουμε. Αυτά τα δύο ταξίδια που συνοδεύτηκαν από απαγορευτικό ήταν ότι το καλύτερο (τριανταέξι ώρες απόλαυσης στο παλιό "Κρήτη"). Από αυτά τα ταξίδια θα ανεβάσουμε σε λίγες ημέρες κάποιες φωτογραφίες.
Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Ιδιαίτερα στους καλούς φίλους vinman, Kalypso, Vortigern, marsant, iletal I, Ellinis και navigatiom.

12848

vinman
24-08-2008, 11:40
Πριν από δέκα χρόνια στον Αθηνιό της Σαντορίνης.
Πολύ νωρίς το πρωΐ.
Μαγική πάντα η άφιξη στη Σαντορίνη αυτήν την ώρα.
Τα ταξίδια με το φιλόξενο "Supernais" ήταν πάντα μια σκέτη απόλαυση. Και τα πιο ωραία απαγορευτικά μαζί του έτυχε να τα κάνουμε. Αυτά τα δύο ταξίδια που συνοδεύτηκαν από απαγορευτικό ήταν ότι το καλύτερο (τριανταέξι ώρες απόλαυσης στο παλιό "Κρήτη"). Από αυτά τα ταξίδια θα ανεβάσουμε σε λίγες ημέρες κάποιες φωτογραφίες.
Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Ιδιαίτερα στους καλούς φίλους vinman, Kalypso, Vortigern, marsant, iletal I, Ellinis και navigatiom.

12848

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Roi για την αφιέρωση....
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις υπέροχες στιγμές που μας χαρίζεις μέσα απο τον μαγικό φακό σου...!!!

marsant
24-08-2008, 12:03
Να σαι καλα φιλε Roi για τις μοναδικες και απολαυστικες φωτο που μας ανεβαζεις καθε φορα!Σε ευχαριστω πολυ!

Vortigern
24-08-2008, 12:45
σε ευχαριστουμε παρα πολυ φιλε ροι...να σε καλα κ παντα τετοια

iletal1
24-08-2008, 15:14
Σ' ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για την αφιέρωση.
Δυστυχώς δεν έχω κάτι ανάλογο για να ανταποδώσω , και οι μόνες φωτό που έχω από αυτό το πλοίο έχουν ήδη μπει και εχουν δημοσιευθεί και σε κάποιο τεύχος του Εφοπλιστή.

iletal1
24-08-2008, 15:30
Μάλλον ορίστε οι φωτό σε πολύ καλλίτερη ποιότητα (τις έχω σε χαρτί και τωρα τις έβγαλα με την ψηφιακή )

sea_serenade
25-08-2008, 13:10
Μια φωτό του βάπορα το 2000 ενώ μπαίνει στον όρμο της Ηγουμενίτσας την εποχή που έκανε Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα-Μπρίντεζι.

Πηγή: Κάπου στο Internet, ούτε που θυμάμαι

Roi Baudoin
25-08-2008, 13:26
Στο "Εξπρές ¶ρης" εκείνη την εποχή πλοίαρχος ήταν ο μεγάλος Ισίδωρος Μαμίδης.
Μέλος του πληρώματος μας είχε πει ότι τους είχε κυριολεκτικά ταράξει στα γυμνάσια εγκατάλειψης πλοίου σε περίπτωση φωτιάς, ή βύθισης του πλοίου.
Το σημαντικό, βέβαια, είναι ότι τα γυμνάσια αυτά τα έκανε πολύ πριν το ναυάγιο του "Εξπρές Σαμίνα", ώστε να είναι έτοιμοι για κάθε απρόοπτο.

vinman
07-09-2008, 19:13
Ενα πλοίο υπερήφανο που δυστυχώς η HSW του φέρθηκε με άσχημο τρόπο (και δεν ήταν το μόνο...)
Μία φωτογραφία του ως Κρήτη με τα σινιάλα της ΑΝΕΚ...
(Απο φυλλάδιο της εταιρείας)


15077




Και δύο φωτογραφίες με τα σινιάλα της Agapitos lines ως Σούπερ Ναιάς...
(Κομμένες απο τεύχη του Εφοπλιστή)



15079


15080

vinman
08-09-2008, 23:21
Και άλλη μία φώτο στον Πειραιά,τέλη δεκαετίας του '70,δεμένο στον Αγ.Σπυρίδωνα,μεσα απο την μπροσούρα της ΑΝΕΚ.....


15400

Roi Baudoin
08-09-2008, 23:43
Φίλε vinman, σ' ευχαριστούμε από καρδιάς για τη μοναδική αυτή εικόνα.
Ιστορική φωτογραφία και σπάνια.
Και τι δεν βλέπουμε ακόμα σ' αυτήν τη φωτογραφία, πέρα από το "Kρήτη".
Το "Αλκυών" (πρώην "Μιμίκα Λ") στα δρομολόγιά του για Δυτικές Κυκλάδες (νομίζω ότι τα ξεκίνησε το 1979).
Το "Κνωσσος" (με επιφύλαξη) με τον παλιό του καταπέλτη.
Το "Μίνως", νομίζω, των Μινωϊκών.
Και τόσα ακόμα.

Για τον φίλο giorgos s, αλλά και για όλους τους φίλους της ΑΝΕΚ το "Κρήτη" αναχωρεί από τον Πειραιά στις 24 Μαΐου 1993, αποθανατισμένο από το φακό της εξαιρετικής φωτογράφου Κατερίνας Καλογεροπούλου-Sturmey και το περίφημο (πλην δυσεύερετο) βιβλίο "Greek Sea Bridges".

15401

kastro
09-09-2008, 13:21
Και άλλη μία φώτο στον Πειραιά,τέλη δεκαετίας του '70,δεμένο στον Αγ.Σπυρίδωνα,μεσα απο την μπροσούρα της ΑΝΕΚ.....


15400

Σ'αυτήν την φωτογραφία γιατί τα Κρητικά έχουν δέσει στις θέσεις όπου σήμερα δένουν μόνο ταχύπλοα;Στον ¶γιο Δυονίσιο καράβια με τι προορισμό έδεναν;

aegina
09-09-2008, 13:26
Sti foto tou VINMAN diakrinoume to istoriko KAMELIA, DELFINI,& dio pantofles i mia einai to ELLAS i alli me epifilaksi to G.DIOGOS:D

a.molos
10-10-2008, 21:20
Ημερομηνία δεν θυμάμαι, η φωτό είναι κομμένη απο εφημερίδα και δείχνει το πλοίο με το ατελείωτο γκαράζ ( με το παπί μου απολάμβανα την είσοδο και τη έξοδο απο το πλοίο) να ρυμουλκείται μέσα στο λιμάνι του Πειραιά ύστερα απο βλάβη.

ΑΡΗΣ
10-10-2008, 21:27
Ημερομηνία δεν θυμάμαι, η φωτό είναι κομμένη απο εφημερίδα και δείχνει το πλοίο με το ατελείωτο γκαράζ ( με το παπί μου απολάμβανα την είσοδο και τη έξοδο απο το πλοίο) να ρυμουλκείται μέσα στο λιμάνι του Πειραιά ύστερα απο βλάβη.

Θυμάμαι ότι όταν το πήρε ο Αγαπητός το πλοίο στις αρχές ταλαιπωρήθηκε από συνεχείς βλάβες.Είχαν συνηθίσει μάλλον οι μηχανές του να δουλεύουν για χρόνια στο ''ρελαντί'' και όταν το τσιτάρανε άρχισε να παραπονιέται.Έκανα αρκετά ταξίδια μαζί του και μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις.Τα μαγουλάκια της πλώρης βέβαια δε ξέρω τί λέγανε σε θαλασσίτσα αλλά ουδείς τέλειος.

Roi Baudoin
10-10-2008, 22:01
Φίλε ΑΡΗ, είναι όπως τα λες
Το πλοίο, μετά τις απανωτές βλάβες που παρουσίασε την πρώτη χρονιά, δούλεψε πολύ καλά.
Μια-δυο φορές που ταξιδέψαμε μαζί του με "χοντρή" θάλασσα δεν καταλάβαινε τίποτα. Βέβαια, μιλάμε για καιρό βοριά. Με καιρό νοτιά πρέπει να κουνούσε αρκετά.
Μια φορά, ανεβαίνοντας από Σαντορίνη για Πειραιά, μας έπιασε απαγορευτικό στη Σύρα. Ταξίδι Σαντορίνη-Πειραιάς σε συνολικά 36 ώρες (λόγω απαγορευτικού). Το καλύτερο ταξίδι που κάναμε ποτέ. Καμπίνα, φαγητό, καφές. Σωστό κρουαζιερόπλοιο.
Όλα αυτά έγιναν την Καθαρά Δευτέρα του 1998.
Εμπειρία αξέχαστη.
Θα τη δούμε σύντομα και σε εικόνες ....

τοξοτης
30-11-2008, 09:41
1998 Το Super NAIAS προς Σαντορίνη

23549

Ellinis
30-11-2008, 11:47
Πολύ ωραία φωτογραφία φίλε αμίτας, ενός πλοίου με ξεχωριστή ιστορία. Από που είναι τραβηγμένη;

τοξοτης
30-11-2008, 20:55
Αν δε με απατά η μνήμη μου απο το <Παναγιά Εκατονταπυλιανή>

Vortigern
30-11-2008, 20:58
Αν δε με απατά η μνήμη μου απο το <Παναγιά Εκατονταπυλιανή>


Μα καλα τοσο ψηλο ειναι το ''Παναγια Εκατονταπυλιανη'',αυτη φαινεται να ειναι τραβηγμενη απο καπου ψηλα.Για θυμησου να μας πεις φιλε μου...

τοξοτης
30-11-2008, 22:40
Τώρα που το βλέπω και εγώ έχεις δίκαιο. Τη μόνη άλλη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι να είναι τραβηγμένη από την Οία.

Roi Baudoin
01-12-2008, 09:49
Είναι πολύ όμορφη φωτογραφία φίλε αμιτας.
Κατά πάσαν πιθανότατα, είναι τραβηγμένη από την Οία της Σαντορίνης.
Σωστή αεροφωτογραφία.

τοξοτης
01-12-2008, 10:19
Ευχαριστώ και να κάνω μία διόρθωση. Από την Οία είναι <φεύγοντας από την Σαντορίνη> και όχι <προς Σαντορίνη > που είχα γράψει αρχικά.

sea_serenade
01-12-2008, 13:51
Μήπως κάποιος καλός συνάδελφος διαθέτει στη συλλογή του φωτο του πλοίο στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας ή του Μπρίντεζι??? Ξέρετε, την εποχή που σαν EXPRESS ARIS έκανε Ελλάδα - Ιταλία.....Μήπως???

Chris_Chania
05-01-2009, 14:44
2 φωτογραφίες που βρήκα στο ιντερνετ (πηγή: www.faktaomfartyg.se (http://www.faktaomfartyg.se)) απο τα πρώτα χρόνια αυτου του βαποριού ως 'GREEN ARROW', πριν το αγοράσει η ΑΝΕΚ κ το μετονομασει σε 'ΚΡΗΤΗ' (η αλήθεια ειναι οτι έγινε πιο ομορφο ως 'ΚΡΗΤΗ')...ένα αγαπημένο καράβι των παιδικών μας χρόνων...:)

Chris_Chania
10-01-2009, 22:03
Κ μια παλια φωτογραφια ως ΚΡΗΤΗ με τα χρωματα της ΑΝΕΚ.....


Πηγή: http://www.webalice.it/mlulurgas/snaeng.html

Vortigern
10-01-2009, 22:09
Πολυ ομορφο πλοιο..
Ποιο περα βλεπω και το Ωκεανος της Μινοαν και εδω μπροστα τον ΤΕΟ ως Φαιδρα τον μινωικον.Τα αλλα δν τα ξερω

Chris_Chania
10-01-2009, 22:12
Πολυ ομορφο πλοιο..
Ποιο περα βλεπω και το Ωκεανος της Μινοαν και εδω μπροστα τον ΤΕΟ ως Φαιδρα τον μινωικον.Τα αλλα δν τα ξερω

Η φωτο αυτη πρεπει να ειναι τραβηγμενη στο λιμανι της Πατρας, οταν το ΚΡΗΤΗ εκανε το δρομολογιο Πατρα-Μπαρι...

Chris_Chania
10-01-2009, 22:51
Κ επειδη αποψε ειναι η βραδια του, οριστε μια ακομα φωτογραφια απο τα παλια....αφιερωμενη σε οσους ταξιδεψαν κ αγαπησαν αυτο το πλοιο...


Πηγή: http://members.lycos.nl/kashunja/Kriti.htm

Νικόλας
11-01-2009, 00:13
Πολυ ομορφο πλοιο..
Ποιο περα βλεπω και το Ωκεανος της Μινοαν και εδω μπροστα τον ΤΕΟ ως Φαιδρα τον μινωικον.Τα αλλα δν τα ξερω
φίλε vorti νομίζω δεν είναι ο ΤΕΟ αλλά η ΦΕΔΡΑ το αδερθάκι του :D

Speedkiller
11-01-2009, 00:30
Πολυ ομορφο πλοιο..
Ποιο περα βλεπω και το Ωκεανος της Μινοαν και εδω μπροστα τον ΤΕΟ ως Φαιδρα τον μινωικον.Τα αλλα δν τα ξερω
Η Φαίδρα είναι αδερφό πλοίο του Θεόφιλου!Δεν είναι σε καμια περίπτωση το ίδιο πλοίο!;)

vinman
11-01-2009, 00:32
Πολυ ομορφο πλοιο..
Ποιο περα βλεπω και το Ωκεανος της Μινοαν και εδω μπροστα τον ΤΕΟ ως Φαιδρα τον μινωικον.Τα αλλα δν τα ξερω

Tο Αρετούσα φαίνεται πιο πέρα Θάνο,όχι το Ωκεανός..;)
Επίσης το Φαίδρα δεν είναι ο σημερινός Τεό που λές...αδερφάκια είναι με τον Τεό.;)

Vortigern
11-01-2009, 00:38
Παιδια σορρυ εχεται δικιο,ηθελα να το διορθωσο εδω και ωρα αλλα σερνετε παλι το σαιτ και δν με εβαζε...εχεται δικιο για το φαιδρα το καταλαβα μετα αλλα για το Αρετουσα ευχαριστω δν το ηξερα...

BEN BRUCE
17-01-2009, 23:29
Σουπερναιας το σεπτεμβριο του 1999 στη μακρα τουριστικη περιοδο λογο σεισμων και χρηματιστηριου και στο λυκοφως μιας εποχης!

27197

Roi Baudoin
17-01-2009, 23:49
Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε BEN BRUCE.

Πολύ όμορφη φωτογραφία στο λυκόφως μιας εποχής.
Το τελευταίο καλοκαίρι της παραδοσιακής ακτοπλοΐας, όπως έχεις ξαναγράψει.

Captain_Nionios
18-01-2009, 04:38
Εξαιρετικη φωτογραφια φιλε Κωστα. Ευτυχως προλαβα να κανω ενα ταξιδι τον Ιουλιο του 1999 για Παρο με το βαπορι στο λυκοφως της πραγματικης ακτοπλοιας οπως λες.Ο κοσμος ηταν τοσος πολυς που δεν μπορεσα ποτε να μπω μεσα στους εσωτερικους χωρους και στα ανοιχτα καταστρωματα δεν μπορουσες να περασεις απο τον κοσμο που καθοταν ΚΑΤΑΧΑΜΑ!!! Απο τοτε εχω κανει και αλλα ταξιδια με το εκαστοτε βαπορι να εχει πολυ κοσμο,αλλα σε εκεινο το ταξιδι το βαπορι ειναι σιγουρο πως ειχε πολυ περισσοτερο κοσμο απο αυτον που θα επρεπε. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχα κατσει σε αυτο το πολυ στενο, μικρο μπαλκονακι μπροστα απο τη γεφυρα πλατους 50-60 ποντων και αγναντευα μπροστα σε ηλικια 10 ετων, ενω το βαπορι ειχε αρκετο μποτζι περνοντας ανατολικα της Σεριφου. Μαλιστα καθομουν καταχαμα γιατι αν ημουν ορθιος εκρυβα τη θεα απο τα παραθυρα της γεφυρας (καταλαβαινετε ποσο στενο και κοντα στα παραθυρα της γεφυρας ηταν το μπαλκονακι).

BEN BRUCE
22-03-2009, 20:36
SUPERNAIAS στις 6 μαιου του 1999 απο παρο στο δρομο για τη ναξο

33571

καπετάν αντρέας
22-03-2009, 21:23
Πολύ ωραία η φωτο του Ben.
Με το πλοίο αυτό έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά. Ήταν Σεπτέμβριος του 1996, και μου έκανε εντύπωση πόσο πολλές καμπίνες είχε (όταν μετά έμαθα –μπορεί και από το naftilia- ότι παλιότερα έκανε τη γραμμή της Κρήτης, κατάλαβα).
Μου έκανε, επίσης, εντύπωση ότι έδιναν κρεβάτια στον κόσμο σε απίστευτα χαμηλές τιμές. Πλήρωσα 500 δρχ για τα ταξίδι Αμοργό –Πειραιά, τιμή που ήταν εξωπραγματική!
Θυμάμαι την πρακτόρισσα Συνοδινού που προσπαθούσε να με πείσει να πάρω καμπίνα, και εγώ να της λέω: «Σιγά, δεν χρειάζομαι καμπίνα, θα τη βγάλω στα αεροπορικά…Μαθημένα τα βουνά από χιόνια». Με το που μου λέει «Μα, μόνο 500 δρχ κοστίζει, να μη σου δώσω μία να κοιμηθείς λίγο;», απαντάω με «περίσκεψη»: «Εεεεεεε, ναι…Τώρα που το λέτε, δεν θα έβλαπτε να ξεκουραστώ και λιγάκι…Μακρύς ο δρόμος…» ! Για να καταλάβετε το στυλ και το ύφος της απάντησής μου, σκεφθείτε λίγο τον Κωνσταντάρα σε ελληνική ταινία!
Πάντως, εάν θυμάμαι καλά, το καλοκαίρι του 1996 ήταν η μοναδική σεζόν που το «SUPERNAIAS” έκανε δρομολόγια στην Αμοργό, και μάλιστα, νομίζω και δύο φορές εβδομαδιαίως…
Μετά, δεν το ξαναείδαμε…
Τότε, το λέγαμε «λουκάνικο», λόγω του εξαιρετικού μήκους που είχε, σε αναλογία και με το φάρδος του….

;)

MILTIADIS
22-03-2009, 23:24
πανεμορφο βαπορι με χαρακτηριστικες καμπυλες στην πλωρη και στην πρυμνη του!ενας βαπορας με το δικο του στυλ που ξεχωριζε απο χιλιομετρα μακρια..;)ατυχησε ομως και ως ΚΡΗΤΗ και ως ΣΟΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ και μας αφησε νωρις...

Ellinis
22-03-2009, 23:27
Ως ΚΡΗΤΗ γιατί λες οτι ατύχησε; Μια χαρά δούλεψε για πολλά χρόνια και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

MILTIADIS
22-03-2009, 23:34
Ως ΚΡΗΤΗ γιατί λες οτι ατύχησε; Μια χαρά δούλεψε για πολλά χρόνια και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
συγκριτικα με το λισσος για παραδειγμα που αν και ειναι παλαιοτερο κυκλοφορει ακομα..παρολο δηλαδη για να γινω πιο συγκεκριμενος που η ΑΝΕΚ εχει την ταση να κραταει τα καραβια της για πανω απο 30 χρονια με το ΚΡΗΤΗ δεν εκανε το ιδιο γι αυτο λεω οτι ατυχησε.μεχρι που στο τελος εγινε βιδες,ενω θα μπορουσε καλιστα να κανει ακομα δρομολογια.

Ellinis
23-03-2009, 17:01
Το ΛΙΣΣΟΣ μπορεί να είναι της ίδιας ηλικίας αλλά όταν αγοράστηκε πέρασε από μια ριζική μετασκευή. Το ΚΡΗΤΗ είχε έρθει 10 χρόνια νωρίτερα και τότε δεν μπαίναν σε διαδικασία εκτεταμένης μετασκευής.
Στο μόνο που θα συμφωνήσω ως προς το οτι ατύχησε, είναι οτι πέρασε κάποια χρόνια στα χέρια μιας εταιρείας γνωστής για το ξεζούμισμα των βαποριών της. Αν δεν είχε περάσει από εκεί ίσως ταξίδευε για λίγα χρόνια ακόμη.

.voyager
27-03-2009, 11:08
Το Super Naias έξω από το Φάληρο, πριν αρκετά χρόνια. Σκαναρισμένη φώτο, θολή, γι' αυτό και δεν την ανέβασα στη gallery.

33997

senlac
02-04-2009, 10:22
Έιχα ταξιδέψει με το ΚΡΗΤΗ απο Σητεία για ΠΕΙΡΑΙΑ τέλη δεκαετίας '80 αρχές δεκαετίας '90 (δεν θυμάμαι ακριβή χρονιά) όταν δεν υπήρχε ακόμα η Λ.Α.ΝΕ. Μάλιστα θυμάμαι ότι υπήρχε κινητικότητα εκείνο το καλοκαίρι στη Σητεία για τη δημιουργία της νέας εταιρίας...Κατά την άποψη μου αυτό το πλοίο ήταν πάντα εργάτης, πέρασε απο πολλές γραμμές αλλά όταν ήρθε η καταξίωση κράτησε λίγο.

Appia_1978
22-04-2009, 09:51
Στην Πάτρα:

36374

Υ.Γ.: Γνωρίζει κανείς το υδροπτέρυγο;

f/b kefalonia
22-04-2009, 15:40
Πολυ ωραια φωτο φιλε μου!!!!!

alcaeos
22-04-2009, 16:30
Σε Ευχαριστουμε φιλε πανεμορφη φωτογραφια!!!!!!!!!!

Appia_1978
23-04-2009, 00:20
Ευχαρίστησή μου!!!

T.S.S. APOLLON
23-04-2009, 11:15
F/B Σούπερ Ναϊάς... Ιούλιος 1998...

36462

alcaeos
23-04-2009, 12:00
φιλε t.s.s apollon για ακομα μια φορα να πω τα συγχαρητηρια για την πανεμορφη φωτογραφια...

MILTIADIS
23-04-2009, 13:34
F/B Σούπερ Ναϊάς... Ιούλιος 1998...
ηθελα να ξερα απο που τα ξεθαβετε αυτα τα σπανια κομματια καθε τοσο μερικοι μερικοι!;):pκαμια φωτο του ως ΕΞΠΡΕΣ ΑΡΗΣ εχει κανεις?

T.S.S. APOLLON
23-04-2009, 23:29
ηθελα να ξερα απο που τα ξεθαβετε αυτα τα σπανια κομματια καθε τοσο μερικοι μερικοι!;):pκαμια φωτο του ως ΕΞΠΡΕΣ ΑΡΗΣ εχει κανεις?


ΕΞΠΡΕΣ ΑΡΗΣ για τον φίλο που το ζήτησε.
36542

nickosps
23-04-2009, 23:46
Φίλε είσαι φοβερός! Δεν υπάρχουν αυτές οι φωτογραφίες που ανεβάζεις! Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!

MILTIADIS
24-04-2009, 12:51
ΕΞΠΡΕΣ ΑΡΗΣ για τον φίλο που το ζήτησε.
σ ευχαριστω πολυ T.S.S APOLLON!!:pη πιο ωραια φορεσια που ειχε ποτε ηταν επι hellas ferries!

T.S.S. APOLLON
16-05-2009, 22:29
F/B Σούπερ Ναϊάς καλοκαίρι 1998...Κάπου στο Αιγαίο...

39592

vinman
17-05-2009, 10:34
F/B Σούπερ Ναϊάς καλοκαίρι 1998...Κάπου στο Αιγαίο...

39592

Εξαιρετικός όπως πάντα φίλε Apollon...;)

Ergis
01-06-2009, 23:48
καταπληκτικες οι φωτογραφιες σας.......εγω ειχα ταξιδεψει μαζι του μια φορα μονο....στην οποια καναμε 8 ωρες πειραιας-ναξος...καναμε και κοντρες με το ΕΞΠΡΕΣ ΑΠΟΛΛΩΝ οταν "τοτε" τα καραβια εφευγαν 2-2 για παροναξια...ιστορικα θρυλικα βαπορια...8 ωρες το γυριζα.δεν με ενθουσιασε..

folegandros10
28-08-2009, 14:02
Κ επειδη αποψε ειναι η βραδια του, οριστε μια ακομα φωτογραφια απο τα παλια....αφιερωμενη σε οσους ταξιδεψαν κ αγαπησαν αυτο το πλοιο...


Πηγή: http://members.lycos.nl/kashunja/Kriti.htm

Ευχαριστούμε για την αφιέρωση.......έχω κάνει αμέρητα ταξίδια με το ΚΡΗΤΗ. Βοηθούσα μάλιστα στο λογιστήριο στα εισητήρια με αρχιλογιστή το κ. Νίκο...(εξαίρετος). Αμέτρητα όπως φαντάζεστε και τα ξενύχτια με τα ατέλειωτα αποκόμματα μετά τους ελέγχους μια και έφτανε πρωι για να τελειώσουμε με τις λίστες...Μόνο ωραίες αναμνήσεις παρά τα ξενύχτια..........

Chris_Chania
01-09-2009, 08:34
Ευχαριστούμε για την αφιέρωση.......έχω κάνει αμέρητα ταξίδια με το ΚΡΗΤΗ. Βοηθούσα μάλιστα στο λογιστήριο στα εισητήρια με αρχιλογιστή το κ. Νίκο...(εξαίρετος). Αμέτρητα όπως φαντάζεστε και τα ξενύχτια με τα ατέλειωτα αποκόμματα μετά τους ελέγχους μια και έφτανε πρωι για να τελειώσουμε με τις λίστες...Μόνο ωραίες αναμνήσεις παρά τα ξενύχτια..........

Το Κρήτη μαζί με το Κύδων ήταν τα πρώτα πλοία που ταξίδευα στην Κρήτη, εχω κάνει κ εγω άπειρα ταξίδια κ φυσικά οι αναμνήσεις παραμένουν μετά από πολλά χρόνια αναλλοίωτες...όμορφες εποχές....

crow
16-09-2009, 22:12
To Green Arrow πριν γνωρισει το Αγαιο!
http://i42.photobucket.com/albums/e342/crowgr/kriti.jpg

nikosnasia
03-10-2009, 19:15
To Super Naias ως Express Aris στη Μυτιλήνη τον Απρίλιο του 2000.
59209

BULKERMAN
03-10-2009, 19:39
To Green Arrow πριν γνωρισει το Αγαιο!



ποσο πιο ωραιο ηταν τοτε...:|

Ellinis
03-10-2009, 20:25
Εμένα μου άρεσε περισσότερο μετά την επισκεύη. οκ, του χαλάσαμε τα ανοίγματα στις περαντζάδες που ήταν όμορφα αλλά με την προσθήκη των λέμβων απέκτησε πιο "επιβατηγό" σουλούπι.

Πάντως με όλα όσα έχουν τραβήξει τα νησιά τα τελευταία χρόνια, πιστεύω οτι βαπόρια όπως το ΚΡΗΤΗ θα μπορούσαν ακόμη να προσφέρουν.
π.χ. άσχημα θα ητανε να έκανε Θεσ/νίκη-Κυκλάδες-Κρήτη;
ή ακόμη και Σάμο-Ικαρία;

nippon
04-10-2009, 23:49
Αγαπητε Ελληνις, Ως ΚΡΗΤΗ εκανε στα τελη, αν θυμαμαι καλα, του 89 το δρομολογιο Θεσ/νικης - Χανιων και Ηρακλειου σε αντικατασταση του αξεχαστου ΚΥΔΩΝΑ

Ellinis
05-10-2009, 09:07
Kαλά θυμάσαι, επίσης αν θυμάμαι καλά είχε κάνει και κάποια χρονιά δρομολόγια προς Λασίθι.

Νaval22
05-10-2009, 23:57
To Super Naias ως Express Aris στη Μυτιλήνη τον Απρίλιο του 2000.


εκλογές του 2000 δεν νομίζω να ξαναείδε ποτέ τόσα πλοία διαφορετικών εταιρειών μαζί το λιμάνι....

Apostolos
06-10-2009, 10:45
Και απο εμένα σε μιά άλλη γωνία...

59541

T.S.S. APOLLON
07-10-2009, 19:38
F/B Σουπερ Ναιας...

59782
χαρισμενη στους φιλους Ellinis, Apostolos, και Ben Bruce.

Tsikalos
15-10-2009, 20:51
1984.Λιμάνι του πειραιά. καλοκαιράκι. Χωρίς χρώματα και πλαϊνά

60730

MILTIADIS
15-10-2009, 23:54
1984.Λιμάνι του πειραιά. καλοκαιράκι. Χωρίς χρώματα και πλαϊνά

60730
μπραβο!εψαχνα καιρο τωρα φωτογραφιες του πλοιου ως ΚΡΗΤΗ!σ'ευχαριστουμε Τσικαλε..!!

Chris_Chania
16-10-2009, 07:51
1984.Λιμάνι του πειραιά. καλοκαιράκι. Χωρίς χρώματα και πλαϊνά

60730

Πανέμορφη φωτογραφία. Αυτό το υπέροχο 'ΚΡΗΤΗ ΧΑΝΙΑ' έχει μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μου, μετά τα αμέτρητα ταξίδια μου την δεκαετία του 80 με το βαπόρι αυτό. Πολλοί κατηγορούσαν πως 'κούναγε' πολύ, παρόλα αυτά, το αγάπησαν όλοι (μαζί με το Κύδων) σαν ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της ΑΝΕΚ κ των νεανικών χρόνων μας...σ ευχαριστούμε φίλε Τσίκαλε....

BEN BRUCE
16-10-2009, 18:08
ΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ σε μια αεροφωτογραφια απο τον και ιπταμενο ben bruce


60821

hayabusa
16-10-2009, 18:26
καταπληκτική, όπως πάντα άλλωστε ! :D

ΑΡΗΣ
16-10-2009, 19:48
ΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ σε μια αεροφωτογραφια απο τον και ιπταμενο ben bruce


60821
SUPER NAIAS από τον SUPER BEN!!!!!!!!!!!!!!Μπράβο ρε φίλε!!!!!!!!!!!!!!!!!

MILTIADIS
16-10-2009, 19:52
ΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ σε μια αεροφωτογραφια απο τον και ιπταμενο ben bruce


60821
Ιπταμενος και gentleman ο BEN BRUCE!!:)φανταστικη!!!

nickosps
17-10-2009, 12:05
Πλάκα κάνεις Ben!? Είσαι άρχοντας!

Chris_Chania
17-10-2009, 12:36
Ένα μεγάλο μπράβο κ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Ben για αυτή την υπέροχη φωτογραφία που μοιράστηκε μαζί μας.....

Naias II
17-10-2009, 17:38
ΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ σε μια αεροφωτογραφια απο τον και ιπταμενο ben bruce
60821

Αεροφωτογραφία από το ΒΕΝ BRUCE;;;
"Τα σενάρια όλα είναι πιθανά και γι' αυτό και δεν κολλάει πουθενά" :cool:

ΑΡΗΣ
06-11-2009, 15:35
Το SUPER NAIAS στη Σύρο.Ένα πλοίο που συμπάθησα ύστερα από αρκετά ταξίδια που έκανα μαζί του.Για τους BEN BRUCE,POLYKA ,APOLLON,GIORGOS....,VINMAN.LEO,ROCI,ROI,NAIAS II,LEONIDAS,NIKOS V.NIKOS MAROULIS και σε όσους αγάπησαν το πλοίο.
http://img9.imageshack.us/img9/2695/91643382.jpg (http://img9.imageshack.us/i/91643382.jpg/)

BEN BRUCE
06-11-2009, 15:42
ΑΡΗ ηταν ενα ωραιο πλοιο το οποιο ειχε βεβαια, να αντιμετωπισει τα ναυπηγικα θαυματα <τυπου απολλων εξπρες>.Ειχε πολλα καλα αυτο το βαπορι οπως γκαραζ, πολλες καμπινες, πολυ απλα και ανεση και σιγουρα ενδιαφερουσα εμφανιση.Αφησε και αυτο το στιγμα του στο Αιγαιο.Ειτε στην κρητη ειτε στις κυκλαδες

Naias II
06-11-2009, 15:43
Επιβλητική φωτογραφία :cool:
Ευχαριστώ πολύ ¶ρη!

polykas
06-11-2009, 15:49
Κανάρη σε ευχαριστούμε πολύ.Όμορφη φωτογραφία...:D

T.S.S. APOLLON
06-11-2009, 16:33
Σουπερ φωτογραφια του Σουπερ Ναιας απο τον φιλο ΑΡΗ! Ευχαριστουμε.

BEN BRUCE
06-11-2009, 18:29
EXPRESS ARIS αφιερωμενη στον ΑΡΗΣ


63868

ΑΡΗΣ
06-11-2009, 20:04
Κωστή ο ¶ρης σε ευχαριστεί!!!!!!!:D

iletal1
05-12-2009, 13:24
Δυο φωτογραφίες του πλοίου στο λιμάνι της Ιου τον Ιούλιο του 1997.

Naias II
05-12-2009, 15:43
Μοναδικές φωτογραφίες, όσον αφορά στο λιμάνι της Ίου που είναι φωτογραφημένο το πλοίο.
Ευχαριστούμε :cool:

BEN BRUCE
10-02-2010, 18:44
SUPERNAIAS αναχωρηση απο τον πειραια το καλοκαιρι του 1996


76457

harlek
10-02-2010, 21:17
SUPERNAIAS αναχωρηση απο τον πειραια το καλοκαιρι του 1996

76457

Για μένα δεν υπάρχει πιο αντιπροσωπευτική φωτο αυτό του πλοίου! Το πρωτοείδα το 96 στη Σαντορίνη για πρώτη φορά όταν και ταξίδεψα μαζί του. Πάνω απ' όλα μου είχαν κάνει εντύπωση η πολύ πλάγια και "μοντέρνα" γραμματοσειρά του ονοματος (σαν του Π.Εκατονταπυλιανή), το μικρό του ύψος σε σχέση με το πλάτος και το μήκος του, αλλά και η έλλειψη πολλών επιπέδων καταστρωμάτων στην πρύμη που τότε στα κυκλαδόπλοια ήταν δεδομένα (δίπλα του στεκόταν το Αριάδνη). Και βέβαια η σχεδόν ημικυκλική πρύμη αλλά και τα μάγουλα μπροστά... λες και χτίσαν ένα "οβάλ" πράγμα πάνω σε μια γάστρα πλοίου.

nickosps
11-02-2010, 12:29
Για μένα δεν υπάρχει πιο αντιπροσωπευτική φωτο αυτό του πλοίου! Το πρωτοείδα το 96 στη Σαντορίνη για πρώτη φορά όταν και ταξίδεψα μαζί του. Πάνω απ' όλα μου είχαν κάνει εντύπωση η πολύ πλάγια και "μοντέρνα" γραμματοσειρά του ονοματος (σαν του Π.Εκατονταπυλιανή), το μικρό του ύψος σε σχέση με το πλάτος και το μήκος του, αλλά και η έλλειψη πολλών επιπέδων καταστρωμάτων στην πρύμη που τότε στα κυκλαδόπλοια ήταν δεδομένα (δίπλα του στεκόταν το Αριάδνη). Και βέβαια η σχεδόν ημικυκλική πρύμη αλλά και τα μάγουλα μπροστά... λες και χτίσαν ένα "οβάλ" πράγμα πάνω σε μια γάστρα πλοίου.
Και να φανταστείς ότι έτσι ήταν και τα Μαρίνα και Ιεράπετρα Λ. (πρώην Τάλως), αδερφάκια του Σούπερ Ναιάς, τα οποία όμως υπέστησαν ευρεία μετασκευή...

BEN BRUCE
11-02-2010, 15:10
Και να φανταστείς ότι έτσι ήταν και τα Μαρίνα και Ιεράπετρα Λ. (πρώην Τάλως), αδερφάκια του Σούπερ Ναιάς, τα οποία όμως υπέστησαν ευρεία μετασκευή...


Bαλε και τα παναγια κρημνιωτισσα και παναγια αγιασου και την φτιαξαμε την πενταδα

nickosps
11-02-2010, 16:47
Bαλε και τα παναγια κρημνιωτισσα και παναγια αγιασου και την φτιαξαμε την πενταδα
Η αλήθεια είναι πως μετά την επισήμανσή σου τα βλέπω ολόιδια αυτά τα 2 με τα υπόλοιπα 3 που ανέφερα, αλλά δεν ήξερα ότι πρόκειται για την ίδια "σειρά".Το μόνο που δεν διακρίνω στις Παναγίες είναι η μπροστά ?τσιμινιέρα? που βρίσκεται στο κέντρο και νομίζω πως και οι πίσω τσιμινιέρες είναι λίγο πιο ψηλές.

BEN BRUCE
11-02-2010, 19:17
STAR TRAILER μολις εχει ερθει απο κορεα.Διαφορες?Η κλειστη γεφυρα, η ελειψη τις τριτης τσιμινιερας, και οι αλλες δυο λιγο πιο ψηλες.Αδερφια σιγουρα
76624

nickosps
11-02-2010, 19:28
Είσαι ωραίος Ben! Ευχαριστώ και για το ντοκουμέντο!

MILTIADIS
11-02-2010, 22:36
Ετσι!να και τα τεκμηρια!αμα βλεπαμε και καμια φωτο του ως ΚΡΗΤΗ,που δεν εχουν ανεβει και πολλες,θα σας βγαλω το καπελο!:)

mandiam
21-08-2010, 14:05
Μεγαλες παλιες καλες εποχες...το βαπορι αν υπηρχε σημερα θα μπορουσε σε πολεσ γραμμες να προσφερει-μεγαλο με αξιοπρεπεστατη ταχυτητα..

Panos80
21-08-2010, 15:37
Ειχε ομως την ατυχια να πεσει στα χερια της HF και η τοτε πολιτικη της εταιριας δεν αφηνε περιθωρια στο πλοιο να συνεχισει να ταξιδευει.

BEN BRUCE
21-08-2010, 19:04
H ατυχια του ηταν τα διαφορα προβληματα που ειχε.

roussosf
22-08-2010, 10:03
H ατυχια του ηταν τα διαφορα προβληματα που ειχε.
και εκτος απο τα μηχανικα στα προβληματα συγκαταλεγόταν και η ταχυτητα
με 17Knts και πρυμα το καιρο που θα πηγαινε
μονο νυχτερινο Πειραια Κρητη για φορτηγα

BEN BRUCE
23-08-2010, 08:17
Σωστο αυτο που λες αλλα μην ξεχνας οτι στην εποχη hellas ferries οι ταχυτητες των συμβατικων ειχαν παρει την κατιουσα.Express aris, express olympia, express poseidon ηταν τα πιο αργα πλοια του στολου με ταχυτητες απο 15 μεχρι 17 και κατι μιλακια κατα περιπτωση και για τα τρια

Apostolos
24-08-2010, 10:56
Απο πλήρωμα που ήταν στον τελευταίο καιρό της ύπαρξης του εδώ, είχα μαθει ότι είχαν δωθεί τεράστια ποσά για να επισκευαστούν τα τανκια του και οι μηχανές, και όλο περιέργος μετα απο αυτό το πλοίο πήγε για σκραπ! Ηταν η εποχή που κάποιος είχε φαίνεται οφέλη απο το όλο concept των πωλήσεων...

BEN BRUCE
24-08-2010, 21:34
Οι μηχανες δεν ειχαν επισκευαστει και απο οτι θυμαμαι η μια εχει κρακ καλο στο μπλοκ.Απο ενα ταξιδι που ειχα κανει το 1999 θυμαμε οτι αναφεροταν οτι ειχα κανει τσοκ φαστ και στις 2 μηχανες πιο παλια.

Tsikalos
24-08-2010, 23:26
Φίλε vinman, σ' ευχαριστούμε από καρδιάς για τη μοναδική αυτή εικόνα.
Ιστορική φωτογραφία και σπάνια.
Και τι δεν βλέπουμε ακόμα σ' αυτήν τη φωτογραφία, πέρα από το "Kρήτη".
Το "Αλκυών" (πρώην "Μιμίκα Λ") στα δρομολόγιά του για Δυτικές Κυκλάδες (νομίζω ότι τα ξεκίνησε το 1979).
Το "Κνωσσος" (με επιφύλαξη) με τον παλιό του καταπέλτη.




15401
Πρέπει να είναι το ΚΝΩΣΣΟΣ. Το ΦΕΣΤΟΣ όσο θυμάμαι ήρθε γύρω στο 84-85 στα μέρη μας για δρομολόγια. Ωραία φώτο πάντως και του '70 και του '93

nikosnasia
25-08-2010, 00:09
¨Ενα πλοίο που ανήκει στα αγαπημένα μου που πέρασαν από τις Ελληνικές θάλασσες που όμως λόγω των μηχανικών προβλημάτων έγινε αντικείμενο αρνητικών σχολίων και δημοσιευμάτων.Εδώ ένα δημοσίευμα από τον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ του 1996 τεύχος 43 σελίδα 68.
103384

nikosnasia
25-08-2010, 00:14
Και άλλα δύο δημοσιεύματα
Από τον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ του 1997 τεύχος 49 σελίδα 15
103385

103386
και από τον ημερήσιο τύπο της περιόδου αυτής

BEN BRUCE
25-08-2010, 09:46
Eιχε κατηγορηθει απο το γνωστο περιοδικο και για κατι τρυπια σεντονια κτλ.Ασχετα αν μερικους μηνες μετα εγινε εκτενες αφιερωμα λιγο πριν την αγορα του απο την minoan glying dolphin με θετικα σχολια.

express adonis
11-03-2011, 17:05
mporeite paidia na mou peite ti dromologia ekane to super naias epi agapitou k meta epi hellas ferries;;;;

Ergis
11-03-2011, 17:36
mporeite paidia na mou peite ti dromologia ekane to super naias epi agapitou k meta epi hellas ferries;;;;

παρος-ναξος-ιος-σαντορινη κατα κυριο λογο,απο κει και περα καποιες φορες οταν εκανε το απογευματινο 18.30 επιανε και συρο αλλιως οι αναχωρησεις του ηταν 17.00 και 08.00 αντιστοιχα και με τις 2 εταιριες
ατελειωτα ταξιδια!!!!!!!!!!!!

express adonis
11-03-2011, 18:23
s euxaristw poly file mou phgaine katholou astypalaia;;;ksereis genika dromologia ploiwn agapitou h tou naias express-express adonis antistoixa;;;egw phga 5 fores me ton adoni santorini sto klassiko paronaxia k io..

gpap2006
11-03-2011, 18:43
Το καλοκαίρι του 1999 μετά την Σαντορίνη πήγαινε Ανάφη και Αστυπάλεα το ΣΟΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ

express adonis
11-03-2011, 19:20
euxaristw re megale gia thn plhroforia...

BEN BRUCE
30-12-2012, 21:46
SUPER NAIAS κατα την διαρκεια της φωτογραφησης του το 1996 στο σαρωνικο απο το πισω καθισμα προσκεκλημενος του πρωτου αεροφωτογραφου Γ.Κουρουπη

133490

Ellinis
31-12-2012, 11:38
Πολύ ωραία φωτο που μας εξηγεί χωρίς λόγια γιατί το πλοίο είχε το παρατσούκλο "σαλάχι" :fat:

BEN BRUCE
01-01-2013, 21:54
SUPER NAIAS στον σαρωνικο για απογευματινο δρομολογιο στην παροναξια το 1998 αν δεν κανω λαθος


133680

BEN BRUCE
10-01-2013, 23:23
SUPERNAIAS πρωινη αναχωρηση για παροναξια το 1997

134542

Ergis
15-01-2013, 16:13
αυτο το πλοιο οσο και αν το "εσπρωχναν" δεν πηγαινε.....
Ιστορικο μου ταξιδι,ως ΕΞΠΡΕΣ ΑΡΗΣ Πειραιας - Ναξος 9 ωρες....

harlek
16-01-2013, 10:13
Ως Super Naias τα πηγαινε μάλλον καλύτερα. Θυμάμαι Σαντορίνη-Πειραιάς το '96 γύρω στο 11ωρο και Πειραιά-Νάξο το '99 γύρω στις 7.30.

BEN BRUCE
16-01-2013, 10:17
Ως σουπερναιας ειχε μια ταχυτητα της ταξης των 18+- μετα πρεπει να το πηρε πραγματικα η κατω βολτα γιαυτο και πηγε για σκραπ.

nikolasher
16-01-2013, 20:35
Διαβαζω ολο το θεμα του πλοιου οπως και του Αριαδνη .
Αυτα τα δυο πλοια το μεγαλυτερο μερος της ζωης τους το περασαν στην Κρητη
Και μαλιστα ηταν και απο τα πρωτα πλοια των Μινωικων και της ΑΝΕΚ
Αυτο που με εντυποσιαζει ειναι οτι το 80 με 90 % απο αυτα που γραφτικαν και στα δυο θεματα ειναι για
(την μικρη σε διαρκεια) ζωη τους στις κυκλαδες!!!
Μαλλον οι κρητικοι ειμαστε αποντες απο το forum:cocksure:
Δεν ετυχε ποτε να ταξιδεψω με αυτο το πλοιο. Το θυμαμαι ομως απο τα φυλλαδια που εβρισκα στο καντια και το Ρεθυμνο.
Νομιζω οτι για τα Χανια τοτε το 1978 ηταν απο τα σηματικοτερα γεγονοτα η καθημερινη συνδεση με τον Πειραια και μαλιστα με το πλοιο της δικης του (τοτε) εταιρειας.
Πλοιο σχετικα νεο (καπου 6 ετων ) προτοπορο και ανετο.
Θα ηθελα να μαθω περισοτερα γι'αυτο το πλοιο που ηταν στις γραμμες της κρητης για περιπου 15 χρονια αν δεν κανω λαθος.

yoR
16-01-2013, 21:04
εχεις δικιο φιλε nikoslasher. Γενικα ομως αυτο συμβαινει καθως πιστευω οι κυκλαδες ειναι η "μεηνστριμ" γραμμη στους καραβοφανς και οι υπολοιπες υποσκιαζονται... Θεωρω πως το ΚΡΗΤΗ ηταν ΑΨΟΓΟ τα χρονια του στην Κρητη παντα συνεπες καθαρο και νομιζω και αρκετα καλοταξιδο. Εφυγε με αξιοπρεπεια και με τις καλυτερες αναμνησεις μας. Προσωπικα θυμαμαι μικρος καναμε το ταξιδι Λερος-Πειραιας και αμεσως Πειραια-Χανια και το ΚΡΗΤΗ μπροστα στα ροδιτικα σου εβγαζε ασφαλεια, ποιοτητα, πολυτελεια, οργανωση και γενικα της πιο σοβαρης και υπευθυνης εταιρειας. Να φανταστεις ακομα και οταν ηταν στα Χανια παραλληλα και το ΑΡΙΑΔΝΗ εγω προτιμουσα το ΑΝΕΚΑΚΗ γιατι ηταν πιο στιβαρο και εσωτερικα πιο φρεσκο. Τοτε βλεπεις το ΑΡΙΑΔΝΗ δεν ηταν μετασκευασμενο οπως στα τελευταια του χρονια και εβγαζε λιγο το φθαρμενο και παλιο (ειχε και κατι ντορμιτορις πρυμα σκετη παρακμη...). Ειχα ακομα αγαπησει και το κλασσικο κοπανημα στα μαγουλα στον καιρο και το διασκεδαζα. Αυτα για το ΚΡΗΤΗ απο εμενα, το ΚΡΗΤΗ με τα απεραντα καταστρωματα το σαξοφωνο και τα κρητικα οταν εφτανε στο λιμανι...

BEN BRUCE
16-01-2013, 21:05
Με το ΚΡΗΤΗ ειχα ταξιδεψει για Χανια το Πασχα του 1978.Πραγματικα ηταν το κατι αλλο για την εποχη ,αχανες,υπερσυνχρονο, πολλα ντεκ , μεγαλες τραπεζαριες, σαλονια πολλα,ασφαλες 2 μηχανες και προπελες,αυτο το γραφω γιατι στην επιστροφη με το,μονοπροπελο, ΜΙΝΟΣ το οποιο δεν μπορεσε πεισει και βεβαια δεν ειχε καμια σχεση με το κρητη ουτε για αστειο εκτος απο τα κουβερτωμενα καταστρωματα και την εντελως αθορυβη λειτουργεια του.

despo
16-01-2013, 21:08
Εγώ πάλι θυμάμαι οτι στην αρχή της δρομολόγησής του στην Παροναξία προσπάθησαν να το 'τρέχουν', ομως επειδή παρουσίασε απανωτές βλάβες, έπειτα έριξαν τις ταχύτητες και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να φύγει απο τη γραμμή. Προσωπικά το θεωρώ ένα άτυχο πλοίο και αυτό φάνηκε οτι έφυγε νωρίς για την ηλικία του προς τα διαλυτήρια.

yoR
16-01-2013, 21:23
Ατυχο στη Παροναξια με τους τοτε ιδιοκτητες του. Χροοονια στη Κρητη μια χαρα ΤΥΧΕΡΟ ηταν..

nikolasher
17-01-2013, 07:53
To μονο σιγουρο ειναι οτι στην ΑΝΕΚ αφησε ενα καλο ονομα και γι'αυτο και σχεδον αμεσος μετα την πωλιση του ιστορικου Κρητη τα δυο νεα πλοια της εταιρειας ονομαστικαν Κρητη 1&2. μετα στις κυκλαδες μαλλον το ξετιναξαν το βαπορι και δεν αντεξε .
Το δρομολογιο προς Χανια θα το ταξιδευε με μια ταχυτητα περιπου 14- 15 κομβοι και μονο το βραδυ (μονο μερικα ημερισια το καλοκαιρι), ολη την μερα ξεκουραζοταν η στα Χανια η στον Πειραια.
Εζησε καλη ζωη στην Κρητη οπως νομιζω οτι ολα τα κρητικα πλοια ακομα και σημερα.

gimbozo
04-02-2013, 16:43
Ας το δούμε εδώ και ως Κρητη, δεμένο στον Πειραιά το Σεπτέμβρη του 1991.

Συγγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας, η παλιά Ζενιτ τόσα μπορούσε, τόσα έκανε...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
29-04-2013, 12:16
143403Δωρικό,απλό κ απέριττο με τα πρώτα σινιάλα της ΑΝΕΚ. Ταξίδεψα μαζί του ημερήσιο Πάσχα του '82 Χανιά-Πειραιά,έκανε 8.30 ώρες. Με είχε εντυπωσιάσει τότε η πολλή άπλα που είχε ιδιαίτερα στις καμπίνες προς τα πλώρα.
Αριστερά η γέφυρα μιάς "Ευκαιρίας" κ στο βάθος ένα από τα πανέμορφα τζενεραλάδικα της ΝΥΚ Line όταν τα κοντέινερς ήταν στα σπάργανα.

samurai
29-04-2013, 12:59
Σπουδαίο καράβι φίλε Βίκτωρα. Τότε ήταν σχεδόν νέο και υπήρξε σημαντική πορτάδα για την ανάπτυξη των ακτοιπλοϊκών μεταφορών της Μεγαλονήσου. Ωραία χρόνια.....

BEN BRUCE
29-04-2013, 14:15
Παρα πολυ ωραια φωτο απο τον φιλο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ενα εντυπωσιακο πλοιο για την εποχη του.Ειχα ταξιδεψει πρωτη φορα το 1979 για χανια και η επιστροφη εγινε με το Μινως, η διαφορα ηταν χαοτικη ως προς ολα τα επιπεδα και προτιστος της ασφαλειας οπου ενα πλοιο 8 ετων με δυο μηχαναρες ΜΑΝ ΚΑWASAKI 3ηλεκρογεννητριες προπελακι αιρκοντισιον ειχε να αντιμετωπησει ενα ανεμικο μονοπροπελο μετασκευασμενο γκαζαδικο των 50's οσο και αν το Μινως ηταν το πλωτο γεφυρι ,την δεκαετια του 70 ηταν παροχημενο εως και επικυνδυνο

T.S.S. APOLLON
30-04-2013, 22:47
Το Σουπερ Ναιας στο λιμανι του Πειραια φωτογραφημενο απο τον φιλο Κωνσταντινο Παππα

143474

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-06-2013, 09:56
145044Συγγνώμη αλλά zoom -+ η μηχανή μου δεν είχε τότε κ αναγκαστικά βγήκε κουτσουρεμένο πλώρα πρύμα.Έχει όμως την αξία της γιά το ίδιο το καράβι αλλά κ ό,τι άλλο φαίνεται.

Ellinis
01-06-2013, 12:49
Mε άσπρο "κουβούκλιο" είχε μια άλλη όψη... Το μπλε στα λεμονάδικα ποιό είναι;

T.S.S. APOLLON
01-06-2013, 14:04
Φιλε Ellinis το Ηνιοχος Εξπρες

aegina
01-06-2013, 16:16
Kai pisw tou to IONIO.To ferry einai o AIAS prin ti metaskeui.

Ellinis
01-06-2013, 17:13
Και στα Λεμονάδικα πήγαινε το Ηνίοχος Εξπρές; Δεν το περίμενα...
Το άλλο πίσω του εγώ το πέρασα για το Κυκλάδες.

T.S.S. APOLLON
01-06-2013, 17:55
To Κυκλαδες ειναι

aegina
02-06-2013, 08:45
Sygnomi exetai dikio to Kyklades einai ( ftaine ta gerika matia ).

BEN BRUCE
10-06-2013, 21:49
SUPERNAIAS το 1996 φωτο απο το πισω καθισμα του αεροφωτογραφου Γ.Κουρουπη,απο τους πρωτοπορους του ειδους στην Ελλαδα


145462

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-11-2013, 12:14
Το ΚΡΗΤΗ αλλά κ τόσα άλλα τριγύρω.150567

BEN BRUCE
18-11-2013, 12:22
Μοναδικη φωτο πρεπει να ειναι του 1978 την πρωτη χρονια αφου δεν εχει την προεκταση του πανω ντεκ με την καφετερια και τα τρια αριστερα ανοιγματα δεν εχουν κλεισει ακομα,που ηταν και οι καμπινες πληρωματος.Μαλλον θα πρεπει η μετσακευη αυτη να ηταν απο την προηγουμενη πλοιοκτησια Πολεμη

despo
18-11-2013, 12:27
Μαζι με το Μιμικα, αλλά και το Ευτυχία σαν αμιγές επιβατηγό, η φωτογραφία σου είναι αναμφίβολα υπέροχη.
Αραγε δεξιά απο την πρύμνη του Κρήτη, ποιό να είναι ;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-11-2013, 13:01
Μαζι με το Μιμικα, αλλά και το Ευτυχία σαν αμιγές επιβατηγό, η φωτογραφία σου είναι αναμφίβολα υπέροχη.
Αραγε δεξιά απο την πρύμνη του Κρήτη, ποιό να είναι ;
Ίσως ο ΜΙΑΟΥΛΗΣ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-11-2013, 13:09
Μοναδικη φωτο πρεπει να ειναι του 1978 την πρωτη χρονια αφου δεν εχει την προεκταση του πανω ντεκ με την καφετερια και τα τρια αριστερα ανοιγματα δεν εχουν κλεισει ακομα,που ηταν και οι καμπινες πληρωματος.Μαλλον θα πρεπει η μετσακευη αυτη να ηταν απο την προηγουμενη πλοιοκτησια Πολεμη
Σωστά μάλλον του 1978 είναι. Δυστυχώς σαν ΑΡΓΩ δεν υπάρχουν φωτό.Εγώ το είχα δει στο Αμπελάκι κ με συνεργασία δική μου ο φίλος ΤSS APOLLON με τα μαγικά του μιά άλλη φωτό την είχε φτιάξει έτσι αλλά χάθηκε.

T.S.S. APOLLON
19-11-2013, 23:21
Σωστά μάλλον του 1978 είναι. Δυστυχώς σαν ΑΡΓΩ δεν υπάρχουν φωτό.Εγώ το είχα δει στο Αμπελάκι κ με συνεργασία δική μου ο φίλος ΤSS APOLLON με τα μαγικά του μιά άλλη φωτό την είχε φτιάξει έτσι αλλά χάθηκε.

Μια και χαθηκε φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ας ξαναδουμε την καλλιτεχνικη απεικονιση του ΑΡΓΩ

150611

BEN BRUCE
19-11-2013, 23:54
Για αλλη μια φορα συνχαριτηρια στον φιλο TSS APOLLON για την αληθοφανη προσεγκιση του ΑΡΓΩ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-11-2013, 08:38
Μια και χαθηκε φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ας ξαναδουμε την καλλιτεχνικη απεικονιση του ΑΡΓΩ

150611 AAA θαυμάσια,αφού την είχες σώσει!:fat::fat::fat:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-12-2013, 13:52
150902 Γιαπωνέζικα βαπόρια με τέτοιο σουλούπι οι άσχετοι τα έλεγαν...ποταμόπλοια.

Maiandros
06-12-2013, 16:26
150902 Γιαπωνέζικα βαπόρια με τέτοιο σουλούπι οι άσχετοι τα έλεγαν...ποταμόπλοια.

Εξαιρετική φωτογραφία! ποταμόπλοιο αποκαλούσαν παλιά θυμάμαι ορισμένοι το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ και τα τετράδυμα ως πρώην πολεμικά!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-12-2013, 10:37
Tα σχετικά πρόσφατα χρόνια το έλεγαν γιά πλοία με τέτοιες αναλογίες κ αυτή την πλακουτσωτή πλωρη, βλέπε από αυτό,ΜΙΛΕΝΑ/ΝΤΑΛΑΝΑ,ιαπωνικά ΧΡ.ΑΜΜΟΣ,κλπ

aegina
07-12-2013, 11:52
Αρχες δεκαετιας 80 [ 80- 82 ] το πολυ διακρινουμε πισω του Σαρωνικου ¦ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΑΙΑΣ μαλλον το ΑΙΓΙΝΑ ΜΥΚΗΝΑΙ ΑΙΓΙΝΑΚΙ ΚΑΜΕΛΙΑ ΕΥΤΗΧΙΑ ΜΑΝΙΑ ΕΞΠΡΕΣ.Δεξια το ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

aegina
07-12-2013, 11:58
Να κανω και μια ερωτηση διπλα στον ΑΠΟΣΤΟΛΟ ποιο ειναι;Διπλα στο ΑΓ.ΓΕΟΡΓΙΟ διακρινω καποιο αλλα ουτε και αυτο το ξερω...Παρακαλω τα φωτα σας...

T.S.S. APOLLON
07-12-2013, 12:16
Διπλα και αριστερα του Αποστολος ειναι το ΜΙΑΟΥΛΗΣ

aegina
07-12-2013, 12:20
Ευχαριστω.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-12-2013, 13:15
Αρχες δεκαετιας 80 [ 80- 82 ] το πολυ
Mάλλον 1978-79.

aegina
07-12-2013, 19:37
Σιγουρα η φωτογραφία ειναι χειμωνιατικη τωρα η τετραετια 78-82 σιγουρα γιατι φεναιται το ΜΑΝΙΑ.

Takerman
16-01-2014, 12:27
151703151704

1995 στη Σαντορίνη. Το Εξπρές Ολύμπια έρχεται........
ΥΓ: Για τους γνώστες. Ποιο είναι το πλοίο στο βάθος στη πρώτη φωτό γιατί δεν το ξεχωρίζω.

Photos: Robert Brink

BEN BRUCE
16-01-2014, 12:40
Eιναι απο το 1996 και μετα γιατι το σουπερναιας ξεκινισε αρχες ιουνιου του 1996.Οι φωτο ειναι πολυ ομορφες

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-01-2014, 12:45
Mάλλον το ΑΡΚΑΔΙΑ του Πριόβολου.

Takerman
16-01-2014, 14:05
Eιναι απο το 1996 και μετα γιατι το σουπερναιας ξεκινισε αρχες ιουνιου του 1996.Οι φωτο ειναι πολυ ομορφες

Έχεις δίκιο, 1996 είναι.

BEN BRUCE
16-01-2014, 23:20
SUPERNAIAS μετασκευη + special servey 1996.O κυριος Τονυς που συναντησαμε στην δεξαμενη μας ειχε πει κατι για 23 μιλια στο φουλ,πραγμα που ποτε δεν εγινε

151719

ΑΡΗΣ
17-01-2014, 08:42
Αυτό το 23 μίλια ήταν ευσεβής πόθος για πολλά βαπόρια....και τον Ποσειδώνα η Αρκάδια για τόσο τον διαφήμιζε που και αυτός δεν τα πήγε ποτέ αλλά μόνο ένα τελικά βαπόρι του τότε και πιο πριν όχι μόνο τα πήγε αλλά τα ξεπέρασε κιόλας.....

BEN BRUCE
17-01-2014, 09:49
Στην ακτοπλοια δεκαετιας 90 μονο το ΡΟΔΑΝΘΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ & ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ ηταν βαπορια των 23 μιλιων και βεβαια το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ την πρωτη του χρονια, παραγματικα εντυπωσιακος,

T.S.S. APOLLON
17-01-2014, 11:14
Το Εξπρες Αρης σ'εναν αποπλου απο το λιμανι του Πειραια το καλοκαιρι του 2001

151721

ΑΡΗΣ
17-01-2014, 12:34
Στην ακτοπλοια δεκαετιας 90 μονο το ΡΟΔΑΝΘΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ & ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ ηταν βαπορια των 23 μιλιων και βεβαια το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ την πρωτη του χρονια, παραγματικα εντυπωσιακος,


Φίλε BEN συμφωνώ απλά ουσιαστικά το Παναγία Τήνου είναι της δεκαετίας 80 και το μόνο που φλέρταρε με τα 24 (επι Γιακουμίδη 23,8). Ο Ποσειδώνας αν τα πήγε τα 23 τα πήγε ουσιαστικα με το στανιό και τα υπόλοιπα χρόνια αρκετα πιο κάτω.

Apostolos
17-01-2014, 22:53
Σε μια εποχή που δέν υπήρχαν όργανα ακριβείας οι ταχύτητες αυτές ήταν μάλλον προϊον φαντασίας... Σαφώς γρήγορα πλοία για την εποχή τους αλλα ας μην ξεχνάμε οτι αυτές οι ταχύτητες βγαίναν μετά απο δεξαμενισμους και με σπασμένες μηχανές. Οι πραγματικές θα ήταν σαφώς μικρότερες...

ΑΡΗΣ
18-01-2014, 12:37
Και χωρίς gps μπορείς να βγάλεις ταχύτητα.Μιλάμε για μέγιστη ταχύτητα και οχι για υπηρεσιακή. Αλλά και όταν χρειάστηκε να κάνουν μπαμ το έκαναν. Το Παναγία Τήνου 3 και 26 για Σύρο το έκανε και το εκτός απο το ημερολόγιο το έγραψε και η ιστορία.......

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-01-2014, 11:26
151926 Σαν ΚΡΗΤΗ η πρυμνοπλαγιοδέτηση εκεί στον Αγ.Σπυρίδωνα ήταν η συνηθισμένη του θέση.
Η ταράτσα στα στέγαστρα στο κεφάλι του ντόκου που πέφτει η "ευκαιρία", ήταν πολύ καλό πόστο γιά φωτό.

BEN BRUCE
24-01-2014, 13:27
Απο αυτο το σημειο το ειχαμε παρει για ενα ωραιοτατο ταξιδι στα Χανια το πασχα του 1979.Η επιστροφη με το Μινως δεν ηταν οτι το καλυτερο και η συγκριση εβγαζε το Κρητη τον απολυτο νικητη

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-01-2014, 14:23
K εγώ από Χανιά Μ.Παρασκευή του 1982 ημερήσιο ταξίδι 8 ώρες κ κάτι έκανε.

proussos
30-01-2014, 15:31
152130

ΚΡΗΤΗ στον Πειραιά...
Φωτογραφία του αξιαγάπητου Β' Οικονομικού Γιάννη Μαργώνη που χάθηκε στο ναυάγιο του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ.

BEN BRUCE
30-01-2014, 15:47
O oποιος Γιαννης ειχε κανει στο βαπορι ως ΣΟΥΠΕΡΝΑΙΑΣ το 1999

T.S.S. APOLLON
07-02-2014, 11:20
Το ΣΟΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ εν πλω στην ροτα για την ΠαροΝαξια τον Ιουλιο του 1998

152268

Maiandros
07-02-2014, 11:47
Το ΣΟΥΠΕΡ ΝΑΙΑΣ εν πλω στην ροτα για την ΠαροΝαξια τον Ιουλιο του 1998

152268

Πολύ ωραία φωτογραφία!!..όταν ταξίδευα μ'αυτό,το μήκος του έδινε την εντύπωση ότι ήθελες ταξί για να πας από άκρη πρύμα του καταστρώματος λέμβων μέχρι την γέφυρα...ήταν απόσταση!:fat:

Takerman
19-02-2014, 22:03
Στην Ίο το 2001. Συγκριτικά με την φωτό του φίλου TSS APOLLON, έχει αφαιρεθεί μια σωστική λέμβος από αριστερά.

152685

Photo: Robert Brink

renetoes
11-09-2015, 20:16
Ας θυμηθούμε το ΚΡΗΤΗ της ΑΝΕΚ το 1988, σε ένα ταξίδι από Σούδα για Θεσσαλονίκη. Αρχικά βλέπουμε τον υπό διαμόρφωση τότε βασικό προβλήτα της Σούδας.

169366169367169368169369169370

Στη φωτογραφία από τη γέφυρα του ΚΡΗΤΗ βλέπουμε ένα νεαρό ανθυποπλοίαρχο (τότε), που είναι ο μετέπειτα πλοίαρχος στα ΡΕΘΥΜΝΟΝ, ΚΡΗΤΗ Ι και ΕΛΛΕΝΙΚ ΣΠΙΡΙΤ Γιώργος Πριπάκης.

169373

BEN BRUCE
13-09-2015, 13:43
Μοναδικες φωτο renetoes απο το ανεκτιμητο αρχειο σου.Πιστευω οτι το ΚΡΗΤΗ ηταν πραγματικα αξιολογο πλοιο , ειδικα για την εποχη που ηρθε 1978, και καλυτερο απο πολλα αλλα πλοια της εποχης.Ειχα τη τυχη να κανω ενα ταξιδι στα Χανια το 1979 και θυμαμαι οτι ηταν φανταστικο πλοιο με μεγαλα καταστρωματα και μεσα ειχε αρκετη απλα και πολυτελεια για τοτε

Chris_Chania
13-09-2015, 14:20
Οι φωτογραφίες αυτές είναι όντως συλλεκτικές, προσωπικά δεν είχα ξαναπετύχει φωτογραφία του Κρήτη στη Σούδα. Ήταν όντως ένα πλοίο με μεγάλα και άνετα καταστρώματα, αρκετά πιο γρήγορο απο το Κύδων, κούναγε η αλήθεια είναι αρκετά, αλλά συγκεντρώνει μαζί με το Κύδων πολλές από τις καλοκαιρινές μου αναμνήσεις την δεκαετία του 80.

renetoes
13-09-2015, 18:42
Μοναδικες φωτο renetoes απο το ανεκτιμητο αρχειο σου.Πιστευω οτι το ΚΡΗΤΗ ηταν πραγματικα αξιολογο πλοιο , ειδικα για την εποχη που ηρθε 1978, και καλυτερο απο πολλα αλλα πλοια της εποχης.Ειχα τη τυχη να κανω ενα ταξιδι στα Χανια το 1979 και θυμαμαι οτι ηταν φανταστικο πλοιο με μεγαλα καταστρωματα και μεσα ειχε αρκετη απλα και πολυτελεια για τοτε

Πέρα από όλα όσα πολύ σωστά λες, ήταν το πλοίο που χάρη στη χωρητικότητα και την ταχύτητά του συνέβαλε τα μέγιστα στην καλή οικονομική κατάσταση της ΑΝΕΚ, που είχε ως αποτέλεσμα την αγορά του ΑΠΤΕΡΑ και αργότερα των ΛΑΤΩ και ΛΙΣΣΟΣ. Από το 1986 ως το 1989 ταξίδευε Χανιά-Θεσσαλονίκη με γεμάτο γκαράζ με φορτηγά! Αρχές της δεκαετίας του 1980 αντικαθιστούσε κάθε φθινόπωρο το ΡΕΘΥΜΝΟΝ στη γραμμή του Ηρακλείου, λόγω της μεγαλύτερης χωρητικότητας σε φορτηγά που μετέφεραν σταφύλια από το Ηράκλειο. Θα βρω να αναρτήσω φωτογραφία του από τη Θεσσαλονίκη.

renetoes
24-09-2015, 13:20
Μάρτιο του 1986, μετά από απαγορευτικό, ξεκινήσαμε από την Σούδα προς Πειραιά με το ΚΡΗΤΗ, αριστερά διακρίνεται το ΑΡΙΑΔΝΗ (πριν τη μετασκευή του 1989) που εκτελούσε το ίδιο δρομολόγιο. Στην πορεία βρήκαμε 10 Μποφώρ,, άλλα πλοία γύρισαν πίσω στον Πειραιά ή απάγκιασαν στο Λαύριο, ενώ τα 7 πλοία της Κρήτης συνέχιζαν το ταξίδι απροβλημάτιστα. Την επόμενη μέρα η εφημερίδα "Τα ΝΕΑ" είχε ολοσέλιδο θέμα, στην πρώτη της σελίδα, κάτι για "...ανταρσία των πλοιάρχων της Κρήτης που συνέχισαν το ταξίδι τους..."

169584

yoR
24-09-2015, 22:57
Απιστευτη φωτογραφια!!!!

Ilias 92
24-09-2015, 23:43
Δραματική φωτό. Νιώθεις την θάλασσα και ακούς τον αέρα!!

(Το εχω ξαναπεί και κουράζω βάζεται το όνομα σας στις φωτό όσοι έρχεται αρχείο!!)

BEN BRUCE
25-09-2015, 09:04
Πραγματικα φοβερη φωτο και το ΚΡΗΤΗ τοτε ηταν μονο 15 ετων, οσο σημερα η σειρα με τα νεοτευκτα που ειχαν ερθει το 2000

renetoes
25-09-2015, 11:07
Το ΚΡΗΤΗ ανεβαίνοντας για Μπάρι και το ΤΑΛΩΣ για Τεργέστη (από ένα επιτραπέζιο ημερολόγιο της ΑΝΕΚ του 2000).

Ομολογώ ότι και εγώ παραξενεύομαι, αφού ξέρω πως το ΚΡΗΤΗ είχε ήδη πουληθεί, χρόνια πριν, στο Β. Αγαπητό.



169596

BEN BRUCE
25-09-2015, 11:19
Yπερφωτογραφια και σπανια πολυ αφου τα δυο πλοια συνυπηρξαν για 9 μηνες μονο, το ΤΑΛΩΣ βγηκε Ιουνιο 1995 και το ΚΡΗΤΗ πουληθηκε τον φεβρουαριο 1996 στον Β.Αγαπητο.Παντως και εγω ειμαι σε αυτους που πιστευουν οτι το ΚΡΗΤΗ ηταν πραγματι αδικημενο πλοιο με πολλες δυνατοτητες

renetoes
25-09-2015, 12:07
Yπερφωτογραφια και σπανια πολυ αφου τα δυο πλοια συνυπηρξαν για 9 μηνες μονο, το ΤΑΛΩΣ βγηκε Ιουνιο 1995 και το ΚΡΗΤΗ πουληθηκε τον φεβρουαριο 1996 στον Β.Αγαπητο.Παντως και εγω ειμαι σε αυτους που πιστευουν οτι το ΚΡΗΤΗ ηταν πραγματι αδικημενο πλοιο με πολλες δυνατοτητες

Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου. Μάλλον θα είναι από το παρθενικό ταξίδι του ΤΑΛΩΣ, αν κρίνω από το σημαιοστολισμό του.

Θα ανεβάσω μια ΣΠΑΝΙΑ φωτογραφία από τον τύπο της εποχής, με το ΚΡΗΤΗ να βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη το 1986 (μεταφέροντας φορτηγά στη Βόρεια Ελλάδα από Χανιά) σε μια απεργία των οδηγών φορτηγών, που απέκλειαν τα διόδια, τη μέρα που πήραν φωτιά τα διυλιστήρια του ΜΑΜΙΔΑΚΗ στη Σίνδο και όλη η Θεσσαλονίκη είχε καλυφθεί από καπνό για κάποιες μέρες...

169613

169614

Chris_Chania
26-09-2015, 11:32
Αρχικά να ευχαριστήσουμε τους φίλους που ανεβάζουν πραγματικά σπάνιες και υπέροχες φωτογραφίες ενός βαποριού για το οποίο δεν κυκλοφορούν πολλές φωτογραφίες ειδικά ως ΚΡΗΤΗ.

'Εχοντας την τύχη να έχω σχεδόν όλα τα διαφημιστικά φυλλάδια της ΑΝΕΚ απο τα τέλη του 80 μέχρι και σήμερα, έψαξα και είδα ότι η τελευταία χρονιά που εμφανίστηκε το ΚΡΗΤΗ ήταν το 1995, μαζί με το ΤΑΛΟΣ το οποίο εμφανιζόταν ως ΚΥΔΩΝ, οπότε είναι όντως περίεργο που εμφανίστηκε στο επιτραπέζιο ημερολόγιο του 2000.

renetoes
26-09-2015, 13:21
Αρχικά να ευχαριστήσουμε τους φίλους που ανεβάζουν πραγματικά σπάνιες και υπέροχες φωτογραφίες ενός βαποριού για το οποίο δεν κυκλοφορούν πολλές φωτογραφίες ειδικά ως ΚΡΗΤΗ.

'Εχοντας την τύχη να έχω σχεδόν όλα τα διαφημιστικά φυλλάδια της ΑΝΕΚ απο τα τέλη του 80 μέχρι και σήμερα, έψαξα και είδα ότι η τελευταία χρονιά που εμφανίστηκε το ΚΡΗΤΗ ήταν το 1995, μαζί με το ΤΑΛΟΣ το οποίο εμφανιζόταν ως ΚΥΔΩΝ, οπότε είναι όντως περίεργο που εμφανίστηκε στο επιτραπέζιο ημερολόγιο του 2000.



Πιστεύω πως είναι θεμιτό για μια εταιρεία, που θέλει να προβάλλει ένα εν ενεργεία πλοίο της, σαν το ΤΑΛΩΣ, να χρησιμοποιήσει μια παλαιότερη φωτογραφία του πλοίου της ακόμα και αν πλέει δίπλα σε ένα άλλο πλοίο που ανήκε στο παρελθόν στο στόλο της...

Εννοείται πως πιστεύω ότι ο φίλος δεν θέτει θέμα δικής μου αξιοπιστίας.Άλλωστε, εγώ τι έχω να κερδίσω παραποιώντας την αλήθεια?

Chris_Chania
26-09-2015, 14:10
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το 'πέριεργο' που ανέφερα δεν προοριζόταν φυσικα για το αρχικό ποστ που ανέφερε οτι το ΚΡΗΤΗ εμφανιζοταν σε φυλλάδιο του 2000, προοριζόταν για την ΑΝΕΚ, αυτό μου έκανε εντύπωση, πώς έβαλε ένα καράβι που δεν την άνηκε πλέον, σε διαφημιστικό φυλλάδιο της.
Τέλος πάντων ας μη μένουμε σε αυτά και ας απολαύσουμε τις μοναδικές φωτογραφίες που ανεβαίνουν. Προσωπικά με συγκινεί πάντα να βλέπω τέτοιες φωτογραφίες ειδικά απο την δεκαετία του 80 όπου τα βαπόρια αυτά ήταν λιτά και απέρριτα, χωρίς πολλά χρώματα κλπ...

Ilias 92
26-09-2015, 14:46
Και εγω την θυμάμαι την φωτό αυτή ή μεσα σε κάποιο πλοιο σε κάδρο ή σε κάποιο πρακτορείο!

Captain_Nionios
26-09-2015, 16:17
Οι φωτογραφιες που εχει ανεβασει ο φιλος renetoes ειναι πραγματικα εξαιρετικες.

Οι πιο πολλοι το εχουμε δει και το θυμομαστε ως Σουπερ Ναϊας, αλλα η ιστορια του με τα σινιαλα της ΑΝΕΚ ηταν πολυ μεγαλη και σημαντικη.

renetoes
26-09-2015, 21:06
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το 'πέριεργο' που ανέφερα δεν προοριζόταν φυσικα για το αρχικό ποστ που ανέφερε οτι το ΚΡΗΤΗ εμφανιζοταν σε φυλλάδιο του 2000, προοριζόταν για την ΑΝΕΚ, αυτό μου έκανε εντύπωση, πώς έβαλε ένα καράβι που δεν την άνηκε πλέον, σε διαφημιστικό φυλλάδιο της.
Τέλος πάντων ας μη μένουμε σε αυτά και ας απολαύσουμε τις μοναδικές φωτογραφίες που ανεβαίνουν. Προσωπικά με συγκινεί πάντα να βλέπω τέτοιες φωτογραφίες ειδικά απο την δεκαετία του 80 όπου τα βαπόρια αυτά ήταν λιτά και απέρριτα, χωρίς πολλά χρώματα κλπ...

Συμφωνώ μαζί σου σε ό,τι λες. ...Και να σου πω την αλήθεια, πιστεύω πως δεν κολάκευε την ΑΝΕΚ να εχει στο ημερολόγιο του 2000 μια φωτογραφία στην οποία φαίνεται να έχει πολύ καλύτερη γραμμή και εμφάνιση το πλοίο που είχε πουληθεί από το παραμένον ΤΑΛΩΣ που δεν το λες και όμορφο,, βλέποντας τα 2 πλοία δίπλα-δίπλα.

renetoes
10-11-2015, 21:12
Η πρώτη φωτογραφία που έδωσε η ΑΝΕΚ στον τύπο, περήφανη για την αγορά του ΚΡΗΤΗ.
Ήταν Μ. Εβδομάδα του 1978.

170647

Και μια άλλη, λίγο αργότερα, στα "διακοσάρια" (παρέα με το ΡΕΘΥΜΝΟΝ και το ΚΥΔΩΝ.

170648

renetoes
10-11-2015, 21:28
Με καλή παρέα στα διακοσάρια, φθινόπωρο του 1980 (ΜΙΑΟΥΛΗΣ, ΚΡΗΤΗ, ΡΕΘΥΜΝΟΝ).

170652

BEN BRUCE
10-11-2015, 21:39
Εκπληκτικες- σπανιες φωτο!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-11-2015, 09:26
Η πρώτη φωτογραφία που έδωσε η ΑΝΕΚ στον τύπο, περήφανη για την αγορά του ΚΡΗΤΗ.
Ήταν Μ. Εβδομάδα του 1978.

170647

Και μια άλλη, λίγο αργότερα, στα "διακοσάρια" (παρέα με το ΡΕΘΥΜΝΟΝ και το ΚΥΔΩΝ.

170648Αν το είχες φίλε renetoes ως ΑΡΓΩ με τη φορεσιά του Πολέμη, θα ήταν όλα τα λεφτά διότι δεν έχουμε καμία.Μόνο ο φίλος TSS APOLLON με το πρόγραμμα artistic το είχε φτιάξει με συνεργασία δική μου.Κάπου το έχουμε εδώ.

renetoes
11-11-2015, 10:34
Αν το είχες φίλε renetoes ως ΑΡΓΩ με τη φορεσιά του Πολέμη, θα ήταν όλα τα λεφτά διότι δεν έχουμε καμία.Μόνο ο φίλος TSS APOLLON με το πρόγραμμα artistic το είχε φτιάξει με συνεργασία δική μου.Κάπου το έχουμε εδώ.

Θυμάμαι το πλοίο όπως παρουσιάστηκε "φτιαγμένο" ως ΑΡΓΩ με βάση το πρόγραμμα που ανέφερες.

Δυστυχώς, δεν υπάρχει φωτογραφία με τα χρώματα του ΠΟΛΕΜΗ για τον απλούστατο λόγο ότι ποτέ δεν βάφτηκε με αυτά αφότου ήρθε από την Ιαπωνία. Το μόνο που θυμάμαι είναι αυτοκόλλητα της Epirus Line κολλημένα σε διάφορα σημεία της γέφυρας του ΚΡΗΤΗ μέχρι τη μέρα που παραδόθηκε στον Β. Αγαπητό. Κανείς από την ΑΝΕΚ δεν τα είχε αφαιρέσει, τόσα χρόνια!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-11-2015, 12:35
Θυμάμαι το πλοίο όπως παρουσιάστηκε "φτιαγμένο" ως ΑΡΓΩ με βάση το πρόγραμμα που ανέφερες.

Δυστυχώς, δεν υπάρχει φωτογραφία με τα χρώματα του ΠΟΛΕΜΗ για τον απλούστατο λόγο ότι ποτέ δεν βάφτηκε με αυτά αφότου ήρθε από την Ιαπωνία. Το μόνο που θυμάμαι είναι αυτοκόλλητα της Epirus Line κολλημένα σε διάφορα σημεία της γέφυρας του ΚΡΗΤΗ μέχρι τη μέρα που παραδόθηκε στον Β. Αγαπητό. Κανείς από την ΑΝΕΚ δεν τα είχε αφαιρέσει, τόσα χρόνια!
Φτιάχτηκε με βάση την προσωπική μου μαρτυρία όπως το είχα δει στο ναυπηγείο "Αργώ" του Πολέμη (τώρα Σπανόπουλου) στην Πούντα Σαλαμίνας κ τα είχε φορέσει αφού έκανε λίγα δρομολόγια Βόλο-Συρία.Αλλά το σινιάλο το είχε στο ψεύτικο φουγάρο.Δυστυχώς δεν είχα φωτογραφική μαζί μου.Είχα ζητήσει επίμονα από την Epirus Line φωτό όλων των πλοίων της τότε αλλά το μόνο που είχαν ήταν το ελληνικό XΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ.

renetoes
11-11-2015, 13:36
Φτιάχτηκε με βάση την προσωπική μου μαρτυρία όπως το είχα δει στο ναυπηγείο "Αργώ" του Πολέμη (τώρα Σπανόπουλου) στην Πούντα Σαλαμίνας κ τα είχε φορέσει αφού έκανε λίγα δρομολόγια Βόλο-Συρία.Αλλά το σινιάλο το είχε στο ψεύτικο φουγάρο.Δυστυχώς δεν είχα φωτογραφική μαζί μου.Είχα ζητήσει επίμονα από την Epirus Line φωτό όλων των πλοίων της τότε αλλά το μόνο που είχαν ήταν το ελληνικό XΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ.

Ειλικρινά δεν το γνώριζα, όλοι πιστεύαμε στα Χανιά πως είχε έρθει "άσπρο" και παρέμεινε έτσι μέχρι την πώλησή του στην ΑΝΕΚ. Το ψεύτικο φουγάρο είχε μέσα μηχανήματα, μονάδες κλιματισμού, ίσως και γεννήτρια.

BOBKING
16-10-2016, 16:54
Τον εαυτό μου τον θεωρό τυχερό που κατάφερα να βγω σώος από τα 3 και μοναδικά ταξίδια που έκανα μαζί του τα 2 ως Εξπρές Άρης και το ένα ως Κρήτη σε όσες φορές το ταξίδεψα η καμπίνα που έπαιρνα ήταν πάντα βρώμικη ,το φαγητό απαίσιο ,η τουαλέτα της καμπίνας βουλωμένη ,μύριζα μια μυρωδιά χάλια ,η διακόσμηση άθλια το πλήρωμα μου συμπεριφερόταν απαίσια και όσα ταξίδια που έκανα με το πλοίο ήταν για ανάγκη και δεν ήμουν και ο μόνος και οι συγγενείς μου τα ίδια παράπονα είχαν αργότερα θα ανεβάσω κάποια πράγματα από το παρελθόν του πλοίου

Για να δούμε το πρώτο Κρήτη της ΑΝΕΚ ως Super Naias και ως Εξπρές Άρης μέσω ενός κολλάζ μου που έκανα το 2003 ώστε να δούμε πως ήταν εσωτερικά το πλοίο το πλοίο θυμάμαι αν δεν κάνω λάθος έκανε το 1986 Θεσσαλονίκη - Κρήτη.....Η φωτογραφία ως Εξπρές Άρης είναι κομμένη από τεύχος του Εφοπλιστή.....
178426

lissos
16-10-2016, 19:14
Ως Κρήτη, το πλοίο ήταν σχεδόν άψογο από όλες τις απόψεις.
Μπορεί να μην ήταν το πιο καλοτάξιδο σκαρί (απίστευτες στιγμές στα ημερήσια (και ειδικά στο Κρητικό) που από τη μία έβλεπες θάλασσα και από την άλλη ουρανό), αλλά ήταν πάντα στην πένα, τουλάχιστον επί ΑΝΕΚ.
Βέβαια με την έλευση του ¶πτερα, οι διαφορές ήταν μεγάλες.
Αδικημένος βάπορας.

BEN BRUCE
16-10-2016, 19:45
Προσφατα εμαθα οτι το βαπορι οταν το πηρε η ΑΝΕΚ απο τον πολεμη ηταν ηδη μετασκευασμενο με κακη διαρυθμηση χωρων, χωρις σαλονι Α θεσης και καμπινες με τουαλετα, πλην ελαχιστων.

BOBKING
16-10-2016, 21:23
Ως Κρήτη, το πλοίο ήταν σχεδόν άψογο από όλες τις απόψεις.
Μπορεί να μην ήταν το πιο καλοτάξιδο σκαρί (απίστευτες στιγμές στα ημερήσια (και ειδικά στο Κρητικό) που από τη μία έβλεπες θάλασσα και από την άλλη ουρανό), αλλά ήταν πάντα στην πένα, τουλάχιστον επί ΑΝΕΚ.
Βέβαια με την έλευση του ¶πτερα, οι διαφορές ήταν μεγάλες.
Αδικημένος βάπορας.
Δυστυχώς θα σας απογοητεύσω το πλοίο το ταξίδεψα το 1994 την προτελευταία του χρονιά στην ΑΝΕΚ ουσιαστικά εγώ πιστεύω ότι το πλοίο θα μπορούσε να ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση τα προηγούμενα χρόνια σε σχέση με την προτελευταία του χρονιά στην ΑΝΕΚ σε μια συνομιλία με οικογενειακό μου φίλο που δούλευε για δεκαετίες στην ΑΝΕΚ με είχε διαβεβαιώσει ότι το πλοίο όταν είχε δρομολογηθεί στην γραμμή των Χανίων ήταν από τα καλύτερα της εποχής του άνετο ευρύχωρο με μεγάλο γκαράζ πιστεύω ότι στα τελευταία του η κατάσταση εσωτερικά ήταν δραματική λόγω ότι η HELLAS FERRIES η άλλοτε δύναμη της ακτοπλοΐας του φέρθηκε πολύ σκληρά όπως και σε τόσα άλλα Εξπρές Ολύμπια ,Εξπρές Ποσειδών ,Εξπρές Ερμής κ.α. και κατέληξε άδικα στο διαλυτήριο

BEN BRUCE
16-10-2016, 23:07
Ηταν πραγματι ενα καλο βαπορι και πολυ συνχρονο για την εποχη του.Καλοταξιδο εκτος απο τα κοπανηματα που εκανε λογω της πλωρης του

renetoes
17-10-2016, 18:59
Προσφατα εμαθα οτι το βαπορι οταν το πηρε η ΑΝΕΚ απο τον πολεμη ηταν ηδη μετασκευασμενο με κακη διαρυθμηση χωρων, χωρις σαλονι Α θεσης και καμπινες με τουαλετα, πλην ελαχιστων.

Πολύ σωστό είναι αυτό που μάθατε. Σαλόνι Α' θέσης δεν είχε ούτε επί Πολέμη ούτε επί ΑΝΕΚ. Η ΑΝΕΚ έφτιαξε ένα μικρό αλλά όμορφο σαλόνι Β' θέσης στο ντεκ της γέφυρας, ακριβώς πίσω από τις καμπίνες των αξιωματικών και τον ασύρματο. Α' θέσης καμπίνες δεν απέκτησε ποτέ, μόνο 2 Λουξ υπέροχες καμπίνες κάτω ακριβώς από τη δεξιά και την αριστερή βαρδιόλα, με τηλεόραση, παράθυρα παραλληλόγραμμα μεγάλα στα πλάγια και κατάπλωρα, με κάτι σκαλιστούς πελαργούς ξύλινους από την εποχή της Ιαπωνίας.. Στο σημείο εκείνο "κοπάναγε" πολύ, οι καλύτερες καμπίνες ήταν της Β' θέσης οι 151, 153 και 155, τεράστιες τετράκλινες με τουαλέτα (συγκρίνονται σε χώρο με τις Λουξ των Palace), ακριβώς στη μέση του πλοίου και αριστερά. Όση θάλασσα και να είχε, εκεί ταξίδευε κανείς ήσυχα. Τουαλέτες στην αρχή δεν είχαν ούτε οι πιο πολλές Β' θέσης και καμμιά από τις καμπίνες τουριστικής θέσης. Στη συνέχεια απέκτησαν τουαλέτα μόνο οι καμπίνες Β' θέσης στο ντεκ που βρίσκονταν οι 2 τραπεζαρίες, τα αεροπορικά καθίσματα και το σαλόνι Γ' θέσης.

Ταξίδεψα με το ΚΡΗΤΗ 3.5 μήνες μετά την πρώτη δρομολόγησή του, αρχές Ιουλίου του 1978, είχε μια τραπεζαρία μόνο, εκει που επί ΑΝΕΚ ήταν η τραπεζαρία Β' θέσης, και ένα μικρό σαλόνι, πρύμα δεν ήταν "χτισμένο" άρα δεν υφίστατο το μετέπειτα σαλόνι Γ' θέσης, ούτε υπήρχαν οι 2 μεγάλες αίθουσες αεροπορικών καθισμάτων. Οι Κρητικοί, συνηθισμένοι από το σταθερό ταξίδεμα του ΚΥΔΩΝ ή του ΦΑΙΣΤΟΣ, παραξευνευόντουσαν τόσο πολύ από το "κούνημα" λόγω καλοκαιρινού μελτεμιού που με ...βεβαιότητα έλεγαν στις συζητησεις τους ότι δεν θα μπορούσε το πλοίο να ταξιδέψει χειμώνα! Η πορεία φυσικά έδειξε άλλα...

renetoes
17-10-2016, 19:08
Τον εαυτό μου τον θεωρό τυχερό που κατάφερα να βγω σώος από τα 3 και μοναδικά ταξίδια που έκανα μαζί του τα 2 ως Εξπρές Άρης και το ένα ως Κρήτη σε όσες φορές το ταξίδεψα η καμπίνα που έπαιρνα ήταν πάντα βρώμικη ,το φαγητό απαίσιο ,η τουαλέτα της καμπίνας βουλωμένη ,μύριζα μια μυρωδιά χάλια ,η διακόσμηση άθλια το πλήρωμα μου συμπεριφερόταν απαίσια και όσα ταξίδια που έκανα με το πλοίο ήταν για ανάγκη και δεν ήμουν και ο μόνος και οι συγγενείς μου τα ίδια παράπονα είχαν αργότερα θα ανεβάσω κάποια πράγματα από το παρελθόν του πλοίου

Για να δούμε το πρώτο Κρήτη της ΑΝΕΚ ως Super Naias και ως Εξπρές Άρης μέσω ενός κολλάζ μου που έκανα το 2003 ώστε να δούμε πως ήταν εσωτερικά το πλοίο το πλοίο θυμάμαι αν δεν κάνω λάθος έκανε το 1986 Θεσσαλονίκη - Κρήτη.....Η φωτογραφία ως Εξπρές Άρης είναι κομμένη από τεύχος του Εφοπλιστή.....



Ήμουν στο εξωτερικό. Τώρα είδα όλα αυτά που γράφεις για το ΚΡΗΤΗ , εκπλήσομαι δυσάρεστα αλλά δεν θα γράψω τιποτα. Καθένας έχει τις απόψεις του. Οι ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ και ο Ben Bruce σίγουρα καταλαβαίνουν τα όσα θα ήθελα να πω....

BOBKING
17-10-2016, 19:29
Ήμουν στο εξωτερικό. Τώρα είδα όλα αυτά που γράφεις για το ΚΡΗΤΗ , εκπλήσομαι δυσάρεστα αλλά δεν θα γράψω τιποτα. Καθένας έχει τις απόψεις του. Οι ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ και ο Ben Bruce σίγουρα καταλαβαίνουν τα όσα θα ήθελα να πω....
Ο καθένας έχει τις απόψεις του έτσι και εγώ με το Κρητη είχα ταξιδέψει το 1994 την προτελευταία του χρόνια στην ΑΝΕΚ και μπορω να πω ότι δεν ήμουν ευχαριστημένος από το πλοίο είχα συνηθίσει χρόνια να ταξιδεύω με Μινωικές και Ρεθυμνιακη με πλοία όπως το Αρκαδι ,Ν. Καζαντζακης ,Φαιστος και άλλα και μπορώ να πω ότι δεν το περίμενα από την ΑΝΕΚ αυτό ταξιδευα και με τα Λατω και Λισσος χρόνια αλλά και με τα Ελ. Βενιζελος και Κυδων και είχα μείνει ευχαριστημένος αλλά και με τα Καντια ,Απτερα ,Ρεθυμνο το ιδιο ευχαριστημενος αλλά με το Κρητη είχα στενοχωρηθεί βέβαια δεν το είχα δει ποτέ στο ξεκίνημα του γιατί ήμουν τότε στην Αυστραλια αλλά από γνωστούς στην ΑΝΕΚ μου έλεγαν τα καλύτερα κρίμα που δεν τα είδα διότι εγώ σπάνια θα αναφέρω άσχημα λόγια για ένα πλοίο στο τέλος ως Εξπρές Αρης πρέπει να παραδεχτουμε ότι είχε φτάσει σε οριακή κατάσταση και κυρίως μηχανολογική αυτά θα αναφέρω μόνο και επίσης φυσικά πιστεύω και δεν αμφισβητω τα λογια σας για το Κρητη ότι το πλοίο ήταν εξαιρετικό αλλά συνήθως οι εταιρίες στο τέλος τα παραμελούν και αυτό είναι το κακό

Ellinis
19-02-2022, 10:40
Αν το είχες φίλε renetoes ως ΑΡΓΩ με τη φορεσιά του Πολέμη, θα ήταν όλα τα λεφτά διότι δεν έχουμε καμία.Μόνο ο φίλος TSS APOLLON με το πρόγραμμα artistic το είχε φτιάξει με συνεργασία δική μου.Κάπου το έχουμε εδώ.

Η φωτογραφία σίγουρα δεν θα ικανοποιήσει τον φίλο Βίκτωρ, αλλά τουλάχιστον κάπως βλέπουμε το ΑΡΓΩ στα ομώνυμα ναυπηγεία του Πολέμη. Πρέπει να είναι λίγο μετά την άφιξη του στην Ελλάδα - τον Δεκέμβρη του 1977 - μιας και ακόμη φαίνεται η πλατειά ρίγα που είχε ως GREEN ARROW. Δίπλα του ξεχωρίζω μια πλακουτσή πλώρη, ίσως του ΉΠΕΙΡΟΣ 3.

201275

Kαι εδώ η είδηση της αγοράς του στα "Ναυτικά Χρονικά" που αρχικά ανέφερε και την αγορά των κοντοαδελφών GREEN ACE, GREEN ARCH. Τελικά και αυτά ήρθαν στην Ελλάδα αλλά αρκετά χρόνια αργότερα ως ΜΑΡΙΝΑ και ΚΥΔΩΝ ΙΙ.
201274

yiannissin
19-02-2022, 23:54
Α' θέσης καμπίνες δεν απέκτησε ποτέ, μόνο 2 Λουξ υπέροχες καμπίνες κάτω ακριβώς από τη δεξιά και την αριστερή βαρδιόλα, με τηλεόραση, παράθυρα παραλληλόγραμμα μεγάλα στα πλάγια και κατάπλωρα, με κάτι σκαλιστούς πελαργούς ξύλινους από την εποχή της Ιαπωνίας..
πολύ σωστός...οι 2 Λουξ καμπίνες ήταν γωνιακές, από μία συμμετρικά αριστερα και δεξία. Κατάπλωρα ακριβώς δίπλα τους, ήταν 2 καμπίνες Β΄θέσης τότε(που μάλλον δεν ξέρω γιατί τους είχαν ξεφύγει στην κατηγοριοποίηση) με τεράστια παράθυρα,είχες την οπτική που είχε και η γέφυρα σχεδόν.
Τις είχα ανακαλύψει το 1987-88 όταν ανεβοκατέβαινα από τον ναύσταθμο.
Αργότερα,μόλις έφυγε από ΑΝΕΚ, τους άλλαξαν και κατηγορία θέσης.
Τώρα όσον αφορά, καθαριότητα,τουαλέτες κλπ, θα σε γελάσω,δεν μου έκανε εντύπωση, γιατί μετά το Α/Τ του Π.Ν., όπως καταλαβαίνεις, όλες Λουξ μας φαινότουσαν τότε.https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.pnghttps://forum.nautilia.gr/images/icons/icon6.png