PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές φωτογραφίες/Θέματα



Leonardos.B
15-02-2013, 22:01
Μιας και δεν υπάρχει σχετική ενότητα,που να περιέχει γενικές ιστορικές φωτογραφίες και θέματα,ανοίγω την παρούσα (ενότητα).Και για αρχή μια φωτογραφία που εχω στην κατοχή μου απο το 1966,και την είχα βρεί σε ντουλάπι παροπλισμένου Εγγλέζικης κατασκευής αρματαγωγού.
Απεικονίζονται μετά τον πόλεμο ενα αρματαγωγό εγγλέζικης προέλευσης που εκτελεί χρέη "μάνας" ,σε 3 αγγλικής κατασκευής υποβρύχια.Περιοχή Ναύσταθμος Σαλαμίνας,και πιο συγκεκριμένα (εγώ δεν τα πρόλαβα σ εκείνο το σημείο,αλλα η τοποθεσία , μου είχε υποδειχθεί απο παλαιότερους συναδέλφους ,και εγώ το επιβεβαιώνω ,γιατί σ εκείνο το σημείο,αραξαν ολα τα Αγγλικής κατασκευής αρματαγωγά μετά τον παροπλισμό τους.-που ολα είχαν ονόματα ποταμών),και είναι στον χώρο που ηταν η ΑΔΜΥ και το λεμβαρχείο , μετά απο την ΔΝΟ,και κάτω απο τα ορύγματα.(Τι θυμάμαι ο παλιόγερος:cocksure:)138132

Ellinis
11-07-2013, 21:22
Σε μια φωτογραφία στον ιστότοπο navsource.com δείχνει το αμερικάνικο Α/Τ BACHE όταν είχε προσαράξει στη Ροδο το 1968. Πίσω του είναι ένα ελληνικό δεξαμενόπλοιο του Π.Ν. Κάποιος από τους παλαιότερους μήπως το αναγνωρίζει;

146764

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-07-2013, 09:51
Σε μια φωτογραφία στον ιστότοπο navsource.com δείχνει το αμερικάνικο Α/Τ BACHE όταν είχε προσαράξει στη Ροδο το 1968. Πίσω του είναι ένα ελληνικό δεξαμενόπλοιο του Π.Ν. Κάποιος από τους παλαιότερους μήπως το αναγνωρίζει;

146764 Nα επισημάνω πρώτα ότι ο όρος δεξαμενόπλοιο είναι κάτι διαφορετικό στο ΠΝ από ό,τι στο ΕΝ. Στο πρώτο είναι ένα πλοίο απόβασης όπως το Δ/Π ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ κ στο δεύτερο (σύντμηση Δ/Ξ) είναι το πετρελαιοφόρο,όρος που χρησιμοποιείται στο ΠΝ γιά το πλοίο που μεταφέρει καύσιμα. Αντίθετα στο ΕΝ συνυπάρχουν κ οι δύο όροι.
Με βάση το σουλούπι του πλοίου , τα εν ενεργεία τότε σκάφη κ πάντα με επιφύλαξη ίσως είναι το Π/Φ ΩΡΙΩΝ.
Με την ευκαιρία,γνωρίζουμε τις συνέπειες που είχε ο Αμερικάνος κυβερνήτης; Λέμε,λέμε γιά τους αξκούς του ΠΝ αλλά εδώ βλέπουμε τέτοια κ χειρότερα συμβαίνουν κ στις "καλύτερες οικογένειες". Αυτός είχε φουντάρει λιγότερο από 500 μ. από την στεριά, ήξερε ότι ερχόταν θύελλα κ αντί να βιράρει κ να ανοιχτεί (περίμενε διαταγή από πιό πάνω ; ),καθόταν στην καμπίνα του. Όταν ο καιρός ήλθε στην περιοχή κ κατάλαβε τι έγινε, ήταν αργά πλέον.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-07-2013, 09:58
Μιας και δεν υπάρχει σχετική ενότητα,που να περιέχει γενικές ιστορικές φωτογραφίες και θέματα,ανοίγω την παρούσα (ενότητα).Και για αρχή μια φωτογραφία που εχω στην κατοχή μου απο το 1966,και την είχα βρεί σε ντουλάπι παροπλισμένου Εγγλέζικης κατασκευής αρματαγωγού.
Απεικονίζονται μετά τον πόλεμο ενα αρματαγωγό εγγλέζικης προέλευσης που εκτελεί χρέη "μάνας" ,σε 3 αγγλικής κατασκευής υποβρύχια.Περιοχή Ναύσταθμος Σαλαμίνας,και πιο συγκεκριμένα (εγώ δεν τα πρόλαβα σ εκείνο το σημείο,αλλα η τοποθεσία , μου είχε υποδειχθεί απο παλαιότερους συναδέλφους ,και εγώ το επιβεβαιώνω ,γιατί σ εκείνο το σημείο,αραξαν ολα τα Αγγλικής κατασκευής αρματαγωγά μετά τον παροπλισμό τους.-που ολα είχαν ονόματα ποταμών),και είναι στον χώρο που ηταν η ΑΔΜΥ και το λεμβαρχείο , μετά απο την ΔΝΟ,και κάτω απο τα ορύγματα.(Τι θυμάμαι ο παλιόγερος:cocksure:)138132 Πολύ καλή ιδέα που άνοιξες αυτό το θέμα. Αυτή η φωτό ή σχεδόν ίδια είχε δημοσιευτεί μαζί με πολλές άλλες ιστορικές του τότε ΒΝ στα περιοδικά "Αμυντικά Θέματα" κ "Aμυντικοί Φάκελοι" εδώ κ χρόνια.

Παναγιώτης
13-07-2013, 11:01
Σε μια φωτογραφία στον ιστότοπο navsource.com δείχνει το αμερικάνικο Α/Τ BACHE όταν είχε προσαράξει στη Ροδο το 1968. Πίσω του είναι ένα ελληνικό δεξαμενόπλοιο του Π.Ν. Κάποιος από τους παλαιότερους μήπως το αναγνωρίζει;

146764Nα επισημάνω πρώτα ότι ο όρος δεξαμενόπλοιο είναι κάτι διαφορετικό στο ΠΝ από ό,τι στο ΕΝ. Στο πρώτο είναι ένα πλοίο απόβασης όπως το Δ/Π ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ κ στο δεύτερο (σύντμηση Δ/Ξ) είναι το πετρελαιοφόρο,όρος που χρησιμοποιείται στο ΠΝ γιά το πλοίο που μεταφέρει καύσιμα. Αντίθετα στο ΕΝ συνυπάρχουν κ οι δύο όροι.
Με βάση το σουλούπι του πλοίου , τα εν ενεργεία τότε σκάφη κ πάντα με επιφύλαξη ίσως είναι το Π/Φ ΩΡΙΩΝ.
Με την ευκαιρία,γνωρίζουμε τις συνέπειες που είχε ο Αμερικάνος κυβερνήτης; Λέμε,λέμε γιά τους αξκούς του ΠΝ αλλά εδώ βλέπουμε τέτοια κ χειρότερα συμβαίνουν κ στις "καλύτερες οικογένειες". Αυτός είχε φουντάρει λιγότερο από 500 μ. από την στεριά, ήξερε ότι ερχόταν θύελλα κ αντί να βιράρει κ να ανοιχτεί (περίμενε διαταγή από πιό πάνω ; ),καθόταν στην καμπίνα του. Όταν ο καιρός ήλθε στην περιοχή κ κατάλαβε τι έγινε, ήταν αργά πλέον.

Σύμφωνα με το βιβλίο για την ιστορία των ομάδων ναυαγιαιρεσιών του Αμερικάνικου Ναυτικού εδώ (http://www.history.navy.mil/pubs/MudMuscleMiracles.pdf#page=331) μια δεύτερη θύελλα στις 18 Φεβρουαρίου το αχρήστευσε και το διέλυσε ο Βερνίκος. Στο βιβλίο περιγράφονται και άλλα τέτοια ναυάγια.

Ellinis
13-07-2013, 12:16
Πραγματικά το διέλυσε η τότε κοινοπραξία Μάτσα-Βερνίκου-Τσαβλίρη. Πρόσφατα συνάντησα ένα δύτη που είχε δουλέψει στη διάλυση. Μου ανέφερε μετεξύ άλλων πως το κόψανε με οξυγόνα γιατί δεν τους επέτρεπαν τον προσφιλή τους δυναμίτη τόσο κοντά στην ακτή.

Όσο για το δεξαμενόπλοιο που ψάχνουμε, ο φίλος Leonardos B. μου έγραψε οτι είναι κατά πάσα πιθανότητα το ΚΡΟΝΟΣ (πρώην γερμανικό DRESDEN).

Ilias 92
13-07-2013, 13:57
Αν αναφερόμαστε στο ίδιο περιστατικό υπάρχει ένα πεζό του λογοτέχνη Νίκου Κάσδαγλη στο βιβλίο Λογοτεχνίας της Γ΄ Λυκείου Γενικής Παιδείας το οποίο μπήκε στις ενδοσχολικές εξετάσεις όταν ήμουν εγώ μαθητής ( πως περνάνε τα χρόνια!!!!)
Αυτό πρέπει να είναι γιατί δεν θυμάμαι να έχω ακούσει άλλο τέτοιο συμβάν στην Ρόδο, μου το ανέφερε και ο παππούς μου.
Ο Νίκος Κάσδαγλης ήταν για χρόνια διευθυντής στο κεντρικό κατάστημα της Αγροτικής Τράπεζας στην πλατειά Γ. Χαρίτου της Ρόδου (100 χουρμαδιές) και συνάδελφος του πατέρα μου.
Επισυνάπτω το κείμενο από το βιβλίο, με άκρως περιγραφικό ύφος που μας βάζει στο κλίμα της χειμερινής Ρόδου και της γενικότερης εποχής όταν ο στόλος ήταν <<παράγοντας οικονομικής ανάπτυξης>> στην μεταπολεμική Ελλάδα.

146794146795146796

Ellinis
13-07-2013, 14:02
Από την εφημερίδα Πρόοδος και το ψηφιοποιημένο αρχείο (http://81.186.40.120/main.html) της βιβλιοθήκης της Ρόδου, τα παρακάτω άρθρα με φωτογραφίες από την προσάραξη του BACHE.

146792 146793

Αναφέρουν οτι έσπευσαν τα ελληνικά Α/Τ ΙΕΡΑΞ και ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ καθώς και τα βοηθητικά ΣΥΡΙΟΣ και ΓΙΓΑΣ.
Το ΓΙΓΑΣ ήταν ρυμουλκό και το ΣΕΙΡΙΟΣ (πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ, EMPIRE FAUN) ήταν δεξαμενόπλοιο αγγλικής ναυπήγησης του 1943. Ψάχνοντας, βρήκα εδώ (http://www.helderline.nl/tanker/1205/empire+faun/)φωτογραφίες του και από την παρακάτω σύγκριση προκύπτει οτι τελικά το εικονιζόμενο δίπλα στο BACHE πρέπει να είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

146797

Παναγιώτης
13-07-2013, 22:40
Με την ευκαιρία,γνωρίζουμε τις συνέπειες που είχε ο Αμερικάνος κυβερνήτης; Λέμε,λέμε γιά τους αξκούς του ΠΝ αλλά εδώ βλέπουμε τέτοια κ χειρότερα συμβαίνουν κ στις "καλύτερες οικογένειες". Αυτός είχε φουντάρει λιγότερο από 500 μ. από την στεριά, ήξερε ότι ερχόταν θύελλα κ αντί να βιράρει κ να ανοιχτεί (περίμενε διαταγή από πιό πάνω ; ),καθόταν στην καμπίνα του. Όταν ο καιρός ήλθε στην περιοχή κ κατάλαβε τι έγινε, ήταν αργά πλέον.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας εδώ (http://news.google.com/newspapers?id=T51RAAAAIBAJ&sjid=wGwDAAAAIBAJ&pg=3070%2C2495210) τιμωρήθηκε από το ναυτοδικέιο με επίπληξη και μετατέθηκε σε υπηρεσία ξηράς. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ήταν στο πλοίο αλλά είχε βγει στιη Ρόδο δεν ξέρω αν ήταν για εθιμοτυπικούς λόγους (νομίζω ότι οι Κυβερνήτες των πολεμικών πλοίων επιβάλεται να επισκέπτονται τις τοπικές αρχές) ή για αναψυχή.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-07-2013, 09:54
Από την εφημερίδα Πρόοδος και το ψηφιοποιημένο αρχείο (http://81.186.40.120/main.html) της βιβλιοθήκης της Ρόδου, τα παρακάτω άρθρα με φωτογραφίες από την προσάραξη του BACHE.

146792 146793

Αναφέρουν οτι έσπευσαν τα ελληνικά Α/Τ ΙΕΡΑΞ και ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ καθώς και τα βοηθητικά ΣΥΡΙΟΣ και ΓΙΓΑΣ.
Το ΓΙΓΑΣ ήταν ρυμουλκό και το ΣΕΙΡΙΟΣ (πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ, EMPIRE FAUN) ήταν δεξαμενόπλοιο αγγλικής ναυπήγησης του 1943. Ψάχνοντας, βρήκα εδώ (http://www.helderline.nl/tanker/1205/empire+faun/)φωτογραφίες του και από την παρακάτω σύγκριση προκύπτει οτι τελικά το εικονιζόμενο δίπλα στο BACHE πρέπει να είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

146797 Δλδ λύθηκε το μυστήριο γιά το όνομα του Π/Φ αφού ούτε αριθμό στην πρύμη δεν είχε. Οι σωλήνες σε σχήμα Π στο φουγάρο τι να είναι άραγε; Το πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ είχε μετονομαστεί σε ΣΕΙΡΙΟΣ το 1957 γιά να δοθεί το όνομα στο Υ/Β κλάσης Gato που παραλήφθηκε τότε.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-07-2013, 10:03
Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας εδώ (http://news.google.com/newspapers?id=T51RAAAAIBAJ&sjid=wGwDAAAAIBAJ&pg=3070%2C2495210) τιμωρήθηκε από το ναυτοδικέιο με επίπληξη και μετατέθηκε σε υπηρεσία ξηράς. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ήταν στο πλοίο αλλά είχε βγει στιη Ρόδο δεν ξέρω αν ήταν για εθιμοτυπικούς λόγους (νομίζω ότι οι Κυβερνήτες των πολεμικών πλοίων επιβάλεται να επισκέπτονται τις τοπικές αρχές) ή για αναψυχή.
Εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν στην καμπίνα του κ ότι ήταν stand by o ένας στρόβιλος.
Αν ήταν εθιμοτυπικός ο κατάπλους του πλοίου στο νησί συμφωνώ γιά την επίσκεψη στις αρχές όπως κ αντίστοιχα αυτές στο πλοίο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-07-2013, 12:58
Eνώ τα Fletcher εκείνη την εποχή ήταν πιά ξεπερασμένα γιά το USN,ωστόσο μερικά σαν το ΒΑCHE επειδή είχαν μετατραπεί το '50 σε ταχέα ανθυποβρυχιακά,αυτά επιβιώσαν περισσότερο. Κύριο χαρακτηριστικό του εξοπλισμού τους ήταν το αποτυχημένο Weapon Alpha στη θέση του πυροβόλου 52. Η αντικειμενικά πιό προηγμένη χώρα στην τεχνολογία εχει κάνει πατάτες...¶λλη μιά τέτοια περίπτωση που θυμάμαι, ήταν τα DASH μη επανδρωμένα τηλεκατευθυνόμενα ελικόπτερα.
Να σημειωθεί ότι Fletcher αυτής της μετασκευής δεν πήραν άλλες χώρες.

Παναγιώτης
16-07-2013, 12:50
Από την εφημερίδα Πρόοδος και το ψηφιοποιημένο αρχείο (http://81.186.40.120/main.html) της βιβλιοθήκης της Ρόδου, τα παρακάτω άρθρα με φωτογραφίες από την προσάραξη του BACHE.

146792 146793

Αναφέρουν οτι έσπευσαν τα ελληνικά Α/Τ ΙΕΡΑΞ και ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ καθώς και τα βοηθητικά ΣΥΡΙΟΣ και ΓΙΓΑΣ.
Το ΓΙΓΑΣ ήταν ρυμουλκό και το ΣΕΙΡΙΟΣ (πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ, EMPIRE FAUN) ήταν δεξαμενόπλοιο αγγλικής ναυπήγησης του 1943. Ψάχνοντας, βρήκα εδώ (http://www.helderline.nl/tanker/1205/empire+faun/)φωτογραφίες του και από την παρακάτω σύγκριση προκύπτει οτι τελικά το εικονιζόμενο δίπλα στο BACHE πρέπει να είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

146797Δλδ λύθηκε το μυστήριο γιά το όνομα του Π/Φ αφού ούτε αριθμό στην πρύμη δεν είχε. Οι σωλήνες σε σχήμα Π στο φουγάρο τι να είναι άραγε; Το πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ είχε μετονομαστεί σε ΣΕΙΡΙΟΣ το 1957 γιά να δοθεί το όνομα στο Υ/Β κλάσης Gato που παραλήφθηκε τότε.

Μήπως οι σωλήνες είναι για να στηρίζουν τις κεραίες του ασυρμάτου;
146908Πηγή (http://www.hnsa.org/doc/radio-tx/index.htm)
Αν διακρίνω καλά έχουν ηλεκτρική μόνωση στην άκρη τα καλώδια που καταλλήγουν στο Π και από αυτά καλωδια κρέμονται τα σανζακόσχοινα ή σηματόσχοινα στα οποία ύψωναν τα σινιάλα. Διάταξη που είχαν και τα λιμπερτυ.
146909Πηγή (http://www.hnsa.org/doc/merchant/prelim/index.htm)

Leonardos.B
28-11-2013, 10:44
Και κάτι διαφορετικό. Μια σειρά απο θυρεούς,παλαιών πλοίων του Π.Ν.,οπου αρκετοί {οριμοι :tears_of_joy:} που εχετε υπηρετήσει στο Π.Ν. .θα αναγνωρίσετε.150783

Ellinis
17-01-2016, 17:16
Μια φωτογραφία του Ναυστάθμου Σαλαμίνας που πρέπει να είναι στα πρώτα 7 χρόνια μετά τον πόλεμο μιας και στον πράσινο κύκλο φαίνεται το ναυάγιο του θωρηκτού ΚΙΛΚΙΣ που ανελκύστηκε το 1952. Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το σκάφος μέσα στον κόκκινο κύκλο;

172066

Παναγιώτης
20-01-2016, 00:49
Μοιάζει με βρετανικό πλοίο συνοδείας.
172115
Είχαμε παραλάβει κaτά τη διάρκει του πολέμου ένα πλοίο συνοδείας (μικρότερο από τα αντιτορπιλικά Hunt) που ονομάστηκε Βασιλεύς Γεώργιος (προφανώς για να αντικαταστήσει το αδελφό πλοίο του Βασίλισσα Όλγα που έμεινε στη Σαλαμίνα) ίσως να είναι αυτό. Δυστυχώ δεν μπόρεσα να βρά άλλα στοιχέια για το Βασιλεύς Γεώργιος και σε ποια κλάση πλοίων συνοδείας ανήκε για να δούμε αν στέκει η υπόθεσή μου.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-01-2016, 09:45
Μοιάζει με βρετανικό πλοίο συνοδείας.
172115
Είχαμε παραλάβει κaτά τη διάρκει του πολέμου ένα πλοίο συνοδείας (μικρότερο από τα αντιτορπιλικά Hunt) που ονομάστηκε Βασιλεύς Γεώργιος (προφανώς για να αντικαταστήσει το αδελφό πλοίο του Βασίλισσα Όλγα που έμεινε στη Σαλαμίνα) ίσως να είναι αυτό. Δυστυχώ δεν μπόρεσα να βρά άλλα στοιχέια για το Βασιλεύς Γεώργιος και σε ποια κλάση πλοίων συνοδείας ανήκε για να δούμε αν στέκει η υπόθεσή μου.
Αυτά που ανέβασες είναι sloops του 1930. Το ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΙ (προφανώς γιά τον Γεώργιο Β') ήταν αμερικάνικο ανθυποβρυχιακό κλάσης PC461 κ ήταν αδελφάκι με το ΥΔΡΑ του Τυπάλδου.Έχω φωτό στο θέμα του,ποστ 35.
Με έχει προβληματίσει κ εμένα.Μοιάζει περισσότερο με γερμανικό αντιτορπιλικό του Α' Π.Π. αλλά τέτοια δεν υπήρχαν τον καιρό της φωτό.Ίσως μιά μεγέθυνση από τον φίλο Ellinis να βοηθούσε.

Ellinis
20-01-2016, 18:27
Δυστυχώς η ανάλυση της φωτογραφίας είναι μικρή και όταν την μεγενθύνω παραπάνω "σπαει" σε pixel. Δεν ξέρω αν δοκίμασες να κάνεις κλικ πάνω στο παράθυρο που ανοίγει με τη φωτογραφία για να τη δεις σε πλήρες μέγεθος.
Επίσης να αναφέρω οτι δεξιά μετά τη "Διοίκηση Υ/Β" και πριν το λιμενοβραχίονα προς τα Παλούκια ξεχωρίζει και το ναυάγιο του θωρηκτού ΛΗΜΝΟΣ. Διορθώνω και τον ευατό μου... το ΚΙΛΚΙΣ ανελκύστηκε το 1949 οπότε μέχρι τότε μπορεί να έχει τραβηχτεί η φωτογραφία.
Τα κοίταξα τα γερμανικά Α/Τ και Τ/Β και δεν βρήκα κάποιο με ένα φουγάρο που να μοιάζει κάπως... :apologetic:

Παναγιώτης
20-01-2016, 20:35
Κι εγώ ανέτρεξα στα εγψχειρίδια αναγνώρισης πολεμικών πλοίων (από όπου και η εικόνα που έβαλα) και μόνο τα εγκλέζικα προπολεμικά συνοδευτικά (το sloop είναι κατάλοιπο από τα ιστιοφόρα sloops of war που την εποχή του πανιού ήταν μικρά πλοία μικρότερα από φρεγάτες που είναιν απόστολή να προστατέυουν άλλα εμπορικά πλοια και αν κάνούν περιπολίες στις ακτές). Πήγε το μυαλό μου στο Βασιλευς Γεώργιος αλλά όπως έδειξε ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ έπεσα έξω. Μήπως ήταν βρετανικό και όχι ελληνικό;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-01-2016, 10:12
Κι εγώ ανέτρεξα στα εγψχειρίδια αναγνώρισης πολεμικών πλοίων (από όπου και η εικόνα που έβαλα) και μόνο τα εγκλέζικα προπολεμικά συνοδευτικά (το sloop είναι κατάλοιπο από τα ιστιοφόρα sloops of war που την εποχή του πανιού ήταν μικρά πλοία μικρότερα από φρεγάτες που είναιν απόστολή να προστατέυουν άλλα εμπορικά πλοια και αν κάνούν περιπολίες στις ακτές). Πήγε το μυαλό μου στο Βασιλευς Γεώργιος αλλά όπως έδειξε ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ έπεσα έξω. Μήπως ήταν βρετανικό και όχι ελληνικό;
To sloop όπως κ το γαλλικό aviso αντιστοιχούν σήμερα με κορβέτα.
Ξεκάθαρα το ζητούμενο πλοίο δεν έχει εγγλέζικο σουλούπι.Μπορεί να είναι εγγλέζικο από λεία πολέμου.Πρέπει να ψάξω τα κιτάπια μου ίσως κ σε βοηθητικά.

Ellinis
18-02-2016, 22:49
Μια φωτογραφία του Ναυστάθμου Σαλαμίνας που πρέπει να είναι στα πρώτα 7 χρόνια μετά τον πόλεμο μιας και στον πράσινο κύκλο φαίνεται το ναυάγιο του θωρηκτού ΚΙΛΚΙΣ που ανελκύστηκε το 1952. Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το σκάφος μέσα στον κόκκινο κύκλο;

172066
Τελικά με τη βοήθεια των μελών του φόρουμ World Naval Ships προέκυψε η λύση στο ερώτημα της ταυτότας του πλοίου. Ο Παναγιώτης είχε δίκιο όταν έγραφε τα παρακάτω.

Μοιάζει με βρετανικό πλοίο συνοδείας.
172115


Το εικονιζόμενο είναι το HMS WIDNES (sloop-ναρκαλιευτικό) για το οποίο μπορείτε να βρείτε διάφορα στο διαδύκτιο, πχ εδώ (http://uboat.net/allies/warships/ship/6525.html) ή εδώ (http://forums.clydemaritime.co.uk/viewtopic.php?t=11520).
Το WIDNES είχε πληγεί από τους Γερμανικούς βομβαρδισμούς στη Σούδα και εγκαταλείφθηκε προσαραγμένο εκεί. Οι Γερμανοί το ανέλκυσαν και το ενδιαφέρον είναι σε αυτή τη φωτογραφία πρέπει να το βλέπουμε ενώ το επισκεύαζαν στη Σαλαμίνα το 1941-42. Το λέω γιατί αφενός δεν βλέπω οπλισμό (οι Γερμανοί έβαλαν δικών τους τύπων πυροβόλα κλπ) αφετέρου φέρει ακόμη τον πρυμνιό ιστό που οι Γερμανοί αφαίρεσαν όταν το μετέτρεψαν στο ανθυποβρυχιακό UJ.2109. Δυο φωτογραφίες του ως τέτοιο:

172810 172811
πηγή (http://www.worldnavalships.com/forums/showthread.php?t=5604)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-02-2016, 10:02
Ψάχναμε όμως γιά το τι πλοία θα μπορούσαν να υπάρχουν στον ΝΣ τα αμέσως μεταπολεμικά χρόνια.Σε αυτή την μακρυνή πόζα το καράβι δεν έμοιαζε γιιά αγγλικό κ από ό,τι βλέπουμε στις φωτό που ανέβασες,μετά την μετασκευή γερμανοποιήθηκε σε εμφάνιση με το φουγάρο να έχει αποκτήσει "γερμανικό" καπέλο.Το πρυμιό άλμπουρο αφαιρέθηκε γιά να αυξηθεί ο κύκλος βολής των αντιαεροπορικών.

Παναγιώτης
20-02-2016, 12:40
Ας βάλουμε και τη σωστή σελίδα από το εγχειρίδιο αναγνώρισης (ήταν τελικά 7 σελίδες παρακάτω από αυτή που έβαλα). Προφανώς έμοιαζε στο HMS Selkirk που εικονίζεται κάτω .
172831
Όπως βλέπουμε δεν είχε προλάβει ακόμα να "γερμανοποιηθεί" πλήρως είχε μόνο αφαιρεθεί το οπλισμός αφού δεν φαίνεται ούτε αντιαεροπορικό ούτε πυροβόλο των 4" όπως έγραψε και ο Ellinis και αν διακρίνω καλά έχει μπει καπέλο στο φουγάρο Αλλά κατά τα άλλα το σκαρί είναι ίδιο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-02-2016, 11:27
Όπως βλέπουμε δεν είχε προλάβει ακόμα να "γερμανοποιηθεί" πλήρως είχε μόνο αφαιρεθεί το οπλισμός αφού δεν φαίνεται ούτε αντιαεροπορικό ούτε πυροβόλο των 4" όπως έγραψε και ο Ellinis και αν διακρίνω καλά έχει μπει καπέλο στο φουγάρο Αλλά κατά τα άλλα το σκαρί είναι ίδιο.
Στις φωτό δίνει εντύπωση γερμανικού τορπιλοβόλου τύπου 37. Βλέπω εκτός από το καπέλο,το φουγάρο έγινε πλακέ.
Οι Γερμανοί γενικά θέλουν κάτι που δεν ήταν δικό τους,να φαίνεται δικό τους.Μεταπολεμικά όταν οι Σύμμαχοι τους παραχώρησαν Α/Τ κ φρεγάτες έκαναν το ίδιο:
γέφυρες γερμανικού στυλ,αλλαγή καπέλου κ φυσικά η παράδοση, wappen (θυρεοί) εκατέρωθεν της πλώρης.

Espresso Venezia
22-05-2016, 20:03
Από δύο παλιές καρτ ποστάλ, άρτι αλιευμένες από παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι, δύο αδελφά οχηματαγωγά του Π.Ν.
Στην πρώτη το ΔΑΝΙΟΛΟΣ (L 163) πρώην USS LSΜ 227 (περισσότερα εδώ (http://www.hellasarmy.gr/hn_unit.php?id=L163)), σε άγνωστη χρονολογία στον Άγιο Κήρυκο - Ικαρία.

175137

Στην δεύτερη το πολύ γνωστότερο αλλά και μοιραίο ΜΕΡΛΙΝ (L 166) πρώην USS LSΜ 557 (περισσότερα εδώ (http://www.hellasarmy.gr/hn_unit.php?id=L166)), σε άγνωστη χρονολογία στο λιμάνι της Καβάλας. Δεξιά διακρίνεται ελάχιστα και το μικρό αποβατικό ΣΚΙΑΘΟΣ (L 152).

175136__175138

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-05-2016, 09:46
Πολύ ενδιαφέρουσες κάρτες φίλε EV. Δυστυχώς δεν έχουμε θέμα γιά τα Ο/Γ, τύπος πλοίου που έχει εκλείψει γιά το ΠΝ.

Ellinis
05-08-2017, 13:01
το ΣΕΙΡΙΟΣ (πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ, EMPIRE FAUN) ήταν δεξαμενόπλοιο αγγλικής ναυπήγησης του 1943. Ψάχνοντας, βρήκα εδώ (http://www.helderline.nl/tanker/1205/empire+faun/)φωτογραφίες του και από την παρακάτω σύγκριση προκύπτει οτι τελικά το εικονιζόμενο δίπλα στο BACHE πρέπει να είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

146797

Σε μια πρόσφατη βόλτα στο Θησείο εντόπισα και την παρακάτω φωτογραφία που δείχνει το πετρελαιοφόρο ΣΕΙΡΙΟΣ του Π.Ν.

184085

Ellinis
07-10-2017, 12:28
Σε φιλμάκι που τραβήχτηκε το 1977-79 εμφανίζεται μισοβυθισμένο μπροστά σε ένα καρνάγιο του Περάματος και ένα παλιό ναρκαλιευτικό (νομίζω οτι τέτοιο είναι). Κάθε επιπλέον πληροφορία ευπρόσδεκτη.

184853 184854

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-10-2017, 12:37
Σε φιλμάκι που τραβήχτηκε το 1977-79 εμφανίζεται μισοβυθισμένο μπροστά σε ένα καρνάγιο του Περάματος και ένα παλιό ναρκαλιευτικό (νομίζω οτι τέτοιο είναι). Κάθε επιπλέον πληροφορία ευπρόσδεκτη.

184853 184854
Είναι Ν/Α τύπου BYMS του ΠΝ ή από αυτά που χρησιμοποιούσε ΘΟΑ (Θαλάσσια Οικονομική Αστυνομία) σαν περιπολικά.

Ellinis
14-10-2017, 10:03
Ναυτική εβδομάδα του 1960 και το ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ (με διακριτικό Υ-17) ποζάρει πίσω απο ένα Φλέτσερ

184942
πηγή: Βιβλιοθήκη Αυστρίας

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-10-2017, 11:44
Ναυτική εβδομάδα του 1960 και το ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ (με διακριτικό Υ-17) ποζάρει πίσω απο ένα Φλέτσερ

184942
πηγή: Βιβλιοθήκη Αυστρίας Είναι πριν να βάλουν νατοϊκό πλευρικό αριθμό (S09,S17).Ήταν κλάσης Gato,μετασκευής Fleet Snorkel.
Στο βάθος διακρίνονται μιά Κ/Φ τύπου PGM9 κ μιά ναρκοθέτιδα.

npapad
22-01-2018, 13:12
Μερικά από τα βοηθητικά/μικρά πλοία του ΠΝ φέρουν αριθμούς ΙΜΟ. Με μια μικρή έρευνα βρίσκω τα εξής :
Some small/auxiliary ships of the Greek Navy have IMO numbers. So far i can find the following :

ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ - EUGENE EUGENIDES (IMO 1001594)
ΣΤΥΜΦΑΛΙΑ - STIMFALIA (IMO 8846747)
ΚΑΛΛΙΡΟΗ - KALIROI (IMO 7224083)
ΠΡΕΣΠΑ - PRESPA (IMO 7514995)
ΩΡΙΩΝ - ORION (IMO 8881565)
ΖΕΥΣ - ZEUS (IMO 8881589)
ΟΥΡΑΝΟΣ - OURANOS (IMO 7532686) ("NAFPIGOUMENON KDC 007" μετά το 2012) (ξέρει κανείς γιατί αυτή η ονομασία μετά το 2012 ?)
ΥΠΕΡΙΩΝ - HYPERION (IMO 7532698)
ΠΥΘΕΑΣ - PYTHEAS (IMO 8213328)
ΣΤΡΑΒΩΝ - STRAVON (IMO 8834330)
ΝΑΥΤΙΛΟΣ - NAUTILUS (IMO 7411129)
Π/Γ 8 - FLOATING CRANE No. 8 (IMO 7703170)

Λίγα επιπλέον στοιχεία από τον Lloyd's Register 1979-80 (some more info from Lloyd's Register 1979-80) :

KALIROI (Water Tanker), built 1972 (Koronaios Bros Ltd, Perama), 453 gt, 54,77 m X 7,95 m, IMO 7224083, Oil 4SA 6 cyl. 1005 BHP MWM Mannheim 12,5 kn.

EPERION (HYPERION) (Motor Tanker), built 1977 (Kynossoura Dock Yard Co. Ltd., Kynossoura, Salamis), 490 gt, IMO 7532698, 67,72 m X 10,01 m, Oil 4SA 8 cyl. 750 BHP MWM Mannheim.

FLOATING CRANE No. 8 (Floating Crane), built 1978 (Hellenic Shipyards, Scaramanga), 699 gt, IMO 7703170, 37,44 m X 17,94 m, 2 Vee Oil 4SA each 12 cyl. 654 BHP MWM Mannheim, 2 Directional Propellers.

Espresso Venezia
23-01-2018, 22:22
Μερικά από τα βοηθητικά/μικρά πλοία του ΠΝ φέρουν αριθμούς ΙΜΟ.

ΚΑΛΛΙΡΟΗ - KALIROI (IMO 7224083)

Λίγα επιπλέον στοιχεία από τον Lloyd's Register 1979-80 (some more info from Lloyd's Register 1979-80) :

KALIROI (Water Tanker), built 1972 (Koronaios Bros Ltd, Perama), 453 gt, 54,77 m X 7,95 m, IMO 7224083, Oil 4SA 6 cyl. 1005 BHP MWM Mannheim 12,5 kn.

Όπως βλέπουμε και από τα στοιχεία που παρέθεσε ο Νεκτάριος για την υδροφόρα ΚΑΛΛΙΡΟΗ, κατασκευάστηκε το 1972 στο ναυπηγείο Κορωναίου το οποίο είναι το σημερινό Φραντζή του Περάματος. Από το αρχείο λοιπόν του Γιώργου Φραντζή, να δούμε την ΚΑΛΛΙΡΟΗ το 1972 δεμένη στον Ναύσταθμο Σαλαμίνας την ίδια ημέρα της τελετής παράδοσης της (δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τους ακριβείς όρους) στο Π.Ν.

186643

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-01-2018, 09:07
Πολύ σωστός,τελετή παράδοσης.Αν κ δεν βλέπω σημαιοστολισμό όπως συνηθίζεται.
Δίπλα της ,το πλωτό συνεργείο ΣΑΚΙΠΗΣ μετασκευασμένο αρματαγωγό.

Espresso Venezia
24-01-2018, 19:19
Από την ίδια ημέρα ΒΙΚΤΩΡ υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες (τις έχω) από την τελετή παράδοσης, με άγημα στην προβλήτα που φαίνεται πλαγιοδετημένο το ΚΑΛΙΡΡΟΗ, με ομιλίες αξιωματικών και άλλους παρισταμένους δίπλα στο πλοίο, και πράγματι δεν διακρίνεται σε καμία φωτό σημαιοστολισμός.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-01-2018, 08:51
Από την ίδια ημέρα ΒΙΚΤΩΡ υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες (τις έχω) από την τελετή παράδοσης, με άγημα στην προβλήτα που φαίνεται πλαγιοδετημένο το ΚΑΛΙΡΡΟΗ, με ομιλίες αξιωματικών και άλλους παρισταμένους δίπλα στο πλοίο, και πράγματι δεν διακρίνεται σε καμία φωτό σημαιοστολισμός.
Εντύπωση μου κάνει ότι δεν έχει γραφεί ο πλευρικός αριθμός κ ( δευτερεύον ) δεν έχει βαφτεί μαύρο το καπέλο στην καπνοδόχο όπως αυτή λέγεται στο ΠΝ. Εδώ να σημειώσω όταν χρησιμοποιήσει κανείς όρους του εμπορικού ναυτικού ( φουγάρο,τσιμινιέρα ) αργούν να καταλάβουν οι του ΠΝ περί τίνος πρόκειται.
Μήπως θα ήθελες να ανεβάσεις κ τις άλλες φωτό;

Espresso Venezia
25-01-2018, 09:26
Μία ακόμα φωτό που αφορά μόνο το πλοίο, μπορώ να την ανεβάσω το βραδάκι. Τις υπόλοιπες τρεις - τέσσερις, θα σου τις στείλω με email δια ευνόητους λόγους (το θέμα τους είναι κυρίως πρόσωπα).

Espresso Venezia
25-01-2018, 19:01
Και η δεύτερη φωτογραφία του ΚΑΛΙΡΡΟΗ, όπως είχα υποσχεθεί.

186671

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 09:47
Κονταδελφά ΠΡΕΣΠΑ,ΔΟΪΡΑΝΗ. Κάποτε φτιάχναμε κανένα μικρό βοηθητικό κ δεν περιμέναμε μόνο τα ξεζουμισμένα των Αμερικάνων κ των Γερμανών.

Ellinis
21-02-2018, 12:01
Mια φωτογραφία από τις Κάννες τη δεκαετία του '50 όπου βλέπουμε αριστερά ένα ελληνικό πολεμικό, πιθανώς κάποιο από τα Algerine. Κάποια επίσκεψη του μεγαλειότατου άραγε; Δεξιά η θαλαμηγός MOINEAU που συζητήσαμε εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?298-%D0%EF%EB%E5%EC%E9%EA%DC-%F0%EB%EF%DF%E1-%F0%EF%F5-%EC%E5%F4%E1%F3%EA%E5%F5%DC%F3%F4%E7%EA%E1%ED-%F3%E5-%C5%F0%E9%E2%E1%F4%E7%E3%DC-%F0%EB%EF%DF%E1&p=598511#post598511). Μου κάνει εντύπωση πάντως πως έβαλαν το πολεμικό με τις βόμβες βυθού κλπ δίπλα-δίπλα με τη θαλαμηγό.

187025

Παναγιώτης
24-02-2018, 11:54
Mια φωτογραφία από τις Κάννες τη δεκαετία του '50 όπου βλέπουμε αριστερά ένα ελληνικό πολεμικό, πιθανώς κάποιο από τα Algerine. Κάποια επίσκεψη του μεγαλειότατου άραγε; Δεξιά η θαλαμηγός MOINEAU που συζητήσαμε εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?298-%D0%EF%EB%E5%EC%E9%EA%DC-%F0%EB%EF%DF%E1-%F0%EF%F5-%EC%E5%F4%E1%F3%EA%E5%F5%DC%F3%F4%E7%EA%E1%ED-%F3%E5-%C5%F0%E9%E2%E1%F4%E7%E3%DC-%F0%EB%EF%DF%E1&p=598511#post598511). Μου κάνει εντύπωση πάντως πως έβαλαν το πολεμικό με τις βόμβες βυθού κλπ δίπλα-δίπλα με τη θαλαμηγό.

187025

Η χαρακτηριστική πρύμη και τα αντιαεροπορικά που διακρίνονται δείχνουν ότι είναι Algerine. Μήπως είναι ο Αρματωλός που από το 1949 μέχρι το 1958 χρησιίμευε για ταξίδια της σχολής Ναυτικών Δοκίμων. Και όπως βλέπουμε από το παρακάτω σήμα από το αρχείο της Υπηρεσίας Ιστορίας Ναυτικού προσπαθούσαν να διαφημήσουν και τον τουρισμό και τα ελληνικά προιόντα!
187049
Αν διακρίνω καλά οι βόμβες βυθού έχουν τρύπες ή κάκοια σ'ήμανση με κουκίδες μήπως είναι εκπαιδευτικές;

Παναγιώτης
24-02-2018, 20:15
Τελικά αυτό που νόμιζα για βόμβες βυθού (με τρύπες) είναι κάποιος μηχανισμός ελέγχου των αφετήρων όπως βλέπω στις παρακάτω φωτογραφίες από την Καναδική κορβέτα HMCS Sackville (K181)που είναι μουσείο.
187056Πηγή (https://www.hazegray.org/navhist/canada/systems/asw/)

T.S.S. APOLLON
28-02-2018, 16:44
Ομορφο βιντεακι με πλοια του Πολεμικου Ναυτικου παρελθοντων ετων

https://www.youtube.com/watch?v=aIl7Aohs4t8

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-03-2018, 10:10
[QUOTE=T.S.S. APOLLON;598886] Ομορφο βιντεακι με πλοια του Πολεμικου Ναυτικου παρελθοντων ετων

https://www.youtube.com/watch?v=aIl7Aohs4t8[/QUOΤΕ]. Βίντεο που ξύπνησε αναμνήσεις!Τον παραλαμβάνοντα κυβερνήτη τον είχα αργότερα διοικητή στην θητεία μου.Βελτίωσε πολύ το φαγητό μας.

Ellinis
10-04-2018, 21:34
Μια καρτ ποστάλ του Πόρου όπου βλέπουμε το ΓΛΑΡΟΣ του Καβουνίδη, ένα Algerine, την πρύμνη του Α/Γ ΣΑΜΟΣ και απέναντι το παροπλισμένο ΑΒΕΡΩΦ και δίπλα του αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ένα από τα θηρία. Παραδίπλα είναι πρυμνοδετημένα και μια σειρά από πέντε-έξι μικρά σκάφη που δεν μπορώ να ξεχωρίσω πια είναι. Από το ότι το ΓΛΑΡΟΣ είναι στην αρχική του μορφή, προκύπτει οτι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη τη δεκαετία του '50.

187711

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-04-2018, 08:36
Εντύπωση μου κάνουν τα πολλά σκάφη.Υποθέτω ότι αυτό είχε να κάνει με καποιου είδους εκπαίδευσης των δοκίμων υπαξιωματικών,ναυτόπαιδες τους έλεγαν παλιά.

Ellinis
14-04-2018, 13:38
Αυτά τα 5-6 μικρά για τι τα κόβεις; μήπως FT ή ναρκαλιευτικά;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-04-2018, 09:14
Αυτά τα 5-6 μικρά για τι τα κόβεις; μήπως FT ή ναρκαλιευτικά;
Mάλλον γιά ΦΤ.

Ellinis
08-02-2019, 08:35
Στο https://www.pronews.gr/istoria/749707_otan-aeroplanoforo-ton-ipa-uss-saratoga-ktypise-toyrkiko-ploio-sto-aigaio θυμήθηκαν το δυστύχημα μεταξύ Saratoga και Muavenet και κανοντας σοβαρή έρευνα εις βάθος έβαλαν φωτογραφία του Saratoga του Β' Παγκοσμίου που αναπαύεται εδώ και 70 χρόνια στα βάθη του Ειρηνικού.... 😬

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-02-2019, 10:02
Στο https://www.pronews.gr/istoria/749707_otan-aeroplanoforo-ton-ipa-uss-saratoga-ktypise-toyrkiko-ploio-sto-aigaio θυμήθηκαν το δυστύχημα μεταξύ Saratoga και Muavenet και κανοντας σοβαρή έρευνα εις βάθος έβαλαν φωτογραφία του Saratoga του Β' Παγκοσμίου που αναπαύεται εδώ και 70 χρόνια στα βάθη του Ειρηνικού.... 😬
Κ να σκεφθούμε ότι αυτοί οι άνθρωποι ασχολούνται με αμυντικό ρεπορτάζ!!!

karavofanatikos
25-02-2019, 13:53
Η προτομή του ήρωα Δίοπου Πυροβολητή Αντώνη Αντωνίου, όπως την συνάντησα σε κεντρικό σημείο στο Μεγαλοχώρι Αγκιστρίου (νησί απ' όπου καταγόταν) ο οποίος άφησε την τελευταία του πνοή πάνω στο Α/Τ "Αδρίας" δεχόμενος πυρά από γερμανικές τορπιλάκατους.

192346 192347

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-02-2019, 14:30
Προς τιμήν του έχει ον ονομασθεί το ομώνυμο παράκτιο περιπολικό.

Παναγιώτης
26-02-2019, 12:43
Να δούμε πως περιγράφει τον τραυατισμό του δίοπου Αντωνίου ο τότε Κυβερνήτης του Αδρία Ιωάννης Τούμπας στο βιβλίο του "Εχθρός εν Όψει":
192365
Κι εδώ από το ίδιο βιβλίο η εξιστόρηση του θανάτου το διόπου Αντωνίου
192366192367
Ολόκληρο το βιβλίο μπορείτε να το δείτε εδώ (http://hmmuseum.gr/%CE%A3%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82/%CE%95%CF%87%CE%B8%CF%81%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BD-%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9).

Ellinis
18-01-2023, 13:35
Η φωτογραφία αυτή την εντόπισα στο pireorama.blogspot (http://pireorama.blogspot.com/2020/03/blog-post.html) σε αφιέρωμα για το ναυάγιο του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ζ. (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?78585-%D4%EF-%ED%E1%F5%DC%E3%E9%EF-%F4%EF%F5-%C1%EB%DD%EE%E1%ED%E4%F1%EF%F2-%C6-The-loss-of-Alexandros-Z)με λεζάντα "Εργασίες ανέλκυσης με χρήση πλωτού γερανού ναυστάθμου δίπλα από την Ψυτάλλεια. Μπροστά από τον πλωτό γερανό το έτερο σκάφος "ευκαιρίας" το "Έλσα Ζ". (φωτογραφία από το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ)
202884

Ωστόσο με προβλημάτισε γιατί εγώ δεν βλέπω πουθενά το ΈΛΣΗ Ζ. της εταιρίας Ζαλοκώστα, ένα αρκετά μεγάλο ρυμουλκό.
Πίσω από τον γερανό βλέπουμε το ναυαγοσωστικό του Στόλου ΤΕΝΕΔΟΣ και μπροστά ένα μικρό λευκό ρυμουλκό - ίσως του Βερνίκου κρίνοντας από τα σινιάλα.

Τελικά και η φωτο δεν έχει να κάνει με την ανέλκυση του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ζ. καθώς η λεζάντα στο αρχείο του ΕΡΤ κάνει λόγο για τέλεση μνημόσυνου στην Ψυττάλεια. Εκτιμώ οτι πρέπει να είναι από την χρονιά που ανεγέρθηκε στο νησί το μνημείο προς τιμήν των θυμάτων.

OfTheHighSeas
18-09-2023, 17:18
Σε βιβλία ιστορίας του Π. Ναυτικού έχω συναντήσει τον όρο αρχιεπιστολέας (π.χ. Σ. Δούσμανης κυβερνήτης του Αβέρωφ και αρχιεπιστολέας του στόλου).
Τι σημαίνει, τι καθήκοντα είχε; Υπάρχει και απλός επιστολέας; Υπάρχει και σήμερα;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-09-2023, 21:43
Σε βιβλία ιστορίας του Π. Ναυτικού έχω συναντήσει τον όρο αρχιεπιστολέας (π.χ. Σ. Δούσμανης κυβερνήτης του Αβέρωφ και αρχιεπιστολέας του στόλου).
Τι σημαίνει, τι καθήκοντα είχε; Υπάρχει και απλός επιστολέας; Υπάρχει και σήμερα;
To Nαυτκό έχει τη δική του ορολογία Κ βέβαια υπάρχει αυτος ο όρςι σήμερα! Αρχιεπιστολέας είναι ο επικεφαλής του επιτελείου ενός ναυάρχου,υπαρχηγός ή υποδιοικητής θα λέγαμε
Αντίστοιχο στον Στρατό είναι ο επιτελάρχης Επιστολέας δεν νομίζω να υφίσταται.

sv1xv
23-09-2023, 20:23
Το θέμα με τον Αρχιεπιστολέα είναι βασικά έτσι, αλλά λίγο πιο περίπλοκο, ανάλογα με το μέγεθος και την περιπλοκότητα της κάθε Διοικήσεως.

Π.χ. στο ΓΕΝ και στο Αρχηγείο Στόλου σήμερα υπάρχουν Διοικητής, Υποδιοικητής και Αρχιεπιστολέας

Στην ΔΔΜ υπάρχει Διοικητής και Αρχιεπιστελέας, ο οποίος είναι de facto υποδιοικητής.

Εννοείται ότι αυτά διέφεραν στο παρελθόν και μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον. Εδώ συγχωνεύθηκαν όλες οι ιστορικές Ναυτικές Διοικήσεις στην ΝΔΑ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-09-2023, 22:15
Το θέμα με τον Αρχιεπιστολέα είναι βασικά έτσι, αλλά λίγο πιο περίπλοκο, ανάλογα με το μέγεθος και την περιπλοκότητα της κάθε Διοικήσεως.

Π.χ. στο ΓΕΝ και στο Αρχηγείο Στόλου σήμερα υπάρχουν Διοικητής, Υποδιοικητής και Αρχιεπιστολέας
Στο ΓΕΝ υπάρχει Διοικητής,Υποδιοικητής γιατί υπάρχει Δ/ΓΕΝ (διοίκηση) που προφανώς έχει να κάνει με το προσωπικό που είναι στο ΓΕΝ Κάτι αντίστοιχο είναι το Τ/ΓΕΣ (Τάγμα).