PDA

Επιστροφή στο Forum : Kefalonian Lines



Captain_Nionios
24-02-2013, 01:05
Να ανοιξουμε και ενα νεο θεμα για τη νεα ναυτιλιακη εταιρια του Ιονιου, Kefalonia Lines, με την ελπιδα να τη δουμε να προσφερει καλες υπηρεσιες σε χαμηλες τιμες...

Cape P
24-02-2013, 15:33
Ολο το ζουμί είναι αν υπάρχει κάβα χρημάτων για αρχή.αν υπάρχει έχει πιθανότητες να περπατήσει αν όχι το παράδειγμα της Cretan είναι πολύ πρόσφατο
ενα μυριο τουλάχιστον για αρχή πέραν της αγοράς

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-02-2013, 14:46
Να ανοιξουμε και ενα νεο θεμα για τη νεα ναυτιλιακη εταιρια του Ιονιου, Kefalonia Lines, με την ελπιδα να τη δουμε να προσφερει καλες υπηρεσιες σε χαμηλες τιμες...
Αν μαντεύω σωστά αφορά ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ κ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ή τουλάχιστον το ένα από αυτά;

karavofanatikos
25-02-2013, 17:06
Αν μαντεύω σωστά αφορά ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ κ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ή τουλάχιστον το ένα από αυτά;

Φίλε Βίκτωρ, προσωρινά αφορά μόνο το Κεφαλονιά, αλλά ας ελπίσουμε ότι σε σύντομο διάστημα να αφορά και το Επτάνησος.
Είναι κάτι που θέλω να το πω, αλλά δεν βρίσκω το μέρος. Θα το πω εδώ λοιπόν. Η επικείμενη δρομολόγηση του Κεφαλονιά κατά πόσο μπορεί να αλλάξει τα σχέδια του ¶κουα Μαρία, το οποίο προγραμμάτισε την είσοδό του στα νερά του Ιονίου χωρίς να υπολογίζει απ' ότι φαίνεται την επιστροφή του επτάψυχου πλοίου;;

speedrunner
25-02-2013, 17:39
Φίλε Βίκτωρ, προσωρινά αφορά μόνο το Κεφαλονιά, αλλά ας ελπίσουμε ότι σε σύντομο διάστημα να αφορά και το Επτάνησος.
Είναι κάτι που θέλω να το πω, αλλά δεν βρίσκω το μέρος. Θα το πω εδώ λοιπόν. Η επικείμενη δρομολόγηση του Κεφαλονιά κατά πόσο μπορεί να αλλάξει τα σχέδια του ¶κουα Μαρία, το οποίο προγραμμάτισε την είσοδό του στα νερά του Ιονίου χωρίς να υπολογίζει απ' ότι φαίνεται την επιστροφή του επτάψυχου πλοίου;;


Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσο πιθανή είναι η αρνητική απάντηση απο το ΣΑΣ σε ετήσια δρομολόγηση ως εκπρόθεσμη?????

Cape P
26-02-2013, 12:33
Eντελως απιθανο το πολυ πολυ να τους πει να πανε μπρος πισω απο τα δρομολογια αλλων βαποριων

Appia_1978
27-02-2013, 23:35
Ξαναρωτώ, γιατί είμαστε τόσο σίγουροι για τον ερχομό της ΝΕΛ στα Σάμη; Αμφιβάλλω πολύ ...
Νιόνιο, κάτι καλύτερο δε βρίσκανε; Το Kefalonia Lines είναι ολίγον ... άστα να πάνε ...

ιθακη
28-02-2013, 04:05
Μάρκο, κι εμένα το όνομα με χαλάει αρκετά..... Για να δούμε τι θα γίνει όμως.... Έχουμε ακούσει πολλά, ότι η μπροστάτζα έχει πέσει, ότι μέσα σε ένα μήνα πρέπει να δωθούν και τα υπόλοιπα, έχουμε διαβάσει δηλώσεις Λυκούδη- Πάρίση και ακούστηκε και πως πλοίαρχος του θα είναι ο καπτά Άγγελος Αντωνάτος.... Για να δούμε λοιπόν

Captain_Nionios
28-02-2013, 06:09
Εγω δεν εχω κανενα προβλημα με το ονομα... Δεν λεω οτι ειναι φανταστικο αλλα δεν ειναι και ασχημο. Ποια θα μπορουσαν να ειναι τα εναλλακτικα ονοματα για μια εταιρεια στην οποια συμμετεχουν Κεφαλονιτες επιχειρηματιες;

Myrtos Lines, Kefalonia Ferries, Kefalonian Seaways, Ionian Lines, ΑΝΕΚ (Ανωνυμη. Ναυτιλιακη. Εταιρεια. Κεφαλονιας), Blue Lines ;

Το μονο προβλημα στο ονομα της νεας εταιρειας ειναι οτι ειχαμε κουμπωσει τοσα χρονια να ακουμε και να λεμε Strintzis Lines-Ferries. Ας ακουστει σαφως και το ονομα του νησιου μια φορα σε ονομα εταιρειας...

Μακαρι να τα πανε καλα, να ειναι σοβαροι και να κανουν ό,τι καλυτερο μπορουν στις τιμες.

Appia_1978
28-02-2013, 21:03
Από αυτά που παραθέτεις, θα προτιμούσα το Ionian Lines :D

ιθακη
28-02-2013, 21:40
Από αυτά που παραθέτεις, θα προτιμούσα το Ionian Lines :D

που αν δεν κάνω λάθος, το Ionian Lines δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επισημοποιηθεί μιας και έτσι λεγόταν οι παλιά κοινοπραξία

Appia_1978
02-03-2013, 10:23
Δηλαδή, τίθεται ας πούμε θέμα copyright; Ή, εξακολουθεί να υφίσταται ακόμα ως νομική οντότητα;

ιθακη
02-03-2013, 12:36
Μάρκο, δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει, αλλά το ίδιο θα σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε να είχε κάνει τότε η Ferries και δεν έκανε... όταν ιδρύθηκε η Ferries να θυμόμαστε ότι δεν υπήρχε η Lines,αλλά δεν χρησιμοποίησαν εκείνο το παλιό όνομα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-03-2013, 12:48
Δηλαδή, τίθεται ας πούμε θέμα copyright; Ή, εξακολουθεί να υφίσταται ακόμα ως νομική οντότητα;Σίγουρα δεν υφίσταται αλλά υπάρχει η μάλλον απίθανη περίπτωση να έχουν κατοχυρώσει τον τίτλο.Υπήρχε κ η Ιonian Lines (Ioνική Ατμοπλοϊα) του Π.Ποταμιάνου. Δεν είναι άσχημος,εξαρτάται από την διάθεση των πλοιοκτητών να αναβιώσουν ένα ήδη χρησιμοποιημένο όνομα.

Appia_1978
02-03-2013, 21:30
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο! Ίσως έχουν την εντύπωση πως ένα νέο, διαφορετικό όνομα, θα τους ξέκοβε από το παρελθόν και το θεωρούνε θετικό. Εγώ προσωπικά, το θεωρώ αρνητικό ...

ιθακη
10-03-2013, 15:10
Μπορεί στο πλοίο να μην υπάρχει κάποια κινητικότητα, απ ότι φαίνεται στα γραφεία τους όμως γίνετε δουλεία....

Ιδού το νέο site της εταιρίας

http://www.kefalonianlines.com/Pages/default.aspx/

Μπορώ να πω πως τα νέα σινιάλα στα φουγάρα μου αρέσουν, το λογότυπο δεν μου αρέσει, και θα βγάλουν και την μπλέ γραμμή???????????????????????????

sylver23
10-03-2013, 15:28
Αλλάζουμε και τίτλο σε kefalonian ;;

ιθακη
10-03-2013, 15:34
Sylver, αλλαξέτο αν είναι, αν και θα έλεγα να περιμέναμε να δούμε αν θα υπάρξουν τίποτα αλλαγές τις τελευταίας στιγμής

Captain_Nionios
10-03-2013, 17:12
Παντως το λογοτυπο της εταιρειας με τους δυο γλαρους να σχηματιζουν μαλλον ενα K ειναι πρωτοτυπο απο το να ηταν ενα σκετο Κ στην τσιμινιερα. Οχι πως τα κλασικα γραμματα ειναι ασχημα, ας πουμε το Σ του Στριντζη ηταν πολυ κλασικο, ενω και το Τ του Τυρογαλα ειναι ωραιο, απλα αν οντως το Κ σχηματιζεται απο δυο γλαρους οταν δουμε το πλοιο να ταξιδευει για μενα ειναι μια ομορφη επιλογη.

Appia_1978
10-03-2013, 18:30
Η ιδέα με τους γλάρους που σχηματίζουν Κ δεν είναι άσχημη.
Εάν θέλουν οπωσδήποτε να γράψουν το όνομα της εταιρείας στις μπάντες, ελπίζω τουλάχιστον να μη βάλουν το www και το com!

sylver23
10-03-2013, 19:41
Άσε που πλέον το www είναι περιττό να το γράφεις στην αρχή κάθε ιστοσελίδας..

Ilias 92
10-03-2013, 20:15
Άσε που πλέον το www είναι περιττό να το γράφεις στην αρχή κάθε ιστοσελίδας..
Άσε που ξέχασαν και το http://
Μακάρι να πάνε όλα καλά, να βρει κόσμος δουλεία και να εξυπηρετήσουν τον τόπο τους όπως πρέπει.

speedrunner
15-03-2013, 17:19
Όταν τα έλεγα εγώ...


Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσο πιθανή είναι η αρνητική απάντηση απο το ΣΑΣ σε ετήσια δρομολόγηση ως εκπρόθεσμη?????

μου λέγατε εντελώς απίθανο...


Eντελως απίθανο το πολυ πολυ να τους πει να πανε μπρος πισω απο τα δρομολόγια αλλων βαποριών


ΘΕΜΑ 11 Ετήσια δρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ «ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ» στη γραμμή ΠΑΤΡΑ – ΣΑΜΗ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ – ΠΙΣΣΑΕΤΟ ΙΘΑΚΗΣ από 25-4-2013 έως 24-4-2014 ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ

Captain_Nionios
15-03-2013, 17:37
Αναβολη πηρε δεν απορριφθηκε, οποτε εχουμε ακομα. Σιγουρα θα υπαρχουν πιεσεις απο τη μερια της Ionian Ferries και δικαιως, γιατι οι ανθρωποι ηρθαν Νοεμβρη εχουν φαει ολα τα σκατα του Χειμωνα και ξαφνικα θα τους ερθει απο το πουθενα, ελαχιστα πριν τη Μεγαλη Εβδομαδα και την αρχη του καλοκαιριου, μια ντοπια εταιρεια με ενα πλοιο που εχει εξαιρετικο ονομα και λογικα οχι μονο θα παρει μερος της κινησης αλλα μεγαλο μεριδιο αυτης... Ειναι αδικο.

Βεβαια πιστευω οτι αν η Kefalonia Lines εν τελει ετοιμασει το βαπορι, κατα τη γνωμη μου θα γινει σιγουρα μεγαλη φασαρια απο τις αρχες της Κεφαλονιας αν δεν επιτρεψουν δρομολογηση απο το ΣΑΣ και στο τελος θα ξεκινησει το βαπορι, το πολυ να χασει το Πασχα και να αρχισει στις ακομα καλυτερες μερες τον Ιουνιο.

Maroulis Nikos
29-03-2013, 08:33
Σχετικό δημοσίευμα γι ατο Κεφαλονιά http://www.e-kefalonia.net/2013/03/28/%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b7%ce%bc%ce%ad%cf%81%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7-%ce%ba%ce%b5%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%bf%ce%bd%ce%b9%c e%ac/

trelaras
29-03-2013, 16:42
Απο το kefaloniapress:

http://kefaloniapress.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=38096&Itemid=38

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-03-2013, 10:26
Απο το kefaloniapress:

http://kefaloniapress.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=38096&Itemid=38
Aυτό το ΝΗΣΟΣ τι το θέλανε; Ή σκέτο ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ που καλό είναι ή ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ διότι δεν ταιριάζει μιά λέξη της καθαρεύουσας με της δημοτικής.

ιθακη
30-03-2013, 11:15
Aυτό το ΝΗΣΟΣ τι το θέλανε; Ή σκέτο ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ που καλό είναι ή ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ διότι δεν ταιριάζει μιά λέξη της καθαρεύουσας με της δημοτικής.

Βίκτωρα, δεν ξέρω αν οι σκέψεις μας συναντήθηκαν πριν το γράψεις, αλλά ακριβώς αυτό τους είπα κι εγώ όταν πήγα να δώ τους παλιούς φίλους

ιθακη
30-03-2013, 11:45
εντομεταξύ γιατί η πιθανή δρομολόγηση του στο Κυλλήνη- Πόρο, μου θυμίζει τα παλιά βήματα της προηγούμενης εταιρείας εν έτη 2003????

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-03-2013, 13:11
Βίκτωρα, δεν ξέρω αν οι σκέψεις μας συναντήθηκαν πριν το γράψεις, αλλά ακριβώς αυτό τους είπα κι εγώ όταν πήγα να δώ τους παλιούς φίλους
Eγώ τους έστειλα σχετικό e-mail. Δύο εταιρείες στο παρελθόν με άκουσαν κ διόρθωσαν το όνομα.

ιθακη
30-03-2013, 19:03
Λές να τριτώσει??? Μιας και στο Κεφαλονιά έχουν δείξει δείγματα του ότι ακούνε πολλές φορές τους "καραβολάτρες" μιας και έτσι έγινε και με την προσθήκη της μπλέ ρίγας που τους είχα προτείνει, τότε!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-04-2013, 09:13
Λές να τριτώσει??? Μιας και στο Κεφαλονιά έχουν δείξει δείγματα του ότι ακούνε πολλές φορές τους "καραβολάτρες" μιας και έτσι έγινε και με την προσθήκη της μπλέ ρίγας που τους είχα προτείνει, τότε! Kαι αυτό το Κefalonian Lines λάθος είναι.Το σωστό Cephalonia, Cephalonian αλλά ο Στρίντζης το έβαλε Κefalonia πιό εύκολα γιά τον κόσμο.

sylver23
01-04-2013, 17:33
Είτε Kefalonia είτε Cephalonia το ίδιο πράγμα είναι.
Άλλα site το γράφουν Kefalonia άλλα Cephalonia και άλλα και με τα 2.
Φυσικά και δεν το πρωτοέγραψε ο Στρίντζης Kefalonia, εφόσον σαν τρόπος γραφής υπήρχε σε εκατοντάδες τουριστικους οδηγους, σε δωμάτια/ξενοδοχεία κτλ
Νομίζω ότι κοιτάμε πάλι το δέντρο και όχι το δάσος..
Φιλικά πάντα!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-04-2013, 08:31
Είτε Kefalonia είτε Cephalonia το ίδιο πράγμα είναι.
Άλλα site το γράφουν Kefalonia άλλα Cephalonia και άλλα και με τα 2.
Φυσικά και δεν το πρωτοέγραψε ο Στρίντζης Kefalonia, εφόσον σαν τρόπος γραφής υπήρχε σε εκατοντάδες τουριστικους οδηγους, σε δωμάτια/ξενοδοχεία κτλ
Νομίζω ότι κοιτάμε πάλι το δέντρο και όχι το δάσος..
Φιλικά πάντα!
Φίλε sylver23, το Κefalonia γενικά είναι πρόσφατη σχετικά εκδοχή κ αυτό λόγω της τάσης που υπάρχει γιά απλούστερη γραφή.Δεν είπα ότι το πρωτοέγραψε ο Στρίντζης αλλά ότι το προτίμησε γιά ευκολία του κόσμου.
Ως προς το όνομα δεν στέκει "Νήσος Κεφαλονιά"(καθαρεύουσα/δημοτική) όπως θα φαινόταν άσχημο κ "Νησί Κεφαλονιά"(όλα δημοτική). Εγώ είπα ότι καλό είναι να άφηναν το "Κεφαλονιά" αλλά αν έπρεπε/ήθελαν να αλλάξει,σωστό είναι "Νήσος Κεφαλληνία"(καθαρεύουσα,επίσημη ονομασία).Δεν λέω σκέτο "Κεφαλληνία" διότι πιθανό να ήθελαν να αποφύγουν οποιονδήποτε συσχετισμό με το παλιό του Στρίντζη.
Φυσικά βλέπω πρώτα το δάσος αλλά κ κάποια επιμέρους θέματα πρέπει να γίνονται σωστά.Εννοείται ότι χάρηκα όπως κάθε καραβολάτρης κ ναυτικός διότι θα ξαναταξιδέψει ένα βαπόρι που οι περισσότεροι το είχαν ξεγραμμένο...
Εδώ κ περίπου 50 χρόνια να ήξερες πόσες φορές έχω νοιώσει το θετικό ή αρνητικό συναίσθημα γιά το κάθε αγαπημένο βαπόρι όταν ξαναταξιδεύει ή πάει γιά διάλυση αντίστοιχα...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-04-2013, 11:27
Mόλις είχα ενημέρωση από την εταιρεία σύμφωνα με την οποία η μετονομασία ήταν απαίτηση των πωλητών κ ότι θα εξετάσουν μελλοντικά την αλλαγή του ονόματος ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ.

sylver23
02-04-2013, 14:23
Για την ξένη ονομασία είπα μόνο, για το Νήσος Κεφαλονιά συμφωνώ μαζί σου

Captain_Nionios
08-04-2013, 19:37
Απο αυτο το ποστ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?754-%CA%E5%F6%E1%EB%EF%ED%E9%DC-Kefalonia-Venus&p=476989#post476989) μαθαινουμε για τα δρομολογια του πλοιου και πραγματικα σηκωνουν συζητηση.

Η εταιρεια μιλα για τρια δρομολογια Κυλληνη-Πορο και ενα Κυλληνη-Αργοστολι. Η διαρκεια για το πρωτο υποσχεται πως θα ειναι 1:10 και για το δευτερο 2:00 ενω ειναι μαλλον βεβαιο πως μιλα για τον καθαρο χρονο χωρις τη μανουβρα.

Για το Κυλληνη-Πορος η διαρκεια 1:10 ειναι ρεαλιστικη, γιατι τα 22.5 ν.μ. θα πρεπει να καλυπτονται με μεση ταχυτητα 19.3 κομβων.

Για το Κυλληνη-Αργοστολι ομως η διαρκεια 2:00 μου φαινεται οριακη, μιας και τα 41.5 ν.μ. θα πρεπει να καλυπτονται με μεση ταχυτητα 20.75 κομβων.

Απο την επισημη ανακοινωση της εταιρειας εντυπωση προκαλει το παρακατω:
"...Η διάρκεια του ταξιδιού Αργοστόλι – Κυλλήνη θα είναι 2 ώρες, ενώ το ταξίδι Πόρος – Κυλλήνη θα διαρκεί 70 λεπτά, με δεδομένο ότι το πλοίο θα διατηρήσει την ταχύτητα των 21 μιλίων ανά ώρα..."

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοει. Οτι αν το πλοιο διατηρησει την ταχυτητα των 21 κομβων, πραγμα του δεν ξερουν ακομα, θα εχει τετοια ωραρια ή οτι ειναι δεδομενο πως θα διατηρησει αυτη την ταχυτητα;

Αν εννοουν το πρωτο νομιζω πως καλο θα ηταν να δουν πρωτα ποσο θα μπορει να παει το βαπορι χωρις να σπασει και κατοπιν να μιλησουν για 21 κομβους. Αν εννοουν το δευτερο τοτε ξερουν πως το βαπορι θα ειναι σε θεση να παει τοσο, οποτε κανενα προβλημα...

Τωρα οσον αφορα τη συχνοτητα των δρομολογιων γνωμη μου ειναι πως για τους μονιμους κατοικους και τους τουριστες ειναι ό,τι καλυτερο να εχουν απο μολις ενα βαπορι τεσσερα δρομολογια τη μερα για το νησι, απλως μου κανει εντυπωση που η εταιρεια παρα την κριση επιλεγει να κανει τοσα πολλα δρομολογια. Ακομα και δυο Κυλληνη-Πορο και ενα Κυλληνη-Αργοστολι να εκανε θα ηταν υπεραρκετα για μια νεοσυστατη εταιρεια, εν προκειμενω ειναι υπερπροσπαθεια.

Τελος με τοσα δρομολογια τα ωραρια θα ειναι σιγουρα πολυ σφιχτα και οι παραμονες στα λιμανια μικρες οποτε περιμενει πολυ δουλεια το πληρωμα σε ρεμετζα και φορτωεκφορτωσεις...

Appia_1978
15-04-2013, 23:41
Ας εκφέρω και εγώ τις απόψεις μου σχετικά με τα δρομολόγια :D

1. Τα θεωρώ ριψοκίνδυνα! Όσο καλά είναι για τους κατοίκους και τους επισκέπτες, αλλά τόσο επιβαρυντικά είναι για το πλήρωμα και το πλοίο. Αυξάνεται έτσι το ρίσκο μιας ζημιάς με επακόλουθο να αρχίσουν σε μια τέτοια περίπτωση ξανά οι γκρίνιες ...

2. Από οικονομικής άποψης επίσης δεν είναι λογικά. Η κοινοπραξία τώρα έχει μόλις 3 που φαίνεται να καλύπτουν την κίνηση (με αύξηση ίσως στα 5 το καλοκαίρι) και αυτοί θέλουν να προσθέσουν άμεσα άλλα 4;

3. Γεννάνε πολύ μεγάλες προσδοκίες στον κόσμο που τους στηρίζει με αποτέλεσμα να μπορούν να πέσουν επίσης πολύ χαμηλά ...

4. Ο μόνος λόγος που βλέπω γιατί πάνε στο Αργοστόλι, είναι επειδή δεν πήραν έγκριση για την Πάτρα. Αλλιώς, δε βγάζει νόημα! Το Κεφαλονιά είναι το πιο γρήγορο πλοίο της γραμμής. Άρα, θα πρέπει να πάει και στη μεγαλύτερη διαδρομή (Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη) όπου θα μπορεί να αξιοποιήσει πλήρως την ανώτερη ταχύτητά του! Στον Πόρο κυριολεκτικά χαραμίζεται ...

5. Θεωρώ πολύ αρνητικό που αφήνουν έξω την Ιθάκη! Εάν οφείλεται στη μη έγκριση από το υπουργείο, οφείλους κατά τη γνώμη μου να ενημερώσουν τον κόσμο την Ιθάκη ότι θα ξαναπροσπαθήσουν από τη νέα σαιζόν. Ειδάλλως, δημιουργείται ένα αρνητικό κλίμα απέναντι στη νέα εταιρεία στην Ιθάκη!

6. Το Αργοστόλι τι το θέλουν; Για λόγους πρεστίζ; Προσωπικά, με συμφέρει πολύ, αλλά οικονομικά δε βγαίνει με τίποτα για την εταιρεία. Το Ιονίς πήγαινε στο Αργοστόλι Αυγουστιάτικα με 5 επιβάτες και 1 Ι.Χ. ...

ιθακη
16-04-2013, 23:36
επειδή κινήσαμε μόνο το θέμα του πλοίου, ας κινήσουμε λίγο και το θέμα τις εταιρείας

Ορίστε το νέο αυτοκόλλητο των αυτοκινήτων

142647

Captain_Nionios
16-04-2013, 23:41
Ωραιος!!! Εχεις καπαρωσει και για 'σενα, ειμαι σιγουρος...

ιθακη
16-04-2013, 23:48
εμ τι???? μπρίκια κολλάμε????

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-04-2013, 10:35
επειδή κινήσαμε μόνο το θέμα του πλοίου, ας κινήσουμε λίγο και το θέμα τις εταιρείας

Ορίστε το νέο αυτοκόλλητο των αυτοκινήτων

142647 Eπειδή γράφει μόνο το όνομα της εταιρείας,αυτό μπορεί να σημαίνει ότι έχουν πρόθεση μελλοντικά να μετονομάσουν το πλοίο όπως τουλάχιστον με πληροφόρησαν.

Appia_1978
17-04-2013, 13:21
Ή, για να είμαστε πιο αισιόδοξοι, μπορεί να έχουν σκοπό μελλοντικά να αγοράσουν και δεύτερο πλοίο, εφόσον πάνε καλά ;)

Υ.Γ.: Γιώργο, ξέρεις εσύ ... :D

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-04-2013, 14:04
Ή, για να είμαστε πιο αισιόδοξοι, μπορεί να έχουν σκοπό μελλοντικά να αγοράσουν και δεύτερο πλοίο, εφόσον πάνε καλά ;)

Υ.Γ.: Γιώργο, ξέρεις εσύ ... :D
Πήγα να πω αυτό αλλά είπα να μην προτρέχω,δύσκολοι καιροί.
Μακάρι να πάνε καλά κ να το διπλώσουν, ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ;

ιθακη
17-04-2013, 22:11
Ή, για να είμαστε πιο αισιόδοξοι, μπορεί να έχουν σκοπό μελλοντικά να αγοράσουν και δεύτερο πλοίο, εφόσον πάνε καλά ;)

Υ.Γ.: Γιώργο, ξέρεις εσύ ... :D

Πολλά ακούγονται Μάρκο.... Θα τα πούμε εν καιρό

Captain_Nionios
18-04-2013, 15:49
Σημερα πηρα τηλεφωνο στα γραφεια της εταιρειας και ενημερωθηκα για τις τιμες.

Εχουν ακριβως ιδιες με την Ionian Ferries στο δρομολογιο Κυλληνη-Πορος, δηλαδη 9.9 ευρω το ατομικο και 44.8 ευρω το ΙΧ και σχεδον ιδιες με του Πορου στο δρομολογιο Κυλληνη-Αργοστολι, δηλαδη 11.9 το ατομικο και παλι 44.8 το ΙΧ.

Θεωρω οτι με αυτο τον τροπο υπαρχει περιπτωση να ανεβει η γραμμη του Αργοστολιου διοτι για οσους εχουν προορισμο το Αργοστολι ή κοντινα μερη η οικονομικη διαφορα των εισητηριων ειναι ελαχιστη και γλιτωνουν τα 40 χιλιομετρα απο τον Πορο, δηλαδη περιπου 40-50 λεπτα οδηγηση (χρονικη διαρκεια που την κανουν ακτοπλοικως και ανετα) και 6 ευρω βενζινη...

Νομιζω οτι η Ionian Ferries στη γραμμη του Αργοστολιου πρεπει να ειχε 2-3 ευρω πανω τις τιμες σε ατομικο και ΙΧ...

mariossss
18-04-2013, 16:55
Σημερα πηρα τηλεφωνο στα γραφεια της εταιρειας και ενημερωθηκα για τις τιμες.

Εχουν ακριβως ιδιες με την Ionian Ferries στο δρομολογιο Κυλληνη-Πορος, δηλαδη 9.9 ευρω το ατομικο και 44.8 ευρω το ΙΧ και σχεδον ιδιες με του Πορου στο δρομολογιο Κυλληνη-Αργοστολι, δηλαδη 11.9 το ατομικο και παλι 44.8 το ΙΧ.

Θεωρω οτι με αυτο τον τροπο υπαρχει περιπτωση να ανεβει η γραμμη του Αργοστολιου διοτι για οσους εχουν προορισμο το Αργοστολι ή κοντινα μερη η οικονομικη διαφορα των εισητηριων ειναι ελαχιστη και γλιτωνουν τα 40 χιλιομετρα απο τον Πορο, δηλαδη περιπου 40-50 λεπτα οδηγηση (χρονικη διαρκεια που την κανουν ακτοπλοικως και ανετα) και 6 ευρω βενζινη...

Νομιζω οτι η Ionian Ferries στη γραμμη του Αργοστολιου πρεπει να ειχε 2-3 ευρω πανω τις τιμες σε ατομικο και ΙΧ...

Φανταζομαι θα ισχυει και το 20% εκπτωση στην επιστροφη..

Appia_1978
18-04-2013, 19:34
Πολύ καλές τιμές!
Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί και θα το επαναλαμβάνω μέχρι να αλλάξει, είναι πως δεν κατάφεραν να πάρουν έγκριση για τη Σάμη ... Την Πάτρα θα την προτιμούσα ανά πάσα στιγμή έναντι της Κυλλήνης, λόγω του κάκιστου δρόμου μεταξύ τους!!! Σίγουρα θα δοκιμάσω το Κεφαλονιά για να δω τι κάνει η νέα εταιρεία, αλλά πιστεύω πως βασικά θα εξακολουθώ να διαλέγω το Ιονίς από Πάτρα όταν ταξιδεύω με το αυτοκίνητο.

Captain_Nionios
24-04-2013, 17:25
Η νέα ιστοσελίδα της εταιρείας είναι πλέον απολύτως ενεργή! Αυτό που με εκκπλήσει όμως, είναι ότι με το καλημέρα η εταιρεία ας μου επιτραπεί η έκφραση, δεν κάθεται ήσυχη. Αναφέρει ότι στόχος της είναι η επέκταση του σινιάλου της Kefalonian Lines και σε θάλασσες εκτός Ιονίου! Λέτε οι προετοιμασίες στο Επτάνησος να βγάζουν κάποιο συμπέρασμα;; (απο το θεμα του πλοιου)



To site ειναι πολυ προσεγμενο και πραγματικα αξιζουν ενα μεγαλο μπραβο που προλαβαν να το ολοκληρωσουν και αυτο πριν ξεκινησει δρομολογια το πλοιο.

Captain_Nionios
24-04-2013, 22:18
Να και τα διαφημιστικα (http://www.kefalonizw.com/nea-eideseis-events/nea/akoustetodiaphemistikospotteskaimathetegiatadorapo umoirazei.html#.UXg4o3O4CwY.facebook) σποτ (ακουστε το ενα) σε μεγαλους σταθμους της Αθηνας οπως ο Real fm κ ο Alpha. Η φωνη ειναι του Ρενου Χαραλαμπιδη.

Εχει πεσει χρημα, οχι αστεια.

parianos
28-05-2013, 22:23
Ενας φιλος μου θελει να παει διακοπες στην Κεφαλλονια και του προτεινα να ταξιδεψει με το ομορφο πλοιο Νησος Κεφαλλονια.....και μου ειπε οτι δεν μπορει να παρει εισιτηρια απο Αθηνα και του ειπαν καποιο πρακτορειο του Πειραια οτι να παρει εισιτηρια απο Κυλληνη ή απο Πατρα...δηλαδη δεν υπαρχει καποιο πρακτορειο Πειραια ή Αθηνα να προμηθευει εισιτηρια για Κεφαλλονια; Αν καποιος γνωριζει και ξερει καποιο πρακτορειο υπαρχει να του πω να παει να παρει εισιτηρια....

ιθακη
29-05-2013, 00:06
Μπορεί να κάνει κράτηση από το σύστημα κρατήσεων της εταιρείας (http://www.kefalonianlines.com/index.php?option=com_content&view=article&id=95&Itemid=513) ή να απευθυνθεί στην ίδια την εταιρεία για ύπαρξη πιθανών πρακτόρων στην Αθήνα...

mariossss
29-05-2013, 07:47
ή να παρει τηλεφωνο στο πρακτορειο της Κυλληνης να κανει κρατηση και οταν φτασει να τα παρει τα εισητηρια απο εκει.

parianos
29-05-2013, 19:46
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες σας....

KOMAJEC
18-12-2013, 15:34
Με αφορμή τη χθεσινή «αποβαση» της εταιρειας στη Ζάκυνθο έχω να πω τα εξής:

1ον. Καλό είναι να αποφευγονται εκ μέρους τους οι βαρυγδουπες δηλώσεις και οι εντυπωσιασμοι. Τα περί 2 πλοίων και 4 δρομολογίων στη Ζάκυνθο μέχρι το Πάσχα Πως προκυπτουν και πώς μπορούν να υλοποιηθούν κύριοι; Σαν σοβαροί επιχειρηματίες περιμένετε να δείτε αν το project «ΖΑΚΥΝΘΟΣ» τραβάει και μετά βλέπετε τι θα κάνετε. Επίσης δεν βοηθούν και οι δηλωσεις του τύπου «Καραμανλής ή τανκς» την ώρα μάλιστα που ο ανταγωνιστής τηρεί σιγή ιχθύος αλλα ψάχνει και στη φαρέτρα του....

2ον Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ανακοινώνεται την ώρα του δρομολογίου σας ενώ απομένουν λιγότερο από 48 ώρες από την έναρξη εξυπηρέτησης της γραμμής. Και γράφω «του δρομολογίου σας» γιατί έτσι κι αλλιώς ενα και μοναδικό θα είναι.

Κατά τα αλλα η χθεσινή μέρα όπως και να χει ήταν ΜΟΝΑΔΙΚΉ για τη γραμμή και μακαρι η έλευση του πλοίου στο νησί μας να μην εντάσσεται σε σχέδια και πλάνα της εταιρίας που αποσκοπούν στην άσκηση πίεσης προς τους ανταγωνιστές και τίποτα περισσότερο....

Appia_1978
18-12-2013, 21:33
Φίλε Komajec,
γιατί απορείς; ;) Στην Κεφαλλονιά κάνανε άλλα; Γέμισαν όλο το νησί με τις "σωτήριες" ανακοινώσεις τους. Λες και τόσες δεκαετίες δεν είχαμε πλοία και περιμέναμε από αυτούς. Και το αποτέλεσμα; Το βλέπεις τώρα. Κόβουν δρομολόγια εδώ για να έρθουν σε σας :D
Υ.Γ.: Δύο θα είναι τα δρομολόγια προς το όμορφο νησί σας

Captain_Nionios
18-12-2013, 21:57
Το να μπει μια εταιρεια της Κεφαλονιας στη γραμμη της Ζακυνθου κατ'εμε ειναι σωστο γιατι με αυτο τον τροπο υπαρχει μια ισορροπια. Ομως εφοσον η γραμμη της Σαμης ειναι πλεον σε πληρη αβεβαιοτητα και οδευει προς εξαφανιση θα προτιμουσα η μια και μοναδικη Κεφαλονιτικη εταιρεια να στραφει προς τα εκει (εξυπηρετοντας τη ή βαζοντας δρομολογια απο Κυλληνη για Σαμη-Ιθακη) και οχι να κανει καθημερινα (πλην Σαββατου) δυο δρομολογια για Ζακυνθο. Αν οντως φερει δευτερο πλοιο και με αυτον τον τροπο εξυπηρετει περισσοτερο την Κεφαλονια τοτε ενταξει αλλα εν προκειμενω αδιαζει το νησι της.

Δεν λεω πως η συγκοινωνια του νησιου δεν ειναι επαρκης, απλα θεωρω οτι εφοσον αποφασιζουν να διαθεσουν εξοδα για καυσιμα αυτα ας αφιερωνονταν περισσοτερο για την Κεφαλονια...

Τα νεα δρομολογια: http://www.kefalonianlines.com/index.php?option=com_content&view=article&id=91&Itemid=509&lang=el

ιθακη
19-12-2013, 00:34
Φίλε Komajec,
γιατί απορείς; ;) Στην Κεφαλλονιά κάνανε άλλα; Γέμισαν όλο το νησί με τις "σωτήριες" ανακοινώσεις τους. Λες και τόσες δεκαετίες δεν είχαμε πλοία και περιμέναμε από αυτούς. Και το αποτέλεσμα; Το βλέπεις τώρα. Κόβουν δρομολόγια εδώ για να έρθουν σε σας :D
Υ.Γ.: Δύο θα είναι τα δρομολόγια προς το όμορφο νησί σας


Το να μπει μια εταιρεια της Κεφαλονιας στη γραμμη της Ζακυνθου κατ'εμε ειναι σωστο γιατι με αυτο τον τροπο υπαρχει μια ισορροπια. Ομως εφοσον η γραμμη της Σαμης ειναι πλεον σε πληρη αβεβαιοτητα και οδευει προς εξαφανιση θα προτιμουσα η μια και μοναδικη Κεφαλονιτικη εταιρεια να στραφει προς τα εκει (εξυπηρετοντας τη ή βαζοντας δρομολογια απο Κυλληνη για Σαμη-Ιθακη) και οχι να κανει καθημερινα (πλην Σαββατου) δυο δρομολογια για Ζακυνθο. Αν οντως φερει δευτερο πλοιο και με αυτον τον τροπο εξυπηρετει περισσοτερο την Κεφαλονια τοτε ενταξει αλλα εν προκειμενω αδιαζει το νησι της.

Δεν λεω πως η συγκοινωνια του νησιου δεν ειναι επαρκης, απλα θεωρω οτι εφοσον αποφασιζουν να διαθεσουν εξοδα για καυσιμα αυτα ας αφιερωνονταν περισσοτερο για την Κεφαλονια...

Τα νεα δρομολογια: http://www.kefalonianlines.com/index.php?option=com_content&view=article&id=91&Itemid=509&lang=el

Πείτε τα βρα παιδιά, να μην γκρινιάζω μόνο εγώ... Αν και το ξέρετε πολύ καλά, πως αυτά κατά βάθος παιχνίδι "συμφερόντων"

Nautilia News
13-02-2015, 17:55
164141
Έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της η KEFALONIAN LINES (http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=2349:------kefalonian-lines&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98)

dionisos
04-08-2015, 13:24
Με καθε επιφυλαξη συζητειται οτι η εταιρεια φερνει νεο πλοιο στις γραμμες ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ -ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΚΥΛΛΗΝΗ. Γνωριζει κανεις κατι πανω σε αυτο το θεμα.

ιθακη
04-08-2015, 13:53
ναι, το οποίο είναι νέας τεχνολογίας, κατασκευασμένο στην Ε.Ε, ακι αν δεν είχε γίνει το μπλέξιμο των capital controls θα είχε έρθει από τώρα....

Το αναμετέδωσαν πολλά Κεφαλλονίτικα site αλλά μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημα από την εταιρεία, μόνο trollια μπορούμε να το θεωρήσουμε....

Appia_1978
04-08-2015, 19:46
Τι το μελετάτε, ρε παιδιά ...; :D

Αφού δεν υπάρχει κανένα νεοναυπηγούμενο πλοίο στην Ευρώπη τα τελαυταία 2-3 χρόνια που να ταιριάζει στα χαρακτηριστικά της γραμμής. Οπότε, απλά ξεχάστε το ;)

ιθακη
04-08-2015, 21:14
Δεν ξέρεις εσύ, αυτοί ξέρουν......... Το ναυπηγούν σε άκρως μυστικό ναυπηγείο, της άκρως απόρρητης περιοχής 50κάτι, στο Νέο Μέξικο

Appia_1978
04-08-2015, 21:37
Σωστός :D :D :D

Nautilia News
07-10-2015, 12:19
http://www.nautilia.gr/new/site/modules/mod_news_pro_gk4/cache/LOGONEWS.kefalonia.D._Lykoudisnsp_93.jpg
Επιβεβαίωσε την αγορά νέου πλοίου από την Kefalonian Lines ο Διονύσης Λυκούδης (http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=3057:-------kefalonian-lines---&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98)

Nautilia News
22-12-2015, 14:53
http://www.nautilia.gr/new/site/modules/mod_news_pro_gk4/cache/LOGONEWS.kefalonia.lykoydis_niotopoylos2nsp_73.jpg (http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=3297:2--kefalonian-lines&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98)
2 χρόνια KEFALONIAN LINES (http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=3297:2--kefalonian-lines&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98)

pantelis2009
18-08-2017, 15:00
Αρχική (http://www.kefaloniapress.gr/) ΤΟΠΙΚΑ (http://www.kefaloniapress.gr/category/topika/) Αστυνομικό Δελτίο (http://www.kefaloniapress.gr/category/topika/astunomiko-deltio/)

http://www.kefaloniapress.gr/wp-content/uploads/2017/08/20863599_1438051719646073_6818643278983514772_o-1068x623.jpg (http://www.kefaloniapress.gr/wp-content/uploads/2017/08/20863599_1438051719646073_6818643278983514772_o.jp g)
Κατέβασαν απο το ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ πυροσβέστες που είχαν έρθει για βοήθεια!!17/08/2017


Share on Facebook
(http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.kefaloniapress.gr%2F 2017%2F08%2F17%2Fo%25ce%25b9-%25cf%2580%25cf%2585%25cf%2581%25ce%25bf%25cf%2583 %25ce%25b2%25ce%25ad%25cf%2583%25cf%2584%25ce%25b5 %25cf%2582-%25cf%2580%25ce%25bf%25cf%2585-%25ce%25ae%25cf%2581%25ce%25b8%25ce%25b1%25ce%25bd-%25cf%2583%25cf%2584%25ce%25b7%25ce%25bd-%25ce%25ba%25ce%25b5%25cf%2586%25ce%25b1%25ce%25bb %25ce%25bf%25ce%25bd%25ce%25b9%2F) Tweet on Twitter
(https://twitter.com/intent/tweet?text=%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF %83%CE%B1%CE%BD+%CE%B1%CF%80%CE%BF+%CF%84%CE%BF+%C E%9D%CE%97%CE%A3%CE%9F%CE%A3+%CE%9A%CE%95%CE%A6%CE %91%CE%9B%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%91+%CF%80%CF%85%CF% 81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82 +%CF%80%CE%BF%CF%85+%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B1%CE%BD +%CE%AD%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%B9+%CE%B3%CE%B9%CE%B1 +%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1%21%21&url=http%3A%2F%2Fwww.kefaloniapress.gr%2F2017%2F08 %2F17%2Fo%25ce%25b9-%25cf%2580%25cf%2585%25cf%2581%25ce%25bf%25cf%2583 %25ce%25b2%25ce%25ad%25cf%2583%25cf%2584%25ce%25b5 %25cf%2582-%25cf%2580%25ce%25bf%25cf%2585-%25ce%25ae%25cf%2581%25ce%25b8%25ce%25b1%25ce%25bd-%25cf%2583%25cf%2584%25ce%25b7%25ce%25bd-%25ce%25ba%25ce%25b5%25cf%2586%25ce%25b1%25ce%25bb %25ce%25bf%25ce%25bd%25ce%25b9%2F&via=kefaloniapress)







Δημοσιευτηκε αργα το απόγευμα μια απίστευτη καταγγελία απο το Συνδικαλιστικό όργανο των Συμβασιούχων Πυροσβεστών σε βάρος της ακτοπλοϊκής εταιρίας kefalonian lines. Tα Αθηναϊκά μέσα ενημέρωσης αναφέρονται σε “ντροπή” και το θέμα έχει πάρει φωτιά. Το ΝΗΣΟΣ Κεφαλονιά -σύμφωνα με την καταγγελία- αρνήθηκε να μεταφέρει στη Κυλλήνη τους Πυροσβέστες που είχαν έρθει το πρωί με την ΙΟΝΙΑΝ GROUP για να βοηθήσουν στην κατάσβεση της φωτιάς στα Σιμωτάτα γιατι δεν έχει σύμβαση με τη Πυροσβεστική. Δηλαδή θα τους πάρουμε και λεφτά απο πάνω? Ηρθαν να μας βοηθήσουν και θα πληρώσουν? Ευχόμαστε να είναι κάποιο λάθος και σύντομα η εταιρία με δελτίο τύπου να ενημερώσει τι συνέβηκε.
Την άμεση παρέμβαση του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα ζητά με επιστολή της η Πανελλήνια Ομοσπονδία Πενταετούς Υποχρέωσης & Συμβασιούχων Πυροσβεστών, προκειμένου να μπορέσουν να αποχωρήσουν από την Κεφαλονιά πυροσβέστες που επιχειρούσαν στο νησί και αποδεσμεύτηκαν, αλλά είναι αποκλεισμένοι στο λιμάνι, καθώς δεν τους επετράπη να επιβιβαστούν σε πλοίο της γραμμής.
Όπως καταγγέλλει η ΠΟΠΥΣΥΠ στην επιστολή της ” μόλις τώρα πληροφορηθήκαμε από συναδέλφους, που επιχειρούσαν στην Κεφαλονιά και αποδεσμεύτηκαν, ότι οι ίδιοι πηγαίνοντας στο λιμάνι, για να φύγουν από την νήσο της Κεφαλονιάς, η εταιρεία kefalinia line με προκλητικό τρόπο τους κατέβασε προσβάλλοντας τους από το καράβι της, διότι δεν έχει σύμβαση με τους πυροσβέστες, όπως ισχυρίζεται”.“Ζητούμε την άμεση παρέμβαση σας, ώστε οι συνάδελφοι να αποχωρήσουν από την Κεφαλονιά, διότι η παραμονή τους εκεί επιβαρύνεται με χρήματα -φαγητό διαμονή κλπ – τα οποία όμως δεν τα έχουν και αδυνατούν”, καταλήγει η επιστολή.

Espresso Venezia
18-08-2017, 15:05
Το έχουμε αναφέρει το περιστατικό και εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?139185-%C4%E5%EB%F4%DF%EF-%CA%E5%F6%E1%EB%EF%ED%E9%DC%F2-%C1%F1%E3%EF%F3%F4%FC%EB%E9-%CB%E7%EE%EF%FD%F1%E9-%D3%DC%EC%E7-%D0%FC%F1%EF%F2-(Kefalonia-reports)&p=591148#post591148) Παντελή μου.

pantelis2009
18-08-2017, 16:00
Γεράματαααααααααααααααααααααααααα.

pantelis2009
06-01-2018, 16:55
Έρχεται νέο καράβι στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες των νησιών μας;

http://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/2017/11/n.kefalonia.patra-sami-6.jpg


Share (https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fekefalonia.gr%2Ferchetai-neo-karavi-stis-aktoploikes-sygkoinonies-ton-nision-mas%2F)
Tweet (https://twitter.com/share?text=%CE%88%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE %B9%20%CE%BD%CE%AD%CE%BF%20%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%A C%CE%B2%CE%B9%20%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82%20%CE%B1% CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%8A%CE%BA%CE %AD%CF%82%20%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%B9%C E%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CF%84%CF%89% CE%BD%20%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD%20%CE %BC%CE%B1%CF%82%3B&url=http%3A%2F%2Fekefalonia.gr%2Ferchetai-neo-karavi-stis-aktoploikes-sygkoinonies-ton-nision-mas%2F)
Plus one (https://plus.google.com/share?url=http%3A%2F%2Fekefalonia.gr%2Ferchetai-neo-karavi-stis-aktoploikes-sygkoinonies-ton-nision-mas%2F)
Pin It (https://www.pinterest.com/pin/create/button/?url=http%3A%2F%2Fekefalonia.gr%2Ferchetai-neo-karavi-stis-aktoploikes-sygkoinonies-ton-nision-mas%2F&media=http://ekefalonia.gr/wp-content/uploads/2017/11/n.kefalonia.patra-sami-6.jpg&description=%CE%A3%CE%B5%20%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B 9%CE%BA%CF%8C%20%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE% BF%20%CE%BF%CE%B9%20%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84 %CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82)





Κοινωνία (http://ekefalonia.gr/category/social/)


06/01/2018 | 11:12

Στα “σκαριά” είναι όπως φαίνεται η απόκτηση ενός νέου σύγχρονου και αξιόπλοου καραβιού από την πλοιοκτήτρια εταιρία Kefalonian Lines. Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του ekefalonia.gr οι συζητήσεις είναι σε τελικό στάδιο και όλα δείχνουν ότι το επόμενο διάστημα η Κεφαλλονίτικη εταιρία θα προσθέσει άλλο ένα καράβι στο στόλο της φτάνοντας συνολικά τα τρία.
Το σύνολο των διαπραγματεύσεων κάνει, με άκρα μυστικότητα το τελευταίο καιρό, ο διευθύνον σύμβουλος της ναυτιλιακής Σπυράγγελος Λυκούδης συνεπικουρούμενος από την αδελφή του Αλεξάνδρα. Η Κεφαλλονίτικη εταιρία επιθυμεί, τους επόμενους μήνες, να αυξήσει τα δρομολόγια της στις γραμμές Κυλλήνη -Πόρος και Πάτρα -Σάμη -Ιθάκη.
Οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και τις επόμενες ημέρες, όπως όλα δείχνουν θα έχουμε συνέχεια στο ρεπορτάζ. To 2018 φέρνει νέο καράβι στα νησιά μας.

avvachrist
23-01-2018, 20:52
http://efimeridakefalonia.gr/?p=189547

Amorgos66
09-03-2018, 16:13
...να κ η επομενη...!!(?)
http://ekefalonia.gr/epeigon-i-oikogeneia-lykoudi-agorase-to-andreas-kalvos-i-kefalonian-lines-einai-leader-sto-ionio/

Στέφανος
23-11-2018, 09:07
Αποχώρηση από Ιόνιο και πώληση του Κεφαλονιά?

http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/508213

gpap2006
23-11-2018, 09:57
Το ΚΕφαλονιά πωλήθηκε ήδη στη Levante. Το Αλεξανδρα Λ. μαλλον μπάινει Σποράδες από Άγιο Κωνσταντίνο.

Espresso Venezia
23-11-2018, 10:45
Το ΚΕφαλονιά πωλήθηκε ήδη στη Levante. Το Αλεξανδρα Λ. μαλλον μπάινει Σποράδες από Άγιο Κωνσταντίνο.

Να υποθέσω ότι είναι προσωπική σου εκτίμηση το ότι το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Λ θα δρομολογηθεί στις Σποράδες ??? Διότι στην ανακοίνωση της εταιρείας δεν αναφέρεται κάτι σχετικό.

Κατά τα άλλα, το ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ πουλήθηκε στη Levante, το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Λ θα μεταδρομολογηθεί (άγνωστο που), ωστόσο για το ΖΑΚΥΝΘΟΣ Ι δεν υπάρχει καμμία απολύτως αναφορά στην ανακοίνωση. Να ήρθε άραγε η ώρα του για το στερνό ταξίδι ???