PDA

Επιστροφή στο Forum : Flaps και άλλα εξαρτήματα...



GREGO
08-08-2007, 14:46
τι ακριβως ειναι τα FLAPS????

Kyriakos
08-08-2007, 16:25
Οτιδήποτε ανήκει στην εξής κατηγορία:

Κάνει Φλαπ-Φλαπ... :D:D:D:D

..Σοβαρά τώρα, εξαρτάται γιατί μιλάς.

Για τί μιλάς?

GREGO
09-08-2007, 08:42
για πολυεστερικο σκαφος....

Kyriakos
09-08-2007, 12:05
Είναι τα πτερύγια στην πρύμνη, σχεδόν στην επιφάνεια του νερού, υδραυλικά κινούμενα, που βοηθούν στην επιθυμητή διαγωγή του σκάφους, ώστε να έχεις την μέγιστη δυνατή ταχύτητα συνδυάζοντας υδροδυναμική άνωση, βέλτιστες γραμμές και σταθερότητα

GREGO
09-08-2007, 12:14
και ποτε τα ανοιγεις επισης το βυθομετρο πεσ μου λιγα λογια
επισης χαραξη πορειας απο Πορτο ραφτη ,προτεινομενα κοντινα,
ειμαι λιγο ασχετος απο θεωρια....χαρτες που μπορω να βρω
πορτο Ραφτη , μακρονησος....οτι μου πεις με βοηθαει πολυ

ευχαριστω πολυ

Kyriakos
09-08-2007, 15:22
δεν τα "ανοίγεις", τα ανεβοκατεβάζεις. Κάνουν το αντίστοιχο με τις εξωλέμβιες που ρυθμίζονται ελαφρώς πάνω-κάτω.

Το βυθόμετρο είναι μια σχετική έννοια του ότι πληρώνεις παίρνεις. το εμπιστεύεσαι μόνο για μικρά σχετικά βάθη, και πρέπει να ξέρεις να το διαβάζεις (RTFM=Read the f**** Manual) για να ξεχωρίζεις τον πραγματικό βυθό από την ανάκλαση (echo) καθώς και το τύπο του βυθού (λάσπη, πέτρες, πεύκα αν έχεις πέσει έξω, και τέτοια)

Για τα υπόλοιπα, χρειάζεσαι καπετάνιο αττικής.

Παναγιώτης
09-08-2007, 15:24
επισης χαραξη πορειας απο Πορτο ραφτη ,προτεινομενα κοντινα,
ειμαι λιγο ασχετος απο θεωρια....
Δες λίγοα στην ενότητα με τα "Βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή και εργαλεία εκμάθησης για αρχαρίους και προχωρημένους" όπου υπάρχει υλικό για να ενημερωθείς για τα θεωρητικά΄.

χαρτες που μπορω να βρω

Στο θέμα Ποντοπόρος - Ναυτικοί Χάρτες θα βρέις τις πληροφορίες που θες

Alkis
10-08-2007, 08:09
από όσο καταλαβαίνω από τις ερωτήσεις σου, έχεις κάποιο σκάφος και ετοιμάζεσαι να ξεκινήσεις τις βόλτες σου ;;;

GREGO
10-08-2007, 08:13
ξερεις παραλιες (για σκαφος) απο πορτο ραφτη???

Alkis
10-08-2007, 08:20
όχι, δεν ξέρω, αλλά σίγουρα αν είσαι εκεί θα βρεις αρκετά μέρη να πας.

Δίπλωμα για ταχύπλοο έχεις; Σε ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση το ότι ρωτάς για χάραξη πορείας και χάρτες.

GREGO
10-08-2007, 08:25
Εχω πολλα χρονια ειχα μια μικρη βαρκα αλλα τορα πηρα σκαφος πολυεστερικο αλλα δεν γνοριζω τιποτα εκτος απο εμπειρικα ...

Alkis
10-08-2007, 09:01
Αν θέλεις τη γνώμη μου, καλό θα ήταν πρώτα να μάθεις/θυμηθείς ότι έχει σχέση με την ασφάλεια του σκάφους και των γύρω σου (προτεραιότητες, φώτα, όρια ταχύτητας, σωστικά) και μετά να ξεκινήσεις τις βόλτες. Μην το πάρεις προσωπικά αλλά έχω δει πολλούς άσχετους με ταχύπλοα να κάνουν ότι τους έρθει στη θάλασσα χωρίς να υπολογίζουν τους κινδύνους. Έχω δει πολλές φορές ταχύπλοα να μπαίνουν με τα χίλια σε λιμανάκια/όρμους όπου υπάρχουν και λουόμενοι και να κόβουν μόνο 10-20 μέτρα πριν δέσουν.

GREGO
10-08-2007, 09:10
καλα μ........ υπαρχουν πολλοι....παρα πολλοι....

Alkis
10-08-2007, 09:20
Anyway, στα παρακατω link μπορείς να βρει πληροφορίες και για θέματα ασφαλείας αλλά και για τεχνικά όπως flaps κλπ.

http://www.fishfinder.gr/PageSubCatalog.asp?c=46-110-Null
http://www.ofse.gr/Katalogos%20Plirof.htm
http://www.ofse.gr/Tecnica.htm

ktmakis
10-08-2007, 09:22
Από Π.Ράφτη πάς εύκολα Πεταλιούς απέναντι από το Μαρμάρι Ευβοίας και Στήρα - Νημποριό.
Για αρχή μάθε να "διαβάζεις" το καιρό , πάρε χάρτες ή ρώτα για ξέρες κλπ, μην βγείς όταν το meteo.gr δίνει πάνω από 3άρι και γενικά έχε το νού σου γιατί τα ΣΚ γίνονται πολλά.
Καλές βόλτες και καλές θάλασσες.

GREGO
10-08-2007, 09:38
χαρτες που πουλανε .....πως διαβαζω τον καιρο....
μακρονησος παιζει?????????

ktmakis
10-08-2007, 09:46
Χάρτες (πορτολάνους) πουλάνε στα μαγαζιά με ναυτιλιακά.
Για το καιρό οι πιο σωστοί να σου απαντήσουν είναι οι ιστιοπλόοι.
Εγώ στις περιοχές που κινούμαι ξέρω ακριβώς τι γίνεται 20 χρόνια τώρα. Ρωτάω και κανα ψαρά να είμαι σίγουρος :p

Alkis
10-08-2007, 09:46
Χάρτες σε μαγαζιά με ναυτιλιακά είδη αλλά έχω δει και στον Παπασωτηρίου.

GREGO
10-08-2007, 10:16
ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ

xara
10-08-2007, 11:53
χαρτες που πουλανε .....πως διαβαζω τον καιρο....
μακρονησος παιζει?????????
Μπορείς να κάνεις αυτό που έκανε ο φίλος μου ο "καπελάκιας". Έτσι τον λέγαμε στη μαρίνα. Επειδή σχεδόν ποτέ δεν ήξερε πού βρισκότανε, αγόραζε τα γνωστά καπελάκια που γράφουν τον τόπο που βρίσκεσαι. Πχ I love Andros... :mrgreen:

GREGO
10-08-2007, 12:00
Τορα αυτο ειναι αστειο.....??????????????????????:confused:

xara
10-08-2007, 12:12
Αν και η ιστορία είναι πραγματική, θέλω να το πάρεις σαν καλοπροαίρετο αστειάκι. Όλοι κάπως αρχίζουμε. Και εγώ αν και έβγαλα σχολή, εξετάσεις στο λιμεναρχείο κλπ, στην αρχή είχα πρόβλημα. Κάθε αρχή και δύσκολη. Ενα μεγάλο σκάφος, θέλει λίγο χρόνο να εξοικειωθείς. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Χάρτες για όλες τις Ελληνικές θάλασσες και όχι μόνο, μπορείς να βρείς, στην Υδρογραφική υπηρεσία του ΠΝ, στην πλατεία Κλαυθμώνος.:wink:

GREGO
10-08-2007, 12:46
ξερεις ποσο κανουν περιπου γιατι θελω αρκετους??????

ktmakis
10-08-2007, 12:46
Και εδώ επίσης:

http://www.hnhs.gr/gr/shops.htm

GREGO
10-08-2007, 12:51
Ευχαριστω ολους τους πηρα τηλ 22ε ο ενας

εγω νομιζα οτι επειδη ειναι δημοσιο θαναι πιο φτηνα αλλα δεν ειναι...

Παναγιώτης
10-08-2007, 12:57
χαρτες που πουλανε .....πως διαβαζω τον καιρο....
μακρονησος παιζει?????????


Στο θέμα Ποντοπόρος - Ναυτικοί Χάρτες θα βρέις τις πληροφορίες που θες
Στο σχετικό θέμα στη σελίδες 2 και 3 υπάρχουν όλες οι πληροφορίες για τα σημεία διάθεσης χαρτών όπως και τηλέφωνα.

GREGO
13-08-2007, 09:59
τι ειναι υδατοπαγιδα..... τι ειναι ταχυσυνδεσμοι......

Ευχαριστω εκ των προτερων.........:rolleyes::lol::confused::lol:

Παναγιώτης
13-08-2007, 13:29
Υδατοπαγίδα είναι ένα εξέρτημα που κρατά το νερό σε ένα δίκτυο (αέρα, καυσίμου κ.λπ.) ώστε να μη φτάση στον αποδέκτη (πχ μηχανή) όταν δεν πρέπει.

Ταχυσύνδεσμος είναι το εξάρτημα που επιτρέπει να ενώνεις ή να αποχωρίζεις σωλήνες χωρίς βίδωμα και ξεβίδωμα.

Τώρα αν στα σκάφη είναι κάτι διαφορετικό ας μας διαφωτίσει κάποιος.

caterina75
18-08-2007, 19:48
Όχι το ίδιο είναι

GREGO
20-08-2007, 13:04
HHHHHHHHHHHHHHHHH

Kyriakos
20-08-2007, 15:07
....εγω παντως
κανω τη κοτα........................


Εύγε! Είναι σημαντικό μετά την αρχική γνώση να συνειδητοποιείς την άγνοιά σου αντί να αυτοβαυκαλίζεσαι για την γνώση σου....

:shock: Σόρυ παιδιά, έχει χαλάσει το αιρκοντίσιον εδώ και μου την έχει βαρέσει :shock:

Συνήθως δεν λέω τέτοια....:confused::confused:

Kyriakos
20-08-2007, 15:15
.....δεν παω μακρια ...........αραδα αραδα................
ετσι να περναει η ωρα μπανιο, λιγο ψαρεμα .....και κοντα.....
και κατω παντα απο 3 βγαινω ......

Παρεμπιπτόντως: στα παράλια πιο συχνά, κυκλοφορούν ΔΥΤΕΣ!!

Αν δεις σημαδούρα, 50 (αν όχι 100) ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ:

προσέχουμε την άγκυρα, και δεν υπολογίζουμε οτι θα μας δει πριν αναδυθεί, γιατί:

Αν κάνει ελεύθερη, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΕΡΑ
Αν κάνει αυτόνομη, μπορεί απλά να ξεχαστεί ή να κάνει ΑΝΑΔΥΣΗ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

Να μην τους κάνουμε επικίνδυνη ανάδυση...

Και αν τους φερθείς όμορφα, μπορεί να και να σε βοηθήσουν. ;)

caterina75
20-08-2007, 15:19
Παρεμπιπτόντως: στα παράλια πιο συχνά, κυκλοφορούν ΔΥΤΕΣ!!

Αν δεις σημαδούρα, 50 (αν όχι 100) ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ:

...

Το κακό είναι ότι πολλοί βουτάνε χωρίς σημαδούρα (συχνό φαινόμενο στην δικιά μου "γειτονιά)

GREGO
20-08-2007, 15:24
στη γειτονια μου οι περισσοτεροι βουτανε χωρις τιποτα στα χρονια
που βγαινω για ψαρεμα(με μια βαρκα με 15αρα)
ναχω δει 2-3 σημαδουρες παραπανω οχι .....και δεν κανω πλακα

Kyriakos
20-08-2007, 15:37
Και άλλοι ρίχνουν άγκυρα δίπλα στην σημαδούρα, να πετύχουν κάνα κεφάλι (όχι κέφαλο), ή την έχουν στα μεσόνερα και πάνε....

α) Η σημαδούρα μπορεί λόγω κυματισμού να μην φαίνεται συνέχεια
β) ΔΕΝ είναι εύκολο και κάνεις κατάδυση με σημαδούρα γι' αυτό πολλοί την δένουν κοντά στην ακτή.
γ) Το οτι βουτάνε (κάκιστα) χωρίς σημαδούρα, δεν σημαίνει οτι πρέπει να τους φάμε....

Το νου σας! Να μην μπλέξουμε τζάμπα λόγω βλακείας, όποιου και αν είναι αυτή. Το τίμημα για όλους είναι πολύ μεγάλο για να πεις "ας πρόσεχε". και άντε πες εσύ στην μάνα-πατέρα-αδελφή, "αφού ήταν βλάκας και δεν είχε σημαδούρα!"

GREGO
20-08-2007, 15:41
Εχω δει να σκαει στην επιφανεια ψαροντουφεκας στα 2μιλια περιπου
απο την ακτη κι ανατριχιασα ,,,και για σημαδουρα ουτε αστειο.....:shock:

mastrokostas
20-08-2007, 15:43
Υπάρχουν και ναύαρχοι που δεν ξέρουν τι είναι η τσαμαδούρα ,και έρχονται γιαλό για να δουν τι είναι αυτό που επιπλέει .Περιττό να σας πω, πως περπάτησα σαν τον Χριστό ,όταν τον είδα να έρχεται προς τα πάνω μου με ολο τον δρομο!!!

Kyriakos
20-08-2007, 15:55
Εχω δει να σκαει στην επιφανεια ψαροντουφεκας στα 2μιλια περιπου
απο την ακτη κι ανατριχιασα ,,,και για σημαδουρα ουτε αστειο.....:shock:,

Βέβαια, δύο μίλια από την ακτή, μπορεί να υπάρχει ένας υπέροχος ύφαλος....


....και αν δεν ήταν ψαροντουφεκάς, αλλά φώκια? ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!

Είναι σαν να κατεβαίνεις με το αυτοκίνητο, και να ανοίξει το καπάκι να βγει εργάτης από τον υπόνομο!!

Kyriakos
20-08-2007, 15:57
Υπάρχουν και ναύαρχοι που δεν ξέρουν τι είναι η τσαμαδούρα ,και έρχονται γιαλό για να δουν τι είναι αυτό που επιπλέει .Περιττό να σας πω, πως περπάτησα σαν τον Χριστό ,όταν τον είδα να έρχεται προς τα πάνω μου με ολο τον δρομο!!!

Γιατί όχι? αφού έχει βάλει και κόφτη για το σκοινάκι σου, να μην μπλέξει στη προπέλα του....:mad:

κράνος δεν φορούσες?:D

Kyriakos
20-08-2007, 17:34
Το πιο ωραίο το έχω δει με canadair της ΠΑ που βούταγε να πάρει νερό στο Ξυλόκαστρο και έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι να φύγουν από τη μέση.
Λέω : Πως πάει έτσι αυτός ο μ.....ς ;
Εκ των υστέρων έμαθα ότι δε δίνουν λογαριασμό σε κανέναν για το που, πως και πότε θα κάτσουν για νερό και εκείνοι αποφασίζουν τι θα κάνουν και ας υπάρχουν απο κάτω άλλοι που δίνουν οδηγίες. Μπούρδες οδηγίες δηλαδή, απλά τρέχουν σα παλαβοί να βγάλουν το κόσμο από την μέση.
Ψαροντουφεκάδες, βάρκες, βαρκούλες, φουσκωτά, σωσίβια, μπρατσάκια κ.ο.κ. τρέχουν και δε φτάνουν.
Και μετά λέτε για δύτες και τσαμαδούρες !

Εμείς με αυτά παίζουμε προς το παρόν, σημαδούρες και βαρκούλες, εκτός και αν κάποιος εδώ μέσα πετάει και Canadair;)

Kyriakos
21-08-2007, 10:12
Ακόμα να τα φτιάξουν τα αιρκοντίσιον Kyriakos ;

.....άστα.....:-(

GREGO
21-08-2007, 10:38
=GiorgosS;Το πιο ωραίο το έχω δει με canadair της ΠΑ που βούταγε να πάρει νερό στο Ξυλόκαστρο και έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι να φύγουν από τη μέση.



μα νομιζω εχει συμβει να αρπαξει ψαροντουφεκα....το πυροσβεστικο
διορθοστε με αν κανω λαθος....:confused:

caterina75
21-08-2007, 10:40
Ναι ειχε γινει αυτο

Kyriakos
21-08-2007, 10:49
=GiorgosS;Το πιο ωραίο το έχω δει με canadair της ΠΑ που βούταγε να πάρει νερό στο Ξυλόκαστρο και έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι να φύγουν από τη μέση.



μα νομιζω εχει συμβει να αρπαξει ψαροντουφεκα....το πυροσβεστικο
διορθοστε με αν κανω λαθος....:confused:


Ναι ειχε γινει αυτο

This myth is busted......

Αυτή η φήμη κυκλοφορούσε σε πολλές χώρες.
Από αντίστοιχη συζήτηση σε άλλο Φόρουμ, η κατάληξη ήταν οτι εφόσον οι εισαγωγές νερού των canadair έχουν γρίλιες, που δεν χωράει να περάσει άνθρωπος = πολύ λογικό, μπαρούφες έλεγαν...

GREGO
21-08-2007, 10:51
οπως επισης εχει συμβει εργαζομενος που φορτονε βαλιτσες
σε αεροπλανο της ολυμπιακης να κλεισει η πορτα και να ταψιδεψει
για 1ωρα νομιζω χωρις να παθει τιποτα......καλο εεεεεεεεεεεεε......:shock:

caterina75
21-08-2007, 10:53
Είχε γίνει είδηση πριν από χρόνια στα κανάλια: ότι σε κάποια κατάσβεση (στην Ελλάδα) είχε βρεθεί ένας δύτης καμμένος στο δάσος, και έλεγαν ότι τον "τράβηξε" το canadair.

Kyriakos
21-08-2007, 11:13
Από την άλλη, αν βλέπεις οτι κατεβαίνει αεροπλάνο, δεν θα φύγεις από την μέση, να πας παραλία?

Συγνώμη, αλλά αν περιμένω οτι θα με δει, θα στρίψει και από τον οπτικό έλεγχο που έκανα στο 1΄λεπτό είμαι σίγουρος οτι είναι εντάξει το αεροπλάνο και δεν θα καρφωθεί στο κατάρτι μου, το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να αυξήσω την ασφάλεια ζωής....

Επειδή έχω δει και έχω δράσει ως καπετάνιος σε σκάφος σε περίπτωση αποφυγής δύσκολης κατάστασης (αγενέστατα - σιγά μην κάτσω να μιλήσω κιόλας) δείχνω κατανόηση. ΕΓΩ θα κάνω πέρα - όπως μπορώ, προς την ακτή και προς σημείο που μάλλον θα αποφύγει το αεροπλάνο π.χ. απότομο γκρεμό.

Αλλά επίσης δεν πιστεύω οτι βουτάνε χύμα στο κύμα, αλλά ξέρουν τι να προσέξουν και τα όρια ελιγμών. Βέβαια αν πουν οτι αυτοί προσέχουν θα βγουν όλα τα πλεούμενα να δουν από κοντά.....

Giorgos_D
27-08-2007, 13:02
Λίγο δύσκολο, αφού πρώτον το νερο το παίρνει με αντλίες και δέυτερον όπως είπώθηκε παραπάνω έχει γρίλιες στις αναροφήσεις.

Kyriakos
27-08-2007, 15:37
Ποιο είναι το δύσκολο?

Giorgos_D
28-08-2007, 11:53
Να περάσει ανθρώπινο σώμα σε δεξαμενή νερού ενός πυροσβεστικού αεροπλάνου.

GREGO
04-12-2007, 17:29
Σε καλη τιμη αν ξερει καποιος κατι....


[email protected]