PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταδύσεις για Αρχάριους.



Olinaki
09-08-2007, 13:29
Θα βοηθουσε πολύ πιστευω μιας και αποτελουμε ναυτικό φορουμ να δίναμε να τα "φωτα" μας, όσοι μπορουν και θέλουν, σχετικά με το τι περιλαμβάνει το άθλημα της κατάδυσης.Βασικά βήματα και οδηγίες για αρχάριους..Επειδη δεν εχω ιδέα, δεν κάνω καμία αρχη, αναμένω να μάθω.Φυσικα υπάρχουν σχετικες ηλεκτρονικες σελιδες στο διαδίκτυο που είναι απολυτως σχετικες αλλα έλεγα μηπως συγκεντρώναμε κι εδω κάποιες βασικες και χρήσιμες πληροφορίες.

Πιο συγκεκριμένα, ίσως για να βοηθήσω θα ενδοιέφερε να ξερουμε για:

Εξοπλησμό Καταδύσεων
Απαραίτητες ιατρικές εξαιτάσεις πριν οποιαδήποτε κατάδυση
Σχετικα σχόλια που μπορουν να κεντρήσουν περισσοτερο το ενδοιαφερον των αρχαρίων,(τι μπορει να μας συναρπασει σε μια κατάδυση, τι μπορει να δουμε πρωτη φορά, προσωπικες εμπειριες παλαιότερων σχετικων με το αθλημα.)
Καταδυτικές Σχολες
Εμπιστοσύνη Δασκάλου - Μαθητή ,τι να προσέχουμε.Διαλέξτε κάτι απο όλα αυτα κι όσοι γνωρίζετε "ξεθολώστε" τα νερά!

kouklentes
14-08-2007, 13:27
1.Στολη (βασικο).Το παχος για καλοκαιρι 3-5 χιλιοστα αναλογα τα βαθη (π.χ εγω φοραω 5αρα).Μασκα,Βατραχοπεδιλα,μαχαιρι(βασικο πολυ),γαντια και καμια φορα αναλογως τα βαθη και καλτσακια.
BCD(αλλιως ρυθμιστεις πλευστοτητας).Φιαλη (10-12-18 λιτρα αναλογα για αρχαριους συνισταται 10).Τελος το λεγομενος ρυθμιστεις ή αλλιως α' σταδιο β' σταδιο με μανομετρο αναλογικο ή ψηφιακο υπολογιστη.
2.Εξετασεις θελει εναν παθολογο αλλα καλο ειναι να επισκεφθεις και εναν ΟΡΛ για αυτια ιγμορια και τα σχετικα.
3.Το αισθημα της ελειψεις βαρυτητας(αιωρηση)ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!και το μυστηριο του βυθου.
4.www.megadive.org στα Μεγαρα.Βεβαια υπαρχουν παρα πολλες αρκει να ψαξεις στο google.
5.Να μπορεις να συννενοηθεις με το δασκαλο (μη την εχει δει ΟΥΚ)

Αντε και καλες αναδυσεις!!!!!!!!!!!!

Olinaki
14-08-2007, 21:04
Κατι ακομα που βρήκα κι εγω γιατι αναπτύσσονται στην περιοχή μου.

http://www.gohalkidiki.com/gr/activities/activities.asp

gmav
21-08-2007, 07:36
Κατι ακομα που βρήκα κι εγω γιατι αναπτύσσονται στην περιοχή μου.

http://www.gohalkidiki.com/gr/activities/activities.asp


στα καταδυτικά της Χαλκιδικής, το North Aegean diving center στο καλαμίτσι, έχει σταματήσει να δουλευει. Στην ίδια περιοχή, έχει ανοίξει το Dolphin Diving center απο τον Βασίλη Πάργα ((+30) 23750 41346 ).

Mad_k
21-08-2007, 09:05
Χαιρετω παιδια. Χαιρομαι πολυ που σε αυτο το φορουμ αχολειστε με την καταδυση, ίσως το απόσταγμα ευχαρίστησης που μπορεί να πάρει κάποιος από την θάλασσα!Είμαι εκπαιδευτης και θα έλυνα οποιαδηποτε απορία μπορούσα. Να πω μόνο σε όσους διαβάζουν αυτές τις γραμμές πως αμά θέλετε να μαθετε πως αισθάνονται οι αστροναυτες να γίνεται δύτες. καλες βουτιες

gmav
21-08-2007, 09:05
3. Σχετικα σχόλια που μπορουν να κεντρήσουν περισσοτερο το ενδοιαφερον των αρχαρίων,(τι μπορει να μας συναρπασει σε μια κατάδυση, τι μπορει να δουμε πρωτη φορά, προσωπικες εμπειριες παλαιότερων σχετικων με το αθλημα.)
μέχρι και πριν ασχοληθώ με την αυτόνομη κατάδυση, η παρατήρηση του θαλάσσιου κόσμου διαρκούσε όσο μία ανάσα.
η πρώτη φορά που φόρεσα όλον αυτον τον εξοπλισμό και βούτηξα στην θάλασσα, ήταν ανεπανάληπτη. ξαφνικά βρίσκεσαι σε έναν άλλο κόσμο, με παράξενα πλασματάκια (εκτός απο τα ψάρια, υπάρχουν πολλα πολλα ακόμη, μικρότερα όπου περναν σχεδόν απαρατήρητα απο κάποιον μόνο με μάσκα). ακούς την ανάσα σου....:). έχεις χρόνο να παρατηρήσεις το βυθό.... και ναι.... δεν αισθάνεσαι βάρος... μπορεις να.... αιωρήσε.

ξεφευγεις απο το αγχος της καθημερινότητας. κατα τη διάρκεια της κατάδυσης, για να εισαι ασφαλής, πρεπει να σκέφτεσαι μόνο την κατάδυση.... προβλήματα της δουλειας, σχέσεων, για τις δόσεις του αυτοκινήτου κτλ κτλ απλά μένουν πίσω... :)

ο οργανισμός "ντοπάρεται" απο οξυγόνο. ο αέρας που αναπνέεις υποβρυχίος έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο (λόγο πίεσης).

caterina75
21-08-2007, 10:18
Για καποιον που εχει προβλημα με το αλλεργικο/αναπνευστικο ισχυει οτι απαγορευεται να κανει καταδυσεις?
Πριν απο μερικα χρονια ειχα ρωτησει γιατρο και μου το ειχε πει αυτο, αλλα συζητοντας με ατομα που κανουν καταδυσεις οι γνωμες διιστανται.

Kyriakos
21-08-2007, 10:26
Για καποιον που εχει προβλημα με το αλλεργικο/αναπνευστικο ισχυει οτι απαγορευεται να κανει καταδυσεις?
Πριν απο μερικα χρονια ειχα ρωτησει γιατρο και μου το ειχε πει αυτο, αλλα συζητοντας με ατομα που κανουν καταδυσεις οι γνωμες διιστανται.

εξαρτάται από την αλλεργία, και το βαθμό του προβλήματος προφανώς...

Για να καταλάβεις, πολλοί δύτες καπνίζουν. Οπωσδήποτε δεν είναι καλό (εξ 'ορισμού), αλλά δεν είναι απαγορευτικό.

Αν όμως είσαι σίγουρη οτι σε ενδιαφέρει, και το μόνο που φοβάσαι είναι αυτό, Πήγαινε στο κέντρο Υπεβαρικής Ιατρικής. Οι γιατροί εκεί ξέρουν, και θα σου πουν σίγουρα. Αν ρωτάς παθολόγους, δεν βγάλεις άκρη.

caterina75
21-08-2007, 10:31
εξαρτάται από την αλλεργία, και το βαθμό του προβλήματος προφανώς...

Για να καταλάβεις, πολλοί δύτες καπνίζουν. Οπωσδήποτε δεν είναι καλό (εξ 'ορισμού), αλλά δεν είναι απαγορευτικό.

Αν όμως είσαι σίγουρη οτι σε ενδιαφέρει, και το μόνο που φοβάσαι είναι αυτό, Πήγαινε στο κέντρο Υπεβαρικής Ιατρικής. Οι γιατροί εκεί ξέρουν, και θα σου πουν σίγουρα. Αν ρωτάς παθολόγους, δεν βγάλεις άκρη.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Κυριάκο.
Ναι παθολόγο είχα ρωτήσει (τον οικογενειακό γιατρό) και μου έδωσε αυτή την απάντηση. Το κέντρο Υπεβαρικής Ιατρικής που βρίσκεται?

Kyriakos
21-08-2007, 10:52
Δες εδώ:

http://www.theabyss.gr/index.php?pid=25

Τηλ, και ραντεβού. Αλλά ρώτα και το κόστος (50 - 100?)

caterina75
21-08-2007, 11:03
Ευχαριστώ πολύ!!!!! :D:D:D:D

Mad_k
26-08-2007, 07:56
Πηγαινε καλύτερα στον Ζαχαριαδη στον Ταύρο. Η αλλεργία είναι κάτι περιεργο αλλά άμα έχεις μονιμο ωτορινολαρρυγγικό πρόβλημα τότε η καταδυση γίνεται δύσκολη όχι όμως αναπνευστικό.

Mad_k
08-09-2007, 15:10
Με την ευκαιρία αυτής της σελίδας θα ήθελα να κάνω μια συνοπτική περιγραφή στην νόσο των δυτών ώστε να ξεκαθαρίσει ο αρχάριος πως είναι αυτή η ασθένεια που σκότωσε τόσους δύτες και πόσο απλά μπορούμε να την εξαλίψουμε στην κάτάδυσή μας. Όπως προαναφέραμε καταδυση είναι μαγεία και όχι αγονία και φόβος!
Όρισμός:Παθολογική κατάσταση που επιπλέκει την παραμονή του δύτη σε υπερβαρικό περιβάλλον πάνω απο 2 ΑΤΜ και σε χρονικό διαστημα αρκετό ώστε το διαλυόμενο αζωτο στους ιστούς να σχηματίζει φυσσαλίδες μέσα στο αίμα με αποτέλεσμα να φράσσονται οι αρτηρίες.

Η νόσος χρειάζεται δύο κύρίος λόγους για να επιτευχθεί 1) Μεγάλο βάθος 2) Μεγάλη διαρκεια και παραμονή στο βυθό.Εναν από τους δυο παραγοντες να εξαλειψουμε γλύτώνουμε την νόσο. Χρύσός κανόνας βουτάμε στο βάθος που μας ορίζουν οι ειδικοί πίνακες και παραμένουμε όσο χρόνο μας επιτρέπουν. Τους τηρούμε και δεν φοβόμαστε τίποτα! περιμένω απορίες.........

Olinaki
09-09-2007, 22:21
Δε μας το κάνεις λιγο πιο λιανα βρε Mad_k? Ας πουμε κάνε μια παράθεση των χρόνων και του βάθους και τι πίνακες ειναι αυτοι για τους οποιους αναφέρεσαι?

Παράδειγμα: πως θα ξέρω εγω σαν αρχαριος ποση ώρα και σε τι βάθος πρεπει να μείνω στο βυθο έτσι ώστε να μην προσβληθω απο αυτη τη νόσο?

Για να καταλάβω...έχει να κάνει και με τον κεκεδισμό των δυτών αυτη η νόσος?Ή καμία σχεση?:confused:

gmav
10-09-2007, 08:52
Για να καταλάβω...έχει να κάνει και με τον κεκεδισμό των δυτών αυτη η νόσος?Ή καμία σχεση?
έχεις συναντήσει πολλούς δύτες που κεκεκεκεδίζουν???? :):):)



πως θα ξέρω εγώ σαν αρχάριος ποση ώρα και σε τι βάθος πρέπει να μείνω στο βυθό έτσι ώστε να μην προσβληθώ απο αυτη τη νόσο?
κάνοντας τα μαθήματα για το 1* στις καταδύσεις, σου δίνουν σε πινακα αυτους τους χρόνους.



θα ήθελα να κάνω μια συνοπτική περιγραφή στην νόσο των δυτών ώστε να ξεκαθαρίσει ο αρχάριος πως είναι αυτή η ασθένεια που σκότωσε τόσους δύτες και πόσο απλά μπορούμε να την εξαλείψουμε στην κατάδυση μας.

πολύ καλή η ιδέα σου, αλλά πιστεύω πως οι συνοπτικές περιγραφές περισσότερο μπερδεύουν παρά ξεκαθαρίζουν.

να προσπαθήσω να το πω με πιο απλά λόγια...

το πρόβλημα της νόσου του αζώτου (ή νόσος εξ αποσυμπιέσεις) οφείλεται στο άζωτο που υπάρχει στον εισπνεόμενο αέρα (ο αέρας που αναπνέουμε αποτελείται απο 21% οξυγόνο, 78% άζωτο, και το υπόλοιπο 1% σε διάφορα αλλά αέρια)

όσο πιο βαθιά παμε στην κατάδυση, τόσο αυξάνεται και η πίεση του περιβάλλοντος γύρω μας. ο αέρας που αναπνέουμε έχει και αυτός ίδια πίεση με το περιβάλλον (για να μπορέσουμε να τον αναπνεύσουμε).
όσο μεγαλύτερη είναι η πίεση, τόσο περισσότερο αέριο απορροφάται απο τον ανθρώπινο οργανισμό. το οξυγόνο προς το παρόν δε μας απασχολεί, γιατί το χρησιμοποιεί ο οργανισμός για τις καύσεις του. το άζωτο όμως απλά απορροφάται απο τον οργανισμό χωρίς να παίρνει μέρος σε καμία λειτουργία του

κατά την ανάδυση, η πίεση του περιβάλλοντος ελαττώνεται. με την ελάττωση της πίεσης, αποδεσμεύεται και το άζωτο απο τον οργανισμό μας.

εδώ είναι και το κρίσιμο σημείο... αν παραμείνουμε παραπάνω ώρα από όση ορίζουν οι πίνακες για κάποιο συγκεκριμένο βάθος, τότε κατά την ανάδυση μας, δε θα μπορέσει ο οργανισμός να αποβάλει όλο το άζωτο που απορροφήθηκε στον οργανισμό μας μέσω της αναπνοής. το αποτέλεσμα είναι να δημιουργούνται φυσαλίδες στο αίμα οι οποίες μπορούν να φράξουν τις αρτηρίες. (οι φυσαλίδες δημιουργούνται όπως περίπου εμφανίζονται οι φυσαλίδες σε ενα μπουκάλι γκαζόζα όταν το ανοίγουμε. όταν ανοίγουμε το μπουκάλι, ελαττώνεται απότομα η πίεση μέσα στο μπουκάλι, και το ανθρακικό βγαίνει με τη μορφή φυσαλίδας)

για να δόσεις χρόνο στον οργανισμό να αποβάλει το άζωτο θα πρέπει να παραμείνεις σε συγκεκριμένα βάθη για συγκεκριμένο χρόνο (οι λεγόμενες αποσυμπιέσεις. εξ ου και η ονομασία "νόσος της αποσυμπίεσης")

αν μείνεις στο βάθος λιγότερη ώρα από όση γράφουν οι πίνακες, τότε μπορείς να βγεις στη επιφάνεια χωρίς να κάνεις στάσης αποσυμπίεσης. (γιατι το άζωτο που έχει απορροφηθεί στον οργανισμό, είναι σε λιγότερη ποσότητα και αποβάλλεται κατα τη διάρκεια ανάδυσης).

οι πίνακες σε απλή μορφή θα σου δίνουν τις εξής πληροφορίες...

βάθος.......... χρόνος όπου μπορείς να παραμείνεις χωρίς στάση αποσυμπιεσης
12μ .............70λεπτά
15μ ............. 55 λεπτα
18μ ..............40 λεπτα
21μ .............25 λεπτα
24μ ..............20 λεπτα κ.ο.κ.
(οι χρόνοι που δίνω είναι στο περίπου... δεν έχω μαζί μου κάποιον πίνακα για να γράψω ακριβείς χρόνους.)


επίσης σε καμία περίπτωση η πληροφορίες που θα διαβάσετε στο ιντερνετ (σε οποιοδήποτε site) δεν αντικαθιστούν την εκπαίδευση που θα πρέπει να κάνετε για να είστε ασφαλείς κατα την κατάδυση.

οι κατάδυση μπορεί να είναι θανατηφόρα, αν δεν ακολουθηθούν οι κανόνες ασφαλείας που πρέπει...

Mad_k
10-09-2007, 09:34
Sorry αν μπερδεψα gmav τα έγγραψες πολύ καλά απλά να επαναλάβω αυτο που είπες. Δεν γίνεται στο φόρουμ μέσα από μια σελίδα να εξηγήσουμε τις ασθένειές των καταδύσεων. χρειάζεται εκπαίδευση από εξιδικευμένο άτομο.:)

Olinaki
10-09-2007, 11:22
Πολυ ωραία παιδιά!



?? Ερώτηση : Μπορεις να πάθεις ακαριαία ανακοπή αν μαζευτει μέγαλη ποσοτητα αζώτου στο αίμα σου?
Κι αυτο με τους χρόνους βρε παιδια πολυ περιεργο, που θα καταλαβω εγω ποσο αζωτο εχει μαζευτει μέσα μου και να προλαβω να αναδυθώ και να δώσω χρόνο και στον οργανισμο μου να το αποβάλει?
Γιατι δεν πιστεύω οτι κάποιος πορωμενος με τις καταδύσεις θα προσεξει χρονομετρα και πιεσεις οταν ειναι στα 20 μετρα και εχει ανακαλυψει το θυσαυρό του Αλ Μαχατι του Μαχαραγια απο την Τανκανικα!Λέμε τωρα....

Ειναι όντως τόσο επικίνδυνο αυτο?

Kyriakos
10-09-2007, 11:56
?? Ερώτηση : Μπορεις να πάθεις ακαριαία ανακοπή αν μαζευτει μέγαλη ποσοτητα αζώτου στο αίμα σου?

Αν εννοείς σε μορφή φυσαλίδων, ναι.



Κι αυτο με τους χρόνους βρε παιδια πολυ περιεργο, που θα καταλαβω εγω ποσο αζωτο εχει μαζευτει μέσα μου και να προλαβω να αναδυθώ και να δώσω χρόνο και στον οργανισμο μου να το αποβάλει?


Δεν θα το καταλάβεις. Θα ακολουθήσεις το βάθος και το χρόνο του πίνακα.



Γιατι δεν πιστεύω οτι κάποιος πορωμενος με τις καταδύσεις θα προσεξει χρονομετρα και πιεσεις οταν ειναι στα 20 μετρα και εχει ανακαλυψει το θυσαυρό του Αλ Μαχατι του Μαχαραγια απο την Τανκανικα!Λέμε τωρα....
Ειναι όντως τόσο επικίνδυνο αυτο?

Ναι. Είναι επικίνδυνο. Πρώτα θα κοιτάς βάθος, αέρα και χρόνο, και μετά τον θησαυρό. Μετά από μερικές βουτιές έχεις την αίσθηση και ελέγχεις σε αρκετά τακτά χρονικά διαστήματα, χωρίς να χάνεις από το περιβάλλον.

Olinaki
10-09-2007, 12:38
Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις Kyriako! Αν και έχω την αισθηση οτι στο βυθο χάνεις τελειως τον χωροχρόνο. Εγω έτσι το εχω αντιληφθεί.Anyway, καλες καταδύσεις κι ο Σεϊχης μαζί μας...

gmav
10-09-2007, 12:53
Κι αυτο με τους χρόνους βρε παιδια πολυ περιεργο, που θα καταλαβω εγω ποσο αζωτο εχει μαζευτει μέσα μου και να προλαβω να αναδυθώ και να δώσω χρόνο και στον οργανισμο μου να το αποβάλει?
γιατι σου φαινεται περίεργο???

στον βασικό εξοπλισμό για να κάνεις αυτόνομη κατάδυση, περιλαμβάνεται και βυθόμετρο και χρονόμετρο... (μπορεις να τα συνδιάσεις σε μια συσκευή).
αν υποθέσουμε ότι θελεις να κανεις μια κατάδυση στα 15 μέτρα, γνωρίζεις απο πριν ότι ο χρόνος μηδέν (έτσι λέγεται ο χρόνος που μπορεις να κάτσεις στο συγκεκριμένο βάθος χωρίς να χρειαστεις στάση αποσυμπίεσης κατα την ανάδυση σου) είναι 55 λεπτά (σύμφωνα με το τυχαίο νουμερο που διάλεξα πριν).

με το που ξεκινάς την κατάδυση, ξεκινάς να μετράς και χρόνο.
κατα τη διάρκεια της κατάδυσης ελέγχεις τακτικά τον χρόνο, το βάθος, τον υπολοιπόμενο αέρα που έχεις και το ζευγάρι σου.... (ναι... η κατάδυση γίνεται ανα ζεύγη).
αν στον έλεγχο που κανεις δεις βάθος 10 μετρα και χρόνο απο την έναρξη της κατάδυση μεχρι εκεινη τη στιγμή 35 λεπτά... εισαι ακόμη μεσα στο χρόνο μηδέν... δηλαδή η συγκέντρωση του αζώτου στο σώμα δεν ειναι μεγάλη για να δικαιολογεί στάση αποσυμπίεασης...

αν τωρα στον έλεγχο που θα κανεις, δεις βάθος 18 μέτρα και χρόνο 35 λεπτά, σημαίνει ότι σου μενουν αλλα 5 λεπτά για να κάτσεις στο συγκεκριμένο βάθος. αν τα ξεπεράσεις αυτα τα 5 λεπτά, πρεπει να συμβουλευτείς άλλον πινακα ο οποιος σου λεει στα ποσα μετρα και για ποσο χρόνο πρεπει να κανεις τη σταση αποσυμπιεσης.

το άζωτο στον οργανισμό δεν τον αισθάνεσαι... (μαλλον για να ειμαι ακριβής, τον αισθάνεσαι αλλα σε μεγαλύτερα των 30 μετρα βάθους). οποτε ακολουθείς τους πινακες για να εισαι ασφαλής...



δεν πιστεύω οτι κάποιος πορωμενος με τις καταδύσεις θα προσεξει χρονομετρα και πιεσεις οταν ειναι στα 20 μετρα
κι όμως θα τα προσέξει :p

πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να δεις την ώρα απο το ρολόι σου? 3 δευτερόλεπτα?? 5???? τόσα χρειάζεσαι για να ελεγξεις το βάθος και το χρόνο της κατάδυσης...
βάλε και άλλα 5 δευτερόλεπτα για να δεις τον αέρα σου και είσαι οκ.


φαντάσου να ξεχαστείς να τα κοιτάξεις αυτά.... και ξαφνικά να ανακαλύψεις ότι σου τελείωσε ο αέρας.... :mrgreen: ποιος θα φταίει????? εσυ.....

η κατάδυση ειναι απο τις ασφαλέστερες δραστηριότητες που μπορει κάποιος να κάνει... αλλα προυποθέτει, ωριμότητα, εκπαιδευση και ευθύνη.... κάτω απο το νερό, είσαι υπεύθυνος για την ασφάλεια σου (και την ασφάλεια του ζευγαριού σου).... ;)

η ύπαρξη του ζευγαριού υποβρυχίος είναι ενα επιπλέον μετρο ασφάλειας, όχι για να μην έχουμε εμεις την ευθύνη της κατάδυσης.... αλλα για την περίπτωση αστοχίας υλικού.... :grin:

Kyriakos
10-09-2007, 13:24
Γιατι δεν πιστεύω οτι κάποιος πορωμενος με τις καταδύσεις θα προσεξει χρονομετρα και πιεσεις οταν ειναι στα 20 μετρα και εχει ανακαλυψει το θυσαυρό του Αλ Μαχατι του Μαχαραγια απο την Τανκανικα!Λέμε τωρα....

Να συμπληρώσω οτι θα τα κοιτάξει και αυτά και άλλα πολλά περισσότερα, γιατί απλώς θέλει να μπορεί να ξανάπαει...

Και ναι, χάνεις εύκολα την αίσθηση του χρόνου, (και πολλά άλλα χάνεις..), γιαυτό συμβουλεύεσαι συχνά το ρολόι σου.

MASTROCHRISTOS
14-11-2009, 21:53
koyklentes ξερεις καποιον κολευρη???

Harry14
27-05-2010, 22:01
Καλησπερα στην μεγαλυτερη θαλασσινη παρεα μετα απο πολυυυ καιρο απουσιας λιγο υποχρεωσεων.
Μπαινω κατευθειαν στο ψητο: θελω να βγαλω αδεια για καταδυσεις και φυσικα να παρω και τον απαραιτητο εξοπλισμο. Εκανα μια πρωτη ερευνα στο ιντερνετ και τηλεφωνησα και σε μια σχολη αλλα με μπερδεψαν:mad: θελω λοιπον να μου πειτε απλα τι χρειαζομαι και που πρεπει να απευθυνθω. Ευχαριστω προκαταβολικα!

gmav
30-09-2010, 14:30
Καλημέρα...

και εγώ είχα καιρό να συνδεθώ και να το αποτέλεσμα... απαντάω μετά απο αρκετούς μήνες (ίσως να έχεις ήδη πάρει την πρώτη σου πιστοποίηση).

η απορίες σου είναι λίγο αόριστες, και δε ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω πολύ..


που πρεπει να απευθυνθω
το πιο σωστό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποια σχολή κατάδυσης.
υπάρχουν αρκετές. δε ξέρω σε πια ρώτησες και πως κατάφεραν να σε μπερδέψουν

στην παρακάτω ιστοσελίδα έχουν συγκεντρωμένα τα τηλέφωνα των περισσοτέρων καταδυτικών κέντρων
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2861
(το μόνο που ξέρω ότι έχει αλλάξει σε σχέση με τη λίστα είναι το καταδυτικό στο Πόρτο Καρρά Χαλκιδικής το οποίο δεν είναι ο ΝΗΡΕΑΣ αλλά το POSEIDON DIVING ACADEMY)



να μου πειτε απλα τι χρειαζομαι
χρόνο και ..... χρήμα... ;)

δεν αναφέρω τα του εξοπλισμού, γιατί σε αυτά σε καλύπτουν οι σχολές κατάδυσης. για μένα βέβαια θα ήταν καλό αν είχες τη δική σου μάσκα και τα δικά σου πέδιλα..
όλα τα υπόλοιπα θα τα πάρεις απο τη σχολή