PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελευθερία ΙΙ [Eleftheria II, Σπάρτη, Depute Jean Hay]



Espresso Venezia
16-03-2013, 20:25
Και το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ ήταν πρώην αποβατικό. Ύψωσε την ελληνική σημαία το 1966 ως ΣΠΑΡΤΗ και προηγουμένος ονομαζόταν DEPUTE JEAN HAY (με γαλλική σημαία). Μετανομάστηκε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ το 1975 και ταξίδεψε ως το 1989 οπότε μετετράπηκε σε φορτηγίδα.

Στα πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία που μας παρέθεσε ο Ellinis για το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ, να προσθέσουμε ότι είχε κατασκευαστεί το 1942, έφερε ΙΜΟ 7234791 και αριθμό νηολογίου Ν.Π. 2890. Να αναφέρω ακόμα την πιθανότητα ενδιάμεσα από τα ονόματα ΣΠΑΡΤΗ και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ να έφερε και το όνομα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, μιας και σε βάση δεδομένων βρίσκουμε την πληροφορία : "ELEFTHERIA until 1984"

Espresso Venezia
19-05-2013, 20:33
Από το δημοσίευμα στο έντυπο ΧΡΗΜΑ της 22/05/1969 που αναφερόταν στα 84 πλοία ανοικτού τύπου και τις 17 πορθμειακές γραμμές που εξυπηρετούσαν εν έτει 1969 φυσικά, έχουμε πάρει πολύτιμα στοιχεία τα οποία έχουμε παραθέσει σε διάφορα topics.

Σε αυτό, και στην γραμμή Πέραμα - Παλούκια στην οποία δούλευε τότε ο διόλου ευκαταφρόνητος αριθμός 17 πλοίων, αναφέρεται ανάμεσα στα άλλα πλοίο ανοικτού τύπου με το όνομα ΤΕΡΕΖΑ, και με την περιγραφή "327,61 κοχ. - Επιβάται 64". Να πω εδώ ότι η σχέση αριθμού χωρητικότητας με αριθμό επιβατών, ήταν αρκετά δυσανάλογη, σε σύγκριση με άλλες αναφερόμενες παντόφλες της γραμμής, στις οποίες με τον ίδιο περίπου ή και μικρότερο αριθμό χωρητικότητας αναφερόντουσαν πολλοί περισσότεροι επιβάτες.

Ένα ακόμα στοιχείο που μπόρεσα να βρω πριν λίγο καιρό και προέρχεται από τον καλό φίλο Εμμανουήλ (όταν του έθεσα το θέμα του ΤΕΡΕΖΑ), είναι ότι παλαιότερα σε καφενείο στο Πέραμα είχε δει φωτογραφία παντόφλας με το όνομα ΤΕΡΕΖΑ αλλά δεν την είχε φωτογραφήσει.

Σε χθεσινή μου βόλτα στη Σαλαμίνα, και εν μέσω καφέ και αφηγήσεων παλιών ιστοριών με παλιό καπετάνιο της γραμμής, τέθηκε και το θέμα του ΤΕΡΕΖΑ. Από ότι μου ειπώθηκε το ΤΕΡΕΖΑ ήταν πρώην πολεμικό αποβατικό, ανήκε στο Πολεμικό μας Ναυτικό και είχε αγοραστεί από ιδιώτη ο οποίος το είχε δρομολογήσει από τα τέλη της δεκαετίας του '60 έως περίπου τα μέσα της δεκαετίας του '70 στη γραμμή της Σαλαμίνας. Ο συνομιλήτης μου, μου είπε ακόμα, ότι το ίδιο πλοίο είχε σίγουρα υπάρξει και με το όνομα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, δεν θυμόταν όμως αν λεγόταν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ πριν μετονομαστεί σε ΤΕΡΕΖΑ ή μετά.

Και το ερώτημα που τίθεται : Τι σχέση μπορεί να είχε το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και μετέπειτα ή πρωτύτερα ΤΕΡΕΖΑ με το πλοίο του παρόντος θέματος ??? Απλά, με την ύπαρξη του δικαιολογείται το γιατί το πλοίο του παρόντος θέματος έφερε το όνομα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ, ή μήπως ήταν το ίδιο πλοίο ??? Και ρωτάω διότι όπως έχω αναφέρει και στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος, το πρώην ΣΠΑΡΤΗ και κατόπιν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ, το έχω βρει σε βάση δεδομένων με αναφερόμενο ενδιάμεσο όνομα το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Μπορούμε άραγε να βρούμε κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει κάποια σχέση ανάμεσα στα δύο (???) πλοία ???

Nicholas Peppas
22-07-2013, 07:01
Τα ενδιαφεροντα σας στοιχεια με εκαναν να ψαξω σε Γαλλικα θεματα και να βρω αρκετες φωτογραφιες του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ οταν ηταν το Depute Jean Hay.

Εν πρωτοις μια ωραια φωτογραφια εδω http://leveque.jeanluc.free.fr/images/cartes_postales_traction/album/slides/17%20Ile%20D%20Oleron%20Le%20Bac%20Depute%20Jean%2 0Hay.htm
147147

Μια αλλη εδω http://modelismenavalradioc.nouvellestar6.com/t1654-depute-jean-hay οπου αναφερεται οτι το πλοιο ξεκινησε σαν LCT
147148

Εδω διαβαζουμε την πληρη ιστορια του πως ονομασθηκε το πλοιο http://bibibourcefranc.fr/wa_610.html Μη χασετε αυτες τις φωτογραφιες...

Αλλες φωτογραφιες και καρτ ποσταλ απο το delcampe.net
147149

147150

Nicholas Peppas
22-07-2013, 07:07
Και αλλες φωτογραφιες και καρτ ποσταλ απο το delcampe.net του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ οταν ηταν το Depute Jean Hay.

147151

147152

Το πορθμειο καλυπτε μια μικρη αποσταση στο νησι Oleron απεναντι απο το Rochefort καπως νοτιως της Rochelle στην Δυτικη Γαλλια.
147153

Nicholas Peppas
22-07-2013, 07:20
Και αλλες φωτογραφιες και καρτ ποσταλ του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ οταν ηταν το Depute Jean Hay απο το http://bibibourcefranc.fr/wa_58.html

147154

147155

Espresso Venezia
22-07-2013, 19:25
Τι να πω κύριε Πέππα ??? Έχω μείνει άφωνος. Εκπληκτικά ντοκουμέντα μας αποκαλύψατε και θερμά σας ευχαριστώ.

Μία αναζήτηση πλοίου που είχε ξεκινήσει κυριολεκτικά από το τίποτα (όταν πριν δύο χρόνια είχα τυχαία πέσει πάνω στο όνομα "ELEFTHERIA II - Passengers landing craft" χαζεύοντας στο equasis), με την αρωγή αρχικά των Εμμανουήλ και Α.Μ., κατόπιν του φίλου Ellinis και σήμερα την δική σας, έφτασε σε αυτά τα καταπληκτικά αποτελέσματα. Για ένα πλοίο που καμμία αναφορά δεν είχαμε βρει πουθενά σε έντυπα - διαφημίσεις, σε καμμία φωτογραφία δεν είχαμε δει (για να ξέρουμε για τί τύπο πολεμικού αποβατικού επρόκειτο), το οποίο δούλεψε στη χώρα μας ως φορτηγό για 24 περίπου χρόνια, και όπως σήμερα αποδείχθηκε ήταν του γνωστότατου μας τύπου LCT Mk4.

Ellinis
03-05-2014, 09:22
Στην ιστοσελίδα εδώ (http://forummarine.forumactif.com/t7267-les-lct-utilises-apres-guerre-a-titre-civil)γίνεται κουβέντα για τα αποβατικά που ταξίδεψαν ως φέρι στη Γαλλία. Ανάμεσα τους και Depute Jean Hay που βλέπουμε σε μια καρτ ποστάλ:

155012