PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερμιονικη Βαρκα



3roses
18-07-2013, 19:27
Χαιρετω των πλυθισμο του φορουμ.
Εδω και χρονια παρακολουθω το φορουμ σιωπιλα. Εφτασε η στιγμη να αγορασω και εγω ενα παραδοσιακο Σκαρι( σε δυσκολους καιρους αλλα τη να κανουμε).
Δεν με ενδιαφερει το μηχανοκηνητο παραδοσιακο αλλα το πανατο..
Επεσε στα χερια μου μια σφουγγαραδικη βαρκα απο την Ερμιονη 5 μετρων , που εχει πολλα κοινα σημεια με τον υδραικο βαρκαλα.Εγω στην αρχη το περασα για υδραικο απο τησ φωτο που μου εστιλε ,Ο καπετανιος ομως που το ειχε ισχυριζεται οτι ειναι ερμιονιτικο σκαρι παρεμφερι με τον υδραικο βαρκαλα.Επιτα αρχισα να ψαχνω βιβλιογραφιες σχετικα με τιν Ερμιονη και την Υδρα και καταλαβα οτι εχει κατι σωστο σε αυτα που μου αναφερει.
Θελω να με βοηθησετε να το ανακατασκευασω σε πανατο. οποιαδιποτε πληωοφορια θα μου ητανε χρησιμη. Δεν ειμαι Γκουρου των παραδοσιακων, αλλα μερακι υπαρχει αρκετο.
Παραθετω φωτο απο ιστορικο αρχειο της Ερμιονης.
Αργοτερα θα ανεβασω και απο το αυτο που κατεχω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.



146992146988146991146990146989

3roses
19-07-2013, 16:51
και η βαρκα .

147014147015147016147017

3roses
19-07-2013, 17:01
147018147019147020147021147022

ΤΟ ΞΕΡΩ , ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Αλλα θεωρω πως αξιζει τον κοπο.
Ελπιζω οι φιλοι του φορουμ να μου πουνε την γνωμη τους πριν κανω καμια βλακια .

3roses
19-07-2013, 19:04
Ακομα εχω αυτο στο ενεργιτικο μου. το οποιο και εχω στην αγγελια λογο μηκους. Αλλα δυστιχος καποιος φιλος μου υποδειξε οτι αυτο το σκαρι δεν κανει για πανι.
Απλος το παραθετω εδω . Μια γευση απο το μερακι μερακι που με κατεχει.

147025147026147027147028147029

3roses
19-07-2013, 19:10
147030147031147032

Οσο για την ορθωγραφια μου.... Συγνωμη αλλα προσπαθω. Εμενα πολλα χρονια εκτος Ελλαδος. :uncomfortableness:

3roses
29-07-2013, 08:23
Κανενας βρε παιδια??? Μια γνωμη, Κατι??? Μηπως δεν πρεπει να μπλεχτω τελικα?

Alkis
29-07-2013, 10:28
Δυστυχώς δεν είναι πολλοί στο forum αυτοί που ξέρουν για να σε βοηθήσουν.
Είναι και περίοδος διακοπών.
Υπομονή...

Asterias
14-01-2014, 02:10
Παίρνει πανάκι αυτό... Με ενα λατινάκι και φλόκο θα ήταν τέλειο!

Δες google ναυτοπροσκοπικά σκάφη.

Asterias
14-01-2014, 02:17
Μπορεις να μας ενημερώσεις για μήκος και κόστος? (αν πωλείται ακόμα) [email protected]

δείτε τι προσπαθούμε να κάνουμε www.facebook.com/npagiosnikolaos

3roses
16-06-2014, 07:10
Καλημερα ξανα μετα απο αρκετο καιρο στο φορουμ. Προχωρισα αρκετα με την ανακατασκευη της βαρκουλας οπως και με την ιστιοφορια της. Διαπιστωσα οτι το κοστος της θα ανεβαινε παρα παρα πολυ που με εκανε να αναρωτιθω το εαν τελικα εκανα καλος που ξανα εμπλεξα με ξυλινο σκαφος. Ετσι λοιπον οπως και στην προιγουμενη βαρκα ετσι και σε αυτην αποφασισα να ασχολιθω εγω ο ιδιος για να ριξω το κοστος. Της χοντρες δουλιες της εκανε καραβομαραγκος (καψιμο ξεκουβερτομα κλπ κλπ) και θα σας ανεβασω μερικες φωτο το πως την παρελαβα απο αυτον. Επισης, λογο του οτι ειμαι μηχανολογος μηχανικος σκεφτικα οτι ισος μπορω και μονος μου μα κανω μια μελετη ιστιοφοριας για την " Αχιβαδα " και την οποια θα παραθεσω εδω αναλυτικα με υπολογισμους , φωτογραφιες, σχεδιαστικα προγραματα, κλπ. Το να μαζεψω την καταληλη βιβλιογραφια μου πηρε μηνες οπως και για να την εφαρμοσω μου πηρε αλλους τοσους. Γιαυτο σας παρακαλω να κρατησετε το αναλογο υψος απεναντι μου διοτι αφιερωσα παρα πολλες ωρες διαβαζοντας το πως ειναι δυνατο να εφαρμοσω της τεχνικες στην πραγματικοτητα. Θα υπαρχουν αρκετα σχολια ( που βεβαιος και θελω να ακουσω), θετικα και αρνητικα, που ισος ομως βοηθησουν καποιους αλλους να κανουν κατι ποιο σωστο απο αυτο που θα αναλυσουμε εδω σιγα σιγα. Απο την δικια μου μερια, απλος θελω να αναπτυξω το θεμα για να κρατησω ζωντανο το στοιχειο της ελληνικης παραδοσιακης βαρκουλας μεσα μου σε αυτους τους δυσκολους καιρους που περναμε. Αυτο ειναι το ψυχοφαρμακο μου. Θα επανελθω με Φωτο της επομενες μερες και με μια μικρη περιλιψη περι ειδικων συμειων και δυναμεων που ασκουντε στην " Αχιβαδα" μου. Ελπιζω να κρατισουμε ζωντανο το ποστ ολοι μας.

panosd
16-06-2014, 07:49
Μεγαλη μας χαρα η ανακατασκευη σου.
Βλεπεις τι εχω τραβηξει εγω μεχρι τωρα οποτε μην απελπιζεσαι τα ιδια και χειροτερα θα τραβηξεις και εσυ.
Ειναι ομορφη βαρκουλα και με το καλο να την τελειωσεις.
Οποια βοηθεια και ανταλλαγη πληροφοριων μπορεις να στελνεις post.

P@nos

3roses
16-06-2014, 23:46
Λοιπον. Η βαρκουλα ητανε σχεδον ολη κουβερτομενη οπως φενεται στης πρωτες φωτο.
Ητανε κατι το οποιο δεν ηθελα . Προτημουσα να ειχε παγκουσ αριστερα και δεξια για να μπορω να παω με μερικους φιλους μια βολτα.
Ετσι λοιπον αποφασισα να την ξεκουβερτοσω απο το 1/3 και πισω. Δυστιχος λογο χρονου και αμαθιας το ανεθεσα σε καποιον καραβομαραγκο στον πειραια.
Οι εργασιες που εκανε απανω στην βαρκουλα ειχαν να κανουν με την αφεραιση του χρωματος μεσα εξω και την τοποθετηση παγκων . Ολα τα υπολοιπα θα τα εκανα εγω μιας και θεωρω οτι εχω την ικανοτητα .
Παραθετω μερικες φωτο απο την ημερα της παραλαβης της μετα της κεραιες μετατροπες.
Το Αλμπουρακι δεν ειναι μερος της βαρκας απλος τοποθετηθηκε για να εχω μια γενικοτερη εικονα . Αργοτερα θα αναρτησω καποιο προγραμμα με το οποιο μπορουμε να υπολογισουμε την διατομη του αναλογα με την ιστιοφορια και τα ξαρτια. Επισης η μηχανουλα δεν υπαρχει πια μεσα . Για την προωση χρισιμοποιισα κατι αλλο αλλα και αυτο θα το αναπτυξω σε καποιο αλλο κεφαλαιο.

Πανο .. σε ευχαριστω για την υποστηριξη.

3roses
16-06-2014, 23:50
Μερικες ακομα .

panosd
18-06-2014, 08:28
Γεια σου αγαπητε 3roses.
Μην κανεις καποια κινηση πριν παρεις την γνωμη των ειδικων εδω μεσα.
ΘΑ σου απαντησουν καποια στιγμη.
Σου δειχνω εναν υδραιικο βαρκαλα που εχω σχεδιασει και ολα τα στοιχεια του ειναι στην διαθεση σου.
Στο παραθετω για να δεις τις διαφορες με την δικια σου.
Η βαρκα σου ειναι στελλατη και ιδιαιτερα ανοιχτη στην πλωρη.
Παρουσιαζει μεγαλες αντιστασεις αν σκεφτεις οτι αυτη που σου δειχνω εχει κατω απο 10 κιλα αντισταση μεχρι 4 κομβους και εως 30 κιλα(να μην γραφω kN και μπερδευομαστε) στους 6 κομβους. Το displacement ειναι κατω απο 350 κιλα ενω στην δικη σου?????
Μην ασχοληθεις με ιστιοφορια κοιτα τα υπολοιπα.
Μην ασχολησε με ηλεκτρικα μοτερ , η βαρκα πρεπει να κανει ντουκου ντουκου!
Καλη επιτυχια.!!!!

Φιλικά P@nos.

thalassoporos
18-06-2014, 20:06
Αγαπητέ 3roses
Για να μπορέσω να σε βοηθήσω αποτελεσματικά με την ιστιοφορία της βάρκας σου θα χρειαστώ ορισμένες μετρήσεις και στοιχεία. Θα σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα για να τα πούμε καλύτερα.

Φιλικά
Thalassoporos

3roses
18-06-2014, 21:19
Καλησπερα Παιδια .
Ξαχασα να σθστηθω. Χιλια συγνωμη. Λεγομαι Βαγγελης . Σχεση με θαλασσα δεν ειχα καμια παρολο που εχω καταγωγη απο Ψαρα . Η γυναικα μου ειναι ο θαλασσολυκος, δικια τησ ιδεα ητανε πριν απο 10 χρονια να παρουμε βαρκα και ετσι η μια εφερε την αλλην.

1. οσο αναφορα το Ντουκου .. τοσα χρονια επηξα, τωρα θελω την ησυχια μου οποτε ιστιο. Δεν θελω τιποτα παραπανω απο τα βγαινω με την γυναικα μια βολτα στης Αλκυονιδες νησους.( διοτι εκει μενω μονιμα).Προωση θελω μονο για να μπω και να βγω .. οποτε κουπια. δεν με ενδιαφερουν αγωνες. δεν θελω να βγαινω με καιρο.
2. το dispacment τισ βαρκας ειναι 480 κιλα στα 5.20m Την αντισταση θα στην αναρτησω σε λιγες μερες απο το Delfship.

Απλος αναφερω οτι την βαρκουλα την εφτιαξε ο Κοτταρας Γεωργιος απο την Υδρα( σημερα 80+ ετων) ο οποιος ειναι και μακρινος συγγενης της γυναικας μου καθως Κοτταρα και αυτη με καταγωγη απο Υδρα.( Μικρος που ειναι ο κοσμος). Βεβαια ειμαι και σε στενη επαφη μαζι του για την ανακατασκευη.

Ευχαριστω τον φιλο με το ΠΜ . Σου εχω απαντηση και αναμενω να διασταυροσουμε της αποψης μας.

Θα αναρτισω καποιες φωτο αργοτερα... μολις τελειωσα με τους παγκους και την κουβερτα . Συνεχιζω ακαθεκτος.
Επισις θα αναφερω συμβολικα τι μου κοστισε απο υλικα και ποσες ωρες εκανα .

3roses
19-06-2014, 06:29
φωτο απο την κουβερτα.

3roses
19-06-2014, 06:34
και τα δεσιματα με καθισματα για κουπι. το Βραδακι θα γραψω με ποια κριτιρια τοποθετιτηκαν σε αυτα τα μερη και πως.

3roses
19-06-2014, 06:47
Το κοστος ητανε γενικα χαμηλο. Το ξυλο που εβαλα ειναι Μαονη. Εδω ισος να μην αρεση σε καποιους αλλα να δουμε στο τελος το γενικο αποτελεσμα πριν κρινουμε . Εμενα προσοπκα μου αρεσει το χρωμα του. το οποιο δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φεναιτε στης φωτο.
Για την κουβερτα και τα καθησματα για κουπι μου εφαγε 3 μαδερια 5cm x 18cm x 2,5 m.
Η αγορα τους ητανε περιπου στα 110 ευρω ολα, κολλες, βιδες περιπου στα 50 ευρω.
Συνεβαλα με καποια χρηματα στο φιλο επηπλοποιο που χρησημοποιισα την κορδελα , πλανη κλπ. 100 ευρω. ( εγω αποφασισα αυτο το ποσο )
Μεσα σε 7 εργασιμες τα ειχα φτιαξει. Χαλαρα χωρις να βιαζομαι.
Καθε μερα που περνουσε τοσο ποιο πολυ επεστρεφε το look στον 18 αιωνα..

Καλημερα σας.

3roses
19-06-2014, 07:47
drougasp.

κοιτα το παρακατο γραφιμα σε παρακαλω. Το προγραμα Delftship to βγαζει. Οι τιμες αυτες ειναι με αδεια την βαρκα δηλαδη χωρισ το βαρος μας.
Ενοοιτε οτι αποτυποσα τησ γραμες της και τησ περασα μεσα. ομως θα το επιβεβαιοσω αργοτερα.
Θα αναφερθω αργοτερα το πως το εκανα αυτο.

3roses
21-06-2014, 18:12
Καλησπερα στα παιδια.
Συνεχιζω, Παγκοι για κουπι.

Λοιπον το ερωτημα εδω ητανε ... που να βαλω τουσ σκαρμους για τα κουπια ... οπου μου κανει?
Εψαξα λοιπον στο ιντερνετ. Wooden boat design forum.
Με τα οσα λεγοντε (για μονοκουπα) εκει, το καθησμα μπαινει ακριβος εκει που ειναι το LATERAL Center του σκαφους με αποτελεσμα οι σκαρμοι να τοποθετουντε ακομα ποιο πισω, περιπου 20 με 25 ποντους απο το τελος του καθησματος. Αυτο βεβαια ειναι σχετικο με το σωματοτυπο του καθε ανθρωπου. Αλλα 20 εκατοστα ειναι ενα σωστο συμειο αναφορας . Το υψος του κατω μερουσ του σκαρμου ( για να μην χτυπανε τα κουπια στα ποδια μας) ειναι περιπου 10 ποντους ψηλοτερα απο το μπουτη μας οταν καθομαστε στον παγκο. Τωρα παλι ειναι σχετικο αυτο γιατι πεζει ρολο και το μηκος των κουπιων.
Το ξερω ειναι πολυ υποθετικα τα παραπανω αλλα ειναι ενας οδηγος για να αρχισουμε απο καπου.Στο πρωτο καρναγιο θα κανω της μικροδιοθωσεις.
Τελεφωνο στον μαραγκο που εφτιαξε την βαρκα για περισοτερες πληροφοριες.
Ο μπαρμπα Γιωργης μου ειπε οτι :
Οι βαρκες αυτες ητανε Δικοπες ομως με την διαφορα οτι δεν καθωντουσταν πλατυ πλατυ , αλλα ο ενας αντικρυ με τον αλλον και οι σκαρμοι να ητανε τοποθετημενη με διαφορα ελλαχιστων ποντων ( 35- 40 περιπου ).
Επισις αναφερω οτι αναλογα με την κατασταση της θαλασσας μεταφερομαστε πριμα για να την κουμανταρουμε καλυτερα , τουλαχιστον αυτο αναφερουν στα Αγγλικα φορουμ.

Για του λογου το Αληθες παραθετω μια φωτο που τραβηξα στην Ερμιονη. Θα επανελθω για να σας πω πως βρηκα το Lateral Center της βαρκας ( Εμπηρικα αλλα και σχεδιαστικα. ( με την βοηθεια ναυτιλιακου σχεδιαστικου προγραματος)

panosd
25-06-2014, 10:05
Ok to ειδα... προφανως τραβηξες νηματα και πηρες τα ημιπλατη( μεγαλη ορεξη εχεις...)
Να δω το ναυπηγικο σου και θα σου πω

P@nos



drougasp.

κοιτα το παρακατο γραφιμα σε παρακαλω. Το προγραμα Delftship to βγαζει. Οι τιμες αυτες ειναι με αδεια την βαρκα δηλαδη χωρισ το βαρος μας.
Ενοοιτε οτι αποτυποσα τησ γραμες της και τησ περασα μεσα. ομως θα το επιβεβαιοσω αργοτερα.
Θα αναφερθω αργοτερα το πως το εκανα αυτο.

3roses
25-06-2014, 15:24
Καλησπερα .

Λοιπον. Πως μπορουμε να βρουμε το Center of Lateral Resistance.

Ακολουθησα και τουσ δυο παρακατω τροπους :

1:
ΚΕΝΤΡΟ πλευρικής αντίστασης (CLR).
Αυτό δείχνει το κέντρο της υποβρύχιας περιοχής του κύτους, όπως φαίνεται από το πλάι. To CLP μπορει εύκολα να βρεθεί από αποτυπομα του περίγραμμος της υποβρύχιας δια μηκη επιφανιας σε χαρτί, και την εξισορρόπηση της με μια καρφιτσα. Ορισμένοι σχεδιαστές παραλείπουν την περιοχή του πηδαλίου κατά την εύρεση του CLP, άλλοι χρησιμοποιούν το 1/3 έως 1/2 περιοχή του πηδαλίου. Εγω συμπεριελαβα το 1/2 του τιμονιου.( οχι την υπαχων επιφανια αλλα την επιφανια που χρηαζεται εαν το σκαφος χρησημοποιουσε την ιστοφορια εωσ προτευων μεσο προωσης. Με λιγο google θα βρητε στοιχεια το πως βρισκεται αυτο. Επισης ευχαριστω τον φιλο που μου εδωσε αυτο το τιπ.).

3roses
25-06-2014, 15:35
2:
Ο δευτερος τροπος ειναι να σχεδιασουμε την υποβρηχια επιφανια στο Autocad (σε κλημακα), και με την εντολη Massprop θα μασ δωσει της συντεταγμενες του CLA σε Χ,Y αξανες.

Υπαρχει και τριτος τροπος μεσο καποιου ναυτικου σχεδιαστικου προγραματος, αφου αποτυποσουμε το σκαρι μας εχει την δυνατοτητα να το εμφανιζει μονο του αναλογα με το βυθησμα.

Το πως αποτυποσα της ναυτηκες γραμμες θα αναφερθω αμεσως μετα . Δεν ειχα την δυνατοτητα να αφηεροσω χρηματα σε τοπογραφο τα οποια ητανε αρκετα. Οποτε το εκανα μονος μου με την βοηθεια δυο ξυλων 5χ5χ200 και κρεμοντας σχηνη με αντιβαρα απο την κουπαστη..
Αναλητηκα σε λιγες μερες διοτι βρησκομαι πανω σε μετακομιση στην επαρχια.

3roses
25-06-2014, 15:47
Το πισω πατωμα ετοιμο.. Θα ολοκληρωσω και το μπροστινο σιγα σιγα.

3roses
25-06-2014, 15:51
Και μερικες πινελιες ακομα .

3roses
25-06-2014, 15:53
Και δυο πανοραμηκες.

3roses
01-02-2015, 08:37
Καλημερα στην κοινοτητα. Μετα απο αρκετο καιρο επιστρεφω.. Καπιοσ καλος φιλος εδω μου επισθμανε την προσοχη σε τι γραφω και πως το κανω.Ισος να μπενω σφηνα σε καπιος που ασχολουντε επαγελματικα με το αθλημα (και εχει δικαιο) . Για αυτο αποφασισα να μην μπαινω σε λεπτομεριες παρα θα αναρτω την κατασταση της βαρκουλας ανα καιρους. Τωρα οσοι θελουν παραπανω πληροφοριες ας επικοινονισουν μαζι μου με ΠΜ για επισκεψη κατ'οικον .

Τον καιρο της απουσια μου , καταφερα να φτιαξω τους μακαραδες και μπιγκοτες , αλμπουρα και αντενες, και 2 χερια λουστρο.

Θα αναιβασω συντομα φωτο.

panosd
01-02-2015, 12:10
Να μου στείλεις μηνυμα με το ονομα να ακυρωθει ο λογαριασμος.
Σε οποια αλλη περιπτωση θα θεωρηθει trolling.

P@nos Moderator Ξυλινα σκαφη.

3roses
05-02-2015, 19:16
163992163993163994163995163996

3roses
05-02-2015, 19:20
163997163998163999164000164001

3roses
05-02-2015, 19:25
164002164003164004164005164006

3roses
05-02-2015, 19:29
164007164008164009164010164011

3roses
05-02-2015, 19:30
Αυτες για τωρα. Ελπιζω να αποσπασω θετικες αποψεις.
Θα απανελθω.

panosd
05-02-2015, 20:14
Το θεμα με τον λογαριασμο μετα την διευκρινιση στο email εχει ληξει.
Ηταν απλη παρεξηγηση.

Μπραβο για την προσπαθεια

Φιλικα P@nos
Moderator Ξυλικα σκαφη.

3roses
23-03-2015, 11:51
165147165148165149165150

3roses
23-03-2015, 11:57
Προσωρινη αναρτηση