PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ - ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ NAYTILIA.GR



Captain - Nautilia.gr
08-09-2007, 19:01
"Το Naytilia.gr προτίθεται να οργανώσει σεμινάριο - ημερίδες απευθυνόμενα αυτούς που ασχολούνται ερασιτεχνικά με τη θάλασσα. Σκοπός των σεμιναρίων θα είναι η ανάπτυξη θεμάτων ναυτικής τέχνης πέρα από τα διδασκόμενα στις σχολές ιστιοπλοΐας - ταχυπλόου, η επίλυση αποριών και η ανταλλαγή εμπειριών μέσα από τη συζήτηση που θα ακολουθήσει.
Θα σας ενδιέφερε να παρακολουθήσετε σεμινάρια Ναυτικής Τέχνης οργανωμένα από το Naytilia.gr ?

Παναγιώτης
10-09-2007, 08:58
Πολλά μέλη του Naytilia.gr ασχολούνται ερασιτεχνικά με τη θάλασσα (ιστιοπλοΐα, σκάφη κ.λπ.) ή σκέφτονται να ασχοληθούν. Μέσα από ένα τέτοιο σεμινάριο οι νεότεροι θα μπορούσαν να εμβαθύνουν σε θέματα ναυτικής τέχνης (ναυσιπλοΐα, σωστικά, αντιμετώπιση εκτάκτων καταστάσεων κ.λπ.) μέσα από εισηγήσεις από έμπειρους του χώρου, εκπαιδευτές σχολών και επαγγελματίες ναυτικούς, οι πιο έμπειροι θα μπορούσαν να ανταλλάξουν εμπειρίες με άλλους και αυτοί που το σκέφτονται ...ίσως βρουν το κίνητρο να ξεκινήσουν.

jerry_p
10-09-2007, 10:33
η ιδέα είναι πολύ καλή, θα προσφέρει δε πολύ περισσότερα από απλή συγκομιδή γνώσεων.
είμαι πρόθυμος να συμμετάσχω ή να βοηθήσω όπου μπορώ.

Giorgos_D
10-09-2007, 13:47
H ιδέα είναι πολύ καλή. Αρκεί όμως να γίνει με προσοχή και με σωστή οργάνωση, ώστε να έχει τα επιθυμητα αποτελέσματα... ;)

Asterias
10-09-2007, 15:11
Παιδιά όπως ανέφερα και στην άλλη δημοσκόπηση, θεωρώ πως στο συγκεκριμένο τομέα της Ναυτικής τέχνης σαν κοινότητα του Naytilia.gr έχουμε τους αρκετά αποθέματα γνώσης ώστε να τα μεταδώσουμε και σε άλλους ανθρώπους που το επιθυμούν.
Αρκετοί από εμας έχουμε γνώσεις, τις οποίες είναι κρίμα να μην μεταδίδουμε και σε άλλους ανθρώπους.

evridiki
11-09-2007, 12:20
Oπου χρειαστει εννοειται οτι βοηθαω κι εγω....

Thanasis89
11-09-2007, 15:05
Σίγουρα αξίζει να γίνει μια τέτοια κίνηση ώστε οι έχοντες γνώσεις επί των ναυτικών θεμάτων να τις μεταδώσουν, προσφέροντας τις εμπειρίες και την γνώση σ' αυτούς που θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω για την θάλασσα. Για να έχει όμως αποτέλεσμα πρέπει να γίνει με τον σωστό τρόπο...

Maroulis Nikos
11-09-2007, 15:38
Για να έχει όμως αποτέλεσμα πρέπει να γίνει με τον σωστό τρόπο...


Βοήθησε μας λίγο. Πως πρέπει να γίνει ?

eman
12-09-2007, 07:17
Ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον και πέραν του οτι άτομα με μικρή εμπειρία στην θάλασσα έχουν μόνο να κερδίσουν απο κάτι τέτοιο, είναι και καλή ευκαιρία για φρεσκάρισμα των γνώσεών τους. Θά ήταν ενδιαφέρον επίσης να ακουστούν και προτάσεις για διάφορα θέματα.

Παναγιώτης
12-09-2007, 11:54
Η σκέψη είναι για ένα τρίωρο ή τετράωρο κάποιο απόγευμα καθημερινής όπου θα αναπτυχτούν 2~3 θέματα. Η ανάπτυξη των θεμάτων θα γίνεται με κάποια εισήγηση περίπου μισής ώρας και μετά εξάσκηση και επίλυση αποριών και συζήτηση - ανταλλαγή εμπειριών. Αν υπάρχει διαφορετική ιδέα το συζητάμε.
Ενδεικτικά τα θέματα θα μπορούσαν να είναι:
- Ναυτικοί χάρτες, πορείες, εύρεση θέσης, προσανατολισμός.
- Προορισμοί κοντινοί και μακρινοί (ιδέες, ιδιαιτερότητες λιμανιών και διαδρομών, πηγές πληροφόρησης)
- Σωστικά μέσα και αντιμετώπιση εκτάκτων καταστάσεων.
- Ναυτικές επικοινωνίες (VHF, σήματα σημαιών, ηχητικά σήματα, κανόνες επικοινωνίας, σταθμοί κλήσης)

Ποιά νομίζετε ότι θα ενδιέφεραν περισσότερο; Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

evridiki
12-09-2007, 12:15
Ο καθένας θα μπορούσε να προτείνει τι θα ήθελε να ακούσει ή τον ενδιαφέρει περισσότερο... Η βοήθεια είναι πολύ σημαντική για όλους μας.
Το φόρουμ είναι ένας δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ μας...Ολοι μας μπορούμε να κάνουμε πολλά αφού μας ενδιαφέρουν κοινά θέματα...Αρκεί να συμμετέχουμε ενεργά -όσο μπορούμε-.

sonia24
12-09-2007, 15:36
Η σκέψη είναι για ένα τρίωρο ή τετράωρο κάποιο απόγευμα καθημερινής όπου θα αναπτυχτούν 2~3 θέματα. Η ανάπτυξη των θεμάτων θα γίνεται με κάποια εισήγηση περίπου μισής ώρας και μετά εξάσκηση και επίλυση αποριών και συζήτηση - ανταλλαγή εμπειριών. Αν υπάρχει διαφορετική ιδέα το συζητάμε.
Ενδεικτικά τα θέματα θα μπορούσαν να είναι:
- Ναυτικοί χάρτες, πορείες, εύρεση θέσης, προσανατολισμός.
- Προορισμοί κοντινοί και μακρινοί (ιδέες, ιδιαιτερότητες λιμανιών και διαδρομών, πηγές πληροφόρησης)
- Σωστικά μέσα και αντιμετώπιση εκτάκτων καταστάσεων.
- Ναυτικές επικοινωνίες (VHF, σήματα σημαιών, ηχητικά σήματα, κανόνες επικοινωνίας, σταθμοί κλήσης)

Ποιά νομίζετε ότι θα ενδιέφεραν περισσότερο; Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;


τα παραπανω θεματα προσωπικα τα βρισκω αρκετα ενδιαφεροντα. :D

SV1CDM
12-09-2007, 21:36
Κι εγώ μέσα...και για βοήθεια και για ενημέρωση.
Ελπίζω να πέσει σε κενό χρόνο δικό μου.
Και να μην είναι το μοναδικό.
Θεωρώ ότι πολλά μέλη έχουν τις γνώσεις και την διάθεση να προσφέρουν
σ'αυτό που λέγεται ενασχόληση με την θάλασσα.

Enigma
13-09-2007, 08:42
Ως μελος που ΔΕν εχει γνωσεις αλλα εχει φαει τον κοσμο (μεχρι να παω σε σχολη) να μαθω οσες περισσοτερες πληροφοριες. Φυσικα και θα ειμαι σε οποια εκδηλωση οργανωθει.

Παναγιώτης
13-09-2007, 09:09
Να αρχίσουμε να το στήνουμε σιγά σιγά. Λοιπόν ας αρχίσουμε να προτείνουμε θεματολογία, ώστε να προχωρήσουμε αργότερα σε εισηγητές.

Maroulis Nikos
12-11-2007, 17:29
Τι θα λέγατε να ξεκινήσουμε απο τα σεμινάρια της Ιστιοπλοίας πρώτα, την πέμπτη νομίζω ότι είναι μια καλή ευκαιρεία να το συζητήσουμε απο κοντά .

evridiki
14-11-2007, 15:30
Πιστευω Νικο αυτο θα γινει αφου ειναι ενα θεμα που αρεσει στους περισσοτερους...Τωρα φυσικα με το κρασακι και το φαγακι...ολοι μετα απο δουλεια και Πεμπτη βραδυ.....:rolleyes:

Για να δουμε.....

Υ.Γ. Ειναι η πρωτη φορα που γινεται τετοια συναντηση. Και εννοω οχι απλος καφες.

Παναγιώτης
14-11-2007, 17:18
Και για να θυμηθούμε τι είχε ειπωθέι στην προηγούμενη συνάντηση (δεν είχα έρθει αλλά μου τα μετέφεραν) είχε αποφασιστεί να γίνονται σεμινάρια σε στυλ "στορογγυλού τραπεζιού" δηλαδή να γίνονται με τη μορφή μιας συνάντησης όπου να συζητιέται ένα συγκεκριμένο θέμα και μέσα από τη συζήτηση και την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών να γίνεται ανάπτυξη του θέματος. Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να γίνεται μια ολιγόλεπτη εισήγηση από κάποιον στην αρχή για να ξεκινά η συζήτηση. Λοπόν για αρχή καλό θα είναι να δούμε ποιά θέματα ενδιαφέρουν και να δούμε αύριο ποιοί θα μπορούσαν να ετοιμάσουν εισηγήσεις και το πότε μπορέι να γίνει το πρώτο σεμινάριο.

Petros
14-11-2007, 21:10
Καλα κανετε και ξεκινατε με την ιστιοπλοια, αλλα αυριο στη συναντηση αφου θα ερθουν και ατομα της ποντοπορου και της ακτοπλοιας καλο θα ηταν να συζητησουμε λιγο και για τα δικα μας θεματα σεμιναριων τι θα γινει.

Θα γινουν 2 μικρα πηγαδακια για καποια ωρα (ή δυο μεγαλα βαθια πηγαδια), αλλα δεν πειραζει.

grgtzanop
14-11-2007, 22:34
Επειδή είμαι καινούριος στο Forum και επειδή μένω και μακρία απο Αθήνα Πειραιά μια και θα τα πείτε αύριο θα σας παρακαλούσα να βγαλετε και τα πρακτικά της συνάντησης να ενημερωθούμε και εμείς! :)))

Καλά να περάσετε!

Petros
14-11-2007, 22:47
Μην ανησυχεις, τιποτα δεν μενει κρυφο κατω απο το φως του ηλιου (στη δημοτικη).

Selena
17-11-2007, 15:38
Ενδιαφέρον.. Μακάρι να το οργανώσουμε απογευματινές ώρες ή Σ-Κ που έχουμε περισσότερο ελεύθερο χρόνο.. ;)

Maroulis Nikos
17-11-2007, 15:41
για απογευματινές ώρες μιλάμε πάντα για να έχουμε συμμετοχή.

Selena
17-11-2007, 15:51
χμ...βασικά έκανα μια ανωδυνη δοκιμή επικοινωνίας.. :D αυτο-ξεναγούμαι στο φορουμ..

Maroulis Nikos
18-11-2007, 10:09
Επειδή είμαι καινούριος στο Forum και επειδή μένω και μακρία απο Αθήνα Πειραιά μια και θα τα πείτε αύριο θα σας παρακαλούσα να βγαλετε και τα πρακτικά της συνάντησης να ενημερωθούμε και εμείς! :)))

Καλά να περάσετε!

Πιος κρατούσε τα πρακτικά της συνάντησης να μας ενημερώσει τι είπαμε για τα σεμινάρια ???

Υ.Γ. Έλειπε η efouskayak απο την συνάντηση και αποδιοργανωθήκαμε .

Petros
18-11-2007, 19:55
Δεν φταιει η Εφη που ηπιαμε τον Ευξεινο Ποντο παλι εφταιγε...

evridiki
19-11-2007, 14:23
Η συναντηση που εγινε ηταν θα ελεγα γνωριμια μελων, παλαιων και καινουργιων, σε ενα ηρεμο κλιμα αλλα ταυτοχρονα πολυ ευδιαθετο και οικειο....
Με την μορφη σεμιναριου-συζητησης δεν εγινε κατι που θα μπορουσαμε να ενημερωσουμε οσους τελικα δεν ηρθαν.....καταλαβαινετε αλλωστε...λιγο κρασακι, λιγο-πολυ μεζεδακια, μετα τα γλυκακια...εεεε...ετσι δεν γινονται αυτα....

Ηταν αλλωστε η πρωτη φορα που γινονταν κατι τετοιο και ειχε πολυ απηχησει...αναρωτιεμαι γιατι.....;):D

Θα κανονισουμε πιστευω συντομα τετοιες μινι συναντησεις-σεμιναρια....

Καλη σας μερα και καλη εβδομαδα!!

Apostolos
19-11-2007, 15:40
Κάποιοι θέλουν σεμινάρια ΔΚΑΣ ή και Ν.Τέχνης?

Selena
19-11-2007, 17:03
Σεμινάρια να 'ναι και ό,τι να ναι.....:cool:

Apostolos
19-11-2007, 18:03
Πιστεύω ότι κάποιοι χρειάζονται άμεσα μαθήματα ΔΚΑΣ ιδικά όταν θέλουν να βγαίνουν για βαρκαδες και να μήν σας το παίζουν ορισμένοι έξυπνοι....

Petros
19-11-2007, 20:34
Προσωπικα με ενδιαφερουν τα θεματα ΔΚΑΣ τα οποια εχουνε εφαρμογη σε ολα τα πλοια ανεξαρτητου μεγεθους.

evridiki
20-11-2007, 15:09
Συμφωνω για σεμινάρια ΔΚΑΣ

Apostolos
20-11-2007, 15:59
Και εγώ βοηθάω άν θέλετε (δέν είμαι καθηγητής μήν με πάρετε για ψώνιο :) )

Παναγιώτης
20-11-2007, 16:48
Πιστέυω ότι ο ΔΚΑΣ είναι σημαντικό θέμα μια και έχουν γίνει πολλά ατυχήματα με αποκορύφωμα αυτό προ διετίας που έχασε τη ζωή της μια γυναίκα.
Λοιπόν ας δούμε το θέμα του πρώτου σεμιναρίου "Διεθνής Κανονισμός Αποφυγής Συγρούσεων στη Θάλασσα" αν συμφωνούν και οι υπόλοποι
Ας προτείνω μερικά θέματα που θα συζητηθούν για να διαλέξουμε από αυτά ή να προσθέσουμε κάτι άλλο.
Χειρισμοί σκαφών εν' όψει αλλήλων. Τι πρέπει να κάνουμε όταν συναντάμε άλλο σκάφος προσπέρασμα διαστάυρωση
Ειδικές περιπτώσεις. Πλοίο μη δυνάμενο να ελιγχθεί, δίαυλοι, πλοία με περιορισμό βυθίσματος, ιστιοφόρα κ.λπ.
Φώτα ναυσιπλοΐας τρόποι εκδήλωσης αλλαγής πορειας.

Οπως είχαμε πει δεν θα είναι μια διδασκαλία "από καθ' έδρας" αλλά μετα από μια ολιγόλεπτη εισήγηση (10'~15') θα ξεκινά συζήτηση και θα εκφράζει ο καθένας τις απορίες του ή θα αναφέρει τις εμπερίες του. Η διάρκεια του σεμιναρίου θα είναι γύρω στις δύο με τρεις ώρες. Ποιοι νομίζουν ότι θα μπορούν να ετοιμάσουν εισηγήσεις; (ο Apοstolos σίγουρος ;) )
Για το χώρο που θα γίνει χρειάζεται μία αίθουσα που να έχει ένα στοιχειώδη εξοπλισμό εποπτικών μέσων (προτζεκτορας) ώστε να μπορούμε να δείξουμε καμια φωτογραφία ή σχήμα αν χρειάζεται. Αλλά να έχει διαρρύθμηση τέτοια ώστε να μπορεί να γίνει συζήτηση (τραπεζοκαθίσματα). Το εντευκτήριο κάποιου ομίλου (ναυταθλητικού ή άλλου) είναι καλή ιδέα, όποιος έχει επαφές με κάποιο όμιλο ώστε να εξασφαλιστεί η αίθουσα ας το δηλώσει.
Για το χρόνο το βλέπω να γίνεται λίγο πριν τα Χριστούγεννα γύρω στις 20 Δεκέμβρη που ψιλοχαλαρώνουν οι υποχρεώσεις (κοινωνικές, επαγγελματικές κ.λπ.) των περισσοτέρων. Τι λέτε;

Παναγιώτης
03-02-2008, 23:46
Το Nautilia.gr προτίθεται να διοργανώσει σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών και αντιμετώπισης εκτάκτων καταστάσεων στη θάλασσα. Αν υπάρξει συμμετοχή η θα οριστεί ημερομηνία μέσα στο Φεβρουάριο. Όσοι νομίζουν ότι θα τους ενδιέφερε να παρακολουθήσουν κάτι τέτοιο ας το δηλώσουν σε αυτή την ενότητα.

Maroulis Nikos
05-02-2008, 08:31
Περιμένουμε τις συμμετοχές σας εδώ :

Παναγιώτης
05-02-2008, 11:41
Να συμπληρώσω ότι αν έκδηλωθεί ενδιαφέρον το σεμινάριο θα γίνει τέλη Φερουαρίου - αρχές Μαρτίου.
Θασ γίνει εκεπίδευση από ειδικό για πρακτικές πρώτες βοήθειες στο σκάφος (και όχι μόνο).
Επίσης θα συζητηθεί ο τρόπος αντιμετώπισης εκτάκτων καταστάσεων (αναζήτηση ιατρικής βοήθειας μέσω VHF, επικοινωνία με αρχές σήματα κινδύνου κ.λπ.).
Οι συμμετέχοντες θα λάβουν CD με το υλικό του σεμιναρίου για μελλοντική αναφορά.
Γίνεται προσπάθεια ώστε το σεμινάριο να είναι δωρεάν, αν υπάρξει κάποιο κξόστος για τους συμμετέχοντες αυτό θα έινα πολύ χαμηλό.

evridiki
06-02-2008, 14:14
Εγω ειμαι μεσα. Ευρυδικη:D

jerry_p
06-02-2008, 15:59
Εγω ειμαι μεσα. Ευρυδικη:D

εεε .... άμα είναι και η Ευρυδίκη, θα έρθω και εγώ ...

άντε ξεκουνηθείτε ενδιαφερόμενοι ... ή νομίζετε ότι σε εσάς δεν θα τύχει ποτέ τίποτα ?

Asterias
06-02-2008, 18:12
Μέσα κ εγώ, να φανταστώ μπορούν να συμμετάσχουν και μη μέλη έτσι?

Να το προωθήσω κ πουθενά αλλού..

evridiki
06-02-2008, 23:48
Γιατι οχι? Οποιος ενδιαφερεται....

Παναγιώτης
08-02-2008, 10:38
Να ξέρουμε όμως περίπου πόσοι θα είναι για να κανον΄λισουμε χρόνο, αίθουσα κ.λπ. Πάντως είαμστε ήδη τέσσερις...

Baggeliq
08-02-2008, 15:45
Το Nautilia.gr προτίθεται να διοργανώσει σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών και αντιμετώπισης εκτάκτων καταστάσεων στη θάλασσα. Αν υπάρξει συμμετοχή η θα οριστεί ημερομηνία μέσα στο Φεβρουάριο. Όσοι νομίζουν ότι θα τους ενδιέφερε να παρακολουθήσουν κάτι τέτοι ας το δηλώσουν στη σχετική ενότητα.

Παναγιώτη το σεμινάριο αυτό γιατί έκτακτες καταστάσεις στη θάλασσα θα είναι ξέρεις περίπου ;
Συγνώμη που σου μιλώ στο ενικό χωρίς να σε ξερώ προσωπικά

Παναγιώτης
08-02-2008, 21:04
Η αντιμετώπιση εκτάκτων καταστάσεων στη θάλασσα είναι μεγάλο θέμα και θέλει πολλά σεμινάρια για να πει κάποιος ότι καλύφτηκε το θέμα.

Η ακριβής θεματολογία θα κανονιστεί όταν έχουμε μια ένδειξη για το πόσοι θα συμμετέχουν. Αφού διαφορετικά αναπτύσσεται κάτι σε δέκα άτομα διαφορετικά σε πενήντα.
Στο σχεδιαζόμενο σεμινάριο σίγουρα θα μάθουμε πρακτικές πρώτες βοήθειες από γιατρό. Από εκεί και πέρα ίσως να μάθουμε επικοινωνία με αρχές πως ζητάμε ιατρική βοήθεια με τα μέσα επικοινωνίας του σκάφους, πως χρησιμοποιούμε το Διεθνή Κώδικα Σημάτων. Η έκταση θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των συμμετεχόντων μια και σκοπός είναι υπάρχει χρόνος ώστε να γίνει εξάσκηση και συζήτηση και να γίνει ανταλλαγή απόψεων ώστε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας επαγγελματίες ή ερασιτέχνες όπως αναφέρεται παραπάνω παρά να έχουμε μόνο μια διδασκαλία "από καθέδρας"

Petros
08-02-2008, 21:22
Θα ερθω και εγω αν ειναι μερα και ωρα που μπορω.

marina
09-02-2008, 10:58
Να ξέρουμε όμως περίπου πόσοι θα είναι για να κανον΄λισουμε χρόνο, αίθουσα κ.λπ. Πάντως είαμστε ήδη τέσσερις...

:)Κάνε μας 5:)

Michael
11-02-2008, 11:14
Νομίζω ότι αρκετα χρήσιμα, ενδιαφέροντα και σχετικά απλά θέματα θα ήταν και τα παρακάτω:

τεχνητή αναπνοή και επαναφορά καρδιακής λειτουργίας
τι πρέπει να προσεχεχθέι μετα την διάσωση από πνιγμό
αντιμετώπιση αιμοραγιών
είδη εγκαυμάτων, αντιμετώπιση και εκτίμηση σοβαρότητας τους σε σχέση με την έκτασή τους
αφαίρεση αγκίστρων ψαρέματος
είδη καταγματων και νάρθηκες
αλεργικά σοκ και αντιμετώπιση
υποθερμία και κρυοπαγήματα

jerry_p
11-02-2008, 11:36
Νομίζω ότι αρκετα χρήσιμα, ενδιαφέροντα και σχετικά απλά θέματα θα ήταν και τα παρακάτω:
τεχνητή αναπνοή και επαναφορά καρδιακής λειτουργίας
τι πρέπει να προσεχεχθέι μετα την διάσωση από πνιγμό
αντιμετώπιση αιμοραγιών
είδη εγκαυμάτων, αντιμετώπιση και εκτίμηση σοβαρότητας τους σε σχέση με την έκτασή τους
αφαίρεση αγκίστρων ψαρέματος
είδη καταγματων και νάρθηκες
αλεργικά σοκ και αντιμετώπιση
υποθερμία και κρυοπαγήματα

Έχεις δίκιο φίλε Michael, αυτά και ίσως μερικά επιπρόσθετα θα συμπεριλαμβάνονται. Ο εισηγητής που ελπίζουμε ότι θα μας τιμήσει είναι έμπειρος ιστιοπλόος και γιατρός με ενασχόληση σε οργάνωση παροχής πρώτων βοηθειών και το σεμινάριο θα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.
Ειδικά για όσους ταξιδεύουμε στη θάλασσα ή οπουδήποτε αλλού, όπου ο χρόνος για την πρόσβαση σε νοσηλευτικούς χώρους είναι μεγάλος, οι γνώσεις αυτές και η εξοικείωση μαζί τους είναι απόλυτη προτεραιότητα.

resalto
02-03-2008, 10:34
kai ego mesa

Παναγιώτης
02-03-2008, 20:08
Είμαστε 6~7 άτομα προς το παρόν αλλά έξω από τις ημερομηνίες που είχαμε θέσει αρχικά (τέλος Φεβρουαρίου). ;αν μαζευτούν γύρω στα 15 άτομα μέχρι τις 15 Μαρτίου το σεμινάριο θα γίνει γύρω στο τέλος Μαρτίου. Αλλιώτικα θα το αφήσουμε γιτί προφανώς το θέμα δεν ενδιαφέρει.
Αν και εγώ βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το πως δίνεις πρώτες βοήθειες στον περιορισμένο χώρο ενός σκάφους και πως επικοινωνέις με τις α;ρχές να ζητήσεις βοήθεια (για αυτό λέγονται και πρώτες κάποιος πρέπει να δώσει τις ...επόμενες) κάτι που θα πρέπει να ξέρουν όλοι άσχετα αν ασχολούνται με σκάφη ή όχι. Όλοι μαςε πάμε κάποια εκδρομή κάποτε με σκάφος ή όχι.

ioannav
04-03-2008, 18:14
Καλησπέρα,

Σίγουρα ενδιαφέρομαι, αν ιδίως γίνει στο τέλος Μαρτίου ακόμα καλύτερα!!

Παναγιώτης
06-03-2008, 19:42
Αν έχουν μαζευτεί πάνω από δεκαπέντε συμμετοχές θα γίνει στο τέλος Μαρτίου ή στην πρώτη εβδομάδα του Απριλίου θα γίνει ή απόγευμα Τετάρτης ή πρωί Σαββάτοκύριακου.

Παναγιώτης
11-03-2008, 11:53
Λοιπόν αν μαζευτούν πάνω από δέκα συμμετοχές μέχρι 25 Μαρτίου θα γίνει το σεμινάριο μέσα στο πορώτο δεκαήμερο του Απριλίου. Μέσα στην ημέρα θα βρείτε έναα έντυπο συμμετοχής ώστε να το συμπληρώσετε και να το στείλετε με email. Το σεμινάριο θα γίνει κάποιο απόγευμα καθημερινής (πιθανότατα Τετάρτη) μια και τα Σαββατοκύριακα αρχίζουν και προσφέρονται για ...εξορμήσεις ( με σκάφος ή χωρίς).

marina
12-03-2008, 19:58
Παναγιώτη που υπάρχει το έντυπο για τη συμμετοχή; Δεν το είδα κάπου.

Baggeliq
15-03-2008, 23:21
Παναγιώτη η αίτηση για την συμμέτοχη που είναι και δεν την βλέπω αν μπορείς θα ήθελα να μου πεις …. Σε ευχαριστώ

Παναγιώτης
15-03-2008, 23:56
Η αίτηση είναι συνημμένη εδώ. Αν και γίνεται προσπάθεια να μπει και στην κεντρική σελίδα. Τη συμπληρώνετε και πατάτε submit ώστε να στείλει ένα email.

evridiki
18-03-2008, 10:43
Ελπιζω η αιτηση να ηρθε...ειμαι μεσα...
Καλημερα σε ολους σας!! :D

marina
18-03-2008, 12:12
Ελπίζω να ήρθε και η δική μου, γιατί το e-mail μου τα έχει παίξει.....:confused:

Παναγιώτης
19-03-2008, 10:51
Έκανα κι εγώ αίτηση στην επιλογή Submit by email έχετε δύο επιλογές να στείλετε τα στοιχεία με κάποιο πρόγραμμα πελάτη email (Outlook, pine, eudora) ή να αποθηκέυσετε τα στοιχείε σε αρχείο data και να τα στείλετε συνημμένα με κάποια σελίδα email μέσω web (hotmail, yahoo κ.λπ.) θυμίζω τότι τα στοιχεία που ζητούνται είναι μόνο για να ξέρουμε τη συμμετοχή και να προσδιορίσουμε πόσοι θα συμμετέχουν.

ioannav
27-03-2008, 14:01
Δεν ξέρω τι κάνω λάθος, πάντως δεν μπορώ να συμπληρώσω πεδία όπως όνομα, επίθετο κλπ. Μόνο τα πεδία επιλογής δείχνουν να δουλεύουν... Κάθε οδηγία δεκτή :-)

Ι.

Παναγιώτης
27-03-2008, 14:10
Μάλλον έχεις παλιά έκδοση του AScrobat reader ίσως πρέπει να κάνεις update. Ή συμπλήρωσε όσα σε αφήνει και στείλε με τη διαδικασία που λέει webemail και στείλε το αρχείο συνημμένο και βάλε τα υπόλοιπα στοιχεία στο email...

ioannav
27-03-2008, 14:26
Παναγιώτη, σ' ευχαριστώ!!! Με αναβάθμιση του acrobat reader δούλεψε! Τώρα, αν σας ήρθε σωστά με το email, άλλο θέμα...

Ι.

Παναγιώτης
31-03-2008, 10:29
Οι δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να δοθούν μέχρι τις 10 Απριλίου. Μέσα στην εβγομάδα 31/3~6/4 θα ανακοινωθούν και οι λεπτομέρειες για τον τόπο διξεγωγής. Θ αβοηθούσε παρα πολύ αν έιχαμε αρκετά νωρίς στην εβδομάδα.

emmanoss
17-03-2009, 21:32
Πολύ ωραία ολα αυτά...
Και τελικά κάπως ετσι καταλαβαίνει κανείς οτι ακόμα και με τοση οργάνωση,
ογκο πληροφορειών και αμμεσότητα στη πληροφόρηση, εξακολουθεί να υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στην επαρχεία και την πρωτέβουσα.....
Εντάξει δεν γρινιάζω. Απλα προσπαθείστε να μπορέσουμε και οι υπόλοιποι να μάθουμε κατι παραπάνω.
Δεν εχω προσέξει αν ηδη εχει ειποθεί, αλλα, κατι για το φαρμακειο στο σκάφος;;;;

Ζαχαριας καρδακος
10-06-2010, 13:59
Δεν καταλαβα τι ακριβως θα περιλαμβανει το σεμιναριο(ετσι και αλλιως οτι και να ειναι καλο θα ειναι) λεω γιατι να μη μπορουμε και εδω να παρακολουθουμε καποια μαθηματα κατασκευαστικα απο ανθρωπους που εχουν ηδη μια εμπειρια στις κατασκευες με καινουργια ,σχετικα ,υλικα και μεθοδους κατασκευης εποξεικη κολα και ξυλο για την κατασκευη μικρων σκαφων;(ενοειται με καποιο αντιτιμο για τα υλικα κλπ)

Ζαχαριας καρδακος
10-06-2010, 22:48
διαβασα για το σεμιναριο και νομιζω οτι ειναι φοβερη ιδεα.καποιοι ανθρωποι που γραφουν στο forum ειναι σιγουρο οτι εχουν απιστευτες γνωσεις ειτε λογω εργασιας ειτε λογω αγαπης για το αντικειμενο.σκεφτηκα κατι και θα ηθελα να το προτεινω.διαβαζω ψαχνοντας σε ξενα seits με δυσκολια θα ελεγα, για διαφορες ξυλινες κατασκευες με παραδοσιακες αλλα και καινουργιες μεθοδους(εποξεικες κολες και φυλλα κοντρα πλακε για την θαλασσα)και αναρωτιεμαι γιατι να μην μπορουμε και εδω να δουμε απο καποιον που γνωριζει μια κατασκευη βαρκας πχ.να μοιραστουμε την γνωση αντι να την ...κλεβουμε..κανοντας τοσο μεγαλη σπαταλη ενεργειας και τοσο μικρα βηματα τελικα . να ξεκιναμε απο εκει που εφτασε ο προηγουμενος και να το πηγαινουμε παραπερα .φυσικα για τα επι μερους κοστος υλικων κτλπ θα μπορουσαμε να βρουμε λυσεις,,ευχαριστω και αναμενω