PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέθοδοι φόρτωσης επιβατών και οχημάτων σε πλοία (Loading of passengers and vehicles)



Ilias 92
03-10-2013, 17:29
Ανοίγω αυτό το θέμα μετά από συζητήσεις σε επιμέρους θέματα πλοίων από πολλά μέλη.

Πλευρικοί καταπέλτες, πλώρης ή πρύμνης, bow visor, φυσούνες επιβατών, πλευρικές σκάλες, κρένια για εμπορεύματα και κοντέινερ και πολλά αλλά, με τις αντίστοιχες μεθόδους χρήσης τους.

Για αρχή λοιπόν ο πρωραίος πλευρικός καταπέλτης του Λατώ, με το σφραγισμένο bow visor.

149420

Ilias 92
04-10-2013, 11:35
Συνέχεια με τον πρωραίο πλευρικό καταπέλτη του Blue Horizon με το επίσης σφραγισμένο με ελάσματα Bow visor.
Το πλοίο στην Ρόδο δένει σε σημείο που μπορεί να τον χρησιμοποιήσει και η φόρτωση να γίνεται άνετα και γρήγορα αλλά δεν ξέρω γιατι δεν τον δούλεψαν καθόλου. Φαίνεται η συνήθεια είναι μεγάλη υπόθεση.
Κομψή πλώρη ομολογουμένως!!

149443

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-10-2013, 12:20
Η δύναμη της συνήθειας θες να πεις.
Έχω θίξει το θέμα αρκετές φορές εδώ κ αλλού. Ειδικά πολλά ιαπωνικά προσφέρουν πολλές επιλογές οι οποίες θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται όπου υπάρχουν υποδομές γιατί από υποδομές...άστα να πάνε!
Το αγαπημένο μου ΒLUE HORIZON στην θέα του οποίου ενθουσιάζομαι,δούλευε αυτό τον καταπέλτη στην Βενετία σαν SUPERFERRY HELLAS όπως έκαναν άλλωστε στην Τεργέστη τα ΣΟΦΟΚΛΗΣ Β. κ ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ. Μάλιστα στο τελευταίο μου έτυχε σαν επιβάτης κ θαύμασα την μανούβρα του.

Ilias 92
04-10-2013, 13:05
Το ς μου ξέφυγε.
Ένα βίντεο που πρέπει να έχει ξανά ανέβει με τον πρωραίο καταπέλτη του ΛΑΤΩ εν χρήση στην Σούδα.
http://www.youtube.com/watch?v=w45je8_sUMc (http://www.youtube.com/watch?v=w45je8_sUMc)
Δεν μπορώ να καταλάβω για παράδειγμα γιατί το ΛΑΤΩ δεν τον χρησιμοποίει ή το ΒΣ1 στο Ηράκλειο με ένα λιμάνι δεν τίθεται θέμα σειράς εξόδου από το γκαράζ.
Και η όλη διαδικασία δεν θα κρατούσε πάνω από 15 λεπτά.

karavofanatikos
04-10-2013, 13:15
Έθιξες ένα πολύ ωραίο θέμα Ηλία κι επειδή μιλάτε για το Λατώ, παραθέτω μία εργασία που μελετώ το τελευταίο διάστημα για τον τρόπο φόρτωσης οχημάτων σε Ε/Γ-Ο/Γ πλοία. Στη συγκεκριμένη εργασία αναλύεται εκτενώς ένα μοντέλο φόρτωσης οχημάτων για το πλοίο Λατώ. Ορίστε λοιπόν:

149444

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-10-2013, 13:43
Το ς μου ξέφυγε.
Ένα βίντεο που πρέπει να έχει ξανά ανέβει με τον πρωραίο καταπέλτη του ΛΑΤΩ εν χρήση στην Σούδα.
http://www.youtube.com/watch?v=w45je8_sUMc (http://www.youtube.com/watch?v=w45je8_sUMc)
Δεν μπορώ να καταλάβω για παράδειγμα γιατί το ΛΑΤΩ δεν τον χρησιμοποίει ή το ΒΣ1 στο Ηράκλειο με ένα λιμάνι δεν τίθεται θέμα σειράς εξόδου από το γκαράζ.
Και η όλη διαδικασία δεν θα κρατούσε πάνω από 15 λεπτά.
Τα BS1 κ ΒS2 στην Πάτρα τον δούλευαν γιά αυτό κ τα πλαϊνά μπαρκαρίζα επιβατών στην πρύμη. Γιά το Ηράκλειο ίσως θέλουν την πλώρη προς τα έξω γιά να φουντάρουν. Μάλλον η συνήθεια είναι περισσότερο τελικά.
Κάποτε μόνο POLARIS κ παλιό Ν.ΧΙΟΣ αξιοποιούσαν bow visor συστηματικά.

Ilias 92
08-10-2013, 11:51
Έτσι για να δούμε τι γίνεται αλλού, η φόρτωση και η αναχώρηση του Stena Nautica (http://www.youtube.com/watch?v=ae8pyj5u9Yw)ενός πλοίου που θα μπορούσε άνετα να ήταν και στην χώρα μας από άποψη μεγεθών.
Δεν λέω ότι θα μου άρεσε όλη αυτή η σιδεριά στα λιμάνια μας αλλά για να θυμόμαστε που και που ότι τα πλοία είναι μεταφορικά μέσα και όχι η λαϊκή του Σαββάτου, έλα κόψε δεξιά, κόψε αριστερά, σε παίρνει, όπα άνθρωπος και τα λοιπά γλαφυρά που ακούμε κάθε τόσο.

Eng
08-10-2013, 15:20
Έθιξες ένα πολύ ωραίο θέμα Ηλία κι επειδή μιλάτε για το Λατώ, παραθέτω μία εργασία που μελετώ το τελευταίο διάστημα για τον τρόπο φόρτωσης οχημάτων σε Ε/Γ-Ο/Γ πλοία. Στη συγκεκριμένη εργασία αναλύεται εκτενώς ένα μοντέλο φόρτωσης οχημάτων για το πλοίο Λατώ. Ορίστε λοιπόν:

149444

Ειμαι περιπου στο κεφαλαιο 4 οπου υπαρχει η μοντελοποιηση του ζητηματος της μελετης και μεχρις τωρα θελω να σου μεταφερω τα ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την εργασια σου.
Στην αρχη ξεκινησα τελειως προβληματισμενος στο πως θα μπορουσε καποιος μη-ναυπηγος, χρησιμοποιωντας καποιες ρουτινες να αποφερει ενα εμπρακτο αποτελεσμα / προταση σε ενα θεμα τοσο πολυπλοκο και ευαισθητο (απο της ναυπηγικης πλευρας).
Αυτη τη στιγμη ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος και πριμενω να το τελειωσω για να δω τη τελικη προταση σου.
In any case ομως, ειναι μια φανταστικη δουλεια με αρκετο μερακι και αγαπη για το αντικειμεο που λεγεται πλοιο.

karavofanatikos
08-10-2013, 15:32
Πράγματι Γιώργο η εργασία είναι πολύ καλή, όμως δεν ανήκει σε μένα. Απλά το τελευταίο διάστημα την μελετώ για κάτι άλλο...

Eng
08-10-2013, 16:01
Οκ.
Παντως ειναι πολυ ωραια και εχει πολυ τροφη για περαιτερω αναλυση.

Apostolos
08-10-2013, 18:33
Ωραία τα μοντέλα αλλα αν προσπαθήσεις να φορτώσεις στην Ελλάδα με αλγόριθμους θα σε φάνε λάχανο. Ειναι η χώρα που η θεωρία του χάους λαμβάνει ενεργή συμετοχή στα πάντα...

Eng
09-10-2013, 08:20
Συμφωνω. Σιγουρα η θεωρια απο τη πραξη ειναι αρκετα μακρια και ιδιαιτερα στη ναυπηγικη οπου υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι που συνδυαζονται γυρο απο μια πραξη ειτε αυτη ομομαζεται φορτωση, ειτε μανουβρα, ειτε πλευση, κλπ.
Ισως τα υπολογιστικα μοντελα να βοηθησουν καποτε σε ενα κοσμο ιδεατο οπου η φορτωση του καθε οχηματος θα γινεται μεσο υπολογιστη και καθε αυτοκινητο θα εχει την ιδανικη θεση μεσα στο πλοιο συμφωνα με τον προορισμο του.
Εως τοτε ομως ειναι καλο να ειμαστε ανοιχτοι στο μυαλο, μιας και στην Ελλαδα γινεται πολυ μεγαλη προσπαθεια απο το περιβαλλον (πολιτικη, ΜΜΕ) να μας εχουν / καταντησουν ζωντοβολα.
Αυτα σκεφτηκα οταν διαβασα (και ακομα διαβαζω) την εργασια αυτη.
Και πανω απο ολα θαυμαζω την πραξη του σπουδαστη που επελεξε το αντικειμενο πλοιο σε μια οχι και τοσο συναφες αντικειμενο με τη ναυτιλια / ναυπηγικη, πτυχιακη εργασια.

Bill the greek
09-10-2013, 11:20
the clue is in the term : roll on/roll off.... its not roll on/ reverse off or reverse on/ roll off! It would be faster to turn The ferry round once loaded than wait for the trucks and big vehicles to reverce in or out. I am sorry I am responding in English but I have no greek spell checker!