PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξπρές Ολύμπια [Express Olympia, Viking 4, Earl Granville]



Σελίδες : [1] 2

andreas
12-04-2005, 21:50
Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, πουλήθηκαν για scrap στην Ινδία. Αν κάποιος μάθει κάτι παραπάνω, ας ενημερώσει.

Maroulis Nikos
12-04-2005, 21:51
αναμενόμενο ήταν να γίνει :roll:

andreas
23-04-2005, 19:31
To OΛΥΜΠΙΑ είναι πλέον δεμένο στον προλιμένα και τόσο σε αυτό όσο και στο ΠΟΣΕΙΔΩΝ ξηλώνονται και τα τελευταία πράγματα πριν την τελευταία τους αναχώρηση από το μεγάλο μας λιμάνι για την Ινδία.

chrb
24-04-2005, 18:14
Σε κανα-μήνα φεύγουν δυστηχώς :(

andreas
03-05-2005, 23:45
Ίσως και λιγότερο!!! :cry:

chrb
04-05-2005, 10:34
Ειδικά στο Ποσειδών το μόνο χαρακτηριστικό εξωτερικά που έδειχνε τα χρόνια του ήταν οι λέμβοι , τίποτα άλλο. Πλοίο του 90 για εμένα-ωραίες γραμμές , όμορφο σουλούπι ...

andreas
05-05-2005, 01:00
Εγκαταλελειμένο όμως από την εταιρία του και ταχύτητα από 16,8 έως 17,4. Αυτά δυστυχώς λαμβάνονται παραπάνω υπόψην απ'όσο η εμφάνιση που μετράει για εμάς. :?

chrb
05-05-2005, 10:20
Και να μην πήγαινε για scrap με την τιμή του πετρελαίου , θα έπιανε 14,5-15 όσο η Ekaterini και ο Παντοκράτωρ!

andreas
23-06-2005, 22:04
Τα πλοία μετονομάστηκαν σε ΕΧPRESS O και EXPRESS P αντίστοιχα και από στιγμή σε στιγμή μπορεί να φύγουν. Άγνωστη παραμένει η σημαία που έχουν δηλώσει.

George
28-06-2005, 22:41
Μας άφησε για πάντα σήμερα το ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ. Στα βουβά σήμερα το μεσημεράκι χωρίς να μάθει κανένας τίποτα. Με σημαία Μογγολίας και νηολόγιο Ulan Baator. Καλό του ταξίδι και δυστυχώς πλησιάζει και η ώρα του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ. :cry:

chrb
28-06-2005, 23:04
Ως την Παρασκευή ίσως φύγει και το άλλο.

andreas
29-06-2005, 13:05
Το ΠΟΣΕΙΔΩΝ μάλλον αντιμετωπίζει πρόβλημα με τις ηλεκτρομηχανές του (το χρόνιο πρόβλημά του). Αλλιώς δεν εξηγείται το ότι δεν γίνονται κινήσεις για να φύγει. Και αυτό πάντως έχει νηολόγιο Ulan Baator όπως είπε ο φίλος George και σημαία Μογγολίας.

chrb
29-06-2005, 21:58
Έφυγε τελικά και το express poseidon σήμερα :(

andreas
30-06-2005, 00:22
Nαι όντως το είδα κι εγώ σήμερα κατά τις 3 από την Πειραϊκή που περνάω καθημερινά αλλά επειδή δεν τραβάω φωτογραφίες δεν είχα μηχανή μαζί αν και πολύ θα ήθελα να έχω την τελευταία του αναχώρηση. Αυτές οι δύο αναχωρήσεις μάλλον σημαίνουν την αρχή του τέλους μιας εποχής για την Ελληνική ακτοπλοια.

George
02-07-2005, 15:37
Εγώ δεν είδα ούτε το ένα ούτε το άλλο στις τελευταίες τους αναχωρήσεις :cry:

xara
02-07-2005, 15:53
Nαι όντως το είδα κι εγώ σήμερα κατά τις 3 από την Πειραϊκή που περνάω καθημερινά αλλά επειδή δεν τραβάω φωτογραφίες δεν είχα μηχανή μαζί αν και πολύ θα ήθελα να έχω την τελευταία του αναχώρηση. Αυτές οι δύο αναχωρήσεις μάλλον σημαίνουν την αρχή του τέλους μιας εποχής για την Ελληνική ακτοπλοια.
Καλώς η κακώς οι καιροί και η νοοτροπία του κόσμου, αλλάζουν. Τώρα αν είναι καλό η κακό αυτό ο καιρός θα δείξει. Έχουμε μπει στην εποχή της θαλάσσιας ταχύτητας. Ακόμη και εμείς που αγαπάμε τα καραβόσκαρα, δεν παύουμε να εντυπωσιαζόμαστε απο τις ταχύτητες των ταχύπλοων. Που οι 14 ώρες που έκανε το θρυλικό ΜΙΝΩΣ του Ευθυμιάδη και των Μινωικών μεταγενέστερα, η το ΣΟΦΙΑ, για Κρήτη και πού οι 4,5 ώρες του HIGHSPEED4...

andreas
03-07-2005, 01:17
Αγαπητή μου xara το σχόλιό μου δεν αναφερόταν σε ανθρώπους ή καταστάσεις. Απλά λέω πως με την διάλυση των ΟΛΥΜΠΙΑ και ΠΟΣΕΙΔΩΝ αρχίζουν να αποχωρούν τα πλοία της δεκαετίας 70 που κυριολεκτικά στιγμάτησαν την ελληνική ναυτιλία.

polykas
20-12-2007, 00:05
ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΕΞ. ΟΛΥΜΠΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ.ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΙΝΕΤΣΑ ΚΑΡΑΒΙΟΥ.
788

Apostolos
11-01-2008, 21:45
Κάποιοι δέν το αγαπούσαν καθόλου. Λέγαν πώς κούναγε, είχε βλάβες, ήταν σε κακό χάλι... Για εμένα ήταν ακριβώς το αντίθετο! Βλέπετε μου θύμιζε τον Αλκαίο στο σουλούπι και το μέγεθος και το αγαπούσα! Ιδικά όταν ερχόταν 1330 την Παρασκευή στη Σύρο και έπερνε όλη την ΑΕΝ μαζί της για τον Πειραιά την αγάπησα περισσότερο!
Εδώ στο λιμάνι του Πειραιά Ιούνιο του 2002
1345

Apostolos
15-01-2008, 20:34
Ένας δεξαμενισμός (http://www.vasabatarna.se/varv/earl1.jpg)του ως Earl Granville (http://www.vasabatarna.se/varv/earl2.jpg)

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
16-01-2008, 12:02
Αλλη μια φωτογραφια του ΕΞ.ΟΛΥΜΠΙΑ δεμενο στο λιμανι της Αστυπαλαιας το 1996 ....

Haddock
25-03-2008, 21:56
Ρεμέτζο στην Πάρο, καλοκαίρι 1999

Πηγή (http://www.flickr.com/photos/dobu/)

Roi Baudoin
04-07-2008, 15:59
Τελευταία και με την άφιξη του "Ionian Spirit" ξαναθυμηθήκαμε όλοι το "Εξπρές Ολύμπια".
Ας δούμε, λοιπόν, το αυθεντικό "Εξπρές Ολύμπια" να επιστρέφει στον Πειραιά το καλοκαίρι του 1999 για να ξαναφύγει και πάλι στις 22:00 το βράδυ για Πάρο-Νάξο-Ίο-Θήρα. Το κλασσικό υπέροχο νυκτερινό ταξίδι.
Από μακριά φαίνεται σαν μια μικρή λευκή αχιβάδα, μια φράση που χρησιμοποιούσε κατά καιρούς ο Μ. Χατζιδάκις.

Σε όλους όσους το θυμήθηκαν συνειρμικά βλέποντας το αδελφάκι του στον Πειραιά, τη Δραπετσώνα, το Κερατσίνι και την Ηγουμενίτσα.

8773

Captain_Nionios
04-07-2008, 16:05
Φιλε Αντωνη σε ευχαριστουμε παρα πολυ για την πανεμορφη φωτογραφια και τις αναμνησεις που μας φερνεις.Αυτο το δρομολογιο των 22:00 για Παρο-Ναξο-Ιο-θηρα οντως πρεπει να ειναι απο τα πιο κλασικα που περασαν ποτε απο την ακτοπλοια μας.Απλα εχω μια μικρη απορεια.Τα κακομοιρα τα πληρωματα που επεστρεφαν Πειραια και αναχωρουσαν αμεσως για κατω και αντιστοιχα μολις εφταναν Αθηνιο ξεκινουσαν το ταξιδι της επιστροφης πως αντεχαν;Ηταν πραγματικα βαρβαρο...

Haddock
04-07-2008, 23:04
Πολύ ποιο πριν το 1999, το Εξπρές Ολύμπια αποτέλεσε συνεχιστή στο ποιο επιτυχημένο βραδινό δρομολόγιο της Κυριακής από Παροναξία. Το Γεώργιος Εξπρές άνοιξε πρώτο τα ποιο επιτυχημένα βραδινά ταξίδια επιστροφής προς Πειραιά. Το κλασσικό δρομολόγιο της Κυριακής των 23:30 ήταν σαν τη γραμμή μετρό για πολλούς στην Παροναξία. Στα χνάρια του Γεώργιος, το Εξπρές Ολύμπια συνέχισε επιτυχημένα ένα από τα ποιο κερδοφόρα δρομολόγια των Ανατολικών.

Στο κλασσικό λοιπόν βραδινό της Κυριακής, όπως χιλιάδες νησιώτες, έχουμε ταξιδέψει δεκάδες φορές με το Γεώργιος και το Εξπρές Ολύμπια, με καμπίνα, και μόνο καλές αναμνήσεις έχουμε να μοιραστούμε. Οι καμπίνες του Γεώργιος ήταν λιτές και σπαρτιάτικες, αλλά το ταξίδι πρόσφερε άλλες συγκινήσεις. Το Ολύμπια ήταν χλιδάτο με καμπίνες που πρόσφεραν από ντουζ μέχρι τηλεόραση, επανάσταση για την εποχή εκείνη. Αναχώρηση 23:30 με 23:45 και πρωινή άφιξη στον Πειραιά, με τη λειτουργία του Ηλεκτρικού. Τα πλοία και τα δρομολόγια αυτά εδραίωσαν τον ορισμό "πάμε Σαββατοκύριακο στις Ανατολικές" και το πρωί της Δευτέρας επιστρέφουμε κατευθείαν για δουλειά.

Έτος 2008: Φίλοι με πληροφόρησαν ότι δεν θα κατέβουν στην Πάρο αφού βραδινό πλοίο την Κυριακή δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή από Πάρο (εκτός από τα έκτακτα του Ιθάκη). Πως αλλάζουν οι εποχές....

Roi Baudoin
04-07-2008, 23:19
Αυτό που τονίζεις φίλε paroskayak δείχνει πάρα πολλά.
Ακόμα και στη γραμμή της Σίφνου που η διάρκεια του ταξιδιού είναι σαφώς μικρότερη είχαμε βραδινή επιστροφή για Πειραιά την Κυριακή το βράδυ.
Το πλοίο έφευγε από τη Μήλο γύρω στις 22:00, από τη Σίφνο έφευγε γύρω στις 24:000 και στον Πειραιά έφτανε γύρω στις 06:00 το πρωΐ.
Σήμερα τέτοιο δρομολόγιο υπάρχει μόνο κάθε Παρασκευή.
Σε μας αυτό το έκαναν πολλά πλοία, όπως το "Κίμωλος", το "Ιόνιο" (αυτό έφευγε νωρίτερα), το "Πήγασος", το "Μήλος Εξπρές", το "Γεώργιος Εξπρές" κ.ά.
Μέχρι πέρισυ στη γραμμή των Ανατολικών Κυκλάδων το πλοίο που είχε βραδινό από Σαντορίνη ήταν μόνο το ηρωϊκό "Ρομίλντα".
Οι λόγοι της έλλειψης βραδινού δρομολογίου από τα νησιά μπορεί να είναι πολλοί. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια δέσμευση για το πλήρωμα (αυτό το ξέρουν οι πιο ειδικοί).
Αυτό που ξέρω πολύ καλά είναι ότι άλλαξαν οι εποχές και σήμερα οι πιο πολλοί δεν έχουν τη διάθεση να πάνε κατευθείαν από το πλοίο για δουλειά (ενώ τότε αυτό γινόταν συχνά).
Άλλαξαν συνήθειες "ιερές" και αγαπημένες. Πιθανόν, γίναμε περισσότερο Ευρωπαίοι
Ίσως τώρα να δουλεύουμε περισσότερο ή πιθανόν τώρα φοβόμαστε περισσότερο να μην χάσουμε την όποια δουλειά έχουμε.

Το θυμόσαστε το τραγουδάκι που έλεγε "απόψε λέω να κάνουμε ένα πάρτυ ..... να πάμε κατευθείαν για δουλειά. Ήταν χαρακτηριστικό του κλίματος εκείνης της εποχής.

APTERAKIAS
04-07-2008, 23:27
Είμαι σίγουρος ότι είδα ένα ολόιδιο πλοίο στον Πειραιά μια από αυτές τις μέρες δεμένο στην είσοδο του λιμανιού.

scoufgian
05-07-2008, 10:10
Είμαι σίγουρος ότι είδα ένα ολόιδιο πλοίο στον Πειραιά μια από αυτές τις μέρες δεμένο στην είσοδο του λιμανιού.
ionian spirit............δες εδω (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=18966&highlight=spirit&page=6)

Haddock
05-07-2008, 20:24
Roi Baudoin, οι εποχές έχουν αλλάξει ανεπιστρεπτί. Δεν ξέρω αν είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Δεν είμαι νοσταλγικός, ούτε και μας πήραν τα χρόνια :rolleyes:

Στο θέμα του Δήλος, είχα αναφέρει ότι τη δεκαετία του 90, η Παροναξία έφτασε να έχει 12 πλοία την ημέρα (Από/Προς Πειραιά). Δεν είμαστε πλεονέκτες, αφού η προσφορά συνήθως κάλυπτε τη ζήτηση και πολλά δρομολόγια δεν έβγαιναν οικονομικά.

Όπως και στις Δυτικές Κυκλάδες, στις Ανατολικές υπήρχαν τουλάχιστον 4 βαπόρια το βράδυ της Κυριακής! Η VSL είχε είτε τον Απόλλωνα ή το Γεώργιος, οι Αγαπητοί το Ολύμπια ή το Σαντορίνη, η GA συνήθως Μιλένα ή Νταλιάνα και πάει λέγοντας...

Η ουσία είναι ότι από τα 4 βαπόρια καταλήξαμε να μην υπάρχει το κλασσικότερο δρομολόγιο των Ανατολικών για το Σαββατοκύριακο.

Η άνεση και η ταχύτητα της τεχνολογίας έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τη βούληση του επιβατικού κοινού. Τουλάχιστον, η Ρομιλντάρα ήταν το τελευταίο καταφύγιο αλλά άγνωστες οι βουλές του Καπτα Μάκη...

Δεν θα μας χάλαγε το Ionian Spirit του Καπτα Μίμη σε βραδυνό από Παροναξία τις Κυριακές. Μια χαρά βαπορακι για βραδυνά είναι...

Νάξος
06-07-2008, 02:25
Το Εξπρές Ολύμπια ήταν ο τελευταίος βάπορας που άφησε εποχή στην Παροναξία. Το τελευταίο βαπόρι που αγάπησα μετά το ένα. Έκτοτε έχω πάψει να ασχολούμαι με τα βαπόρια της «νέας ελληνικής ακτοπλοΐας». 30 και ούτε απαντήσεις στο θέμα του Εξπρές Ολύμπια ίσαμε τώρα είναι πολύ λίγες για έναν βάπορα τέτοιας ολκής. Μακάρι να είχα υλικό να ανεβάσω για αυτό το βαπόρι. Παρακαλώ όσους έχουν να το κάνουν και να δεχθούν τις ευχαριστίες μου εκ των προτέρων.

Φίλε Νικόλα, όταν παίζανε 10-12 βαπόρια στην Παροναξία, πίστεψέ με, κανένα δεν έμπαινε μέσα. Και αν αυτό συνέβαινε με τα πλοία της Ελληνικής Ακτοπλοΐας ΑΕ, οι λόγοι ήταν άλλοι (εδώ δεν έμπαινε το Άτλας ΙΙ, τί να λέμε τώρα...). Λίγα χρόνια αργότερα αρκετά από αυτά πουλήθηκαν σε τιμή κοψοχρονιάς...

Νιώθω ότι οι εφοπλιστικές εταιρείες της ακτοπλοΐας αποτελούν, ειδικά στο Αιγαίο και στις Κυκλάδες, (με εξαίρεση ελάχιστους) γάγγραινα για τον τόπο. Θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να μην επέμβουν στο μήνυμά μου αυτό. Εκφέρω μία καθαρά προσωπική άποψη την οποία τεκμηριώνω ως εξής: βασικός μηνιαίος μισθός στην Ελλάδα τα 700€...(το παίρνουν άραγε όλοι; ) «Φοβερός μισθός» τα 1500€. «Θεϊκός» τα 5000€ και άνω... Πόσα θέλει για εισιτήρια μόνο μία 4μελής οικογένεια μισθωτών χωρίς αυτοκίνητο για να πάει στην Πάρο;

Η απάντηση στο κουΐζ είναι η εξής: μην κάνετε παραπάνω από ένα παιδί! (υιοθέτηση μοντέλου Κίνας)

Αν ανήκετε στους εκλεκτούς (5000€πουλα και άνω) πάω πάσο. Για να πάει όμως κάποιος που βγάζει λ.χ. 800€/μήνα στη Νάξο από Πειραιά (ή το αντίστροφο) 3-4 φορές τον χρόνο έχει μεγάλο πρόβλημα. Ειδικά όταν έχει νοίκια ή στεγαστικά δάνεια να τρέχουν.

Δεν ανήκω στους εκλεκτούς (κι ούτε θέλω) και επομένως το θεωρώ ξεζούμισμα το να πληρώνει κανείς 30€/άτομο για να πάει Πάρο ή Νάξο ή να θέλει αστρονομικά ποσά για να πάει την οικογένειά του διακοπές...Ή για φύγει από την Ίο και να κυτταχτεί στο Τζάνειο (δεν ταξιδεύουμε μόνο για χαβαλέ και ευχαρίστηση) να πληρώνει περισσότερα στους εφοπλιστές από ότι στους γιατρούς. Η δικαιολογία της αύξησης της τιμής του πετρελαίου είναι η μεγαλύτερη απάτη και συνήθως συντηρείται απ' αυτούς που μιλάνε γενικά «ε, τί να κάνουμε, ακρίβεια...» Όταν η τιμή του βαρελιού ανεβαίνει μεν, αλλά το δολλάριο (το πετρέλαιο διεθνώς πωλείται σε δολλάρια...) έχει καταβαραθρωθεί δε, η πραγματική αύξηση της τιμής του πετρελαίου για τον πολίτη της €ζώνης (αναφέρομαι στην €ζώνη γιατί εκεί ανήκει και η Ελλάδα) είναι μεν αισθητή, αλλά πολύ μικρότερη από αυτήν που μας παρουσιάζουν κάποιοι που «σκίζουν τα ιμάτιά τους» (βλέπε Ένωση Ακτοπλόων Εφοπλιστών). Προς τιμήν τους κάποιοι είπαν «ας παγώσουμε τις τιμές»... Στην πράξη ήταν ελάχιστοι.

Το 2001 το εισιτήριο με τα ίδια βαπόρια για Νάξο (σημείωση: με τα ίδια) στοίχιζε 3500 δραχμές. Τότε το δολλάριο ήταν στα ντουζένια του, πιο πάνω κι από το € (καρατσεκαρισμένο)... Δε μπορώ να διανοηθώ στο όνομα της καραβολατρείας ότι οι εφοπλιστές είναι καλά παιδιά και στο φινάλε άνθρωποι της θάλασσας. Από πού κι ως πού; Από τον καναπέ τους; Αυτοί που μόλις 35 χρόνια πριν στοιβάζαν μαζύ ζώα κι ανθρώπους (τους πατεράδες μας) κι εμπορεύματα σε βαπόρια τρισάθλια, τώρα -αναγκαστικά λόγω τεχνολογικής εξέλιξης- «μας ταξιδεύουν» με καράβια αξιοπρεπή απομυζώντας όμως ταυτόχρονα τοπικές (και μή) κοινωνίες με δυσθεώρητα ναύλα όντες οι μόνοι παίχτες στο παιχνίδι του greek far west.

Βέβαια για να μην τα ρίχνουμε όλα στις «κακές εταιρείες» είναι πολλοί οι παράγοντες που αλληλοεμπλέκονται και κάνουνε την κατάσταση αφόρητη για τους περισσότερους από εμάς (το να σκέφτεσαι λ.χ. να πας σε μία κηδεία στο χωριό σου στο νησί γιατί δεν έχεις τα €πουλα είναι λίγο πίκρα...). Ίσως πιο πολύ να φταίει η αύξουσα τάση για ιδιωτεία, για ατομισμό, για μοναχοφαϊσμό η οποία χαρακτηρίζει το κλίμα της εποχής και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Σημασία έχει ότι η αθωότητα άλλων εποχών έχει φύγει ανεπιστρεπτί και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι είτε να την αναπολούμε εδώ ως «κολλημένοι» με τους αληθινούς βάπορες, είτε να την φυγαδεύσουμε σε ένα πολύ στενό περιβάλλον, συνήθως οικογενειακό ή φιλικό. Γι' αυτό (και) απόψε Νικόλα, Αντώνη, Νιόνιο κι άλλοι αγαπητοί φίλοι λέω να μην κοιμηθούμε και να αναπολήσουμε εποχές αλλοτινές.

Captain_Nionios
06-07-2008, 03:03
Φιλε Ναξος εγω ειμαι μαζι σου και να φανταστεις ενα πραγμα.Λογω ηλικιας ισα που προλαβα στο πολυ τελος της την χρυση εποχη των βαποραρων που στολιζαν τα λιμανια μας.Το 1999 θυμαμαι σε μικρη ηλικια να φευγουμε απο Πειραια για Παροικια με το πραγματικα υπεραριθμο επιβατων Super Naias.Ποιο γεματο βαπορι δεν εχω ξαναδει.Ο κοσμος μεσα ηταν σαν σε γηπεδο και στα εξωτερικα καταστρωματα δεν μπορουσες να πατησεις απο τον κοσμο που καθοταν κατω!!!Επισης θυμαμαι να την εχω αραξει καταχαμα περιπου ενα διωρο στο παρα πολυ μικρο μπαλκονι ακριβως μπροστα απο τα παραθυρα της γεφυρας (ναι ναι και ομως σε αφηναν να κατσεις εκει) με τα ποδια μου να κρεμονται πανω απο την πλωρη.Τι θελω να επισημανω;Οτι τοτε ο κοσμος ειχε τον αυθορμητισμο,την τρελα αλλα κυριως τα χρηματα να ταξιδευει και να γεμιζει οχι μονο ενα βαπορι αλλα και ολα τα υπολοιπα (που ηταν πολλα) με υπεραριθμους επιβατες για ενα ταξιδι αστραπη...Αλλα για να ευχαριστηθεις ταξιδι δεν χρειαζεται να πας παρα πολυ πισω.Το ωραιο ετος 2005 σε επιστροφη απο Παρο ειχα κανει εκπληκτικο ταξιδι με την Απολλωναρα που εκανε το Παρος-Πειραιας στον αξιοπρεπεστατο χρονο των 4 ωρων και 55 λεπτων (μεχρι τα φαναρια του Πειραια),επισημανση για οσους λενε οτι ειναι πολυ αργο,ενω για πολλοστη φορα στην καριερα του ηταν γεματο με κοσμο...Σιγα σιγα με την παροδο του χρονου τα βαπορια χανονται,ο αυθορμητισμος εξαφανιζεται και το χρημα γινεται λιγοστο.Κοινως; Αιγαιο οπως σε ξεραμε αντε γεια...

ΥΓ:Αν θελετε αλλαξτε θεση στο ποστ και βαλτε το οπου πρεπει...

Νάξος
06-07-2008, 03:27
Ρε παιδιά, έχω μία ιδέα... Μπορεί να ακουστεί παλαβή αλλά... Δεν φτιάχνουμε τα αγαπημένα βαπόρια σε μοντέλα (εντάξει μπορεί να πάρει και χρόνια η δουλειά...), να τους βάλουμε ένα μοτεράκι και τηλεχειριστήριο και να πάμε να πάμε να τα βρέξουμε σε καμιά πισίνα ή απανεμιά σαν μικρά παιδιά; Πού ξέρετε, μπορεί να φτιάξουμε και κάποιο λιμάνι υπό κλίμακα και να κάνουμε και «κόντρες» (χωρίς θύματα). Εσύ Νιόνιο θα έχεις το Επτάνησος, ο Αντώνης το Γεώργιος Εξπρές, ο Νικόλας κι εγώ το Νάξος, ο Εσπρέσο Βενέτσια τον Πήγασο, ο Γιώργος το Νήσος Χίος κοκ...

Αν φανταστείς όταν τα περισσότερα αγαπημένα πλοία έχουν γίνει καρφίτσες άστα. Με ένα μοντέλο θα είχαμε μεγάλη παρηγοριά. Τί λες; Ούτως ή άλλως η λόξα που έχουμε για κάποια πλοία δεν εξηγείται με την λογική.

Roi Baudoin
06-07-2008, 08:27
Λίγο καθυστερημένο.
Είναι πρωΐ και διαβάζω όλα αυτά τα υπέροχα που γράψατε φίλοι Paroskayak, Captain Nionio και Νάξο.
Υπέροχες σκέψεις, προσωπικές και αληθινές.
Και ήδη μια μικρή επανάσταση πάει να γίνει.
Δημοσιοποιούμε τις σκέψεις μας και τα συναισθήματά μας.
Δεν φοβόμαστε.
Διότι, εκτός των άλλων, ο φόβος είναι αυτός που σήμερα κυριαρχεί.
Φόβος να μην εκτεθείς, φόβος να μην πας κουρασμένος στη δουλειά, φόβος να βρεις θέση στο καράβι, φόβος να μην ξεφύγεις από τα συνηθισμένα, φόβος να μην σε πουν διαφορετικό, φόβος ....
Δεν είναι νοσταλγία για μια εποχή που έφυγε, δεν είναι νοσταλγία για έναν τρόπο ζωής που άλλαξε, είναι επιθυμία να αλλάξουν σήμερα πολλά πράγματα που δεν μας αφήνουν να ζήσουμε καλύτερα.
Απίστευτα ταξίδια με το "Εξπρές Ολύμπια" τίγκα στον κόσμο, στο "Γεώργιος Εξπρές" γεμάτες και οι βάρκες, στο "Αιγαίον" να μην υπάρχει θέση ούτε κατάχαμα στο κατάστρωμα να καθίσεις.
Και αν πει κάποιος ότι αυτές δεν είναι ωραίες εικόνες και ότι προέχει η ασφάλεια του πλοίου, μπορούμε να του πούμε ότι έχει δίκιο αλλά οι εικόνες αυτές έδειχναν ότι ο κόσμος δεν νιαζόταν να μην ταλαιπωρηθεί και σε πολλες περιπτώσεις απολάμβανε την ταλαιπωρία αυτή πραγματικά.

Και μια ακόμα σημαντική ανάμνηση: ο κόσμος στα ντεκ με ένα βιβλίο να διαβάζει. Η εικόνα αυτή σήμερα σπανίζει. Όπως σπανίζει και στο σχολείο. Τα περισσότερα από τα παιδιά του Λυκείου δεν διαβάζουν λογοτεχνικά βιβλία. Και δεν είναι μόνο ότι έχουν πολύ διάβασμα για τις Πανελλαδικές. Το σημαντικό, νομίζω, είναι ότι νιώθουν ότι το βιβλίο δεν είναι κάτι που θα τους βοηθήσει και πολύ στη ζωή τους, δεν είναι χρηστικό.

Συγνώμη για την πολυλογία, αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι διάβασα και τα τρία βιβλία από τις "Ακυβέρνητες Πολιτείες" του Στρατή Τσίρκα στο "Πάτμος", στο "Ιαλυσσός", στο "Κάμιρος" και στο "Ρόδος" σε ταξίδια από και προς τη Ρόδο (φαντάρος γαρ).
Και ξέρω ότι βιβλία σαν τις "Ακυβέρνητες Πολιτείες" μπορούν να σου δώσουν κάτι μοναδικό, το αίσθημα της ελευθερίας.
Και σήμερα αυτό λείπει από τους περισσότερους από μας.

"Ακυβέρνητες Πολιτείες"
εν πλω toujours
με πορεία προς νότια και ανατολικά: προς Αλεξάνδρεια

marsant
06-07-2008, 13:47
Το Εξπρες Ολυμπια καλοκαιρι 95' περιμενωντας εξω απο την Ναξο(ηταν δεμενα ΡΟΔΑΝΘΗ και ΠΟΣΕΙΔΩΝ).Αφιερωμενη στον φιλους Roi Baudoin και Captain Nionio

http://imageshack.gr/files/ynu99aeyx6mc3pfudb0v.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=ynu99aeyx6mc3pfudb0v.jpg)

Haddock
06-07-2008, 18:46
Συμφορουμίτες, συμφωνούμε και διαφωνούμε σε πολλά. Διαπραγματεύεστε ταυτόχρονα θέματα που σηκώνουν πολλή συζήτηση και νομίζω ότι θα βγούμε off topic στο παρών.

Προσωπικά, δεν έχω γνώμη για τις τιμές των εισιτηρίων για πολλούς λόγους. Είναι πολύπλοκο ζήτημα που δεν αναλύεται εύκολα. Επιπλέον, η άνοδος της τιμής του πετρελαίου έχει επηρεάσει όλους τους τομείς της παγκόσμιας οικονομίας, και η Ελληνική Ακτοπλοΐα δεν αποτελεί εξαίρεση.

Οι εικόνες που περιγράφεις Roi σπανίζουν στα BS και στα HS. Υπάρχουν πολλοί ταξιδιώτες που διαβάζουν βιβλία και προτιμούν άλλες εταιρείες! Θα τους συναντήσεις στα αργά ποστάλια του Καπτά Μάκη και στις άγονες γραμμές. Πως να συγκεντρωθείς όταν το σκάφος ταξιδεύει με 40νμ :mrgreen:

Όντως, ο φόβος έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της σημερινής πραγματικότητας και αναπόφευκτα έχει επηρεάσει και τα Ταξίδια Αναψυχής. Όμορφα μας τα γράφεις Roi για την έννοια του φόβου στα κοινωνικά δρώμενα, και δυστυχώς είναι μια κατάσταση που θέλει πολλή ανάλυση. Ο αυθορμητισμός και η ανοχή για ταλαιπωρία έχουν εκμηδενιστεί όπως ήδη αναφέρατε.

Αυτό που με ενδιαφέρει ως νησιώτης είναι οι επιλογές για το ταξίδι. Σήμερα, οι επιλογές αυτές δεν ανταποκρίνονται στη ζήτηση της αγοράς. Δεν υπάρχει πληθωρικότητα στον τύπο πλοίου και στις εταιρείες. Έτσι δημιουργούνται φαινόμενα όπως αυτό του Κυριακάτικου δρομολογίου. Αφού ξεκινήσαμε τη συζήτηση με το Εξπρές Ολύμπια, να πω ότι η έλλειψη βραδινών δρομολογίων αποτελεί πρόβλημα για τις Ανατολικές. Εφόσον δεν επαρκούν τα Κυριακάτικα δρομολόγια της Blue Star και της Hellenic, τότε ένα πλοίο σαν το Ολύμπια θα ταίριαζε γάντι στο Κυριακάτικο βραδινό.

Παραδείγματος χάριν, το Πρέβελης θα μπορούσε να καλύψει το κενό αξιοπρεπέστατα. Έχει πολλά κρεβάτια και αρκετά ευρύχωρα καταστρώματα για να βολέψει όσους θέλουν να κοιμηθούν με ένα sleeping bag. Ούτως ή άλλως τα αδερφά BS είναι ημερόπλοια και τα κρεβάτια τους είναι μετρημένα.

Υπάρχουν βαπόρια που μπορούν να δρομολογηθούν στα βραδινά της Κυριακής. Μήπως το Εξπρές Απόλλων δεν θα ήταν ιδανικό πλοίο για να αντικαταστήσει επάξια το Ολύμπια??

Με άλλα λόγια, άγνωστες οι βουλές του καρτέλ της Ακτοπλοΐας...

EDIT: Καλλιτεχνική απεικόνιση της Λευκής Αχιβάδας από τον φωτογράφο Bertolucci (http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Greece/photo244808.htm)

8982

Captain_Nionios
06-07-2008, 21:31
Αρχικα να πω πως οποιος διαχειριστης θελει,ας δημιουργησει ενα νεο thread και ας βαλει μεσα οποια μηνυματα κρινει οτι δεν ταιριαζουν εδω.Συνεχιζοντας και ξεκινοντας απο το φιλο Ναξος να πω πως η ιδεα του ειναι εξαιρετικη,αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ διαφορετικο το να φτιαχτει ενα απλο στατικο μοντελο ενος βαποριου απο το να φτιαχτει και να πλεει.Πρεπει καποιος ειδικος να κανει τη μελετη για το πως μπορει να το κανει να πλευσει,να δει τη δυναμη θα εχει και μετα απο ολο αυτο καποιος να κατσει να το φτιαξει.Στη ζωη ολα γινονται,αλλα κατι τετοιο θελει τεραστια προσπαθεια για να φτασει στο τελος του...Καποιος απο εδω μεσα ισως μπορει να μας πει δυο λογια για το ποσο δυσκολο ειναι.Στη συνεχεια να ευχαριστησω το φιλο marsant για την εξαιρετικη φωτογραφια και αφιερωση που μου εκανε οπως και να συμφωνησω με τον Αντωνη για την διαφορετικοτητα των εποχων δινοντας και ενα αλλο παραδειγμα.Παλαιοτερα (οχι πολυ μακρια) σε αυτα τα υπεροχα βαπορια,με τα πολλα καταστρωματα τον πολυ κοσμο και την αλλη διαθεση που αυτος ειχε μεσα του υπηρχε και διαθεση για φλερτ μεσα στο βαπορι και δεν εννοω πεσιμο.Παρεες που συνταξιδευαν μπαινοντας και αυτες στο παιχνιδι του πραγματικου ταξιδιου και στην ελευθερια που αυτο προσφερε ειχαν την διαθεση να μιλησουν,να γνωριστουν και να φλερταρουν στο υπεροχο καταστρωμα με το κυμα να ειναι παντα παρον (στο Αιγαιο),γνωριζοντας οτι εχουν ακομα πολλες ωρες μεχρι να φτασουν στον προορισμο τους.Τελος να πω στο φιλο Νικο οτι μας ραγιζει την καρδια με τις προτασεις που κανει.Οπως εχω γραψει απειρες φορες εδω μεσα:ΝΑΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ ΦΙΛΕΤΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ...;)

NAXOS
06-07-2008, 21:47
Πρωινη-πρωινη μανουβρα στο Βαθυ της Σαμου.Αφιξη απο Πειραια.Πρωτομαγια του 2003

Roi Baudoin
07-07-2008, 08:35
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους για τα όσα εξαιρετικά γράφουν για το θέμα αυτό.
Οι φωτογραφίες από τους φίλους Paroskayak, NAXOS και marsant έρχονται για να ξορκίσουν τη λήθη της μονοχρωμίας των σινιάλων του Πειραιά του 2008 (με λίγες φωτεινές εξαιρέσεις),
Νομίζω ότι όσα γράφουμε δεν είναι εκτός θέματος γιατί απαντούν στο πιο βασικό ερώτημα, κατά τη γνώμη μου. Και αυτό δεν είναι άλλο από το ερώτημα τι ακριβώς ήταν το "Εξπρές Ολύμπια".
Διότι το "Εξπρές Ολύμπια" δεν ήταν μόνο τα 100 τόσα μέτρα μήκος ή τα 17 μέτρα πλάτος (σύμφωνα με το βιβλίο "Greek Sea Bridges").
Το "Εξπρές Ολύμπια" (και το κάθε αγαπημένο "Εξπρές Ολύμπια") ήταν ένας τρόπος ζωής, ενός τρόπος ταξιδιού, μια αίσθηση ελευθερίας.
Για αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να συνεχιστεί η συζήτηση που αφορά το τι ακριβώς ήταν για τον καθένα το "Εξπρές Ολύμπια".

Εδώ μια φωτογραφία από ένα γλυκό απόγευμα στον Πειραιά όταν κατεβαίναμε απλά για να δούμε τα πλοία. Και με μια κρυφή επιθυμία να μπορούσαμε και εμείς να ταξιδεύσουμε με το "Εξπρές Ολύμπια" για Πάρο-Νάξο-Ίο-Σαντορίνη.

Υ.Γ. Εκ πρώτης όψεως άσχετο, εκ δεύτερης σχετικό. Ορισμένα από όσα αναφέρονται παραπάνω τα συναντάμε στον περίφημο "Μορμόλη" (γερμανικό παιδικό έργο που μεταφράστηκε και ανέβηκε με μεγάλη επιτυχία και στα ελληνικά πριν από χρόνια).
Εδώ διατυπώνεται και το περίφημο ερώτημα "Μα τι είναι, τέλος πάντων, ο Μορμόλης;"

9030

Νάξος
07-07-2008, 19:14
Φίλε Antoin (βγαίνει από το Αντώνης Baudoin) συμφωνώ κι επαυξάνω με όσα λες περί φόβου, περί βιβλίων, περί ταξειδιωτικής εμπειρίας κλπ…

Μπορεί το θέμα μας να είναι ένας συγκεκριμένος βάπορας, αυτό όμως δε μας εμποδίζει να κάνουμε διάφορες σφήνες και γκρό. Έτσι κι αλλιώς αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε δεν είναι να μεταφέρουμε και να απολαὐσουμε μία φωτογραφία ενός βάπορα και στοπ. Η απογείωση προκύπτει όταν οι φωτογραφίες συνδέονται με αναμνήσεις, εμπειρίες, συναισθήματα, γεύσεις και οσμές αλλά και με φιλολογικές, φιλοσοφικές και γιατί όχι πολιτικές και οικονομικές επεκτάσεις. Εξάλλου άνθρωποι είμαστε και η σφαιρικότητα αντίληψης αν μην τί άλλο είναι κατά βάση ανθρώπινο χαρακτηριστικό.

Σε μία κοινωνία φοβική, όπου όσο περισσότερες κάμερες τοποθετούνται και όσο περισσότερα μέτρα «ασφαλείας» λαμβάνονται τόσο πιο απάνθρωπη και εγληματική γίνεται, έννοιες όπως ξεγνοιασιά και αυθορμητισμός τραυματίζονται κσθημερινώς.

Εμένα προσωπικά φίλε μου δε με συγκινούσε το να διαβάζω βιβλία εν πλω, γιατί όμως; Διότι ταξειδεύοντας με βάπορες όπως το Νάξος, ο Γεώργιος, το Πάρος, ο Ποσειδώνας, το Ολύμπια και τόσα άλλα δε μ' έφτανε ένα 7ωρο για να γυρίσω το βαπόρι 2,3 και 4 φορές από πάνω μέχρι κάτω, από πρύμα μέχρι πλώρα, να δω ρεμέτζα σε λιμάνια, «προσπεράσματα» και ανταμώματα με άλλα βαπόρια πριν το Σούνιο, κροσσαρίσματα στα μπουγάζια Κέας-Κύθνου (όλα τα λεφτά), δελφίνια μετά την Κύθνο, να χωθώ σε καμιά γέφυρα ή στην τελική να πιάσω κουβεντούλα με κάποιον συνταξιδιώτη. Βεβαίως λατρεύω τα βιβλία κι έχω κάνει ταξείδια στην κυριολεξία διαβάζοντας ή μελετώντας, αλλά το ταξείδι με βαπόρι τότε ήταν μεγάλη ξεμυαλίστρα.

Αυτό που επισημαίνουμε αρκετοί εδώ μέσα και φυσικά κι εσύ Αντώνη είναι η τυποποίηση. Η τυποποίηση σε χαρακτήρες, συμπεριφορές που έχει ως επακόλουθο και την τυποποίηση σε βαπόρια με ό,τι αυτό συνεπάγεται για μας. Χαίρομαι που είμαστε μία παρέα που δεν θέλουμε να μπούμε στο μαντρί, αλλά να κάνουμε μία τσάρκα στις αλάνες μακρυά από το κοπάδι. Η τυποποίηση δεν είναι τίποτε άλλο από ένα φοβικό αντανακλαστικό μιας κοινωνίας, όπου κάποιοι πονηρίδιδες θα βρουν την ευκαιρία να μαζώξουν φράγκα (στον τάφο θα τα πάρουν; ) και οι περισσότεροι θα μείνουν κλεισμένοι στο κουβούκι τους.

Να ευχαριστήσουμε τα παιδιά για τις εξαιρετικές φωτογραφίες του Εξπρές Ολύμπια, ενός βαποριού που άφησε τεράστια ιστορία στο Αιγαίο.

Haddock
08-07-2008, 06:51
Μεγάλες κουβέντες έχουν ειπωθεί με αφορμή το Εξπρές Ολύμπια και θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με τους φίλους. Ο φόβος, η έλλειψη αυθορμητισμού, και η τυποποίηση των πλοίων και των ταξιδιών μου θυμίζουν έντονα το φαινόμενο Mcdonaldization (http://en.wikipedia.org/wiki/McDonaldization).

Ο George Ritzer στο βιβλίο του «The McDonaldization of Society» περιγράφει το περίεργο φαινόμενο των καιρών μας που ακούει στο όνομα της γνωστης αλυσίδας fast food. Με βεβαιότητα, έχω παρατηρήσει ότι το φαινόμενο McDonaldization και στην Ακτοπλοΐα. Η πτώση των οικογενειακών εταιρειών και η άνοδο των coglomerates άλλαξε ριζικά την αντίληψη του ταξιδιού και των πλοίων.

Μπορούμε να αναλύσουμε την τυποποίηση με τους εξής όρους:

Αποδοτικότητα (efficiency) - Όλα είναι θέμα χρόνου για τον επιβάτη και την εταιρεία. Ο χρόνος είναι χρήμα, είτε πηγαίνουμε Πάρο, είτε Κρήτη...

Δυνατότητα υπολογισμού (Calculability) - Υπολογίζουμε τις παρεχόμενες υπηρεσίες με βάση τις πωλήσεις και το κόστος. Έτσι, έχουμε καταλήξει να θεωρούμε ότι ποσότητα ίσον ποιότητα. Λιγότερες ώρες ταξιδιού, καλύτερο προϊόν...
Προβλεψιμότητα (Predictability) - Η γνωστή σε όλους μας τυποποίηση οδηγείται από την προβλεψιμότητα...

Έλεγχος (Control) - Οι τεχνολογίες βοηθούν στον έλεγχο της τυποποίησης των υπηρεσιών, πελατών, και εργαζόμενων...

Τα σινιάλα των Αγαπητών, Βεντουραίων, Στριντζαίων ήταν τα τελευταία που δεν έπεσαν στην παγίδα αυτής της τυποποίησης...

Πάλι καλά που μερικοί καραβολάτρες ξεχωρίζουν σαν τις μύγες μες το γάλα....

grangelo
08-07-2008, 15:10
Φιλοι μου δεν εχω τι να πω!
Απλα παρακολουθώ την ωραια σας συζήτηση και σκέφτομαι οτι μαλλον ορισμένοι γεννηθήκαμε σε λαθος εποχή.
Καποτε ο κοσμος ταξιδευε με την παρεα του και περναγε ολο το ταξιδι στο καταστρωμα. Σε καθε λιμανι ο κοσμος εβγαζε φωτογραφίες ενω εσυ έψαχνες χορο να τρυπώσεις να βγεις κοντα στην κουπαστή! Τα παιδάκια τρέχανε στις παντες του πλοιου καθε φορα που γινότανε κάποια προσπέραση και κοίταζαν με θαυμασμό. Ζευγαράκια ξένων να διαβάζουν τα βιβλία τους ξαπλωμένα στο κατάστρωμα και εσυ να μην μπορείς να περάσεις απο τον πολύ τον κόσμο!
Τωρα δυστυχώς πέρα απο τα πλοία άλλαξε και ο κόσμος και βλέπεις μονο κατι κυριλεδες με γυαλιά τζαμαρίες που μόλις έχουν βγει απο solarium να διαβάζουν nitro και να παραπονούνται για το κλιματισμό και την ποιότητα του freddo.

Δυστυχως πρωτα αλλαξαμε εμεις και οι απαιτησεις μας.

Captain_Nionios
08-07-2008, 15:15
+ΑΠΕΙΡΟ.Ταυτιζομαι απολυτα με το φιλο grangelo που συνοπτικα τα περιεγραψε ολα...

sea_serenade
08-07-2008, 21:29
Συμφωνώ απόλυτα φίλε grangelo. Δυστυχώς, κοιτάμε πλέον το δέντρο και όχι το δάσος....

Haddock
08-07-2008, 21:49
Δυστυχως πρωτα αλλαξαμε εμεις και οι απαιτησεις μας.

Grangelo, αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης σε 5 λέξεις. Αυτο ακριβώς εννοούσα, δεν θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα!!!

jvrou
27-08-2008, 00:13
Αδέλφια συμφωνώ με αυτά που λέτε γιατί και εγώ όταν βλέπω όλα αυτά που λέγονται για καράβια που έχω ταξιδέψει τόσες φορές κάτι με ποιάνει αλλα.... το να αλλάζουν οι απαιτήσεις μας (δλδ να αυξάνουν) δεν είναι κακό. Το να ταξιδεύεις από 9 σε 3 ώρες για κάπου και σε καλύτερες συνθήκες ταξιδίου και να το ζητάς δεν είναι κακό. Απλά όλα είναι στην επιλογή του καθενός και έχουν και το (χρηματικό) τίμημά τους. Το θέμα είναι να έχεις συνηδητοποιήσει την επιλογή σου και να ξέρεις τι να περιμένεις από αυτήν και να προσπαθείς όσο μπορείς να την ευχαριστηθείς. Όταν ταξιδεύεις με romilda ταξιδεύεις με romilda και όταν με highspeed ταξιδεύεις με highspeed (όπου μπορείς να πας). Μην μπεις στην romilda και διαμαρτύρεσαι ξαφνικά γιατί αργεί. Η απάντηση είναι πως έδωσες 30 ευρώ και όχι 60. Δεν τα έχουν όλοι και αυτοί που δεν τα έχουν φυσικά μπορούν να απαιτήσουν καθαριότητα και καλές συνθήκες ταξιδίου.

Haddock
11-09-2008, 19:32
Το ταξίδι μας συνεχίζεται στην όμορφη Σαντορίνη του 1992. Το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=w2QGmWIcEZI) είναι άκρως καραβολατρικό...

4:44 Στον Αθηνιό, on board στο Εξπρες Ολύμπια με το σινιάλο των Βασίλη και Γιάννη Αγαπητού. Ο ένας και μοναδικός Απόλλωνας είναι πρυμνοδετημένος.

5:27 Θέα από το ψηλότερο ντεκ. Όλα στα νέτα, και οι μηχανές ανεβάζουν στροφές και η τσιμινιέρα του Viking αφήνει τη δικιά του γραμμή στον ουρανό της Θήρας.

5:48 Από τις ποιο όμορφες θέσεις να κρεμαστείς στο ρέλι, δίπλα στη starboard βαρδιόλα του Εξπρές Ολύμπια.

6:49 Ο ήλιος πέφτει και ταξιδεύουμε με τη θέα από το port side του Viking.

7:42 Ηλιοβασίλεμα στη Νιο με φόντο το Εξπρές Ολύμπια.

Καλά ταξίδια σε όλους...

vinman
09-10-2008, 16:32
Λίγο πριν το τέλος με το όνομα Εξπρές Ο....


19362

(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

Roi Baudoin
09-10-2008, 19:40
Φίλε Vinman, η προσπάθεια σου είναι συγκινητική.
Με νοσταλγικές φωτογραφίες αναμοχλεύεις μαεστρικά το παρελθόν.
Γεφύρια σύνδεσης με το παρελθόν.


Όπως έλεγε και ο σκηνοθέτης Δημήτρης Μαυρίκιος στα "Γεφύρια του Ιονίου":
"Μικρές καθημερινές στιγμές που έχουν τη δύναμη να ξορκίζουν τη λήθη, φέρνοντας από το παρελθόν εικόνες οικείες και αγαπημένες της ζωής".
Τα πλοία είναι τα γεφύρια που συνδέουν την ηπειρωτική χώρα με τα νησιά, την Ιταλία, την Κύπρο, την Μικρα Ασία και την Αφρική.


Ας γυρίσουμε τώρα δυο-τρία χρόνια πριν από την παραπάνω θλιβερή εικόνα.
Το "Εξπρές Ολύμπια" γυρίζει στον Πειραιά
Η εικόνα τραβήχτηκε από το "Εξπρές Πήγασος".
Η φωτογραφία είναι κόντρα στον ήλιο και τα χρώματά της δεν είναι πολύ καλά. Επιπλέον, το πλοίο δεν είναι ολόκληρο.
Παρόλα αυτά, πιστεύω, ότι δείχνει ξεκάθαρα αυτό που ήταν το "Εξπρές Ολύμπια". Ένας άξιος αγωνιστής που πρόσφερε πολλά στα χρόνια που ταξίδεψε στο Αιγαίο.
Το τέλος του ήταν άδοξο.
Αλλά για αυτό υπεύθυνοι ήταν άλλοι.


Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Ιδιαίτερα στους vinman, Appia 1978, mastrovasilis, dimitris, Νάξος, paroskayak, scoufgian, moutsokwstas, Nautikos II, marsant, Α. Μώλο, helatros 68, Leo και Έσπερο.


19372

mastrovasilis
09-10-2008, 20:01
Mπορεί να είναι κόντρα ο ήλιος και να είναι ανάμικτα τα χρώματα αλλά το ίδιο είναι και τα συναισθήματα για το τον Βάπορα.;) Roi Ευχαριστώ.

vinman
09-10-2008, 20:31
Αντώνη,εκπληκτική!!
Την χαζεύω πολύ ώρα και αναπολώ όμορφες στιγμές...
Είναι μοναδικό το χάρισμα που έχεις...Καταφέρνεις μέσα απο τις εικόνες σου σε συνδυασμό με τον γραπτό σου λόγο να μας κάνεις και εμάς μέρος των φωτογραφιών σου...να μας κάνεις ένα με την εικόνα...
Δυνατά συναισθήματα,που μόνο εσύ μπορείς να μας τα ξυπνάς με τόση ευκολία...
Σε ευχαριστώ πολύ για ότι κάνεις...!!

vinman
09-10-2008, 22:21
Για τον Roi Baudoin και όλους τους καλούς φίλους του Ναυτιλία,ένα ηλιοβασίλεμα στο λιμάνι της Σάμου τον Γενάρη του 2001...


19417

(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

Captain_Nionios
09-10-2008, 22:24
Ενα πολυ ωραιο αδικοχαμενο βαπορι, σε ενα ωραιο λιμανι μεσα στο πορτοκαλι χρωμα... Πολυ ομορφη Μανωλη...

dimitris!
10-10-2008, 00:10
Καταπληκτική φωτογραφια ενός απο τα πιο όμορφα σκαριά που επισκέφτηκαν την χώρα μας...

vinman
10-10-2008, 23:07
...έτσι όπως του αξίζει να το θυμόμαστε...
..λαμπερό και όμορφο...

19567

(κομμένη απο το Πλώρη)

Haddock
10-10-2008, 23:12
http://img66.imageshack.us/img66/2870/laie34vi9.gif Τι έγινε φίλε vinman, αναβαθμιστήκαμε και βαράμε δια αέρος;;;

Αν και τούτο το σκαρί είχε δουλέψει ασταμάτητα σε όλη τη σταδιοδρομία του, στα τελευταία του η εταιρεία το είχε παραμέλησει σε μεγάλο βαθμό. Τώρα, βλέπουμε φωτογραφίες και χαιρόμαστε με το παρελθόν. Να δούμε πως θα την βγάλουμε καθαρή με τα πλωτά λεωφορεία της BS. Μακάρι να δούμε το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ στις Ανατολικές στο δρόμο που χάραξε το ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ.

marsant
11-10-2008, 11:48
Εξπρες Ολυμπια καλοκαιρι 1995 με φοντο το ηλιοβασιλεμα της Σαντορινης..Αφιερωμενη εξαιερετικα στον φιλο Νικο και στους Roi Baudoin,Captain Nionios,Vinman,esperos,paroskayak και σε ολο το forum.

19628

vinman
11-10-2008, 12:03
Εξπρες Ολυμπια καλοκαιρι 1995 με φοντο το ηλιοβασιλεμα της Σαντορινης..Αφιερωμενη εξαιερετικα στον φιλο Νικο και στους Roi Baudoin,Captain Nionios,Vinman,esperos,paroskayak και σε ολο το forum.

19628

Σε ευχαριστούμε marsant!!!

Captain_Nionios
11-10-2008, 12:16
Μαρινο, σκετη απολαυση ευχαριστουμε παρα πολυ...

vinman
05-11-2008, 10:42
Για τους φίλους Roi Baudoin,Captain Nionios,Appia1978,Rocinante,Polykas,Paroskayak,Νάξ ος και Άρης,φωτογραφία του μέσα απο το βιβλίο ''Greek sea bridges''

22089

marsant
05-11-2008, 10:45
Φιλε vinman απλα υπεροχη...

ΑΡΗΣ
05-11-2008, 15:39
Για τους φίλους Roi Baudoin,Captain Nionios,Appia1978,Rocinante,Polykas,Paroskayak,Νάξ ος και Άρης,φωτογραφία του μέσα απο το βιβλίο ''Greek sea bridges''

22089

Φίλε Vinman ευχαριστώ για την αφιέρωση.Έχω όμορφες αναμνήσεις από ταξίδια μαζί του,να σαι καλά!!

Appia_1978
05-11-2008, 23:56
Πρέπει να αισθάνεσαι πολύ τυχερός, που κατέχεις το άνω βιβλίο, φίλε Vinman :D
Θυμάμαι που το αγόρασα σε κάποιο ταξίδι μου με πλοίο των Μινοϊκών, πρέπει να ήταν το Φαιστός ή το Φαίδρα ;)

dimitris!
06-11-2008, 00:35
Διάβασα κάπου μες στο φορουμ οτι αυτό το βιβλίο δεν κυκλοφορεί τώρα δυστυχώς ε??Αν ισχύει κρίμ ρε γαμώτο..

sylver23
06-11-2008, 01:03
σημερα παντως που πηρα τηλ στον παπασωτηριου δεν υπηρχε

Νικόλας
06-11-2008, 01:11
εγώ μια φόρα ταξίδεψα με το καράβι από Σάμο για Πειραία με ενδιάμεσα λιμάνια Ικαρίας και κάτι άλλα και μου έχει μείνει αξέχαστο είχε μια θάλασσα παιδιά στην Ικαρία έκανε πάρα πολύ ώρα να δέσει καλά μετά δν σας λέω τι έγινε χαμός αφού σε κάποια φάση είχε κατεβεί ο καπετάνιος από την γέφυρα και μας είπε να είμαστε έτοιμοι να βάλουμε σωσίβια μάγειρες αξιωματικοί όλοι στο ντέκ και να γίνεται ο χαμός το βαπόρι κυριολεκτικά έμπαινε όλο μέσα όταν φτάσαμε Πειραιά κυριολεκτικά ευχαρίστισα τον Θεό που γλιτώσαμε από τότε όποτε το βλέπω κάτι δν μου αρέσει πάνω του

sylver23
06-11-2008, 01:15
αν και συνηθως λεμε -αχ και να μουνα μεσα -σε τετοιες περιπτωσεις καλο ειναι να μην εισαι.νικολα μαλλον δικαιολογημενα κατι δεν σου αρεσει:p:p

εγω παλι δεν το πολυσυμπαθησα ποτε το ολυμπια.εξυπηρετησε βεβαια τη γραμμη ικαροσαμιας μια χαρα.αλλα δεν βρηκα ποτε αυτο το κατι.εχω περασει βεβαια πολλες καλες στιγμες σε ταξιδια μου με αυτο.
φυσικα δεν το συγκρινω με το μυκονος .διοτι το ενα ειναι καραβι με ολη την σημασια (ολυμπια )ενω το αλλο......(δεν υποτιμαω το μυκονος σε καμμια περιπτωση ετσι.πιστευω να καταλαβατε πως το λεω.αλλα καραβια ,αλλες εποχες πιο ωραιες)

giorgos....
23-12-2008, 02:27
για τους φίλους dimitris! και sylver23..
στην ακτή μιαούλη εκεί ανάμεσα στα πρακτορεία υπάρχει ένα σχετικά μικρό μαγαζί με την επιγραφή ''TELSTAR'' που έχει απο κάρτ ποστάλ μέχρι ότι βιβλίο ναυτικό θέλεις.. απο εκεί έχω προμηθευτεί το greek sea bridges και το more greek ferries τα οποία δεν είμαι σίγουρος για το άν κυκλοφορούν ακόμη, αλλά και το five days in greece όπως και ένα απο τα ελάχιστα κομμάτια του dover - ostende. οτιδήποτε κυκλοφορεί απο βιβλίο μέχρι και ξένα περιοδικά για τη ναυτιλία θα το βρείς εκεί..
κάντε ένα κόπο να ρωτήσετε για όποιο βιβλίο θέλετε γιατί άν δεν υπάρχει εκεί μπορείτε να το παραγγείλετε.. αύριο θα σας δώσω και το τηλέφωνο το οποίο δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή..
συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος..

Roi Baudoin
23-12-2008, 23:17
Tο βιβλίο "Greek Sea Bridges" (όπως και το επόμενο βιβλίο των Sturmey) δεν κυκλοφορεί πιά.
Τα βιβλία έχουν εξαντληθεί.
Μπορεί, όμως, να τα βρει κάποιος στο Διαδίκτυο και να τα πετύχει μάλιστα και καλές τιμές.
Αυτό έκανε ένας πολύ καλός φίλος από το forum.
Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή και τύχη.

giorgos....
24-12-2008, 02:49
το αδελφάκι του εξπρές ολύμπια χθές στο puerto de algeciras της ισπανίας ώς boughaz.. είναι το viking 5 γνωστό και ώς bolette

25411

δέν βρήκα thread για το συγκεκριμένο γι' αυτό το ανεβάζω εδώ..

giorgos....
24-12-2008, 02:55
βέβαια η θέση που βρίσκεται και το οτι κάποιες μέρες που το παρακολουθώ είναι συνέχεια εκεί μάλλον κάτι κακό μου μυρίζει.. μακάρι όχι..

ΑΡΗΣ
28-12-2008, 15:37
Και με την ευκαιρία των εορτών το Εξπρές Ολύμπια σας έυχεται καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο Έτος.

http://img179.imageshack.us/img179/4863/expressolympiainsyrosep4.jpg (http://imageshack.us)

eliasaslan
06-01-2009, 12:06
Τώρα το πλοίο που βρίσκεται??

Ellinis
06-01-2009, 12:08
Ίσως και να το πιάνεις στα χέρια σου κάθε φορά που αλλάζεις ξυραφάκι...

eliasaslan
06-01-2009, 12:49
............. Συγνώμη, δεν το ήξερα.... Κρίμα

giorgos....
06-01-2009, 20:14
πάντως το ενα απο τα αδελφάκια του ζεί.. το είχα πετύχει στο γιβραλτάρ με το όνομα boughaz.. και ανήκει στην comarit.

sea_serenade
07-01-2009, 00:36
πάντως το ενα απο τα αδελφάκια του ζεί.. το είχα πετύχει στο γιβραλτάρ με το όνομα boughaz.. και ανήκει στην comarit.

Φίλε giorgos.... το ευτύχημα είναι οτι ζεί κι άλλο αδερφάκι του το οποίο έχουμε τη χαρά να το βλέπουμε (όχι και τόσο συχνά αλλά δεν πειράζει) να ταξιδεύει με ελληνικά σινιάλα. Αυτά της Agoudimos Lines....!!!!

giorgos....
07-01-2009, 04:02
ναι σίγουρα.. πάλι καλά..

εδώ αυτή την ώρα ξεκουράζεται στο puerto de algeciras..
26513
είναι το viking 5 γνωστό και ώς bolette

Roi Baudoin
07-01-2009, 10:22
Φίλε Γιώργο, ο sea serenade μιλά για το "Ionian Spirit" του Αγούδημου.
Τουλάχιστον, ένα από τα εννιά αδέλφια που ναυπηγήθηκαν στα ναυπηγεία Papenburg ταξιδεύει ακόμα στις θάλασσές μας.

giorgos....
07-01-2009, 15:53
το ξέρω φίλε roi.. αυτό που δίχνει η φωτογραφία που ανέβασα είναι το viking 5. το ionian spirit είναι το viking 3.
έστω το οτι γνωρίζουμε πως ζούν ακόμα είναι καλό και ας μην τα βλέπουμε..

Rocinante
07-01-2009, 17:29
το ξέρω φίλε roi.. αυτό που δίχνει η φωτογραφία που ανέβασα είναι το viking 5. το ionian spirit είναι το viking 3.
έστω το οτι γνωρίζουμε πως ζούν ακόμα είναι καλό και ας μην τα βλέπουμε..

Καμια φορα τα βλεπουμε εστω στριμωγμενα και απο πολυ μακρυα.Αναπαντεχα.
Δεν μπορουσα να καταλαβω. Τραβηξα τη φωτογραφια, και κοιταξα τι ειχα τραβηξει αφου εκανα ζουμ. Τοτε καταλαβα οτι εβλεπα ενα Viking...
Χτεσινη φωτογραφια...

giorgos....
07-01-2009, 17:32
τυχερέ rocinante..

Haddock
01-03-2009, 04:39
Όταν βλέπεις ένα θρυλικό Papenburger Viking 5 (http://vasabatarna.se/sallyexpress/sally_express.htm) να τσαλαβουτάει (http://vasabatarna.se/sallyexpress/vi5/storm.jpg) στα κύματα, είναι να αναρωτιέσαι πως θα αισθανόσουν αν ήσουν κι εσύ εκεί;;; :)

Apostolos
01-03-2009, 10:08
Κι όμως έχω ταξιδέψει με το βαποράκι να πηγαίνει κάπως έτσι. Αλλωστε με το μήκος που είχε το Pitching ήταν πολύ έυκολο. Τσαλαβούταγε ακόμα και με τα ταχύπλοα, ξενερίζοντας βολβούς και τιμόνια...

BEN BRUCE
23-03-2009, 08:56
Express Olympia πρεπει να ειναι 18 αυγουστου του 2001 και εχει αγονο φουρνους λειψους

33615

καπετάν αντρέας
28-03-2009, 14:49
To Ολυμπία, στα Κατάπολα της Αμοργού, να ατενίζει αντίκρυ το Ξυλοκερατίδι. Είμαστε στα τέλη Αυγούστου 1996 ;)
34053

Νάξος
28-03-2009, 15:37
Αναμφίβολα το τελευταίο σπουδαίο βαπόρι που τίμησε τα νερά της Παροναξίας από μία πλειάδα μοναδικών σκαριών όπως η Έλλη, το Νάξος, το Λήμνος, το Πάρος, το Δήλος, ο Γεώργιος, ο Ποσειδώνας και η Αριάδνη. Στο Εξπρές Ολύμπια —με την άριστη εκμετάλλευση των εσωτερικών του χώρων— με χαλούσε μόνο ένα πράγμα: η πρόσβαση σε πλώρα και κόντρα γέφυρα που ήταν δυνατή μόνο για το πλήρωμα. Κατά τ' άλλα το βαπόρι ήτανε υπέροχο, γρήγορο και σκυλί στην φουρτούνα. Έτυχε να το ταξιδέψω με 8άρι και το πλεούμενο δε χαμπάριαζε. Μπεν και Αντρέα σας ευχαριστούμε ιδιαιτέρως για τις φωτογραφίες σας.

apollo_express
28-03-2009, 17:19
Εγώ το θυμάμαι με φουρτούνα που ανέβαινε το κύμα μέχρι τα παράθυρα της πρώτης και μου άρεσε που ήμουν μικρός να κάθομαι εκεί και να το βλέπω!

Επιπλέον θυμάμαι άλλη μια φορά που ήταν να φύγουμε από Πειραιά και λίγο πριν την αναχώρηση και αφού είχε φορτώσει, έρχεται ένα φορτηγό το οποίο τραβούσε από πίσω του μία άγκυρα. Όταν λέω τραβούσε δεν ήταν πάνω σε κάποιο συρόμενο, αλλά κάτω στο δρόμο! Την τράβηξε και την έβαλε μέσα στο γκαράζ, έφυγε το φορτηγό (το οποίο αν θυμάμαι σωστά ήταν απορρηματοφόρο) και μετά ξεκίνησε και το καράβι για το ταξίδι του.

Νάξος
29-03-2009, 01:53
Εγώ το θυμάμαι με φουρτούνα που ανέβαινε το κύμα μέχρι τα παράθυρα της πρώτης και μου άρεσε που ήμουν μικρός να κάθομαι εκεί και να το βλέπω!

Επιπλέον θυμάμαι άλλη μια φορά που ήταν να φύγουμε από Πειραιά και λίγο πριν την αναχώρηση και αφού είχε φορτώσει, έρχεται ένα φορτηγό το οποίο τραβούσε από πίσω του μία άγκυρα. Όταν λέω τραβούσε δεν ήταν πάνω σε κάποιο συρόμενο, αλλά κάτω στο δρόμο! Την τράβηξε και την έβαλε μέσα στο γκαράζ, έφυγε το φορτηγό (το οποίο αν θυμάμαι σωστά ήταν απορρηματοφόρο) και μετά ξεκίνησε και το καράβι για το ταξίδι του.

Η ανάμνησή σου φίλε μου πάει γάντι με τις εκπληκτικές φωτογραφίες που ανέβασε ο μάγος-Χάντοκ (πού τίς ξετρύπωσε πάλι; ). Το πλοίο βουτούσε όμορφα στο νερό χωρίς να μποτζάρει. Όσο για το άλλο, στην Ελλάδα είμαστε. Τα πιο κουφά πράγματα μπορούν νά συμβούν οποιαδήποτε στιγμή σε οποιοδήποτε μέρος αυτής της χώρας. Προσωπικά αυτό δέ με χαλάει. Πιστεύω ότι είναι ένα από τα στοιχεία που κάνουν αυτήν την χώρα ενδιαφέρουσα. Σπάνε τον πάγο της μονοτονίας.


Όταν βλέπεις ένα θρυλικό Papenburger Viking 5 (http://vasabatarna.se/sallyexpress/sally_express.htm) να τσαλαβουτάει (http://vasabatarna.se/sallyexpress/vi5/storm.jpg) στα κύματα, είναι να αναρωτιέσαι πως θα αισθανόσουν αν ήσουν κι εσύ εκεί;;; :)

Νικόλα για μία φορά ακόμα έγραπσες. Τα σχόλια περιττεύουν.

Maroulis Nikos
29-03-2009, 02:04
να είστε καλά τι μου θυμήσατε ταξίδια απο Νάξο βραδινό Κυριακής ένα πλοίο αναμνήσεις ...
Θυμάμε ένα απο τα ταξίδια με καιρό να είμαι με μία παρέα να μην μας πειράζει η θαλασσα και να λέμε ιστορίες κάποια στιγμή ακούμε μία φωνή να μας λέει ρε παιδιά έλεος δεν μας λυπάστε τότε γυρίζω και κοιτάω το μισό πλοίο να είναι ξαπλωμένο,εκεί καταλάβαμε ότι είχε καιρό.

giorgos....
29-03-2009, 13:47
εδώ το 1998 στην Πάρο.. (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=5610)
γνώριμες εικόνες μιας "μαγικής" εποχής..

Haddock
29-03-2009, 20:49
Θεσπέσιες φωτογραφίες από όλους σας. Τίμιος δουλευτής του Αιγαίου και φίλος της Παροναξίας, της Ικαροσαμίας, και των Μικρών Κυκλάδων, αν και πολλοί το χαρακτήριζαν καρυδότσουφλο. Ωστόσο, το Viking αποδείχτηκε αντάξιο των προσδοκιών της πλοιοκτησίας του και έβγαλε το ψωμί του χωρίς πολλές φανφάρες και αβαρίες.

opelmanos
05-04-2009, 21:13
Yπάρχει καμιά φωτογραφία με τα χρώματα της HELLENIC SEAWAYS?

captain 83
05-04-2009, 21:24
Ποτέ δεν βάφτηκε στα χρώματα της ΕΛΛΕΝΙΚ. Έφυγε με τα σινιάλα της HELLAS FERRIES.

crow
29-04-2009, 14:31
Ας το δουμε λοιπον αλλη μια φορα με τα χρωματα της Hellas Ferries παρεα με καποια ακομα παιδια του Πειραια.:(

37086

Ellinis
29-04-2009, 15:00
Kαλλιστεία πλωρών κάνανε; για μένα η ωραιότερη είναι το Εξπρές Ποσειδών!

T.S.S. APOLLON
29-04-2009, 21:15
Ας δούμε το Εξπρές Ολύμπια στο λιμανι της Τηνου το 1991 με τα κλασικά σινιάλα των Αδελφών Αγαπητού
37121

polykas
29-04-2009, 21:20
Ας δούμε το Εξπρές Ολύμπια με τα κλασικά σινιάλα των Αδελφών Αγαπητού. 1991

Στην Τήνο να υποθέσω ότι είναι καλέ φίλε Απόλλων.Είσαι καταπληκτικός...:D

T.S.S. APOLLON
29-04-2009, 21:26
Στην Τήνο να υποθέσω ότι είναι καλέ φίλε Απόλλων.Είσαι καταπληκτικός...:D

Πολύ σωστά φίλε Polyka, το Εξπρές Ολύμπια είναι στο λιμάνι της Τήνου, είχε πάθει κάποια μηχανική βλάβη το Ναϊάς ΙΙ και είχαν στείλει για αναπλήρωση τη μια μέρα το Εξπρές Ολύμπια και την επόμενη μέρα το Αιγαίον.

polykas
29-04-2009, 21:35
Μη μου πεις ότι έχεις τραβήξει και το Αιγαίον στο μέσα λιμάνι της Τήνου???????

T.S.S. APOLLON
29-04-2009, 21:38
Μη μου πεις ότι έχεις τραβήξει και το Αιγαίον στο μέσα λιμάνι της Τήνου???????
Ναι το εχω φωτο μεσα στο λιμανι της ομορφης Τηνου.

polykas
29-04-2009, 21:44
Θα μας τρελάνεις εσύ με το αρχείο σου...:D

T.S.S. APOLLON
29-04-2009, 22:05
Φιλε Polyka την βρηκα την φωτο, το Αιγαιον επιασε στο εξω λιμανι , την ανεβαζω σε λιγο στο θεμα Αιγαιον.

a.molos
30-04-2009, 21:22
Λίγες πινελιές μένουν ακόμη για να ολοκληρωθεί το βάψιμο, μετά πρεπει να γραφτεί και το όνομα στην πρύμνη ( η τσιμινιέρα ήδη φέρει τα σινιάλα της εταιρείας ) και το ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ ξεκινά τα ταξίδια του στο Αιγαίο για πρώτη φορά.

37212

sea_serenade
30-04-2009, 23:03
Άπαιχτος ο Αντώνης, συλλεκτικό το τεμάχιο!!!!

DimitrisT
08-05-2009, 13:56
το πλοίο στο λιμάνι του Πειραιά

T.S.S. APOLLON
24-05-2009, 23:26
F/B Εξπρές Ολύμπια...στο λιμάνι του Πειραιά.

40602

T.S.S. APOLLON
24-05-2009, 23:31
F/B Εξπρές Ολύμπια...
Χαρισμένη στον Ben Bruce, Aero και Rena

40603

BEN BRUCE
30-05-2009, 22:14
EXPRESS OLYMPIA εξω απο την πειραικη, να ουμε οτι ηταν ο εργατης του αιγαιου που παντα ξελασπωνε την κατασταση με τις 5 γραμμες φορτωσης στα φορτηγα της παροναξιας που δουλευε τοτε

41606

T.S.S. APOLLON
30-05-2009, 22:46
F/B Εξπρές Ολύμπια... Στο λιμάνι του Πειραιά...

41615

nikosnasia
30-05-2009, 23:25
ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΣΤΙΣ 14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1999 ΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ,ΟΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ.
41621

Maroulis Nikos
31-05-2009, 01:19
EXPRESS OLYMPIA εξω απο την πειραικη, να ουμε οτι ηταν ο εργατης του αιγαιου που παντα ξελασπωνε την κατασταση με τις 5 γραμμες φορτωσης στα φορτηγα της παροναξιας που δουλευε τοτε

41606
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου είχα κάνει πολλά ταξίδια βράδυ αναχώρηση Κυριακής απο Νάξο για Πειραιά ...

T.S.S. APOLLON
01-06-2009, 23:00
F/B Εξπρές Ολύμπια...Σαλπάρει από το λιμάνι της Τήνου...
φωτογραφία: ΛΕΑΝΔΡΟΣ

41922

ΑΡΗΣ
03-06-2009, 15:08
Λόγω επικείμενης μετάθεσης εις την στεριάν δηστυχώς και αυξημένων εξόδων βρήκα τη λύση να μαζέψω κανα φράγκο.Θα σας πω τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα από τώρα.Ότι έχετε ευχαρίστηση παιδιά.Κόβω και αποδείξεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://img3.imageshack.us/img3/2118/expressolympiachristmas.jpg (http://img3.imageshack.us/my.php?image=expressolympiachristmas.jpg)

sylver23
03-06-2009, 16:21
Ε αμα ειναι να στα παρει η εφορια αστο βρε αρη...
Ευχαριστουμε και για την φωτο.

Roi Baudoin
13-06-2009, 19:40
Μια στιγμή μαγική.
Πρωϊνή άφιξη στη Σαντορίνη.
Φύγαμε από τον Πειραιά στις 22:00 το βράδυ.
Το πλοίο ήταν γεμάτο μέχρι τα μπούνια.
Μαθητές, εκδρομές του τριημέρου της Πρωτομαγιάς, ταξιδιώτες της νύχτας.

Κάθε φορά που φθάνεις στην καλδέρα της Σαντορίνης έχεις την αίσθηση ότι είναι είναι η πρώτη φορά.
Όλα τα νησιά είναι ωραία, αλλά η Σαντορίνη είναι η πιο μαγική...

"Εξπρές Ολύμπια", παραμονές πρωτομαγιάς του 1997.
Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

Φίλε ΑΡΗ, είμαστε πάντα στο πλευρό σου ....

43536

T.S.S. APOLLON
14-06-2009, 16:49
F/B Εξπρες Ολυμπια...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

43666

naftopoulo
01-07-2009, 21:07
Μια φωτογραφια της Ολυμπιας οδευοντας προς Ευδηλο απο το μπαλκονακι μου...

46931

sylver23
01-07-2009, 22:18
Αχ αυτο το μπαλκονάκι....

BEN BRUCE
01-07-2009, 22:37
EXPRESS OLYMPIA για παροναξια τοτε καπου στο 1998

46944

T.S.S. APOLLON
07-07-2009, 14:33
Εξαιρετικη φωτο απο τον φιλο BEN BRUCE οπως παντα ,του ομορφου γερμανικου σκαριου!

BEN BRUCE
21-07-2009, 18:32
ΕXPRESS OLYMPIA η αλλιως φροσω, το 1998 φευγει για παροναξια.Τα σημαδια του δυσκολου χειμωνα ειναι εμφανη

50265

ΑΡΗΣ
21-07-2009, 18:34
ΕXPRESS OLYMPIA η αλλιως φροσω, το 1998 φευγει για παροναξια.Τα σημαδια του δυσκολου χειμωνα ειναι εμφανη

50265
Το παστίτσιο στη Σίφνο σου άνοιξε την όρεξη μου φαίνεται;)

BEN BRUCE
21-07-2009, 18:36
Και οχι μονον φιλε αρη!

Ellinis
21-07-2009, 21:14
ΕXPRESS OLYMPIA η αλλιως φροσω, το 1998 φευγει για παροναξια.Τα σημαδια του δυσκολου χειμωνα ειναι εμφανη

50265

Φρόσω?!?!? :shock:
Ό,τι πεις, ας βλέπουμε τέτοιες φωτο και ας τη λες όπως κάνεις κέφι!

BEN BRUCE
21-07-2009, 21:18
Αμ δεν την λεω εγω!Ετσι το φωναζαν τα μελη του πληρωματος, και ομως

xidianakis
21-07-2009, 21:47
ευτυχως που υπαρχει το μηχανημα που ονομαζεται φωτογραφικη μηχανη και συγκρατει τις παλιες, καλες και ενδοξες εποχες για την ακτοπλοϊα... και οχι μονο!:wink:

BEN BRUCE
21-07-2009, 21:52
Αφου ζωντανεψε το θεμα, ας βαλω αλλη μια φωτο απο την τελευταια του χρονια

50291

Ellinis
21-07-2009, 22:01
Αφού το κάνεις κέφι απόψε, δες και μια από μένα. Αναρωτιέμαι αν ο Roi είχε βγάλει τη φωτογραφία του (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=90141&postcount=38) το ίδιο βράδυ! :D

50298

BEN BRUCE
21-07-2009, 22:04
Mαζι τα βλεπουμε μαζι εφυγαν.Σιγουρα εργατες στη γραμμη τους με το ποσειδων να μου κανει την μεγαλη, ευχαριστη, εκπληξη σε ενα 8ακι στο ικαριο!

cambria49
23-07-2009, 13:03
The Earl Granville - rolled on wet grass! I remember her brief Irish Sea stint well, sailed in her from Dun Laoghaire to Liverpool and back in a gale. Very tender ship!

BEN BRUCE
23-07-2009, 13:12
ΕΧPRESS OLYMPIA στο δρομο για φουρνους.Αφιερωμενη στον silver 23


50492

ΑΡΗΣ
23-07-2009, 15:07
Στην Πάρο επί Βασίλη Αγαπητού! Φώτο:Νίκος Χάλαρης
http://img196.imageshack.us/img196/8596/img0004vfk.jpg (http://img196.imageshack.us/i/img0004vfk.jpg/)

Ellinis
23-07-2009, 15:53
Kαι οι δυο φωτογραφίες σας είναι υπέροχες! :D

BEN BRUCE
23-07-2009, 16:19
Στην Πάρο επί Βασίλη Αγαπητού! Φώτο:Νίκος Χάλαρης



Ε ναι ΑΡΗ και ετσι πρεπει να ειναι !;)

sylver23
28-07-2009, 19:15
Σε ευχαριστώ Κώστα.
Πολύ όμορφη η φώτο σου καθώς και του Αρή που το Ολυμπια λάμπει πραγματικά!

T.S.S. APOLLON
03-09-2009, 19:37
F/B Εξπρες Ολυμπια...στην Τηνο.
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

54980

καπετάν αντρέας
12-09-2009, 00:15
(Μεταφορά από ιστορικό κουίζ αναγνώρισης). Το Εξπρές Ολυμπία κατευθύνεται προς τον όρμο της Αιγιάλης. :)

56221

Copyright Jorgos Kapsalis

gtogias
05-12-2009, 19:36
Αναχώρηση από τον Πειραιά σε μια φωοτγραφία του Antonio Scrimali:

67693

ΑΡΗΣ
26-12-2009, 00:19
Εύχομαι σε όλους τους φίλους Χρόνια καλά και πολλά.Αφιερώνω λοιπόν την παρακάτω φώτο που ταιριάζει με το πνεύμα των ημερών!!!!!!
http://img683.imageshack.us/img683/1522/expressolympia.jpg (http://img683.imageshack.us/i/expressolympia.jpg/)

opelmanos
26-12-2009, 00:23
Εύχομαι σε όλους τους φίλους Χρόνια καλά και πολλά.Αφιερώνω λοιπόν την παρακάτω φώτο που ταιριάζει με το πνεύμα των ημερών!!!!!!
Στην Σύρο είναι η φωτό σωστά?Α και κάτι άλλο το πλοίο στο βάθος με την μπλέ τσιμινιέρα είναι ο Όμηρος?

BEN BRUCE
26-12-2009, 00:25
Φιλε ΑΡΗ χρονια πολλα.

Giwrgos1980
26-12-2009, 01:07
Στην Σύρο είναι η φωτό σωστά?Α και κάτι άλλο το πλοίο στο βάθος με την μπλέ τσιμινιέρα είναι ο Όμηρος?

Το πλοίο στο βάθος είναι το Εξπρές Σαντορίνη....

harlek
26-12-2009, 01:42
Το πλοίο στο βάθος είναι το Εξπρές Σαντορίνη....

Χωρίς σινιάλα;; Δεν το χω ξαναδει λευκό χωρίς σινιάλα!

Giwrgos1980
26-12-2009, 01:45
Στο φουγάρο πρέπει να έχει συνιάλα του Κώστα και Ιωάννη Αγαπητού αλλά λόγω της απόστασης και του φωτισμού του φουγάρου δεν διακρίνονται. Στις μπάντες ήταν μια περίοδος που το Agapitos Express Ferries δεν αναγράφονταν σε κανένα από τα βαπόρια τους.

BEN BRUCE
26-12-2009, 10:07
H φωτο ειναι την περιοδο 1999-2000 οπου ολα τα πλοια της ακτοπλοιας πουληθηκαν στην minoan flying dolphins.Tα πλοια ταξιδευαν με τα παλια σινιαλα σβησμενα μεχρι να παρουν σειρα και να μπουν τα της Hellas Ferries.Το σαντορινη επι αγαπητου παντα ειχε σινιαλα και ποτε δεν ταξιδεψε χωρις αυτα.Το ολυμπια ειναι πλαγιοδετημενο σε αυτην την θεση κατα 78% λογω απαγορευτικου

BEN BRUCE
14-01-2010, 22:45
ΕXPRESS OLYMPIA το 1995 στον πειραια.


72798


Για τους TSS APOLLON, tasos@@@, apostolos και ΑΡΗΣ

Apostolos
18-01-2010, 12:33
Οταν το λιμάνι ειχε βαπόρια και όχι ντενεκέδες!!!!

opelmanos
18-01-2010, 15:42
Οταν το λιμάνι ειχε βαπόρια και όχι ντενεκέδες!!!!Ξεγάνωτους???

Captain_Nionios
18-01-2010, 18:24
Το εχω ξαναπει,τι ομορφο βαπορι; Πραγματικα θα ηθελα παρα πολυ να το εχω ταξιδεψει.Ξερει κανεις να μας διηγηθει καμια καλη κοντρα με αλλο βαπορι την ομορφη εκεινη εποχη της ακτοπλοιας;

Giwrgos1980
18-01-2010, 23:06
Κόντρα εγώ δεν θυμάμαι.....και η ώρα νομίζω που έφευγε δεν ήταν τέτοια που να μπορούσε να κοντραριστεί με κάποιο άλλο.......έτσι και αλλίως δεν νομίζω να μπορούσε να τα βγαλει πέρα με τον Ποσειδώνα, τον Απόλλωνα και το Γεώργιος..............

Νάξος
18-01-2010, 23:36
Κι όμως μπορούσε… Τα δύο τελευταία τα είχε άνετα. Τον Ποσειδώνα θα μπορούσε να τον κοντράρει μόνο στα τελευταία του, γιατί τον φουκαρά τον κάψανε στην κυριολεξία τα πρώτα χρόνια που ήρθε στην Ελλάδα. Όσο για τα δύο τελευταία δεν ήταν ποτέ τα γρηγορότερα της γραμμής, ειδικά ο Απόλλωνας όταν πρωτοήρθε ήταν πιο αργός και από το Γεώργιος το οποίο υπετίθετο ότι θα αντικαθιστούσε. Είναι αλήθεια φίλε μου ότι το Ολύμπια δρομολογήθηκε κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μη γίνει τό σώσε με τις κόντρες, αν και ευθέως θα μπορούσε να αφήσει 1-2 μιλάκια τα πλοία του Βεντούρη.

Νάξος
18-01-2010, 23:42
Μπεν, από ποιο πλοίο τράβηξες τη φωτογραφία του Εξπρές Ολύμπια; Να υποθέσω από κάποια κρητικό κατά τον απόπλου; Σ' ευχαριστούμε για το ντοκουμέντο.

Νιόνιο, ο καθρέφτης του βαποριού «Δηλοφέρνει»!

BEN BRUCE
19-01-2010, 01:36
Μπεν, από ποιο πλοίο τράβηξες τη φωτογραφία του Εξπρές Ολύμπια; Να υποθέσω από κάποια κρητικό κατά τον απόπλου; Σ' ευχαριστούμε για το ντοκουμέντο.

Νιόνιο, ο καθρέφτης του βαποριού «Δηλοφέρνει»!

H φωτο ειναι απο το θεοφιλος, τραβηγμενη πριν το 1997

Captain_Nionios
19-01-2010, 01:42
Μπεν, από ποιο πλοίο τράβηξες τη φωτογραφία του Εξπρές Ολύμπια; Να υποθέσω από κάποια κρητικό κατά τον απόπλου; Σ' ευχαριστούμε για το ντοκουμέντο.

Νιόνιο, ο καθρέφτης του βαποριού «Δηλοφέρνει»!

Φιλε Ναξος εισαι βαλτος... Εψαξα ενα ποστ που ειχα κανει σε αλλο ναυτικο forum στις 15/7/07 και εγραφα τα παρακατω:

"Βλεποντας τις φωτογραφιες του συμπαθεστατου και εξαιρετικα αρμονικου Εξπρες Ολυμπια (το οποιο δεν προλαβα να ταξιδεψω γιατι πηγα μολις περυσι στο ιδιαιτερο νησι του Ικαρου με το Εξπρες Αθηνα) θελω να επισημανω κατι ως αρρωστος οπαδος του Επτανησος.Μηκος 109 το πρωτο 105 το τελευταιο,17 και κατι παραπανω μετρα πλατος και για τα δυο,12380 ιπποι το Επτανησος 11600 για το Εξπρες Ολυμπια (ειχαμε παραπανω δυναμη) ,καθρεφτης με δυο σειρες μακροστενων παραθυρων και στα δυο,γεφυρα με 7 παραθυρα και στα δυο,ενα deck απο εμπρος μεχρι πισω με μακροστενα παραθυρα που καταληγει στο ρεμετζο της πρυμης και στα δυο,πανω απο αυτο το κυριως deck περατζαδες δεξια-αριστερα και μπροστα μικρο σαλονακι ή αεροπορικες (για το Επτανησος τουλαχιστον) και στα δυο,τρεις και τρεις σωσιβιες λεμβοι και για τα δυο...Τρανταχτες διαφορες το ενα deck παραπανω του Εξπρες Ολυμπια κατω απο το κυριο,αυτο με τις καμπινες,την πλωρη state of the art,νυστερι,μαχαιρι,κατανα (οπως σας αρεσει) του Επτανησος,οπως επισης και την πιο κυκλικη καταληξη της πρυμης του τελευταιου..."

Πως το βλεπεις;;)

BEN BRUCE
19-01-2010, 02:08
Φιλε Ναξος εισαι βαλτος... Εψαξα ενα ποστ που ειχα κανει σε αλλο ναυτικο forum στις 15/7/07 και εγραφα τα παρακατω:

"Βλεποντας τις φωτογραφιες του συμπαθεστατου και εξαιρετικα αρμονικου Εξπρες Ολυμπια (το οποιο δεν προλαβα να ταξιδεψω γιατι πηγα μολις περυσι στο ιδιαιτερο νησι του Ικαρου με το Εξπρες Αθηνα) θελω να επισημανω κατι ως αρρωστος οπαδος του Επτανησος.Μηκος 109 το πρωτο 105 το τελευταιο,17 και κατι παραπανω μετρα πλατος και για τα δυο,12380 ιπποι το Επτανησος 11600 για το Εξπρες Ολυμπια (ειχαμε παραπανω δυναμη) ,καθρεφτης με δυο σειρες μακροστενων παραθυρων και στα δυο,γεφυρα με 7 παραθυρα και στα δυο,ενα deck απο εμπρος μεχρι πισω με μακροστενα παραθυρα που καταληγει στο ρεμετζο της πρυμης και στα δυο,πανω απο αυτο το κυριως deck περατζαδες δεξια-αριστερα και μπροστα μικρο σαλονακι ή αεροπορικες (για το Επτανησος τουλαχιστον) και στα δυο,τρεις και τρεις σωσιβιες λεμβοι και για τα δυο...Τρανταχτες διαφορες το ενα deck παραπανω του Εξπρες Ολυμπια κατω απο το κυριο,αυτο με τις καμπινες,την πλωρη state of the art,νυστερι,μαχαιρι,κατανα (οπως σας αρεσει) του Επτανησος,οπως επισης και την πιο κυκλικη καταληξη της πρυμης του τελευταιου..."

Πως το βλεπεις;;)

Mην μπερδευεις το ολυμπια με το επτανησος καμια σχεση το ενα με το αλλο.Το ενα κοπαναγε ατσουμπαλα και το αλλο εσκιζε την θαλασσα.Τωρα για οποιοτητες στην εμφανιση δεν εχω να πω τιποτα.Ενταξη συμπαθητικο το ολυμπια αλλα.....

Captain_Nionios
19-01-2010, 02:20
Μα φιλε Ben Bruce σου φαινεται να μην ξερω τι λεω; Μιλησα εγω για ομοιοτητες στη συμπεριφορα στον καιρο, σου ειπα για την ταχυτητα η την ικανοτητα στη μανουβρα; Στο κατω κατω εχω τοση καψουρα με το Επτανησος που θα κατεληγα ακριβως εκει που κατεληξες και εσυ. "Ενταξη συμπαθητικο το ολυμπια αλλα..... ".Οποτε τι μπερδευω; Γιατι δεν βλεπω να μπερδευω τιποτα!!! Μιλαω αποκλειστικα για καποιες ομοιοτητες στο μεγεθος, στο γενικο σχεδιο και την ιπποδυναμη τους. Εχουν παρομοιο καθρεφτη, παρομοια εξωτερικα διαταξη στα ντεκ, τρεις σωσιβιες λεμβους ανα πλευρα, ακριβως ιδιο νουμερο παραθυρων στη γεφυρα. Απο εκει και περα ομως το Ολυμπια ειναι ενα ομορφο γλυκο βαπορι ενω το Επτανησος ,στα ματια μου, το ΑΠΟΛΥΤΟ βαπορι, πολυ πιο αντρικο, πολυ πιο ξυραφενιο εξωτερικα αλλα και με τρομερα μηχανικα χαρισματα. ΒΕΒΑΙΑ για να λεμε και αληθειες το Ολυμπια με σχεδον ιδιο μεγεθος ειχε ενα ολοκληρο ντεκ καμπινες οποτε ειχε ενα πλεονεκτημα σε αυτο τον τομεα!!! Μιλαμε λοιπον για εξωτερικες ομοιοτητες στη διαταξη και ΜΟΝΟΝ αυτο!

marsant
19-01-2010, 10:04
Το ΟΛΥΜΠΙΑ δεν νομιζω να μπορουσε να χτυπησει καποιο σε κοντρα εκεινη την εποχη στην παροναξια.Ουτε το ΕΞΠΡΕΣ ΑΠΟΛΛΩΝ μπορουσε και φυσικα ουτε το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.Να θυμισω επισης οτι ηταν πιο αργο και απο το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, παντως εχοντας ταξιδεψει 3 φορες με το ΟΛΥΜΠΙΑ μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.Οι καμπινες του ηταν πολυ καλες και φυσικα καλυτερες απο το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ που τις ειχε κατω απο το γκαραζ τις πιο πολλες.Εντυπωση στο ΟΛΥΜΠΙΑ μου ειχε κανει ενα σαλονακι με αεροπορικες που ειχε και κοιταζανε πρυμα αντι για μπροστα οπως ειναι στα αλλα πλοια.

BEN BRUCE
19-01-2010, 10:28
EXPRESS OLYMPIA εισοδος στο λιμανι του πειραια το Πασχα του 1995

73411

Χαρισμενη σε ολους τους φιλους του πλοιου

sparti
20-01-2010, 12:26
EXPRESS OLYMPIA εισοδος στο λιμανι του πειραια το Πασχα του 1995

73411

Χαρισμενη σε ολους τους φιλους του πλοιου
το ολυμπια μπορουσε να τον κοντραρει τον ποσειδωνα

Fanouris
20-01-2010, 14:13
Ναι αμε. Το ποσειδων ελλας ισως :rolleyes:

Giwrgos1980
20-01-2010, 19:44
Τον Ποσειδώνα στα καλά του κανένα δεν μπορούσε να τον κοντράρει.....αλλά όπως προείπα η ώρα αναχώρισης του Ολύμπια ήταν τέτοια που δεν ήταν εφικτό να μετέχει σε κάποια κόντρα (από ότι θυμάμαι δλδ)
Επίσης ήταν πάρα πολύ καλοτάξιδο βαπόρι.....δεν καταλάβαινε πολλά στον καιρό. Αν και εμένα γενικώς με πειράζει η θάλασσα και δεν είμαι ειδήμων σε αυτά με το συγκεκριμένο είχα κάνει ένα πολύ ευχάριστο και διασκεδαστικό ταξίδι με φουρτούνα.......

Νάξος
20-01-2010, 21:01
Συμφωνώ μαζύ σου Γιώργαρε, το Ποσειδών στα καλά του δε μάσαγε. Όμως το Ποσειδών του 1989 και του 1992 απείχε αρκετά από το Ποσειδών του 1995 και 1996.

Στο θέμα του πόσο καλοτάξειδο ήταν το Ολύμπια. Το ταξίδεψα με φορτσάτο 8άρι μέ 9 κατά διαστήματα και το πλοίο ήταν υπόδειγμα. Οι παρατηρήσεις του κάπτα-Νιόνιου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Τα δύο πλοία έχουν τις ομοιότητες που αναφέρει ο Νιόνιος, αλλά για μένα το Εξπρές Ολύμπια είναι μετεξέλιξη του Νήσος Χίος. Άλλη ναυπηγική σχολή, άλλα γούστα.
Το Επτάνησος και το Δήλος συμφωνώ ότι ήταν πιο ωραία βαπόρια και πιο εξωστρεφή, με κάτι περατζάδες αλάνες. Το Εξπρές Ολύμπια χωρίς να ήταν το αγαπημένο μου ήταν ένα εξαιρετικά πετυχημένο από οικονομική άποψη βαπόρι. Οι δε εσωτερικοί του χώροι ήτανε πάρα πολύ καλοί. Βρίσκω το Εξπρές Ολύμπια πολύ όμορφο πλοίο, με σοφή εσωτερική διαρρύθμιση και μοναδικό του σοβαρό μειονέκτημα την αδυναμία προσβάσεων στην πλώρη και την κόντρα γέφυρα. Αυτό και οι Απόλλωνες δυστυχώς πάσχανε από μία «εσωστρέφεια». Μου κακοφάνηκε πολύ που δε μπορούσα να βγω στην πλώρη, μαθημένος από όλα τα άλλα πλοία της γραμμής…

Apostolos
21-01-2010, 10:32
Το Ολύμπια υπέφερε σε μεγάλο σουέλ... Για το μέγεθος του μπορεί να ταξίδευε καλά αλλα δεν αναιρεί το γεγονός ότι στις μεγάλες θάλασσες το βαποράκι "πέταγε" σαν τρελό...

Tasos@@@
21-01-2010, 11:56
το ολυμπια μπορουσε να τον κοντραρει τον ποσειδωνα

Προφανως και δεν μπορουσε ουτε για αστειο φιλε sparti δεν μπορω να καταλαβω απο που το συμπερανες αυτο.Εδω δεν μπορουσαν αλλα και αλλα οπως προαναφερθηκε,θα μπορουσε το Ολυμπια?

Giwrgos1980
21-01-2010, 14:04
Το Ολύμπια υπέφερε σε μεγάλο σουέλ... Για το μέγεθος του μπορεί να ταξίδευε καλά αλλα δεν αναιρεί το γεγονός ότι στις μεγάλες θάλασσες το βαποράκι "πέταγε" σαν τρελό...

Απόστολε συμφωνώ.....καθώς το βαποράκι δεν είχε όγκο οπότε λογικό να "πέταγε".

BEN BRUCE
21-01-2010, 15:30
Mην ξεχναμε οτι το ολυμπια επερνε και καλες μπαταρισιες, οταν εβαζες πολυ τιμονι

Captain_Nionios
21-01-2010, 18:12
Ας πουμε σε συγκριση με τον Απολλωνα που θα το κατασατε στη συμπεριφορα στον καιρο;

harlek
21-01-2010, 18:14
Mην ξεχναμε οτι το ολυμπια επερνε και καλες μπαταρισιες, οταν εβαζες πολυ τιμονι

Θυμάμαι το 97 που ήρθε να μας πάρει από Πάρο, στο ρεμέτζο του πήρε μεγάλη κλίση, πράγμα που προκάλεσε διάφορα σχόλια από τους επιβάτες που περιμέναμε στο λιμάνι. Μάλιστα θυμάμαι ότι το πλοίο είχε τη φήμη ότι κουνάει τρελά και όταν είδα την κλίση απ' έξω είχα σκεφτεί "νά τα μας! Καλά λένε!".
Βέβαια η θάλασσα τη μέρα εκείνη ήταν λάδι, οπότε δεν γείραμε ούτε μια μοίρα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Πλοίαρχος, αν δεν κάνω λάθος, ήταν μια σοβαρή και φαινομενικά λιγομίλητη μορφή, που αργότερα έμαθα ότι ήταν ο κ. Δαρζέντας (ή δεν το λέω σωστά; )

marsant
21-01-2010, 19:33
Ας πουμε σε συγκριση με τον Απολλωνα που θα το κατασατε στη συμπεριφορα στον καιρο;


Εχοντας ταξιδεψει πολλες φορες με τον ΑΠΟΛΛΩΝ μπορω να σου πω οτι ειναι μια κλαση πανω στο ταξιδεμα οχι μονο απο το ΟΛΥΜΠΙΑ αλλα και απο το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ.Το ΑΠΟΛΛΩΝ βαζει πολλα κατω οσο αφορα το ταξιδεμα του.

BEN BRUCE
21-01-2010, 20:33
To 1997 ηταν πραγματι πλοιαρχος ο καπτα Γιωργος Δαρζεντας, μεταγραφη απο το express afrodite.Tωρα για το ταξιδεμα θεωρω οτι ηταν εως και επικυνδινο, παρολο που δεν ειχε ουσιαστικα μετασκευη μεγαλη.Προσωπικα δεν ειχα ταξιδεψει ποτε μαζι του, αλλα ανθρωπος που ηταν αξιωματικος μεσα μου ειχε πει οτι δεν ειχε φοβηθει στους ωκεανους και φοβηθηκε με το ολυμπια, μια μερα που πηγαινοντας στην σαμο εφτασαν απο τα ψηλωματα στην Χιο.Μεσα, απο την μια φορα που ανεβηκα,ηταν πολυ συμπαθητικο με πολυ καλους χωρους τρομερες καμπινες και για τους αξιωματικους και το πληρωμα καλες ενδιαιτησεις.
Σιγουρα ηταν ενα βαπορι εργατης που δουλευε χειμωνα καλοκαιρι, την εποχη της παροναξιας, εξυπηρετοντας τα φορτηγα στο απλετο γκαραζ του με τις 5 γραμμες φορτωσης

MARGARITIS24
21-01-2010, 22:50
ο απολλωνας δεν παιζοτανε με τιποτα στον καιρο!πεταγε πανω στη θαλασσα!ανωτερος κ απο το σαντορινακι...το ολυμπια ερχεται τελευταιο στην καταταξη πλοιων που κουνανε στον καιρο...θυμαμαι χαρακτηριστικα αυγουστος 96 απολλωνας ναιας εξπρες κ ολυμπια απο παρο για ναξο να φευγει το ναιας 1ο εμεις με τον απολλωνα 2η κ το ολυμπια 3ο με οχταρι βορια κ το ολυμπια να βουταει η πλωρη στην θαλασσα μεχρι το κορακι...ωραιες αναμνησεις που θα μεινουν για παντα

Captain_Nionios
21-01-2010, 23:01
Τρια βαπορια μαζι φυγατε απο Παρο για Ναξο; Δηλαδη κοιτουσες μπροστα εβλεπες το Ναιας ενω πισω χαζευες τη μικρη; Φανταζομαι οτι θα ειχαν καλη αποσταση ωστε να βλεπεις το Ολυμπια καθαρα. Αυτες ειναι εμπειριες και εποχες...

MARGARITIS24
21-01-2010, 23:58
απο τον πειραια ειχαμε φυγει 1οι με τον απολλωνα αλλα πριν την παρο μας περασε το ναιας γιατι ηταν πιο γρηγορο!αξεχαστες στιγμες...οπως δεν θα ξεχασω ποτε μια επιστροφη 15αυγουστου με το ολυμπια που δεν ειχε μερος να ακουμπησεις οχι να κατσεις κ κοιμηθηκα πανω στους κουλουριασμους καβους στην πρυμνη:D

Νάξος
24-01-2010, 16:08
Ο καλός φίλος Κάρυστος στο θέμα του Νάξος έχει ανεβάσει ένα εκπληκτικό βίντεο με το Εξπρές Ολύμπια και το Νάξος στο λιμάνι της Παροικιάς. Το μήνυμά του είναι εδώ

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=304922&postcount=590

και το υπέροχο φιλμάκι μπορούμε να το δούμε εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=9vBa01trxpo


Είναι απόλαυση.

Karolos
24-01-2010, 16:17
Αφιερωμένη σε όλους τους φίλους του θέματος

74167

Νάξος
24-01-2010, 16:26
Πολύ ωραία φωτογραφία! Καλλιτεχνία! Εύγε Κάρολε που έχεις βαλθεί να μας τρελάνεις με τους θησαυρούς σου!

sparti
24-01-2010, 19:58
itan oraio pantos

hayabusa
24-01-2010, 21:34
και δεν ειναι ο πρώτος, κάτι παρόμοιο συνέβαινε επί χρόνια στο Ναιας ΙΙ όπου το δίδυμο Φωστέρη-Νάζου έκανε το κόσμο να παραμιλάει ;)

harlek
24-01-2010, 22:26
το Ξερεται οτι τισ μανουβρεσς απο το 1992 μεχρι το 2001 τισ εκανε ο προισταμενοσ του ασυρματου ?

Γιατί αυτο;

sparti
24-01-2010, 22:41
Νομιζω οτι ειναι και λαθος αν τωρα ξερει καπιοσ ας πει

harlek
24-01-2010, 23:19
Η χαρακτηριστική (επί...Αγαπητού) ταμπέλα του Ολυμπια με την ώρα αναχώρησης και τους προορισμούς. Αύγουστος 1997.

74300

hayabusa
24-01-2010, 23:19
τι ειπες τώρα...

sparti
25-01-2010, 15:58
Ξερει κανεις αν υπαρχει το ολυμπια για το virual sailor ?
αν ξερει κανεισ να μου πει γιατι το θελο παραπολυ να το εχω στο παιχνιδι ειναι το αγαπημενο μου καραβι

Giwrgos1980
25-01-2010, 15:59
Όχι δεν υπάρχει.....

sparti
25-01-2010, 20:14
οκ ευχαριστω

να ρωτισω το ολυμπια πηγαινε με 19 κανονικη η στο fool ?
Αν ξερει καποιος ασ απαντησει

Giwrgos1980
25-01-2010, 21:14
Η μέγιστη του πλοίου από όσο θυμάμαι από γνωστό ναυτιλιακό περιοδικό πρέπει να ήταν 20+ αλλά δεν νομίζω να πήγαινε πάντα τόσο.....
19-19+ ενδεχωμενος......

Νάξος
25-01-2010, 21:56
Μέσα είσαι Γιώργαρε.

Giwrgos1980
25-01-2010, 22:00
Νομίζω μέσα πέφτω γιατί το θυμάμαι να φθάνει πάντα πρίν το Νάξος.....20+λεπτά νωρίτερα......

sparti
25-01-2010, 23:09
Αρα θα επιανε σιγουρα 20 στο fool

xidianakis
25-01-2010, 23:21
Η χαρακτηριστική (επί...Αγαπητού) ταμπέλα του Ολυμπια με την ώρα αναχώρησης και τους προορισμούς. Αύγουστος 1997.

74300
πραγματικος θρυλος, οπως και ο απολων και η σαντορινη στη γραμμη παροναξιας...

sparti
25-01-2010, 23:26
το ολυμπια παιδια πιστευω πως ηταν θρυλικο βαπορι πιο πολυ απο σαντορινη και τα αλλα της εποχης του;)

BEN BRUCE
25-01-2010, 23:27
Γιατί αυτο;


Ο Aσυρματιστης στο πλοιο ηταν απο τοτε που ξεκινησε δρομολογια στην Ελλαδα μεχρι τον παροπλισμο του.Εμπειρος ναυτικος που ηξερε παρα πολλα και ηταν στα χειριστηρια καθοτι, οπως και στο ναιας 2, ηταν πιο μεσα και ο πλοιαρχος δεν ειχε αμεση προσβαση σε αυτα.

harlek
25-01-2010, 23:58
Ο Aσυρματιστης στο πλοιο ηταν απο τοτε που ξεκινησε δρομολογια στην Ελλαδα μεχρι τον παροπλισμο του.Εμπειρος ναυτικος που ηξερε παρα πολλα και ηταν στα χειριστηρια καθοτι, οπως και στο ναιας 2, ηταν πιο μεσα και ο πλοιαρχος δεν ειχε αμεση προσβαση σε αυτα.

Δηλαδή δεν είχε χειριστήρια στις βαρδιόλες; Τώρα που το λες, όντως σα να θυμάμαι ότι εκεί που είχα συνηθίσει να βλέπω τα χειριστήρια στο Ολυμπια είχε μόνο ένα μεταλλικό (σαν μπρούτζινο) όρθιο πράγμα που όταν ρώτησα (όντας τελείως άσχετος τότε) τι ήταν, ο καπετάνιος μου είχε απαντήσει "Πυξίδα". Η απάντηση δε με είχε ικανοποιήσει (άκου πυξίδα τέτοιο αγκωνάρι!), αλλά το βαρύ ύφος του κάπτεν με αποθάρρυνε απ' το να ζητήσω διευκρινήσεις!!

BEN BRUCE
26-01-2010, 00:02
Στο post μου αναφερω οτι ηταν <πιο μεσα>.Νομιζω οτι εχει διαφορα απο το μεσα.

BEN BRUCE
26-01-2010, 00:06
EXPRESS OLYMPIA ερχεται απο παροναξια για να φυγει σχεδον αμεσως για το απογευματινο δρομολογιο


74451

harlek
26-01-2010, 00:14
Ακόμα και ο Χρηστάρας προτίμησε το Ολυμπία για να πάει στο Ημεροβίγλι... :D

http://www.youtube.com/watch?v=x4y6mDdwnVg

(διακρίνεται και "κόντρα" με το ΝΑΙΑΣ 2)

Tasos@@@
26-01-2010, 00:26
Ακόμα και ο Χρηστάρας προτίμησε το Ολυμπία για να πάει στο Ημεροβίγλι... :D

http://www.youtube.com/watch?v=x4y6mDdwnVg

(διακρίνεται και "κόντρα" με το ΝΑΙΑΣ 2)

Ε οχι και κοντρα...στα αυτια του εριχνε το Ναιας ....;)

harlek
26-01-2010, 00:31
Ε οχι και κοντρα...στα αυτια του εριχνε το Ναιας ....;)

Η αλήθεια είναι ότι στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που κρατάει η σκηνή, το Ναιας δείχνει να καταπίνει τη διαφορά!
Μπορεί όμως και να πέρασε χρόνος στα γυρίσματα και να φαίνεται ότι πλησιάζει τόσο γρήγορα λόγω μοντάζ! :p
Αναρωτιέμαι αν κάποιοι που φαίνονται να χορεύουν στη βαρδιόλα κάποια στιγμή είναι πλήρωμα του πλοίου που μεράκλωσε ή κομπάρσοι! :)

BEN BRUCE
26-01-2010, 01:11
Kαλα το Ναιας το καταπιε κανονικα οπως και τα περισσοτερα τοτε!Καποια στιγμη θα ανεβουν φωτο απο <συναγωνισμους>του εν λογω πλοιου.

ΑΡΗΣ
26-01-2010, 14:29
Ωχ τι είναι αυτό που πέταξες Κώστα?Κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα.......................................... :D

sparti
26-01-2010, 21:52
ΠΙΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ?:(

zozef
26-01-2010, 22:13
Αγαπητη φιλοι εαν δεν κανω λαθος, το ΟΛΥΜΠΙΑ πρεπει να ειχε και τον πιο φαρδη καταπελτη απο ολα τα κυκλαδοπλοια

a.molos
26-01-2010, 23:51
Αφιξη στον Πειραιά και γύρισμα για πρόσδεση.

74586

BEN BRUCE
26-01-2010, 23:59
Πολυ ωραια φωτο, απο το πολυ πλουσιο αρχειο σου Αντωνη.

BEN BRUCE
27-01-2010, 00:17
ΕXPRESS OLYMPIA στον αργοσαρωνικο το 1998

74598

Για ολους τους φιλους και τον 9αρι

T.S.S. APOLLON
27-01-2010, 00:20
Εξαιρετικη φωτογραφια!

Karolos
27-01-2010, 06:45
ΕXPRESS OLYMPIA στον αργοσαρωνικο το 1998

74598

Για ολους τους φιλους και τον 9αρι

Κώστα είναι πολύ ωραία η φωτογραφία.

Panos80
27-01-2010, 11:58
ΕXPRESS OLYMPIA στον αργοσαρωνικο το 1998

74598

Για ολους τους φιλους και τον 9αρι


ΑΠΙΘΑΝΗ φωτογραφια μια αλλης, καλυτερης εποχης.

sparti
27-01-2010, 12:08
to pio oraio skari apo ola tis genias toy

sparti
27-01-2010, 21:52
Παιδια το θελω σαν τρελος να το εχω στο virtual sailor μηπος μπορει να αναλαβει καποιος καλος ναυπηγος να το φτιαξει ?

noiz
30-01-2010, 23:05
μήπως ξέρει κανείς την τύχη του??????:confused:

sparti
30-01-2010, 23:35
Τι ενοεις ?

noiz
30-01-2010, 23:43
ennow,ean ta3ideyei akomh pou vriskete.:p

Captain_Nionios
30-01-2010, 23:45
Δυστυχως το βαπορι εφυγε απο τη χωρα μαζι με τον Ποσειδωνα (το δευτερο) για διαλυση τον Απριλη του 2005 νομιζω.

noiz
30-01-2010, 23:49
auto to gnwrizw,alla yparxei h pi8anothta na ta3ideyei akomh????

Captain_Nionios
30-01-2010, 23:50
Ειχα διαβασει οτι ειχε φτασει και τελικα ειχε διαλυθει. Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια.

sparti
30-01-2010, 23:52
Οτι και να εχει γινει αφου δεν ειναι πια στη χωρα μας το ιδιο ειναι για μενα το θημαμε σαν χτεσ στο λιμανι του πειραια

Ellinis
31-01-2010, 00:30
auto to gnwrizw,alla yparxei h pi8anothta na ta3ideyei akomh????

To πλοίο διαλύθηκε στο Αλάνγκ. Άμα είχε γλυτώσει να είσαι σίγουρος οτι θα το ξέραμε.

sparti
31-01-2010, 18:24
ΕΧΕΙ ΔΙΜΟΣΙΕΥΤΗ ΚΑΜΙΑ FOTO ΟΥ ΣΤΟ ΑΛΑΝΚ ?

sparti
07-02-2010, 21:42
Ξερει κανεις απο τι ωρα περιπου εφτανε βαθυ ?

sparti
09-02-2010, 23:02
Ο Aσυρματιστης στο πλοιο ηταν απο τοτε που ξεκινησε δρομολογια στην Ελλαδα μεχρι τον παροπλισμο του.Εμπειρος ναυτικος που ηξερε παρα πολλα και ηταν στα χειριστηρια καθοτι, οπως και στο ναιας 2, ηταν πιο μεσα και ο πλοιαρχος δεν ειχε αμεση προσβαση σε αυτα.
ΟΧΙ ΤΑ ΧΕΙΡΗΣΤΗΡΙΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΑΚΡΗ ΜΑΛΙΣΤΑ

Tasos@@@
09-02-2010, 23:08
[QUOTE=BEN BRUCE;305677]Ο Aσυρματιστης στο πλοιο ηταν απο τοτε που ξεκινησε δρομολογια στην Ελλαδα μεχρι τον παροπλισμο του.Εμπειρος ναυτικος που ηξερε παρα πολλα και ηταν στα χειριστηρια καθοτι, οπως και στο ναιας 2, ηταν πιο μεσα και ο πλοιαρχος δεν ειχε αμεση προσβαση σε αυτα.[/QUOTE

ΟΧΙ ΤΑ ΧΕΙΡΗΣΤΗΡΙΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΑΚΡΗ ΜΑΛΙΣΤΑ

Ακρη ακρη φιλε μου σιγουρα ΔΕΝ ηταν!;)

BEN BRUCE
09-02-2010, 23:10
Σωστος ο Τασος.Ακρη με ακρη εχει διαφορα και του ολυμπια ηταν ενα μετρο+ μεσα που κανει διαφορα σε σχεση με τα <κολλητα> στην βαρδιολα ας πουμε σαν του πηνελοπη α.

sparti
10-02-2010, 12:03
παιδια το θυμαμε καλα τοσα χρονια ταξιδεβα

BEN BRUCE
11-02-2010, 22:34
ΕΧPRESS OLYMPIA στην μπουκα του πειραια μαζι με ενα αλλο ενδιαφερον πλοιο


76668

Ellinis
12-02-2010, 09:00
Ολοζώντανη η φωτογραφία σου Ben! Ειδικά η στροφή που κάνει το ΜΗΛΟΣ είναι όλα τα λεφτά...

BEN BRUCE
12-02-2010, 10:25
Πανε αυτα!Οποιος ειδε.......

nikosnasia
15-02-2010, 23:38
Μιά ακόμη φωτό από την μία και μοναδική φορά που βρέθηκε στη Μυτιλήνη στις 19 Νοεμβρίου 1999.
77249

BEN BRUCE
15-02-2010, 23:41
Πολυ σπανια.Για πιο λογο ειχε ερθει στη μυτιληνη?Μηπως για τις ευροεκλογες?

Rocinante
15-02-2010, 23:42
Μιά ακόμη φωτό από την μία και μοναδική φορά που βρέθηκε στη Μυτιλήνη στις 19 Νοεμβρίου 1999.
77249
Στο θεμα του Μιλενα εγραψες:
Καιρος βροχερος...
Αυτο βλεπω. Βροχη τα ντοκουμεντα.
Σε ευχαριστουμε πολυ.

nikosnasia
15-02-2010, 23:47
Πολυ σπανια.Για πιο λογο ειχε ερθει στη μυτιληνη?Μηπως για τις ευροεκλογες?
Είχε έλθει με αξιωματικούς του στρατού της σχολής πολέμου νομίζω και έμεινε παραπάνω λόγω απαγορευτικού.

Naias II
16-02-2010, 11:50
Μιά ακόμη φωτό από την μία και μοναδική φορά που βρέθηκε στη Μυτιλήνη στις 19 Νοεμβρίου 1999.
77249

Σπάνιο ντοκουμέντο
Μπορώ να πω και περιποιημένο κιόλας...

CAPTAIN PICARD
16-02-2010, 21:29
Καλησπέρα. Γράφω για πρώτη φορά στο forum και θα ήθελα να με κατευθύνετε σχετικά με το πως μπορεί κάποιος να εμφανίσει μια φωτογραφία (αποθηκευμένη στο σκληρό δίσκο σε κάποιο φάκελο) στα μηνύματα. Είμαι σίγουρος ότι έχει επαναληφθεί από άλλα μέλη η ερώτηση οπότε αν υπάρχει η απάντηση πείτε μου πού βρίσκεται. Για το συμπαθέστατο Εξπρές Ολυμπία θα επανέλθω άλλη φορά.

T.S.S. APOLLON
17-02-2010, 19:55
F/B Εξπρες Ολυμπια...

77590

BEN BRUCE
17-02-2010, 23:15
Eιναι Δεκεμβριος του 1999 και τα περισσοτερα πλοια στον πειραια, αλλαζουν τα παραδοσιακα τους χρωματα για να υποδεχθουν το millenium υπο την σκεπη μιας νεας και πολλα υποσχομενης εταιρειας.Ηταν ετσι?

77613

Tasos@@@
18-02-2010, 01:23
Eιναι Δεκεμβριος του 1999 και τα περισσοτερα πλοια στον πειραια, αλλαζουν τα παραδοσιακα τους χρωματα για να υποδεχθουν το millenium υπο την σκεπη μιας νεας και πολλα υποσχομενης εταιρειας.Ηταν ετσι?

77613

Αμ δεν ηταν??;););)

Νικόλας
18-02-2010, 02:12
μια φόρα μπήκα στην ζωή μου και ορκίστηκα να μην περάσω ούτε απ έξω
ξεκινήσαμε από Σάμο(το 97-99 νομιζω) με χαρά θέου πάμε στο βαποράκι ξεκινάμε μετά από καμιά ώρα πήγα να φάω στην τραπεζαρία(αν θυμάμαι καλά είναι τα μεγάλα παραθυρα στην πλώρη)εκείνη την ώρα άρχιζε το καλό
τα παράτησα όλα και πήγα στα αεροπορικά πρύμα(που ήταν και ανάποδα που είπε ένας φίλος)
μετά δεν σας λέω τίποτα τέτοια μποφόρια δεν έχω δει ΠΟΤΕ ΜΟΥ
στο βαπόρι να επικρατεί το ΧΑΟΣ να βουτά όλο μέσα καλά από κλίσεις δεν το συζητάμε καν
αφού μέχρι και ο καπετάνιος είχε έρθει κάτω και κοιτούσε σαστισμένος
έριξα εκείνο το βράδυ 1000000000 προσευχές για να βγω ζωντανός
αχ παναγιά, γενικά δεν μπορώ να σας πω τι είχε γίνει ο χαμός και το θαύμα δεν είναι τίποτα

BEN BRUCE
18-02-2010, 02:36
Μαλλον Νικολας ειχες παει απο το 2000 και μετα γιατι τοτε ειχε δρομολογηθει στην ικαροσαμια.Το βαπορι ειχε πολλες δυνατοτητες στο ξενοδοχειο και το γκαραζ και απο εξω συμπαθητικο αλλα στον καιρο ειχε προβλημα νομιζω και απο οτι λενε

xidianakis
18-02-2010, 14:00
Eιναι Δεκεμβριος του 1999 και τα περισσοτερα πλοια στον πειραια, αλλαζουν τα παραδοσιακα τους χρωματα για να υποδεχθουν το millenium υπο την σκεπη μιας νεας και πολλα υποσχομενης εταιρειας.Ηταν ετσι?

77613
ηταν.... με τεραστιες προσδοκιες....

Karolos
18-02-2010, 22:18
Eιναι Δεκεμβριος του 1999 και τα περισσοτερα πλοια στον πειραια, αλλαζουν τα παραδοσιακα τους χρωματα για να υποδεχθουν το millenium υπο την σκεπη μιας νεας και πολλα υποσχομενης εταιρειας.Ηταν ετσι?

77613

Εδώ,στην Ελλάδα εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ, κάνουμε τα πάντα, για να απορούμε μετά γιατί τα κάναμε.

Naias II
20-02-2010, 19:15
μια φόρα μπήκα στην ζωή μου και ορκίστηκα να μην περάσω ούτε απ έξω
ξεκινήσαμε από Σάμο(το 97-99 νομιζω) με χαρά θέου πάμε στο βαποράκι ξεκινάμε μετά από καμιά ώρα πήγα να φάω στην τραπεζαρία(αν θυμάμαι καλά είναι τα μεγάλα παραθυρα στην πλώρη)εκείνη την ώρα άρχιζε το καλό
τα παράτησα όλα και πήγα στα αεροπορικά πρύμα(που ήταν και ανάποδα που είπε ένας φίλος)
μετά δεν σας λέω τίποτα τέτοια μποφόρια δεν έχω δει ΠΟΤΕ ΜΟΥ
στο βαπόρι να επικρατεί το ΧΑΟΣ να βουτά όλο μέσα καλά από κλίσεις δεν το συζητάμε καν
αφού μέχρι και ο καπετάνιος είχε έρθει κάτω και κοιτούσε σαστισμένος
έριξα εκείνο το βράδυ 1000000000 προσευχές για να βγω ζωντανός
αχ παναγιά, γενικά δεν μπορώ να σας πω τι είχε γίνει ο χαμός και το θαύμα δεν είναι τίποτα

Και να φανταστείς η γραμμή αυτή του πλοίου έχει 8 αδέρφια :twisted:
Από τα 8 αν δεν κάνω λάθος μόνο σε 2 έγιναν μετατροπές:
Στο Boughaz (http://www.faktaomfartyg.se/viking_5_1974.htm) με τα αντιαισθητικά sponsors, αλλά πιθανόν θα βοήθησαν το πλοίο και φυσικά στο γνωστό μας Ionian Spirit

T.S.S. APOLLON
07-03-2010, 01:02
F/B Εξπρες Ολυμπια...στο λιμανι του Πειραια.
Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας

80640

sparti
31-03-2010, 11:49
πολυ ωραια

Ergis
31-03-2010, 12:12
Eιναι Δεκεμβριος του 1999 και τα περισσοτερα πλοια στον πειραια, αλλαζουν τα παραδοσιακα τους χρωματα για να υποδεχθουν το millenium υπο την σκεπη μιας νεας και πολλα υποσχομενης εταιρειας.Ηταν ετσι?

77613

αν οχι εκεινη την επομενη μερα ταξιδεψα μαζι του.μου εκανε εντυπωση που το αφησαν να φυγει ετσι "γυμνο"....εκανε το πρωινο δρομολοΓιο 08.00 παρος-ναξος-ιος-σαντορινη με αφιξη στην ναξο στις 14.00.το εκανε 6 ωρες ακριβως!!!ολα τα καραβια της εταιριας αλλαζαν χρωματα εκει στα ορθια......θυμαμαι σε ενα μου ταξιδι στην αιγινα εφυγα το πρωι με το δελφινι και το αφροδιτη ειχε τα χρωματα του αγαπιτου,και το απογευμα ειχε της ελλας.....το λεω και θα το λεω συνεχεια......ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΕΠΟΧΕΣ!!!

Melis7
09-04-2010, 11:10
F/B Εξπρες Ολυμπια...στο λιμανι του Πειραια.
Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας

80640

Πάλι καλά που υπάρχουν κι αυτές οι φώτο να μας θυμίζουν ότι κα΄ποτε ταξιδέψαμε με αυτό το πλοίο.Αλλά τις αναμνήσεις μας, κανείς δεν μπορεί να τις σβήσει

T.S.S. APOLLON
29-04-2010, 19:28
F/B Εξπρες Ολυμπια... καταπλεει στο λιμανι της Τηνου.

87415
Για τους φιλους Ben Bruce,Tasos@@@,NaiasII,despo,Apostolos

Tasos@@@
29-04-2010, 19:31
F/B Εξπρες Ολυμπια... καταπλεει στο λιμανι της Τηνου.

87415
Για τους φιλους Ben Bruce,Tasos@@@,NaiasII,despo,Apostolos

Καταπληκτικη ιστορικη φωτογραφια φιλε Γιωργο!!Σ'ευχαριστω πολυ για την αφιερωση!

BEN BRUCE
29-04-2010, 20:38
Ιστορικη και πολυ σπανια φωτο γιατι το ολυμπια ταξιδεψε με τα σινιαλα των Αδελφων Αγαπητου μονο 2 χρονια.Βεβαια τοτε φιλε TSS APOLLON φωτο πλοιων στην ελλαδα τραβαγαν πολυ λιγα ατομα

Tasos@@@
29-04-2010, 20:55
Ιστορικη και πολυ σπανια φωτο γιατι το ολυμπια ταξιδεψε με τα σινιαλα των Αδελφων Αγαπητου μονο 2 χρονια.Βεβαια τοτε φιλε TSS APOLLON φωτο πλοιων στην ελλαδα τραβαγαν πολυ λιγα ατομα

Και 2 απο αυτους τους λιγους ειστε εσεις!;)

Karolos
29-04-2010, 21:17
F/B Εξπρες Ολυμπια... καταπλεει στο λιμανι της Τηνου.

87415
Για τους φιλους Ben Bruce,Tasos@@@,NaiasII,despo,Apostolos

Φίλε και πατριώτη πολύ σπάνια φωτογραφία.
Εγώ αυτό πρώτη φορά το βλέπω.
Να είσαι πάντα καλά και ευχαριστούμε.