PDA

Επιστροφή στο Forum : Δελτίο Βόλου - Αμαλιάπολης (Volos - Amaliapoli reports)



gvaggelas
27-04-2006, 16:51
Στις δυνατότητες ανάπτυξης του οδικού άξονα Ε65, που συνδέει την Εγνατία (θέση Παναγιά Τρικάλων) με τον Βόλο, εστιάζει το διεθνές εμπορικό ενδιαφέρον. Δεδομένου ότι ο άξονας αυτός μειώνει αισθητά τον χρόνο πρόσβασης από και προς τις αγορές της Μέσης Ανατολής, το λιμάνι του Βόλου εκτιμάται ότι θα διαδραματίσει σύντομα σημαίνοντα ρόλο στο διεθνές λιμενικό σύστημα.
Ουσιαστικά οι δυνατότητες του λιμένα φάνηκαν προ ετών με τη συναφθείσα συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Συρίας και συγκεκριμένα με την προώθηση διμερών συμφωνιών των λιμένων Βόλου και Λατάκειας, ως στοιχείο δηλωτικό των αναπτυξιακών δυνατοτήτων του.
Στο λιμάνι του Βόλου οι υποδομές και ο εξοπλισμός του δημιουργούν τις προϋποθέσεις λειτουργίας ενός Κέντρου Μεταφόρτωσης Εμπορευματοκιβωτίων. Οι προοπτικές αυτές θα ενισχυθούν στο μέγιστο με τη δημιουργία Ελεύθερης Εμπορευματικής Ζώνης διαμετακόμισης και αποθήκευσης. Ως επιβατικός λιμένας μπορεί να αποτελέσει σημαντικό ακτοπλοϊκό σταθμό προς το Ανατολικό και Νότιο Αιγαίο αλλά και προς τη Σμύρνη, σε συνδυασμό με την Ηγουμενίτσα μέσα από τον άξονα Ε65. Aλλωστε τον ρόλο του ως επιβατικό λιμάνι ο Βόλος τον απέδειξε στο πρόσφατο παρελθόν με τις προσεγγίσει κρουαζιερόπλοιων.
Το τελευταίο διάστημα στον λιμένα του Βόλου πραγματοποιήθηκαν σημαντικά έργα, στα οποία περιλαμβάνεται η ολοκλήρωση της κατασκευής του καταφυγίου σκαφών αναψυχής, ενώ έως το τέλος του έτους αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή δύο κτιριακών συγκροτημάτων στην είσοδο του προβλήτα ΣΙΛΟ, στα οποία θα εγκατασταθεί η ιχθυαγορά του Βόλου και θα δημιουργηθεί νέα εμπορική αγορά.
Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ολοκληρώθηκαν έργα μικρότερης εμβέλειας που αποσκοπούν στην αναβάθμιση του λιμένα και την αρμονική σύνδεση της λειτουργίας με την πόλη του Βόλου. Μεταξύ των έργων που έχουν προγραμματιστεί για την ανάπτυξη του λιμένα Βόλου, με σκοπό τη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών και την αποδοτικότερη λειτουργία του λιμένα, περιλαμβάνονται τα εξής:
Επέκταση κεντρικού προβλήτα λιμένα Βόλου.
Μετατροπή ανατολικών αποθηκών κεντρικού προβλήτα σε επιβατικό σταθμό και άλλες συναφείς χρήσεις.
Προμήθεια γερανογεφυρών.
Γεφύρωση χειμάρρου Ξηριά και συναφή οδικά έργα.
Επέκταση προβλήτα εμπορευματοκιβωτίων.
Κατασκευή πολυώροφου σταθμού αυτοκινήτων στον κεντρικό προβλήτα.


ΕΞΠΡΕΣ

zamas
14-10-2008, 19:07
Σήμερα Τρίτη 14 Οκτωβρίου στο λιμάνι του Βόλου έφτασε το
AIDAVITA

Leo
23-11-2008, 20:39
Επειδή έχω κατηγορηθεί απο τους συνήθεις ύποπτους, σας λέω ότι η φωτογραφίες που ακολουθούν μού ήρθαν με εκδρομείς απο τον Βόλο ;) δεν τις τράβηξα εγώ.
Είναι πανοραμική θέα της πόλης και του λιμανιού του Βόλου και του λιμανιού του απο την Τσαγκαράδα το Σάββατο με την κακοκαιρία.

Πανοραμική πόλη και λιμάνι Βόλου

23170

Τι λιμάνι, που νομίζω δικρίνεται The Aegean Pearl

23171

και ο κακός χαμός του αερικού του Σαββάτου στον Παγασιτικό, όπως τον είδε ο φακός απο μακριά.. Οι εκδρομείς σχολίασαν ότι δεν είχαν δεί τέτοιο αέρα ποτέ πρίν (να σημειωθεί ότι ήταν όλοι Τηνιακοί

23172

Chris_Chania
03-01-2009, 14:53
Και από μενα μια φωτογραφια απο το λιμανι του Βολου, τραβηγμενη στα τέλη Ιουλιου του 2008...

26160

yannisa340
04-01-2009, 02:43
[QUOTE=Leo;140179]Επειδή έχω κατηγορηθεί απο τους συνήθεις ύποπτους, σας λέω ότι η φωτογραφίες που ακολουθούν μού ήρθαν με εκδρομείς απο τον Βόλο ;) δεν τις τράβηξα εγώ.
Είναι πανοραμική θέα της πόλης και του λιμανιού του Βόλου και του λιμανιού του απο την Τσαγκαράδα το Σάββατο με την κακοκαιρία.

Από την Τσαγκαράδα δε φαίνεται ο Βόλος .Είναι στην άλλη μεριά του Πηλίου η Τσαγκαράδα. Ο φωτογράφος πρέπει να ήταν σε κάποιο σημείο ανεβαίνοντας για Πορταριά.

sylver23
04-01-2009, 03:40
απο την μακρυνιτσα ειναι .η δευτερη στα σιγουρα

Leo
04-01-2009, 08:37
Σωστές οι παρατηρήσεις και των δύο ζητώ συγνώμη για την έκ παραδρομής εγγραφή της Τσαγκαράδας αντί Μακρυνίτσας.

Dimitrisvolos
06-07-2009, 19:17
Πριν λίγο στο λιμάνι του Βόλου . Η σημερινή σφοδρή καταιγίδα
Απο την WEBCAM του λιμανιου του Βολου
48055

Dimitrisvolos
28-11-2009, 10:13
Για 71 ημέρες παραμένουν «εργασιακοί όμηροι» σε πλοίο στο λιμάνι του Βόλου λόγω χρεών του πλοιοκτήτη!

http://www.magnesianews.gr/News/?EntityID=7be587b1-3463-403f-a84d-52ca57d7e20d

Tsikalos
16-01-2010, 17:20
[QUOTE=Dimitrisvolos;227986]Πριν λίγο στο λιμάνι του Βόλου . Η σημερινή σφοδρή καταιγίδα
Απο την WEBCAM του λιμανιου του Βολου

Φοβερή φώτο....

Chris_Chania
18-01-2010, 10:41
Παγασητικός κόλπος πριν μερικούς μήνες...

Dimitrisvolos
21-02-2010, 19:10
Σήμερα το πρωι απο το Πήλιο ... στο λιμάνι διακρίνεται το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ..
78264
78265
78266

ιθακη
21-02-2010, 20:13
...Τι λιμάνι, που νομίζω δικρίνεται The Aegean Pearl
78303



Σήμερα το πρωι απο το Πήλιο ... στο λιμάνι διακρίνεται το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ..
78266

και οχι μονο φιλε μου... Με μεγαλη μου χαρα βλεπω στης φωτο σου και του Leo οτι στο λιμανι παραμενει ακομα το μοναδικης ομορφιας PRINCE ABDULAZIZ το οποιο ανηκει στον βασιλια Φαχντ (αν δεν κανω λαθος στο ονομα) της Σαουδικης Αραβιας,εχει μηκος 147 μετρα,πλατος 18 και βυθισμα 4,9 μετρα...χτυσμενο στα ναυπηγεια Helsingor Vaerft της Δανιας αποτελει το μεγαλυτερο γιοτ της Μεσσογειου και ειναι υπο την οικονομικη διαχειριση του ομιλου Λατση,με καπετανιο ελληνα....εχει μεγιστη τα 22,6 και ηπιρεσιακη τα 21 (διαθετει 2 12κυλινδρες μηχανες Pielstick, 15382 HP η καθε μια),εχει πλοιρομα 18 ατομων και φιλοξενει μεχρι 22 επιβατες...οπ οτι μου εχει πει γνωστο ατομο που ειναι αρχιμηχανικος στην εταιρια που κανει την συντηριση του το 88 που τελειωσε η μετασκευη του (το 84 που ναυπηγηθηκε στην δανια προοριζοταν για φρεγατα) κοστισε περι των 500 εκ δολαριων,που αναθεμα στα πετρελαια τους.....αυτο μαζι με το ALEXANDER του λατση και παλι παραμενουν τα 2 μεγαλυτερα και πολυτερεστερα γιωτ της μεσσογειου....ερωτας μιλαμε με αυτο το σκαφος

Dimitrisvolos
21-02-2010, 20:24
και οχι μονο φιλε μου... Με μεγαλη μου χαρα βλεπω στης φωτο σου και του Leo οτι στο λιμανι παραμενει ακομα το μοναδικης ομορφιας PRINCE ABDULAZIZ το οποιο ανηκει στον βασιλια Φαχντ (αν δεν κανω λαθος στο ονομα) της Σαουδικης Αραβιας,εχει μηκος 147 μετρα,πλατος 18 και βυθισμα 4,9 μετρα...χτυσμενο στα ναυπηγεια Helsingor Vaerft της Δανιας αποτελει το μεγαλυτερο γιοτ της Μεσσογειου και ειναι υπο την οικονομικη διαχειριση του ομιλου Λατση,με καπετανιο ελληνα....εχει μεγιστη τα 22,6 και ηπιρεσιακη τα 21 (διαθετει 2 12κυλινδρες μηχανες Pielstick, 15382 HP η καθε μια),εχει πλοιρομα 18 ατομων και φιλοξενει μεχρι 22 επιβατες...οπ οτι μου εχει πει γνωστο ατομο που ειναι αρχιμηχανικος στην εταιρια που κανει την συντηριση του το 88 που τελειωσε η μετασκευη του (το 84 που ναυπηγηθηκε στην δανια προοριζοταν για φρεγατα) κοστισε περι των 500 εκ δολαριων,που αναθεμα στα πετρελαια τους.....αυτο μαζι με το ALEXANDER του λατση και παλι παραμενουν τα 2 μεγαλυτερα και πολυτερεστερα γιωτ της μεσσογειου....ερωτας μιλαμε με αυτο το σκαφος





Αφού σου αρέσει να μια φώτο παλια ομως 25 Μαρτίου 2008 ..... αφιερωμένη ιθάκη

78311

ιθακη
21-02-2010, 23:30
Αφού σου αρέσει να μια φώτο παλια ομως 25 Μαρτίου 2008 ..... αφιερωμένη ιθάκη

78311
σε ευχαριστω παρα πολυ για την αφιερωση φιλε μου...

Dimitrisvolos
08-06-2010, 22:29
Σήμερα το πρωί λίγο πρίν τις 9 το λιμάνι είχε αυτή την εικονα ...
Τα πλοία ...
92878
Και λίγο πιο δίπλα....
92879
92880

Dimitrisvolos
08-06-2010, 22:35
Εκείνη την ώρα το θερμόμετρο έδειχνε 22 βαθμούς κελσίου ....
Απο κάτω διακρίνεται ο λεγομενος γιγαντας του λιμανιού

92881

Ακομή ένα φοτηγό και ένα αρματαγωγό βρίσκονταν στο λιμανι..
92882
92883

opelmanos
08-06-2010, 22:44
Δημήτρη το πολεμικό πλοίο είναι το Ρόδος?

Dimitrisvolos
08-06-2010, 22:52
Φίλε opelmanos δέν ξερω καθόλου ....:(

Thanasis89
09-06-2010, 00:04
Ναι Μάνο, είναι το Ρόδος...

opelmanos
09-06-2010, 00:07
Ναι Μάνο, είναι το Ρόδος...
Eυχαρστώ φίλε Θανάση.Είχε έρθει και στην Μυτιλήνη στις 28 Οκτωβρίου και το φωτογράφησα

Eng
09-06-2010, 09:04
Επειδή έχω κατηγορηθεί απο τους συνήθεις ύποπτους, σας λέω ότι η φωτογραφίες που ακολουθούν μού ήρθαν με εκδρομείς απο τον Βόλο ;) δεν τις τράβηξα εγώ.
Είναι πανοραμική θέα της πόλης και του λιμανιού του Βόλου και του λιμανιού του απο την Τσαγκαράδα το Σάββατο με την κακοκαιρία.

Πανοραμική πόλη και λιμάνι Βόλου

23170

Τι λιμάνι, που νομίζω δικρίνεται The Aegean Pearl

23171

και ο κακός χαμός του αερικού του Σαββάτου στον Παγασιτικό, όπως τον είδε ο φακός απο μακριά.. Οι εκδρομείς σχολίασαν ότι δεν είχαν δεί τέτοιο αέρα ποτέ πρίν (να σημειωθεί ότι ήταν όλοι Τηνιακοί

23172

Αργησατε αλλα το βαλατε το θεματακι για τον Βολο...:D. Μπραβο και ευχαριστω...

Leo
09-06-2010, 09:08
Προφανώς δεν πρόσεξες την ημερομηνία που λέει 23-11-08, 20:39 .....
Τώρα δεν σχολιάζω πότε το είδατε εσείς αγαπητέ μου Eng :D!

BULKERMAN
09-06-2010, 09:11
Εκείνη την ώρα το θερμόμετρο έδειχνε 22 βαθμούς κελσίου ....
Απο κάτω διακρίνεται ο λεγομενος γιγαντας του λιμανιού

92881

Ακομή ένα φοτηγό και μια φρεγάτα βρισκονταν στο λιμάνι....
92882
92883


Μια διόρθωση μόνο...Το πολεμικό πλοίο που βλέπουμε είναι αρματαγωγό και όχι φρεγάτα!!

Dimitrisvolos
09-06-2010, 12:23
Μια διόρθωση μόνο...Το πολεμικό πλοίο που βλέπουμε είναι αρματαγωγό και όχι φρεγάτα!!

Ευχαριστώ φίλε ...... τωρα θα διορθωθει ..

Dimitrisvolos
13-06-2010, 22:24
Πρίν απο λίγο .....
93575

Dimitrisvolos
14-06-2010, 14:30
ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ"

Εφερνε στο Βόλο ένα εκατ. λαθραία πακέτα τσιγάρων (http://www.taxydromos.gr/localnews/tabid/58/articleType/ArticleView/articleId/26736/----.aspx)
http://www.taxydromos.gr/localnews/tabid/58/articleType/ArticleView/articleId/26736/----.aspx

Dimitrisvolos
05-07-2010, 11:18
Διώχνουμε τα κρουαζερόπλοια από το Βόλο (http://www.taxydromos.gr/localnews/tabid/58/articleType/ArticleView/articleId/27311/categoryId/2/---.aspx)

http://www.taxydromos.gr/localnews/tabid/58/articleType/ArticleView/articleId/27311/categoryId/2/---.aspx

Appia_1978
01-12-2012, 16:48
Βραδυνή αναχώρηση του Pacific Princess στις 09.11.2012

130554

Espresso Venezia
09-02-2014, 13:33
......να παραθεσω μια υποψια που εχω, οτι δηλαδη η συγκεκριμένη περιοχή(ο κόλπος) λέγεται Μιτζέλα και δεν ειναι το ίδιο με το Αμαλιάπολη...Αμαλιάπολη λέγεται σίγουρα το χωριό αλλά νομίζω πως δεν είναι συνωνυμο το Μιτζέλα......
Και βέβαια Νίκο η λέξη "Μιτζέλα" δεν είναι συνώνυμη της λέξης "Αμαλιάπολη". Μιτζέλα είναι το προηγούμενο όνομα της Αμαλιάπολης, και στο παρακάτω ποστ


Λέγοντας βέβαια "μιτζέλα" ο φίλος FONIADAKIS εννοεί την Αμαλιάπολη ή Μιτζέλα (http://www.taxydromos.gr/article.php?id=43359&cat=126) (με κεφαλαίο το Μ) στα δυτικά παράλια του Παγασητικού κόλπου, όπου και βρίσκεται το ναυπηγείο Κουρή στο οποίο κατέπλευσε πράγματι σήμερα το ΟΣΙΟΣ ΔΑΥΙΔ.
αν κάνεις κλικ πάνω στα κόκκινα γράμματα, θα μπορέσεις να διαβάσεις την πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία της περιοχής.

Καλό θα είναι πάντως, όταν αναφερόμαστε στην περιοχή, να την αποκαλούμε με το σημερινό (και εδώ και 80 χρόνια) όνομα της, δηλαδή Αμαλιάπολη, και με το όνομα του επίσης το "καρνάγιο" που βρίσκεται εκεί, δηλαδή ναυπηγείο Κουρή. Καρνάγια -εξ όσων γνωρίζω- αποκαλούμε χώρους συντήρησης - μικρά ναυπηγεία κυρίως ξύλινων σκαφών, και οπωσδήποτε όχι ένα ναυπηγείο όπου κατασκευάστηκαν εξ αρχής πλοία του μεγέθους των ΩΚΥΡΡΟΗ, ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ V και VI.

Παναγιώτης
09-02-2014, 15:31
Στους χάρτες σημειώνεται το χωριό σαν Αμαλιάπολη αλλά ο όρμος ονομάζεται "όρμος της Μιτζέλλας".

Έτσι φαίνεται και στους ελληνικούς χάρτες
152339

Αλλά και σε ξένους χάρτες
152340Πηγή αποσπάσματος (http://www.charts.noaa.gov/NGAViewer/54351.shtml)

Οπότε και το Μιτζέλλα χρησιμοποιείται ακόμα.

FONIADAKIS
09-02-2014, 17:30
δεν τα γνωριζα...οντως ειδα οτι πατωντας τα κοκκινα γραμματα μεταφερομαι στην σχετικη ιστοσελιδα, αλλα ειχα κανει ηδη αρκετες επεξεργασιες στο ποστ μου και δεν ηθελα να κανω αλλο. Οσο για το καρναγιο, εχω συνηθησει να το αποκαλω ετσι επειδη κανουμε την συντηρηση εκει. Φυσικα και δεν ειναι μικρο αν αναλογιστει κανεις τις κατασκευες που γινονται εκει. Στα εργα του ναυπηγειου θα προσθεσω και το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VII(οπως εχει ηδη αναφερει σε σχετικό ποστ ο Εspresso Venezia) το οποιο οπως ειδα προχωραει....

Παναγιώτης
09-02-2014, 18:41
Και αν κατάλαβα καλά το ναυπηγείο είναι στον όρμο της Σούρπης στα δυτικά της Αμαλιάπολης όχι στον όρμο της Μιτζέλλας και πρέπει να σημειώνεται με μαύρο τετράγωνο δυτικά από το χωριό, στον αμερικάνικο χάρτη παραπάνω. (Εκέι που δειχνει βάθος 8,4 ο ελληνικός χάρτης)

FONIADAKIS
09-02-2014, 18:54
Και αν κατάλαβα καλά το ναυπηγείο είναι στον όρμο της Σούρπης στα δυτικά της Αμαλιάπολης όχι στον όρμο της Μιτζέλλας και πρέπει να σημειώνεται με μαύρο τετράγωνο δυτικά από το χωριό, στον αμερικάνικο χάρτη παραπάνω. (Εκέι που δειχνει βάθος 8,4 ο ελληνικός χάρτης)

Ακριβως, εκει βρισκεται

Espresso Venezia
09-02-2014, 18:57
Στους χάρτες σημειώνεται το χωριό σαν Αμαλιάπολη αλλά ο όρμος ονομάζεται "όρμος της Μιτζέλλας".

Χρήσιμη η πληροφορία που μας μεταφέρεις φίλε Παναγιώτη, ωστόσο και πάλι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον "όρο" Μιτζέλα για ένα πλοίο που πηγαίνει - βρίσκεται στο ναυπηγείο Κουρή. Κι αυτό γιατί σύμφωνα με τα screenshots των χαρτών που μας επισύναψες, ο όρμος στον οποίο βρίσκεται το ναυπηγείο Κουρή δεν είναι ο όρμος Μιτζέλας αλλά ο όρμος Σούρπης, όπως και εσύ εξάλλου κατόπιν διαπίστωσες.

Να δούμε ένα γενικότερο πλάνο του Παγασητικού και την θέση της Αμαλιάπολης (κόκκινος κύκλος) επί αυτού.

152342

Και κατόπιν δύο κοντινότερα, στο οποίο βλέπουμε από το Google Earth την Αμαλιάπολη σε σχέση με το ναυπηγείο και τους δύο όρμους,

152343

και το ίδιο το ναυπηγείο Κουρή.

152344

Τέλος μία φωτό του ναυπηγείου όπως αυτό φαίνεται από τον επαρχιακό δρόμο που οδηγεί στην Αμαλιάπολη. Δεξιά διακρίνεται και το ΩΚΥΡΡΟΗ κατά την διάρκεια της κατασκευής του (Μάρτιος 2010).

152346

Παναγιώτης
09-02-2014, 21:39
Μάλλον ο ορμίσκος που βρίσκεται το ναυπηγείο λέγεται Λουτράκι. Στον πιλότοτου βρρετανικού ναυαρχείου διαβάζω:

Ormiskos Loutraki (39° 10.3' N 22° 52.6' E) affords good all-around shelter. Anchor near the head of the cove in depths from 3 to 6 m, mud, good holding. A small jetty with a depth at its head of 0.6 m projects from the N side of the head. Two stranded wrecks lie 1/2 cable NW of the jetty.

Και όπως βλέπουμε στο παρακάτω απόσπασμα χαρτη (ειναι από τοναμερικανικο χαρτη 54350 που φαινεται το περιγραμμά του στο αππόσπασμα χαρτη στο δευτερο μήνυμα) ο λόφος νότια του όρμου λέγεται λόφος Λουτράκι και ταιριαζει η θέση του όρμισκου με το στιγμα που δίνει ο εγγλέζικος πίλοτος.
152373

Αν και ο ελληνικός χάρτης αναφέρει τον λόφο Προσήλιο, τον όρμο του ναυπηγείο τον λέει Λουτράκι
152391
Οπότε μάλλον ειναι στο Λουτράκι Αμαλιαπόλεως Μαγνησίας

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-02-2014, 12:51
[QUOTE=Παναγιώτης;523246

Οπότε και το Μιτζέλλα χρησιμοποιείται ακόμα.[/QUOTE]
Χρησιμοποείται από τους ντόπιους ακόμα κ γιά το χωριό.Ενημερωτικά,κάπου εκεί προς την Σούρπη ήταν τα σύνορα της Ελλάδας μέχρι το 1881.

Espresso Venezia
10-02-2014, 21:16
Οπότε μάλλον ειναι στο Λουτράκι Αμαλιαπόλεως Μαγνησίας

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου Παναγιώτη ως προς την ακριβή τοποθεσία στην οποία βρίσκεται το ναυπηγείο Κουρή. Προσωπικά πάντως, και επειδή έχω βρεθεί αρκετές φορές στην περιοχή, πιστεύω ότι αρκεί ως "περιγραφή της τοποθεσίας" το "Αμαλιάπολη Μαγνησίας". Από εκεί και πέρα...... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα !!! Ο καθένας μπορεί να αποκαλεί ότι θέλει - όπως θέλει κατά το κέφι του.

Τέλος, σαφώς και η λέξη Μιτζέλα χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα από τους ντόπιους για το χωριό, αφού όπως έχω αναφέρει και στο ποστ που άνοιξε το παρόν θέμα, είναι το προηγούμενο όνομα του. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε εκατοντάδες άλλες κοινότητες ή τοποθεσίες της χώρας μας που άλλαξαν κάποια στιγμή όνομα ή ονόματα. Εγώ εξέφρασα την προσωπική μου άποψη,


........Καλό θα είναι πάντως, όταν αναφερόμαστε στην περιοχή, να την αποκαλούμε με το σημερινό (και εδώ και 80 χρόνια) όνομα της, δηλαδή Αμαλιάπολη...........

η οποία φυσικά και δεν δεσμεύει απολύτως κανέναν. Και συνεχίζω οπωσδήποτε να πιστεύω ότι είναι πολύ σωστότερο και περιγραφικότερο να γράφουμε π.χ. "Το πλοίο έφτασε στην Αμαλιάπολη Μαγνησίας" από το "Το πλοίο έφτασε στην Μιτζέλα".

SteliosK
31-05-2016, 11:51
Ενδιαφέρον επενδυτών για προβλήτα κοντέινερς, μαρίνα και κρουαζιέρα στο λιμάνι του Βόλου (http://www.nautilia.gr/eidiseis/limania/volosendiaferon-ependyton-gia-provlita-konteiners-marina-ke-krouaziera/)Διαβάστε περισσότερα.. (http://www.nautilia.gr/eidiseis/limania/volosendiaferon-ependyton-gia-provlita-konteiners-marina-ke-krouaziera/)

Nautilia News
21-02-2017, 13:49
Πτώση 85% στην κρουαζιέρα καταγράφει το λιμάνι του Βόλου

Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/eidiseis/krouaziera/ptosi-85-stin-krouaziera-katagrafi-to-limani-tou-volou/ .

pantelis2009
05-05-2017, 15:36
Κάθε ναυτιλιακή ακτοπλοϊκή εταιρεία με βάσει τους κανονισμούς που θέτονται από το υπουργείο επιβάλλεται να δείχνει τουλάχιστον αξιόπιστο χαρακτήρα..

Στις Σποράδες βάσει του συμβουλίου ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών έχουν πάρει ετήσια δρομολόγηση τρεις ναυτικές εταιρείες. Η Hellenic Seaways με το ΕΓ/ΟΓ Εξπρες Σκιάθος, η ΑΝΕΣ με το ΕΓ/ΟΓ Πρωτεύς και η ΑΛΦΑ ΦΕΡΡΥΣ με το Αqua Jewel (Ακουα Τζουελ).

Το Εξπρές Σκιάθος έχει δηλώσει αντικατάσταση των δυο κυριων μηχανών με αποτέλεσμα να μην είναι στη θέση του στο ραντεβού του λίγες μέρες πριν το Πάσχα αλλά να δηλώνει ότι θα δρομολογηθεί περί αρχές Ιουνίου κατά πάσα πιθανότητα αν όλα πάνε καλά.

Ο Πρωτέας πιστός στη γραμμή αφού έβγαλε επάξια το χειμώνα μόνος του μέχρι τις 13
Φλεβάρη επανήλθε στις 7 Απριλίου κανονικά μετά από την ετήσια επιθεώρησή του και εκτελεί τα δρομολόγια που είχε καταθέσει στο υπουργείο κατά την ετήσια δρομολόγησή του λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη την παρουσία ακόμη δυο πλοίων στη γραμμή των Σποράδων.

Το Ακουα Τζουελ πάει και αυτό από αναβολή σε αναβολή χωρίς καμία σοβαρότητα . Μόνο τα έχγρωμα προσπέκτους έμειναν στον κόσμο που μοίραζε δείχνοντας ακόμη και τη θέση πρόσδεσής του και επιβίβασης που θα είχε στο λιμάνι του Βόλου.

Ο κόσμος των Σποράδων ετοιμάζονται για σεζόν και θέλουν εξυπηρέτηση που μόνο με τον Πρωτέα δεν είναι δυνατόν να υπάρξει παρόλο που τους παρέχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα .

Με αφορμή το ξαφνικό αίτημα αποδρομολόγησης του Ε/Γ – Ο/Γ AQUA JEWEL από την ετήσια αποδοχή της Ναυτιλιακής Εταιρείας ALPHA FERRIES N.E. πρέπει να επισημανθεί μεταξύ άλλων η έλλειψη στοιχειώδους σοβαρότητας και ενδιαφέροντος προς την ευαίσθητη κοινωνία των ανθρώπων που απευθύνονται όσο και της ευπαθής ομάδας των ακτοπλόων ναυτικών που γίνονται έρμαια τυχοδιωκτικών υποσχέσεων.

Αφού κύριοι δεν είχατε εκτιμήσει τις δυσκολίες που παρουσιάζατε για την σύγχρονη δρομολόγηση του πλοίου σας σύμφωνα με το πρόγραμμα που εσείς προτείνατε στο Υπουργείο και αυτό ομόφωνα σας ενέκρινε, τότε γιατί συνεχίζετε να συμπεριφέρεστε με την ίδια τακτική της προχειρότητας.

Από το Νοέμβριο του 2016 που έπρεπε να είσαστε στη γραμμή των Σποράδων και να εκτελείτε δρομολόγια, έχουν περάσει ήδη έξι μήνες σχεδόν και τώρα στο σημερινό Σ.Α.Σ. 04 Μαίου δηλώσατε να μη συζητηθεί το αίτημά σας που είχατε ήδη καταθέσει και τα αφήνετε όλα στην αβεβαιότητα.

Τώρα αντιλαμβάνεστε τη βαρύτητα των συγκοινωνιακών αναγκών που διέπουν τα νησιά των Σποράδων γι’αυτό <<φροντίσατε>> και <<ξεκινήσατε>> την εκτέλεση της ετήσιας δρομολόγησής σας με ακινησία (άσχετα αν σας δίνει το δικαίωμα αυτό το υπουργείο) και στη συνέχεια παραμείνατε <<συνεπείς>> στην υπόσχεσή σας με αίτημα παράτασης της ακινησίας σας στην προγραμματισμένη δρομολόγηση του πλοίου σας την 14η Φεβρουαρίου 2017.

Ζητάτε ακόμη ένα μήνα παράτασης μέχρι τα μέσα Μαρτίου 2017, αίτημα που το υπουργείο σας απέρριψε ομόφωνα,και στην πορεία για λόγους που ανακαλύψατε ξαναζητάτε έναν ακόμη σχεδόν μήνα μέχρι την 7η Απριλίου 2017 καθώς πετύχατε αποδρομολόγηση και επαναδρομολόγηση ταυτόχρονα πράγμα που έχει συμβεί στα χρονικά. Και αυτό για να κερδίσετε τυχόν πρόστιμα και χρόνο χωρίς κόστος.

Συνολικά βρίσκετε τρόπο σε μια ετήσια δρομολόγηση να εκτελέσετε δρομολόγια για ίσως έξι μήνες και είκοσι μέρες περίπου και αυτό φυσικά αν σας το εγκρίνει το υπουργείο και αν οι προβλέψεις σας βγούνε αληθινές.

Επίσης με τόσο οικονομική στενότητα που σας διέπει που δεν αντέχετε επιπλέον οικονομικές επιβαρύνσεις τόσο από την καθυστέρηση που μόνοι σας δημιουργείτε όσο και από την υποχρέωση πλήρους σύνθεσης μέχρι την ετοιμότητα προς δρομολόγηση του πλοίου σας, πως θα ανταπεξέλθετε επαρκώς στο ρόλο σας ως αρωγοί στις συγκοινωνιακές ανάγκες των νησιών των Σποράδων που οι πληροφορίες προβάλλουν παρουσία ακτοπλοϊκών ναυτιλιακών εταιρειών με ισχυρή οικονομική έδρα και όχι απλώς ανοργάνωτης επιφανειακής δύναμης και αβαθής οικονομικής ισχύος;

Ο κόσμος που ταξιδεύει τα έχει βάλει με τον Πρωτέα γιατι καθυστερεί. Μα πώς να μη καθυστερεί όταν έχει πάρει όλο το φορτίο γι’αυτή την περίοδο μόνος του όταν σε άλλες παρόμοιες περιόδους ήταν τουλάχιστο και άλλο πλοίο στη γραμμή.

Και θα μπορούσε να ανταπεξέλθει αν θα είχε προβλέψει η ΑΝΕΣ την απουσία ,λόγω έλλειψης σεβασμού προς τους κατοίκους των Σποράδων που τους βλέπουν μόνο ως αποκλειστικό τους συμφέρον, των άλλων δύο ναυτιλιακών εταιρειών πραγματοποιώντας νέα πιο ευέλικτα και διπλά δρομολόγια για να σηκώσει επάξια τον συγκοινωνιακό φόρτο της εποχής όχι όμως και του καλοκαιριού.

Τώρα όμως είναι αδύνατο να συμβεί όταν έχουν ήδη πουληθεί πολλά εισιτήρια και οι ταξιδιώτες έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους.

Και ο κόσμος παραμένει ανενημέρωτος! Ως πότε
ΠΗΓΗ (http://voliotaki.blogspot.gr/2017/05/blog-post_266.html?spref=fb)

182898