PDA

Επιστροφή στο Forum : Έφφη [Effie, Ronneby, Antonios]



Nicholas Peppas
21-03-2009, 07:03
Friends

This schedule from Dekapentavgoustos of 1950 includes the ship Effi! Does anyone know about her?

33336

aegina
21-03-2009, 18:39
File Niko,to EFFI itan ki auto mia palia doxa tou sarwnikou dystixws den xerw an einai to idio sti foto,pantos to YDRA pou anafereis einai to palio me tin ksilini gefira,taxideue gia to Latsi me to onoma NIKH.Twra gia ta ploia pou anafereis gia to Saroniko sti lista sou exeis to AFAIA, malon la8os kaneis afou to AFAIA einai tou ´65 i tou ´66, to AFAIA exei sxesei me to PORTO LAFIA mono pou to deutero itan kleisto,kapou exw diavasei oti exoun tin idia gastra.

Nicholas Peppas
21-03-2009, 18:49
File Niko,to EFFI itan ki auto mia palia doxa tou sarwnikou dystixws den xerw an einai to idio sti foto,pantos to YDRA pou anafereis einai to palio me tin ksilini gefira,taxideue gia to Latsi me to onoma NIKH.Twra gia ta ploia pou anafereis gia to Saroniko sti lista sou exeis to AFAIA, malon la8os kaneis afou to AFAIA einai tou ´65 i tou ´66, to AFAIA exei sxesei me to PORTO LAFIA mono pou to deutero itan kleisto,kapou exw diavasei oti exoun tin idia gastra.

Aegina: H lista mou einai tou 1963 apo ton Papyro Larousse pou then kanei la0h. Anaferei to Afaia. Malista egw to 0umamai kala to Afaia otan hmoun sto Gymnasio kai phgainame ekdromes. Then to h0ela. Protimousa ton Agio Nektario, thn Aegina kai thn Neraida

Ellinis
21-03-2009, 18:53
Σωστός για το ΕΦΦΗ ο aegina. Ίσως το ΑΦΑΙΑ της λίστας που παρέθεσε ο Νίκος να ήταν κάποιο προηγούμενο με το ίδιο όνομα, αλλά δεν νομίζω οτι ήταν το άγνωστο πράσινο που φαίνεται για πιο παλιό καράβι.

Leonardos.B
21-03-2009, 20:43
Απο τεύχος της "ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΣ" του 1946,υπάρχει η παρακάτω διαφήμηση,που επισυνάπτω.

33403

Nicholas Peppas
21-03-2009, 21:09
Απο τεύχος της "ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΣ" του 1946,υπάρχει η παρακάτω διαφήμηση,που επισυνάπτω.http://img17.imageshack.us/content.php?page=done&l=img17/1028/1000876.jpg&via=mupload
Priceless! Thanks so much!

Ellinis
22-03-2009, 00:20
Message 2: Unrelated to the previous one. What do you know about Effi?

Νίκο, είναι αυτό εδώ (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/191190), ένα παλιό ρυμουλκό. Μετά από το '57 μάλλον το κάνανε φορτηγό. Το τέλος της ιστορίας του μου είναι άγνωστο, ενώ η μόνο φωτο που έχω δει είναι η παρακάτω που είχε δημοσιεύσει το περιοδικό Αργώ

33455

Nicholas Peppas
22-03-2009, 01:40
Νίκο, είναι αυτό εδώ (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/191190), ένα παλιό ρυμουλκό. Μετά από το '57 μάλλον το κάνανε φορτηγό. Το τέλος της ιστορίας του μου είναι άγνωστο, ενώ η μόνο φωτο που έχω δει είναι η παρακάτω που είχε δημοσιεύσει το περιοδικό Αργώ

33455
Thanks. I do not know but I find the picture a bit funny

καπετάν αντρέας
22-03-2009, 02:16
You are damn right it is funny. It soon becomes less funny, if you try to conceive where all these people would ever have ended in case of rough seas or a mishap … Where the hell would they accommodate them? The interior of the “yacht” (because that it is what I understood that it was built to be—see the word «θαλαμηγός» in the Leonardos’ time schedule) does not seem in the picture to offer much space…. That used to be the situation in the old poor Greece….. Of course, not to mention the shipowners’ total indifference towards human life, and the obvious lack of control on the part of the competent authorities, as the latter had other priorities in their minds then!! Shame! :(


Απο τεύχος της "ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΣ" του 1946,υπάρχει η παρακάτω διαφήμηση,που επισυνάπτω.

33403

Βρε παιδιά, τι γίνεται σε αυτήν τη ανακοίνωση δρομολογίων; Κάτι δεν πάει καλά. Είναι δυνατόν το δρομολόγιο να είναι Μέθανα, Ύδρα, Πόρο, Ερμιόνη κλπ, ενώ ξέρουμε όλοι ότι η σωστή σειρά είναι Μέθανα, Πόρο, Ύδρα, Ερμιόνη κλπ. Νά’ ναι, άραγε ο δαίμων του τυπογραφείου; :confused:

Nicholas Peppas
22-03-2009, 02:44
Βρε παιδιά, τι γίνεται σε αυτήν τη ανακοίνωση δρομολογίων; Κάτι δεν πάει καλά. Είναι δυνατόν το δρομολόγιο να είναι Μέθανα, Ύδρα, Πόρο, Ερμιόνη κλπ, ενώ ξέρουμε όλοι ότι η σωστή σειρά είναι Μέθανα, Πόρο, Ύδρα, Ερμιόνη κλπ. Νά’ ναι, άραγε ο δαίμων του τυπογραφείου; :confused:

Mpa, la0os typografeiou einai... Tsapatsoulika pragmata


Νίκο, είναι αυτό εδώ (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/191190), ένα παλιό ρυμουλκό. Μετά από το '57 μάλλον το κάνανε φορτηγό

Ari, I am missing something here. The Miramar site you gave me indicates 47 NIKI - 54 HYDRA - 57 NICOLAS L. - 64 AGHIOS GEORGIOS So, where is the name Effi? Obviously, the photo is from 1949 and Leonardos' note is from 1946, both with Effi's name. Is Nike and Effi the same ship?

aegina
22-03-2009, 09:03
Niko kalimera,to EFFI & to HYDRA itan diaforetika ploia,oso gia to prasinno karavaki den einai to AFAIA,to AFAIA einai pantofla,twra sta dromologia to PINDOS meta to `65 den fainetai pou8ena alla oute kai to MAXH,anarwtiemai an dimosieuan ola ta dromologia kai oxi mono autous pou ploirwnan gia dimosieusi...Se ena pio palio mynima kapoios( sygnwmi den 8ymamai pios ) anaferei oti o Tripos eixe to SOLONAKI pou itan kataskeuis tou `65 opote ta alla dyo eixan fygei apo ti grammi( emeis pame stin EGINA apo to `65 kai PINDOS oi dikoi mou den 8ymounte).Nomizw oti to prassino karavaki prepei na pigene SALAMINA giati einai aragmeno mazi me ta karavakia tis Salaminas.

Ellinis
22-03-2009, 13:34
Ari, i am missing something here. The Miramar site you gave me indicates 47 NIKI - 54 HYDRA - 57 NICOLAS L. - 64 AGHIOS GEORGIOS So, where is the name Effi? Obviously, the photo is from 1949 and Leonardos' note is from 1946, both with effi's name. Is Nike and Effi teh same ship?

1000 συγνώμη για το μπλέξιμο αλλά έβαλα λάθος σύνδεσμο. Το ρυμουλκό BISON του 1906 ήταν το μετέπειτα ΝΙΚΗ και ΥΔΡΑ του Γιάννη Λάτση. Για αυτό φωτο δεν έχω βρει μέχρι σήμερα.

Το ΕΦΦΗ που ανέβασα τη φωτο ήταν ενα Σουηδικό ατμόπλοιο ναυπηγημένο το 1890 ως RONNEBY που πρωτοέφερε το 1945 ο Ευάγγελος Π.Νομικός και το δρομολόγησε προς Σαρωνικό-Μονεμβασιά. Το 1949 το πήρε ο Γ.Λάτσης και συνέχισε ως το 1954 που μετετράπη σε φορτηγό.
Το 1965 βυθίστηκε απο διαροή βόρεια απο το Σκοινάρι Ζακύνθου.

Περισσότερα για τις μέρες του στη Σουηδία εδώ (http://www.skargardsbatar.se/ronneby_1890/).

Nicholas Peppas
22-03-2009, 17:00
Niko kalimera,to EFFI & to HYDRA itan diaforetika ploia,oso gia to prasinno karavaki den einai to AFAIA,to AFAIA einai pantofla,twra sta dromologia to PINDOS meta to `65 den fainetai pou8ena alla oute kai to MAXH,anarwtiemai an dimosieuan ola ta dromologia kai oxi mono autous pou ploirwnan gia dimosieusi...

Absolutely. In those days what was published were only paid advertisements... The schedule of passenger ships was not a public service announcement as now.


Se ena pio palio mynima kapoios( sygnwmi den 8ymamai pios ) anaferei oti o Tripos eixe to SOLONAKI pou itan kataskeuis tou `65 opote ta alla dyo eixan fygei apo ti grammi( emeis pame stin EGINA apo to `65 kai PINDOS oi dikoi mou den 8ymounte).

However, I do remember Pindos wen I was in high school


Nomizw oti to prassino karavaki prepei na pigene SALAMINA giati einai aragmeno mazi me ta karavakia tis Salaminas.

In fact, this was my other choice, i.e., that this was a boat for Paloukia. At that time, the boats that were doing the run Piraeus-Paloukia (and also the less travelled Piraeus-Selinia) were small steel motorships, while for the much shorter route Perama-Paloukia they were using wooden ships (caiques)

Nicholas Peppas
23-03-2009, 06:57
I am uploading here the Argosaronikos schedule from August 12, 1948 (Dekapentavgoustos) from the Eleu0eria newspaper.

Effi is there as is our favorite Kalamara and Nike. Did you realize that in 1948 they needed tenders (lantzes) in Aegina, Me0ana or Poros for most of these small ships? See Nike's statement

33611

Nicholas Peppas
26-04-2009, 03:18
Νίκο, είναι αυτό εδώ (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/191190), ένα παλιό ρυμουλκό. Μετά από το '57 μάλλον το κάνανε φορτηγό. Το τέλος της ιστορίας του μου είναι άγνωστο, ενώ η μόνο φωτο που έχω δει είναι η παρακάτω που είχε δημοσιεύσει το περιοδικό Αργώ

Effi seemed to be an all-purpose boat! Here she is on August 21, 1948 doing runs "all the time" from Piraeus to Faneromeni Salaminos!

36749

In http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=33403, which discusses an Effi schedule in 1946, there is mention of two other ships of the British Corporation (sic), Plotarhis Mplessas and Syntagmatarhis Davakis. Of course I know the two heroes, but I have never heard of these two ships. Does anyone know what is hidden behind these two names? Were they really passenger ships? Ellinis? Apollon? Roi Baudoin? Appia 1978?

Nicholas Peppas
15-01-2010, 06:33
..............

Το ΕΦΦΗ που ανέβασα τη φωτο ήταν ενα Σουηδικό ατμόπλοιο ναυπηγημένο το 1890 ως RONNEBY που πρωτοέφερε το 1945 ο Ευάγγελος Π.Νομικός και το δρομολόγησε προς Σαρωνικό-Μονεμβασιά. Το 1949 το πήρε ο Γ.Λάτσης και συνέχισε ως το 1954 που μετετράπη σε φορτηγό.
Το 1965 βυθίστηκε απο διαροή βόρεια απο το Σκοινάρι Ζακύνθου.

Περισσότερα για τις μέρες του στη Σουηδία εδώ (http://www.skargardsbatar.se/ronneby_1890/).

Δρομολογια του Εφφη που καταχωρηθηκαν στις 24 Ιουλιου 1948. Μου κανει εντυπωση η επιστροφη απο τα νησια του Αργοσαρωνικου! Στις 1 το πρωι απο τις Σπετσες, στις 5 παρα τεταρτο απο τον Πορο, στις 5 και μιση το πρωι απο τα Μεθανα!

72842

TSS QUEEN ANNA MARIA
15-01-2010, 17:05
Δρομολογια του Εφφη που καταχωρηθηκαν στις 24 Ιουλιου 1948. Μου κανει εντυπωση η επιστροφη απο τα νησια του Αργοσαρωνικου! Στις 1 το πρωι απο τις Σπετσες, στις 5 παρα τεταρτο απο τον Πορο, στις 5 και μιση το πρωι απο τα Μεθανα!

72842

Νικόλα μην σου κάνει εντύπωση. Ο πατέρας μου μου διηγήθηκε ότι αρχές δεκαετίας 50 με το Νεραϊδα έφευγε τα μεσάνυχτα τις Κυριακές από Σπέτσες, έβρισκε κρεβάτι δίνοντας tip στον λογιστή, και ξυπνούσε το πρωϊ μπαίνοντας στο λιμάνι του Πειραιά.

τοξοτης
15-01-2010, 18:04
Νικόλα μην σου κάνει εντύπωση. Ο πατέρας μου μου διηγήθηκε ότι αρχές δεκαετίας 50 με το Νεραϊδα έφευγε τα μεσάνυχτα τις Κυριακές από Σπέτσες, έβρισκε κρεβάτι δίνοντας tip στον λογιστή, και ξυπνούσε το πρωϊ μπαίνοντας στο λιμάνι του Πειραιά.



Για τα δρομολόγια να πω εντάξει , μια ώρα είναι αυτή ξεχάστηκε ΑΛΛΑ ότι είχε κρεβάτια το ΝΕΡΑΙΔΑ δε το θυμόμουν καθόλου.

Βρε πως ξεχνά ο άνθρωπος άμα μεγαλώνει.

Nicholas Peppas
15-01-2010, 19:32
Για τα δρομολόγια να πω εντάξει , μια ώρα είναι αυτή ξεχάστηκε ΑΛΛΑ ότι είχε κρεβάτια το ΝΕΡΑΙΔΑ δε το θυμόμουν καθόλου.

Βρε πως ξεχνά ο άνθρωπος άμα μεγαλώνει.

Αν κοιταξεις στο θεμα Νεραιδα, θα δεις οτι το πλοιο πηγαινε μεχρι την Μονεμβασια στις αρχες της δεκαετιας του 1950!!! Και εγω σκεφτομουν οτι μαλλον υπηρχαν κρεββατια καπου!

Nicholas Peppas
17-01-2010, 05:52
Δρομολογια του Εφφη που καταχωρηθηκαν στις 24 Ιουλιου 1948. Μου κανει εντυπωση η επιστροφη απο τα νησια του Αργοσαρωνικου! Στις 1 το πρωι απο τις Σπετσες, στις 5 παρα τεταρτο απο τον Πορο, στις 5 και μιση το πρωι απο τα Μεθανα! 72842

Εφφη στις 17 Μαιου και 6 Ιουνιου 1950... Πλωτο λεωφορειο; Τι ειδους διαφημιση ειναι αυτη;

7315973160

Nicholas Peppas
25-11-2010, 01:15
Νίκο, είναι αυτό εδώ (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/191190), ένα παλιό ρυμουλκό. Μετά από το '57 μάλλον το κάνανε φορτηγό. Το τέλος της ιστορίας του μου είναι άγνωστο, ενώ η μόνο φωτο που έχω δει είναι η παρακάτω που είχε δημοσιεύσει το περιοδικό Αργώ

33455


Ο andha977 απο την Σουηδια που ειναι καινουριο μελος του naurilia.gr μου εγραψε σχετικα με το πλοιο ΕΦΦΗ που ηταν ενα απο τα πρωτα του Γιαννη Λατση και εκανε δρομολογια Αργοσαρωνικου. Μου εστειλε μια ιστοσελιδα http://www.sjohistoriska.se/sv/Fordjupning/Marketstore/Foto/?msobjid=37531 οπου περιγραφεται μια πυρκαγια στο ΕΦΦΗ... Ομως το πλοιο μοιαζει επιβατηγο και λεγεται ΕΛΕΝΗ. Ποιο πλοιο ειναι;

116701



Fartygsnamn EFFIE
Reg.nr 439
Rederi/ägare John S Latsis
Byggår 1890
Varv Bergsunds MV
Mått

Längd över allt 35,91 meter

Bredd över allt 6,56 meter
Geografisk plats Övriga världen / Grekland
Kategorier Övriga personbilder
Sökord Passagerarfartyg Ångfartyg Brand ombord Brandsläckning
Övrigt Grekist fartyg trol fd kustångare, men vilken? Kan vara Effie fd Ronneby. De grekiska bokstäverna svårtydda, de har betydelser mer än stavningen enligt Wikipedia.

Ellinis
25-11-2010, 20:46
Είναι ένα από πέντε μικρά επιβατηγά που χρησίμευσαν για την παράνομη μεταφορά Εβραίων στην Παλαιστίνη. Η φωτογραφία (του γνωστού ιστορικού Paul Silverstone) έχει συνοδεύσει και ένα σχετικό άρθρο του ίδιου σε παλιό τεύχο του περιοδικού Steamboat Bill. Το δε όνομα ΕΛΕΝΗ ήταν ανεπίσημο για να παραπλήνησει τους Άγγλους που προσπαθούσαν να αποτρέψουν αυτές τις μετακινήσεις.

Με το "δικό μας" ΕΦΦΗ δεν έχει κάποια σχέση.

Nicholas Peppas
24-12-2012, 19:06
Here is the ship Effie of John Latsis in a nice photo from January 25, 1949 printed in the weekly Troizinia.
Μια ομορφη φωτογραφια του πλοιου Εφφη του Γιαννη Λατση απο την εβδομαδιαια εφημεριδα Τροιζηνια της 25ης Ιανουαριου 1949.

132985

Two of the ships serving Argosaronikos then were Effie and Kalamara. Here an ad from January 10, 1949 printed also in the weekly Troizinia.
Την εποχη εκεινη, δυο πλοια του Αργοσαρωνικου ηταν το Εφφη και το Καλαμαρα. Εδω καταχωρηση απο την Τροιζηνια της 10ης Ιανουαριου 1949.

132986

Leonardos.B
15-02-2014, 15:58
Να και το ΕΦΦΗ του καπτα Γιάννη Λάτση. Φαίνεται και το δρομολόγιό του.152547
(Φωτο Γρ.Συριώτη + )

Nicholas Peppas
23-09-2014, 22:23
Το Εφφη του Λατση οταν ηταν το Ronneby http://www.sjohistoriska.se/sv/Fordjupning/MarketStore/Foto/?msobjid=153627&Origin=SM

159954

Ellinis
17-10-2014, 21:07
Σε αυτή τη φωτογραφία του ιστορικού φωτορεπόρτερ Κώστα Μεγαλοκονόμου φαίνεται και το ΕΦΦΗ παροπλισμένο στη Σαλαμίνα.

160777

Ellinis
18-05-2016, 10:10
Το ΈΦΦΗ σε ενα άρθρο από άλλες εποχές, το 1948, τότε που μετέφερε πολιτικούς κρατούμενους στη Μακρόνησο. Προφανώς είναι το πλοίο που αναφέρει αυτή (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?63535-%D7%E5%E9%EC%DC%F1%F1%E1-Hertha-Heimara&p=571147#post571147)η λεζάντα. Αναρωτιέμαι αν ο "προπαγανδιστης" βοηθός φροντιστή Σπ. Λάτσης είναι ο αδελφός του Γιάννη Λάτση και μετέπειτα εφοπλιστής στην ακτοπλοΐα...

175048

BEN BRUCE
19-05-2016, 12:32
Στην πλωτη εκεθση/μουσειο που υπαρχει στο Νεραιδα με την ιστορια της οικογενειας Λατση υπαρχει ενα μοντελο του ΕΦΦΗ, μαλλον κατα προσεγγιση καθως αμφιβαλω αν υπηρχαν σχεδια για να κατασκευαστει 100% σωστο

Ellinis
19-05-2016, 22:12
Mπορεί το μοντέλο να έγινε χωρίς σχέδιο αλλά υπάρχουν σχέδια του ΕΦΦΗ. Τα έχει καταγράψει ο ναυπηγός Κ. Φιλίππου στο 1ο cd "Ναυπηγικές Ηλεκτρονικές Καταγραφες 1920-2010" και ειναι τα παρακάτω. Δεν ξέρω αν βγαίνει μοντέλο από αυτά τα στοιχεία...
175073

Και κοντινό της διαμήκους τομής του ΕΦΦΗ
175074

andria salamis
20-05-2016, 06:17
Mπορεί το μοντέλο να έγινε χωρίς σχέδιο αλλά υπάρχουν σχέδια του ΕΦΦΗ. Τα έχει καταγράψει ο ναυπηγός Κ. Φιλίππου στο 1ο cd "Ναυπηγικές Ηλεκτρονικές Καταγραφες 1920-2010" και ειναι τα παρακάτω. Δεν ξέρω αν βγαίνει μοντέλο από αυτά τα στοιχεία...
175073

Και κοντινό της διαμήκους τομής του ΕΦΦΗ
175074
Με αυτά τα σχέδια,βγαίνει μοντέλο,εγω έφτιαξα το Ναιας,χωρίς σχέδια,και παιδεύτηκα πολυ.
Μπραβο,που τα βρηκατε!,αν τα δει ο φιλος ο ben που ειναι ειδικος,θα το φτιαξει.

Ellinis
13-10-2019, 21:11
Μια φωτογραφία που βρέθηκε στους πάγκους του Θησείου, χωρίς περισσότερα στοιχεία για το που και πότε τραβήχτηκε. Παρατηρήστε πως είναι στερεωμένη η άγκυρα τύπου αγγλικού Ναυαρχείου.

195546

aegina
14-10-2019, 11:21
Θα μπορουσε να ειναι ο Πορος και απεναντι φαινεται ο Γαλατας πριν πολλα πολλα χρονια...