PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλυρος [Elyros, Sunflower Tsukuba]



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Apostolos
10-07-2008, 22:35
Γι αυτό σε πάω :)

Espresso Venezia
10-07-2008, 22:38
Κώστα συμφωνώ. Ούτε και εμένα με ενθουσιάζει. Το σχόλιο μου είχε να κάνει με το πόσο άλλαξε το πλοίο (είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο), και πιστεύω θα συμφωνήσεις ότι πράγματι είναι αγνώριστο σε σχέση με το πως μας είχε έρθει από την Ιαπωνία.

Πάντως είναι σίγουρο ότι όταν θα βαφτεί και θα μπουν και τα σινιάλα της ΑΝΕΚ θα δείξει αρκετά καλύτερο.

dimitris
10-07-2008, 22:41
σιγουρα θ'αλλαξει πολυ με το βαψιμο και με τα σινιαλα της ΑΝΕΚ... να ρωτησω κατι αλλο? ισως δεν θα επρεπε αλλα θα το πω... στα τελειωματα της πρυμης ειναι λιγο Διαγορας???

heraklion
10-07-2008, 22:44
Είναι η τρίτη φορά που ρωτάω γι¨αυτό παρακαλώ απαντήστε μου.
Που πήγε για δεξαμενισμό???

dimitris
10-07-2008, 22:45
Ελευσινα πηγε φιλε μου!

heraklion
10-07-2008, 22:48
Ευχαριστώ τον φιλάρα Διμήτρη που μου απάντησε.

sylver23
10-07-2008, 22:53
ΕΜΕΝΑ μου θυμιζει λιγο διαγορα,λιγο olympic champion,λιγο βενιζελο(ως ογκος).γενικα λιγο απο ολα.βασικα εν μου πολυ αρεσει.κριμα.γενικα θα το δεις κ θα πεις αααααααα.αλλα δεν εχει κατι το παραδοσιακο ας πουμε που ειχε πριν

giannisk88
10-07-2008, 22:57
Κατα τη γνώμη μου παιδιά το πλοίο έχει ομορφίνει σημαντικά.Δε τρελένει κι'ολας αλλα άξηζει τον κόπο και τις 101 σελίδες που του έχουμε αφιερώσει.Ας μη τα ισοπεδόνουμε ολα!!!Απλά συγκρίνετε την εικόνα του πριν τη μετασκευή και την τωρινή!!

Captain_Nionios
10-07-2008, 22:59
Σιγουρα αλλο βαπορι ηρθε και αλλο βαπορι βλεπουμε.Απλα θεωρω πως εχει χασει κατι απο την κοφτερη του οψη.Οταν ηρθε ηταν χαμηλο και με μακρυτερη πλωρη και κατ' επεκταση ωραιοτερη πλωρη.Τωρα εγινε πιο μπαουλε αλλα δεν ειναι και κακο.Πιστευω πως αν αφηναν την πλωραρα ως ειχε και απο εκει και πισω εκαναν την τωρινη μετασκευη με ενα ντεκ λιγοτερο σε υψος θα ηταν εξαιρετικο.

giannisk88
10-07-2008, 23:03
Σιγουρα αλλο βαπορι ηρθε και αλλο βαπορι βλεπουμε.Απλα θεωρω πως εχει χασει κατι απο την κοφτερη του οψη.Οταν ηρθε ηταν χαμηλο και με μακρυτερη πλωρη και κατ' επεκταση ωραιοτερη πλωρη.Τωρα εγινε πιο μπαουλε αλλα δεν ειναι και κακο.Πιστευω πως αν αφηναν την πλωραρα ως ειχε και απο εκει και πισω εκαναν την τωρινη μετασκευη με ενα ντεκ λιγοτερο σε υψος θα ηταν εξαιρετικο.
Εεεεεετσι ακριβώς!!!Συμφωνώ απόλυτα με όλα!!!

Trakman
10-07-2008, 23:39
Σιγουρα αλλο βαπορι ηρθε και αλλο βαπορι βλεπουμε.Απλα θεωρω πως εχει χασει κατι απο την κοφτερη του οψη.Οταν ηρθε ηταν χαμηλο και με μακρυτερη πλωρη και κατ' επεκταση ωραιοτερη πλωρη.Τωρα εγινε πιο μπαουλε αλλα δεν ειναι και κακο.Πιστευω πως αν αφηναν την πλωραρα ως ειχε και απο εκει και πισω εκαναν την τωρινη μετασκευη με ενα ντεκ λιγοτερο σε υψος θα ηταν εξαιρετικο.


Μετά όμως μάλλον δε θα έκανε για τα Χανιά!! Θα είχε μικρότερη χωρητικότητα.
Εμένα μ'αρέσει πολύ. Αυτό που με χαλάει είναι ότι θα μου λείψουν τα ανοικτά καταστρώματα...

Haddock
10-07-2008, 23:47
Η Ελυριάδα καλά κρατάει. Για όσους απολαύσατε τις βόλτες στα υπέροχα ντεκ του Λισσός και Λατώ, θα πείτε το νερό, νεράκι... :-D

Captain_Nionios
10-07-2008, 23:50
Καλα φιλε Νικο αυτο ξανα πες το.Γι'αυτο και εγω επελεξα να φυγω απο Χανια με το Λατω στο πρωινο ημερισιο δρομολογιο του Σαββατου,ωστε να μπορω να απολαυσω το βαποραρο με τα καταστρωματα του,μερα και καλοκαιρι...Τωρα με το Ελυρος θα συνηθησουμε σε αλλο ειδος,σιγουρα οχι τοσο καραβολατρικο.

CAPETANIAS
11-07-2008, 07:18
..Αγαπητέ Απόστολε είσαι επαγγελματίας . Δίνεις τέτοιες γωνίες που σε ξεγελάει αν το πλοίο κινείται μόνο του η με την βοήθεια ρυμουλκών.:p
Μπράβο έδωσες ζωή σε ένα πλοίο που ακόμη είναι στην ...Εξοσωματική..!!!

OLENI
11-07-2008, 08:13
Μπραβό Απόστολέ πρώτος όπως πάντα

Πάντως στις φωτογραφιες σου δεν διακρινονται τα ρυμουλκά, όπως σύμφωνα με τον φίλο μας έφυγε το πλοιο για την Ελευσίνα

JASON12345
11-07-2008, 08:53
Εμένα μ'αρέσει πολύ. Αυτό που με χαλάει είναι ότι θα μου λείψουν τα ανοικτά καταστρώματα...


Ακριβώς έτσι είμαι και γω!όπου και συμφωνώ και με το κάπτεν ιόνιο,άμα μπορούσα θα δι΄'αλεγα ΛΑΤΩ παρά αυτό,αλλά έχω και περιέργια να μπω καμιά φορά σττο τόσο πολυσυζητημένο...

manolis m.
11-07-2008, 11:46
Min koitazete mono ti sas aresei..oi anagkes kai oi apitiseis tis nautilias-AKTOPLOIAS exoun allaksei..opws episis kai oi taseis tis sygxronis naupigikis toso sxediatsika alla kai toso wste na mproun na ikanopoioiun tis apaitiseis tis simerinis aktoploias..opws anefere enas filos mas...'''me ena deck ligotero den tha ekene gia xania'''...''alla tha iatn omorfotero'' eipe ena allo melos...

Captain_Nionios
11-07-2008, 12:50
Ναι αυτο που λες ισχυει.Με την πλωρη στην αρχικη της μορφη και ενα ντεκ λιγοτερο θα ηταν κουκλα,αλλα δυστυχως δεν θα εκανε για Χανια.Απλα κουβεντα κανουμε,γιατι στην πραξη δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.Παντως ξαναλεω οτι ακομα και ετσι δεν ειναι ασχημο ισα ισα.Απλα δεν ξεφευγει απο την μπαουλοποιηση των παντων...

JASON12345
11-07-2008, 13:04
Captain Nionios με καλύπτεις σε όλα που έχεις πει μέχρι τώρα!

AegeanIslands
11-07-2008, 21:19
Me tin efxi na to doume me Blue yfaloxroma to ploio k pali sti Thalassa pou tha anadeiknyei ta xromata tis ANEK.
Gia to ploio eimai apolyta pepeismenos oti polla meli tou forum tha anatheorisoun tis apopsis tous giati to teliko aesthitiko apotelesma tha tous apozimiwsei.

Espresso Venezia
12-07-2008, 11:44
Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη φωτογραφία με δεξαμενισμό πλοίου που έχετε δει.....:oops:

Σήμερα στην Ελευσίνα. Αφιερωμένη στον φίλο heraklion.

9412

scoufgian
12-07-2008, 11:47
Γιωργο τα σεβη μου...............

giannisk88
12-07-2008, 11:52
F-A-N-T-A-S-T-I-C!!!
Ζωγράφισες πάλι Espresso!!!

manolis m.
12-07-2008, 12:19
file espressso katapliktiki...

Leo
12-07-2008, 12:32
Μπράβοοοοοοοοοο Εσπρέσσοοο. Η βάρκα που λέγαμε... :D βρε παιδιά... :p.

polykas
12-07-2008, 12:34
Φίλε Γιώργο βόλτα στην Σαλαμίνα;ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ φωτογραφία από εντελώς διαφορετική οπτική γωνία.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.

OLENI
12-07-2008, 12:36
Μπράβο σου Γιώργη

Εξαιρετική φωτογραφία

ευχαριστούμε

marsant
12-07-2008, 12:41
Παντου υπαρχει καποιος του Ναυτιλια.gr....Eυχαριστουμε πολυ!

kapas
12-07-2008, 12:42
καλα espresso εχεις ταλεντο!!!! μηπως να γινοσουν φωτογραφος???????? για ψαχτο... ολες οι φωτο σου ειναι &^$%#^&$**@**&^ (=θεικες)....

Speedkiller
12-07-2008, 12:44
καλα espresso εχεις ταλεντο!!!! μηπως να γινοσουν φωτογραφος???????? για ψαχτο... ολες οι φωτο σου ειναι &^$%#^&$**@**&^ (=θεικες)....

Πρόσεχε τι λες φίλε Kapas...;)

kapas
12-07-2008, 12:47
Πρόσεχε τι λες φίλε Kapas...;)




δεν ειπα κατι κακο ετσι?? απλα μου αρεσουν πολυ οι φοτο του!!! και απ' οτι εχω καταλαβει οχι μονο σε εμενα;)

Speedkiller
12-07-2008, 12:52
Όχι φίλε μου!!!Μια χαρά τα λες...Απλά αυτό που είπες είναι λιγάκι αστείο μιας και ο φίλος Espresso ασχολείται με φωτογραφία...:D

kapas
12-07-2008, 13:08
Όχι φίλε μου!!!Μια χαρά τα λες...Απλά αυτό που είπες είναι λιγάκι αστείο μιας και ο φίλος Espresso ασχολείται με φωτογραφία...:D

lol σοβαρα????? ουτε που το ειχα φανταστει;)... αληθεια δεν το ηξερα...:)

Espresso Venezia
12-07-2008, 14:45
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Στο μέρος από όπου τραβήχτηκε η φωτογραφία, είχα πάει πριν 4-5 χρόνια περίπου σαν καλεσμένος σε κάτι φίλους, και θυμόμουν αμυδρά την πολύ ωραία θέα που είχε στον κόλπο της Ελευσίνας. Αυτό που δεν θυμόμουν είναι το αν φαινόντουσαν καλά οι δεξαμενές και πόσο μακριά...

Η περιοχή αυτή λέγεται Μπατσί, είναι ένας παραθαλάσσιος οικισμός στο Βόριο άκρο της Σαλαμίνας, αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να φτάσεις εκεί αν δεν ξέρεις τον δρόμο (όποιος αποπειραθεί να πάει θα με θυμηθεί !!!).Τα λέω όλα αυτά επειδή από την ώρα που ανέβασα την συγκεκριμμένη φώτο, έχω λάβει 4 μηνύματα από φίλους που με ρωτάνε από που είναι βγαλμένη και πως θα φτάσουν εκεί.

navigation
12-07-2008, 16:08
Μπράβο βρε Γιώργο και από εμένα....καμια βόλτα με καμια βαρκούλα απο μπροστά δεν θα κάνει κανείς????;)

Leo
12-07-2008, 16:25
Καλουφλάζ ήταν αυτό που είπε ο Εσπρέσσο για το Μπατσί της Σαλαμίνας, απο γιώτ ήτανε η φωτογραφία :p... (το λέω αυτό για εκπληρωθούν οι γραφές) :D. Μην τον πιέζετε να σας πει (πλάκα κάνω φυσικά)

dimitris
12-07-2008, 17:56
Παιδια μου φαινεται ηρθε η ωρα ν'αλλαξω φωτογραφικη μηχανη οποιος θελει να τον παω στο Μπατσι μπορει να με βρει δεν παιρνω ακριβα...:p:p:p Espresso ευχαριστουμε φιλε για την φωτογραφια σου!!!:)
Y.Γ δεν νομιζω οτι ειναι απο εκει παντος η φωτογραφια τραβηγμενη...

Espresso Venezia
12-07-2008, 19:32
....
Y.Γ δεν νομιζω οτι ειναι απο εκει παντος η φωτογραφια τραβηγμενη...

Καλέ μου φίλε υποννοείς κάτι ???

Ότι ίσως σας λέω ψέμματα, ότι θέλω να σας παραπλανήσω, ότι θέλω να σας στείλω κάπου αλλού για να μην μου πάρετε την δόξα ???

Είμαι 45 ετών και δεν έχω καμμία όρεξη να παίζω τέτοια παιχνιδάκια.
Μήπως θέλεις να γίνεις πιο σαφής και να μην πετάς λόγια στον αέρα κατηγορώντας τους άλλους σαν ψεύτες ???

CAPETANIAS
12-07-2008, 19:38
Αγαπητέ Εσπρέσσο μην στεναχωριέσε πιστευω ότι κανείς δεν θέλει να σε θίξει .
.Είσαι ,θέλω να πιστεύω το πιό αξιίλογο μέλος του foroum . Ο Ξερολισμός πάντα θα υποβόσκει σε αυτόν τον Λαό , πιστεύω όχι από κακία αλλά από ..καταβολής .

kapas
12-07-2008, 19:39
Καλέ μου φίλε υποννοείς κάτι ???

Ότι ίσως σας λέω ψέμματα, ότι θέλω να σας παραπλανήσω, ότι θέλω να σας στείλω κάπου αλλού για να μην μου πάρετε την δόξα ???

Είμαι 45 ετών και δεν έχω καμμία όρεξη να παίζω τέτοια παιχνιδάκια.
Μήπως θέλεις να γίνεις πιο σαφής και να μην πετάς λόγια στον αέρα κατηγορώντας τους άλλους σαν ψεύτες ???


ωπα ωπα παιδια δεν χρειαζεται να θυμωνουμε ε? εδω ειναι η ελυρος δεν ειναι οι τσακωμοι... μην πετατε ρε παιδια υπονοουμενα....:| αμα θελετε καντε τα με μηνηματα(δεν το συνιστω ομως)... οχι εδω....

Espresso Venezia
12-07-2008, 19:51
Αγαπητέ Εσπρέσσο μην στεναχωριέσε πιστευω ότι κανείς δεν θέλει να σε θίξει .
.......Ο Ξερολισμός πάντα θα υποβόσκει σε αυτόν τον Λαό , πιστεύω όχι από κακία αλλά από ..καταβολής .

Φίλε μου σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Δεν στεναχωριέμαι ούτε θυμώνω όπως λέει ο φίλος kappas. Aπλά ένα άλλο μέλος με αποκάλεσε ψεύτη και -πολύ κόσμια νομίζω- του ζήτησα να μου πει τον λόγο.

Νομίζω ο καθένας σας στη θέση μου αυτό θα έκανε, ή μήπως όχι ???

Nautikos II
12-07-2008, 21:33
Είμαι 45 ετών και δεν έχω καμμία όρεξη να παίζω τέτοια παιχνιδάκια.
Μήπως θέλεις να γίνεις πιο σαφής και να μην πετάς λόγια στον αέρα κατηγορώντας τους άλλους σαν ψεύτες ???

Αν και δεν ειμαι κολητος με τον Γιωργο, αλλα τον εχω γνωρισει προσωπικα, και ειμαι σιγουρος για το παραπανω κειμενο του [ Ειμαι 45 ετων και δεν εχω καμια ορεξη να παιζω τετοια παιχνιδακια]

dimitris
12-07-2008, 23:57
Παιδια επειδη ο φιλος Εσπρεσο εννοει εμενα δεν ειχα καμια προθεση να τον προσβαλω και οτι ειπα το ειπα με πολυ δοση χιουμορ(αν δειτε ολοκληρο το μηνυμα και οχι μονο το Υ.Γ) του ζηταω και δημοσια συγνωμη! ισα ισα που τις φωτογραφιες του τις καμαρωνουμε ολοι... Ευχαριστω!

Speedkiller
13-07-2008, 11:57
Πάντως παιδιά νομίζω (αν κανώ λάθος συγχωρέστε με) πως το βύθισμα του πλοίου έχει αυξηθεί αρκετά ώστε να είναι εμφανές...Κοίταζα το πως ήρθε και πως ήταν στις φώτο του Απόστολου που πήγαινε για δεξαμενισμό κ νομίζω ότι η μπάλα είναι καλό σημείο αναφοράς για την παρατήρηση μου...

Νaval22
13-07-2008, 13:29
Λογικό δεν είναι?

Speedkiller
13-07-2008, 13:42
Εμένα μου φαίνεται λογικότατο!Απλά επειδή είχαν γίνει στο παρελθόν τέτοια ερωτήματα νομίζω πως η απάντηση πλέον είναι θετική στο αν αυξήθηκε το βύθισμα!

Νaval22
13-07-2008, 13:45
Δεν είπε κανείς ότι δε θα αυξηθεί το άφορτο βύθισμα,εξηγήσαμε ότι το συνολικό μαζί με το φορτίο θα μείνει αμετάβλητο

Speedkiller
13-07-2008, 13:49
Α!!!Σόρρυ!!!Τώρα κατάλαβα...Thanks!!!

navigation
15-07-2008, 18:44
Πως πάει ο δεξαμενισμός...έχουμε κανένα νέο, γιατι λόγο δουλειάς το έχω χάσει λιγο!!!!;) Αυριο κλείνει μία εβδομαδα απάνω!!

konigi
15-07-2008, 18:53
Τελικά πως την έβαψαν?εχουμε κανένα νεότερο?

Espresso Venezia
15-07-2008, 19:04
Τελικά πως την έβαψαν?

Την έβαψαν ??? Ποιά έβαψαν ??? Πότε κιόλας προλάβανε ???

Το Σάββατο το είχα φωτογραφήσει (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=91811&postcount=1022) το πλοίο και δεν είδα κάτι. Δευτέρα, Τρίτη και βάφτηκε κιόλας ??? :confused::confused::confused:

Orion_v
15-07-2008, 19:19
Βρε λες ? :rolleyes: σημερα πηρα στα χερια μου εισιτηριο επιστροφης απο Χανια με Ελυρος 26/7 , εγω παντως δεν πιστευω οτι θα ειναι ετοιμο σε 10 μερες το βαπορι . :roll:

stelios_ag
15-07-2008, 19:23
Περνώντας σήμερα το πρωί από Ελευσίνα δεν είδα κάποια αλλαγή - ορατή δια γυμνού οφθαλμού- πόσο μάλλον βάψιμο.

Πάντως το φουγάρο του κάπνιζε...

kapas
15-07-2008, 19:23
sigoura!!! piga x8es na parw eishtirio gia xania kai rwthsa gia tin elyro kasi mou apantisan ena terastio "NAI 8A EINAI ETOIMO!!!".........

Espresso Venezia
15-07-2008, 19:31
Γιατί όχι ??? Εξάλλου τι έμεινε ??? Ένα ψευτοβαψιματάκι και να πάρει τροφοδοσία καφέδες και κρουασάν για το μπαρ. :shock:

Orion_v
15-07-2008, 19:37
Γιατί όχι ??? Εξάλλου τι έμεινε ??? Ένα ψευτοβαψιματάκι και να πάρει τροφοδοσία καφέδες και κρουασάν για το μπαρ. :shock:

:mrgreen::mrgreen: Ε τοτε ειναι ετοιμο !!! :lol:

mike_rodos
15-07-2008, 19:57
Ξεχάσαμε τα μακαρόνια για το εστιατόριο!!!:p:p:p

CAPETANIAS
15-07-2008, 21:02
..δεν είναι σωστό να το αποκαλούμε η Ελυρος ή ο Ελυρος . Μπορεί το τοπονύμιο που φέρει να αναφέρεται σε πόλη άρα θυλικό,μεταβαίνει όμως στό πλοίο, το καραβι ,το Βαπόρι . Το Έλυρος το Φαιστός Παλάς , το Λατώ, το Β.Κορνάρος...κτλ
έχετε τώρα καμιά φωτό από Ελευσίνα;

navigation
15-07-2008, 21:27
..δεν είναι σωστό να το αποκαλούμε η Ελυρος ή ο Ελυρος . Μπορεί το τοπονύμιο που φέρει να αναφέρεται σε πόλη άρα θυλικό,μεταβαίνει όμως στό πλοίο, το καραβι ,το Βαπόρι . Το Έλυρος το Φαιστός Παλάς , το Λατώ, το Β.Κορνάρος...κτλ
έχετε τώρα καμιά φωτό από Ελευσίνα;

Εμένα επιτρέψτε μου να κρατήσω τον παλιό παραδοσιακό τρόπο καθώς αναφέρομαι στα ονόμα των καραβιών και μην το πάρεις προσωπικά φιλε μου CAPETANIAS απλά ετσι έχω συνηθήσει...για μένα θα είναι πάντα...Η Δημητρούλα, Ο Θεοφιλος, Ο Βενιζέλος και επειδή είμαστε στο θέμα της Ελυρου...Η Ελυρος!!!;)
Όσο για το τελευταιο συμφωνώ...καμια φώτο θα δουμε? Γιωργοοοοοοοο μαλλον εσύ θα δώσεις την λύση!!!!!:D

Espresso Venezia
15-07-2008, 21:40
Φίλε μου navigation να σου πω την αλήθεια το σκεφτόμουνα......

Αλλά αφού την άλλη εβδομάδα το πλοίο θα είναι έτοιμο στον Πειραιά για το πρώτο του δρομολόγιο, γιατί να μπαίνω στον κόπο ??? :lol:

Αλλά πάλι... άμα το συνδυάσω και με μιά βολτίτσα στα Αμπελάκια και στον χωματόδρομο της Κυνοσούρας με την εκπληκτική θέα δεν θα είναι και άσχημα.....

Για Πέμπτη απόγευμα το σκέφτομαι..... Roiiiiiiiii, Polyyyyyyykas, ...ακούει ??? :D

navigation
15-07-2008, 21:50
Φίλε μου navigation να σου πω την αλήθεια το σκεφτόμουνα......

Αλλά αφού την άλλη εβδομάδα το πλοίο θα είναι έτοιμο στον Πειραιά για το πρώτο του δρομολόγιο, γιατί να μπαίνω στον κόπο ??? :lol:

Αλλά πάλι... άμα το συνδυάσω και με μιά βολτίτσα στα Αμπελάκια και στον χωματόδρομο της Κυνοσούρας με την εκπληκτική θέα δεν θα είναι και άσχημα.....

Για Πέμπτη απόγευμα το σκέφτομαι..... Roiiiiiiiii, Polyyyyyyykas, ...ακούει ??? :D
Κανε εσυ την βόλτα σου την Πέμπτη που λες και μέχρι την άλλη βδομάδα που θα πάει Πειραια, για το πρώτο του δρομολόγιο(λεμε τωρα!!!!!!) το ξαναφωτογραφίζουμε!!!! Όχι τίποτα σε λίγο θα το πιστεψουμε και εμείς τι την άλλη βδομαδα θα ξεκινήσει!!!!:D:D

manolis m.
16-07-2008, 14:09
paidia ti lete twra...apo empistes kai aksiopistes piges mathainw pws to mono pou tou apomenei gia na ksekinisei einai ta xartia ugeias na topothetithoun stin toualetes..xaxaxaxaxaxa:D:D:D:D

SEA BIRD
16-07-2008, 14:49
Εχω βγάλει εισιτήρια να ταξιδέψω με το ''ΕΛΥΡΟΣ''αρχές Αυγούστου εδω και καιρο...τις προάλες πέρναγα απο την ΑΝΕΚ και είπα να ρωτήσω αν κάτι άλαξε στο πρόγραμμα....η απάντηση που πήρα ήταν οτι όλα είναι Ο.Κ. και να μήν ανησυχώ...Τι να πω...Μακάρι να έχουν δίκιο......:confused:

kapas
16-07-2008, 14:51
paidia ti lete twra...apo empistes kai aksiopistes piges mathainw pws to mono pou tou apomenei gia na ksekinisei einai ta xartia ugeias na topothetithoun stin toualetes..xaxaxaxaxaxa:D:D:D:D



oi toualetes exoun mpei katarxas??????lol

STRATHGOS
16-07-2008, 15:12
Παντος το καραβακι φενετε φινο με τα την μετασκευη.. Τωρα το αν θα προλαβουν να το βαψουν σε λιγοτερο απο 10 μερες δεν ξερω παντος θα ηθελα να κανο ενα ταξιδι να δω απο ευσταθια !! λογικα δεν το κουναει τιποτε!! χι χι ... και φυσικα να θαυθασο το εσωτερικο του θησαβρο!!!

CAPETANIAS
16-07-2008, 15:59
..φίλτατε ESPRESSO όπως λένε οι ..χρησμοί ,ίσως την Πέμπτη το απόγευμα δεν βρείς "ΕΛΥΡΟ" να φωτογραφήσεις στην Ελευσίνα.
Πού θα πάει δεν γνωρίζω ...ίσως να κρεμαστούν οι βάρκες ,πάντως θα φύγει <ιδίαις δυνάμεις>.. και τα κ..χαρτα έχουν παραδοθεί!!

kapas
16-07-2008, 16:05
αρα υπαρχει θεμα.... παιδια οποιος προλαβει να παει μεχρι το βραδυ κερδιζει καραμελες!!!!!!!!!!!!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!!!!!!

Espresso Venezia
16-07-2008, 17:07
...Αλλά πάλι... άμα το συνδυάσω και με μιά βολτίτσα στα Αμπελάκια και στον χωματόδρομο της Κυνοσούρας με την εκπληκτική θέα δεν θα είναι και άσχημα.....

Για Πέμπτη απόγευμα το σκέφτομαι......


..φίλτατε ESPRESSO όπως λένε οι ..χρησμοί ,ίσως την Πέμπτη το απόγευμα δεν βρείς "ΕΛΥΡΟ" να φωτογραφήσεις στην Ελευσίνα..

Φίλε μου CAPETANIAS δεν πολυστενοχωριέμαι. Όλο και κάτι θα ...βρω στον δρόμο μου !!! ;)


Το πλοίο (Θεόφιλος) φαίνεται να πήγε στα Αμπελάκια σύμφωνα με το ais.Δε μου αρέσει αυτό το νέο.Γνωρίζει κανείς γιατί πήγε εκεί;

Εξάλλου αν πράγματι φύγει το πλοίο όπως λες, θα είμαι ο μόνος στο nautilia (τουλάχιστον) που θα το έχω φωτογραφήσει στην δεξαμενή της Ελευσίνας.
Φαντάζεσαι ...δόξες και τιμές ??? :p:rolleyes: (Τρομάρα μου !!!)

CAPETANIAS
16-07-2008, 17:37
..espresso Venezzia σίγουρα θα μείνεις ο πρώτος και μοναδικός , μέχρι δύσεως του ηλίου δεν βλέπω να προλάβαίνει κανείς να σου πάρει την δόξα !! θα έχεις την τελευταία φωτό του ΕΛΥΡΟΣ με ..στολή παραλαγής ..

konigi
16-07-2008, 17:39
Τι εννοείς?Φεύγει το Έλυρος από την δεξαμενή?

CAPETANIAS
16-07-2008, 17:54
έτσι λένε οι χρησμοί ,εγώ προσωπικά δεν επιμένω για να μην χρεωθώ με ψευδή είδηση και λοιδωρηθώ σαν τον espresso ..για την φωτογραφία :shock:

konigi
16-07-2008, 17:57
Σήμερα φεύγει δηλαδή?αβαυτο?

μιχαλης79
16-07-2008, 19:49
Υποχρεωτικο ειναι να βαφτει στην δεξαμενη? μια χαρα μπορει να βαφτει και στην θεση που ηταν τοσο καιρο..

OLENI
16-07-2008, 19:55
Μακάρι να έχει μεινει μόνο το βάψιμο, γνωρίζει κανείς τι γίνεται μέσα. Καμπίνες και λοιπός ξενοδοχειακός εξοπλισμός ?

kapas
16-07-2008, 19:56
kai xartia ygeias min ta 3exname!!!!!!

Speedkiller
16-07-2008, 19:58
kai xartia ygeias min ta 3exname!!!!!!

Καλό ήταν το αστείο παιδιά αλλά μην το λέμε και όλη την ώρα...Μην κάνουμε την συζήτηση να γίνει του κ..... ;)

Markos
16-07-2008, 20:44
Μεσα ειναι επιπλωμενο και ετοιμο? Γιατι αν μενει μονο το βαψιμο, θα το δουμε να αρχιζει τα δρομολογια πολυ συντομα!

kapas
16-07-2008, 20:54
μακαρι να ηξερε κανεις πως ειναι μεσα....εδω καλα καλα δεν ξερουμε πως ειναι απ'εξω! βαφτικε? δεν βαφτικε? μυστιριο ρε παιδι μου αυτο το καραβι, πολυ μυστιριο...που ποτε πως κανεις δεν ξερει...:?

navigation
16-07-2008, 20:56
Λοιπόν αφήστε τα χαρτια υγείας και ελατε στο θέμα μας!
Μετά απο μερικά τηλεφωνακια:D θα προσπαθήσω να λύσω όσες πιο πολλες απορίες μπορω....Μέχρι το τέλος τις βδομάδας το πλοίο θα πέσει απτην δεξαμενή αλλα δεν προβλέπετε για αυριο να γίνει αυτο! Το εξωτερικό βάψιμο δεν θα έχει κατα πάσα πιθανότητα μόνο τα σινιάλα! Όσο αφορά το εσωτερικό του ενα μήνα ακόμα το λιγότερο...και μην αρχησετε πάλι με τα εισητήρια που εχουν κοπεί και το τι λένε στο πρακτορείο! Σε ένα μήνα τουλάχιστον!!!

kapas
16-07-2008, 21:01
εγω δεν θα αρχισω για τα εισητηρια... θα αρχισω για το οτι δεν θα το δω απο μεσα φετος :mad::mad::mad: μου φαινεται! 18 ταξιδευα με αυτο.... παλι με το λατο ρε γ........ο

agnostos
16-07-2008, 21:03
Το εξωτερικό βάψιμο δεν θα έχει κατα πάσα πιθανότητα μόνο τα σινιάλα [/quote]

Τι θελει να πει ο ποιητης??? Να περιμενουμε δηλαδη κανεναν χορηγο η μηπως κανενα εξτριμ γραφικο???
:confused:

sylver23
16-07-2008, 21:07
εγω δεν θα αρχισω για τα εισητηρια... θα αρχισω για το οτι δεν θα το δω απο μεσα φετος :mad::mad::mad: μου φαινεται! 18 ταξιδευα με αυτο.... παλι με το λατο ρε γ........ο
me τον ελυρο θα πας κ θα ξαναπας(πιστευω).με το λατω μεχρι ποτε θα πηγαινεις??

navigation
16-07-2008, 21:12
Το εξωτερικό βάψιμο δεν θα έχει κατα πάσα πιθανότητα μόνο τα σινιάλα

Τι θελει να πει ο ποιητης??? Να περιμενουμε δηλαδη κανεναν χορηγο η μηπως κανενα εξτριμ γραφικο???
:confused:[/quote]
ΟΧΙ και κάτσε να σε προλάβω γιατι θα αρχήσουν τώρα με τα cosmote κτλ :shock:όπως είχε γράψει παλαιότερα ένα μελος...ελεος βρε παιδιά!!!!
Εννοούσα οτι δεν προλαβαίνουν να βαφτεί το σινιάλο και πολύ απλά θα γίνει σε όποιον ντόκο πάει!

agnostos
16-07-2008, 21:18
Τι θελει να πει ο ποιητης??? Να περιμενουμε δηλαδη κανεναν χορηγο η μηπως κανενα εξτριμ γραφικο???
:confused:
ΟΧΙ και κάτσε να σε προλάβω γιατι θα αρχήσουν τώρα με τα cosmote κτλ :shock:όπως είχε γράψει παλαιότερα ένα μελος...ελεος βρε παιδιά!!!!
Εννοούσα οτι δεν προλαβαίνουν να βαφτεί το σινιάλο και πολύ απλά θα γίνει σε όποιον ντόκο πάει![/quote]


Καταλαβα... αντε να το δουμε με κανενα σινιαλο-εκτρωμα "του ποδαριου" να 3ενερωσουμε τελειως (βλεπε τσιμινιερα αριαδνης):mad:

Orion_v
16-07-2008, 22:23
Το καλυτερο ειναι να ειναι ετοιμο το καραβι και τοτε να πιασει δουλια , και η ΑΝΕΚ δεν νομιζω οτι θα ηθελε να το βαλει οπως οπως , γιατι αλλωστε ? υπαρχει περιπτωση να χασει κοσμο ειδικα αυτες τις μερες για Χανια επειδη δεν θα ταξιδεψουν με Ελυρος και θα πανε με Λατω πχ. ?
Το κυριοτερο για μενα ειναι να εχει φτιαχτει το καραβι για να μεινει στη γραμμη και να μην την κανει για αλλου , και τοτε θα εχουμε ευκαιριες να ταξιδεψουμε με αυτο , με Λατω οπως οπως εγραψε κι ο sylver 23 ποσες ευκαιριες θα εχουμε ακομα ?

kapas
17-07-2008, 01:24
αληθεια πειτε μου, οταν γυρισει η αριαδνη στην HSW ποιο βαπορι λετε να βαλει στην θεση της η ανεκ. καποιο ανταξιο της ελυρου φυσικα! αλλα ποιο?

STRATHGOS
17-07-2008, 01:27
αληθεια πειτε μου, οταν γυρισει η αριαδνη στην HSW ποιο βαπορι λετε να βαλει στην θεση της η ανεκ. καποιο ανταξιο της ελυρου φυσικα! αλλα ποιο?
kala katse na girisi prota gia ti pola ginonte!!:)

marioskef
17-07-2008, 01:56
Δεν ξέρω κατά πόσο βιάζεται πραγματικά η ΑΝΕΚ να βαλει το Ελυρος στη γραμμη. Μην ξεχνάμε οτι ενώ τα εισητήρια θα κοπούν έτσι ή αλλιώς, ο πιθανός αντικαταστάτης του, το Λατώ έχει καλύτερες χωρητιικότητες και προφανώς λιγότερα έξοδα. Αρα και περισσότερα κέρδη...

SEA BIRD
17-07-2008, 13:27
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΝΕΚ ΚΟΒΕΙ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ATS (ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΑ)ΜΕ 39 ΕΥΡΩ...ΑΝ ΜΠΕΙ ΤΟ ''LATO'' ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ATS ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;:confused:
ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΑΝΕΚ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ATS ΕΧΕΙ ΤΟ ''ΕΛΥΡΟΣ'' ΚΑΙ ΤΟ ''ΑΡΙΑΔΝΗ'' ΜΟΝΟ...:|

Trakman
17-07-2008, 13:43
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΝΕΚ ΚΟΒΕΙ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ATS (ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΑ)ΜΕ 39 ΕΥΡΩ...ΑΝ ΜΠΕΙ ΤΟ ''LATO'' ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ATS ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;:confused:
ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΑΝΕΚ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ATS ΕΧΕΙ ΤΟ ''ΕΛΥΡΟΣ'' ΚΑΙ ΤΟ ''ΑΡΙΑΔΝΗ'' ΜΟΝΟ...:|



Αυτή είναι μια καλή ερώτηση! Πιθανώς να σου επιστρέφουν τη διαφορα στην τιμή στο λογιστήριο του ΛΑΤΩ.

manolis m.
17-07-2008, 13:55
tin diafora tha stin kerasei se mpires sto gyradiko tou lato...

marioskef
17-07-2008, 15:13
ATS το Λατώ έχει απλώς δεν πωλούνται σαν ειδική κατηγορία...
Υποθέτω οτι απλώς θα επιστραφει η διαφορα

cmitsos
17-07-2008, 16:33
τελικά που είναι το ελυρος? οεο???? καμμιά φώτο κανείς?

jumpman
17-07-2008, 17:35
Και ναι λοιπόν.Το Έλυρος φάνηκε στο ais για πρώτη φορά και σύμφωνα με αυτό βρίσκεται στην Ελευσίνα.

Trakman
17-07-2008, 18:12
ATS το Λατώ έχει απλώς δεν πωλούνται σαν ειδική κατηγορία...
Υποθέτω οτι απλώς θα επιστραφει η διαφορα

Ωστόσο νομίζω ότι στο ΛΑΤΩ δεν είναι αριθμημένα και υποθέτω θα'ναι σαφώς λιγότερα από του Έλυρος!
Εγώ θα δεχόμουν πάντως μπύρες ως αντάλλαγμα όπως είπε και ο φίλος Μανώλης!:D

konigi
17-07-2008, 18:19
Στην Ελευσίνα?τι κανει εκεί?

Trakman
17-07-2008, 18:24
Είναι για δεξαμενισμό.

Speedkiller
17-07-2008, 18:25
Οι χρησμοί δεν ήταν σωστοί τελικά...Ντου στον CAPETANIA...:p:p:pΠλάκα κάνω παιδιά!!!!

konigi
17-07-2008, 18:27
Στο πέραμα δεν ήταν?άλλαξε δεξαμενή?

Speedkiller
17-07-2008, 18:28
Αν ήταν Πέραμα σίγουρα θα χαμε πολλές φωτογραφίες τώρα...Ελευσίνα ήταν εξ αρχής!

konigi
17-07-2008, 18:29
Συγνώμη δεν το ήξερα!!!νόμιζα πως ήταν στο πέραμα λόγο μιας φώτο που είχα δει...

Speedkiller
17-07-2008, 18:31
Δεν έγινε και κάτι για να ζητάς συγγνώμη!;)
Η φωτογραφία του Espresso (αν αναφέρεσαι σε αυτή) ήταν τραβηγμένη από ένα μέρος της Σαλαμίνας σχετικά κοντά στη δεξαμενή!

Espresso Venezia
17-07-2008, 19:54
ΕΛΥΡΟΣ κυρίες και κύριοι. Το πλοίο των 110 σελίδων και των 1100 μηνυμάτων. Και που να ταξιδέψει κιόλας δηλαδή.

Σε όλους τους Ελυροπαθούντας και Ελυροφρενήρεις, Έλυρος σημερινή, ολόλευκη, φρεσκοβαμμένη, απαστράπτουσα.

9719

Trakman
17-07-2008, 20:01
ΕΛΥΡΟΣ κυρίες και κύριοι. Το πλοίο των 110 σελίδων και των 1100 μηνυμάτων. Και που να ταξιδέψει κιόλας δηλαδή.

Σε όλους τους Ελυροπαθούντας και Ελυροφρενήρεις, Έλυρος σημερινή, ολόλευκη, φρεσκοβαμμένη, απαστράπτουσα.

9719

Πανέμορφη φωτογραφία! Έγραψες πάλι Espresso Venezia!! Άμα μπουν και τα σινιάλα θα δείξει ακόμα περισσότερο το βαπόρι!

cmitsos
17-07-2008, 20:02
εσπρέσο ωραιοςςςςς :D¨σύντομα στις θάλασσες δηλαδή?

Trakman
17-07-2008, 20:20
εσπρέσο ωραιοςςςςς :D¨σύντομα στις θάλασσες δηλαδή?

Μπα... Μέσα πρέπει να θέλει δουλειά ακόμη!!

Orion_v
17-07-2008, 20:30
Τον Αυγουστο , με το ολογιομο φεγγαρι !!! , που θα παχυνουν οι μυγες και τα μπανια του λαου θα ειναι εν πληρη εξελιξη , τοτε προφητευω οτι θα κανει δρομολογια το καραβι :rolleyes::mrgreen:

ΓιαννηςΤ
17-07-2008, 20:32
λοιπον κατεβεικα στο λιμανι χτες να βγαλω αλλα 3 εισητηρια που χρειαστηκαν
σε ερωτηση μου στην ανεκ η κοπελα με πονηρο χαμογελο μου ειπε οτι δεν ξερουν ακομα και οτι δεν προκειτε να ακυρωθει το δρομολογιο και οτι στην χειροτερη περιπτωση θα μπει αλλο καραβι

οταν πειγα το μεσημερι τα εισητηρια σε συναδελφο και του ειπα τι μου ειπαν μπροστα μου πειρε τηλεφωνο την ανεκ και ρωτησε τι γινετε
η απαντηση?? .......

κανονικα ξεκιναει τα δρομολογια το ελυρος δεν υπαρχει κανενα προβλημα


ασχετο: μολις τελειωσα απο την ανεκ πειρα καφεδακι και καθεισα στον φαρο οπως δειαβασα σε αλλο ποστ εδω χαζευοντας την κινηση τον πλοιων
δεν ειχα ξαναπαει και ειταν φανταστικα
το κακο οτι δεν ειχα την φωτογραφικη μηχανη μαζι:oops:

marioskef
17-07-2008, 20:48
Ωστόσο νομίζω ότι στο ΛΑΤΩ δεν είναι αριθμημένα και υποθέτω θα'ναι σαφώς λιγότερα από του Έλυρος!
Εγώ θα δεχόμουν πάντως μπύρες ως αντάλλαγμα όπως είπε και ο φίλος Μανώλης!:D

Πράγματι και εγώ θα προτιμούσα τις μπύρες...
Ναι προφανώς δεν παίζει να τους πλασάρουν τις Αεροπορικές του Λατώ. Απλώς έκανα μια διευκρίνηση ως προς την ύπαρξη Αεροπορικών

giorgosss
17-07-2008, 21:06
:confused:Ξεκίνησε δοκιμαστικο ή τα χει πεγμένα το ΑΙΣ?

Espresso Venezia
17-07-2008, 21:09
Μάλλον το δεύτερο. ;)

ΑΥΤΗ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=93344&postcount=1104) η φωτογραφία είναι τραβηγμένη πριν τρεις ώρες, και όπως βλέπεις το πλοίο είναι επί της δεξαμενής.

Τώρα αν στο μεταξύ, βραδιάτικα και κατέβηκε και άρχισε τα σούρτα - φέρτα, τι να πω !!!

eytyhis128
17-07-2008, 22:23
το αις τωρα το δειχνη να κινηται μηπως κανει δοκιμαστικα.

SEA BIRD
18-07-2008, 00:30
Ωστόσο νομίζω ότι στο ΛΑΤΩ δεν είναι αριθμημένα και υποθέτω θα'ναι σαφώς λιγότερα από του Έλυρος!
Εγώ θα δεχόμουν πάντως μπύρες ως αντάλλαγμα όπως είπε και ο φίλος Μανώλης!:D
Καλά,ή με ''ΕΛΥΡΟ'' ή με ''LATO'' μπύρες θα πιούμε...:lol:
Θα προτιμούσα να τις πιώ πάντος στο ''ΕΛΥΡΟΣ'' και ας τις πλήρωνα...:lol:

nautilego
18-07-2008, 00:44
http://forum.nautilia.gr/images/icons/icon4.gif Στο online σύστημα κρατήσεων της ΑΝΕΚ (www.anek.gr (http://www.anek.gr)) η ΕΛΥΡΟΣ έχει αντικατασταθεί από το ΛΑΤΩ στα δρομολόγια μέχρι τις 3 Αυγούστου (προς το παρόν).

El Greco
18-07-2008, 06:43
na ta mas...........

Leo
18-07-2008, 06:53
Λέω εγώ μήπως να φορτώσετε τις μπαταρίες σας και να κάνετε καμιά βολτίτσα μέχρι το λιμάνι? Αφου το είδαμε χθες απαστράπτον λευκό μήπως σήμερα πάρει την άγουσα για επιστροφή στα παλιά του λιμέρια? Παρασκευή είναι τι να κάνει σ/κ στην Ελευσίνα :rolleyes:.

mastrokostas
18-07-2008, 07:32
Παρασκευή είναι τι να κάνει σ/κ στην Ελευσίνα :rolleyes:.

Κανά μπάνιο !

Espresso Venezia
18-07-2008, 07:59
...βολτίτσα μέχρι το λιμάνι?...
...στα παλιά του λιμέρια?...

Leo προφανώς εννοείς τον μώλο Δραπετσώνας ?
Αυτό το ''μέχρι το λιμάνι'' με μπέρδεψε κάπως.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν φύγει τόσο νωρίς από την Ελευσίνα, θα επιστρέψει σίγουρα στην Δραπετσώνα.
Θεωρώ ότι είναι αρκετά νωρίς για να ''πιάνει'' θέση στο λιμάνι, και δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε.

Leo
18-07-2008, 08:11
Εγώ νομίζω θα πάει πίσω στην παλιά του θέση (ΔΕΗ) να συνεχίσει τις δουλειές, έχει βάρκες, τσιμινιέρα κλπ εκτός απο τα μέσα που δνε γνωρίζουμε που βρίσκονται.

Espresso Venezia
18-07-2008, 08:14
Συμφωνούμε φίλε. Απλά μπερδεύτηκα και έγραψα μώλο Δραπετσώνας.

Μώλο ΔΕΗ φυσικά εννοούσα. :D

mastrovasilis
18-07-2008, 08:18
ΕΛΥΡΟΣ κυρίες και κύριοι. Το πλοίο των 110 σελίδων και των 1100 μηνυμάτων. Και που να ταξιδέψει κιόλας δηλαδή.

Σε όλους τους Ελυροπαθούντας και Ελυροφρενήρεις, Έλυρος σημερινή, ολόλευκη, φρεσκοβαμμένη, απαστράπτουσα.

9719

ωραία είναι. που να τελιωσει κιόλας αλλο πλοιο τελείως.....

konigi
18-07-2008, 09:44
Παιδιά καλημέρα,βλέπω στο Ais να πηγαίνουν ρυμουλκά προς το μέρος του Έλυρου...βρε λετε?

Speedkiller
18-07-2008, 09:59
Καλημέρα!!!Σίγουρο είναι πλέον φίλε konigi...Καιρός είναι...Τι άλλο λες να κάνουν εκεί???

Espresso Venezia
18-07-2008, 11:27
Ολοκληρώθηκε λοιπόν ο δεξαμενισμός του πλοίου στην Ελευσίνα, και αυτή τη στιγμή κατευθύνεται με την βοήθεια -ή τουλάχιστον παρουσία- ρυμουλκών προς τις Πειραιώτικες ...γειτονιές.

ΩΡΙΩΝ
18-07-2008, 12:17
Ρε παιδιά, μήπως αυτή την στιγμή κάνει δοκιμαστικό;

Το βλέπω στο ΑΙΣ να πηγαίνει με 10,1 μίλια, ανάμεσα σε Πέραμα και Σαλαμίνα και κατέυθυνση προς Πειραιά. Ρυμουλκά δε φαίνονται γύρω του. Άρα πάει με τις μηχανές του.

Ή μήπως το ΑΙΣ έχει πάλι πρόβλημα:confused:

kapas
18-07-2008, 12:21
Ρε παιδιά, μήπως αυτή την στιγμή κάνει δοκιμαστικό;

Το βλέπω στο ΑΙΣ να πηγαίνει με 10,1 μίλια, ανάμεσα σε Πέραμα και Σαλαμίνα και κατέυθυνση πάλι προς Ελευσίνα.

Ή μήπως το ΑΙΣ έχει πάλι πρόβλημα:confused:



σιγουρα το ais δεν ξερει τι του γινεται... πριν 5' ηταν λιγο εξω απο την ελευσινα και τωρα ειναι στο στενο αναμεσα αϊ γιωργη-περαμα...... και ταχυπλοο η ελυρος!!!!! χανια-πειραια θα το κανει σε καμια ωριτσα ετσι οπως παει!!!

ΩΡΙΩΝ
18-07-2008, 12:36
Πάντως στην παλιά του θέση δεν πάει... πέρασε απο Νέο Ικόνιο και ΔΕΗ και συνεχίζει προς Σαρωνικό! Έχει πάντως μειώσει ταχύτητα. Είναι κοντά στα 7 μιλια τώρα. Μήπως πάει Πειραιά;
Ή μήπως βρήκαν ευκαιρία και κάνουν το 1ο του δοκιμαστικό:confused:

giorgosss
18-07-2008, 12:43
Έφτασε αισίως έξω απο το μεγάλο λιμάνι αν και δεν έχει ξεπεράσει ακόμα το ψυχολογικό όριο των 10 κόμβων:D

speedrunner
18-07-2008, 12:59
Σίγουρα κάνει δοκιμαστικο.
Δεν μπορει να τα έχει παίξει όσο πολύ το AIS, αυτή την στιγμή πάει με 16,6 Knots

kapas
18-07-2008, 13:03
εγω μενω καρεα, και απο το σπιτι μου βλεπω απο σαλαμινα μεχρι αιγινα... μπορω προς το παρον να το διακρινω αλλα δεν με βοη8αει και η ατμοσφαιρα που ειναι θολη..... παντως το βλεπω!!!!!!!!!!!

ΩΡΙΩΝ
18-07-2008, 13:06
Τώρα έπιασε 20,2!!!:D Καλά πάει.

marsant
18-07-2008, 13:16
Μεχρι 20,4 και μετα το χαμηλωσανε.

kapas
18-07-2008, 13:19
ρε παιδια σαν πολυ δεν το ξανοιξανε? που θα το πανε? για να γυριζει πισω σιγα σιγα!!!(το πιστευει...:D)

kastro
18-07-2008, 13:19
20 κόμβοι είναι ότι πρέπει για τα χανιά φορτομένο να δούμε.

SEA BIRD
18-07-2008, 13:32
ΠΑΝΤΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΚ ΨΑΧΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ....ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ.......:???:

CAPETANIAS
18-07-2008, 13:39
...ο χρησμός ήταν σωστός όπως τον έδωσε η..πυθεία , λάθος ενός 24ωρου έκανε ο ..μαντης Καλχας (όχι χαχας):D

kapas
18-07-2008, 13:43
ναι αλλα αλλες φωτο δεν ειδαμε εκτος απο αυτην του espresso... μηπως τωρα ειναι η καταλληλη ωρα για να παρουν η μηχανες φωτια?? στο πρωτο ταξιδακι του στο σαρονικο???

dimitris
18-07-2008, 14:07
Το δοκιμαστικο τελειωσε περιμενει κοντα στην κιτρινι πλοηγο και παει για την θεση που βρισκοταν και πριν δλδ ΔΕΗ Κερατσινι!

agnostos
18-07-2008, 14:29
Τελικα 3ερουμε αν 8α εχει ελικοδρομιο(οχι pick up area) και πισινα???
:confused:

Leo
18-07-2008, 14:37
Να σοβαρευτούμεεε... ακόμη το πλοίο ειναι άβαφτο... Τι να κανει την πισίνα στα Χανιά? Τα άλλα που έχουν την χρησιμοποιούν? Είπαμε να κουβαεντιάζουμε αλλά μην το παρκάνουμε...:D

kapas
18-07-2008, 14:44
γιατι το λισσος τι την εχει????

ασχετο, εκανα zoom εκει που θα δεσει και προσεξα οτι ειναι η ελυρος λιγο καιρο μετα την εναρξη της μετασκευης...... διορθωστε με αν κανω λαθος....

scoufgian
18-07-2008, 14:50
γιατι το λισσος τι την εχει????

ασχετο, εκανα zoom εκει που θα δεσει και προσεξα οτι ειναι η ελυρος λιγο καιρο μετα την εναρξη της μετασκευης...... διορθωστε με αν κανω λαθος....
αυτο που βλεπεις ,φιλε μου kapas ,στο google earth,ειναι πραγματι, το ελυρος,οσο για το θεμα της πισινας και του ελικοδρομιου,δεν ειναι στοιχεια, τοσο αναγκαια για το πλοιο........

helatros68
18-07-2008, 15:02
Καλο μεσημερι. Εγω πιστευω οτι αυτο ειναι το Αριαδνη.

Espresso Venezia
18-07-2008, 15:04
Μπορώ να θέσω ένα ερώτημα από καθαρή περιέργεια και μόνο ???

Άντε με λίγη προσπάθεια, να καταλάβω την αγωνία κάποιου αν στο Έλυρος θα υπάρχει πισίνα ή όχι. Αν έχεις πισίνα στο σπίτι σου, είναι σίγουρα κάπως δύσκολο να την στερηθείς σε ένα ταξίδι 6-8 ωρών. :D

Αλλά αυτή την αγωνία για την ύπαρξη ή όχι ελικοδρομίου, ειλικρινά δεν μπορώ όσο και να προσπαθήσω να την καταλάβω.... :confused:

Ακόμα και ελικοδρόμιο να έχεις σπίτι σου, ακόμα και να κινείσαι με ελικόπτερο στις περισσότερες των μετακινήσεων σου, σε ένα καράβι σε τι μπορεί να σου χρειαστεί ??? Μήπως για να το ...προλάβεις σε περίπτωση που καθυστέρησες να φθάσεις και αναχώρησε χωρίς εσένα ??? :confused:

mike_rodos
18-07-2008, 15:06
:p:p:p χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Αυτά!!!

nautikos
18-07-2008, 15:07
εκανα zoom εκει που θα δεσει και προσεξα οτι ειναι η ελυρος λιγο καιρο μετα την εναρξη της μετασκευης...... διορθωστε με αν κανω λαθος....

Αυτο ειναι το Αριαδνη ρε παιδια... Μονο την πλωρη να δεις κανει μπαμ...:D

giorgosss
18-07-2008, 15:10
Μεχρι 20,4 και μετα το χαμηλωσανε.

Βασικά 21.8 έπιασε max

Όσο για το άλλο ζήτημα δεν ξέρω σε περίπτωση που στο καράβι συμβεί κάποιο επείγον περιστατικό πχ κάποιος επιβάτης να χρειαστεί ξαφνικά άμεση διακομιδή σε νοσοκομείο αν δεν υπάρχει ελικοδρόμιο πως θα τον μεταφέρουν?Με πύραυλο?

dimitris
18-07-2008, 15:20
ασχετο, εκανα zoom εκει που θα δεσει και προσεξα οτι ειναι η ελυρος λιγο καιρο μετα την εναρξη της μετασκευης...... διορθωστε με αν κανω λαθος....
Συνημένες Εικόνες ela de.jpg (146,3 KB, 25 εμφανίσεις)

Eιναι το ΑΡΙΑΔΝΗ!!!

marioskef
18-07-2008, 15:27
Το ελικοδρόμιο ή η πλατφόρμα "pick up" είναι νομίζω υποχρεωτικη για λόγους ασφαλείας.
Κάτι τέτοιο σιγουρα υπάρχει.
Τώρα για την πισίνα υποθέτω οτι είχε κατασκευαστεί λόγω Αδριατικής...

dimitris
18-07-2008, 15:34
Μετα την Ελευσινα και το δοκιμαστικο επιστροφη στο Μολο της ΔΕΗ στο Κερατσινι πριν απο λιγο... ερχονται κι αλλες αργοτερα!
9780

JASON12345
18-07-2008, 15:41
Ανυπομονούμαι...!!!

dimitris
18-07-2008, 15:55
Και αλλη μια στη γνωριμη μας θεση τοσο καιρο...!
9781

Speedkiller
18-07-2008, 15:59
Εμείς θέλουμε τις καλές...Αυτές που κινείται...Μας βάζεις μια καλή και μετα μια που είναι παρκαρισμένο???:p:p:p

nautikos
18-07-2008, 16:01
και μετα μια που είναι παρκαρισμένο???

Με χειροφρενο και πρωτη στο κιβωτιο? Ρε τι σας εμαθε (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=93334&postcount=522)ο Leo να λετε...:D:D

Speedkiller
18-07-2008, 16:08
Ο Leo ξέρει τι λέω και πως το λέω!Δε θα με μαλώσει!!!:-D

dimitris
18-07-2008, 16:19
Και αλλες δυο μεσα στο Μολο της ΔΕΗ...
9782

9783

agnostos
18-07-2008, 16:22
Απλα μια ερωτηση εκανα... ελεος
Δεν με κοφτει προσωπικα γιατι ουτε πισινα στο σπιτι εχω ουτε και ελικοπτερο αλλα πιστευω οτι αυτα πρεπει να υπαρχουν σε ενα συγχρονο πλοιο... Δεν ειναι θεμα αναγκης αλλα prestige...
Οσο η πισινα για τα χανια δεν ειναι απαραιτητη,αν και παλαιοτερα νομιζω γινοταν χρηση της,αλλα αν διoργανωθει μια κρουαζιερα με το συγκεκριμνενο πλοιο χρειαζεται...

scoufgian
18-07-2008, 16:24
στη πρωτη φωτο διακρινεται η μεγαλοπρεπεια του πλοιου.........

Espresso Venezia
18-07-2008, 16:29
Φίλε μου ...άγνωστε επειδή μάλλον εγώ σε στενοχώρησα, σου ζητάω συγγνώμη.

Όπως σίγουρα θα έχεις διαπιστώσει, καμμιά φορά λέμε και κανένα αστείο να ...περνάει η ώρα. :D

Φίλε dimitris πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου, ευχαριστούμε. Όπως βλέπω βάφτηκε και το όνομα στο πλοίο, σίγουρα μόλις σήμερα το πρωί,
μιας και στη δικιά μου χθεσινή φώτο από την Ελευσίνα δεν είχε βαφτεί ακόμα.

dimitris
18-07-2008, 16:34
Ευχαριστω φιλε Εσπρεσσο! ναι το ονομα ειναι βαμενο και πλωρα και πρυμα.
Παιδια παντος οταν περνουσε απο το Νεο Μολο που ειναι και η πρωτη φωτογραφια
δειχνει πολυ μεγαλοπρεπες καμια σχεση με αυτο που το βλεπαμε δεμενο στη ΔΕΗ,
δεν ξερω αυτη την εντυπωση μου εδωσε!

Orion_v
18-07-2008, 16:44
Απο τη δευτερη φωτογραφια του dimitris , μπορει να καταλαβει καποιος οτι θελει δουλιτσα ακομα , δεν ειμαι "ειδικος" ουτε του χωρου απλα αυθαιρετα υπολογιζω με αυτο που ειδα , ας με διορθωσει καποιος που μπορει να καταλαβει καλυτερα η γνωριζει αν κανω λαθος.

agnostos
18-07-2008, 17:04
Φίλε μου ...άγνωστε επειδή μάλλον εγώ σε στενοχώρησα, σου ζητάω συγγνώμη.

Όπως σίγουρα θα έχεις διαπιστώσει, καμμιά φορά λέμε και κανένα αστείο να ...περνάει η ώρα. :D

Φίλε dimitris πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου, ευχαριστούμε. Όπως βλέπω βάφτηκε και το όνομα στο πλοίο, σίγουρα μόλις σήμερα το πρωί,
μιας και στη δικιά μου χθεσινή φώτο από την Ελευσίνα δεν είχε βαφτεί ακόμα.

Δεν τιθεται θεμα φιλε espresso...;)
Απλα ηθελα να 3εκαθαρισω την θεση μου...

JASON12345
18-07-2008, 17:35
Νομίζω τώρα που το είδαμε και λευκό δικαιόνονται αυτοί που είπαν πρώτοι ότι θα μοιάζει με Διαγόρα

grangelo
18-07-2008, 18:39
Παιδία η προσωπική μου άποψη είναι οτι σαν πλοίο μετα την μετασκευή δεν εχει καμία απόλυτος συμμετρία! Σαν όγκος είναι! Πιο πολύ μου θυμίζει πλοίο μεταφοράς οχημάτων! Ηταν έγκλημα να του κοντύνουν την πλώρη!

manolis m.
18-07-2008, 19:04
e oxi kai ploio metaforas oximatwn..entakis...ta paraleme mou fenetai..:mad:

Finnpartner_1966
18-07-2008, 21:10
Μπορει να μην ειναι σαν οχημα μεταφορας οχηματων, αλλα δεν ειναι και το ομορφοτερο! Καλο ειναι! Ειναι μια φτηνη αντιγραφη του Olympic Champion και του Διαγορα! Εμαθα παντως, οτι στο συστημα της ΑΝΕΚ, τα δρομολογια μεταφερθηκαν για 3-8! Δεν το κοβω και παλι να ειναι ετοιμο τοτε.....

Μερικες σημερινες φωτο, κατα τη διαρκεια της βολτας του πλοιου! Στο AIS, κατα την επιστροφη, το ειδα να πηγαινει καπου 17.5-17.8. Το ειδε κανενας να πηγαινει γρηγοροτερα?

Speedkiller
18-07-2008, 21:33
Αχ ρε Finn μούργο...Με πρόλαβες...:D

navigation
18-07-2008, 21:41
Παιδιά ενα μεγάλο μπράβο σε όλους σας για το φωτορεπορταζ!!! Να ειστε καλα!!!

Speedkiller
18-07-2008, 21:53
Αφιερωμένες στον φίλο μου FINNPARTNER 1966 και στον φίλο Αποστόλη που μας άφησε σήμερα...


9795

9796

9797

9798

agnostos
18-07-2008, 21:56
Αφιερωμένες στον φίλο μου FINNPARTNER 1966 και στον φίλο Αποστόλη που μας άφησε σήμερα...


9795

9796

9797

9798


Δεν μου ανοιγουν τα αρχεια... δεν 3ερω αν εχω μονο εγω το προβλημα...

nautikos
18-07-2008, 21:57
Αφιερωμένες στον φίλο μου FINNPARTNER 1966 και στον φίλο Αποστόλη που μας άφησε σήμερα...


9795

9796

9797

9798

Τα attachments δεν λειτουργουν, δεν ξερω γιατι. Για τον Αποστολο ετσι που το λες ακουγεται λιγο μακαβριο για καποιον που ισως δεν καταλαβει ορθα...;):D

Speedkiller
18-07-2008, 22:00
Καποια βλακεία εχω κανει εγώ μάλλον...
Στον φίλο Finnpartner 1966 και στον φίλο Απόστόλη ακόμα μια φορα...(δεν μας άφησε αιωνίως!!!Προς θεού!!!Μια χαρά είναι ο άνθρωπος!!!)

9801

9802

9803

9804

Παρεπιπτόντως είναι μπαουλάκι το άτιμο...

Trakman
18-07-2008, 22:05
Εγώ θα το έλεγα θηρίο!!!

Markos
18-07-2008, 22:15
Πολυ ωραιες φωτογραφιες!

kastro
18-07-2008, 22:29
Λίγα μέτρα περισσότερο μήκος να είχε.......

Espresso Venezia
18-07-2008, 22:59
...Στο AIS, κατα την επιστροφη, το ειδα να πηγαινει καπου 17.5-17.8. Το ειδε κανενας να πηγαινει γρηγοροτερα?

Στο AIS πάντα φυσικά, το είδα λίγο πριν κάνει αναστροφή για να γυρίσει Πειραιά, στα 21,8.

Orion_v
18-07-2008, 23:29
Ελυριαδα !!! :rolleyes: , ελπιζω οι επομενες φωτο που θα δω θα ειναι με βαμενα τα σινιαλα και ετοιμη την τσιμινιερα !!!

Espresso Venezia
18-07-2008, 23:36
Φίλε μου κι εγώ σ' αυτό ελπίζω, μπας και σουλουπωθεί λίγο άμα πέσει κανένα χρώμα επάνω του !!!

Καθόμουν πριν από λίγο και το σύγκρινα νοερά με τα υπόλοιπα καράβια που μπαινοβγαίνουν στον Περαία, και ειλικρινά δεν μπόρεσα να σκεφτώ κάποιο πιό άσχημο.
Εσείς καμμιά ιδέα, μήπως βρούμε κανένα ασχημότερο ??? Ή κερδίζει πριν καν μπει στο λιμάνι το ...χρυσό βατόμουρο ??? :shock:

Άντε να δούμε μπας και κάνουν κανένα θαύμα τα σινιάλα της ΑΝΕΚ..... βρε λες ???

sylver23
18-07-2008, 23:38
εγω το εχω δηλωσει---------το ανθη μαρινα,τι να πω??στον λαιμο μου καθεται.λες κ πετας λαμαρινες κ οπου κολλησουν.δεν ξερω,συμφωνειτε??

kastro
18-07-2008, 23:40
εγω το εχω δηλωσει---------το ανθη μαρινα,τι να πω??στον λαιμο μου καθεται.λες κ πετας λαμαρινες κ οπου κολλησουν.δεν ξερω,συμφωνειτε??
Εγώ ναι συμφωνο

Leo
18-07-2008, 23:46
Παρακαλώ μην ξεφύγουμε απο το θέμα μας. Εδώ μιλάμε γαι τον Ελύρο...
θα πρότεινα μάλιστα να περιμένουμε να τελειώσει και μετά να πούμε πόσο μας αρέσει ή δεν μας αρέσει.

giannisk88
18-07-2008, 23:53
Παρακαλώ μην ξεφύγουμε απο το θέμα μας. Εδώ μιλάμε γαι τον Ελύρο...
θα πρότεινα μάλιστα να περιμένουμε να τελειώσει και μετά να πούμε πόσο μας αρέσει ή δεν μας αρέσει.
Συμφνώνω απόλυτα!!
Ας μήν υπερβάλουμε ρε παιδιά όμως οτι είναι απο τα πιό άσχημα πλοία!Τσάμπα δούλευαν τοσο καιρό όλοι εκείνοι ή αδικα γεμίσαμε τόσες σελίδες!!
Αφήστε το να τελειώσει να το δούμε και να το κρίνουμε τότε!Αμα θέλετε κάνουμε και ψηφοφορία.Σε ποιόν αρέσει και σε ποιον όχι!!!;)

Espresso Venezia
19-07-2008, 00:04
Φίλε μου Γιάννη το τι αρέσει και το τι δεν αρέσει στον καθένα πίστεψε με είναι τελείως (μα τελείως) υποκειμενικό. ;)

Και φυσικά δεν έχει καμμία σχέση το αν γεμίσαμε σελίδες, ή το αν δούλευαν άδικα ή όχι όσοι δούλευαν.
Όλα τα καράβια κάποιοι δούλεψαν για να τα φτιάξουν, και δεν είναι -προς θεού- όλα όμορφα.

sylver23
19-07-2008, 00:18
ΤΟ καθε καραβι δεν μπορεις να τ κρινεις μονο εξωτερικα αν ειναι ομορφο.κ βασικα να πω καλυτερα επιφανειακα.για καποιον πχ το ανθη μαρινα ειναι ασχημο(πχ εμενα)αλλα για καποιον αλλο που εχει ταξιδεψει ,εχει περασει ωρες στα καταστρωματα του κτλ μπορει να φαινετε ωραιο.γιατι κοιταει κ αλλα πραγματα που εγω (εμεις)δεν μπορουμε να δουμε.κ δεν λεω πχ το αν κουναει ή οχι κτλ.
πχ καποιος ερωτευεται μια αντικειμενικα ασχημη γυναικα.αλλα σε αυτον φανταζει θεα.;);)

επισης τον ελυρο δεν το θεωρω ασχημο αλλα αυτο που ειπαν κ αλλοι -λιγο κουτι.

giannisk88
19-07-2008, 00:39
Φίλε μου Γιάννη το τι αρέσει και το τι δεν αρέσει στον καθένα πίστεψε με είναι τελείως (μα τελείως) υποκειμενικό. ;)
Και βέβαια φίλε μου, συμφωνώ απόλυτα και σέβομαι την άποψη όλων και συγγνώμη άν παρεξηθήκα, αλλα αυτό που ήθελα να τονίσω είναι οτι κατα τη γνώμη μου καλύτερα να το αφήσουμε λίγο ακόμα να δούμε και με τα σινιάλα και με τη τζιμηνιέρα και μετα ας κρίνουμε το αποτέλεσμα.Καθώς το πλοίο έχει πάρει τη τελική του μορφή αλλα δεν έχει τελείωσει!Και που ξέρεις μπορεί τα χρώματα να κάνουν κάποια αλλαγή στην όλη εικόνα!!;)
Μπορεί π.χ. να ζωγραφίσει στις μπάντες τα στρουμφάκια με το μπαμπαστρούμφ (βλ. mobby lines με τα mickey mouse)!!!:D

marioskef
19-07-2008, 00:46
Βλέπω γενικώς αντιδράσεις για τον Ελυρο...
Νομίζω στην πραγματικότητα δεν είναι οτι είναι άσχημο και δεν μας αρέσει.
Πιστεύω οτι απλά είχαμε μεγάλες προσδοκίες βλέποντας τι έχει έρθει τελευταία... (βλέπε Αριάδνη κλπ)

Trakman
19-07-2008, 01:02
Εγώ το βρίσκω όμορφο και μετά το τελείωμά του θα 'ναι ακόμα πιο ωραίο. Γενικά η ΑΝΕΚ έχει κάνει καλές μετασκευές. Δείτε όλα τα καράβια που έχει μετασκευάσει πως ήταν κάποτε και πως τώρα. Πχ το Λισσός όταν πρωτόρθε δε βλεπόταν ενώ τώρα αν εξαιρέσουμε την πρύμνη του έχει γενικά ωραίο σκαρί. Πιστεύω η μετασκευή του Έλυρος είναι μια ακόμη πετυχημένη μετασκευή.

Orion_v
19-07-2008, 01:07
Οπως σωστα ειπε ο Εspresso Venezia το τι αρεσει στον καθενα μας ειναι υποκειμενικο , προσπαθωντας να το φανταστω τελειωμενο και βαμενο τελειως υποκειμενικα λοιπον το Ελυρος μου αρεσει !!!
Ας δουμε και μια αλλη παραμετρο , ο λογος που εγινε η μετασκευη δεν ειναι να το φερει στα μετρα της η ΑΝΕΚ για να ειναι λειτουργικο στις γραμμες που θελει να δουλεψει η εταιρια ? αν το σκεφτουμε ετσι το κριτηριο το βασικο ειναι αυτο και οτι γινει μετα για να δειχνει και εμφανισιακα καλο το αποτελεσμα επηρεαζεται αμμεσα , τι να κανουμε ολα ειναι θεμα συμβιβασμων και κοστους και επαναλαμβανω οτι για μενα εγινε πολυ ωραια δουλια.

Trakman
19-07-2008, 01:11
Οπως σωστα ειπε ο Εspresso Venezia το τι αρεσει στον καθενα μας ειναι υποκειμενικο , προσπαθωντας να το φανταστω τελειωμενο και βαμενο τελειως υποκειμενικα λοιπον το Ελυρος μου αρεσει !!!
Ας δουμε και μια αλλη παραμετρο , ο λογος που εγινε η μετασκευη δεν ειναι να το φερει στα μετρα της η ΑΝΕΚ για να ειναι λειτουργικο στις γραμμες που θελει να δουλεψει η εταιρια ? αν το σκεφτουμε ετσι το κριτηριο το βασικο ειναι αυτο και οτι γινει μετα για να δειχνει και εμφανισιακα καλο το αποτελεσμα επηρεαζεται αμμεσα , τι να κανουμε ολα ειναι θεμα συμβιβασμων και κοστους και επαναλαμβανω οτι για μενα εγινε πολυ ωραια δουλια.

Με βρίσκεις σύμφωνο!!

marsant
19-07-2008, 08:02
Παντως το Ελυρος καμια σχεση με το Αριαδνη.Πολυ πιο βαπορας το δευτερο.Και θα το ξαναπω για μια ακομη φορα εχει γινει τοσος χαμος για αυτο το πλοιο λες και εχει κατι ξεχωριστο.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.

agnostos
19-07-2008, 09:02
Εγώ το βρίσκω όμορφο και μετά το τελείωμά του θα 'ναι ακόμα πιο ωραίο. Γενικά η ΑΝΕΚ έχει κάνει καλές μετασκευές. Δείτε όλα τα καράβια που έχει μετασκευάσει πως ήταν κάποτε και πως τώρα. Πχ το Λισσός όταν πρωτόρθε δε βλεπόταν ενώ τώρα αν εξαιρέσουμε την πρύμνη του έχει γενικά ωραίο σκαρί. Πιστεύω η μετασκευή του Έλυρος είναι μια ακόμη πετυχημένη μετασκευή.


Τι δεν βλεποταν το lissos??? Ειδα μια φωτο με κλειστη την πλωρη στο στυλ των αιολων,μια καταληλη κατασκευη να εκαναν και στο υπολειπο και θα εμειαζε ταχυπλοο... Και πολυ προχωρημενο μαλιστα για κεινη την εποχη... αλλα δυστυχως η ευτυχως προτιμησαν μια πιο συμβατικη λυση...

ΥΓ.sorry για το off-topic αλλα δεν κρατη8ηκα...

Trakman
19-07-2008, 09:18
Τι δεν βλεποταν το lissos??? Ειδα μια φωτο με κλειστη την πλωρη στο στυλ των αιολων,μια καταληλη κατασκευη να εκαναν και στο υπολειπο και θα εμειαζε ταχυπλοο... Και πολυ προχωρημενο μαλιστα για κεινη την εποχη... αλλα δυστυχως η ευτυχως προτιμησαν μια πιο συμβατικη λυση...

ΥΓ.sorry για το off-topic αλλα δεν κρατη8ηκα...

Για πήγαινε εδώ
http://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=9619&d=1216110466
και δες το Λισσός πως ήταν... Μην τρελαθούμε τώρα...

agnostos
19-07-2008, 09:24
Δεν ειπα να εμενε οπως ηταν αλλα αυτη η πλορη αλλα αιολος μου αρεσε... να δες εδω που φενεται καλυτερα(ειναι το poseidon αλλα ειναι οι ιδιες)
http://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=722&d=1197889140εδειχνε ποιο συγχρονο,βεβαια απο κει και πισω ηταν χαλια!!!
http://wakanatsu.com/

dimitris
19-07-2008, 10:21
χθες απο την βολτα του "ΕΛΥΡΟΣ" ειδαμε καποιες φωτογραφιες εδω, οι υπολοιπες απο μενα εδω... http://dimitrissphotos.videopic.net/c1487357.html

jvrou
19-07-2008, 12:12
Φίλε μου Γιάννη το τι αρέσει και το τι δεν αρέσει στον καθένα πίστεψε με είναι τελείως (μα τελείως) υποκειμενικό. ;)


Φίλε espresso venezia τις απόψεις μας δεν λέμε όμως εδώ? το αν είναι σωστή ή λάθος αυτό κρίνεται απ'τον κάθένα ξεχωριστά. Προσωπικά αυτό που με χαλάει δεν είναι τόσο το γεγονός ότι το Έλυρος μοιάζει με μπαούλο αλλά η γενικότερη μπαουλοποιήση των νεότευκτων ή των μετασκευασμένων καραβιών. Αυτό τουλάχιστον στην μνήμη μου ξεκίνησε στην Ελλάδα με τα blue star 1 & 2. Ευχάριστες "εκπλήξεις" σ'αυτήν την μπαουλοποιήση είναι κατ'εμέ Αριάδνη, νήσος Μύκονος και νήσος Χίος.

manolis m.
19-07-2008, 12:13
sas thimizei tipota auto to ploio ??????!!!!!!!!! :D:confused::confused::Dhttp://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=517266

agnostos
19-07-2008, 12:32
sas thimizei tipota auto to ploio ??????!!!!!!!!! http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=517266


Καινουριο???
:mrgreen:

Espresso Venezia
19-07-2008, 12:36
...Φίλε espresso venezia τις απόψεις μας δεν λέμε όμως εδώ? το αν είναι σωστή ή λάθος αυτό κρίνεται απ'τον κάθένα ξεχωριστά....

Φίλε μου jvrou δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε (αν δηλαδή διαφωνούμε).

Αυτό δεν λέω και εγώ μιλώντας περί υποκειμενικότητας στο απόσπασμα από το μήνυμα μου που μας παρέθεσες ? :confused::confused::confused:

Εγώ είχα πει πιό πριν ότι δεν μου (ενικός) αρέσει το πλοίο (μέχρι στιγμής), και ο φίλος Γιάννης γενίκευσε λέγοντας ''ας μην υπερβάλουμε'' (πληθυντικός).

Δεν καταλαβαίνω την ένσταση σου..... :D

Speedkiller
19-07-2008, 12:36
Πάντως έτσι μου άρεσε πραγματικά περισσότερο...
Τωρα???Μπαουλάκι μου μικρό...
Πάω ΔΕΗ για να σε βρω...:mrgreen:

jvrou
19-07-2008, 12:47
Φίλε μου jvrou δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε (αν δηλαδή διαφωνούμε).

Αυτό δεν λέω και εγώ μιλώντας περί υποκειμενικότητας στο απόσπασμα από το μήνυμα μου που μας παρέθεσες ? :confused::confused::confused:

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε απλά το έγραψα αυτό επειδή ενώ έλεγαν όλοι την άποψη τους παρέβηκες και είπες ότι το τι αρέσει και τι δεν αρέσει στον καθένα είναι θέμα υποκειμενικό. Δεν νομίζω να προσπάθησε κάποιος να επιβληθεί σε κάποιον άλλο. Μετά έγραψα την δική μου άποψη.
Τέλος πάντων αφού ουσιαστικά δεν διαφωνούμε δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε. Να μην το κάνουμε και chat.

eytyhis128
19-07-2008, 13:09
Ενα μεγαλο μπραβο σε ολα τα παιδια για τις φωτογραφιες, το ELYROS θα το δουμε απο κοντα στις 29/8 επιστροφη απο χανια.

Espresso Venezia
19-07-2008, 13:26
...ενώ έλεγαν όλοι την άποψη τους παρέβηκες και είπες ότι το τι αρέσει και τι δεν αρέσει στον καθένα είναι θέμα υποκειμενικό.
...Να μην το κάνουμε και chat.

Φίλε μου jvrou είναι πολύ εύκολο να λες ''να μην το κάνουμε και chat'', έχοντας το κάνει πρώτα εσύ... ;)

Εξακολουθείς όμως και λες ανακρίβειες, (έλεγαν ΟΛΟΙ την άποψη τους και εγώ παρέμβηκα), και στο τέλος τέλος δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ενοχλήθηκες από την στιγμή που δεν ενοχλήθηκε ο φίλος στον οποίο απευθύνθηκα (και δεν απευθύνθηκα σε όλους). :rolleyes:

Πιστεύω ότι μία πιο προσεκτική ανάγνωση των συγκεκριμμένων μηνυμάτων θα σε βοηθήσει στην κατανόηση του τι ακριβώς είχα πει. Και ειλικρινά το εύχομαι !!! :D

sylver23
19-07-2008, 14:09
σορυ για την παρεμβαση αλλα μην τσακωθειτε κ για ενα πλοιο.ο καθενας εχει την αποψη του .οτι ειπωθηκε ειπωθηκε.τελος .παμε παρακατω.

JASON12345
19-07-2008, 15:15
και δεν είναι -προς θεού- όλα όμορφα.



Κιαυτό που λες.με την ίδια δική σου λογική (που την βρίσκω πολύ σωστή)είναι κάτι το υποκειμενικό.

giannisk88
19-07-2008, 15:18
Παίδες, ας τα αφήσουμε αυτά γιατί το έχουμε χ...ει λίγο το θέμα!!!
Αν αρχίσει τώρα ο καθένας να σχολιάζει το κάθετι και να μπλέξουμε με τα υποκειμενικά κτλ "σωθήκαμε"..
Χωρις παρεξήγηση λοιπόν ας τελείωσουμε το θεμα αυτό εδώ.Οχι αλλες απαντήσεις!!!

JASON12345
19-07-2008, 16:38
Γιατί η ζωή είναι κάτι το υποκειμενικό...






:mrgreen::mrgreen:

navigation
19-07-2008, 18:45
Βλέποντας τις παρακάτω δύο φωτογραφίες παρατήρησα μια κατασκευαστική διαφορά στις δύο μπάντες του πλοίου.....(δεν ξέρω αν ήταν έτσι πριν την μετασκεύη)
quizzzzzzzzzz.....πιο τσακάλι ου forum λοιπόν θα την παρατηρήσει???;)
Δεξιά πλευρά πλοίου (φώτο του του Speedkiller σελ. 118/μηνυμα Νο 1173)
9846
Αριστερή πλευρα πλοίου (φώτο του Finnpartner 1966 σελ.117/μηνυμα Νο 1167)
9845

darkman16
19-07-2008, 18:48
Σωστα απο την μια κατα κατω στης γωνιες εχει κατι φουσκοματα να το πω? απο την πρημη μεχρι στην πλωρη.

navigation
19-07-2008, 18:55
Σωστα απο την μια κατα κατω στης γωνιες εχει κατι φουσκοματα να το πω? απο την πρημη μεχρι στην πλωρη.
Πρώτο σου μήνυμα βλέπω και μπήκες δυναμικά στην παρέα μας....Μπράβο!!!!
Αυτά τα ...φουσκόματα λεγονται ζώνη (ζωνάρι). Δεν ξέρω αν είχε απο την ΑΡ πλευρά πριν έρθει πάντως καταρχήν θα ήταν καλύτερα ή να αφαιρεθεί απτην ΔΞ ή να προστεθεί στην ΑΡ. Προφανός δεν θα είχε για τον λόγο οτι αυτό ειναι για να προστατέυει το πλοίο στα ακουμπίσματα με την προβλήτα και επειδή το πλοίου ΕΙΧΕ ΠΡ-ΠΜ δεξιού καταπέλτες δεν ήταν απαραίτητο να βάλουν ΑΡ....τωρα όμως??

Υ.Γ. αν κάπου κάνω λάθος αρακαλώ τους πιο εμπειρους επι του θέματος να με διορθώσουν!!!Thanks!!!

nautikos
19-07-2008, 19:31
Οντως το πλοιο δεν ειχε ζωναρι απο την ΑΡ πλευρα. Ο λογος ειναι λογικα αυτος που αναφερει και ο navigation, το πλοιο παντα πλαγιο-πρυμνιοδετουσε με την ΔΕ πλευρα του, οποτε θεωρησαν περιττο εξοδο την προφυλαξη και της ΑΡ πλευρας με ζωναρι.

ΓιαννηςΤ
19-07-2008, 19:49
εγω ειμαι απο αυτους που τους αρεσει
μου αρεσει αυτη η βαρβατιλα για μενα κουτι για καποιους αλλους

γνωριζει καποιος την κατασταση που επικρατει μεσα??? (σαλονια καμπινες ετοιμοτητα)

STRATHGOS
19-07-2008, 20:55
εγω ειμαι απο αυτους που τους αρεσει
μου αρεσει αυτη η βαρβατιλα για μενα κουτι για καποιους αλλους

γνωριζει καποιος την κατασταση που επικρατει μεσα??? (σαλονια καμπινες ετοιμοτητα)
Αποτη ξερεω μεσα στην ερχομενει εβδομαδα θα ειναι ετημα ... Αλα δεν το κοβο!! :mad:

dimitris
19-07-2008, 23:40
Mπορει να μου πει καποιος τι μαρκα ειναι το καλαμι στη φωτογραφια?:p και ποιο ειναι το αλλο ρυμουλκο του "Καραπιπερη"? το ενα ειναι το 14...
Με τον "Ελυρο" τα εχουμε πει ολα νομιζω...
9851

dimitris
20-07-2008, 23:07
Παντος τα παιδια που ελεγαν οτι κοβουν κανονικα εισητηρια με το "Ελυρος" εχουν δικιο, πριν απο λιγη ωρα το ειδα με τα ματια μου και επιασα εισητηριο 8/8 για Χανια!

cmitsos
20-07-2008, 23:17
να δώ ότι θα ταξιδέψω στις 7 αυγούστου με έλυρος και θα πάθω πλάκα...!:D

dimitris
20-07-2008, 23:24
cmitsos το βλεπω λιγο δυσκολο αλλα τι να πω, αυτοι που το εχουν βαλει στο συστημα των πρακτορειων και κοβουν εισητηρια ξερουν ισως καλυτερα, τις φωτογραφιες που τραβηξαμε την παρασκευη που γυρισε το βαπορι απο την Ελευσινα τις ειδατε και σε τι κατασταση ειναι εξωτερικα, εσωτερικα δεν ξερω, μολις φυγαμε απο το πρακτορειο καναμε μια βολτα στο Μολο της ΔΕΗ και συνεργεια δουλευαν μεσα παρ' οτι ειναι Κυριακη.

cmitsos
20-07-2008, 23:25
δημήτρη δε ξέρω τί να σου πω πάντως εγω έτσι που το παρατηρώ στη πρύμνη του είναι λίγο άφτιαχτο μεσα...

dimitris
20-07-2008, 23:28
ναι αυτο ειδα κι εγω προχθες σε οτι μπορουσα να διακρινω, αν και τωρα που πηγα οι καταπελτες ηταν ανοιχτοι δεν βγηκαμε απο το αυτοκινητο να δουμε μεσα.

cmitsos
20-07-2008, 23:29
αν και τώρα πια πιστεύω πως μόλισ φτιαχτεί ο έλυρος η ανεκ θα δώσει πίσω την αριάδνη και θα μείνει με έλυρο στη γραμμή και ένα εκ των λισσός λατώ....

Speedkiller
20-07-2008, 23:31
Παιδιά χαλαρώστε!Κ με το Αριάδνη όλο ετσι έλεγαν!Αναβολή στην αναβολή...Δεν νομίζω πως προλαβαίνουν μέχρι τότε...

dimitris
20-07-2008, 23:34
Αν θα διαβασεις στο ποστ της "Αριαδνης" και εδω στου "Ελυρου" νομιζω το εχουν πει η ναυλωση ειναι μεχρι τελος του ετους κι εχουν πει και πολλοι οτι ΙΣΩΣ μεινει στην ΑΝΕΚ και μετα αφου πλεον κυριος μετοχος στην ΗSW ειναι η SEA STAR ... ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα μας που ειναι ο "Ελυρος":)
Speedkiller εγω παντος χαλαρος ειμαι δεν παω Χανια:p
ειτε τωρα, ειτε σ'ενα μηνα το ιδιο μου κανει...
το ιδιο θα το καμαρωσω το βαπορι!!!

cmitsos
20-07-2008, 23:40
mήτσο δε ξεφεύγουμε...και γω χαλαρός είμαι θα πάρω τη βάρκα μου στη τελική. το αριάδνη χρειάζεται καμπίνες έχουν πει στην ανεκ

Espresso Venezia
20-07-2008, 23:41
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστεύω (και -προς αποφυγήν πάσας παρεξήγησης- ΔΕΝ σχολιάζω τα μηνύματα που προηγήθηκαν του δικού μου),
ότι το πλοίο στις 7 Αυγούστου θα είναι έτοιμο.

Εκτός βέβαια και δεν είναι έτοιμο την συγκεκριμμένη ημερομηνία οπότε θα είναι έτοιμο είτε πιό πριν είτε πιό μετά.
Αν είναι πιό πριν από τις 7 Αυγ. τότε δεν τίθεται κανένα απολύτως πρόβλημα μιας και θα είμαστε -όλοι μας πιστεύω- απόλυτα ευτυχισμένοι.

Το πρόβλημα θα υπάρξει αν το πλοίο θα είναι έτοιμο μετά τις 7. Διότι τότε πια ο 15Αύγουστος θα είναι πλέον πολύ κοντά, και το ερώτημα πιά που θα τεθεί θα είναι μείζον : ''Προλαβαίνει το πλοίο την εορτή της Μεγαλόχαρης ή δεν την προλαβαίνει ???'' :confused::confused::confused:

Ένα ερώτημα που πιστεύω θα προκύψει ''καυτό'' και στο οποίο θα κληθούμε όλοι να τοποθετηθούμε ως καραβολάτρες και γνώστες του αντικειμένου.

Εκτός πια και είναι έτοιμο πριν τις 7... αλλά πάλι... πόσο πιό πριν...:confused:

cmitsos
20-07-2008, 23:46
μακάρι θαναι ωραίο να ταξιδέψω μαζί του για κρήτη...ξέρουμε πόσους κόμβους θα πιάνει?

dimitris
20-07-2008, 23:46
Φιλε Εσπρεσσο επειδη τα εχουμε εξαντληση ολα τα θεματα του "Ελυρος" εχω υποβαλει δυο σοβαρα ερωτηματα ποιο πανω με μια φωτογραφια αλλα κανεις δεν βρεθηκε να μου τ'απαντηση... (πλακα κανω)

dimitris
20-07-2008, 23:52
μακάρι θαναι ωραίο να ταξιδέψω μαζί του για κρήτη...ξέρουμε πόσους κόμβους θα πιάνει?

απ' οτι ειδαν τα παιδια στο AIS γιατι εγω ημουν εκει και το φωτογραφισα προχθες που εκανε το δοκιμαστικο το ειδαν μεχρι 21,8 αν δεν κανω λαθος ο φιλος Εσπρεσσο το εγραψε

Espresso Venezia
21-07-2008, 00:03
μακάρι θαναι ωραίο να ταξιδέψω μαζί του για κρήτη...ξέρουμε πόσους κόμβους θα πιάνει?

Φίλε μου Μήτσο, ότι θα ταξιδέψεις... θα ταξιδέψεις. Αυτό είναι το πλέον σίγουρο. Τώρα, το πότε......
Τώρα για τους κόμβους, τι να σου πω ??? Κόμβοι είναι αυτοί, δεν είναι παίξε - γέλασε. ;)


...προχθες που εκανε το δοκιμαστικο το ειδαν μεχρι 21,8 αν δεν κανω λαθος ο φιλος Εσπρεσσο το εγραψε...

Σωστά. Μόνο που δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό το 21,8. Το πλοίο έκανε το πρώτο του δοκιμαστικό - μίνι ταξίδι,
από τις 24 Αυγούστου 2007 όταν και είχε καταπλεύσει στο Πέραμα.
Κοινώς, το πλοίο ξαναταξίδεψε ''ιδίες δυνάμεις'' μετά από 11 ολόκληρους μήνες. :shock:

Orion_v
21-07-2008, 00:06
Παντος τα παιδια που ελεγαν οτι κοβουν κανονικα εισητηρια με το "Ελυρος" εχουν δικιο, πριν απο λιγη ωρα το ειδα με τα ματια μου και επιασα εισητηριο 8/8 για Χανια!

dimitris , εχω στα χερια μου εισητηριο του Ελυρος , Χανια -Πειραιας 26/7 12:00 , οπως και πολυς κοσμος φανταζομαι , και στο Λατω να μπω το αποκομμα θα μου μεινει , οποτε οποιαδηποτε στιγμη το σκαναρω και το βλεπεις :)

cmitsos
21-07-2008, 00:08
μακάρι φίλε μου βενέτσια!!! να κάνω μια υπόθεση πιστέυω οτι θα πιάνει μέχρι και 24 κόμβους και υπηρεσιακά θα κινείται ανάμεσα στους 20-22. ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ, κανω απλα υπόθεση

dimitris
21-07-2008, 00:12
dimitris , εχω στα χερια μου εισητηριο του Ελυρος , Χανια -Πειραιας 26/7 12:00 , οπως και πολυς κοσμος φανταζομαι , και στο Λατω να μπω το αποκομμα θα μου μεινει , οποτε οποιαδηποτε στιγμη το σκαναρω και το βλεπεις :)
δεν αμφιβαλω για οτι λετε αυτο διαπιστωσα κι εγω σημερα :)

giannisk88
21-07-2008, 00:14
μακάρι φίλε μου βενέτσια!!! να κάνω μια υπόθεση πιστέυω οτι θα πιάνει μέχρι και 24 κόμβους και υπηρεσιακά θα κινείται ανάμεσα στους 20-22. ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ, κανω απλα υπόθεση
Στο σουηδικό λέει πάντως 23 κόμβους αλλα μαλλον θα αναφέρετε πρό μετασκευής!
Δε ξέρω αλλαξε και μηχανές??
Γιατί αν είναι οι ίδιες μηχανές έχει αυξηθεί κατα πολύ το βάρος μετα τη μετασκευή και δε ξέρω πόσο θα πιάνει(υποθέτοντας οτι το 23 είναι πρό μετασκευής).
Αν δε ξέρει κάποιος κατι παραπάνω, θα μας το δείξει η πράξη

cmitsos
21-07-2008, 00:15
άρα μέσα έπεσα γιαννη ε?:D

giannisk88
21-07-2008, 00:18
άρα μέσα έπεσα γιαννη ε?:D
Καλά μάντης είσαι αδερφάκι μου?:)
Είδωμεν..Μακάρι να είναι έτσι και να πηγαίνει κάμποσο!

agnostos
21-07-2008, 00:19
Βλέποντας τις παρακάτω δύο φωτογραφίες παρατήρησα μια κατασκευαστική διαφορά στις δύο μπάντες του πλοίου.....(δεν ξέρω αν ήταν έτσι πριν την μετασκεύη)
quizzzzzzzzzz.....πιο τσακάλι ου forum λοιπόν θα την παρατηρήσει???;)
Δεξιά πλευρά πλοίου (φώτο του του Speedkiller σελ. 118/μηνυμα Νο 1173)
9846
Αριστερή πλευρα πλοίου (φώτο του Finnpartner 1966 σελ.117/μηνυμα Νο 1167)
9845


Εγω παντως βλεπω και ελειψη δυο παραθυρων στην μια πλευρα...:D

cmitsos
21-07-2008, 00:41
Καλά μάντης είσαι αδερφάκι μου?:)
Είδωμεν..Μακάρι να είναι έτσι και να πηγαίνει κάμποσο!

μακάρι δε λες τπτ!! χαιρετίσματα στη κρήτη γιάννη

Νaval22
21-07-2008, 10:49
Μηχανές δεν άλλαξε,αν γυρίστε κάποιες σελίδες πίσω θα δείτε πως έχουμε αναλύσει το θέμα βάρος και ταχύτητα,υπομονή λίγο καιρό ακόμα και θα δούμε οριστικά πια

manasta
21-07-2008, 11:35
Έχω εισιτήρια με το ΕΛΥΡΟΣ στις 1/8 για Χανιά. Βλέποντας στο www.anek.gr (http://www.anek.gr) ότι η εταιρεία το έχει αντικαταστήσει με το ΛΑΤΩ μέχρι 4/8, είπα να πάρω τηλέφωνο το κεντρικό πρακτορείο Πειραιά της ΑΝΕΚ.

Εκεί μου είπαν ότι ναι μεν οι καμπίνες έχουν μεταφερθεί στο σύστημα στο ΛΑΤΩ αλλά να περάσω από ένα πρακτορείο της να αλλάξω τα εισιτήρια ή αλλιώς πριν την επιβίβαση να περάσω από το κιόσκι στο λιμάνι...:evil:

Επίσης η ώρα αναχώρησης έχει αλλάξει σε 23:30 (!), οπότε φανταστείτε τι ώρα θα φτάσει στη Σούδα. Όταν έφευγε στις 21:00 έφτανε στις 06:00. Μέχρι να βγάλω το αυτοκίνητο, προβλέπω να είναι μεσημέρι πια...:neutral:

nautikos
21-07-2008, 12:33
Σημερα που το πλοιο εχει ανοιχτο το AIS του βλεπω σαν ΕΤΑ:24/08/2008 21:30:00. Πολυ πιθανο να αναφερονται στην ημερομηνια και ωρα του παρθενικου ταξιδιου για Κρητη:D;). Στεκει παντως η ημερομηνια σε σχεση με την κατασταση του πλοιου.

Espresso Venezia
21-07-2008, 14:26
Φίλε μου ναυτικέ σίγουρα "στέκει" η ημερομηνία σε σχέση με τη κατάσταση του πλοίου.
Αλλά και σίγουρα ΔΕΝ αναφέρονται στην ημερομηνία και ώρα του παρθενικού ταξιδιού για Κρήτη.

Βλέπεις θα ήταν σατανική σύμπτωση μιας και 24 Αυγούστου (2007) και ώρα 21.30 "έγραφε" σαν ΕΤΑ η συσκευή AIS του πλοίου πέρυσι που μας ήρθε για πρώτη φορά από τα ...ξένα.

Aπλά λοιπόν δεν έχει αλλαχθεί τίποτα από πέρυσι στην συσκευή του πλοίου -και για ποιό λόγο άλλωστε- και εκπέμπει την ίδια ημέρα και ώρα.

Αυτό άλλωστε το επιβεβαιώνει και το "DESTINATION" που αναφέρει τον Πειραιά, όπου και κατευθυνόταν πέρυσι το πλοίο.

Orion_v
21-07-2008, 15:21
Έχω εισιτήρια με το ΕΛΥΡΟΣ στις 1/8 για Χανιά. Βλέποντας στο www.anek.gr (http://www.anek.gr) ότι η εταιρεία το έχει αντικαταστήσει με το ΛΑΤΩ μέχρι 4/8, είπα να πάρω τηλέφωνο το κεντρικό πρακτορείο Πειραιά της ΑΝΕΚ.

Εκεί μου είπαν ότι ναι μεν οι καμπίνες έχουν μεταφερθεί στο σύστημα στο ΛΑΤΩ αλλά να περάσω από ένα πρακτορείο της να αλλάξω τα εισιτήρια ή αλλιώς πριν την επιβίβαση να περάσω από το κιόσκι στο λιμάνι...:evil:

Επίσης η ώρα αναχώρησης έχει αλλάξει σε 23:30 (!), οπότε φανταστείτε τι ώρα θα φτάσει στη Σούδα. Όταν έφευγε στις 21:00 έφτανε στις 06:00. Μέχρι να βγάλω το αυτοκίνητο, προβλέπω να είναι μεσημέρι πια...:neutral:

Εγω στο πρακτορειο στα Χανια που ρωτησα το πρωι ,μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να το αλλαξω , θα μπω στο Λατω με το ιδιο !!!

El Greco
21-07-2008, 16:10
den xriazete allagi isitirion.

ta idia isxioun kai gia to Lato. Opou kai na ta ekdoses, tha sou poun oti mpenis kateytina sto plio.

scoufgian
21-07-2008, 19:28
μετα απο παρα πολλες φωτογραφιες ,απο τον ελυρο,ας διαβασει οποιος θελει και 2 λογακια ,για τον τοπο απ οπου ,πηρε το πλοιο ,το ονομα του.Συνεχεια λεμε ο ελυρος,η ελυρος,το ελυρος.Τελικα ειναι η Ελυρος και ειναι ,αρχαια πολη στα νοτιοδυτικα της Κρητης.Οι 2 σελιδες ειναι δανεισμενες απο το περιοδικο ANEKORAMA ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2008
9980

9981

Trakman
21-07-2008, 19:37
μετα απο παρα πολλες φωτογραφιες ,απο τον ελυρο,ας διαβασει οποιος θελει και 2 λογακια ,για τον τοπο απ οπου ,πηρε το πλοιο ,το ονομα του.Συνεχεια λεμε ο ελυρος,η ελυρος,το ελυρος.Τελικα ειναι η Ελυρος και ειναι ,αρχαια πολη στα νοτιοδυτικα της Κρητης.Οι 2 σελιδες ειναι δανεισμενες απο το περιοδικο ANEKORAMA ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2008
9980

9981

Φίλε scoufgian έχουμε ξαναγράψει για την αρχαία Έλυρο! Σίγουρα ωστόσο προσθέτεις πολλές λεπτομέρειες!;)

cmitsos
21-07-2008, 21:22
κάποιο ρεπορτάζ γρήγορα για το πότε θα ταξιδέψει το βαπόρι!

Trakman
21-07-2008, 21:36
Ο μεγαλύτερος γρίφος είναι τι γίνεται στο εσωτερικό του! Αν ξέραμε τότε κάτι θα μπορούσαμε να υποθέσουμε για το πότε θα το δούμε να κάνει δρομολόγιο!

Giorgos_D
21-07-2008, 23:16
Ο μεγαλύτερος γρίφος είναι τι γίνεται στο εσωτερικό του! Αν ξέραμε τότε κάτι θα μπορούσαμε να υποθέσουμε για το πότε θα το δούμε να κάνει δρομολόγιο!

Για να εχουν κλεισει τα παραθυρα (ετσι δειχνει, διορθωστε με αν κανω λαθος) σημαινει πως στο πλοιο δουλευει κλιματισμος, αλλιως θα ηταν ενας μεγαλος φουρνος. Άρα οι εσωτερικοι του χωροι πρεπει να βρισκονται σε αρκετα καλο επιπεδο.

cmitsos
21-07-2008, 23:54
το θέμα είναι πως στο online booking μου λέει πως έχει εισιτήρια για τις 6 του μήνα!!

nautikos
22-07-2008, 00:13
Για να εχουν κλεισει τα παραθυρα (ετσι δειχνει, διορθωστε με αν κανω λαθος) σημαινει πως στο πλοιο δουλευει κλιματισμος, αλλιως θα ηταν ενας μεγαλος φουρνος. Άρα οι εσωτερικοι του χωροι πρεπει να βρισκονται σε αρκετα καλο επιπεδο.

Σιγα μην δουλευουνε τις κλιματιστικες μοναδες στο πλοιο για να δουλευουν οι εργαζομενοι σε ηπιες συνθηκες. Οι εργαζομενοι δεν ειναι επιβατες και οφειλουν να εργαστουν και σε συνθηκες υψηλων θερμοκρασιων. Οταν στο μηχανοστασιο δουλευουν για ωρες με 40+ βαθμους τι να πουνε και αυτοι...

cmitsos
22-07-2008, 00:57
όπως τα λέει ο ναυτικός ...σιγά μη θέλει ο καπιταλισμός το καλό του κοσμάκι...με το εσωτερικό ξέρει κανείς τι έγινε? καμμιά φώτο? ΔΗΜΗΤΡΗΗΗΗΗΗΗ χαχα αντε κανε μας ενα ρεπορταζ

manasta
22-07-2008, 07:39
den xriazete allagi isitirion.

ta idia isxioun kai gia to Lato. Opou kai na ta ekdoses, tha sou poun oti mpenis kateytina sto plio.

Τα εισιτήρια τα εξέδωσα μέσω internet και τα παρέλαβα από το κεντρικό πρακτορείο της Αθήνας στις Στύλες του Ολυμπίου Διός.

Την απάντηση ότι χρειάζεται αλλαγή των εισιτηρίων μου την έδωσε τηλεφωνικά τόσο το πρακτορείο της Αθήνας όσο και το κεντρικό τμήμα κρατήσεων εσωτερικού στον Πειραιά. Πιθανότατα η αλλαγή να μπορεί να γίνει και στη reception, αλλά η ΑΝΕΚ στην Αθήνα λέει άλλα.

Επιπλέον υπάρχει ένα θέμα στη περίπτωση που το ΛΑΤΩ έχει λιγότερες καμπίνες από το ΕΛΥΡΟΣ. Στη περίπτωση αυτή, επειδή τα κρεββάτια έχουν εξαντληθεί, πολλοί θα έχουν κλείσει καμπίνα και θα ταξιδέψουν χωρίς.