PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντηρηση Ξυλινου Τρεχαντηριου 8μ!!!



ChristosRodos
24-11-2014, 19:43
Καλησπερα σε ολους!!!!! Ειμαι Νεος στον χωρο και θα ηθελα καποιες συμβουλες ως προς την συντηρηση ενως Ξυλινου Τρεχαντηριου 8 μετρων κατασκευασμενο στην Συμη!
Θελω να αφαιρεσω ολες τις προηγουμενες μπογιες απο την κουβερτα του καικιου και θελω να το λαδωσω μινιαρω στοκαρο ασταρωσω και μετα βαψω! Μεχρι εδω ολα καλα!!! Στο θεμα που κολλαω ειναι ο στοκος.
Θελω να το στοκαρω με στοκο οπου θα περιεχει τσιγκο νεφτι λινελαιο κ στεγνωτικο! Θα ηθελα αν καποιος ξερει τις αναλογιες και θελει να με διαφωτισει!!!!!
Το σκαφος ειναι κληρονομια απο τον Πατερα μου ο οποιος το αγαπουσε παρα πολυ και το φροντιζε και τωρα περασε σε εμενα κ τον αδερφο μου γι αυτο και θελω να το κανω με τον σωστο και παραδοσιακο τροπο!!!!


Ευχαριστω πολυ εκ των Προτερων!!!!!!

panosd
30-11-2014, 17:55
Με το καλο να δεις την βαρκα σου οπως την επιθυμεις.
Δεiξε καμια φωτο απο το σκαρι να το δουμε , και αν πιανει το χερι σου ολα θα γινουν....
Φιλικα P@nos

ChristosRodos
01-12-2014, 12:40
Καλησπερα! Αυτο ειναι το Τρεχαντηρακι μας!!!!
Αυτη τη στιγμη βρισκεται καρναγιο για ετησια συντηρηση και καποιες αλλαγες!!!!

panosd
08-12-2014, 19:35
Ξυσε τρυψε κουβερτα κτλ και τα λεμε οταν εισαι ετοιμος.
Και οχι φλογιστρο ετσι!
Φιλικα P@nos

ChristosRodos
08-12-2014, 21:15
Χεχεχε!!!! Την εχω ξυσει την κουβερτα μου πηρε 2 μερες βεβαια αλλα εγινε κουκλα! Τωρα εχω μινιαρει ενα χερακι και θελω να μινιαρω 2 ακομα και μετα τον στοκο αλλα εχω κολλησει σε αυτο το θεμα σε 2-3 μερες θα μαι ετοιμος!!! Οποτε μηπως να σπαγαμε την σιωπη?????
Χεχεχε Φιλικα παντα!!!! Αληθεια ποιες ειναι οι αναλογιες?????
Ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!!

stefos
11-12-2014, 20:26
Συνταγη απο ενα φιλο που εχει καταστημα με ναυτιλιακα και φτοιαχνει στοκο για τα καικια. Η συνταγη ερχεται απο τον πατερα του και χρησιμοποιει στεγνωτικο που ειναι πολυ βλαβερο υλικο. Δεν ξερει ομως τι γινοταν πριν την υπαρξη αυτου του υλικου. Πιθανως να χρησιμοποιουσαν παραπανω νεφτι και να περιμεναν παραπανω μερες να στεγνωσει. 1 κιλο τσιγκο, 2κιλα στοκο 250 γραμμαρια στεγνωτικο 200 γραμμαρια νεφτι 300 γραμμαρια λινελαιο. Βαζεις πρωτα τα μισα υγρα και προσθετεις τις σκονες σταδιακα με τα υπολοιπα υγρα για να μη σου κανει σβωλους και να γινει ομοιομορφο. Κρατα λιγα υλικα στην ακρη για να του δωσεις την υφη που θελεις. Μερικοι προσθετουν σε αυτη την ποσοτητα και ενα κουτι στοκο σπατουλας. Για τις κουπαστες καποιοι προσθετουν λιγο γρασσο στο μειγμα. Μετα απο το στοκαρισμα μερικοι περνουν ολο το σκαφος με ενα μειγμα στοκου και λαδομινιου (νομιζω ενα μερος στοκο που εφτοιαξες ενα μερος μινιο). Τον στοκο τον χρησιμοποιω στο καικι μου και κραταει καλα. Το ντουκαρισμα με το μινιο δεν το εχω κανει. Ισως σε καποια επισκευη. Καλη επιτυχια.

ChristosRodos
11-12-2014, 21:17
Καλησπερα!!!!
Σε ευχαριστω πολυ υπερπολυτιμη η συνταγη σου!!! Σε υπερευχαριστω!!!
Δεν ηθελα να χρησιμοποιησω απλο στοκο σπατουλας δεν θα μενα ικανοποιημενος!!!!
Με το που φτιαξει λιγουλακι ο καιρος φτιαχνω το μιγμα και παω για στοκαρισμα!!!

stefos
11-12-2014, 23:13
Το περασμα με το μειγμα στοκου και λαδομινιου το κανουν με πινελο

ChristosRodos
12-12-2014, 13:22
Ναι κατανοητο αφου οταν γινει η μιξη στοκο με λαδομινιο τοτε ρευστοποιητε κιολας λιγο ετσι??? Δεν το ειχαμε κανει ετσι με στοκομινιο ποτε αλλα θα το κανω αυτη την φορα και δεδομενου οτι εχει βγει ξυλο στην κουβερτα! Εν τω μεταξυ να προσθεσω οτι εχει λαδωθει με λινελαιο σκετο ετσι! Δεν πειραζει μετα που θα πεσει και στοκολαδομινιο τοσο καλυτερο να υποθεσω????

Και παλι ευχαριστω πολυ!!!!

stefos
12-12-2014, 19:28
Μετα το λαδι εγω περασα 3 χερια λαδομινιο και μετα στοκαρα. Το μειγμα στοκου μινιου τελευταιο.

ChristosRodos
12-12-2014, 19:40
Ωραοτατα!!! Κατατοπιστικοτατος ο φιλος!!!!
Να σαι και παλι καλα! Καθως φτιαξουν λιγο οι μερες θα ακολουθησουν φωτος!!!
Ευχαριστω θερμα!!!

ChristosRodos
03-02-2015, 18:33
Καλησπερα και παλι!!!
Μετα απο αρκετο διαστημα ξαναπιασαμε δουλιτσα! Προχωρησα λιγο σε ενα θεματακι που ειχαμε απο την οροφη του σπιραγιου! Την ξηλωσα και περασα καινουρια! Ηταν λιγο ταλαιπωρημενη απο κατι καρφια τσοντες κλπ και ειπα να την αλλαξω να στερεωσω και την Τεντα μου καλυτερα!
Επειτα επειδη πριν βγουμε καρναγιο ειχα ενα θεμα με το υδρολιπαντο του αξονα (Μπουσα) εβγαλα την χοανη τοελυσα ολο το συστημα και πηγα και περασα νεα μπουσα! Εχω κατι ερωτηματα τωρα οποιος μπορει να απαντησει! Την χοανη κλπ τα εχω βγαλει και σκεφτομαι να τα τοποθετησω ολα πριν γινει καθελκυση 5 μερες περιπου μετα θα κανω ευθυγραμιση εκτος νερου και μετα εκ νεου μεσα στο νερο??? Η αρκει η ευθυγραμιση του κινητηρα που θα κανω οσο θα ειναι εκτος?

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα!!!!

thanos17
03-02-2015, 19:35
Καλησπέρα και από μένα!!!! Η ευθυγράμμιση δεν πεζή ρολό που θα γίνει εγώ στο δικό μου που άλλαξα μηχανή και τα έκανα όλα από την αρχή έκανα την ευθυγράμμιση στην στεριά.. και να σας δίσκο και το δικό μου κάμαρη!!:tears_of_joy::tears_of_joy:
163955

ChristosRodos
03-02-2015, 19:42
Ωραιοτατο πολυ ομορφο!!!!
Εγω το ρωταω αυτο διοτι ενας παλιος μαστορας μου ειπε οτι ναι μεν θα κανεις ευθυγραμιση εξω απο το νερο θα κανεις και οταν πεσει 1-2 μερες μετα λεει χωρις να ειναι ο αξονας ενωμενος με την μηχανη διοτι οταν καθεται στα μπουντελια το σκαρι τοτε καθονται τα ξυλα και οταν πεσει στην θαλασσα θελει παλι διοτι μπορει να παρει καποιες ανοχες και ετσι να αλλαξει η ευθυγραμιση!!! Αυτα μου ειπε και με εχει αγχωσει κιολας λιγο διοτι μου τα μετεφερε και καπως τραγικα!!!

ChristosRodos
15-02-2015, 14:52
Καλησπερα!!! Μια φωτογραφια τριφτηκε ενα πρωτο χερι ολο το καικι και τα βρεχαμενα και μενει αλλο ενα χερι τριψιμο μονο στα βρεχαμενα για να παρει σειρα το μινιαρισμα οπου χρειαζεται!!!!!164188164189

ChristosRodos
21-02-2015, 14:34
Καλησπερα!!! Ανεβαζω μερικες φωτος απο το τριψιμο που ειχε γινει στην κουβερτα και μετα το περασμα με λαδομινιο 3 χερια!!!!164352164353164354164355164356

ChristosRodos
21-02-2015, 14:35
Συνεχεια!!!!164357164358164359164360

ChristosRodos
06-04-2015, 14:32
Καλησπερα!!!
Θα ηθελα να σας πω ενα προβληματακι που αντιμετωπιζω σχετικα με την κουβερτα που ανεφερα πιο πανω!
Ενω την ετριψα την λαδωσα με λινελαιο και μινιο μετα απο 3 χερια την στοκαρα με την συνταγη του που μου εγραψε και αφου τριφτηκε δεν την ντουκαρισα με μινιο και στοκο αλλα την ασταρωσα με σασσικοτ οπως κανουμε και στα υφαλα αλλα και στα εξαλλα! Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη δεν την εβαψα ακομα λογω αλλων εργασιων με εχει κανει πολλες φουσκαλες και σκαει το ασταρι και φευγει μαζι και ο στοκος κοινως χαλια μαυρα τζαπα ο κοπος!!! Σκεφτομαι να την τριψω παλι με το τριβειο να σπασω το ασταρι και μετα να την μινιαρο παλι να την στοκαρω ξανα οπου χρειαζεται και μετα χρωμα!
Τι λετε θα πιασει η μετα το ασταρι να περασω βελατουρα????