PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοφία [Sofia]



Espresso Venezia
19-12-2015, 22:02
171355
Θεσσαλονίκη - 02/2010

Το μικρό ΣΟΦΙΑ, που δουλεύει ως τουριστικό στην νότια Κρήτη, από την Ιεράπετρα προς το νησί Χρυσή. Το έχω συναντήσει σε διάφορες χρονιές στο ναυπηγείο Κοντογούρη στην Θεσσαλονίκη, όπου κάνει τις συντηρήσεις και τις επισκευές του.

171357__171358__171359
Θεσσαλονίκη - 07/2010

Κατασκευασμένο το 1977, με αριθμό νηολογίου Πειραιά 2197. Σύμφωνα με τα αρχεία του Εμμανουήλ Παπαδάκη έφερε πάντα το ίδιο όνομα, ενώ το 1987 νηολογήθηκε στα Χανιά με αριθμό 140, το 2006 στην Θεσσαλονίκη με αριθμό 1101 και το 2008 στον Άγιο Νικόλαο της Κρήτης με αριθμό 104.

171356
Θεσσαλονίκη - 03/2012

Espresso Venezia
20-12-2015, 22:27
Να συμπληρώσουμε στα στοιχεία του μικρού ΣΟΦΙΑ ότι έχει κατασκευαστεί στο Πέραμα από την εταιρεία ALSA Shipyard, φέρει διακριτικό κλήσης SV 4482, και τα "μέτρα" του είναι 25.50 x 6.40.

npapad
21-12-2015, 09:57
Νηολόγιο Πειραιά 2197 από 20-1-1977
Νηολόγιο Χανιών 140 από 18-6-1987
Νηολόγιο Θεσσαλονίκης 1101 από 9-5-2006
Νηολόγιο Αγίου Νικολάου 104 από 6-2008

Να συμπληρώσω και εγώ ότι ενώ αρχικά φαινόταν να έχει 50 gt, ο HRS το δίνει πλέον 98,47 gt (ανακαταμέτρηση πιθανόν μια και στα χρόνια που το θυμάμαι δεν νομίζω να έχει υποστεί ανακατασκευή).
Με νηολόγιο Χανίων ανήκε στην ΑΝΕΝΔΥΚ και έκανε Γαύδο από Παλαιόχωρα και Σφακιά. Την εποχή
που είχε νηολόγιο Θεσσαλονίκης το "χάσαμε" από την Κρήτη (αν κάποιος ξέρει που ήταν ας το συμπληρώσει) και το πέτυχα ξανά όταν προσπαθούσε να ξεκινήσει δρομολόγια από Μακρύ Γυαλό Ιεράπετρας για Κουφονήσι (ανατολικότερα από τη Χρυσή). Αξίζει να αναφερθεί ότι φαινόταν 2 διαφορετικά πρώην νηολόγια πάνω στο πλοίο ενώ είχε ήδη πάρει τρίτο νηολόγιο (το οποίο δεν είχε μπει ακόμα) ! Τελικά δεν ξέρω αν δούλεψε εκεί (το ετοιμάζανε αλλά έφυγα πριν ενεργοποιηθεί) και το ξαναπέτυχα σε ένα ξεχειμώνιασμα στη Σητεία το 2011.

Φώτο στο Μακρύ Γυαλό Ιεράπετρας στις 29-6-2008 με τα διαφορετικά νηολόγια (είχε ήδη πάρει νηολόγιο Αγ. Νικολάου 104)
171375171376171377171379

Και στο ξεχειμώνιασμα στη Σητεία στις 25-4-2011
171380


Έχω και φωτογραφίες από Παλαιόχωρα με τα σινιάλα της ΑΝΕΝΔΥΚ αλλά πρέπει να τις βρω....

Κατά τον HRS φοράει 2 Αγγλικές Μηχανές Kelvin 640,702 BHP
Περισσότερες πληροφορίες εδώ (σελ. 68 στο pdf)
http://www.hrs.gr/library/downloads/Docs/documents/vessel%20information/hrs_register.pdf

Espresso Venezia
21-12-2015, 19:51
......Την εποχή που είχε νηολόγιο Θεσσαλονίκης το "χάσαμε" από την Κρήτη (αν κάποιος ξέρει που ήταν ας το συμπληρώσει)......

Νεκτάριε χωρίς να γνωρίζω κάτι σίγουρο, θεωρώ πολύ πιθανό εκείνη την εποχή να δούλευε κάπου στην Θεσσαλονίκη ή Χαλκιδική. Όπως έχω γράψει στο πρώτο ποστ του θέματος,


Το έχω συναντήσει σε διάφορες χρονιές στο ναυπηγείο Κοντογούρη στην Θεσσαλονίκη, όπου κάνει τις συντηρήσεις και τις επισκευές του.

το καραβάκι όλες τις επισκευές και συντηρήσεις του τις έκανε (και πιθανόν συνεχίζει να τις κάνει) στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμμένα στο ναυπηγείο Κοντογούρη. Το ότι από την μία άκρη της Ελλάδας (Κρήτη) πηγαίνει για να βγει σε ναυπηγείο στην άλλη άκρη (Θεσσαλονίκη) ενώ έχει ενδιάμεσα καμμιά δεκαριά άλλες επιλογές, δεν πρέπει να είναι τυχαίο. Η εταιρεία Κοντογούρη εκτός από το ναυπηγείο έχει και δικά της πλοιάρια (σίγουρα της ανήκε μέχρι πριν λίγο καιρό το ΖΕΥΣ Δ - πρώην ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ ΙΙ), και στο ναυπηγείο της έχω συναντήσει και άλλα "κρητικά", όπως τα ΜΠΑΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ ΕΞΠΡΕΣ. Διόλου απίθανο να της ανήκει και το ΣΟΦΙΑ.

Γενικότερα πάντως, μιας και το έφερε η κουβέντα, από ότι έχω καταλάβει η Θεσσαλονίκη έχει πολλές σχέσεις με τουριστικά πλοιάρια που δουλεύουν στην Κρήτη ή και το αντίστροφο βέβαια.

Ellinis
23-12-2015, 22:59
Πολύ ωραία τα όσα μαζέψατε για τη μικρή ΣΟΦΙΑ, νομίζω πρέπει να πιάσετε και τα κάποτε ομόσταυλα ΣΕΛΙΝΟ και ΣΦΑΚΙΑ που έχουν γενικά ξεφύγει της "δημοσιότητας". Να ανεβάσω και μια φωτογραφία του, το 2013 στη Σητεία
171506



Έχω και φωτογραφίες από Παλαιόχωρα με τα σινιάλα της ΑΝΕΝΔΥΚ αλλά πρέπει να τις βρω....

Nεκτάριε θα είναι καλοδεχούμενες! :fat:

npapad
10-03-2016, 14:25
Όπως υποσχέθηκα, φωτογραφία του ΣΟΦΙΑ με τα σινιάλα της ΑΝΕΝΔΥΚ φωτογραφημένο από τον αδελφό
μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) στη Σούδα στις 10-11-1996.

173384

Θα ακολουθήσουν και δικές μου (μόλις τις βρω !!!)

Espresso Venezia
21-10-2018, 12:51
Τα ναυπηγεία του Κοντογούρη συγκεκριμένα βρίσκονται στα όρια του Φοίνικα. Σ΄αυτά τα ναυπηγεία πρέπει να βρίσκονται παροπλισμένα άλλα δυο επιβατικά τουριστικά καραβάκια το Σοφία και το Άθως (πρώην Άθως Παλήνη).

Να είναι μόνιμος πλέον ο παροπλισμός του ΣΟΦΙΑ στην Θεσσαλονίκη ??? Σίγουρα πάντως τα 'χει τα χρονάκια του, και τα δείχνει και το σκαρί του. Με την ευκαιρία, να συμπληρώσω στο ιστορικό του ότι η εταιρεία ALSA Shipyard που γνωρίζαμε ως κατασκευαστή του,


Να συμπληρώσουμε στα στοιχεία του μικρού ΣΟΦΙΑ ότι έχει κατασκευαστεί στο Πέραμα από την εταιρεία ALSA Shipyard, φέρει διακριτικό κλήσης SV 4482, και τα "μέτρα" του είναι 25.50 x 6.40.

ανήκε στον κ. Ιωσήφ Σαβιολάκη, και άρα πιθανόν η κατασκευή του να είχε γίνει στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ.

Geoteo
22-10-2018, 13:50
Νεκτάριε χωρίς να γνωρίζω κάτι σίγουρο, θεωρώ πολύ πιθανό εκείνη την εποχή να δούλευε κάπου στην Θεσσαλονίκη ή Χαλκιδική. Όπως έχω γράψει στο πρώτο ποστ του θέματος,



το καραβάκι όλες τις επισκευές και συντηρήσεις του τις έκανε (και πιθανόν συνεχίζει να τις κάνει) στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμμένα στο ναυπηγείο Κοντογούρη. Το ότι από την μία άκρη της Ελλάδας (Κρήτη) πηγαίνει για να βγει σε ναυπηγείο στην άλλη άκρη (Θεσσαλονίκη) ενώ έχει ενδιάμεσα καμμιά δεκαριά άλλες επιλογές, δεν πρέπει να είναι τυχαίο. Η εταιρεία Κοντογούρη εκτός από το ναυπηγείο έχει και δικά της πλοιάρια (σίγουρα της ανήκε μέχρι πριν λίγο καιρό το ΖΕΥΣ Δ - πρώην ΟΙΝΟΥΣΣΑΙ ΙΙ), και στο ναυπηγείο της έχω συναντήσει και άλλα "κρητικά", όπως τα ΜΠΑΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ ΕΞΠΡΕΣ. Διόλου απίθανο να της ανήκει και το ΣΟΦΙΑ.

Γενικότερα πάντως, μιας και το έφερε η κουβέντα, από ότι έχω καταλάβει η Θεσσαλονίκη έχει πολλές σχέσεις με τουριστικά πλοιάρια που δουλεύουν στην Κρήτη ή και το αντίστροφο βέβαια.Το Σοφία είχε δουλέψει στον Πλαταμώνα και μετά έφυγε για Κρήτη. Επίσης πριν από δυο χρόνια δούλευε στη Χαλκιδική πριν ξαναπαροπλιστεί. Παρακάτω μια φωτογραφία στο λιμάνι στη Σάρτη στο δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής.

Espresso Venezia
22-10-2018, 16:52
Πω πω, καρνάβαλο το κάνανε το καραβάκι. Ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι είδους γούστα έχουν οι τουρίστες.