PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΣ



Simos
19-04-2005, 18:50
ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΣ ΝΑΥΤΟΠΡΟΣΚΟΠΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ TOPIC ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΝΑΥΤΟΠΡΟΣΚΟΠΟΥΣ.
ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΑΛΙΟΣ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΩΡΑ.
COSTANTINE ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΝΑ ΡΜ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ

ΣΙΜΟΣ

constantinos
22-04-2005, 18:03
Καλημέρα / Καλησπέρα!!!! (ανάλογα πότε θα το διαβάσεις).......
Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησής μου, επέτρεψε μου να σε αποκαλέσω, Φίλε, Σίμο, αλλά λόγοι επαγγελματικοί και Προσκοπικοί δεν μου επέτρεψαν να το κάνω νωρίτερα.
Λοιπόν ναι είμαι Ναυτοπροσκόπος, αλλά αρκετά χρόνια δεν βρίσκομαι σαν Βαθμοφόρος στο Σύστημα μου, αλλά σε πιο πάνω ιεραρχικά θέσεις. Τα τελευταία δύο χρόνια έχω την ευθύνη της Εφορείας Ναυτοπροσκόπων της Γενικής Εφορείας. Το σύστημα που ξεκίνησα σαν λυκόπουλο είναι το 1ο Σύστημα Ναυτοπροσκόπων Παλαιού Φαλήρου.
Πες μου τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για να σου απαντήσω σε κάτι συγκεκριμένο.
Να σου πω και ένα νέο πρόσφατο, ότι αυτές τις μέρες στην Θεσσαλονίκη, στο Νεώσοικο των Ναυτοπροσκόπων, γίνεται η Σχολή Κυβερνήτου Ναυτοπροσκοπικού Σκάφους.
Ότι άλλο θέλεις, εσύ ή όποιος άλλος φίλος του naytilia.gr στη διάθεσή του.
Να περνάς όμορφα!!!!

Simos
24-04-2005, 20:28
Καταρχήν χάρηκα πολύ για την απάντηση σου. Πρέπει να σου πω ότι αρκετές γνωριμίες που είχα και εγώ σαν ανιχνευτής στον κύκλο τις εφορείας ναυτοπροσκοπων δυστυχώς με τον χρόνο έχουν παρέλθει.
Πρέπει να σου πω πως ξεκίνησα από λυκόπουλο στο 1ο σύστημα ναυτοπροσκοπων Αθηνών. Ήταν ένα σύστημα που το ξεκινήσαμε με μεγάλο μεράκι και μπορώ να πω πως στα πέντε χρόνια που λειτούργησε οι εμπειρίες που εξοικονόμησα είναι απεριόριστες. Περισσότερες λεπτομέρειες για δραστηριότητες σε επόμενο topic.
Θα χαρώ πολύ να ανταλλάξουμε εμπειρίες.
Αυτά για τώρα συγνώμη για τα λίγα λόγια αλλά ήταν μια κουραστική μέρα .
Θα τα ξαναπούμε σύντομα

Σιμος


ΥΓ Κωνσταντίνε το πρατήριο άραγε λειτουργεί ακόμα?

constantinos
25-04-2005, 14:13
Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα!!!!!!
Περιμένω σύντομα "άλλες απορίες σου" και ότι άλλο θες να μάθεις.
Όσο για το πρατήριο, βεβαίως και λειτουργεί στην γνωστή διεύθυνση Πτολεμαίων 1 Παγκράτι, εκεί όπου βρίσκετια και η Γενική Εφορεία. Λειτουργεί ώρες καταστημάτων εκτός από την Δευτέρα που είναι κλειστό και επιπλέον είναι ανοικτό και την Τετάρτη το απόγευμα.
Να περνάς όμορφα!!!
Καλό Πάσχα!!!!

STERGIOPOULOSATHANASIOS
24-05-2005, 10:57
Καλημέρα σε όλους
απο το πρωι που μου στείλανε email ειχα την απορία απο που προέρχονται τόσες πολλές φωτογραφιές με λατίνια
ήταν μια πολύ μια ευχάριστη έκπληξη
όχι τίποτα άλλο να φαίνεται και λίγο η παραδοσιακή ιστιοπλοία με τα λατίνια μας

Asterias
24-05-2005, 12:14
Καλως ήρθες κ Θανάση μας στο naytilia.gr!!

Οι φωτογραφίες είναι από τους 4ους & 5ους Πανελλήνιους Ναυτοποροσκοπικούς αγώνες. Κάτι πρέπει να θυμάσαι απο εκεί έτσι δεν είναι;;;

Η ιστιοφορία των σκαφών μας είναι κάτι το μοναδικό και ως είδος και ως θέαμα, συνεπώς δεν υπήρχε περίπτωση να έλειπαν από το naytilia.gr!!!!

Καλως ήλθες και πάλι! Καλή πλοήγηση!

Albatros
01-06-2005, 14:46
Καλησπέρα και απο μένα .

Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στο site για την μέχρι τώρα
πολύ καλή δουλειά .
Επίσης είναι πολύ συμαντικό για μας τους ενεργούς Έλληνες
Ναυτοπροσκόπους να μπορούμε να ανταλάζουμε απόψεις και
ιδέες με ανθρώπους πού δεν είναι ενεργοί Ναυτοπρόσκοποι, ή που
δεν ήταν ποτέ τους προόσκποι αλλά έχουν γνώσεις εμπειρίες και ιδέες
σε ότι αφορά την θάλασσα, τα σκάφη, την ιστιοπλοϊα κτλπ.

Τα σκάφη μας και η κλασική ιστιοφορία τους είναι κάτι μοναδικό και
σπάνιο στις μέρες μας, ( θα τολμούσα να πώ ειδος προς εξαφάνιση).
Εμείς προσπαθούμε να κάνουμε όσες περισσότερες δραστηριότητες μπορούμε και να κάνουμε τους νέους της χώρας μας να αγαπήσουν
τα λατίνια, την παράδoση, την ιστιοπλοϊα, τη θάλασσα , γι΄αυτό είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε αυτά να τα δείχνουμε και να ανταλλάζουμε τις εμπειρίες μας με άλλους .


Ευχαριστούμε :wink:

Nautilia.gr

KOUMANIAS
01-06-2005, 19:14
:lol: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Σ'ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΑΦΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ.

Asterias
01-06-2005, 22:48
Αγαπητοί φίλοι,

ευχαριστούμε πολύ για τα λόγια τα οποία γράφονται στο Naytilia.gr για τους Ναυτοπροσκόπους.

Σίγουρα έχουμε πολλά να πούμε στους ανθρώπους, του χώρου της Ελληνικής Ναυτιλίας.

Η δουλεία και το έργο το οποίο επιτελούμε είναι κάτι το μοναδικό στην Ελλάδα. (χωρίς να θέλω να θίξω άλλους αξιόλογους οργανισμούς-ομίλους-συλλόγους κ.ο.κ.) Όλοι έχουμε ένα κοινό, την αγάπη για τη θάλασσα και ο καθένας το χρεισημοποιεί με το τρόπο που νομίζει ή τον τρόπο που έμαθε!

Καλως ήλθατε στο Naytilia.gr.

lamainmusain
02-06-2005, 10:32
Αγαπητοι Φιλοι Χαιρεται :D :D θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει οριο ηλικιας για να γινει καποιος ναυτοπρώσκοπος :?:

Asterias
02-06-2005, 16:14
Γεια χαρά,

όριο ηλικίας, γενικά, δεν υπάρχει στο Σώμα Ελλήνων Προσκόπων.

Σε διαφόρες περιπτώσεις υποδιαιρέσων του οργανογράμματος του ΣΕΠ υπάρχουν όρια.

Πχ δε μπορείς να είσαι 60χρονών και να ασχολείσαι με τα παιδιά του Δημοτικού - Γυμνασίου -Λυκείου.

Στις πιο μεγάλες ηλικίες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπαίνουν ταμπέλες, το σύνηθες είναι να ασχολεισαι με τη διοίκηση ή και την εκπαίδευση του ενήλικου δυναμικού του ΣΕΠ.

VERA
15-05-2008, 17:16
ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΣ ΝΑΥΤΟΠΡΟΣΚΟΠΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ TOPIC ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΝΑΥΤΟΠΡΟΣΚΟΠΟΥΣ.
ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΑΛΙΟΣ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΩΡΑ.
COSTANTINE ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΝΑ ΡΜ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ

ΣΙΜΟΣ
MIA FORA PROSKOPOS PANTA PROSKOPOS...
14 XRONIA STO SWMA...LOGO SXOLHS KAI EKPAIDEYTIKWN TA3IDIWN DEN YPHRXE O XRONOS PARA MONO GIA KAMIA ISTIOPLOIA...EMPEIRIES ZWHS KAI ISWS KAI ENAS APO TOYS KYRIOTEROYS LOGOYS POY EPELE3A THN DOYLEIA AYTH..
"GEIA XARA"
ALBATROS 1 NP N.FALIROU;)

evridiki
16-05-2008, 12:08
Θα ηταν πολυ ωραιο να μας βαλετε λιγο στο κλιμα που επικρατει στους προσκοπους...
Ο καθενας ας πει για το Σωμα του...αλλωστε υπαρχουν και γονεις που το παρακολουθουν και ενδιαφερονται για τα παιδια τους....
Οσο για μενα πηγαινα πολυ παλια στα πουλια....ημουν δημοτικο αλλα μετα με σταματησαν γιατι δεν ηθελε η αδελφη μου....(αλλες εποχες)....αν ειχα χρονο ευχαριστως να ασχολιομουν..αλλα δυστυχως δεν εχω. :(
Οι πληροφοριες ομως ειναι ευπροσδεκτες!!

captain t.perrakis
21-11-2008, 22:39
καλησπερα σας ειμαι ολιγο παλιος ναυτοπροσκοπος κ μπηκα τυχαια στο nautilia.gr
ο κ.στεργιοπουλος αθανασιος ηταν αρχηγος μου
εγω με τη σειρα ημουν υπαρχηγος στο 3ο Σ.Ν/Π σαλαμινας
Ξεκινησα στο 1ο Ν/Π ΠΕΙΡΑΙΑ Κ εν συνεχεια στο 9ο Ν/Π ΠΕΙΡΑΙΑ
Στη περιβοητη ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΑΡΩΝΙΚΟΥ
λογω επαγγελματος (ειμαι ναυτικος) δεν μου δοθηκε η ευκαιρια να συνεχισω στο ΣΩΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΟΣΚΟΠΩΝ
κατι που μου λειπει πολυ... με δυσαρεσκεια μ ομως θελω να γνωρισω οτι εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε που ημουν εγω στην ομαδα.
μιλω για εποχη 1991..καταλαβαινετε....
ΔΕΝ μου αρεσει καθολου το νεο στυλ των παιδιων..
ο τροπος που μιλανε... που χαιρετουν....
κ πολλα αλλα που δεν θελω να σας κουρασω...
οι παλιοι καταλαβαινουν....


ΜΕ ΠΟΛΛΟΥς ΠΡΟΣΚΟΠΙΚΟΥς ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥς


ΠΕΡΡΑΚΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
πρωην βαθμοφορος Τ.Ε.Σαλαμινας