PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ;;;



Asterias
21-04-2005, 12:05
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Naytilia.gr.

Ανοίξαμε αυτήν ενότητα, με σκοπό την συζήτηση θεμάτων που αφορούν την αγωνιστική ιστιοπλοϊα. Από τακτικές-κανονισμούς-εκκινήσεις-είδη αγώνων και ότι μπορει να φανταστεί ο καθένας!

Κατ` αρχάς θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος του Naytilia.gr που να ασχολείται με αγώνες και κατα δεύτερον εάν υπάρχει κάποιος που θέλει πάρα πολύ αλλά δεν έχει τύχει να τρέξει αγώνα.

Συλλέγοντας κάποιες πληροφορίες μπορούμε να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο, αργότερα, να τρέξουμε σε κάποιο αγωνα σαν μέλη του Naytilia.gr....., εφ`όσον πληρούμε κάποιες προϋποθέσεις και κάποια άλλα διαδικαστικά!

Gant
21-04-2005, 17:35
...
εχω τρέξει σε μερικούς αγώνες, σε λίμνες όμως μόνο και με μικρά σκάφη :roll:

Τώρα σε ότι αφορά κανονισμούς εκκινήσεις κτλ.:
οι προτεραιότητες είναι οι ίδιες όπως και στην κανονική ιστιοπλοια και οι τακτικές στην εκκίνηση είναι γνωστές:
Να περάσεις την γραμμή εκκίνησης από την σοφράνο σημαδούρα έχοντας μόλις ορτσάρει από πλαγιοδρομία δεξήνεμος για να είσαι γρήγορος και να έχεις προτεραιότητα ... 8O

Για το τί ισχύει στην ανοιχτή θάλασσα δεν γνωρίζω, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα :D

jerry_p
11-05-2005, 03:53
Καλώς σας βρίσκω στην πολύ ωραία πρωτοβουλία του nautilia.gr

Εγώ λοιπόν ασχολούμαι με την αγωνιστική ιστιοπλοία ανοιχτής θάλασσας. Δυστυχώς ξεκίνησα μεγαλύτερος, και δεν είχα την εμπειρία του τριγώνου, αλλά .... καλιο αργά, παρά ποτέ. Θα χαρώ λοιπόν να συμμετάσχω, όσο ο χρόνος μου το επιτρέπει, στη συζήτηση για κάθε σχετικό θέμα, όποτε είμαι σε αναμονή ερωτήσεων και συντονισμού από μέρους σου, φίλε asteria.

Ενοείται ότι η αγάπη μου για τη θάλασσα δεν είναι μόνο αγωνιστική, απλά αυτή είναι μία επιπλέον ευκαιρία για αυθεντικό "πανί".

Asterias
13-05-2005, 14:19
Jerry ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!!!!

Παίδες η ιδέα μας συνεχώς προχωράει και βρίσκεται σε καλό δρόμο!!!

Θα ενημερωθείτε σύντομα για τα νεότερα!!!

Για να ετοιμαζόμαστε σιγα-σιγά!!!!!

triad
16-05-2005, 12:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΝΕΑ ΕΝΟΤΗΤΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΚΥΨΕ-ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΤΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΖΑΜΕ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ

sailing_2004
27-05-2005, 03:10
Βρε Asteria μου εγώ μπερδεύτηκα....
Έχω ανοίξει 3-4 δημοσιέυσεις σε διαφορετικές κατηγορίες και σε όλες αναφέρεται η συμμετοχή των μελών σε αγώνες και τα σχετικά. Μην με παρεξηγείς απλά καλύτερα αυτό το θέμα είναι να αναπτυχθεί σε μια δημοσίευση προκειμένου να αποφευχθεί το να χάσει κάποιος από εμας σημαντικές σχετικές εξελίξεις!!!!!

Τώρα σχετικά με την εμπειρία μου...
Δοξάζω το θεό που πρόλαβα σαν παιδί κι εγώ το θρυλικό ΤΡΙΓΩΝΟ!!! Ο καλύτερος στίβος ήταν.... 2 ώρες αγώνας! Το τραπέζιο την έχει ξεφτιλήσει την κατάσταση! Πόσο μάλλον οι αγώνες που τρέχουν τα μικρά Optimistaκια! Σκέτο ημικύκλιο είναι. Anyway, εγώ είμαι προπονητής στην αγωνιστική ομάδα των Laser στον Ν.Ο.Βουλιαγμένης και η εμπειρία μου από ανοιχτή θάλασσα μόνο με το Mumm36 "Optimumm" του Π.Λιβά σε μερικούς αγώνες.

Να σας πώ την αλήθεια ρε παιδιά... αν δεν είσαι κοντά στην επιφάνεια με ένα dinghy να σε βρέχει η αλμύρα....., εγώ τουλάχιστον έτσι το χαίρομαι, για αυτό δεν με τράβηξε πολύ η ανοιχτή!! Αυτή φυσικά είναι η ταπεινή μου γνώμη έτσι ?!?!?!!!!


Στην διάθεση σας είμαι πάντως για οποιαδήποτε απορία ή βοήθεια!!

Φιλικά,
Νίκος

Asterias
27-05-2005, 14:14
Γεια χαρά φίλε Νίκο,

οι πολλές δημοσιεύσεις υπάρχουν για τον απλούστατο λόγο, ότι στην αρχή, απλά υπήρχε μια πολύ αχνή σκέψη, μήπως κάποια στιγμή κατοθρώναμε να τρέχουμε σε αγώνες ανοιχτής μέσω του naytilia.gr, σιγά-σιγά, λίγο η τύχη, λίγο κάποιες γνωριμίες, η ευγενική πρόσκληση του κ Γιαννήρη αποτέλεσαν την εξέλιξη όλων αυτών των συζητήσεων.

Τώρα όσον αφορά, την απόσταση απο την θάλασσα με τα σκάφη ανοιχτής....

ΣΕ μένα το λές;;; από 15 χρονών είμαι στα περίεργα σκάφη που βλέπεις fwtogallery είναι δεν είναι 20-25 πόντους από τη θάλασσα και εκει μέσα κ εγώ κ όσοι άλλοι έχουν ασχοληθεί με μεράκι για αυτά, έχουμε στοιχιώσει πολλά από τα ονειρά μας...

Τα σκάφη ανοιχτής θάλασσας απλά είναι κάτι άλλο, μια εμπειρία τελείως διαφορετική, παρέχει έντονο συναίσθημα ασφάλειας για κάποιον πρωτοεμφανιζόμενο, κατ`αρχάς θα γνωρίζεις καλύτερα από μένα πως κάποιος που δεν έχει ξανασχοληθεί ποτέ με ιστιοπλοΐα,(ενήλικας πάντα) πολύ δύσκολα μπαίνει στο λούκι να μάθει σε μικρά σκάφη, άσχετα αν πολλοί καταλήγουν σε τέτοιες λύσεις γιατί βλέπουν πως τα κόστη για να έχεις ένα ανοιχτής είναι απαγορευτικά, τουλάχιστον, για τον μέσο οικογενιάρχη που το βλέπει ως αναψυχή!!

jerry_p
27-05-2005, 18:10
αναφορικά με την ανοιχτή θάλασσα, και την ένταση ή ενδιαφέρον που μπορεί αυτή να σου προσφέρει, θα σχολίαζα ότι:

η απόσταση από τη θάλασσα είναι κάτι πολύ σχετικό. δεν είναι απίθανο κάποιος ακόμα και σε ένα σκάφος πολλών μέτρων να βρίσκεται όχι δίπλα αλλά μέσα στο νερό, ή να τρώει τα "μπουγέλα" για πολλές ώρες νύχτα ή μέρα, ψάχνωντας να δει την επόμενη στεριά ή φάρο.

άρα η ένταση του αγώνα ή του ταξιδέματος έχει να κάνει και με τις συνθήκες και με το πόσο ανοιχτή είναι η θάλασσα. η αλήθεια είναι ότι οι αγώνες εντός του σαρωνικού, που είναι και οι περισσότεροι, δεν είναι ακριβώς ανοιχτή θάλασσα είναι δηλαδή inshore και όχι offshore, χωρίς να σημαίνει ότι και σε τέτοιες συνθήκες δεν είναι τεχνικά ενδιαφέροντες. άλλωστε το να κινηθείς γρήγορα και με λίγα μίλια αέρα είναι τεχνικά ενδιαφέρον και ίσως όχι ευκολώτερο από το καβατζάρεις ανεβαίνωντας το κάβο-ντόρο με το φορτωμένο οκτάρι του μελτεμιού. βέβαια στην πρώτη περίπτωση παίζεις με τον άνεμο ενώ στη δεύτερη περίπτωση παίζει αυτός μαζί σου και εσύ μετράς τις ανθρώπινες αντοχές και ικανότητες χωρίς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

δυστυχώς οι συνθήκες που όλοι ζούμε δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε συχνά μεγάλους αγώνες με πολύωρα και πολυήμερα μπράτσα, αλλά πραγματικά εκεί είναι κρυμμένη η γοητεία της ανοιχτής θάλασσας. πίσω από τη γραμμή του ορίζοντα ...

Asterias
27-05-2005, 20:49
Κατί λίγο αφηρημένο:

Το υγρο στοιχείο είναι ένα στοιχείο της φύσης που δεν φτιαγμένο για τον άνθρωπο. Χρεισημοποιούμε κάποια μέσα (σκάφη) για να εισχωρήσουμε μέσα σε αυτό. Όσο καλύτερο το μέσο μας τόσο πιο μακρυά μπορούμε να φτάσουμε. (το καλύτερο δεν έχει να κάνει με το μέγεθος ή τον τύπο κάθε σκάφους).

jerry_p
28-05-2005, 14:10
Συμφωνώ με τον φίλο αστερία, και επαυξάνω. η γοητεία των πραγμάτων με τα οποία καταπιανόμαστε, δεν έχει να κάνει ούτε με το μέγεθος ούτε με το μακριά ή κοντά .... έχει να κάνει με εμάς τους ίδιους και την εξερεύνηση των σχέσεών μας με το περιβάλλον μας (το φυσικό, για παράδειγμα, στη συγκεκριμένη περίπτωση).
Απλά μίλησα στο προηγούμενο post για την ανοιχτή θάλασσα και τη γοητεία της, αλλά με την πρώτη ευκαιρία ελπίζω να μπω και εγώ σε αυτά τα πολύ όμορφα προσκοπικά σκάφη ...

Gant
24-06-2005, 12:06
Γεια χαρα,

το ΣΒΚ έτρεξα σε αγώνες σε λίμνη και ήταν για μια ακόμα φορά μια τέλεια εμπειρία. Στην απονομή μάθαμε ότι ανάμεσα σε αυτους που τρέξανε ήταν και περσυνοί πρωταθλητές !! 8O
Οπότε δεν ανησυχώ για τη θέση που καταλάβαμε !!!

Πάντως το περιεργο είναι ότι με το που ξεκινάει το πεντάλεπτο, υπάρχει μια σχετική αναταραχή μπροστά στη γραμμή εκκίνησης. Είναι το σημείο που αρχίζουν τα πάνω κατω κατα μήκος της γραμμής. Στα επόμενα 3-4 λεπτά ο καθένας έχει βρει το ρυθμό του.
Το πιο όμορφο δε κατά τη γνώμη μου είναι όταν στο τελευταίο λεπτό αρχίζει ο ένας μετά τον άλλο να ορτσάρει και να κατευθύνεται προς τη γραμμή.

Εκεί που παίζεις με το χρόνο: Είμαι πολύ αργός και θα με περάσουν;;; ή όρτσαρα νωρίς και θα περάσω τη γραμμή πριν την εκκίνηση;;;. Οι άλλοι τί κάνουν;; Να κάνω τακ ;;; Τα πανιά μου είναι τριμαρισμένα;;; Γύρισε ο άνεμος;;; φατσα ή σιγόντο;;;;

Σε αυτό το τελευταίο λεπτό παίζεται κατά πολύ και η έκβαση του αγώνα και τα συναισθήματα πάρα πολύ έντονα.

Ποιές οι δικές σας εμπειρίες από αγώνες;

Συναισθήματα;; Συμβουλές;; Λάθη;; Αστεία-απρόβλεπτά;

Marabou
24-06-2005, 13:12
Gant μας πόρωσες μεσημεριάτικο...

spithas
14-09-2005, 08:56
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Naytilia.gr.

Ανοίξαμε αυτήν ενότητα, με σκοπό την συζήτηση θεμάτων που αφορούν την αγωνιστική ιστιοπλοϊα. Από τακτικές-κανονισμούς-εκκινήσεις-είδη αγώνων και ότι μπορει να φανταστεί ο καθένας!

Κατ` αρχάς θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος του Naytilia.gr που να ασχολείται με αγώνες και κατα δεύτερον εάν υπάρχει κάποιος που θέλει πάρα πολύ αλλά δεν έχει τύχει να τρέξει αγώνα.

Συλλέγοντας κάποιες πληροφορίες μπορούμε να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο, αργότερα, να τρέξουμε σε κάποιο αγωνα σαν μέλη του Naytilia.gr....., εφ`όσον πληρούμε κάποιες προϋποθέσεις και κάποια άλλα διαδικαστικά!

Εγώ έχω Δίπλωμα Ανοικτής Θάλασσας και παρόλο που έχω τρέξει μόνο μια φορά σε αγώνα θα ήθελα να το ξανακάνω. Στη διάθεσή σας για ότι μπορώ να βοηθήσω.

lifesea
11-10-2005, 12:26
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Naytilia.gr.

Ανοίξαμε αυτήν ενότητα, με σκοπό την συζήτηση θεμάτων που αφορούν την αγωνιστική ιστιοπλοϊα. Από τακτικές-κανονισμούς-εκκινήσεις-είδη αγώνων και ότι μπορει να φανταστεί ο καθένας!

Κατ` αρχάς θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος του Naytilia.gr που να ασχολείται με αγώνες και κατα δεύτερον εάν υπάρχει κάποιος που θέλει πάρα πολύ αλλά δεν έχει τύχει να τρέξει αγώνα.

Συλλέγοντας κάποιες πληροφορίες μπορούμε να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο, αργότερα, να τρέξουμε σε κάποιο αγωνα σαν μέλη του Naytilia.gr....., εφ`όσον πληρούμε κάποιες προϋποθέσεις και κάποια άλλα διαδικαστικά!

Εγώ έχω Δίπλωμα Ανοικτής Θάλασσας και παρόλο που έχω τρέξει μόνο μια φορά σε αγώνα θα ήθελα να το ξανακάνω. Στη διάθεσή σας για ότι μπορώ να βοηθήσω.

το καλοκαιρι πηρα το Διπλωμα Ανοικτης Θαλασσας.... :lol: και εχω μπει ηδη σε αγωνες.......και συνεχιζω :D

Asterias
13-10-2005, 13:30
Καλως ήλθες στη παρέα μας Lifesea.

Αν μπορείς δώσε μας κάποιες επιπλέον πληροφορίες, σε ποιους αγώνες έχεις λάβει μέρος, με ποιό σκάφος, σε ποιόν όμιλο ανήκεις.

orangewhale
15-11-2005, 21:13
Τρέχω 11 χρόνια Ανοικτή Θάλλασα στην ίδια ομάδα, με έναν τουλάχιστον αγώνα στο Αιγαίο τον χρόνο. Θα χαρώ να συμμετέχω σε αγώνα του site. Δεν ζαλιζομαι, αντέχω νυχτερινούς, δεν ζυγίζω πολύ, αλλά μη μ' αφήσεις νυστικό γιατι :evil:

Asterias
16-11-2005, 02:24
Καλως όρισες στο Νaytilia.

Χαίρομαι ιδιαιτέρως που η αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη έφτασε εδώ.
Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στα μέρη σου μέσω των Ναυτοπροσκόπων της Θεσσαλονίκης, λογικά αν είσαι χρόνια στο χώρο θα έχεις υπ`όψη σου τη Βάση των Ναυτοπροσκόπων στη Καλαμαριά καθώς και το έργο που παράγεται από εκεί.

Είσαι σε κάποιον όμιλο της περιοχής;

Με ποιό σκάφος τρέχετε; Δώσε μας κάποιες πληροφορίες....

orangewhale
16-11-2005, 22:35
Ξεκίνησα το 1994 από σχολή, έκανα δύο χρόνια delivery, ύστερα αγωνιστική στον Ι.Ο.Θ. και αγώνες με το ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ έως τώρα. Μάλιστα τρέξαμε εβδομάδα Ν.Ο.Α. το 1996. Ωραίοι αγώνες στίβος με αέρα. Εσύ;

Asterias
17-11-2005, 02:09
Εμένα οι πιο αξέχαστες ιστιοπλοϊκές αγωνιστικές εμπειρίες ήταν στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες και στο test event του 2003 όπου συμμετείχα ως εθελοντής.

Κυρίως ήμουν στα σκάφη της χρονομέτρησης και αποτελεσμάτων, αρκετές φορές στήναμε κ το στίβο των σκαφών ανάλογα με τις ανάγκες κάθε μέρας.
Από εκεί κ έπειτα φέτος έτυχε να τρέξω κάποιους αγώνες ανοιχτής με το σκάφος Mac Gregor. Και βέβαια τρέχω για 6 συνεχή χρόνια στους πανελλήνιους Ναυτοπροσκοπικούς Αγώνες με παραδοσιακά σκάφη ιστιοφορίας Λατινιού.

Από φέτος ελπίζω να έχω και άλλες ευκαιρίες για αγώνες.. Έχει έρθει στο Σώμα Ελλήνων Προσκόπων ένας στόλος 3 σκαφών Ανοιχτής Θάλασσας τύπου Hunter, τα οποία είναι δωρεά του Ναυτικού Ομίλου Ελλάδος, τα οποία θα αποτελέσουν κατηγορία και θα μπορούν να αγωνίζονται σε αρκετούς Ιστιοπλοϊκούς αγώνες.

Τωρά οι ιστιοπλοϊκές εμπειρίες από το 1996 κ έπειτα αρκετές... κυρίαρχα με τα Ναυτοπροσκοπικά Σκάφη. Με την Ανοιχτή Θαλάσσα ασχολούμαι από το Μάρτιο του 2005 όπου κ απέκτησα το δίπλωμα.

orangewhale
17-11-2005, 16:19
Το σκεφτόμουν και εγώ για εθελοντής αλλά οι υποχρεώσεις δεν με άφησαν άσε που ακριβώς μετά την Ολυμπιάδα είχαμε αγώνες. Πρέπει να ήταν φοβερή εμπειρία. Ειδικά να στήνεις τον στοίβο.
Επίσεις δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το αρμένισμα με λατίνι. Δώσε λεπτομέρειες αν μπορείς.
Σας εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεται να δημιουργήσετε 3 ομάδες. Είναι πάντα καλό για το άθλημα της Ανοικτής Θάλασσας γιατί μη ξεχνάμε ότι οι αγώνες θέλουν συμμετοχές σκαφών και αυτό πληρώματα......
Δεν είναι πάντα εύκολο να κρατηθεί μία ομάδα και αυτό εξαρτάται από πολλά.

Asterias
17-11-2005, 19:46
:D Οι ομάδες είναι ήδη έτοιμες.. είμαστε τόσοι πολλοί που πρέπει να κάνουμε κ ειδικό προγραμματισμό για το ποιος θα πρωτοέρθει... αυτό είναι ένα από τα πολύ καλά πλεονεκτήματα, ένα άλλο που συμβαίνει στο Σώμα Ελλήνων Προσκόπων είναι ότι υπάρχει διαρκείς ανακύκλωση του δυναμικού.. εάν φύγω εγώ θα καλύψει άλλος από πίσω κ.ο.κ

Το μόνο που μπορώ να πώ για τα λατίνια μας είναι πως έχουν το δικό τους μαγικό στυλ, δεν είναι εύκολα στις πλεύσεις όπως τα σκάφη που οι περισσότεροι έχουμε συνηθήσει, χρειάζεται αρκετή τριβή για να πείς ότι το έχεις στο χέρι σου. Σημειοτέων οτι τις περισσότερες φορές το πλήρωμα είναι παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου.


Όσο για την Ολυμπιάδα... απίστευτη εμπειρία, ο,τι κνα πώ είναι λίγο.
Ελπίζω να βρώ χρόνο κάποια στιγμή να προσθέσω και άλλες φωτογραφίες από τους στίβους

orangewhale
18-11-2005, 20:47
Το ότι υπάρχει ανανέωση είναι θετικότατο από την άποψη ότι δεν θα μείνεις ξαφνικά χωρίς πλήρωμα. Από την άλλη για να φτάσουν 6 ή 7 ή 8 άνθρωποι να είναι ομάδα αυτό κατά την άποψη μου χρειάζεται μίλια και τριβή των συγκεκριμένων ανθρώπων με το σκάφος όπως και ένας ικανός πάγκος για τα απρόοπτα. Μπορώ για ώρες να σου λέω ιστορίες για ομάδες γεμάτες καλές προθέσεις που διαλύθηκαν σε λίγους μήνες.
Θέλει κόπο και προσπάθεια αλλά και αυτό είναι μερός της μαγείας που λέγεται αγωνιστική ιστιοπλοία. Όπως λέει και ο οδηγός της NORTH SAILS (η παλιά έκδοση) μία μίξη έμπειρων με δραστήριων νέων είναι ένας συνδυασμός με αρκετές πιθανότητες μακράς διάρκειας.
Το στήσιμο μίας ομάδας είναι σημαντικό και θέλει τόσο προσοχή ίσως όσο και το τριμάρισμα. Και αν δεν σου φέρει την νίκη σίγουρα θα μεγαλώση την απόλαυση του αρμενίσματος

Και κατί άλλο ήθελα να ρωτήσω. Πόσα πόδια είναι τα Hunter που πήρατε ; Τι αρματωσιά έχουν ;

Αυτά και περιμένω με ανυπομονισία τις φωτογραφίες από τους στίβους

Το VOLVO OCEAN RACE είναι σε εξέλιξη το πρώτο σκέλος κοντέυει να τελείωσει. Ο απόλυτος αγώνας ανοικτής Θάλασσας.

orangewhale
19-11-2005, 12:39
Συναρπαστική εξέλιξη στο Volvo Ocean Race. Το ABN AMRO BANK TWO παιρνάει στη δεύτερη θέση αφήνοντας το BRASIL 1 στη τρίτη με μόνο 9 μίλια διαφορά

http/www.volvooceanrace.com.

Asterias
19-11-2005, 14:04
Το πιο σημαντικό όπλο που με κάνει να λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό το τομέα είναι ότι τα παιδιά μας αγαπάνε με όλη τη σημασία της λέξεως αυτό που κάνουν με τα σκάφη δε βγαίνουν περατζάδες έτσι για να βγούν. Είναι με τους φίλους τους σε σκάφη πολύ ιδιαίτερα και λατρευτά.

Τα Hunter είναι 27 ποδών. Από αρματωσιά τι ακριβ τη ώς θέλεις να σου πώ; Αυτή τη στιγμή και τα 3 έχουν ότι χρειάζονται για να πλέουν με πλήρη ασφάλεια. Κοινώς δεύτερα πανιά κλπ κλπ δεν υπάρχουν. Σιγά Σιγά θα βρεθούν οι κατάλληλοι πόροι και ο κατάλληλος χορηγός και για τρία σκάφη και έτσι θα είμαστε FULL SPEED.

Orangewhale ανοίξαμε μια ξεχωριστή ενότητα για το VOLVO OCEAN RACE εάν είναι εύκολο μετέφερε τις δημοσιεύσεις εκεί ώστε να παρακολουθούμε την εξέλιξη χωρίς να χανόμαστε. Thanks

MARAMBOU
07-04-2007, 13:52
Geia sas paidia. Thelw na thesw mia erwtisi pou isws na min tairiazei se ayto to link alla den vrika kati sxetiko. Eimai apo thessaloniki kai th ithela na mathw an gnwrizei kaneis gia diorganwsi agwnwn me tilekateythinomena istioploika edw konta. Eyxaristw.