PDA

Επιστροφή στο Forum : Sporades Star [Aqua Star, Azores Express, Aeolos, Moby Love, King Orry, Saint Eloi]



Ellinis
07-02-2017, 18:34
Οι φίλοι των φέρι της Μάγχης θα χαρούν ιδιαιτέρως μαθαίνοντας οτι το άλλοτε SAINT ELOI της Sealink (νυν MOBY LOVE της Moby) αγοράστηκε από την ελληνική Portucalence σε αντικατάσταση του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ. Την είδηση την έμαθα πριν λίγες ημέρες από τον φίλο BEN BRUCE και ψάχνοντας βρήκα και σχετικές ανακοινώσεις (http://iltirreno.gelocal.it/piombino/cronaca/2017/01/24/news/moby-vende-il-traghetto-love-alla-greca-portucalence-1.14764394?refresh_ce).
Από τα τελευταία κλασσικά φέρι της Μάγχης που προσωπικά το είχα πάρει "βαριά" επειδή δεν είχε έρθει στα νερά μας όπως τόσα άλλα ομόσταυλα... αλλά ποτέ δεν είναι αργά!
Eδώ σε μια πόζα με τα κλασσικά χρώματα της Sealink που νομίζω οτι του πήγαιναν πιο πολύ από όλα όσα δοκίμασε.
180879

Η πλούσια ιστορία του πλοίου μπορεί να διαβαστεί εδώ (http://www.doverferryphotosforums.co.uk/mv-saint-eloi-past-and-present/)μαζί με αρκετές ωραίες φωτογραφιες του. Στο φόρουμ το έχουμε αναφέρει μερικές φορές όταν το είχαμε δει στο περιθώριο φωτογραφίων της Γένοβας όπου είχε μείνει ημιτελές για ένα διάστημα επειδή τα ναυπηγεία της Pietra Ligure, που ξεκίνησαν να το ναυπηγούν το 1969, αντιμετώπισαν οικονομικά προβλήματα με αποτέλεσμα το πλοίο να ολοκληρωθει το 1975.



Παρακάτω, σε καλύτερες στιγμές, στη Γένοβα με το ημιτελές ST.ELOI στο βάθος.

65029
πηγή (http://www.michelangelo-raffaello.com/photo_gallery/exteriors/ext_mich_pag2/ext_mich2.htm)

Η φωτογραφία πρέπει να είναι την εποχή που έχει σταματήσει η αποπεράτωση του, λίγο καιρό πριν μεταφερθεί από το Ιταλικό ναυπηγείο (Cantieri Navali di Pietra Ligure) στο Γαλλικό ναυπηγείο (Le Havre).

180878
Photo Credit (http://www.naviearmatori.net/gallery/viewimage.php?id=13445)

pantelis2009
07-02-2017, 19:07
Ευχάριστα τα νέα σου φίλε Ellinis. Αυτή την ώρα βρίσκεται δεμένο στο Piombino.
Ξέρουμε πότε θα έρθει Ελλάδα?

Ellinis
07-02-2017, 23:04
Το "Σαντορίνη" ξεκινούσε τις ναυλώσεις του στις Αζόρες κάθε Απρίλιο. Οπότε εκτιμώ πως το πλοίο θα ακολουθήσει την ίδια ρουτίνα και θα έχει περάσει στη νέα ιδιοκτησία νωρίτερα. Να δούμε αν θα προλάβει να έρθει πρίν τον Απρίλη στην Ελλάδα ή αν θα κάνει τις όποιες ετοιμασίες και βαψίματα στην Πορτογαλλία. Ελπίζω πάντως να ναυλωθεί από τη HSW τον επόμενο χειμώνα για να σκατζάρει τον "Πήγασο"!

Apostolos
12-02-2017, 22:12
Αν πέσει πρύμα μετασκευή τύπου Σαντορίνη θα χουν μονο διαφορά του τεράστιο φουγάρο... Οι εποχές που οι Έλληνες ακτοπλόοι αγόραζαν φέρυ λίγο πριν το τέλος τους για μια νέα ζωή ήρθε ξανα. Δέν πειράζει θα χαρούμε εμεις οι καραβολάτρες...

Nautilia News
23-02-2017, 18:02
MOBY LOVE: “Στην Ελλάδα στο τέλος του μήνα”

Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/moby-love-stin-ellada-sto-telos-tou-mina/ .

pantelis2009
05-07-2017, 17:01
Το Moby Love δείχνει παροπλισμένο ακόμη στη Γένοβα, αλλά το Moby Baby ....ξεκίνησε πριν λίγο. Για που άραγε?????

Ellinis
05-07-2017, 18:58
Στο τελευταίο τεύχος του "Ε" αναφέρεται οτι θα έρθει μεν, αλλά το Σεπτέμβριο αφού θα παραμείνει ως αμοιβο της Moby. Αυτό που έρχεται τώρα ισως είναι το ΜΟΒΥ ΒΑΒΥ που αγοράστηκε επίσης απο την Portucalence

giorgos....
06-07-2017, 17:02
Είμαστε στο θέμα του Moby Love και παρακαλώ να παραμείνουμε σε αυτό. Τα μηνύματα που αφορούν το Moby Baby μεταφέρθηκαν εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?194868-Moby-Baby-Earl-Godwin-Svea-Drott), στο θέμα του πλοίου.

Psytair
28-09-2017, 17:54
Το πλοιο θα ξεκινησει απο την γενοβα το σαββατο με προορισμο τον πειραια το πλοιο προκειται να πραγματοποιοισει εκτεταμενες μετασκευες με σκοπο να τεθει αξιοπλοο ωστε να δρομολογηθει στην ακτοπλοιοα μας

Giovanaut
29-09-2017, 10:34
Εύγε - Συγχαρητήρια!!
Με το καλό και το GOLFO PARADISO!!

Espresso Venezia
29-09-2017, 11:18
Φίλε μου Giovanaut ας περιμένουμε να δούμε για που και ως τι προορίζεται το πλοίο. Το ότι θα έρθει στα πέριξ του Πειραιά (ας ξεκινήσει πρώτα, γιατί και τον περασμένο Μάρτιο θα ερχόταν) δεν σημαίνει και αυτόματα και αυθαίρετα ότι θα ....."δρομολογηθεί στην ακτοπλοία μας". Κανείς δεν γνωρίζει ακόμα, εκτός μόνο από τους πλοιοκτήτες του.

Ellinis
29-09-2017, 11:47
Η πρώτη πώληση του πλοίου δεν προχώρησε. Τελικά το αγόρασαν en bloc με το MOBY BABY. Ο λόγος που δεν έχει έρθει ακόμη είναι (σύμφωνα με δημοσίευμα του "Εφοπλιστή") οτι παρέμεινε ως αμοιβό για τυχόν ανάγκες που θα προέκυπταν στη Μοby κατά τη σεζόν.

Giovanaut
29-09-2017, 11:59
Φίλε μου Giovanaut ας περιμένουμε να δούμε για που και ως τι προορίζεται το πλοίο. Το ότι θα έρθει στα πέριξ του Πειραιά (ας ξεκινήσει πρώτα, γιατί και τον περασμένο Μάρτιο θα ερχόταν) δεν σημαίνει και αυτόματα και αυθαίρετα ότι θα ....."δρομολογηθεί στην ακτοπλοία μας". Κανείς δεν γνωρίζει ακόμα, εκτός μόνο από τους πλοιοκτήτες του.

Συμφωνώ απόλυτα, απλά λόγω φημών δρομολόγησης βγήκα λίγο απ τα ρούχα μου, κι αυτό όχι επειδη σνομπάρω το σκαρί. Απλα θέλει κι ενα όριο. Μια τέτοια δρομολόγηση είναι βήματα πίσω.. ’λλα όπως σωστά είπες φίλτατε είδωμεν!!

flash13
29-09-2017, 19:30
τόσες και τόσες άλλες δρομολογήσεις που έχουν γίνει, αυτή θα μας πειράξει.το πλοίο θα έρθει όπως και το MOBY BABY με το ίδιο ρυμουλκό.

Naxojet
29-09-2017, 21:41
Ρε παιδια ηρεμιστε λιγο το κανετε σαν να ειναι σιγουρο οτι θα δρομολογιθει στην ακτοπλοοια μας εδω δεν εχει ερθει ακομα απο την γενοβα. Με την σειρα μην αγχωνεστε αφου θα τα ξανα πουμε

pantelis2009
30-09-2017, 17:52
Ξεκίνησε το ταξίδι του για την Ελλάδα το Moby Love ρυμουλκούμενο από το P/K SEA DREAM. Άφιξη του στα πέριξ του Πειραιά 08/10/2017 σύμφωνα με το AIS του ρυμουλκού.

Psytair
30-09-2017, 19:00
Ας το καλοδεχτουμε και αυτο το περιπετιωδης ποσταλι

panthiras1
01-10-2017, 16:18
Πόσων χρονών είναι; Που μπορεί να αξιοποιηθεί; Κάπου διάβασα ότι είναι ηλικιακά λίγο μεγάλο... ή κάνω λάθος;

Επτάνησος_1989
01-10-2017, 16:33
Δεν καταλαβαίνω μερικούς που λένε για υπερήλικα πλοία κλπ...Εδώ δεν έχουμε πλοία για γραμμές που αυτή την στίγμη μένουν με ένα πλοίο τον χειμώνα η και καθόλου και μας πειράζει που φέρνουν πλοία μεγάλης ηλικίας.Ας είναι μεγάλης ηλικιας,τι μας νοιάζει εμάς;Εμείς θα δώσουμε λεφτά για να τα φτιάξουμε;Η μήπως να ζητήσουμε και την άδεια τους για το τι πλοίο θα αγοράζουν.Εγώ προσωπικά ε'ιμαι απο αυτούς που χαίρομαι να βλέπω να έρχονται τέτοια πλοία στην χώρα μας και ας είναι μεγάλης ηλικίας.Το θέμα όμως δεν ειναι μόνο η ηλικία ενός πλοίου,αλλά η συντήρηση.Αν ο κάθε εφοπλιστής ρίχνει ένα κάρο λεφτά για να το φέρει σε προδιαγραφές σύγχρωνες,παρ'ολο την ηλικια τους είναι άξιο θα έλεγα.Και αυτό και το ’νεμος προσωπικά τα συμπαθώ πάρα πολύ.Μακάρι να υπήρχαν τα πλοία που τώρα έχουν γίνει κατσαρόλες.Παρά τα κουτιά.

Psytair
01-10-2017, 16:40
Συμφωνω μαζι σου φιλε οπως και το κιαρα που ηταν ενα ερειπιο και τωρα εχει αρχισει να ξαναγεννιεται . Αποτι καταλαβαμε η ηλικια δεν εχει σημασια αλλα η ορεξη να τα μετασκευασεις

VASILIS CRETA
01-10-2017, 17:28
Απ' όσο διαβάζουμε, η ιστορία κατασκευής του είναι κάπως περιπετειώδης... Παραγγέλθηκε το 1969, ξεκίνησε το 1971 καθελκύστηκε το 1972 και ολοκληρώθηκε το 1975.....

Psytair
01-10-2017, 17:52
Η κατασκευη του αργησε να ολοκληρωθει γιατι οταν καθελκυστηκε το πλοιο το ναυπηγειο εκεινη την περιοδο χρεοκοπησε ως αποτελεσμα το ημιτελης σκαρι να παραμεινει παρατημενο στην Genoa .Ετσι αργοτερα η κυβερνηση αναλαβε να το τελειωσει και παραδοθηκε το 1975

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-10-2017, 12:06
Συμφωνω μαζι σου φιλε οπως και το κιαρα που ηταν ενα ερειπιο και τωρα εχει αρχισει να ξαναγεννιεται . Αποτι καταλαβαμε η ηλικια δεν εχει σημασια αλλα η ορεξη να τα μετασκευασεις
Από...τον Ηλιόπουλο;;;:distrust:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-10-2017, 12:12
Απ' όσο διαβάζουμε, η ιστορία κατασκευής του είναι κάπως περιπετειώδης... Παραγγέλθηκε το 1969, ξεκίνησε το 1971 καθελκύστηκε το 1972 και ολοκληρώθηκε το 1975.....
Πολύ σωστά αφού το hull είναι ίδιο με το ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.

threshtox
02-10-2017, 15:33
Από...τον Ηλιόπουλο;;;:distrust:

Έλα ντε..:tennis:

Psytair
02-10-2017, 15:54
Ναι απο τον ηλιοπουλο

Psytair
05-10-2017, 19:36
Το πλοιο συμφωνα με το AIS ερχεται με 6.2 knots αρκετα αργα .Αυτην την στιγμη βρισκεται δυτικα της πελοποννησου

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-10-2017, 07:57
Πάλι καλά αφού έρχεται ρυμουλκούμενο.

Psyterer
06-10-2017, 13:52
Το πλοιο παιρναει να αναμεσα απο την ελαφονησσο και κυθηρα .Δεν θα αργησει να φτασει πειραια .λογικα θα δεσει στον ΝΜΔ μαζι με το ομοσταυλο ανεμος

Espresso Venezia
06-10-2017, 14:40
Μέχρι να φτάσει στα μέρη μας ώστε να μπορέσουμε να το δούμε και από κοντά, ας το καμαρώσουμε σε μία όμορφη φωτό (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2544432) από το shipspotting.

pantelis2009
07-10-2017, 10:00
Στη ράδα του Πειραιά το πλοίο. Καλώς μας ήρθε.

Ellinis
07-10-2017, 10:29
Το όμορφο πλοίο είναι ήδη στα ανοιχτά της Πειραϊκής. Αν και το είδα από μερικά χιλιόμετρα απόσταση δεν μπορώ να πω παρά οτι χάρηκα. Καιρό είχαμε να δούμε ένα κλασικό ποστάλι της Μάγχης να έρχεται στα μέρη μας και μάλλον αυτό είναι και το τελευταίο του είδους του. Να του ευχηθώ καλά ταξίδια, όπου και αν θα τα κάνει.

184850

andria salamis
07-10-2017, 13:13
Απο την βολτα μου,το περίμενα,αλλα άργησε στην ράδα,και δεν ειχα χρόνο!

184855

Επτάνησος_1989
07-10-2017, 14:27
Και μερικές από εμένα την ώρα που εισερχόταν στον Ν.Μ.Δ. για να δέσει,με την βοήθεια ρυμουλκών.184858184859184860

Ellinis
07-10-2017, 18:59
Πολύ ωραίες, θερμά ευχαριστώ! :shame:
Να προσθέσω και εγώ μια δίπλα στο ομόσταυλο πλέον ΑΝΕΜΟΣ. Το BABY είναι πραγματικό "μωρό", με καθρέφτη από τα παλιά, καραβίσια πλώρη, περαντζάδες για περπάτημα και ένα φουγάρο που φέρνει μνήμες από τις βελγίδες της Sealink/RmT. Αν ταξιδέψει στην Ελλάδα θα είμαι ο πρώτος που θα βγάλω εισητήριο!

184863

errikos!
24-10-2017, 20:38
εχει αγοραστει απο την Portucalence και αyτο κ το αλλο moby καμια σχεση με τον Ηλιοπουλο που αναφερθηκε.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-10-2017, 08:17
εχει αγοραστει απο την Portucalence και αyτο κ το αλλο moby καμια σχεση με τον Ηλιοπουλο που αναφερθηκςε.
Δεν είπαμε ότι το έφερε ο Ηλιόπουλος.Απλώς σβήστηκαν ποστ από τον άλλο που τον μπανάρανε κ βγαίνει αυτό το συμπέρασμα.

Ellinis
30-10-2017, 07:45
Όπως γράφει ο Εφοπλιστής, το πλοίο θα ονομαστεί ΑΙΟΛΟΣ. Έτσι απλά και ναυτικά, χωρις Super, Expess και αλλα φτιασιδια.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-10-2017, 09:00
Όπως γράφει ο Εφοπλιστής, το πλοίο θα ονομαστεί ΑΙΟΛΟΣ. Έτσι απλά και ναυτικά, χωρις Super, Expess και αλλα φτιασιδια.
Oι άνθρωποι φαίνεται ότι είναι της παλιάς σχολής.:welcoming:

Espresso Venezia
30-10-2017, 10:08
Δεν ξέρω αν είναι της παλιάς σχολής, σίγουρα όμως είναι σοβαροί άνθρωποι. Δεν πάνε να ξεγελάσουν κανένα με γελοιότητες του τύπου "βαπτίζω το παξιμάδι αστακομακαρονάδα" για να εντυπωσιάσω τον αδαή επιβάτη. Πολύ ωραία ονόματα και το ΑΝΕΜΟΣ και το ΑΙΟΛΟΣ και μπράβο τους.

fourtounakis
30-10-2017, 10:17
Πόσο αντικειμενικές οι απόψεις σου. Κρίνοντας τελικά με βάση την ονομασια ενός πλοίου, συμπεραίνεις τόσο τις προθέσεις της πλοιοκτησιας όσο και το κατά πόσο σοβαρότητα κρύβεται από πίσω. Κατάλαβες για πιο πράγμα μιλάω έτσι; για το μαύρισμα που και εσύ και κάποιοι άλλοι ριξατε στο Ιεράπετρα που επειδή απέκτησε ξενο ονομα το κράξατε. Το moby love όμως , παρόλο 3 χρόνια μεγαλύτερο αφού το θες από το Ιεράπετρα, λογω ελληνικοτατου ονόματος είναι ανεκτίμητης αξίας. Το ειρωνικό σε όλα αυτά είναι η υπογραφή σου "please don't troll".

Espresso Venezia
30-10-2017, 10:59
Φίλε μου Φουρτουνάκη εκτός από το ότι με έκανες και γέλασα πρωί πρωί Δευτεριάτικα (να 'σαι καλά !!!), βλέπω ότι έχεις κάποιο σοβαρότατο πρόβλημα με την ανάγνωση και κατανόηση των γραπτών κειμένων (μην το αφήσεις, να το κοιτάξεις οπωσδήποτε κάποια στιγμή).

Φιλικά. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

Σημ. Θα μου επιτρέψεις πιστεύω να επαναπαραθέσω το ποστ μου με την επισήμανση - θερμή παράκληση : "Don't troll" καλέ μου φίλε Φουρτουνάκη, παίξε με τίποτ' άλλο !!! https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png


Δεν ξέρω αν είναι της παλιάς σχολής, σίγουρα όμως είναι σοβαροί άνθρωποι. Δεν πάνε να ξεγελάσουν κανένα με γελοιότητες του τύπου "βαπτίζω το παξιμάδι αστακομακαρονάδα" για να εντυπωσιάσουν τον αδαή επιβάτη. Πολύ ωραία ονόματα και το ΑΝΕΜΟΣ και το ΑΙΟΛΟΣ και μπράβο τους.

fourtounakis
30-10-2017, 14:12
Ολοφάνερα συνεχίζεται η ειρωνεία. Συνεπώς είναι η πάγια τακτική σου. Οπότε δεν πρόκειται να απαντησω κάτι πανω στα λεγόμενα σου. Μονάχα ένα πράγμα. Σταματά να ειρωνεύεσαι οτιδήποτε δεν ταιριάζει στα δικά σου δεδομένα και πραγματικά DONT TROLL .

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-11-2017, 11:51
185548SAINT ELOI185549KING ORRY
πηγή faktaomfartyg

Eπειδή μας παρακολουθούν κ τραινόφιλοι να πούμε ότι το πλοίο σαν σιδηροδρομικό φέρρυ αρχικά είχε 430 lane γιά βαγόνια που μετέφερε όταν έκανε γραμμές στην Μάγχη.

pantelis2009
22-11-2017, 18:40
Ενημερώθηκε, μεσημβρινές ώρες χθες, η Λιμενική Αρχή Κερατσινίου για περιστατικό πρόσκρουσης του Ε/Γ-Ο/Γ “ΘΕΟΦΙΛΟΣ” Ν.Μυτιλήνης 35 με το RO-RO PASSENGER “MOBY LOVE” σημαίας Ιταλίας, στη θαλάσσια περιοχή Νέου Μώλου Δραπετσώνας, όπου ελλιμενίζεται πρυμνοδετημένο το πρώτο, λόγω μη ασφαλούς πρόσδεσης του (σπάσιμο κάβων), με αποτέλεσμα την πρόκληση ζημιών στην αριστερή εξωτερική γέφυρα και στο αριστερό πρωραίο τμήμα του δεύτερου.
Άμεσα έγινε προσπάθεια επαναφοράς του “ΘΕΟΦΙΛΟΣ” στην πρότερη θέση του με τη συνδρομή Ρ/Κ πλοίων, ενώ από το συμβάν δεν αναφέρθηκε τραυματισμός και δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση.
Από το Β' Λιμενικό Τμήμα Κερατσινίου του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά απαγορεύτηκε ο απόπλους αμφότερων των πλοίων, μέχρι την προσκόμιση πιστοποιητικού διατήρησης κλάσης.
ΠΗΓΗ (http://m.hcg.gr/#article.php?siteName=4&origLink=http%3A%2F%2Fwww.hcg.gr%2Fnode%2F16547)

threshtox
22-11-2017, 18:45
Από το Β' Λιμενικό Τμήμα Κερατσινίου του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά απαγορεύτηκε ο απόπλους αμφότερων των πλοίων, μέχρι την προσκόμιση πιστοποιητικού διατήρησης κλάσης.
ΠΗΓΗ (http://m.hcg.gr/#article.php?siteName=4&origLink=http%3A%2F%2Fwww.hcg.gr%2Fnode%2F16547)

Kαλά που το απαγόρευσαν, γιατί το Θεόφιλος ήταν έτοιμο προς αναχώρηση...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-11-2017, 08:26
Kαλά που το απαγόρευσαν, γιατί το Θεόφιλος ήταν έτοιμο προς αναχώρηση...
Eκείνο που μου τη "δίνει",είναι αυτή η τυπολατρεία,το τυποποιημένο των ανακοινώσεων.Eίναι δυνατόν ύστερα από τόσα χρόνια δεμένος ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ να έχει πιστοποιητικά σε ισχύ; Aλλά οι άνθρωποι είναι μακράν του κόσμου τούτου.Κάποτε με τραβούσαν στην ασφάλεια του λιμεναρχείου διότι φωτογράφιζα το....DOULOS. Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι αυτό το καράβι είναι ιστορικό.
Αμ το άλλο; Πες μου ποιά η διαφορά μεταξύ ΕΓ/ΟΓ κ RO-RO PASSENGER;;;:disturbed::distrust:

Espresso Venezia
23-11-2017, 09:12
Τι δεν καταλαβαίνεις ω ΒΙΚΤΩΡ ??? Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις ??? Για να θυμηθούμε και άλλες ανακοινώσεις, το ένα πλοίο είναι .....ημεδαπό και το άλλο αλλοδαπό (με Ιταλική σημαία), άρα το ένα είναι ΕΓ/ΟΓ και το άλλο RO-RO PASSENGER, έτσι, πολύ απλά !!!!! Όσο για την απαγόρευση απόπλου, την έχουμε δει μέχρι και σε ανακοινώσεις για πλοία που βυθίστηκαν (!!!), και εσύ παραξενεύεσαι για πλοία που τουλάχιστον επιπλέουν ??? https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

Παναγιώτης
23-11-2017, 11:51
Ναι για αλλη μια φορά επιβεβαιόνεται η πεποίθηση που έχω ότι υπάρχουν κάποια τυποποιημένα κείμενα ανακοινώσεων και για παράδειγμα λέει κάποιος "βγάλε μια ανκοίνωση τύπου Γ" και απλά αλλάζουν την πρώτη παράγραφο. Όπως λέι παραπάνω ο Espresso Venezia απλά αντέγραψαν ότι εβλεπαν στην εβαιωση του νηολογίου για κάθε πλοίο.
Όσο για τα πιστοποιητικά είχαμε δει εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?48238-%D0%E1%F1%EF%F0%EB%E9%F3%EC%FC%F2-%D0%EB%EF%DF%F9%ED-(Lay-up-of-Ships)) ότι χρεάζεται καποια στοιχειώδης πιστοποίηση από την Κλάση ακόμα και για τα παοπλισμένα (laid up) βαπόρια αλλά δεν ξέρω αν έχει ο Θεόφιλος.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-11-2017, 12:22
Όσο για τα πιστοποιητικά είχαμε δει εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?48238-%D0%E1%F1%EF%F0%EB%E9%F3%EC%FC%F2-%D0%EB%EF%DF%F9%ED-(Lay-up-of-Ships)) ότι χρεάζεται καποια στοιχειώδης πιστοποίηση από την Κλάση ακόμα και για τα παοπλισμένα (laid up) βαπόρια αλλά δεν ξέρω αν έχει ο Θεόφιλος.
Μιά ματιά στο equasis, βλέπουμε ότι η κλάση (ο Ρωσικός νηογνώμονας) έχει ανασταλεί φυσικά.Δλδ οι λιμενικοί,κάθονται σε ένα γραφείο,στους 4 τέσσερις τοίχους ενός δωματίου κ δεν ενεργούν με την κοινή λογική.Aν μπορέσει να αποπλεύσει το βαπόρι...εγώ θα γίνω Πάπας!

karavofanatikos
01-12-2017, 16:47
Το πλοίο απ' τις 8 έως τις 15 Ιανουαρίου 2018 θα βρεθεί στη μεγάλη μόνιμη δεξαμενή της Ακτής Βασιλειάδη.

VASILIS CRETA
12-12-2017, 17:56
Και όπως βλέπουμε και σε φωτό του shipspotting (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2780406)(c.: Axilleas Tzathas) κλείνουν και τη γέφυρα, πράγμα που δεν είχαμε συνηθίσει στα προηγούμενα πλοία της Μάγχης. Δεν ξέρω κατά πόσο πολύπλοκη και δαπανηρή είναι αυτή η εργασία για ένα πλοίο αυτής της ηλικίας...

roussosf
12-12-2017, 21:51
Και όπως βλέπουμε και σε φωτό του shipspotting (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2780406)(c.: Axilleas Tzathas) κλείνουν και τη γέφυρα, πράγμα που δεν είχαμε συνηθίσει στα προηγούμενα πλοία της Μάγχης. Δεν ξέρω κατά πόσο πολύπλοκη και δαπανηρή είναι αυτή η εργασία για ένα πλοίο αυτής της ηλικίας...

Δεν κοστιζει τίποτα
Λαμαρίνες είναι και κρύσταλλα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-12-2017, 08:35
Και όπως βλέπουμε και σε φωτό του shipspotting (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2780406)(c.: Axilleas Tzathas) κλείνουν και τη γέφυρα, πράγμα που δεν είχαμε συνηθίσει στα προηγούμενα πλοία της Μάγχης. Δεν ξέρω κατά πόσο πολύπλοκη και δαπανηρή είναι αυτή η εργασία για ένα πλοίο αυτής της ηλικίας...
Aπλώς τώρα έχουν καλομάθει κ όμως αν ρωτήσετε κάποιους στη γέφυρα ,έχουν άλλη αίσθηση του καιρού με ανοικτές βαρδιόλες.

VASILIS CRETA
13-12-2017, 17:34
Νταξει, το "έχουν καλομάθει" είναι κάπως "χτυπητή" έκφραση :D. Σίγουρα όμως η συνήθεια αναλόγως του που έχει κληθεί να κυβερνήσει κάθε πλοίαρχος θα παίζει το ρόλο της (για να μην επεκταθώ σε κάθε τομέα της καθημερινής ζωής :devilish:).

ΑΡΗΣ
13-12-2017, 20:45
Δεν ειναι θεμα οτι εχουν καλομαθει που θεωρω ειναι αστοχος χαρακτηρισμος...Σε κλειστη βαρδιολα ο πλοιαρχος επιχειρει χειρισμους απερισπαστος χωρις οι συνθηκες ιδιαιτερα οι ασχημες να δυσκολευουν το εργο του. Οταν εμεις σε συνθηκες ασχημες δυσανασχετουμε ακομα και να κανουμε 5 βηματα τοτε πανω στη βαρδιολα την ανοιχτη με βοριαδες ή βροχη να ξυριζουν συν τη ταλαιπωρια απο τα stand by ο πλοιαρχος και οι αξιωματικοι τι πρεπει να κανουν...Προσωπικα ειμαι λατρης της ανοιχτης βαρδιολας αλλα αν ημουν πλοιαρχος δε ξερω τι αποψη θα ειχα.....

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-12-2017, 11:08
Δεν ειναι θεμα οτι εχουν καλομαθει που θεωρω ειναι αστοχος χαρακτηρισμος...Σε κλειστη βαρδιολα ο πλοιαρχος επιχειρει χειρισμους απερισπαστος χωρις οι συνθηκες ιδιαιτερα οι ασχημες να δυσκολευουν το εργο του. Οταν εμεις σε συνθηκες ασχημες δυσανασχετουμε ακομα και να κανουμε 5 βηματα τοτε πανω στη βαρδιολα την ανοιχτη με βοριαδες ή βροχη να ξυριζουν συν τη ταλαιπωρια απο τα stand by ο πλοιαρχος και οι αξιωματικοι τι πρεπει να κανουν...Προσωπικα ειμαι λατρης της ανοιχτης βαρδιολας αλλα αν ημουν πλοιαρχος δε ξερω τι αποψη θα ειχα.....
Αγαπητέ φίλε το "έχουν καλομάθει¨" δεν το γράφει άνθρωπος άσχετος με τη γέφυρα κ την άποψη που αναφέρω περί αίσθησης του καιρού την έχουν πει αξιωματικοί γέφυρας που είναι μέλη εδώ.Γιά φαντάσου όμως κ τους ανθρώπους που είναι στα γκαζάδικα κ τα φορτηγά!
Οι κλειστές βαρδιόλες ξεκίνησαν από Ιαπωνία,δεκαετία 30,κατόπιν Βόρεια Ευρώπη κ σιγά-σιγά ήλθαν προς τα εδώ.
Προσωπικά νομίζω ότι οι ημικλειστές κλειστήβαρδιόλα,σκεπαστό μέχρι την τιμονιέρα ) είναι η καλύτερη λύση.
Καραβολατρικά αν το πάρεις,οι κλειστές γέφυρες ταιριάζουν αν συμβαδίζουν σχεδιαστικά με την εποχή που χτίστηκε το βαπόρι,αν είναι κανένα του 50-60 θα "χτυπάει" άσχημα στο μάτι.Σε αυτό εδώ το βαπόρι,ας το δούμε καλύτερα τελειωμένο.Κ πάλι γούστα είναι αυτά.

Espresso Venezia
16-12-2017, 14:17
Όπως γράφει ο Εφοπλιστής, το πλοίο θα ονομαστεί ΑΙΟΛΟΣ. Έτσι απλά και ναυτικά, χωρις Super, Expess και αλλα φτιασιδια.

Και επίσημα, σύμφωνα με τα δελτία του ΟΛΠ, το πλοίο ονομάζεται πλέον ΑΙΟΛΟΣ.Τώρα... για την μετονομασία στον τίτλο του θέματος... όποιος μπορεί...

Ellinis
24-01-2018, 13:46
Τρεις σημερινές φωτογραφίες από το όμορφο καράβι στη δεξαμενή.
Προσωπικά πολύ το χάρηκα που είδα ένα καράβι με κλασσικές ποσταλίσιες από κοντά.
186657

Το βάψιμο έχει γίνει σε μεγάλο μέρος και το μαύρο θα έλεγα πως του πάει αρκετά καλά
186656

Το φουγάρο έχει βαφτεί σε χρώμα "φάβα", που λέγανε οι παλιοί, με μια μαύρη ρίγα.
186658

noulos
24-01-2018, 16:23
Δεν είναι φάβα... Μάλλον κατι σε μπρονζέ...

Πάντως από σχέδια που έχω κάπου πετύχει φαίνεται ότι εμφανισιακά θα γίνει κούκλα!!!
Και γενικά μάλλον γίνεται πολύ γερή επισκευή.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-01-2018, 09:03
Δεν είναι φάβα... Μάλλον κατι σε μπρονζέ...

Πάντως από σχέδια που έχω κάπου πετύχει φαίνεται ότι εμφανισιακά θα γίνει κούκλα!!!
Και γενικά μάλλον γίνεται πολύ γερή επισκευή.
Κάτι σε χρυσό μου φαινόταν από τα ίδια σχέδια που είδες αλλά τώρα το βλέπω πιό σκούρο.
Μακάρι να γίνεται καλή επισκευή γιατί το βαπόρι μου φαίνεται...’σε να μην το πω.

thanos75
25-01-2018, 10:04
Πάντως οι γραμμές του εμένα μου αρέσουν. Τελικά για που προορίζεται?

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-01-2018, 10:24
Πάντως οι γραμμές του εμένα μου αρέσουν. Τελικά για που προορίζεται?
Εντάξει δεν λέω, κλασικό βαπόρι μιάς αλλης εποχής,ξαδελφάκι του ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.
Που να προορίζεται; Aν δεν πάει Αζόρες μήπως καμιά άγονη έστω κ ναυλωμένο.Δυστυχώς στη χώρα μας,υπάρχει πλέρν χώρος κ γιά αυτά πλοία...

BEN BRUCE
25-01-2018, 21:38
Εντάξει δεν λέω, κλασικό βαπόρι μιάς αλλης εποχής,ξαδελφάκι του ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.
Που να προορίζεται; Aν δεν πάει Αζόρες μήπως καμιά άγονη έστω κ ναυλωμένο.Δυστυχώς στη χώρα μας,υπάρχει πλέρν χώρος κ γιά αυτά πλοία...

Μεχρι και το 2ο καταστρωμα επιβατων ειναι εντελως αδελφακια με το Μηλος Εξπρες, και τα βιβλια της ferry publications ετσι το λογιζουν.Ξαδελφακι θα ελεγα το Εξπρες Σαντορινη που εχει διαφορες και ως προς τη γαστρα( ξεκλαδισμα της πλωρης) και τις υπερκατασκευες

dionisos
26-01-2018, 11:20
Βγηκε απο την Δεξαμενη και παει στον ΝΜΔ συνοδεια των Ρ/Κ ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΙΙΙ και ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΙV.

leo85
28-03-2018, 21:45
Το πλοίο με τη βοήθεια του ρυμουλκού Χρήστος ΧΧΙV πάει στη ΤΟΥΖΛΑ για την αποπεράτωση εργασιών.:ambivalence:

pantelis2009
29-03-2018, 16:09
Ήδη βγήκε στη θάλασσα του Μαρμαρά.

pantelis2009
18-05-2018, 18:01
Δωρεάν προληπτικός ιατρικός έλεγχος για τα μέλη των συνεργείων που εργάστηκαν στο “ΑΕΟΛΟΣ”
Δημοσιεύθηκε από mme την Παρ, 18/05/2018 - 13:06
http://www.hcg.gr/sites/default/files/article/image/aeolos_m.jpg


Δωρεάν προληπτικός ιατρικός έλεγχος για τα μέλη των συνεργείων που εργάστηκαν στο “ΑΕΟΛΟΣ”

Στο πλαίσιο της προληπτικής δράσης για την προστασία της υγείας των εργαζομένων οι οποίοι είχαν εκτελέσει εργασίες στο πλοίο «ΑΕΟΛΟΣ», πρώην MOBY LOVE, παρέχεται η δυνατότητα ιατρικού προληπτικού ελέγχου και παρακολούθησης τους, λόγω της πιθανής έκθεσης τους σε βλαπτικούς παράγοντες. Οι εργαζόμενοι μπορούν να προσέρχονται στο Τμήμα Ιατρικής της Εργασίας και Προστασίας Περιβάλλοντος του Γενικού Νοσοκομείου Ελευσίνας «ΘΡΙΑΣΙΟ», χωρίς οικονομική επιβάρυνση.
Έπειτα από ενέργειες του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής και του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας, ζητήθηκαν και παρελήφθησαν από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Πειραιά, τα στοιχεία των συνεργείων που εκτέλεσαν εργασίες στο πλοίο. Οι υπεύθυνοι των συνεργείων κλήθηκαν να μεριμνήσουν για την ενημέρωση των εργαζομένων.
Η πλήρης διασφάλιση της υγείας και της ασφάλειας των εργαζομένων είναι ζήτημα ύψιστης προτεραιότητας και απαραίτητη προϋπόθεση για την σύνδεση της ανάπτυξης της οικονομίας με την βελτίωση των συνθηκών εργασίας
ΠΗΓΗ (http://www.hcg.gr/node/17757)

2ND OFF
19-05-2018, 20:54
To βαποράκι πρέπει να είναι φουλ στον αμίαντο. Δυστυχώς την πλήρωσαν τα συνεργεία.....

ancd
19-05-2018, 22:11
Εγώ αυτό που άκουσα στο λιμάνι ότι έδιωξαν το πλήρωμα στην Ελλάδα και ότι το καραβάκι πήγε στην Τουζλα με χωρίς εισιτήριο επιστροφής!

flash13
20-05-2018, 05:56
Καλημέρα. Κατ αρχήν να ξεκινήσουμε οτι πρέπει να διορθωθεί ο τίτλος στο topic. Το πλοίο λέγεται Αέολος και όχι Αίολος, Aeolos και όχι Eolos. Το πλοίο πράγματι είχε αμίαντο ο οποίος όμως απομακρύνθηκε πριν μπει ακόμα στην δεξαμενή και ξεκινήσουν τα γνωστά πανηγυράκια των ναυτεργατικών σωματείων που παραπονιούνται πως δεν έχουν έχουν δουλειά. Στον νέο μόλο, που οδηγήθηκε το πλοίο μετά την δεξαμενή , τα πανηγυράκια αυτά συνεχίστηκαν. Κι εγώ εάν είχα πλοίο και ήθελα να συνεχιστούν οι εργασίες, θα το έπαιρνα και θα το πήγαινα αλλού Δεν θα περίμενα τους αργόσχολους και υποκεινούμενους εργάτες. Γιατί στον νέο μόλο υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα πλοίο, που ήρθε από την Βόρεια Ευρώπη, που είναι τιγκα στον αμίαντο, πραγματοποιουνται εργασίες και δεν έχει ακουστεί τίποτα. Αυτά τα ολίγα. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους...

Espresso Venezia
20-05-2018, 06:56
Καλημέρα. Κατ αρχήν να ξεκινήσουμε οτι πρέπει να διορθωθεί ο τίτλος στο topic. Το πλοίο λέγεται Αέολος και όχι Αίολος, Aeolos και όχι Eolos.

Φίλε μου.... προς θεού, τι είναι αυτά που λες ??? https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

Πολύ σωστός είναι ο τίτλος στο topic (εκτός από το λατινικό EOLOS). Το πλοίο ονομάζεται ΑΙΟΛΟΣ (με ελληνικούς χαρακτήρες μιας και φέρει Ελληνική σημαία). Προφανώς παρασύρθηκες από την ανακοίνωση του υπουργείου (τέσσερα ποστ πιό πάνω) όπου .....βλακωδώς, και με την ξύλινη γλώσσα που συνηθίζουν να χρησιμοποιούν οι καρεκλοκένταυροι του δημοσίου, το AEOLOS που γράφεται στην πλώρη του το έχουν αποδώσει στα ελληνικά ως ......ΑΕΟΛΟΣ (ήμαρτον).

Η σωστή απόδοση της ελληνικής λέξης ΑΙΟΛΟΣ στην λατινική γραφή, είναι AEOLOS, ή και ακόμα πιό σωστή AEOLUS. Δυστυχώς όμως έχει ...ταλαιπωρηθεί σε πολλές περιπτώσεις. Για παράδειγμα, δύο αμφίπλωρα μας που φέρουν αυτό το όνομα, και μάλιστα της ίδιας εταιρείας, τα ΑΙΟΛΟΣ και ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ, αναφέρονται στις διεθνείς βάσεις δεδομένων αλλά και εκπέμπουν στο AIS αντίστοιχα ως AIOLOS και EOLOS II !!!!!

Κατά τ' άλλα, σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις στο ποστ σου (σωματεία, αμιάντους κλπ.) συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

flash13
20-05-2018, 17:30
πολυ ωραια η αναλυση φιλε Espresso αλλα θα σε παραπεμψω στο χαρτια του πλοίου, τα οποία όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, αναφέρουν το πλοίο στα Ελληνικα, ως Αέολος.

Espresso Venezia
20-05-2018, 17:49
Καλέ μου φίλε, το να με παραπέμψεις στα χαρτιά του πλοίου, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα από την στιγμή που δεν μπορούμε (εκ των πραγμάτων) να τα δούμε !!! Εκτός αν έχεις εσύ κάποιο αντίτυπο και μπορείς να μας το παρουσιάσεις....

Πάντως αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο (επαναλαμβάνω, άνευ αποδείξεων το αμφισβητώ), τότε τι να πω..... είναι τραγικό και κατάφωρος βιασμός της Ελληνικής γλώσσας. Όνομα ή λέξη (ουσιαστικό) Αέολος, δυστυχώς (ή ευτυχώς !!!) πολύ απλά δεν υφίσταται. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-05-2018, 09:50
Καλέ μου φίλε, το να με παραπέμψεις στα χαρτιά του πλοίου, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα από την στιγμή που δεν μπορούμε (εκ των πραγμάτων) να τα δούμε !!! Εκτός αν έχεις εσύ κάποιο αντίτυπο και μπορείς να μας το παρουσιάσεις....

Πάντως αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο (επαναλαμβάνω, άνευ αποδείξεων το αμφισβητώ), τότε τι να πω..... είναι τραγικό και κατάφωρος βιασμός της Ελληνικής γλώσσας. Όνομα ή λέξη (ουσιαστικό) Αέολος, δυστυχώς (ή ευτυχώς !!!) πολύ απλά δεν υφίσταται. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png
Διότι έτσι θα το έγραψε κάποιος από τους απαίδευτους,ξεγάνωτους ντενεκέδες του Δημοσίου.
Δλδ δεν είναι μόνο η ξύλινη γλώσσα...:disturbed::uncomfortableness::distrust:

pantelis2009
15-08-2018, 11:38
Το Αίολος (e.x Eolos, Moby Love) σήμερα το πρωί έφτασε στη ράδα του Πειραιά, ρυμουλκούμενο από το Christos XXIV που το παρέλαβε από την Τούζλα.
Στη συνέχεια το παρέλαβε το Christos XL στην πλώρη, το Christos V στην πρύμη και μόλις πέρναγε από Ικόνιο πήγε για βοήθεια και το Christos XLI. Όλα μαζί το πήγαν στη ΝΑΥΣΙ όπου έδεσε δίπλα στο αμφίπλωρο Okeanos I. Απ' ότι βλέπουμε το πλοίο έχει πολύ δουλειά ακόμη και αναμένουμε να μάθουμε που θα δρομολογηθεί.......όταν τελειώσει. Καλή συνέχεια.

189756 189757

ancd
15-08-2018, 12:29
Με μια πρώτη ματιά εξωτερικά το πλοίο είναι όπως έφυγε από Ελλάδα! Ότι δουλειά έχει γίνει στην Τουζλα, θα αφορά στο εσωτερικό του.

ΑΡΗΣ
15-08-2018, 12:55
Με μια πρώτη ματιά εξωτερικά το πλοίο είναι όπως έφυγε από Ελλάδα! Ότι δουλειά έχει γίνει στην Τουζλα, θα αφορά στο εσωτερικό του.
Μαλλον την αφαιρεση αμιαντου....οπως λεγεται!

Espresso Venezia
12-09-2018, 22:16
Ένα μήνα σχεδόν μετά από όταν επέστρεψε από την Τουρκία, και εξωτερικά τουλάχιστον και σε σύγκριση με την φωτό του Παντελή παραπάνω, ουδέν το νεότερον δια γυμνού οφθαλμού.

190199__190200
Πέραμα - 12/09/2018

Ellinis
13-09-2018, 08:28
Αφού χάθηκε η φετινή σεζόν μάλλον δεν υπάρχει πια βιασύνη. Αν το προορίζουν για γραμμές εσωτερικού φαντάζομαι οτι θα το δούμε προς το τέλος της χρονιάς να δηλώνεται σε κάποια γραμμή.

ancd
13-09-2018, 08:55
Με ένα μικρό ζουμ στις φωτογραφίες του E. V. και σε σχέση με τις φωτογραφίες του Pantelis 2009 όταν ήρθε από την Τουζλα, εγώ παρατήρησα ότι στο πρόσθετο κομμάτι στις βαρδιολες της γέφυρα, εκεί που υπολόγιζαν για τρία παράθυρα τώρα το βλέπω ένα ενιαίο. Ακόμα και στην αριστερή πλευρά της πλώρης εγω παρατήρησα ότι έχουν σηκώσει κάτι σίδερα που λογικά θα θέλουν να δώσουν μια ποιο αεροδυναμική όψη όπως σε όλα τα καινούργια ! Εν αναμονή!

Ellinis
14-09-2018, 15:55
Μπας και αποφασίσανε να αφήσουν τις βαρδιόλες ανοιχτές και απλά σκεπαστές; Νομίζω οτι πολλοί Πλοίαρχοι θα το θέλανε.
Αυτό με το πλωριό παραπέτο όμως... τι το θέλουν; Μια χαρά είναι το καραβάκι και αυτό το παραπέτο θα "κόψει" από το ύψος του όμορφου καθρέφτη.

Espresso Venezia
09-10-2018, 16:06
Παιδιά, υπάρχει θέμα για το ΑΕΟΛΟΣ (σωστά το έχω γράψει, μην απορείτε!!!)

Εσύ σωστά το έγραψες, αυτός που το σκέφτηκε αυτό το όνομα μπορεί κανείς να μου πει .....τι είχε πιεί ???

tolaras
09-10-2018, 21:55
https://www.youtube.com/watch?v=gzQyQedaOmM

Το πλοίο ρυμουλκείται στον Πειραιά. Πάντως ωραίο πλοίο!...

rafina-lines
09-10-2018, 23:37
Εσύ σωστά το έγραψες, αυτός που το σκέφτηκε αυτό το όνομα μπορεί κανείς να μου πει .....τι είχε πιεί ???

Το ονόμασαν έτσι γιατί υπάρχει ήδη πλοίο ΑΙΟΛΟΣ με νηολόγιο Πειραιά (νομίζω μια παντόφλα είναι) οπότε δε γινότανε να δοθεί το ίδιο όνομα. Κατ'εμένα θα μπορούσαν να μην το γράψουν στον Πειραιά, αλλά σε κάποιο άλλο λιμάνι. Ή αν θέλουν οπωσδήποτε Πειραιά, τώρα που το ΑΝΕΜΟΣ πήγε για σκραπ, ας μετονομάσουν αυτό σε ΑΝΕΜΟΣ οπότε λύνεται το θέμα. Λύσεις υπάρχουν. Το να κρατάνε αυτή την ανορθογραφία είναι τουλάχιστον για γέλια. Όταν βγει σε δρομολόγια και το μάθει ο κόσμος σίγουρα δε θα μείνει ασχολίαστο το όνομά του.

Espresso Venezia
10-10-2018, 07:35
Nαι βέβαια, υπάρχει άλλο πλοίο με το όνομα ΑΙΟΛΟΣ και νηολόγιο Πειραιά, το γνωστό αμφίπλωρο (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?25277-%C1%DF%EF%EB%EF%F2-Aeolos). Από εκεί και πέρα όμως, από την στιγμή που δεν μπορείς να δώσεις το ίδιο όνομα, απλά επιλέγεις κάποιο άλλο, και δόξα τω θεώ υπάρχουν χιλιάδες. Δεν είναι δυνατόν να θες ντε και καλά ένα συγκεκριμμένο όνομα, και ταυτόχρονα να το .....καταργείς παραποιώντας το, είναι παράλογο. Δεν μπορεί για παράδειγμα επειδή μου αρέσει το όνομα Κωνσταντίνος, αλλά έχω ήδη βαπτίσει έτσι το πρώτο μου παιδί, να βαπτίσω το δεύτερο .....Κενσταντίνος, είναι γελοίο και μόνο σαν σκέψη, όπως και να το κάνουμε.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-10-2018, 10:18
Απ' όσο γνωρίζω δεν επιτρέπεται ίδιο όνομα σε ίδιο τύπο πλοίου στην ελληνική σημαία κ δεν έχει να κάνει με τον λιμένα νηολογίου.Θα μπορούσαν να το βγάλουν ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ,γίνεται πολλές φορές.Αν κ πιστεύω ότι μάλλον δεν πρόκειται γιά σκόπιμη παραποίηση αλλά κάποιος ανεγκέφαλος στην εταιρεία ή στο ΛΣ σκέφθηκε να...κάνει πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς.

Espresso Venezia
11-10-2018, 08:15
Απ' όσο γνωρίζω δεν επιτρέπεται ίδιο όνομα σε ίδιο τύπο πλοίου στην ελληνική σημαία κ δεν έχει να κάνει με τον λιμένα νηολογίου.

Δεν είμαι και πολύ βέβαιος γι αυτό. Επιφυλάσσομαι και -σε κάθε περίπτωση- θα επανέλθω.


Θα μπορούσαν να το βγάλουν ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ, γίνεται πολλές φορές.

Γίνεται πολλές φορές για πλοία της ίδιας εταιρείας. Αν παρ' όλα αυτά δεχθούμε ότι δεν ονομάστηκε ΑΙΟΛΟΣ επειδή υπήρχε αμφίπλωρο με αυτό το όνομα, τότε ούτε και ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ θα μπορούσε να ονομαστεί γιατί υπάρχει αμφίπλωρο και με αυτό το όνομα. :surprise:


Αν κ πιστεύω ότι μάλλον δεν πρόκειται γιά σκόπιμη παραποίηση αλλά κάποιος ανεγκέφαλος στην εταιρεία ή στο ΛΣ σκέφθηκε να...κάνει πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς.

Συμφωνώ. Και εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η περισσότερο πιθανή εκδοχή (για να μην πω βέβαιη). Γνωρίζω τουλάχιστον μία περίπτωση που ελληνικό πλοίο πήρε λάθος όνομα (το οποίο και παρέμεινε !!!) από λάθος υπαλλήλου της πλοιοκτήτριας εταιρείας που είχε αναλάβει να καταθέσει τα χαρτιά του νέου προς ναυπήγηση αμφίπλωρου προς έκδοση αριθμού νηολογίου.

Κάτι ακόμα στο οποίο δεν έχουμε αναφερθεί, είναι το ότι από την στιγμή που έγινε (αν βέβαια έγινε έτσι) "πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς", και το AEOLOS έγινε ΑΕΟΛΟΣ, τότε το AEOLOS ...δεν ισχύει, είναι λάθος !!! AEOLOS είναι η σωστή απόδoση στα λατινικά του ΑΙΟΛΟΣ, η σωστή απόδoση στα λατινικά του ΑΕΟΛΟΣ ποιά είναι ??? Μήπως .....AEEOLOS ??? :smiley_simmons:
.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-10-2018, 09:53
Γίνεται πολλές φορές για πλοία της ίδιας εταιρείας. Αν παρ' όλα αυτά δεχθούμε ότι δεν ονομάστηκε ΑΙΟΛΟΣ επειδή υπήρχε αμφίπλωρο με αυτό το όνομα, τότε ούτε και ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ θα μπορούσε να ονομαστεί γιατί υπάρχει αμφίπλωρο και με αυτό το όνομα. :surprise:

Γίνεται κ σε άλλης εταιρείας,το έχω δει κ μάλιστα αναρρωτήθηκα εάν πχ αυτό είναι το ΙΙ τότε το Ι ή το σκέτο ποιό είναι;;
Παράδειγμα έφερα το ΑΙΟΛΟΣ II. Θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε αρίθμηση ή προσθήκη γράμματος ή λέξης.Τα τελευταία συνηθίζονται σε ξένες σημαίες Α,Β,ΝΕW κλπ

Espresso Venezia
11-10-2018, 16:43
Γίνεται κ σε άλλης εταιρείας.....

Εγώ δεν είπα ότι δεν γίνεται και σε άλλης εταιρείας. Έγραψες :


Θα μπορούσαν να το βγάλουν ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ, γίνεται πολλές φορές.

και εγώ απάντησα :


Γίνεται πολλές φορές για πλοία της ίδιας εταιρείας.

Το να ονομάζει μία πλοιοκτήτρια εταιρεία τα πλοία της (ή έστω κάποια από αυτά) με το ίδιο όνομα και αρίθμηση είναι συνηθέστατο. Το να δώσει όμως ένα όνομα που το έχει ήδη άλλη εταιρεία σε πλοίο της συνεχίζοντας και την όποια αρίθμηση της, ε αυτό ναι, φυσικά και μπορεί να συμβεί (δεν το απαγορεύει κανένας νόμος και καμμία διάταξη) αλλά είναι από ασυνήθιστο έως σπανιότατο και οπωσδήποτε δεν γίνεται "πολλές φορές".

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-10-2018, 08:08
Το να δώσει όμως ένα όνομα που το έχει ήδη άλλη εταιρεία σε πλοίο της συνεχίζοντας και την όποια αρίθμηση της, ε αυτό ναι, φυσικά και μπορεί να συμβεί (δεν το απαγορεύει κανένας νόμος και καμμία διάταξη) αλλά είναι από ασυνήθιστο έως σπανιότατο και οπωσδήποτε δεν γίνεται "πολλές φορές".

Σε επιβστηγά πράγματι σπάνιο αλλά σε φορτηγά,γκαζάδικα κλπ καθόλου απίθανο,αρκεί ένα ψάξιμο σε κανένα directory.
Όντως δεν απαγορεύεται εκτός κ εάν εμπίπτει σε copy right. Πχ δεν μπορεί να βγάλει κάποιος BLUE STAR PATMOS II.

ancd
16-10-2018, 22:17
Αν κ πιστεύω ότι μάλλον δεν πρόκειται γιά σκόπιμη παραποίηση αλλά κάποιος ανεγκέφαλος στην εταιρεία ή στο ΛΣ σκέφθηκε να...κάνει πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς.

Δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει τόση αντιπαράθεση για το όνομα του πλοίου πως πρέπει να γραφτεί και ποιος φταίει! Οι εταιρίες νομίζω ότι δεν είναι υποχρεομενενες να κάνουν μετάφρασή στα ονόματα των πλοίων τους από ελληνικά στα αγγλικά και το αντίθετο. Π.χ.η ΑΝΕΚ τότε θα έπρεπε το Hellenic Spirit να έγραφε στη πρυμνη του Ελληνικό Πνεύμα και όχι Χελλενικ Σπιριτ και το Olympic Champion, Ολυμπιονίκης και όχι Ολυμπικ Τσαμπιον! Αυτά τα ονόματα πλοίων όπως και πολλά άλλα ονόματα πλοίων δεν έχει γίνει μετάφρασή άλλα απλώς πίστη απόδοση των λατινικών χαρακτήρων σε ελληνικούς, όπως και το αντίστροφο.
Ένα άλλο παράδειγμα που μου είχε κάνει εντύπωση πριν από 8 χρόνια και κάτι ήταν όταν το Hellenic Voyager μετονομάστηκε σε Νήσος Ρόδος, στην αρχή στη πλώρη του είχαν κολλήσει Nissos Rhodes και μετά από λίγες μέρες το ξεκολλησαν και το έγραψαν Nissos Rodos! ’ρα η εταιρεία μπορεί να γράφει το όνομα όπως νομίζει εκείνη σωστό!

Ellinis
16-10-2018, 22:44
Δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει τόση αντιπαράθεση για το όνομα του πλοίου πως πρέπει να γραφτεί και ποιος φταίει! Οι εταιρίες νομίζω ότι δεν είναι υποχρεομενενες να κάνουν μετάφρασή στα ονόματα των πλοίων τους από ελληνικά στα αγγλικά και το αντίθετο. Π.χ.η ΑΝΕΚ τότε θα έπρεπε το Hellenic Spirit να έγραφε στη πρυμνη του Ελληνικό Πνεύμα και όχι Χελλενικ Σπιριτ και το Olympic Champion, Ολυμπιονίκης και όχι Ολυμπικ Τσαμπιον! Αυτά τα ονόματα πλοίων όπως και πολλά άλλα ονόματα πλοίων δεν έχει γίνει μετάφρασή άλλα απλώς πίστη απόδοση των λατινικών χαρακτήρων σε ελληνικούς, όπως και το αντίστροφο.
Ένα άλλο παράδειγμα που μου είχε κάνει εντύπωση πριν από 8 χρόνια και κάτι ήταν όταν το Hellenic Voyager μετονομάστηκε σε Νήσος Ρόδος, στην αρχή στη πλώρη του είχαν κολλήσει Nissos Rhodes και μετά από λίγες μέρες το ξεκολλησαν και το έγραψαν Nissos Rodos! ’ρα η εταιρεία μπορεί να γράφει το όνομα όπως νομίζει εκείνη σωστό!

Το επίσημο όνομα του πλοίου είναι αυτό με το οποίο καταχωρείται στα νηολόγια και που αναγράφεται στην πρύμνη πάνω από το λιμένα νηολόγησης και στη γλώσσα της χώρας της οποίας φέρει τη σημαια. Επομένως αν καταχωρήθηκε ως ΑΕΟΛΟΣ, έτσι πρέπει να γραφτεί και στην πρύμνη. Επισης το επίσημο όνομα δεν μεταφράζεται αλλά μπορεί να αναγραφει και με λατινικούς χαρακτήρες ακολουθώντας κάποιους κανόνες.
Φυσικά συμφωνώ με τους φίλους που λένε οτι το ΑΕΟΛΟΣ είναι εντελώς παράλογο και ελπίζω να διορθωθεί...
Όσο για το Nissos Rhodes και αυτό θα ήταν άστοχο. Ή θα βάζαν Island of Rhodes ή θα βάζαν Νήσος Ρόδος. Δεν έχει λογική να είναι μισό ελληνικό -μισό αγγλικό τό όνομα.

esperos
17-10-2018, 09:45
Να θυμηθούμε:

AEGAEON το Α/Π ΑΙΓΑΙΟΝ των Τυπάλδων
AIGAION το ferry ΑΙΓΑΙΟΝ των Αγαπητών
AEGAEO το Ω/Κ ΑΙΓΑΙΟΝ του ΕΛΚΕΘΕ

Διαλέξτε!

Espresso Venezia
17-10-2018, 10:12
Όπως τα λες είναι σοφέ μου Έσπερε (τα σέβη μου, χαίρομαι πολύ με κάθε "παρών" σου), η απόδωση ενός Ελληνικού ονόματος στην λατινική γραφή..... ποικίλλει ενίοτε (για να το πω ευγενικά !!!).

Ωστόσο, θα πρέπει να επισημάνω ότι η αναφορά που έγινε στο όνομα ΑΕΟΛΟΣ αφορούσε πρώτιστα και κύρια τον .....βιασμό του Ελληνικού ονόματος ΑΙΟΛΟΣ, και όχι την απόδωση - γράψιμο του στα λατινικά. Στα λατινικά, έχω δει το όνομα ΑΙΟΛΟΣ και ως AIOLOS, και ως AEOLOS, και ως EOLOS, και όχι μόνο γραμμένο πάνω σε πλοία, αλλά και "επίσημα" στις βάσεις δεδομένων πλοίων. ’λλο όμως αυτό, και άλλο η .....εφεύρεση νέου Ελληνικού ονόματος το οποίο "ασελγεί" επί του κανονικού.

Πιθανότατα ο φίλος ancd δεν είχε αντιληφθεί σε τι αναφερόμαστε.

ancd
17-10-2018, 11:06
Το έχω καταλάβει ότι εδώ στο forum έχει μεγάλη σημασία η σωστή Ελληνική γραφή της γλώσσας μας (ακόμα και ο τόνος) και δεν διαφωνώ με αυτό! Αυτό που είπα λίγο παραπάνω είναι ότι οι εταιρείες μπορούν να γράψουν το όνομα όπως νομίζουν αυτές ποιο εύκολα κατανοητό για τον επιβάτη.
Όσο για το όνομα στο πλοιο, δεν έχω δει πως έχει γραφτεί στην πρυμνη πάντως. Όλα έχουν ξεκινήσει από ένα δημοσίευμα που ανέβηκε στο post #68 το οποίο μπορεί να έχει γίνει και ορθογραφικό λάθος! ’μα το έχει δει κάνεις στην πρυμνη γραμμένο θα μας διαφωτίσει πολύ!

Espresso Venezia
17-10-2018, 11:15
Δεν θα το συζητούσαμε καθόλου φίλε μου αν στην πρύμη ανεγράφετο ΑΙΟΛΟΣ.

ΑΕΟΛΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ αναγράφεται.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-10-2018, 12:32
Να θυμηθούμε:
AEGAEO το Ω/Κ ΑΙΓΑΙΟΝ του ΕΛΚΕΘΕ

Διαλέξτε!
Aυτό φίλε το γράφουν ΑΙΓΑΙΟ. Γενικά όπου υπάρχει δυνατότητα διαφορετικής ορθογραφίας,το γράφει ο καθένας όπως θέλει.’λλο όμως το ΑΕΟLOS>AEOΛΟΣ.:smile-new:

Espresso Venezia
21-10-2018, 10:48
Ένα μήνα+ μετά τις τελευταίες του φωτογραφίες, τίποτα το ιδιαίτερο δεν διακρίνεται "δια γυμνού οφθαλμού" να συμβαίνει στο πλοίο, ακόμα και τα νέα παραπέτα στην πλώρη που είχε παρατηρήσει ο φίλος ancd, μσοφτιαγμένα είναι.

190826
Πέραμα - 20/10/2018

Espresso Venezia
09-12-2018, 10:41
Εκτός από τα πλαινά παραπέτα στην πλώρη, νέο look και στον καθρέφτη του πλοίου με το μεγάλωμα των πλωριών παραθύρων.

191444
Πέραμα - 08/12/2018

pantelis2009
11-01-2019, 13:50
Όπως βλέπουμε σε σημερινή φωτο από την Κυνόσουρα στο Αίολος (Eolos, Moby Love) εκτός από τα πλαϊνά παραπέτα στην πλώρη και το νέο look στον καθρέπτη του πλοίου με το μεγάλωμα των πλωριών παραθύρων (όπως ανέφερε ο φίλος EV), έχουν μινιαριστεί οι νέες του βαρδιόλες και έχουν μπει και τα παράθυρα στον καθρέπτη. Τώρα εσωτερικά τι δουλειές γίνονται..... δεν ξέρω. Καλή συνέχεια.

191826

zamas
10-02-2019, 00:16
Από το Υπουργείο Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής, ανακοινώθηκαν οι τακτικές δηλώσεις δρομολόγησης πλοίων της επόμενης ακτοπλοϊκής περιόδου, από 1 Νοεμβρίου 2019 έως και 31 Οκτωβρίου 2020.

192156

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ?

thanos75
11-02-2019, 10:53
Από το Υπουργείο Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής, ανακοινώθηκαν οι τακτικές δηλώσεις δρομολόγησης πλοίων της επόμενης ακτοπλοϊκής περιόδου, από 1 Νοεμβρίου 2019 έως και 31 Οκτωβρίου 2020.

192156

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ?
Πρόθεση δρομολόγησης είναι και τίποτα παραπάνω, προκειμένου να "καβατζώσει" κάτι για την επόμενη περίοδο η εταιρία και το βαπόρι. Αν και κατά τη γνώμη μου πολύ χλωμό να το δούμε στη συγκεκριμένη γραμμή

pantelis2009
17-03-2019, 09:58
Στο Αίολος (e.x Moby Love) όπως βλέπουμε στη φωτο τουλάχιστον εξωτερικά γίνονται εργασίες, τώρα τι κάνουν μέσα.......? Καλή συνέχεια.

192603

Espresso Venezia
21-04-2019, 12:09
.
Στην ιστοσελίδα του ΟΛΠ (http://www.olp.gr/el/), στο δελτίο παρουσιών πλοίων στην ΝΕΖ αρμοδιότητας του, το πλοίο αναφέρεται με νέο όνομα το AZORES EXPRESS (EX. AEOLOS - MOBY LOVE) και πλοιοκτήτρια εταιρεία την ΜΕΝΤ ΛΑΙΝΣ.

manoubras 33
21-04-2019, 12:34
Επισης εδω στο νησι στη πιατσα ακουγετε οτι θα ερθει στο Νεωριον για δεξαμενισμο.

pantelis2009
22-04-2019, 06:20
Επισης εδω στο νησι στη πιατσα ακουγετε οτι θα ερθει στο Νεωριον για δεξαμενισμο.

Και όντως έτσι είναι φίλε manoubras. Έφυγε εχθές ρυμουλκούμενο από το P/K Christos XXII και αυτή την ώρα είναι νότια από την Γυάρο. Σύντομα δε θα φύγει ναυλωμένο στις Αζόρες όπως λένε φίλοι στο Πέραμα για λογαριασμό της Atlanticoline. Ελπίζω σύντομα να το δούμε πάλι πίσω καθώς έχει ακουστεί και κάποιο άλλο όνομα για τις γραμμές τις ακτοπλοΐας μας.Περιμένουμε φωτο

pantelis2009
22-04-2019, 10:58
Ας δούμε το Azores Express (e.x Aeolos, Moby Love........) την ώρα που έφευγε εχθές από την ΝΑΥΣΙ ρυμουλκούμενο από το P/K Christos XXII σε φωτογραφία του φίλου μου πλοηγού Δ. Παπατσάτση (έχω την άδεια του).

193155

manoubras 33
22-04-2019, 17:34
Μπηκε πριν απο λιγο το πλοιο στο λιμανι της Ερμουπολης, προσωρινα το δεσανε μπροστα στο τελωνειο αφου στο Νεωριον δεν υπαρχει ντοκος διαθεσιμος ουτε μπορει να πεσει διπλα σε αλλο βαπορι. Ας το δουμε σε τρεις ποζες, θελει πολυ δουλεια εξωτερικα που το ειδα...

193165 193166 193167
Για τους φιλους του Ναυτιλια!

pantelis2009
23-04-2019, 10:55
Ας δούμε στο Azores Express (e.x. Aeolos, Moby Love......) που έχει πάει στη Σύρο για το δεξαμενισμό του, πως είναι ο χώρος φόρτωσης οχημάτων στο γκαράζ του και πως είναι η γέφυρα του, σε φωτογραφίες του φίλου μου πλοηγού Δ. Παπατσάτση (έχω την άδεια του).

193180 193181

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-04-2019, 12:00
Ας δούμε πως είναι ο χώρος φόρτωσης οχημάτων στο γκαράζ του

193180 Φαίνονται οι γραμμές από τον καιρό που φόρτωνε τραίνα.

tolaras
23-04-2019, 15:27
Σύμφωνα με site ειδήσεων για τις Κυκλάδες, αναφέρεται πως το πλοίο άλλαξε ξανά όνομα και τώρα λέγεται Azores Express. Έφτασε στο λιμάνι της Σύρου και αναμένεται να υποστεί σοβαρές εργασίες που θα το κάνουν "καινούργιο". Αναφέρει επίσης ότι η εταιρία του (Hellenic Med Ferries), σκοπεύει να το δρομολογήσει για την φετινή σεζόν στις Αζόρες νήσους στην Πορτογαλία... Δεν γνωρίζω αν η εταιρία το επιβεβαιώνει...

Είδομεν...

Πηγή: https://cyclades24.gr

manoubras 33
23-04-2019, 17:54
Οι εργασίες στο πλοίο ξεκίνησαν, σήμερα νωρίς το πρωί ανέβηκε στη μεγάλη δεξαμενή.

pantelis2009
24-04-2019, 06:39
Σύμφωνα με site ειδήσεων για τις Κυκλάδες, αναφέρεται πως το πλοίο άλλαξε ξανά όνομα και τώρα λέγεται Azores Express. Έφτασε στο λιμάνι της Σύρου και αναμένεται να υποστεί σοβαρές εργασίες που θα το κάνουν "καινούργιο". Αναφέρει επίσης ότι η εταιρία του (Hellenic Med Ferries), σκοπεύει να το δρομολογήσει για την φετινή σεζόν στις Αζόρες νήσους στην Πορτογαλία... Δεν γνωρίζω αν η εταιρία το επιβεβαιώνει...

Είδομεν...

Πηγή: https://cyclades24.gr

Φίλε μου αυτά τα έχουμε γράψει στις 21& 22/04

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-04-2019, 08:53
Θα πρέπει να μπει το νέο όνομα στον τίτλο του θέματος.

pantelis2009
26-04-2019, 07:25
β€œAzores Express”: Έμοιαζε με πλοίο φάντασμα… πέταξε το σεντόνι κι αποκαλύφθηκε ένα υπερσύγχρονο πλωτό παλάτι!

24 Απριλίου 20192 (https://cyclades24.gr/2019/04/azores-express-neorio-karabi/#comments)







https://704952.smushcdn.com/1119062/wp-content/uploads/2019/04/azores-express-2-696x435.jpg?lossy=0&strip=0&webp=1 (https://cyclades24.gr/wp-content/uploads/2019/04/azores-express-2.jpg)



β€œAzores Express”: Έμοιαζε με πλοίο φάντασμα… πέταξε το σεντόνι κι αποκαλύφθηκε ένα υπερσύγχρονο πλωτό παλάτι!

Οφθαλμαπάτη στο πλοίο Φάντασμα… υπερσύγχρονο και πλωτό παλάτι το Azores Express!

Πόσοι δεν περάσατε από το λιμάνι της Ερμούπολης και είδατε το ΕΓ/ΟΓ β€œAzores Express” να είναι πλαγιοδετημένο στη προβλήτα κρουαζιερόπλοιων, αναμένοντας να εισέλθει για δεξαμενισμό στο ναυπηγείο Νεωρίου.
Το πάλαι ποτέ β€œAeolos” και β€œMoby Love” βρίσκεται από το πρωί της Δευτέρας στο λιμάνι της Σύρου, έτοιμο να ολοκληρώσει την εντυπωσιακή και δαπανηρή επισκευή του.
Το Ιταλικό σκαρί της ελληνικών συμφερόντων Med Lines πραγματοποιεί το δεξαμενισμό του στα ανανεωμένα ναυπηγεία του Νεωρίου στο λιμάνι της Ερμούπολης, ενώ σύντομα θα ταξιδέψει για το εξωτερικό, καθώς έχει ναυλωθεί στις Αζόρες.
Η πρώτη ματιά πριν οδηγηθεί στο Ναυπηγείο σχολιάστηκε αρνητικά απ τους περαστικούς, ακόμα κι απο εμάς δίνοντας του τον τίτλο »φάντασμα» το οποίο μας αποκαλύφθηκε, πέταξε το σεντόνι κι εμείς βρήκαμε την ευκαιρία να τρυπώσουμε σε ένα διαμάντι της ακτοπλοΐας.
Άλλο να το βλέπεις έτσι….κι άλλο να σου αποκαλύπτεται!!!
Το «Azores Express» της Hellenic Med Ferries άλλαξε πρόσφατα ονομασία και ενόψει της τουριστικής περιόδου προετοιμάζεται για να βάλει πλώρη στις πορτογαλικές Αζόρες.
Όπως προαναφέραμε το πλοίο ανήκει στην εταιρεία Med Lines ενώ διαθέτει μια αμιγώς ελληνική εταιρεία την VDN «Ιππόκαμπος Α.Ε.» και αντικείμενο δραστηριότητάς της η ανάπτυξη, η κατασκευή και ο εξοπλισμός των χώρων ενδιαίτησης πλοίων
Με έδρα την Πορτογαλία, έχει συνεργασίες με Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία, Κροατία και Ελλάδα. Μπορεί να αναλάβει απαιτητικό έργο κατασκευής και ανακατασκευής οπουδήποτε στον κόσμο. Η εταιρεία είναι ένας από τους πιο αξιόπιστους κατασκευαστές εσωτερικών χώρων παγκοσμίως, ένας από τους λίγους που προσφέρει ένα πλήρες φάσμα υπηρεσιών και ίσως το μόνο που πάντα ολοκληρώνει την εργασία υψηλής ποιότητας εγκαίρως, με προϋπολογισμό και πάνω από τις προσδοκίες.
Πάνω απ ‘όλα, το VDN είναι μια ομάδα εξειδικευμένων επαγγελματιών – οι καλύτεροι στους τομείς τους – οι οποίοι αμφισβητούνται και ανταμείβονται καθημερινά. Η ομάδα σχεδιαστών και αρχιτεκτόνων, τεχνικών μηχανικών, διαχειριστών έργων και ειδικών σε υφάσματα, ξύλο, μέταλλο και γυαλί συνεργάστηκαν εδώ και πολλά χρόνια, πλοία μετά το πλοίο, συνδυάζοντας χειροτεχνία, δεξιότητες και υπηρεσίες. Αυτό σημαίνει ότι οι γνώσεις και η εμπειρία τους συνεχίζουν να συσσωρεύονται, να μεγαλώνουν και να εξελίσσονται, οδηγώντας σε άψογο συντονισμό και εκτέλεση.
Η εξωστρέφεια και η δημιουργία ανταγωνιστικού brand name είναι τα κλειδιά της ανάπτυξης για τις ελληνικές επιχειρήσεις στα δύσβατα οικονομικά μονοπάτια στα οποία κινείται η Ελλάδα. Πόσο μάλλον όταν ασχολούνται με την ελληνικών συμφερόντων ναυτιλιακή βιομηχανία η οποία κυριαρχεί παγκοσμίως.
Η μετασκευή του πλοίου είναι εντυπωσιακή και το καθιστά πλέον ένα από τα ομορφότερα πλοία της ακτοπλοΐας, ενώ αν βρισκόταν στις Ελληνικές θάλασσες θα αναβάθμιζε τις γραμμές μας.
Το «Azores Express» είναι ένα πλοίο μετασκευασμένο από ελληνικά χέρια στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη του Περάματος. Και ελπίζουμε να κάνει ένα ακόμα όμορφο και σωστό ξεκίνημα στις ΑΖΟΡΕΣ με πολύ μεγάλη διάρκεια.
Η Γέφυρα του πλοίου είναι πλήρως εξοπλισμένη, καθώς διαθέτει κάθε όργανο και βοήθημα για ασφαλή ναυσιπλοΐα.
Με λίγα λόγια το πλοίο ήταν ιδιαίτερα προσεγμένο από την κατασκευή του και παρέμεινε σε άψογη κατάσταση μιας και ευτύχισε να βρεθεί σε μια οικογενειακή εταιρία που το εκτίμησε και το αγάπησε πολύ, με τις σωστές και ιδιαίτερα δαπανηρές μετασκευές και ανακαινίσεις που.
Κόντρα στην οικονομική κρίση που βιώνει η ελληνική ακτοπλοΐα, η εταιρία Med Lines,επένδυσε αρκετά γιατί πιστεύει το συγκεκριμένο πλοίο.
Εμείς μιλήσαμε με τον εκπρόσωπο της εταιρείας, Μυκονιάτης στη καταγωγή και σπουδαστής στη Σχολή Ναυτιλιακών Σπουδών στην Αγία Παρασκευή.
Πρόκειται για τον Μάρκο Κιουκά, οποίος από μικρή ηλικία έχει πάρει τα ηνία της εταιρείας.
Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, το πλοίο αγοράστηκε το 2017 και από τον Οκτώβριο του 2018, έχει ξεκινήσει η σημαντική μετασκευή του και σε ένα πλωτό παλάτι με ασυναγώνιστο ξενοδοχειακό εξοπλισμό και μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας .
Η εταιρεία προτίμησε να παραμείνει και να μετασκευάσει το πλοίο σε Ελληνικά Ναυπηγεία, παρόλο που συνεργάζεται με όλα τα ναυπηγεία του κόσμου. Η μετασκευή του, όπως μας δήλωσε ο κ. Κιουκάς β€œπραγματοποιείται σύμφωνα με τα διεθνή standards ασφαλείας και προκειμένου να καλύψει τις υψηλές απαιτήσεις μεταφοράς και φιλοξενίας των επιβατών το κόστος μετασκευής τους θα υπερβεί κατά πολύ το κόστος αγοράς. Είναι τιμή μας να βρισκόμαστε σε ένα Ελληνικό Ναυπηγείο, όπως το Νεώριο κι αυτό σηματοδοτεί μια αρχή νέας συνεργασίας. Επιλέξαμε το Νεώριο διότι είναι πολύ μπροστά από άλλα Ναυπηγεία”.
Ένα πλοίο που, όπως όλα δείχνουν, από την προσεγμένη δουλειά, την πρωτοτυπία και το μεράκι, θα γράψει τη δικιά του ιστορία. Οι εργασίες προχωρούν με πυρετώδεις ρυθμούς από τους εργάτες διαφόρων ειδικοτήτων που δουλεύουν στο πλοίο, τόσο στο εσωτερικό του όσο και στο εξωτερικό του, καθώς τις επόμενες ημέρες, αναμένεται να ξεκινήσει δρομολόγια στις ΑΖΟΡΕΣ.
Σημειώνεται οτι η μετασκευή του πλοίου πραγματοποιήθηκε εξ ολοκλήρου στην Ελλάδα, κατά τη διάρκεια της οποίας το πλοίο προσαρμόστηκε στους Διεθνείς Κανονισμούς Ασφαλείας για επιβατικά πλοία και ανανεώθηκαν πλήρως οι ξενοδοχειακοί χώροι του.Έχει προστεθεί κατάστρωμα για την άνεση των επιβατών, Ξενοδοχειακός εξοπλισμός, Ηλεκτρικά, Μονώσεις, πατώματα καθώς έχει κάνει τις απαραίτητες πιστοποιήσεις για να ταξιδέψει σε διεθνή ύδατα.
Ας του ευχηθούμε καλές θάλασσες!
Υ.Γ Σε λίγες ημέρες θα έχουμε τη δυνατότητα να δημοσιεύσουμε νέες φωτογραφίες όταν και ολοκληρωθούν και οι τελευταίες πινελιές του πλοίου

ΠΗΓΗ και πολλές φωτογραφίες. (https://www.facebook.com/cyclades24.gr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAimx9JHowA_r_WhCa-tsgqYIhJ6rXTw7zoBfSmccl6_aJ9EBfWwH5Ps0R_APFpdanC1j TcQff8uAlw)

manoubras 33
01-05-2019, 10:54
Η τσιμινιέρα του πλοιου με το σινιάλο!

193261

pantelis2009
02-05-2019, 12:23
Το ρυμουλκό Dimitrios V πρέπει να έβγαλε από την δεξαμενή στη Σύρο το Azores Exprees και το ρυμουλκό Christos XXXIII ετοιμάζεται για να το φέρει Πέραμα.Καλή συνέχεια.

pantelis2009
03-05-2019, 12:26
Αφού έφτασε το AZORES EXPRESS το πρωί κατά τις 07.30 π.μ με το P/K Christos XXXIII έξω από τον Πειραιά και έκοβε βόλτες κοντά στη Φρεατίδα, μετά το ανέλαβε το Christos XXXVII & το Ifestos 2 και αυτή την ώρα το έχουν πάει στη ΝΑΥΣΙ. Όπως βλέπουμε έχει γραφτεί το νέο του όνομα πρίμα - πρώρα και τα σινιάλα της Atlanticoline στην μπάντα του, αν και θέλουν δουλειά ακόμη. Εδώ φωτογραφημένο πριν λίγο από την Κυνόσουρα. Καλή συνέχεια.

193305

express adonis
03-05-2019, 17:51
πολυ ασχημο χρωμα...χαλασαν οτι γραμμες ειχε...

Ellinis
03-05-2019, 18:39
Tη "ζημιά" στην εμφάνιση την κάνει αυτό το αναίτιο παραπέτο στην πλώρη και το οτι σήκωσαν το σκούρο χρώμα ένα ντεκ παραπάνω... Νομίζω οτι θέλουν να δώσουν μια πιο μοντέρνα εντύπωση με αυτές τις επιλογές αλλά σε ένα κλασσικό σκαρί δεν ταιριάζουν. Ίσως ένα σιρίτι (π.χ. κίτρινο) που να ξεκινάει από πλώρα και να συνεχίζει κάτω από τα παράθυρα του κυρίως ντεκ να βελτίωνε το αποτέλεσμα.
Ας περιμένουμε όμως να το δούμε και ολοκληρωμένο.

karavofanatikos
03-05-2019, 20:45
Πολύ άσχημο. Θυμίζει τα χάλια που είχε το Κεφαλονιά πριν λίγα χρόνια.

rafina-lines
03-05-2019, 23:12
Ναι, το μαύρο έπρεπε να κοπεί κατά τη γνώμη μου κάτω από το πρώτο deck επιβατών. Ακριβώς πάνω από το όνομα πλώρα - πρύμα δλδ. Τώρα το φτάσανε εκεί ψηλά, δε δείχνει καθόλου ωραίο...

noulos
03-05-2019, 23:14
Tη "ζημιά" στην εμφάνιση την κάνει αυτό το αναίτιο παραπέτο στην πλώρη και το οτι σήκωσαν το σκούρο χρώμα ένα ντεκ παραπάνω....
Συμφωνώ απόλυτα. Απογοητευτικό αποτέλεσμα...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-05-2019, 08:56
Έτσι όπως είναι,σκέτη ψυχοπλάκωση...:disgust:
Επίσης δεν μου αρέσει το αδύνατο άλμπουρο που πρόσθεσαν πρύμα.

Επτάνησος_1989
04-05-2019, 11:43
Επίσης δεν μου αρέσει το αδύνατο άλμπουρο που πρόσθεσαν πρύμα.
Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ,θα μπορούσαν να κατασκευάσουν ένα άλμπουρο κάτι σαν τους Απόλλωνες η σαν το Αθηνά.Να γεμίζει κατά κάποιο τρόπο το σύνολο της πρύμνης.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-05-2019, 12:30
[QUOTE=Επτάνησος_1989;61399[Να γεμίζει κατά κάποιο τρόπο το σύνολο της πρύμνης.[/QUOTE]
Γενικά προς τα πρύμα δείχνει άδειο.

pantelis2009
09-05-2019, 10:50
To Azores Express από χθες έχει ανοίξει το AIS του και εκπέμπει με το νέο του όνομα. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
16-05-2019, 10:25
Στο Azores Express (e.x. Aeolos, Moby Love......) που ανήκει στην εταιρεία Med Lines και ετοιμάζεται στο Πέραμα για ναύλωση στις Αζόρες, όπως βλέπουμε σε φωτο μου από την Κυνόσουρα έχει μπει μια χρυσαφί ρίγα κάτω από τα παράθυρα του σαλονιού και μια χρυσή ρίγα στη μπότα που ανεβαίνει έως το άκρο της πλώρης (κοράκι). Καλή συνέχεια και καλά τελειώματα.

193468

Espresso Venezia
17-05-2019, 19:35
Σημερινή φωτό του πλοίου από την κεντρική προβλήτα του Περάματος. Όχι και ότι το καλύτερο ο συνδυασμός - μοτίβο των χρωμάτων του, αλλά δεν μου πίπτει και λόγος βεβαίως βεβαίως.

193489
Πέραμα - 17/05/2019

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-05-2019, 10:49
Σημερινή φωτό του πλοίου από την κεντρική προβλήτα του Περάματος. Όχι και ότι το καλύτερο ο συνδυασμός - μοτίβο των χρωμάτων του, αλλά δεν μου πίπτει και λόγος βεβαίως βεβαίως.

193489
Πέραμα - 17/05/2019
Εντελώς ασυνήθιστο γιά ελληνiκό πλοίο κ όχι μόνο.

thanos75
18-05-2019, 14:17
Γλυκοκιτς θα το έλεγα

pantelis2009
03-06-2019, 11:41
Στο Azores Express (e.x. Aeolos, Moby Love......) που ανήκει στην Med Lines όπως βλέπουμε έγινε ανακαίνιση εκ βάθρων. Το σινιάλο της Atlantico Line έχουν μπει στις μπάντες και στην τσιμινιέρα του πλοίου. Οι πληροφορίες μου λένε ότι την Τρίτη 04/06 θα κάνει δοκιμαστικό και Τετάρτη με Πέμπτη θα αναχωρήσει για την ναύλωση του στις Αζόρες. Θα ακολουθήσουν και άλλες φωτο από το ανακαινισμένο εσωτερικό του και θα έχουμε φωτο και από τις Αζόρες. Καλή συνέχεια.

193704 193705 193706 193707 193708

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-06-2019, 12:50
Η φορεσιά όμως...πολύ πένθος ρε φίλε!

express adonis
03-06-2019, 17:23
Ετοιμο για το fashion tv α λα αριαδνη....

VASILIS CRETA
04-06-2019, 12:13
’ααααλλοι αθεόφοβοι και αυτοί με το F Diamond :mad::mad:.... Αυτό εξωτερικά* το είχαν κάνει ολότελα μαύρο από την κορφή ως τα νύχια...

*...εσωτερικά όπως ακούγαμε και διαβάζαμε και τότε (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?663-%C1%F1%E9%DC%E4%ED%E7-%CF%F5%F1%E1%ED%FC%F2-Ouranos-Ariadne-Tor-Hollandia-F-Diamond&p=186094#post186094)... θου κύριε φυλακήν τω στόματί μου... :D

pantelis2009
05-06-2019, 10:42
Όπως υποσχέθηκα θα δούμε μερικές ακόμη φωτογραφίες από το πλήρως ανακαινισμένο εσωτερικό του Azores Express (ex. Aeolos, Moby Love.....). Ακόμη όπως βλέπουμε όλα είναι μέσα στα νάιλον για να μην λερώνονται. Καλή συνέχεια.

193724 193725 193726 193727 193728

pantelis2009
08-06-2019, 15:43
To Azores Express έχει βγει για δοκιμαστικό στον Αργοσαρωνικό. Αυτή την ώρα με 12,6 knots. Καλή συνέχεια.

Amorgos66
08-06-2019, 22:53
To Azores Express έχει βγει για δοκιμαστικό στον Αργοσαρωνικό. Αυτή την ώρα με 12,6 knots. Καλή συνέχεια.....μαξιμουμ 17,6 και μακαρι να τα πηγαινει και στα ταξιδια του...

andria salamis
11-06-2019, 06:38
10/06/2019 Δοκιμαστικο για το Ομορφο Azores Express

avvachrist
12-06-2019, 09:44
Οι πληροφορίες μου λένε ότι σταμάτησε Καλαμάτα για ανεφοδιασμό και θα πάει Αζόρες, σε αντικατάσταση του Azores Express.

Δηλαδή χάλασε η ναύλωση του Αζόρες Εξπρές ή πάει μέχρι να ετοιμαστεί αυτό;

pantelis2009
12-06-2019, 10:19
Δηλαδή χάλασε η ναύλωση του Αζόρες Εξπρές ή πάει μέχρι να ετοιμαστεί αυτό;

Μάλλον χάλασε. Δεν ξέρω κάτι πάρα πάνω.

robo
12-06-2019, 11:37
Μάλλον χάλασε. Δεν ξέρω κάτι πάρα πάνω.

Σύμφωνα με την Atlanticoline το Azores Express δεν παραδόθηκε επανειλημμένα εγκαίρως από την πλοιοκτήτρια (π.χ. με την αιτιολογία της αναμονής πιστοποιητικών), και θα κινηθεί δικαστικά εναντίον της.

rjjjh2004
12-06-2019, 14:12
Στη θέση του ναυλώθηκε το Aqua Jewel... Λέτε να έχουμε ενδοκυκλαδικό με το όνομα Αζόρες;;; :lemo:

thanos75
12-06-2019, 20:42
Στη θέση του ναυλώθηκε το Aqua Jewel... Λέτε να έχουμε ενδοκυκλαδικό με το όνομα Αζόρες;;; :lemo:
Αυτό δεν σου κρύβω πως μου πέρασε κ εμένα από το μυαλό :smile-new: Πάντως, εάν μείνει ενδοκυκλαδικα, μάλλον θα του αλλάξουν όνομα (όπως κ σε οποιαδήποτε ελληνικη γραμμή κι αν πάει)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-06-2019, 21:58
Αυτό το βαπόρι από κατασκευής ήταν πολύ συμπαθητικό αλλά εδώ το χάλασαν.Ξήλωσαν το αλμπουράκι που είχε στο φουγάρο κ το αντικατέστησαν με ένα άθλιο,αδύνατο άλμπουρο προς τα πρύμα κ σε ένα χώρο πολύ άδειο,έχοντας αφαιρέσει προηγουμένως κάποια υπερκατασκευή.Εκεί θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι πιό καλαίσθητο.Κ αυτή η φορεσιά τι σας λέει, "Κηδεία Εξπρές" έπρεπε να το λένε!!!:smile-new:

Ellinis
15-06-2019, 08:28
Αν είχαν κρατήσει το μαύρο χρώμα μέχρι το ύψος του κυρίως καταστρώματος θα ήταν πιστεύω πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα. Για το παραπέτω της πλώρης τι να λέμε...
Πάντως ακόμη και με αυτό το μασκάρεμα το καραβάκι παραμένει συμπαθέστατο. Πρέπει δε να είναι από τα ελάχιστα - αν οχι το μόνο - φέρι με φουγάρο τύπου strombos (με τις χαρακτηριστικές γρίλιες στο μπροστά μέρος).

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-06-2019, 09:36
Α Πρέπει δε να είναι από τα ελάχιστα - αν οχι το μόνο - φέρι με φουγάρο τύπου strombos (με τις χαρακτηριστικές γρίλιες στο μπροστά μέρος).

Tύπου Strombos ήταν τα φουγάρα που έβαλαν σταγαλλικά το 50τόσο,στενά με κούρμπα,ΑΠΟΛΛΩΝ,ΛΙΝΔΟΣ κλπ.
Οι γρίλιες δεν ήταν χαρακτηριστικές του τύπου.

manch84
30-06-2019, 23:43
καλησπέρα!

Έχουμε κανένα νεότερο από το καραβάκι;

Ellinis
13-07-2019, 22:11
Mια όμορφη φωτογραφία του πλοίου στο Λίβερπουλ όταν ταξίδευε ως KING ORRY προς την νήσο του Μαν. Από τον φακό του φίλου Peter Fitzpatrick.

194191

Aktofylakas
09-08-2019, 12:52
10-08 εως 31-08 Δρομολογηση στη γραμμη Αλεξανδρουπολη - Σαμοθρακη

gioros
09-08-2019, 13:21
Αν ειναι αλήθεια προκητε για πολυ καλο νεο

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-08-2019, 13:30
10-08 εως 31-08 Δρομολογηση στη γραμμη Αλεξανδρουπολη - Σαμοθρακη
Καλό νέο αυτό,αν είναι αλήθεια.Πάντως μεγάλο γιά την γραμμή,αν κ το μόνο διαθέσιμο.

Amorgos66
09-08-2019, 16:00
10-08 εως 31-08 Δρομολογηση στη γραμμη Αλεξανδρουπολη - Σαμοθρακη
...πάντως το σκάφος πέραν ενός ψευτοδοκιμαστικού,
έχει μεγάλο χρονικό διάστημα να πλεύσει αυτοδύναμο...
Για να δούμε σε τι κατάσταση είναι...
Κάποιοι το ...ξεκίνησαν ήδη για Αλεξανδρούπολη...
https://m.naftemporiki.gr/story/1505504

ancd
10-08-2019, 00:04
Δεν ξέρω τις άλλες νύχτες πως ήταν αλλά σήμερα είχε φώτα. Πρέπει να ετοιμάζεται ακόμα και δεν έχει φύγει από το Πέραμα όπως λέει το δημοσίευμα.
655 επιβάτες πρωτόκολλο δεν είναι λίγοι?

gioros
10-08-2019, 06:56
Δεν ξέρω τις άλλες νύχτες πως ήταν αλλά σήμερα είχε φώτα. Πρέπει να ετοιμάζεται ακόμα και δεν έχει φύγει από το Πέραμα όπως λέει το δημοσίευμα.
655 επιβάτες πρωτόκολλο δεν είναι λίγοι?
Πιστευω οτι για την συγκεκριμένη γραμη ειναι πολυ καλο
για το μεγεθος του πλοιου ειναι μικρο .Ισος ειναι σκοπημα χαμιλο για να ελαχιστοποιησει τα λειτουργικά εξοδα

pantelis2009
10-08-2019, 08:35
Οι πληροφορίες μου λένε ότι σήμερα θα ξεκινήσει από Πέραμα για Αλεξανδρούπολη. Καλή συνέχεια.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-08-2019, 08:39
Πιστευω οτι για την συγκεκριμένη γραμη ειναι πολυ καλο
για το μεγεθος του πλοιου ειναι μικρο .Ισος ειναι σκοπημα χαμιλο για να ελαχιστοποιησει τα λειτουργικά εξοδα
Αυτό το πρωτόκολλο θα ήταν γιά τις Αζόρες.Εκεί δεν βάζουν τον κόσμο,ο ένας πάνω στον άλλο.

gioros
10-08-2019, 15:01
Αυτό το πρωτόκολλο θα ήταν γιά τις Αζόρες.Εκεί δεν βάζουν τον κόσμο,ο ένας πάνω στον άλλο.
Σωστα και κατη ακομα εκει δεν θα εκανε ακτοπλοΐα μαλλον σε αλλη κατηγορια πλοων θα ηταν καταχωρημένο Να θυμίσω οτι ανάλογα με την κατηγορία πλοων αλαζει και το προτοκολο

gioros
10-08-2019, 15:04
Οι πληροφορίες μου λένε ότι σήμερα θα ξεκινήσει από Πέραμα για Αλεξανδρούπολη. Καλή συνέχεια.
Παντα μας δινεις εγκυρες πληροφοριες .Πιστευω οτι θα βγουν πραγματηκες και θα εινα μια ανασα για την γραμη

Amorgos66
10-08-2019, 15:50
...το...operated by ATLANTICOLINE
θα παραμείνει στα πλαϊνά του...??
:cat:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-08-2019, 16:56
Σωστα και κατη ακομα εκει δεν θα εκανε ακτοπλοΐα μαλλον σε αλλη κατηγορια πλοων θα ηταν καταχωρημένο Να θυμίσω οτι ανάλογα με την κατηγορία πλοων αλαζει και το προτοκολο
Θεωρητικά ακτοπλοΐα είναι αλλά κ με μπουνάτσα έχει ένα ΣΟΥΕΛ!
Γιά το λιμάνι της Καμαριωτισσας έχω αμφιβολίες...

Amorgos66
10-08-2019, 19:34
... κίνησε ώρα 20.15...
Καλή τύχη...194672

gioros
10-08-2019, 19:34
Θεωρητικά ακτοπλοΐα είναι αλλά κ με μπουνάτσα έχει ένα ΣΟΥΕΛ!
Γιά το λιμάνι της Καμαριωτισσας έχω αμφιβολίες...
Δεν έχεις άδικο πιστεύω όμως οτι είναι μανουβρατζιδηκο ............?

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-08-2019, 22:32
[QUOTE=gioros;616665]Δεν έχεις άδικο πιστεύω όμως οτι είναι μανουβρατζιδηκο ............?[/QUOTE
Δεν το έχουμε δει στη μανούβρα.

Amorgos66
10-08-2019, 23:34
...και ενώ στην αρχή πήγαινε κούτσα κούτσα
με 4 ως 6 κόμβους ,ξαφνικά γκαζωσε και
με 16-17 πέρασε το Σούνιο και τραβάει για πάνω...
194677

Akis Dionisis
11-08-2019, 14:16
Το έκρινα ως το καταλληλότερο πλοίο για τη σύνδεση της Θεσσαλονίκης με τις Σποράδες 2-3 φορές την εβδομάδα, ειδικά τώρα για το καλοκαίρι αφού ακυρώθηκε η ναύλωσή του.
Θεωρώ όμως και η γραμμής Αλεξανδρούπολης - Σαμοθράκης του ταιριάζει άσχετα που είναι μεγαλούτσικο το πλοίο για τη γραμμή.
Η Σαμοθράκη δεν είναι κανένα νησί που δεν έχει τουρισμό.
Σύμφωνα με ένα φίλο μου που ζει στο νησί, έχει αρκετό τουρισμό.
Ένα νησί μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, αλλά με αρκετή στήριξη από τους Θρακιώτες!!!!

samothraki
11-08-2019, 14:48
Θεωρώ όμως και η γραμμής Αλεξανδρούπολης - Σαμοθράκης του ταιριάζει άσχετα που είναι μεγαλούτσικο το πλοίο για τη γραμμή.
Η Σαμοθράκη δεν είναι κανένα νησί που δεν έχει τουρισμό.
Σύμφωνα με ένα φίλο μου που ζει στο νησί, έχει αρκετό τουρισμό.
Ένα νησί μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, αλλά με αρκετή στήριξη από τους Θρακιώτες!!!!

Για αυτό το διάστημα είναι ότι πρέπει.
Οι Αλεξανδρουπολίτες πάντως δε μας στηρίζουν καθόλου... Οι 9,5 στους 10 δεν έχουν έρθει ούτε μία φορά στο νησί...
Αλλά λέμε τώρα ότι στον αναμενόμενο διαγωνισμό για την νέα σύμβαση με αρχή 1/11 πάρει μέρος (μακάρι, μπας καο γλιτώσουμε από τον Μανούση) για όλο το χρόνο είναι μεγάλο πλοίο. Σαν μέγεθος για όλο τον χρόνο ιδανικό στη γραμμή είναι το ΣΑΟΣ ΙΙ, αλλά υπό άλλον πλοιοκτήτη...
Αυτό το πλοίο θα ήταν καλό αν διεκδικούσε τις άλλες γραμμές για Λαύριο, Λήμνο και Καβάλα. Να έχει κάποιον στο ρουθούνι του ο Μανούσης...

Επί τη ευκαιρία, ξέρει κανείς σε ποια εταιρεία ανήκει; Βρήκα την Hellenic Med Ferries, την έψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα κανένα στοιχείο επικοινωνίας...

vassilisgok
11-08-2019, 15:37
από ότι φαίνεται θα ξεκινήσει άμεσα στη γραμμή της Σαμοθράκης

giorgos....
11-08-2019, 17:06
Στην Αλεξανδρούπολη έφθασε το Azores Express (https://nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/alexandroupoli-efthase-azores-express-video/)

194682

Amorgos66
11-08-2019, 21:18
...το...operated by ATLANTICOLINE
θα παραμείνει στα πλαϊνά του...??
:cat:
...το...operated by ATLANTICOLINE βεβαίως
δεν υπάρχει πλέον στα πλαϊνά του...:jaded:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-08-2019, 21:21
Το έκρινα ως το καταλληλότερο πλοίο για τη σύνδεση της Θεσσαλονίκης με τις Σποράδες 2-3 φορές την εβδομάδα, ειδικά τώρα για το καλοκαίρι αφού ακυρώθηκε η ναύλωσή του.
Θεωρώ όμως και η γραμμής Αλεξανδρούπολης - Σαμοθράκης του ταιριάζει άσχετα που είναι μεγαλούτσικο το πλοίο για τη γραμμή.
Η Σαμοθράκη δεν είναι κανένα νησί που δεν έχει τουρισμό.
Σύμφωνα με ένα φίλο μου που ζει στο νησί, έχει αρκετό τουρισμό.
Ένα νησί μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, αλλά με αρκετή στήριξη από τους Θρακιώτες!!!!
Tωρα μη μας κάνεις τον δάσκαλο,γιά το τι είναι η Σαμοθράκη κ τι τουρισμό έχει,ξέρουμε κ ας είμαστε μακρυά.

Amorgos66
11-08-2019, 21:40
21.45 ξεκίνησε το πρώτο εμπορικό δρομολόγιο
με χειρόγραφα εισιτήρια απ' ότι γράφει τοπικό
σάιτ ...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-08-2019, 21:44
Για αυτό το διάστημα είναι ότι πρέπει.
Οι Αλεξανδρουπολίτες πάντως δε μας στηρίζουν καθόλου... Οι 9,5 στους 10 δεν έχουν έρθει ούτε μία φορά στο νησί...
Αλλά λέμε τώρα ότι στον αναμενόμενο διαγωνισμό για την νέα σύμβαση με αρχή 1/11 πάρει μέρος (μακάρι, μπας καο γλιτώσουμε από τον Μανούση) για όλο το χρόνο είναι μεγάλο πλοίο. Σαν μέγεθος για όλο τον χρόνο ιδανικό στη γραμμή είναι το ΣΑΟΣ ΙΙ, αλλά υπό άλλον πλοιοκτήτη...
Αυτό το πλοίο θα ήταν καλό αν διεκδικούσε τις άλλες γραμμές για Λαύριο, Λήμνο και Καβάλα. Να έχει κάποιον στο ρουθούνι του ο Μανούσης...

Επί τη ευκαιρία, ξέρει κανείς σε ποια εταιρεία ανήκει; Βρήκα την Hellenic Med Ferries, την έψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα κανένα στοιχείο επικοινωνίας...
Ας δούμε πρωτα φίλε μου πως θα τα πάει στο λιμάνι σας..επειδή το ξέρω δλδ.
Ακριβώς αυτή είναι η εταιρεία.
Κάτι ακόμα,το σωστό είναι "ό,τι πρέπει" με κόμμα,αναφορικό έιναι.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-08-2019, 21:52
21.45 ξεκίνησε το πρώτο εμπορικό δρομολόγιο
με χειρόγραφα εισιτήρια απ' ότι γράφει τοπικό
σάιτ ...
Επιστροφή στο παρελθόν με την σήραγγα του χρόνου!

Amorgos66
11-08-2019, 23:04
... σκούρα τα πράματα...??
194689

Amorgos66
11-08-2019, 23:43
... σκούρα τα πράματα...??
194689
...κάτι δεν πάει καλά...
Ελπίζω να μην είναι βλάβη....

ΕΝ ΠΛΩ
12-08-2019, 00:11
...κάτι δεν πάει καλά...
Ελπίζω να μην είναι βλάβη....

Δεν μπορει να δεσει λογω καιρου, ειναι και ο καπετανιος απειρος με το συγκεκριμενο λιμανι και μαλλον θα γυρισει Αλεξ/πολη.

ΕΝ ΠΛΩ
12-08-2019, 00:14
Δεν μπορει να δεσει λογω καιρου, ειναι και ο καπετανιος απειρος με το συγκεκριμενο λιμανι και μαλλον θα γυρισει Αλεξ/πολη.

https://www.evros-news.gr/2019/08/12/%cf%83%ce%b1%ce%bc%ce%bf%ce%b8%cf%81%ce%ac%ce%ba%c e%b7-%ce%ad%cf%86%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b5-%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%ac-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%81%ce%b5%ce%af-%ce%bd%ce%b1-%ce%b4/

giorgos....
12-08-2019, 00:49
Αν είχες λιγο μυαλό,θα καταλάβαινες γιατί σου σβήνουν τα ποστ κ εδω το τερματιζω όχι από αδυναμία αλλά γιατί υπάρχουν κ κάποιοι που θέλουν να κάνουν,να παρακολουθήσουν μια καραβολατρική κουβέντα.

Ήθελα να πιστεύω ότι έγινα κατανοητός στο προηγούμενο post μου καθώς απευθύνομαι σε ενήλικα άτομα. Μάλλον έκανα λάθος. Καραβολατρική κουβέντα δεν γίνεται έτσι. Το επόμενο ανάλογων εκφράσεων post θα διαγραφεί.
Ευχαριστώ

Amorgos66
12-08-2019, 04:07
https://www.evros-news.gr/2019/08/12/%cf%83%ce%b1%ce%bc%ce%bf%ce%b8%cf%81%ce%ac%ce%ba%c e%b7-%ce%ad%cf%86%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b5-%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%ac-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%81%ce%b5%ce%af-%ce%bd%ce%b1-%ce%b4/
...μακάρι να είναι έτσι τουλάχιστον,....
Στην Αλεξανδρούπολη αυτή τη στιγμή προσεγγίζει
με τη βοήθεια ρυμουλκού,ενώ η επιστροφή έγινε με χαμηλή ταχύτητα..Μ
Τεράστια ταλαιπωρία για τον κόσμο....

ΕΝ ΠΛΩ
12-08-2019, 04:23
...μακάρι να είναι έτσι τουλάχιστον,....
Στην Αλεξανδρούπολη αυτή τη στιγμή προσεγγίζει
με τη βοήθεια ρυμουλκού,ενώ η επιστροφή έγινε με χαμηλή ταχύτητα..Μ
Τεράστια ταλαιπωρία για τον κόσμο....


Μηπως εχει και καμια βλαβη λοιπον, οπως ειπες πραπανω....για να δουμε
Κριμα για τον κοσμο...οντως

Akis Dionisis
12-08-2019, 04:34
Μήπως θα ήταν καλύτερο, στη γραμμή της Σαμοθράκης να πήγαινε προσωρινά το "ΕΞΠΡΈΣ ΣΚΙ’ΘΟΣ"
και το ΑΖΟΡΕΣ ΕΞΠΡΕΣ να πήγαινε στη γραμμή του Βόλου ??
(Ρωτάω τώρα εγώ κάνοντας μία απλή σκέψη με τα γραφόμενα του evros περί μήκους το πλοίου κτλ ... )

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-08-2019, 08:41
Στην ακτοπλοϊα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα "φύγε εσύ έλα εσύ".’μα ήταν έτσι θα το έκαναν από την αρχή.

basi
12-08-2019, 09:02
Όταν έχουμε κόντρα που την από την μία πλευρά είναι επιχειρηματίας και από την άλλη πολιτικάντηδες μπορεί κάποιος με ασφάλεια που θα περνάει το 90 % να κρίνει ότι το δίκιο το έχει ο επιχειρηματίας .

Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για νησιά που δεν έχουν πολύ τουρισμό ώστε να δίνουν μεγάλα κέρδη στους πλοιοκτήτες που έχουν εντοπιότητα και νοιάζονται για αυτή .

Δεν ξέρω την περιοχή , αλλά τέτοια φαινόμενα πολιτικών που θέλουν να κάνουν καριέρα με τα λεφτά των άλλων υπάρχουν σε όλη την χώρα μας . Δυστυχώς .

japetus
12-08-2019, 09:12
...μακάρι να είναι έτσι τουλάχιστον,....
Στην Αλεξανδρούπολη αυτή τη στιγμή προσεγγίζει
με τη βοήθεια ρυμουλκού,ενώ η επιστροφή έγινε με χαμηλή ταχύτητα..Μ
Τεράστια ταλαιπωρία για τον κόσμο....

Επέστρεψε το βράδυ με 6.5 κόμβους,έχοντας βέβαια 5 μποφόρ κόντρα. Δικαιολογειται χωρίς μηχανική βλάβη;
Δυστυχώς και σήμερα έχει καιρό και δεν έγινε το πρώτο δρομολόγιο των 9.00πμ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-08-2019, 09:32
Εκτός που το βαπόρι είναι μεγάλο γιά την Καμαριώτισσα κ επιπλέον χωρίς ουσιασικά ένα δοκιμαστικό,ας σκεφθούμε ότι το πλήρωμα έχει ναυτολογηθεί βιαστικά κ αυτό ενέχει κινδύνους από την μη εξοικείωση με το πλοίο κ ειδικά σε περίπτωση ανάγκης, ό μη γένοιτο.Κ το πιο βασικό,Καπετάνιος κ Α' μηχανικός ποιοί κ από πού;;

daywalker
12-08-2019, 10:40
Βλάβη στη μία μηχανή γι'αυτό δεν έδεσε στο νησί

Amorgos66
12-08-2019, 11:11
...τελικά ήταν βλάβη...
https://www.naxospress.gr/arthro/koinonia/azores-expres-anektelesto-proino-dromologio-logo-mihanikoy-provlimatos

Amorgos66
12-08-2019, 11:39
...και κάτι άλλο ενδιαφέρον...
194691

ΑΡΗΣ
12-08-2019, 13:13
Η περιπτωση θυμιζει μια ατακα του αειμνηστου Σωτηρη Μουστακα στο αυτοκινητο του(daihatsu 600). Αφου δουλευε δε δουλευε του λεει"Θες να σε παω και Θεσσαλονικη"

daywalker
12-08-2019, 14:49
Επιστρέφει Πειραιά το AZORES EXPRES

Σύμφωνα με πληροφορίες από λιμενικές πηγές, που επιβεβαιώνουν ανεπίσημα την αποχώρηση του AZORES EXPRESS, ο καπετάνιος του δήλωσε αδυναμία να β€œδέσει” στην Καμαριώτισσα. Όχι μόνο του προβλήματος που παρουσιάστηκε χθες τα μεσάνυχτα στην μία μηχανή και έτσι επέστρεψε μόνο με την δεύτερη στην Αλεξανδρούπολη πηγαίνοντας με 6,7 μίλια, αλλά και επειδή δεν θέλει να ρισκάρει με ένα λιμάνι που δεν γνωρίζει και έχει… ιδιαιτερότητες.

ΠΗΓΗ (https://www.evros-news.gr/2019/08/12/επιστρέφει-πειραιά-το-azores-expres-στον-αέρα-κα/)


Για να δουμε, πολλά μαζεμένα

Amorgos66
12-08-2019, 15:36
Αποχωρηση απο τη γραμμη??
..τραγικα πραγματα συμβαινουν...
https://www.evros-news.gr/2019/08/12/επιστρέφει-πειραιά-το-azores-expres-στον-αέρα-κα/

japetus
12-08-2019, 19:24
Η λιτή αίτηση ακύρωσης δρομολογίων της εταιρείας προς το λιμεναρχείο...
https://nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/azores-express-alexandroupoli-samothraki/

Να βρήκε η προπέλα κάπου κατά την προσέγγιση και γι αυτό να έκλεισε τη μηχανή ο καπετάνιος;

Akis Dionisis
12-08-2019, 21:47
To ANDROS JET τελικά ο αντικαταστάτης του ΑΖΟΡΕΣ ΕΞΠΡΕΣ.

japetus
13-08-2019, 09:28
Σύμφωνα με πληροφορίες ταξιδιωτών που επέβαιναν στο ανεπιτυχές δρομολόγιο από Αλεξανδρούπολη προς Σαμοθράκη, συνέβησαν αρκετά δυσάρεστα μικροεπεισόδια από αγανακτισμένους επιβάτες στο πλοίο (καταλήψεις, απειλές, ζημιές, κλοπές κλπ..)
Ίσως και αυτά συνέβαλαν με τον τρόπο τους στην τελική απόφαση του πλοιάρχου να αποχωρήσει από τη γραμμή....

express adonis
13-08-2019, 11:59
Ζημιες και κλοπες??

avvachrist
13-08-2019, 12:27
Σύμφωνα με πληροφορίες ταξιδιωτών που επέβαιναν στο ανεπιτυχές δρομολόγιο από Αλεξανδρούπολη προς Σαμοθράκη, συνέβησαν αρκετά δυσάρεστα μικροεπεισόδια από αγανακτισμένους επιβάτες στο πλοίο (καταλήψεις, απειλές, ζημιές, κλοπές κλπ..)
Ίσως και αυτά συνέβαλαν με τον τρόπο τους στην τελική απόφαση του πλοιάρχου να αποχωρήσει από τη γραμμή....
Αχ βρε "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ"... Το πλοίο σας έφταιξε για όλα!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2019, 13:26
Αχ βρε "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ"... Το πλοίο σας έφταιξε για όλα!!!
O όχλος βγάζει τα απωθημένα του παντού.

gioros
13-08-2019, 18:04
O όχλος βγάζει τα απωθημένα του παντού.
Απογοήτευση εληψη παιδιας λες και ο καπετανιος Η η εταιρία δεν ήθελαν να βοηθήσουν .Αν όμως γινόταν ατύχημα ξανα ο ιδιος θα την πλήρωνε. Ανώφελα και ανούσια ξεσπάσματα ΘΥΜΟΎ και ΟΡΓΗΣ που μονο λύπη μπορει να προκαλέσουν. Αραγε ποτε θα καταλάβουμε οτι δεν έχουμε μονο ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ ??????????

Amorgos66
14-08-2019, 19:23
...το σκάφος ξεκίνησε απόψε κατά τις
8 παρά τέταρτο και με χαμηλή ταχύτητα
πήρε το δρόμο της επιστροφής...
Δεν ξέρω αν υπήρξε στο παρελθόν παρόμοια
αποτυχημένη δρομολόγηση πλοίου...

pantelis2009
15-08-2019, 06:15
Αυτή την ώρα πάντως ΝΑ από την Σκύρο είναι με 14,5 knots. Καλή συνέχεια.

japetus
15-08-2019, 11:39
Τα αβαθή στο λιμάνι...

https://www.evros-news.gr/2019/08/15/azores-express-%ce%bf-%ce%ba%ce%b1%cf%80%ce%b5%cf%84%ce%ac%ce%bd%ce%b9%c e%bf%cf%82-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%b8%ce%ad%ce%bb%ce%b7%cf%83%ce%b5-%ce%bd%ce%b1-%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%ac%cf%81%ce%b5/

Amorgos66
15-08-2019, 12:07
Τα αβαθή στο λιμάνι...

https://www.evros-news.gr/2019/08/15/azores-express-%ce%bf-%ce%ba%ce%b1%cf%80%ce%b5%cf%84%ce%ac%ce%bd%ce%b9%c e%bf%cf%82-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%b8%ce%ad%ce%bb%ce%b7%cf%83%ce%b5-%ce%bd%ce%b1-%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%ac%cf%81%ce%b5/
Aστεία πράματα ...
Που ζούμε..??
Στο 1930...??

pantelis2009
05-10-2019, 08:09
Αφού σας άρεσαν οι φωτο από τα ανακαινισμένα σαλόνια ας δούμε και τις πρώτες φωτογραφίες από το μηχανοστάσιο του Azores Express που ανήκει στην Med Lines. Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι θα ταξιδέψει Αιγαίο με καπετάνιο τον Ηλία Βερβενιώτη και αναμένω νεότερα για ποια γραμμή!! Καλή συνέχεια.

195377 195378 195379 195380

Ellinis
24-07-2021, 16:05
Και το όνομα αυτου... AQUA STAR
https://nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/seajets-azores-express-aqua-star/

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-07-2021, 21:29
Και το όνομα αυτου... AQUA STAR
https://nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/seajets-azores-express-aqua-star/
Με την Portucalense να έχει εξοδέψει ένα σκασμό λεφτά κ να μη βρίσκει γραμμή το βαπόρι,μάλλον η Seajets το αγόρασε σε τιμή λίγο πιό πάνω από του σκραπ.Τώρα στο στόλο της η εταιρεία θα έχει 2 πλοία με κοινή καταγωγή,το AQUA STAR κ το ΑQUA MYTH .Αλλά ήθελα να ξέρω τόσα που έχει μαζέψει,ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ!

avvachrist
24-07-2021, 23:57
Με την Portucalense να έχει εξοδέψει ένα σκασμό λεφτά κ να μη βρίσκει γραμμή το βαπόρι,μάλλον η Seajets το αγόρασε σε τιμή λίγο πιό πάνω από του σκραπ.Τώρα στο στόλο της η εταιρεία θα έχει 2 πλοία με κοινή καταγωγή,το AQUA STAR κ το ΑQUA MYTH .Αλλά ήθελα να ξέρω τόσα που έχει μαζέψει,ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ!
Το AQUA STAR λογικά θα μπει Κύθηρα-Κίσσαμο για να μπει το AQUA JEWEL ενδοκυκλαδικά μετά το φιάσκο με την ΣΑΟΣ. Ένα από τα AQUA MYTH/SUPERFERRY II Λήμνο-Καβάλα μιας και το AQUA BLUE το βλέπω λίγο δύσκολο να ξαναταξιδεύει. Και το τρίτο που μένει είτε αμοιβό πλοίο είτε σε νέα γραμμή ίσως. Όλα τα παραπάνω βάση της δικής μου λογικής και από όσα κυκλοφορούν στο ίντερνετ πάντα...

Akis Dionisis
25-07-2021, 14:43
Λαύριο - ’γιο Ευστράτιο - Λήμνο - Καβάλα.

karavofanatikos
02-08-2021, 09:27
Το πλοίο εμφανίζεται κι επίσημα πλέον στο AIS με το νέο του όνομα ως AQUA STAR.

Amorgos66
09-08-2021, 11:50
Mετά από δύο χρόνια ακριβώς ξαναβγαίνει από το Πέραμα!!
Δοκιμαστικό στον Σαρωνικό!!
Καλή Τύχη..!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-08-2021, 13:38
Mετά από δύο χρόνια ακριβώς ξαναβγαίνει από το Πέραμα!!
Δοκιμαστικό στον Σαρωνικό!!
Καλή Τύχη..!!
Κ μήπως θα πρέπει να προστεθεί στον τίτλο το νέο όνομα AQUA STAR.

Ellinis
09-08-2021, 14:27
Κ μήπως θα πρέπει να προστεθεί στον τίτλο το νέο όνομα AQUA STAR.
Το πρόσθεσα :adoration:
Ας ελπίσουμε οτι το δεύτερο ξεκίνημα του πλοίου στην ακτοπλοΐα θα είναι επιτυχημένο.

karavofanatikos
12-08-2021, 10:24
Απόψε στις 22:00 το παρθενικό δρομολόγιο του Aqua Star στη γραμμή Λαύριο - (Μεστά Χίου) - ’γιος Ευστράτιος - Λήμνος - Καβάλα.

Πάντως, σκεπτόμενος κανείς ότι το πλοίο βρισκόταν σχεδόν 2,5 χρόνια σε πλήρη ακινησία χωρίς δεξαμενισμό, η στρειδώνα στα ύφαλα θα πρέπει να έχει πάχος μισό μέτρο!

Απ' ότι έχει ακουστεί, πριν από μερικούς μήνες η Seajets φλέρταρε με την αγορά του συγκεκριμένου πλοίου, όμως δεν ολοκληρώθηκε η αγορά, λόγω ασυμφωνίας στην τιμή. Όμως, τώρα που η Seajets καιγόταν για εύρεση διαθέσιμου πλοίου, λογικά θα υπέκυψε στις οικονομικές απαιτήσεις της Portucalence.

OfTheHighSeas
12-08-2021, 10:50
Α
Πάντως, σκεπτόμενος κανείς ότι το πλοίο βρισκόταν σχεδόν 2,5 χρόνια σε πλήρη ακινησία χωρίς δεξαμενισμό, η στρειδώνα στα ύφαλα θα πρέπει να έχει πάχος μισό μέτρο! Portucalence.
Η μεγαλυτερη ταχυτητα που επιασε στο δοκιμαστικο στις 2021-08-09 ηταν 17.4κομβοι.

npapad
12-08-2021, 17:21
Το AQUA STAR στον Πειραιά στις 12-8-2021.
200651

geokou72a
13-08-2021, 04:33
με 15.5 κομβους κανει το πρωτο ταξιδι....

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2021, 08:05
Απ' ότι έχει ακουστεί, πριν από μερικούς μήνες η Seajets φλέρταρε με την αγορά του συγκεκριμένου πλοίου, όμως δεν ολοκληρώθηκε η αγορά, λόγω ασυμφωνίας στην τιμή. Όμως, τώρα που η Seajets καιγόταν για εύρεση διαθέσιμου πλοίου, λογικά θα υπέκυψε στις οικονομικές απαιτήσεις της Portucalence.
Noμίζω ότι η Portucalense είχε περισσότερη ανάγκη να πουλήσει το πλοίο.Είχε ξοδέψει ένα σωρό λεφτά σε μιά ακριβή μετασκευή (τουλάχιστον του ξενοδοχειακού απ' όσο έχουμε δει ) γιά τις ανάγκες της γραμμής στις Αζόρες.Ένα πλοίο που δεν παύει να είναι 46 χρονών,που δεν είχε πάρει τόσο καιρό γραμμή στην Ελλάδα κ δύσκολο να πουληθεί στο εξωτερικό,αργά ή γρήγορα θα έπαιρνε την άγουσα προς το διαλυτήριο.

manowar1908
13-08-2021, 08:16
Η πρώτη του άφιξη στη Μύρινα με 2 ώρες καθυστέρηση . Όμορφο σκαρί αλλά αργό. 200654

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2021, 08:53
Η πρώτη του άφιξη στη Μύρινα με 2 ώρες καθυστέρηση . Όμορφο σκαρί αλλά αργό. 200654
Όπως καταλαβαίνετε,το έβγαλαν άρον-άρον! Όσο γιά την καθυστέρηση...Ηλιόπουλος είναι αυτός.

manowar1908
13-08-2021, 09:04
Έχει φτάσει εδώ και μια ώρα και ακόμη να φορτώσει τα ΙΧ. Τρομερή καθυστέρηση. Τρομερά παράπονα ο κόσμος.

Ellinis
13-08-2021, 09:22
Ασφαλώς μετά από τόσο καιρό παροπλισμού δεν θα πρέπει να "ζοριστούν" οι μηχανές. Συν του οτι δεν πρόλαβε να δεξαμενιστεί όπως παρατήρησε ο φίλος karavofanatikos. Και το πλήρωμα θα χρειαστεί να εξοικιωθεί με το νέο του καράβι. Πιστεύω οτι χρειάζεται να περάσουν μερικές μέρες μέχρι να φανεί τι μπορεί να προσφέρει επί του παρόντος.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2021, 12:43
To άσχημο είναι ότι η εταιρεία έχει μαζέψει αρκετά πλοία που δεν είναι στην πρώτη τους νιότη κ σε συνδυασμό με τα δείγματα γραφής που έχει δώσει στα ταχύπλοα μας κάνει να είμαστε αρκετά επιφυλακτικοί σε ό,τι αφορά την αξιοπιστία.

threshtox
14-08-2021, 06:01
Πάντως, λες και τι κάνουν επίτηδες, εδώ και κάνα εικοσαλεπτο το πλοίο πλέει, μπαίνοντας στο στενό του Καφηρέα, με 8 κόμβους..

Φίλε Βίκτωρα η αλήθεια είναι ότι τα πλοία της εταιρείας δεν είναι ούτε καν στη δεύτερη νιότη τους. Αqua Μπλουμ, το έχουμε ξαναγράψει κάπου...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-08-2021, 08:25
Πάντως, λες και τι κάνουν επίτηδες, εδώ και κάνα εικοσαλεπτο το πλοίο πλέει, μπαίνοντας στο στενό του Καφηρέα, με 8 κόμβους..

Φίλε Βίκτωρα η αλήθεια είναι ότι τα πλοία της εταιρείας δεν είναι ούτε καν στη δεύτερη νιότη τους. Αqua Μπλουμ, το έχουμε ξαναγράψει κάπου...
Φίλε Τhrestox ειρωνικά το λέω.
Πάντως,πάμε full astern σε πρακτικές Αγούδημου κ όχι μόνο.Δυστυχώς!

Joyrider
14-08-2021, 17:31
Πάντως, λες και τι κάνουν επίτηδες, εδώ και κάνα εικοσαλεπτο το πλοίο πλέει, μπαίνοντας στο στενό του Καφηρέα, με 8 κόμβους..

Να και ο λόγος.

https://www.protothema.gr/greece/article/1152007/mihaniki-vlavi-sto-aqua-star-me-375-epivates-me-kathusterisi-tha-ftasei-sto-laurio/


Εχει πέσει το μπινελίκι της αρκούδας στα κοινωνικά δίκτυα, και δεν νομίζω να έχουν άδικο ο κόσμος, πάντως.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-08-2021, 21:53
Να και ο λόγος.

https://www.protothema.gr/greece/article/1152007/mihaniki-vlavi-sto-aqua-star-me-375-epivates-me-kathusterisi-tha-ftasei-sto-laurio/


Εχει πέσει το μπινελίκι της αρκούδας στα κοινωνικά δίκτυα, και δεν νομίζω να έχουν άδικο ο κόσμος, πάντως.
Tην άποψή μου την είπα παραπάνω.Μην γίνει κάτι -δεν θέλω να το σκέφτομαι- κ κατασυκοφαντηθεί ολόκληρη η ακτοπλοϊα από τους "ειδικούς" δημοσιογράφους: τα πλωτά φέρετρα,τα μπήξε,τα δείξε κ δεν συμμαζεύεται!

roussosf
17-08-2021, 07:00
200669

14/8/2021 " κουτσένοντας " στο Καβο Ντόρο
Ουτε απόνερα δεν έκανε με ένα πατημένο 7ράκι

Joyrider
20-08-2021, 19:12
Νέα βλάβη δυστυχώς. Επέστρεψε πίσω στην Καβάλα.

https://www.limnosfm100.gr/limnos/item/55187-komikotragikes-katastaseis-nea-vlavi-to-aqua-star-efyge-apo-kavala-alla-epestrepse.html

Akis Dionisis
21-08-2021, 00:37
Ουδεμία ελπίς...Δεν υπάρχει σωτηρία...

karavofanatikos
03-02-2022, 19:46
Το πλοίο βρίσκεται στα Ναυπηγεία Χαλκίδας για τον απαραίτητο δεξαμενισμό (ύστερα από 3 χρόνια), προσθήκη βολβού, ενώ στις προθέσεις της εταιρείας είναι και η αλλαγή ονόματος.

Επίσης, σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων, απ' τα μέσα Μαρτίου αναμένεται να δρομολογηθεί στα νερά των Βορείων Σποράδων, εκτελώντας καθημερινά δρομολόγια στη γραμμή Βόλος - Σκιάθος - Σκόπελος - Αλόννησος.

karavofanatikos
18-04-2022, 11:56
Ανανεωμένο και με νέο όνομα το Sporades Star από αύριο Μ.Τρίτη 19/4 ξεκινάει τα δρομολόγιά του στη γραμμή Βόλος - Σκιάθος - Σκόπελος - Αλόννησος, ενώ προχθές πραγματοποίησε δοκιμαστική προσέγγιση στα λιμάνια των νησιών που θα εξυπηρετεί. Πρόκειται για μία αξιόλογη προσθήκη, η οποία αναμένεται να αναβαθμίσει τις μέχρι τώρα παρεχόμενες υπηρεσίες στα νερά των Σποράδων. Καλό Πάσχα!

201655

Υ.Γ.: Παρακαλούνται οι διαχειριστές να αλλάξουν τον τίτλο του θέματος σε Sporades Star.

Ellinis
31-08-2022, 15:56
Ταξίδεψα σήμερα με το πλοίο για πρώτη φορά και εντυπωσιαστικα από το ξενοδοχειακό του. Δεν ξέρω αν το γκαράζ του θα επαρκούσε αλλά από άποψη ξενοδοχειακου θα μπορούσε να σταθεί και σε ανταγωνιστές γραμμές όπως των Δυτικών Κυκλάδων ή ακόμα και στην ’νδροτηνομυκονια...

Να δούμε το πλωριο σαλόνι στο κυρίως ντεκ
202566

Το πολύ φωτεινό εστιατόριο που δεν λειτουργεί και χρησιμεύει ως σαλόνι
202567

Οι βόλτες στα καταστρωματα ήταν ιδιαίτερα απολαυστικές και μου θύμισαν αλλά ποσταλια της Μάγχης που έχουν περάσει από το Αιγαίο.
202569

Κουπαστες με ξύλο και το επιβλητικό φουγάρο κυριαρχεί στο χώρο
202570

Το πρυμναιο κατάστρωμα με τα μοντέρνα σκιαστρα
202568

tolaras
31-08-2022, 16:58
Καλησπέρα! Φοβερό θέαμα μετά από τόσο καιρό να βλέπουμε ξανά ένα πλοίο που να θυμίζει τις παλιές εποχές που τόσο νοσταλγούμε :sorrow: (τα παιδικά μας χρόνια πολλοί Λέσβιοι τα περάσαμε με αυτού του είδους τα πλοία)...
Οι φωτο από το κατάστρωμα του πλοίο φέρνουν θύμισες και νοσταλγία για την εποχή της ΝΕΛ εδώ στο νησί, ιδιαίτερα για πλοία όπως το Σαπφώ, το Θεόφιλος και το Μυτιλήνη, αλλά και Αλκαίος, Όμηρος, Άγιος Ραφαήλ!
Με τέτοια πλοία γαλουχήθηκαν οι Λέσβιοι για τόσα χρόνια, με αυτά πήγαν τις πρώτες τους διακοπές μόνοι, πενταήμερες, πήγαν και ήρθαν στο νησί ως φοιτητές... και σχεδόν όλοι τα θυμούνται με αγάπη! Παρόλα αυτά η διαρύθμιση του πλοίου εσωτερικά είναι εντελώς διαφορετική από τα συνομήλικα πλοία, προφανώς για να ταιριάζει με τα σημερινά σύγχρονα πλοία...
Το μόνο πλοίο στο Βόρειο Αιγαίο, που κρατάει ζωντανή τη διαρύθμιση της ΝΕΛ, είναι ο Διαγόρας! Πραγματικά είναι σαν να περπατάς μέσα στα πλοία των παιδικών μας χρόνων:tears_of_joy:

Αν υπήρχαν και φωτο από τις καμπίνες του πλοίου θα είχε ενδιαφέρον να διαπιστώναμε αν έχουν τις διατηρήσει όπως τα συνομήλικα πλοία ή αν τις έχουν κάνει πιο σύγχρονες...

Όπως και να έχει σε ευχαριστούμε για τις ωραίες στιγμές νοσταλγίας που μας χάρισες!

Ellinis
01-09-2022, 07:34
Οι καμπίνες φτιάχτηκαν κατά τη μετασκευή στην Ελλάδα οπότε θα ειναι σύγχρονες. Προς το παρόν παραμένουν κλειστές και ο διάδρομος του είναι ακόμη με το ναυλον. Τα υλικα φαίνονται προσεγμενα , εξαλλου ειναι γνωστη η σχεση των προηγούμενων ιδιοκτητων του με το αντικείμενο. Η αισθητική είναι όπως στο κλιμακοστασιο:
202571

Τα εξωτερικα καταστρωματα όντως φαιρνουν αναμνήσεις
202574

202575

Να δούμε και τη θέα πλωρα από τα παράθυρα του καθρέφτη που μεγάλωσαν κατά τη μετασκευή. Στο βάθος το NORWEGIAN JADE εισέρχεται στον Παγασητικό.
202573

tolaras
16-01-2023, 15:58
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλο το forum!
Τρεις φωτο του πλοίου από σελίδα του instagram...
https://www.instagram.com/p/CkczjMIoY5j/?hl=el
https://www.instagram.com/p/CkaobmmIFyw/?hl=el
https://www.instagram.com/p/CkaOaXBodhT/?hl=el

https://www.instagram.com/voyagair.shipspotting/?hl=el (https://www.instagram.com/p/CkaOaXBodhT/?hl=el)

lissos95
30-07-2023, 19:42
Τό Πλοίο ετοιμάζεται για την νέα του γραμμή, στην θέση του Aqua jewel!!!

karavofanatikos
31-07-2023, 10:42
Τό Πλοίο ετοιμάζεται για την νέα του γραμμή, στην θέση του Aqua jewel!!!

Το Aqua Jewel που θα πάει; Ενδοκυκλαδικά; Γιατί, ακούγεται έντονα ότι η Seajets θα κερδίσει τελικά και την γραμμή του ’ρτεμις!

lissos95
31-07-2023, 10:58
Tο Aqua jewel θά πάει στην Γραμμή του Άρτεμις, Παρασκευή κατά πάσα πιθανότητα!!!

Ellinis
09-08-2023, 09:14
Τελικά το ΣΠΟΡΑΔΕΣ ΣΤΑΡ ξεκίνησε στα ενδοκυκλαδικα αλλά όπως διαβάζουμε εδώ (https://www.kathimerini.gr/society/562560148/syros-ploio-prosekroyse-sto-limani-proklithike-rigma-tessaron-metron-sooi-oi-epivates/) είχε μια σύγκρουση στη Σύρο

rjjjh2004
09-08-2023, 21:14
Ωραία ξεκίνησε στη νέα γραμμή...

rjjjh2004
24-08-2023, 14:32
Πού να αποδώσει κανείς την νέα πρόσκρουση σε ύφαλο; Ανικανότητα ή τεχνικά προβλήματα;

Espresso Venezia
25-08-2023, 21:41
Πού να αποδώσει κανείς την νέα πρόσκρουση σε ύφαλο; Ανικανότητα ή τεχνικά προβλήματα;

Από ότι καταλαβαίνω το ανθρώπινο λάθος το αποκλείεις. Ή ίσως πάλι να το συμπεριλαμβάνεις στην ανικανότητα..........

roussosf
29-08-2023, 19:27
Χωρις να ειμαι ειδικός μετα το ταξιδι μου με το συγκεκριμένο πλοίο απο Τηνο Συρο μια βδομάδα πριν θα εβαζα μεσα και το τεχνικο πρόβλημα

PireasPiraeus
02-02-2024, 15:05
Στη μια εμφάνιση του με τα χρωματα της Seajets στο λιμάνι ως Aqua STar


https://www.youtube.com/watch?v=S2mXObNLEh8