PDA

Επιστροφή στο Forum : Sardinia Vera [Corsica Vera, Marine Atlantica, Stena Atlantica]



Σελίδες : [1] 2 3

Maroulis Nikos
07-11-2007, 23:17
Το Sardinia Vera ξεκίνησε για Ελλάδα σε δύο με τρείς ημέρες το πολύ θα είναι εδώ.

Apostolos
07-11-2007, 23:19
Μπορεί κάποιος να μας πεί αν θα ταξιδέψει με Ελληνική Σημαία?

Apostolos
09-11-2007, 14:36
Σήμερα έμαθα πώς θα ξεκινήσουν Σάββατο και θα ειναι εδώ Δευτέρα. Θα είμαστε εκεί για να αποθανατήσουμε την στιγμη!

Apostolos
09-11-2007, 14:37
Α κα μήν ξεχάσω... Ο Πλοίαρχος του θα είναι ο Νικος Χάλαρης, φίλος & ναυτικός ανωτέρου επιπέδου. Για πρώτη του φορά σε μεγάλο αλλα είμαι σήγουρος ότι θα είναι το νέο αστέρι...

fcuk
09-11-2007, 16:57
Ακομα δεν ειναι σιγουρο αν θα ταξιδεψει με Ελληνικη σημαια.
Πλοιαρχος του σωστα ειναι ο cpt Nικος Χαλαρης
και μαζι με τον καπτα Νικο ειναι ο Γιαννης Βουτσελακος που ηταν μαζι του και στο Παναγια Χοζοβιωτισσα

vassilisman
10-11-2007, 06:03
kala toys taksidia kai apo mena ! yparxei kamia pithanotita gia metaskeyes, estw mikres ? <ayto to mpaoylo - prymni aman !>

Espresso Venezia
10-11-2007, 11:35
kala toys taksidia kai apo mena ! yparxei kamia pithanotita gia metaskeyes, estw mikres ? <ayto to mpaoylo - prymni aman !>

Και όμως φίλε μου, αυτό το πράγματι ''μπαούλο - πρύμη'' υπάρχουν άνθρωποι που το βρίσκουν ''κούκλα, ωραιότατο, αναβάθμιση της γραμμής :confused:, πλοίο που θα ομορφήνει το λιμάνι'', χάριν βέβαια σκοπιμοτήτων και ...γλυψιμάτων !!!

Το να αγαπάμε τα καράβια δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να παραβλέπουμε και να μην αναφέρουμε ατέλειες ή ασχήμιες τους, όπως άλλωστε συμβαίνει και για κάθε πράγμα στη ζωή.

Με το καλό να έρθει και καλά ταξίδια να έχει (ο ανταγωνισμός εταιρειών ουδένα καταναλωτή - επιβάτη έβλαψε ;)), αλλά να αναγορεύουν το VERA ως πλοίο που θα ομορφήνει ένα λιμάνι που ως ...θαμώνες του έχει ένα ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ και ένα ΑΡΙΑΔΝΗ (ως πρόχειρα παραδείγματα), έ πάει πολύ !!!

thalassolykos
10-11-2007, 15:52
ευτηχως ανοιγουν και 8εσεις εργασιας στους ναυτικους μας πραγμα πολυ σημαντικο για ολους μας ερχονται και αλλα κιτρινα με το νεο ετος.

AegeanIslands
12-11-2007, 15:28
Αυριο αναμενεται η αφιξη του Βαποριου στο Λιμανι.
Αγωνας δρομου γινεται ετσι ωστε το πλοιο να ειναι
in every respect ετοιμο για δρομολογηση.

Apostolos
12-11-2007, 22:48
Το πλοίο βρίσκεται ΝΑ της Ύδρας και έρχετε με 18 κόμβους! Καλώς το δεχτήκαμε!

fcuk
12-11-2007, 22:55
Σωστος ο Αποστολος το βλεπω και εγω στο aisgr
17.5 knots

αντε καλη αφιξη

jumpman
13-11-2007, 01:07
to ploio einai auth th stigmh ston sarwniko, sth mesh tou diaulou kai erxetai me 17,6 kombous.Se kamia wra to polu tha einai ston peiraia kai logika tha paei sthn rada.

fcuk
13-11-2007, 15:10
Εφτασε το πλοιο και μετα απο καποιες ωρες παραμονης στην ραδα
τωρα βρισκεται πρυμοδετημενο στο λιμεναρχειο

Apostolos
13-11-2007, 16:43
Από το site http://www.aisgreece.com/ βλέπω ότι κόβει βόλτες έξω απο το λιμάνι. Δοκιμαστικό?

fcuk
13-11-2007, 16:44
Και εγω το ιδιο εβλεπα τωρα:D

Apostolos
13-11-2007, 17:13
Μας ξεγέλασε. Το σύστημα είναι κολημένο και μάλλον πρόκειτε για πρωηνή ώρα :( Κρίμα το ξέσκισμα της τουρμπίνας ;)

fcuk
13-11-2007, 17:17
Κατι δεν πηγαινε καλα γιατι και εγω ειδα το ιχνος και δεν μου κολαγε και παρα πολυ:D;)

AegeanIslands
13-11-2007, 18:11
Το πλοιο ηρθε οπως αλλωστε και το CORSICA EXPRESS με τα σινιαλα
της KALLISTI FERRIES ετοιμα.
Το ετοιμασαν οι "δικοι μας" η το παρεδωσε ετσι ο Ιταλος?
-Κατεντολην βεβαιως-

gexps
13-11-2007, 19:11
Aegean Islands νονιζω πωσ δεν θα εντυπωσιασει και πολυ με την εμφανιση του το πλοιο .Πολυ χαβαλε εχει κατα την γνωμη μου ισως να υπαρξει δυσκολια στα συγκεκριμενα λιμανια λογω του αερα .Εσυ πως το ειδες?

AegeanIslands
13-11-2007, 19:22
gexps,
Το ειδες απο κοντα η απο τις φωτογραφιες.

gexps
13-11-2007, 19:31
Το ειδα στο λιμανι το μεσημερι.Δεν με εντυπωσιασε και παρα πολυ παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη!Εσυ πως το βλεπεις?Σου αρεσει?

AegeanIslands
13-11-2007, 19:37
Aegean Islands νονιζω πωσ δεν θα εντυπωσιασει και πολυ με την εμφανιση του το πλοιο .Πολυ χαβαλε εχει κατα την γνωμη μου ισως να υπαρξει δυσκολια στα συγκεκριμενα λιμανια λογω του αερα .Εσυ πως το ειδες?
Το πλοιο εχει χαβαλε,τουλαχιστον δεν ειναι μακρυ κ εχει δυο πλεονεκτηματα΄

Εχει καλες ελικτικες δυνατοτητες
Εχει καλο Καπετανιο

Apostolos
13-11-2007, 21:23
Μπορεί και εμένα να μήν μου αρέσει πάντως φαίνετε πολύ ποιό σοβαρό απο άλλα παρδαλα εδώ ποστάλια! Πρίν καμιά ώρα είδα το γκαράζ του - νέτο - μεγάλο και πολύ πολύ καθαρό. Τέτοια ασπρίλα μόνο σε νεότευκτο παραπέμπει. Μιλάμε για σοβαρό σκάφος και όχι μαούνα

AegeanIslands
15-11-2007, 15:56
EEEE.......Apostolos,
"Μιλάμε για σοβαρό σκάφος και όχι μαούνα"
Ειδαμε το ιδιο.....σκαφος?

Apostolos
15-11-2007, 16:13
Όταν λέμε σοβαρό εννοούμε το (φαινομενικά τουλάχιστο) συντηριμένο, μεγάλο, άνετο, πολυτελές, γρήγορο και άλλα υπέρ ενως καραβιού. Το ότι ο κπτ Παπαγεωργίου το ονομάζει βάπορα έχει το νόημα του.

AegeanIslands
15-11-2007, 17:06
Ε τοτε μιλαμε για φαινομενικα "συντηριμένο, μεγάλο, άνετο, πολυτελές, γρήγορο και άλλα υπέρ ενως καραβιού".
ε Apostolos?

Εκτος απο Φωτος, Παιρνεις κ συνεντευξεις?
Καλο για το ΦΟΡΟΥΜ...

AegeanIslands
18-11-2007, 01:01
Πολλες ειναι οι εργασιες που θα χρειαστει να γινουν στο πλοιο,αφου λογω θα χρειαστει να συμμορφωθει στις αναγκες της νεας του γραμμης
τις αναγκες της Ελληνικης Σημαιας.

Apostolos
18-11-2007, 19:10
Όπως? Το πλοίο είναι ευρωπαϊκό σε διαθνής γραμμές. Εκτός αν τα σαϊνια την Επιθεώρησης βρήκαν ένα σωρό παραλήψεις! Τι γατόνια είναι αυτά που έχουμε....

Apostolos
19-11-2007, 18:10
Το πλοίο αναχώρησε απο τον Πειραιά και έδεσε στον Νέο Μώλο Δραπετσώνας

Apostolos
19-11-2007, 19:43
Και για του λόγου το αληθές....
http://apostolossphotos.fotopic.net/p46753754.html

jumpman
19-11-2007, 20:06
sugnwmh pou thetw auto to thema edw alla den iksera pou na to topothethsw.Tha ithela na rwthsw an to aisgreece.com allakse url.Giati mou emfanizei allh istoselida apo authn pou emfanize

Νaval22
19-11-2007, 20:12
Ας με συγχηρήσουν οι τυχόν εραστές του πλοίου αλλά για μένα παραμένει ένα κακάσχημο μπαούλο

Apostolos
21-11-2007, 15:47
Σύντομα λένε οι φίμες και με bandierina Greca!

thalassolykos
21-11-2007, 16:38
για το ονομα του δεν ξερουμε ακομη..

Finnpartner_1966
22-11-2007, 11:55
Ας με συγχηρήσουν οι τυχόν εραστές του πλοίου αλλά για μένα παραμένει ένα κακάσχημο μπαούλο

A, δεν ειναι τιποτα παραπανω απο θεμα χρονου να το συνηθισεις! Τα ιδια ελεγες και για τα καραβια του Ghana, οταν τα βαψανε σε αποχρωσεις μπλε! Αλλα μετα...

Apostolos
22-11-2007, 18:46
Σήμερα είχα την τύχη να δώ απο τα εντώς το πλοίο. Για τον Πλοίαρχο του λόγω δέν θα κάνω αφού λίγο πολύ ξέρουμε την ποιότητα του... Το πλοίο είναι Α Ρ Ι Σ Τ Η κατάσταση. Οι χώροι του αν και δείχνουν λίγο την ηλικία τους, είναι πεντακάθαροι και καλόγουστοι. Θα γίνει μια μίνι ανακαίνηση, τοποθετήθηκαν νέα αεροπορικά πολύ μεγάλου μεγάθους και με υποπόδιο! Ιδικά εκείνα που έχουν θέα την πλώρη θα έχουν μεγάλο σουξέ απο τους απανταχού καραβολάτρες! Εξωτερικά έχει αρκετό χώρο με ένα μικρό μπαράκι και αρκετά τετραγωνικά επιφάνειας για καλοκαιρινό ταξίδι. Εκεί που το πλοίο δίνει ρέστα είναι τα 2 ευρύχωρα γκαράζ με το επάνω να έχει πρόσβαση είτε μέσω ασανσέρ (για φορτηγά) είτε με ραμπάκι για τα ΙΧ! Έχει πατάρια και επάνω και κάτω τα οποία μπορείς να διαχειρηστείς σε κάθε περίσταση φόρτωσης. Γενικά είναι μία καλή μονάδα πού αν είχε και σαν ομορφιά κάτι το καλύτερο θα του έδεινα πολλά αστέρια!

thalassolykos
22-11-2007, 20:22
Στο ρεμεντζο πρυμα πηγες?? να το δεις? μηπως εκει μπλεκουν τα ποδια τους? αληθεια εχεις ορατοτητα και απο τις 2 πλευρες??

Apostolos
22-11-2007, 20:27
Όχι εκεί δυστηχώς δέν πήγα. Ίσως να μήν έχει ορατότητα, οι κάβοι όμως καλούν καλύτερα και ίσως να αντισταθμίζει το αρνητικό! Και απο ότι μου είπαν έχει δυνατές ανέμες!

viramola
22-11-2007, 20:28
Το πλοιο ειναι σε αριστη κατασταση, ετσι εγραψε ο Αποστολης.
Αν ειναι να δουλεψετε,αν ειναι να ταξιδεψετε μην απογοητευτειτε.
Η υπερβολη ειναι δεδομενη.

apollonas
25-11-2007, 12:34
Όχι εκεί δυστηχώς δέν πήγα. Ίσως να μήν έχει ορατότητα, οι κάβοι όμως καλούν καλύτερα και ίσως να αντισταθμίζει το αρνητικό! Και απο ότι μου είπαν έχει δυνατές ανέμες!
to remetzo prepei na paei ena orofo pano kai na ftiaxoun ekei prima skales epibaton me katapelti mikro

Apostolos
25-11-2007, 12:40
Όντως έχει δίκιο ο Apollonas. Το πλοίο δέν έχει σκάλες επιβατών! Δέν ξέρω αν θα ξηλώσουν το ρεμετζο αλλα σήγουρα αν το πλοίο πιαστεί, θα του κάνουν την παρέμβαση!

apollonas
25-11-2007, 12:56
einai h kaliteri lisi gia tous epibates me dyo katapeltakia prima kai kiliomenes skales gia to pano ntek epibaton opos kai tou theologos ta remetza ston pano orofo tha einai kai kalitera sta limania mas

Espresso Venezia
25-11-2007, 13:37
Μιας και η κουβέντα περιστρέφεται γύρω από κατασκευές στην πρύμη και για καταπέλτες επιβατών, ορίστε μία φωτογραφία ''ζεστή - ζεστή'', σημερινή, για να κάνετε επί ...χάρτου τα σχέδια σας, και τις προβλέψεις σας. :)

493

Apostolos
25-11-2007, 17:44
Νομίζω ότι κάτω απο το Ρεμέτζο μπορεί να γίνει η σκάλα. Το να ξηλώσεις μπόμπες γραμμές αντλίες κλπ κλπ είναι πολύ δύσκολο και δαπανηρό. Εκτός αν κάνουν τίποτε εξωτερικές σκάλες τύπου Μύρινα Εξπρές ή Κυκλάδες :)

AegeanIslands
25-11-2007, 19:44
Νομίζω ότι κάτω απο το Ρεμέτζο μπορεί να γίνει η σκάλα. Το να ξηλώσεις μπόμπες γραμμές αντλίες κλπ κλπ είναι πολύ δύσκολο και δαπανηρό. Εκτός αν κάνουν τίποτε εξωτερικές σκάλες τύπου Μύρινα Εξπρές ή Κυκλάδες :)
Apostolos
Ελπιζω να αστειευεσαι.
Κατι τετοιο 505
φανταζει πιο Ενδεδειγμενο.;)

Giorgos_D
26-11-2007, 15:45
Αισθητικά ναι, αλλά η μεταφορά των εργατών ένα κατάστρωμα παραπάνω είναι αρκετά χρονοβόρα μετασκευή. Με μια πρώτη ματιά....
1) Μεταφορά εργατών-μπιντών-ραούλων.
2) Επέκταση όλων των σωληνώσεων των δικτύων και να γίνει η μεταφορά όλου του συστήματος μαζί με τα χειριστήρια, αφού αυτό λυθεί εξ ολοκλήρου και ξαναμονταριστεί στο πάνω κατάστρωμα.
2) Θα πρέπει να ενισχυθεί το κατάστρωμα του άνω γκαράζ στα σημεία των εργατών και των μπιντών.
3) Θα πρέπει να μεταφερθεί ο εξαερισμός του πάνω γκαράζ.

έχω την εντύπωση πως το πλοίο ήρθε για άμεση δρομολόγηση, οπότε δε θα μπουν (τουλάχιστον για την ώρα) σε αυτή τη διαδικασία. Άλλωστε οι τεχνικοί των ακτοπλοϊκών εταιριών και των τεχνικών γραφείων, ξέρουν οτι υπάρχει ανάγκη για εύκολη είσοδο επιβατών, αλλά ψάχνουν να βρουν τη βέλτιστη λύση, τηρουμένων όλων των παραμέτρων.

apollonas
26-11-2007, 17:14
Apostolos
Ελπιζω να αστειευεσαι.
Κατι τετοιο 505
φανταζει πιο Ενδεδειγμενο.;)
mprabo apostole etsi kai dyo katapeltes epibaton dexia kai aristera

AegeanIslands
26-11-2007, 17:23
Μπερδεμενο σε Φανταζομαι!

Apostolos
26-11-2007, 17:27
Χεχεχε!!!! Αντε για εσένα θα βάλουμε εξωτερικές κυλιώμενες! (να είμαστε και μοντέρνοι!)

thalassolykos
27-11-2007, 15:52
sssssss its a secret το new name αλλαζει σημαια τελικα και το ονομα αυτου?

patras
29-11-2007, 21:49
:confused:pote tha xekinisi ta dromologia,h pote poso tha katsi ekei opo einai tora xeri kanenas.eyxaristo

Apostolos
29-11-2007, 22:23
Είχαν πεί για αρχές Δεκέμβρη...

patras
30-11-2007, 12:13
kamia prosfath foto apo to esoteriko exoyme paidia,exei trapezaria self servise,ta alla pote ta fernei kai poy tha pane ti grames xerei kanenas.kamia teleytea foto.mpite sto korsika lines na dite ta ypoloipa baporia poy exoyn.eyxaristo paidia gia thn boithia

Apostolos
30-11-2007, 16:51
http://apostolossphotos.fotopic.net/c1401925.html

patras
30-11-2007, 23:58
http (http://www.youtube.com/watch?v=WoEKFmMYIV4)http://it.youtube.com/watch?v=brxSZm...eature=related (http://it.youtube.com/watch?v=brxSZmQIpyA&feature=related)
://www.youtube.com/watch?v=WoEKFmMYIV4 (http://www.youtube.com/watch?v=WoEKFmMYIV4) gia na dite ti ginotan mesa kai ta baporia olla tis eterias.ama mathete kanena neo ti ginete kaipote xekinai.h kai ma ta alla pote ta ferni.;):rolleyes:

patras
01-12-2007, 14:26
kanena neo prosfato pote xekinai,ti episkeyes kanei:confused:

Apostolos
01-12-2007, 18:07
Μου είχαν πεί ότι θα έβαζαν βιολογικό καθαρισμό. Στην επίσκεψη μου είδα να τοποθετούν νέα αναπαυτικότατα καθήσματα αεροπορικού τύπου με υποπόδιο. Επίσεις μου είπαν ότι θα διαμορφθούν μπαρ μεγάλης αλυσίδας παροχής έτοιμου φαγητού και γενικά θα γίνει μια καλή ανακαίνηση

patras
02-12-2007, 11:18
:DTo taxyploo exei desi kai xekinai 20 toy mhna mexri 6 ianoyanirioy dromologia meta den xero tipota.ebgale anakonoI h eteria.gia to Sardinia Vera (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=53351#post53351) den xero akoma tipota pote tha xekinish kai poy tha kanei dromologia an xerei kanenas:confused:

thalassolykos
02-12-2007, 20:22
και το ονομα αυτου με ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ A Ρ Μ Ε Ν Ι Σ Τ Η Σ....

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ πειραια ικαρια σαμο

Espresso Venezia
02-12-2007, 20:43
Επιτρέψτε μου παρακαλώ την έκφραση,

ΓΟΥΑΟΥ !!!

Επιτέλους ένα υπέροχο όνομα. Άντε πια με τα Εξπρές τάδε, με τα Speed δείνα, και όλες τις κοινοτυπίες που ακούμε τα τελευταία χρόνια. :mad:

Μπράβο στην ΚΑΛΛΙΣΤΗ ΦΕΡΙΣ !!!

Espresso Venezia
02-12-2007, 20:47
Δυστυχώς το forum δεν μου δίνει την δυνατότητα να κάνω edit στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Να προσθέσω λοιπόν ότι εκτός από το πολύ όμορφο του ονόματος, είναι και μία πανέξυπνη κίνηση εκ μέρους της ΚΑΛΛΙΣΤΗ. ;)

Apostolos
02-12-2007, 21:54
Εξαιρετικό και απο εμένα! Εύγε!

patras
03-12-2007, 01:37
OREO ONOMA KATI DIAFORETIKO.LETE NA XEKINHSI PRIN TIS GIORTES SYNTOMA DHLADH.:confused:

Apostolos
03-12-2007, 09:31
Άραγε να πήρε το όνομα του απο τον φάρο ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ στη Μύκονο?

Espresso Venezia
03-12-2007, 11:59
Φίλε Απόστολε αν σκεφθείς για ποια γραμμή προορίζεται το πλοίο, θα συμφωνήσεις πιστεύω μαζί μου ότι το πιό πιθανό (για να μην πω απόλυτα βέβαιο), είναι ότι το όνομα του το πλοίο, το πήρε από την πασίγνωστη και πανέμορφη τοποθεσία ''Αρμενιστής'' της Ικαρίας.

Για αυτό το λόγο εξάλλου σε πιό πάνω μήνυμα μου μίλησα περί ''πανέξυπνης κίνησης'' της ''ΚΑΛΛΙΣΤΗ'', η οποία χτυπάει διάνα όσο αφορά το τοπικό αίσθημα των Ικαριωτών. ;)

Μένει βέβαια να επιβεβαιωθεί η πληροφορία και να μην μείνει ως μία από τις πολλές φήμες που κυκλοφορούν ενίοτε, στα ...στέκια του λιμανιού :p, και τελικά δεν επιβεβαιώνονται.

M.D.I
03-12-2007, 14:50
Άραγε να πήρε το όνομα του απο τον φάρο ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ στη Μύκονο?
''ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ'' ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΚΟΤΑΤΟ ΟΝΟΜΑ(ΑΡΣΕΝΙΚΟ)ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΙΚΑΡΙΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΒΟΣ-ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΜΕ ΦΑΝΑΡΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.ΩΡΑΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΠΟΡΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟΥ ΚΑΠ-ΝΙΚΟΥ.

AegeanIslands
03-12-2007, 19:07
Φίλε Απόστολε αν σκεφθείς για ποια γραμμή προορίζεται το πλοίο, θα συμφωνήσεις πιστεύω μαζί μου ότι το πιό πιθανό (για να μην πω απόλυτα βέβαιο), είναι ότι το όνομα του το πλοίο, το πήρε από την πασίγνωστη και πανέμορφη τοποθεσία ''Αρμενιστής'' της Ικαρίας.

Για αυτό το λόγο εξάλλου σε πιό πάνω μήνυμα μου μίλησα περί ''πανέξυπνης κίνησης'' της ''ΚΑΛΛΙΣΤΗ'', η οποία χτυπάει διάνα όσο αφορά το τοπικό αίσθημα των Ικαριωτών. ;)

Μένει βέβαια να επιβεβαιωθεί η πληροφορία και να μην μείνει ως μία από τις πολλές φήμες που κυκλοφορούν ενίοτε, στα ...στέκια του λιμανιού :p, και τελικά δεν επιβεβαιώνονται.
Πραγματι ομορφο ονομα , συγχαρητηρια στον εμπνευστη.
Μαλλον ομως δεν θα καταφερει να αντισταθμισει το προβλημα της προσβασιμοτητας απο την εισοδο του πλοιου μεχρι το χωρο υποδοχης.
Στην ουσια χρειαζεται να ανεβεις 4 καταστρωματα με τις σκαλες οι οποιες δεν βρισκονται σε ευκολο σημειο,ιδιαιτερα αν το κατω Γκαραζ γεμισει και δεν εχει προβλεφθει διαδρομος,τοτε ειναι οχι δυσκολο αλλα αδυνατο.

AegeanIslands
16-12-2007, 15:29
Γνωριζει καποιος καποια εξελιξη
οσον αφορα το ευρος της ανακαινισης?

viramola
18-12-2007, 19:02
Ποια ειπες?
Το αλλο το ξερεις?

Leo
19-12-2007, 07:23
Ποια ειπες?
Το αλλο το ξερεις?

Τι τυραννία είναι αυτή:confused:... αντε πέστο αφού το ξέρεις!!!!

thalassolykos
19-12-2007, 22:39
Απο φεβρουαριο 2 βαπορια 1 συμβατικο 1 ταχυπλοο ειπε κανεις τιποτις??

Espresso Venezia
19-12-2007, 22:52
Τι να πούμε φίλε θαλασσόλυκε ? ...Τίποτις !!! :D
Με το καλό να τα δούμε και τα δύο μαζί. Μήπως όμως έχεις εσύ ...τίποτις νεότερο για την μετονομασία σε ''ΑΡΜΕΝΙΣΤΗ'' που πρώτος μας είπες ?
Γιατί περνάει ο καιρός και δεν βλέπω καμμία σχετική κίνηση...:wink:

Leo
19-12-2007, 23:07
Αν υποψιαστώ ότι ο Αρμενιστής θα αρμενίζει στη Δραπετσώνα...... Τι μυστικισμός είναι αυτός? έχει γραμμή? δρομολόγια? κανείς δεν ξέρει? :p

Apostolos
20-12-2007, 09:43
Εγώ λέω μήν και τον δούμε να περνάει το Καρά Μπουρνού....

thalassolykos
20-12-2007, 23:15
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ........

Apostolos
20-12-2007, 23:22
Ε μην μας πάρει και ο ύπνος όμως! ;)

thalassolykos
21-12-2007, 21:17
ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΝΤΑΦΤΗ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ??

patras
29-12-2007, 21:33
kalh xronia se oloys eyxomai,akoysa oti 6 toy mhnos poy denei to taxyploo synexizei to symbatiko den xero an alitheyi to grafei kai o efoplistis lene an xeri kanenas kati:confused:

Espresso Venezia
10-02-2008, 16:02
Το πλοίο βρίσκεται ΝΑ της Ύδρας και έρχετε με 18 κόμβους! Καλώς το δεχτήκαμε!


Αν υποψιαστώ ότι ο Αρμενιστής θα αρμενίζει στη Δραπετσώνα...... Τι μυστικισμός είναι αυτός? έχει γραμμή? δρομολόγια? κανείς δεν ξέρει? :p

Κοίτα να δεις που μας προέκυψε και δεύτερον ...γιοφύρι της Άρτας μετά το Μακεδονία.

Τρεις ολόκληρους μήνες μετά το πιο πάνω μήνυμα του Απόστολου, το πλοίο εξακολουθεί να αναπαύεται στο μόλο Δραπετσώνας,
και να αποδεικνύει διαχρονικό το σκεπτικισμό του φίλου Leo :
''Τι μυστικισμός είναι αυτός? έχει γραμμή? δρομολόγια? κανείς δεν ξέρει?''

Σημερινή φώτο του στο μόλο Δραπετσώνας, μη μπας και το ξεχάσουμε εντελώς !!!

2661

George
11-02-2008, 18:17
Και δρομολόγια έχει και γραμμή. Γίνονται δουλειές στο πλοίο σε πάρα πολλούς τομείς. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πότε θα βγει (λογικά πλησιάζει η ώρα του) αλλά έχει και δεξαμενή να πάει, να πάρει χαρτιά κτλ κτλ.

Leo
11-02-2008, 18:42
Η Sardinia Vera φίλε George είναι σαν το avatar σου. Όλο τρέχει και δεν φτάνει. Συμφωνώ μαζί σου... ότι απ' όλα, αλλά απορώ τι είναι αυτό που κάνουν και δεν τελειώνει.... κανείς δεν είδε κανείς δεν ξέρει. Εν ενεργεία πλοίο ήταν, δεν ήταν παροπλισμένο, καμιά 10αρία χόνια να έχει γίνει ρημαδιό!! Τέλος πάντων.. ας βγεί να δούμε τι θα δούμε... 'Ενω θα άρχιζε πριν τα Χριστούγεννα, τώρα πάμε πριν το Πάσχα? Η 11 Φεβ πέρασε... ελπίζω πριν τις 11 Μαρτίου...

JASON12345
11-02-2008, 21:14
Του πάει πολύ πιο πολύ η Ιαταλική σημαία από την Ελληνική (άσχετΟ)
Τι χρώμα θα το βάψουν.;
Θα το αφήσουν στα κίτρινα όπως το ταχύπλοο;

scoufgian
11-02-2008, 21:29
Του πάει πολύ πιο πολύ η Ιαταλική σημαία από την Ελληνική (άσχετΟ)
Τι χρώμα θα το βάψουν.;
Θα το αφήσουν στα κίτρινα όπως το ταχύπλοο;
γιατι τωρα κιτρινο δεν ειναι ή κανω λαθος?

JASON12345
11-02-2008, 21:48
Κίτρινο είναι.
Εγώ ρωτάω αν θα παραμείνει κίτρινο

scoufgian
11-02-2008, 21:49
Κίτρινο είναι.
Εγώ ρωτάω αν θα παραμείνει κίτρινο
θα παραμεινει οπως ειναι με τα χρωματα που εχει τωρα.

noulos
12-02-2008, 00:29
Του πάει πολύ πιο πολύ η Ιαταλική σημαία από την Ελληνική (άσχετΟ)
Τι χρώμα θα το βάψουν.;
Θα το αφήσουν στα κίτρινα όπως το ταχύπλοο;
Το κίτρινο θα είναι το "σήμα κατατεθέν" της εταιρείας και αν μη τι άλλο είναι κάτι ξεχωριστό στην ακτοπλοϊα μας.

JASON12345
12-02-2008, 15:19
Ναι όντως.Αλλά είπα μήπως το βάψουν μεν κίτρινο αλλά με την δική τους κουλτούρα.Και όχι ίδιο και απαράλαχτο από την Ιταλία.
Τώρα άλλο χρώμα όντως δεν υπάρχει περίπτωση να βαφτεί.
Φαντάζεστε το Βέρα μπλε και άσπρο ας πούμε?
Θα ασχημείνει κι άλλο.
Βλακεία είπα πριν.

patras
12-02-2008, 17:16
einai alhtheia oti xekinai mexri tis 20 toy mina,kai oti ferni kai allo ena symbatiko akoma aderfaki me ayto/dexamenh tha pah gia 3hmeres alitheyi/ to mono poy akoysa einai oti kanei episkeyei sths mhxanes toy akoma to xenodoxeiako einai etoimo.an xerei kati kanenas gia ta parapano :confused:thanks

NAXOS
16-02-2008, 23:07
Tελικα ξεκινα ΔΕΥΤΕΡΑ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ με τα παρακατω δρομολογια
Απο ΠΕΙΡΑΙΑ Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη στις 19.00 η 20.00 για ΝΑΞΟ-ΙΚΑΡΙΑ_ΣΑΜΟ και 2 φορες και ΦΟΥΡΝΟΥΣ
Απο Βαθυ ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ-ΚΥΤΡΙΑΚΗ στις 16.00 Αφιξη στο ΠΕΙΡΑΙΑ περιπου 5 το πρωι.
Απο οτι λεγεται η μεγαλη εκπληξη θα ειναι οι τιμες επιβατων και Ι.Χ. που θα εχουν μεγαλη διαφορα απο τις τιμες των αλλων πλοιων,πραγμα πολυ καλο για τους επιβατες.
Επισης πολυ καλο ειναι οτι τη θερινη περιοδο θα εχει σε ενα δρομολογιο προεκταση μεχρι ΧΙΟ

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
16-02-2008, 23:17
Εγκυρο ????
Μονο Ναξο χωρις Παρο ???

captain 83
16-02-2008, 23:33
Μόνο Νάξο προς το παρόν όπως ζητήθηκε και στο ΣΑΣ. Για τις τιμές κρατάω μια πισινή γιατί θέλω να δω και την αντίδραση του Μάκη Αγούδημου, μιας και δε νομίζω να το αφήσει να περάσει έτσι απλά.

Maroulis Nikos
19-02-2008, 21:25
Ξεκίνησε διαφήμιση σε τοπική εφημερίδα της Νάξου, όπου διαφημίζει τα δρομολόγια του Vera
κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή Πειραιά Νάξο κατευθείαν

και
Τρίτη, Πέμπτη, Κυριακή Νάξο Πειραιά κατευθείαν.

Δείτε περισσότερα εδώ 3096
Η διαφήμιση είναι στο πρωτοσέλιδο της Ναξίας.

Espresso Venezia
19-02-2008, 22:23
Ξεκίνησε διαφήμιση σε τοπική εφημερίδα της Νάξου, όπου διαφημίζει τα δρομολόγια του Vera...

Καιρός ήταν ..... :D

Πιστεύω ότι το Vera είναι ένα πλοίο που με τα χρώματα του αλλά και με το ...σουλούπι του, τουλάχιστον θα ομορφήνει τις φωτογραφίες μας στο λιμάνι του Πειραιά, αλλά και στα νησιά μας.

Διαβάζοντας πάντως το ποστ του κάπτεν, μπήκα στο site της Καλλίστη μήπως δω και εκεί καμμία ανακοίνωση για τα δρομολόγια, ή και καμμία καλή φωτογραφία του πλοίου.

Δυστυχώς όμως, ο χρόνος στο site της Καλλίστη εξακολουθεί (πεισματικά) να έχει σταματήσει στις 6-1-08.

Apostolos
20-02-2008, 09:05
Νομίζω πώς είναι και η πρώτη φορά που πλοίο κάνει αποκλειστικά το δρομολόγιο Πειραιάς Νάξος! Ακόμα και η Ναξιακή είχε πακέτο και την Πάρο

scoufgian
20-02-2008, 09:08
Νομίζω πώς είναι και η πρώτη φορά που πλοίο κάνει αποκλειστικά το δρομολόγιο Πειραιάς Νάξος! Ακόμα και η Ναξιακή είχε πακέτο και την Πάρο
μηπως πρεπει να περιμενουμε και ενδιαμεσα λιμανια?

Maroulis Nikos
20-02-2008, 09:18
συστηματικά όντως είναι η πρώτη φορά.
Το θετικό είναι ότι απέκτησε και πολύ καλό πράκτορα στην Νάξο και σίγουρα αυτό θα βοηθήσει το πλοίο.

NAXOS
20-02-2008, 10:04
Το Πειραια κατ ευθεια Ναξο ξαναγινοτανε πριν αρκετα χρονια με το ΚΙΜΩΛΟΣ της VENTOURIS SEA LINES που εκανε ενα πρωτοποριακο για την εποχη δρομολογιο ΠΕΙΡΑΙΑ-ΝΑΞΟ-ΘΗΡΑ-ΜΗΛΟ-ΝΑΥΠΛΙΟ με τον ιδιο μαλιστα πρακτορα που θα εχη τωρα η KALLISTI.
Ηταν η εποχη που η VENTOURIS SEA LINES σχεδον μονοπωλουσε τις Κυκλαδες με πεντε πλοια. ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΞΠΡΕΣ,ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΞΠΡΕΣ 2,
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.ΚΙΜΩΛΟΣ και ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ

scoufgian
02-03-2008, 13:54
εδω και μια ωρα το sardinia vera "γκομενιζει" στο σαρωνικο!!!εκανε μια βολτα μεχρι την αιγινα και ξαναγυριζει πισω........

Maroulis Nikos
02-03-2008, 23:41
Γνωρίζει κανείς πότε ξεκινάει δρομολόγια ?

Espresso Venezia
02-03-2008, 23:45
Προς το παρόν, μετά το ...ξεμούδιασμα (τρεις μήνες ήταν αυτοί !!!) επέστρεψε και πάλι στη γνωστή του θέση, στη Δραπετσώνα.

Κι όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν είδαμε ούτε μια φώτο του ''εν πλώ'' ρε παιδιά !!!

Tsentzos, scooofgian, Leo, ντροπήηηηηη !!! :D

Leo
03-03-2008, 07:03
..............................
Κι όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν είδαμε ούτε μια φώτο του ''εν πλώ'' ρε παιδιά !!!
Tsentzos, scooofgian, Leo, ντροπήηηηηη !!! :D

Μια μέρα πήρα "ρεπό" και με περιλάβατε??? :p, πάντως στο λιμάνι κατέβηκα αλλά ήταν αργά ........23.15 (δεν έβλεπα :D). 'Οταν θα βγεί με το καλό θα το περιλάβουμε κι αυτό.

thalassolykos
03-03-2008, 16:22
Το δεύτερο πλοίο της έφερε στην Ελλάδα η Kallisti Ferries.Πρόκειται για το συμβατικό, Sardinia Vera, το οποίο θα δρομολογηθεί στη γραμμή Πειραιάς-Σάμος, την προσεχή Τετάρτη.
Την ίδια ώρα η G.A.Ferries κατέθεσε αίτηση στο ΥΕΝ με την οποία γνωστοποιεί ότι το ε/γ-ο/γ Μιλένα σταματάει τα δρομολόγια προς τη Σάμο.
Η Kallisti Ferries. ιδρύθηκε το 2007 και είναι το αποτέλεσμα της συνεργασίας των κυριών Γιώργου Σπανού και Pascal Lota. Και οι δύο έχουν μακροχρόνια εμπειρία στη ναυτιλία με τον πρώτο να δραστηριοποιείται στο χώρο μέσω της Spanos Maritime και ο δεύτερος μέσω των Corsica Ferries και Sardinia Ferries. Η εταιρεία δραστηριοποιείτo μέχρι τώρα με το ταχύπλοο Corsica Express, στην περιοχή του Β.Α. Αιγαίου.

captain 83
03-03-2008, 19:13
Αν δρομολογηθεί την Τετάρτη, τότε τον ξεχνάμε τον δεξαμενισμό που ήθελαν να του κάνουν.

Leo
03-03-2008, 19:31
Θα το δείξει το ais και η ταχύτητα του, αν χρειαζόταν ή όχι δεξαμενισμός (δηλαδή πόσο βρ΄΄ωμικα είναι τα ύφαλα-αν είναι). 'Ομως έτσι κι αλλιώς απο το Μιλένα που θα αντικαταστήσει θα είναι σαφώς γρηγορότερο.

kalypso
03-03-2008, 19:53
3519

το Sardinia Vera στην Δραπετσώνα.

nautikos
03-03-2008, 20:22
Θες εξασκηση μου φαινεται στις φωτογραφησεις, εκοψες την πρυμνη και πηρες τον ασχετο αριστερα....:mrgreen:. Αλλα το logo logo...:mrgreen:

kalypso
03-03-2008, 20:38
η μηχανή ηταν στον αυτόματο και εβγαζε εν κινήσει.

nautikos
03-03-2008, 20:57
Αφου ηταν εν κινησει παω πασο, αλλα τοσο βιασυνη, αφου σου αρεσουν τα βαπορια, κατσε κανενα λεπτο παραπανω να το ευχαριστηθεις:D!

Leo
03-03-2008, 21:19
Μας έχει φοβηθεί γιατί λέμε για τα απαγορευτικά και τις φωτογραφίες στα λιμάνια. Μας διηγήθηκε και η ίδια μια ιστορία ανάλογη στην Πάτρα που για εκέινη είναι γνώριμα μέρη. Άρα λοιπόν κάλιο γαιδουρόδενε και το γοργόν και χάρην έχει..... (δηλαδή φωτογράφιζε τρέχοντας - μη δώσουμε στόχο):p :D

Espresso Venezia
03-03-2008, 21:39
...αφου σου αρεσουν τα βαπορια, κατσε κανενα λεπτο παραπανω να το ευχαριστηθεις:D!

Εμένα θα μου επιτρέψετε να συνταχθώ με τον φίλο ναυτικό.

Από την άποψη ότι δεν είμαστε παπαράτσι ή φωτορεπόρτερ που πρέπει σώνει και καλά να βγάλουμε μια φώτο όπως να 'ναι,
για να πληρωθούμε, αλλά καραβολάτρες που φωτογραφίζουμε το αντικείμενο της λατρείας μας.

Άρα θεωρώ ότι και το αισθητικό αποτέλεσμα θα πρέπει να μας ενδιαφέρει, διαφορετικά τι αξία έχει ???

Προσωπικά προτιμώ να μην τραβήξω καθόλου μία φώτο, από το να τραβήξω μία φώτο που (λόγω πίεσης) δεν θα μου αρέσει.

Περί ορέξεως βέβαια ουδείς λόγος, και τα αισθητικά κριτήρια του καθενός συνήθως διαφέρουν από του άλλου.

nautikos
03-03-2008, 21:45
Στη συγκεκριμενη περιπτωση (NMΔ) σκαρφαλωνεις πανω στο μωλο και γλυτωνεις περιεργα βλεμματα, σκυλους και πασης φυσεως κακα πνευματα...;):D

Νaval22
03-03-2008, 22:30
Στη συγκεκριμενη περιπτωση (NMΔ) σκαρφαλωνεις πανω στο μωλο και γλυτωνεις περιεργα βλεμματα, σκυλους και πασης φυσεως κακα πνευματα...;):D

Ναι βέβαια μονο που έχεις και τους ψαράδες να σε κοιτάνε λές και μόλις προσγειώθηκες απο τον Αρη αλλά κατά τα άλλα είναι μια χαρά
Μια και το έφερε η κουβέντα για τους ψαράδες πολύ υπομονή μαζί τους χρειάζεται και στο κόκκινο

nautikos
03-03-2008, 22:41
Τωρα βεβαια ξεφευγουμε λιγο αλλα πρεπει να απαντησω. Και ποιος ειναι ο ψαρας τελικα που θα σου φερει δυσκολιες δηλαδη, δεν το καταλαβα? Μπας και ειναι δικος τους ο φαρος η οποιοδηποτε αλλο σημειο λιμανιου? Οπως αυτος εχει τρελα το ψαρεμα και καταλαμβανει χωρο, αλλο τοσο δικαιωμα εχεις εσυ να γουσταρεις τα πλοια και να ψαχνεις καταλληλη θεση να τα φωτογραφησεις. Νομιζω οτι τα πραγματα ειναι απλα...;)

Για να πουμε ομως και την αληθεια, συνηθως οι ψαραδες σε κοιτανε ''καπως'', αλλα δεν δημιουργουν ιδιαιτερα προβληματα, σχολια κτλ ως επι τω πλειστω.

Maroulis Nikos
04-03-2008, 09:21
Τελικά έχουμε κανένα νέο για το πότε ξεκινάει δρομολόγια ?

Espresso Venezia
04-03-2008, 09:56
Τελικά έχουμε κανένα νέο για το πότε ξεκινάει δρομολόγια ?

Από ότι μας λέει ο φίλος thalassolykos :


Το δεύτερο πλοίο της έφερε στην Ελλάδα η Kallisti Ferries.Πρόκειται για το συμβατικό, Sardinia Vera, το οποίο θα δρομολογηθεί στη γραμμή Πειραιάς-Σάμος, την προσεχή Τετάρτη.
.

captain 83
04-03-2008, 15:54
Πάντως δεν έχουν ανοίξει τα δρομολόγια του πλοίου στο σύστημα κρατήσεων, οπότε ή που δεν θα κάνει δρομολόγια ακόμα ή που θα κάνει κανένα αναγνωριστικό ταξίδι κενό επιβατών.

viramola
04-03-2008, 16:42
Με το τελος της ετησιας μου βγαινω κ παλι.
Σε 15 μερες κ βλεπουμε το διαβοητο ικαριωτικο.....

Νaval22
04-03-2008, 19:46
Για να πουμε ομως και την αληθεια, συνηθως οι ψαραδες σε κοιτανε ''καπως'', αλλα δεν δημιουργουν ιδιαιτερα προβληματα, σχολια κτλ ως επι τω πλειστω.

Sorry για το άσχετο,το πρόβλημα μαζί τους είναι ότι πολλοί απο αυτούς δεν σέβονται ότι κάποιος είναι δίπλα τους και στριφογυρίζουν απτόειτοι τη πετονιά τους αδιαφορόντας μήπως χτυπήσουν κανέναν

kalypso
04-03-2008, 20:43
Αφου ηταν εν κινησει παω πασο, αλλα τοσο βιασυνη, αφου σου αρεσουν τα βαπορια, κατσε κανενα λεπτο παραπανω να το ευχαριστηθεις:D!

αν και ξεφεύγουμε από το θέμα μας θα απαντήσω.βιαζόμουν για να πάω και αλλού μια και το βράδυ ταξίδευα...δεν προλάβαινα.....

scoufgian
07-03-2008, 21:44
παντως σημερα στο sardinia vera ,ειχαμε εργασιες με σκαλωσιες στη μπουκαπορτα

AegeanIslands
07-03-2008, 23:17
As πουμε ομως οτι απο 14 του τρεχοντος το πλοιο 3624 ξεκινα δρομολογιο βασει του συστηματος απο Πειραια 1930 για Ναξο (Ευδηλο) Αγ.Κυρηκο (Φουρνους) Καρλοβασι Βαθυ.
Καλα ταξιδια λοιπον για το πλοιο και το πληρωμα του Καπτα Νικου ΧΑΛΑΡΗ,να πανε ολα καλα κ καλες θαλασσες!

No Name
08-03-2008, 09:28
Καλοταξιδο μηπως γνωριζει καποιος ποσες ωρες θα ειναι το ταξιδι απο πειραια μεχρι το βαθυ?:|
το &#171;Vera&#187; θα προσεγγίζει και το Καρκινάγρι της Ικαρίας?

Espresso Venezia
11-03-2008, 23:42
Και μιας και σίγουρα έχουμε κουραστεί να βλέπουμε το πλοίο μόνο από φωτογραφίες πρύμα στη Δραπετσώνα,
ορίστε και μία φωτο πλώρα, στο Πειραιά τον Νοέμβρη που μας πέρασε, λίγες μόλις ημέρες μετά την άφιξη του στα μέρη μας.

3752

Leo
13-03-2008, 14:05
Τα δομολόγια του πλοίου είναι τώρα διαθέσιμα στο ανανεωμένο site της εταιρείας (http://www.kallistiferries.gr/)

Maroulis Nikos
13-03-2008, 14:37
αυτό που αξίζει να δεί κανείς είναι η τιμή (http://www.kallistiferries.gr/fares_gr.htm)στο I.X.E. η διαφορά για Νάξο είναι 25€.

Rocinante
13-03-2008, 14:44
Λοιπον αυριο βραδακι το πλοιο αναχωρει. Ποιος θα ταξιδεψει να μας πει και τις εντυπωσεις:)

AegeanIslands
13-03-2008, 17:49
Καλοταξιδο μηπως γνωριζει καποιος ποσες ωρες θα ειναι το ταξιδι απο πειραια μεχρι το βαθυ?:|
το &#171;Vera&#187; θα προσεγγίζει και το Καρκινάγρι της Ικαρίας?
Με ωρα αναχωρησης 19.30 Αφιξη στο Βαθυ αναλογα το δρομολογιο δηλ. αν πιανει Ευδηλο η Φουρνους ποικιλει απο 08.10 μεχρι 09.15.
Στο Καρκιναγρι θα προσεγγιζει εβδομαδιαιως το ΤΧΠ CORSICA EXPRESS Three

Leo
14-03-2008, 13:25
Η Κίτρινη κυρία πήρε την θέση της στα 200άρια και αν τα πράγματα είναι όπως είχαν προγραμματιστεί ξεκινάει σήμερα στισ 19.30 για το πρώτο της δρομολόγιο. Καλή αρχή και καλά ταξίδια.

mastrokostas
14-03-2008, 15:01
Το βαπόρι έχει Έλληνες ναυτικούς ?

Apostolos
14-03-2008, 15:21
Ναι άπαντες!

Rocinante
14-03-2008, 20:07
Μα τι εγινε; Η ωρα ειναι 20:00 και το AIS Δειχνει οτι δεν κουνιεται.Η κατι συμβαινει η ξεχασαν πισω το AIS :). Ας ελπισουμε οτι οι "Ρεπορτερ" μας θα μας δωσουν το βραδυ τα νεα (γιατι καποιοι θα εχουν κατεβει στο λιμανι αν κρινω απο καποιες απουσιες αυτη την ωρα) Ρε μηπως ενοουσαν 19:30 ωρα Ιταλιας;

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
14-03-2008, 20:24
Το syros observer κτλ... το δειχνη ακομα στο πειραια στη θεση του δεμενο.....

Καλα που δεν κατηβηκα , στο τσακ βαρεθηκα και δεν πηγα

Στο openseas εβγαλαν το δρομολογιο του ...

Maroulis Nikos
14-03-2008, 20:28
Στον πειραιά που κατέβηκα το μεσημέρι δεν έδειχνε ότι ήταν έτοιμο για αναχώρηση είχε μια σκαλοσιά μέσα και στον πίνακα αναχωρήσεων του ΟΛΠ δεν το ανέφερε.

Giorgos_D
14-03-2008, 23:58
Kαι μια φωτογραφία από τη μεθόρμησή του από το Ν.Μ. Δραπετσώνας στο λιμάνι.

3823

Apostolos
15-03-2008, 13:14
Είναι ακόμα στον Πειραιά (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=69761&postcount=92)με το visor ανοιχτό!!! Σαν να βγάζει την γλώσσα στους επικριτές του!!!!!

Rocinante
15-03-2008, 14:36
Ωραια φωτο Αποστολε αλλα μοιραια το ματι πεφτει στο Τερας στα δεξια. 291 ΜΕΤΡΑ ειναι αυτα... και για υψος αστα...
Τελικα ποτε θα γινει το πρωτο δρομολογιο;

NAXOS
15-03-2008, 21:55
ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΕΝΑΡΞΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΙΣ 19.30

3852

AegeanIslands
16-03-2008, 11:45
Ωραια φωτο Αποστολε αλλα μοιραια το ματι πεφτει στο Τερας στα δεξια. 291 ΜΕΤΡΑ ειναι αυτα... και για υψος αστα...
Τελικα ποτε θα γινει το πρωτο δρομολογιο;

Του φιλου rocinante το ματι επεσε στο COSTA CONCORDIA εμενα στο ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ Ι,τι να γινει αδυναμιες ειναι αυτες.

Maroulis Nikos
16-03-2008, 12:02
ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΕΝΑΡΞΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΙΣ 19.30

3852


Σε ευχαριστούμε φίλε NAXOS για την ενημέρωση.

jumpman
16-03-2008, 12:37
Τελικά το πλοίο δεν άλλαξε το όνομα του σε Αρμενιστής.

Espresso Venezia
16-03-2008, 17:20
...ΕΝΑΡΞΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΙΣ 19.30

Kαι μια που καθόμαστε δεν...... :

Α. .....κάνουμε ένα έλεγχο στα σωστικά ???
Β. .....πάμε για κάνα ψάρεμα ??? :D

3878

Apostolos
17-03-2008, 05:05
Δέν μου αρέσει που ακουμπά η fast rescue στα sponsons... Δηλαδή οι βάρκες τί κάνουν??? Στο Ποσειδών Εξπρές 2 τις είναι βγάλει λίγο ποιό έξω...

jumpman
17-03-2008, 20:24
Πάλι δεν ξεκίνησε η Vera σήμερα; Τι θα γίνει με αυτό το πλοίο; Θα ξεκινήσει ποτέ;

Leo
18-03-2008, 07:57
Δέν μου αρέσει που ακουμπά η fast rescue στα sponsons... Δηλαδή οι βάρκες τί κάνουν??? Στο Ποσειδών Εξπρές 2 τις είναι βγάλει λίγο ποιό έξω...

Απόστολε τα sponsons, είναι αρκετά επικλινή και δεν νομίζω ότι είναι προβληματική η καθέλκιση των βαρκών... αλλά συμμερίζομαι την άποψη σου στο ότι δεν σου αρέσει.... Από τη στιγμή που πήραν ευλογίες της κλάσης όλα καλά :cool:.

Rocinante
18-03-2008, 18:21
Αποστολεεεε. Φημες λενε οτι εχεις φρεσκα νεα και φωτογραφιες.

Apostolos
18-03-2008, 18:23
Να πώ όχι???

3989

scoufgian
18-03-2008, 20:51
Να πώ όχι???

3989
αψογος!!!!!!

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
19-03-2008, 15:08
Θα φυγει τελικα σημερα ???? Ξερει κανεις

Leo
19-03-2008, 15:28
Στο τηλέφωνο που έχει στο site μου είπαν το πιθανότερο την Παρασκευή.... Υπομονή λοιπόν.

scoufgian
19-03-2008, 15:52
Στο τηλέφωνο που έχει στο site μου είπαν το πιθανότερο την Παρασκευή.... Υπομονή λοιπόν.
πιστευω οτι ταιριαζει ο ορος αργοστροφο καραβι.............

Espresso Venezia
22-03-2008, 11:05
Στο τηλέφωνο που έχει στο site μου είπαν το πιθανότερο την Παρασκευή.... Υπομονή λοιπόν.

Η υπόθεση αρχίζει να καταντάει ...θρίλερ. (Προς θεού, δεν ευθύνεται βέβαια για αυτό ο ...Leo).

To πλοίο σε πείσμα όλων μας, δεν ξεκίνησε ούτε εχθές. Οψόμεθα.......

Leo
22-03-2008, 11:19
Η αλήθεια είναι αυτή. Μίλησα με την εταιρεία 2 φορές πρωί και απόγευμα. Το πρωί είπαν ότι ελπίζουν μέχρι το μεσημέρι να τους δώσει την άδεια το Υπουργείο. Το απόγευμα μου είπαν ότι ακόμη περιμένουν... Βγάλτε τα συμπεράσματα σας.

Leo
24-03-2008, 14:08
Το πρόβλημα είναι βαθύτερο ίσως! Δεν θα εκτελέσει δρομολόγιο ούτε και σήμερα.

a.molos
25-03-2008, 14:01
Μια αεροφωτο απο κάρτα της sardinia ferries. Aυτό το κίτρινο σε συνδυασμό με το μπλέ της θάλασσας είναι καταπληκτικό απο οποια γωνία και να το δείς!

AegeanIslands
25-03-2008, 14:22
Το πρόβλημα είναι βαθύτερο ίσως! Δεν θα εκτελέσει δρομολόγιο ούτε και σήμερα.
Ο μονος λογος που με πειθει ειναι αυτος που επικαλειται ο κ.Σπανος στον P.Lotta.

naftopoulo
28-03-2008, 23:35
Το καράβι έχει και πισίνα?:rolleyes:

Espresso Venezia
29-03-2008, 15:20
Το ...πολυαναμενόμενο πλοίο, σήμερα στην Ακτή Ηετίωνος, παρέα με τον Θεόφιλο, αναμένοντας την αναχώρηση..........

4622

gvaggelas
29-03-2008, 18:50
Από αυτό το σημείο θα αναχωρεί ή απλά η αλλαγή θέσης ήταν κάτι έκτακτο?

Leo
30-03-2008, 00:06
Κανονικά gvaggelas, έπρεπε να σε τρομάξω :p, να σου πω ότι σας έρχεται και κάνει πρόβα :D. Νομίζω όμως οτι η πιο λογική εξέλιξη είναι ότι μαζευτήκανε πολλοί στα 200αρια και σκεφτήκανε να αραιώσουν μέχρι να μπούνε σε μια τάξη.

NAXOS
30-03-2008, 07:05
Απο οτι εχω πληροφορηθη θα γινουν καποιες μικροαλλαγες στις θεσεις αναχωρησης των πλοιων. Μια απ αυτες θα ειναι και το σημειο αναχωρησης των Σαμιωτικων που θα φευγουν απο το σημειο που ειναι τωρα το ΣΑΡΔΗΝΙΑ. Λετε να ετοιμεζετε ???

Leo
30-03-2008, 09:11
Άν πληροφορία που μας έδωσες φίλε NAXOS είναι σωστή (περι αλλαγής θέσεως) τότε μάλλον ετοιμάζεται. Θα πώ ακόμη ότι στα 200αάρια έπεσε μεγάλος συνοστισμός... από δυτικές κυκλάδες, παροναξίες σαντορίνη, ικαροσαμίες, παροπλισμούς κλπ. Στη θέση του Βέρα θα είναι και το Ν. Μύκονος που φεύγει άλλες ώρες έτσι κι αλλιώς. Νομίζω έιναι θετική εξέλιξη αυτή η κίνηση... άσε που θα εξυπηρετούν και τα λεωφορεία του ΟΛΠ. Όμως και η υπάρχουσα θέση μπροστά στο ΥΕΝ που είναι τώρα CE3... είναι μια καλή λύση για την γραμμή της Σάμου. Θα δούμε ποια θα έιναι τελικά η νέα θέση για την Σάμο.

scoufgian
30-03-2008, 09:19
Άν πληροφορία που μας έδωσες φίλε NAXOS είναι σωστή (περι αλλαγής θέσεως) τότε μάλλον ετοιμάζεται. Θα πώ ακόμη ότι στα 200αάρια έπεσε μεγάλος συνοστισμός... από δυτικές κυκλάδες, παροναξίες σαντορίνη. Στη θέση του Βέρα θα είναι και το Ν. Μύκονος που φεύγει άλλες ώρες έτσι κι αλλιώς. Νομίζω έιναι θετική εξέλιξη αυτή η κίνηση... άσε που θα εξυπηρετούν και τα λεωφορεία του ΟΛΠ.
ετσι οπως το παμε σε λιγο τα πλοια της μυτιληνης θα δενουν εξω απο το λιμανι.τα διωξανε απο τη τζελεπη,τα πηγαν ενα φεγγαρι στον αη διονυση,τα πηγαν στην ηετιωνα και τωρα............

marioskef
30-03-2008, 13:22
Δεν νομιζω οτι η θέση του έχει κάποια σχέση με την τελική θέση αναχώρησης...Αλλωστε τώρα εκεί γίνονται εργασίες και δεν είναι προσβάσιμη οποτε μάλλον για λόγους προσωρινής αποθήκευση πήγε ...

Finnpartner_1966
30-03-2008, 13:25
Η Vera ειναι στην πρυμη της Μυτιληνης, με κλειστο καταπελτη. Το πληρωμα μπαινοβγαινει απο μια πλαϊνη πορτα. Στον ντοκο (πρυμη Vera) κανουν κατι εργασιες στο ντοκο, γιατι εχει ασπροκοκκινη κορδελα. Τι φτιαχνουν ξερει κανεις? Αν μεινει εκει η Vera, ο Ταξιαρχης που θα δενει αφου υπαρχει και το Χιος??

polykas
01-04-2008, 12:21
To sardinia vera για δεξαμενισμό , εκτάκτος στου Βασιλειάδη.Παραθέτω σημερινή φωτό.


4811

NAXOS
01-04-2008, 12:24
ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ !!!!!

naftopoulo
01-04-2008, 14:02
To sardinia vera για δεξαμενισμό , εκτάκτος στου Βασιλειάδη.Παραθέτω σημερινή φωτό.


4811

Αγαπητέ polykas η φώτο που μας παραθέτεις είναι παλια και δείχνει το sardinia vera με τα χρώματα προ καλλίστης εποχή!:o

Leo
01-04-2008, 14:21
Και του χρόνου λοιπόν.... έξυπνο polykas ;), Μπράβοοο NAXOS και naftopoulo που το τσιμπίσατε

Espresso Venezia
05-04-2008, 14:22
Και μιας από ότι φαίνεται το πλοίο αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα με την δρομολόγηση του, για να ξεμουδιάσει ...κόβει βόλτες μέσα στο λιμάνι.

Από τα διακοσάρια (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=69959&postcount=141), απέναντι στα ..Μυτιληνιά (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=72156&postcount=157), και τώρα ακόμα πιο μπροστά (σημερινή φώτο).
Για να μην αναφέρω βέβαια και την εμφάνιση του στη .....δεξαμενή (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=72641&postcount=165) Βασιλειάδη. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

4957

μιχαλης79
05-04-2008, 14:26
Οσο παει και το βγαζουν πιο εξω απο το λιμανι.... μηπωςς θελουν να το διωξουν με ωραιο τροπο?

kalypso
05-04-2008, 21:43
4990


μία φωτογραφία σημερα στις 5 το πρωί,δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλή γιατί δεν είμαι στον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να την δω καλά.....:confused:

scoufgian
05-04-2008, 21:48
4990


μία φωτογραφία σημερα στις 5 το πρωί,δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλή γιατί δεν είμαι στον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να την δω καλά.....:confused:
μια χαρα ειναι...........μην ανησυχεις.για την ωρα που τη τραβηξες και χωρις φωτισμο ,μην το πεις ουτε του παπα.......:mrgreen::mrgreen:

kalypso
05-04-2008, 21:52
δεν εχω προσβαση στο προγραμμα να εμφανισω τις φωτογραφιες για να δω ποιες βγαινουν καλες και ποιες όχι....ειμαι λιγο στα τυφλά.....στην τυχη τις διαλεγω....έβγαλα κι άλλες αλλα θα τις ανεβάσω όταν κατέβω Πατρα....τραβώ καμία 20αριά λήψεις και μετά διαλέγω τις καλύτερες...

Nautikos II
09-04-2008, 09:41
Και μια του Sardinia για τον Γιωργο, γιατι ημουν αδιαβαστος σε αυτο το πλοιο, δεν το ηξερα καν,:( και το εμαθα απο τις φωτογραφιες του:-D

kalypso
09-04-2008, 10:17
εξαιρετική φωτογραφία φιλε Tsentzo

scoufgian
09-04-2008, 11:49
αψογος σακη!!!!

Nautikos II
09-04-2008, 12:21
Thanks My Friends

gvaggelas
09-04-2008, 18:38
Σήμερα το πρωί ερχόμενος στον Πειραιά παρατήρησα ότι έχουν τοποθετήσει κάτι σαν φράκτη από πλαστικό πλέγμα) στην προβλήτα που είναι δεμένο το πλοίο και στην ουσία προστατεύει την μπουκαπόρτα του. Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο? Για την ασφάλεια του πλοίου (αν και μου φαίνεται λίγο απίθανο) ή πρόκειται να εκτελεστούν κάποια έργα στην συγκεκριμένη προβλήτα? Επισυνάπτω και μία φωτογραφία, δυστυχώς από κινητό.

scoufgian
09-04-2008, 18:44
Σήμερα το πρωί ερχόμενος στον Πειραιά παρατήρησα ότι έχουν τοποθετήσει κάτι σαν φράκτη από πλαστικό πλέγμα) στην προβλήτα που είναι δεμένο το πλοίο και στην ουσία προστατεύει την μπουκαπόρτα του. Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο? Για την ασφάλεια του πλοίου (αν και μου φαίνεται λίγο απίθανο) ή πρόκειται να εκτελεστούν κάποια έργα στην συγκεκριμένη προβλήτα? Επισυνάπτω και μία φωτογραφία, δυστυχώς από κινητό.
ναι γιωργο εκτελουν εργα στη προβλητα..........

Nautikos II
09-04-2008, 18:48
Οχι δεν πρεπει να εχει καποια σχεση με το πλοιο, το πρωι 05:30 - 07:00 γυρισα ολο το λιμανι, και ειδα σε αρκετα σημεια να εκτελουνται εργα, ειδηκα στο Dock Σαρωνικου, εχουν σκαψει χαντακι περιπου 100 μετρα επι 40 ποντους φαρδος, οπου και εκει φερει πλαστικο φραχτη, οποτε εχουμαι εκτεταμενη δραστηριοτητα εργων

scoufgian
09-04-2008, 18:54
Οχι δεν πρεπει να εχει καποια σχεση με το πλοιο, το πρωι 05:30 - 07:00 γυρισα ολο το λιμανι, και ειδα σε αρκετα σημεια να εκτελουνται εργα, ειδηκα στο Dock Σαρωνικου, εχουν σκαψει χαντακι περιπου 100 μετρα επι 40 ποντους φαρδος, οπου και εκει φερει πλαστικο φραχτη, οποτε εχουμαι εκτεταμενη δραστηριοτητα εργων
καλα εσυ αυπνιες ειχες σημερα?δεν σ επερνε ο υπνος?αφου ησουν απο εκεινη την ωρα στο λιμανι επρεπε να πας κοκκινο να φωτογραφιζεις στη σειρα οτι μπαινει και βγαινει.θα χες πολυ δουλεια........και μετα σαλαμινα..........κατι μου λεει οτι δεν το κανονισες καλα............:-D

Nautikos II
09-04-2008, 19:01
Ειχα παει για αγορα εισιτηρειων, Απριλιου Μαιου, και περιφερομουν εκει γυρω μεχρι να ερθει ο Μπρουφας, ερειχνε καρεκλοποδαρα και δεν ηταν για κοκκινο:-D

Leo
15-04-2008, 06:04
Σε μια προσπάθεια για familiarisation με το Μεγάλο Λιμάνι και αφού πέρασε από διάφορες θέσεις, το Sardinia Vera βρίσκεται από σήμερα στο ντόκ 3. Για πόσο άραγε?

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
24-04-2008, 19:11
Τελικα θα το δουμε να κανει και κανα ταξιδι το Vera η μονο να αλλαζει θεσεις προσδεσης στο λιμανι ???
Σημερινη φωτο στου Βασιλειαδη .......

http://kyriakidis.fotopic.net/p49934301.html

Espresso Venezia
24-04-2008, 20:26
Παναγιώτη διαβάζοντας το μήνυμα σου, πριν δω την φωτογραφία, νόμιζα ότι το πλοίο ξανα-ματα-άλλαξε θέση, και έτοιμος ήμουν να ανακράξω ''ήμαρτον''.:mrgreen:

Αλλά από ότι βλέπω στη φωτογραφία σου, το πλοίο εξακολουθεί να είναι στο ντοκ 3 (Ροδίτικα),στη θέση που βρίσκεται εδώ και δύο εβδομάδες περίπου, και όχι στου Βασιλειάδη όπως λες. :confused:

Νικόλας
29-04-2008, 15:33
ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΑΡΑΓΕ??
5679
5680

Nautikos II
29-04-2008, 15:37
ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΑΡΑΓΕ??

Χαλαρωση:mrgreen:

Νικόλας
29-04-2008, 15:39
αααα ναι σωστά κουράστηκε όλο πάνω κάτω είναι λίγο χαλάρωση πάντα κάνει καλό:D

scoufgian
29-04-2008, 16:38
:mrgreen:
αααα ναι σωστά κουράστηκε όλο πάνω κάτω είναι λίγο χαλάρωση πάντα κάνει καλό:D
οπως παει ,προσεχως θα το δουμε εξω ,απο το λιμανι δεμενο.....:mrgreen:

Nautikos II
03-05-2008, 23:57
Mια φωτο για τους φιλους της ΄΄πλωρης΄΄ 10/4/2008

Νικόλας
04-05-2008, 00:03
καλές είναι όλες οι φότο αλλά καμία από το εσωτερικό του έχει κανείς είμαι περίεργος να το δω γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι

Apostolos
04-05-2008, 11:43
Φυσικά και υπάρχουν (http://apostolossphotos.fotopic.net/c1409269.html)!

Nautikos II
14-05-2008, 12:52
Αυτο το παπορακι τελικα θα βγει καθολου η θα συνεχισει να ξεκουραζεται;

Espresso Venezia
17-05-2008, 00:48
Πιστεύω ότι αν βάζαμε μια δημοσκόπηση για το πιο ...μυστηριώδες πλοίο του χειμώνα που μας πέρασε, το VERA θα έβγαινε πρώτο μακράν !!!

Ήρθε στα μέρη μας στα μέσα του Νοέμβρη του 2007, και κάποιες φήμες που κυκλοφορούσαν ήθελαν να δρομολογείται πριν την έλευση
του νέου χρόνου, (επαναλαμβάνω, φήμες).

Μετά την παραμονή του για τέσσερις ολόκληρους μήνες στο μόλο Δραπετσώνας μάθαμε επίσημα πια και με την ανάρτηση αναλυτικών δρομολογίων
από την ίδια την εταιρεία του ότι θα ξεκίναγε στα μέσα Μαρτίου.

Παρ' όλα αυτά το πλοίο εξακολουθεί να παραμένει δεμένο στο λιμάνι του Πειραιά (αλλάζοντας μάλιστα και αρκετές φορές θέσεις πρόσδεσης)
τους δύο τελευταίους μήνες (!!!!!), και απόλυτη σιωπή επικρατεί για το όποιο μέλλον του.

Άλλαξαν άραγε τα πλάνα της εταιρείας, ή βρήκαν μπροστά τους οι άνθρωποι της Καλλίστη δυσκολίες για την δρομολόγηση του τις οποίες δεν είχαν υπολογίσει ???

gasim
17-05-2008, 09:53
E, ας μη ξεχνάμε και το άλλο μυστήριο - Le retour! - Τίνος είναι ρε γυναίκα το παιδί - Τελικά αυτός ο Αίολος Κεντέρης - Red Sea I τίνος είναι, ποιός ορίζει τις τύχες του, τι θα κάνει?

Πλοία σαν κι αυτά δεν είναι φτιαγμένα για να σκουριάζουν στους μώλους...



Σε ό,τι αφορά στο Vera, είπαμε πολλά. Κάπου ακούστηκε ότι ακόμα και το όνομά του θα άλλαζε, σε "Αρμενιστής". Είμασταν βέβαιοι ότι θα δρομολογηθεί Ικαρία - Σάμο, συμπληρωματικά του Corsica.

patras
29-05-2008, 15:13
eida kai ena neo ploio shmera katebenontas gia perama kai moy eipan einai tis kallisti ferries to kainoyrgio to bafoyn megalo moy fanike.ayta ta nea paidia

Ellinis
29-05-2008, 16:05
Mάλλον το Mega Smeralda θα είδες και κάποιος σε παραπληροφόρησε...

JASON12345
29-05-2008, 16:06
Σόρυ που αν σε προσβάλω αλλά ποια είναι τα νέα;
Ότι είναι της Κάλλιστι φέρις:confused::D

Nautikos II
29-05-2008, 16:26
eida kai ena neo ploio shmera katebenontas gia perama kai moy eipan einai tis kallisti ferries to kainoyrgio to bafoyn megalo moy fanike.ayta ta nea paidia
Εχει βαφτει κιτρινο;

Leo
29-05-2008, 18:47
Εχω τηη αίσθηση ότι τα έχουμε μπερδέψει λίγο και πολύ φοβάμαι ότι αυτό που είδεσ δεν είναι της Kallisti Ferries αλλά το Ιταλικό Μega Smeralda. Aνα μας πείς ότι τ είδες κοντά στα φέρυ του Περάματος τότε είναι αυτό.

Espresso Venezia
29-05-2008, 20:13
Είναι σίγουρο ότι ο φίλος μας είδε το MEGA SMERALDA.

Πρώτον, το VERA δεν μετακινήθηκε καθόλου από το λιμάνι, και δεύτερον το SMERALDA λόγω του νέου χρώματος του πολύ εύκολα μπορεί να ξεγελάσει (από μακριά βέβαια, γιατί από κοντά είναι σχεδόν διπλάσιο).

http://apostolossphotos.fotopic.net/c1465471.html (http://apostolossphotos.fotopic.net/c1465471.html)

Nautikos II
29-05-2008, 20:28
Tωρα που εγινε σαν καναρινακι θα εχει καποια σχεση με την Kallisti Ferries.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

dimitris
03-06-2008, 15:02
Σημερα παντος και ωρα 15:30 ζητησε αδεια απο το Πειραιας traffic για μεθορμηση απο το λιμανι του Πειραια για Δραπετσωνα με πλοηγο και τα ρυμουλκα Leon και Iason του Λυμπουσακη.

scoufgian
03-06-2008, 15:18
Μαντηδες ειμαστε ,για τη πορεια του πλοιου.Να τη ειχεμε πει εδω (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=76268&postcount=189)........

mandiam
04-06-2008, 14:15
Στο βαπορακι γινονται εργασιες στο γκαραζ του...γνωριζει κανεις τιποτα?Σημερα στη δραπετσωνα

dimitris
04-06-2008, 15:29
Στο προηγουμενο τευχος του περιοδικου "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" γραφανε πως ο υφυπουργος δηλωσε σε ραδιοφωνικο σταθμο τις Σαμου πως το πλοιο δεν τηρει ολους τους νομοθετικους κανονισμους χωρις ομως να διευκρινιζει ακριβως ποιους κανονισμους και τι και γι αυτο δεν εχει παρει αδεια ακομα... και συνεχιζει το περιοδικο... Το οτι δεν πληροι δεν το εκανε λιανα ο κυριος υφυπουργος, μηπως το κολημα βρισκεται στο οτι για να γινει embarkation πρεπει ο επιβατης να διασχισει 70 μετρα στο γκαραζ 'η αν αφορα την πληρη εφαρμογη των αποφασεων της Στοκχολμης.
Μηπως φτιαχνουν τιποτα σκαλες επιβιβασεις? λεω εγω τωρα, αν ξερει καποιος κατι σιγουρα ας μας πει!

No Name
04-06-2008, 17:19
Εχουν αναρτήσει δρομολόγια στο site http://www.kallistiferries.gr/itineraries_gr_vera_summer08.html
είδομεν:cool:

dimitris
04-06-2008, 17:26
Οντος εχουν αναρτησει δρομολογια στο site τις εταιρειας και η σημαντικοτερη διαφορα με την προηγουμενη που τα ειχαν αναρτησει παλι ειναι οτι αυτη τι φορα δεν πιανει Ναξο το καραβι...

Maroulis Nikos
04-06-2008, 17:30
μπορεί να το δούμε να πιάνει το χειμώνα Νάξο, αλλά ακόμα είναι νωρίς για προβλέψεις μιας και ακόμα δεν ξεκίνησε.

dimitris
04-06-2008, 17:35
Νikos "καποιοι" δεν θελουν το βαπορι στην Ελλαδα και ειδικα με τις τιμες που ειχε τουλαχιστον την πρωτη φορα στο site οταν ο ανταγωνισμος εχει το ΙΧ 80 ευρω και 75 αντιστοιχα και το Sardinia Vera ειχε για Ναξο 50 ευρω.
Και τωρα στις τιμες εχει μεσα την Ναξο αλλα οχι στα δρομολογια.

mandiam
14-06-2008, 09:23
Το βαπορακι απο χτεσ βραδυ ειναι μεσα στο λιμανι Πειραια γνωριζει κανεις κατι???ξεκιναει επιτελους???

Espresso Venezia
14-06-2008, 09:49
Σύμφωνα με τα δρομολόγια στο site της Kallisti, το ....ταλαιπωρημένο καραβάκι θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει από εχτές το απόγευμα στις 18.30.

Άιντε να δούμε..........

Leo
14-06-2008, 17:15
Το βαπορακι απο χτεσ βραδυ ειναι μεσα στο λιμανι Πειραια γνωριζει κανεις κατι???ξεκιναει επιτελους???

Και του λόγου το αληθές, τη συνοδεία ρ/κ παρακαλώ .... φοβάμαι κανονισμός λιμένος Πειραιά λόγω ξένης σημαίας? Δεν το ξέρω, υπόθεση κάνω. Πάντως και σήμερα παραμένει στο λιμάνι (στα 200άρια)

7631

dimitris
18-06-2008, 19:28
Σημερα ακουσα οτι το πληρωμα εκανε "γυμνασια" εχει ακουσει κανεις τιποτα? ποτε ξεκιναει?

Leo
22-06-2008, 07:54
Θες βράδυ παρατήρησα ότι γίνονται διάφορες εργασίες μέσα στο garage του πλοίου και ότι έχει βαφτεί ένας διάδορμος ΑΜΕΑ, απο την είσοδο των επιβατών περίπου στην μέση του πλοίου, μέχρι την και τον καταπέλτη στο ξεξί του μέρος. Ο βατσιμάνης πάντως κάτι έβαφε κι αυτός.... η ώρα μέσάνυχτα και κάτι. Προετοιμάζεται? Μακάρι ...για να επιβεβαιωθεί η λαϊκή ρήση ότι " μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται " (το 'πε κι ο φίλος konigi σήμερα στον Έλυρο, και τον αντέγραψα ;))

sylver23
25-06-2008, 01:01
αυριο,δηλ σημερα 25-6 ξεκιναει στις 18.30 αν δεν κανω λαθος.μην το γρουσουζεψουμε

Leo
25-06-2008, 05:26
Στο site της εταιρείας λέει αυτά (http://www.kallistiferries.gr/itineraries_gr_vera_summer08.html) τα δρομολόγια.
Ας ευχυθούμε να το δουμε σήμερα να βγαίνει από το κόκκινο και να στρίβει αριστερά!!

speedrunner
25-06-2008, 07:23
Μα δεν υπάρχουν πλάνα ανοιχτα στο Agency, πως θα ξεκινήσει;

nautikos
25-06-2008, 08:25
να βγαίνει από το κόκκινο και να στρίβει αριστερά!!

Σωστη η επισημανση, γιατι το δεξια δεν το εχει και σε τπτ...:D

scoufgian
25-06-2008, 18:11
Το SARDINIA VERA,αυτη την ωρα,με τη βοηθεια του ρυμουλκου ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ,αφηνει το λιμανι του Πειραια........

Leo
25-06-2008, 18:32
Σωστη η επισημανση, γιατι το δεξια δεν το εχει και σε τπτ...:D


Ναυτικέεε έστριψεεεε :D
Καλά ταξίδια στο πλοίο καλή επιτυχία στη γραμμή και ευχόμαστε να στεριώσει... ΙκαροΣαμιώτες καλώς να το δεχτείτε!

8233

sylver23
25-06-2008, 18:48
σε ευχαριστουμε.αυτη την στιγμη παει με 15.3 κομβους κ ειναι ας πουμε στην ευθεια απο γλυφαδα-δρομολογιο που αναφερει το syros obs ευδηλος φουρνοι καρλ βαθυ.καλα ταξιδια
πιστευω να μην πηγαινει με ταχυτητες ga ferries γιατι αν ειναι ετσι καλα κρασια.ελπιζω λογω 1ου ταξιδιου.ερωτηση-με ρυμουλκο βγηκε???γιατι??????????

Leo
25-06-2008, 19:12
Κανονισμός Λιμένος Πειραιώς το ρυμουλκό για πλοία με ξένη σημαία. Δεν το χρησιμοποιεί οφείλει να το έχει. Πιθανόν να είχε και πλοηγό, δεν ξέρω θα το δούμε τισ επόμενες μέρες.

sylver23
25-06-2008, 19:19
εκει πηγε το μυαλο μου ,αλλα ειναι δυνατον να γινεται σε καθε δρομολογιο??αν δεν κανω λαθος κ το κορσικα 3 δεν εχει ιταλικη σημαια??γιατι ρυμουλκο εν εχω δει

dimitris
25-06-2008, 20:01
Και ιδου ο αποπλους...:) Καθυστερησε λιγο γιατι ειχαν μπλεξει οι αγκυρες του με το Δημητρουλα!
κι αλλες φωτογραφιες απο τον πρωτο εμπορικο του αποπλου εδω... http://dimitrissphotos.videopic.net/c1481456.html

noulos
25-06-2008, 20:28
Και πιλότο είχε! Από καθαρή τύχη ήμουν εκεί στον 1ο απόπλου!!! Σύντομα και φωτό! :p

noulos
25-06-2008, 21:41
Πηγαίνοντας από Δραπετσώνα για Πειραιά είδα τον Αγ. Νεκτάριο να περιμένει έξω από την μπούκα και μπήκα στο λιμάνι για να δω ποιο θα βγει. Δεν φαντάζεστε την έκπληξή μου όταν είδα την κίτρινη φιγούρα του και τον ενθουσιασμό μου, όταν έστριψε αριστερά, που τυχαία ήμουν αυτόπτης μάρτυρας στον 1ο του απόπλου μετά από τόσους μήνες αναμονής!!!
Αριστερά στην 3η φωτό διακρίνεται και η πιλοτίνα που παρέλαβε τον πλοηγό την ώρα που περνούσε την μπούκα. Στο βάθος το Ionian Spirit.

dimitris
25-06-2008, 21:46
Τοση μεγαλη αγωνια ειχαμε ολοι για το ποτε θα κανει το πρωτο του εμπορικο ταξιδι το Sardinia Vera που στον κοκκινα ειμασταν 4 ατομα και φωτογραφιζαμε ...:p

Apostolos
25-06-2008, 21:49
Υποκριτικό κράτος... Στον Πειραιά με πιλότο και στον Αγιο Κύρικο μόνος του!

dimitris
25-06-2008, 21:51
Apostolos στους Φουρνους ομως θα εχει πιλοτο:p:p:p

Apostolos
25-06-2008, 21:54
Το μπαρμπα Μίτσο τον ψαρα? Η τον Τσούμπο?

noulos
25-06-2008, 21:55
Τοση μεγαλη αγωνια ειχαμε ολοι για το ποτε θα κανει το πρωτο του εμπορικο ταξιδι το Sardinia Vera που στον κοκκινα ειμασταν 4 ατομα και φωτογραφιζαμε ...:p
;) Σας είδα από μακριά! Ισα που πρόλαβα να πάω εκέι που έδεσε λίγο μετά το Anna Maru!

dimitris
25-06-2008, 21:55
Mην λες ονοματααααα...

parianos
26-06-2008, 00:06
Το Σαρδηνια Βερα παει με 17,7 κομβους προς Ικαρια.....

dimitris
26-06-2008, 00:12
Τα φαναρια τα περασε γυρω στις 19:30 απο Πειραια αν και καθυστερησε γιατι ειχανε μπλεξει οι αγκυρες του με το Δημητρουλα... πρωτο ζητησε αποπλου(18:50) και απο το Θεοφιλος και απο το Blue Star 2 τελευταιο βγηκε

Paralia
26-06-2008, 01:14
Φαντάζομαι πως βρίσκεις κι εσύ λογικό πως πλοία που εκτελούν κανονικά δρομολόγια, έχουν προτεραιότητα από αυτά που εκτελούν δρομολόγιο πιστοποίησης, κενά επιβατών.

sylver23
26-06-2008, 17:11
το observer δειχνει δρομολογιο πειραιας-φουρνοι-καρλ-βαθυ-ευδηλος-πειραιας????????τι ακριβως σημαινει αυτο???κ ασ μου πει καποιος επειδη δεν γνωριζω αυτο που προαναφερθηκε για δρομολογιο πιστοποιησης κενο επιβατων

επισης γιατι παει πανω απο την τηνο(στενο τηνου-ανδρου)κ οχι αναμεσα απο μυκονο -τηνο -συρο οπως ολα τα αλλα τοσα χρονια?

dimitris
26-06-2008, 19:33
Φαντάζομαι πως βρίσκεις κι εσύ λογικό πως πλοία που εκτελούν κανονικά δρομολόγια, έχουν προτεραιότητα από αυτά που εκτελούν δρομολόγιο πιστοποίησης, κενά επιβατών.
κανονικο δρομολογιο εκανε:) ακουγα την συνενοηση με το Πειραιας traffic και ειχα και οπτικη επαφη!

sylver23
26-06-2008, 19:49
το observer δειχνει δρομολογιο πειραιας-φουρνοι-καρλ-βαθυ-ευδηλος-πειραιας????????τι ακριβως σημαινει αυτο???κ ασ μου πει καποιος επειδη δεν γνωριζω αυτο που προαναφερθηκε για δρομολογιο πιστοποιησης κενο επιβατων

επισης γιατι παει πανω απο την τηνο(στενο τηνου-ανδρου)κ οχι αναμεσα απο μυκονο -τηνο -συρο οπως ολα τα αλλα τοσα χρονια?


επισης τωρα φαινεται να πηγαινει με 18.7!πρωτη φορα τοσο μεγαλη ταχυτητα σε ολο το πηγαινε ελα

Paralia
26-06-2008, 22:14
κανονικο δρομολογιο εκανε:) ακουγα την συνενοηση με το Πειραιας traffic και ειχα και οπτικη επαφη!

Σε καμία περίπτωση δεν έκανε κανονικό δρομολόγιο, πλάνα δεν είχαν ανοίξει, εισιτήρια δεν είχαν κοπεί και πάνω στο πλοίο υπήρχαν μόνο επιθεωρητές και άνθρωποι της εταιρείας.

Espresso Venezia
26-06-2008, 22:27
Έχει δίκιο ο φίλος paralia.

Το πλοίο πραγματοποίησε χθες και σήμερα δρομολόγιο πιστοποίησης χωρίς επιβάτες.

Αύριο Παρασκευή είναι το πρώτο του ''επίσημο'' - κανονικό δρομολόγιο, θεού βέβαια θέλοντος και ...επιθεωρητών επιτρεπόντων !!! :p

dimitris
26-06-2008, 22:38
Φιλε Espresso Venezia για να το λετε και οι δυο κατι παραπανω θα ξερετε απο μενα:)το οτι βγηκε τελευταιο δεν φταιει το Πειραιας Traffic αλλα το μπλεξιμο της αγκυρας του

sylver23
26-06-2008, 22:50
http://www5.picturepush.com/photo/a/867783/640/867783.jpg (http://www.picturepush.com/public/867783)

noulos
26-06-2008, 23:04
Ασχετο: ρε παιδιά πώς γίνεται copy ο χάρτης από το observer; Με δεξί κλικ δεν κάνει τίποτα.

sylver23
26-06-2008, 23:04
το βερα προ λιγων λεπτων εφτασε πειραια κ μολις μπηκε στο -μεσα- λιμανι κοντα εκει που ταν δεμενο εκανε μανουβρα κ ξαναβγηκε απο πειραια.τωρα τραβαει με 4 μιλια σε αγνωστη κατευθυνση (πλωρη εχει προς σαλαμινα κ τα πλωρα δεξια του κοιτανε ψιταλλεια

που παει οεο????????

noulos
26-06-2008, 23:09
Τώρα φαίνεται φουνταρισμένο λίγο έξω από την μπούκα!!! :confused:
Τελικά μάλλον βόλτες κάνει!!!

noulos
26-06-2008, 23:21
Και ξανά μέσα μόλις βγήκε η Δημητρούλα!

dimitris
26-06-2008, 23:27
Ναι μολις περασε το ειδα! και το Ιονιαν Σπιριτ το syros-observer το δειχνει στο Νεο μολο Δραπετσωνας και ειναι στη σχολη ναυτικων δοκιμων με τι διαφορα οτι εχει γυρισει με πλωρη προς τον κοκκινο

sylver23
26-06-2008, 23:34
κ επιτελους εδεσε

gasim
26-06-2008, 23:52
Ασχετο: ρε παιδιά πώς γίνεται copy ο χάρτης από το observer; Με δεξί κλικ δεν κάνει τίποτα.


PrintScreen, και μετά το πετάς στο Photoshop δια τα περαιτέρω...