PDA

Επιστροφή στο Forum : Τερέζα [Teresa]



Espresso Venezia
25-10-2017, 20:07
(Παλιό αποβατικό ???)

Την παντόφλα αυτήν την πρωτάκουσα στην Σαλαμίνα, σε συζήτηση που είχα κάνει πριν λίγα χρόνια με παλιούς πλοιοκτήτες και ναυτικούς της "σκάλας", ανάμεσα καφέ και μπύρας. Μιλάγαμε για παλιές παντόφλες, και κάποιος με ρώτησε αν γνώριζα την ΤΕΡΕΖΑ, πρώην αποβατικό, που δούλευε στην γραμμή της Σαλαμίνας κάπου στις δεκαετίες '60 και '70. Την θυμόταν και ο καλός φίλος Ανδριανός (andria salamis) όταν αργότερα τον είχα ρωτήσει, και αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι την είχε και σε σκίτσο.

Την μοναδική έγγραφη αναφορά για το πλοίο την έχω βρει στο έντυπο ΧΡΗΜΑ της 22ας Μαίου 1969, όπου σε ένα αφιέρωμα με τίτλο "84 πορθμεία ανοικτού τύπου εξυπηρετούν 17 γραμμές", το ΤΕΡΕΖΑ αναφερόταν ανάμεσα στα πλοία ανοικτού τύπου που δούλευαν εκείνη την εποχή στην γραμμή Πέραμα - Παλούκια Σαλαμίνας ως : "ΤΕΡΕΖΑ (327,61 κοχ. - επιβάται 64)". Απευθύνθηκα τότε για περισσότερα στοιχεία και στον αγαπητό μου φίλο Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) ο οποίος με EMAIL μου είχε απαντήσει :


Αγνοώ παντελώς την ύπαρξή του. Θυμάμαι οτι σε κάποια φωτογραφία σε καφενεδάκι στο Πέραμα που πέρασα καλοκαίρι του 1988 (πριν την είσοδο του λιμένα με τα πορθμεία και βόρεια του κυρίως δρόμου), είδα μια φωτογραφία που έμοιαζε με μακρόστενη φορτηγίδα. Τουλάχιστον επιβεβαιώνω το όνομα, αλλά τότε δεν με ενδιέφεραν αυτού του είδους τα πλοία.

Τέλος, και μετά την απάντηση αυτή του καλού φίλου, δεν θα περίμενα να εύρισκα κάποιο παραπάνω στοιχείο για το ΤΕΡΕΖΑ στις τόσο πολύτιμες λίστες του, γι αυτό και δεν είχα καν κοιτάξει. Χθες όμως, εντελώς τυχαία σε κάποια αναζήτηση μου στο γράμμα "Τ", έπεσα πάνω σε πλοίο με το όνομα ΤΕΡΕΖΑ και με τα ακόλουθα στοιχεία : ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ 1312 -- Δ/Ξ -- 44-495 -- 1963. Με δεδομένη την πρόσφατη συζήτηση για το ΔΗΜΗΤΡΗΣ 9 (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?195874-%C4%E7%EC%DE%F4%F1%E7%F2-9-Dimitris-9-Saied-L4001-HMS-Redoubt-LCT-4001), όπου η καταχώρηση του ως Δ/Ξ και όχι ως Π/Θ οφείλετο σε εσφαλμένη αναφορά στα Greek Shipping Directories, μήπως (απλά μια υπόθεση κάνω) έχουμε και εδώ μία παρόμοια περίπτωση ??? Είναι βέβαιο πάντως πως το 1944 μας κάνει ως έτος κατασκευής για πρώην αποβατικό, και μάλιστα στις βάσεις δεδομένων το συναντάμε (το 1944) στα συντριπτικά περισσότερα αποβατικά του Β.Π.Π. ανεξαρτήτως αν ήταν το πραγματικό έτος κατασκευής τους.

Edit : Ξέχασα να προσθέσω ότι στο ΤΕΡΕΖΑ έχουμε ξανααναφερθεί στο θέμα του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ (εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?148549-%C5%EB%E5%F5%E8%E5%F1%DF%E1-%C9%C9-Eleftheria-II-%D3%F0%DC%F1%F4%E7-Depute-Jean-Hay))

Ellinis
25-10-2017, 21:26
Γιώργο το Δ/Ξ ΤΕΡΕΖΑ (ΝΠ 1312) είναι η γνωστή μας υδροφόρα, νυν ΕΥΓΕΝΙΑ

andria salamis
25-10-2017, 21:28
Δεν σταμάτησα να ψάχνω,τα σκίτσα πετάχτηκαν,δεν τα βρήκα.Εδω Φιλε Γιωργο στην Σαλαμίνα οταν ρωτάω,για το Τερέζα,με ρωτάνε με απορία!Μα που το θυμάσαι???
Πόσο εισουν τοτε???Μονο ενας παλιός καπετάνιος το θυμήθηκε. Πρώτα ηρθε το Τερέζα,και μετά το Ελευθερία.Δεν έμειναν πολυ εδω,το σκιτσο του Ελευθερία,το εχω στο θεμα ζωγραφική.Δεν θυμαμαι λεπτομέρειες να σκιτσάρω το Τερέζα,μα έμοιαζε με το Ελευθερία.

Espresso Venezia
25-10-2017, 21:53
Παιδιά σας ευχαριστώ αμφοτέρους για τις απαντήσεις.

Είναι λοιπόν σαν να λέμε "υπάρχουν καλά και κακά νέα" https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png. Τα "κακά" είναι ότι δεν ...επαναλήφθηκε το λάθος (Δ/Ξ - Π/Θ) που είχε γίνει στο ΔΗΜΗΤΡΗΣ 9 ώστε να είχαμε τουλάχιστον αριθμό νηολογίου και έτος κατασκευής του ΤΕΡΕΖΑ, τα καλά είναι στις θύμησες του Ανδριανού ότι αφενός τα ΤΕΡΕΖΑ και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ήταν οριστικά δύο διαφορετικά πλοία (μιας και στο θέμα του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ όπου και παρέπεμψα είχα γράψει ότι πιθανόν να ήταν το ίδιο πλοίο),


Από ότι μου ειπώθηκε το ΤΕΡΕΖΑ ήταν πρώην πολεμικό αποβατικό, ανήκε στο Πολεμικό μας Ναυτικό και είχε αγοραστεί από ιδιώτη ο οποίος το είχε δρομολογήσει από τα τέλη της δεκαετίας του '60 έως περίπου τα μέσα της δεκαετίας του '70 στη γραμμή της Σαλαμίνας. Ο συνομιλήτης μου, μου είπε ακόμα, ότι το ίδιο πλοίο είχε σίγουρα υπάρξει και με το όνομα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, δεν θυμόταν όμως αν λεγόταν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ πριν μετονομαστεί σε ΤΕΡΕΖΑ ή μετά.

και αφετέρου ότι όπως θυμάται μοιάζανε μεταξύ τους.

Keep ...ανιχνεύειν (!!!) και ελπίζω μήπως και ανακαλύψουμε κάτι περισσότερο.