PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρμάτα & Παναγία Αρμάτα [Armata & Panagia Armata]



Espresso Venezia
02-11-2017, 20:59
ΑΡΜΑΤΑ

Προσοχή, καμμία απολύτως σχέση με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ του 1979. Το ΑΡΜΑΤΑ (μικρή παντοφλίτσα) πρέπει να είχε κατασκευαστεί τέλη δεκαετίας ’50 με αρχές δεκαετίας ’60, αν κρίνουμε από το ότι στην αρχική του μορφή δεν είχε πλευρικούς διαδρόμους επιβίβασης και η πρόσβαση στην υπερκατασκευή γινόταν μέσα από τον χώρο του γκαράζ. Αργότερα, σε μετασκευή του πλοίου προστέθηκαν πλαινοί διάδρομοι οι οποίοι ουσιαστικά το διαπλάτυναν. Δούλεψε όλα του τα χρόνια και πιθανότατα μέχρι και την δεκαετία ‘70 στο νησί των Σπετσών, κάτι βέβαια που υποδήλωνε και το όνομα του.
Αναζητείται έτος κατασκευής, ναυπηγείο, αριθμός(οι) νηολογίου και η κατάληξη του.



185288 Φίλε ΕV, ορίστε μιά φωτό του ΑPMATA. Aπό πού αλλού; Aπό τεύχος δεκαετίας 70 του Ships Monthly!

ΒΙΚΤΩΡ....... ανεκτίμητη, καταπληκτική φωτό, σε ευχαριστώ πολύ για την συνδρομή σου !!! Βλέπουμε την παντοφλίτσα μετά μετασκευής, όταν είχαν προστεθεί οι πλαινοί διάδρομοι επιβίβασης. Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθούν και στοιχεία για το ιστορικό της.

Σε αυτη την καρτποσταλ των εκδοσεων Toubis βλεπουμε στο λιμανι των Σπετσων παρεα με το ΜΥΚΗΝΑΙ και την παντοφλα ΑΡΜΑΤΑ

185286185287
και στην κατωτερω ιστοσελιδα γινεται αναφορα στα ονοματα των Σπετσιωτων πλοιοκτητων της παντοφλας ΑΡΜΑΤΑ

https://spetses.wordpress.com/filoxenoumena/brontamitis/

Να λοιπόν που με την συνδρομή των ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ και T.S.S. APOLLON βρέθηκε και φωτογραφικό υλικό αλλά και ενδιαφέροντα στοιχεία για το ιστορικό της παντοφλίτσας ΑΡΜΑΤΑ. Από την ιστοσελίδα στην οποία μας παρέπεμψε ο T.S.S. APOLLON παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα.


Η δεκαετία του 70 έμελλε να αλλάξει ριζικά τις θαλάσσιες μεταφορές στο πέρασμα Κόστα-Σπέτσες καθώς οι συμπατριώτες μας Μώρος Ελευθέριος και Παρασκευάς Παντελής με το φέρυ μπόουτ «Αρμάτα» καθώς και η οικογένεια Μπούφη με το φέρυ μπόουτ «Μιχαλάκης» εγκαθίδρυσαν σύγχρονη για την εποχή και ταχύτατη σύνδεση με την απέναντι ακτή της Κόστας. Για πρώτη φορά εκτός από επιβάτες και εμπορεύματα μεταφέρονταν στο νησί και αυτοκίνητα.

Η πληροφορία που αφορά ότι το ΑΡΜΑΤΑ δρομολογήθηκε στις Σπέτσες την δεκαετία του '70, μου ήταν γνωστή και από παλαιότερα. Και αποτελεί ένα σημαντικό στοιχείο, αφού είναι πιθανόν το μικρό φέρρυ (για τους λόγους που έχω εξηγήσει στην αρχή του παρόντος ποστ) κατά την δεκαετία του '60 να έφερε άλλο όνομα και να δούλευε σε κάποια άλλη γραμμή. Το θεωρώ εντελώς απίθανο να κατασκευάστηκε έστω και στις αρχές της δεκαετίας του '70 και να μην έφερε εξ αρχής πλαινούς διαδρόμους επιβίβασης. Ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο είναι το όνομα "Μώρος Ελευθέριος" ως ένας εκ των δύο πλοιοκτητών του στις Σπέτσες. Κι αυτό διότι το ίδιο όνομα το συναντάμε και στα στοιχεία του ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το οποίο κατασκευάστηκε στα τέλη της δεκαετίας '70.


ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ

Το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ, επίσης μικρή παντόφλα, κατέχει ίσως τον τίτλο της δεύτερης πλέον βραχύβιας ελληνικής παντόφλας (η πρώτη ήταν το άτυχο ΑΘΕΝΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?149087-%A2%E8%E5%ED%F2-Athens&highlight=%C1%C8%C5%CD%D3)). Νηολογήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1976 στον Πειραιά (Ν.Π. 2174) με πλοιοκτήτες τους Γκιάκο Ευ. και Μώρο Ελευθέριο οι οποίοι όμως στις βάσεις δεδομένων αναφέρονται ταυτόχρονα και ως κατασκευαστές του. Τον Φεβρουάριο του 1978 άλλαξε αριθμό νηολογίου αλλά και πάλι Πειραιά (Ν.Π. 6650), επισήμως όμως αναφέρεται ως κατασκευασμένο τον Νοέμβριο του 1978, ενώ στις βάσεις δεδομένων ως κατασκευής του 1979, όταν και έλαβε Δ.Δ.Σ. (Διεθνές διακριτικό σήμα).

Η καθυστέρηση στην ολοκλήρωση της κατασκευής του (1976 - 1979) οφειλόταν ίσως σε προβλήματα τα οποία πιθανόν να οδήγησαν στην άμεση πώληση του, μόλις την άνοιξη του 1979, στην Κρήτη και την αλλαγή του νηολογίου του σε Ηρακλείου 5 (Απρίλιος 1979). Όλα τα στοιχεία των νηολογίων προέρχονται από τα αρχεία του Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) και του καλού φίλου Νεκτάριου (npapad). Το πλοίο πράγματι βρέθηκε στην Κρήτη κατά την διετία 1979 - 1980 όπου επρόκειτο (δεν γνωρίζω αν τελικά πραγματοποιήθηκε) να δουλέψει από Αγία Γαλήνη και Παλαιόχωρα προς την Γαύδο, ενώ το 1981 το βρίσκουμε σε δρομολόγια από Πειραιά για Αίγινα (Σουβάλα) τα οποία όμως πρέπει να διήρκησαν για σύντομο χρονικό διάστημα. Από εκείνο το σύντομο πέρασμα του από το λιμάνι του Πειραιά προέρχεται και η μοναδική του απεικόνιση, σε καρτ ποστάλ εκείνης της εποχής.

185289

Το 1982 οδηγήθηκε σε ναυπηγείο του Περάματος για εργασίες μετασκευής, επιμήκυνση και πιθανόν διαπλάτυνση, εργασίες όμως που για άγνωστους λόγους δεν πραγματοποιήθηκαν ποτέ, με αποτέλεσμα το πλοίο να διαλυθεί και να διαγραφεί οριστικά από τα ελληνικά νηολόγια τον Οκτώβριο του 1984, χωρίς εξ όσων γνωρίζουμε να δουλέψει ποτέ στο νησί για το οποίο είχε κατασκευαστεί και από το οποίο είχε πάρει και το όνομα του, ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ, τις Σπέτσες. Έφερε ΙΜΟ 7939901, διακριτικό κλήσης SV4220 και οι διαστάσεις του ήταν 29m x 7.3m.

Espresso Venezia
02-11-2017, 21:08
Στη φωτο του Βικτωρα το Αρματα μαλλον ειναι στη Σουβαλα.

Φίλε μου aegina, εννοείς το ΑΡΜΑΤΑ ή μήπως το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το οποίο ήταν άλλη παντόφλα (δες προηγούμενο ποστ) και είχε πράγματι περάσει από την Σουβάλα κατά το 1981 ???

aegina
03-11-2017, 06:47
Εγω θυμαμαι να λενε οτι ηταν καποτε στις Σπετσες και αν κρινω απο τη γεφυρα νομιζω οτι ειναι το ιδιο με κλειστους τους πλαινους διαδρομους δηλ μικρη μετασκευη οντως ηταν στην Σουβαλα γυρω στο 79 - 81 η 82.

aegina
03-11-2017, 06:52
Κατι που προσεξα στην καρτ ποσταλ απο το λιμανι του Πειραια βλεπουμε το Διογος στην αρχικη του μορφη οποτε η χρονολογια της ειναι πριν το 82.

Espresso Venezia
03-11-2017, 08:08
Φίλε μου aegina σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου.


Εγω θυμαμαι να λενε οτι ηταν καποτε στις Σπετσες και αν κρινω απο τη γεφυρα νομιζω οτι ειναι το ιδιο με κλειστους τους πλαινους διαδρομους δηλ μικρη μετασκευη οντως ηταν στην Σουβαλα γυρω στο 79 - 81 η 82.

Από την στιγμή που έχουμε απόλυτα ξεκαθαρίσει ότι τα ΑΡΜΑΤΑ και ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ ήταν δύο διαφορετικά πλοία, είναι βέβαιο ότι αυτό που θυμάσαι στην Σουβάλα το 1981 με "με κλειστους τους πλαινους διαδρομους" ήταν το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ στην αρχική και μοναδική του μορφή. Και με δεδομένο επίσης ότι από κατασκευής του (1979) μέχρι το 1980 ήταν στην Κρήτη, αυτό που "λέγανε οτι ηταν καποτε στις Σπετσες" ήταν το ΑΡΜΑΤΑ και απλά το είχαν μπερδέψει με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ (μικρές παντόφλες και οι δύο, με παρεμφερές χαρακτηριστικό όνομα).


Κατι που προσεξα στην καρτ ποσταλ απο το λιμανι του Πειραια βλεπουμε το Διογος στην αρχικη του μορφη οποτε η χρονολογια της ειναι πριν το 82.

Είναι δεδομένο ότι η καρτ ποστάλ από το λιμάνι του Πειραιά είναι πριν το 1982, και συγκεκριμμένα το 1981, όπως και έχω πιό πάνω αναφέρει.

renetoes
03-11-2017, 10:08
Φίλε μου aegina, εννοείς το ΑΡΜΑΤΑ ή μήπως το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το οποίο ήταν άλλη παντόφλα (δες προηγούμενο ποστ) και είχε πράγματι περάσει από την Σουβάλα κατά το 1981 ???

Το πλοίο ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το θυμάμαι το καλοκαίρι του 1979 στην Αγία Γαλήνη, ενώ θυμάμαι να το έχω δει να παραπλέει απογευματινή ώρα, Αύγουστο του 1980, τα (Νότια) παράλια από Αγία Γαλήνη με κατεύθυνση στα Δυτικά. Λόγω της πορείας του και τις ώρας που το είδα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ταξίδευε προς Γαύδο, εκτός και αν ήθελε να είναι λόγω καιρού κοντά στα παράλια και περίπου από το ύψος των μικρών νησιάν "Παξιμαδια" να έβαζε πλώρη για Γαύδο. Το ίδιο πλοίο το είδα το 1981 στον Πειραια στη θέση φαίνεται στο καρτ-ποστάλ.

Espresso Venezia
03-11-2017, 22:51
Φίλε renetoes η συμβολή σου στο θέμα ήταν πολύτιμη και σε ευχαριστώ.

Επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ δούλεψε για δύο χρόνια στην νοτιοδυτική Κρήτη, και κατά πάσαν πιθανότητα ήταν και η πρώτη παντόφλα που δούλεψε σε συτά τα μέρη. Ο καλός μου φίλος Νεκτάριος (npapad) με είχε πληροφορήσει ότι όταν το πλοίο κατέβηκε στην Κρήτη επρόκειτο να δουλέψει σε Αγία Γαλήνη, Παλαιόχωρα και Γαύδο, δεν ήμουν βέβαιος όμως αν είχε τελικά πραγματοποιηθεί αυτή η δρομολόγηση. Κι αυτό διότι σε συζητήσεις που είχα κάνει παλαιότερα με τους καπετάνιους του ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ και του ΣΑΜΑΡΙΑ Ι, όταν τους είχα ρωτήσει αν είχαν δουλέψει πριν από αυτά τα δύο πλοία άλλες (ή άλλη) παντόφλες "στα μέρη τους" μου είχαν απαντήσει και οι δύο αρνητικά. Προφανώς οι άνθρωποι δεν γνώριζαν - δεν είχαν ακούσει ότι (για μικρό χρονικό διάστημα εξάλλου) είχε περάσει από εκεί και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ.

kostas_bit
05-11-2017, 20:00
Δυο φωτογραφίες από το βραχύβιο πέρασμα του ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ από την Αίγινα (Σουβάλα). Μπήκε στη γραμμή την άνοιξη του 1981, μέχρι το τέλος του καλοκαιριού του ίδιου έτους. Πράγματι, στη συνέχεια οδηγήθηκε σε ναυπηγείο του Περάματος για επιμήκυνση και διαπλάτυνση με σκοπό να επανέλθει στη γραμμή. Η πολιτική αλλαγή τον Οκτώβριο του 1981 ήταν καθοριστική για το μέλλον του, ανέτρεψε τον σχεδιασμό (δεν πήρε άδεια σκοπιμότητας) και αφέθηκε κομμένο στη μοίρα του, τμήματά του χρησιμοποιήθηκαν σε άλλες κατασκευές

185322185323

renetoes
13-12-2017, 14:20
Φίλε renetoes η συμβολή σου στο θέμα ήταν πολύτιμη και σε ευχαριστώ.

Επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ δούλεψε για δύο χρόνια στην νοτιοδυτική Κρήτη, και κατά πάσαν πιθανότητα ήταν και η πρώτη παντόφλα που δούλεψε σε συτά τα μέρη. Ο καλός μου φίλος Νεκτάριος (npapad) με είχε πληροφορήσει ότι όταν το πλοίο κατέβηκε στην Κρήτη επρόκειτο να δουλέψει σε Αγία Γαλήνη, Παλαιόχωρα και Γαύδο, δεν ήμουν βέβαιος όμως αν είχε τελικά πραγματοποιηθεί αυτή η δρομολόγηση. Κι αυτό διότι σε συζητήσεις που είχα κάνει παλαιότερα με τους καπετάνιους του ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ και του ΣΑΜΑΡΙΑ Ι, όταν τους είχα ρωτήσει αν είχαν δουλέψει πριν από αυτά τα δύο πλοία άλλες (ή άλλη) παντόφλες "στα μέρη τους" μου είχαν απαντήσει και οι δύο αρνητικά. Προφανώς οι άνθρωποι δεν γνώριζαν - δεν είχαν ακούσει ότι (για μικρό χρονικό διάστημα εξάλλου) είχε περάσει από εκεί και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ.


Οι πλοίαρχοι της ΑΝΕΝΔΥΚ σίγουρα δεν γνώριζαν τίποτα για το συγκεκριμένο πλοίο. Ακόμα και εγώ, πόσες πιθανότητες υπήρχαν να δω το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ να πλέει τόσο κοντά στην παραλία που ήμουν, όπου βρέθηκα τυχαία παραθερίζοντας στο χωριό της μητέρας μου? Μάλιστα, αρχικά δεν πίστευα ότι επρόκειτο για μικρό οχηματαγωγό, από το σουλούπι του το πέρασα στην αρχή για κάποιο τάνκερ που περνούσε αρκετά ανοιχτά από εκεί που ήμουν. Σύντομα, όμως, όταν άκουσα το θόρυβο των μηχανών του και διάβασα το όνομά του, κατάλαβα πόσο έξω είχα πέσει...

Espresso Venezia
02-02-2018, 00:04
Μπήκε στη γραμμή την άνοιξη του 1981, μέχρι το τέλος του καλοκαιριού του ίδιου έτους. Πράγματι, στη συνέχεια οδηγήθηκε σε ναυπηγείο του Περάματος για επιμήκυνση και διαπλάτυνση με σκοπό να επανέλθει στη γραμμή. Η πολιτική αλλαγή τον Οκτώβριο του 1981 ήταν καθοριστική για το μέλλον του, ανέτρεψε τον σχεδιασμό (δεν πήρε άδεια σκοπιμότητας) και αφέθηκε κομμένο στη μοίρα του, τμήματά του χρησιμοποιήθηκαν σε άλλες κατασκευές.

Όπως μας τα είπε ο φίλος kostas_bit είναι τα πράγματα. Την μετασκευή του ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το 1981-82 την είχε αναλάβει η εταιρεία του κ. Ιωσήφ Σαβιολάκη (Ergoship). Oι εργασίες είχαν ξεκινήσει, είχαν προχωρήσει σε κάποιο βαθμό, αλλά το πλοίο (όπως ακριβώς μου ειπώθηκε από τον ίδιο τον κ. Σαβιολάκη) εγκαταλείφθηκε από τον πλοιοκτήτη του. Αποτέλεσμα ήταν τμήματα του αργότερα να χρησιμοποιηθούν σε άλλες κατασκευές, κάποιο σε μικρό γκαζαδικάκι, το δε μπροστινό του μέρος (γκαράζ - πλώρη) χρησιμοποίηθηκε κατόπιν μετασκευής - προσαρμογής σε άλλο υπό ναυπήγηση πλοίο ανοικτού τύπου.

Να προσθέσω τέλος ότι είχε κατασκευαστεί (αρχικά εννοώ) στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ του Περάματος.

Espresso Venezia
28-08-2018, 10:30
Πολύ όμορφη, συλλεκτική φωτογραφία (https://i.ebayimg.com/images/g/WukAAOSwx0FbhCJp/s-l1600.jpg) από το ebay !!! Σύμφωνα με τον παρατιθέμενο τίτλο (Spetses Feast of Armata) είναι τραβηγμένη στην γιορτή της Παναγίας Αρμάτας του νησιού, ωστόσο εμένα μου φαίνεται πιό πιθανό να ήταν κατά την τελετή των Θεοφανείων. Παρατηρήστε ότι βλέπουμε το γνωστό μας μικρό ΑΡΜΑΤΑ των Σπετσών για πρώτη φορά με διαφορετική αναγραφή του ονόματος του σε πλώρη και καθρέφτη, με μικρούς - πεζούς χαρακτήρες.

Παναγιώτης
19-09-2018, 15:32
Προφανώς η φωτογραφία στο Ebay δείχνει γιορτή των Θεοφανίων .

Espresso Venezia
19-09-2018, 15:46
Είναι το πιθανότερο φίλε Παναγιώτη, και το προφανές όπως έγραψες - συμφωνείς και εσύ. Από την στιγμή όμως που ο τίτλος της φωτογραφίας ήταν "Spetses Feast of Armata" και προσωπικά δεν γνωρίζω το τι περιλαμβάνει το τελετουργικό της συγκεκριμμένης εορτής (κάθε 8η Σεπτεμβρίου), γι αυτό και κράτησα μία επιφύλαξη.

Παναγιώτης
19-09-2018, 16:27
Περιλαμβάνει η γιορτή της Αρμάτας ρίψη στεφάνων την Κυριακή το πρωί από το μόλο της Ντάπιας (τον άλλο που φαίνεται στο φόντο) αλλά χωρίς κολυμβητές. Λογικό βεβαία να βάλεις την περιγραφή που δίνει ο ιδιοκτήτης της φωτογραφίας υποθέτοντας ότι έχει στη διάθεσή του περισσότερες λεπτομέρειες αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι ασωστή

Το χειμωνιάτικο ντύσιμο (μικροί μεγάλοι με μακρυμνανικα δεν δικαιολογειται Σεπτέμβριο) οι παπάδες και τα εξαπτέρυγα που διακρίνονται κάτω από το Αρμάτα στην πλώρη της παντόφλας συνηγορούν ότι πρόκειται για Θεοφάνια.

Ellinis
19-09-2018, 18:24
Περιλαμβάνει η γιορτή της Αρμάτας ρίψη στεφάνων την Κυριακή το πρωί από το μόλο της Ντάπιας (τον άλλο που φαίνεται στο φόντο) αλλά χωρίς κολυμβητές.

Πανγιώτη, ο μόλος της Ντάπιας είναι αυτός που χτίστηκε πάνω στο γερμανικό τσιμεντόπλοιο;

Παναγιώτης
19-09-2018, 18:53
Ναι ο ανατολικός μόλος επκτάθκε το 1956 με ενα τσιμεντόπλοιο, που ειχε προσαράξε στο παλιο λιμανι μετα από επίθεση το 1944.

Ellinis
05-11-2018, 22:31
Δυο φωτογραφίες του μικρού ΑΡΜΑΤΑ, η πρώτη στην αρχική του μορφή, που ανέβασε ο Παντελής Μαθιός στη σελίδα του στο ΦΒ

191075 191074

Παναγιώτης
16-07-2019, 00:58
Σε βίντεο που δέιχνει τα επίκαιρα από τον εορτασμό της Ναυμαχίας των Σπέτσών (της Αρμάτας) του 1970 εδώ (http://www.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3320&thid=13500) (αν δεν ανοιξει απευθειας δειτε το πέμπτο κομμάτι της ταινίας επικάιρων στο τριτο λεπτό περίπου) βλέπουμε την κουλούρα να γράφει ΑΡΜΑΤΑ Ν.Π, 1892.
194208
Επειδή φάινεται να είναι ψηλά από τη θάλασσα για να είναι καΐκι μήπως είναι κουλούρα της παντόφλας Αρμάτα; Αν είναι έτσι μαθαμε τον αριθμό νηολοίου.

Espresso Venezia
16-07-2019, 08:31
Αφενός η κουλούρα είναι ψηλά από τη θάλασσα για να είναι καΐκι, αφετέρου τα απόνερα που βλέπουμε λίγο πριν είναι κάπως δύσκολο να προέρχονται από καίκι.

Προσωπικά θα ήμουν απόλυτα βέβαιος πως πρόκειται για το φέρρυ του θέματος, αν αυτή η κουλούρα δεν ήταν κρεμασμένη….. στο πουθενά. Φαίνεται να κρατιέται μόνο από το πάνω μέρος της, και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ήταν σε τέτοια θέση - κατάσταση. Μήπως λόγω του εορτασμού να είχε χρησιμέψει ίσως σε κάποια τελετή ??? (χαζή μάλλον υπόθεση αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο).

Αν πάντως ανήκει πράγματι στο φέρρυ (το πλέον πιθανόν), ο αριθμός νηολογίου παραπέμπει σε πλοίο κατασκευασμένο πιθανότατα το 1962.
.

Παναγιώτης
16-07-2019, 10:25
Υποθέτω ότι έβγαλαν μια από τις πορτοκαλι κουλούρες που είχε στα ρέλια (όπως είδαμε σε άλλες φωτογραφίες εδώ) και την κρέμασαν στα σίδερα της τέντας για να πλαισιώσει το πλάνο του νησιού από τη θάλασσα. Όπως φαίνεται τα πλάνα δεν είναι τραβηγμένα,ένα κατά την προσέγγιση από Κόστα αλλά όταν το φέρι πλέει παράλληλα στην ακτή από Ντάπια προς Παλιό Λιμάνι. Οπότε ή το συνεργείο επιβιβάστηκε στο φέρι όταν πήγαινε να διανυκτερεύσει στο Παλιό Λιμάνι (αν και ο φωτισμός δείχνει μεσημέρι) ή έκαναν βόλτα για να τραβήξουν πλάνα του νησιού.
Ίσως θεώρησαν ότι ήταν καλλιτεχνικό να βάλουν μπροστά στα πλάνα μια κουλούρα που να λέει Αρμάτα *. Και υποθέτω τη φώτισαν να διαβάζεται αλλά να φαίνεται και το νησί από πίσω.

*Θυμίζει λίγο τις σκηνοθετικές εμπνεύσεις του Κατσάμπελα και του Λοχαγού στη Λούφα και Παραλλαγή του Περάκη αλλά έχουμε 1970 οπότε είναι στην ίδια εποχή

Espresso Venezia
16-07-2019, 12:41
Παναγιώτη δεν έχεις καθόλου άδικο στον συλλογισμό σου, αν το καλοσκεφτείς αυτό είναι το πιθανότερο.

Σημ. Λες ο φανταράκος ο .....Μπαλούρδος να πήρε και καμιά τιμητική από τον .....Κατσάμπελα για την "έμπνευση της κουλούρας" ??? https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

Παναγιώτης
16-07-2019, 14:37
Τουλαχιστον θα έκαναν κανά μπανάκι όπως περιγράφουν εδώ (https://youtu.be/PIURe4z73_8?t=2725). Πάντως ο άγνωστος σκηνοθέτης μας έδειξε ότι η Αρμάτα ήταν νηολογημένη στον Πειραιά με αριθμό Νηολογίου 1892.
Και ίσως επιβεβαιώνει την εικασία για κατασκευή του πλοίου στις αρχές της δεκαετίας του 1960

Espresso Venezia
16-07-2019, 15:15
Πάντως ο άγνωστος σκηνοθέτης μας έδειξε ότι η Αρμάτα ήταν νηολογημένη στον Πειραιά με αριθμό Νηολογίου 1892.

Και θερμώς τον ευχαριστούμε (όπως βέβαια και εσένα), πολύτιμη η βοήθεια του μιας και μέσω του αριθμού νηολογίου είναι πιθανόν να μάθουμε κάποια περισσότερα στοιχεία.


Και ίσως επιβεβαιώνει την εικασία για κατασκευή του πλοίου στις αρχές της δεκαετίας του 1960

Σωστά, ίσως. Το μόνο που μας επιβεβαιώνει το νηολόγιο, είναι ότι το πλοίο δεν κατασκευάστηκε μετά το 1962, σε συνδυασμό βέβαια με το ότι στην αρχική του μορφή δεν έφερε πλαινούς διαδρόμους επιβίβασης. Από εκεί και πέρα, μπορεί να κατασκευάστηκε εξ αρχής το 1962, μπορεί να προυπήρχε ως φέρρυ και τότε να άλλαξε αριθμό νηολογίου, μπορεί και να προυπήρχε ....γενικώς και τότε να μετασκευάστηκε σε φέρρυ. Έχουν δει κι έχουν δει τα μάτια μας.

Ellinis
05-08-2019, 13:24
Σωστά, ίσως. Το μόνο που μας επιβεβαιώνει το νηολόγιο, είναι ότι το πλοίο δεν κατασκευάστηκε μετά το 1962, σε συνδυασμό βέβαια με το ότι στην αρχική του μορφή δεν έφερε πλαινούς διαδρόμους επιβίβασης. Από εκεί και πέρα, μπορεί να κατασκευάστηκε εξ αρχής το 1962, μπορεί να προυπήρχε ως φέρρυ και τότε να άλλαξε αριθμό νηολογίου, μπορεί και να προυπήρχε ....γενικώς και τότε να μετασκευάστηκε σε φέρρυ. Έχουν δει κι έχουν δει τα μάτια μας.

Kαι όμως το πλοίο ναυπηγήθηκε το 1970 (ο αριθμός νηολογίου ίσως παραπλάνησε γιατί ανήκει στην Α' κλάση του Πειραιά) για λογαριασμό των Ναυπηγείων Αργώ στα ναυπηγεία των ιδίων και αρχικά έφερε το όνομα ΑΡΓΩ 68. Οι ταπεινές διαστάσεις του ήτν 22,05 Χ 6 μέτρα και το Μάιο του ίδιου έτους πουλήθηκε και μετονομάστηκε ΑΡΜΑΤΑ.
Το 1973 μεταφέρθηκε στην Β' κλάση με αριθμό 4691 αλλά διαγράφηκε το 1976 γιατί πουλήθηκε σε Σαουδάραβα.

Espresso Venezia
05-08-2019, 15:04
Άρη, αν δεν είχαμε κι εσένα... τι θα είμασταν στην γη !!! https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png Πολύτιμα στοιχεία (επιτέλους) και για το μικρό φέρρυ ΑΡΜΑΤΑ και θερμώς ευχαριστούμε για μία ακόμα φορά.

Να σπεύσω να αναφωνήσω "mea culpa" για την επιμονή μου, που αφορούσε στο ότι θα έπρεπε να είχε κατασκευαστεί το πολύ στις αρχές δεκαετίας '60, όπως έγραψες και εσύ παραπλανήθηκα και από τον αριθμό νηολογίου Ν.Π. 1892, αλλά κυρίως από την έλλειψη πλαινών διαδρόμων στην αρχική του μορφή. Έλλειψη ωστόσο που πολύ με παραξενεύει για παντόφλα που εντέλει κατασκευάστηκε το 1970. Να έπαιξε άραγε κανένα ρόλο σε αυτήν την επιλογή το ότι αρχικά ναυπηγήθηκε για λογαριασμό των Ναυπηγείων Αργώ με το όνομα ΑΡΓΩ 68 για κάποια ίσως ιδιαίτερη "αποστολή" και αργότερα, μετά την πώληση του, προστέθηκαν και οι διάδρομοι ??? Πιθανόν ποτέ δεν θα μάθουμε.

Με αυτά σου τα στοιχεία, μας λύνονται και άλλες απορίες μας, πέρα από το έτος και ναυπηγείο κατασκευής του. Όπως το τι απέγινε το μικρό φέρρυ (πώληση στο εξωτερικό), αλλά και την όποια σχέση του με το μετέπειτα ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ το οποίο συμπεριλαμβάνεται στο παρόν θέμα. Εκτός από το "ίδιο" όνομα λοιπόν, είχαν και τα δύο κατασκευαστεί στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ, είχαν τους ίδιους πλοιοκτήτες (έχω αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ), και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ ήταν ουσιαστικά ο αντικαταστάτης του ΑΡΜΑΤΑ. Κι αυτό γιατί, σίγουρα δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι το ΑΡΜΑΤΑ πουλήθηκε στο εξωτερικό το 1976, και την ίδια χρονιά τυπικά ξεκίνησε (ή έστω δηλώθηκε) η ...περιπετειώδης ναυπήγηση του ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ όταν δηλαδή και πήρε αριθμό νηολογίου.

Τέλος, μιας και αναφερθήκαμε και στο ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ, αν και όλα πλέον δείχνουν ότι κατασκευάστηκε για να αντικαταστήσει το ΑΡΜΑΤΑ στις Σπέτσες, πιθανόν αυτό να μην έγινε τελικά ποτέ γιατί τους .....πρόλαβε η ναυπήγηση και δρομολόγηση (από άλλον πλοιοκτήτη) στις Σπέτσες του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Μ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?123275-%C1%ED%E4%F1%EF%EC%DC%F7%E7-%C9%C9-Andromahi-II-%C1%EB%DD%EE%E1%ED%E4%F1%EF%F2-%CC&highlight=%E1%ED%E4%F1%EF%EC%E1%F7%E7) το 1977.