PDA

Επιστροφή στο Forum : 2-φτερη vs 3-φτερη (σταθερή)



Κουμπαρος
09-11-2007, 08:45
Σε ένα 'συνήθες 36-37άρι ιστιοπλοικό (sloop, fin keel, των 5.5-6 τόνων)' μια ΣΤΑΘΕΡΗ 3-φτερη προπέλα θα το 'εσπρωχνε' πιο καλά στο καιρό και στο κύμα όταν πήγαινε με μηχανή (ή έστω συνδυασμό μηχανής - πανιού) σε σχέση με μια σταθερή 2-φτερη. Επίσης στις μανούβρες είναι πιο καλή γιατί το σκάφος ακούει καλύτερα. Τι γίνεται όμως στην πλέυση με πανί; Η 3-φτερη σίγουρα προβάλει μεγαλύτερη επιφάνεια αντίστασης στο νερό και μειονεκτεί. Κάποιου πρέπει να γίνει μια θυσία. Ποιά η γνώμη σας ή η επιλογή σας;
ΥΓ: Μην αρχίσετε να μου λέτε για εξωτικές αναδιπλούμενες ή τις άλλες που γυρνάνε (δεν θυμάμαι πως λέγονται). Αυτές δεν συγκρίνονται με τις σταθερές.

mariner
09-11-2007, 10:03
Σε ένα 'συνήθες 36-37άρι ιστιοπλοικό (sloop, fin keel, των 5.5-6 τόνων)' μια ΣΤΑΘΕΡΗ 3-φτερη προπέλα θα το 'εσπρωχνε' πιο καλά στο καιρό και στο κύμα όταν πήγαινε με μηχανή (ή έστω συνδυασμό μηχανής - πανιού) σε σχέση με μια σταθερή 2-φτερη. Επίσης στις μανούβρες είναι πιο καλή γιατί το σκάφος ακούει καλύτερα. Τι γίνεται όμως στην πλέυση με πανί; Η 3-φτερη σίγουρα προβάλει μεγαλύτερη επιφάνεια αντίστασης στο νερό και μειονεκτεί. Κάποιου πρέπει να γίνει μια θυσία. Ποιά η γνώμη σας ή η επιλογή σας;
ΥΓ: Μην αρχίσετε να μου λέτε για εξωτικές αναδιπλούμενες ή τις άλλες που γυρνάνε (δεν θυμάμαι πως λέγονται). Αυτές δεν συγκρίνονται με τις σταθερές.

Tί θα έλεγες για αυτή;
http://www.kiwiprop.com/index.htm
Το ξέρω ότι είσαι κατά των αναδιπλούμενων κλπ.
Η τιμή της είναι γύρω στα 1200 €

jerry_p
09-11-2007, 10:08
ΥΓ: Μην αρχίσετε να μου λέτε για εξωτικές αναδιπλούμενες ή τις άλλες που γυρνάνε (δεν θυμάμαι πως λέγονται). Αυτές δεν συγκρίνονται με τις σταθερές.

Η ανάλυση έχει να κάνει με τη χρήση και την τσέπη σου.
Εάν ταξιδεύεις περισσότερο με μηχανή ... τρίφτερη
Εάν με πανιά .... δίφτερη
Εάν η τσέπη σου αντέχει .... maxprop ή αντίστοιχη

Όσον αφορά την άποψή σου για τις εξωτικές (τύπου maxprop), δεν επαληθεύεται τεχνικά. Η απώλεια σε απόδοση στην κίνηση πρόσω είναι μικρή, το κέρδος under sail μεγάλο, η απόδοση στην κίνηση ανάποδα πολύ καλύτερη, καθώς περιστρεφόμενη στρέφει τα πτερύγια ώστε να χρησιμοποιεί το ίδιο leading edge και pitch, και τέλος το ρυθμιζόμενο pitch μιας maxprop μπορεί να βελτιστοποιήσει την απόδοση (μπορεί λοιπόν πιθανά να ρυθμίσουμε σε καλύτερη απόδοση από τη σταθερή η οποία είναι fixed). Σημειώνω τέλος ότι κάποια μοντέλα ρυθμίζουν το pitch εύκολα στη θάλασσα, οπότε μπορείς να το προσαρμόζεις ανάλογα με το ταξίδι σου (ταχύτητα σε ήσυχο καιρό ή δύναμη σε χοντρό καιρό). Το αρνητικό (παντού υπάρχει ένα τέτοιο) είναι κατά την άποψή μου μόνο το κόστος.
http://www.maxprop.it/USA/info_generali.htm
Δεν συζητάω για folding, αν και τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, γιατί μόνο under sail είναι τέλειες, under engine έχουν θέματα (απόδοση, κραδασμοί, δεν ανοίγουν πάντα και εύκολα)

ΥΓ. εσύ το δήλωσες ... αλλά εγώ εκεί ... πάλι στις εξωτικές στο έφερα ... sorry ....

Κουμπαρος
09-11-2007, 11:08
Παιδιά,
το υστερόγραμμα μου ομολογώ πως ίσως να μην το γραψα πολύ καλά!! Οι αναδιπλούμενες κτλ, κτλ είναι σαφώς καλύτερες και αξίζουν τα λεφτά τους (mariner δεν είμαι εναντίον τους).
Η ερώτηση ίσως να ήταν πιο 'ακαδημαική'. Βέβαια η απάντηση του jerry είναι πολύ καλή. Ίσως αυτό που μετρά περισσότερο είναι η χρήση.
Απ' ότι είδα στην πράξη η διαφορά πηγαίνοντας με μηχανή και 3-φτερη προπέλα είναι μεγάλη. Αυτό που δεν ξέρω (δεν μπόρεσα να συγκρίνω) είναι πόση διαφορά θα παιζε με πανιά.

Κουμπαρος
11-09-2008, 08:14
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, θεωρητικά, τι διαφορές θα είχε σε ένα ιστιοπλοικό μια 2-φτερη σταθερή προπέλα μεγέθους (διάμετρος / βήμα) 16Χ11 από μια 3-φτερη σταθερή μεγέθους 16Χ10;
Ευχαριστώ

Νaval22
12-09-2008, 21:07
Χωρίς να γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες των ιστιοπλοικών σου λέω με βάση όσα ξέρω απο τα κλσσικά πλοία ότι καλύτερα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ό οποίος θα σου δώσει μια συγκεκριμένη μελέτη για το πια έλικα τεριάζει καλύτερα στη γάστρα που έχεις και πια μπορεί να σου δώσει τη μέγιστη απόδοση ταχύτητας

Grotta
16-05-2009, 15:13
Σε ένα sun odyssey 36 είχε 2φυλλη προπέλα και ομολογώ ότι με την χρήση μηχανής έιχαμε κραδασμούς στην πλέυση με πανιά είχαμε δρόμο[7.8m] .
Στο sun odyssey 42i έχει 3φυλλη προπέλα και η διαφορά αρκετή.
Βέβαια στην πλέυση με πανιά έχει πιο αντίσταση αλλά το σκάφος έχει δρόμο αρκετό,ίσαλο μεγαλύτερη top [9m] και δεν φαίνεται.